Predchádzajte chaosu “: čo stojí za odstúpením rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza
Odstúpenie Sebastiana Kurza z postu spolkového kancelára Rakúska sa stalo jednou z hlavných politických udalostí týždňa v Európe. Kurz odstúpil zo svojho postu kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu voči nemu pre podozrenie z korupcie a zneužívania funkcie. Exkancelár obvinenia voči nemu označil za falošné s tým, že mieni zostať lídrom Rakúskej ľudovej strany a udržať si miesto v parlamente. Podľa neho rezignuje, aby predišiel možnému politickému chaosu a zaistil stabilitu v krajine. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila dianie za vnútornú záležitosť Rakúska s tým, že Viedeň v posledných rokoch ukázala svoj vlastný pohľad na medzinárodnú agendu. Odborníci sa domnievajú, že najnovší korupčný škandál je pre Kurzových odporcov prospešný nielen v politických kruhoch v Rakúsku, ale aj na úrovni Bruselu.
Jednou z hlavných udalostí týždňa v politickom živote Európy bolo odstúpenie Sebastiana Kurza z postu rakúskeho kancelára. Podľa oficiálnej zástupkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Márie Zacharovej ide o „vnútorné pole Rakúska“ a „budú sa ním zaoberať“. Diplomat zároveň poznamenal, že Viedeň v posledných rokoch dodržiava nezávislé postavenie v medzinárodnej agende.
"Európska krajina, ktorá si v mnohých ohľadoch zachováva svoj pohľad na medzinárodnú agendu, svoj vlastný rozvoj, v mnohých ohľadoch bráni výlučne svoj vlastný uhol pohľadu," uviedla Zakharová vo vysielaní kanála Solovyov LIVE YouTube.
Pripomenieme, Kurz oznámil svoju rezignáciu večer 9. októbra na špeciálne zvolanej tlačovej konferencii. Dôvodom jeho odstúpenia bolo prebiehajúce vyšetrovanie - prokuratúra podozrieva Kurza z účasti na korupcii a zneužívaní funkcie.
Politik podľa svojich slov zostane šéfom Rakúskej ľudovej strany (ANP) a zaujme miesto poslanca v Národnej rade (dolná komora parlamentu). Kurz tiež navrhol, aby rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vymenoval ministra zahraničia Alexandra Schallenberga za úradujúceho predsedu vlády. Okrem toho uviedol, že „využíva príležitosť vyvrátiť ... obvinenia a dokázať ich neudržateľnosť“.
Manipulácia s názorom
Predtým o začatí vyšetrovania voči kancelárke informovala rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA). Okrem Kurtza je v prípade zapletených ďalších deväť ľudí. Medzi nimi sú jeho poradca Stefan Steiner, mediálny manažér Gerald Fleischmann a bývalý generálny tajomník ministerstva financií Thomas Schmidt. V rámci vyšetrovania boli 6. októbra vykonané prehliadky v Kurzovej kancelárii, sídle Rakúskej ľudovej strany a ministerstve financií.
Podľa vyšetrovania podozriví financovali politicky motivované prieskumy verejnej mienky v rokoch 2016 až 2018 z verejných zdrojov, ktorých výsledky potom zverejnili v novinách Österreich. Predpokladá sa, že to bolo urobené s cieľom zlepšiť obraz ANP v predvečer predčasných parlamentných volieb. Podľa prokuratúry sa Schmidt údajne dohodol s vedením novín na obchode, podľa ktorého výmenou za platenú reklamu získal tím Sebastiana Kurza právo ovplyvňovať redakčný obsah publikácie. Österreich všetky obvinenia odmieta.
Kurz predtým v rozhovore pre ORF vyhlásil svoju nevinu. "Všetky tieto obvinenia sú namierené proti zamestnancom ministerstva financií." Myslím si, že by sme sa mali bližšie pozrieť, či sú tieto tvrdenia pravdivé. Myslím si, že keďže si v Rakúsku vážime zásady právneho štátu, bolo by dobré, keby aj naďalej platila prezumpcia neviny, a nie prezumpcia viny, “povedal Kurz s tým, že nechápe, prečo je vždy považovaný za „vinný zo všetkej nespravodlivosti“. Podľa politika prokuratúra nemá žiadne konkrétne dôkazy.
