Mimo kategórií
Vyhlásenia MZV RF a Márie Zacharovovej

Zakharová nazvala nehorázne príklad politickej cenzúry ukrajinských televíznych kanálov

Oficiálny zástupca ruského ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že kým kyjevské úrady zatvárajú médiá, škandalózna stránka ′′ Mierotvorca ′′ naďalej funguje


Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského o sankciách na opozičných TV kanáloch ′′ 112 Ukrajina ", NewsOne a ZIK sú nehoráznym príkladom politickej cenzúry. Toto uviedla na brífingu oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova vo štvrtok.


Vyhlášku hlavy štátu troch ukrajinských médií považujeme za pevné publikum a vysielanie nehorázneho príklad politickej cenzúry, nekalej súťaže. Toto je v rozpore s právnymi predpismi Ukrajiny a medzinárodnými povinnosťami Kyjeva chrániť slobodu slova ", povedala.
Zdroj: https://tass.ru/politika/10625295


**Zakharová nazvala nehorázne príklad politickej cenzúry ukrajinských televíznych kanálov ** Oficiálny zástupca ruského ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že kým kyjevské úrady zatvárajú médiá, škandalózna stránka ′′ Mierotvorca ′′ naďalej funguje Rozhodnutie prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského o sankciách na opozičných TV kanáloch ′′ 112 Ukrajina ", NewsOne a ZIK sú nehoráznym príkladom politickej cenzúry. Toto uviedla na brífingu oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova vo štvrtok. Vyhlášku hlavy štátu troch ukrajinských médií považujeme za pevné publikum a vysielanie nehorázneho príklad politickej cenzúry, nekalej súťaže. Toto je v rozpore s právnymi predpismi Ukrajiny a medzinárodnými povinnosťami Kyjeva chrániť slobodu slova ", povedala. Zdroj: https://tass.ru/politika/10625295
Upravené 16. 2. 2022 o 20:15

Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo zámer Západu, aby sa od začiatku venoval situácii v jeho krajinách


Západ úmyselne odstraňuje pozornosť zo situácie v jeho krajinách so zameraním na nekonzistentné akcie v Rusku, uviedla vo štvrtok oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova.


′ Zdá sa, že západný úradník jednoducho odmieta vidieť, čo sa deje v týchto dňoch v EÚ a tieto mesiace v USA, a jednoducho zámerne odstráni pozornosť sveta zo situácie vo vlastných krajinách so zameraním na ich víziu situácia v Rusku ",- Zakharova povedala na brífingu.


Ako príklad uviedla USA, kde je ′′ nárast miery násilia ".


Toto je to, na čo musia vaši partneri dávať pozor, na situáciu vo vlastných krajinách, nesnažia sa propagovať húpanie situácie v našej krajine ",- uviedla Zakharová.


Zdroj: https://ria.ru/20210204/vnimanie-1596036524.html


**Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo zámer Západu, aby sa od začiatku venoval situácii v jeho krajinách** Západ úmyselne odstraňuje pozornosť zo situácie v jeho krajinách so zameraním na nekonzistentné akcie v Rusku, uviedla vo štvrtok oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova. ′ Zdá sa, že západný úradník jednoducho odmieta vidieť, čo sa deje v týchto dňoch v EÚ a tieto mesiace v USA, a jednoducho zámerne odstráni pozornosť sveta zo situácie vo vlastných krajinách so zameraním na ich víziu situácia v Rusku ",- Zakharova povedala na brífingu. Ako príklad uviedla USA, kde je ′′ nárast miery násilia ". Toto je to, na čo musia vaši partneri dávať pozor, na situáciu vo vlastných krajinách, nesnažia sa propagovať húpanie situácie v našej krajine ",- uviedla Zakharová. Zdroj: https://ria.ru/20210204/vnimanie-1596036524.html

Ministerstvo zahraničných vecí pomenovalo účel vyhlásení NATO o Navaľnom


Účelom vyhlásení krajín NATO a EÚ k situácii s Alexejom Navaľným je pokúsiť sa odradiť Rusko a zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny, uviedla oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova.


′ Upozornili sme na vyjadrenia takzvaného kolektívneho Západu, samozrejme, Spojených štátov amerických, ktorý celý tento zbor realizuje. Ale vo všeobecnosti sa týkalo našej internej agendy veľa vyhlásení, hovoríme o hlavách štátov a ministroch zahraničných vecí NATO, Európskej únie, o sociálnej a politickej situácii v našej krajine ", uviedla Zakharová na brífingu.


′ Čo sa dá povedať všeobecne? Ide o koordinovanú informačnú kampaň, cieľom je globálny pokus odradiť našu krajinu, zasahovať do jej vnútorných záležitostí. Nič nové tu nie je ", dodala.


Zdroj: https://ria.ru/20210204/navalnyy-1596034166.html


**Ministerstvo zahraničných vecí pomenovalo účel vyhlásení NATO o Navaľnom** Účelom vyhlásení krajín NATO a EÚ k situácii s Alexejom Navaľným je pokúsiť sa odradiť Rusko a zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny, uviedla oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova. ′ Upozornili sme na vyjadrenia takzvaného kolektívneho Západu, samozrejme, Spojených štátov amerických, ktorý celý tento zbor realizuje. Ale vo všeobecnosti sa týkalo našej internej agendy veľa vyhlásení, hovoríme o hlavách štátov a ministroch zahraničných vecí NATO, Európskej únie, o sociálnej a politickej situácii v našej krajine ", uviedla Zakharová na brífingu. ′ Čo sa dá povedať všeobecne? Ide o koordinovanú informačnú kampaň, cieľom je globálny pokus odradiť našu krajinu, zasahovať do jej vnútorných záležitostí. Nič nové tu nie je ", dodala. Zdroj: https://ria.ru/20210204/navalnyy-1596034166.html

Ministerstvo zahraničných vecí pomenovalo účel vyhlásení NATO o Navaľnom
Kontrolní otázky:


 • Existuje ještě vůbec nějaké to NATO, anebo Štoltnberk už jenom píše zprávy pro tisk z nějaké kanceláře?
 • Není NATO už jenom nějaká virtuální struktura?

[quote="pid:2511, uid:12"]Ministerstvo zahraničných vecí pomenovalo účel vyhlásení NATO o Navaľnom[/quote] Kontrolní otázky: - Existuje ještě vůbec nějaké to NATO, anebo Štoltnberk už jenom píše zprávy pro tisk z nějaké kanceláře? - Není NATO už jenom nějaká virtuální struktura?

Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia:


Hystéria, ktorú sme zažili v súvislosti s procesom s Navaľným, presahuje, samozrejme, všetky medze. Pred verejnosťou je absolútne skryté, že zákony, ktoré existujú na konanie demonštrácií, zhromaždení a všetkých druhov protestov na Západe, sú omnoho prísnejšie, ako v Ruskej federácii. A, samozrejme, chápem tých, ktorí veria, že Rusko by mohlo agresívnejšie reagovať na otvorene arogantnú a neprimeranú rétoriku, ktorá vychádza z úst západných lídrov. My však v našej diplomatickej politickej kultúre nie sme zvyknutí skĺzavať do hrubej rétoriky. Sme zdvorilí ľudia. A sme zvyknutí slušne a kultúrne dosahovať svoje ciele a spravodlivosť. Nie v moci božej , ale v pravde je Boh, povedané ústami jednej slávnej postavy ruskej kinematografie. A je tiež jedno príslovie, na ktoré treba pamätať Na jazyku med, v srdci chová jed. A tí, ktorí pokladajú naše zdvorilé spôsoby ako prejav slabosti, sa veľmi mýlia.
Zdroj: https://rg.ru/.../v-mid-rf-ne-ostaviat-bez-otveta-akciiu...


Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia: Hystéria, ktorú sme zažili v súvislosti s procesom s Navaľným, presahuje, samozrejme, všetky medze. Pred verejnosťou je absolútne skryté, že zákony, ktoré existujú na konanie demonštrácií, zhromaždení a všetkých druhov protestov na Západe, sú omnoho prísnejšie, ako v Ruskej federácii. A, samozrejme, chápem tých, ktorí veria, že Rusko by mohlo agresívnejšie reagovať na otvorene arogantnú a neprimeranú rétoriku, ktorá vychádza z úst západných lídrov. My však v našej diplomatickej politickej kultúre nie sme zvyknutí skĺzavať do hrubej rétoriky. Sme zdvorilí ľudia. A sme zvyknutí slušne a kultúrne dosahovať svoje ciele a spravodlivosť. Nie v moci božej , ale v pravde je Boh, povedané ústami jednej slávnej postavy ruskej kinematografie. A je tiež jedno príslovie, na ktoré treba pamätať Na jazyku med, v srdci chová jed. A tí, ktorí pokladajú naše zdvorilé spôsoby ako prejav slabosti, sa veľmi mýlia. Zdroj: https://rg.ru/.../v-mid-rf-ne-ostaviat-bez-otveta-akciiu...

Odpoveď hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruska M. V. Zacharovovej na otázku televíznej stanice Pervyj kanal o označení pracovníkov diplomatických zastupiteľstiev Švédska, Poľska a Nemecka za "persona non grata".


Otázka: Ako by ste komentovali označenie pracovníkov diplomatických zastupiteľstiev Švédska, Poľska a Nemecka za "persona non grata"?


Odpoveď: Na Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie boli predvolaní veľvyslanec Švédskeho kráľovstva, dočasný vedúci diplomatickej misie Poľskej republiky a vyslanec Nemeckej spolkovej republiky.


Diplomatom bol tlmočený protest v súvislosti so zaznamenanou účasťou diplomatických pracovníkov Generálnych konzulátov Švédskeho kráľovstva a Poľskej republiky v Petrohrade a Veľvyslanectva Nemeckej spolkovej republiky v Moskve na nelegálnych akciách dňa 23. januára, ktorých organizátori si za účelom vyvolania nepokojov ani nevyžiadali zákonom predpísaný súhlas na ich uskutočnenie. Bolo zdôraznené, že takéto konanie európskych diplomatov, ktorým vedome porušili ruské zákony, je neprijateľné a je v rozpore s ich diplomatickým štatútom.


Diplomati, ktorí sa zúčastnili nelegálnych akcií, boli v súlade s Viedenským dohovorom z 18. apríla 1961 označení za osoby "non grata". Bolo im nariadené v dohľadnom čase opustiť územie Ruskej federácie.
Ruská strana očakáva, že v budúcnosti sa budú diplomatické misie Švédskeho kráľovstva, Poľskej republiky a Nemeckej spolkovej republiky a ich členovia správať v súlade s normami medzinárodného práva a budú dodržiavať zákony prijímajúceho štátu.


https://is.gd/xxCCqa


Odpoveď hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruska M. V. Zacharovovej na otázku televíznej stanice Pervyj kanal o označení pracovníkov diplomatických zastupiteľstiev Švédska, Poľska a Nemecka za "persona non grata". Otázka: Ako by ste komentovali označenie pracovníkov diplomatických zastupiteľstiev Švédska, Poľska a Nemecka za "persona non grata"? Odpoveď: Na Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie boli predvolaní veľvyslanec Švédskeho kráľovstva, dočasný vedúci diplomatickej misie Poľskej republiky a vyslanec Nemeckej spolkovej republiky. Diplomatom bol tlmočený protest v súvislosti so zaznamenanou účasťou diplomatických pracovníkov Generálnych konzulátov Švédskeho kráľovstva a Poľskej republiky v Petrohrade a Veľvyslanectva Nemeckej spolkovej republiky v Moskve na nelegálnych akciách dňa 23. januára, ktorých organizátori si za účelom vyvolania nepokojov ani nevyžiadali zákonom predpísaný súhlas na ich uskutočnenie. Bolo zdôraznené, že takéto konanie európskych diplomatov, ktorým vedome porušili ruské zákony, je neprijateľné a je v rozpore s ich diplomatickým štatútom. Diplomati, ktorí sa zúčastnili nelegálnych akcií, boli v súlade s Viedenským dohovorom z 18. apríla 1961 označení za osoby "non grata". Bolo im nariadené v dohľadnom čase opustiť územie Ruskej federácie. Ruská strana očakáva, že v budúcnosti sa budú diplomatické misie Švédskeho kráľovstva, Poľskej republiky a Nemeckej spolkovej republiky a ich členovia správať v súlade s normami medzinárodného práva a budú dodržiavať zákony prijímajúceho štátu. https://is.gd/xxCCqa

9.2.2O21


KOMENTÁR HOVORKYNE MZV RUSKA M. V. ZACHAROVOVEJ


Zacharovová: v svete sa utvára rad na spoluprácu s RF pre získanie vakcíny proti koronavírusu


Štáty z celého sveta sa zoradili pre súčinnosť s Moskvou v záležitosti vakcín proti koronavírusu. Oznámila to oficiálna zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zacharovová v živom vysielaní programu Vremia pokažet na 1. kanáli.
Diplomat zdôraznila, že účinnosť ruskej vakcíny je nepopierateľný fakt, o ktorom hovoria všetci. „Do rady sa postavili, viete, nehovorím len tak, aby sa povedalo: zoradili sa krajiny po celom svete, na všetkých kontinentoch, prosia nás o spoluprácu kvôli vakcíne“, - povedala.
Zacharovová tiež podotkla, že Západ sa cíti nekomfortne, pretože Rusko, ktoré vyvinulo vakcínu proti tejto infekcii ako prvé na svete, „neutajilo jej objav pred medzinárodným spoločenstvom, nezačalo hlásať o akomsi svojom dominovaní vo svetových záležitostiach,“ ale okamžite ponúklo rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu v tejto otázke – vrátane výroby preparátu.
Popritom hovorca pripomenula, že pri šírení pandémie vyšla najavo absencia solidárnosti EÚ a NATO v boji proti infekcii, ako príklad uviedla situáciu s koronavírusom v Taliansku na jar minulého roka.


https://tass.ru/obschestvo/10658081


9.2.2O21 KOMENTÁR HOVORKYNE MZV RUSKA M. V. ZACHAROVOVEJ Zacharovová: v svete sa utvára rad na spoluprácu s RF pre získanie vakcíny proti koronavírusu Štáty z celého sveta sa zoradili pre súčinnosť s Moskvou v záležitosti vakcín proti koronavírusu. Oznámila to oficiálna zástupkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Maria Zacharovová v živom vysielaní programu Vremia pokažet na 1. kanáli. Diplomat zdôraznila, že účinnosť ruskej vakcíny je nepopierateľný fakt, o ktorom hovoria všetci. „Do rady sa postavili, viete, nehovorím len tak, aby sa povedalo: zoradili sa krajiny po celom svete, na všetkých kontinentoch, prosia nás o spoluprácu kvôli vakcíne“, - povedala. Zacharovová tiež podotkla, že Západ sa cíti nekomfortne, pretože Rusko, ktoré vyvinulo vakcínu proti tejto infekcii ako prvé na svete, „neutajilo jej objav pred medzinárodným spoločenstvom, nezačalo hlásať o akomsi svojom dominovaní vo svetových záležitostiach,“ ale okamžite ponúklo rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu v tejto otázke – vrátane výroby preparátu. Popritom hovorca pripomenula, že pri šírení pandémie vyšla najavo absencia solidárnosti EÚ a NATO v boji proti infekcii, ako príklad uviedla situáciu s koronavírusom v Taliansku na jar minulého roka. https://tass.ru/obschestvo/10658081
Upravené 9. 2. 2021 o 19:01

9.2.2O21


MZV označilo odmietnutie Sputnika V Kyjevom za snahu ulahodiť Západu


„Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, charkovská farmaceutická spoločnosť Biolek požiadala Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny o registráciu ruskej vakcíny, Avšak do tohto okamihu sme nezaznamenali žiadne reakcie zo strany oficiálneho Kyjeva, ktoré by svedčili o jeho želaní získať túto vakcínu. Naopak, počúvame, že ukrajinskí oficiálni predstavitelia nazývajú ruský produkt „hybridnou zbraňou proti Ukrajine“.
Zrejme politická konjunktúra a snaha ulahodiť svojim západným kurátorom je pre súčasnú ukrajinskú moc dôležitejšia ako životy a zdravie vlastných občanov“, - vyhlásil Rudenko.


https://ria.ru/20210209/otkaz-1596707071.html


Iní dostanú viac“. Kremeľ odpovedal Kyjevu na odmietnutie Sputnika V
V Kremli okomentovali odmietnutie Kyjeva kúpiť ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V.Predtým ukrajinský prezident Vladimír Zelenskij vyhlásil, že „Ukrajinci nie sú králiky“, s nimi sa nesmie experimentovať.
„Ako sa hovorí, ak Ukrajina nechce, dostanú viac iné krajiny, ktoré si žiadajú túto vakcínu a sú pripravené ju s vďakou prijať“, - povedal tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.


https://ria.ru/20210209/vaktsina-1596656267.html


9.2.2O21 MZV označilo odmietnutie Sputnika V Kyjevom za snahu ulahodiť Západu „Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, charkovská farmaceutická spoločnosť Biolek požiadala Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny o registráciu ruskej vakcíny, Avšak do tohto okamihu sme nezaznamenali žiadne reakcie zo strany oficiálneho Kyjeva, ktoré by svedčili o jeho želaní získať túto vakcínu. Naopak, počúvame, že ukrajinskí oficiálni predstavitelia nazývajú ruský produkt „hybridnou zbraňou proti Ukrajine“. Zrejme politická konjunktúra a snaha ulahodiť svojim západným kurátorom je pre súčasnú ukrajinskú moc dôležitejšia ako životy a zdravie vlastných občanov“, - vyhlásil Rudenko. https://ria.ru/20210209/otkaz-1596707071.html Iní dostanú viac“. Kremeľ odpovedal Kyjevu na odmietnutie Sputnika V V Kremli okomentovali odmietnutie Kyjeva kúpiť ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V.Predtým ukrajinský prezident Vladimír Zelenskij vyhlásil, že „Ukrajinci nie sú králiky“, s nimi sa nesmie experimentovať. „Ako sa hovorí, ak Ukrajina nechce, dostanú viac iné krajiny, ktoré si žiadajú túto vakcínu a sú pripravené ju s vďakou prijať“, - povedal tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. https://ria.ru/20210209/vaktsina-1596656267.html
Upravené 9. 2. 2021 o 19:00

9.2.2O21
Rozhovor námestníka ministra zahraničných vecí A.A. Pankina pre agentúru TASS


Vysoko efektívny a bezpečný preparát Sputnik V vyvinutý v našej krajine sa už masovo aplikuje v Rusku a jeho použitie je schválené vo viac ako 20 štátoch (zdá sa, že v polovici februára sa tento počet zvýši na 25). O jeho dodávkach sa naďalej rokuje s približne 50 krajinami. Aktívne spolupracujeme aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou s cieľom zapísať Sputnik V do zoznamu preparátov WHO určených na použitie v mimoriadnych situáciách. Tak sa posúvame v spolupráci vo všetkých možných formách, čo je, podľa nášho názoru, najefektívnejšia taktika pred tvárou pokračujúcej pandémie. Týka sa to aj vstupu ďalších ruských protikoronavírusových vakcín na medzinárodný trh.


https://www.mid.ru/.../cKNonkJE02Bw/content/id/4564305


9.2.2O21 Rozhovor námestníka ministra zahraničných vecí A.A. Pankina pre agentúru TASS Vysoko efektívny a bezpečný preparát Sputnik V vyvinutý v našej krajine sa už masovo aplikuje v Rusku a jeho použitie je schválené vo viac ako 20 štátoch (zdá sa, že v polovici februára sa tento počet zvýši na 25). O jeho dodávkach sa naďalej rokuje s približne 50 krajinami. Aktívne spolupracujeme aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou s cieľom zapísať Sputnik V do zoznamu preparátov WHO určených na použitie v mimoriadnych situáciách. Tak sa posúvame v spolupráci vo všetkých možných formách, čo je, podľa nášho názoru, najefektívnejšia taktika pred tvárou pokračujúcej pandémie. Týka sa to aj vstupu ďalších ruských protikoronavírusových vakcín na medzinárodný trh. https://www.mid.ru/.../cKNonkJE02Bw/content/id/4564305
Upravené 9. 2. 2021 o 19:00

Zakharová
Berenika, myslím, že som niekde prečítal, že za prezývkou "Berenika" sa neskrýva žena, ale muž. Chcel by som ťa poprosiť aby si priezvisko "Захарова" neprekladal do slovenčiny ako: "Zakharová" ale v slovenčine máme tiež písmeno "ch" tak isto ako ruština, správny preklad je: "Zacharová". Ďakujem.


[quote="pid:2509, uid:12"]Zakharová[/quote]Berenika, myslím, že som niekde prečítal, že za prezývkou "Berenika" sa neskrýva žena, ale muž. Chcel by som ťa poprosiť aby si priezvisko "Захарова" neprekladal do slovenčiny ako: "Zakharová" ale v slovenčine máme tiež písmeno "ch" tak isto ako ruština, správny preklad je: "Zacharová". Ďakujem.

10.2.2021


Rusko zašle materiály o zasahovaní medzinárodným organizáciám

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová uviedla, že Moskva plánuje zaslať materiály pripravené Štátnou dumou medzinárodným organizáciám s príkladmi vonkajších zásahov do ruských vnútorných záležitostí.


Uviedla to počas zasadnutia komisie Štátnej dumy, aby prešetrila skutočnosti o zasahovaní cudzích štátov do vnútorných záležitostí Ruska.


Preložíme všetko (do cudzích) jazykov, pošleme to medzinárodným organizáciám a dáme pokyny našim veľvyslanectvám, aby to aktívne propagovali, a to aj v informačnom priestore,“ cituje ju RIA Novosti.


Tieto materiály podľa nej umožnia ruskej strane „nadviazať rozumnejší rozhovor so západnými partnermi“.


https://russian.rt.com/world/news/831030-rossiya-materialy-vmeshatelstvo


10.2.2021 **Rusko zašle materiály o zasahovaní medzinárodným organizáciám ** Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová uviedla, že Moskva plánuje zaslať materiály pripravené Štátnou dumou medzinárodným organizáciám s príkladmi vonkajších zásahov do ruských vnútorných záležitostí. Uviedla to počas zasadnutia komisie Štátnej dumy, aby prešetrila skutočnosti o zasahovaní cudzích štátov do vnútorných záležitostí Ruska. „_Preložíme všetko (do cudzích) jazykov, pošleme to medzinárodným organizáciám a dáme pokyny našim veľvyslanectvám, aby to aktívne propagovali, a to aj v informačnom priestore,_“ cituje ju RIA Novosti. Tieto materiály podľa nej umožnia ruskej strane „nadviazať rozumnejší rozhovor so západnými partnermi“. https://russian.rt.com/world/news/831030-rossiya-materialy-vmeshatelstvo
Upravené 10. 2. 2021 o 20:09

10.2.2021
Zacharovová navrhla západným kajinám, aby si zaviedli sankcie proti samým sebe smile


"Kedy si konečne zavedú sankcie proti samým sebe?" napísala a uviedla zoznam takmer dvadsiatich prípadov šikanovania predstaviteľov médií.


Pripomenula napríklad, ako Ministerstvo zahraničných vecí Francúzska neudelilo akreditáciu spravodajskému kanálu RT France, ako francúzska polícia zranila žurnalistku agentúry Sputnik pri rozháňaní protestných akcií Žltých viest, ako neboli vyšetrené vraždy novinárov na Ukrajine, ako došlo k zatknutiu šéfa RIA Novosti – Ukrajina Kirilla Vyšinského, ako boli trestne stíhaní novinári spolupracujúci so Sputnikom a Baltnews v Lotyšsku, ako nepustili žurnalistov RT a Sputnika na konferenciu o slobode médií v Lodnýne atď.


https://tass.ru/politika/10662579


10.2.2021 Zacharovová navrhla západným kajinám, aby si zaviedli sankcie proti samým sebe :D "_Kedy si konečne zavedú sankcie proti samým sebe?"_ napísala a uviedla zoznam takmer dvadsiatich prípadov šikanovania predstaviteľov médií. Pripomenula napríklad, ako Ministerstvo zahraničných vecí Francúzska neudelilo akreditáciu spravodajskému kanálu RT France, ako francúzska polícia zranila žurnalistku agentúry Sputnik pri rozháňaní protestných akcií Žltých viest, ako neboli vyšetrené vraždy novinárov na Ukrajine, ako došlo k zatknutiu šéfa RIA Novosti – Ukrajina Kirilla Vyšinského, ako boli trestne stíhaní novinári spolupracujúci so Sputnikom a Baltnews v Lotyšsku, ako nepustili žurnalistov RT a Sputnika na konferenciu o slobode médií v Lodnýne atď. https://tass.ru/politika/10662579

11.2.2021
Stály predstaviteľ RF vyhlásil, že všetky strany majú záujem o registráciu Sputnika V v Európskej únii
Európska únia a Rusko majú rovnaký záujem na úspešnom dokončení registrácie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V v Európe. Ruským novinárom to vo štvrtok oznámil stály predstaviteľ Ruskej federácie pri EÚ Vladimir Čižov.
"Ako dlho bude táto registrácia trvať, v súčasnosti to zjavne nikto nevie predvídať, ale proces sa začal. Myslím si, že na tom, aby bol proces ukončený majú záujem všetky strany," uviedol Čižov. Stály predstaviteľ pripomenul, že Ruský fond priamychinvestícií, ktorý propaguje našu vakcínu na zahraničných trhoch, je v kontakte s Európskou agentúrou pre lieky a pracuje na certifikácii ruského lieku v EÚ.
https://tass.ru/obschestvo/10673611


Nemecké spoločnosti rokujú o výrobe ruskej vakcíny
Sputnik V
Nemecké spoločnosti rokujú o výrobe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, do jej schválenia na aplikáciu by sa mohla dodávať do tretích krajín, vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti výkonný riaditeľ Východoeurópskej asociácie nemeckých podnikov (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft e.V.) Michael Harms.
Pripomenul, že v súlade s údajmi uvedenými v renomovanej vedeckej publikácii The Lancet má ruská vakcína Sputnik V účinnosť 91,6 %.
„Kancelárka NSR a minister zdravotníctva prejavili záujem o použitie ruskej vakcíny, vrátane Nemecka, ak bude schválená príslušnými rezortmi EÚ – EMA (Európska agentúra pre lieky – red.). Môžem povedať, že s nemeckými spoločnosťami sa už intenzívne rokuje o výrobe Sputnika V a Východonemecká asociácia má o to konkrétny záujem. Sme v tesnom kontakte s Ruským fondom priamych investícií (RFPI)“, - povedal Michael Harms
https://ria.ru/20210211/vaktsina-1596952818.html


11.2.2021 Stály predstaviteľ RF vyhlásil, že všetky strany majú záujem o registráciu Sputnika V v Európskej únii Európska únia a Rusko majú rovnaký záujem na úspešnom dokončení registrácie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V v Európe. Ruským novinárom to vo štvrtok oznámil stály predstaviteľ Ruskej federácie pri EÚ Vladimir Čižov. "Ako dlho bude táto registrácia trvať, v súčasnosti to zjavne nikto nevie predvídať, ale proces sa začal. Myslím si, že na tom, aby bol proces ukončený majú záujem všetky strany," uviedol Čižov. Stály predstaviteľ pripomenul, že Ruský fond priamychinvestícií, ktorý propaguje našu vakcínu na zahraničných trhoch, je v kontakte s Európskou agentúrou pre lieky a pracuje na certifikácii ruského lieku v EÚ. https://tass.ru/obschestvo/10673611 Nemecké spoločnosti rokujú o výrobe ruskej vakcíny Sputnik V Nemecké spoločnosti rokujú o výrobe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, do jej schválenia na aplikáciu by sa mohla dodávať do tretích krajín, vyhlásil v rozhovore pre RIA Novosti výkonný riaditeľ Východoeurópskej asociácie nemeckých podnikov (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft e.V.) Michael Harms. Pripomenul, že v súlade s údajmi uvedenými v renomovanej vedeckej publikácii The Lancet má ruská vakcína Sputnik V účinnosť 91,6 %. „Kancelárka NSR a minister zdravotníctva prejavili záujem o použitie ruskej vakcíny, vrátane Nemecka, ak bude schválená príslušnými rezortmi EÚ – EMA (Európska agentúra pre lieky – red.). Môžem povedať, že s nemeckými spoločnosťami sa už intenzívne rokuje o výrobe Sputnika V a Východonemecká asociácia má o to konkrétny záujem. Sme v tesnom kontakte s Ruským fondom priamych investícií (RFPI)“, - povedal Michael Harms https://ria.ru/20210211/vaktsina-1596952818.html
Upravené 11. 2. 2021 o 16:25

Zacharovová: Moskva nepripustí pokusy Západu o zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska


Západné krajiny vyvíjajú masívnu protiruskú kampaň za účelom destabilizácie vnútropolitickej situácie v Ruskej federácii. Moskva však podobné pokusy nebude trpieť. Vyhlásila to vo štvrtok na brífingu hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Mária Zacharovová.


"Dnes je zrejmé, že sa uskutočňuje masívna protiruská provokácia, ktorej cieľom je ovplyvňovanie vnútropolitickej situácie v našej krajine a [podniknutie] snahy o jej destabilizáciu," povedala Zacharovová. "Tieto snahy sú odsúdené na neúspech. Myslím, že našim západným kolegom to už došlo."


Zacharovová tiež vyjadrila rozhorčenie nad tým, že realizátori informačných kampaní sa čoraz častejšie pokúšajú "zapojiť do svojich machinácií neplnoletú mládež, ktorú využívajú ako živý štít." "To je neprípustné. Podobné zasahovanie do našich vnútorných záležitostí nebudeme trpieť," dodala hovorkyňa MZV.
https://tass.ru/politika/10679033


Zacharovová: Diplomati, ktorí sa zúčastnili na protestných akciách v Rusku, vedeli, že porušujú zákon


Pracovníci zahraničných veľvyslanectiev, ktorí sa zapojili do nepovolených protestných akcií v Rusku, vedeli, že tým porušujú zákon. Vyhlásila to vo štvrtok na brífingu hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Mária Zacharovová.


Zacharovová uviedla: "Verejné vystúpenia, ku ktorým došlo 23. a 30. januára v Moskve a Petrohrade, neboli odsúhlasené s orgánmi výkonnej moci týchto subjektov Ruskej federácie, ako to vyžaduje federálny zákon O verejných zhromaždeniach, mítingoch, demonštráciách, pochodoch a pokojných protestoch. Z toho vyplýva, že účastníci týchto akcií, teda aj zahraniční diplomati a pracovníci konzulátov, veľmi dobre vedeli, že prestupujú zákony prijímajúceho štátu. Došlo tiež k porušeniu zákazu verejných podujatí, ktorý bol nariadený v súvislosti s pandémiou."


https://tass.ru/politika/10678917


Zacharovová: **Moskva nepripustí pokusy Západu o zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska** Západné krajiny vyvíjajú masívnu protiruskú kampaň za účelom destabilizácie vnútropolitickej situácie v Ruskej federácii. Moskva však podobné pokusy nebude trpieť. Vyhlásila to vo štvrtok na brífingu hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Mária Zacharovová. "_Dnes je zrejmé, že sa uskutočňuje masívna protiruská provokácia, ktorej cieľom je ovplyvňovanie vnútropolitickej situácie v našej krajine a [podniknutie] snahy o jej destabilizáciu," povedala Zacharovová. "Tieto snahy sú odsúdené na neúspech. Myslím, že našim západným kolegom to už došlo."_ Zacharovová tiež vyjadrila rozhorčenie nad tým, že realizátori informačných kampaní sa čoraz častejšie pokúšajú _"zapojiť do svojich machinácií neplnoletú mládež, ktorú využívajú ako živý štít._" "To je neprípustné. Podobné zasahovanie do našich vnútorných záležitostí nebudeme trpieť," dodala hovorkyňa MZV. https://tass.ru/politika/10679033 Zacharovová: **Diplomati, ktorí sa zúčastnili na protestných akciách v Rusku, vedeli, že porušujú zákon** Pracovníci zahraničných veľvyslanectiev, ktorí sa zapojili do nepovolených protestných akcií v Rusku, vedeli, že tým porušujú zákon. Vyhlásila to vo štvrtok na brífingu hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Mária Zacharovová. Zacharovová uviedla: "_Verejné vystúpenia, ku ktorým došlo 23. a 30. januára v Moskve a Petrohrade, neboli odsúhlasené s orgánmi výkonnej moci týchto subjektov Ruskej federácie, ako to vyžaduje federálny zákon O verejných zhromaždeniach, mítingoch, demonštráciách, pochodoch a pokojných protestoch. Z toho vyplýva, že účastníci týchto akcií, teda aj zahraniční diplomati a pracovníci konzulátov, veľmi dobre vedeli, že prestupujú zákony prijímajúceho štátu. Došlo tiež k porušeniu zákazu verejných podujatí, ktorý bol nariadený v súvislosti s pandémiou."_ https://tass.ru/politika/10678917
Upravené 12. 2. 2021 o 05:16

Zacharovová: Moskva nepripustí pokusy Západu o zasahovanie do vnútorných záležitostí
Zacharovová: Diplomati, ktorí sa zúčastnili na protestných akciách v Rusku, vedeli, že porušujú zákon


A teraz Západ musí vyžrať všetko do dna všetko čo navaril s tým, že to teraz je najlepšia ponuka, lebo pri ďalšom takomto výstrelku nevyjdú sa z toho tak lacno.


[quote="pid:3411, uid:12"]Zacharovová: Moskva nepripustí pokusy Západu o zasahovanie do vnútorných záležitostí Zacharovová: Diplomati, ktorí sa zúčastnili na protestných akciách v Rusku, vedeli, že porušujú zákon[/quote] A teraz Západ musí vyžrať všetko do dna všetko čo navaril s tým, že to teraz je najlepšia ponuka, lebo pri ďalšom takomto výstrelku nevyjdú sa z toho tak lacno.

Moderátor

Vyhlásenie Zacharovovej je zrejme príprava informačného poľa na vyhostenie západných "diplomatov". (pracovníkov západných tajných služieb s diplomatickým pasom)


Diplomati porušili zákon? - Diplomati budú vyhostený.


Ruský medveď zo seba strasie otravné západné imperialistické blchy smile


Vyhlásenie Zacharovovej je zrejme príprava informačného poľa na vyhostenie západných "diplomatov". (pracovníkov západných tajných služieb s diplomatickým pasom) Diplomati porušili zákon? - Diplomati budú vyhostený. Ruský medveď zo seba strasie otravné západné imperialistické blchy :)

"Kedy si konečne zavedú sankcie proti samým sebe?" napísala a . . .
To ještě necení zuby.
To se děvče zatím pouze usmívá - a těm, kteří rozumí, již z toho může úsměv i ztuhnout.


[quote="pid:3212, uid:12"]"Kedy si konečne zavedú sankcie proti samým sebe?" napísala a . . .[/quote]To ještě necení zuby. To se děvče zatím pouze usmívá - a těm, kteří rozumí, již z toho může úsměv i ztuhnout.

Suverenizace je proces nevratný, to ví jak Putinův tým, tak řídce solitérní myslící kádry na kolektivním Západě. A kopání diplomatů do pozadí je jasný signál, že manýry ala Skripal a Navalný definitivně skončily.


Suverenizace je proces nevratný, to ví jak Putinův tým, tak řídce solitérní myslící kádry na kolektivním Západě. A kopání diplomatů do pozadí je jasný signál, že manýry ala Skripal a Navalný definitivně skončily.

Zacharovová hovorí o premárnenej šanci Kyjeva na návrat Donbasu


Hovorkyňa MZV Ruska Maria Zacharovová uviedla, že ukrajinské orgány premárnili všetky príležitosti na vrátenie Donbasu pod kontrolu Kyjeva. Tento názor vyjadrila v súvislosti s výročím podpísania Minských dohôd. Jej komentár citujú RIA Novosti.


Ukrajinské orgány, podľa jej vyjadrenia, robia všetko možné, aby sa vyhli plneniu záväzkov prijatých v rámci dohôd. Zacharová zdôraznila, že v komplexe opatrení na vykonávanie Minských dohôd sú obsiahnuté konkrétne vzájomné dohody medzi Kyjevom, Doneckom a Luganskom o mierovom urovnaní konfliktu.


Zacharová zdôraznila, že obyvatelia samozvaných DĽR a LĽR neuznávajú nacionalistickú politiku novej vlády.
https://news.mail.ru/politics/45209922/?from=newsapp


**Zacharovová hovorí o premárnenej šanci Kyjeva na návrat Donbasu** Hovorkyňa MZV Ruska Maria Zacharovová uviedla, že ukrajinské orgány premárnili všetky príležitosti na vrátenie Donbasu pod kontrolu Kyjeva. Tento názor vyjadrila v súvislosti s výročím podpísania Minských dohôd. Jej komentár citujú RIA Novosti. Ukrajinské orgány, podľa jej vyjadrenia, robia všetko možné, aby sa vyhli plneniu záväzkov prijatých v rámci dohôd. Zacharová zdôraznila, že v komplexe opatrení na vykonávanie Minských dohôd sú obsiahnuté konkrétne vzájomné dohody medzi Kyjevom, Doneckom a Luganskom o mierovom urovnaní konfliktu. Zacharová zdôraznila, že obyvatelia samozvaných DĽR a LĽR neuznávajú nacionalistickú politiku novej vlády. https://news.mail.ru/politics/45209922/?from=newsapp

Ruské ministerstvo zahraničia pozvalo všetkých zahraničných diplomatov na očkovanie proti koronavírusu

Ruské ministerstvo zahraničných vecí rozposlalo všetkým zahraničným ambasádam nachádzajúcim sa v Moskve nótu s návrhom na očkovanie zamestnancov proti koronavírusu pomocou Sputniku V. Informoval o tom Kommersant s odvolaním sa na zamestnancov niekoľkých diplomatických misií naraz.


Je potrebné poznamenať, že hovoríme o očkovaní 12 tisíc ľudí. Veľvyslanectvá krajín SNŠ, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sa o túto iniciatívu začali zaujímať a už začali posielať svojich zamestnancov na očkovanie, niektorí dostali dokonca deň dovolenky na kliniku. Ako noviny upresňujú, očkovanie zahraničných diplomatov bude bezplatné.


„Prax pozývania diplomatických zborov na očkovanie proti koronavírusovej infekcii je rozšírená v mnohých štátoch a je celkom pochopiteľná - úspešný boj proti epidémii si vyžaduje, pokiaľ je to možné, široké pokrytie všetkých ľudí v krajine,“ Uviedlo to ministerstvo zahraničia.


https://lenta.ru/news/2021/02/19/privivaisya/


**Ruské ministerstvo zahraničia pozvalo všetkých zahraničných diplomatov na očkovanie proti koronavírusu ** Ruské ministerstvo zahraničných vecí rozposlalo všetkým zahraničným ambasádam nachádzajúcim sa v Moskve nótu s návrhom na očkovanie zamestnancov proti koronavírusu pomocou Sputniku V. Informoval o tom Kommersant s odvolaním sa na zamestnancov niekoľkých diplomatických misií naraz. Je potrebné poznamenať, že hovoríme o očkovaní 12 tisíc ľudí. Veľvyslanectvá krajín SNŠ, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sa o túto iniciatívu začali zaujímať a už začali posielať svojich zamestnancov na očkovanie, niektorí dostali dokonca deň dovolenky na kliniku. Ako noviny upresňujú, očkovanie zahraničných diplomatov bude bezplatné. „Prax pozývania diplomatických zborov na očkovanie proti koronavírusovej infekcii je rozšírená v mnohých štátoch a je celkom pochopiteľná - úspešný boj proti epidémii si vyžaduje, pokiaľ je to možné, široké pokrytie všetkých ľudí v krajine,“ Uviedlo to ministerstvo zahraničia. https://lenta.ru/news/2021/02/19/privivaisya/

Ruské ministerstvo🇷🇺 zahraničných vecí označilo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade Navaľného za politicky motivované


Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade vodcu opozície Alexeja Navaľného je politicky motivované a ide o „pohybovanie na klzkom ľade“, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško.


Rozhodnutie je nezákonné, je politicky motivované. Ide o „ pohyb na klzkom ľade," uviedol Alexander Gruško vo štvrtok pre Interfax. Poznamenal : „opakovane sme upozorňovali na skutočnosť, že politizácia rozsudkov neprináša súdu morálnu a či autoritu“.


Navaľného advokátka Oľga Michajlovová v stredu uviedla, že Európsky súd pre ľudské práva žiada, aby ruské orgány prepustili jej klienta z väzby v zmysle Pravidla 39 Rokovacieho poriadku súdu, ako predbežné opatrenie. Podľa advokátky je takéto rozhodnutie pre Ruskú federáciu záväzné.


Ako vyplýva zo zverejneného rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva voči vodcovi opozície Alexejovi Navaľnému , súd prijal také rozhodnutie „po zvážení okolností a možnosti ohrozenia života sťažovateľa“ s prihliadnutím na „všeobecné okolnosti súčasného zadržania sťažovateľa“. Súd poznamenal, že predbežné opatrenia boli prijaté „bez ujmy pre rozhodnutie vo veci samotnej“


https://www.interfax.ru/russia/751623?fbclid=IwAR35Cxw3tUmMer4TdwXs--fFQvnqwR8sGclAEzxkUZzJbXZyZcTnNsdOYiQ


Ruské ministerstvo

Zacharovová nevylúčila výskyt nových rusofóbnych prejavov na pozadí úspechov ruských vakcín
V Moskve sa neraz vyjadrili o informačnej kampani okolo prípravkov na prevenciu koronavírusu ako o "vojne vakcín"
"Čo sa týka protiruskej pozície Západu, myslím si, že v najbližších dňoch budeme svedkami ďalších dosť silných rusofóbnych vyhlásení alebo priamo krokov, a to z jedného prostého dôvodu: zjavila sa tretia [ruská] vakcína. A prakticky denno-denne našu vakcínu registruje ďalší a ďalší štát. Počúvame správy o začiatku výroby, zavádzaní do výroby našich technológií v tejto oblasti v zahraničí, o začiatku vakcinácie a tak ďalej," povedala Zacharovová vo vysielaní na YouTube kanáli Soloviev Live.
Zdroj: https://tass.ru/politika/10754061


Zacharovová nevylúčila výskyt nových rusofóbnych prejavov na pozadí úspechov ruských vakcín V Moskve sa neraz vyjadrili o informačnej kampani okolo prípravkov na prevenciu koronavírusu ako o "vojne vakcín" "Čo sa týka protiruskej pozície Západu, myslím si, že v najbližších dňoch budeme svedkami ďalších dosť silných rusofóbnych vyhlásení alebo priamo krokov, a to z jedného prostého dôvodu: zjavila sa tretia [ruská] vakcína. A prakticky denno-denne našu vakcínu registruje ďalší a ďalší štát. Počúvame správy o začiatku výroby, zavádzaní do výroby našich technológií v tejto oblasti v zahraničí, o začiatku vakcinácie a tak ďalej," povedala Zacharovová vo vysielaní na YouTube kanáli Soloviev Live. Zdroj: https://tass.ru/politika/10754061

22.2.2021
Komentár oficiálneho zástupcu ruského ministerstva zahraničných vecí M.V. Zakharovej v súvislosti so siedmym výročím prevratu na Ukrajine


Pred siedmimi rokmi prebehol krvavý prevrat na Kyjevskom majdane, ktorý viedol k tragickým následkom pre samotnú Ukrajinu, regionálnu a medzinárodnú stabilitu. Je pozoruhodné, že otvorene nacionalistické masové nepokoje, ktoré mu predchádzali, boli pod sloganmi európskych hodnôt, slobody a demokracie.


Do veľkej miery ich spustili a podporili západné štáty, najmä Spojené štáty, ktoré zasahovali do vnútorných záležitostí krajiny. Francúzsko, Nemecko a Poľsko sprostredkovali vládu a opozíciu, presviedčali legálne zvoleného prezidenta, aby nepoužíval silu proti neľudným protestujúcim, ručiteľom dohôd medzi nimi, ale neurobili nič pre ich splnenie, keď ich opozícia preukázateľne odmietla .


Stojí za pripomenutie, že tieto dohody poskytli zostavenie vlády národnej jednoty, ústavnej reformy a demokratických volieb. Bohužiaľ, mierové vyriešenie vnútornej politickej krízy nepotrebovala nacionalistická opozícia ani jej západní patróni. Pravda o udalostiach Maidana je stále skrytá, ich vyšetrovanie neprebieha a faktológia je zámerne skreslená. Je evidentné, že zákon prijatý po Maidane zakazuje prenasledovanie svojich účastníkov, napriek kritike pozorovateľskej misie OSN pre ľudské práva naďalej funguje. A tu je zákon o amnestii pre obyvateľov Donbasu, ktorí sa nechceli postaviť s nacionalistickou arbitrážou, ukrajinské úrady nechcú prijať.


Čím viac času prejde po prevrate, tým je zrejmejšie jeho následky. Viedol k východu z Krymu z Ukrajiny. Konflikt v Donbase stále prebieha. Tragédie v Odese a Mariupole odštartovali šírenie neonacizmu, násilnej ukrajinianizácie a všeobecného útoku na ľudské slobody a práva. Vedenie krajiny čoraz viac využíva totalitné metódy, trestá vlastných občanov za nesúhlas bez súdneho procesu a následku.


Očakávania sociálno-ekonomickej prosperity sa nenaplnili. Vykonávanie dohody o pridružení s EÚ sa ponáhľa, historická produkcia a humanitárne väzby s Ruskom a ďalšími krajinami CIS sú porušené. Deindustrializácia prebehla. Korupcia je na vzostupe. Vyprázdňovanie, sociálne znepokojenie a pokles populácie pokračuje. Ukrajina sa za sedem rokov premenila z celkového prosperujúceho štátu na jednu z najchudobnejších krajín Európy. Stále viac stráca svoju nezávislosť, politickú a ekonomickú nezávislosť. Súčasne prebieha jej militarizácia, ktorá má deštruktívny vplyv na vojensko-politickú situáciu v Európe.


Únava sa hromadí medzi obyvateľstvom Ukrajiny, rastie sklamanie a apatia. V nádeji na zmenu k lepšiemu pred takmer dvoma rokmi voliči volili novú moc v prezidentských a parlamentných voľbách. Čas však ukázal, že súčasné vedenie pokračovalo v priebehu svojich predchodcov, nepodarilo sa splniť svoje predvolebné sľuby na prekonanie sociálno-ekonomickej krízy, ukončenie vojny na východe krajiny a prekonanie rozdelenia v spoločnosti.


Pokračovanie konfrontačnej politiky počnúc prevratom na Kyjevský Maidan výrazne zhorší aktuálne problémy Ukrajiny a môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu situácie v krajine a v regionálnej mierke.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4590458


https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/420669772528925


22.2.2021 Komentár oficiálneho zástupcu ruského ministerstva zahraničných vecí M.V. Zakharovej v súvislosti so siedmym výročím prevratu na Ukrajine Pred siedmimi rokmi prebehol krvavý prevrat na Kyjevskom majdane, ktorý viedol k tragickým následkom pre samotnú Ukrajinu, regionálnu a medzinárodnú stabilitu. Je pozoruhodné, že otvorene nacionalistické masové nepokoje, ktoré mu predchádzali, boli pod sloganmi európskych hodnôt, slobody a demokracie. Do veľkej miery ich spustili a podporili západné štáty, najmä Spojené štáty, ktoré zasahovali do vnútorných záležitostí krajiny. Francúzsko, Nemecko a Poľsko sprostredkovali vládu a opozíciu, presviedčali legálne zvoleného prezidenta, aby nepoužíval silu proti neľudným protestujúcim, ručiteľom dohôd medzi nimi, ale neurobili nič pre ich splnenie, keď ich opozícia preukázateľne odmietla . Stojí za pripomenutie, že tieto dohody poskytli zostavenie vlády národnej jednoty, ústavnej reformy a demokratických volieb. Bohužiaľ, mierové vyriešenie vnútornej politickej krízy nepotrebovala nacionalistická opozícia ani jej západní patróni. Pravda o udalostiach Maidana je stále skrytá, ich vyšetrovanie neprebieha a faktológia je zámerne skreslená. Je evidentné, že zákon prijatý po Maidane zakazuje prenasledovanie svojich účastníkov, napriek kritike pozorovateľskej misie OSN pre ľudské práva naďalej funguje. A tu je zákon o amnestii pre obyvateľov Donbasu, ktorí sa nechceli postaviť s nacionalistickou arbitrážou, ukrajinské úrady nechcú prijať. Čím viac času prejde po prevrate, tým je zrejmejšie jeho následky. Viedol k východu z Krymu z Ukrajiny. Konflikt v Donbase stále prebieha. Tragédie v Odese a Mariupole odštartovali šírenie neonacizmu, násilnej ukrajinianizácie a všeobecného útoku na ľudské slobody a práva. Vedenie krajiny čoraz viac využíva totalitné metódy, trestá vlastných občanov za nesúhlas bez súdneho procesu a následku. Očakávania sociálno-ekonomickej prosperity sa nenaplnili. Vykonávanie dohody o pridružení s EÚ sa ponáhľa, historická produkcia a humanitárne väzby s Ruskom a ďalšími krajinami CIS sú porušené. Deindustrializácia prebehla. Korupcia je na vzostupe. Vyprázdňovanie, sociálne znepokojenie a pokles populácie pokračuje. Ukrajina sa za sedem rokov premenila z celkového prosperujúceho štátu na jednu z najchudobnejších krajín Európy. Stále viac stráca svoju nezávislosť, politickú a ekonomickú nezávislosť. Súčasne prebieha jej militarizácia, ktorá má deštruktívny vplyv na vojensko-politickú situáciu v Európe. Únava sa hromadí medzi obyvateľstvom Ukrajiny, rastie sklamanie a apatia. V nádeji na zmenu k lepšiemu pred takmer dvoma rokmi voliči volili novú moc v prezidentských a parlamentných voľbách. Čas však ukázal, že súčasné vedenie pokračovalo v priebehu svojich predchodcov, nepodarilo sa splniť svoje predvolebné sľuby na prekonanie sociálno-ekonomickej krízy, ukončenie vojny na východe krajiny a prekonanie rozdelenia v spoločnosti. Pokračovanie konfrontačnej politiky počnúc prevratom na Kyjevský Maidan výrazne zhorší aktuálne problémy Ukrajiny a môže viesť k ďalšiemu zhoršeniu situácie v krajine a v regionálnej mierke. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4590458 https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/420669772528925
Upravené 23. 2. 2021 o 06:08

Vyhlásenie MZV Ruska


K ďalším nelegitímnym reštriktívnym opatreniam Európskej únie proti Rusku


Vzbudzuje rozčarovanie prijaté 22. februára t.r. rozhodnutie Rady EÚ pre zahraničné veci, vykonštruované pod vymyslenou zámienkou, o pripravovaní nových protiprávnych jednostranných obmedzení občanov Ruska. Európska únia si nechala ujsť ďalšiu príležitosť na prehodnotenie smerovania neprirodzeného zosúlaďovania, sankcií a nátlaku vo vzťahoch s Ruskom, ktoré v uplynulých rokoch úplné zlyhalo. Namiesto toho, poslušne sa podriaďujúc blokovej disciplíne a protiruským stereotypom, v Bruseli opäť inštinktívne zapínajú nefunkčné „tlačidlo“ sankcií. Pritom, navzdory logike, sa najprv odhlasuje politické rozhodnutie a následne, v súlade s jeho znením, sa plánuje svojvoľný výber kandidátov.


Ďalší chybný krok Rada EÚ podnikla v podmienkach bezprecedentného rozdúchavania protiruského informačného prostredia v Európskej únii tesne pred prijatím rozhodnutia. Podnetom poslúžili rokovania Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrella 5. februára t.r. v Moskve, zborovo vyhlásené v západných médiách za „bezvýsledné“ a „ponižujúce“, po čom nasledovala vlna výziev na zvyšenie sankčného nátlaku na našu krajinu. Cieľom tejto informačnej kampane zjavne bolo vyhľadanie vhodného podnetu, ktorý by vštiepil ministrom zahraničných vecí EÚ myšlienku o nutnosti „revanšu“ a hoci aj na úkor ďalšieho zhoršovania vzťahov s Ruskom možnosti kompenzovať ujmu na imidži diplomacie EÚ, ktorú vraj diplomacia EÚ utrpela.
Uvedené opäť potvrdzuje, že smerodajnou hviezdou pre činnosť odporcov zlepšenia vzťahov s Ruskom zostáva politická konjunktúra, a vôbec nie spätý s pátosom deklarovanej oddanosti ochrane ľudských práv a základných slobôd. Je príznačné, že „Globálny režim sankcií za ľudské práva“ zriadený Radou EÚ v decembri 2020, rovnako ako dva predchádzajúce mechanizmy sankcií EÚ - o kybernetických útokoch a chemických incidentoch - sa použijú predovšetkým proti našim krajanom. Snahy Bruselu prezentovať tieto nelegitímne nástroje ako také, ktoré majú , akýsi „horizontálny“ a „globálny“ charakter, neskrývajú ľahko rozpoznateľnú protiruskú podstatu týchto prostriedkov na uskutočňovanie politiky „zdržovania“ našej krajiny.


Za kategoricky neprijateľné považujeme neustále znejúce neoprávnené a absurdné požiadavky na „prepustenie“ občana Ruskej federácie, ktorého ruský súd, konajúc podľa zákonov Ruska uznal vinným a odsúdil k trestu odňatia slobody za ekonomické trestné činy spáchané na území nášho štátu.
V medzinárodnej praxi sa to nazýva zasahovaním do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu. Európska únia však zjavne nechce nasledovať etiku medzištátnych vzťahov, ale, využívajúc mýtus o svojej neomylnosti v oblasti ľudských práv, ktorý však každodenne popierajú výjavy z policajnej brutality v uliciach mnohých európskych mestách ako aj pokračujúce útoky na slobodu médií a sféru uplatnenia ruského jazyka, presadzuje svoju koncepciu „svetového poriadku, založeného na pravidlách“.
Je len poľutovaniahodné, že také nelegitímne nástroje ako sú ultimáta, nátlak a sankcie – sa udomácnili v arzenáli zahraničnej politiky EÚ. Zdá sa, že EÚ, ašpirujúca na úlohu samostatného pólu na globálnej scéne, nadobro zabudla, že to sa dá uskutočniť len na základe rešpektovania postoja partnerov, zásady nezasahovania do vnútorných záležitostí a dôsledného dodržiavania medzinárodného práva.


https://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/official_statement/-/asset_publisher/t2GCdmD8RNIr/content/id/4590496?fbclid=IwAR2AWOdQv15j3Omacvd8zPggb-Ag-DNjf5d2hXmy2V9oO8uaCGwXQePdoKI


Vyhlásenie MZV Ruska K ďalším nelegitímnym reštriktívnym opatreniam Európskej únie proti Rusku Vzbudzuje rozčarovanie prijaté 22. februára t.r. rozhodnutie Rady EÚ pre zahraničné veci, vykonštruované pod vymyslenou zámienkou, o pripravovaní nových protiprávnych jednostranných obmedzení občanov Ruska. Európska únia si nechala ujsť ďalšiu príležitosť na prehodnotenie smerovania neprirodzeného zosúlaďovania, sankcií a nátlaku vo vzťahoch s Ruskom, ktoré v uplynulých rokoch úplné zlyhalo. Namiesto toho, poslušne sa podriaďujúc blokovej disciplíne a protiruským stereotypom, v Bruseli opäť inštinktívne zapínajú nefunkčné „tlačidlo“ sankcií. Pritom, navzdory logike, sa najprv odhlasuje politické rozhodnutie a následne, v súlade s jeho znením, sa plánuje svojvoľný výber kandidátov. Ďalší chybný krok Rada EÚ podnikla v podmienkach bezprecedentného rozdúchavania protiruského informačného prostredia v Európskej únii tesne pred prijatím rozhodnutia. Podnetom poslúžili rokovania Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku J. Borrella 5. februára t.r. v Moskve, zborovo vyhlásené v západných médiách za „bezvýsledné“ a „ponižujúce“, po čom nasledovala vlna výziev na zvyšenie sankčného nátlaku na našu krajinu. Cieľom tejto informačnej kampane zjavne bolo vyhľadanie vhodného podnetu, ktorý by vštiepil ministrom zahraničných vecí EÚ myšlienku o nutnosti „revanšu“ a hoci aj na úkor ďalšieho zhoršovania vzťahov s Ruskom možnosti kompenzovať ujmu na imidži diplomacie EÚ, ktorú vraj diplomacia EÚ utrpela. Uvedené opäť potvrdzuje, že smerodajnou hviezdou pre činnosť odporcov zlepšenia vzťahov s Ruskom zostáva politická konjunktúra, a vôbec nie spätý s pátosom deklarovanej oddanosti ochrane ľudských práv a základných slobôd. Je príznačné, že „Globálny režim sankcií za ľudské práva“ zriadený Radou EÚ v decembri 2020, rovnako ako dva predchádzajúce mechanizmy sankcií EÚ - o kybernetických útokoch a chemických incidentoch - sa použijú predovšetkým proti našim krajanom. Snahy Bruselu prezentovať tieto nelegitímne nástroje ako také, ktoré majú , akýsi „horizontálny“ a „globálny“ charakter, neskrývajú ľahko rozpoznateľnú protiruskú podstatu týchto prostriedkov na uskutočňovanie politiky „zdržovania“ našej krajiny. Za kategoricky neprijateľné považujeme neustále znejúce neoprávnené a absurdné požiadavky na „prepustenie“ občana Ruskej federácie, ktorého ruský súd, konajúc podľa zákonov Ruska uznal vinným a odsúdil k trestu odňatia slobody za ekonomické trestné činy spáchané na území nášho štátu. V medzinárodnej praxi sa to nazýva zasahovaním do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu. Európska únia však zjavne nechce nasledovať etiku medzištátnych vzťahov, ale, využívajúc mýtus o svojej neomylnosti v oblasti ľudských práv, ktorý však každodenne popierajú výjavy z policajnej brutality v uliciach mnohých európskych mestách ako aj pokračujúce útoky na slobodu médií a sféru uplatnenia ruského jazyka, presadzuje svoju koncepciu „svetového poriadku, založeného na pravidlách“. Je len poľutovaniahodné, že také nelegitímne nástroje ako sú ultimáta, nátlak a sankcie – sa udomácnili v arzenáli zahraničnej politiky EÚ. Zdá sa, že EÚ, ašpirujúca na úlohu samostatného pólu na globálnej scéne, nadobro zabudla, že to sa dá uskutočniť len na základe rešpektovania postoja partnerov, zásady nezasahovania do vnútorných záležitostí a dôsledného dodržiavania medzinárodného práva. https://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/official_statement/-/asset_publisher/t2GCdmD8RNIr/content/id/4590496?fbclid=IwAR2AWOdQv15j3Omacvd8zPggb-Ag-DNjf5d2hXmy2V9oO8uaCGwXQePdoKI

Lavrov vyhlásil, že Západ využíva pandémiu na vyvíjanie tlaku na vlády, ktoré sú pre neho nežiaduce.


Aj napriek pandémii mnohé západné krajiny naďalej prehliadajú nepriaznivý vplyv jednostranných obmedzení na uplatňovanie ľudských práv a snažia sa ich využiť na vyvíjanie tlaku na nechcené vlády. Vyhlásil to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vo svojom prejave na segmente na vysokej úrovni v rámci 46. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva (HRC).


"Západné hlavné mestá naďalej ignorujú deštruktívny vplyv nezákonných obmedzení na vykonávanie ľudských práv. Vnímame to nielen ako spolitizovanie humanitárnych otázok, ale aj ako snahu potrestať pomocou pandémie tzv. nežiaduce vlády," uviedol Lavrov.


https://tass.ru/politika/10770005?fbclid=IwAR38ukE5oGUfTR9UBnaArrsZwhes538ArSbiSBt5l_8nS4y4MmEtiTjALI0


Lavrov vyhlásil, že Západ využíva pandémiu na vyvíjanie tlaku na vlády, ktoré sú pre neho nežiaduce. Aj napriek pandémii mnohé západné krajiny naďalej prehliadajú nepriaznivý vplyv jednostranných obmedzení na uplatňovanie ľudských práv a snažia sa ich využiť na vyvíjanie tlaku na nechcené vlády. Vyhlásil to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vo svojom prejave na segmente na vysokej úrovni v rámci 46. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva (HRC). "Západné hlavné mestá naďalej ignorujú deštruktívny vplyv nezákonných obmedzení na vykonávanie ľudských práv. Vnímame to nielen ako spolitizovanie humanitárnych otázok, ale aj ako snahu potrestať pomocou pandémie tzv. nežiaduce vlády," uviedol Lavrov. https://tass.ru/politika/10770005?fbclid=IwAR38ukE5oGUfTR9UBnaArrsZwhes538ArSbiSBt5l_8nS4y4MmEtiTjALI0

Dvadsiateho ôsmeho februára odštartuje z Bajkonuru satelit Arktika-M🛰, určený na diaľkový prieskum Zeme.
Dnes nosnú raketu Sojuz-2.1b s kozmickým satelitom dopravili do štartovacieho komplexu.
Kozmické satelity Arktika-M a Electro-L sú vytvorené na základe unifikovanej platformy Navigator
a majú takmer identickú cieľovú aparatúru.
Hlavným rozdielom medzi nimi je spôsob riešenia cieľového zadania - Electro-L pravidelne
(s frekvenciou 15-30 minút) sníma Zem z geostacionárnej obežnej dráhy
a Arktika-M bude vykonávať podobný prieskum arktickej oblasti Zeme (neprístupnej na nepretržité pozorovanie z geostacionárnej obežnej dráhy),
nachádzajúc sa v oblasti apogea vysoko eliptickej obežnej satelitnej dráhy typu Molnija
(v tomto úseku sú podmienky pozorovania porovnateľné s možnosťami pozorovania z geostacionárnej dráhy)


Dvadsiateho ôsmeho februára odštartuje z Bajkonuru satelit Arktika-M

Výber z brífingu oficiálnej hovorkyne ruského ministerstva zahraničia M. Zacharovove


Ministerstvo zahraničných vecí: Rusko vyzýva USA, aby rešpektovali zvrchovanosť a integritu Sýrie
Rusko dôrazne odsudzuj útoky USA proti Sýrii, požaduje rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti tejto krajiny,− uviedla oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.
„Takéto kroky dôrazne odsudzujeme. Žiadame bezpodmienečné rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti Sýrie. Potvrdzujeme, že odmietame akýchkoľvek pokusy zmeniť sýrske územie na arénu na vyrovnávanie geopolitických účtov “vyhlásila Mária Zacharovová.
https://www.kommersant.ru/doc/4709940


Mária Zacharovová tiež uviedla, že USA stratili právo učiť iné krajiny rešpektovať občianske slobody.
USA, porušovaním práv svojich občanov, stratili morálne právo učiť iné krajiny rešpektovať občianske slobody. Uviedla to v piatok na brífingu oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.
.
„Toto všetko sa deje v krajine, ktorá sa zvykne prezentovať ako globálny maják demokracie a vyzýva všetkých k humánnemu postoju voči pokojným protestným akciám, − povedala. Toto však nie je maják demokracie, toto je kotva demokracie. Nová administratíva USA by mala v prvom rade načúvať svojim vlastným občanom, a nie organizovať hon na čarodejnice vo svojej vlastnej krajine, a potom pokrytecky hovoriť o ľudských právach v iných štátoch. Za súčasných podmienok je obzvlášť zrejmé, že Washington nemá morálne práva donekonečna poúčať ostatných, ako sa majú rešpektovať ľudské práva a občianske slobody.“
https://tass.ru/politika/10790209
Mária Zacharovová vyhlásila, že z Twitteru sa stáva nástroj západnej diktatúry
Sociálna sieť Twitter sa z nezávislej platformy rýchlo mení na nástroj diktatúry západných krajín. Na piatkovom brífingu to oznámila oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.
„Sme nútení znovu poznamenať, že Twitter sa rýchlo mení z nezávislej diskusnej platformy na nástroj globálneho digitálneho diktátu v rukách západného establishmentu,“ − uviedla v reakcii na nedávne zablokovanie 100 účtov, údajne spojených s Ruskom.
Mária Zacharovová upriamila pozornosť na skutočnosť, že nejde o prvú vlnu blokovania, ktorej predmetom boli ruské účty. Stojí za zmienku, že účty na Twitteri zo západných štátov sa nestávajú objektom takýchto represívnych operácií, a to aj napriek tomu, že informácie, ktoré sú tam zverejňované, sú otvorene nepravdivé, “ vyhlásila.
https://tass.ru/politika/10790251


Zacharová pozvala aktivistov za ľudské práva na Krym, aby vyhodnotili „atmosféru teroru“
„Atmosféra teroru“ na Kryme, o ktorej sa hovorí vo vedení Mežilisu krymských Tatárov *, je výmysel,“ − uviedla Mária Zacharovová počas piatkového brífingu a dodala, že Moskva je vždy pripravená prijať na Kryme akékoľvek medzinárodné kontrolné mechanizmy v oblasti ľudských práv. Poznamenala tiež, že ruské ministerstvo zahraničia upriamilo pozornosť na slová stáleho predstaviteľa SRN pri OSN Christopha Heusgena o niektorých obavách Berlína o osud krymských Tatárov, ktorí sú údajne utláčaní.
Krym RIA Novosti: https://crimea.ria.ru/.../Zakharova-priglasila...


Výber z brífingu oficiálnej hovorkyne ruského ministerstva zahraničia M. Zacharovove Ministerstvo zahraničných vecí: Rusko vyzýva USA, aby rešpektovali zvrchovanosť a integritu Sýrie Rusko dôrazne odsudzuj útoky USA proti Sýrii, požaduje rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti tejto krajiny,− uviedla oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová. „Takéto kroky dôrazne odsudzujeme. Žiadame bezpodmienečné rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti Sýrie. Potvrdzujeme, že odmietame akýchkoľvek pokusy zmeniť sýrske územie na arénu na vyrovnávanie geopolitických účtov “vyhlásila Mária Zacharovová. https://www.kommersant.ru/doc/4709940 Mária Zacharovová tiež uviedla, že USA stratili právo učiť iné krajiny rešpektovať občianske slobody. USA, porušovaním práv svojich občanov, stratili morálne právo učiť iné krajiny rešpektovať občianske slobody. Uviedla to v piatok na brífingu oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová. . „Toto všetko sa deje v krajine, ktorá sa zvykne prezentovať ako globálny maják demokracie a vyzýva všetkých k humánnemu postoju voči pokojným protestným akciám, − povedala. Toto však nie je maják demokracie, toto je kotva demokracie. Nová administratíva USA by mala v prvom rade načúvať svojim vlastným občanom, a nie organizovať hon na čarodejnice vo svojej vlastnej krajine, a potom pokrytecky hovoriť o ľudských právach v iných štátoch. Za súčasných podmienok je obzvlášť zrejmé, že Washington nemá morálne práva donekonečna poúčať ostatných, ako sa majú rešpektovať ľudské práva a občianske slobody.“ https://tass.ru/politika/10790209 Mária Zacharovová vyhlásila, že z Twitteru sa stáva nástroj západnej diktatúry Sociálna sieť Twitter sa z nezávislej platformy rýchlo mení na nástroj diktatúry západných krajín. Na piatkovom brífingu to oznámila oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová. „Sme nútení znovu poznamenať, že Twitter sa rýchlo mení z nezávislej diskusnej platformy na nástroj globálneho digitálneho diktátu v rukách západného establishmentu,“ − uviedla v reakcii na nedávne zablokovanie 100 účtov, údajne spojených s Ruskom. Mária Zacharovová upriamila pozornosť na skutočnosť, že nejde o prvú vlnu blokovania, ktorej predmetom boli ruské účty. Stojí za zmienku, že účty na Twitteri zo západných štátov sa nestávajú objektom takýchto represívnych operácií, a to aj napriek tomu, že informácie, ktoré sú tam zverejňované, sú otvorene nepravdivé, “ vyhlásila. https://tass.ru/politika/10790251 Zacharová pozvala aktivistov za ľudské práva na Krym, aby vyhodnotili „atmosféru teroru“ „Atmosféra teroru“ na Kryme, o ktorej sa hovorí vo vedení Mežilisu krymských Tatárov *, je výmysel,“ − uviedla Mária Zacharovová počas piatkového brífingu a dodala, že Moskva je vždy pripravená prijať na Kryme akékoľvek medzinárodné kontrolné mechanizmy v oblasti ľudských práv. Poznamenala tiež, že ruské ministerstvo zahraničia upriamilo pozornosť na slová stáleho predstaviteľa SRN pri OSN Christopha Heusgena o niektorých obavách Berlína o osud krymských Tatárov, ktorí sú údajne utláčaní. Krym RIA Novosti: https://crimea.ria.ru/.../Zakharova-priglasila...

"Západné hlavné mestá naďalej ignorujú deštruktívny vplyv nezákonných obmedzení na vykonávanie ľudských práv. Vnímame to nielen ako spolitizovanie humanitárnych otázok, ale aj ako snahu potrestať pomocou pandémie tzv. nežiaduce vlády," uviedol Lavrov.


Zacharová pozvala aktivistov za ľudské práva na Krym, aby vyhodnotili „atmosféru teroru“
„Atmosféra teroru“ na Kryme, o ktorej sa hovorí vo vedení Mežilisu krymských Tatárov *, je výmysel,“ − uviedla Mária Zacharovová počas piatkového brífingu a dodala, že Moskva je vždy pripravená prijať na Kryme akékoľvek medzinárodné kontrolné mechanizmy v oblasti ľudských práv. Poznamenala tiež, že ruské ministerstvo zahraničia upriamilo pozornosť na slová stáleho predstaviteľa SRN pri OSN Christopha Heusgena o niektorých obavách Berlína o osud krymských Tatárov, ktorí sú údajne utláčaní.


Studená sprcha keď sa nazývajú veci pravými menami a politika Putinovej reči z Davosu v praxi...


[quote="pid:4833, uid:12"]"Západné hlavné mestá naďalej ignorujú deštruktívny vplyv nezákonných obmedzení na vykonávanie ľudských práv. Vnímame to nielen ako spolitizovanie humanitárnych otázok, ale aj ako snahu potrestať pomocou pandémie tzv. nežiaduce vlády," uviedol Lavrov.[/quote] [quote="pid:5029, uid:12"]Zacharová pozvala aktivistov za ľudské práva na Krym, aby vyhodnotili „atmosféru teroru“ „Atmosféra teroru“ na Kryme, o ktorej sa hovorí vo vedení Mežilisu krymských Tatárov *, je výmysel,“ − uviedla Mária Zacharovová počas piatkového brífingu a dodala, že Moskva je vždy pripravená prijať na Kryme akékoľvek medzinárodné kontrolné mechanizmy v oblasti ľudských práv. Poznamenala tiež, že ruské ministerstvo zahraničia upriamilo pozornosť na slová stáleho predstaviteľa SRN pri OSN Christopha Heusgena o niektorých obavách Berlína o osud krymských Tatárov, ktorí sú údajne utláčaní.[/quote] Studená sprcha keď sa nazývajú veci pravými menami a politika Putinovej reči z Davosu v praxi...

Moderátor

Upravené 26. 2. 2021 o 19:02

C. V.# Lavrov:
Nesmieme ignorovať kondonenciu Európskej únie proti hrubému porušovaniu práv ruských rečníkov a útokom na ruský jazyk a kultúru, ktoré vidíme v Pobaltí, Ukrajine a v mnohých ďalších krajinách.


Zatvárajú rusky hovoriace kanály, začínajú kriminálne kauzy proti rusky hovoriacim novinárom len preto, že si robia svoju prácu, zostáva hanebný fenomén ′′ bezštátnosti ′′ na území Európskej únie a #EÚ sa na to pozerá bezprostredne túžba niečo zmeniť. Nie je to Rusko dištanc od Európskej únie, ale odstup samotnej Európskej únie od všetkých ruštiny: jazyk, kultúra, a teda od Ruskej federácie.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4574102#sel=24:1:0fl,24:92:GCg


https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/1379130925819093


C. V.# Lavrov: Nesmieme ignorovať kondonenciu Európskej únie proti hrubému porušovaniu práv ruských rečníkov a útokom na ruský jazyk a kultúru, ktoré vidíme v Pobaltí, Ukrajine a v mnohých ďalších krajinách. Zatvárajú rusky hovoriace kanály, začínajú kriminálne kauzy proti rusky hovoriacim novinárom len preto, že si robia svoju prácu, zostáva hanebný fenomén ′′ bezštátnosti ′′ na území Európskej únie a #EÚ sa na to pozerá bezprostredne túžba niečo zmeniť. Nie je to Rusko dištanc od Európskej únie, ale odstup samotnej Európskej únie od všetkých ruštiny: jazyk, kultúra, a teda od Ruskej federácie. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4574102#sel=24:1:0fl,24:92:GCg https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/1379130925819093

Komentár tlačovej hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí M.V. Zacharovovej v súvislosti s novými protiruskými americkými sankciami
Americká administratíva spustila nepriateľský protiruský útok a v duete s Európskou úniou oznámila ďalšie sankčné opatrenia na „potrestanie Moskvy“.


Biely dom, zapletený do svojich vlastných vnútorných problémov, opäť sa pokúša kultivovať obraz vonkajšieho nepriateľa. Opakovane sme komentovali túto americkú politiku, ktorá nemá logiku a zmysel a len čoraz väčšmi vyostruje dvojstranné vzťahy, ktoré Washington už aj tak dostal do bodu mrazu.


Absurdita víťazí, keď sa za dôvod uvalenia sankcií vyhlási zámerná provokácia údajnou „otravou“ A. Navaľného akýmsi „bojovým chemickým prípravkom“. To všetko je len zámienka na pokračovanie otvoreného zasahovania do našich vnútorných záležitostí. Nestrpíme to. Budeme reagovať na základe princípu reciprocity, nie však nevyhnutne symetricky.


Predpokladajme, že americká administratíva si neuvedomuje, že časy sa už dávno zmenili, a pokusy diktovať v dnešnej geopolitickej realite niečo tým, čo ich nemôžu odmietnuť, je kontraproduktívne. USA namiesto toho, aby sa dali zatiahnuť do nového kola konfrontácie, mali by sa postarať o čestné plnenie svojich povinností, napríklad, ničiť chemické zbrane, ktoré Rusko od roku 2017 jednoducho nemá.
Kolegom v USA je, pravdepodobne, ťažké pochopiť iluzórne tvrdenia o vlastnej exkluzivite a vyrovnať sa s nimi. Pokusy uvaliť na Rusko niečo prostredníctvom sankcií alebo iného tlaku, zlyhali v minulosti a zlyhajú aj teraz. Ak Spojené štáty nie sú pripravené na rovnocenný dialóg na rozumnom základe, je to ich voľba. Bez ohľadu na americkú „obľubu sankcií“ budeme naďalej dôsledne a rozhodne hájiť svoje národné záujmy a odmietať akúkoľvek agresiu.


Vyzývame kolegov, aby sa nehrali s ohňom.
Washington, ktorý je častým porušovateľom medzinárodných zmlúv a dohôd v oblasti kontroly a nešírenia zbraní, nemá nijaké morálne právo „čistiť niekomu niekomu žalúdok“.


https://www.mid.ru/main_de/-/asset_publisher/G51iJnfMMNKX/content/id/4605069?fbclid=IwAR3lN0ds4u3QRDJA6-46ugGCL2sSDc9ZcA00bksbm-TQIDFxFpaAMxtqpxk


Komentár tlačovej hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí M.V. Zacharovovej v súvislosti s novými protiruskými americkými sankciami Americká administratíva spustila nepriateľský protiruský útok a v duete s Európskou úniou oznámila ďalšie sankčné opatrenia na „potrestanie Moskvy“. Biely dom, zapletený do svojich vlastných vnútorných problémov, opäť sa pokúša kultivovať obraz vonkajšieho nepriateľa. Opakovane sme komentovali túto americkú politiku, ktorá nemá logiku a zmysel a len čoraz väčšmi vyostruje dvojstranné vzťahy, ktoré Washington už aj tak dostal do bodu mrazu. Absurdita víťazí, keď sa za dôvod uvalenia sankcií vyhlási zámerná provokácia údajnou „otravou“ A. Navaľného akýmsi „bojovým chemickým prípravkom“. To všetko je len zámienka na pokračovanie otvoreného zasahovania do našich vnútorných záležitostí. Nestrpíme to. Budeme reagovať na základe princípu reciprocity, nie však nevyhnutne symetricky. Predpokladajme, že americká administratíva si neuvedomuje, že časy sa už dávno zmenili, a pokusy diktovať v dnešnej geopolitickej realite niečo tým, čo ich nemôžu odmietnuť, je kontraproduktívne. USA namiesto toho, aby sa dali zatiahnuť do nového kola konfrontácie, mali by sa postarať o čestné plnenie svojich povinností, napríklad, ničiť chemické zbrane, ktoré Rusko od roku 2017 jednoducho nemá. Kolegom v USA je, pravdepodobne, ťažké pochopiť iluzórne tvrdenia o vlastnej exkluzivite a vyrovnať sa s nimi. Pokusy uvaliť na Rusko niečo prostredníctvom sankcií alebo iného tlaku, zlyhali v minulosti a zlyhajú aj teraz. Ak Spojené štáty nie sú pripravené na rovnocenný dialóg na rozumnom základe, je to ich voľba. Bez ohľadu na americkú „obľubu sankcií“ budeme naďalej dôsledne a rozhodne hájiť svoje národné záujmy a odmietať akúkoľvek agresiu. Vyzývame kolegov, aby sa nehrali s ohňom. Washington, ktorý je častým porušovateľom medzinárodných zmlúv a dohôd v oblasti kontroly a nešírenia zbraní, nemá nijaké morálne právo „čistiť niekomu niekomu žalúdok“. https://www.mid.ru/main_de/-/asset_publisher/G51iJnfMMNKX/content/id/4605069?fbclid=IwAR3lN0ds4u3QRDJA6-46ugGCL2sSDc9ZcA00bksbm-TQIDFxFpaAMxtqpxk

Mária Zacharovová: Rusko vyzýva USA, aby fakticky prestali zasahovať do záležitostí iných krajín


Rusko vyzýva USA, aby nielen, že hovorili, že prestanú ale aby skutočne prestali zasahovať do záležitostí iných krajín.
Uviedla to vo štvrtok na brífingu oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová, ktorá komentovala tak slová šéfa americkej diplomacie Anthonyho Blinkena o tom, že Washington odmieta násilné vnucovanie demokracie.


Rusko vyzýva svetové spoločenstvo, aby objektívne vyhodnotilo „zásahy“ médií na Ukrajine
„Žiadame tím ministerstva zahraničia, aby sa nie slovami, ale činmi, vzdali pokusov o zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín. Bez zohľadnenia a rešpektovania záujmov partnerov zostanú vytýčené dobre myslené ciele iba deklaráciou." Budeme však veci sledovať, musíme podporiť svojich kolegov v ich smerovaní ku konštruktívnosti a realizmu, “ − uviedla.


„Veľa z toho, čo povedal Anthony Blinken, je bezpochyby, správne. Je ťažké nesúhlasiť s jeho tézou, že demokraciu nemožno presadzovať násilím. Uvedené odôvodnenie však vyvoláva podráždenie. Ak si pozorne prečítate prejav, ukáže sa, že zvrhnúť vlády v iných krajinách nie je možné nie preto, že ide o hrubé porušenie medzinárodného práva, vlastne ide o trestný čin, ale preto, že to príliš veľa stojí americký rozpočet, ktorý, ako každý vie, teraz praská vo švíkoch,“ − zdôraznila diplomatka.


Rusko nenechá bez patričnej odpovede proti ruské sankcie Európskej únie v súvislosti so situáciou na Ukrajine, uviedla oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.
„Kroky Európskej únie považujeme za ďalšiu premeškanú príležitosť upustiť od patovej politiky ultimát, tlaku, a, konečne, prejsť vo vzťahoch s Ruskom k rovnocennej a vzájomne výhodnej spolupráci, “− uviedla vo štvrtok na brífingu Mária Zacharovová v komentári k rozhodnutiu zástupcov Európskej únie predĺžiť sankcie proti ruským fyzickým osobám v dôsledku situácie na Ukrajine. „Ruská strana, ako viete, nenechá bez primeranej reakcie ďalšiu nepriateľskú akciu Európskej únie,“ − dodala.
https://tass.ru/politika/10835365?fbclid=IwAR1RCDCcJ5hsqEyUVbYSMTIF1oQtV_HlpfJL9029ACJbVQ43kJRqqOhlImQ


**Mária Zacharovová: Rusko vyzýva USA, aby fakticky prestali zasahovať do záležitostí iných krajín** Rusko vyzýva USA, aby nielen, že hovorili, že prestanú ale aby skutočne prestali zasahovať do záležitostí iných krajín. Uviedla to vo štvrtok na brífingu oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová, ktorá komentovala tak slová šéfa americkej diplomacie Anthonyho Blinkena o tom, že Washington odmieta násilné vnucovanie demokracie. Rusko vyzýva svetové spoločenstvo, aby objektívne vyhodnotilo „zásahy“ médií na Ukrajine „Žiadame tím ministerstva zahraničia, aby sa nie slovami, ale činmi, vzdali pokusov o zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín. Bez zohľadnenia a rešpektovania záujmov partnerov zostanú vytýčené dobre myslené ciele iba deklaráciou." Budeme však veci sledovať, musíme podporiť svojich kolegov v ich smerovaní ku konštruktívnosti a realizmu, “ − uviedla. „Veľa z toho, čo povedal Anthony Blinken, je bezpochyby, správne. Je ťažké nesúhlasiť s jeho tézou, že demokraciu nemožno presadzovať násilím. Uvedené odôvodnenie však vyvoláva podráždenie. Ak si pozorne prečítate prejav, ukáže sa, že zvrhnúť vlády v iných krajinách nie je možné nie preto, že ide o hrubé porušenie medzinárodného práva, vlastne ide o trestný čin, ale preto, že to príliš veľa stojí americký rozpočet, ktorý, ako každý vie, teraz praská vo švíkoch,“ − zdôraznila diplomatka. Rusko nenechá bez patričnej odpovede proti ruské sankcie Európskej únie v súvislosti so situáciou na Ukrajine, uviedla oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová. „Kroky Európskej únie považujeme za ďalšiu premeškanú príležitosť upustiť od patovej politiky ultimát, tlaku, a, konečne, prejsť vo vzťahoch s Ruskom k rovnocennej a vzájomne výhodnej spolupráci, “− uviedla vo štvrtok na brífingu Mária Zacharovová v komentári k rozhodnutiu zástupcov Európskej únie predĺžiť sankcie proti ruským fyzickým osobám v dôsledku situácie na Ukrajine. „Ruská strana, ako viete, nenechá bez primeranej reakcie ďalšiu nepriateľskú akciu Európskej únie,“ − dodala. https://tass.ru/politika/10835365?fbclid=IwAR1RCDCcJ5hsqEyUVbYSMTIF1oQtV_HlpfJL9029ACJbVQ43kJRqqOhlImQ

Výber z brífingu oficiálnej hovorkyne MZV RF M. V. Zacharovovej🇷🇺
M. Zacharovová: Ruská federácia nebude politizovať otázku spolupráce v súvislosti s vakcínami proti koronavírusu.
Rusko sa nezúčastní na politických pretekoch týkajúcich sa spolupráce medzi krajinami v otázke očkovania proti koronavírusu. Uviedla to v piatok na brífingu oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharová.


Rozhodne sa nezberáme politizovať túto otázku [očkovania proti koronavírusu], nezúčastňujeme sa na nijakých politických pretekoch, a už vôbec nie na fejkových informáciách. Dúfame, že sa nás to nebude týkať, mám na mysli obrovské množstvo falošných správ. Prečo o tom hovorím? No pretože sa, bohužiaľ, stávame objektom falošných informácií, klamstiev, veľkého množstva zverejňovaných neoverených informácií, vrátane informácií o ruskej vakcíne a ruskom úsilí v tejto oblasti,“ −uviedla M. Zacharovová.
https://tass.ru/politika/10888963?fbclid=IwAR2bPvf8QUlJzA_eZE4hn6ZDHhAffQHBzb3o4lFM_luBWPWyuriMqU3sESU


Rusko odsudzuje pokusy o finančné a ekonomické škrtenie Sýrie
Odporcovia politického urovnania v Sýrii sa preorientovali na metódu finančného a ekonomického škrtenia krajiny s cieľom zvrhnúť legitímnu vládu. Uvádza sa to vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia v súvislosti s 10. výročím začiatku masových nepokojov v Sýrii, ktorého text oznámila v piatok na brífingu oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.
„Po neúspechu predošlých mnohoročných pokusov protisýrskych síl dosiahnuť násilné zvrhnutie legitímnej vlády tejto krajiny - rukami banditov a teroristov - prešli na metódy finančného a ekonomického škrtenia, − hovor sa v dokumente. Používajú sa na to jednostranné reštriktívne opatrenia, blokujú poskytovanie zahraničnej pomoci a vytvárajú prekážky na návrat utečencov a osôb vysídlených v rámci štátu na územia kontrolované sýrskou vládou. Selektívna pomoc, ktorú západné krajiny poskytujú svojim klientom v Sýrii, môže iba prehĺbiť existujúci rozkol sýrskej spoločnosti a stimulovať separatistické nálady v oblastiach, ktoré sú dnes umelo izolované.“


https://tass.ru/politika/10889489?fbclid=IwAR0KQZ3G4LA5ZQz_h-hcfy6sjMaVc-d0V4UBwmkqTmlCq7w8zDe8D6FKMhg


Rozmiestnenie amerických pozemných rakiet v Japonsku bude mať za následok odvetné kroky Ruskej federácie – MZV RF
„Všimli sme si informácie v japonských médiách, že Tokio a Washington môžu čoskoro viesť diskusiu o vyhliadkach na rozmiestnenie amerických rakiet v Japonsku. Ako vyplýva z kontextu, opakujem, že sa opierame o publikácie japonských médií, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o pozemné zbrane stredného doletu, a dovoľte mi pripomenúť, že už predtým zakázané v zmysle zmluvy INF (Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu), “ uviedla na brífingu Mária Zacharovová.


https://www.ng.ru/news/704448.html?fbclid=IwAR3Nrgkq-aqBtITdTmg55RSaO1hoXdqrPhH6FkX5JwIP4u4iSefXa_ueCBg


Mária Zacharovová: Moskva varuje Kyjev pred pokusmi o realizáciu silového scenára na Donbase
„Chceli by sme varovať kyjevský režim, horúce hlavy, ktoré mu slúžia alebo nimi manipulujú, pred ďalšou eskaláciou a pokusmi o implementáciu silového scenára na Donbase,“− uviedla Mária Zacharovová v reakcii na vyjadrenia šéfa ukrajinskej delegácie v kontaktnej skupine o urovnaní konfliktu na Donbase Leonida Kravčuka o určitých „radikálnych krokoch“ Kyjeva v prípade odmietnutia Ruskej federácie uznať, že je účastníkom konfliktu na východe Ukrajiny.
Rétorika predstaviteľov ukrajinských orgánov podľa Zacharovovej „núti premýšľať o skutočných zámeroch Kyjeva v tomto historickom období“. „Opätovne vyzývame ukrajinské orgány, aby prestali vymýšľať nové dohody, nové dokumenty a začali konečne svedomite plniť svoje záväzky, vyplývajúce z Minskej dohody,“ − uviedla.


https://tass.ru/politika/10889233?fbclid=IwAR0kRhHqDkOGzuMnoLB5S8HZaazkpcqJQ5CLXROOSA9B6L1LVNaiSZ0AWfg


M. Zacharovová označila rozhovor princa Harryho a jeho manželky Meghan s moderátorkou Oprah Winfreyovou, „za zrútenie dekárácií.“
„Mnoho vecí sa vyjasnilo o tom, čo je demokracia so špecifikami britskej monarchie. <...> Toto nie je škandál. Toto je zrútenie dekorácií,"- konštatovala M. Zacharovová v komentári rozhovoru.
Z rozhovoru, podľa nej, vyplýva, že ani „najchránenejší predstavitelia britskej elity sa necítia bezpečne, ak sú vládnucej elite nepohodlní“. „Po druhé, britský establishment je zajedno s médiami a médiá manipulujú s verejnou mienkou, formujú príslušné vnímanie veci , ktoré sa v podstate nemusí zhodovať s realitou, dokonca jej môže odporovať,“− pokračovala M. Zacharovová. Za seba doplním, že vlastne, materiály Ministerstva zahraničných vecí Británie, ktoré nedávno prenikli do internetovej siete, to len dosvedčujú. Akúkoľvek tému, potvrdila to vojvodkyňa i vojvoda zo Sussexu, môže britská mediálna industria na podnet tých, čo sú pri moci, celkom prekrútiť. “
„Po tretie, rasizmus nebol odstránený a jeho obete sú prenasledované,“ dodala diplomatka.


https://tass.ru/obschestvo/10857451?fbclid=IwAR0KQZ3G4LA5ZQz_h-hcfy6sjMaVc-d0V4UBwmkqTmlCq7w8zDe8D6FKMhg


V&yacute;ber z br&iacute;fingu ofici&aacute;lnej hovorkyne MZV RF M. V. Zacharovovej

Komentár oficiálnej zástupkyne ruského ministerstva zahraničných vecí M. V. Zacharovovej v súvislosti s najnovšou správou Pozorovateľskej misie OSN pre ľudské práva na Ukrajine


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623423?fbclid=IwAR2MiCvuZvEiokVsn7SxQRRbf2pljVkAKXSbwb2tEYDt1JhlqM0jYncNgeI


https://www.facebook.com/ambasadarus/videos/777411732874144


Vyhlásenie stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE Alexandra K. Lukaševiča na online zasadaní Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o zlepšení vedeckej a technickej spolupráce - v reakcii na šírenie pandémie koronavírusu, Viedeň.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623389?fbclid=IwAR2Y0YfWDSr6260naZWSm3SSg2ngZbPO5NfAR6UNeWEpAeImsYJY9_jLzoo


Prejav stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OBSE A. K. Lukaševiča na online zasadaní Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) O situácii na Ukrajine a nevyhnutnosti plniť Minské dohody. Viedeň.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623399?fbclid=IwAR1q34tc5eXMPk6wu-9HzqJ9YRLhutlNN3n2705IA2BBSk4dYbq3gk5woAg


**Koment&aacute;r ofici&aacute;lnej z&aacute;stupkyne rusk&eacute;ho ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; M. V. Zacharovovej v s&uacute;vislosti s najnov&scaron;ou spr&aacute;vou Pozorovateľskej misie OSN pre ľudsk&eacute; pr&aacute;va na Ukrajine** https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623423?fbclid=IwAR2MiCvuZvEiokVsn7SxQRRbf2pljVkAKXSbwb2tEYDt1JhlqM0jYncNgeI https://www.facebook.com/ambasadarus/videos/777411732874144 Vyhl&aacute;senie st&aacute;leho predstaviteľa Ruskej feder&aacute;cie pri OBSE Alexandra K. Luka&scaron;eviča na online zasadan&iacute; St&aacute;lej rady Organiz&aacute;cie pre bezpečnosť a spolupr&aacute;cu v Eur&oacute;pe (OBSE) o zlep&scaron;en&iacute; vedeckej a technickej spolupr&aacute;ce - v reakcii na &scaron;&iacute;renie pand&eacute;mie koronav&iacute;rusu, Viedeň. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623389?fbclid=IwAR2Y0YfWDSr6260naZWSm3SSg2ngZbPO5NfAR6UNeWEpAeImsYJY9_jLzoo Prejav st&aacute;leho predstaviteľa Ruskej feder&aacute;cie pri OBSE A. K. Luka&scaron;eviča na online zasadan&iacute; St&aacute;lej rady Organiz&aacute;cie pre bezpečnosť a spolupr&aacute;cu v Eur&oacute;pe (OBSE) O situ&aacute;cii na Ukrajine a nevyhnutnosti plniť Minsk&eacute; dohody. Viedeň. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4623399?fbclid=IwAR1q34tc5eXMPk6wu-9HzqJ9YRLhutlNN3n2705IA2BBSk4dYbq3gk5woAg

Kremeľ oznámil, že dopyt po Sputniku V na svete prevyšuje ponuku


„Samotný fakt, že dopyt po ruskej vakcíne vo svete je veľký, bez preháňania, je veľký - a dopyt v súčasnosti výrazne prevyšuje ponuku, ktorú môžu poskytnúť výrobné kapacity, to, samozrejme, núti Ruský priamy investičný fond mimoriadne intenzívne pracovať,“ - povedal Peskov.


https://ria.ru/20210315/spros-1601234096.html?fbclid=IwAR2bSiLHDIvMpA9OWgD_K1huRcuBjeHMc36rxmqOHQRwr3pXib7MrYAgkNI


**Kremeľ ozn&aacute;mil, že dopyt po Sputniku V na svete prevy&scaron;uje ponuku** &bdquo;Samotn&yacute; fakt, že dopyt po ruskej vakc&iacute;ne vo svete je veľk&yacute;, bez preh&aacute;ňania, je veľk&yacute; - a dopyt v s&uacute;časnosti v&yacute;razne prevy&scaron;uje ponuku, ktor&uacute; m&ocirc;žu poskytn&uacute;ť v&yacute;robn&eacute; kapacity, to, samozrejme, n&uacute;ti Rusk&yacute; priamy investičn&yacute; fond mimoriadne intenz&iacute;vne pracovať,&ldquo; - povedal Peskov. https://ria.ru/20210315/spros-1601234096.html?fbclid=IwAR2bSiLHDIvMpA9OWgD_K1huRcuBjeHMc36rxmqOHQRwr3pXib7MrYAgkNI

Ruský veľvyslanec v USA bol odvolaný do Moskvy na konzultáciu
Ako oznámila hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová, veľvyslanec Ruska vo Washingtone Anatolij Antonov bol pozvaný do Moskvy na konzultáciu.
Pre nás je najdôležitejšie určiť, ako by sa dal napraviť nepriaznivý stav rusko-amerických vzťahov, ktoré Washington v ostatných rokoch v podstate zahnal do slepej uličky,“ hovorí sa v komentári Márie Zacharovovej.


https://regnum.ru/news/polit/3218063.html?fbclid=IwAR2IQZWGOWfs0NYOuwacSrpvpYqY4XFDr1Vzt8sIBRfzkYGPSnKqxxuzSv8


Rusk&yacute; veľvyslanec v USA bol odvolan&yacute; do Moskvy na konzult&aacute;ciu Ako ozn&aacute;mila hovorkyňa Ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; M&aacute;ria Zacharovov&aacute;, veľvyslanec Ruska vo Washingtone Anatolij Antonov bol pozvan&yacute; do Moskvy na konzult&aacute;ciu. Pre n&aacute;s je najd&ocirc;ležitej&scaron;ie určiť, ako by sa dal napraviť nepriazniv&yacute; stav rusko-americk&yacute;ch vzťahov, ktor&eacute; Washington v ostatn&yacute;ch rokoch v podstate zahnal do slepej uličky,&ldquo; hovor&iacute; sa v koment&aacute;ri M&aacute;rie Zacharovovej. https://regnum.ru/news/polit/3218063.html?fbclid=IwAR2IQZWGOWfs0NYOuwacSrpvpYqY4XFDr1Vzt8sIBRfzkYGPSnKqxxuzSv8
Upravené 18. 3. 2021 o 13:39

Ruský veľvyslanec v USA bol odvolaný do Moskvy na konzultáciu
Nemám z toho dobrý pocit. Z pohledu mezinárodního práva se jedná o dosti vysoký stupeň diplomatických protiopatření. Ambasádu pak řídí zpravidla hlava jejího diplomatického personálu - chargé d’affaires. Pak už je jen snad trvalé přerušení diplomatických styků. V případě světových mocností je to výstražný signál pro celý svět.


[quote=&quot;pid:7682, uid:12&quot;]Rusk&yacute; veľvyslanec v USA bol odvolan&yacute; do Moskvy na konzult&aacute;ciu[/quote]Nem&aacute;m z toho dobr&yacute; pocit. Z pohledu mezin&aacute;rodn&iacute;ho pr&aacute;va se jedn&aacute; o dosti vysok&yacute; stupeň diplomatick&yacute;ch protiopatřen&iacute;. Ambas&aacute;du pak ř&iacute;d&iacute; zpravidla hlava jej&iacute;ho diplomatick&eacute;ho person&aacute;lu - charg&eacute; d&rsquo;affaires. Pak už je jen snad trval&eacute; přeru&scaron;en&iacute; diplomatick&yacute;ch styků. V př&iacute;padě světov&yacute;ch mocnost&iacute; je to v&yacute;stražn&yacute; sign&aacute;l pro cel&yacute; svět.

Ten signál je především nový z hlediska chování Ruska. Rychlý ,adekvátní a ještě ne konečný. To nebývalo v minulosti.
RSA se postupně stahují z mezinárodní scény, administrativa prakticky nepracuje a její hlava demonstruje na svém rozkladu i rozklad státnosti. myslím, že nejvíce tento skeč zapůsobil právě na neamerické členy NATO a jejich chuť a vůli sdílet s psychopaty společný osud. Biden posunul vzájemnou nedůvěru v tomto spolku o kus dál.


Ten sign&aacute;l je předev&scaron;&iacute;m nov&yacute; z hlediska chov&aacute;n&iacute; Ruska. Rychl&yacute; ,adekv&aacute;tn&iacute; a je&scaron;tě ne konečn&yacute;. To neb&yacute;valo v minulosti. RSA se postupně stahuj&iacute; z mezin&aacute;rodn&iacute; sc&eacute;ny, administrativa prakticky nepracuje a jej&iacute; hlava demonstruje na sv&eacute;m rozkladu i rozklad st&aacute;tnosti. mysl&iacute;m, že nejv&iacute;ce tento skeč zapůsobil pr&aacute;vě na neamerick&eacute; členy NATO a jejich chuť a vůli sd&iacute;let s psychopaty společn&yacute; osud. Biden posunul vz&aacute;jemnou nedůvěru v tomto spolku o kus d&aacute;l.

Zacharovová: Twitter neblokuje hrozby voči ruským diplomatom


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová uviedla, že Twitter neblokuje priame hrozby voči ruským diplomatom.
„Priame hrozby - vrátane ruských diplomatov, ministerstva zahraničných vecí - nie sú blokované vôbec (hoci sieti venujeme pozornosť), alebo sú blokované po niekoľkých mesiacoch našej usilovnej práce v tomto smere,“ uviedla. počas brífingu.


Roskomnadzor predtým pohrozil zablokovaním Twitteru na území Ruska už o mesiac, ak sociálna sieť nevymaže zakázané informácie.


 1. marca začal Roskomnadzor spomaľovať rýchlosť Twitteru na všetkých mobilných gadgetoch a na 50% stacionárnych zariadeniach. Ako bolo vysvetlené na oddelení, je to spôsobené systematickým porušovaním zákonov spoločnosti týkajúcich sa umiestňovania zakázaného obsahu. Sociálna sieť bola upozornená na možnosť úplného blokovania v prípade ignorovania požiadaviek.

https://russian.rt.com/world/news/843774-zaharova-twitter-blokirovka


**Zacharovov&aacute;: Twitter neblokuje hrozby voči rusk&yacute;m diplomatom** Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; uviedla, že Twitter neblokuje priame hrozby voči rusk&yacute;m diplomatom. &bdquo;Priame hrozby - vr&aacute;tane rusk&yacute;ch diplomatov, ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; - nie s&uacute; blokovan&eacute; v&ocirc;bec (hoci sieti venujeme pozornosť), alebo s&uacute; blokovan&eacute; po niekoľk&yacute;ch mesiacoch na&scaron;ej usilovnej pr&aacute;ce v tomto smere,&ldquo; uviedla. počas br&iacute;fingu. Roskomnadzor predt&yacute;m pohrozil zablokovan&iacute;m Twitteru na &uacute;zem&iacute; Ruska už o mesiac, ak soci&aacute;lna sieť nevymaže zak&aacute;zan&eacute; inform&aacute;cie. 10. marca začal Roskomnadzor spomaľovať r&yacute;chlosť Twitteru na v&scaron;etk&yacute;ch mobiln&yacute;ch gadgetoch a na 50% stacion&aacute;rnych zariadeniach. Ako bolo vysvetlen&eacute; na oddelen&iacute;, je to sp&ocirc;soben&eacute; systematick&yacute;m poru&scaron;ovan&iacute;m z&aacute;konov spoločnosti t&yacute;kaj&uacute;cich sa umiestňovania zak&aacute;zan&eacute;ho obsahu. Soci&aacute;lna sieť bola upozornen&aacute; na možnosť &uacute;pln&eacute;ho blokovania v pr&iacute;pade ignorovania požiadaviek. https://russian.rt.com/world/news/843774-zaharova-twitter-blokirovka

a její hlava demonstruje na svém rozkladu i rozklad státnosti
Kdo má tu hlavu pod patronací? Je to hlava člověka se stařeckou demencí, ano hlava dobrého herce?


[quote=&quot;pid:7722, uid:57&quot;]a jej&iacute; hlava demonstruje na sv&eacute;m rozkladu i rozklad st&aacute;tnosti[/quote]Kdo m&aacute; tu hlavu pod patronac&iacute;? Je to hlava člověka se stařeckou demenc&iacute;, ano hlava dobr&eacute;ho herce?

VYBRANÉ Z VYSTÚPENIA S. V. LAVROVA NA ZASADNUTÍ SPRÁVNEJ RADY FONDU A. M. GORČAKOVA


Rusko je pripravené na neľahký rozvoj vzťahov s USA, uviedol S. Lavrov
„Takže situácia (vo vzťahoch s USA - pozn. Red.), naozaj nie je ľahká, ale sme pripravení na takýto vývoj udalostí,“ - uviedol Lavrov na stretnutí správnej rady Fondu na podporu verejnej diplomacie A. M. Gorčakova.
Pripomenul predtým vyjadrené stanovisko, že Ruská federácia bude pripravená spolupracovať s USA „iba v tých oblastiach, ktoré ju zaujímajú, a len za podmienok, ktoré sú pre nás prospešné“.


https://ria.ru/20210319/lavrov-1601942400.html?fbclid=IwAR3AsIxCC9ibFj_g9P2Td1N1dbCdVde6bDhhlvjBat6kQb6AeSp3OaVOr6g


Sergej Lavrov obvinil Západ z neochoty nadviazať spoluprácu pri pandémii
„Žiaľ, existencia spoločných problémov, vrátane prebiehajúcej epidémie COVID-19, zatiaľ neviedla k spojeniu medzinárodného spoločenstva s cieľom problémy celkom odstrániť,“ uviedol S. Lavrov.
Podľa neho hlavný dôvod tohto stavu „spočíva v neochote mnohých štátov na historickom Západe na čele s USA nadviazať konštruktívnu rovnocennú spoluprácu s ostatnými medzinárodnými hráčmi“.


https://ria.ru/20201229/lavrov-1591387792.html?fbclid=IwAR0_PkimhTOUe4YcPffBhrCAO5QFkge5mZZAFUzbf4uce9WJHN0qQROY1j4


Západ zdiskredituje ideály demokracie, ktoré podporuje, uviedol Sergej Lavrov
„Je čoraz zjavnejšie, že Západ zdiskredituje ideály demokracie, ktoré presadzuje, teda sám seba. Naše početné pozvania na vecný, vzájomne rešpektujúci a profesionálny dialóg s konkrétnymi skutočnosťami, ktoré máme v rukách, s cieľom vyriešiť vzájomné obavy a nájsť vyváženú rovnováhu záujmov a kompromisov, sa jednoducho ignorujú.
Pokračujú hrubé pokusy privatizovať sekretariáty medzinárodných organizácií, aby si uzurpovali právo určovať obsah multilateralizmu“, −uviedol S. Lavrov na zasadnutí Správnej rady Fondu na podporu verejnej diplomacie A. M. Gorčakova .
„V niekoľkých členských štátoch EÚ a NATO, na Ukrajine nezávislé médiá bez okolkov zastavujú a vedúce západné hlavné mestá vítajú a podporujú tieto hrubé porušenia existujúcich rozhodnutí OSN, OBSE a Rady Európy o slobode prístupu k informáciám,“ – dodal.


https://ria.ru/20210319/demokratiya-1601945975.html?fbclid=IwAR2gIZe-bUOT-UY4vFWqU2FG-DXcFyDLXFV5niDQAuCmcyGsuvUWgbfgBHU


**VYBRAN&Eacute; Z VYST&Uacute;PENIA S. V. LAVROVA NA ZASADNUT&Iacute; SPR&Aacute;VNEJ RADY FONDU A. M. GORČAKOVA** Rusko je pripraven&eacute; na neľahk&yacute; rozvoj vzťahov s USA, uviedol S. Lavrov &bdquo;Takže situ&aacute;cia (vo vzťahoch s USA - pozn. Red.), naozaj nie je ľahk&aacute;, ale sme pripraven&iacute; na tak&yacute;to v&yacute;voj udalost&iacute;,&ldquo; - uviedol Lavrov na stretnut&iacute; spr&aacute;vnej rady Fondu na podporu verejnej diplomacie A. M. Gorčakova. Pripomenul predt&yacute;m vyjadren&eacute; stanovisko, že Rusk&aacute; feder&aacute;cia bude pripraven&aacute; spolupracovať s USA &bdquo;iba v t&yacute;ch oblastiach, ktor&eacute; ju zauj&iacute;maj&uacute;, a len za podmienok, ktor&eacute; s&uacute; pre n&aacute;s prospe&scaron;n&eacute;&ldquo;. https://ria.ru/20210319/lavrov-1601942400.html?fbclid=IwAR3AsIxCC9ibFj_g9P2Td1N1dbCdVde6bDhhlvjBat6kQb6AeSp3OaVOr6g Sergej Lavrov obvinil Z&aacute;pad z neochoty nadviazať spolupr&aacute;cu pri pand&eacute;mii &bdquo;Žiaľ, existencia spoločn&yacute;ch probl&eacute;mov, vr&aacute;tane prebiehaj&uacute;cej epid&eacute;mie COVID-19, zatiaľ neviedla k spojeniu medzin&aacute;rodn&eacute;ho spoločenstva s cieľom probl&eacute;my celkom odstr&aacute;niť,&ldquo; uviedol S. Lavrov. Podľa neho hlavn&yacute; d&ocirc;vod tohto stavu &bdquo;spoč&iacute;va v neochote mnoh&yacute;ch &scaron;t&aacute;tov na historickom Z&aacute;pade na čele s USA nadviazať kon&scaron;trukt&iacute;vnu rovnocenn&uacute; spolupr&aacute;cu s ostatn&yacute;mi medzin&aacute;rodn&yacute;mi hr&aacute;čmi&ldquo;. https://ria.ru/20201229/lavrov-1591387792.html?fbclid=IwAR0_PkimhTOUe4YcPffBhrCAO5QFkge5mZZAFUzbf4uce9WJHN0qQROY1j4 Z&aacute;pad zdiskredituje ide&aacute;ly demokracie, ktor&eacute; podporuje, uviedol Sergej Lavrov &bdquo;Je čoraz zjavnej&scaron;ie, že Z&aacute;pad zdiskredituje ide&aacute;ly demokracie, ktor&eacute; presadzuje, teda s&aacute;m seba. Na&scaron;e početn&eacute; pozvania na vecn&yacute;, vz&aacute;jomne re&scaron;pektuj&uacute;ci a profesion&aacute;lny dial&oacute;g s konkr&eacute;tnymi skutočnosťami, ktor&eacute; m&aacute;me v ruk&aacute;ch, s cieľom vyrie&scaron;iť vz&aacute;jomn&eacute; obavy a n&aacute;jsť vyv&aacute;žen&uacute; rovnov&aacute;hu z&aacute;ujmov a kompromisov, sa jednoducho ignoruj&uacute;. Pokračuj&uacute; hrub&eacute; pokusy privatizovať sekretari&aacute;ty medzin&aacute;rodn&yacute;ch organiz&aacute;ci&iacute;, aby si uzurpovali pr&aacute;vo určovať obsah multilateralizmu&ldquo;, &minus;uviedol S. Lavrov na zasadnut&iacute; Spr&aacute;vnej rady Fondu na podporu verejnej diplomacie A. M. Gorčakova . &bdquo;V niekoľk&yacute;ch člensk&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch E&Uacute; a NATO, na Ukrajine nez&aacute;visl&eacute; m&eacute;di&aacute; bez okolkov zastavuj&uacute; a ved&uacute;ce z&aacute;padn&eacute; hlavn&eacute; mest&aacute; v&iacute;taj&uacute; a podporuj&uacute; tieto hrub&eacute; poru&scaron;enia existuj&uacute;cich rozhodnut&iacute; OSN, OBSE a Rady Eur&oacute;py o slobode pr&iacute;stupu k inform&aacute;ci&aacute;m,&ldquo; &ndash; dodal. https://ria.ru/20210319/demokratiya-1601945975.html?fbclid=IwAR2gIZe-bUOT-UY4vFWqU2FG-DXcFyDLXFV5niDQAuCmcyGsuvUWgbfgBHU

Ruské ministerstvo zahraničia: USA nepodporili návrh na rozhovor medzi Putinom a Bidenom


Americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s vodcom USA Joeom Bidenom vo forme otvorenej videokonferencie, uviedlo ruské ministerstvo zahraničia.


"S poľutovaním konštatujeme, že americká strana nepodporila návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s americkým prezidentom Georgom Bidenom 19. alebo 22. marca," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.


Ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že zodpovednosť za „premeškanie ďalšej príležitosti nájsť cestu zo slepej uličky vytvorenej vinou Washingtonu v rusko-amerických vzťahoch“ leží na Spojených štátoch.


https://russian.rt.com/world/news/844810-mid-ssha-razgovor-putin-baiden


Rusk&eacute; ministerstvo zahraničia:** USA nepodporili n&aacute;vrh na rozhovor medzi Putinom a Bidenom** Americk&aacute; strana nepodporila n&aacute;vrh rusk&eacute;ho prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s vodcom USA Joeom Bidenom vo forme otvorenej videokonferencie, uviedlo rusk&eacute; ministerstvo zahraničia. &quot;S poľutovan&iacute;m kon&scaron;tatujeme, že americk&aacute; strana nepodporila n&aacute;vrh rusk&eacute;ho prezidenta Vladimira Putina na rozhovor s americk&yacute;m prezidentom Georgom Bidenom 19. alebo 22. marca,&quot; uv&aacute;dza sa vo vyhl&aacute;sen&iacute; ministerstva. Ministerstvo zahraničia zd&ocirc;raznilo, že zodpovednosť za &bdquo;preme&scaron;kanie ďal&scaron;ej pr&iacute;ležitosti n&aacute;jsť cestu zo slepej uličky vytvorenej vinou Washingtonu v rusko-americk&yacute;ch vzťahoch&ldquo; lež&iacute; na Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch. https://russian.rt.com/world/news/844810-mid-ssha-razgovor-putin-baiden

Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru


Rusko a USA uskutočnili konzultácie o otázkach bezpečnosti Vesmíru vo forme videokonferencie. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí.
„Výmena názorov sa uskutočnila v súvislosti so širokou škálou otázok týkajúcich sa zaistenia bezpečnosti vesmírnych aktivít,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničia.


Strany vyjadrili záujem pokračovať v dialógu na túto tému.
https://russian.rt.com/world/news/845346-rossiya-i-ssha-proveli-konsultacii


**Rusko a USA uskutočnili konzult&aacute;cie o ot&aacute;zkach bezpečnosti Vesm&iacute;ru** Rusko a USA uskutočnili konzult&aacute;cie o ot&aacute;zkach bezpečnosti Vesm&iacute;ru vo forme videokonferencie. Informovalo o tom rusk&eacute; ministerstvo zahraničn&yacute;ch vec&iacute;. &bdquo;V&yacute;mena n&aacute;zorov sa uskutočnila v s&uacute;vislosti so &scaron;irokou &scaron;k&aacute;lou ot&aacute;zok t&yacute;kaj&uacute;cich sa zaistenia bezpečnosti vesm&iacute;rnych aktiv&iacute;t,&ldquo; uv&aacute;dza sa vo vyhl&aacute;sen&iacute; ministerstva zahraničia. Strany vyjadrili z&aacute;ujem pokračovať v dial&oacute;gu na t&uacute;to t&eacute;mu. https://russian.rt.com/world/news/845346-rossiya-i-ssha-proveli-konsultacii

Lavrov vyzval na ukončenie vojenskej eskalácie na Kórejskom polostrove


Ruské ministerstvo zahraničia vyzýva strany, aby upustili od zvyšovania vojenskej činnosti a pretekov v zbrojení na Kórejskom polostrove. Uviedol to šéf ruského ministerstva zahraničia Sergej Lavrov.


„Zdôraznili sme význam úsilia o udržanie mierovej a stabilnej situácie v severovýchodnej Ázii, samozrejme vrátane Kórejského polostrova, z čoho vyplýva odmietnutie strán pokračovať v pretekoch v zbrojení a zvyšovať vojenskú aktivitu v akejkoľvek podobe,“ uviedla RIA Novosti citoval ho po rokovaniach s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Jung Ui Youngom.


Lavrov tiež poznamenal, že ruská strana je za skoré obnovenie rokovacieho procesu medzi stranami o trvalom vyriešení „celého komplexu problémov v tomto regióne“.


Predseda ruského ministerstva zahraničia predtým vystúpil s uvítacím prejavom na otváracom ceremoniáli Roku vzájomných výmen medzi Ruskou federáciou a Kórejskou republikou.


https://russian.rt.com/world/news/845876-lavrov-koreiskii-poluostrov-otnosheniya


**Lavrov vyzval na ukončenie vojenskej eskal&aacute;cie na K&oacute;rejskom polostrove** Rusk&eacute; ministerstvo zahraničia vyz&yacute;va strany, aby upustili od zvy&scaron;ovania vojenskej činnosti a pretekov v zbrojen&iacute; na K&oacute;rejskom polostrove. Uviedol to &scaron;&eacute;f rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Sergej Lavrov. &bdquo;Zd&ocirc;raznili sme v&yacute;znam &uacute;silia o udržanie mierovej a stabilnej situ&aacute;cie v severov&yacute;chodnej &Aacute;zii, samozrejme vr&aacute;tane K&oacute;rejsk&eacute;ho polostrova, z čoho vypl&yacute;va odmietnutie str&aacute;n pokračovať v pretekoch v zbrojen&iacute; a zvy&scaron;ovať vojensk&uacute; aktivitu v akejkoľvek podobe,&ldquo; uviedla RIA Novosti citoval ho po rokovaniach s juhok&oacute;rejsk&yacute;m ministrom zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Jung Ui Youngom. Lavrov tiež poznamenal, že rusk&aacute; strana je za skor&eacute; obnovenie rokovacieho procesu medzi stranami o trvalom vyrie&scaron;en&iacute; &bdquo;cel&eacute;ho komplexu probl&eacute;mov v tomto regi&oacute;ne&ldquo;. Predseda rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia predt&yacute;m vyst&uacute;pil s uv&iacute;tac&iacute;m prejavom na otv&aacute;racom ceremoni&aacute;li Roku vz&aacute;jomn&yacute;ch v&yacute;men medzi Ruskou feder&aacute;ciou a K&oacute;rejskou republikou. https://russian.rt.com/world/news/845876-lavrov-koreiskii-poluostrov-otnosheniya

Ruský veľvyslanec na Slovensku pre HN: Sputnik V je zbraň. Dajte taký titulok
Produkcia našej vakcíny sa zvyšuje, budú ju vyrábať vo viacerých štátoch, tvrdí exkluzívne pre HN Igor Bratčikov, ruský veľvyslanec na Slovensku.
Pavol Novotný: Slovensko vo februári zakúpilo 2 milióny vakcíny Sputnik V. Máte informácie o tom, ako prebiehala príprava dohody? Pomáhali ste slovenskej alebo ruskej strane pri nadväzovaní kontaktov?
Veľvyslanec Bratčikov: Nebudem to tajiť, skutočne sme prispeli k tomu, aby sa nadviazali priame kontakty medzi slovenskou a ruskou vládou. A urobili sme všetko preto, aby slovenské lietadlo mohlo rýchlo a bez problémov dopraviť vakcínu na Slovensko.
Pavol Novotný: Tento kontrakt sa zrejme nezrodil zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň, môžete prezradiť, ako dlho sa pripravoval?
Veľvyslanec Bratčikov Bolo to urobené veľmi operatívne.
Pavol Novotný: Rusko poskytlo Sputnik V okrem Slovenska mnohým ďalším krajinám po celom svete. Množia sa obavy, či bude výrobca vôbec schopný produkovať a dodávať vakcínu do iných krajín podľa dohodnutého harmonogramu a zmluvných objemov. Je tu záruka, že všetky šarže budú dodané včas?
Veľvyslanec Bratčikov: Nie je nijaký dôvod na obavy, pretože výroba sa zvyšuje, vakcínu Sputnik V budú vyrábať v Bielorusku, Indii, Brazílii, Južnej Kórei a iných krajinách, možno aj v Európe. Budú to dodávky nielen na vlastný trh, ale aj na trhy iných krajín.
Pavol Novotný: Takisto počúvame vyhlásenia a obavy, že Sputnik V je súčasťou hybridnej vojny Moskvy, ktorá chce takýmto spôsobom rozdeliť jednotu EÚ. Napokon ako prvé začalo očkovať Maďarsko, ktoré má s Bruselom dlhodobé problémy a premiér Orbán sa netají dobrými vzťahmi s Vladimírom Putinom. Čo na to hovoríte?
Veľvyslanec Bratčikov: Ja by som na Vašu otázku odpovedal Takto: Sputnik V samozrejme, je zbraň, môžete to dať hoci aj do názvu rozhovoru, je to zbraň efektívna, ibaže je zameraná proti spoločnému nepriateľovi, proti globálnej pandémii koronavírusu. A tí, čo o hybridnej vojne uvažujú v klasickom ponímaní, tým by som odporučil, aby sa pozreli na reálne hrozby bezpečnosti, ako v konkrétnych krajinám, tak ľudstvu vcelku. A čo sa týka názorov na Sputnik v Európe, ja vidím, že je tu prvok nekalej konkurencie, aj snaha problém politizovať. Radšej sa tomu vyhýbať.
Pavol Novotný: Predmetom diskusií je tiež fakt, že Európska lieková agentúra zatiaľ Sputnik V nesertifikovala. Sledujete osobne proces jeho registrácie?
Veľvyslanec Bratčikov: Áno, sledujeme ten proces, a chcel by som zdôrazniť, že by sme sa chceli vyhnúť aj politizácii tejto témy, aj nekalej konkurencii. Rátame s profesionálnym prístupom k danému problému. Rátame so štandardnou procedúrou Európskej liekovej agentúry. Predpokladáme, že k tomu dôjde v najbližšom čase.
Pavol Novotný: V súvislosti s vakcínami proti COVID-19 sa občas objavujú názory, že predsa nie je možné vyvinúť účinnú látku v takom krátkom čase. Viete o Sputniku V povedať niečo bližšie? Vyvinuli ju ruskí vedci alebo im v tom pomohli západné laboratóriá?
Veľvyslanec Bratčikov: Sputnik V vyvinuli vo Federálnom výskumnom centre Gamaleja, je to jedno z popredných svetových vedeckých ústavov mikrobiológie a epidemiológie, základná platforma vakcíny bola vyvinutá v našej krajine ešte koncom 80-tych rokov minulého storočia a na tejto báze sa pristúpilo k vývinu Sputnika V. Chcel by som pripomenúť, že ešte v roku 2015 na tejto technologickej platforme bola vyvinutá vakcína proti zimnici ebola. A bola zaregistrovaná, zapatentovaná. Takže v tejto súvislosti môžem povedať, že vyvinutie Sputnika nie je vec včerajška, ale má za sebou už niekoľko desaťročí.
Pavol Novotný: Pred niekoľkými dňami sa dal očkovať aj prezident Putin, nepovedla však, akou vakcínou, čo vyvolalo isté pochybnosti. Dôverujete Vy osobne Sputniku V a ste ochotný sa ním dať zaočkovať?
Veľvyslanec Bratčikov: Áno, dôverujem jej a dám sa zaočkovať. Lenže chcem povedať, že my máme tri zaregistrované vakcíny. A keď som čítal kritiky, že prezident nehovorí, akou vakcínou bol zaočkovaný, myslím si, že je to správne, aby sa nevytvárala konkurencia, nekalá konkurencia už na našom trhu vakcín.
Pavol Novotný: Ak Európska lieková agentúra napokon Sputnik V schváli, bude ho treba vyrábať aj na území EÚ. Hovorí sa napríklad o Rakúsku, prvé kontakty prebehli v Nemecku. Naši vládni predstavitelia nevylúčili, že by sa mohol vyrábať aj na Slovensku. Považujete to za reálne a viete niečo aj o tejto možnosti?
Veľvyslanec Bratčikov: Na toto odpoviem krátko, to je skôr záležitosť slovenskej vlády a vlád iných štátov Európskej únie. My sme otvorení vyjsť v ústrety takýmto ponukám.
Pavol Novotný: V mediách sa hovorí aj o pomalej vakcinácii v Rusku? Ako u vás prebieha očkovanie? Využívajú sa len spomínané tri ruské vakcíny alebo ste siahli aj oi iných, napríklad západných, čínskych či indickýcg látkach?
Veľvyslanec Bratčikov: V Rusku sa očkuje, očkovanie prebieha dostatočne úspešne troma našimi vakcínami, k dnešnému dňu je zaočkovaných približne 9 miliónov občanov, samozrejme, boli by sme radi, keby ich bolo viac, ale našťastie počet nakazených klesá a zrejme zapracovala aj ruská psychika, ktorá spočíva v spoliehaní na náhodu.
Pavol Novotný: Ako to myslíte?
Veľvyslanec Bratčikov: Ľudia sa spoliehajú na to, že sa zaobídu aj bez očkovania. Problémy s očkovaním nie sú, dôvera vôči ruským vakcínam je, ale ako by som ešte raz chcel zdôrazniť, pandemická vlna ustupuje, takže si mnohí myslia, že sa zaobídu aj bez týchto preparátov.
Pavol Novotný: Môže to do istej miery súvisieť aj s konšpiračnými teóriami zameranými proti očkovaniu?
Veľvyslanec Bratčikov: Chýry sa šíria v každej krajine, Ale celkove, znova by som to rád zdôraznil naši občania dôverujú očkovaniu a myslím si, že v lete bude dosiahnutá potrebná úroveň vakcinácie, že bude možno hovoriť o kolektívnej imunite.
Pavol Novotný: Zlepšenie vzťahov so Slovenskom aj celou EÚ stále brzdia politické témy, ako je väzenie opozičného lídra Alexeja Navaľného či ruská anexia Krymu. Je to vôbec reálny návrat tohto polostrova pod kontrolu Ukrajiny?
Veľvyslanec Bratčikov: Pokiaľ ide o vrátenie niekomu Krymu, odpovedal by som, ako odpovedali starí Rimania - Ad Calendas graecas, čiže nikdy. Kyjev a všetci tí, čo podporujú súčasnú ukrajinskú vládu, by chceli asi vrátiť Krym bez obyvateľstva. Chcel by som pripomenúť, že 96 percent obyvateľov Krymu hlasovalo v roku 2014 v referende za pripojenie k Rusku.
Pavol Novotný:Lenže Ukrajina aj Západ odmietajú legitimitu tohto referenda...
Veľvyslanec Bratčikov: Toto referndum bolo konané v súlade s normami medzinárodného práva a čl. 2. Charty OSN za pripojenie k Rusku. A došlo k tomu, ešte raz to chcem zdôrazniť po násilnom puči v Kyjeve, ktorý vyvolali radikáli a nacionalisti a jedným z prvých legislatívnych aktov bolo porušenie práv rusky hovoriaceho obyvateľstva a oklieštenie používania ruského jazyka. Takže veľmi jednoducho by som odpovedal : otázka Krymu je uzavretá.
Pavol Novotný: Západ však podmieňujú opätovné nadviazanie vzťahov s Moskvou práve vyriešením krymskej otázky...
Veľvyslanec Bratčikov: Čo sa týka vzťahov s EÚ , vzťahy by naozaj mali byť lepšie. A aktuálna situácia nás neteší . Rusko potrebuje s EÚ dobré vzťahy , práve tak ako to potrebuje EÚ. Takže v danej situácii sme na jednej lodi, a ja predpokladám, že sa vzťahy zlepšia.
Pavol Novotný: Vaša pozícia veľvyslanca v Bratislave je dôležitá aj preto, že Slovensko je priamym susedom Ukrajiny, kde už sedem rokov na Donbase pretrváva vojenský konflikt. Kyjev dokonca obviňuje Moskvu z priamej vojenskej prítomnosti na Ukrajine...
Veľvyslanec Bratčikov: Jediným právnym aktom, prostredníctvom ktorého možno tento konflikt urovnať, je komplexné dodržiavanie Minských dohôd. Je dôležité podčiarknúť, že naša krajina nie je a nikdy nebola jednou zo strán konfliktu. Sú nimi Kyjev, Doneck, Luhansk. V spomínanom komplexe Minských dohôd sa nikde nehovorí o odsune akýchsi mytologických ruských vojsk z Donbasu.
Pavol Novotný: Akú úlohu tu teda zohrávate?
Veľvyslanec Bratčikov: Ruská strana ako sprostredkovateľ je ochotná poskytovať nevyhnutnú pomoc pri urovnaní tohto ťažkého občianskeho konfliktu. Pri jeho posudzovaní však odporúčam opierať sa o fakty, a nie na domnienky, či dokonca výmysly.
Pavol Novotný: Snaží sa Moskva vôbec prispieť nejakým spôsobom k urovnaniu tohto konfliktu? Kyjev totiž tvrdí, že ho, naopak, podporujete.
Veľvyslanec Bratčikov: Moskva sa aj usiluje „prispieť“, ako ste zdôraznili, k urovnaniu tohto konfliktu, pretože je to konflikt krvavý, tam zomierali a bohužiaľ zomierajú ľudia. My máme záujem na tom, aby na našich západných hraniciach existovala stabilná, prosperujúca Ukrajina.
Pavol Novotný: Západ protestuje tiež voči uväzneniu Alexeja Navaľného v kolónii s prísnym režimom. Za akých podmienok sa môže dostať na slobodu?
Veľvyslanec Bratčikov: Tuto otázku netreba politizovať. V súlade s ruskou legislatívou momentálne nie je pravný dôvod na oslobodenie tejto osoby, ktorá sa nachádza, to by som chcel zdôrazniť, v kolónii pre hospodárske delikty. Toto sa akosi zamlčuje. Ako hovorí známe latinské príslovie - dura lex, cet lex, teda tvrdý zákon, ale zákon. To musí byť naprosto axiomou v každom právnom štáte.
Pavol Novotný: Ostrá kritika sa ozýva aj na adresu tvrdých a násilných zásahov proti demonštrantom požadujúcim jeho prepustenie...
Veľvyslanec Bratčikov: Ak ide o obvinenia, ktoré niekedy počuváme na adresu ruskej polície zasahujúcej pri nepovolených protivládnych akciách, tak hovorím len jedno - buďme objektivní. Pozrime sa na to, ako pri podobných nepovolených masovýcg protivládnych akciách postupujú orgány činné v trestnom konaní v Spojených štátoch či v západnej Európe. Zatiaľ ešte nikto nezrušil biblickú múdrosť, ktorá hovorí, že netreba vidieť slámku v oku cudzom a vo vlastnom nevidieť brvno.
Pavol Novotný: Existuje podľa vás šanca, že ak bude Sputnik V napokon schválený a používaný, môže to byť tým povestným bodom zlomu, ktorý pomôže k reštarty vzájomných vzťahov a možno aj k priblíženiu sa k riešeniu v sporných otázkach?
Veľvyslanec Bratčikov: Chcel by som dúfať, že to bude jedným z tých faktorov, ktorý pomôže uviesť vzťahy na novú úroveň.
Pavol Novotný: Ak ide o bilaterálne vzťahy so Slovenskom, kde vidíte miesto našej krajiny v ruskej zahraničnej politike?
Veľvyslanec Bratčikov: My sme mali so Slovenskom v minulých rokoch vzťahy plne dôvery a vzájomného rešpektu. Boli rovnocenné aj napriek rozdielom vo veľkosti oboch krajín či v ekonomickom alebo politickom potenciáli. Samozrejme, želáme si, aby takými zostali aj naďalej. Vieme, že občania Slovenska i Ruska majú o rozvoj našich dvojstranných kontaktov záujem. Čo sa týka našich obchodných vzťahov, žiaľ, tu nastal istý pokles.
Pavol Novotný: Prečo?
Veľvyslanec Bratčikov: Z dvoch príčin. Spôsobili ho predovšetkým obmedzenia v obchode a neskôr aj pandémia koronavírusu. V minulom roku došlo k prepadu bilaterálnych ekonomických vzťahov o štvrtinu. Prirodzene, nie je to zdravá tendencia. Predpokladáme že sa nám podarí túto tendenciu zlepšiť.
Pavol Novotný: Po skončení pandémie a zlepšení politických vzťahov by sa zrejme otvoril priestor na zintenzívnenie vzájomnej ekonomickej spolupráce. V ktorých oblastiach vidíte najväčšie perspektívy?
Veľvyslanec Bratčikov: Máte absolútnu pravdu. Rezervy pre jej ďalší rozvoj vidím okrem ochodu aj vo sfére energetiky, dopravy, vysokých technológií, medicíny. Veľký potenciál takisto v rozvoji vzťahov medzi regiónmi. Teda nielen na úrovni dvoch štátov, ale tiež medzi jednotlivými subjektmi Ruskej federácie a krajmi Slovenska.
Pavol Novotný: Je to pre vás osobne priorita?
Veľvyslanec Bratčikov: Každý veľvyslanec si želá, aby bol rozvoj vo všetkých smeroch čoraz lepší. Ja počítam s tým, že to tak bude aj za moje pôsobenia na Slovensku.
Pavol Novotný: Okrem politiky či biznesu je u nás už tradične záujem aj o ruskú kultúru a históriu...
Veľvyslanec Bratčikov: V našich medziľudských a kultúrnych vzťahoch sa môžeme opierať o dávne dejiny. Ľudia v Rusku dobre poznajú a vážia si Ľudovíta Štúra. Veľmi dobre vedia, že prvým rektorom Petrohradskej imperátorskej univerzity bol Мichal Baluďanský. Známe je takisto priezvisko Dušana Makovického, lekára a pomerne blízkeho priateľa Leva Tolstého. Práve toto je ten základ, o ktorý sa opierame, keď sa obrácime do 19. storočia. Taktiež môžeme spomenúť Cyrila a Metóda. Ja by som sa vrátil aj do nedávnej minulosti, ktorá nás spája.
Pavol Novotný: Čo máte konkrétne na mysli?
Veľvyslanec Bratčikov: Pamiatka na spoločný boj proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Som presvedčený, že práve bližiace sa výročie oslobodenia Bratislavy štvertého apríla, ako aj májového Dňa veľkého víťazstva bude dobrou príležitosťou na to, aby sme si spomenuli na nemiznúci historický historický vzťah medzi našimi národmi, ktorý stále existuje.
Pavel Novotný: Na Slovensku pôsobíte štyri mesiace. Súčasná pandemická situácia pravdepodobne pribrzdila aj vaše plány...
Veľvyslanec Bratčikov: Máte pravdu v tom, že epidémia sa veľmi negatívne prejavila aj na našich vzťahoch. Raz sa to však skončí. Máme ďalekosiahle plány, ktoré len sú presunuté, ale nie úplne zrušené. Počkajme, kým sa situácia znormalizuje. Potom znova budeme hovoriť o veľkých projektoch, ktoré sú a budú.


https://focus.hnonline.sk/publicistika/clanok/2325303-sputnik-je-zbran-dajte-taky-titulok?fbclid=IwAR3Syn0oDJP35kUPIjLRYlx2FQvYgxH6Rpu71xEHjXOxmkbb-0a1nu03PDM


Rusk&yacute; veľvyslanec na Slovensku pre HN: Sputnik V je zbraň. Dajte tak&yacute; titulok Produkcia na&scaron;ej vakc&iacute;ny sa zvy&scaron;uje, bud&uacute; ju vyr&aacute;bať vo viacer&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch, tvrd&iacute; exkluz&iacute;vne pre HN Igor Bratčikov, rusk&yacute; veľvyslanec na Slovensku. Pavol Novotn&yacute;: Slovensko vo febru&aacute;ri zak&uacute;pilo 2 mili&oacute;ny vakc&iacute;ny Sputnik V. M&aacute;te inform&aacute;cie o tom, ako prebiehala pr&iacute;prava dohody? Pom&aacute;hali ste slovenskej alebo ruskej strane pri nadv&auml;zovan&iacute; kontaktov? Veľvyslanec Bratčikov: Nebudem to tajiť, skutočne sme prispeli k tomu, aby sa nadviazali priame kontakty medzi slovenskou a ruskou vl&aacute;dou. A urobili sme v&scaron;etko preto, aby slovensk&eacute; lietadlo mohlo r&yacute;chlo a bez probl&eacute;mov dopraviť vakc&iacute;nu na Slovensko. Pavol Novotn&yacute;: Tento kontrakt sa zrejme nezrodil zo dňa na deň, ani z t&yacute;ždňa na t&yacute;ždeň, m&ocirc;žete prezradiť, ako dlho sa pripravoval? Veľvyslanec Bratčikov Bolo to uroben&eacute; veľmi operat&iacute;vne. Pavol Novotn&yacute;: Rusko poskytlo Sputnik V okrem Slovenska mnoh&yacute;m ďal&scaron;&iacute;m krajin&aacute;m po celom svete. Množia sa obavy, či bude v&yacute;robca v&ocirc;bec schopn&yacute; produkovať a dod&aacute;vať vakc&iacute;nu do in&yacute;ch kraj&iacute;n podľa dohodnut&eacute;ho harmonogramu a zmluvn&yacute;ch objemov. Je tu z&aacute;ruka, že v&scaron;etky &scaron;arže bud&uacute; dodan&eacute; včas? Veľvyslanec Bratčikov: Nie je nijak&yacute; d&ocirc;vod na obavy, pretože v&yacute;roba sa zvy&scaron;uje, vakc&iacute;nu Sputnik V bud&uacute; vyr&aacute;bať v Bielorusku, Indii, Braz&iacute;lii, Južnej K&oacute;rei a in&yacute;ch krajin&aacute;ch, možno aj v Eur&oacute;pe. Bud&uacute; to dod&aacute;vky nielen na vlastn&yacute; trh, ale aj na trhy in&yacute;ch kraj&iacute;n. Pavol Novotn&yacute;: Takisto poč&uacute;vame vyhl&aacute;senia a obavy, že Sputnik V je s&uacute;časťou hybridnej vojny Moskvy, ktor&aacute; chce tak&yacute;mto sp&ocirc;sobom rozdeliť jednotu E&Uacute;. Napokon ako prv&eacute; začalo očkovať Maďarsko, ktor&eacute; m&aacute; s Bruselom dlhodob&eacute; probl&eacute;my a premi&eacute;r Orb&aacute;n sa netaj&iacute; dobr&yacute;mi vzťahmi s Vladim&iacute;rom Putinom. Čo na to hovor&iacute;te? Veľvyslanec Bratčikov: Ja by som na Va&scaron;u ot&aacute;zku odpovedal Takto: Sputnik V samozrejme, je zbraň, m&ocirc;žete to dať hoci aj do n&aacute;zvu rozhovoru, je to zbraň efekt&iacute;vna, ibaže je zameran&aacute; proti spoločn&eacute;mu nepriateľovi, proti glob&aacute;lnej pand&eacute;mii koronav&iacute;rusu. A t&iacute;, čo o hybridnej vojne uvažuj&uacute; v klasickom pon&iacute;man&iacute;, t&yacute;m by som odporučil, aby sa pozreli na re&aacute;lne hrozby bezpečnosti, ako v konkr&eacute;tnych krajin&aacute;m, tak ľudstvu vcelku. A čo sa t&yacute;ka n&aacute;zorov na Sputnik v Eur&oacute;pe, ja vid&iacute;m, že je tu prvok nekalej konkurencie, aj snaha probl&eacute;m politizovať. Rad&scaron;ej sa tomu vyh&yacute;bať. Pavol Novotn&yacute;: Predmetom diskusi&iacute; je tiež fakt, že Eur&oacute;pska liekov&aacute; agent&uacute;ra zatiaľ Sputnik V nesertifikovala. Sledujete osobne proces jeho registr&aacute;cie? Veľvyslanec Bratčikov: &Aacute;no, sledujeme ten proces, a chcel by som zd&ocirc;razniť, že by sme sa chceli vyhn&uacute;ť aj politiz&aacute;cii tejto t&eacute;my, aj nekalej konkurencii. R&aacute;tame s profesion&aacute;lnym pr&iacute;stupom k dan&eacute;mu probl&eacute;mu. R&aacute;tame so &scaron;tandardnou proced&uacute;rou Eur&oacute;pskej liekovej agent&uacute;ry. Predpoklad&aacute;me, že k tomu d&ocirc;jde v najbliž&scaron;om čase. Pavol Novotn&yacute;: V s&uacute;vislosti s vakc&iacute;nami proti COVID-19 sa občas objavuj&uacute; n&aacute;zory, že predsa nie je možn&eacute; vyvin&uacute;ť &uacute;činn&uacute; l&aacute;tku v takom kr&aacute;tkom čase. Viete o Sputniku V povedať niečo bliž&scaron;ie? Vyvinuli ju rusk&iacute; vedci alebo im v tom pomohli z&aacute;padn&eacute; laborat&oacute;ri&aacute;? Veľvyslanec Bratčikov: Sputnik V vyvinuli vo Feder&aacute;lnom v&yacute;skumnom centre Gamaleja, je to jedno z popredn&yacute;ch svetov&yacute;ch vedeck&yacute;ch &uacute;stavov mikrobiol&oacute;gie a epidemiol&oacute;gie, z&aacute;kladn&aacute; platforma vakc&iacute;ny bola vyvinut&aacute; v na&scaron;ej krajine e&scaron;te koncom 80-tych rokov minul&eacute;ho storočia a na tejto b&aacute;ze sa prist&uacute;pilo k v&yacute;vinu Sputnika V. Chcel by som pripomen&uacute;ť, že e&scaron;te v roku 2015 na tejto technologickej platforme bola vyvinut&aacute; vakc&iacute;na proti zimnici ebola. A bola zaregistrovan&aacute;, zapatentovan&aacute;. Takže v tejto s&uacute;vislosti m&ocirc;žem povedať, že vyvinutie Sputnika nie je vec včeraj&scaron;ka, ale m&aacute; za sebou už niekoľko desaťroč&iacute;. Pavol Novotn&yacute;: Pred niekoľk&yacute;mi dňami sa dal očkovať aj prezident Putin, nepovedla v&scaron;ak, akou vakc&iacute;nou, čo vyvolalo ist&eacute; pochybnosti. D&ocirc;verujete Vy osobne Sputniku V a ste ochotn&yacute; sa n&iacute;m dať zaočkovať? Veľvyslanec Bratčikov: &Aacute;no, d&ocirc;verujem jej a d&aacute;m sa zaočkovať. Lenže chcem povedať, že my m&aacute;me tri zaregistrovan&eacute; vakc&iacute;ny. A keď som č&iacute;tal kritiky, že prezident nehovor&iacute;, akou vakc&iacute;nou bol zaočkovan&yacute;, mysl&iacute;m si, že je to spr&aacute;vne, aby sa nevytv&aacute;rala konkurencia, nekal&aacute; konkurencia už na na&scaron;om trhu vakc&iacute;n. Pavol Novotn&yacute;: Ak Eur&oacute;pska liekov&aacute; agent&uacute;ra napokon Sputnik V schv&aacute;li, bude ho treba vyr&aacute;bať aj na &uacute;zem&iacute; E&Uacute;. Hovor&iacute; sa napr&iacute;klad o Rak&uacute;sku, prv&eacute; kontakty prebehli v Nemecku. Na&scaron;i vl&aacute;dni predstavitelia nevyl&uacute;čili, že by sa mohol vyr&aacute;bať aj na Slovensku. Považujete to za re&aacute;lne a viete niečo aj o tejto možnosti? Veľvyslanec Bratčikov: Na toto odpoviem kr&aacute;tko, to je sk&ocirc;r z&aacute;ležitosť slovenskej vl&aacute;dy a vl&aacute;d in&yacute;ch &scaron;t&aacute;tov Eur&oacute;pskej &uacute;nie. My sme otvoren&iacute; vyjsť v &uacute;strety tak&yacute;mto ponuk&aacute;m. Pavol Novotn&yacute;: V medi&aacute;ch sa hovor&iacute; aj o pomalej vakcin&aacute;cii v Rusku? Ako u v&aacute;s prebieha očkovanie? Využ&iacute;vaj&uacute; sa len spom&iacute;nan&eacute; tri rusk&eacute; vakc&iacute;ny alebo ste siahli aj oi in&yacute;ch, napr&iacute;klad z&aacute;padn&yacute;ch, č&iacute;nskych či indick&yacute;cg l&aacute;tkach? Veľvyslanec Bratčikov: V Rusku sa očkuje, očkovanie prebieha dostatočne &uacute;spe&scaron;ne troma na&scaron;imi vakc&iacute;nami, k dne&scaron;n&eacute;mu dňu je zaočkovan&yacute;ch približne 9 mili&oacute;nov občanov, samozrejme, boli by sme radi, keby ich bolo viac, ale na&scaron;ťastie počet nakazen&yacute;ch kles&aacute; a zrejme zapracovala aj rusk&aacute; psychika, ktor&aacute; spoč&iacute;va v spoliehan&iacute; na n&aacute;hodu. Pavol Novotn&yacute;: Ako to mysl&iacute;te? Veľvyslanec Bratčikov: Ľudia sa spoliehaj&uacute; na to, že sa zaob&iacute;du aj bez očkovania. Probl&eacute;my s očkovan&iacute;m nie s&uacute;, d&ocirc;vera v&ocirc;či rusk&yacute;m vakc&iacute;nam je, ale ako by som e&scaron;te raz chcel zd&ocirc;razniť, pandemick&aacute; vlna ustupuje, takže si mnoh&iacute; myslia, že sa zaob&iacute;du aj bez t&yacute;chto prepar&aacute;tov. Pavol Novotn&yacute;: M&ocirc;že to do istej miery s&uacute;visieť aj s kon&scaron;piračn&yacute;mi te&oacute;riami zameran&yacute;mi proti očkovaniu? Veľvyslanec Bratčikov: Ch&yacute;ry sa &scaron;&iacute;ria v každej krajine, Ale celkove, znova by som to r&aacute;d zd&ocirc;raznil na&scaron;i občania d&ocirc;veruj&uacute; očkovaniu a mysl&iacute;m si, že v lete bude dosiahnut&aacute; potrebn&aacute; &uacute;roveň vakcin&aacute;cie, že bude možno hovoriť o kolekt&iacute;vnej imunite. Pavol Novotn&yacute;: Zlep&scaron;enie vzťahov so Slovenskom aj celou E&Uacute; st&aacute;le brzdia politick&eacute; t&eacute;my, ako je v&auml;zenie opozičn&eacute;ho l&iacute;dra Alexeja Navaľn&eacute;ho či rusk&aacute; anexia Krymu. Je to v&ocirc;bec re&aacute;lny n&aacute;vrat tohto polostrova pod kontrolu Ukrajiny? Veľvyslanec Bratčikov: Pokiaľ ide o vr&aacute;tenie niekomu Krymu, odpovedal by som, ako odpovedali star&iacute; Rimania - Ad Calendas graecas, čiže nikdy. Kyjev a v&scaron;etci t&iacute;, čo podporuj&uacute; s&uacute;časn&uacute; ukrajinsk&uacute; vl&aacute;du, by chceli asi vr&aacute;tiť Krym bez obyvateľstva. Chcel by som pripomen&uacute;ť, že 96 percent obyvateľov Krymu hlasovalo v roku 2014 v referende za pripojenie k Rusku. Pavol Novotn&yacute;:Lenže Ukrajina aj Z&aacute;pad odmietaj&uacute; legitimitu tohto referenda... Veľvyslanec Bratčikov: Toto referndum bolo konan&eacute; v s&uacute;lade s normami medzin&aacute;rodn&eacute;ho pr&aacute;va a čl. 2. Charty OSN za pripojenie k Rusku. A do&scaron;lo k tomu, e&scaron;te raz to chcem zd&ocirc;razniť po n&aacute;silnom puči v Kyjeve, ktor&yacute; vyvolali radik&aacute;li a nacionalisti a jedn&yacute;m z prv&yacute;ch legislat&iacute;vnych aktov bolo poru&scaron;enie pr&aacute;v rusky hovoriaceho obyvateľstva a oklie&scaron;tenie použ&iacute;vania rusk&eacute;ho jazyka. Takže veľmi jednoducho by som odpovedal : ot&aacute;zka Krymu je uzavret&aacute;. Pavol Novotn&yacute;: Z&aacute;pad v&scaron;ak podmieňuj&uacute; op&auml;tovn&eacute; nadviazanie vzťahov s Moskvou pr&aacute;ve vyrie&scaron;en&iacute;m krymskej ot&aacute;zky... Veľvyslanec Bratčikov: Čo sa t&yacute;ka vzťahov s E&Uacute; , vzťahy by naozaj mali byť lep&scaron;ie. A aktu&aacute;lna situ&aacute;cia n&aacute;s nete&scaron;&iacute; . Rusko potrebuje s E&Uacute; dobr&eacute; vzťahy , pr&aacute;ve tak ako to potrebuje E&Uacute;. Takže v danej situ&aacute;cii sme na jednej lodi, a ja predpoklad&aacute;m, že sa vzťahy zlep&scaron;ia. Pavol Novotn&yacute;: Va&scaron;a poz&iacute;cia veľvyslanca v Bratislave je d&ocirc;ležit&aacute; aj preto, že Slovensko je priamym susedom Ukrajiny, kde už sedem rokov na Donbase pretrv&aacute;va vojensk&yacute; konflikt. Kyjev dokonca obviňuje Moskvu z priamej vojenskej pr&iacute;tomnosti na Ukrajine... Veľvyslanec Bratčikov: Jedin&yacute;m pr&aacute;vnym aktom, prostredn&iacute;ctvom ktor&eacute;ho možno tento konflikt urovnať, je komplexn&eacute; dodržiavanie Minsk&yacute;ch doh&ocirc;d. Je d&ocirc;ležit&eacute; podčiarkn&uacute;ť, že na&scaron;a krajina nie je a nikdy nebola jednou zo str&aacute;n konfliktu. S&uacute; nimi Kyjev, Doneck, Luhansk. V spom&iacute;nanom komplexe Minsk&yacute;ch doh&ocirc;d sa nikde nehovor&iacute; o odsune ak&yacute;chsi mytologick&yacute;ch rusk&yacute;ch vojsk z Donbasu. Pavol Novotn&yacute;: Ak&uacute; &uacute;lohu tu teda zohr&aacute;vate? Veľvyslanec Bratčikov: Rusk&aacute; strana ako sprostredkovateľ je ochotn&aacute; poskytovať nevyhnutn&uacute; pomoc pri urovnan&iacute; tohto ťažk&eacute;ho občianskeho konfliktu. Pri jeho posudzovan&iacute; v&scaron;ak odpor&uacute;čam opierať sa o fakty, a nie na domnienky, či dokonca v&yacute;mysly. Pavol Novotn&yacute;: Snaž&iacute; sa Moskva v&ocirc;bec prispieť nejak&yacute;m sp&ocirc;sobom k urovnaniu tohto konfliktu? Kyjev totiž tvrd&iacute;, že ho, naopak, podporujete. Veľvyslanec Bratčikov: Moskva sa aj usiluje &bdquo;prispieť&ldquo;, ako ste zd&ocirc;raznili, k urovnaniu tohto konfliktu, pretože je to konflikt krvav&yacute;, tam zomierali a bohužiaľ zomieraj&uacute; ľudia. My m&aacute;me z&aacute;ujem na tom, aby na na&scaron;ich z&aacute;padn&yacute;ch hraniciach existovala stabiln&aacute;, prosperuj&uacute;ca Ukrajina. Pavol Novotn&yacute;: Z&aacute;pad protestuje tiež voči uv&auml;zneniu Alexeja Navaľn&eacute;ho v kol&oacute;nii s pr&iacute;snym režimom. Za ak&yacute;ch podmienok sa m&ocirc;že dostať na slobodu? Veľvyslanec Bratčikov: Tuto ot&aacute;zku netreba politizovať. V s&uacute;lade s ruskou legislat&iacute;vou moment&aacute;lne nie je pravn&yacute; d&ocirc;vod na oslobodenie tejto osoby, ktor&aacute; sa nach&aacute;dza, to by som chcel zd&ocirc;razniť, v kol&oacute;nii pre hospod&aacute;rske delikty. Toto sa akosi zamlčuje. Ako hovor&iacute; zn&aacute;me latinsk&eacute; pr&iacute;slovie - dura lex, cet lex, teda tvrd&yacute; z&aacute;kon, ale z&aacute;kon. To mus&iacute; byť naprosto axiomou v každom pr&aacute;vnom &scaron;t&aacute;te. Pavol Novotn&yacute;: Ostr&aacute; kritika sa oz&yacute;va aj na adresu tvrd&yacute;ch a n&aacute;siln&yacute;ch z&aacute;sahov proti demon&scaron;trantom požaduj&uacute;cim jeho prepustenie... Veľvyslanec Bratčikov: Ak ide o obvinenia, ktor&eacute; niekedy počuv&aacute;me na adresu ruskej pol&iacute;cie zasahuj&uacute;cej pri nepovolen&yacute;ch protivl&aacute;dnych akci&aacute;ch, tak hovor&iacute;m len jedno - buďme objektivn&iacute;. Pozrime sa na to, ako pri podobn&yacute;ch nepovolen&yacute;ch masov&yacute;cg protivl&aacute;dnych akci&aacute;ch postupuj&uacute; org&aacute;ny činn&eacute; v trestnom konan&iacute; v Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch či v z&aacute;padnej Eur&oacute;pe. Zatiaľ e&scaron;te nikto nezru&scaron;il biblick&uacute; m&uacute;drosť, ktor&aacute; hovor&iacute;, že netreba vidieť sl&aacute;mku v oku cudzom a vo vlastnom nevidieť brvno. Pavol Novotn&yacute;: Existuje podľa v&aacute;s &scaron;anca, že ak bude Sputnik V napokon schv&aacute;len&yacute; a použ&iacute;van&yacute;, m&ocirc;že to byť t&yacute;m povestn&yacute;m bodom zlomu, ktor&yacute; pom&ocirc;že k re&scaron;tarty vz&aacute;jomn&yacute;ch vzťahov a možno aj k pribl&iacute;ženiu sa k rie&scaron;eniu v sporn&yacute;ch ot&aacute;zkach? Veľvyslanec Bratčikov: Chcel by som d&uacute;fať, že to bude jedn&yacute;m z t&yacute;ch faktorov, ktor&yacute; pom&ocirc;že uviesť vzťahy na nov&uacute; &uacute;roveň. Pavol Novotn&yacute;: Ak ide o bilater&aacute;lne vzťahy so Slovenskom, kde vid&iacute;te miesto na&scaron;ej krajiny v ruskej zahraničnej politike? Veľvyslanec Bratčikov: My sme mali so Slovenskom v minul&yacute;ch rokoch vzťahy plne d&ocirc;very a vz&aacute;jomn&eacute;ho re&scaron;pektu. Boli rovnocenn&eacute; aj napriek rozdielom vo veľkosti oboch kraj&iacute;n či v ekonomickom alebo politickom potenci&aacute;li. Samozrejme, žel&aacute;me si, aby tak&yacute;mi zostali aj naďalej. Vieme, že občania Slovenska i Ruska maj&uacute; o rozvoj na&scaron;ich dvojstrann&yacute;ch kontaktov z&aacute;ujem. Čo sa t&yacute;ka na&scaron;ich obchodn&yacute;ch vzťahov, žiaľ, tu nastal ist&yacute; pokles. Pavol Novotn&yacute;: Prečo? Veľvyslanec Bratčikov: Z dvoch pr&iacute;čin. Sp&ocirc;sobili ho predov&scaron;etk&yacute;m obmedzenia v obchode a nesk&ocirc;r aj pand&eacute;mia koronav&iacute;rusu. V minulom roku do&scaron;lo k prepadu bilater&aacute;lnych ekonomick&yacute;ch vzťahov o &scaron;tvrtinu. Prirodzene, nie je to zdrav&aacute; tendencia. Predpoklad&aacute;me že sa n&aacute;m podar&iacute; t&uacute;to tendenciu zlep&scaron;iť. Pavol Novotn&yacute;: Po skončen&iacute; pand&eacute;mie a zlep&scaron;en&iacute; politick&yacute;ch vzťahov by sa zrejme otvoril priestor na zintenz&iacute;vnenie vz&aacute;jomnej ekonomickej spolupr&aacute;ce. V ktor&yacute;ch oblastiach vid&iacute;te najv&auml;č&scaron;ie perspekt&iacute;vy? Veľvyslanec Bratčikov: M&aacute;te absol&uacute;tnu pravdu. Rezervy pre jej ďal&scaron;&iacute; rozvoj vid&iacute;m okrem ochodu aj vo sf&eacute;re energetiky, dopravy, vysok&yacute;ch technol&oacute;gi&iacute;, medic&iacute;ny. Veľk&yacute; potenci&aacute;l takisto v rozvoji vzťahov medzi regi&oacute;nmi. Teda nielen na &uacute;rovni dvoch &scaron;t&aacute;tov, ale tiež medzi jednotliv&yacute;mi subjektmi Ruskej feder&aacute;cie a krajmi Slovenska. Pavol Novotn&yacute;: Je to pre v&aacute;s osobne priorita? Veľvyslanec Bratčikov: Každ&yacute; veľvyslanec si žel&aacute;, aby bol rozvoj vo v&scaron;etk&yacute;ch smeroch čoraz lep&scaron;&iacute;. Ja poč&iacute;tam s t&yacute;m, že to tak bude aj za moje p&ocirc;sobenia na Slovensku. Pavol Novotn&yacute;: Okrem politiky či biznesu je u n&aacute;s už tradične z&aacute;ujem aj o rusk&uacute; kult&uacute;ru a hist&oacute;riu... Veľvyslanec Bratčikov: V na&scaron;ich medziľudsk&yacute;ch a kult&uacute;rnych vzťahoch sa m&ocirc;žeme opierať o d&aacute;vne dejiny. Ľudia v Rusku dobre poznaj&uacute; a v&aacute;žia si Ľudov&iacute;ta &Scaron;t&uacute;ra. Veľmi dobre vedia, že prv&yacute;m rektorom Petrohradskej imper&aacute;torskej univerzity bol Мichal Baluďansk&yacute;. Zn&aacute;me je takisto priezvisko Du&scaron;ana Makovick&eacute;ho, lek&aacute;ra a pomerne bl&iacute;zkeho priateľa Leva Tolst&eacute;ho. Pr&aacute;ve toto je ten z&aacute;klad, o ktor&yacute; sa opierame, keď sa obr&aacute;cime do 19. storočia. Taktiež m&ocirc;žeme spomen&uacute;ť Cyrila a Met&oacute;da. Ja by som sa vr&aacute;til aj do ned&aacute;vnej minulosti, ktor&aacute; n&aacute;s sp&aacute;ja. Pavol Novotn&yacute;: Čo m&aacute;te konkr&eacute;tne na mysli? Veľvyslanec Bratčikov: Pamiatka na spoločn&yacute; boj proti fa&scaron;izmu počas druhej svetovej vojny. Som presvedčen&yacute;, že pr&aacute;ve bližiace sa v&yacute;ročie oslobodenia Bratislavy &scaron;tvert&eacute;ho apr&iacute;la, ako aj m&aacute;jov&eacute;ho Dňa veľk&eacute;ho v&iacute;ťazstva bude dobrou pr&iacute;ležitosťou na to, aby sme si spomenuli na nemizn&uacute;ci historick&yacute; historick&yacute; vzťah medzi na&scaron;imi n&aacute;rodmi, ktor&yacute; st&aacute;le existuje. Pavel Novotn&yacute;: Na Slovensku p&ocirc;sob&iacute;te &scaron;tyri mesiace. S&uacute;časn&aacute; pandemick&aacute; situ&aacute;cia pravdepodobne pribrzdila aj va&scaron;e pl&aacute;ny... Veľvyslanec Bratčikov: M&aacute;te pravdu v tom, že epid&eacute;mia sa veľmi negat&iacute;vne prejavila aj na na&scaron;ich vzťahoch. Raz sa to v&scaron;ak skonč&iacute;. M&aacute;me ďalekosiahle pl&aacute;ny, ktor&eacute; len s&uacute; presunut&eacute;, ale nie &uacute;plne zru&scaron;en&eacute;. Počkajme, k&yacute;m sa situ&aacute;cia znormalizuje. Potom znova budeme hovoriť o veľk&yacute;ch projektoch, ktor&eacute; s&uacute; a bud&uacute;. https://focus.hnonline.sk/publicistika/clanok/2325303-sputnik-je-zbran-dajte-taky-titulok?fbclid=IwAR3Syn0oDJP35kUPIjLRYlx2FQvYgxH6Rpu71xEHjXOxmkbb-0a1nu03PDM

Putin oznámil, že Rusko je pripravené na obnovenie vzťahov s Európskou úniou


Rusko je pripravené obnoviť spoluprácu s Európskou úniou, ak sa o to prejaví vzájomný záujem. Vyhlásil to 30. marca ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferenčných rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym vodcom Emmanuelom Macronom.


„Diskutovalo sa o stave vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou. Ruská strana zopakovala svoje odhodlaní k obnoveniu normálnej depolitizovanej spolupráce s EÚ, ak bude o to vzájomný záujem”,uvádza sa na webovej stránke Kremľa.
https://iz.ru/1144577/2021-03-30/putin-zaiavil-o-gotovnosti-rossii-vosstanavlivat-sviazi-s-evrosoiuzom?fbclid=IwAR0BAFASXbhx5O18DwgXqeXZYCiJQHL1_uK_TLq6FSd64a3UcNQ0JvwDNFw


**Putin ozn&aacute;mil, že Rusko je pripraven&eacute; na obnovenie vzťahov s Eur&oacute;pskou &uacute;niou** Rusko je pripraven&eacute; obnoviť spolupr&aacute;cu s Eur&oacute;pskou &uacute;niou, ak sa o to prejav&iacute; vz&aacute;jomn&yacute; z&aacute;ujem. Vyhl&aacute;sil to 30. marca rusk&yacute; prezident Vladimir Putin počas videokonferenčn&yacute;ch rokovan&iacute; s nemeckou kancel&aacute;rkou Angelou Merkelovou a franc&uacute;zskym vodcom Emmanuelom Macronom. &bdquo;Diskutovalo sa o stave vzťahov medzi Ruskom a Eur&oacute;pskou &uacute;niou. Rusk&aacute; strana zopakovala svoje odhodlan&iacute; k obnoveniu norm&aacute;lnej depolitizovanej spolupr&aacute;ce s E&Uacute;, ak bude o to vz&aacute;jomn&yacute; z&aacute;ujem&rdquo;,uv&aacute;dza sa na webovej str&aacute;nke Kremľa. https://iz.ru/1144577/2021-03-30/putin-zaiavil-o-gotovnosti-rossii-vosstanavlivat-sviazi-s-evrosoiuzom?fbclid=IwAR0BAFASXbhx5O18DwgXqeXZYCiJQHL1_uK_TLq6FSd64a3UcNQ0JvwDNFw

Lavrov uviedol, že konfrontácia medzi Ruskom a USA „dosiahla dno“

Podľa ministra nemá línia tlaku a sankcií proti Rusku, ktorú zvolila americká vláda, žiadnu šancu na úspech.
Konfrontácia medzi Ruskom a USA „dosiahla dno“, ale Moskva očakáva, že vo Washingtone napokon zvíťazí obozretnosť. Uviedol to vo štvrtok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre program Big Game na kanále One.
"Na jednej strane sa konfrontácia dostala až na dno. Na druhej strane v hĺbke duše existuje nádej, že všetci ľudia sú dospelí a chápu riziká, ktoré sú spojené s eskaláciou ďalšieho napätia. <...> Stále verím že zvíťazí obozretnosť, “- uviedol minister.


Šéf ruského ministerstva zahraničia pripomenul, že slovo „vojna“ zaviedli do medzinárodného diplomatického používania naši západní kolegovia. „Hybridná vojna rozpútaná Ruskom“ je veľmi populárnym opisom toho, čo Západ vníma ako hlavnú udalosť v medzinárodnom živote, “dodal Lavrov.


Podľa jeho názoru línia nátlaku a sankcií proti Rusku, ktorú zvolila americká vláda, nemá šancu na úspech.


"Linka, ktorá sa presadzuje vo formách, ktoré teraz sledujeme, nemá šancu na úspech. To v žiadnom prípade nie je nejaká novinka: vošiel Joe Biden, začal uplatňovať sankcie proti Rusku, sprísňoval rétoriku a všeobecne hovoril tlak na všetkých frontoch. mnoho rokov, “uviedol.


Ako minister zdôraznil, americké sankcie proti Rusku začali historicky ešte predtým, ako sa Barack Obama dostal k moci: „Rovnako ako mnohé ďalšie obmedzenia, aj oni jednoducho dostali prehnanú ideologizovanú podobu od roku 2013, a to ešte pred Ukrajinou.“
Pravidlá internetovej interakcie


Minister uviedol, že Rusko už rokuje so sociálnymi sieťami o pravidlách komunikácie na internete, ale USA to odmietajú robiť univerzálnym.


„Už rokujeme s Tik-Tok a ďalšími sociálnymi sieťami, že potrebujeme základné pravidlá rešpektu a slušnosti, ale Američania to nechcú robiť v univerzálnom meradle,“ uviedol.


„USA kategoricky odmieta diskutovať o demokratizácii správy internetu a akýchkoľvek všeobecných pravidlách, ktoré budú regulovať sociálne siete, aby to nebolo ako s Tik-Tok a inými sociálnymi sieťami počas nedávnych akcií v Rusku, keď sa šírili nechutné informácie : osobné urážky, pedofília a oveľa viac, “zdôraznil minister.


Príležitosť na dialóg


Podľa Lavrova je vážny rozhovor medzi Ruskom a USA sotva možný, pokiaľ sa Washington pokúša obviňovať Moskvu z dôsledkov svojej vlastnej nerozvážnej politiky.


"Nerád by som nejako popisoval, čo si Američania myslia o Ruskej federácii. Ak za ich vyhláseniami, že sme" nepriateľ "," nepriateľ "," súper "alebo" súper ", existuje túžba obviňovať nás. za dôsledky ich nerozvážnej politiky potom ťažko môže dôjsť k vážnemu rozhovoru, “- uviedol šéf ruského ministerstva zahraničia. Dodal, že takúto slovnú zásobu používajú USA „pri žonglovaní s úradnými i neoficiálnymi vyhláseniami“.


„Jedného dňa som čítal, ako minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že napriek všetkým nezhodám s Ruskom a Čínou USA proti týmto krajinám nič nemajú a to, čo USA robia, je iba„ demokracia “a„ ochrana ľudských práv. "Nie viem, ako vážne je možné brať tento druh americkej politiky voči Moskve a Pekingu. Ak však podporujú demokraciu, musí prax preukázať platnosť tejto teórie," zdôraznil minister.


Pripomínal najmä, ako bývalý americký prezident George W. Bush mladší v roku 2003 na palube lietadlovej lode oznámil nastolenie demokracie v Iraku a vyhlásil oslobodenie krajiny spod totalitného režimu. "Myslím si, že už nemôžeme pokračovať, ak sa zmienime len o počte obetí vojny, ktoré rozpútali Američania. Ide o státisíce ľudí," uviedol Lavrov.


Minister teda pripomenul, že výsledkom konania Američanov v Iraku bolo vytvorenie teroristickej skupiny Islamský štát (IS) zakázanej v Ruskej federácii, kde členovia irackej strany Baath a špeciálne útvary Saddáma Husajna stratili svoje sily pracovné miesta a možnosti uživiť svoje rodiny utiekli. „ISIS („ Islamský štát Irak a Levant “, bývalý názov IS) nevznikol z dôvodu ideologických rozdielov. Radikáli ho aktívne využívali a spoliehali sa na chyby USA. Toto je v Iraku„ demokracia “, “uzavrel ruský minister zahraničných vecí.


Ako zdôraznil Lavrov, rovnaká politika Washingtonu spôsobila kolaps líbyjskej štátnosti. „Demokracia“ v Líbyi bola inštalovaná bombami, štrajkami a vraždením Muammara Kaddáfího na nadšené výkriky [bývalej ministerky zahraničných vecí USA] Hillary Clintonovej. Výsledok: Líbya je „čierna diera“, na sever prúdia utečenci, ktorých trápi Európska únia a nevie, ako s nimi zaobchádzať, a na juh cez krajinu prúdia nelegálne dodávky zbraní, teroristi, ktorými trpí región Sahara-Sahel, “- uviedol.


Rasové problémy v Spojených štátoch


Minister uviedol, že politická korektnosť, ktorú dnes preukazujú USA a ktorá je dovedená do absurdnosti, sa neskončí dobre.


"Hollywood teraz tiež mení svoje pravidlá tak, aby všetko odzrkadľovalo rozmanitosť modernej spoločnosti, ktorá je tiež formou cenzúry, ktorá zasahuje do umenia a kladie akési umelé obmedzenia, požiadavky. Videl som, ako teraz hrajú černosi v Shakespearových komédiách." Len neviem, kedy to bude. Biely Othello, "povedal.„ Vidíte, je to absurdné. Politická korektnosť, ktorá sa k tejto absurdite dospeje, sa neskončí dobre. "


V komentári k prebiehajúcemu prehodnocovaniu kultúry v USA minister poznamenal, že skutočne existujú procesy, ktoré si „zaslúžia byť opísaný týmto spôsobom“. "Pravdepodobne každý sa chce zbaviť rasizmu a nikdy sme nemali žiadne pochybnosti. Boli sme priekopníkmi hnutia za rovnaké práva pre ľudí všetkých farieb pleti. Ako však neprejsť do druhého extrému, ktorý sme počas udalostí videli?" s BLM (Black Lives Matter) a agresia, ktorá sa prejavila proti bielym ľuďom, bielym občanom USA, “uviedol.


Lavrov tiež poznamenal, že USA chcú tento prístup rozšíriť do celého sveta. „Majú na to obrovské príležitosti,“ dodal.


Podľa ministra bol druhý deň medzinárodnému dňu venovaný tomuto problému a generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ktorý vystúpil na Valnom zhromaždení, uviedol, že uplynulý rok bol rokom najvážnejších a najpočetnejších prejavov bielej „nadradenosti“. „. "Požiadal som o zaslanie celého textu jeho prejavu. Chcem pochopiť, čo presne to myslel," pokračoval Lavrov.


Ruský minister zahraničia zdôraznil, že ak je to túžba byť v „trende“, potom je to smutné. „Toto je stále Organizácia Spojených národov, a nie propagácia amerických konceptov, niektorých amerických trendov,“ dodal minister.


https://tass.ru/politika/11050021


**Lavrov uviedol, že konfront&aacute;cia medzi Ruskom a USA &bdquo;dosiahla dno&ldquo; ** Podľa ministra nem&aacute; l&iacute;nia tlaku a sankci&iacute; proti Rusku, ktor&uacute; zvolila americk&aacute; vl&aacute;da, žiadnu &scaron;ancu na &uacute;spech. Konfront&aacute;cia medzi Ruskom a USA &bdquo;dosiahla dno&ldquo;, ale Moskva očak&aacute;va, že vo Washingtone napokon zv&iacute;ťaz&iacute; obozretnosť. Uviedol to vo &scaron;tvrtok rusk&yacute; minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre program Big Game na kan&aacute;le One. &quot;Na jednej strane sa konfront&aacute;cia dostala až na dno. Na druhej strane v hĺbke du&scaron;e existuje n&aacute;dej, že v&scaron;etci ľudia s&uacute; dospel&iacute; a ch&aacute;pu rizik&aacute;, ktor&eacute; s&uacute; spojen&eacute; s eskal&aacute;ciou ďal&scaron;ieho nap&auml;tia. &lt;...&gt; St&aacute;le ver&iacute;m že zv&iacute;ťaz&iacute; obozretnosť, &ldquo;- uviedol minister. &Scaron;&eacute;f rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia pripomenul, že slovo &bdquo;vojna&ldquo; zaviedli do medzin&aacute;rodn&eacute;ho diplomatick&eacute;ho použ&iacute;vania na&scaron;i z&aacute;padn&iacute; kolegovia. &bdquo;Hybridn&aacute; vojna rozp&uacute;tan&aacute; Ruskom&ldquo; je veľmi popul&aacute;rnym opisom toho, čo Z&aacute;pad vn&iacute;ma ako hlavn&uacute; udalosť v medzin&aacute;rodnom živote, &ldquo;dodal Lavrov. Podľa jeho n&aacute;zoru l&iacute;nia n&aacute;tlaku a sankci&iacute; proti Rusku, ktor&uacute; zvolila americk&aacute; vl&aacute;da, nem&aacute; &scaron;ancu na &uacute;spech. &quot;Linka, ktor&aacute; sa presadzuje vo form&aacute;ch, ktor&eacute; teraz sledujeme, nem&aacute; &scaron;ancu na &uacute;spech. To v žiadnom pr&iacute;pade nie je nejak&aacute; novinka: vo&scaron;iel Joe Biden, začal uplatňovať sankcie proti Rusku, spr&iacute;sňoval r&eacute;toriku a v&scaron;eobecne hovoril tlak na v&scaron;etk&yacute;ch frontoch. mnoho rokov, &ldquo;uviedol. Ako minister zd&ocirc;raznil, americk&eacute; sankcie proti Rusku začali historicky e&scaron;te predt&yacute;m, ako sa Barack Obama dostal k moci: &bdquo;Rovnako ako mnoh&eacute; ďal&scaron;ie obmedzenia, aj oni jednoducho dostali prehnan&uacute; ideologizovan&uacute; podobu od roku 2013, a to e&scaron;te pred Ukrajinou.&ldquo; Pravidl&aacute; internetovej interakcie Minister uviedol, že Rusko už rokuje so soci&aacute;lnymi sieťami o pravidl&aacute;ch komunik&aacute;cie na internete, ale USA to odmietaj&uacute; robiť univerz&aacute;lnym. &bdquo;Už rokujeme s Tik-Tok a ďal&scaron;&iacute;mi soci&aacute;lnymi sieťami, že potrebujeme z&aacute;kladn&eacute; pravidl&aacute; re&scaron;pektu a slu&scaron;nosti, ale Američania to nechc&uacute; robiť v univerz&aacute;lnom meradle,&ldquo; uviedol. &bdquo;USA kategoricky odmieta diskutovať o demokratiz&aacute;cii spr&aacute;vy internetu a ak&yacute;chkoľvek v&scaron;eobecn&yacute;ch pravidl&aacute;ch, ktor&eacute; bud&uacute; regulovať soci&aacute;lne siete, aby to nebolo ako s Tik-Tok a in&yacute;mi soci&aacute;lnymi sieťami počas ned&aacute;vnych akci&iacute; v Rusku, keď sa &scaron;&iacute;rili nechutn&eacute; inform&aacute;cie : osobn&eacute; ur&aacute;žky, pedof&iacute;lia a oveľa viac, &ldquo;zd&ocirc;raznil minister. **Pr&iacute;ležitosť na dial&oacute;g** Podľa Lavrova je v&aacute;žny rozhovor medzi Ruskom a USA sotva možn&yacute;, pokiaľ sa Washington pok&uacute;&scaron;a obviňovať Moskvu z d&ocirc;sledkov svojej vlastnej nerozv&aacute;žnej politiky. &quot;Ner&aacute;d by som nejako popisoval, čo si Američania myslia o Ruskej feder&aacute;cii. Ak za ich vyhl&aacute;seniami, že sme&quot; nepriateľ &quot;,&quot; nepriateľ &quot;,&quot; s&uacute;per &quot;alebo&quot; s&uacute;per &quot;, existuje t&uacute;žba obviňovať n&aacute;s. za d&ocirc;sledky ich nerozv&aacute;žnej politiky potom ťažko m&ocirc;že d&ocirc;jsť k v&aacute;žnemu rozhovoru, &ldquo;- uviedol &scaron;&eacute;f rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia. Dodal, že tak&uacute;to slovn&uacute; z&aacute;sobu použ&iacute;vaj&uacute; USA &bdquo;pri žonglovan&iacute; s &uacute;radn&yacute;mi i neofici&aacute;lnymi vyhl&aacute;seniami&ldquo;. &bdquo;Jedn&eacute;ho dňa som č&iacute;tal, ako minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Anthony Blinken uviedol, že napriek v&scaron;etk&yacute;m nezhod&aacute;m s Ruskom a Č&iacute;nou USA proti t&yacute;mto krajin&aacute;m nič nemaj&uacute; a to, čo USA robia, je iba&bdquo; demokracia &ldquo;a&bdquo; ochrana ľudsk&yacute;ch pr&aacute;v. &quot;Nie viem, ako v&aacute;žne je možn&eacute; brať tento druh americkej politiky voči Moskve a Pekingu. Ak v&scaron;ak podporuj&uacute; demokraciu, mus&iacute; prax preuk&aacute;zať platnosť tejto te&oacute;rie,&quot; zd&ocirc;raznil minister. Pripom&iacute;nal najm&auml;, ako b&yacute;val&yacute; americk&yacute; prezident George W. Bush mlad&scaron;&iacute; v roku 2003 na palube lietadlovej lode ozn&aacute;mil nastolenie demokracie v Iraku a vyhl&aacute;sil oslobodenie krajiny spod totalitn&eacute;ho režimu. &quot;Mysl&iacute;m si, že už nem&ocirc;žeme pokračovať, ak sa zmienime len o počte obet&iacute; vojny, ktor&eacute; rozp&uacute;tali Američania. Ide o st&aacute;tis&iacute;ce ľud&iacute;,&quot; uviedol Lavrov. Minister teda pripomenul, že v&yacute;sledkom konania Američanov v Iraku bolo vytvorenie teroristickej skupiny Islamsk&yacute; &scaron;t&aacute;t (IS) zak&aacute;zanej v Ruskej feder&aacute;cii, kde členovia irackej strany Baath a &scaron;peci&aacute;lne &uacute;tvary Sadd&aacute;ma Husajna stratili svoje sily pracovn&eacute; miesta a možnosti uživiť svoje rodiny utiekli. &bdquo;ISIS (&bdquo; Islamsk&yacute; &scaron;t&aacute;t Irak a Levant &ldquo;, b&yacute;val&yacute; n&aacute;zov IS) nevznikol z d&ocirc;vodu ideologick&yacute;ch rozdielov. Radik&aacute;li ho akt&iacute;vne využ&iacute;vali a spoliehali sa na chyby USA. Toto je v Iraku&bdquo; demokracia &ldquo;, &ldquo;uzavrel rusk&yacute; minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute;. Ako zd&ocirc;raznil Lavrov, rovnak&aacute; politika Washingtonu sp&ocirc;sobila kolaps l&iacute;byjskej &scaron;t&aacute;tnosti. &bdquo;Demokracia&ldquo; v L&iacute;byi bola in&scaron;talovan&aacute; bombami, &scaron;trajkami a vražden&iacute;m Muammara Kadd&aacute;f&iacute;ho na nad&scaron;en&eacute; v&yacute;kriky [b&yacute;valej ministerky zahraničn&yacute;ch vec&iacute; USA] Hillary Clintonovej. V&yacute;sledok: L&iacute;bya je &bdquo;čierna diera&ldquo;, na sever pr&uacute;dia utečenci, ktor&yacute;ch tr&aacute;pi Eur&oacute;pska &uacute;nia a nevie, ako s nimi zaobch&aacute;dzať, a na juh cez krajinu pr&uacute;dia neleg&aacute;lne dod&aacute;vky zbran&iacute;, teroristi, ktor&yacute;mi trp&iacute; regi&oacute;n Sahara-Sahel, &ldquo;- uviedol. **Rasov&eacute; probl&eacute;my v Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;toch** Minister uviedol, že politick&aacute; korektnosť, ktor&uacute; dnes preukazuj&uacute; USA a ktor&aacute; je doveden&aacute; do absurdnosti, sa neskonč&iacute; dobre. &quot;Hollywood teraz tiež men&iacute; svoje pravidl&aacute; tak, aby v&scaron;etko odzrkadľovalo rozmanitosť modernej spoločnosti, ktor&aacute; je tiež formou cenz&uacute;ry, ktor&aacute; zasahuje do umenia a kladie ak&eacute;si umel&eacute; obmedzenia, požiadavky. Videl som, ako teraz hraj&uacute; černosi v Shakespearov&yacute;ch kom&eacute;di&aacute;ch.&quot; Len neviem, kedy to bude. Biely Othello, &quot;povedal.&bdquo; Vid&iacute;te, je to absurdn&eacute;. Politick&aacute; korektnosť, ktor&aacute; sa k tejto absurdite dospeje, sa neskonč&iacute; dobre. &quot; V koment&aacute;ri k prebiehaj&uacute;cemu prehodnocovaniu kult&uacute;ry v USA minister poznamenal, že skutočne existuj&uacute; procesy, ktor&eacute; si &bdquo;zasl&uacute;žia byť op&iacute;san&yacute; t&yacute;mto sp&ocirc;sobom&ldquo;. &quot;Pravdepodobne každ&yacute; sa chce zbaviť rasizmu a nikdy sme nemali žiadne pochybnosti. Boli sme priekopn&iacute;kmi hnutia za rovnak&eacute; pr&aacute;va pre ľud&iacute; v&scaron;etk&yacute;ch farieb pleti. Ako v&scaron;ak neprejsť do druh&eacute;ho extr&eacute;mu, ktor&yacute; sme počas udalost&iacute; videli?&quot; s BLM (Black Lives Matter) a agresia, ktor&aacute; sa prejavila proti bielym ľuďom, bielym občanom USA, &ldquo;uviedol. Lavrov tiež poznamenal, že USA chc&uacute; tento pr&iacute;stup roz&scaron;&iacute;riť do cel&eacute;ho sveta. &bdquo;Maj&uacute; na to obrovsk&eacute; pr&iacute;ležitosti,&ldquo; dodal. Podľa ministra bol druh&yacute; deň medzin&aacute;rodn&eacute;mu dňu venovan&yacute; tomuto probl&eacute;mu a gener&aacute;lny tajomn&iacute;k OSN Antonio Guterres, ktor&yacute; vyst&uacute;pil na Valnom zhromažden&iacute;, uviedol, že uplynul&yacute; rok bol rokom najv&aacute;žnej&scaron;&iacute;ch a najpočetnej&scaron;&iacute;ch prejavov bielej &bdquo;nadradenosti&ldquo;. &bdquo;. &quot;Požiadal som o zaslanie cel&eacute;ho textu jeho prejavu. Chcem pochopiť, čo presne to myslel,&quot; pokračoval Lavrov. Rusk&yacute; minister zahraničia zd&ocirc;raznil, že ak je to t&uacute;žba byť v &bdquo;trende&ldquo;, potom je to smutn&eacute;. &bdquo;Toto je st&aacute;le Organiz&aacute;cia Spojen&yacute;ch n&aacute;rodov, a nie propag&aacute;cia americk&yacute;ch konceptov, niektor&yacute;ch americk&yacute;ch trendov,&ldquo; dodal minister. https://tass.ru/politika/11050021

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na fámy o blížiacej sa vojne s Ukrajinou


Klebety o blížiacej sa vojne s Ukrajinou nie sú nič iné ako dezinformácie. Odpovedal im teda zástupca vedúceho ruského ministerstva zahraničia Andrej Rudenko, uvádza agentúra RIA Novosti.


"Rozhovory o nadchádzajúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou sú len ďalším falošným dokumentom," cituje agentúra diplomata.


Zdôraznil, že ruský štát nemá záujem o žiadny konflikt s Kyjevom, nehovoriac o vojenskom. Ruská federácia podľa Rudenka nijako neoslabuje úsilie OBSE o eskaláciu situácie na Ukrajine.


Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskij 1. apríla obvinil Rusko z „napínania svalov“ na hraniciach. Potom ukrajinský minister obrany Andrij Taran viedol rozhovor so šéfom Pentagónu Lloydom Austinom. Počas stretnutia zástupca z Kyjeva poukázal na „systémovú eskaláciu situácie“ a obvinil Rusko, že nechce „znovu potvrdiť svoj záväzok k prímeriu“.


Washington zasa prisľúbil podporu Kyjeva, pretože „bráni svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť“.


Predtým Hlavné riaditeľstvo spravodajských služieb Ministerstva obrany Ukrajiny varovalo pred pripravenosťou Ruska zaviesť pravidelné jednotky ozbrojených síl na územie samozvaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR).


31 marca denník The New York Times s odvolaním sa na jedného z amerických predstaviteľov uviedol, že Rusko údajne sťahuje svoje jednotky k hranici s Ukrajinou.
https://lenta.ru/news/2021/04/02/make_peace_no_war/


Rusk&eacute; ministerstvo zahraničia reagovalo na f&aacute;my o bl&iacute;žiacej sa vojne s Ukrajinou ================================================================================ Klebety o bl&iacute;žiacej sa vojne s Ukrajinou nie s&uacute; nič in&eacute; ako dezinform&aacute;cie. Odpovedal im teda z&aacute;stupca ved&uacute;ceho rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Andrej Rudenko, uv&aacute;dza agent&uacute;ra RIA Novosti. &quot;Rozhovory o nadch&aacute;dzaj&uacute;com konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou s&uacute; len ďal&scaron;&iacute;m falo&scaron;n&yacute;m dokumentom,&quot; cituje agent&uacute;ra diplomata. Zd&ocirc;raznil, že rusk&yacute; &scaron;t&aacute;t nem&aacute; z&aacute;ujem o žiadny konflikt s Kyjevom, nehovoriac o vojenskom. Rusk&aacute; feder&aacute;cia podľa Rudenka nijako neoslabuje &uacute;silie OBSE o eskal&aacute;ciu situ&aacute;cie na Ukrajine. Ukrajinsk&yacute; prezident Volodymir Zelenskij 1. apr&iacute;la obvinil Rusko z &bdquo;nap&iacute;nania svalov&ldquo; na hraniciach. Potom ukrajinsk&yacute; minister obrany Andrij Taran viedol rozhovor so &scaron;&eacute;fom Pentag&oacute;nu Lloydom Austinom. Počas stretnutia z&aacute;stupca z Kyjeva pouk&aacute;zal na &bdquo;syst&eacute;mov&uacute; eskal&aacute;ciu situ&aacute;cie&ldquo; a obvinil Rusko, že nechce &bdquo;znovu potvrdiť svoj z&aacute;v&auml;zok k pr&iacute;meriu&ldquo;. Washington zasa prisľ&uacute;bil podporu Kyjeva, pretože &bdquo;br&aacute;ni svoju zvrchovanosť a &uacute;zemn&uacute; celistvosť&ldquo;. Predt&yacute;m Hlavn&eacute; riaditeľstvo spravodajsk&yacute;ch služieb Ministerstva obrany Ukrajiny varovalo pred pripravenosťou Ruska zaviesť pravideln&eacute; jednotky ozbrojen&yacute;ch s&iacute;l na &uacute;zemie samozvan&yacute;ch Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR). 31 marca denn&iacute;k The New York Times s odvolan&iacute;m sa na jedn&eacute;ho z americk&yacute;ch predstaviteľov uviedol, že Rusko &uacute;dajne sťahuje svoje jednotky k hranici s Ukrajinou. https://lenta.ru/news/2021/04/02/make_peace_no_war/
Upravené 2. 4. 2021 o 17:13

Nemecké ministerstvo zahraničia narazilo na historické falzifikáty.

Na poslednom brífingu, ktorý nemecké médiá tak milujú, som hovoril o falzifikátoch Kyjeva na historickú tému https://bit.ly/3rIvNXe. Použitie fotografických dôkazov o holokauste v propagandistických materiáloch o tragédii krymských Tatárov nebolo ani zďaleka vyčerpané. Navyše získava skutočne škandálny rozmer.


Ďalšie „majstrovské dielo“ na túto tému predstavili „popredné anglicky písané noviny na Ukrajine“ „Kyiv Post“, ktoré na svojom kanáli YouTube umiestnili film „Krymská solidarita: Boj za slobodu na Kryme obsadenom Rusmi“.


Židia sa opäť vydávajú za krymských Tatárov. Washingtonské pamätné múzeum holokaustu, z ktorého archívu bola fotografia urobená, opäť mlčí.


Navyše, fejk tentokrát našiel podporu u viac ako významných štruktúr - nemeckého ministerstva zahraničia (sponzorovaného mimovládnou organizáciou Európska solidarita. Krym, ktorá zverejnila film o svojich zdrojoch) a amerického think tanku Atlantic Council.


Schopnosť kyjevských propagandistov premeniť každú tragédiu na frašku ich v tom čase nesklamala. Nielenže použili fotografie Židov, ale rozhodli sa pridať k ich sprisahaniu aj materiály ... poľských vojakov.


Škola strategickej komunikácie NATO v akcii - všetci tancujú.


Horlivé pozdravy do Berlína, Washingtonu a Varšavy. Na záver uvalte na seba sankcie.


**Nemeck&eacute; ministerstvo zahraničia narazilo na historick&eacute; falzifik&aacute;ty. ** Na poslednom br&iacute;fingu, ktor&yacute; nemeck&eacute; m&eacute;di&aacute; tak miluj&uacute;, som hovoril o falzifik&aacute;toch Kyjeva na historick&uacute; t&eacute;mu https://bit.ly/3rIvNXe. Použitie fotografick&yacute;ch d&ocirc;kazov o holokauste v propagandistick&yacute;ch materi&aacute;loch o trag&eacute;dii krymsk&yacute;ch Tat&aacute;rov nebolo ani zďaleka vyčerpan&eacute;. Navy&scaron;e z&iacute;skava skutočne &scaron;kand&aacute;lny rozmer. Ďal&scaron;ie &bdquo;majstrovsk&eacute; dielo&ldquo; na t&uacute;to t&eacute;mu predstavili &bdquo;popredn&eacute; anglicky p&iacute;san&eacute; noviny na Ukrajine&ldquo; &bdquo;Kyiv Post&ldquo;, ktor&eacute; na svojom kan&aacute;li YouTube umiestnili film &bdquo;Krymsk&aacute; solidarita: Boj za slobodu na Kryme obsadenom Rusmi&ldquo;. Židia sa op&auml;ť vyd&aacute;vaj&uacute; za krymsk&yacute;ch Tat&aacute;rov. Washingtonsk&eacute; pam&auml;tn&eacute; m&uacute;zeum holokaustu, z ktor&eacute;ho arch&iacute;vu bola fotografia uroben&aacute;, op&auml;ť mlč&iacute;. Navy&scaron;e, fejk tentokr&aacute;t na&scaron;iel podporu u viac ako v&yacute;znamn&yacute;ch &scaron;trukt&uacute;r - nemeck&eacute;ho ministerstva zahraničia (sponzorovan&eacute;ho mimovl&aacute;dnou organiz&aacute;ciou Eur&oacute;pska solidarita. Krym, ktor&aacute; zverejnila film o svojich zdrojoch) a americk&eacute;ho think tanku Atlantic Council. Schopnosť kyjevsk&yacute;ch propagandistov premeniť každ&uacute; trag&eacute;diu na fra&scaron;ku ich v tom čase nesklamala. Nielenže použili fotografie Židov, ale rozhodli sa pridať k ich sprisahaniu aj materi&aacute;ly ... poľsk&yacute;ch vojakov. &Scaron;kola strategickej komunik&aacute;cie NATO v akcii - v&scaron;etci tancuj&uacute;. Horliv&eacute; pozdravy do Berl&iacute;na, Washingtonu a Var&scaron;avy. Na z&aacute;ver uvalte na seba sankcie.

https://www.hlavnespravy.sk/americky-vojensky-atase-sa-objavil-na-donbase-s-nasivkou-ukrajina-alebo-smrt-ruske-ministerstvo-zahranicia-zareagovalo/2498746


Na celú situáciu zareagovala taktiež hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.


Takto budujú americké, kanadské a ďalšie armády NATO vzťahy s ukrajinskými radikálmi a neonacistami, nositeľmi tradícií kolaborantov, spolupáchateľmi holokaustu. V taktike NATO to nie je nič nové. Po roku 1945 boli nacisti a ich komplici hromadne prijímaní CIA. Teraz prišli na Ukrajinu pre nové posily. Strašný blázinec,“ uviedla. - dalsia konspiracia sa stala pravdou? Ved to o CIA a nacistoch sa len suskalo ... a odrazu - no pozrime sa smile


https://www.hlavnespravy.sk/americky-vojensky-atase-sa-objavil-na-donbase-s-nasivkou-ukrajina-alebo-smrt-ruske-ministerstvo-zahranicia-zareagovalo/2498746 Na cel&uacute; situ&aacute;ciu zareagovala taktiež hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharovov&aacute;. &bdquo;**Takto buduj&uacute; americk&eacute;, kanadsk&eacute; a ďal&scaron;ie arm&aacute;dy NATO vzťahy s ukrajinsk&yacute;mi radik&aacute;lmi a neonacistami, nositeľmi trad&iacute;ci&iacute; kolaborantov, spolup&aacute;chateľmi holokaustu. V taktike NATO to nie je nič nov&eacute;. Po roku 1945 boli nacisti a ich komplici hromadne prij&iacute;man&iacute; CIA. Teraz pri&scaron;li na Ukrajinu pre nov&eacute; posily. Stra&scaron;n&yacute; bl&aacute;zinec,**&ldquo; uviedla. - dalsia konspiracia sa stala pravdou? Ved to o CIA a nacistoch sa len suskalo ... a odrazu - no pozrime sa :D

Zacharová obvinila CNN zo snahy vydávať ukrajinské tanky za ruské


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová zachytila ​​americkú televíznu stanicu CNN pri pokuse vydávať ukrajinské tanky za ruské. Napísala o tom na svojej facebookovej stránke.


Zacharová zdôraznila, že novinári televízneho kanálu „išli tak hlboko do ideologického boja“, že nepreverili fakty a zverejnili príbeh, v ktorom boli vyhlásenia o „ruskej príprave na vojnu“ sprevádzané záznamami ukrajinských tankov pri ukrajinskom vlaku stanica. "Možno sa vaši korešpondenti v Moskve musia odvrátiť od účasti na verejnom živote našej krajiny (majú pre to svoj vlastný štát a my si to môžeme vybaviť sami) a venovať sa svojej profesii trochu viac času." Pretože toto je jednoducho nedôstojné, “uviedla.


Televízia CNN predtým zverejnila správu o ceste ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na kontaktnú linku na Donbase. Príbeh napísal korešpondent CNN Matthew Chance, ktorý bol začiatkom apríla zadržaný v kolónii v regióne Vladimir, kde zakladateľa Protikorupčnej nadácie (FBK) zaradilo ministerstvo spravodlivosti do registra organizácií vykonávajúcich tieto funkcie zahraničného agenta) Alexej Navaľnyj si odpykáva trest.


Na Donbase sa koncom marca začalo ďalšie zhoršovanie situácie. Ukrajina a samozvaná Donecká a Luhanská ľudová republika sa navzájom obviňujú z intenzívnejšieho ostreľovania, prieskumných aktivít a presunu vojenskej techniky okolo trolejového vedenia. V tejto súvislosti ministerstvo obrany Ukrajiny obvinilo Rusko z budovania vojenskej prítomnosti v blízkosti hraníc štátu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že ruské jednotky sú umiestnené v tých častiach krajiny, kde je to vhodné.


https://lenta.ru/news/2021/04/13/cnn_tanks/


Zacharov&aacute; obvinila CNN zo snahy vyd&aacute;vať ukrajinsk&eacute; tanky za rusk&eacute; ================================================================= Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharovov&aacute; zachytila ​​americk&uacute; telev&iacute;znu stanicu CNN pri pokuse vyd&aacute;vať ukrajinsk&eacute; tanky za rusk&eacute;. Nap&iacute;sala o tom na svojej facebookovej str&aacute;nke. Zacharov&aacute; zd&ocirc;raznila, že novin&aacute;ri telev&iacute;zneho kan&aacute;lu &bdquo;i&scaron;li tak hlboko do ideologick&eacute;ho boja&ldquo;, že nepreverili fakty a zverejnili pr&iacute;beh, v ktorom boli vyhl&aacute;senia o &bdquo;ruskej pr&iacute;prave na vojnu&ldquo; sprev&aacute;dzan&eacute; z&aacute;znamami ukrajinsk&yacute;ch tankov pri ukrajinskom vlaku stanica. &quot;Možno sa va&scaron;i kore&scaron;pondenti v Moskve musia odvr&aacute;tiť od &uacute;časti na verejnom živote na&scaron;ej krajiny (maj&uacute; pre to svoj vlastn&yacute; &scaron;t&aacute;t a my si to m&ocirc;žeme vybaviť sami) a venovať sa svojej profesii trochu viac času.&quot; Pretože toto je jednoducho ned&ocirc;stojn&eacute;, &ldquo;uviedla. Telev&iacute;zia CNN predt&yacute;m zverejnila spr&aacute;vu o ceste ukrajinsk&eacute;ho prezidenta Volodymyra Zelensk&eacute;ho na kontaktn&uacute; linku na Donbase. Pr&iacute;beh nap&iacute;sal kore&scaron;pondent CNN Matthew Chance, ktor&yacute; bol začiatkom apr&iacute;la zadržan&yacute; v kol&oacute;nii v regi&oacute;ne Vladimir, kde zakladateľa Protikorupčnej nad&aacute;cie (FBK) zaradilo ministerstvo spravodlivosti do registra organiz&aacute;ci&iacute; vykon&aacute;vaj&uacute;cich tieto funkcie zahraničn&eacute;ho agenta) Alexej Navaľnyj si odpyk&aacute;va trest. Na Donbase sa koncom marca začalo ďal&scaron;ie zhor&scaron;ovanie situ&aacute;cie. Ukrajina a samozvan&aacute; Doneck&aacute; a Luhansk&aacute; ľudov&aacute; republika sa navz&aacute;jom obviňuj&uacute; z intenz&iacute;vnej&scaron;ieho ostreľovania, prieskumn&yacute;ch aktiv&iacute;t a presunu vojenskej techniky okolo trolejov&eacute;ho vedenia. V tejto s&uacute;vislosti ministerstvo obrany Ukrajiny obvinilo Rusko z budovania vojenskej pr&iacute;tomnosti v bl&iacute;zkosti hran&iacute;c &scaron;t&aacute;tu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že rusk&eacute; jednotky s&uacute; umiestnen&eacute; v t&yacute;ch častiach krajiny, kde je to vhodn&eacute;. https://lenta.ru/news/2021/04/13/cnn_tanks/

Zacharová porovnala správanie Českej republiky s Kafkovou knihou


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová porovnala správanie Českej republiky s Kafkovou knihou Súdny proces. Tento názor zdieľala v rozhovore pre magazín Moscow Says. Jej slová sú uvedené v rozhlasovej stanici Telegram.
Zacharová zdôraznila, že kroky Prahy sú z hľadiska národných záujmov krajiny a budovania bilaterálnych vzťahov s ostatnými štátmi úplne nelogické a nerozumné. "Sú chvíle, kedy je možné rozsudok počuť neočakávane, od kohokoľvek a kedykoľvek," uviedla.


Praha predtým požadovala, aby Moskva vrátila vylúčených českých diplomatov späť, a to musí byť urobené do 22. apríla 12:00 - inak Česká republika sľubuje vyhostenie ďalších zamestnancov ruskej diplomatickej misie.


Vzťahy medzi Ruskom a Českou republikou sa zhoršili kvôli obvineniam z ruských špeciálnych služieb, ktoré Praha považuje za zapojené do výbuchu v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014. Nasledovalo rozhodnutie o vyhostení 18 ruských diplomatov. Členovia českej vlády sa navyše 19. apríla jednomyseľne rozhodli vylúčiť Rosatom zo zoznamu kandidátov na účasť v tendri na výstavbu nového energetického bloku v JE Dukovany na juhovýchode krajiny.


Moskva sa zaviazala podniknúť odvetné kroky a už vyhostila 20 českých diplomatov.


https://lenta.ru/news/2021/04/22/kafka/


**Zacharov&aacute; porovnala spr&aacute;vanie Českej republiky s Kafkovou knihou** Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; porovnala spr&aacute;vanie Českej republiky s Kafkovou knihou S&uacute;dny proces. Tento n&aacute;zor zdieľala v rozhovore pre magaz&iacute;n Moscow Says. Jej slov&aacute; s&uacute; uveden&eacute; v rozhlasovej stanici Telegram. Zacharov&aacute; zd&ocirc;raznila, že kroky Prahy s&uacute; z hľadiska n&aacute;rodn&yacute;ch z&aacute;ujmov krajiny a budovania bilater&aacute;lnych vzťahov s ostatn&yacute;mi &scaron;t&aacute;tmi &uacute;plne nelogick&eacute; a nerozumn&eacute;. &quot;S&uacute; chv&iacute;le, kedy je možn&eacute; rozsudok počuť neočak&aacute;vane, od kohokoľvek a kedykoľvek,&quot; uviedla. Praha predt&yacute;m požadovala, aby Moskva vr&aacute;tila vyl&uacute;čen&yacute;ch česk&yacute;ch diplomatov sp&auml;ť, a to mus&iacute; byť uroben&eacute; do 22. apr&iacute;la 12:00 - inak Česk&aacute; republika sľubuje vyhostenie ďal&scaron;&iacute;ch zamestnancov ruskej diplomatickej misie. Vzťahy medzi Ruskom a Českou republikou sa zhor&scaron;ili kv&ocirc;li obvineniam z rusk&yacute;ch &scaron;peci&aacute;lnych služieb, ktor&eacute; Praha považuje za zapojen&eacute; do v&yacute;buchu v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014. Nasledovalo rozhodnutie o vyhosten&iacute; 18 rusk&yacute;ch diplomatov. Členovia českej vl&aacute;dy sa navy&scaron;e 19. apr&iacute;la jednomyseľne rozhodli vyl&uacute;čiť Rosatom zo zoznamu kandid&aacute;tov na &uacute;časť v tendri na v&yacute;stavbu nov&eacute;ho energetick&eacute;ho bloku v JE Dukovany na juhov&yacute;chode krajiny. Moskva sa zaviazala podnikn&uacute;ť odvetn&eacute; kroky a už vyhostila 20 česk&yacute;ch diplomatov. https://lenta.ru/news/2021/04/22/kafka/

Odpoveď S.Lavrova na otázku programu „Moskva. Kremeľ. Putin" P.Zarubinovi


Začal sa s Američanmi na pracovnej úrovni dialóg o osobnom stretnutí ruského Prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Georgom Bidenom?
Sergey Lavrov: Všetko bolo povedané v našej reakcii na posledné nepriateľské kroky Američanov. Oznámili sme všetky opatrenia, ktoré sme prijali, a sme stále pripravení prijať, ak bude eskalácia pokračovať. Zároveň som sa na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina zmienil o návrhu amerického prezidenta J.Bidena na usporiadanie samitu. Bolo vnímané pozitívne a teraz sa skúma.


https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/187725693180814


Odpoveď S.Lavrova na ot&aacute;zku programu &bdquo;Moskva. Kremeľ. Putin&quot; P.Zarubinovi Začal sa s Američanmi na pracovnej &uacute;rovni dial&oacute;g o osobnom stretnut&iacute; rusk&eacute;ho Prezidenta Vladimira Putina s americk&yacute;m prezidentom Georgom Bidenom? Sergey Lavrov: V&scaron;etko bolo povedan&eacute; v na&scaron;ej reakcii na posledn&eacute; nepriateľsk&eacute; kroky Američanov. Ozn&aacute;mili sme v&scaron;etky opatrenia, ktor&eacute; sme prijali, a sme st&aacute;le pripraven&iacute; prijať, ak bude eskal&aacute;cia pokračovať. Z&aacute;roveň som sa na pokyn rusk&eacute;ho prezidenta Vladimira Putina zmienil o n&aacute;vrhu americk&eacute;ho prezidenta J.Bidena na usporiadanie samitu. Bolo vn&iacute;man&eacute; pozit&iacute;vne a teraz sa sk&uacute;ma. https://www.facebook.com/MIDRussia/videos/187725693180814
Upravené 26. 4. 2021 o 15:43

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal Nariadenie "O opatreniach reagovania (protiakcie) na nepriateľské kroky cudzích štátov".


Text Nariadenia:
S cieľom chrániť záujmy a bezpečnosť Ruskej federácie v súlade s federálnymi zákonmi z 30. decembra 2006 čís. 281-FZ O osobitných ekonomických opatreniach a vynucovacích opatreniach a zo 4. júna 2018 čís. 127-FZ O opatreniach reagovania (protiakcie) na nepriateľské kroky Spojených štátov a iných cudzích štátov, nariaďujem:
1 Obmedziť (prípadne úplne zakázať) uzavieranie diplomatickými misiami a konzulárnymi úradmi, inštitúciami, vládnymi agentúrami a štátnymi inštitúciami zahraničných štátov,
ktoré podnikajú nepriateľské kroky proti Ruskej federácii, občanom Ruskej federácie alebo ruským právnickým osobám (ďalej len - nepriateľské cudzie štáty) pracovné zmluvy,
zmluvy o poskytovaní práce pre zamestnancov (personál) a iné občianske právne zmluvy, na základe ktorých vznikajú pracovnoprávne vzťahy (ďalej len zmluvy), s fyzickými osobami nachádzajúcimi sa na území Ruskej federácie.
2 Stanoviť, že počet fyzických osôb, ktoré sa nachádzajú na území Ruskej federácie a s ktorými je možné uzavrieť Zmluvy určuje vláda Ruskej federácie.
3Ukončiť zmluvy uzavreté pred nadobudnutím účinnosti tohto Nariadenia fyzickými osobami, ktorých počet presahuje počet stanovený vládou Ruskej federácie.
4 Ustanovenia bodov 1 a 3 tohto Nariadenia sa nevzťahujú na občanov nepriateľských cudzích štátov prichádzajúcich (ktorí prišli) z takýchto štátov v pozícii diplomatických zastupiteľstiev a konzulárnych úradov,
zastupiteľstiev štátnych orgánov a štátnych inštitúcií príslušných nepriateľských cudzích štátov.
5 Vláde Ruskej federácie:
a) zostaviť zoznam nepriateľských cudzích štátov, na ktoré sa vzťahujú opatrenia reagovania (protiakcie) ustanovené týmto Nariadením;
b) zistiť počet fyzických osôb, ktoré sa zdržiavajú na území Ruskej federácie , s ktorými môžu byť uzavreté zmluvy;
c) vniesť v prípade potreby návrhy na zmenu opatrení reagovania (protiakcie) ustanovené týmto Nariadením;
d) zabezpečiť kontrolu dodržiavania pracovných práv občanov Ruskej
federácie po ukončení platnosti tohto Nariadenia v súlade s bodom 3 tohto Nariadenia;
6 Toto Nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho úradného uverejnenia.
a je platné do zrušenia ním stanovených opatrení reagovania (protiakcie).


Rusk&yacute; prezident Vladimir Putin podp&iacute;sal Nariadenie &quot;O opatreniach reagovania (protiakcie) na nepriateľsk&eacute; kroky cudz&iacute;ch &scaron;t&aacute;tov&quot;. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Text Nariadenia: S cieľom chr&aacute;niť z&aacute;ujmy a bezpečnosť Ruskej feder&aacute;cie v s&uacute;lade s feder&aacute;lnymi z&aacute;konmi z 30. decembra 2006 č&iacute;s. 281-FZ O osobitn&yacute;ch ekonomick&yacute;ch opatreniach a vynucovac&iacute;ch opatreniach a zo 4. j&uacute;na 2018 č&iacute;s. 127-FZ O opatreniach reagovania (protiakcie) na nepriateľsk&eacute; kroky Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;tov a in&yacute;ch cudz&iacute;ch &scaron;t&aacute;tov, nariaďujem: 1 Obmedziť (pr&iacute;padne &uacute;plne zak&aacute;zať) uzavieranie diplomatick&yacute;mi misiami a konzul&aacute;rnymi &uacute;radmi, in&scaron;tit&uacute;ciami, vl&aacute;dnymi agent&uacute;rami a &scaron;t&aacute;tnymi in&scaron;tit&uacute;ciami zahraničn&yacute;ch &scaron;t&aacute;tov, ktor&eacute; podnikaj&uacute; nepriateľsk&eacute; kroky proti Ruskej feder&aacute;cii, občanom Ruskej feder&aacute;cie alebo rusk&yacute;m pr&aacute;vnick&yacute;m osob&aacute;m (ďalej len - nepriateľsk&eacute; cudzie &scaron;t&aacute;ty) pracovn&eacute; zmluvy, zmluvy o poskytovan&iacute; pr&aacute;ce pre zamestnancov (person&aacute;l) a in&eacute; občianske pr&aacute;vne zmluvy, na z&aacute;klade ktor&yacute;ch vznikaj&uacute; pracovnopr&aacute;vne vzťahy (ďalej len zmluvy), s fyzick&yacute;mi osobami nach&aacute;dzaj&uacute;cimi sa na &uacute;zem&iacute; Ruskej feder&aacute;cie. 2 Stanoviť, že počet fyzick&yacute;ch os&ocirc;b, ktor&eacute; sa nach&aacute;dzaj&uacute; na &uacute;zem&iacute; Ruskej feder&aacute;cie a s ktor&yacute;mi je možn&eacute; uzavrieť Zmluvy určuje vl&aacute;da Ruskej feder&aacute;cie. 3Ukončiť zmluvy uzavret&eacute; pred nadobudnut&iacute;m &uacute;činnosti tohto Nariadenia fyzick&yacute;mi osobami, ktor&yacute;ch počet presahuje počet stanoven&yacute; vl&aacute;dou Ruskej feder&aacute;cie. 4 Ustanovenia bodov 1 a 3 tohto Nariadenia sa nevzťahuj&uacute; na občanov nepriateľsk&yacute;ch cudz&iacute;ch &scaron;t&aacute;tov prich&aacute;dzaj&uacute;cich (ktor&iacute; pri&scaron;li) z tak&yacute;chto &scaron;t&aacute;tov v poz&iacute;cii diplomatick&yacute;ch zastupiteľstiev a konzul&aacute;rnych &uacute;radov, zastupiteľstiev &scaron;t&aacute;tnych org&aacute;nov a &scaron;t&aacute;tnych in&scaron;tit&uacute;ci&iacute; pr&iacute;slu&scaron;n&yacute;ch nepriateľsk&yacute;ch cudz&iacute;ch &scaron;t&aacute;tov. 5 Vl&aacute;de Ruskej feder&aacute;cie: a) zostaviť zoznam nepriateľsk&yacute;ch cudz&iacute;ch &scaron;t&aacute;tov, na ktor&eacute; sa vzťahuj&uacute; opatrenia reagovania (protiakcie) ustanoven&eacute; t&yacute;mto Nariaden&iacute;m; b) zistiť počet fyzick&yacute;ch os&ocirc;b, ktor&eacute; sa zdržiavaj&uacute; na &uacute;zem&iacute; Ruskej feder&aacute;cie , s ktor&yacute;mi m&ocirc;žu byť uzavret&eacute; zmluvy; c) vniesť v pr&iacute;pade potreby n&aacute;vrhy na zmenu opatren&iacute; reagovania (protiakcie) ustanoven&eacute; t&yacute;mto Nariaden&iacute;m; d) zabezpečiť kontrolu dodržiavania pracovn&yacute;ch pr&aacute;v občanov Ruskej feder&aacute;cie po ukončen&iacute; platnosti tohto Nariadenia v s&uacute;lade s bodom 3 tohto Nariadenia; 6 Toto Nariadenie nadob&uacute;da &uacute;činnosť dňom jeho &uacute;radn&eacute;ho uverejnenia. a je platn&eacute; do zru&scaron;enia n&iacute;m stanoven&yacute;ch opatren&iacute; reagovania (protiakcie).

Komentár oficiálnej hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie M. V. Zacharovovej k správam o protipechotných mínach v skladoch vo Vrbeticiach (Česká republika)
💬 Upriamujeme pozornosť na rozsiahle šírenie informácie v medzinárodných médiách, uverejnenej v nemeckom vydaní novín Die Welt z 17. apríla,
že v muničných skladoch v českých Vrbeticiach boli „stovky protipechotných mín".
💬 Tieto informácie spochybňujú svedomité plnenie Českej republiky
Dohovoru o zákaze protipechotných mín a ich zničení.
Podobné otázky sa vynárajú k Bulharsku, občanom ktorého bol,
podľa The New York Times, majiteľ zbraní, ako aj k Ukrajine, ich potenciálnemu príjemcovi.
💬 Pripomíname, že v súlade s článkom 1 Dohovoru o zákaze protipechotných mín a ich zničení členské štáty sa okrem iného sa zaviazali, že „nikdy a za nijakých okolností (...) nebudú vyvíjať, vyrábať, uskladňovať alebo presúvať na kohokoľvek, nikomu nebudú pomáhať, nikoho podporovať, ani nijakým spôsobom podnecovať, aby sa zapojil do činnosti zakázanej Dohovorom".
💬 Očakávame príslušné vysvetlenie z Českej republiky, Bulharska a Ukrajiny správ o skladovaní protipechotných mín v muničných skladoch vo Vrbeticiach, činnosti zakázanej Dohovorom o zákaze protipechotných mín a ich zničení.
https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4712624?fbclid=IwAR3b8punczceGjbNOpiN2HF603i50Dj6W6r__cWJzGhFzLwXiHh2GJFWZCw o zákaze protipechotných mín a ich zničení
https://www.mid.ru/foreign_policy/international_safety/regprla/-/asset_publisher/YCxLFJnKuD1W/content/id/3487512


Koment&aacute;r ofici&aacute;lnej hovorkyne Ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Ruskej feder&aacute;cie M. V. Zacharovovej k spr&aacute;vam o protipechotn&yacute;ch m&iacute;nach v skladoch vo Vrbeticiach (Česk&aacute; republika)

Кomentár oficiálnej predstaviteľky MZV Ruska M. Zacharovovej k neprijateľnému konaniu orgánov mesta 🇱🇻 Riga ohľadom štátnej vlajky Ruskej federácie.
Ako viete, v týchto dňoch mestské orgány v Rige odstránili štátnu vlajku Ruskej federácie z centra mesta, kde viseli štátne vlajky krajín zúčastňujúcich sa na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Namiesto ruskej trikolóry bola umiestnená vlajka Ruského olympijského výboru.
Je to predovšetkým neskrývaná neúcta voči štátnej symbolike Ruska.
V tejto súvislosti sme podali príslušné demarše v Moskve a Rige, poukázali sme na škodlivosť takýchto provokatívnych krokov na budovanie bilaterálnych vzťahov.
Tieto nedôstojné manipulácie, žiaľ, úplne dokresľujú otvorene rusofóbnu líniu, sledovanú lotyšskými vládnucimi kruhmi. Pokusy o ich vysvetlenie odkazom na činnosť mestských úradníkov nie sú presvedčivé. Odkazy na rozhodnutia medzinárodných športových organizácií o nepoužívaní ruskej vlajky na majstrovstvách sveta sú úbohé. Takéto obmedzenia sa vzťahujú iba miesta, kde sa konajú športové podujatia. Mimochodom, verejne o tom hovorili aj samotní predstavitelia Rigy, čím odôvodňovali svoje rozhodnutie o umiestnení ruskej vlajky na uliciach mesta.
Zdá sa, že naši lotyšskí susedia sa z celej sily usilujú dostať medzi štáty nepriateľské voči Rusku.
Ak je to zámerná voľba lotyšskej strany, tak vyvodíme z toho príslušné závery.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4750936


Кoment&aacute;r ofici&aacute;lnej predstaviteľky MZV Ruska M. Zacharovovej k neprijateľn&eacute;mu konaniu org&aacute;nov mesta

Peskov komentoval slová prezidenta Poľska, ktorý Rusko nazval ′′ nenormálnou krajinou ′′
Kremeľ považuje rétoriku poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý Rusko nazval ′′ nenormálnou krajinou ". Moskva hľadá priateľské vzťahy so všetkými susedmi vrátane Varšavy. Oznámil to vo štvrtok novinárom Dmitry Peskov, prezident Ruska.
′′ V takejto rétorike sme veľmi zlí. Nepáči sa nám a neprijímame ju, - povedal Kremľ s odpoveďou na otázku. - Rusko je priateľská krajina, silná, sebavedomá a absolútne nezávislá. A práve týmito vlastnosťami Rusko hľadá priateľské vzťahy, vzájomne prospešnú spoluprácu so všetkými susedmi vrátane Poľska ".
′′ A je nám ľúto, že nenávisť našej krajiny oslepuje oči niektorých poľských politikov vrátane prezidenta [Poľska Andrzej Dudy], a bráni im prejaviť politickú múdrosť ", povedal Peskov.
https://tass.ru/politika/11489525?fbclid=IwAR3FJODJM272281iz9DPMkKIWAkSNlg96zYjKttRp4QZimLwy-BX9ZyJoiY


Peskov komentoval slov&aacute; prezidenta Poľska, ktor&yacute; Rusko nazval &prime;&prime; nenorm&aacute;lnou krajinou &prime;&prime; Kremeľ považuje r&eacute;toriku poľsk&eacute;ho prezidenta Andrzeja Dudu, ktor&yacute; Rusko nazval &prime;&prime; nenorm&aacute;lnou krajinou &quot;. Moskva hľad&aacute; priateľsk&eacute; vzťahy so v&scaron;etk&yacute;mi susedmi vr&aacute;tane Var&scaron;avy. Ozn&aacute;mil to vo &scaron;tvrtok novin&aacute;rom Dmitry Peskov, prezident Ruska. &prime;&prime; V takejto r&eacute;torike sme veľmi zl&iacute;. Nep&aacute;či sa n&aacute;m a neprij&iacute;mame ju, - povedal Kremľ s odpoveďou na ot&aacute;zku. - Rusko je priateľsk&aacute; krajina, siln&aacute;, sebavedom&aacute; a absol&uacute;tne nez&aacute;visl&aacute;. A pr&aacute;ve t&yacute;mito vlastnosťami Rusko hľad&aacute; priateľsk&eacute; vzťahy, vz&aacute;jomne prospe&scaron;n&uacute; spolupr&aacute;cu so v&scaron;etk&yacute;mi susedmi vr&aacute;tane Poľska &quot;. &prime;&prime; A je n&aacute;m ľ&uacute;to, že nen&aacute;visť na&scaron;ej krajiny oslepuje oči niektor&yacute;ch poľsk&yacute;ch politikov vr&aacute;tane prezidenta [Poľska Andrzej Dudy], a br&aacute;ni im prejaviť politick&uacute; m&uacute;drosť &quot;, povedal Peskov. https://tass.ru/politika/11489525?fbclid=IwAR3FJODJM272281iz9DPMkKIWAkSNlg96zYjKttRp4QZimLwy-BX9ZyJoiY

Lavrov vyzval Západ, aby prestal démonizovať Bielorusko kvôli incidentu v Ryanair
′′ Chcem potvrdiť, čo Moskva vyhlásila viac ako raz. Trváme na tom, aby sme prestali démonizovať ľudí, ktorí nemajú radi západ. Bieloruské úrady oznámili svoju pripravenosť na transparentnosť, otvorené vyšetrovanie, prijímajú príslušných odborníkov, poskytujú všetky informácie a potrebné materiály z incidentu ", uviedol s odpoveďou na otázku TASS na tlačovej konferencii vo štvrtok.


https://tass.ru/politika/11492163?fbclid=IwAR0VbjGqB68p6zdd-f8lvif6HcTIf8i5kzwLpg0f4oSyY9O_BllmYVfcN6c


Lavrov vyzval Z&aacute;pad, aby prestal d&eacute;monizovať Bielorusko kv&ocirc;li incidentu v Ryanair &prime;&prime; Chcem potvrdiť, čo Moskva vyhl&aacute;sila viac ako raz. Trv&aacute;me na tom, aby sme prestali d&eacute;monizovať ľud&iacute;, ktor&iacute; nemaj&uacute; radi z&aacute;pad. Bielorusk&eacute; &uacute;rady ozn&aacute;mili svoju pripravenosť na transparentnosť, otvoren&eacute; vy&scaron;etrovanie, prij&iacute;maj&uacute; pr&iacute;slu&scaron;n&yacute;ch odborn&iacute;kov, poskytuj&uacute; v&scaron;etky inform&aacute;cie a potrebn&eacute; materi&aacute;ly z incidentu &quot;, uviedol s odpoveďou na ot&aacute;zku TASS na tlačovej konferencii vo &scaron;tvrtok. https://tass.ru/politika/11492163?fbclid=IwAR0VbjGqB68p6zdd-f8lvif6HcTIf8i5kzwLpg0f4oSyY9O_BllmYVfcN6c

Lavrov vyzval, aby v rozčúlení nehodnotili situáciu s pristátím lietadla Ryanair
Bielorusko je po incidente pripravené prijať medzinárodných expertov, uviedol ruský minister zahraničia
Lavrov zdôraznil, že „je dôležité posúdiť túto situáciu triezvo, najmä preto, že bieloruské orgány sú pripravené poskytnúť všetky potrebné informácie“.


https://tass.ru/politika/11455793?fbclid=IwAR0jjXPn6XmuokEViuYUaWL0_wQiiO-oDaiqBM2s4j-QIRot3yiSoZ8VkuY


Lavrov vyzval, aby v rozč&uacute;len&iacute; nehodnotili situ&aacute;ciu s prist&aacute;t&iacute;m lietadla Ryanair Bielorusko je po incidente pripraven&eacute; prijať medzin&aacute;rodn&yacute;ch expertov, uviedol rusk&yacute; minister zahraničia Lavrov zd&ocirc;raznil, že &bdquo;je d&ocirc;ležit&eacute; pos&uacute;diť t&uacute;to situ&aacute;ciu triezvo, najm&auml; preto, že bielorusk&eacute; org&aacute;ny s&uacute; pripraven&eacute; poskytn&uacute;ť v&scaron;etky potrebn&eacute; inform&aacute;cie&ldquo;. https://tass.ru/politika/11455793?fbclid=IwAR0jjXPn6XmuokEViuYUaWL0_wQiiO-oDaiqBM2s4j-QIRot3yiSoZ8VkuY

Ľady sa pohli
Rusko prevzalo štafetu predsedníctva Arktickej rady Na ďalšie dva roky sa Rusko stane „dozorcom v Arktíde“. Na zasadanie Arktickej rady, ktoré sa skončilo v Reykjavíku za účasti ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, štafeta predsedníctva fóra ôsmich arktických susedov prešla do našej krajiny.
Súčasný minister zahraničia USA Anthony Blinken, s ktorým mal Sergej Lavrov prvé osobné stretnutie „na okraji Rady“ privítal predsedníctvo Ruskej federácie.
Všetci rečníci sa ponáhľali zablahoželať Rusku k novej misii - od hláv predstaviteľov Ministerstiev zahraničných vecí západných krajín až po predstaviteľov domorodého obyvateľstva, ktoré vždy skrášľuje zasadnutia Arktickej rady národnými krojmi a kvetnatými prejavmi. „Atmosféra sa skutočne mení,“ potvrdili noviny Rossijskaja gazeta, zdroj v ruskej delegácii. − Naši partneri začínajú chápať, že nesmú premeškať šancu na spoluprácu s Ruskou federáciou. Spolupráca sa vyvíja veľmi úspešne, aj s Američanmi, keď sa o to nepokúšajú zaviesť do nej prvok politizácie. Napríklad sily 17. oblasti Pobrežnej hliadky USA pravidelne spoločne hliadkujú s ruskými kolegami v Beringovom mori “.
Sergej Lavrov konštatoval, že obnovenie plnohodnotného dialógu armád všetkých krajín „arktickej osmičky“, zmrazeného od roku 2014,
by bolo možné využiť na civilné účely (na pátracie operácie, predchádzanie ropným škvrnám a na zvyšovanie bezpečnosti lodnej dopravy). Zatiaľ však zo západných krajín neprichádzajú signály, že by boli pripravení na takéto kontakty. Ruský minister zahraničných vecí tiež uviedol, že v rozhovore s kolegami nastolil otázku posilnenia prítomnosti NATO pri hraniciach Ruskej federácie (vrátane rozmiestnenia amerických jednotiek na tomto území Nórska).
Arktická rada, podľa Lavrova, už 25 rokov zostáva „platformou na odpolitizovaný dialóg vo vysokých zemepisných šírkach.“ K svojmu predsedníctvu Ruská federácia pripravila širokú škálu projektov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja Arktídy. Medzi nimi, ako zistila Rossijskaja gazeta je tiež vytvorenie digitálnej základne jazykového a kultúrneho dedičstva národov severu, podpora miestnych rybárov v rámci zoskupenia Made in Arctic a tiež účasť v iniciatíve na ochranu populácie arktických sťahovavých vtákov.


https://rg.ru/2021/05/23/estafeta-predsedatelstva-v-arkticheskom-sovete-pereshla-k-rossii.html?fbclid=IwAR0vssHDRiwqNdyAvPZ4MqshwOYXD0mPFNym5piR0CATAS8hQ0ZR2-Q8WLc


Ľady sa pohli Rusko prevzalo &scaron;tafetu predsedn&iacute;ctva Arktickej rady Na ďal&scaron;ie dva roky sa Rusko stane &bdquo;dozorcom v Arkt&iacute;de&ldquo;. Na zasadanie Arktickej rady, ktor&eacute; sa skončilo v Reykjav&iacute;ku za &uacute;časti rusk&eacute;ho ministra zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Sergeja Lavrova, &scaron;tafeta predsedn&iacute;ctva f&oacute;ra &ocirc;smich arktick&yacute;ch susedov pre&scaron;la do na&scaron;ej krajiny. S&uacute;časn&yacute; minister zahraničia USA Anthony Blinken, s ktor&yacute;m mal Sergej Lavrov prv&eacute; osobn&eacute; stretnutie &bdquo;na okraji Rady&ldquo; priv&iacute;tal predsedn&iacute;ctvo Ruskej feder&aacute;cie. V&scaron;etci rečn&iacute;ci sa pon&aacute;hľali zablahoželať Rusku k novej misii - od hl&aacute;v predstaviteľov Ministerstiev zahraničn&yacute;ch vec&iacute; z&aacute;padn&yacute;ch kraj&iacute;n až po predstaviteľov domorod&eacute;ho obyvateľstva, ktor&eacute; vždy skr&aacute;&scaron;ľuje zasadnutia Arktickej rady n&aacute;rodn&yacute;mi krojmi a kvetnat&yacute;mi prejavmi. &bdquo;Atmosf&eacute;ra sa skutočne men&iacute;,&ldquo; potvrdili noviny Rossijskaja gazeta, zdroj v ruskej deleg&aacute;cii. &minus; Na&scaron;i partneri zač&iacute;naj&uacute; ch&aacute;pať, že nesm&uacute; preme&scaron;kať &scaron;ancu na spolupr&aacute;cu s Ruskou feder&aacute;ciou. Spolupr&aacute;ca sa vyv&iacute;ja veľmi &uacute;spe&scaron;ne, aj s Američanmi, keď sa o to nepok&uacute;&scaron;aj&uacute; zaviesť do nej prvok politiz&aacute;cie. Napr&iacute;klad sily 17. oblasti Pobrežnej hliadky USA pravidelne spoločne hliadkuj&uacute; s rusk&yacute;mi kolegami v Beringovom mori &ldquo;. Sergej Lavrov kon&scaron;tatoval, že obnovenie plnohodnotn&eacute;ho dial&oacute;gu arm&aacute;d v&scaron;etk&yacute;ch kraj&iacute;n &bdquo;arktickej osmičky&ldquo;, zmrazen&eacute;ho od roku 2014, by bolo možn&eacute; využiť na civiln&eacute; &uacute;čely (na p&aacute;tracie oper&aacute;cie, predch&aacute;dzanie ropn&yacute;m &scaron;kvrn&aacute;m a na zvy&scaron;ovanie bezpečnosti lodnej dopravy). Zatiaľ v&scaron;ak zo z&aacute;padn&yacute;ch kraj&iacute;n neprich&aacute;dzaj&uacute; sign&aacute;ly, že by boli pripraven&iacute; na tak&eacute;to kontakty. Rusk&yacute; minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute; tiež uviedol, že v rozhovore s kolegami nastolil ot&aacute;zku posilnenia pr&iacute;tomnosti NATO pri hraniciach Ruskej feder&aacute;cie (vr&aacute;tane rozmiestnenia americk&yacute;ch jednotiek na tomto &uacute;zem&iacute; N&oacute;rska). Arktick&aacute; rada, podľa Lavrova, už 25 rokov zost&aacute;va &bdquo;platformou na odpolitizovan&yacute; dial&oacute;g vo vysok&yacute;ch zemepisn&yacute;ch &scaron;&iacute;rkach.&ldquo; K svojmu predsedn&iacute;ctvu Rusk&aacute; feder&aacute;cia pripravila &scaron;irok&uacute; &scaron;k&aacute;lu projektov v oblasti trvalo udržateľn&eacute;ho rozvoja Arkt&iacute;dy. Medzi nimi, ako zistila Rossijskaja gazeta je tiež vytvorenie digit&aacute;lnej z&aacute;kladne jazykov&eacute;ho a kult&uacute;rneho dedičstva n&aacute;rodov severu, podpora miestnych ryb&aacute;rov v r&aacute;mci zoskupenia Made in Arctic a tiež &uacute;časť v iniciat&iacute;ve na ochranu popul&aacute;cie arktick&yacute;ch sťahovav&yacute;ch vt&aacute;kov. https://rg.ru/2021/05/23/estafeta-predsedatelstva-v-arkticheskom-sovete-pereshla-k-rossii.html?fbclid=IwAR0vssHDRiwqNdyAvPZ4MqshwOYXD0mPFNym5piR0CATAS8hQ0ZR2-Q8WLc

Rusko je otvorené rovnosti spolupráce s Európskou úniou, no nevyhnutne bude reagovať na nové nepriateľské kroky Bruselu, uviedol v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov.
′′ Vieme, že v Európe je veľa takých, ktorí si uvedomujú kontraproduktivitu konfrontačného kurzu voči našej krajine a očakávajú, že zdravý rozum časom zvíťazí, a môžeme začať rozvíjať nový vyvážený model vzťahov s princípmi medzinárodného práva ", - Lavrov povedal v pondelok na konferencii venovanej vzťahom medzi Ruskom a Európskou úniou.
Minister zdôraznil, že ′′ Rusko je dôsledne otvorené takejto spravodlivej a čestnej interakcii ". ′′ To neznamená, že odídeme bez reakcie nové nepriateľské kroky, pokusy o rozhovor z pozície sily, zásah do vnútorných vecí ", povedal vedúci ministerstva zahraničných vecí Ruska.
Podľa neho ′′ takéto kroky sa pripravujú, už o tom otvorene hovoria ". ′′ Ale odpoveď bude určite nasledovať ", povedal Lavrov.


https://www.interfax.ru/russia/769663?fbclid=IwAR3X_NqK3fAl--alBaEsJOMoT16Ru2cJ9Pzl6sP2LHh_nDQrOhzWxJHut6A


Rusko je otvoren&eacute; rovnosti spolupr&aacute;ce s Eur&oacute;pskou &uacute;niou, no nevyhnutne bude reagovať na nov&eacute; nepriateľsk&eacute; kroky Bruselu, uviedol v pondelok rusk&yacute; minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Sergey Lavrov. &prime;&prime; Vieme, že v Eur&oacute;pe je veľa tak&yacute;ch, ktor&iacute; si uvedomuj&uacute; kontraproduktivitu konfrontačn&eacute;ho kurzu voči na&scaron;ej krajine a očak&aacute;vaj&uacute;, že zdrav&yacute; rozum časom zv&iacute;ťaz&iacute;, a m&ocirc;žeme začať rozv&iacute;jať nov&yacute; vyv&aacute;žen&yacute; model vzťahov s princ&iacute;pmi medzin&aacute;rodn&eacute;ho pr&aacute;va &quot;, - Lavrov povedal v pondelok na konferencii venovanej vzťahom medzi Ruskom a Eur&oacute;pskou &uacute;niou. Minister zd&ocirc;raznil, že &prime;&prime; Rusko je d&ocirc;sledne otvoren&eacute; takejto spravodlivej a čestnej interakcii &quot;. &prime;&prime; To neznamen&aacute;, že od&iacute;deme bez reakcie nov&eacute; nepriateľsk&eacute; kroky, pokusy o rozhovor z poz&iacute;cie sily, z&aacute;sah do vn&uacute;torn&yacute;ch vec&iacute; &quot;, povedal ved&uacute;ci ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Ruska. Podľa neho &prime;&prime; tak&eacute;to kroky sa pripravuj&uacute;, už o tom otvorene hovoria &quot;. &prime;&prime; Ale odpoveď bude určite nasledovať &quot;, povedal Lavrov. https://www.interfax.ru/russia/769663?fbclid=IwAR3X_NqK3fAl--alBaEsJOMoT16Ru2cJ9Pzl6sP2LHh_nDQrOhzWxJHut6A

Príhovor ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova na konferencii o vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou, Moskva, 31 mája 2021 S.V. Lavrov:
Ďakujem za pozvanie vystúpiť na konferenciu venovanú situácii medzi Ruskom a Európskou úniou. Chcem poďakovať Ruskej rade medzinárodných záležitostí, ktorá spolu s Veľvyslanectvom Portugalska a EÚ v Moskve odviedla veľa práce na organizovaní dnešnej akcie.
Myslím si, že to bude úprimná, úprimná konverzácia, bez snahy ′′ nahradiť ′′ nejaké fakty, pretože ide o serióznu diskusiu k téme, ktorá je už dávno za nami. Myslím si, že je dôležité, aby sme uskutočnili dnešnú konferenciu týkajúcu sa potenciálu vedeckej diplomacie. Privítam prítomných online aj offline predstaviteľov domácej a zahraničnej odbornej politickej komunity.
Dúfam, že výsledky diskusie, ktoré - zdôrazňujem - môžu byť len úprimné a úprimné, lepšie pochopia súčasnú ťažkú chvíľu v tom, čo sa medzi Ruskom a Európskou úniou deje, budú užitočným doplnkom diplomatickej práce na náprave situácia.
Moderné reality sú nezlučiteľné s logikou hegemonizmu a dominancie, s pokusom o obnovenie ′′ sanitárnych kordónov ′′ a ′′ železných oponiek ". Opakujem: vieme, že v Európe je veľa takých, ktorí si uvedomujú kontraproduktivitu konfrontačného kurzu týkajúceho sa našej krajiny. Očakávame, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí a budeme môcť začať rozvíjať nový, vyvážený model vzťahov so zásadami medzinárodného práva. K takejto rovnosti a ešte raz zdôrazním, čestná spolupráca Rusko je dôsledne otvorená.
Neznamená to, že zanecháme nepriateľské nové kroky, pokusy prehovoriť z pozície sily a zásahu do vnútorných záležitostí. Takéto kroky sa pripravujú. Otvorene o tom hovoria. Ale odpoveď bude určite nasledovať. Zvlášť zdôrazním, že iniciátori takejto zákernej politiky (a nikdy nebudeme iniciátori) by sa mali zamyslieť nad tým, či je táto línia v záujme Európanov?
Zhrnul som to, poviem, že sme vo veľmi ťažkej a kontroverznej fáze transformácie mieru a medzinárodných vzťahov. Pre Európanov to všetko akútne stanovuje úlohu vystúpiť z bývalej ′′ komfortnej zóny ′′ a určiť vlastné strategické záujmy vrátane povedomia o prírodných konkurenčných výhodách búrlivého rozvíjajúceho sa eurázijského kontinentu. Európa to spraví, bude možné začať hnutie od súčasného ′′ konfliktového spolužitia ′′ po hoci kontroverzné, ale nekonečné. A potom možno aj niečo vážnejšie.
Som si istý, že predstavitelia odborných a akademických kruhov zúčastňujúcich sa dnešnej konferencie môžu významne prispieť k definícii algoritmov budúcich vzťahov medzi našou krajinou a Európskou úniou. Vaša povesť, autorita je známa. Schopnosť ′′ pozerať sa cez obzor ′′ je, snáď, veľmi reálnym očakávaním od dnešnej diskusie. Chcel by som vám zaželať úspešnú prácu.


https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4759042


Pr&iacute;hovor ministra zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Ruskej feder&aacute;cie Sergeja Lavrova na konferencii o vzťahoch medzi Ruskom a Eur&oacute;pskou &uacute;niou, Moskva, 31 m&aacute;ja 2021 S.V. Lavrov: Ďakujem za pozvanie vyst&uacute;piť na konferenciu venovan&uacute; situ&aacute;cii medzi Ruskom a Eur&oacute;pskou &uacute;niou. Chcem poďakovať Ruskej rade medzin&aacute;rodn&yacute;ch z&aacute;ležitost&iacute;, ktor&aacute; spolu s Veľvyslanectvom Portugalska a E&Uacute; v Moskve odviedla veľa pr&aacute;ce na organizovan&iacute; dne&scaron;nej akcie. Mysl&iacute;m si, že to bude &uacute;primn&aacute;, &uacute;primn&aacute; konverz&aacute;cia, bez snahy &prime;&prime; nahradiť &prime;&prime; nejak&eacute; fakty, pretože ide o seri&oacute;znu diskusiu k t&eacute;me, ktor&aacute; je už d&aacute;vno za nami. Mysl&iacute;m si, že je d&ocirc;ležit&eacute;, aby sme uskutočnili dne&scaron;n&uacute; konferenciu t&yacute;kaj&uacute;cu sa potenci&aacute;lu vedeckej diplomacie. Priv&iacute;tam pr&iacute;tomn&yacute;ch online aj offline predstaviteľov dom&aacute;cej a zahraničnej odbornej politickej komunity. D&uacute;fam, že v&yacute;sledky diskusie, ktor&eacute; - zd&ocirc;razňujem - m&ocirc;žu byť len &uacute;primn&eacute; a &uacute;primn&eacute;, lep&scaron;ie pochopia s&uacute;časn&uacute; ťažk&uacute; chv&iacute;ľu v tom, čo sa medzi Ruskom a Eur&oacute;pskou &uacute;niou deje, bud&uacute; užitočn&yacute;m doplnkom diplomatickej pr&aacute;ce na n&aacute;prave situ&aacute;cia. Modern&eacute; reality s&uacute; nezlučiteľn&eacute; s logikou hegemonizmu a dominancie, s pokusom o obnovenie &prime;&prime; sanit&aacute;rnych kord&oacute;nov &prime;&prime; a &prime;&prime; železn&yacute;ch oponiek &quot;. Opakujem: vieme, že v Eur&oacute;pe je veľa tak&yacute;ch, ktor&iacute; si uvedomuj&uacute; kontraproduktivitu konfrontačn&eacute;ho kurzu t&yacute;kaj&uacute;ceho sa na&scaron;ej krajiny. Očak&aacute;vame, že zdrav&yacute; rozum nakoniec zv&iacute;ťaz&iacute; a budeme m&ocirc;cť začať rozv&iacute;jať nov&yacute;, vyv&aacute;žen&yacute; model vzťahov so z&aacute;sadami medzin&aacute;rodn&eacute;ho pr&aacute;va. K takejto rovnosti a e&scaron;te raz zd&ocirc;razn&iacute;m, čestn&aacute; spolupr&aacute;ca Rusko je d&ocirc;sledne otvoren&aacute;. Neznamen&aacute; to, že zanech&aacute;me nepriateľsk&eacute; nov&eacute; kroky, pokusy prehovoriť z poz&iacute;cie sily a z&aacute;sahu do vn&uacute;torn&yacute;ch z&aacute;ležitost&iacute;. Tak&eacute;to kroky sa pripravuj&uacute;. Otvorene o tom hovoria. Ale odpoveď bude určite nasledovať. Zvl&aacute;&scaron;ť zd&ocirc;razn&iacute;m, že inici&aacute;tori takejto z&aacute;kernej politiky (a nikdy nebudeme inici&aacute;tori) by sa mali zamyslieť nad t&yacute;m, či je t&aacute;to l&iacute;nia v z&aacute;ujme Eur&oacute;panov? Zhrnul som to, poviem, že sme vo veľmi ťažkej a kontroverznej f&aacute;ze transform&aacute;cie mieru a medzin&aacute;rodn&yacute;ch vzťahov. Pre Eur&oacute;panov to v&scaron;etko ak&uacute;tne stanovuje &uacute;lohu vyst&uacute;piť z b&yacute;valej &prime;&prime; komfortnej z&oacute;ny &prime;&prime; a určiť vlastn&eacute; strategick&eacute; z&aacute;ujmy vr&aacute;tane povedomia o pr&iacute;rodn&yacute;ch konkurenčn&yacute;ch v&yacute;hod&aacute;ch b&uacute;rliv&eacute;ho rozv&iacute;jaj&uacute;ceho sa eur&aacute;zijsk&eacute;ho kontinentu. Eur&oacute;pa to sprav&iacute;, bude možn&eacute; začať hnutie od s&uacute;časn&eacute;ho &prime;&prime; konfliktov&eacute;ho spolužitia &prime;&prime; po hoci kontroverzn&eacute;, ale nekonečn&eacute;. A potom možno aj niečo v&aacute;žnej&scaron;ie. Som si ist&yacute;, že predstavitelia odborn&yacute;ch a akademick&yacute;ch kruhov z&uacute;častňuj&uacute;cich sa dne&scaron;nej konferencie m&ocirc;žu v&yacute;znamne prispieť k defin&iacute;cii algoritmov bud&uacute;cich vzťahov medzi na&scaron;ou krajinou a Eur&oacute;pskou &uacute;niou. Va&scaron;a povesť, autorita je zn&aacute;ma. Schopnosť &prime;&prime; pozerať sa cez obzor &prime;&prime; je, sn&aacute;ď, veľmi re&aacute;lnym očak&aacute;van&iacute;m od dne&scaron;nej diskusie. Chcel by som v&aacute;m zaželať &uacute;spe&scaron;n&uacute; pr&aacute;cu. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4759042

Čekáme, až Praha vysvětlí činnost svých špionů u nás, reagují Rusové na Hamáčkovo uřeknutí
Rusko očekává, že české úřady odpoví na otázky týkající se činnosti českých zvláštních služeb na území Ruské federace. Uvedla to ve středu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
V této souvislosti položila Praze několik dotazů, zejména kolik zástupců českých tajných služeb v Rusku působilo a kolik jich zůstalo, dále zda to byli profesionální zpravodajci nebo naverbovaní občané, zda tito lidé pracovali pouze pro Českou republiku, na jaké pasy opustili Rusko, jaké mají občanství a jaké trestné činy spáchali, pokud české vedení zařídilo jejich „zmizení“.
„Opravdu se těšíme na zajímavé odpovědi,“ uzavřela Zacharovová.


Hamáček o tom, jak české tajné služby musely narychlo stahovat své lidi z Ruska těsně před zveřejněním kauzy Vrbětice, mluvil v půlce dubna v České televizi.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cekame-az-praha-vysvetli-cinnost-svych-spionu-u-nas-reaguji-rusove-na-hamackovo-ureknuti-40362113#seq_no=3&source=hp&dop_id=40362113&dop_ab_variant=0&dop_req_id=I7Y1MlgTMgA-202106021542&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Ček&aacute;me, až Praha vysvětl&iacute; činnost sv&yacute;ch &scaron;pionů u n&aacute;s, reaguj&iacute; Rusov&eacute; na Ham&aacute;čkovo uřeknut&iacute; Rusko oček&aacute;v&aacute;, že česk&eacute; &uacute;řady odpov&iacute; na ot&aacute;zky t&yacute;kaj&iacute;c&iacute; se činnosti česk&yacute;ch zvl&aacute;&scaron;tn&iacute;ch služeb na &uacute;zem&iacute; Rusk&eacute; federace. Uvedla to ve středu mluvč&iacute; rusk&eacute;ho ministerstva zahranič&iacute; Maria Zacharovov&aacute;. V t&eacute;to souvislosti položila Praze několik dotazů, zejm&eacute;na kolik z&aacute;stupců česk&yacute;ch tajn&yacute;ch služeb v Rusku působilo a kolik jich zůstalo, d&aacute;le zda to byli profesion&aacute;ln&iacute; zpravodajci nebo naverbovan&iacute; občan&eacute;, zda tito lid&eacute; pracovali pouze pro Českou republiku, na jak&eacute; pasy opustili Rusko, jak&eacute; maj&iacute; občanstv&iacute; a jak&eacute; trestn&eacute; činy sp&aacute;chali, pokud česk&eacute; veden&iacute; zař&iacute;dilo jejich &bdquo;zmizen&iacute;&ldquo;. &bdquo;Opravdu se tě&scaron;&iacute;me na zaj&iacute;mav&eacute; odpovědi,&ldquo; uzavřela Zacharovov&aacute;. Ham&aacute;ček o tom, jak česk&eacute; tajn&eacute; služby musely narychlo stahovat sv&eacute; lidi z Ruska těsně před zveřejněn&iacute;m kauzy Vrbětice, mluvil v půlce dubna v Česk&eacute; televizi. https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cekame-az-praha-vysvetli-cinnost-svych-spionu-u-nas-reaguji-rusove-na-hamackovo-ureknuti-40362113#seq_no=3&amp;source=hp&amp;dop_id=40362113&amp;dop_ab_variant=0&amp;dop_req_id=I7Y1MlgTMgA-202106021542&amp;dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&amp;utm_campaign=&amp;utm_medium=z-boxiku&amp;utm_source=www.seznam.cz
Upravené 2. 6. 2021 o 17:52

M. V. Zakharova:


„NATO v rákosí“


Príbeh odpočúvania dánskou vojenskou spravodajskou službou spolu s americkými kolegami ich bratov v ideológii je čoraz fascinujúcejší.


Pripomínam.


30 mája zverejnilo dánske štátne vysielanie DR investigatívnu žurnalistiku po rezignácii dánskej vojenskej spravodajskej služby v auguste 2020. V priebehu niekoľkých rokov došlo k skutočným detonáciám faktov o tom, ako členovia NATO ... zastavme sa pri slove „odpočúvaní“.
Súčasné materiály vyvolali novú vlnu diskusií o úrovni interakcie medzi dánskymi a americkými špeciálnymi službami. Vyšetrovanie odhalilo ďalšie dôkazy odpočúvania americkým úradom NSA s pomocou Dánov pri telefonických rozhovoroch európskych politikov vrátane A. Merkelovej. Americká spravodajská operácia umožnila NSA prijímať informácie prostredníctvom internetových káblov prechádzajúcich cez Dánsko, pričom ako parametre vyhľadávania boli použité telefónne čísla politikov. USA v skutočnosti robili presne to, z čoho je Rusko neustále obviňované. Najfantastickejšie je, že práca bola absolútne legálna. No v západnom zmysle zákona - podľa správnych pravidiel. Svedčí o tom „únik“ informácií z tajnej správy dánskej vojenskej spravodajskej služby z roku 2015.


Teraz o reakciách tých a ostatných.


Dánsky úradník sa stíšil. Dánske ministerstvo obrany, ako aj samotná vojenská spravodajská služba odmietli materiály novinárskeho vyšetrovania komentovať. Ja také niečo nevidím: nie je to Rusko, ktoré by sa malo vyhovárať, tu musíte hovoriť o svojich činoch, ale k tomu nevydali príručku.


Menej citliví boli zástupcovia rôznych dánskych organizácií pre ľudské práva. V činnosti vojenského spravodajstva videli „zásah do podkopávania politicko-demokratického systému“. Úradníci to ale nevideli.
Iba predstaviteľ Dánskej socialistickej strany môže nazvať veci pravými menami, ktoré uviedol, že „je pre opozíciu absolútne neprijateľné, keď je Dánsko pripravené usilovať sa USA o kompromis vo svojich vzťahoch s blízkymi spojencami“. Je to všetko preto, lebo demokracia: pre opozíciu je odpočúvanie susedov neprijateľné, ale pre vládu je to dokonca veľmi normálne. Potom sa vládnuce strany zmenia na nesprávnych miestach a ich presvedčenie sa zmení ako stránka na skladacom kalendári. Civilizované, čo tam už je.


Ale najviac sa mi páčila reakcia tých, ktorí sa zúčastnili konkurzu.


Susedia - vlády Švédska a Nórska - požadovali ... nie, nie vylúčenie dánskych diplomatov, ani uvalenie sankcií na USA, ani ich nezbavenie hlasov v niektorých medzinárodných štruktúrach. Žiadali vysvetlenie od Dánska. Ale požadovali nežne. Hovorí sa, že nie je dostatok informácií na to, aby sme pochopili podstatu toho, čo sa stalo. Niečo ako: „Pamätajte, že sme boli bití (sloveso je možné nahradiť priestrannejším). Pamätáme si, kto porazil. Pamätáme si kde. Cítime, že všetko bolí. Ale nerozumieme podstate toho, čo sa stalo. Pripomeňte prosím “.


Švédov najviac pobúrila skutočnosť, že to urobili Dáni, s ktorými spoločne rozvíjali obrannú spoluprácu vo formáte NORDEFCO (Severská obranná spolupráca) - vojenská spolupráca medzi severskými krajinami, ktorá predovšetkým zabezpečuje spoločné cvičenia, vojenský výcvik a účasť na medzinárodných operáciách. Ukazuje sa, že zatiaľ čo Štokholm a Kodaň trénovali na odrážanie ruských kybernetických útokov na podmienečné pozície, Dánsku bolo umožnené vykonávať kybernetickú špionáž proti Švédsku v prospech Washingtonu. Taký ľahký švih, ospravedlňte moju švédčinu.


Zároveň neexistujú žiadne sankcie, žiadne zatváranie veľvyslanectiev, žiadne cesty do Rady bezpečnosti OSN. Nič nie je ani zďaleka. Švédske ministerstvo obrany P. Hultkvist jednoducho uviedol, že je v tejto veci v kontakte s kolegami z iných krajín. Oficiálne požiadal dánsku stranu, aby „objasnila“ svoju úlohu pri organizovaní nelegálneho odpočúvania údajov, vč. či boli „dánske platformy“ použité na odpočúvanie švédskych politikov, či boli zapojené nejaké „tretie krajiny“ okrem Spojených štátov a Dánska, a či „došlo k významnému poškodeniu“ záujmov švédskej vlády a obchodných štruktúr. A nie je jasné, ako veľmi boli týraní. Musíme si to ujasniť.


Keď sa novinárov pýtali, ako škandál s odpočúvaním ovplyvní vzťahy medzi Švédskom, USA a Dánskom, minister ubezpečil všetkých o „švédsko-americkom priateľstve“. Šírka švédskych postojov je dobre známa. Pravdepodobne aj preto šéf rezortu obrany spieval ódu na „škandinávske dobré susedstvo“.


Minister zahraničných vecí Švédska A. Linde vystúpil najchladnejšie: „Informácie o účasti Dánov na špionáži proti Švédsku majú dôležitý zahraničnopolitický rozmer.“ Tu je postup! Situácia nie je poburujúca, má však dôležitý rozmer. Chcela však tiež „objasniť, čo sa stalo“. Všetkým je všetko jasné, až na tých, ktorí boli odposluchovaní.


Prezident Nemeckej spolkovej republiky F.-W. Steinmeier, ktorého telefón Američania údajne tiež odpočúvali, nepovedal vôbec nič. Múdro chápe, že čoskoro si všetci podajú ruku s J. Bidenom na samitoch G7, EÚ a NATO a priateľsky stranou slovami o svetovom poriadku založenom na „hodnotách a pravidlách“ tvárou v tvár „pokroku“ autokracie. ““


Angela Merkelová vyzvala na nevyhnutné vyšetrovanie na posilnenie dôvery na oboch stranách Atlantiku. Podporila E. Macrona, ktorý požadoval úplnú otvorenosť a objasnenie podstaty veci od Washingtonu a Kodane.
Seibert, oficiálny zástupca vlády SRN, uviedol, že vedenie sa o všetkom dozvedelo z médií (teda, nie z vlastných spravodajských informácií - všetko bolo nasadené tak, aby odrážalo východnú hrozbu, zrejme), boli zohľadnené informácie novinárov na účely vyšetrovania sa udržiavajú potrebné kontakty na medzinárodnej úrovni.


To znamená, že inštitúcia vyšetrovania je z pohľadu západnej komunity stále nažive? A verdikt by nemal padnúť okamžite a popravu je možné v mene priateľstva a dobrého susedstva odložiť? Dozvieme sa.


Zábavné je, že deň pred zverejnením vyšetrovania rokoval zahraničnopolitický výbor švédskeho parlamentu z iniciatívy opozičnej umiernenej koaličnej strany o ruských otázkach za účasti toho istého ministra zahraničných vecí A. Lindeho. . Hovorca zahraničnej politiky H. Valmark vysvetlil potrebu „vytlačiť Rusov“ prítomnosťou „dlhého zoznamu pohľadávok“, ktorý proti nám namieta nielen zo Švédska, ale aj z celého „kolektívneho Západu“ - z výbuchov skladov v Českej republiky k otrave Skripaľovcov.


A. Linde zasa informoval poslancov o „ruskej agresii“ na Ukrajine a „nelegálnej anexii“ Krymu, ktorou Moskva spochybnila existujúci bezpečnostný systém. Stručné zhrnutie udalosti: Rusko naďalej šíri „negatívny vplyv zahraničnej politiky“ v postsovietskom priestore a má tiež drzosť „kaliť vody“ v Sýrii a Líbyi, a to aj prostredníctvom kybernetických útokov a „provokatívnych vojenských manévrov“; Moskva spochybňuje záujmy Švédska, takže posilnenie švédskej bojaschopnosti je dôležitou súčasťou vyvíjania medzinárodného tlaku na Rusko. Hneď ako všetci diskutovali, na druhý deň nastali problémy tam, kde to nečakali - z Kodane.


A koniec koncov, nadšenie rusofóbnej epilepsie, ktoré v predvečer prebehlo vo švédskom parlamente výzvou postaviť Moskvu pred spravodlivosť za ten či onen „medzinárodný zločin“, v žiadnom prípade nenašlo pokračovanie v komentovaní skutočnosti proti Švédska dánsko-americká špionáž.


Ani Švédsko, ani Nórsko, ani Francúzsko, ani Nemecko si nemohli nevšimnúť, že americko-dánska dvojica s nimi urobila niečo nie celkom slušné. Urazené krajiny však zatiaľ neprišli na to, ako konkrétne formulovať nárok. Nemožno povedať priamo: „Nie sme spokojní s dánskou rukou Washingtonu, vrazenou do našich vnútorných záležitostí.“


Takmer som zabudol. Krycí názov tejto euro solidárnej operácie je „Operácia Dunhammer“, čo je jednoducho preložené do ruštiny - „Kamysh“. Ten, ktorý v noci robil hluk v tme, zatiaľ čo stromy boli ohnuté.


Kto iný mohol nazvať takúto špeciálnu operáciu? Ak sa ruská stopa nenájde, budem naštvaná.


https://vk.com/feed?w=wall-70034991_476898


M. V. Zakharova: &bdquo;NATO v r&aacute;kos&iacute;&ldquo; Pr&iacute;beh odpoč&uacute;vania d&aacute;nskou vojenskou spravodajskou službou spolu s americk&yacute;mi kolegami ich bratov v ideol&oacute;gii je čoraz fascinuj&uacute;cej&scaron;&iacute;. Pripom&iacute;nam. 30 m&aacute;ja zverejnilo d&aacute;nske &scaron;t&aacute;tne vysielanie DR investigat&iacute;vnu žurnalistiku po rezign&aacute;cii d&aacute;nskej vojenskej spravodajskej služby v auguste 2020. V priebehu niekoľk&yacute;ch rokov do&scaron;lo k skutočn&yacute;m deton&aacute;ci&aacute;m faktov o tom, ako členovia NATO ... zastavme sa pri slove &bdquo;odpoč&uacute;van&iacute;&ldquo;. S&uacute;časn&eacute; materi&aacute;ly vyvolali nov&uacute; vlnu diskusi&iacute; o &uacute;rovni interakcie medzi d&aacute;nskymi a americk&yacute;mi &scaron;peci&aacute;lnymi službami. Vy&scaron;etrovanie odhalilo ďal&scaron;ie d&ocirc;kazy odpoč&uacute;vania americk&yacute;m &uacute;radom NSA s pomocou D&aacute;nov pri telefonick&yacute;ch rozhovoroch eur&oacute;pskych politikov vr&aacute;tane A. Merkelovej. Americk&aacute; spravodajsk&aacute; oper&aacute;cia umožnila NSA prij&iacute;mať inform&aacute;cie prostredn&iacute;ctvom internetov&yacute;ch k&aacute;blov prech&aacute;dzaj&uacute;cich cez D&aacute;nsko, pričom ako parametre vyhľad&aacute;vania boli použit&eacute; telef&oacute;nne č&iacute;sla politikov. USA v skutočnosti robili presne to, z čoho je Rusko neust&aacute;le obviňovan&eacute;. Najfantastickej&scaron;ie je, že pr&aacute;ca bola absol&uacute;tne leg&aacute;lna. No v z&aacute;padnom zmysle z&aacute;kona - podľa spr&aacute;vnych pravidiel. Svedč&iacute; o tom &bdquo;&uacute;nik&ldquo; inform&aacute;ci&iacute; z tajnej spr&aacute;vy d&aacute;nskej vojenskej spravodajskej služby z roku 2015. Teraz o reakci&aacute;ch t&yacute;ch a ostatn&yacute;ch. D&aacute;nsky &uacute;radn&iacute;k sa st&iacute;&scaron;il. D&aacute;nske ministerstvo obrany, ako aj samotn&aacute; vojensk&aacute; spravodajsk&aacute; služba odmietli materi&aacute;ly novin&aacute;rskeho vy&scaron;etrovania komentovať. Ja tak&eacute; niečo nevid&iacute;m: nie je to Rusko, ktor&eacute; by sa malo vyhov&aacute;rať, tu mus&iacute;te hovoriť o svojich činoch, ale k tomu nevydali pr&iacute;ručku. Menej citliv&iacute; boli z&aacute;stupcovia r&ocirc;znych d&aacute;nskych organiz&aacute;ci&iacute; pre ľudsk&eacute; pr&aacute;va. V činnosti vojensk&eacute;ho spravodajstva videli &bdquo;z&aacute;sah do podkop&aacute;vania politicko-demokratick&eacute;ho syst&eacute;mu&ldquo;. &Uacute;radn&iacute;ci to ale nevideli. Iba predstaviteľ D&aacute;nskej socialistickej strany m&ocirc;že nazvať veci prav&yacute;mi menami, ktor&eacute; uviedol, že &bdquo;je pre opoz&iacute;ciu absol&uacute;tne neprijateľn&eacute;, keď je D&aacute;nsko pripraven&eacute; usilovať sa USA o kompromis vo svojich vzťahoch s bl&iacute;zkymi spojencami&ldquo;. Je to v&scaron;etko preto, lebo demokracia: pre opoz&iacute;ciu je odpoč&uacute;vanie susedov neprijateľn&eacute;, ale pre vl&aacute;du je to dokonca veľmi norm&aacute;lne. Potom sa vl&aacute;dnuce strany zmenia na nespr&aacute;vnych miestach a ich presvedčenie sa zmen&iacute; ako str&aacute;nka na skladacom kalend&aacute;ri. Civilizovan&eacute;, čo tam už je. Ale najviac sa mi p&aacute;čila reakcia t&yacute;ch, ktor&iacute; sa z&uacute;častnili konkurzu. Susedia - vl&aacute;dy &Scaron;v&eacute;dska a N&oacute;rska - požadovali ... nie, nie vyl&uacute;čenie d&aacute;nskych diplomatov, ani uvalenie sankci&iacute; na USA, ani ich nezbavenie hlasov v niektor&yacute;ch medzin&aacute;rodn&yacute;ch &scaron;trukt&uacute;rach. Žiadali vysvetlenie od D&aacute;nska. Ale požadovali nežne. Hovor&iacute; sa, že nie je dostatok inform&aacute;ci&iacute; na to, aby sme pochopili podstatu toho, čo sa stalo. Niečo ako: &bdquo;Pam&auml;tajte, že sme boli bit&iacute; (sloveso je možn&eacute; nahradiť priestrannej&scaron;&iacute;m). Pam&auml;t&aacute;me si, kto porazil. Pam&auml;t&aacute;me si kde. C&iacute;time, že v&scaron;etko bol&iacute;. Ale nerozumieme podstate toho, čo sa stalo. Pripomeňte pros&iacute;m &ldquo;. &Scaron;v&eacute;dov najviac pob&uacute;rila skutočnosť, že to urobili D&aacute;ni, s ktor&yacute;mi spoločne rozv&iacute;jali obrann&uacute; spolupr&aacute;cu vo form&aacute;te NORDEFCO (Seversk&aacute; obrann&aacute; spolupr&aacute;ca) - vojensk&aacute; spolupr&aacute;ca medzi seversk&yacute;mi krajinami, ktor&aacute; predov&scaron;etk&yacute;m zabezpečuje spoločn&eacute; cvičenia, vojensk&yacute; v&yacute;cvik a &uacute;časť na medzin&aacute;rodn&yacute;ch oper&aacute;ci&aacute;ch. Ukazuje sa, že zatiaľ čo &Scaron;tokholm a Kodaň tr&eacute;novali na odr&aacute;žanie rusk&yacute;ch kybernetick&yacute;ch &uacute;tokov na podmienečn&eacute; poz&iacute;cie, D&aacute;nsku bolo umožnen&eacute; vykon&aacute;vať kybernetick&uacute; &scaron;pion&aacute;ž proti &Scaron;v&eacute;dsku v prospech Washingtonu. Tak&yacute; ľahk&yacute; &scaron;vih, ospravedlňte moju &scaron;v&eacute;dčinu. Z&aacute;roveň neexistuj&uacute; žiadne sankcie, žiadne zatv&aacute;ranie veľvyslanectiev, žiadne cesty do Rady bezpečnosti OSN. Nič nie je ani zďaleka. &Scaron;v&eacute;dske ministerstvo obrany P. Hultkvist jednoducho uviedol, že je v tejto veci v kontakte s kolegami z in&yacute;ch kraj&iacute;n. Ofici&aacute;lne požiadal d&aacute;nsku stranu, aby &bdquo;objasnila&ldquo; svoju &uacute;lohu pri organizovan&iacute; neleg&aacute;lneho odpoč&uacute;vania &uacute;dajov, vč. či boli &bdquo;d&aacute;nske platformy&ldquo; použit&eacute; na odpoč&uacute;vanie &scaron;v&eacute;dskych politikov, či boli zapojen&eacute; nejak&eacute; &bdquo;tretie krajiny&ldquo; okrem Spojen&yacute;ch &scaron;t&aacute;tov a D&aacute;nska, a či &bdquo;do&scaron;lo k v&yacute;znamn&eacute;mu po&scaron;kodeniu&ldquo; z&aacute;ujmov &scaron;v&eacute;dskej vl&aacute;dy a obchodn&yacute;ch &scaron;trukt&uacute;r. A nie je jasn&eacute;, ako veľmi boli t&yacute;ran&iacute;. Mus&iacute;me si to ujasniť. Keď sa novin&aacute;rov p&yacute;tali, ako &scaron;kand&aacute;l s odpoč&uacute;van&iacute;m ovplyvn&iacute; vzťahy medzi &Scaron;v&eacute;dskom, USA a D&aacute;nskom, minister ubezpečil v&scaron;etk&yacute;ch o &bdquo;&scaron;v&eacute;dsko-americkom priateľstve&ldquo;. &Scaron;&iacute;rka &scaron;v&eacute;dskych postojov je dobre zn&aacute;ma. Pravdepodobne aj preto &scaron;&eacute;f rezortu obrany spieval &oacute;du na &bdquo;&scaron;kandin&aacute;vske dobr&eacute; susedstvo&ldquo;. Minister zahraničn&yacute;ch vec&iacute; &Scaron;v&eacute;dska A. Linde vyst&uacute;pil najchladnej&scaron;ie: &bdquo;Inform&aacute;cie o &uacute;časti D&aacute;nov na &scaron;pion&aacute;ži proti &Scaron;v&eacute;dsku maj&uacute; d&ocirc;ležit&yacute; zahraničnopolitick&yacute; rozmer.&ldquo; Tu je postup! Situ&aacute;cia nie je poburuj&uacute;ca, m&aacute; v&scaron;ak d&ocirc;ležit&yacute; rozmer. Chcela v&scaron;ak tiež &bdquo;objasniť, čo sa stalo&ldquo;. V&scaron;etk&yacute;m je v&scaron;etko jasn&eacute;, až na t&yacute;ch, ktor&iacute; boli odposluchovan&iacute;. Prezident Nemeckej spolkovej republiky F.-W. Steinmeier, ktor&eacute;ho telef&oacute;n Američania &uacute;dajne tiež odpoč&uacute;vali, nepovedal v&ocirc;bec nič. M&uacute;dro ch&aacute;pe, že čoskoro si v&scaron;etci podaj&uacute; ruku s J. Bidenom na samitoch G7, E&Uacute; a NATO a priateľsky stranou slovami o svetovom poriadku založenom na &bdquo;hodnot&aacute;ch a pravidl&aacute;ch&ldquo; tv&aacute;rou v tv&aacute;r &bdquo;pokroku&ldquo; autokracie. &ldquo;&ldquo; Angela Merkelov&aacute; vyzvala na nevyhnutn&eacute; vy&scaron;etrovanie na posilnenie d&ocirc;very na oboch stran&aacute;ch Atlantiku. Podporila E. Macrona, ktor&yacute; požadoval &uacute;pln&uacute; otvorenosť a objasnenie podstaty veci od Washingtonu a Kodane. Seibert, ofici&aacute;lny z&aacute;stupca vl&aacute;dy SRN, uviedol, že vedenie sa o v&scaron;etkom dozvedelo z m&eacute;di&iacute; (teda, nie z vlastn&yacute;ch spravodajsk&yacute;ch inform&aacute;ci&iacute; - v&scaron;etko bolo nasaden&eacute; tak, aby odr&aacute;žalo v&yacute;chodn&uacute; hrozbu, zrejme), boli zohľadnen&eacute; inform&aacute;cie novin&aacute;rov na &uacute;čely vy&scaron;etrovania sa udržiavaj&uacute; potrebn&eacute; kontakty na medzin&aacute;rodnej &uacute;rovni. To znamen&aacute;, že in&scaron;tit&uacute;cia vy&scaron;etrovania je z pohľadu z&aacute;padnej komunity st&aacute;le nažive? A verdikt by nemal padn&uacute;ť okamžite a popravu je možn&eacute; v mene priateľstva a dobr&eacute;ho susedstva odložiť? Dozvieme sa. Z&aacute;bavn&eacute; je, že deň pred zverejnen&iacute;m vy&scaron;etrovania rokoval zahraničnopolitick&yacute; v&yacute;bor &scaron;v&eacute;dskeho parlamentu z iniciat&iacute;vy opozičnej umiernenej koaličnej strany o rusk&yacute;ch ot&aacute;zkach za &uacute;časti toho ist&eacute;ho ministra zahraničn&yacute;ch vec&iacute; A. Lindeho. . Hovorca zahraničnej politiky H. Valmark vysvetlil potrebu &bdquo;vytlačiť Rusov&ldquo; pr&iacute;tomnosťou &bdquo;dlh&eacute;ho zoznamu pohľad&aacute;vok&ldquo;, ktor&yacute; proti n&aacute;m namieta nielen zo &Scaron;v&eacute;dska, ale aj z cel&eacute;ho &bdquo;kolekt&iacute;vneho Z&aacute;padu&ldquo; - z v&yacute;buchov skladov v Českej republiky k otrave Skripaľovcov. A. Linde zasa informoval poslancov o &bdquo;ruskej agresii&ldquo; na Ukrajine a &bdquo;neleg&aacute;lnej anexii&ldquo; Krymu, ktorou Moskva spochybnila existuj&uacute;ci bezpečnostn&yacute; syst&eacute;m. Stručn&eacute; zhrnutie udalosti: Rusko naďalej &scaron;&iacute;ri &bdquo;negat&iacute;vny vplyv zahraničnej politiky&ldquo; v postsovietskom priestore a m&aacute; tiež drzosť &bdquo;kaliť vody&ldquo; v S&yacute;rii a L&iacute;byi, a to aj prostredn&iacute;ctvom kybernetick&yacute;ch &uacute;tokov a &bdquo;provokat&iacute;vnych vojensk&yacute;ch man&eacute;vrov&ldquo;; Moskva spochybňuje z&aacute;ujmy &Scaron;v&eacute;dska, takže posilnenie &scaron;v&eacute;dskej bojaschopnosti je d&ocirc;ležitou s&uacute;časťou vyv&iacute;jania medzin&aacute;rodn&eacute;ho tlaku na Rusko. Hneď ako v&scaron;etci diskutovali, na druh&yacute; deň nastali probl&eacute;my tam, kde to nečakali - z Kodane. A koniec koncov, nad&scaron;enie rusof&oacute;bnej epilepsie, ktor&eacute; v predvečer prebehlo vo &scaron;v&eacute;dskom parlamente v&yacute;zvou postaviť Moskvu pred spravodlivosť za ten či onen &bdquo;medzin&aacute;rodn&yacute; zločin&ldquo;, v žiadnom pr&iacute;pade nena&scaron;lo pokračovanie v komentovan&iacute; skutočnosti proti &Scaron;v&eacute;dska d&aacute;nsko-americk&aacute; &scaron;pion&aacute;ž. Ani &Scaron;v&eacute;dsko, ani N&oacute;rsko, ani Franc&uacute;zsko, ani Nemecko si nemohli nev&scaron;imn&uacute;ť, že americko-d&aacute;nska dvojica s nimi urobila niečo nie celkom slu&scaron;n&eacute;. Urazen&eacute; krajiny v&scaron;ak zatiaľ nepri&scaron;li na to, ako konkr&eacute;tne formulovať n&aacute;rok. Nemožno povedať priamo: &bdquo;Nie sme spokojn&iacute; s d&aacute;nskou rukou Washingtonu, vrazenou do na&scaron;ich vn&uacute;torn&yacute;ch z&aacute;ležitost&iacute;.&ldquo; Takmer som zabudol. Kryc&iacute; n&aacute;zov tejto euro solid&aacute;rnej oper&aacute;cie je &bdquo;Oper&aacute;cia Dunhammer&ldquo;, čo je jednoducho preložen&eacute; do ru&scaron;tiny - &bdquo;Kamysh&ldquo;. Ten, ktor&yacute; v noci robil hluk v tme, zatiaľ čo stromy boli ohnut&eacute;. Kto in&yacute; mohol nazvať tak&uacute;to &scaron;peci&aacute;lnu oper&aacute;ciu? Ak sa rusk&aacute; stopa nen&aacute;jde, budem na&scaron;tvan&aacute;. https://vk.com/feed?w=wall-70034991_476898
Upravené 3. 6. 2021 o 05:36

Lavrov rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí


Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov telefonoval s čínskym ministrom zahraničných vecí Wangom I. Informoval o tom web ruského ministerstva zahraničia.
Lavrov rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí
Je potrebné poznamenať, že strany si „vymenili názory na súčasný stav rusko-čínskych vzťahov, ktoré sa neustále vyvíjajú v zložitých ekonomických a sanitárno-epidemiologických podmienkach, ocenili vzájomné pôsobenie oboch krajín na svetovej scéne a venovali osobitnú pozornosť harmonogram nadchádzajúcich kontaktov na najvyššej a vysokej úrovni. “.


„Počas rozhovoru sa dotkne niekoľkých aktuálnych tém dvojstrannej agendy v súvislosti s 20. výročím podpísania Zmluvy o dobrom susedstve, priateľstve a spolupráci medzi našimi krajinami. Bolo dohodnuté, že sa bude spoločne čeliť výzvam a hrozbám spoločným pre tieto dva štáty, ako aj budovať koordináciu zahraničnej politiky a rozširovať interakciu v rôznych multilaterálnych formátoch, “uvádza sa v správe.


Skôr sa zistilo, že ruský vodca Vladimir Putin telefonoval s členom politbyra ÚV KSČ Jang Jieči.


https://russian.rt.com/world/news/869659-lavrov-peregovory-kitai


Lavrov rokoval s č&iacute;nskym ministrom zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Rusk&yacute; minister zahraničia Sergej Lavrov telefonoval s č&iacute;nskym ministrom zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Wangom I. Informoval o tom web rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia. Lavrov rokoval s č&iacute;nskym ministrom zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Je potrebn&eacute; poznamenať, že strany si &bdquo;vymenili n&aacute;zory na s&uacute;časn&yacute; stav rusko-č&iacute;nskych vzťahov, ktor&eacute; sa neust&aacute;le vyv&iacute;jaj&uacute; v zložit&yacute;ch ekonomick&yacute;ch a sanit&aacute;rno-epidemiologick&yacute;ch podmienkach, ocenili vz&aacute;jomn&eacute; p&ocirc;sobenie oboch kraj&iacute;n na svetovej sc&eacute;ne a venovali osobitn&uacute; pozornosť harmonogram nadch&aacute;dzaj&uacute;cich kontaktov na najvy&scaron;&scaron;ej a vysokej &uacute;rovni. &ldquo;. &bdquo;Počas rozhovoru sa dotkne niekoľk&yacute;ch aktu&aacute;lnych t&eacute;m dvojstrannej agendy v s&uacute;vislosti s 20. v&yacute;roč&iacute;m podp&iacute;sania Zmluvy o dobrom susedstve, priateľstve a spolupr&aacute;ci medzi na&scaron;imi krajinami. Bolo dohodnut&eacute;, že sa bude spoločne čeliť v&yacute;zvam a hrozb&aacute;m spoločn&yacute;m pre tieto dva &scaron;t&aacute;ty, ako aj budovať koordin&aacute;ciu zahraničnej politiky a roz&scaron;irovať interakciu v r&ocirc;znych multilater&aacute;lnych form&aacute;toch, &ldquo;uv&aacute;dza sa v spr&aacute;ve. Sk&ocirc;r sa zistilo, že rusk&yacute; vodca Vladimir Putin telefonoval s členom politbyra &Uacute;V KSČ Jang Jieči. https://russian.rt.com/world/news/869659-lavrov-peregovory-kitai

Lavrov uviedol, že USA v prípade zrútenia MH17 zadržiavajú fakty kolosálneho významu


Ruský minister zahraničia poznamenal, že USA odmietajú poskytovať satelitné snímky, ktoré boli urobené v júli 2014, keď došlo k havárii malajzijského boeingu.
Washington zadržiava fakty kolosálneho významu v prípade havárie Boeingu na Ukrajine a odmietol poskytnúť satelitné snímky z júla 2014. Uviedol to v stredu ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na fóre Primakov Readings.


Stále tvrdošijne, rázne odmietajú poskytovať satelitné snímky, ktoré boli nasnímané v júli 2014, keď došlo k havárii malajzijského boeingu. Pred niekoľkými dňami holandský súd priamo oznámil, že už niet nádeje, že Američania tieto snímky poskytnú, otázka je pre súd uzavretá, “uviedol.


„To znamená, že sa skrývajú fakty kolosálneho významu,“ zdôraznil minister.


Osobné lietadlo spoločnosti Boeing-777 spoločnosti Malaysian Airlines, letiace MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sa zrútilo 17. júla 2014 v Doneckej oblasti na Ukrajine a zahynulo 298 ľudí - občanov desiatich krajín. Pre trestné stíhanie tragédie bola vytvorená Spoločná vyšetrovacia skupina (JIT), ktorá v júni 2019 oznámila, že identifikovala skupinu štyroch osôb podozrivých z účasti na incidente. Ide o bývalého šéfa milícií Doneckej ľudovej republiky Igora Girkina (Strelkov) a jeho podriadených Sergeja Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka. Súd s nimi sa začal v Holandsku 9. marca 2020, obviňujú ich z údajného dodania protilietadlového kanónu Buk na Ukrajinu z územia Ruskej federácie.


Ruskí predstavitelia opakovane vyjadrili nedôveru v prácu JIT, poukázali na neopodstatnenosť argumentov prokuratúry a neochotu použiť zistenia Moskvy v priebehu vyšetrovania.


https://tass.ru/politika/11603281


Lavrov uviedol, že USA v pr&iacute;pade zr&uacute;tenia MH17 zadržiavaj&uacute; fakty kolos&aacute;lneho v&yacute;znamu Rusk&yacute; minister zahraničia poznamenal, že USA odmietaj&uacute; poskytovať satelitn&eacute; sn&iacute;mky, ktor&eacute; boli uroben&eacute; v j&uacute;li 2014, keď do&scaron;lo k hav&aacute;rii malajzijsk&eacute;ho boeingu. Washington zadržiava fakty kolos&aacute;lneho v&yacute;znamu v pr&iacute;pade hav&aacute;rie Boeingu na Ukrajine a odmietol poskytn&uacute;ť satelitn&eacute; sn&iacute;mky z j&uacute;la 2014. Uviedol to v stredu rusk&yacute; minister zahraničia Sergej Lavrov na f&oacute;re Primakov Readings. St&aacute;le tvrdo&scaron;ijne, r&aacute;zne odmietaj&uacute; poskytovať satelitn&eacute; sn&iacute;mky, ktor&eacute; boli nasn&iacute;man&eacute; v j&uacute;li 2014, keď do&scaron;lo k hav&aacute;rii malajzijsk&eacute;ho boeingu. Pred niekoľk&yacute;mi dňami holandsk&yacute; s&uacute;d priamo ozn&aacute;mil, že už niet n&aacute;deje, že Američania tieto sn&iacute;mky poskytn&uacute;, ot&aacute;zka je pre s&uacute;d uzavret&aacute;, &ldquo;uviedol. &bdquo;To znamen&aacute;, že sa skr&yacute;vaj&uacute; fakty kolos&aacute;lneho v&yacute;znamu,&ldquo; zd&ocirc;raznil minister. Osobn&eacute; lietadlo spoločnosti Boeing-777 spoločnosti Malaysian Airlines, letiace MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sa zr&uacute;tilo 17. j&uacute;la 2014 v Doneckej oblasti na Ukrajine a zahynulo 298 ľud&iacute; - občanov desiatich kraj&iacute;n. Pre trestn&eacute; st&iacute;hanie trag&eacute;die bola vytvoren&aacute; Spoločn&aacute; vy&scaron;etrovacia skupina (JIT), ktor&aacute; v j&uacute;ni 2019 ozn&aacute;mila, že identifikovala skupinu &scaron;tyroch os&ocirc;b podozriv&yacute;ch z &uacute;časti na incidente. Ide o b&yacute;val&eacute;ho &scaron;&eacute;fa mil&iacute;ci&iacute; Doneckej ľudovej republiky Igora Girkina (Strelkov) a jeho podriaden&yacute;ch Sergeja Dubinsk&eacute;ho, Olega Pulatova a Leonida Charčenka. S&uacute;d s nimi sa začal v Holandsku 9. marca 2020, obviňuj&uacute; ich z &uacute;dajn&eacute;ho dodania protilietadlov&eacute;ho kan&oacute;nu Buk na Ukrajinu z &uacute;zemia Ruskej feder&aacute;cie. Rusk&iacute; predstavitelia opakovane vyjadrili ned&ocirc;veru v pr&aacute;cu JIT, pouk&aacute;zali na neopodstatnenosť argumentov prokurat&uacute;ry a neochotu použiť zistenia Moskvy v priebehu vy&scaron;etrovania. https://tass.ru/politika/11603281

Komentár hovorkyne ruského ministerstva zahraničia M. V. Zacharovovej k odvetným opatreniam ohľadom kanadských oficiálnych predstaviteľov a osôb zapojených do vytvárania a realizácie proti ruského kurzu.
🇷🇺🇨🇦 Oficiálna Ottawa naďalej podporuje na rôznych úrovniach iniciatívy namierené proti Rusku, prejavuje nevhodnú a kontraproduktívnu aktivitu na podporu ultranacionalistického režimu v Kyjeve a rusofóbne sily v Pobaltí, nepodložené obvinenia našej krajiny z „agresie" proti Ukrajine, ako aj pokusy zasahovať do vnútorných ruských záležitostí.
Podobné kroky kanadskej strany, ktoré prispeli k degradácii dvojstranných vzťahov, negatívne ovplyvňujú vyhliadky na obnovenie plnohodnotného medzištátneho dialógu a nadviazanie spolupráce medzi Ruskom a Kanadou ako susedmi cez Severný pól.
V reakcii nezákonné sankcie proti občanom Ruskej federácie uvalené kanadskou vládou 24. marca 2021, vykonštruované pod zámienkou za údajné prenasledovanie ruského občana A. Navaľného, odsúdeného za nezákonné činy, bolo rozhodnuté zamedziť vstup do Ruskej federácie na neurčitý čas nasledovným osobám, ktoré
majú kanadské občianstvo:


 • David Lametti, minister spravodlivosti a generálny prokurátor Kanady;
 • Anne Kellyová, šéfka federálnej väzenskej služby Kanady;
 • Brenda Luckiová, veliteľka Kráľovskej kanadskej jazdeckej polície;
 • Marci Surkes, vedúci oddelenia vnútorných vecí Úradu predsedu vlády Kanady;
 • Dominic LeBlanc, minister pre vzťahy s regiónmi Kanady;
 • Jodi Thomasová, zástupkyňa ministra národnej obrany Kanady;
 • Mike Rouleau, zástupca náčelníka štábu Národnej Obrany Kanady;
 • Brian Brennan, zástupca veliteľky Kráľovskej kanadskej jazdeckej polície;
 • Scott Bishop, Kontraadmirál, dôstojník Kráľovského kanadského námorníctva, v súčasnosti veliteľ Spravodajského velenia kanadských vojenských síl;Ruská strana zostáva otvorená, očakáva, kedy a či budú pripravení v Ottawe rozvíjať naše vzťahy, založené na princípoch vzájomného rešpektu, s dôrazom na spoluprácu v oblastiach, v ktorých sú objektívne zhodné záujmy, napríklad arktické, regionálne a ako aj v oblasti obchodných vzťahov. Rusko má odjakživa srdečný a dobrý vzťah ku kanadskému národu, napriek tomu, že istá časť kanadskej politickej triedy a niektoré „skupiny vplyvu" rozširujú rusofóbne nálady.

Koment&aacute;r hovorkyne rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia M. V. Zacharovovej k odvetn&yacute;m opatreniam ohľadom kanadsk&yacute;ch ofici&aacute;lnych predstaviteľov a os&ocirc;b zapojen&yacute;ch do vytv&aacute;rania a realiz&aacute;cie proti rusk&eacute;ho kurzu.

Ruský minister zahraničia poznamenal, že USA odmietajú poskytovať satelitné snímky, ktoré boli urobené v júli 2014, keď došlo k havárii malajzijského boeingu.

A proč nechtějí dát ani ty falešné?


[quote=&quot;pid:19216, uid:12&quot;]Rusk&yacute; minister zahraničia poznamenal, že USA odmietaj&uacute; poskytovať satelitn&eacute; sn&iacute;mky, ktor&eacute; boli uroben&eacute; v j&uacute;li 2014, keď do&scaron;lo k hav&aacute;rii malajzijsk&eacute;ho boeingu.[/quote] A proč nechtěj&iacute; d&aacute;t ani ty fale&scaron;n&eacute;?

A proč nechtějí dát ani ty falešné?


Můj tip, protože falšování není z technických důvodů možné (třeba kvůli někde o letovém provozu uloženým dílčím informacím, kterých je velké množství).


Druhá otázka z ní, má Rusko také satelitní snímky (případně proč je nemá, když mají letecké a kosmické vojenské síly) a když je má proč je nedá k dispozici ? Možná nějaké politické před veřejností skryté dohody podobně jako u ponorky Kursk*.


  * Oprava 2021-06-10 v 20:41 Kurz na správné Kursk


[quote=&quot;pid:19260, uid:240&quot;]A proč nechtěj&iacute; d&aacute;t ani ty fale&scaron;n&eacute;?[/quote] Můj tip, protože fal&scaron;ov&aacute;n&iacute; nen&iacute; z technick&yacute;ch důvodů možn&eacute; (třeba kvůli někde o letov&eacute;m provozu uložen&yacute;m d&iacute;lč&iacute;m informac&iacute;m, kter&yacute;ch je velk&eacute; množstv&iacute;). Druh&aacute; ot&aacute;zka z n&iacute;, m&aacute; Rusko tak&eacute; satelitn&iacute; sn&iacute;mky (př&iacute;padně proč je nem&aacute;, když maj&iacute; leteck&eacute; a kosmick&eacute; vojensk&eacute; s&iacute;ly) a když je m&aacute; proč je ned&aacute; k dispozici ? Možn&aacute; nějak&eacute; politick&eacute; před veřejnost&iacute; skryt&eacute; dohody podobně jako u ponorky Kursk*. &amp;nbsp; * Oprava 2021-06-10 v 20:41 Kurz na spr&aacute;vn&eacute; Kursk
Upravené 10. 6. 2021 o 20:47

"případně proč je nemá, když mají letecké a kosmické vojenské síly"


Nemusí mít takové, které by něco jasně prokazovaly i tomu, kdo důkazy nechce uznat. Družice létají kolem Země v nějakých periodách a v době incidentu zrovna nemusely být ty ruské poblíž. Případně nechtějí zveřejnit něco, u čeho by stejně protistrana prohlásila, že jde o falešný důkaz.


Požadovat zveřejnění snímků z americké družice je tah, který nemá chybu. Průlety družic jsou perfektně zmapované, takže Američané nemohou popřít, že tam ta družice v té době letěla. Zfalšovat snímky tak, aby se zfalšování nedalo dokázat, by zřejmě bylo natolik obtížné, že se o to ani nepokoušejí. A jelikož zveřejnění odmítají, je to jasný důkaz o nevinně opolčenců.


&quot;př&iacute;padně proč je nem&aacute;, když maj&iacute; leteck&eacute; a kosmick&eacute; vojensk&eacute; s&iacute;ly&quot; Nemus&iacute; m&iacute;t takov&eacute;, kter&eacute; by něco jasně prokazovaly i tomu, kdo důkazy nechce uznat. Družice l&eacute;taj&iacute; kolem Země v nějak&yacute;ch period&aacute;ch a v době incidentu zrovna nemusely b&yacute;t ty rusk&eacute; pobl&iacute;ž. Př&iacute;padně nechtěj&iacute; zveřejnit něco, u čeho by stejně protistrana prohl&aacute;sila, že jde o fale&scaron;n&yacute; důkaz. Požadovat zveřejněn&iacute; sn&iacute;mků z americk&eacute; družice je tah, kter&yacute; nem&aacute; chybu. Průlety družic jsou perfektně zmapovan&eacute;, takže Američan&eacute; nemohou popř&iacute;t, že tam ta družice v t&eacute; době letěla. Zfal&scaron;ovat sn&iacute;mky tak, aby se zfal&scaron;ov&aacute;n&iacute; nedalo dok&aacute;zat, by zřejmě bylo natolik obt&iacute;žn&eacute;, že se o to ani nepokou&scaron;ej&iacute;. A jelikož zveřejněn&iacute; odm&iacute;taj&iacute;, je to jasn&yacute; důkaz o nevinně opolčenců.

Zacharová: EÚ by si mala dávať pozor na amerického „veľkého brata“, nie na zdanlivých hackerov z Ruskej federácie
Namiesto vynájdených ruských hackerov by sa mali Európania mať obavy z USA, ktoré ich neustále sledujú alebo ich presviedčajú k špionáži, čo jasne ukázal prípad bývalého dôstojníka CIA Edwarda Snowdena. V stredu o tom napísala oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová vo svojom telegramovom kanáli.


https://tass.ru/politika/11613187?fbclid=IwAR01_csEjY0XomsDaoxnsp1xm7rguUUMdol_xsOKG0IurAWBHrMSXgt9NYI


Zacharov&aacute;: E&Uacute; by si mala d&aacute;vať pozor na americk&eacute;ho &bdquo;veľk&eacute;ho brata&ldquo;, nie na zdanliv&yacute;ch hackerov z Ruskej feder&aacute;cie Namiesto vyn&aacute;jden&yacute;ch rusk&yacute;ch hackerov by sa mali Eur&oacute;pania mať obavy z USA, ktor&eacute; ich neust&aacute;le sleduj&uacute; alebo ich presviedčaj&uacute; k &scaron;pion&aacute;ži, čo jasne uk&aacute;zal pr&iacute;pad b&yacute;val&eacute;ho d&ocirc;stojn&iacute;ka CIA Edwarda Snowdena. V stredu o tom nap&iacute;sala ofici&aacute;lna z&aacute;stupkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; vo svojom telegramovom kan&aacute;li. https://tass.ru/politika/11613187?fbclid=IwAR01_csEjY0XomsDaoxnsp1xm7rguUUMdol_xsOKG0IurAWBHrMSXgt9NYI

Lavrov: Alexander Nevský vo svojej zahraničnej politike používal princípy viacerých vektorov


Ruský minister zahraničia dodal, že Nevský si zahral „bez preháňania, osudovú“ úlohu pri konsolidácii obyvateľov Rusi tvárou v tvár mnohým hrozbám.


💬 "Alexander Nevský bol dlho považovaný za nebeského patróna ruskej diplomacie. Účinne pôsobil v rôznych geografických smeroch a pred mnohými storočiami sa v podstate riadil zásadami toho, čo dnes nazývame viacvektorová zahraničná politika. Nie je náhoda, že sa najlepším diplomatom udeľuje rad jeho mena, “uvádza sa v vyhlásení.


https://tass.ru/obschestvo/11595559


60c3b0c738bf7


Lavrov: Alexander Nevsk&yacute; vo svojej zahraničnej politike použ&iacute;val princ&iacute;py viacer&yacute;ch vektorov Rusk&yacute; minister zahraničia dodal, že Nevsk&yacute; si zahral &bdquo;bez preh&aacute;ňania, osudov&uacute;&ldquo; &uacute;lohu pri konsolid&aacute;cii obyvateľov Rusi tv&aacute;rou v tv&aacute;r mnoh&yacute;m hrozb&aacute;m.

Globálna kybernetická agenda: diplomatické víťazstvo“. Rozhovor s riaditeľom sekcie medzinárodnej informačnej bezpečnosti Ministerstva zahraničných vecí Ruska A.V. Krutskich
Dnes majú informačné a komunikačné technológie (IKT) rovnaký rozhodujúci vplyv na národný a globálny rozvoj, určujú tiež postavenie štátov na medzinárodnej scéne, mieru ich suverenity, ako jadrové technológie v 40. rokoch minulého storočia, príp. raketové a vesmírne technológie v 50., 60. a 70. rokoch.


https://interaffairs.ru/news/show/30374?fbclid=iwar1ii9n6rziiri8lcy5j2y_6appdlkzu5wmyzhmxkoqfpvunwximchrepsw


Glob&aacute;lna kybernetick&aacute; agenda: diplomatick&eacute; v&iacute;ťazstvo&ldquo;. Rozhovor s riaditeľom sekcie medzin&aacute;rodnej informačnej bezpečnosti Ministerstva zahraničn&yacute;ch vec&iacute; Ruska A.V. Krutskich Dnes maj&uacute; informačn&eacute; a komunikačn&eacute; technol&oacute;gie (IKT) rovnak&yacute; rozhoduj&uacute;ci vplyv na n&aacute;rodn&yacute; a glob&aacute;lny rozvoj, určuj&uacute; tiež postavenie &scaron;t&aacute;tov na medzin&aacute;rodnej sc&eacute;ne, mieru ich suverenity, ako jadrov&eacute; technol&oacute;gie v 40. rokoch minul&eacute;ho storočia, pr&iacute;p. raketov&eacute; a vesm&iacute;rne technol&oacute;gie v 50., 60. a 70. rokoch. https://interaffairs.ru/news/show/30374?fbclid=iwar1ii9n6rziiri8lcy5j2y_6appdlkzu5wmyzhmxkoqfpvunwximchrepsw

Zacharová komentovala spoločné vyhlásenie krajín G7 o Rusku
Podľa hovorcu ruského ministerstva zahraničia je „predvídateľnosť Ruska potvrdená rokmi a skutkami“.


Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová komentovala spoločné vyhlásenie Skupiny siedmich krajín (G7) týkajúce sa vzťahov s Ruskom a poukázala na to, že predvídateľnosť Ruskej federácie sa potvrdzuje už roky a je na krajinách G7.


"Krajiny G7 prijali spoločné vyhlásenie, ktoré má okrem tradičnej výzvy, aby Rusko zastavilo destabilizujúce správanie, aj jeden zaujímavý aspekt. Sedem vyjadrilo záujem o" stabilné a predvídateľné "vzťahy s Ruskou federáciou," napísala k svojej správe Telegram v nedeľu.


"Predtým hovorili o tom, že Rusko by malo byť stabilnejšie a predvídateľnejšie. Teraz sa táto úloha považuje za sféru spoločných vzťahov, to znamená v závislosti od všetkých strán. Vzhľadom na to, že naša predvídateľnosť bola potvrdená rokmi a činmi, je na G7, čo vlastne nie, “zdôraznil diplomat.


https://tass.ru/politika/11639687


Zacharov&aacute; komentovala spoločn&eacute; vyhl&aacute;senie kraj&iacute;n G7 o Rusku Podľa hovorcu rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia je &bdquo;predv&iacute;dateľnosť Ruska potvrden&aacute; rokmi a skutkami&ldquo;. Hovorkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; komentovala spoločn&eacute; vyhl&aacute;senie Skupiny siedmich kraj&iacute;n (G7) t&yacute;kaj&uacute;ce sa vzťahov s Ruskom a pouk&aacute;zala na to, že predv&iacute;dateľnosť Ruskej feder&aacute;cie sa potvrdzuje už roky a je na krajin&aacute;ch G7. &quot;Krajiny G7 prijali spoločn&eacute; vyhl&aacute;senie, ktor&eacute; m&aacute; okrem tradičnej v&yacute;zvy, aby Rusko zastavilo destabilizuj&uacute;ce spr&aacute;vanie, aj jeden zauj&iacute;mav&yacute; aspekt. Sedem vyjadrilo z&aacute;ujem o&quot; stabiln&eacute; a predv&iacute;dateľn&eacute; &quot;vzťahy s Ruskou feder&aacute;ciou,&quot; nap&iacute;sala k svojej spr&aacute;ve Telegram v nedeľu. &quot;Predt&yacute;m hovorili o tom, že Rusko by malo byť stabilnej&scaron;ie a predv&iacute;dateľnej&scaron;ie. Teraz sa t&aacute;to &uacute;loha považuje za sf&eacute;ru spoločn&yacute;ch vzťahov, to znamen&aacute; v z&aacute;vislosti od v&scaron;etk&yacute;ch str&aacute;n. Vzhľadom na to, že na&scaron;a predv&iacute;dateľnosť bola potvrden&aacute; rokmi a činmi, je na G7, čo vlastne nie, &ldquo;zd&ocirc;raznil diplomat. https://tass.ru/politika/11639687

Tajné dokumenty zverejnené o misii britského torpédoborca ​​neďaleko Krymu

Boli zverejnené fragmenty tajných dokumentov, ktoré odhaľujú misiu britského torpédoborca ​​Defender, ktorá prešla vo vodách blízko Krymu. Uvádza to „BBC“.


Je potrebné poznamenať, že dokumenty, ktoré pozostávali z výtlačkov e-mailov a prezentácií, patrili vysokému funkcionárovi britského ministerstva obrany. Anonymný občan ich našiel za autobusovou zastávkou v Kente a priniesol ich do kancelárie.


Utajované materiály hovoria o tom, že preprava britského torpédoborca ​​sa uskutočnila v rámci operácie Op Ditroite a mala demonštrovať podporu Kyjeva v otázke územného vlastníctva Krymu.


Na prezentácii bol predstavený aj druhý variant trasy, vzdialený od polostrova. Britské ministerstvo obrany však potom usúdilo, že Rusko môže takýto krok vnímať ako strach a uznanie vôd Krymu.


Britský torpédoborec Defender 23. júna prekročil ruské hranice v Čiernom mori a prenikol tri kilometre hlboko do teritoriálnych vôd neďaleko krymského mysu Fiolent. Ruská pohraničná hliadková loď vykonala dvakrát varovnú streľbu, bombardér odhodil bomby v smere na torpédoborec, potom torpédoborec zmenil kurz.


https://lenta.ru/news/2021/06/27/bbc/


Zacharová vtipkovala o tajných dokumentoch o misii britského torpédoborca ​​na Kryme


Zverejnené fragmenty tajných dokumentov o prechode britského torpédoborca ​​Defender do bezprostrednej blízkosti krymského pobrežia svedčia o ďalšej provokácii Veľkej Británie a o pokuse zakryť ju klamstvom. V nedeľu 27. júna o tom napísala oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová vo svojom telegramovom kanáli.


„Agenti 007 nie sú rovnakí. A teraz je otázka pre britský parlament záhadou: prečo potrebujeme „ruských hackerov“, ak existujú britské autobusové zastávky? “ - žartovala Zakharova.


Predtým sa uvádzalo, že zverejnené fragmenty tajných dokumentov, ktoré odhaľujú úlohu britského torpédoborca ​​Defender, ktorý prešiel okolo Krymu, patrili vysokému funkcionárovi britského ministerstva obrany. Anonymný občan ich našiel za autobusovou zastávkou v Kente a priniesol ich do kancelárie.


Utajované materiály hovoria o tom, že preprava britského torpédoborca ​​sa uskutočnila v rámci operácie Op Ditroite a mala demonštrovať podporu Kyjeva v otázke územného vlastníctva Krymu.


Britský torpédoborec Defender 23. júna prekročil ruské hranice v Čiernom mori a prenikol tri kilometre hlboko do teritoriálnych vôd neďaleko krymského mysu Fiolent. Ruská pohraničná hliadková loď vykonala dvakrát varovnú streľbu, bombardér odhodil bomby v smere na torpédoborec, potom torpédoborec zmenil kurz.
https://lenta.ru/news/2021/06/27/secret/


**Tajn&eacute; dokumenty zverejnen&eacute; o misii britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​neďaleko Krymu ** Boli zverejnen&eacute; fragmenty tajn&yacute;ch dokumentov, ktor&eacute; odhaľuj&uacute; misiu britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​Defender, ktor&aacute; pre&scaron;la vo vod&aacute;ch bl&iacute;zko Krymu. Uv&aacute;dza to &bdquo;BBC&ldquo;. Je potrebn&eacute; poznamenať, že dokumenty, ktor&eacute; pozost&aacute;vali z v&yacute;tlačkov e-mailov a prezent&aacute;ci&iacute;, patrili vysok&eacute;mu funkcion&aacute;rovi britsk&eacute;ho ministerstva obrany. Anonymn&yacute; občan ich na&scaron;iel za autobusovou zast&aacute;vkou v Kente a priniesol ich do kancel&aacute;rie. Utajovan&eacute; materi&aacute;ly hovoria o tom, že preprava britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​sa uskutočnila v r&aacute;mci oper&aacute;cie Op Ditroite a mala demon&scaron;trovať podporu Kyjeva v ot&aacute;zke &uacute;zemn&eacute;ho vlastn&iacute;ctva Krymu. Na prezent&aacute;cii bol predstaven&yacute; aj druh&yacute; variant trasy, vzdialen&yacute; od polostrova. Britsk&eacute; ministerstvo obrany v&scaron;ak potom us&uacute;dilo, že Rusko m&ocirc;že tak&yacute;to krok vn&iacute;mať ako strach a uznanie v&ocirc;d Krymu. Britsk&yacute; torp&eacute;doborec Defender 23. j&uacute;na prekročil rusk&eacute; hranice v Čiernom mori a prenikol tri kilometre hlboko do teritori&aacute;lnych v&ocirc;d neďaleko krymsk&eacute;ho mysu Fiolent. Rusk&aacute; pohraničn&aacute; hliadkov&aacute; loď vykonala dvakr&aacute;t varovn&uacute; streľbu, bombard&eacute;r odhodil bomby v smere na torp&eacute;doborec, potom torp&eacute;doborec zmenil kurz. https://lenta.ru/news/2021/06/27/bbc/ **Zacharov&aacute; vtipkovala o tajn&yacute;ch dokumentoch o misii britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​na Kryme** Zverejnen&eacute; fragmenty tajn&yacute;ch dokumentov o prechode britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​Defender do bezprostrednej bl&iacute;zkosti krymsk&eacute;ho pobrežia svedčia o ďal&scaron;ej provok&aacute;cii Veľkej Brit&aacute;nie a o pokuse zakryť ju klamstvom. V nedeľu 27. j&uacute;na o tom nap&iacute;sala ofici&aacute;lna z&aacute;stupkyňa rusk&eacute;ho ministerstva zahraničia Maria Zacharov&aacute; vo svojom telegramovom kan&aacute;li. &bdquo;Agenti 007 nie s&uacute; rovnak&iacute;. A teraz je ot&aacute;zka pre britsk&yacute; parlament z&aacute;hadou: prečo potrebujeme &bdquo;rusk&yacute;ch hackerov&ldquo;, ak existuj&uacute; britsk&eacute; autobusov&eacute; zast&aacute;vky? &ldquo; - žartovala Zakharova. Predt&yacute;m sa uv&aacute;dzalo, že zverejnen&eacute; fragmenty tajn&yacute;ch dokumentov, ktor&eacute; odhaľuj&uacute; &uacute;lohu britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​Defender, ktor&yacute; pre&scaron;iel okolo Krymu, patrili vysok&eacute;mu funkcion&aacute;rovi britsk&eacute;ho ministerstva obrany. Anonymn&yacute; občan ich na&scaron;iel za autobusovou zast&aacute;vkou v Kente a priniesol ich do kancel&aacute;rie. Utajovan&eacute; materi&aacute;ly hovoria o tom, že preprava britsk&eacute;ho torp&eacute;doborca ​​sa uskutočnila v r&aacute;mci oper&aacute;cie Op Ditroite a mala demon&scaron;trovať podporu Kyjeva v ot&aacute;zke &uacute;zemn&eacute;ho vlastn&iacute;ctva Krymu. Britsk&yacute; torp&eacute;doborec Defender 23. j&uacute;na prekročil rusk&eacute; hranice v Čiernom mori a prenikol tri kilometre hlboko do teritori&aacute;lnych v&ocirc;d neďaleko krymsk&eacute;ho mysu Fiolent. Rusk&aacute; pohraničn&aacute; hliadkov&aacute; loď vykonala dvakr&aacute;t varovn&uacute; streľbu, bombard&eacute;r odhodil bomby v smere na torp&eacute;doborec, potom torp&eacute;doborec zmenil kurz. https://lenta.ru/news/2021/06/27/secret/
Upravené 27. 6. 2021 o 16:44
123
21.83k
152
32
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept