Financial Times: Spojené království se ve snaze zabránit dalšímu chaosu v Afghánistánu obrátí na Čínu a Rusko.
Británie se tento týden obrátí na Čínu a Rusko, aby se pokusily zabránit dalšímu propadu Afghánistánu do chaosu poté, co se Londýn a Washington vzájemně obviňují ze stažení amerických vojáků, které navrhl americký prezident Joe Biden.
Vláda britského premiéra Borise Johnsona také úzce spolupracuje s Francií, s níž jsou po brexitu napjaté vztahy, aby se pokusila prosadit reakci OSN na krizi v Afghánistánu.
Zatímco britští ministři se v soukromí rozhořčeně vyjadřovali o způsobu amerického stahování, Tony Blair, bývalý britský premiér, který před 20 lety zavedl britské jednotky do Afghánistánu, řekl, že strategie Washingtonu je založena na "imbecilním politickém sloganu o ukončení 'věčných válek'".
Jeho komentář byl narážkou na Bidenův slib stáhnout americké jednotky z Afghánistánu do 20. výročí teroristických útoků z 11. září.
Downing Street popřela jakoukoli roztržku mezi Johnsonem a Bidenem, ale zahraniční politika britského premiéra - silně závislá na USA - byla otřesena krizí a donutila Londýn dvořit se jiným hlavním městům.
Johnson, který chce ukázat, že Spojené království je stále relevantní jako "svolávací velmoc", až bude v úterý předsedat virtuálnímu summitu G7, napsal na Twitteru, že skupina bohatých zemí bude koordinovat úsilí "s cílem zajistit bezpečnou evakuaci, zabránit humanitární krizi a podpořit afghánský lid".
Vlády USA a Velké Británie se staly terčem ostré kritiky od chvíle, kdy se Taliban před týdnem chopil moci v důsledku stažení amerických vojsk.
Snahy o evakuaci Afghánců, kteří pracovali pro západní armádu a další organizace, byly poznamenány chaosem, neboť na kábulském letišti se tísnily tisíce zoufalých rodin. Britské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že v davu lidí v hlavním městě zemřelo sedm Afghánců.
Dominic Raab, ministr zahraničí, který byl kritizován za to, že zůstal na dovolené v Řecku, když Kábul minulý týden padl do rukou Talibanu, potvrdil, že se kvůli Afghánistánu spojí s Pekingem a Moskvou.
"Budeme muset zapojit země s potenciálně umírněným vlivem, jako je Rusko a Čína, jakkoli je to nepříjemné," řekl Raab britskému listu Sunday Telegraph.
Rusko i Čína se angažují ve vztahu k Talibanu.
Na zasedání pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Číny, Francie, Ruska, Spojeného království a USA - se bude tento týden jednat o tom, jak se vypořádat s rodícím se režimem Talibanu, včetně pomoci a protiteroristické politiky.
"Pro OSN je to velký okamžik," řekl jeden britský představitel.
Představitele Spojeného království mírně povzbudil telefonát mezi Raabem a jeho čínským protějškem Wangem Yi, který se uskutečnil minulý týden, ale s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem se zatím žádný rozhovor neuskutečnil.
Británie rovněž spolupracuje s Francií na přípravě rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Afghánistánu, což některé přimělo k tvrzení, že Johnson musí po hořkosti brexitu přehodnotit svou zahraniční politiku vůči evropským spojencům.
"Jedním z poučení, které bychom si měli vzít, je, že pokud Británie a země EU v NATO chtějí hrát významnou vojenskou roli, budeme muset úzce spolupracovat na rozvoji schopností, které znamenají, že nemusíme být závislí na americké přítomnosti," uvedl Damian Green, bývalý ministr vlády za stranu Toryů. "Čím dříve se touto cestou vydáme, tím lépe."
Vysoce postavený britský vojenský důstojník souhlasil. "Tato vláda vložila všechna svá vejce - a metlu a misku - do amerického košíku," řekl. "Jediná "věčná válka", kterou Británie vede, je s EU. Je to směšné."
Johnsonovi spojenci tvrdí, že USA jsou již dlouho na cestě k vymanění se z konfliktů v Iráku a Afghánistánu, protože Washington se zaměřuje na Asii.
Britský ministr obrany James Heappey uvedl, že úsilí o evakuaci Britů a oprávněných Afghánců z Kábulu se za posledních 24 hodin zlepšilo a ze země bylo letecky přepraveno více než 1 700 osob.
Lloyd Austin, americký ministr obrany, v neděli zopakoval, že Bidenův termín 31. srpna pro úplné stažení amerických vojáků bude možná nutné prodloužit. Británie dala Washingtonu najevo, že by prodloužení uvítala.
Jeden z britských představitelů uvedl, že harmonogram evakuace je "napjatý" a Spojené království se stále snaží vyvést lidi, jejichž počet se prý pohybuje "v řádu tisíců".