Napriek tomu Strana zelených, ktorá je súčasťou vládnej koalície, vyjadrila pochybnosti o Kurzovej schopnosti vykonávať funkciu hlavy vlády. Zelení navyše 8. októbra rokovali so zvyškom parlamentných strán, aby zvážili možnosť vytvorenia novej koalície.
Nápor škandálov
Stojí za zmienku, že nejde o prvé vyšetrovanie Kurza. Od mája je teda vyšetrovaný pre podozrenie z krivého svedectva pred parlamentnou komisiou, aby objasnil okolnosti takzvaného ibizagátu. Tento názov dostal vnútropolitický škandál, ktorý vypukol v roku 2019 a ktorého dôsledkom bolo rozpad predchádzajúcej koalície ANP s krajne pravicovou Rakúskou stranou slobody (APS) a prepustenie z funkcie vicekancelára Heinz-Christiana Strache (APS). Dôvodom bolo zverejnenie záznamu skrytej kamery v médiách, na ktorom Strache a jeho spolustraník Johann Gudenus komunikujú s istým dievčaťom, ktoré sa predstavilo ako „neter ruského oligarchu“.
Počas rozhovoru, ktorý sa konal vo vile na Ibize, boli prediskutované možnosti finančnej pomoci APS v parlamentných voľbách 2017 výmenou za možný prístup k rakúskym vládnym zákazkám. Ako sa neskôr ukázalo, „oligarchova neter“ sa ukázala ako figúrka. Hral ju istý bosniansky študent. Jej údajný „strýko“, prezident medzinárodnej skupiny spoločností „Areti“ Igor Makarov, zároveň z videa poprel akékoľvek rodinné väzby s dievčaťom.
Brána na Ibize bola však okrem rozbitia koalície ANP-APS aj dôsledkom parlamentného hlasovania o nedôvere Kurzovej vláde a jeho demisie. V septembri 2019 nasledovali predčasné parlamentné voľby, v dôsledku ktorých Rakúska ľudová strana opäť vyhrala a vytvorila koalíciu so Stranou zelených a Kurz opäť prevzal funkciu spolkového kancelára.
Kurza v demisii v súčasnej situácii už podporila rakúska ministerka pôdohospodárstva, regiónov a cestovného ruchu Elisabeth Köstingerová, ktorá uviedla, že od justičných orgánov očakáva spravodlivé vyšetrenie a ochranu všetkých práv obvinených.
"Som si istý, že Sebastian Kurz vyvráti všetky obvinenia a čoskoro sa vráti na post spolkového kancelára," napísal Koestinger na Twitteri.
Strana zelených zasa uvítala rozhodnutie politika odstúpiť.
"Vzhľadom na súčasnú situáciu sa domnievam, že je to správny krok pre ďalšie fungovanie vlády a indikátor zodpovednosti za Rakúsko a dobré meno krajiny v zahraničí," cituje Die Zeit lídra Zelených vicekancelára Wernera. Kogler.
Politický poriadok
Experti, s ktorými RT viedla rozhovor, sa zhodujú, že organizácia ďalšieho vyšetrovania voči exkancelárovi nebola náhodná. Zástupca riaditeľa Ústavu histórie a politiky Moskovskej štátnej pedagogickej univerzity Vladimir Shapovalov sa preto domnieva, že obvinenia nenechali Sebastiana Kurtza šancu udržať si post vedúceho vlády a tiež vážne poškodili povesť nielen jemu, ale Rakúskej ľudovej strane ako celku. Navyše, ako odborník poznamenal, politik tentoraz stratil podporu svojich koaličných partnerov, a preto bola demisia nevyhnutná.
"Predmetný korupčný škandál je v zásade prvkom boja proti Kurzovi na strane jeho oponentov, to je zrejmá skutočnosť." Zároveň chcem zdôrazniť, že v skutočnosti hovoríme o krachu nielen Kurzovej kariéry, ale aj o údere jeho strany zo strany ANP, “vysvetlil Shapovalov v rozhovore s RT.
Profesor HSE Dmitrij Evstafiev zasa poznamenal, že na politickú krízu, ktorá sa odvíja v Rakúsku, by sa malo pozerať v kontexte zhoršovania situácie v Európskej únii ako celku.
Podľa Vladimíra Shapovalova budú zo situácie s Kurzovou demisiou ťažiť liberálne a stredoľavé strany, ktoré sa hlásia k pro-únijným názorom. Zároveň poznamenal, že nejde o prvý pokus vytlačiť vodcu ANP z vedenia Rakúska, v súvislosti s ktorým sa podľa analytika „vytvára pomerne stabilný dojem, že krajina je zbavenie sa politikov, ktorí sú európskou byrokraciou nechcení. “
Tiež k téme
Vlajky Ruska a EÚ
Sankcia za spoluprácu: prečo v Európe začali hovoriť o potrebe nadviazať dialóg s Ruskom
Kremeľ iniciatívu na usporiadanie summitu Rusko-EÚ hodnotí pozitívne. Ako poznamenal tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ...
"Kurz vykonával do značnej miery nezávislú zahraničnú a domácu politiku a snažil sa chrániť záujmy Rakúska." Táto politika bola zameraná najmä na budovanie normálnych vzťahov s Ruskom. V tomto sa Kurzova vláda nápadne líšila od väčšiny krajín EÚ, ktoré uplatňujú vyslovene protiruskú politiku, “dodal Shapovalov.
Pripomeňme, že v júni Sebastian Kurz v rozhovore pre agentúru TASS povedal, že „mier v Európe bude len s Ruskom, nie proti nemu“, a taktiež označil Moskvu za „jedného z najdôležitejších obchodných partnerov mimo EÚ“.
V auguste sa Kurz stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ocenil rokovania s ruským ministrom zahraničných vecí.
"Bolo veľmi príjemné stretnúť sa dnes vo Viedni s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom." Naše rozhovory boli venované spoločnému boju proti COVID-19, situácii v Afganistane, Bielorusku, občianskej spoločnosti, hospodárskej a kultúrnej spolupráci, ako aj vzťahom medzi EÚ a Ruskom, “napísal Kurz na Twitteri.
Začiatkom septembra sa na okraji Svetovej konferencie predsedov parlamentov stretol s predsedníčkou Rady federácie Valentinou Matvienko.
Komentár k rezignácii rakúskeho kancelára, riaditeľa Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy Univerzity RUDN Pavla Feldmana, poznamenal, že terajší útok na Kurza je podobný škandálu, ktorý vypukol v roku 2019.
„Škandalózny„ ibizagát “mal viesť k zmene moci v krajine, ale Kurz, ktorý sa tešil širokej podpore verejnosti, svoje miesto vrátil a neopustil svoje predchádzajúce presvedčenie. Jeho triumfálny návrat do kancelárie kancelára sa stal silným dráždidlom pre nadnárodnú elitu. Západné spravodajské služby, európski byrokrati a predstavitelia veľkých firiem sa preto zaujímali o jeho opakovanú rezignáciu, “uviedol expert.
Podľa neho sa Rakúsku až doteraz, aj keď je členom EÚ, darí udržiavať politickú suverenitu.
V tejto súvislosti má podľa analytika Rakúsko teraz dva scenáre ďalšieho vývoja udalostí.
"Buď sa krajina môže dostať do politickej krízy, východiskom z nej budú predčasné parlamentné voľby s nepredvídateľným výsledkom." Alebo zostane pri moci Rakúska ľudová strana a kým Kurza vyšetrujú, na čele kabinetu zostane rýdzo technická postava. A potom pravdepodobne Kurz opäť vezme späť kancelársky post, ”naznačil Feldman.
Menej optimistický je vo svojich prognózach Vladimir Shapovalov, podľa ktorého sa súčasný úder ANP ukázal ako príliš silný.
"Existujú tri možnosti rozvoja udalostí." Po prvé, do zostavenia ľavicovo-liberálnej vlády budú s najväčšou pravdepodobnosťou zahrnutí súčasní Kurzovi partneri, ako aj liberálne strany v opozícii. Ak koalícia nevyjde, potom je možná možnosť technickej vlády, nestraníckej, ktorú prezident vytvára svojim výnosom. A treťou možnosťou sú predčasné voľby. Chcem však zdôrazniť, že pri implementácii ktoréhokoľvek z týchto scenárov je dôležité, aby pravicové strany mohli získať menej hlasov ako predtým, “domnieva sa odborník.
https://russian.rt.com/world/article/916023-kurc-otstavka-kancler-avstriya
Predchádzajte chaosu “: čo stojí za odstúpením rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza
Odstúpenie Sebastiana Kurza z postu spolkového kancelára Rakúska sa stalo jednou z hlavných politických udalostí týždňa v Európe. Kurz odstúpil zo svojho postu kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu voči nemu pre podozrenie z korupcie a zneužívania funkcie. Exkancelár obvinenia voči nemu označil za falošné s tým, že mieni zostať lídrom Rakúskej ľudovej strany a udržať si miesto v parlamente. Podľa neho rezignuje, aby predišiel možnému politickému chaosu a zaistil stabilitu v krajine. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila dianie za vnútornú záležitosť Rakúska s tým, že Viedeň v posledných rokoch ukázala svoj vlastný pohľad na medzinárodnú agendu. Odborníci sa domnievajú, že najnovší korupčný škandál je pre Kurzových odporcov prospešný nielen v politických kruhoch v Rakúsku, ale aj na úrovni Bruselu.
Jednou z hlavných udalostí týždňa v politickom živote Európy bolo odstúpenie Sebastiana Kurza z postu rakúskeho kancelára. Podľa oficiálnej zástupkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Márie Zacharovej ide o „vnútorné pole Rakúska“ a „budú sa ním zaoberať“. Diplomat zároveň poznamenal, že Viedeň v posledných rokoch dodržiava nezávislé postavenie v medzinárodnej agende.
"Európska krajina, ktorá si v mnohých ohľadoch zachováva svoj pohľad na medzinárodnú agendu, svoj vlastný rozvoj, v mnohých ohľadoch bráni výlučne svoj vlastný uhol pohľadu," uviedla Zakharová vo vysielaní kanála Solovyov LIVE YouTube.
Pripomenieme, Kurz oznámil svoju rezignáciu večer 9. októbra na špeciálne zvolanej tlačovej konferencii. Dôvodom jeho odstúpenia bolo prebiehajúce vyšetrovanie - prokuratúra podozrieva Kurza z účasti na korupcii a zneužívaní funkcie.
Politik podľa svojich slov zostane šéfom Rakúskej ľudovej strany (ANP) a zaujme miesto poslanca v Národnej rade (dolná komora parlamentu). Kurz tiež navrhol, aby rakúsky prezident Alexander Van der Bellen vymenoval ministra zahraničia Alexandra Schallenberga za úradujúceho predsedu vlády. Okrem toho uviedol, že „využíva príležitosť vyvrátiť ... obvinenia a dokázať ich neudržateľnosť“.
Manipulácia s názorom
Predtým o začatí vyšetrovania voči kancelárke informovala rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA). Okrem Kurtza je v prípade zapletených ďalších deväť ľudí. Medzi nimi sú jeho poradca Stefan Steiner, mediálny manažér Gerald Fleischmann a bývalý generálny tajomník ministerstva financií Thomas Schmidt. V rámci vyšetrovania boli 6. októbra vykonané prehliadky v Kurzovej kancelárii, sídle Rakúskej ľudovej strany a ministerstve financií.
Podľa vyšetrovania podozriví financovali politicky motivované prieskumy verejnej mienky v rokoch 2016 až 2018 z verejných zdrojov, ktorých výsledky potom zverejnili v novinách Österreich. Predpokladá sa, že to bolo urobené s cieľom zlepšiť obraz ANP v predvečer predčasných parlamentných volieb. Podľa prokuratúry sa Schmidt údajne dohodol s vedením novín na obchode, podľa ktorého výmenou za platenú reklamu získal tím Sebastiana Kurza právo ovplyvňovať redakčný obsah publikácie. Österreich všetky obvinenia odmieta.
Kurz predtým v rozhovore pre ORF vyhlásil svoju nevinu. "Všetky tieto obvinenia sú namierené proti zamestnancom ministerstva financií." Myslím si, že by sme sa mali bližšie pozrieť, či sú tieto tvrdenia pravdivé. Myslím si, že keďže si v Rakúsku vážime zásady právneho štátu, bolo by dobré, keby aj naďalej platila prezumpcia neviny, a nie prezumpcia viny, “povedal Kurz s tým, že nechápe, prečo je vždy považovaný za „vinný zo všetkej nespravodlivosti“. Podľa politika prokuratúra nemá žiadne konkrétne dôkazy.
Napriek tomu Strana zelených, ktorá je súčasťou vládnej koalície, vyjadrila pochybnosti o Kurzovej schopnosti vykonávať funkciu hlavy vlády. Zelení navyše 8. októbra rokovali so zvyškom parlamentných strán, aby zvážili možnosť vytvorenia novej koalície.
Nápor škandálov
Stojí za zmienku, že nejde o prvé vyšetrovanie Kurza. Od mája je teda vyšetrovaný pre podozrenie z krivého svedectva pred parlamentnou komisiou, aby objasnil okolnosti takzvaného ibizagátu. Tento názov dostal vnútropolitický škandál, ktorý vypukol v roku 2019 a ktorého dôsledkom bolo rozpad predchádzajúcej koalície ANP s krajne pravicovou Rakúskou stranou slobody (APS) a prepustenie z funkcie vicekancelára Heinz-Christiana Strache (APS). Dôvodom bolo zverejnenie záznamu skrytej kamery v médiách, na ktorom Strache a jeho spolustraník Johann Gudenus komunikujú s istým dievčaťom, ktoré sa predstavilo ako „neter ruského oligarchu“.
Počas rozhovoru, ktorý sa konal vo vile na Ibize, boli prediskutované možnosti finančnej pomoci APS v parlamentných voľbách 2017 výmenou za možný prístup k rakúskym vládnym zákazkám. Ako sa neskôr ukázalo, „oligarchova neter“ sa ukázala ako figúrka. Hral ju istý bosniansky študent. Jej údajný „strýko“, prezident medzinárodnej skupiny spoločností „Areti“ Igor Makarov, zároveň z videa poprel akékoľvek rodinné väzby s dievčaťom.
Brána na Ibize bola však okrem rozbitia koalície ANP-APS aj dôsledkom parlamentného hlasovania o nedôvere Kurzovej vláde a jeho demisie. V septembri 2019 nasledovali predčasné parlamentné voľby, v dôsledku ktorých Rakúska ľudová strana opäť vyhrala a vytvorila koalíciu so Stranou zelených a Kurz opäť prevzal funkciu spolkového kancelára.
Kurza v demisii v súčasnej situácii už podporila rakúska ministerka pôdohospodárstva, regiónov a cestovného ruchu Elisabeth Köstingerová, ktorá uviedla, že od justičných orgánov očakáva spravodlivé vyšetrenie a ochranu všetkých práv obvinených.
"Som si istý, že Sebastian Kurz vyvráti všetky obvinenia a čoskoro sa vráti na post spolkového kancelára," napísal Koestinger na Twitteri.
Strana zelených zasa uvítala rozhodnutie politika odstúpiť.
"Vzhľadom na súčasnú situáciu sa domnievam, že je to správny krok pre ďalšie fungovanie vlády a indikátor zodpovednosti za Rakúsko a dobré meno krajiny v zahraničí," cituje Die Zeit lídra Zelených vicekancelára Wernera. Kogler.
Politický poriadok
Experti, s ktorými RT viedla rozhovor, sa zhodujú, že organizácia ďalšieho vyšetrovania voči exkancelárovi nebola náhodná. Zástupca riaditeľa Ústavu histórie a politiky Moskovskej štátnej pedagogickej univerzity Vladimir Shapovalov sa preto domnieva, že obvinenia nenechali Sebastiana Kurtza šancu udržať si post vedúceho vlády a tiež vážne poškodili povesť nielen jemu, ale Rakúskej ľudovej strane ako celku. Navyše, ako odborník poznamenal, politik tentoraz stratil podporu svojich koaličných partnerov, a preto bola demisia nevyhnutná.
"Predmetný korupčný škandál je v zásade prvkom boja proti Kurzovi na strane jeho oponentov, to je zrejmá skutočnosť." Zároveň chcem zdôrazniť, že v skutočnosti hovoríme o krachu nielen Kurzovej kariéry, ale aj o údere jeho strany zo strany ANP, “vysvetlil Shapovalov v rozhovore s RT.
Profesor HSE Dmitrij Evstafiev zasa poznamenal, že na politickú krízu, ktorá sa odvíja v Rakúsku, by sa malo pozerať v kontexte zhoršovania situácie v Európskej únii ako celku.
Podľa Vladimíra Shapovalova budú zo situácie s Kurzovou demisiou ťažiť liberálne a stredoľavé strany, ktoré sa hlásia k pro-únijným názorom. Zároveň poznamenal, že nejde o prvý pokus vytlačiť vodcu ANP z vedenia Rakúska, v súvislosti s ktorým sa podľa analytika „vytvára pomerne stabilný dojem, že krajina je zbavenie sa politikov, ktorí sú európskou byrokraciou nechcení. “
Tiež k téme
Vlajky Ruska a EÚ
Sankcia za spoluprácu: prečo v Európe začali hovoriť o potrebe nadviazať dialóg s Ruskom
Kremeľ iniciatívu na usporiadanie summitu Rusko-EÚ hodnotí pozitívne. Ako poznamenal tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ...
"Kurz vykonával do značnej miery nezávislú zahraničnú a domácu politiku a snažil sa chrániť záujmy Rakúska." Táto politika bola zameraná najmä na budovanie normálnych vzťahov s Ruskom. V tomto sa Kurzova vláda nápadne líšila od väčšiny krajín EÚ, ktoré uplatňujú vyslovene protiruskú politiku, “dodal Shapovalov.
Pripomeňme, že v júni Sebastian Kurz v rozhovore pre agentúru TASS povedal, že „mier v Európe bude len s Ruskom, nie proti nemu“, a taktiež označil Moskvu za „jedného z najdôležitejších obchodných partnerov mimo EÚ“.
V auguste sa Kurz stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ocenil rokovania s ruským ministrom zahraničných vecí.
"Bolo veľmi príjemné stretnúť sa dnes vo Viedni s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom." Naše rozhovory boli venované spoločnému boju proti COVID-19, situácii v Afganistane, Bielorusku, občianskej spoločnosti, hospodárskej a kultúrnej spolupráci, ako aj vzťahom medzi EÚ a Ruskom, “napísal Kurz na Twitteri.
Začiatkom septembra sa na okraji Svetovej konferencie predsedov parlamentov stretol s predsedníčkou Rady federácie Valentinou Matvienko.
Komentár k rezignácii rakúskeho kancelára, riaditeľa Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy Univerzity RUDN Pavla Feldmana, poznamenal, že terajší útok na Kurza je podobný škandálu, ktorý vypukol v roku 2019.
„Škandalózny„ ibizagát “mal viesť k zmene moci v krajine, ale Kurz, ktorý sa tešil širokej podpore verejnosti, svoje miesto vrátil a neopustil svoje predchádzajúce presvedčenie. Jeho triumfálny návrat do kancelárie kancelára sa stal silným dráždidlom pre nadnárodnú elitu. Západné spravodajské služby, európski byrokrati a predstavitelia veľkých firiem sa preto zaujímali o jeho opakovanú rezignáciu, “uviedol expert.
Podľa neho sa Rakúsku až doteraz, aj keď je členom EÚ, darí udržiavať politickú suverenitu.
V tejto súvislosti má podľa analytika Rakúsko teraz dva scenáre ďalšieho vývoja udalostí.
"Buď sa krajina môže dostať do politickej krízy, východiskom z nej budú predčasné parlamentné voľby s nepredvídateľným výsledkom." Alebo zostane pri moci Rakúska ľudová strana a kým Kurza vyšetrujú, na čele kabinetu zostane rýdzo technická postava. A potom pravdepodobne Kurz opäť vezme späť kancelársky post, ”naznačil Feldman.
Menej optimistický je vo svojich prognózach Vladimir Shapovalov, podľa ktorého sa súčasný úder ANP ukázal ako príliš silný.
"Existujú tri možnosti rozvoja udalostí." Po prvé, do zostavenia ľavicovo-liberálnej vlády budú s najväčšou pravdepodobnosťou zahrnutí súčasní Kurzovi partneri, ako aj liberálne strany v opozícii. Ak koalícia nevyjde, potom je možná možnosť technickej vlády, nestraníckej, ktorú prezident vytvára svojim výnosom. A treťou možnosťou sú predčasné voľby. Chcem však zdôrazniť, že pri implementácii ktoréhokoľvek z týchto scenárov je dôležité, aby pravicové strany mohli získať menej hlasov ako predtým, “domnieva sa odborník.
https://russian.rt.com/world/article/916023-kurc-otstavka-kancler-avstriya