Zahraničná politika
S.Lavrov v OSN

💬 Prejav ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrovho počas segmentu na vysokej úrovni 46 zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva, Moskva, 24 februára 2021
Vážená pani Predseda,
Milé dámy a páni,
🔸 Tento rok sa Rusko opäť podieľa na práci Rady OSN pre ľudské práva (HRC) ako riadny člen. Návrat k hlavnému orgánu ľudských práv Svetovej organizácie sa považuje za potvrdenie kľúčovej úlohy, ktorú naša krajina zohráva v multilaterálnej spolupráci vo všetkých oblastiach. Úmysel aktívne využívať právomoci v HRC na posilnenie svojej kapacity a právomoci a podporu zjednocujúcej agendy.
🔸 Toto je dôležité najmä v kontexte prebiehajúcej pandémie koronavírusu. COVID-19 spôsobil značné škody sociálno-ekonomických základov štátov a zodpovedajúcich práv občanov. Hlavné je právo na život. Pokles svetovej ekonomiky viedol k výraznému nárastu nezamestnanosti a zvýšeniu sociálneho znevýhodnenia. Zvýšenie nerovnosti v rozvoji jednotlivých štátov a regiónov. V jednotlivých krajinách rastie nerovnosť vrátane tých, ktoré patria k ′′ zlatej miliarde ". Práve na tieto problémy by sme sa mali dnes zamerať, spoločne hľadať riešenia vrátane potenciálu Rady OSN pre ľudské práva.
🔸 Bohužiaľ, napriek pandémii a zjavnej nutnosti konsolidovať úsilie, niektorí západní kolegovia stále nemajú v úmysle preskúmať svoju sebeckú líniu, opustiť mocenské prístupy, nelegitímne metódy vydierania a nátlaku. Ignorovala výzvy generálneho tajomníka OSN a vysokého komisára OSN pre ľudské práva na pozastavenie jednostranných sankcií na dodávanie potravín, liekov a zariadení potrebných na boj s vírusom a príslušnými finančnými transakciami. Pripomeniem iniciatívu prezidenta Ruskej federácie V.V. Putina vytvoriť ′′ zelené koridory ′′ v medzinárodnom obchode, bez sankcií a iných umelých prekážok. Západné hlavné mestá si naďalej nevšimli škodlivý dopad nelegálnych reštrukturalizácií na ľudské práva. Vidíme v tom nielen politizáciu humanitárnych otázok, ale aj túžbu využiť pandémiu na potrestanie nesprávnych vlád.
🔸 Dnes sa globálny mediálny priestor stáva miestom na riešenie úzkorozmýšľajúcich geopolitických problémov. Falošné agresívne kampane v médiách rozlievajú domácu politickú stabilitu v suverénnych štátoch, vyvolávajú nepokoje a násilie. Ľahkosť, s ktorou pseudobojníci demokracie nezodpovedne vykorisťujú dospievajúcich a deti na svoje politické účely. Toto je neprijateľné.
🔸 Tí, ktorí celé desaťročia učili celý svet slobodu slova a prejavu, dokazujú neznášanlivosť k alternatívnym uhlom pohľadu. Viaceré krajiny majú sústredenú líniu na vytvorenie politickej cenzúry, obmedzenie prístupu k informáciám v rozpore so záväzkami OSN, OBSE a CE. Nedávna uzávera na Ukrajine a v pobaltských rusky hovoriacich televíznych kanáloch novinárov, ich vyhostenie z krajiny sú živými príkladmi.
🔸 Netransparentná politika platforiem sociálnych médií, ktoré podľa vlastného uváženia zakazujú alebo cenzurujú používateľský obsah úprimne manipulovaním verejnej mienky. V tejto súvislosti je úlohou vypracovať pravidlá regulácie sociálnych sietí na národnej a medzinárodnej úrovni s cieľom zabrániť takémuto zneužívaniu. Štáty, ktoré sa zaviazali zabezpečiť slobodu prístupu k informáciám, by skutočne mali dokázať, že ich dosiahnuť, než sa skrývať za korporátnymi pravidlami súkromného podnikania.
Vážená pani Predseda,
🔸 Pandémia zhoršila problémy ako rasizmus a xenofóbia, diskriminácia národnostných a náboženských menšín. Masové demonštrácie v Spojených štátoch a Európe odhalili v týchto krajinách pokračujúcu systémovú nerovnosť a potvrdili aj nebezpečenstvo prerušenia extrémistických ideológií.
🔸 Diskriminácia rusky hovoriaceho obyvateľstva v Pobaltí a na Ukrajine sa čoraz viac zaoberá najmä výkonom jazykových a výchovno-vzdelávacích práv. Ľutujeme, že Rada OSN pre ľudské práva a jej špeciálne postupy sú umlčané nehorázne porušovaním práv miliónov ľudí. Je neprijateľné, keď ochrana štátneho jazyka sprevádza represia voči národnostným menšinám.
🔸 Od septembra 2020 V súlade so zákonmi o školstve, štátnom jazyku a všeobecnom stredoškolskom vzdelávaní sa začal proces stláčania jazykov národnostných menšín z verejno-vzdelávacích sfér. Ale aj tu, v porovnaní s jazykmi iných národnostných menšín, ruský jazyk, ktorý bol a je prirodzený rôznymi odhadmi pre 30 % obyvateľov krajiny, podliehal dodatočnej diskriminácii, keďže ukrajinské úrady poskytli samostatnú preferenciu jazykmi krajín Európskej únie je režim. Výsledkom možnosti získania stredoškolského vzdelania v ruštine sa na Ukrajine znížilo viac ako 80 Navyše, 16 januára by mala slúžiť pravidelná norma odôvodneného zákona Ukrajiny ′′ O zabezpečení fungovania ukrajinského jazyka ako štátu ". V súlade s jej všetkými poskytovateľmi služieb bez ohľadu na formu vlastníctva spotrebiteľov a informácie o tovare poskytujú iba v ukrajinčine. Ukrajinské úrady urobili ďalší krok k odstráneniu viacjazyčnosti a multikulturalizmu vo svojej krajine.
Vážená pani Predseda,
🔸 Tento rok je to 15 rokov od vzniku HCC. Sme presvedčení, že Rada nepotrebuje radikálnu reformu ani zmenu postavenia. Je však zrejmé, že nefunguje dokonale a určité úpravy boli narušené. Konkrétne závažné sťažnosti vyvolávajú činnosť špeciálnych postupov Rady, ktoré pôvodne považovali za mechanizmus na pomoc štátom plniť si povinnosti v oblasti ľudských práv. Mali by sa zosúladiť s týmito kritériami. Zároveň chcem zdôrazniť, že Rusko je zodpovedné za členstvo v Rade a je odhodlané pokračovať v spolupráci so špeciálnymi postupmi. Pripravení usporiadať ich hneď, ako sa situácia s koronavírusom zlepší.
🔸 Podporujeme posilnenie princípu spolupráce pri práci Rady, nadviazanie čestného, vzájomného rešpektujúceho a spravodlivého dialógu o aktuálnych otázkach. Budeme naďalej dodržiavať priority, ako sú: boj proti diskriminácii jazykových a náboženských menšín a bezštátnosti, integrita súdnictva, ochrana zraniteľných skupín a ich sociálno-ekonomických práv. Tešíme sa na otvorenú a odpolitizovanú diskusiu o akýchkoľvek problémoch na ženevskej stránke. Pripravení zvážiť priority a obavy iných krajín.
🔸 Vo všeobecnosti urobíme maximum pre to, aby sa ľudské práva považovali za faktor prispievajúci k zbližovaniu, nie k oddeleniu štátov, a to posilňuje atmosféru dôvery a vzájomného rešpektovania.
Ďakujem za pozornosť.


443
2
2
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept