Mimo kategórií
Přípravy v reakci na situaci ve Světě a jmenovitě na Ukrajině a jejich dopady u nás v CZ/SK - Bezpečnost (pasivní)

Prvně založím vlákna a poté je postupně naplním. Dejte mi prosím čas do večera, než začnete psát své příspěvky. Děkuji.


Prvně založím vlákna a poté je postupně naplním. Dejte mi prosím čas do večera, než začnete psát své příspěvky. Děkuji.

Začneme pasivní ochranou. Tu rozdělím, podle vašeho bydliště a začneme nejhorší možností.


Pokud bydlíte v nájmu nebo podnájmu, tak se snažte implementovat to, co budu psát dále pro vlastní byt/RD, ale musíte zvážit kolik chcete investovat do cizího a hlavně potřebujete povolení. Pokud jsme v nájmu u rodiny, jde to většinou lépe nebo pokud je "paní domácí" rozumná, tak i sama něco zainvestuje.


Pokud bydlíte ve svém bytě, tak nainstalujte bezpečnostní dveře. Čím lepší kategorie bezpečnosti (nevím je z hlavy, pokud je tu na to někdo expert, uvítám doplnění) tím lépe ale taky je to logicky dražší. Pak záleží jaké máte zdroje a na kolik si ceníte života a majetku sebe a svých spolubydlících (většinou rodiny).
Dále zvažte nějakou ochranu proti vyražení dveří (dodám později video, pokud zapomenu, tak mi to připomeňte). Buď závoru nebo nějakou vzpěru.
Na obojí je nutný konstrukční zásah do hrubé stavby.
Co se týče oken, tak zvažte výměnu za neprůstřelná či nerozbitná nebo aspoň protiúderové folie. Zabrání jednoduchému "vysklení". Je mi jasné, že k tomuto bode se jen tak někdo nerozhodně, je to drahé a většina lidí si myslí, že je to "overkill" [přehnané].


Pokud bydlíte v Rodinném domě, tak pro vás platí to co pro byt, ale nemusíte se nikoho na nic ptát. Navíc můžete přidat další "linii obrany", pokud máte kolem domu zahradu/pozemek.
Doporučuji silný plot, který nejde jen tak pobořit nebo přelézt. Jednoduché pletivo se sice špatně přelézá, ale lehce se dá vyhnout a pobořit. Pokud není bytí, alespoň na něj nahoru přidejte ostnatý drát. Pokud máte pěkný okrasný dřevěný plůtek, tak vězte, že v hrobě vám bude na ...
Pokud mát třeba gabionový plot (ocelové koše naplněné kamením), tak máte docela pevný plot, který se však dá lehce přelézt. Doporučuji 2 věci.
Obstavit bedněním a zalít nivelačním betonem na základové desky (aby se prolil celým vnitřkem) a po zatuhnutí přidat na vyčnívající ocel. konstrukci žiletkový drát. A pokud chcete být jo set safra připravení, tak hned za plot vykopejte malý příkop (asi půl metru od plotu) postupně stoupající směrem do zahrady a do něj i na jeho vyústění dejte taky žiletkový drát a mezi to na tyčích natáhněte ostnatý drát. Pro případ chytráků s žebříkem, kteří si myslí, že by váš plot mohli hravě přeskočit. Nu což, přeskočí, ale záhy toho budou litovat. (nebudete potřebovat ani alarm, jejich křik vás zaručeně probudí)
Dále co se týče domu, tak můžete instalovat kamery s nočním viděním a detektory pohybu. Pokud je to moc drahé nebo nevhodné z jiných důvodů, tak instalujte alespoň světla s detekcí pohybu. Lidi si to dnes běžně dávají alespoň ke vchodům. Jednak nepotřebujete svítilnu, aby jste se trefili klíčky do dírky, když dorazíte v noci domů a jednak když se kolem vašeho domu někdo ochomýtá, tak vás to upozorní, jeho ozáří (pěkně si na něj posvítíte na ptáčka smile smile ) a možná i odstraší, páč v "záři reflektorů" se plíží dost blbě i psychologicky.


Pokud můžete tak na zahradu ještě pořiďte staletími osvědčený bezpečnostní systém => velkého psa hlídače/trhače. Problém však je, že za 10 let jeho života (a velký pes toho sní) se vám dost prodraží. Navíc je to živá bytost o kterou se musíte starat a hlavně ho musíte vycvičit. Kdo má a "funguje dle žádaných parametrů", tak super, kdo nemá, tak bych to teď narychlo už neřešil.


To je tak pro začátek vše. Víc mě zrovna nenapadá, možná pak dodám, co mě ještě napadne.
Napsal jsem to tak, aby šlo o rady pro lidi co počítají koruny (pletivo s ostnáčem a bezpečnější dveře), tak i pro lidi, kteří mají rezervy
a svůj "hrad" chtějí připravit na "vpád barbarů".


Pokud si myslíte, že jsem paranoidní magor, tak pro takové lidi už mám léta konzistentní odpověď smile .
Zaprvé žiji v RD se zahradou na předměstí maloměsta (+-25k ob.) a sousedovi se za posledních 10 let 3x snažili vloupat do domu.
Poprvé to bylo před těmi +- 10 ti lety, kdy se tam (asi profíci) dostali v noci potichu a vybílili celé spodní patro, zatím co stařík spal.
Měli štěstí a nic nikomu neudělali. "Čistá práce." Podruhé a potřetí během posledních 2 let to bylo horší. Prve vylomili dveře páčidlem udělali nepořádek a pak zjistili, že si jich asi někdo všiml a zpanikařili a utekli. To samé i při posledním pokusu, ale do domu se doslova prosekávali skrze vchodové dveře sekyrami.
No a Zadruhé měl jsem nějaké "kamarády", kteří mi říkali, že jsem paranoidní a .... a já tu stále jsem. Oni už ne...


Informace na toto téma už roky čerpám jak z videí na YT od Amíků. Ti ví o čem mluví, když to tam mají divoké.
Pak z informací z JAR, kde se na bílé farmáře pořádají hony jako na zvěř.
A nakonec z vlastních zkušeností a různých opatření, které jsme doma implementovali sami nebo plánujeme implementovat.


Začneme pasivní ochranou. Tu rozdělím, podle vašeho bydliště a začneme nejhorší možností. Pokud bydlíte v nájmu nebo podnájmu, tak se snažte implementovat to, co budu psát dále pro vlastní byt/RD, ale musíte zvážit kolik chcete investovat do cizího a hlavně potřebujete povolení. Pokud jsme v nájmu u rodiny, jde to většinou lépe nebo pokud je "paní domácí" rozumná, tak i sama něco zainvestuje. Pokud bydlíte ve svém bytě, tak nainstalujte bezpečnostní dveře. Čím lepší kategorie bezpečnosti (nevím je z hlavy, pokud je tu na to někdo expert, uvítám doplnění) tím lépe ale taky je to logicky dražší. Pak záleží jaké máte zdroje a na kolik si ceníte života a majetku sebe a svých spolubydlících (většinou rodiny). Dále zvažte nějakou ochranu proti vyražení dveří (dodám později video, pokud zapomenu, tak mi to připomeňte). Buď závoru nebo nějakou vzpěru. Na obojí je nutný konstrukční zásah do hrubé stavby. Co se týče oken, tak zvažte výměnu za neprůstřelná či nerozbitná nebo aspoň protiúderové folie. Zabrání jednoduchému "vysklení". Je mi jasné, že k tomuto bode se jen tak někdo nerozhodně, je to drahé a většina lidí si myslí, že je to "overkill" [přehnané]. Pokud bydlíte v Rodinném domě, tak pro vás platí to co pro byt, ale nemusíte se nikoho na nic ptát. Navíc můžete přidat další "linii obrany", pokud máte kolem domu zahradu/pozemek. Doporučuji silný plot, který nejde jen tak pobořit nebo přelézt. Jednoduché pletivo se sice špatně přelézá, ale lehce se dá vyhnout a pobořit. Pokud není bytí, alespoň na něj nahoru přidejte ostnatý drát. Pokud máte pěkný okrasný dřevěný plůtek, tak vězte, že v hrobě vám bude na ... Pokud mát třeba gabionový plot (ocelové koše naplněné kamením), tak máte docela pevný plot, který se však dá lehce přelézt. Doporučuji 2 věci. Obstavit bedněním a zalít nivelačním betonem na základové desky (aby se prolil celým vnitřkem) a po zatuhnutí přidat na vyčnívající ocel. konstrukci žiletkový drát. A pokud chcete být jo set safra připravení, tak hned za plot vykopejte malý příkop (asi půl metru od plotu) postupně stoupající směrem do zahrady a do něj i na jeho vyústění dejte taky žiletkový drát a mezi to na tyčích natáhněte ostnatý drát. Pro případ chytráků s žebříkem, kteří si myslí, že by váš plot mohli hravě přeskočit. Nu což, přeskočí, ale záhy toho budou litovat. (nebudete potřebovat ani alarm, jejich křik vás zaručeně probudí) Dále co se týče domu, tak můžete instalovat kamery s nočním viděním a detektory pohybu. Pokud je to moc drahé nebo nevhodné z jiných důvodů, tak instalujte alespoň světla s detekcí pohybu. Lidi si to dnes běžně dávají alespoň ke vchodům. Jednak nepotřebujete svítilnu, aby jste se trefili klíčky do dírky, když dorazíte v noci domů a jednak když se kolem vašeho domu někdo ochomýtá, tak vás to upozorní, jeho ozáří (pěkně si na něj posvítíte na ptáčka ;) :D ) a možná i odstraší, páč v "záři reflektorů" se plíží dost blbě i psychologicky. Pokud můžete tak na zahradu ještě pořiďte staletími osvědčený bezpečnostní systém => velkého psa hlídače/trhače. Problém však je, že za 10 let jeho života (a velký pes toho sní) se vám dost prodraží. Navíc je to živá bytost o kterou se musíte starat a hlavně ho musíte vycvičit. Kdo má a "funguje dle žádaných parametrů", tak super, kdo nemá, tak bych to teď narychlo už neřešil. To je tak pro začátek vše. Víc mě zrovna nenapadá, možná pak dodám, co mě ještě napadne. Napsal jsem to tak, aby šlo o rady pro lidi co počítají koruny (pletivo s ostnáčem a bezpečnější dveře), tak i pro lidi, kteří mají rezervy a svůj "hrad" chtějí připravit na "vpád barbarů". Pokud si myslíte, že jsem paranoidní magor, tak pro takové lidi už mám léta konzistentní odpověď :D . Zaprvé žiji v RD se zahradou na předměstí maloměsta (+-25k ob.) a sousedovi se za posledních 10 let 3x snažili vloupat do domu. Poprvé to bylo před těmi +- 10 ti lety, kdy se tam (asi profíci) dostali v noci potichu a vybílili celé spodní patro, zatím co stařík spal. Měli štěstí a nic nikomu neudělali. "Čistá práce." Podruhé a potřetí během posledních 2 let to bylo horší. Prve vylomili dveře páčidlem udělali nepořádek a pak zjistili, že si jich asi někdo všiml a zpanikařili a utekli. To samé i při posledním pokusu, ale do domu se doslova prosekávali skrze vchodové dveře sekyrami. No a Zadruhé měl jsem nějaké "kamarády", kteří mi říkali, že jsem paranoidní a .... a já tu stále jsem. Oni už ne... Informace na toto téma už roky čerpám jak z videí na YT od Amíků. Ti ví o čem mluví, když to tam mají divoké. Pak z informací z JAR, kde se na bílé farmáře pořádají hony jako na zvěř. A nakonec z vlastních zkušeností a různých opatření, které jsme doma implementovali sami nebo plánujeme implementovat.

Napisala som Ti sukromnú správu tu na fore, mňa to hodne zaujalo. Nepovažujem Ťa za paranoidného, riadim sa heslo, šťastie praje pripraveným. Existuje také maďarské porekadlo - je lepšie sa je báť ako zľaknúť.


Napisala som Ti sukromnú správu tu na fore, mňa to hodne zaujalo. Nepovažujem Ťa za paranoidného, riadim sa heslo, šťastie praje pripraveným. Existuje také maďarské porekadlo - je lepšie sa je báť ako zľaknúť.

Napisala som Ti sukromnú správu tu na fore

Zdar, díky. Teď koukám, že místní chat neinformuje, když ti někdo napíše... super smile
Takže teď abych prošel všechny chat... Každopádně odepíšu co nejdříve.


[quote="pid:64051, uid:273"]Napisala som Ti sukromnú správu tu na fore[/quote] Zdar, díky. Teď koukám, že místní chat neinformuje, když ti někdo napíše... super :D Takže teď abych prošel všechny chat... Každopádně odepíšu co nejdříve.

Základní věc je připravit si zbraň - zbraně tam kde spím a kde se pohybuji . Tak , abych okamžitě měl zbraň v ruce a mohl ji libovolně použít . Zkoušet něco dohledávat když to potřebuji , je zbytečný pláč na špatném hrobě .
Další věc , na rozdíl od útočníka nepotřebujete světlo , vyznáte se . Využijte toho a v případě potřeby si neberte servítky .


Základní věc je připravit si zbraň - zbraně tam kde spím a kde se pohybuji . Tak , abych okamžitě měl zbraň v ruce a mohl ji libovolně použít . Zkoušet něco dohledávat když to potřebuji , je zbytečný pláč na špatném hrobě . Další věc , na rozdíl od útočníka nepotřebujete světlo , vyznáte se . Využijte toho a v případě potřeby si neberte servítky .

Základní věc je připravit si zbraň - zbraně tam kde spím a kde se pohybuji . Tak , abych okamžitě měl zbraň v ruce a mohl ji libovolně použít . Zkoušet něco dohledávat když to potřebuji , je zbytečný pláč na špatném hrobě .
Další věc , na rozdíl od útočníka nepotřebujete světlo , vyznáte se . Využijte toho a v případě potřeby si neberte servítky .

První bod jednoznačně souhlasím ale druhý jednoznačně nesouhlasím.
Ano, zbraň která není po ruce jako by nebylo, ale nemůžete a NESMÍTE střílet na slepo ! Cíl musíte vždy vidět a identifikovat !
Nevíte jestli to není někdo z rodiny nebo soused, který viděl vylomení dveře nebo cokoli jiného podezřelého a šel se podívat. Pak půjdete sedět.
To se mi i osobně stalo. Rodiče šli ráno do práce a nezabouchli správně dveře. Soused (stařík a dobrý známý) si všiml otevřených dveří, když šel se psem, tak se šel podívat, co se děje. Kdybych ho ve tmě (byla zima a ještě nad ránem) smahnul, tak sem sejmul dědu souseda a šel za katr.
To že je blbec a leze do rány vám u soudu nepomůže !


[quote="pid:64092, uid:185"]Základní věc je připravit si zbraň - zbraně tam kde spím a kde se pohybuji . Tak , abych okamžitě měl zbraň v ruce a mohl ji libovolně použít . Zkoušet něco dohledávat když to potřebuji , je zbytečný pláč na špatném hrobě . Další věc , na rozdíl od útočníka nepotřebujete světlo , vyznáte se . Využijte toho a v případě potřeby si neberte servítky .[/quote] První bod jednoznačně souhlasím ale druhý jednoznačně nesouhlasím. Ano, zbraň která není po ruce jako by nebylo, ale nemůžete a NESMÍTE střílet na slepo ! Cíl musíte vždy vidět a identifikovat ! Nevíte jestli to není někdo z rodiny nebo soused, který viděl vylomení dveře nebo cokoli jiného podezřelého a šel se podívat. Pak půjdete sedět. To se mi i osobně stalo. Rodiče šli ráno do práce a nezabouchli správně dveře. Soused (stařík a dobrý známý) si všiml otevřených dveří, když šel se psem, tak se šel podívat, co se děje. Kdybych ho ve tmě (byla zima a ještě nad ránem) smahnul, tak sem sejmul dědu souseda a šel za katr. To že je blbec a leze do rány vám u soudu nepomůže !

Quilgene, prosím v rámci pasívnej bezpečnosti, mohol by si sem dať nejaké rady alebo linky, aký trezor kúpiť? Aby som mala dať, kde to rodinné striebro napr. Myslím to vážne, ďakujem


Quilgene, prosím v rámci pasívnej bezpečnosti, mohol by si sem dať nejaké rady alebo linky, aký trezor kúpiť? Aby som mala dať, kde to rodinné striebro napr. Myslím to vážne, ďakujem

Nevíte jestli to není někdo z rodiny


Pokud s někým sdílíš domácnost delší dobu, poznáš ho i podle zvuku.
Styl chůze, dýchání, zvuky, které vydává na wc apod...


Samozřejmě, ve vypjaté situaci může člověk zpanikařit.


...Se sousedem je to obvykle horší, pokud se nestýkáte nijak často.


[quote="pid:64169, uid:518"]Nevíte jestli to není někdo z rodiny[/quote] Pokud s někým sdílíš domácnost delší dobu, poznáš ho i podle zvuku. Styl chůze, dýchání, zvuky, které vydává na wc apod... Samozřejmě, ve vypjaté situaci může člověk zpanikařit. ...Se sousedem je to obvykle horší, pokud se nestýkáte nijak často.
Upravené 20. 3. 2022 o 19:33

Quilgene, prosím v rámci pasívnej bezpečnosti, mohol by si sem dať nejaké rady alebo linky, aký trezor kúpiť? Aby som mala dať, kde to rodinné striebro napr. Myslím to vážne, ďakujem

psal jsem ti do chatu, stačí počkat den nebo dva smile sorry


Trezory, na to potřebuješ aby měly konkrétní certifikaci. Myslím, že na zbraně kvalitně je to popsáno.
Třeba tady https://www.trezor.shop/trezory-na-zbrane . Osobně ti v tomhle moc neporadím a jediné co můžu je dát do google trezory na zbraně a koukat.


[quote="pid:64246, uid:273"]Quilgene, prosím v rámci pasívnej bezpečnosti, mohol by si sem dať nejaké rady alebo linky, aký trezor kúpiť? Aby som mala dať, kde to rodinné striebro napr. Myslím to vážne, ďakujem[/quote] psal jsem ti do chatu, stačí počkat den nebo dva :D sorry Trezory, na to potřebuješ aby měly konkrétní certifikaci. Myslím, že na zbraně kvalitně je to popsáno. Třeba tady https://www.trezor.shop/trezory-na-zbrane . Osobně ti v tomhle moc neporadím a jediné co můžu je dát do google trezory na zbraně a koukat.

Pokud s někým sdílíš domácnost delší dobu, poznáš ho i podle zvuku.
Styl chůze, dýchání, zvuky, které vydává na wc apod...


Samozřejmě, ve vypjaté situaci může člověk zpanikařit.


...Se sousedem je to obvykle horší, pokud se nestýkáte nijak často.


Zbytečná spekulace, řeknu to natvrdo. Pokud někdo střílí na cíl, na který nevidí tak je podle mě idiot.
Nejsi voják ve válce. Každý výstřel si budeš muset obhájit u soudu. Nemylte se. I kdyby to byla "tutovka" tak stejně musíte jít k soudu a tam to vysvětlovat ! Proto taky po střelbě voláte prvně právníka a až pak policii, pokud jste ji již nezavolali.


Svítilna na zbraň (případně do 2. ruky) a musíte cíl na svítit a identifikovat ! Až pak můžu střílet.


[quote="pid:64271, uid:181"]Pokud s někým sdílíš domácnost delší dobu, poznáš ho i podle zvuku. Styl chůze, dýchání, zvuky, které vydává na wc apod... Samozřejmě, ve vypjaté situaci může člověk zpanikařit. ...Se sousedem je to obvykle horší, pokud se nestýkáte nijak často.[/quote] Zbytečná spekulace, řeknu to natvrdo. Pokud někdo střílí na cíl, na který nevidí tak je podle mě idiot. Nejsi voják ve válce. Každý výstřel si budeš muset obhájit u soudu. Nemylte se. I kdyby to byla "tutovka" tak stejně musíte jít k soudu a tam to vysvětlovat ! Proto taky po střelbě voláte prvně právníka a až pak policii, pokud jste ji již nezavolali. Svítilna na zbraň (případně do 2. ruky) a musíte cíl na svítit a identifikovat ! Až pak můžu střílet.
1.17k
9
4
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept