Zahraničná politika
Summit G20 v 2021

Biden prichádza do Ríma na summit G20
Prvou zastávkou cesty amerického prezidenta do Európy bude Vatikán


Na rímskom letisku Fiumicino v štvrok večer pristálo lietadlo amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa vybral do Talianska na stretnutie lídrov skupiny G20 (G20). Oznámila to tlačová agentúra Bieleho domu.
Lietadlo číslo jeden pristálo o 2:24 miestneho času (3:24 moskovského času) a o 2:36 (3:36 moskovského času) prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou zostúpili na stretnutie s talianskymi a americkými predstaviteľmi v letisko. Potom nastúpili do kolóny a opustili letisko.


Prvou zastávkou Bidenovej cesty po Európe bude Vatikán. Pápež František v piatok prijme amerického lídra na audienciu.


Jedným z kľúčových Bidenových stretnutí v Ríme bude rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa tiež uskutoční v piatok. Okrem toho sa šéf Bieleho domu stretne s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a talianskym premiérom Mariom Draghim.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12795623


Biden prichádza do Ríma na summit G20 Prvou zastávkou cesty amerického prezidenta do Európy bude Vatikán Na rímskom letisku Fiumicino v štvrok večer pristálo lietadlo amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa vybral do Talianska na stretnutie lídrov skupiny G20 (G20). Oznámila to tlačová agentúra Bieleho domu. Lietadlo číslo jeden pristálo o 2:24 miestneho času (3:24 moskovského času) a o 2:36 (3:36 moskovského času) prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou zostúpili na stretnutie s talianskymi a americkými predstaviteľmi v letisko. Potom nastúpili do kolóny a opustili letisko. Prvou zastávkou Bidenovej cesty po Európe bude Vatikán. Pápež František v piatok prijme amerického lídra na audienciu. Jedným z kľúčových Bidenových stretnutí v Ríme bude rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa tiež uskutoční v piatok. Okrem toho sa šéf Bieleho domu stretne s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a talianskym premiérom Mariom Draghim. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12795623
Upravené 29. 10. 2021 o 12:09

Účasť Putina na summite G20 oznámil Kremeľ prostredníctvom video odkazu


Ruský prezident Vladimir Putin sa prostredníctvom videokonferencie zúčastní na summite G20, ktorý sa uskutoční 30. až 31. októbra v Ríme. Informovala o tom tlačová služba Kremľa.
Účasť Putina na summite G20 oznámil Kremeľ prostredníctvom video odkazu


V rámci podujatia sa uskutoční výmena názorov o obnove globálnej ekonomiky, zabezpečení digitálnej transformácie, ako aj o implementácii Cieľov udržateľného rozvoja.


Lídri G20 sa zamerajú na zvládanie dopadov pandémie COVID-19, posilňovanie zdravotných systémov a poskytovanie univerzálnej imunizácie.


Diskutované budú aj otázky boja proti klimatickým zmenám, ochrany životného prostredia a prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo.


Po summite sa plánuje stanoviť kľúčové rozhodnutia vo vyhlásení.


Už skôr bolo známe, že prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching sa zúčastní na udalostiach summitu G20 prostredníctvom video odkazu.


Americký prezident Joe Biden pricestoval do Ríma na summit G20.
https://russian.rt.com/world/news/922642-kreml-putin-g20


Účasť Putina na summite G20 oznámil Kremeľ prostredníctvom video odkazu Ruský prezident Vladimir Putin sa prostredníctvom videokonferencie zúčastní na summite G20, ktorý sa uskutoční 30. až 31. októbra v Ríme. Informovala o tom tlačová služba Kremľa. Účasť Putina na summite G20 oznámil Kremeľ prostredníctvom video odkazu V rámci podujatia sa uskutoční výmena názorov o obnove globálnej ekonomiky, zabezpečení digitálnej transformácie, ako aj o implementácii Cieľov udržateľného rozvoja. Lídri G20 sa zamerajú na zvládanie dopadov pandémie COVID-19, posilňovanie zdravotných systémov a poskytovanie univerzálnej imunizácie. Diskutované budú aj otázky boja proti klimatickým zmenám, ochrany životného prostredia a prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Po summite sa plánuje stanoviť kľúčové rozhodnutia vo vyhlásení. Už skôr bolo známe, že prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching sa zúčastní na udalostiach summitu G20 prostredníctvom video odkazu. Americký prezident Joe Biden pricestoval do Ríma na summit G20. https://russian.rt.com/world/news/922642-kreml-putin-g20

piatok večer pristálo lietadlo

To bude asi ctvrtek .....


[quote="pid:40199, uid:12"]piatok večer pristálo lietadlo[/quote] To bude asi ctvrtek .....

Lídri G20 sa zamerajú na zvládanie dopadov pandémie COVID-19, posilňovanie zdravotných systémov a poskytovanie univerzálnej imunizácie.

Tak to vidím na povinné očkování.


[quote="pid:40245, uid:12"]Lídri G20 sa zamerajú na zvládanie dopadov pandémie COVID-19, posilňovanie zdravotných systémov a **poskytovanie univerzálnej imunizácie**.[/quote] Tak to vidím na povinné očkování.
Upravené 29. 10. 2021 o 13:18

New York Times: Biden sa pokúsi presvedčiť Macrona „diskrétnou podporou“ pre európsku armádu


Washington plánuje upokojiť vzťahy s Parížom, ktoré po škandále s francúzskymi ponorkami citeľne ochladli. Americký prezident okrem iného na nadchádzajúcom stretnutí v Ríme mieni ubezpečiť svojho francúzskeho kolegu, že nemá námietky proti vytvoreniu jednotnej armády EÚ za predpokladu, že bude „prepojená“ s NATO, uvádza The New York Times.


Pred šiestimi týždňami sa americko-francúzske vzťahy zrútili po rozpade dohody o predaji ponoriek. Odvtedy obe krajiny vynaložili obrovské úsilie na prekonanie vzniknutých rozdielov, píše The New York Times.
Paríž požaduje od Washingtonu „konkrétne“ výsledky. Niektoré z nich možno dosiahnuť, keď sa francúzsky prezident Emmanuel Macron stretne so svojím americkým náprotivkom v predvečer summitu G20 v Ríme, uvádzajú noviny.


Predstavitelia oboch krajín tvrdia, že Spojené štáty sú pripravené podporiť úsilie Francúzska v boji proti terorizmu v Afrike. Okrem iného môžu Američania poslať ďalšie prieskumné lietadlá a drony na svoje letisko za 110 miliónov dolárov pri nigérijskom meste Agadez.


Bidenova administratíva sa tiež pokúsi rozptýliť jednu z Macronových hlavných obáv a „diskrétne podporiť“ jeho myšlienku vytvorenia európskej armády. Americký prezident bude musieť povedať, že takáto vojenská sila sa môže stať „samostatným, ale vzájomne prepojeným pilierom“ NATO. Toto vyhlásenie, ako francúzske úrady dúfajú, presvedčí pochybujúcich členov Severoatlantickej aliancie, ktorí sa obávajú, že jediná armáda EÚ by mohla oslabiť existujúci západný vojenský blok, zdôrazňujú noviny.


Predstavitelia vyjadrujú nádej, že tieto kroky americkej strany ukončia konflikt medzi Washingtonom a Parížom. Dôvodom bolo, že Austrália odmietla nakupovať konvenčné ponorky od Francúzska, keďže uzavrela tajnú dohodu o nákupe jadrových ponoriek so Spojenými štátmi a Britániou, pripomína The New York Times.
Spojené štáty zostávajú naším hlavným spojencom, uviedol pre publikáciu generál Thierry Burkhard, náčelník štábu francúzskych ozbrojených síl. "Potrebujeme však veľmi jasný signál, že medzi nami stále existuje dôvera."


Francúzsky prezident je presvedčený, že americká posadnutosť Čínou, jej neistota demonštrovaná za Trumpovej administratívy a jej nedávne „ponorkové poníženie“ nútia EÚ vydať sa nezávislou cestou. Jadrom jeho koncepcie je to, čo nazýva „európska strategická autonómia“.


Podľa Macrona by EÚ mala udržiavať stredný kurz, lavírovať medzi dvoma superveľmocami 21. storočia – Spojenými štátmi a Čínou. Inými slovami, Európa potrebuje udržiavať väzby s Amerikou, s ktorou zdieľajú spoločné hodnoty a priateľstvo, no zároveň interagujú, nie sú v konflikte s Čínou, vysvetľujú noviny.


„Kľúčovou otázkou pre EÚ je stať sa nezávislou mocnosťou,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Mer, blízky Macronovi, nie je to tak dávno. "Nezávislosť od USA, schopnosť brániť svoje vlastné záujmy, ekonomické aj strategické, predpokladá schopnosť vybudovať si obranný potenciál."


Problémom je, že nie všetky európske krajiny súhlasia s postojom Francúzska. Poľsko, Maďarsko, Dánsko a do istej miery aj Nemecko majú hlboké transatlantické väzby a obávajú sa akéhokoľvek strategického kroku, ktorý by ich mohol oslabiť. Okrem toho, Európska únia je stále ďaleko od toho, aby získala akékoľvek zdanie zjednotených ozbrojených síl, uviedli noviny.


Medzitým pre Francúzsko, ktoré bojuje proti islamistom v Afrike, by akákoľvek dodatočná podpora USA bola „dôležitým zmierlivým gestom“. Biely dom navyše dúfa, že pomoc poskytnutá Parížu v boji proti terorizmu by mohla Bidenovi umožniť znížiť počet amerických vojakov nasadených na kontinente.


Francúzske orgány sa chopia tohto argumentu. Tvrdia, že strategické misie v Afrike, kde je nepravdepodobné, že by USA boli ochotné prijať veľké záväzky, si vyžadujú spoľahlivú európsku armádu. Najmä vo svetle toho, že obrovské toky migrantov z regiónu vytvárajú európskym lídrom veľké politické problémy, o čom svedčí aj rastúca obľuba pravicových politikov.


„Ak USA nechcú, aby Čína, Rusko alebo Turecko udávali tón v Afrike, potom na to potrebujú silnejšiu Európu,“ hovorí Le Mer. "Je v záujme Spojených štátov, aby Európska únia zohrávala svoju úlohu na medzinárodnej scéne."


Ďalšie zmierňovanie americko-francúzskej krízy bude do istej miery závisieť od „chémie“ medzi Macronom a Bidenom. Zatiaľ sa stretli iba raz - na summite G7 v Británii, ale po škandále s ponorkami sa dôvera, že medzi oboma lídrami vytvoril dôverný vzťah, výrazne otriasla.
Francúzski predstavitelia neskrývajú hnev svojho šéfa nad nevydareným obchodom. Paríž tiež stále nezabudol, ako v roku 2018 na stretnutí v Bielom dome predchádzajúci americký prezident Donald Trump „urazil“ Macrona tým, že si zo saka striasol lupiny, uvádzajú noviny.


Francúzskeho prezidenta čakajú v apríli voľby, v ktorých sa bude musieť popasovať s nacionalistickými kandidátmi, ktorých podľa prieskumov podporuje minimálne tretina voličov. Paris verí, že rozhodujúce prejavenie americkej solidarity je nevyhnutné pre stabilitu v Európe, o ktorú sa usilujú samotné Spojené štáty.


Na otázku, či strategické rozdiely v súvislosti s Čínou znamenali dlhodobý rozdiel medzi cestami USA a Francúzska, Le Mer odpovedal: "Možno to tak bude, ak si nedáme pozor." "Ale nemalo by to tak byť a musíme vynaložiť maximálne úsilie, aby sme sa takýmto situáciám vyhli," dodal.
https://russian.rt.com/inotv/2021-10-29/New-York-Times-Bajden-popitaetsya


New York Times: Biden sa pokúsi presvedčiť Macrona „diskrétnou podporou“ pre európsku armádu Washington plánuje upokojiť vzťahy s Parížom, ktoré po škandále s francúzskymi ponorkami citeľne ochladli. Americký prezident okrem iného na nadchádzajúcom stretnutí v Ríme mieni ubezpečiť svojho francúzskeho kolegu, že nemá námietky proti vytvoreniu jednotnej armády EÚ za predpokladu, že bude „prepojená“ s NATO, uvádza The New York Times. Pred šiestimi týždňami sa americko-francúzske vzťahy zrútili po rozpade dohody o predaji ponoriek. Odvtedy obe krajiny vynaložili obrovské úsilie na prekonanie vzniknutých rozdielov, píše The New York Times. Paríž požaduje od Washingtonu „konkrétne“ výsledky. Niektoré z nich možno dosiahnuť, keď sa francúzsky prezident Emmanuel Macron stretne so svojím americkým náprotivkom v predvečer summitu G20 v Ríme, uvádzajú noviny. Predstavitelia oboch krajín tvrdia, že Spojené štáty sú pripravené podporiť úsilie Francúzska v boji proti terorizmu v Afrike. Okrem iného môžu Američania poslať ďalšie prieskumné lietadlá a drony na svoje letisko za 110 miliónov dolárov pri nigérijskom meste Agadez. Bidenova administratíva sa tiež pokúsi rozptýliť jednu z Macronových hlavných obáv a „diskrétne podporiť“ jeho myšlienku vytvorenia európskej armády. Americký prezident bude musieť povedať, že takáto vojenská sila sa môže stať „samostatným, ale vzájomne prepojeným pilierom“ NATO. Toto vyhlásenie, ako francúzske úrady dúfajú, presvedčí pochybujúcich členov Severoatlantickej aliancie, ktorí sa obávajú, že jediná armáda EÚ by mohla oslabiť existujúci západný vojenský blok, zdôrazňujú noviny. Predstavitelia vyjadrujú nádej, že tieto kroky americkej strany ukončia konflikt medzi Washingtonom a Parížom. Dôvodom bolo, že Austrália odmietla nakupovať konvenčné ponorky od Francúzska, keďže uzavrela tajnú dohodu o nákupe jadrových ponoriek so Spojenými štátmi a Britániou, pripomína The New York Times. Spojené štáty zostávajú naším hlavným spojencom, uviedol pre publikáciu generál Thierry Burkhard, náčelník štábu francúzskych ozbrojených síl. "Potrebujeme však veľmi jasný signál, že medzi nami stále existuje dôvera." Francúzsky prezident je presvedčený, že americká posadnutosť Čínou, jej neistota demonštrovaná za Trumpovej administratívy a jej nedávne „ponorkové poníženie“ nútia EÚ vydať sa nezávislou cestou. Jadrom jeho koncepcie je to, čo nazýva „európska strategická autonómia“. Podľa Macrona by EÚ mala udržiavať stredný kurz, lavírovať medzi dvoma superveľmocami 21. storočia – Spojenými štátmi a Čínou. Inými slovami, Európa potrebuje udržiavať väzby s Amerikou, s ktorou zdieľajú spoločné hodnoty a priateľstvo, no zároveň interagujú, nie sú v konflikte s Čínou, vysvetľujú noviny. „Kľúčovou otázkou pre EÚ je stať sa nezávislou mocnosťou,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Mer, blízky Macronovi, nie je to tak dávno. "Nezávislosť od USA, schopnosť brániť svoje vlastné záujmy, ekonomické aj strategické, predpokladá schopnosť vybudovať si obranný potenciál." Problémom je, že nie všetky európske krajiny súhlasia s postojom Francúzska. Poľsko, Maďarsko, Dánsko a do istej miery aj Nemecko majú hlboké transatlantické väzby a obávajú sa akéhokoľvek strategického kroku, ktorý by ich mohol oslabiť. Okrem toho, Európska únia je stále ďaleko od toho, aby získala akékoľvek zdanie zjednotených ozbrojených síl, uviedli noviny. Medzitým pre Francúzsko, ktoré bojuje proti islamistom v Afrike, by akákoľvek dodatočná podpora USA bola „dôležitým zmierlivým gestom“. Biely dom navyše dúfa, že pomoc poskytnutá Parížu v boji proti terorizmu by mohla Bidenovi umožniť znížiť počet amerických vojakov nasadených na kontinente. Francúzske orgány sa chopia tohto argumentu. Tvrdia, že strategické misie v Afrike, kde je nepravdepodobné, že by USA boli ochotné prijať veľké záväzky, si vyžadujú spoľahlivú európsku armádu. Najmä vo svetle toho, že obrovské toky migrantov z regiónu vytvárajú európskym lídrom veľké politické problémy, o čom svedčí aj rastúca obľuba pravicových politikov. „Ak USA nechcú, aby Čína, Rusko alebo Turecko udávali tón v Afrike, potom na to potrebujú silnejšiu Európu,“ hovorí Le Mer. "Je v záujme Spojených štátov, aby Európska únia zohrávala svoju úlohu na medzinárodnej scéne." Ďalšie zmierňovanie americko-francúzskej krízy bude do istej miery závisieť od „chémie“ medzi Macronom a Bidenom. Zatiaľ sa stretli iba raz - na summite G7 v Británii, ale po škandále s ponorkami sa dôvera, že medzi oboma lídrami vytvoril dôverný vzťah, výrazne otriasla. Francúzski predstavitelia neskrývajú hnev svojho šéfa nad nevydareným obchodom. Paríž tiež stále nezabudol, ako v roku 2018 na stretnutí v Bielom dome predchádzajúci americký prezident Donald Trump „urazil“ Macrona tým, že si zo saka striasol lupiny, uvádzajú noviny. Francúzskeho prezidenta čakajú v apríli voľby, v ktorých sa bude musieť popasovať s nacionalistickými kandidátmi, ktorých podľa prieskumov podporuje minimálne tretina voličov. Paris verí, že rozhodujúce prejavenie americkej solidarity je nevyhnutné pre stabilitu v Európe, o ktorú sa usilujú samotné Spojené štáty. Na otázku, či strategické rozdiely v súvislosti s Čínou znamenali dlhodobý rozdiel medzi cestami USA a Francúzska, Le Mer odpovedal: "Možno to tak bude, ak si nedáme pozor." "Ale nemalo by to tak byť a musíme vynaložiť maximálne úsilie, aby sme sa takýmto situáciám vyhli," dodal. https://russian.rt.com/inotv/2021-10-29/New-York-Times-Bajden-popitaetsya

Lavrov sa osobne zúčastní na summite G20 v Ríme
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na osobnom summite G20 v Ríme, ktorý sa uskutoční 30. až 31. októbra. Povedala to oficiálna zástupkyňa rezortu Maria Zakharová, ktorú citovala agentúra RIA Novosti.


„Bude mať aj niekoľko bilaterálnych stretnutí, najmä so svojím čínskym náprotivkom [Wang Yi]. Ďalšie stretnutia sa momentálne pripravujú podľa harmonogramu, “uviedol diplomat.


V roku 2021 bude Taliansko hostiť lídrov krajín G20 v kongresovom centre Nuvola, ktoré sa nachádza v štvrti Esposizione Universale di Roma (EUR). Toto miesto je pozoruhodné tým, že bolo koncipované a postavené z iniciatívy fašistického diktátora Talianska Benita Mussoliniho.


G20 je neformálnym zväzkom najväčších, ekonomicky rozvinutých a rozvojových krajín. Bola založená z iniciatívy Spojených štátov a Kanady na summite v roku 1999.
https://lenta.ru/news/2021/10/28/roma/


V Ríme sa začal summit hláv štátov a vlád G20. Informuje o tom agentúra TASS.


Lídri krajín prichádzajú v sobotu ráno na otvorenie podujatia v Kongresovom centre Nuvola. Pozdravuje ich taliansky premiér Mario Draghi. Medzi prichádzajúcimi účastníkmi sú aj šéfovia medzinárodných organizácií vrátane OSN.


Úrady hlavného mesta nariadili počas summitu uzavrieť vzdušný priestor mesta. Bezpečnostné služby používali na udržiavanie poriadku drony. Oblasti, kde delegácie žijú, ako aj všetky územia, na ktorých sa udalosti plánujú, dostali pod zvýšenú ochranu. Zatvorených 14 staníc metra a obmedzený prístup k pamiatkam a múzeám.


Už skôr bolo známe, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na summite G20 osobne zúčastní. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu spojenú s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa očakáva v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“.


G20 je neformálnym zväzkom najväčších, ekonomicky rozvinutých a rozvojových krajín. Bola založená z iniciatívy Spojených štátov a Kanady na summite v roku 1999.


https://lenta.ru/news/2021/10/30/rim_g20/


Lavrov sa osobne zúčastní na summite G20 v Ríme Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na osobnom summite G20 v Ríme, ktorý sa uskutoční 30. až 31. októbra. Povedala to oficiálna zástupkyňa rezortu Maria Zakharová, ktorú citovala agentúra RIA Novosti. „Bude mať aj niekoľko bilaterálnych stretnutí, najmä so svojím čínskym náprotivkom [Wang Yi]. Ďalšie stretnutia sa momentálne pripravujú podľa harmonogramu, “uviedol diplomat. V roku 2021 bude Taliansko hostiť lídrov krajín G20 v kongresovom centre Nuvola, ktoré sa nachádza v štvrti Esposizione Universale di Roma (EUR). Toto miesto je pozoruhodné tým, že bolo koncipované a postavené z iniciatívy fašistického diktátora Talianska Benita Mussoliniho. G20 je neformálnym zväzkom najväčších, ekonomicky rozvinutých a rozvojových krajín. Bola založená z iniciatívy Spojených štátov a Kanady na summite v roku 1999. https://lenta.ru/news/2021/10/28/roma/ V Ríme sa začal summit hláv štátov a vlád G20. Informuje o tom agentúra TASS. Lídri krajín prichádzajú v sobotu ráno na otvorenie podujatia v Kongresovom centre Nuvola. Pozdravuje ich taliansky premiér Mario Draghi. Medzi prichádzajúcimi účastníkmi sú aj šéfovia medzinárodných organizácií vrátane OSN. Úrady hlavného mesta nariadili počas summitu uzavrieť vzdušný priestor mesta. Bezpečnostné služby používali na udržiavanie poriadku drony. Oblasti, kde delegácie žijú, ako aj všetky územia, na ktorých sa udalosti plánujú, dostali pod zvýšenú ochranu. Zatvorených 14 staníc metra a obmedzený prístup k pamiatkam a múzeám. Už skôr bolo známe, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na summite G20 osobne zúčastní. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu spojenú s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa očakáva v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“. G20 je neformálnym zväzkom najväčších, ekonomicky rozvinutých a rozvojových krajín. Bola založená z iniciatívy Spojených štátov a Kanady na summite v roku 1999. https://lenta.ru/news/2021/10/30/rim_g20/
Upravené 30. 10. 2021 o 18:50

Americký prezident Joe Biden na setkání ve Vatikánu řekl jednomu ze zaměstnanců prefektury Papežského domu, že se rozhodl nenazývat se prezidentem Spojených států, ale manželem své manželky Jill. Oddaný katolík Biden se dnes setká s papežem.
https://t.me/s/sputnikcesko


Americký prezident Joe Biden na setkání ve Vatikánu řekl jednomu ze zaměstnanců prefektury Papežského domu, že se rozhodl nenazývat se prezidentem Spojených států, ale manželem své manželky Jill. Oddaný katolík Biden se dnes setká s papežem. https://t.me/s/sputnikcesko

no neviem ci sa mi chce platit dalsie dane na europsku armadu, ktoru posle FR do Mali chranit nase hodnoty:-(( (ironia). A nic ine to nie je, pokial budu 2% na americke zbrane, tak si vytvorte novu armadu, kde budete kupovat aj francuzske zbrane....ale nedajboze, aby boli USA na svojich pravach ukratene:-(


no neviem ci sa mi chce platit dalsie dane na europsku armadu, ktoru posle FR do Mali chranit nase hodnoty:-(( (ironia). A nic ine to nie je, pokial budu 2% na americke zbrane, tak si vytvorte novu armadu, kde budete kupovat aj francuzske zbrane....ale nedajboze, aby boli USA na svojich pravach ukratene:-(

CNN označila za „skutočný dôvod“ Putinovej neprítomnosti na summite G20: v takýchto stretnutiach nevidí žiadny zvláštny prínos


Vladimir Putin sa oficiálne nezúčastnil na summite G20 pre problém s koronavírusom vo svojej krajine, informuje korešpondent CNN Sam Kylie. Skutočným dôvodom je však podľa novinára to, že ruský líder takéto udalosti obzvlášť neoceňuje. Okrem toho sa Putin domnieva, že také veľké stretnutia s účasťou svetových lídrov sú málo užitočné, píše sa v článku.


Vitaj späť. Naďalej budeme pokrývať cestu Joea Bidena do Ríma na samit G20 tento víkend. Ako sme už informovali, pozornosť sa teraz sústreďuje na skutočnosť, že dvaja hlavní lídri sa rozhodli neopustiť svoju krajinu počas tejto kritickej udalosti.


Hovoríme o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi a čínskom vodcovi Si Ťin-pchingovi. Neprídu sem do Ríma. Očakáva sa však, že sa na tomto podujatí zúčastnia aspoň prostredníctvom video odkazu.


Dozvieme sa podrobnosti od našej korešpondentky Seliny Wang, ktorá je teraz v Tokiu. Chcel by som však začať so Samom Kylie, ktorý s nami teraz priamo komunikuje z Moskvy. Povie nám o rozhodnutí pána Putina zrušiť svoju cestu do Ríma.


Sam, vysvetli, čo sa stalo a prečo prezident Putin práve nie je tu v Ríme.


SAM KYLEY, hlavný medzinárodný korešpondent CNN: Oficiálne stanovisko je, že Rusko má teraz problém s COVID. A Wolf, toto je pravda: podľa oficiálnych údajov tu každý deň zomiera na koronavírus viac ako tisíc ľudí. Je zrejmé, že okolie Vladimira Putina nechce, aby bol v atmosfére, v ktorej sa odohrávajú všetky tieto osobné stretnutia.


Avšak, Wolfe, skutočný dôvod je ten, že Vladimír Putin takéto stretnutia veľmi neoceňuje, ale oceňuje chaos v radoch svojich odporcov. A niet pochýb, že teraz sedí a sleduje rozbroje medzi anglicky hovoriacim svetom a kontinentálnou Európou. Medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom prebieha veľmi vážna diplomatická potýčka v súvislosti s rybolovom a inými otázkami.


Po afganskom fiasku sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a ich spojencami v kontinentálnej Európe skutočne zhoršili.


V nadchádzajúcom roku sa skutočná pozornosť Vladimíra Putina sústredí na bilaterálne stretnutie s Joeom Bidenom. Joe Biden je jediná osoba, ktorú považuje za dostatočne veľkú na stretnutie. Ďalšou takou osobou je prezident ČĽR. On (Vladimir Putin - InoTV) sa považuje práve za túto skupinu lídrov. A na základe skúseností z minulých rokov sa domnieva, že z týchto rozsiahlych stretnutí svetových lídrov je len malý úžitok.
V minulosti ich vždy využíval ako príležitosť na, povedzme, útoky na amerického prezidenta. Zároveň venoval osobitnú pozornosť bilaterálnym stretnutiam, ktoré sa neoficiálne konajú počas takých podujatí, ako je summit G20 a iné. Wolfe.


Prispela CNN International.


Dátum vysielania 29.10.2021.
https://russian.rt.com/inotv/2021-10-29/CNN-nazval-realnuyu-prichinu-otsutstviya


CNN označila za „skutočný dôvod“ Putinovej neprítomnosti na summite G20: v takýchto stretnutiach nevidí žiadny zvláštny prínos Vladimir Putin sa oficiálne nezúčastnil na summite G20 pre problém s koronavírusom vo svojej krajine, informuje korešpondent CNN Sam Kylie. Skutočným dôvodom je však podľa novinára to, že ruský líder takéto udalosti obzvlášť neoceňuje. Okrem toho sa Putin domnieva, že také veľké stretnutia s účasťou svetových lídrov sú málo užitočné, píše sa v článku. Vitaj späť. Naďalej budeme pokrývať cestu Joea Bidena do Ríma na samit G20 tento víkend. Ako sme už informovali, pozornosť sa teraz sústreďuje na skutočnosť, že dvaja hlavní lídri sa rozhodli neopustiť svoju krajinu počas tejto kritickej udalosti. Hovoríme o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi a čínskom vodcovi Si Ťin-pchingovi. Neprídu sem do Ríma. Očakáva sa však, že sa na tomto podujatí zúčastnia aspoň prostredníctvom video odkazu. Dozvieme sa podrobnosti od našej korešpondentky Seliny Wang, ktorá je teraz v Tokiu. Chcel by som však začať so Samom Kylie, ktorý s nami teraz priamo komunikuje z Moskvy. Povie nám o rozhodnutí pána Putina zrušiť svoju cestu do Ríma. Sam, vysvetli, čo sa stalo a prečo prezident Putin práve nie je tu v Ríme. SAM KYLEY, hlavný medzinárodný korešpondent CNN: Oficiálne stanovisko je, že Rusko má teraz problém s COVID. A Wolf, toto je pravda: podľa oficiálnych údajov tu každý deň zomiera na koronavírus viac ako tisíc ľudí. Je zrejmé, že okolie Vladimira Putina nechce, aby bol v atmosfére, v ktorej sa odohrávajú všetky tieto osobné stretnutia. Avšak, Wolfe, skutočný dôvod je ten, že Vladimír Putin takéto stretnutia veľmi neoceňuje, ale oceňuje chaos v radoch svojich odporcov. A niet pochýb, že teraz sedí a sleduje rozbroje medzi anglicky hovoriacim svetom a kontinentálnou Európou. Medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom prebieha veľmi vážna diplomatická potýčka v súvislosti s rybolovom a inými otázkami. Po afganskom fiasku sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a ich spojencami v kontinentálnej Európe skutočne zhoršili. V nadchádzajúcom roku sa skutočná pozornosť Vladimíra Putina sústredí na bilaterálne stretnutie s Joeom Bidenom. Joe Biden je jediná osoba, ktorú považuje za dostatočne veľkú na stretnutie. Ďalšou takou osobou je prezident ČĽR. On (Vladimir Putin - InoTV) sa považuje práve za túto skupinu lídrov. A na základe skúseností z minulých rokov sa domnieva, že z týchto rozsiahlych stretnutí svetových lídrov je len malý úžitok. V minulosti ich vždy využíval ako príležitosť na, povedzme, útoky na amerického prezidenta. Zároveň venoval osobitnú pozornosť bilaterálnym stretnutiam, ktoré sa neoficiálne konajú počas takých podujatí, ako je summit G20 a iné. Wolfe. Prispela CNN International. Dátum vysielania 29.10.2021. https://russian.rt.com/inotv/2021-10-29/CNN-nazval-realnuyu-prichinu-otsutstviya

CNN označila za „skutočný dôvod“ Putinovej neprítomnosti na summite G20: v takýchto stretnutiach nevidí žiadny zvláštny prínos

To je teda riadna konina!!! Putin práveže si tento formát obľúbil a považuje ho za užitočnejší než G7 (8 ).


[quote="pid:40341, uid:12"]CNN označila za „skutočný dôvod“ Putinovej neprítomnosti na summite G20: v takýchto stretnutiach nevidí žiadny zvláštny prínos[/quote] To je teda riadna konina!!! Putin práveže si tento formát obľúbil a považuje ho za užitočnejší než G7 (8 ).
Upravené 29. 10. 2021 o 18:59

prejav Vladimíra Putina na G20


https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=1075142896378739¬if_id=1635591818358189¬if_t=live_video


https://russian.rt.com/world/article/922953-putin-g-20-zasedanie


Tema zasedaniya – «Mirovaya ekonomika i global'noye zdravookhraneniye». Na povestke – voprosy vosstanovleniya mirovoy ekonomiki, obespecheniya tsifrovoy transformatsii i realizatsii Tseley ustoychivogo razvitiya, preodoleniya posledstviy pandemii koronavirusa, ukrepleniya sistem zdravookhraneniya i provedeniya vseobshchey immunizatsii. Sammit prokhodit 30–31 oktyabrya pod ital'yanskim predsedatel'stvom.


Summit sa koná 30. až 31. októbra pod talianskym predsedníctvom.


Vystúpenie na prvom pracovnom stretnutí samitu G20


Vladimir Putin: Vážený pán predseda Draghi, Drahí kolegovia!


Dovolím si hovoriť o témach, ktoré dnes prednieslo Taliansko na diskusiu: svetové hospodárstvo, globálne zdravie.


A musím hneď povedať, že to do značnej miery zodpovedá tomu, čo všetci robíme, a postoj Ruska – ako som pochopil z predchádzajúcich vystúpení – sa do značnej miery zhoduje s tým, čo tu povedali naši kolegovia.


Ako viete, v minulom roku na pozadí hlbokej krízy spôsobenej pandémiou prijali hospodárske orgány G20 a mnohých ďalších krajín rozhodnutia o výraznom zvýšení rozpočtových deficitov, čo do značnej miery pomohlo naštartovať oživenie globálnej ekonomiky. . Takéto mimoriadne opatrenia sprevádzané nákupom cenných papierov centrálnymi bankami by však samozrejme mali byť časovo obmedzené. V skutočnosti to bolo práve povedané.


Napríklad v Rusku sa v roku 2020 na pozadí rozsiahlych opatrení na podporu obyvateľstva, malého a stredného podnikania a zdravotníctva zvýšil rozpočtový deficit na štyri percentá HDP, čo nám umožnilo medzi iné veci, dosiahnuť oživenie na trhu práce. A tento rok sme znormalizovali našu makroekonomickú politiku tak, že rozpočet bude prebytkový. Dosiahli sme to nielen, ale aj sprísnili menovú politiku.


Vo všeobecnosti je situácia v krajinách G20 trochu odlišná. Ak v rokoch 2017 – 2019 bol rozpočtový deficit v priemere 3,8 percenta [HDP], tak v roku 2020 na pozadí pandémie vzrástol na 11,2 [percenta] a tento rok sa síce znížil, ale stále zostáva na pomerne vysokej úrovni - 8,7 percenta. Rád by som poznamenal, že 40 percent rozpočtového deficitu všetkých krajín G20 na roky 2020-2021 pripadne na Spojené štáty. Hovorím o tom, pretože všetci veľmi dobre chápeme, že celé svetové hospodárstvo závisí od postavenia tohto hospodárstva.


Prílišné stimuly majú za následok všeobecnú nestabilitu, rast cien finančných aktív a tovarov na určitých trhoch – energie, potraviny a pod. Opakujem, hlavnou príčinou týchto javov sú vážne rozpočtové deficity vo vyspelých ekonomikách, to je hlavná príčina. Ich pretrvávanie vytvára riziko vysokej globálnej inflácie v strednodobom horizonte, čo nielen zvyšuje riziká poklesu podnikateľskej aktivity, ale aj konsoliduje a prehlbuje nerovnosť, o ktorej sa tiež hovorilo.


Preto je dôležité nenechať rozvinúť stagflačnú špirálu, ale pracovať na normalizácii fiškálnej a menovej politiky, skvalitniť riadenie štruktúry dopytu v ekonomike, stanoviť ekonomické priority, predovšetkým prekonať problémy nerovnosti a zvýšiť blahobyt občanov.


Vždy sme vítali a vítame úsilie skupiny G20 zamerané na podporu najchudobnejších krajín: bez riešenia týchto otázok je udržateľný rozvoj globálneho hospodárstva – súhlasím s tými, ktorí to už povedali –, samozrejme, nemožný. Mimochodom, samotné nedávno rozvinuté krajiny, vrátane mnohých štátov G20, čelili nerovnosti a chudobe. Je dôležité aktívne riešiť tento problém prostredníctvom opatrení hospodárskej a rozpočtovej politiky.


Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že napriek rozhodnutiam skupiny G20 stále nemôžu všetky krajiny v núdzi získať prístup k vakcínam a iným životne dôležitým zdrojom. Je to podľa mňa aj kvôli nespravodlivej konkurencii, protekcionizmu, kvôli nepripravenosti viacerých štátov, vrátane štátov G20, na vzájomné uznávanie vakcín a očkovacích certifikátov.


Akútnym problémom Svetovej zdravotníckej organizácie je urýchlenie procesu predkvalifikácie nových vakcín a liekov, teda hodnotenia ich kvality, bezpečnosti a účinnosti. Som si istý, že čím skôr sa to všetko urobí, tým ľahšie bude obnovenie globálneho podnikania vrátane najhoršie postihnutej turistickej činnosti.


Navrhujeme poveriť ministerstvá zdravotníctva krajín G20, aby čo najskôr vyriešili otázku vzájomného uznávania národných očkovacích certifikátov.


Podľa odborníkov bude koronavírus predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu – myslím si, že viac o tom povedia zástupcovia WHO – a vzhľadom na skutočnosť, že tento vírus naďalej mutuje, mali by sme vyvinúť mechanizmy na systematickú a rýchlu aktualizáciu vakcíny.


Pripomínam, že Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti COVID-19 – Sputnik V. K dnešnému dňu bol tento liek schválený už v 70 krajinách sveta s celkovou populáciou viac ako štyri miliardy ľudí a vykazuje vysokú bezpečnosť a účinnosť. Okrem dvojzložkovej vakcíny "Sputnik V" v Rusku bol vytvorený a aktívne sa používa jednozložkový liek "Sputnik Light", ktorý sa môže použiť okrem iného na zvýšenie účinnosti iných vakcín. V tomto smere spolupracujeme s kolegami z európskych krajín a ponúkame to našim partnerom.


Ambiciózne úlohy v boji proti koronavírusu si vyžadujú zlepšenie kvality a dostupnosti lekárskej starostlivosti vo všetkých krajinách a tým aj zvýšenie medzinárodnej spolupráce v oblasti zdravia. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa úloha Svetovej zdravotníckej organizácie stáva čoraz dôležitejšou a jej činnosť si, samozrejme, zaslúži plnú podporu. Kroky, ktoré by porušovali výsady WHO, pracujúcej pod záštitou OSN, sú neprijateľné. V tomto zmysle plne súhlasím s prezidentom Francúzska, pánom Macronom.


Krízové ​​javy na regionálnych energetických trhoch spolu s pandémiou opäť ukázali, aká kritická je stabilná a sebavedomá práca energetického sektora pre moderný svet – aj k tomu chcem povedať pár slov. Poskytnúť spotrebiteľom dostupnú energiu je mimoriadne dôležité, kolegovia to práve spomenuli. Chcel by som povedať a dodať niečo: stabilita globálnych energetických trhov priamo závisí od zodpovedného konania všetkých jeho účastníkov – výrobcov aj spotrebiteľov – na základe zohľadnenia dlhodobých záujmov každej zo strán.


Rusko stojí za dôkladnú diskusiu o tejto téme pragmatickým spôsobom, ktorý sa riadi výlučne ekonomickými úvahami.


Drahí kolegovia!


Vo všeobecnosti je zárukou udržateľného a dlhodobého oživenia globálnej ekonomiky, zvyšovania životnej úrovne a blahobytu obyvateľstva zabezpečenie podmienok pre rovnocennú, nediskriminačnú spoluprácu všetkých krajín a národov. Toto, ako to chápeme, je kľúčovou úlohou skupiny G20 ako fóra popredných svetových ekonomík.


Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť.


http://www.kremlin.ru/events/president/news/67040#sel=3:1:yfh,6:33:cjZ


**prejav Vladimíra Putina na G20** https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=1075142896378739&notif_id=1635591818358189&notif_t=live_video https://russian.rt.com/world/article/922953-putin-g-20-zasedanie Tema zasedaniya – «Mirovaya ekonomika i global'noye zdravookhraneniye». Na povestke – voprosy vosstanovleniya mirovoy ekonomiki, obespecheniya tsifrovoy transformatsii i realizatsii Tseley ustoychivogo razvitiya, preodoleniya posledstviy pandemii koronavirusa, ukrepleniya sistem zdravookhraneniya i provedeniya vseobshchey immunizatsii. Sammit prokhodit 30–31 oktyabrya pod ital'yanskim predsedatel'stvom. Summit sa koná 30. až 31. októbra pod talianskym predsedníctvom. Vystúpenie na prvom pracovnom stretnutí samitu G20 Vladimir Putin: Vážený pán predseda Draghi, Drahí kolegovia! Dovolím si hovoriť o témach, ktoré dnes prednieslo Taliansko na diskusiu: svetové hospodárstvo, globálne zdravie. A musím hneď povedať, že to do značnej miery zodpovedá tomu, čo všetci robíme, a postoj Ruska – ako som pochopil z predchádzajúcich vystúpení – sa do značnej miery zhoduje s tým, čo tu povedali naši kolegovia. Ako viete, v minulom roku na pozadí hlbokej krízy spôsobenej pandémiou prijali hospodárske orgány G20 a mnohých ďalších krajín rozhodnutia o výraznom zvýšení rozpočtových deficitov, čo do značnej miery pomohlo naštartovať oživenie globálnej ekonomiky. . Takéto mimoriadne opatrenia sprevádzané nákupom cenných papierov centrálnymi bankami by však samozrejme mali byť časovo obmedzené. V skutočnosti to bolo práve povedané. Napríklad v Rusku sa v roku 2020 na pozadí rozsiahlych opatrení na podporu obyvateľstva, malého a stredného podnikania a zdravotníctva zvýšil rozpočtový deficit na štyri percentá HDP, čo nám umožnilo medzi iné veci, dosiahnuť oživenie na trhu práce. A tento rok sme znormalizovali našu makroekonomickú politiku tak, že rozpočet bude prebytkový. Dosiahli sme to nielen, ale aj sprísnili menovú politiku. Vo všeobecnosti je situácia v krajinách G20 trochu odlišná. Ak v rokoch 2017 – 2019 bol rozpočtový deficit v priemere 3,8 percenta [HDP], tak v roku 2020 na pozadí pandémie vzrástol na 11,2 [percenta] a tento rok sa síce znížil, ale stále zostáva na pomerne vysokej úrovni - 8,7 percenta. Rád by som poznamenal, že 40 percent rozpočtového deficitu všetkých krajín G20 na roky 2020-2021 pripadne na Spojené štáty. Hovorím o tom, pretože všetci veľmi dobre chápeme, že celé svetové hospodárstvo závisí od postavenia tohto hospodárstva. Prílišné stimuly majú za následok všeobecnú nestabilitu, rast cien finančných aktív a tovarov na určitých trhoch – energie, potraviny a pod. Opakujem, hlavnou príčinou týchto javov sú vážne rozpočtové deficity vo vyspelých ekonomikách, to je hlavná príčina. Ich pretrvávanie vytvára riziko vysokej globálnej inflácie v strednodobom horizonte, čo nielen zvyšuje riziká poklesu podnikateľskej aktivity, ale aj konsoliduje a prehlbuje nerovnosť, o ktorej sa tiež hovorilo. Preto je dôležité nenechať rozvinúť stagflačnú špirálu, ale pracovať na normalizácii fiškálnej a menovej politiky, skvalitniť riadenie štruktúry dopytu v ekonomike, stanoviť ekonomické priority, predovšetkým prekonať problémy nerovnosti a zvýšiť blahobyt občanov. Vždy sme vítali a vítame úsilie skupiny G20 zamerané na podporu najchudobnejších krajín: bez riešenia týchto otázok je udržateľný rozvoj globálneho hospodárstva – súhlasím s tými, ktorí to už povedali –, samozrejme, nemožný. Mimochodom, samotné nedávno rozvinuté krajiny, vrátane mnohých štátov G20, čelili nerovnosti a chudobe. Je dôležité aktívne riešiť tento problém prostredníctvom opatrení hospodárskej a rozpočtovej politiky. Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že napriek rozhodnutiam skupiny G20 stále nemôžu všetky krajiny v núdzi získať prístup k vakcínam a iným životne dôležitým zdrojom. Je to podľa mňa aj kvôli nespravodlivej konkurencii, protekcionizmu, kvôli nepripravenosti viacerých štátov, vrátane štátov G20, na vzájomné uznávanie vakcín a očkovacích certifikátov. Akútnym problémom Svetovej zdravotníckej organizácie je urýchlenie procesu predkvalifikácie nových vakcín a liekov, teda hodnotenia ich kvality, bezpečnosti a účinnosti. Som si istý, že čím skôr sa to všetko urobí, tým ľahšie bude obnovenie globálneho podnikania vrátane najhoršie postihnutej turistickej činnosti. Navrhujeme poveriť ministerstvá zdravotníctva krajín G20, aby čo najskôr vyriešili otázku vzájomného uznávania národných očkovacích certifikátov. Podľa odborníkov bude koronavírus predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu – myslím si, že viac o tom povedia zástupcovia WHO – a vzhľadom na skutočnosť, že tento vírus naďalej mutuje, mali by sme vyvinúť mechanizmy na systematickú a rýchlu aktualizáciu vakcíny. Pripomínam, že Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti COVID-19 – Sputnik V. K dnešnému dňu bol tento liek schválený už v 70 krajinách sveta s celkovou populáciou viac ako štyri miliardy ľudí a vykazuje vysokú bezpečnosť a účinnosť. Okrem dvojzložkovej vakcíny "Sputnik V" v Rusku bol vytvorený a aktívne sa používa jednozložkový liek "Sputnik Light", ktorý sa môže použiť okrem iného na zvýšenie účinnosti iných vakcín. V tomto smere spolupracujeme s kolegami z európskych krajín a ponúkame to našim partnerom. Ambiciózne úlohy v boji proti koronavírusu si vyžadujú zlepšenie kvality a dostupnosti lekárskej starostlivosti vo všetkých krajinách a tým aj zvýšenie medzinárodnej spolupráce v oblasti zdravia. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa úloha Svetovej zdravotníckej organizácie stáva čoraz dôležitejšou a jej činnosť si, samozrejme, zaslúži plnú podporu. Kroky, ktoré by porušovali výsady WHO, pracujúcej pod záštitou OSN, sú neprijateľné. V tomto zmysle plne súhlasím s prezidentom Francúzska, pánom Macronom. Krízové ​​javy na regionálnych energetických trhoch spolu s pandémiou opäť ukázali, aká kritická je stabilná a sebavedomá práca energetického sektora pre moderný svet – aj k tomu chcem povedať pár slov. Poskytnúť spotrebiteľom dostupnú energiu je mimoriadne dôležité, kolegovia to práve spomenuli. Chcel by som povedať a dodať niečo: stabilita globálnych energetických trhov priamo závisí od zodpovedného konania všetkých jeho účastníkov – výrobcov aj spotrebiteľov – na základe zohľadnenia dlhodobých záujmov každej zo strán. Rusko stojí za dôkladnú diskusiu o tejto téme pragmatickým spôsobom, ktorý sa riadi výlučne ekonomickými úvahami. Drahí kolegovia! Vo všeobecnosti je zárukou udržateľného a dlhodobého oživenia globálnej ekonomiky, zvyšovania životnej úrovne a blahobytu obyvateľstva zabezpečenie podmienok pre rovnocennú, nediskriminačnú spoluprácu všetkých krajín a národov. Toto, ako to chápeme, je kľúčovou úlohou skupiny G20 ako fóra popredných svetových ekonomík. Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť. http://www.kremlin.ru/events/president/news/67040#sel=3:1:yfh,6:33:cjZ
Upravené 30. 10. 2021 o 19:52

prejav VVP na G20


Rozuměl-li jsem tomu dobře, tak státní rozpočet Ruska bude v letošním roce přebytkový (min.1:17-1:19). Co bychom my a jiné státy Evropy za to daly ?!


http://en.kremlin.ru/events/president/news/67040


[quote="pid:40399, uid:12"]prejav VVP na G20[/quote] Rozuměl-li jsem tomu dobře, tak státní rozpočet Ruska bude v letošním roce přebytkový (min.1:17-1:19). Co bychom my a jiné státy Evropy za to daly ?! http://en.kremlin.ru/events/president/news/67040
Upravené 30. 10. 2021 o 15:57

Lavrov a Wang Yi sa stretli v Ríme
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi v Ríme upozornil na bezprecedentnú úroveň vzťahov medzi oboma krajinami. Informuje o tom RIA Novosti.


Toto je prvé bilaterálne stretnutie Lavrova počas jeho návštevy Ríma, kam pricestoval v sobotu skôr, aby sa zúčastnil na summite G20.


"Naše kontakty sú veľmi, veľmi intenzívne. Odráža to kvalitatívne bezprecedentnú úroveň vzťahov medzi Ruskom a ČĽR. Úlohy, ktoré pred nami kladú naši lídri, sa plnia na všetkých úrovniach vlády a odzrkadľujú sa a pozitívne na ne reagujú v občianskej spoločnosti, “uviedol Lavrov.


Pripomenul, že ďalšie stretnutie šéfov vlád Ruska a Číny, už 26. v poradí, sa má uskutočniť do konca tohto roka. Predchádzať mu budú rokovania piatich príslušných medzivládnych komisií.


„Myslím si, že to bude veľmi vážny príspevok ekonomických blokov našich vlád k príprave budúceho summitu,“ poznamenal ruský minister.


Predtým sa objavila správa, že ruský prezident Vladimir Putin označil čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga za svojho priateľa.


Pripomenul, že Moskva a Peking dosiahli dobré výsledky ako výsledok spoločnej práce, a to aj v oblasti politickej interakcie.


https://russian.rt.com/world/news/923025-lavrov-van-i-vstrecha


Lavrov a Wang Yi sa stretli v Ríme Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi v Ríme upozornil na bezprecedentnú úroveň vzťahov medzi oboma krajinami. Informuje o tom RIA Novosti. Toto je prvé bilaterálne stretnutie Lavrova počas jeho návštevy Ríma, kam pricestoval v sobotu skôr, aby sa zúčastnil na summite G20. "Naše kontakty sú veľmi, veľmi intenzívne. Odráža to kvalitatívne bezprecedentnú úroveň vzťahov medzi Ruskom a ČĽR. Úlohy, ktoré pred nami kladú naši lídri, sa plnia na všetkých úrovniach vlády a odzrkadľujú sa a pozitívne na ne reagujú v občianskej spoločnosti, “uviedol Lavrov. Pripomenul, že ďalšie stretnutie šéfov vlád Ruska a Číny, už 26. v poradí, sa má uskutočniť do konca tohto roka. Predchádzať mu budú rokovania piatich príslušných medzivládnych komisií. „Myslím si, že to bude veľmi vážny príspevok ekonomických blokov našich vlád k príprave budúceho summitu,“ poznamenal ruský minister. Predtým sa objavila správa, že ruský prezident Vladimir Putin označil čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga za svojho priateľa. Pripomenul, že Moskva a Peking dosiahli dobré výsledky ako výsledok spoločnej práce, a to aj v oblasti politickej interakcie. https://russian.rt.com/world/news/923025-lavrov-van-i-vstrecha

Le Monde: „netaktný“ čin – Biden sa po škandále s ponorkou zmieril s Macronom

Počas stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom Joe Biden uznal správanie spojencov za „netaktné“ a „nie príliš ladné“, ktorí obišli Francúzsko a vytvorili alianciu AUKUS a pripravili ju o kontrakt na dodávku ponoriek do Austrálie. , píše Le Monde. Napriek takýmto vyhláseniam Macron dal jasne najavo, že konflikt ešte nie je urovnaný a od Spojených štátov očakáva konkrétne kroky na vyriešenie vzniknutých problémov.


Uprostred škandálu s ponorkami pre Austráliu Emmanuel Macron súhlasil s telefonickým rozhovorom s americkým prezidentom až o týždeň neskôr – v piatok si Joe Biden dovolil meškať hodinu a pol na stretnutie s francúzskym lídrom, pomocou ktorého dúfal, že ukončí spor medzi dvoma mocnosťami, Le Monde.
Biden na krátkej tlačovej konferencii pred osobným stretnutím bez ospravedlnenia priznal, že parížski partneri sa k nemu správali „netaktne“ a „nie veľmi elegantne“. Hlava štátu zdôraznila, že „hlboko sympatizuje“ s Francúzskom, „najstarším priateľom Spojených štátov... vďaka ktorému existujeme“. Po mnohých podaní rúk a milých slovách zostal Macron vo svojich vyhláseniach zdržanlivý: vyhlásil, že krajiny sú „v procese obnovy dôvery“ a vyzval na „hľadanie do budúcnosti“.


Podľa novín pri príprave na stretnutie urobili všetko preto, aby medzi lídrami oboch krajín „vyhladili rohy“. Francúzski diplomati trvali na tom, aby sa rokovania uskutočnili na území francúzskeho veľvyslanectva v Ríme v predvečer otvorenia summitu G20. Počas prípravných konzultácií strany identifikovali tri kľúčové otázky na diskusiu, pričom prvou z nich bola obrana Európy. Podľa oficiálnej správy USA „uznávajú dôležitosť silnejšej a efektívnejšej európskej obrany“, ktorá ako doplnok NATO „bude mať pozitívny vplyv na globálnu a transatlantickú bezpečnosť“. Washington zároveň vyzýva na „posilnenie strategického partnerstva medzi EÚ a NATO“. Macron po stretnutí zase povedal, že kríza vo vzťahoch so Spojenými štátmi potvrdila, že Európa musí tento problém riešiť. Hlava štátu mieni v tomto smere pracovať počas francúzskeho predsedníctva v Európskej únii, ktoré sa začne v roku 2022.


Ďalšou témou rokovaní bola úloha Francúzska a Európy v indo-pacifickom regióne. Napriek vytvoreniu aliancie AUKUS Emmanuel Macron dúfa, že Spojené štáty uznajú právo Paríža podieľať sa na udržiavaní bezpečnosti v regióne. Ako mnohé iné krajiny, aj Francúzsko na rozdiel od USA preferuje vo vzťahoch s Čínou menej konfrontačný prístup.


Nakoniec dokument hovorí o posilnení spolupráce v boji proti terorizmu v Saheli. Podľa Macrona to „už prináša konkrétne výsledky“ a umožňuje Francúzsku a jeho európskym partnerom „efektívnejšie“ bojovať proti džihádistom. Spojené štáty tak poskytli na použitie ďalšie vrtuľníky a drony.


Obaja prezidenti sa tiež dohodli na posilnení bilaterálnej spolupráce v oblasti obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie, ako aj vesmírneho programu. Okrem toho oznámili svoj zámer začať „strategický dialóg“ o dodávkach zbraní: Paríž očakáva, že bude možné zmierniť vývozné obmedzenia, ak sa použijú americké komponenty. Macron zároveň trvá na konzultáciách s EÚ počas rokovaní medzi USA a Ruskom o kontrole zbraní.


Zároveň sa vo Francúzsku nezahojili všetky rany od vzniku AUKUS, uvádza sa v článku. Hoci Macron súhlasil s rokovaním s austrálskym premiérom po prvý raz od začiatku konfliktu vo štvrtok pred jeho cestou do Ríma, Macron po stretnutí s Bidenom naďalej kritizoval Canberru za jej uznesenie.


Okrem toho sa má francúzsky líder v nedeľu po prvý raz od škandálu s ponorkou osobne stretnúť s britským premiérom Borisom Johnsonom, aby prediskutoval obchod so Severným Írskom, otázky migrácie a obmedzenia rybolovu v Lamanšskom prielive. Hlboko vo vnútri Paríž nikdy nedokázal odpustiť Britom „zradu“ s novým spojenectvom, ktoré, ako sa zdá, sú pripravení odpustiť Američanom. Macron teda považoval Bidenove ubezpečenia na stretnutí za „úprimné“: podľa amerického prezidenta si myslel, že Austrália „v najskoršom štádiu“ oznámila Francúzsku ukončenie zmluvy. „Boh vie, že som nevedel, že ste neboli informovaní,“ argumentoval vodca USA, akoby sa ospravedlňoval za to, ako zle urobili Francúzsku. „V dôvere – ako v láske: vyhlásenia sú dobré, ale dôkazy sú lepšie,“ zdôraznil Emmanuel Macron o niečo neskôr. Dáva tak najavo, že konflikt s AUKUS, aspoň v jeho chápaní, ešte nie je úplne vyčerpaný, píše Le Monde.
https://russian.rt.com/inotv/2021-10-30/Le-Monde-bestaktnij-postupok-


Le Figaro: Macron spochybnil dôveryhodnosť Spojeného kráľovstva ako partnera uprostred rybárskej kontroverzie


Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že v sporoch po Brexite o rybárskych licenciách a Severnom Írsku je ohrozená obchodná povesť Británie, informoval Le Figaro. Ako poznamenal francúzsky prezident v rozhovore pre britské médiá, odmietnutie Londýna splniť záväzky stanovené v dohode s EÚ spochybňuje jeho spoľahlivosť ako partnera nielen pre Európanov, ale aj pre všetky ostatné krajiny.


Francúzsky prezident Emmanuel Macron pre Financial Times povedal, že obchodná povesť Spojeného kráľovstva je v stávke v sporoch o rybárske licencie a Severoírsky protokol, informoval Le Figaro.


„Nechápte ma zle, toto platí nielen pre Európanov, ale aj pre všetkých partnerov zo Spojeného kráľovstva. Pretože keď strávite roky vyjednávaním o dohode a po niekoľkých mesiacoch urobíte opak toho, na čom ste sa dohodli, v otázkach, ktoré vám najmenej vyhovujú, nemožno to nazvať nevyvrátiteľným dôkazom vašej spoľahlivosti,“ citovali noviny Macrona. Britské médiá....


Ako noviny pripomínajú, Emmanuel Macron a Boris Johnson by sa mali stretnúť tento víkend v Ríme na okraji summitu G20 pri hrozbách odvetných opatrení z oboch strán Lamanšského prielivu za spor o rybárske licencie v britských vodách.


Francúzsky prezident ubezpečil, že v otázke rybárskych práv nedošlo k žiadnym „provokáciám“ alebo „napätiu“, ale strany sa „musia navzájom rešpektovať“ a „rešpektovať slovo, ktoré bolo dané“. Napriek tomu francúzsky prezident vyjadril dôveru v ochotu Spojeného kráľovstva spolupracovať s tým, že tento spor bude "testom spoľahlivosti" britského premiéra a jeho vlády.


https://russian.rt.com/inotv/2021-10-30/Le-Figaro-Makron-usomnilsya-v


**Le Monde: „netaktný“ čin – Biden sa po škandále s ponorkou zmieril s Macronom ** Počas stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom Joe Biden uznal správanie spojencov za „netaktné“ a „nie príliš ladné“, ktorí obišli Francúzsko a vytvorili alianciu AUKUS a pripravili ju o kontrakt na dodávku ponoriek do Austrálie. , píše Le Monde. Napriek takýmto vyhláseniam Macron dal jasne najavo, že konflikt ešte nie je urovnaný a od Spojených štátov očakáva konkrétne kroky na vyriešenie vzniknutých problémov. Uprostred škandálu s ponorkami pre Austráliu Emmanuel Macron súhlasil s telefonickým rozhovorom s americkým prezidentom až o týždeň neskôr – v piatok si Joe Biden dovolil meškať hodinu a pol na stretnutie s francúzskym lídrom, pomocou ktorého dúfal, že ukončí spor medzi dvoma mocnosťami, Le Monde. Biden na krátkej tlačovej konferencii pred osobným stretnutím bez ospravedlnenia priznal, že parížski partneri sa k nemu správali „netaktne“ a „nie veľmi elegantne“. Hlava štátu zdôraznila, že „hlboko sympatizuje“ s Francúzskom, „najstarším priateľom Spojených štátov... vďaka ktorému existujeme“. Po mnohých podaní rúk a milých slovách zostal Macron vo svojich vyhláseniach zdržanlivý: vyhlásil, že krajiny sú „v procese obnovy dôvery“ a vyzval na „hľadanie do budúcnosti“. Podľa novín pri príprave na stretnutie urobili všetko preto, aby medzi lídrami oboch krajín „vyhladili rohy“. Francúzski diplomati trvali na tom, aby sa rokovania uskutočnili na území francúzskeho veľvyslanectva v Ríme v predvečer otvorenia summitu G20. Počas prípravných konzultácií strany identifikovali tri kľúčové otázky na diskusiu, pričom prvou z nich bola obrana Európy. Podľa oficiálnej správy USA „uznávajú dôležitosť silnejšej a efektívnejšej európskej obrany“, ktorá ako doplnok NATO „bude mať pozitívny vplyv na globálnu a transatlantickú bezpečnosť“. Washington zároveň vyzýva na „posilnenie strategického partnerstva medzi EÚ a NATO“. Macron po stretnutí zase povedal, že kríza vo vzťahoch so Spojenými štátmi potvrdila, že Európa musí tento problém riešiť. Hlava štátu mieni v tomto smere pracovať počas francúzskeho predsedníctva v Európskej únii, ktoré sa začne v roku 2022. Ďalšou témou rokovaní bola úloha Francúzska a Európy v indo-pacifickom regióne. Napriek vytvoreniu aliancie AUKUS Emmanuel Macron dúfa, že Spojené štáty uznajú právo Paríža podieľať sa na udržiavaní bezpečnosti v regióne. Ako mnohé iné krajiny, aj Francúzsko na rozdiel od USA preferuje vo vzťahoch s Čínou menej konfrontačný prístup. Nakoniec dokument hovorí o posilnení spolupráce v boji proti terorizmu v Saheli. Podľa Macrona to „už prináša konkrétne výsledky“ a umožňuje Francúzsku a jeho európskym partnerom „efektívnejšie“ bojovať proti džihádistom. Spojené štáty tak poskytli na použitie ďalšie vrtuľníky a drony. Obaja prezidenti sa tiež dohodli na posilnení bilaterálnej spolupráce v oblasti obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie, ako aj vesmírneho programu. Okrem toho oznámili svoj zámer začať „strategický dialóg“ o dodávkach zbraní: Paríž očakáva, že bude možné zmierniť vývozné obmedzenia, ak sa použijú americké komponenty. Macron zároveň trvá na konzultáciách s EÚ počas rokovaní medzi USA a Ruskom o kontrole zbraní. Zároveň sa vo Francúzsku nezahojili všetky rany od vzniku AUKUS, uvádza sa v článku. Hoci Macron súhlasil s rokovaním s austrálskym premiérom po prvý raz od začiatku konfliktu vo štvrtok pred jeho cestou do Ríma, Macron po stretnutí s Bidenom naďalej kritizoval Canberru za jej uznesenie. Okrem toho sa má francúzsky líder v nedeľu po prvý raz od škandálu s ponorkou osobne stretnúť s britským premiérom Borisom Johnsonom, aby prediskutoval obchod so Severným Írskom, otázky migrácie a obmedzenia rybolovu v Lamanšskom prielive. Hlboko vo vnútri Paríž nikdy nedokázal odpustiť Britom „zradu“ s novým spojenectvom, ktoré, ako sa zdá, sú pripravení odpustiť Američanom. Macron teda považoval Bidenove ubezpečenia na stretnutí za „úprimné“: podľa amerického prezidenta si myslel, že Austrália „v najskoršom štádiu“ oznámila Francúzsku ukončenie zmluvy. „Boh vie, že som nevedel, že ste neboli informovaní,“ argumentoval vodca USA, akoby sa ospravedlňoval za to, ako zle urobili Francúzsku. „V dôvere – ako v láske: vyhlásenia sú dobré, ale dôkazy sú lepšie,“ zdôraznil Emmanuel Macron o niečo neskôr. Dáva tak najavo, že konflikt s AUKUS, aspoň v jeho chápaní, ešte nie je úplne vyčerpaný, píše Le Monde. https://russian.rt.com/inotv/2021-10-30/Le-Monde-bestaktnij-postupok- **Le Figaro: Macron spochybnil dôveryhodnosť Spojeného kráľovstva ako partnera uprostred rybárskej kontroverzie** Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že v sporoch po Brexite o rybárskych licenciách a Severnom Írsku je ohrozená obchodná povesť Británie, informoval Le Figaro. Ako poznamenal francúzsky prezident v rozhovore pre britské médiá, odmietnutie Londýna splniť záväzky stanovené v dohode s EÚ spochybňuje jeho spoľahlivosť ako partnera nielen pre Európanov, ale aj pre všetky ostatné krajiny. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pre Financial Times povedal, že obchodná povesť Spojeného kráľovstva je v stávke v sporoch o rybárske licencie a Severoírsky protokol, informoval Le Figaro. „Nechápte ma zle, toto platí nielen pre Európanov, ale aj pre všetkých partnerov zo Spojeného kráľovstva. Pretože keď strávite roky vyjednávaním o dohode a po niekoľkých mesiacoch urobíte opak toho, na čom ste sa dohodli, v otázkach, ktoré vám najmenej vyhovujú, nemožno to nazvať nevyvrátiteľným dôkazom vašej spoľahlivosti,“ citovali noviny Macrona. Britské médiá.... Ako noviny pripomínajú, Emmanuel Macron a Boris Johnson by sa mali stretnúť tento víkend v Ríme na okraji summitu G20 pri hrozbách odvetných opatrení z oboch strán Lamanšského prielivu za spor o rybárske licencie v britských vodách. Francúzsky prezident ubezpečil, že v otázke rybárskych práv nedošlo k žiadnym „provokáciám“ alebo „napätiu“, ale strany sa „musia navzájom rešpektovať“ a „rešpektovať slovo, ktoré bolo dané“. Napriek tomu francúzsky prezident vyjadril dôveru v ochotu Spojeného kráľovstva spolupracovať s tým, že tento spor bude "testom spoľahlivosti" britského premiéra a jeho vlády. https://russian.rt.com/inotv/2021-10-30/Le-Figaro-Makron-usomnilsya-v
Upravené 30. 10. 2021 o 19:40

Eurotrojka a Spojené štáty budú spolupracovať s Ruskou federáciou, Čínou a EÚ v iránskej jadrovej otázke

Okrem toho vedúci predstavitelia „európskej trojky“ vo svojom vyhlásení uviedli, že očakávajú, že Washington sa vráti k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA.


Lídri troch európskych krajín (Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia) a USA majú v úmysle úzko spolupracovať s Ruskou federáciou, Čínou a EÚ pri riešení iránskeho jadrového problému. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení lídrov týchto krajín, ktoré v sobotu distribuoval Elyzejský palác po štvorstranných rokovaniach v Ríme.


„Sme odhodlaní pokračovať v úzkej spolupráci s Ruskou federáciou, Čínou a Európskou úniou s cieľom nájsť riešenie tohto dôležitého problému,“ uvádza sa v komuniké.


V spoločnom vyhlásení lídri troch európskych krajín a Spojených štátov tiež vyzvali iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho, aby „využil dostupné príležitosti a v dobrej viere obnovil úsilie na dosiahnutie výsledku v rokovaniach čo najskôr“. "Toto je jediný istý spôsob, ako sa vyhnúť nebezpečnej eskalácii, o ktorú nemá záujem žiadna krajina," zdôraznili lídri.


Podľa ich názoru „súčasná situácia naznačuje potrebu zmluvného riešenia, ktoré by Iránu a Spojeným štátom umožnilo vrátiť sa k dodržiavaniu JCPOA a položilo by základ pre pokračovanie diplomatického dialógu zameraného na riešenie iných problémov, ktoré znepokojujú všetky strany. ."


Provokatívne kroky


Strany sú znepokojené posilňovaním iránskych provokatívnych krokov v jadrovej oblasti a sú pripravené prijať potrebné opatrenia, aby zabránili Teheránu vlastniť jadrové zbrane. Poznamenáva sa, že účastníci stretnutia „diskutovali o rizikách, ktoré pre medzinárodnú bezpečnosť predstavuje narastajúca dynamika iránskeho jadrového programu“.


„Vyjadrili sme odhodlanie zabezpečiť, aby Irán nikdy nemohol vyvinúť alebo získať jadrové zbrane, a vyjadrili sme vážne a rastúce znepokojenie nad tým, že Irán, ktorý od júna prerušil rokovania o návrate k Spoločnému komplexnému akčnému plánu (JCPOA), sa zintenzívnil. jeho provokatívne kroky v jadrových sférach, ako je výroba vysoko obohateného uránu a obohateného kovového uránu,“ píše sa v texte. „Irán nemá žiadnu opodstatnenú civilnú potrebu ani jedného, ​​ani druhého, ale obe tieto opatrenia zohrávajú dôležitú úlohu v programe jadrových zbraní,“ domnievajú sa tri európske krajiny a Spojené štáty.


Strany vyzvali iránskeho prezidenta, aby podporil úspech rozhovorov o jadrovej otázke s cieľom vyhnúť sa eskalácii situácie. Vyjadrili tiež obavy z poklesu spolupráce Iránu s MAAE. "Postupy [Iránu] sú o to znepokojujúcejšie, že obmedzil spoluprácu s MAAE a znížil transparentnosť vo svojich rokovaniach s touto agentúrou," uvádza sa v komuniké. "Sme presvedčení, že je stále možné dohodnúť sa na návrate k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA," uvádza sa vo vyhlásení Iránu.


Šéfovia „európskej trojky“ a USA „podporili diplomatické úsilie krajín Perzského zálivu znížiť napätie v regióne“. "Veríme, že návrat k dodržiavaniu JCPOA by zrušil sankcie, posilnil regionálne partnerstvá a znížil riziko jadrovej krízy, ktorá by nepriaznivo ovplyvnila situáciu v tejto časti sveta," uvádza sa vo vyhlásení. Lídri "znova potvrdili svoje odhodlanie hľadať odpovede aj na ďalšie bezpečnostné problémy spôsobené iránskymi akciami v regióne".


Povinnosti podľa APSS


Lídri európskej trojky vo svojom vyhlásení tiež uviedli, že očakávajú, že Spojené štáty sa vrátia k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA. „Vítame zámer amerického prezidenta Joea Bidena vrátiť sa k záväzkom podľa JCPOA a splniť ich, ak Irán urobí to isté,“ uvádza sa v komuniké.


Krajiny „európskej trojky“ a Spojené štáty americké sú presvedčené o možnosti rýchleho návratu k dodržiavaniu JCPOA v prípade zmeny kurzu Iránu.


„Sme presvedčení, že je možné rýchlo dosiahnuť porozumenie a implementáciu, pokiaľ ide o úplný súlad s [JCPOA], a z dlhodobého hľadiska zabezpečiť, že iránsky jadrový program sa bude využívať výlučne na mierové účely,“ píše sa v dokumente. "Návrat k dodržiavaniu JCPOA zabezpečí zrušenie sankcií s dlhodobými dôsledkami pre ekonomický rast Iránu. To bude možné len vtedy, ak Irán zmení kurz," uvádza sa vo vyhlásení.


Americký prezident Joe Biden, ktorý sa zúčastňuje na summite G20 v talianskej metropole, v sobotu skôr uviedol, že obnovenie rozhovorov o jadrovej dohode s Iránom je už naplánované. Na začiatku stretnutia lídrov Spojených štátov, Nemecka, Británie a Francúzska o jadrovom rozvoji Teheránu novinár položil Bidenovi otázku, kedy by chcel vidieť obnovenie rokovaní s Iránom. "Ich obnovenie je naplánované," - povedal šéf americkej administratívy. Neposkytol žiadne podrobnosti a nespresnil ani načasovanie navrhovaného nového kola multilaterálnych rokovaní s Iránom.


JCPOA bola podpísaná s Iránom v roku 2015 s cieľom prekonať krízu okolo jeho jadrového programu stálou „päťkou“ Bezpečnostnej rady OSN a Nemeckom. Predchádzajúci americký prezident Donald Trump sa v roku 2018 rozhodol odstúpiť od JCPOA. Joe Biden opakovane signalizoval svoju pripravenosť vrátiť Spojené štáty k jadrovej dohode s Teheránom. Skupina „päť plus jeden“ (Rusko, Veľká Británia, Nemecko, Čína, Spojené štáty americké a Francúzsko) od apríla vo Viedni rokuje s Iránom o obnovení JCPOA v pôvodnej podobe, doteraz sa uskutočnilo šesť kôl takýchto stretnutí. sa uskutočnilo.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12807827


**Eurotrojka a Spojené štáty budú spolupracovať s Ruskou federáciou, Čínou a EÚ v iránskej jadrovej otázke ** Okrem toho vedúci predstavitelia „európskej trojky“ vo svojom vyhlásení uviedli, že očakávajú, že Washington sa vráti k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA. Lídri troch európskych krajín (Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia) a USA majú v úmysle úzko spolupracovať s Ruskou federáciou, Čínou a EÚ pri riešení iránskeho jadrového problému. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení lídrov týchto krajín, ktoré v sobotu distribuoval Elyzejský palác po štvorstranných rokovaniach v Ríme. „Sme odhodlaní pokračovať v úzkej spolupráci s Ruskou federáciou, Čínou a Európskou úniou s cieľom nájsť riešenie tohto dôležitého problému,“ uvádza sa v komuniké. V spoločnom vyhlásení lídri troch európskych krajín a Spojených štátov tiež vyzvali iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho, aby „využil dostupné príležitosti a v dobrej viere obnovil úsilie na dosiahnutie výsledku v rokovaniach čo najskôr“. "Toto je jediný istý spôsob, ako sa vyhnúť nebezpečnej eskalácii, o ktorú nemá záujem žiadna krajina," zdôraznili lídri. Podľa ich názoru „súčasná situácia naznačuje potrebu zmluvného riešenia, ktoré by Iránu a Spojeným štátom umožnilo vrátiť sa k dodržiavaniu JCPOA a položilo by základ pre pokračovanie diplomatického dialógu zameraného na riešenie iných problémov, ktoré znepokojujú všetky strany. ." Provokatívne kroky Strany sú znepokojené posilňovaním iránskych provokatívnych krokov v jadrovej oblasti a sú pripravené prijať potrebné opatrenia, aby zabránili Teheránu vlastniť jadrové zbrane. Poznamenáva sa, že účastníci stretnutia „diskutovali o rizikách, ktoré pre medzinárodnú bezpečnosť predstavuje narastajúca dynamika iránskeho jadrového programu“. „Vyjadrili sme odhodlanie zabezpečiť, aby Irán nikdy nemohol vyvinúť alebo získať jadrové zbrane, a vyjadrili sme vážne a rastúce znepokojenie nad tým, že Irán, ktorý od júna prerušil rokovania o návrate k Spoločnému komplexnému akčnému plánu (JCPOA), sa zintenzívnil. jeho provokatívne kroky v jadrových sférach, ako je výroba vysoko obohateného uránu a obohateného kovového uránu,“ píše sa v texte. „Irán nemá žiadnu opodstatnenú civilnú potrebu ani jedného, ​​ani druhého, ale obe tieto opatrenia zohrávajú dôležitú úlohu v programe jadrových zbraní,“ domnievajú sa tri európske krajiny a Spojené štáty. Strany vyzvali iránskeho prezidenta, aby podporil úspech rozhovorov o jadrovej otázke s cieľom vyhnúť sa eskalácii situácie. Vyjadrili tiež obavy z poklesu spolupráce Iránu s MAAE. "Postupy [Iránu] sú o to znepokojujúcejšie, že obmedzil spoluprácu s MAAE a znížil transparentnosť vo svojich rokovaniach s touto agentúrou," uvádza sa v komuniké. "Sme presvedčení, že je stále možné dohodnúť sa na návrate k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA," uvádza sa vo vyhlásení Iránu. Šéfovia „európskej trojky“ a USA „podporili diplomatické úsilie krajín Perzského zálivu znížiť napätie v regióne“. "Veríme, že návrat k dodržiavaniu JCPOA by zrušil sankcie, posilnil regionálne partnerstvá a znížil riziko jadrovej krízy, ktorá by nepriaznivo ovplyvnila situáciu v tejto časti sveta," uvádza sa vo vyhlásení. Lídri "znova potvrdili svoje odhodlanie hľadať odpovede aj na ďalšie bezpečnostné problémy spôsobené iránskymi akciami v regióne". Povinnosti podľa APSS Lídri európskej trojky vo svojom vyhlásení tiež uviedli, že očakávajú, že Spojené štáty sa vrátia k plneniu záväzkov vyplývajúcich z JCPOA. „Vítame zámer amerického prezidenta Joea Bidena vrátiť sa k záväzkom podľa JCPOA a splniť ich, ak Irán urobí to isté,“ uvádza sa v komuniké. Krajiny „európskej trojky“ a Spojené štáty americké sú presvedčené o možnosti rýchleho návratu k dodržiavaniu JCPOA v prípade zmeny kurzu Iránu. „Sme presvedčení, že je možné rýchlo dosiahnuť porozumenie a implementáciu, pokiaľ ide o úplný súlad s [JCPOA], a z dlhodobého hľadiska zabezpečiť, že iránsky jadrový program sa bude využívať výlučne na mierové účely,“ píše sa v dokumente. "Návrat k dodržiavaniu JCPOA zabezpečí zrušenie sankcií s dlhodobými dôsledkami pre ekonomický rast Iránu. To bude možné len vtedy, ak Irán zmení kurz," uvádza sa vo vyhlásení. Americký prezident Joe Biden, ktorý sa zúčastňuje na summite G20 v talianskej metropole, v sobotu skôr uviedol, že obnovenie rozhovorov o jadrovej dohode s Iránom je už naplánované. Na začiatku stretnutia lídrov Spojených štátov, Nemecka, Británie a Francúzska o jadrovom rozvoji Teheránu novinár položil Bidenovi otázku, kedy by chcel vidieť obnovenie rokovaní s Iránom. "Ich obnovenie je naplánované," - povedal šéf americkej administratívy. Neposkytol žiadne podrobnosti a nespresnil ani načasovanie navrhovaného nového kola multilaterálnych rokovaní s Iránom. JCPOA bola podpísaná s Iránom v roku 2015 s cieľom prekonať krízu okolo jeho jadrového programu stálou „päťkou“ Bezpečnostnej rady OSN a Nemeckom. Predchádzajúci americký prezident Donald Trump sa v roku 2018 rozhodol odstúpiť od JCPOA. Joe Biden opakovane signalizoval svoju pripravenosť vrátiť Spojené štáty k jadrovej dohode s Teheránom. Skupina „päť plus jeden“ (Rusko, Veľká Británia, Nemecko, Čína, Spojené štáty americké a Francúzsko) od apríla vo Viedni rokuje s Iránom o obnovení JCPOA v pôvodnej podobe, doteraz sa uskutočnilo šesť kôl takýchto stretnutí. sa uskutočnilo. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12807827

Americkí predstavitelia potvrdili, že Biden a Erdogan sa stretnú na okraji summitu G20


Tlačová skupina Bieleho domu neposkytla žiadne podrobnosti o nadchádzajúcich rozhovoroch


Americkí a tureckí prezidenti Joe Biden a Tayyip Erdogan sa v nedeľu stretnú na bilaterálnom stretnutí na okraj summitu G20 v Ríme. Potvrdil to vysoký predstaviteľ americkej administratívy, ktorý v sobotu hovoril s novinármi z Bieleho domu, ktorí sprevádzali Bidena na jeho súčasnej ceste do Európy.


Tlačová skupina Bieleho domu neposkytla žiadne podrobnosti o nadchádzajúcich rozhovoroch medzi tureckými a americkými lídrami.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12808519


Americkí predstavitelia potvrdili, že Biden a Erdogan sa stretnú na okraji summitu G20 Tlačová skupina Bieleho domu neposkytla žiadne podrobnosti o nadchádzajúcich rozhovoroch Americkí a tureckí prezidenti Joe Biden a Tayyip Erdogan sa v nedeľu stretnú na bilaterálnom stretnutí na okraj summitu G20 v Ríme. Potvrdil to vysoký predstaviteľ americkej administratívy, ktorý v sobotu hovoril s novinármi z Bieleho domu, ktorí sprevádzali Bidena na jeho súčasnej ceste do Európy. Tlačová skupina Bieleho domu neposkytla žiadne podrobnosti o nadchádzajúcich rozhovoroch medzi tureckými a americkými lídrami. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12808519

Blinken sa stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken sa v Ríme stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken v nedeľu 31. októbra. plánuje v Ríme stretnúť sa s členom Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky, ministrom zahraničných vecí Wang I. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na Blinkenov harmonogram.


Minister zahraničných vecí sprevádza amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý pricestoval do Ríma na summit G20.


Stretnutie by sa malo uskutočniť o 9:30 moskovského času. Potom sa o 12:30 Blinken stretne s ministrom zahraničných vecí Južnej Kórey Jung Ui Youngom.


Summit G20 sa začal v Ríme 30. októbra. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa uskutoční v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“.


https://lenta.ru/news/2021/10/31/blinken/


Lavrov a Cavusoglu diskutovali o vytvorení mechanizmu „3 + 3“ na južnom Kaukaze


Ministerstvo zahraničných vecí: Lavrov a Cavusoglu diskutovali o vyhliadkach spustenia mechanizmu „3 + 3“ na južnom Kaukaze


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho turecký náprotivok Mevlut Cavusoglu diskutovali v Ríme o vyhliadkach na spustenie mechanizmu „tri plus tri“ na južnom Kaukaze s cieľom odblokovať hospodárske a dopravné väzby v regióne. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia.


Uvádza sa, že počas diskusií sa osobitná pozornosť venovala koordinácii oboch krajín s cieľom ďalej stabilizovať situáciu na Kaukaze a na Balkáne. Okrem toho si vedúci ministerstiev zahraničných vecí vymenili názory na spoločnú pomoc bosnianskej dohode, a to aj prostredníctvom multilaterálnych formátov.


Už skôr sa uvádzalo, že summit hláv štátov a vlád G20 sa začal v Ríme. Na podujatí sa osobne zúčastní aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu spojenú s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa očakáva v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“.


https://lenta.ru/news/2021/10/30/rf_tur/


Šéf WHO poďakoval Lavrovovi za Putinovu iniciatívu


Zacharova: Šéfka WHO poďakovala Lavrovovi za Putinovu iniciatívu týkajúcu sa vzájomného uznávania vakcín
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adan Ghebreyesus vyjadril vďaku ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi za iniciatívu prezidenta Vladimira Putina o vzájomnom uznávaní vakcín proti koronavírusu krajinami G20. Oznámila to oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová vo vysielaní programu YouTube "SolovievLive".


Počas stretnutia s generálnym riaditeľom WHO, ktoré sa konalo v rámci summitu G20, Lavrov pripomenul potrebu zaradiť ruské vakcíny proti COVID-19 do zoznamu liekov, ktoré môže WHO odporučiť na použitie v núdzových situáciách.


Ruský prezident Vladimir Putin na prvom pracovnom stretnutí summitu G20, ktorý sa začal v sobotu 30. októbra, upozornil na skutočnosť, že mnohé krajiny v núdzi nemôžu získať rovnaký prístup k vakcínam proti koronavírusu a iným zdrojom z dôvodu nekalej konkurencie. Naznačil tiež, že koronavírus bude pre ľudí predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu. Z tohto dôvodu je dôležité vyvinúť mechanizmy pre systémovú a rýchlu aktualizáciu vakcín.


Summit G20 sa začal v Ríme 30. októbra. Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na summite G20 cez video odkaz kvôli epidemiologickej situácii spojenej s koronavírusom. Jeho prezentácia sa uskutoční v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“.
https://lenta.ru/news/2021/10/30/spasibo/


**Blinken sa stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí ** Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken sa v Ríme stretne s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken v nedeľu 31. októbra. plánuje v Ríme stretnúť sa s členom Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky, ministrom zahraničných vecí Wang I. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na Blinkenov harmonogram. Minister zahraničných vecí sprevádza amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý pricestoval do Ríma na summit G20. Stretnutie by sa malo uskutočniť o 9:30 moskovského času. Potom sa o 12:30 Blinken stretne s ministrom zahraničných vecí Južnej Kórey Jung Ui Youngom. Summit G20 sa začal v Ríme 30. októbra. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa uskutoční v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“. https://lenta.ru/news/2021/10/31/blinken/ **Lavrov a Cavusoglu diskutovali o vytvorení mechanizmu „3 + 3“ na južnom Kaukaze** Ministerstvo zahraničných vecí: Lavrov a Cavusoglu diskutovali o vyhliadkach spustenia mechanizmu „3 + 3“ na južnom Kaukaze Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho turecký náprotivok Mevlut Cavusoglu diskutovali v Ríme o vyhliadkach na spustenie mechanizmu „tri plus tri“ na južnom Kaukaze s cieľom odblokovať hospodárske a dopravné väzby v regióne. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia. Uvádza sa, že počas diskusií sa osobitná pozornosť venovala koordinácii oboch krajín s cieľom ďalej stabilizovať situáciu na Kaukaze a na Balkáne. Okrem toho si vedúci ministerstiev zahraničných vecí vymenili názory na spoločnú pomoc bosnianskej dohode, a to aj prostredníctvom multilaterálnych formátov. Už skôr sa uvádzalo, že summit hláv štátov a vlád G20 sa začal v Ríme. Na podujatí sa osobne zúčastní aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ruský prezident Vladimir Putin sa vzhľadom na epidemiologickú situáciu spojenú s koronavírusom zúčastní na summite G20 prostredníctvom video odkazu. Jeho prezentácia sa očakáva v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“. https://lenta.ru/news/2021/10/30/rf_tur/ **Šéf WHO poďakoval Lavrovovi za Putinovu iniciatívu ** Zacharova: Šéfka WHO poďakovala Lavrovovi za Putinovu iniciatívu týkajúcu sa vzájomného uznávania vakcín Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adan Ghebreyesus vyjadril vďaku ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi za iniciatívu prezidenta Vladimira Putina o vzájomnom uznávaní vakcín proti koronavírusu krajinami G20. Oznámila to oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová vo vysielaní programu YouTube "SolovievLive". Počas stretnutia s generálnym riaditeľom WHO, ktoré sa konalo v rámci summitu G20, Lavrov pripomenul potrebu zaradiť ruské vakcíny proti COVID-19 do zoznamu liekov, ktoré môže WHO odporučiť na použitie v núdzových situáciách. Ruský prezident Vladimir Putin na prvom pracovnom stretnutí summitu G20, ktorý sa začal v sobotu 30. októbra, upozornil na skutočnosť, že mnohé krajiny v núdzi nemôžu získať rovnaký prístup k vakcínam proti koronavírusu a iným zdrojom z dôvodu nekalej konkurencie. Naznačil tiež, že koronavírus bude pre ľudí predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu. Z tohto dôvodu je dôležité vyvinúť mechanizmy pre systémovú a rýchlu aktualizáciu vakcín. Summit G20 sa začal v Ríme 30. októbra. Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na summite G20 cez video odkaz kvôli epidemiologickej situácii spojenej s koronavírusom. Jeho prezentácia sa uskutoční v dvoch sekciách: „Globálna ekonomika a globálne zdravie“ a „Zmena klímy a životné prostredie“. https://lenta.ru/news/2021/10/30/spasibo/
Upravené 31. 10. 2021 o 06:59

Biden na otázky o Rusku pred stretnutím s Erdoganom neodpovedal
Novinári sa prezidenta USA pýtali, či sa Turecko príliš nezblížilo s Ruskom


Americký prezident Joe Biden nechal pred stretnutím s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ríme, kde sa koná summit G20, nezodpovedané otázky novinárov súvisiace s Ruskom.


Počas nedeľnej spoločnej fotografie oboch lídrov, ktorú odvysielala televízna stanica CNN, sa novinári dvakrát pýtali, či je Turecko príliš blízko k Rusku. Americký líder však otázke na prvýkrát nevenoval pozornosť a po zopakovaní odpovede sa korešpondent otočil a zamieril na miesto rokovania.


Ako uviedol na Twitteri novinár CNN Kevin Liptek, pred tým, ako si s tureckým prezidentom sadol za rokovací stôl, majiteľ Bieleho domu povedal: "Máme v pláne sa dobre porozprávať."


Na stretnutí Bidena a Erdogana sa očakáva, že Turecko získa protilietadlové raketové systémy (SAM) S-400 od Ruska, želanie Ankary nakúpiť ďalšie šarže stíhačiek F-16 z Washingtonu, ako aj situácia v Sýrii a o Líbyi sa bude diskutovať.


Rusko a Turecko podpísali zmluvu na dodávku systémov protivzdušnej obrany S-400 z Moskvy do Ankary v roku 2017. Turecko bolo prvou krajinou NATO, ktorá získala tieto systémy od Ruska. Rozhodnutie Ankary vyvolalo ostro negatívnu reakciu Spojených štátov a celej aliancie. Spojené štáty sa neprestávajú snažiť prinútiť Turecko, aby opustilo ruské systémy protivzdušnej obrany. Vzhľadom na to, že Turecko neustupuje tlaku a nezbaví sa S-400, Washington predtým vylúčil Ankaru z amerického programu výroby stíhacích bombardérov F-35 piatej generácie. Okrem toho Spojené štáty dlho hrozili Turecku zavedením viacerých jednostranných sankcií za nákup S-400, no s týmito krokmi sa neponáhľali, pretože sa obávali ďalšieho vyostrenia vzťahov s USA. kľúčovým spojencom NATO a Ankara varovala, že nenechá uplatnenie takýchto obmedzení bez odozvy. V decembri 2020 Washington uvalil takéto sankcie.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12810433


Biden na otázky o Rusku pred stretnutím s Erdoganom neodpovedal Novinári sa prezidenta USA pýtali, či sa Turecko príliš nezblížilo s Ruskom Americký prezident Joe Biden nechal pred stretnutím s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ríme, kde sa koná summit G20, nezodpovedané otázky novinárov súvisiace s Ruskom. Počas nedeľnej spoločnej fotografie oboch lídrov, ktorú odvysielala televízna stanica CNN, sa novinári dvakrát pýtali, či je Turecko príliš blízko k Rusku. Americký líder však otázke na prvýkrát nevenoval pozornosť a po zopakovaní odpovede sa korešpondent otočil a zamieril na miesto rokovania. Ako uviedol na Twitteri novinár CNN Kevin Liptek, pred tým, ako si s tureckým prezidentom sadol za rokovací stôl, majiteľ Bieleho domu povedal: "Máme v pláne sa dobre porozprávať." Na stretnutí Bidena a Erdogana sa očakáva, že Turecko získa protilietadlové raketové systémy (SAM) S-400 od Ruska, želanie Ankary nakúpiť ďalšie šarže stíhačiek F-16 z Washingtonu, ako aj situácia v Sýrii a o Líbyi sa bude diskutovať. Rusko a Turecko podpísali zmluvu na dodávku systémov protivzdušnej obrany S-400 z Moskvy do Ankary v roku 2017. Turecko bolo prvou krajinou NATO, ktorá získala tieto systémy od Ruska. Rozhodnutie Ankary vyvolalo ostro negatívnu reakciu Spojených štátov a celej aliancie. Spojené štáty sa neprestávajú snažiť prinútiť Turecko, aby opustilo ruské systémy protivzdušnej obrany. Vzhľadom na to, že Turecko neustupuje tlaku a nezbaví sa S-400, Washington predtým vylúčil Ankaru z amerického programu výroby stíhacích bombardérov F-35 piatej generácie. Okrem toho Spojené štáty dlho hrozili Turecku zavedením viacerých jednostranných sankcií za nákup S-400, no s týmito krokmi sa neponáhľali, pretože sa obávali ďalšieho vyostrenia vzťahov s USA. kľúčovým spojencom NATO a Ankara varovala, že nenechá uplatnenie takýchto obmedzení bez odozvy. V decembri 2020 Washington uvalil takéto sankcie. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12810433

Путин участвует в заседании саммита G20


https://russian.rt.com/world/article/923036-putin-g-20-sammit


Vystúpenie na prvom pracovnom stretnutí samitu G20


Vladimir Putin: Vážený pán predseda Draghi, Drahí kolegovia!


Dovolím si hovoriť o témach, ktoré dnes prednieslo Taliansko na diskusiu: svetové hospodárstvo, globálne zdravie.


A musím hneď povedať, že to do značnej miery zodpovedá tomu, čo všetci robíme, a postoj Ruska – ako som pochopil z predchádzajúcich vystúpení – sa do značnej miery zhoduje s tým, čo tu povedali naši kolegovia.


V minulom roku, ako viete, na pozadí hlbokej krízy spôsobenej pandémiou prijali hospodárske orgány G20 a mnohých ďalších krajín rozhodnutia výrazne zvýšiť rozpočtové deficity, čo v mnohých ohľadoch umožnilo naštartovať oživenie globálnej ekonomiky. . Takéto mimoriadne opatrenia sprevádzané nákupom cenných papierov centrálnymi bankami by však samozrejme mali byť časovo obmedzené. V skutočnosti to bolo práve povedané.


Napríklad v Rusku sa v roku 2020 na pozadí rozsiahlych opatrení na podporu obyvateľstva, malého a stredného podnikania a zdravotníctva zvýšil rozpočtový deficit na štyri percentá HDP, čo nám umožnilo medzi iné veci, dosiahnuť oživenie na trhu práce. A tento rok sme znormalizovali našu makroekonomickú politiku tak, že rozpočet bude prebytkový. Dosiahli sme to nielen, ale aj sprísnili menovú politiku.


Vo všeobecnosti je situácia v krajinách G20 trochu odlišná. Ak v rokoch 2017 – 2019 bol rozpočtový deficit v priemere 3,8 percenta [HDP], tak v roku 2020 na pozadí pandémie vzrástol na 11,2 [percenta] a tento rok sa síce znížil, ale stále zostáva na pomerne vysokej úrovni - 8,7 percenta. Rád by som poznamenal, že 40 percent rozpočtového deficitu všetkých krajín G20 na roky 2020-2021 pripadne na Spojené štáty. Hovorím o tom, pretože všetci veľmi dobre chápeme, že celé svetové hospodárstvo závisí od stavu tohto hospodárstva.


Prílišné stimuly mali za následok všeobecnú nestabilitu, rast cien finančných aktív a tovarov na určitých trhoch – energie, potraviny a pod. Opakujem, hlavnou príčinou týchto javov sú vážne rozpočtové deficity vo vyspelých ekonomikách, to je hlavná príčina. Ich pretrvávanie vytvára riziko vysokej globálnej inflácie v strednodobom horizonte, čo nielen zvyšuje riziká poklesu podnikateľskej aktivity, ale aj konsoliduje a prehlbuje nerovnosť, o ktorej sa tiež hovorilo.


Preto je dôležité nenechať rozvinúť stagflačnú špirálu, ale usilovať sa o normalizáciu rozpočtovej a menovej politiky, skvalitnenie riadenia štruktúry dopytu v ekonomike a predovšetkým nastavenie ekonomických priorít, prekonať problémy nerovnosti a zvýšiť blahobyt občanov.


Vždy sme vítali a vítame úsilie skupiny G20 zamerané na podporu najchudobnejších krajín: bez riešenia týchto otázok je udržateľný rozvoj globálneho hospodárstva – súhlasím s tými, ktorí to už povedali – samozrejme nemožný. Mimochodom, samotné nedávno rozvinuté krajiny, vrátane mnohých štátov G20, čelili nerovnosti a chudobe. Je dôležité aktívne riešiť tento problém prostredníctvom opatrení hospodárskej a rozpočtovej politiky.


Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že napriek rozhodnutiam skupiny G20 stále nemôžu všetky krajiny v núdzi získať prístup k vakcínam a iným životne dôležitým zdrojom. Je to podľa mňa aj kvôli nespravodlivej konkurencii, protekcionizmu, kvôli nepripravenosti viacerých štátov, vrátane štátov G20, na vzájomné uznávanie vakcín a očkovacích certifikátov.


Akútnym problémom Svetovej zdravotníckej organizácie je urýchlenie procesu predkvalifikácie nových vakcín a liekov, teda hodnotenia ich kvality, bezpečnosti a účinnosti. Som si istý, že čím skôr sa to všetko urobí, tým ľahšie bude obnovenie globálneho podnikania vrátane najhoršie postihnutej turistickej činnosti.


Navrhujeme poveriť ministerstvá zdravotníctva krajín G20, aby čo najskôr vyriešili otázku vzájomného uznávania národných očkovacích certifikátov.


Podľa odborníkov bude koronavírus predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu – myslím si, že predstavitelia WHO o tom povedia viac – a vzhľadom na skutočnosť, že tento vírus naďalej mutuje, mali by sme vyvinúť mechanizmy na systematickú, rýchlu aktualizáciu vakcín.


Pripomínam, že Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti COVID-19 – Sputnik V. K dnešnému dňu bol tento liek schválený už v 70 krajinách sveta s celkovou populáciou viac ako štyri miliardy ľudí a vykazuje vysokú bezpečnosť a účinnosť. Okrem dvojzložkovej vakcíny „Sputnik V“ Rusko vytvorilo a aktívne používa jednozložkový prípravok „Sputnik Light“, ktorý je možné použiť okrem iného aj na zvýšenie účinnosti iných vakcín. V tomto smere spolupracujeme s kolegami z európskych krajín a ponúkame to našim partnerom.


Ambiciózne úlohy v boji proti koronavírusu si vyžadujú zlepšenie kvality a dostupnosti lekárskej starostlivosti vo všetkých krajinách a tým aj zvýšenie medzinárodnej spolupráce v oblasti zdravia. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa úloha Svetovej zdravotníckej organizácie stáva čoraz dôležitejšou a jej činnosť si, samozrejme, zaslúži plnú podporu. Kroky, ktoré by porušovali výsady WHO, pracujúcej pod záštitou OSN, sú neprijateľné. V tomto zmysle plne súhlasím s prezidentom Francúzska, pánom Macronom.


Krízové ​​javy na regionálnych energetických trhoch spolu s pandémiou opäť ukázali, aká kritická je stabilná a sebavedomá práca energetického sektora pre moderný svet – aj k tomu chcem povedať pár slov. Poskytnúť spotrebiteľom dostupnú energiu je mimoriadne dôležité, kolegovia to práve spomenuli. Chcel by som povedať a dodať niečo: stabilita globálnych energetických trhov priamo závisí od zodpovedného konania všetkých jeho účastníkov – výrobcov aj spotrebiteľov – na základe zohľadnenia dlhodobých záujmov každej zo strán.


Rusko stojí za dôkladnú diskusiu o tejto téme pragmatickým spôsobom, ktorý sa riadi výlučne ekonomickými úvahami.


Drahí kolegovia!


Vo všeobecnosti je zárukou udržateľného a dlhodobého oživenia globálnej ekonomiky, zvyšovania životnej úrovne a blahobytu obyvateľstva zabezpečenie podmienok pre rovnocennú, nediskriminačnú spoluprácu všetkých krajín a národov. Toto, ako to chápeme, je kľúčovou úlohou skupiny G20 ako fóra popredných svetových ekonomík.


Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť.


http://www.kremlin.ru/events/president/news/67040


**Путин участвует в заседании саммита G20 ** https://russian.rt.com/world/article/923036-putin-g-20-sammit Vystúpenie na prvom pracovnom stretnutí samitu G20 Vladimir Putin: Vážený pán predseda Draghi, Drahí kolegovia! Dovolím si hovoriť o témach, ktoré dnes prednieslo Taliansko na diskusiu: svetové hospodárstvo, globálne zdravie. A musím hneď povedať, že to do značnej miery zodpovedá tomu, čo všetci robíme, a postoj Ruska – ako som pochopil z predchádzajúcich vystúpení – sa do značnej miery zhoduje s tým, čo tu povedali naši kolegovia. V minulom roku, ako viete, na pozadí hlbokej krízy spôsobenej pandémiou prijali hospodárske orgány G20 a mnohých ďalších krajín rozhodnutia výrazne zvýšiť rozpočtové deficity, čo v mnohých ohľadoch umožnilo naštartovať oživenie globálnej ekonomiky. . Takéto mimoriadne opatrenia sprevádzané nákupom cenných papierov centrálnymi bankami by však samozrejme mali byť časovo obmedzené. V skutočnosti to bolo práve povedané. Napríklad v Rusku sa v roku 2020 na pozadí rozsiahlych opatrení na podporu obyvateľstva, malého a stredného podnikania a zdravotníctva zvýšil rozpočtový deficit na štyri percentá HDP, čo nám umožnilo medzi iné veci, dosiahnuť oživenie na trhu práce. A tento rok sme znormalizovali našu makroekonomickú politiku tak, že rozpočet bude prebytkový. Dosiahli sme to nielen, ale aj sprísnili menovú politiku. Vo všeobecnosti je situácia v krajinách G20 trochu odlišná. Ak v rokoch 2017 – 2019 bol rozpočtový deficit v priemere 3,8 percenta [HDP], tak v roku 2020 na pozadí pandémie vzrástol na 11,2 [percenta] a tento rok sa síce znížil, ale stále zostáva na pomerne vysokej úrovni - 8,7 percenta. Rád by som poznamenal, že 40 percent rozpočtového deficitu všetkých krajín G20 na roky 2020-2021 pripadne na Spojené štáty. Hovorím o tom, pretože všetci veľmi dobre chápeme, že celé svetové hospodárstvo závisí od stavu tohto hospodárstva. Prílišné stimuly mali za následok všeobecnú nestabilitu, rast cien finančných aktív a tovarov na určitých trhoch – energie, potraviny a pod. Opakujem, hlavnou príčinou týchto javov sú vážne rozpočtové deficity vo vyspelých ekonomikách, to je hlavná príčina. Ich pretrvávanie vytvára riziko vysokej globálnej inflácie v strednodobom horizonte, čo nielen zvyšuje riziká poklesu podnikateľskej aktivity, ale aj konsoliduje a prehlbuje nerovnosť, o ktorej sa tiež hovorilo. Preto je dôležité nenechať rozvinúť stagflačnú špirálu, ale usilovať sa o normalizáciu rozpočtovej a menovej politiky, skvalitnenie riadenia štruktúry dopytu v ekonomike a predovšetkým nastavenie ekonomických priorít, prekonať problémy nerovnosti a zvýšiť blahobyt občanov. Vždy sme vítali a vítame úsilie skupiny G20 zamerané na podporu najchudobnejších krajín: bez riešenia týchto otázok je udržateľný rozvoj globálneho hospodárstva – súhlasím s tými, ktorí to už povedali – samozrejme nemožný. Mimochodom, samotné nedávno rozvinuté krajiny, vrátane mnohých štátov G20, čelili nerovnosti a chudobe. Je dôležité aktívne riešiť tento problém prostredníctvom opatrení hospodárskej a rozpočtovej politiky. Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že napriek rozhodnutiam skupiny G20 stále nemôžu všetky krajiny v núdzi získať prístup k vakcínam a iným životne dôležitým zdrojom. Je to podľa mňa aj kvôli nespravodlivej konkurencii, protekcionizmu, kvôli nepripravenosti viacerých štátov, vrátane štátov G20, na vzájomné uznávanie vakcín a očkovacích certifikátov. Akútnym problémom Svetovej zdravotníckej organizácie je urýchlenie procesu predkvalifikácie nových vakcín a liekov, teda hodnotenia ich kvality, bezpečnosti a účinnosti. Som si istý, že čím skôr sa to všetko urobí, tým ľahšie bude obnovenie globálneho podnikania vrátane najhoršie postihnutej turistickej činnosti. Navrhujeme poveriť ministerstvá zdravotníctva krajín G20, aby čo najskôr vyriešili otázku vzájomného uznávania národných očkovacích certifikátov. Podľa odborníkov bude koronavírus predstavovať nebezpečenstvo na dlhú dobu – myslím si, že predstavitelia WHO o tom povedia viac – a vzhľadom na skutočnosť, že tento vírus naďalej mutuje, mali by sme vyvinúť mechanizmy na systematickú, rýchlu aktualizáciu vakcín. Pripomínam, že Rusko ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti COVID-19 – Sputnik V. K dnešnému dňu bol tento liek schválený už v 70 krajinách sveta s celkovou populáciou viac ako štyri miliardy ľudí a vykazuje vysokú bezpečnosť a účinnosť. Okrem dvojzložkovej vakcíny „Sputnik V“ Rusko vytvorilo a aktívne používa jednozložkový prípravok „Sputnik Light“, ktorý je možné použiť okrem iného aj na zvýšenie účinnosti iných vakcín. V tomto smere spolupracujeme s kolegami z európskych krajín a ponúkame to našim partnerom. Ambiciózne úlohy v boji proti koronavírusu si vyžadujú zlepšenie kvality a dostupnosti lekárskej starostlivosti vo všetkých krajinách a tým aj zvýšenie medzinárodnej spolupráce v oblasti zdravia. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa úloha Svetovej zdravotníckej organizácie stáva čoraz dôležitejšou a jej činnosť si, samozrejme, zaslúži plnú podporu. Kroky, ktoré by porušovali výsady WHO, pracujúcej pod záštitou OSN, sú neprijateľné. V tomto zmysle plne súhlasím s prezidentom Francúzska, pánom Macronom. Krízové ​​javy na regionálnych energetických trhoch spolu s pandémiou opäť ukázali, aká kritická je stabilná a sebavedomá práca energetického sektora pre moderný svet – aj k tomu chcem povedať pár slov. Poskytnúť spotrebiteľom dostupnú energiu je mimoriadne dôležité, kolegovia to práve spomenuli. Chcel by som povedať a dodať niečo: stabilita globálnych energetických trhov priamo závisí od zodpovedného konania všetkých jeho účastníkov – výrobcov aj spotrebiteľov – na základe zohľadnenia dlhodobých záujmov každej zo strán. Rusko stojí za dôkladnú diskusiu o tejto téme pragmatickým spôsobom, ktorý sa riadi výlučne ekonomickými úvahami. Drahí kolegovia! Vo všeobecnosti je zárukou udržateľného a dlhodobého oživenia globálnej ekonomiky, zvyšovania životnej úrovne a blahobytu obyvateľstva zabezpečenie podmienok pre rovnocennú, nediskriminačnú spoluprácu všetkých krajín a národov. Toto, ako to chápeme, je kľúčovou úlohou skupiny G20 ako fóra popredných svetových ekonomík. Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť. http://www.kremlin.ru/events/president/news/67040
Upravené 31. 10. 2021 o 12:33

Krajiny G20 prijali na summite v Ríme záverečnú deklaráciu


Predovšetkým predstavitelia štátov požadujú opatrenia na obmedzenie nárastu globálneho otepľovania o 1,5 stupňa Celzia.


Lídri G20 uznali potrebu dosiahnuť globálnu uhlíkovú neutralitu do polovice 21. storočia. Uvádza sa to vo vyhlásení po samite G20 v Ríme.
„Uvedomujeme si potrebu dosiahnuť globálne čisté nulové emisie skleníkových plynov alebo uhlíkovú neutralitu do polovice storočia alebo približne do polovice storočia,“ píše sa v dokumente.


Naznačuje tiež, že členské krajiny majú v úmysle sformulovať dlhodobé stratégie na dosiahnutie nulových emisií do roku 2030. Krajiny zároveň uznávajú nielen existujúce ciele na dosiahnutie tohto ukazovateľa, ale aj nové, ktoré sa môžu objaviť pred alebo počas 26. konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP26) v Glasgowe v Spojenom kráľovstve.


Krajiny G20 požadujú opatrenia na obmedzenie nárastu globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia. „Stále sme zaviazaní k cieľu Parížskej dohody – udržať nárast priemernej globálnej teploty výrazne pod 2 stupňami Celzia a pokračovať v úsilí obmedziť ho na 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnymi úrovňami,“ píše sa v dokumente.
Poznamenáva tiež, že toto opatrenie si od štátov vyžiada značné úsilie. "Uvedomujeme si, že dopady zmeny klímy pri 1,5 stupňoch Celzia sú oveľa nižšie ako pri 2 stupňoch. Udržanie [oteplenia] o 1,5 stupňa si bude vyžadovať zmysluplné a efektívne kroky a odhodlanie všetkých krajín," uvádza sa v deklarácii.


Okrem toho sa krajiny G20 dohodli, že zintenzívnia opatrenia na zastavenie a zvrátenie poklesu biodiverzity do roku 2030. Lídri G20 tiež vyzvali na podporu snáh viacerých krajín, ktorých cieľom je zabezpečiť do roku 2030 ochranu aspoň 30 % pevniny a rovnakej plochy svetových oceánov. Uznali tiež potrebu ukončiť nadmerný rybolov a riešiť zločiny, ktoré majú vplyv na životné prostredie, ako je nezákonná ťažba dreva, ťažba, obchod s voľne žijúcimi zvieratami a pohyb odpadu a nebezpečných látok.


Globálne výzvy


Lídri krajín G20 budú čeliť globálnym výzvam, ktoré ovplyvňujú ich ekonomiky, vrátane predchádzania narušeniam dodávateľského reťazca.


"Zostávame ostražití voči globálnym výzvam, ktoré ovplyvňujú našu ekonomiku, ako sú prerušenia dodávateľského reťazca. Budeme spolupracovať na identifikácii a riešení týchto problémov, keď sa naše ekonomiky zotavia a udržia stabilitu globálnej ekonomiky," píše sa v dokumente. ...


"Budeme pokračovať v podpore [hospodárskeho] oživenia tým, že sa vyhneme predčasnému zrušeniu podporných opatrení pri zachovaní finančnej stability a dlhodobej finančnej stability, ako aj v boji proti hrozbe hospodárskeho poklesu," uvádza sa vo vyhlásení.


Táto klauzula deklarácie je okrem iného reakciou svetových lídrov na krízu v európskom plynárenskom priemysle, ktorá eskalovala tento rok na jeseň po tom, čo spotové ceny plynu začali prudko stúpať a dosiahli takmer 2000 dolárov za 1000 metrov kubických. m na pozadí nízkej obsadenosti zásobníkov plynu.


Krajiny G20 zdôraznili kľúčovú úlohu investícií do kvalitnej infraštruktúry pri zotavovaní sa z pandemickej krízy.


"Uvedomujeme si kritickú úlohu investícií do kvalitnej infraštruktúry počas fázy obnovy. Uvedomujeme si, že odolné, správne financované, dobre udržiavané a optimálne spravované systémy sú nevyhnutné na zachovanie aktív infraštruktúry počas ich životného cyklu, minimalizáciu strát a výpadkov a zaistenie bezpečnosti a zabezpečenia dodávky a vysokokvalitné infraštruktúrne služby,“ píše sa v dokumente. Zároveň sa naznačuje, že krajiny G20 budú pokračovať v rozvoji ďalšej spolupráce medzi verejnými a súkromnými investormi s cieľom mobilizovať súkromný kapitál.


„Zdôrazňujeme dôležitosť podpory výmeny vedomostí medzi miestnymi orgánmi a národnými vládami, aby sme pomohli vytvoriť inkluzívnejšiu infraštruktúru,“ zdôrazňuje deklarácia. Zároveň sa upresňuje, že štáty G20 budú naďalej „podporovať prácu súvisiacu s princípmi G20 o investíciách do kvalitnej infraštruktúry“.


Okrem toho sa krajiny G20 dohodli na predĺžení mandátu Global Infrastructure Hub do konca roku 2024, centra na podporu rozvoja platformy a siete na výmenu poznatkov a skúseností medzi vládami, súkromným sektorom, rozvojovými bankami. a ďalšie medzinárodné organizácie na zlepšenie prevádzky a financovania trhov súvisiacich s infraštruktúrnymi projektmi.


Digitálna ekonomika


Lídri G20 uznávajú dôležitosť verejných politík na vytvorenie otvorenej a spravodlivej digitálnej ekonomiky.


"Uznávame úlohu technológií a inovácií pri globálnej hospodárskej obnove a trvalo udržateľnom rozvoji. Chápeme dôležitosť politík na vytvorenie posilňujúcej, inkluzívnej, otvorenej, konkurencieschopnej digitálnej ekonomiky, ktorá podporuje nové technológie, umožňuje podnikom a podnikateľom prosperovať a chráni a dáva práva spotrebiteľom,“ píše sa vo vyhlásení. Zároveň sa poznamenáva, že takáto štátna politika by mala riešiť problémy súvisiace s dôvernosťou a ochranou osobných údajov, duševného vlastníctva.


Lídri G20 poznamenávajú potrebu začleniť malé a stredné podniky do digitálnej ekonomiky, rozvíjať počítačovú gramotnosť obyvateľstva a štandardizovať ekonomické vzťahy v digitálnom prostredí.


„Vzhľadom na potrebu podpory väčšej účasti malých a stredných podnikov v digitálnej ekonomike deklarujeme náš záväzok k medzinárodnej spolupráci zameranej na digitálnu transformáciu výroby, procesov, služieb a obchodných modelov, a to aj prostredníctvom medzinárodných štandardov založených na konsenze. a zlepšenie ochrany spotrebiteľa, rozvoj digitálnych zručností a gramotnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení. Úrady krajín už začali zvažovať možnosť využitia blockchainových technológií na ochranu spotrebiteľov, uvádza dokument.


V tejto súvislosti sa diskutuje aj o dôležitosti spolupráce medzi štátmi v digitálnom prostredí. "Berieme na vedomie potrebu riešiť zvýšené hrozby pre digitálnu bezpečnosť vrátane ransomvéru a iných typov počítačovej kriminality. Budeme pracovať na posilnení bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce v oblasti informačných technológií, budeme diskutovať a odstraňovať bežné zraniteľnosti a hrozby a bojovať proti s kyberzločincami, “- povedali šéfovia krajín G20.


Digitálna transformácia


Lídri zdôraznili vysoký potenciál digitálnej transformácie na urýchlenie zotavenia sa z koronavírusovej krízy a na podporu spoločnej prosperity.


„Digitálna transformácia má potenciál zvýšiť produktivitu, posilniť obnovu a podporiť zdieľanú prosperitu na širokom základe,“ píše sa v dokumente. Zároveň sa zdôrazňuje, že štáty G20 budú naďalej diskutovať o politikách zameraných na udržanie rastu produktivity a podporu spravodlivého rozdelenia výhod v rámci krajín a sektorov hospodárstva, ako aj medzi štátmi.


Krajiny G20 zároveň zdôraznili potrebu výmeny skúseností, integrácie a rozvoja medzinárodnej spolupráce pri využívaní príležitostí pre rast digitalizácie. „Uvedomujeme si dôležitosť dobrého podnikového riadenia a dobre fungujúcich kapitálových trhov na podporu oživenia a tešíme sa na revíziu princípov podnikového riadenia G20/Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu,“ uvádza sa vo vyhlásení.


Boj proti nerovnosti


Krajiny G20 sa zaviazali posilniť svoje sociálne záchranné siete s cieľom znížiť nerovnosť a odstrániť chudobu.


„Aby sme znížili nerovnosť, odstránili chudobu, podporili pohyb a reintegráciu pracovníkov na trhoch práce a podporili inkluzívny a udržateľný rast, posilníme sociálne záchranné siete,“ píše sa v dokumente. Zdôrazňuje, že pandémia „prehĺbila nerovnosti na trhoch práce a vážne postihla zraniteľných pracovníkov“. „V spolupráci so sociálnymi partnermi budeme uplatňovať politické prístupy zamerané na človeka, aby sme podporili sociálny dialóg a väčšiu sociálnu spravodlivosť, bezpečné a zdravé pracovné podmienky, dôstojnú prácu pre všetkých,“ zdôraznili lídri.


Lídri G20 tiež poznamenali, že budú „pracovať na zabezpečení dôstojných pracovných podmienok pre tých, ktorí pracujú na diaľku“. Podľa deklarácie sa krajiny budú „snažiť prispôsobiť právne a regulačné rámce novým formám práce, pričom zabezpečia, aby boli spravodlivé a inkluzívne“. Ako bolo uvedené, pozornosť sa sústredí aj na problém „digitálnej rodovej priepasti a nerovnosti medzi generáciami“.


"Zdôrazňujeme náš záväzok k ďalšej medzinárodnej spolupráci s cieľom posilniť zdravé a bezpečné pracovné podmienky pre všetkých pracovníkov," uvádza sa vo vyhlásení.


Firemná daň


Lídri krajín G20 podporili návrh OECD na zavedenie minimálnej globálnej dane pre nadnárodné korporácie na úrovni 15 %.


Dokument nazýva takúto iniciatívu OECD „historickým úspechom, s pomocou ktorého „štáty G20“ vybudujú stabilnejší a spravodlivejší medzinárodný daňový systém. Lídri G20 tiež vyzvali OECD, aby urýchlene vypracovala vhodné modelové pravidlá a multilaterálne nástroje, aby nové daňové pravidlá nadobudli účinnosť na celom svete v roku 2023.
Dialóg medzi výrobcami a spotrebiteľmi


Lídri krajín G20 sa zaviazali uľahčiť dialóg medzi výrobcami energie a spotrebiteľmi.


„G20 spolu s Medzinárodným energetickým fórom uľahčia dialóg medzi výrobcami a spotrebiteľmi s cieľom posilniť efektívnosť, transparentnosť a stabilitu energetických trhov,“ píše sa v dokumente.


Lídri G20 tiež poznamenali, že je dôležité zachovať neprerušované toky energie z rôznych zdrojov, od rôznych dodávateľov a pozdĺž rôznych trás. Summit okrem toho vyzdvihol úlohu digitalizácie pri zlepšovaní energetickej bezpečnosti a odolnosti trhu a zároveň poukázal na to, že elektronické systémy musia mať spoľahlivú ochranu proti malvéru.


Internetová bezpečnosť


Krajiny G20 poukázali na dôležitosť bezplatného prenosu údajov na internete a zaviazali sa pracovať na zlepšení bezpečnosti v digitálnom prostredí v roku 2022.


„Uvedomujúc si zodpovednosť poskytovateľov digitálnych služieb, budeme v roku 2022 pracovať na budovaní dôvery v digitálne prostredie zlepšením internetovej bezpečnosti a bojom proti online zneužívaniu, nenávistným prejavom, digitálnemu násiliu a terorizmu, pričom budeme chrániť ľudské práva a základné slobody,“ uvádza dokument. hovorí.


Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že krajiny „uznávajú dôležitosť voľného cezhraničného toku údajov“. "Budeme pokračovať v práci na riešení problémov, ako sú otázky týkajúce sa súkromia, ochrany údajov, bezpečnosti a práv duševného vlastníctva," uvádza sa v dokumente.
Kultúrne dedičstvo


Lídri krajín G20 vyzvali na elimináciu ohrozenia kultúrnych pamiatok a zachovanie kultúrneho dedičstva.


„Zdôrazňujeme dôležitosť riešenia hrozieb nenahraditeľných kultúrnych zdrojov, ako aj ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva poškodeného, ​​obchodovaného alebo ohrozeného konfliktmi a prírodnými katastrofami, pričom pripomíname ciele rezolúcie BR OSN 2347. Žiadame naše príslušné inštitúcie, aby pokračovali v spolupráci G20 v oblasti kultúry,“ píše sa v dokumente.


Deklarácia podčiarkuje úlohu odborníkov v oblasti kultúry, kultúry a kreativity a podnikania v oblasti kultúry ako hnacích síl trvalo udržateľného rozvoja. Lídri G20 zdôraznili dôležitosť medzinárodného úsilia o zachovanie a podporu kultúry, v ktorej musí kľúčovú úlohu zohrávať Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), a potrebu podporovať kultúrnych pracovníkov, a to aj uľahčením prístupu k zamestnaniu, sociálnym opatrenia na ochranu, digitalizáciu a podporu podnikania.


Kontinuita lekárskych služieb


Krajiny G20 sa dohodli, že podporia kontinuitu zdravotníckych služieb po pandémii COVID-19 a pomôžu posilniť národné zdravotnícke systémy a služby primárnej zdravotnej starostlivosti vzhľadom na vplyv pandémie na duševné zdravie a pohodu v dôsledku izolácie a nezamestnanosti. .


„Budeme naďalej podporovať iniciatívy zamerané na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii,“ píše sa v dokumente.


Krajiny G20 sa zaväzujú pokračovať v úsilí o zintenzívnenie inovácií v oblasti digitálnych a iných technológií súvisiacich so zdravím, berúc do úvahy „potrebu chrániť osobné zdravotné údaje“. Majú tiež v úmysle "podporovať dobrovoľný transfer technológií za vzájomne dohodnutých podmienok a spolupracovať so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na obnove a posilnení práce pracovnej sily v oblasti verejného zdravotníctva."


Lídri G20 sa rozhodli pokračovať „v spolupráci s Globálnym centrom pre inovácie na zlepšenie hodnoty zdravia (spustené koncom októbra a slúžiace ako platforma pre spoločnú prácu na zrýchlení tempa transformácie zdravotníckych systémov na celom svete – poznámka TASS )." Krajiny G20 privítali otvorenie Akadémie WHO a iniciatívy, ako napríklad vytvorenie laboratória pre ľudské zdravie, ktoré navrhlo Taliansko.
Práva žien


Lídri G20 podporili posilnenie postavenia žien.


„Opätovne potvrdzujeme náš záväzok k rodovej rovnosti a zdôrazňujeme kľúčovú úlohu posilnenia postavenia žien a dievčat a ich vodcovstva na všetkých úrovniach pre inkluzívny a trvalo udržateľný rozvoj,“ píše sa v dokumente. Lídri G20 sa zároveň dohodli „umiestniť centrum žien a dievčat neúmerne zasiahnutých pandémiou koronavírusu pri vytváraní lepšej budúcnosti“.


Krajiny zdôraznili potrebné aktivity G20, ako je zabezpečenie rovnakého prístupu k vzdelaniu, podpora podnikania žien, odstránenie rodovo podmieneného násilia, ako aj prekonanie rodových stereotypov a riešenie nerovnomerného rozdelenia neplatenej práce v domácnosti.
potravinová bezpečnosť


Lídri krajín skupiny G20 (G20) sa zaviazali posilniť svetovú potravinovú bezpečnosť a bojovať proti hladu.


„Zaviazali sme sa dosiahnuť potravinovú bezpečnosť a primeranú výživu pre všetkých, aby nikto nezostal pozadu,“ píše sa v texte. „Znepokojujú nás podmienky pre hlad a vážna potravinová neistota, ktorú poháňajú ozbrojené konflikty v mnohých častiach sveta,“ uviedli účastníci stretnutia.


„Budeme podporovať udržateľné a odolné potravinové systémy a poľnohospodárske inovácie, ktoré sú životne dôležité pre ukončenie hladu a podvýživy, ukončenie chudoby a zabezpečenie odolnosti,“ zaviazali sa krajiny G20. Ide najmä o „zvýšenie prístupu k financiám prostredníctvom zodpovedných investícií, vytváranie a zlepšovanie systémov včasného varovania, znižovanie potravinových strát a plytvania v hodnotovom reťazci“.


Lídri G20 v tejto súvislosti opätovne potvrdili svoj záväzok voči deklarácii o potravinovej bezpečnosti, ktorú koncom júna v talianskej Matere prijali šéfovia a vysokí predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí krajín G20. Vyzvali tiež "partnerov a záujmové skupiny, aby spolupracovali alebo sa pripojili k potravinovej koalícii, ktorú spustila FAO (Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo)." V dokumente sa uvádza, že vytvorenie trvalo udržateľných potravinových systémov vo svete prispeje nielen k potravinovej bezpečnosti, ale prispeje aj k boju proti klimatickým zmenám a strate biodiverzity.


Boj proti klimatickým zmenám


Štáty G20 požiadali rozvojové krajiny o pomoc vo výške 100 miliárd dolárov ročne na zmiernenie klimatických zmien do roku 2025.


„Pripomíname a opätovne potvrdzujeme záväzok rozvinutých krajín k cieľu spoločne mobilizovať 100 miliárd dolárov ročne do roku 2025 na uspokojenie potrieb rozvojových krajín v kontexte zmysluplných opatrení na zmiernenie klimatických zmien,“ píše sa v dokumente.


Spresňuje, že dosiahnutie tohto cieľa sa musí zabezpečiť čo najskôr.
https://tass.ru/obschestvo/12811107


**Krajiny G20 prijali na summite v Ríme záverečnú deklaráciu** Predovšetkým predstavitelia štátov požadujú opatrenia na obmedzenie nárastu globálneho otepľovania o 1,5 stupňa Celzia. Lídri G20 uznali potrebu dosiahnuť globálnu uhlíkovú neutralitu do polovice 21. storočia. Uvádza sa to vo vyhlásení po samite G20 v Ríme. „Uvedomujeme si potrebu dosiahnuť globálne čisté nulové emisie skleníkových plynov alebo uhlíkovú neutralitu do polovice storočia alebo približne do polovice storočia,“ píše sa v dokumente. Naznačuje tiež, že členské krajiny majú v úmysle sformulovať dlhodobé stratégie na dosiahnutie nulových emisií do roku 2030. Krajiny zároveň uznávajú nielen existujúce ciele na dosiahnutie tohto ukazovateľa, ale aj nové, ktoré sa môžu objaviť pred alebo počas 26. konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP26) v Glasgowe v Spojenom kráľovstve. Krajiny G20 požadujú opatrenia na obmedzenie nárastu globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia. „Stále sme zaviazaní k cieľu Parížskej dohody – udržať nárast priemernej globálnej teploty výrazne pod 2 stupňami Celzia a pokračovať v úsilí obmedziť ho na 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnymi úrovňami,“ píše sa v dokumente. Poznamenáva tiež, že toto opatrenie si od štátov vyžiada značné úsilie. "Uvedomujeme si, že dopady zmeny klímy pri 1,5 stupňoch Celzia sú oveľa nižšie ako pri 2 stupňoch. Udržanie [oteplenia] o 1,5 stupňa si bude vyžadovať zmysluplné a efektívne kroky a odhodlanie všetkých krajín," uvádza sa v deklarácii. Okrem toho sa krajiny G20 dohodli, že zintenzívnia opatrenia na zastavenie a zvrátenie poklesu biodiverzity do roku 2030. Lídri G20 tiež vyzvali na podporu snáh viacerých krajín, ktorých cieľom je zabezpečiť do roku 2030 ochranu aspoň 30 % pevniny a rovnakej plochy svetových oceánov. Uznali tiež potrebu ukončiť nadmerný rybolov a riešiť zločiny, ktoré majú vplyv na životné prostredie, ako je nezákonná ťažba dreva, ťažba, obchod s voľne žijúcimi zvieratami a pohyb odpadu a nebezpečných látok. Globálne výzvy Lídri krajín G20 budú čeliť globálnym výzvam, ktoré ovplyvňujú ich ekonomiky, vrátane predchádzania narušeniam dodávateľského reťazca. "Zostávame ostražití voči globálnym výzvam, ktoré ovplyvňujú našu ekonomiku, ako sú prerušenia dodávateľského reťazca. Budeme spolupracovať na identifikácii a riešení týchto problémov, keď sa naše ekonomiky zotavia a udržia stabilitu globálnej ekonomiky," píše sa v dokumente. ... "Budeme pokračovať v podpore [hospodárskeho] oživenia tým, že sa vyhneme predčasnému zrušeniu podporných opatrení pri zachovaní finančnej stability a dlhodobej finančnej stability, ako aj v boji proti hrozbe hospodárskeho poklesu," uvádza sa vo vyhlásení. Táto klauzula deklarácie je okrem iného reakciou svetových lídrov na krízu v európskom plynárenskom priemysle, ktorá eskalovala tento rok na jeseň po tom, čo spotové ceny plynu začali prudko stúpať a dosiahli takmer 2000 dolárov za 1000 metrov kubických. m na pozadí nízkej obsadenosti zásobníkov plynu. Krajiny G20 zdôraznili kľúčovú úlohu investícií do kvalitnej infraštruktúry pri zotavovaní sa z pandemickej krízy. "Uvedomujeme si kritickú úlohu investícií do kvalitnej infraštruktúry počas fázy obnovy. Uvedomujeme si, že odolné, správne financované, dobre udržiavané a optimálne spravované systémy sú nevyhnutné na zachovanie aktív infraštruktúry počas ich životného cyklu, minimalizáciu strát a výpadkov a zaistenie bezpečnosti a zabezpečenia dodávky a vysokokvalitné infraštruktúrne služby,“ píše sa v dokumente. Zároveň sa naznačuje, že krajiny G20 budú pokračovať v rozvoji ďalšej spolupráce medzi verejnými a súkromnými investormi s cieľom mobilizovať súkromný kapitál. „Zdôrazňujeme dôležitosť podpory výmeny vedomostí medzi miestnymi orgánmi a národnými vládami, aby sme pomohli vytvoriť inkluzívnejšiu infraštruktúru,“ zdôrazňuje deklarácia. Zároveň sa upresňuje, že štáty G20 budú naďalej „podporovať prácu súvisiacu s princípmi G20 o investíciách do kvalitnej infraštruktúry“. Okrem toho sa krajiny G20 dohodli na predĺžení mandátu Global Infrastructure Hub do konca roku 2024, centra na podporu rozvoja platformy a siete na výmenu poznatkov a skúseností medzi vládami, súkromným sektorom, rozvojovými bankami. a ďalšie medzinárodné organizácie na zlepšenie prevádzky a financovania trhov súvisiacich s infraštruktúrnymi projektmi. Digitálna ekonomika Lídri G20 uznávajú dôležitosť verejných politík na vytvorenie otvorenej a spravodlivej digitálnej ekonomiky. "Uznávame úlohu technológií a inovácií pri globálnej hospodárskej obnove a trvalo udržateľnom rozvoji. Chápeme dôležitosť politík na vytvorenie posilňujúcej, inkluzívnej, otvorenej, konkurencieschopnej digitálnej ekonomiky, ktorá podporuje nové technológie, umožňuje podnikom a podnikateľom prosperovať a chráni a dáva práva spotrebiteľom,“ píše sa vo vyhlásení. Zároveň sa poznamenáva, že takáto štátna politika by mala riešiť problémy súvisiace s dôvernosťou a ochranou osobných údajov, duševného vlastníctva. Lídri G20 poznamenávajú potrebu začleniť malé a stredné podniky do digitálnej ekonomiky, rozvíjať počítačovú gramotnosť obyvateľstva a štandardizovať ekonomické vzťahy v digitálnom prostredí. „Vzhľadom na potrebu podpory väčšej účasti malých a stredných podnikov v digitálnej ekonomike deklarujeme náš záväzok k medzinárodnej spolupráci zameranej na digitálnu transformáciu výroby, procesov, služieb a obchodných modelov, a to aj prostredníctvom medzinárodných štandardov založených na konsenze. a zlepšenie ochrany spotrebiteľa, rozvoj digitálnych zručností a gramotnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení. Úrady krajín už začali zvažovať možnosť využitia blockchainových technológií na ochranu spotrebiteľov, uvádza dokument. V tejto súvislosti sa diskutuje aj o dôležitosti spolupráce medzi štátmi v digitálnom prostredí. "Berieme na vedomie potrebu riešiť zvýšené hrozby pre digitálnu bezpečnosť vrátane ransomvéru a iných typov počítačovej kriminality. Budeme pracovať na posilnení bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce v oblasti informačných technológií, budeme diskutovať a odstraňovať bežné zraniteľnosti a hrozby a bojovať proti s kyberzločincami, “- povedali šéfovia krajín G20. Digitálna transformácia Lídri zdôraznili vysoký potenciál digitálnej transformácie na urýchlenie zotavenia sa z koronavírusovej krízy a na podporu spoločnej prosperity. „Digitálna transformácia má potenciál zvýšiť produktivitu, posilniť obnovu a podporiť zdieľanú prosperitu na širokom základe,“ píše sa v dokumente. Zároveň sa zdôrazňuje, že štáty G20 budú naďalej diskutovať o politikách zameraných na udržanie rastu produktivity a podporu spravodlivého rozdelenia výhod v rámci krajín a sektorov hospodárstva, ako aj medzi štátmi. Krajiny G20 zároveň zdôraznili potrebu výmeny skúseností, integrácie a rozvoja medzinárodnej spolupráce pri využívaní príležitostí pre rast digitalizácie. „Uvedomujeme si dôležitosť dobrého podnikového riadenia a dobre fungujúcich kapitálových trhov na podporu oživenia a tešíme sa na revíziu princípov podnikového riadenia G20/Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu,“ uvádza sa vo vyhlásení. Boj proti nerovnosti Krajiny G20 sa zaviazali posilniť svoje sociálne záchranné siete s cieľom znížiť nerovnosť a odstrániť chudobu. „Aby sme znížili nerovnosť, odstránili chudobu, podporili pohyb a reintegráciu pracovníkov na trhoch práce a podporili inkluzívny a udržateľný rast, posilníme sociálne záchranné siete,“ píše sa v dokumente. Zdôrazňuje, že pandémia „prehĺbila nerovnosti na trhoch práce a vážne postihla zraniteľných pracovníkov“. „V spolupráci so sociálnymi partnermi budeme uplatňovať politické prístupy zamerané na človeka, aby sme podporili sociálny dialóg a väčšiu sociálnu spravodlivosť, bezpečné a zdravé pracovné podmienky, dôstojnú prácu pre všetkých,“ zdôraznili lídri. Lídri G20 tiež poznamenali, že budú „pracovať na zabezpečení dôstojných pracovných podmienok pre tých, ktorí pracujú na diaľku“. Podľa deklarácie sa krajiny budú „snažiť prispôsobiť právne a regulačné rámce novým formám práce, pričom zabezpečia, aby boli spravodlivé a inkluzívne“. Ako bolo uvedené, pozornosť sa sústredí aj na problém „digitálnej rodovej priepasti a nerovnosti medzi generáciami“. "Zdôrazňujeme náš záväzok k ďalšej medzinárodnej spolupráci s cieľom posilniť zdravé a bezpečné pracovné podmienky pre všetkých pracovníkov," uvádza sa vo vyhlásení. Firemná daň Lídri krajín G20 podporili návrh OECD na zavedenie minimálnej globálnej dane pre nadnárodné korporácie na úrovni 15 %. Dokument nazýva takúto iniciatívu OECD „historickým úspechom, s pomocou ktorého „štáty G20“ vybudujú stabilnejší a spravodlivejší medzinárodný daňový systém. Lídri G20 tiež vyzvali OECD, aby urýchlene vypracovala vhodné modelové pravidlá a multilaterálne nástroje, aby nové daňové pravidlá nadobudli účinnosť na celom svete v roku 2023. Dialóg medzi výrobcami a spotrebiteľmi Lídri krajín G20 sa zaviazali uľahčiť dialóg medzi výrobcami energie a spotrebiteľmi. „G20 spolu s Medzinárodným energetickým fórom uľahčia dialóg medzi výrobcami a spotrebiteľmi s cieľom posilniť efektívnosť, transparentnosť a stabilitu energetických trhov,“ píše sa v dokumente. Lídri G20 tiež poznamenali, že je dôležité zachovať neprerušované toky energie z rôznych zdrojov, od rôznych dodávateľov a pozdĺž rôznych trás. Summit okrem toho vyzdvihol úlohu digitalizácie pri zlepšovaní energetickej bezpečnosti a odolnosti trhu a zároveň poukázal na to, že elektronické systémy musia mať spoľahlivú ochranu proti malvéru. Internetová bezpečnosť Krajiny G20 poukázali na dôležitosť bezplatného prenosu údajov na internete a zaviazali sa pracovať na zlepšení bezpečnosti v digitálnom prostredí v roku 2022. „Uvedomujúc si zodpovednosť poskytovateľov digitálnych služieb, budeme v roku 2022 pracovať na budovaní dôvery v digitálne prostredie zlepšením internetovej bezpečnosti a bojom proti online zneužívaniu, nenávistným prejavom, digitálnemu násiliu a terorizmu, pričom budeme chrániť ľudské práva a základné slobody,“ uvádza dokument. hovorí. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že krajiny „uznávajú dôležitosť voľného cezhraničného toku údajov“. "Budeme pokračovať v práci na riešení problémov, ako sú otázky týkajúce sa súkromia, ochrany údajov, bezpečnosti a práv duševného vlastníctva," uvádza sa v dokumente. Kultúrne dedičstvo Lídri krajín G20 vyzvali na elimináciu ohrozenia kultúrnych pamiatok a zachovanie kultúrneho dedičstva. „Zdôrazňujeme dôležitosť riešenia hrozieb nenahraditeľných kultúrnych zdrojov, ako aj ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva poškodeného, ​​obchodovaného alebo ohrozeného konfliktmi a prírodnými katastrofami, pričom pripomíname ciele rezolúcie BR OSN 2347. Žiadame naše príslušné inštitúcie, aby pokračovali v spolupráci G20 v oblasti kultúry,“ píše sa v dokumente. Deklarácia podčiarkuje úlohu odborníkov v oblasti kultúry, kultúry a kreativity a podnikania v oblasti kultúry ako hnacích síl trvalo udržateľného rozvoja. Lídri G20 zdôraznili dôležitosť medzinárodného úsilia o zachovanie a podporu kultúry, v ktorej musí kľúčovú úlohu zohrávať Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), a potrebu podporovať kultúrnych pracovníkov, a to aj uľahčením prístupu k zamestnaniu, sociálnym opatrenia na ochranu, digitalizáciu a podporu podnikania. Kontinuita lekárskych služieb Krajiny G20 sa dohodli, že podporia kontinuitu zdravotníckych služieb po pandémii COVID-19 a pomôžu posilniť národné zdravotnícke systémy a služby primárnej zdravotnej starostlivosti vzhľadom na vplyv pandémie na duševné zdravie a pohodu v dôsledku izolácie a nezamestnanosti. . „Budeme naďalej podporovať iniciatívy zamerané na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii,“ píše sa v dokumente. Krajiny G20 sa zaväzujú pokračovať v úsilí o zintenzívnenie inovácií v oblasti digitálnych a iných technológií súvisiacich so zdravím, berúc do úvahy „potrebu chrániť osobné zdravotné údaje“. Majú tiež v úmysle "podporovať dobrovoľný transfer technológií za vzájomne dohodnutých podmienok a spolupracovať so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na obnove a posilnení práce pracovnej sily v oblasti verejného zdravotníctva." Lídri G20 sa rozhodli pokračovať „v spolupráci s Globálnym centrom pre inovácie na zlepšenie hodnoty zdravia (spustené koncom októbra a slúžiace ako platforma pre spoločnú prácu na zrýchlení tempa transformácie zdravotníckych systémov na celom svete – poznámka TASS )." Krajiny G20 privítali otvorenie Akadémie WHO a iniciatívy, ako napríklad vytvorenie laboratória pre ľudské zdravie, ktoré navrhlo Taliansko. Práva žien Lídri G20 podporili posilnenie postavenia žien. „Opätovne potvrdzujeme náš záväzok k rodovej rovnosti a zdôrazňujeme kľúčovú úlohu posilnenia postavenia žien a dievčat a ich vodcovstva na všetkých úrovniach pre inkluzívny a trvalo udržateľný rozvoj,“ píše sa v dokumente. Lídri G20 sa zároveň dohodli „umiestniť centrum žien a dievčat neúmerne zasiahnutých pandémiou koronavírusu pri vytváraní lepšej budúcnosti“. Krajiny zdôraznili potrebné aktivity G20, ako je zabezpečenie rovnakého prístupu k vzdelaniu, podpora podnikania žien, odstránenie rodovo podmieneného násilia, ako aj prekonanie rodových stereotypov a riešenie nerovnomerného rozdelenia neplatenej práce v domácnosti. potravinová bezpečnosť Lídri krajín skupiny G20 (G20) sa zaviazali posilniť svetovú potravinovú bezpečnosť a bojovať proti hladu. „Zaviazali sme sa dosiahnuť potravinovú bezpečnosť a primeranú výživu pre všetkých, aby nikto nezostal pozadu,“ píše sa v texte. „Znepokojujú nás podmienky pre hlad a vážna potravinová neistota, ktorú poháňajú ozbrojené konflikty v mnohých častiach sveta,“ uviedli účastníci stretnutia. „Budeme podporovať udržateľné a odolné potravinové systémy a poľnohospodárske inovácie, ktoré sú životne dôležité pre ukončenie hladu a podvýživy, ukončenie chudoby a zabezpečenie odolnosti,“ zaviazali sa krajiny G20. Ide najmä o „zvýšenie prístupu k financiám prostredníctvom zodpovedných investícií, vytváranie a zlepšovanie systémov včasného varovania, znižovanie potravinových strát a plytvania v hodnotovom reťazci“. Lídri G20 v tejto súvislosti opätovne potvrdili svoj záväzok voči deklarácii o potravinovej bezpečnosti, ktorú koncom júna v talianskej Matere prijali šéfovia a vysokí predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí krajín G20. Vyzvali tiež "partnerov a záujmové skupiny, aby spolupracovali alebo sa pripojili k potravinovej koalícii, ktorú spustila FAO (Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo)." V dokumente sa uvádza, že vytvorenie trvalo udržateľných potravinových systémov vo svete prispeje nielen k potravinovej bezpečnosti, ale prispeje aj k boju proti klimatickým zmenám a strate biodiverzity. Boj proti klimatickým zmenám Štáty G20 požiadali rozvojové krajiny o pomoc vo výške 100 miliárd dolárov ročne na zmiernenie klimatických zmien do roku 2025. „Pripomíname a opätovne potvrdzujeme záväzok rozvinutých krajín k cieľu spoločne mobilizovať 100 miliárd dolárov ročne do roku 2025 na uspokojenie potrieb rozvojových krajín v kontexte zmysluplných opatrení na zmiernenie klimatických zmien,“ píše sa v dokumente. Spresňuje, že dosiahnutie tohto cieľa sa musí zabezpečiť čo najskôr. https://tass.ru/obschestvo/12811107

Lavrov povedal, že NATO nechce žiadnu interakciu s Ruskom

Ako poznamenal šéf ruského ministerstva zahraničia, ak má aliancia dôvod odvolať sa na Moskvu, môže tak urobiť prostredníctvom veľvyslanca v Belgicku.


Rusko nemá informácie o tom, že sa NATO chystá nadviazať kontakty s Moskvou, aliancia nechce žiadnu interakciu. Po summite krajín G20 to v nedeľu novinárom oznámil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
"Nemáme žiadne informácie o tom, čo NATO urobí. Spoliehame sa na fakty a fakty sú také, že NATO s nami nechce žiadnu interakciu," povedal šéf ruských diplomatických strán NATO o potrebe nadviazania dialógu. s Moskvou.


„[NATO] si priala, keď sme tam ešte mali svojich zástupcov a Rada Rusko-NATO pracovala, len aby nás naučila život, pričom zakaždým požadovala: „Zhromaždime Radu Rusko-NATO a diskutujme o Ukrajine.“ propaganda a tlak na Ruská federácia. To je všetko, otázka je uzavretá,“ povedal Lavrov.


Ruský minister zahraničia tiež upozornil, že ak má NATO dôvod odvolať sa na Moskvu, môže tak urobiť prostredníctvom veľvyslanca v Belgicku. "Upozornili sme Severoatlantickú alianciu, že v prípade čohokoľvek môžete vysielať signály prostredníctvom tohto diplomata," dodal minister.


NATO 6. októbra oznámilo zníženie veľkosti ruskej misie s organizáciou z 20 na 10 osôb, ôsmim diplomatom bola odobratá akreditácia a boli zrušené ďalšie dve voľné miesta. Aliancia dala ruským diplomatom čas do konca októbra, aby opustili Brusel. Lavrov 18. októbra oznámil, že Ruská federácia od začiatku novembra prerušuje prácu svojej stálej misie pri NATO po rozhodnutí Severoatlantickej aliancie o odobratí akreditácie personálu ruskej stálej misie. Okrem toho bude pozastavená činnosť Vojenskej styčnej misie a Informačnej kancelárie NATO v Moskve.


https://tass.ru/politika/12811589


**Lavrov povedal, že NATO nechce žiadnu interakciu s Ruskom ** Ako poznamenal šéf ruského ministerstva zahraničia, ak má aliancia dôvod odvolať sa na Moskvu, môže tak urobiť prostredníctvom veľvyslanca v Belgicku. Rusko nemá informácie o tom, že sa NATO chystá nadviazať kontakty s Moskvou, aliancia nechce žiadnu interakciu. Po summite krajín G20 to v nedeľu novinárom oznámil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. "Nemáme žiadne informácie o tom, čo NATO urobí. Spoliehame sa na fakty a fakty sú také, že NATO s nami nechce žiadnu interakciu," povedal šéf ruských diplomatických strán NATO o potrebe nadviazania dialógu. s Moskvou. „[NATO] si priala, keď sme tam ešte mali svojich zástupcov a Rada Rusko-NATO pracovala, len aby nás naučila život, pričom zakaždým požadovala: „Zhromaždime Radu Rusko-NATO a diskutujme o Ukrajine.“ propaganda a tlak na Ruská federácia. To je všetko, otázka je uzavretá,“ povedal Lavrov. Ruský minister zahraničia tiež upozornil, že ak má NATO dôvod odvolať sa na Moskvu, môže tak urobiť prostredníctvom veľvyslanca v Belgicku. "Upozornili sme Severoatlantickú alianciu, že v prípade čohokoľvek môžete vysielať signály prostredníctvom tohto diplomata," dodal minister. NATO 6. októbra oznámilo zníženie veľkosti ruskej misie s organizáciou z 20 na 10 osôb, ôsmim diplomatom bola odobratá akreditácia a boli zrušené ďalšie dve voľné miesta. Aliancia dala ruským diplomatom čas do konca októbra, aby opustili Brusel. Lavrov 18. októbra oznámil, že Ruská federácia od začiatku novembra prerušuje prácu svojej stálej misie pri NATO po rozhodnutí Severoatlantickej aliancie o odobratí akreditácie personálu ruskej stálej misie. Okrem toho bude pozastavená činnosť Vojenskej styčnej misie a Informačnej kancelárie NATO v Moskve. https://tass.ru/politika/12811589

EK oznámila dohodu medzi EÚ a Spojenými štátmi o pozastavení ciel na oceľ a hliník


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden sa dohodli na „spolupráci na novej globálnej dohode o oceli“
Európska únia a Spojené štáty americké dosiahli dohodu o pozastavení účinku colných taríf na oceľ a hliník. Oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po rokovaní v Ríme s americkým prezidentom Joeom Bidenom.


"Americký prezident Joe Biden a ja sme dosiahli dohodu o pozastavení ciel na oceľ a hliník a spoločne pracujeme na novej globálnej dohode o oceli," napísala na Twitteri. Zavedenie ciel EÚ a USA na oceľ a hliník v roku 2018 za vlády Donalda Trumpa znamenalo začiatok obchodnej konfrontácie medzi Bruselom a Washingtonom.


Európska únia a Spojené štáty sa chopili iniciatívy na uzavretie globálnej dohody o udržateľnej výrobe ocele a hliníka, ktorej cieľom je znížiť uhlíkové emisie hutníckeho priemyslu a obmedziť svetovú produkciu týchto kovov, uviedla von der Leyenová.


"EÚ a USA spúšťajú iniciatívu na dosiahnutie globálnej dohody o udržateľnej výrobe ocele a hliníka. Aby bola výroba ocele a hliníka a obchod s nimi udržateľný, musíme riešiť vysoké uhlíkové emisie a nadmernú kapacitu tohto odvetvia," povedala... . Biden zase poznamenal, že EÚ a USA „by nemali dovoliť, aby sa na ich trhy vyhadzovala špinavá oceľ, najmä z Číny“. Biden vyjadril názor, že USA „vyrábajú najlepšiu oceľ na svete“, ktorá musí byť chránená pred konkurenciou so zahraničnými výrobcami.


https://tass.ru/ekonomika/12811209


**EK oznámila dohodu medzi EÚ a Spojenými štátmi o pozastavení ciel na oceľ a hliník** Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden sa dohodli na „spolupráci na novej globálnej dohode o oceli“ Európska únia a Spojené štáty americké dosiahli dohodu o pozastavení účinku colných taríf na oceľ a hliník. Oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po rokovaní v Ríme s americkým prezidentom Joeom Bidenom. "Americký prezident Joe Biden a ja sme dosiahli dohodu o pozastavení ciel na oceľ a hliník a spoločne pracujeme na novej globálnej dohode o oceli," napísala na Twitteri. Zavedenie ciel EÚ a USA na oceľ a hliník v roku 2018 za vlády Donalda Trumpa znamenalo začiatok obchodnej konfrontácie medzi Bruselom a Washingtonom. Európska únia a Spojené štáty sa chopili iniciatívy na uzavretie globálnej dohody o udržateľnej výrobe ocele a hliníka, ktorej cieľom je znížiť uhlíkové emisie hutníckeho priemyslu a obmedziť svetovú produkciu týchto kovov, uviedla von der Leyenová. "EÚ a USA spúšťajú iniciatívu na dosiahnutie globálnej dohody o udržateľnej výrobe ocele a hliníka. Aby bola výroba ocele a hliníka a obchod s nimi udržateľný, musíme riešiť vysoké uhlíkové emisie a nadmernú kapacitu tohto odvetvia," povedala... . Biden zase poznamenal, že EÚ a USA „by nemali dovoliť, aby sa na ich trhy vyhadzovala špinavá oceľ, najmä z Číny“. Biden vyjadril názor, že USA „vyrábajú najlepšiu oceľ na svete“, ktorá musí byť chránená pred konkurenciou so zahraničnými výrobcami. https://tass.ru/ekonomika/12811209

Lavrov povedal, že s Bidenom hovoril deň predtým na okraj summitu G20

S americkým ministrom zahraničia Anthonym Blinkenom v Ríme sa podľa šéfa ruského ministerstva zahraničia nestretol


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že sa v Ríme nestretol s americkým ministrom zahraničia Anthonym Blinkenom, ale v sobotu na okraj summitu G20 hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom.


"Nie, nevidel som Tonyho Blinkena v Ríme, neviem, či je tu alebo nie," povedal Lavrov v nedeľu novinárom.


Summit lídrov G20 sa začal v Ríme v sobotu a skončí sa 31. októbra. Viacerí lídri vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vystúpili na fóre prostredníctvom video odkazu.
https://tass.ru/politika/12811615


Lavrov komentoval summit G20 v Ríme


„Hlavný záver, ktorý možno vyvodiť z tohto summitu a z práce nielen lídrov, ale aj odborníkov, ktorí sa dohodli na podrobnej viacstranovej deklarácii, je, že pokusy o presadzovanie jednostranných prístupov sa ukázali ako nevyžiadané,“ RIA Novosti citovali slová Lavrova.


Ruský líder Vladimir Putin predtým na plenárnom zasadnutí o globálnej ekonomike a zdraví summitu G20 vyzval na urýchlenie procesu uznávania národných vakcín proti koronavírusu a osvedčení o očkovaní.


Bolo tiež oznámené, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom upozornil na dôležitosť zahrnutia vakcín vyvinutých v Rusku proti COVID-19 do zoznamu odporúčaných liekov. WHO na použitie v prípade núdze.


https://russian.rt.com/world/news/923263-lavrov-sammit-g20


**Lavrov povedal, že s Bidenom hovoril deň predtým na okraj summitu G20 ** S americkým ministrom zahraničia Anthonym Blinkenom v Ríme sa podľa šéfa ruského ministerstva zahraničia nestretol Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že sa v Ríme nestretol s americkým ministrom zahraničia Anthonym Blinkenom, ale v sobotu na okraj summitu G20 hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom. "Nie, nevidel som Tonyho Blinkena v Ríme, neviem, či je tu alebo nie," povedal Lavrov v nedeľu novinárom. Summit lídrov G20 sa začal v Ríme v sobotu a skončí sa 31. októbra. Viacerí lídri vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vystúpili na fóre prostredníctvom video odkazu. https://tass.ru/politika/12811615 **Lavrov komentoval summit G20 v Ríme** „Hlavný záver, ktorý možno vyvodiť z tohto summitu a z práce nielen lídrov, ale aj odborníkov, ktorí sa dohodli na podrobnej viacstranovej deklarácii, je, že pokusy o presadzovanie jednostranných prístupov sa ukázali ako nevyžiadané,“ RIA Novosti citovali slová Lavrova. Ruský líder Vladimir Putin predtým na plenárnom zasadnutí o globálnej ekonomike a zdraví summitu G20 vyzval na urýchlenie procesu uznávania národných vakcín proti koronavírusu a osvedčení o očkovaní. Bolo tiež oznámené, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom upozornil na dôležitosť zahrnutia vakcín vyvinutých v Rusku proti COVID-19 do zoznamu odporúčaných liekov. WHO na použitie v prípade núdze. https://russian.rt.com/world/news/923263-lavrov-sammit-g20
Upravené 31. 10. 2021 o 16:18

Ono to tématicky s klimateroristickým summitem souvisí.


Co je podle nich příčinou vysokých cen energií a jejich nedostatkem?


Ano, uhádli jste. Je to tím, že ještě nemáme ten Green Deal.


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Utecte-dokud-to-jde-Mesicni-zaloha-21-tisic-Mnoho-Cechu-zazije-sok-Padlo-u-Moravce-682007


Tak pravil Niedermayer, příznivec Green Dealu z TOP09.


Ono to tématicky s klimateroristickým summitem souvisí. Co je podle nich příčinou vysokých cen energií a jejich nedostatkem? Ano, uhádli jste. Je to tím, že ještě nemáme ten Green Deal. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Utecte-dokud-to-jde-Mesicni-zaloha-21-tisic-Mnoho-Cechu-zazije-sok-Padlo-u-Moravce-682007 Tak pravil Niedermayer, příznivec Green Dealu z TOP09.

Kam se hrabou Hoši od Bobří řeky , ti měli jen třináct bobříků . Tito lídři - lůzři mají závazek , na překročení plánu alespon o 193 % .


Kam se hrabou Hoši od Bobří řeky , ti měli jen třináct bobříků . Tito lídři - lůzři mají závazek , na překročení plánu alespon o 193 % .
2.18k
26
8
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept