Rozhovor s M. Bártou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/expert-na-pad-civilizaci-varuje-ztracime-zdroj-naseho-blahobytu-146301#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=U0jVvsPTvVQ-202103100822&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Zaujalo mě:
1) Musíme šetřit: „Jsme strašlivě neúspěšní v recyklaci.“ „Čím víc se jakákoliv technologie rozšíří, tím více se s ní nakonec plýtvá – a tím víc zdrojů nakonec spotřebuje.“ Existuje tzv. Jevonsův paradox, který říká, že čím máme dokonalejší technologie, tím více máme tendenci plýtvat. Odpovídá na otázku: Není pro člověka přirozené to nastavení v hlavě, které nám velí zvyšovat spotřebu, jakmile je pro nás dostupná, toužit po dalším a dalším zboží? Dá se to změnit? V každé době je přirozené něco jiného. Umenšit Jevonsův paradox, to by rozhodně byla cesta kupředu. Proměny času společnosti jsou dynamické a to, co považujeme dneska za normální nebo naopak za nepřirozené, může být zítra minulostí.
2) Varování a zároveň nabídka? Přichází v úvahu, že společnost svoji spotřebu nebo vyčerpávání zdrojů dobrovolně sníží, aniž se dostane do nějaké akutní bolestné krize, která ji k tomu donutí? Myslím si, že v lidské mysli je to tak nastaveno, jak jste sama řekla, že pokud není člověk donucen, pokud nenastane opravdu hluboká krize, tak se toho dobrovolně nevzdá. Na druhou stranu my jsme naprosto unikátní civilizací, v dobrém i zlém. Pokud dosáhneme takové úrovně vzdělanosti, takového porozumění světu za každého jedince, třeba si řekneme: my to takhle už nechceme, protože naše děti by tím byly ohroženy. A budeme chtít společnost aktivně změnit. Tam je jediná cesta, kterou já vidím. Ne přes rozkazy, autoritativní rozhodnutí a pod rouškou pokut a trestů. Ale v občanské společnosti, která si to téma vezme nenásilnou formou za své právě proto, že si každý z nás uvědomí svoji vlastní zodpovědnost za to, co bude.
3) Přiznání existence cyklů. Bárta připouští možnost ochlazení + varování bez energie nepřežijeme. Je také řada důkazů, že přírodní prostředí přes to všechno, jak ho mrzačíme, má i svoji vlastní dynamiku a mění se ve vlnách. Možná jste zachytila informace o „vypínání“ se Golfského proudu. Ale i to už máme za sebou, proběhlo to před 12 tisíci lety. Když se tehdy Golfský proud vypnul, nastal pokles teplot na severní polokouli o pět až osm stupňů. Takže etapa globálního oteplování může vést i k tomu, že se skokově ochladí. Bez objektivně levné energie nemůže společnost a civilizace ani růst, ani udržet svou komplexitu.
4) Euroatlantická společnost, která je početně v menšině, se snaží nastolit nový trend v energetice, v recyklaci odpadů, v ekonomice. Může naše méně početná společnost zvrátit globální vývoj? Stalo se to někdy v historii? Každá budoucnost se rodí z nějaké menšinové aktivity, menšinové myšlenky, která se nakonec prosadí. Ale je tady jedno nebezpečí. Když náš západní, severoatlantický civilizační okruh nepřesvědčí a nebude motivovat zbytek světa – tu jeho větší část – aby se choval obdobně, tak můžeme na nějaké světlé zítřky zapomenout. Protože skutečně jsme globální civilizací. A když selžeme, nebo se neprosadí myšlenky, které budou vést k udržitelnosti světa, tak se nám nebude vést dobře. Buď se to povede prosadit celoplanetárně, nebo selžeme.
5) Formy energie, které civilizace v různých stádiích svého vývoje a v různých časových obdobích používaly, determinovaly to, kam se ta civilizace dostala. Toto je jeden ze sedmi zákonů civilizace a platí samozřejmě i pro nás. Obsahuje i konkrétní srovnání zdrojů energie: ERoI (z ang. Energy Return On Investment – pozn. red.) ukazuje, kolik jednotek musíte vynaložit na získání energie ve vztahu k počtu jednotek, které získáváte z té vyrobené energie. Pro uhlí je prý poměr zhruba 1:30, u kvalitnějšího černého uhlí třeba 1:40. U fotovoltaiky 1:10. U nukleární energie to může být třeba 1:20. Dodnes platí, že nejvýhodnější způsob získávání energie je z vody, z přehrad, z řek. Tam je poměr ERoI přes osmdesát. Bohužel v případě Česka máme řek málo. Třeba u energie z větru je EroI asi 1:18. Ale když nefouká, tak nemáme žádnou větrnou energii. A objektivně platí z hlediska dlouhých časových řad, že jakákoliv forma energie, která se musí subvencovat, nedává smysl.
Souvisí zachování atomu a plány na jeho rozvoj u nás s očekávanými budoucími klimatickými změnami? Pokud se západu postiženému očekávanou klimatickou změnou nepodaří rychle vnutit zbytku světa své nové tzv. „nízkoemisní“ zdroje energie, které jsou ale zatím nedotažené, drahé a nekonkurenceschopné, prohraje v globální konkurenci s východem. Neudrží si řídící pozici. V kombinaci se svým parazitizmem na zbytku světa, které bez nadvlády nebude fungovat…
Ještě doplněk: Bárta kromě jiného předsedá správní radě Institutu Equilibrium, který sdružuje akademiky celé řady oborů – od kybernetiky přes medicínu, biologii nebo management až po ekonomii a historii. Institut pořádal minulý týden dvoudenní videokonferenci Budoucnost české energetiky.
Nová související informace: Nové Dukovany má stoprocentně zaplatit stát. Dohoda o podílu ČEZ padla. Řekl to vládní zmocněnec pro výstavbu jádra Jaroslav Míl na energetické konferenci pořádané Institutem Equilibrium
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nove-dukovany-ma-stoprocentne-zaplatit-stat-dohoda-o-podilu-cez-padla-146540
Rozhovor s M. Bártou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/expert-na-pad-civilizaci-varuje-ztracime-zdroj-naseho-blahobytu-146301#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=U0jVvsPTvVQ-202103100822&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Zaujalo mě:
1) **Musíme šetřit:** „Jsme strašlivě neúspěšní v recyklaci.“ „Čím víc se jakákoliv technologie rozšíří, tím více se s ní nakonec plýtvá – a tím víc zdrojů nakonec spotřebuje.“ Existuje tzv. Jevonsův paradox, který říká, že čím máme dokonalejší technologie, tím více máme tendenci plýtvat. Odpovídá na otázku: Není pro člověka přirozené to nastavení v hlavě, které nám velí zvyšovat spotřebu, jakmile je pro nás dostupná, toužit po dalším a dalším zboží? Dá se to změnit? V každé době je přirozené něco jiného. Umenšit Jevonsův paradox, to by rozhodně byla cesta kupředu. Proměny času společnosti jsou dynamické a to, co považujeme dneska za normální nebo naopak za nepřirozené, může být zítra minulostí.
2) **Varování a zároveň nabídka?** Přichází v úvahu, že společnost svoji spotřebu nebo vyčerpávání zdrojů dobrovolně sníží, aniž se dostane do nějaké akutní bolestné krize, která ji k tomu donutí? Myslím si, že v lidské mysli je to tak nastaveno, jak jste sama řekla, že pokud není člověk donucen, pokud nenastane opravdu hluboká krize, tak se toho dobrovolně nevzdá. Na druhou stranu my jsme naprosto unikátní civilizací, v dobrém i zlém. Pokud dosáhneme takové úrovně vzdělanosti, takového porozumění světu za každého jedince, třeba si řekneme: my to takhle už nechceme, protože naše děti by tím byly ohroženy. A budeme chtít společnost aktivně změnit. Tam je jediná cesta, kterou já vidím. Ne přes rozkazy, autoritativní rozhodnutí a pod rouškou pokut a trestů. Ale v občanské společnosti, která si to téma vezme nenásilnou formou za své právě proto, že si každý z nás uvědomí svoji vlastní zodpovědnost za to, co bude.
3) **Přiznání existence cyklů. Bárta připouští možnost ochlazení + varování bez energie nepřežijeme.** Je také řada důkazů, že přírodní prostředí přes to všechno, jak ho mrzačíme, má i svoji vlastní dynamiku a mění se ve vlnách. Možná jste zachytila informace o „vypínání“ se Golfského proudu. Ale i to už máme za sebou, proběhlo to před 12 tisíci lety. Když se tehdy Golfský proud vypnul, nastal pokles teplot na severní polokouli o pět až osm stupňů. Takže etapa globálního oteplování může vést i k tomu, že se skokově ochladí. Bez objektivně levné energie nemůže společnost a civilizace ani růst, ani udržet svou komplexitu.
4) **Euroatlantická společnost, která je početně v menšině, se snaží nastolit nový trend v energetice, v recyklaci odpadů, v ekonomice.** Může naše méně početná společnost zvrátit globální vývoj? Stalo se to někdy v historii? Každá budoucnost se rodí z nějaké menšinové aktivity, menšinové myšlenky, která se nakonec prosadí. Ale je tady jedno nebezpečí. Když náš západní, severoatlantický civilizační okruh nepřesvědčí a nebude motivovat zbytek světa – tu jeho větší část – aby se choval obdobně, tak můžeme na nějaké světlé zítřky zapomenout. Protože skutečně jsme globální civilizací. A když selžeme, nebo se neprosadí myšlenky, které budou vést k udržitelnosti světa, tak se nám nebude vést dobře. Buď se to povede prosadit celoplanetárně, nebo selžeme.
5) **Formy energie**, které civilizace v různých stádiích svého vývoje a v různých časových obdobích používaly, determinovaly to, kam se ta civilizace dostala. Toto je jeden ze sedmi zákonů civilizace a platí samozřejmě i pro nás. Obsahuje i konkrétní srovnání zdrojů energie: ERoI (z ang. Energy Return On Investment – pozn. red.) ukazuje, kolik jednotek musíte vynaložit na získání energie ve vztahu k počtu jednotek, které získáváte z té vyrobené energie. Pro uhlí je prý poměr zhruba 1:30, u kvalitnějšího černého uhlí třeba 1:40. U fotovoltaiky 1:10. U nukleární energie to může být třeba 1:20. Dodnes platí, že nejvýhodnější způsob získávání energie je z vody, z přehrad, z řek. Tam je poměr ERoI přes osmdesát. Bohužel v případě Česka máme řek málo. Třeba u energie z větru je EroI asi 1:18. Ale když nefouká, tak nemáme žádnou větrnou energii. A objektivně platí z hlediska dlouhých časových řad, že jakákoliv forma energie, která se musí subvencovat, nedává smysl.
Souvisí zachování atomu a plány na jeho rozvoj u nás s očekávanými budoucími klimatickými změnami? Pokud se západu postiženému očekávanou klimatickou změnou nepodaří rychle vnutit zbytku světa své nové tzv. „nízkoemisní“ zdroje energie, které jsou ale zatím nedotažené, drahé a nekonkurenceschopné, prohraje v globální konkurenci s východem. Neudrží si řídící pozici. V kombinaci se svým parazitizmem na zbytku světa, které bez nadvlády nebude fungovat…
Ještě doplněk: Bárta kromě jiného předsedá správní radě **Institutu Equilibrium**, který sdružuje akademiky celé řady oborů – od kybernetiky přes medicínu, biologii nebo management až po ekonomii a historii. Institut pořádal minulý týden dvoudenní videokonferenci Budoucnost české energetiky.
Nová související informace: Nové Dukovany má stoprocentně zaplatit stát. Dohoda o podílu ČEZ padla. Řekl to vládní zmocněnec pro výstavbu jádra Jaroslav Míl na energetické konferenci pořádané Institutem Equilibrium
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nove-dukovany-ma-stoprocentne-zaplatit-stat-dohoda-o-podilu-cez-padla-146540