/////////////////////
Zbraně a Výbava
/////////////////////
Tohle téma může být na celý den, takže to zkrátím a řeknu základy. Případně zase pak dotazy.
Pistole
////////
Já vždy jedu podle "návratnosti/užitnosti", takže 1. by měla být pistole, protože tu můžete jak skrytě nosit, tak s ní bránit dům. Je sice nejméně účinná, ale univerzální. Ano můžete podle zákona skrytě nosit i dlouhou, ale musí být skrytá, takže pokud nejste v mafiánském filmu za 20. let a nenosíte baloňák až po zem, že v něm schováte "TommyGun", tak dlouho skrytě nejspíše nosit nebudete. (Výjimka by mohl být krátký AKSU - Krinkov a podobné krátké pušky a karabiny, které si po složení pažby schováte do batohu, ale o tom jindy...)
Ne revolver. Dědo, už není přelom 19. a 20. století a nevydáváte se na dobrodružnou cestu divokým západem po boku Vinetua a OldShatterhanda ! Revolver nese 6, maximálně 8 nábojů a přebít je, hlavně ve stresu, je velmi těžké. Moderní pistole (a samozřejmě se bavíme o samonabíjecích ne nějakých jednoranných, či opakovacích historických kouscích nebo sportovních speciálech) nesou 12, 15 a více nábojů v zásobníku a pro přebití jen vyměníte zásobník, což se dá relativně lehce nadrilovat.
Velikostní typy
Máme několik velikostí/kategorií pistolí: Full-size, Semi-Compact, Compact, Subcompact a někdy zaměňovaný s nebo jako samostatná kategorie Micro. Popsané to je o největší po nejmenší. Obecně řečeno, čím větší model, tím větší kapacita zásobníku, délka hlavně a váha.
Větší pistole bude tedy méně kopat (ano je to takový paradox pro nováčky, ty "mrchy" co kopou jak mula jsou většinou ty malé zbraně ne ty velké), budou přesnější a mají více nábojů. Se zvětšenou botkou zásobníku i 24 nábojů. Problém je, že takový kanón se špatně schovává. Osobně nosím na "4 hodinách" na opasku. (představte si, že stojíte na ciferníku a před vámi je 12 a za vámi 6) V zimě je to v pohodě. Tam pod péřovou bundu schováte pomalu i kulomet nebo pancéřovku, ale co v parném létě, kdy chcete mít na sobě jen kraťasy a lehkou košili ?
Já osobně nosím kompakt a do výstroje mám full-size, ale já preferuji palebnou sílu a taky jsem kus chlapa nad 100kg a 180cm. Slečna se 140cm a 50 kg i s postelí ten compakt možná nemá kde schovat. To si musíte ozkoušet a rozmyslet sami. Taky je možnost nosit zbraň v nějaké taktické brašně. Vyrábějí a prodávají se u nás běžně. Problém je, že každý "od fochu" je na 1. pohled pozná.
Ráže
Co se týká ráže, tak už jsem dříve napsal, že silně doporučuji 9mm Luger. Pokud máte na to, že si připlatíte a navíc si sami rovnou koupíte třeba 10 000ks střeliva do zásoby, tak prosím... Klidně můžete jít do .45ACP. Ale... silně nedoporučuji jít do nějakých exotických nebo alespoň u nás se běžně nevyskytujících ráží jako 10mm AUTO, .357Sig, .50AE apod. Také bych nedoporučoval slabší ráže než 9L jako jsou 7,65Br, 9Makarov a nedej bože .22lr (malorážka). Obecně střelivo s okrajovým zápalem (bicí ústrojí udeřuje na "zápalný okraj" náboje, místo na zápalku ve středu náboje => střelivo se středovým zápalem).
Bicí mechanismus
Dále bych dělil pistole na 2 kategorie podle bicího ústrojí. Jedny, ty starší jsou klasiky s kladivem a kohoutem. SA/DA systém.
A pak novější se kterým přišel Glock. Striker-Fired "bez-kohoutu". Systém DAO.
Rychlá vysvětlivka: SA Single Action (nenatahuje kohout, jen spouští); DA Double Action (natahuje kohout a spouští); DAO (natahuje a spouští, bicí ústrojí, protože tento systém mají pistole bez kohoutu).
Striker-Fired má např. slavná SA 58, ale Glock byl první kdo to strčil do pistole.
Já osobně mám a preferuji Strikery, protože při tasení nezavadím kohoutem o oblečení a mezi kohout a kladivo se mi nic nedostane. Taky nerad řeším pojistku. Strikery běžně žádné manuální nemají. Neznamená to ale nutně, že pistole s kladivem jsou vyloženě špatně.
Svítilna
Dnes v 21. století je možné pistole kdejak vybavit doplňky a vylepšit. Drtivá většina jich má "rail" pod ústím hlavně (na spodku těla), kde můžete umístit svítilnu, laser nebo jejich kombinace. Laser považuji v 99% případů za zbytečnost. Nejste speciální jednotka operující v noci s nočním viděním za "půl míče". Pokud na to máte, tak ok. Překvapíte soupeře, ale pak vás překvapí drahá polovička pánví, až najde účet ...
Co se týče toho světla, tak to osobně považuji za nutnost. Většina trestné činnosti se děje po setmění a nemůžete střílet na něco, co nevidíte a neidentifikovali jste. Z toho pak bývají tragédie a basa.
Vylepšení a úpravy
V posledních letech je také častější mít prodlouženou hlaveň se závitem pro (nově od minulého roku tlumič), kompenzátor nebo jen tak pro delší hlaveň. Mám a doporučuji, ale není to nutnost. Také se umisťují na závěry platformy pro umístění malého kolimátoru. Mám a doporučuji, ale zároveň bych doporučil se prvně naučit používat klasická mířidla. Pomůže to rychleji zamířit, ale musí si na to člověk zvyknout a natrénovat. Navíc to může "zdechout", tak proto je dobré 1. mít záložní mířidla ve výšce aby nebyly překryté kolimátorem a také s nimi umět pracovat.
Zásobníky
Zásobníky pro skryté nošení doporučuju 2 navíc, ale 1 je opravdu NUTNOST ! Pokud máte závadu, tak v boji potřebujete přebít a zbavit se toho, který byl ve zbrani. Co pak, když nemáte žádný náhradní ? A do "plné polní" tak 3-4.
Ceny
Co se značek týče, tak je toho hodně a je to jak už jsem výše zmínil na vyzkoušení každého. Později můžeme probrat konkrétní příklady.
Cena je zhruba 15 - 25 tisíc, svítilna kolem 5 a kolimátor 10 - 20 tisíc.
Brokovnice
////////////
Nebudeme řešit "zlamovačky", to je pro zelené mužíčky do lesa.
Máme Opakovací (pumpy) a Samonabíjecí (poloautomaty). Pumpy jsou spolehlivější, protože si každý náboj "napumpujete". Samonabíjecí občas nepřebíjejí se slabším střelivem nebo nemají rády některé typy či značky. Taky záleží na značce zbraně. Nějaký turecký šmejd za 10 000 bych nebral ani do ruky a na druhou stranu Benelli nebo Beretta (oba Itálie, ti na broky mají dlouhou tradici) za 60 nebo 40 tisíc (respektive) jsou docela spolehlivé.
Doplňky pro brokovnici
Brokovnice má většinou jen mušku (hlavně ty lovecké), ale ideální by bylo, kdyby měla mušku i mířidla (typ "ghost ring". Dále měla nějaký "rail" na přimontování dalšího optického zařízení (typicky se tam dává nějaký "Red Dot" => kolimátor) a také rail, kde můžete umístit svítilnu. Jak již bylo řečeno u pistole. Nemůžu střílet na to, co nevidím. Nakonec bych doporučil nějakou platformu, na kterou můžete připevnit extra střelivo. Kapacita brokovnic je velmi malá. Navíc (když nebudeme počítat zásobníkové brokovnice) tak čím větší kapacita "trubky", tím větší "koště". Věřte mi, doma se nechcete při "čištění" místností v CQB (boj na malou vzdálenost) ohánět metrovou zbraní. Velké "košťata" s kapacitou 10 a více nábojů jsou dobré na závody ne na obranu domu.
Nechám na vás jestli chcete levnější a na beton spolehlivou pumpu nebo si připlatíte za, dnes už taky spolehlivý, poloautomat. Zrovna zvažují nákup takové, ale obávám se, že to nestihnu, protože tu nic takového nevidím a nechci jít do Západních zbraní, když čekám krach Západu => co reklamace, servis a náhradní díly ?
Popruh
Nakonec potřebujete ještě popruh. S brokovnicí asi nebudete nikde mašírovat, ale při manipulaci s čímkoli, kde potřebujete obě ruce je lepší to hodit na záda, než to někde položit a zapomenout nebo hůř nechat si to sebrat a být zastřelen vlastní zbraní. Také vám to může pomoci pro kontaktním boji aby vám nepřítel nesebral zbraň z rukou. Popruh je tak 1 - 3 tisíce.
Cena
Brokovnice pumba kolem 20 tisíc. Světlo kolem 5. Poloautomat od 30 - 60 tisíc. (záleží na značce a modelu; soustředím se na spolehlivé a taktické => ne lovecké => dlouhá hlaveň malá kapacita nábojů)
Pušky
///////
Opět, "zlamovačky" nechte zeleným mužíčkům do lesa na čuníka a dvanácteráka.
Opakovačky taky. Ty mají smysl na sport a velmi přesnou střelbu na X stovek metrů. Pamatujte však, že budete muset soudci vysvětlit, proč jste musel střílet ! V případě střelby na kilometr... hodně štěstí. Nejspíše budete střílet tak na 10-20m (a i to už je daleko).
Takže se budeme bavit o poloautomatech. Je tu na trhu široký výběr, stejně jako pistolí. Hned na začátku vás však upozorním, že není ideální kupovat cokoli, co nemá kde kdo. Co bych tedy doporučil ? Něco z rodiny AK nebo AR (M4), pak SA 58 a BREN 2. Tím to končí. Proč ne G3, FAL, Galil, ... atd. ?! Opět, kde seženete náhradní díly ? Když jsou to zbraně z doby Studené války, jsou levné, ale vyrábí ty díly ještě někdo ? Umí to někdo opravit ? Dále, zásobníky. AK mají všechny +- stejné a AR mají (kromě vyjímej jako vysrané => na prachy H&K) zásobníkové šachty podle standardu STANAG a tím pádem všechny zásobníky, které jej splňují tam můžete použít. SA 58 mají sice proprietární zásobníky a už se nevyrábí, ale je to naše domácí zbraň. Zásobníky jsou za babku a vyrábí se nové. Leží to tu pomalu jak banán na chodníku a má to kde kdo. BREN 2 je nová zbraň od CZUB, takže díly a oprava doma a zásobníky jsou proprietární do 7,62, ale tady vyráběné a .223 jsou STANAGy.
Já mám ARko od Antregu z Vyškova (pístová M4) a jsem spokojen. Jo, je to přes 60k, ale kvalita má svou cenu.
Hlaveň
Délka hlavně. To je velká debata. 20" (" => palce 1 = 2,54cm) je set sakra dlouhé a je to na střelbu na dálku. 10,5" mi přijde málo i na malou vzdálenost (u .223 rem). Já mám jen jednu pušku a chci +- univerzál, tak mám 16,5". Navíc na obranu domu na blízku mám i brokovnici. S 16,5" s tím pár set metrů taky při nejvyšší nouzi taky trefím, takže za mě dobrý univerzál. Kdysi měly armády standard kolem 16". Je na vás jestli vyměníte přesnost a účinnost za lepší manipulaci.
Pokud si můžete připlatit za nerezovou hlaveň, tak doporučuji.
Také je důležitý profil. Pro přesnou střelbu nebo střelbo většího množství střeliva naráz vyžaduje tlustší hlaveň.
Pro pár ran na malou vzdálenost můžete ušetřit peníz a váhu tenčí hlavní.
Doplňky. To je dneska velmi důležitá součást zbraní !
Svítilna
Jako u pistole a brokovnice je svítilna nutnost ! Co nevidím, po tom nemůžu střílet !
Ale kromě toho je dnes na trhu nepřeberné množství pažeb, pistolových rukojetí (pažbiček), předpažbí, předních rukojetí a kdesi cosi, že si každý může svou (hlavně AR, tam je vítěz => nejmodulárnější zbraň ze všech) pušku upravit podle svých snů, co je hlavní jsou však "doplňky", tedy věci, které nejsou přímo součástí zbraně. Svítilny jsme již zmínili. (V tréninku [pokud zapomenu připomeňte mi] zmíním i kde si co dát.)
U pušek doporučuji silnější svítilnu než u pistole nebo brokovnice. Předpoklad je, že by jste potřebovali dobře vidět a identifikovat případný cíl na více jak 25m, takže klidně jděte až do 1000 lumenů. Cena 5 - 10 tisíc. Značku doporučuji Streamlight. Je prověřená a má výborný poměr cena a kvalita. Pokud nevíte co s penězi, tak Surefire. To je best, ale za 3x tolik. Tedy dostanete řekněme o 20% víc kvality (arbitrární číslo), ale zaplatíte 100 - 200% navíc. Ještě dodám, že je dobré mít dálkový tlakový spínač pro lepší manipulaci, ale to ukážu v sekci tréninku.
Optika
Dále jsou dnes důležité optické zařízení. Jednak s ocelovými mířidly se (pokud nemáte zrak jako sokol) na více jak 50 m míří dost blbě navíc nejrychleji zamíříte jednoznačně s kolimátorem. Jde i o optický fyzikální problém. Když míříte mířidly, tak musíte srovnat 3 body. Mířidla, mušku a pak cíl s tím, že máte zaostřit na mušku a cíl máte "lehce" rozmazaný. Kdyžto s kolimátorem (červená tečka) se díváte přímo na cíl. Máte otevřené obě oči, máte periferní vidění a jedno oko (ideálně to dominantní) se kouká skrze kolimátor a na cílí vidíte někde červenou tečku.
Nebo můžete použít optiku. Na taktickou pušku (zjednodušeně; univerzální boj na 0-300 m) se doporučuje LPVO => Low Powered Variable Optic. Tedy taktický puškohled (většinou se záměrným křížem, který má v sobě osnovu s balistickou kompenzaci pro střelbu na dálku; pozor je to na "nějaký" druh střeliva => dobré zjistit jaký jak podobný je vámi používanému střelivu a také pro nějakou délku zbraně a většinou je v yardech a ne metrech), který má variabilní zvětšení 1-"X"x (4,6,8 i 10x). Dá se tedy použít jako kolimátor při zvětšení 1 (pokud je to "True 1", některé nemají úplné "nezvětšení" a to při použití obou očí dělá problém) nebo jako puškohled při použití dostupného zvětšení na přesnější střelbu na větší vzdálenost. Pak je tu ještě možnost pevného zvětšení jako jsou ACOGy, ale ty už jsou za mě přežitá technologie. (trochu větší než kolimátor a s pevným zvětšením mezi +- 3-6x podle modelu). Nakonec je ještě možnost kombinace kolimátoru a vyklápěcího zvětšováku, která je také dost populární. Já preferuji LPVO, ale tohle je také dobrá možnost.
Kolimátory jsou tak 10 - 25 tisíc, zvětšováky tak 5 - 10 tisíc a puškohledy 10 - 100 tisíc (tady hodně záleží na parametrech puškohledu a výrobci).
Úsťová zařízení
Ty jsou dnes na útočných puškách samozřejmostí. Kromě 58čky je najdete na každé z doporučených a na 58čku je možné ho dokoupit. Jsou 3 základní volby: tlumič výšlehu (Flash hider), úsťová brzda a kompenzátor. Poslední 2 jsou často kombinována v jedno. Tlumič výšlehu tlumí výšleh při výstřelu, tedy hlavně záblesk a trochu sonický ráz při výstřelu. Přes den to moc nepoznáte, ale v noci nebo v uzavřených prostorech ano. Hlavně tedy ve tmě. Kompenzátor kompenzuje zdvih hlavě při výstřelu a úsťová brzda brzdí zpětný ráz. Pro lepší kontrolu na zbraní je tedy lepší 2. možnost (ta kombinace "kompík" + brzda). Má to však velký háček ! Pokud budete střílet v uzavřeném prostoru (a při náhlé nutné obraně nejspíše nebudete mít ochranu sluchu) tak "kompík" má z definice svého fungování opačný efekt jako tlumič výšlehu ! Tedy bude to dávat pořádné ohlušující rány a záblesky. Já to mám vyřešené tak, že na "kompík" mám rychloupínací tlumič (silencer => to co vypadá jako plechovka a ve filmu s ní zbraně střílí jako pšouky). Pokud nemáte nebo neplánujete nákup tlumiče, doporučuji zvážit nákup tlumiče výšlehu (Flash hider). Úsťová zařízení většinou vyjdou kolem 3 - 5 tisíc.
Tělo zbraně a jeho doplňky
Části zbraně jako jsou předpažbí, pistolová rukojeť a pažba nechám na vás. Co se vám líbí, to si tam hoďte, ale pamatujte, že by předpažbí mělo mít možnost namontovat zmíněné doplňky. U ARek jsou 3 typy "konektorů" příslušenství/doplňků: Picatiny rail (taková zubatá kolejnička), M-Lok (obdélníkové díry) a KeyMod (díry ve tvaru klíčové dírky). Raily jsou nejčastější, nejpevnější a taky nejtěžší. Pokud nechcete tahat kladivo (a věřte mi, že nechcete), tak neověšujte pušku jako Vánoční stromeček vším "co dům dal" (nebo spíš E-shop) a nedávejte si raily. (Ne nadarmo je v USA rčení "ounce equals pound, pound equals pain" => unce je libra a libra je bolest; v podstatě to naráží na to, že s ušlými km se věci pronesou a poznáte každý gram a každé kilo vás bude bolet. ) Keymod je zase nejméně častý, takže se na něj špatně hledají konektory. Mám M-Lok (předtím jsem měl V-AR s raily) a jsem spokojen.
Výběr těchto částí je jak u nás na E-Shopech, tak případně na Brownells. Ceny se liší velice od stovek po 10 000 jak za co, z čeho a od koho.
Zásobníky.
Tady je třeba mít železnou rezervu. Do aktivní výbavy doporučuji mít tak 10 ks. Ty mít naládované a připravené a nešahat na ně. Další aspoň 3 na trénink. Já osobně mám skoro 50, ale to je jiný příběh... U ARek doporučuji buď Lancery nebo PMagy. Obojí mám a mám ozkoušené. Lancery jsou průhledné s ocelovými "uchy", takže dlouho vydrží naplněné bez problému. PMagy to řeší krytkou. 500 - 700/ks
U ostatních není moc na výběr.
Popruh
Nakonec opět popruh. Platí pro něj to samé co u brokovnice. Jen pokud zde počítáte s nějakým "mašírováním", tak doporučím vypolstrovaný. Každý "vylepšovák" v nouzi potěší.
Ceny
Ceny jsou následující SA 58 v základu dnes kolem 15 000 (pamatuju moji 1. za 5 750,- ), AKčka jdou od starých z éry studené války okolo 15 tisíc až k novému AK 12 a 15 za 60 tisíc. Jen nevím, jestli je ještě dovezou . S těmito zbraněmi je problém, že je třeba je ještě silně modifikovat a tím se prodraží tak, že se vyplatí koupit nové moderní ARko nebo BREN 2. (Kromě moderního AK 12/15,ale i to má své mouchy.)
BREN 2 je kolem 55 tisíc a ARka jsou od 20 tisíc klidně až po 120 tisíc. Jinak bavil jsem se o AR-15 ne AR-10. To je skoro to samé, ale v silnější ráži. Zásobníky nejsou tak standardizované a vše je se silnější ráží dražší (zbraň, zásobníky i střelivo).
Výstroj na skryté nošení.
////////////////////////////
Opasek
Zde je to jednoduché. Potřebujete opasek. Ne ten šmejd za pár stovek z teska, ale buď pořádný kožený tak za 2 - 3 tisíce (a i ten se po pár letech obnosí, i když záleží...) anebo nylonový/cordurový tak za 1 - 2 tisíce. Možná nějaký DUTY (služebák) za 2 - 4 tisíce. Potřebujete ho, aby 1. držel tvar a 2. aby udržel ten náklad. Pistole skoro 2 kila a pak další 2 zásobníky taky přes kilogram.
Pouzdra
Dále potřebujete pouzdra jak na pistoli tak zásobníky. Kožené možná vypadají fešácky, ale jsou v 99% případů k ničemu. Potřebujete pouzdro, které drží tvar a to kožené ani textilní (ano mluvím o Dastě) nejsou. Výrazně doporučuji kydexová pouzdra dělaná na míru na konkrétní konfiguraci zbraně ! Zde se můžete podívat a případně objednat. Pouzdro je pevné a drží tvar. Je lehké a pevné z tvrzeného plastu. Umožňují jednoduchou a spolehlivou manipulaci. Zbraň jde plynule lehce vytáhnout, ale zároveň jen tak nevypadne.
To samé pro zásobníky. Cena pouzdra je tak 2 - 4 tisíce na zásobníky 1 - 2 tisíce.
Svítilna
Ještě dodám, že v rámci EDC (toho co každý den nosíte) by měla kromě nože [pánové ] "Každý správný muž, nosí nůž !" být ve vaší kapse malá svítilna, pro případ, že ta na zbrani selže (poškozené, vybitá baterie, kaz...)
Nakonec, co se týká oblečení. Rozlučte se s přiléhavým oblečením. Je čas na změnu za volné bavlnění trička, které jsou o číslo větší a vlají na vás. Tedy pokud nechcete aby si hned každý "od fochu" všiml, že jste ozbrojení a při přepadení jste se automaticky stali 1. cílem.
Tlumiče
/////////
Ty jsou fajn a dal bych je na vše. Hodí se a silně doporučuji pro obranu domu. (Tím, že je ze zákona nesmíte "nosit" na zbrani, tak vám ani nic jiného než obrana domu nezbývá.)
Dělí se na 3 typy podle materiálu (a ceny):
1) Hliníkové => většinou jen na malorážky
Jsou často levné a nejlehčí ze všech, ale mají velmi malou životnost
2) Ocelové => nejčastější typ na všechny ráže
Jsou také poměrně levné, někdy i levnější než ty duralové (hliníkové).
Mají také mnohem větší životnost (několika násobně) než duralové, ale jsou také z těchto 3 typů nejtěžší.
3) Titanové => jen od některých značek a pokud vím, tak jen na puškové ráže
Jsou o něco lehčí než ocelové a mají ještě delší životnost než ocelové,
avšak jsou také nejdražší a nabízejí je jen některé značky.
Ceny jsou od 10 - 40 tisíc. Záleží na výrobci, materiálu a ráži.
Výstroj "plné polní" k pušce (případně brokovnici)
///////////////////////////////////////////////////////
Zde je opět hromada možností. Budu se držet toho co mám nebo jsme měl já a doporučuji. Ostatní se pokusím alespoň zmínit.
Potřebujete nosný systém, který vám umožní nést krátkou zbraň se zásobníky a zásobníky do dlouhé zbraně otevřeně, viditelně a hlavně přístupně na vašem těle. Většinou je to kombinace opasku a nějaké vesty, chest rigu nebo PC (Plate Carrier => nosič plátů).
První otázka je jestli chcete balistickou ochranu nebo ne a také na co se připravujete ?!
Pokud jde o obranu proti kriminálním živlům se sekyrou a nožem, tak by stačil i pouhý opasek nebo chest rig (malá platforma, která drží zásobníky na trupu pomocí popruhů). Tak samo to stačí i pro základní trénink a nácvik na střelnici.
Pokud jde o nějakou "přestřelku" => olovo poletí i vaším směrem, tak silně doporučuji balistickou ochranu.
Balistická ochrana
Tady je třeba říci něco o balistické ochraně a jejím dělení.
Máme "měkkou" balistiku a "tvrdou". Měkká jsou (většinou) vrstvy kevlaru a vyrábí se až do úrovně IIIa.
Tvrdá balistika, jsou balistické pláty. Buď ocelové nebo keramické (různé "sendviče" několika materiálů).
Ty se vyrábí od IIIa do IV. Ocelové jsou levnější a životnost mají při dobré skladování i 20 let i víc.
Keramika je mnohem lehčí a po zásahu se střela nerozletí na tolik střepin, ale jsou i několikanásobně dražší a jejich životnost je 5 - 10 let.
K těm třídám odolnosti. Jsou na to tabulky , ale zjednodušeně IIIa je proti jakékoliv běžné ráně z krátké zbraně.
Vše pod tím je zbytečné a většinou se ani nevyrábí/neprodává. III je odolnost proti běžným puškovým rážím a IV. třída, ta nejvyšší je odolnost proti puškovým rážím s průbojnou střelou. To je ideál, ale taky největší, nejtěžší a nejdražší.
Postupem času se v posledních 10 letech vyvinuly ještě III+ a III++ s tím, že na IV jsou opravdu velké nároky, ale s těmi "+" se přidávaly nové typy munice, kterou to dokáže zastavit oproti nižším kategoriím.
Obsah nosného systému
Vaše vybavení by mělo být schopné nést nejen zmíněné zásobníky, ale také lékárničku, pokud je vás více, tak rádio a jakékoliv další vybavení, které budete případně pro své úkoly potřebovat. Pokud je úkolem bránit zahradu, tak tam už toho moc nepotřebujete, ale pokud jste třeba domobrana, co brání nějakou čtvrť a hlídkuje v noci, protože policie je už v tahu, tak budete potřebovat několik dalších věcí.
Například multitool je šikovná užitečná věcička. Takový švýcarský nůž 21. stol. Pak nůž s pevnou čepelí, taktická svítilna, a další... možností je hodně a záleží na "misi".
Lékárnička
Bavíme se o IFAKu (Individual First Aid Kit - Individuální balíček první pomoci). Bavíme se o bojové lékárničce, takže žádné projímadlo nebo naopak léky na průjem a náplasti na "bebí". Jde o několik věcí, které mohou zachránit život, ale také potřebují výcvik pro správné použití a navíc bych je nedoporučoval použít na někoho cizího, protože ne vše je u nás úplně povolené a nějaký chuj, by vás ještě mohl žalovat. Je to pro osobní použití nebo pro rodinu.
Obsah lékárničky
Tlakový obvaz ("Izraelák", škrtidlo (C.A.T. - originál, žádný čínský šmejd), gáza a nějaký obvaz navíc (nejlépe elastický), HALO chest seal (nebo jiná kvalitní značka) => jedná se o takovou velkou náplast, která se používá při penetraci hrudníku. Ať už kulkou nebo něčím jiným. Dále doporučuji jehlu proti pneumotoraxu => odventilování vzduchu nebo krve z hrudi aby se dotyčnému nezbortila plíce a neudusil se. Případně se dá použít i provizorně pro tracheotomii při uzavření horních cest dýchacích. já tam mám ještě speciální gázu nepuštěnou koagulantem, který zastavuje krvácení. Pak také doporučuji přibalit jedno bílé chemické světlo pro případ selhání svítilen. Chemie bude fungovat vždy. Není to reflektor ale poznáte co je co. Pak nůžky pro odstranění oblečení, které překáží v ošetření a nastříhání gázy a obvazů, kdyby bylo třeba.
Sumky
Vše co chcete umístit na nosný systém musíte do něčeho dát. Těm "kapsám" se říká sumky. Jsou různé. Na zásobníky, na granáty, rádio, univerzální, ... IFAK je také v podstatě sumka.
Tohle je asi vše co mě tak napadá. Přidám sem odkazy na mé oblíbené obchody se zbraněmi a s vybavením. Jsou z celé republiky, takže si snad vybere každý, ale já jsem ze Slezska a jezdím občas směr Brno, tak je to na tom taky trochu znát.
Na případné otázky zase odpovím, jak to půjde a po sekci trénink a kurzy bych rád rozjel otevřenou diskuzi. Snad to zítra dopoledne zvládnu dopsat.
https://www.brownells.cz/ - česka pobočka amerického obchodu u nás. Dobré na nákup zásobníku ve velkém a beden na střelivo
http://www.zelenysport.cz/?vstoupit - Ruda je vykuk a zmrd, ale sežene vám i tank
https://nakupzbrane.cz/
https://www.sullyhozbrojnice.cz/
https://www.prodej-zbrani.cz/
https://www.zbrane-doplnky.cz/
http://www.sa58.cz/
https://shop.alsapro.cz/naboj-9mm-luger-alsa-pro-cena-za-1000-ks/
https://www.zbraneostrava.cz/
https://www.czub.cz/
https://www.armorum.cz/
https://eshop.bestpatron.eu/
https://www.selection-armory.cz/
https://shop.proarms.cz/
https://www.dfpro.cz/
https://armyobchod.cz/cs/
https://www.militaryzone.eu/cs/
https://www.alfatactical.cz/
http://www.beareka.cz/nejnovejsi/
https://www.wildgame.cz/
https://zbrane.habresto.cz/ - V Habrestu pozdravujte Honzu (ten co ho otravoval s FDE ANtregem na zakázku bez úsťového, aby mu to pod sám nasazoval dole v dílně ... on už bude vědět )
https://www.frogtac.cz/
https://www.kerberostactical.cz/
https://www.bushcraftshop.cz/ - má i YT kanál BearPetr a dělá kurzy přežití v lese/přírodě
https://www.varjag-tactical.cz/
https://selection-store.cz/
https://www.strikeface.cz/
https://www.top-armyshop.cz/
https://www.balistas.cz/
https://www.kydexovapouzdra.cz/
/////////////////////
Zbraně a Výbava
/////////////////////
Tohle téma může být na celý den, takže to zkrátím a řeknu základy. Případně zase pak dotazy.
Pistole
////////
Já vždy jedu podle "návratnosti/užitnosti", takže 1. by měla být pistole, protože tu můžete jak skrytě nosit, tak s ní bránit dům. Je sice nejméně účinná, ale univerzální. Ano můžete podle zákona skrytě nosit i dlouhou, ale musí být skrytá, takže pokud nejste v mafiánském filmu za 20. let a nenosíte baloňák až po zem, že v něm schováte "TommyGun", tak dlouho skrytě nejspíše nosit nebudete. (Výjimka by mohl být krátký AKSU - Krinkov a podobné krátké pušky a karabiny, které si po složení pažby schováte do batohu, ale o tom jindy...)
Ne revolver. Dědo, už není přelom 19. a 20. století a nevydáváte se na dobrodružnou cestu divokým západem po boku Vinetua a OldShatterhanda ! Revolver nese 6, maximálně 8 nábojů a přebít je, hlavně ve stresu, je velmi těžké. Moderní pistole (a samozřejmě se bavíme o samonabíjecích ne nějakých jednoranných, či opakovacích historických kouscích nebo sportovních speciálech) nesou 12, 15 a více nábojů v zásobníku a pro přebití jen vyměníte zásobník, což se dá relativně lehce nadrilovat.
Velikostní typy
Máme několik velikostí/kategorií pistolí: Full-size, Semi-Compact, Compact, Subcompact a někdy zaměňovaný s nebo jako samostatná kategorie Micro. Popsané to je o největší po nejmenší. Obecně řečeno, čím větší model, tím větší kapacita zásobníku, délka hlavně a váha.
Větší pistole bude tedy méně kopat (ano je to takový paradox pro nováčky, ty "mrchy" co kopou jak mula jsou většinou ty malé zbraně ne ty velké), budou přesnější a mají více nábojů. Se zvětšenou botkou zásobníku i 24 nábojů. Problém je, že takový kanón se špatně schovává. Osobně nosím na "4 hodinách" na opasku. (představte si, že stojíte na ciferníku a před vámi je 12 a za vámi 6) V zimě je to v pohodě. Tam pod péřovou bundu schováte pomalu i kulomet nebo pancéřovku, ale co v parném létě, kdy chcete mít na sobě jen kraťasy a lehkou košili ?
Já osobně nosím kompakt a do výstroje mám full-size, ale já preferuji palebnou sílu a taky jsem kus chlapa nad 100kg a 180cm. Slečna se 140cm a 50 kg i s postelí ten compakt možná nemá kde schovat. To si musíte ozkoušet a rozmyslet sami. Taky je možnost nosit zbraň v nějaké taktické brašně. Vyrábějí a prodávají se u nás běžně. Problém je, že každý "od fochu" je na 1. pohled pozná.
Ráže
Co se týká ráže, tak už jsem dříve napsal, že silně doporučuji 9mm Luger. Pokud máte na to, že si připlatíte a navíc si sami rovnou koupíte třeba 10 000ks střeliva do zásoby, tak prosím... Klidně můžete jít do .45ACP. Ale... silně nedoporučuji jít do nějakých exotických nebo alespoň u nás se běžně nevyskytujících ráží jako 10mm AUTO, .357Sig, .50AE apod. Také bych nedoporučoval slabší ráže než 9L jako jsou 7,65Br, 9Makarov a nedej bože .22lr (malorážka). Obecně střelivo s okrajovým zápalem (bicí ústrojí udeřuje na "zápalný okraj" náboje, místo na zápalku ve středu náboje => střelivo se středovým zápalem).
Bicí mechanismus
Dále bych dělil pistole na 2 kategorie podle bicího ústrojí. Jedny, ty starší jsou klasiky s kladivem a kohoutem. SA/DA systém.
A pak novější se kterým přišel Glock. Striker-Fired "bez-kohoutu". Systém DAO.
Rychlá vysvětlivka: SA Single Action (nenatahuje kohout, jen spouští); DA Double Action (natahuje kohout a spouští); DAO (natahuje a spouští, bicí ústrojí, protože tento systém mají pistole bez kohoutu).
Striker-Fired má např. slavná SA 58, ale Glock byl první kdo to strčil do pistole.
Já osobně mám a preferuji Strikery, protože při tasení nezavadím kohoutem o oblečení a mezi kohout a kladivo se mi nic nedostane. Taky nerad řeším pojistku. Strikery běžně žádné manuální nemají. Neznamená to ale nutně, že pistole s kladivem jsou vyloženě špatně.
Svítilna
Dnes v 21. století je možné pistole kdejak vybavit doplňky a vylepšit. Drtivá většina jich má "rail" pod ústím hlavně (na spodku těla), kde můžete umístit svítilnu, laser nebo jejich kombinace. Laser považuji v 99% případů za zbytečnost. Nejste speciální jednotka operující v noci s nočním viděním za "půl míče". Pokud na to máte, tak ok. Překvapíte soupeře, ale pak vás překvapí drahá polovička pánví, až najde účet :D ...
Co se týče toho světla, tak to osobně považuji za nutnost. Většina trestné činnosti se děje po setmění a nemůžete střílet na něco, co nevidíte a neidentifikovali jste. Z toho pak bývají tragédie a basa.
Vylepšení a úpravy
V posledních letech je také častější mít prodlouženou hlaveň se závitem pro (nově od minulého roku tlumič), kompenzátor nebo jen tak pro delší hlaveň. Mám a doporučuji, ale není to nutnost. Také se umisťují na závěry platformy pro umístění malého kolimátoru. Mám a doporučuji, ale zároveň bych doporučil se prvně naučit používat klasická mířidla. Pomůže to rychleji zamířit, ale musí si na to člověk zvyknout a natrénovat. Navíc to může "zdechout", tak proto je dobré 1. mít záložní mířidla ve výšce aby nebyly překryté kolimátorem a také s nimi umět pracovat.
Zásobníky
Zásobníky pro skryté nošení doporučuju 2 navíc, ale 1 je opravdu NUTNOST ! Pokud máte závadu, tak v boji potřebujete přebít a zbavit se toho, který byl ve zbrani. Co pak, když nemáte žádný náhradní ? A do "plné polní" tak 3-4.
Ceny
Co se značek týče, tak je toho hodně a je to jak už jsem výše zmínil na vyzkoušení každého. Později můžeme probrat konkrétní příklady.
Cena je zhruba 15 - 25 tisíc, svítilna kolem 5 a kolimátor 10 - 20 tisíc.
Brokovnice
////////////
Nebudeme řešit "zlamovačky", to je pro zelené mužíčky do lesa.
Máme Opakovací (pumpy) a Samonabíjecí (poloautomaty). Pumpy jsou spolehlivější, protože si každý náboj "napumpujete". Samonabíjecí občas nepřebíjejí se slabším střelivem nebo nemají rády některé typy či značky. Taky záleží na značce zbraně. Nějaký turecký šmejd za 10 000 bych nebral ani do ruky a na druhou stranu Benelli nebo Beretta (oba Itálie, ti na broky mají dlouhou tradici) za 60 nebo 40 tisíc (respektive) jsou docela spolehlivé.
Doplňky pro brokovnici
Brokovnice má většinou jen mušku (hlavně ty lovecké), ale ideální by bylo, kdyby měla mušku i mířidla (typ "ghost ring"). Dále měla nějaký "rail" na přimontování dalšího optického zařízení (typicky se tam dává nějaký "Red Dot" => kolimátor) a také rail, kde můžete umístit svítilnu. Jak již bylo řečeno u pistole. Nemůžu střílet na to, co nevidím. Nakonec bych doporučil nějakou platformu, na kterou můžete připevnit extra střelivo. Kapacita brokovnic je velmi malá. Navíc (když nebudeme počítat zásobníkové brokovnice) tak čím větší kapacita "trubky", tím větší "koště". Věřte mi, doma se nechcete při "čištění" místností v CQB (boj na malou vzdálenost) ohánět metrovou zbraní. Velké "košťata" s kapacitou 10 a více nábojů jsou dobré na závody ne na obranu domu.
Nechám na vás jestli chcete levnější a na beton spolehlivou pumpu nebo si připlatíte za, dnes už taky spolehlivý, poloautomat. Zrovna zvažují nákup takové, ale obávám se, že to nestihnu, protože tu nic takového nevidím a nechci jít do Západních zbraní, když čekám krach Západu => co reklamace, servis a náhradní díly ?
Popruh
Nakonec potřebujete ještě popruh. S brokovnicí asi nebudete nikde mašírovat, ale při manipulaci s čímkoli, kde potřebujete obě ruce je lepší to hodit na záda, než to někde položit a zapomenout nebo hůř nechat si to sebrat a být zastřelen vlastní zbraní. Také vám to může pomoci pro kontaktním boji aby vám nepřítel nesebral zbraň z rukou. Popruh je tak 1 - 3 tisíce.
Cena
Brokovnice pumba kolem 20 tisíc. Světlo kolem 5. Poloautomat od 30 - 60 tisíc. (záleží na značce a modelu; soustředím se na spolehlivé a taktické => ne lovecké => dlouhá hlaveň malá kapacita nábojů)
Pušky
///////
Opět, "zlamovačky" nechte zeleným mužíčkům do lesa na čuníka a dvanácteráka.
Opakovačky taky. Ty mají smysl na sport a velmi přesnou střelbu na X stovek metrů. Pamatujte však, že budete muset soudci vysvětlit, proč jste musel střílet ! V případě střelby na kilometr... hodně štěstí. Nejspíše budete střílet tak na 10-20m (a i to už je daleko).
Takže se budeme bavit o poloautomatech. Je tu na trhu široký výběr, stejně jako pistolí. Hned na začátku vás však upozorním, že není ideální kupovat cokoli, co nemá kde kdo. Co bych tedy doporučil ? Něco z rodiny AK nebo AR (M4), pak SA 58 a BREN 2. Tím to končí. Proč ne G3, FAL, Galil, ... atd. ?! Opět, kde seženete náhradní díly ? Když jsou to zbraně z doby Studené války, jsou levné, ale vyrábí ty díly ještě někdo ? Umí to někdo opravit ? Dále, zásobníky. AK mají všechny +- stejné a AR mají (kromě vyjímej jako vysrané => na prachy H&K) zásobníkové šachty podle standardu STANAG a tím pádem všechny zásobníky, které jej splňují tam můžete použít. SA 58 mají sice proprietární zásobníky a už se nevyrábí, ale je to naše domácí zbraň. Zásobníky jsou za babku a vyrábí se nové. Leží to tu pomalu jak banán na chodníku a má to kde kdo. BREN 2 je nová zbraň od CZUB, takže díly a oprava doma a zásobníky jsou proprietární do 7,62, ale tady vyráběné a .223 jsou STANAGy.
Já mám ARko od Antregu z Vyškova (pístová M4) a jsem spokojen. Jo, je to přes 60k, ale kvalita má svou cenu.
Hlaveň
Délka hlavně. To je velká debata. 20" (" => palce 1 = 2,54cm) je set sakra dlouhé a je to na střelbu na dálku. 10,5" mi přijde málo i na malou vzdálenost (u .223 rem). Já mám jen jednu pušku a chci +- univerzál, tak mám 16,5". Navíc na obranu domu na blízku mám i brokovnici. S 16,5" s tím pár set metrů taky při nejvyšší nouzi taky trefím, takže za mě dobrý univerzál. Kdysi měly armády standard kolem 16". Je na vás jestli vyměníte přesnost a účinnost za lepší manipulaci.
Pokud si můžete připlatit za nerezovou hlaveň, tak doporučuji.
Také je důležitý profil. Pro přesnou střelbu nebo střelbo většího množství střeliva naráz vyžaduje tlustší hlaveň.
Pro pár ran na malou vzdálenost můžete ušetřit peníz a váhu tenčí hlavní.
Doplňky. To je dneska velmi důležitá součást zbraní !
![6235bc2f50160](serve/attachment&path=6235bc2f50160)
Svítilna
Jako u pistole a brokovnice je svítilna nutnost ! Co nevidím, po tom nemůžu střílet !
Ale kromě toho je dnes na trhu nepřeberné množství pažeb, pistolových rukojetí (pažbiček), předpažbí, předních rukojetí a kdesi cosi, že si každý může svou (hlavně AR, tam je vítěz => nejmodulárnější zbraň ze všech) pušku upravit podle svých snů, co je hlavní jsou však "doplňky", tedy věci, které nejsou přímo součástí zbraně. Svítilny jsme již zmínili. (V tréninku [pokud zapomenu připomeňte mi] zmíním i kde si co dát.)
U pušek doporučuji silnější svítilnu než u pistole nebo brokovnice. Předpoklad je, že by jste potřebovali dobře vidět a identifikovat případný cíl na více jak 25m, takže klidně jděte až do 1000 lumenů. Cena 5 - 10 tisíc. Značku doporučuji Streamlight. Je prověřená a má výborný poměr cena a kvalita. Pokud nevíte co s penězi, tak Surefire. To je best, ale za 3x tolik. Tedy dostanete řekněme o 20% víc kvality (arbitrární číslo), ale zaplatíte 100 - 200% navíc. Ještě dodám, že je dobré mít dálkový tlakový spínač pro lepší manipulaci, ale to ukážu v sekci tréninku.
Optika
Dále jsou dnes důležité optické zařízení. Jednak s ocelovými mířidly se (pokud nemáte zrak jako sokol) na více jak 50 m míří dost blbě navíc nejrychleji zamíříte jednoznačně s kolimátorem. Jde i o optický fyzikální problém. Když míříte mířidly, tak musíte srovnat 3 body. Mířidla, mušku a pak cíl s tím, že máte zaostřit na mušku a cíl máte "lehce" rozmazaný. Kdyžto s kolimátorem (červená tečka) se díváte přímo na cíl. Máte otevřené obě oči, máte periferní vidění a jedno oko (ideálně to dominantní) se kouká skrze kolimátor a na cílí vidíte někde červenou tečku.
Nebo můžete použít optiku. Na taktickou pušku (zjednodušeně; univerzální boj na 0-300 m) se doporučuje LPVO => Low Powered Variable Optic. Tedy taktický puškohled (většinou se záměrným křížem, který má v sobě osnovu s balistickou kompenzaci pro střelbu na dálku; pozor je to na "nějaký" druh střeliva => dobré zjistit jaký jak podobný je vámi používanému střelivu a také pro nějakou délku zbraně a většinou je v yardech a ne metrech), který má variabilní zvětšení 1-"X"x (4,6,8 i 10x). Dá se tedy použít jako kolimátor při zvětšení 1 (pokud je to "True 1", některé nemají úplné "nezvětšení" a to při použití obou očí dělá problém) nebo jako puškohled při použití dostupného zvětšení na přesnější střelbu na větší vzdálenost. Pak je tu ještě možnost pevného zvětšení jako jsou ACOGy, ale ty už jsou za mě přežitá technologie. (trochu větší než kolimátor a s pevným zvětšením mezi +- 3-6x podle modelu). Nakonec je ještě možnost kombinace kolimátoru a vyklápěcího zvětšováku, která je také dost populární. Já preferuji LPVO, ale tohle je také dobrá možnost.
Kolimátory jsou tak 10 - 25 tisíc, zvětšováky tak 5 - 10 tisíc a puškohledy 10 - 100 tisíc (tady hodně záleží na parametrech puškohledu a výrobci).
Úsťová zařízení
Ty jsou dnes na útočných puškách samozřejmostí. Kromě 58čky je najdete na každé z doporučených a na 58čku je možné ho dokoupit. Jsou 3 základní volby: tlumič výšlehu (Flash hider), úsťová brzda a kompenzátor. Poslední 2 jsou často kombinována v jedno. Tlumič výšlehu tlumí výšleh při výstřelu, tedy hlavně záblesk a trochu sonický ráz při výstřelu. Přes den to moc nepoznáte, ale v noci nebo v uzavřených prostorech ano. Hlavně tedy ve tmě. Kompenzátor kompenzuje zdvih hlavě při výstřelu a úsťová brzda brzdí zpětný ráz. Pro lepší kontrolu na zbraní je tedy lepší 2. možnost (ta kombinace "kompík" + brzda). Má to však velký háček ! Pokud budete střílet v uzavřeném prostoru (a při náhlé nutné obraně nejspíše nebudete mít ochranu sluchu) tak "kompík" má z definice svého fungování opačný efekt jako tlumič výšlehu ! Tedy bude to dávat pořádné ohlušující rány a záblesky. Já to mám vyřešené tak, že na "kompík" mám rychloupínací tlumič (silencer => to co vypadá jako plechovka a ve filmu s ní zbraně střílí jako pšouky). Pokud nemáte nebo neplánujete nákup tlumiče, doporučuji zvážit nákup tlumiče výšlehu (Flash hider). Úsťová zařízení většinou vyjdou kolem 3 - 5 tisíc.
Tělo zbraně a jeho doplňky
Části zbraně jako jsou předpažbí, pistolová rukojeť a pažba nechám na vás. Co se vám líbí, to si tam hoďte, ale pamatujte, že by předpažbí mělo mít možnost namontovat zmíněné doplňky. U ARek jsou 3 typy "konektorů" příslušenství/doplňků: Picatiny rail (taková zubatá kolejnička), M-Lok (obdélníkové díry) a KeyMod (díry ve tvaru klíčové dírky). Raily jsou nejčastější, nejpevnější a taky nejtěžší. Pokud nechcete tahat kladivo (a věřte mi, že nechcete), tak neověšujte pušku jako Vánoční stromeček vším "co dům dal" (nebo spíš E-shop) a nedávejte si raily. (Ne nadarmo je v USA rčení "ounce equals pound, pound equals pain" => unce je libra a libra je bolest; v podstatě to naráží na to, že s ušlými km se věci pronesou a poznáte každý gram a každé kilo vás bude bolet. ) Keymod je zase nejméně častý, takže se na něj špatně hledají konektory. Mám M-Lok (předtím jsem měl V-AR s raily) a jsem spokojen.
Výběr těchto částí je jak u nás na E-Shopech, tak případně na Brownells. Ceny se liší velice od stovek po 10 000 jak za co, z čeho a od koho.
Zásobníky.
Tady je třeba mít železnou rezervu. Do aktivní výbavy doporučuji mít tak 10 ks. Ty mít naládované a připravené a nešahat na ně. Další aspoň 3 na trénink. Já osobně mám skoro 50, ale to je jiný příběh... U ARek doporučuji buď Lancery nebo PMagy. Obojí mám a mám ozkoušené. Lancery jsou průhledné s ocelovými "uchy", takže dlouho vydrží naplněné bez problému. PMagy to řeší krytkou. 500 - 700/ks
U ostatních není moc na výběr.
Popruh
Nakonec opět popruh. Platí pro něj to samé co u brokovnice. Jen pokud zde počítáte s nějakým "mašírováním", tak doporučím vypolstrovaný. Každý "vylepšovák" v nouzi potěší.
Ceny
Ceny jsou následující SA 58 v základu dnes kolem 15 000 (pamatuju moji 1. za 5 750,- :D ), AKčka jdou od starých z éry studené války okolo 15 tisíc až k novému AK 12 a 15 za 60 tisíc. Jen nevím, jestli je ještě dovezou :D . S těmito zbraněmi je problém, že je třeba je ještě silně modifikovat a tím se prodraží tak, že se vyplatí koupit nové moderní ARko nebo BREN 2. (Kromě moderního AK 12/15,ale i to má své mouchy.)
BREN 2 je kolem 55 tisíc a ARka jsou od 20 tisíc klidně až po 120 tisíc. Jinak bavil jsem se o AR-15 ne AR-10. To je skoro to samé, ale v silnější ráži. Zásobníky nejsou tak standardizované a vše je se silnější ráží dražší (zbraň, zásobníky i střelivo).
Výstroj na skryté nošení.
////////////////////////////
Opasek
Zde je to jednoduché. Potřebujete opasek. Ne ten šmejd za pár stovek z teska, ale buď pořádný kožený tak za 2 - 3 tisíce (a i ten se po pár letech obnosí, i když záleží...) anebo nylonový/cordurový tak za 1 - 2 tisíce. Možná nějaký DUTY (služebák) za 2 - 4 tisíce. Potřebujete ho, aby 1. držel tvar a 2. aby udržel ten náklad. Pistole skoro 2 kila a pak další 2 zásobníky taky přes kilogram.
Pouzdra
Dále potřebujete pouzdra jak na pistoli tak zásobníky. Kožené možná vypadají fešácky, ale jsou v 99% případů k ničemu. Potřebujete pouzdro, které drží tvar a to kožené ani textilní (ano mluvím o Dastě) nejsou. Výrazně doporučuji kydexová pouzdra dělaná na míru na konkrétní konfiguraci zbraně ! [Zde](https://www.kydexovapouzdra.cz/) se můžete podívat a případně objednat. Pouzdro je pevné a drží tvar. Je lehké a pevné z tvrzeného plastu. Umožňují jednoduchou a spolehlivou manipulaci. Zbraň jde plynule lehce vytáhnout, ale zároveň jen tak nevypadne.
To samé pro zásobníky. Cena pouzdra je tak 2 - 4 tisíce na zásobníky 1 - 2 tisíce.
Svítilna
Ještě dodám, že v rámci EDC (toho co každý den nosíte) by měla kromě nože [pánové :) ] "Každý správný muž, nosí nůž !") být ve vaší kapse malá svítilna, pro případ, že ta na zbrani selže (poškozené, vybitá baterie, kaz...)
Nakonec, co se týká oblečení. Rozlučte se s přiléhavým oblečením. Je čas na změnu za volné bavlnění trička, které jsou o číslo větší a vlají na vás. Tedy pokud nechcete aby si hned každý "od fochu" všiml, že jste ozbrojení a při přepadení jste se automaticky stali 1. cílem.
Tlumiče
/////////
Ty jsou fajn a dal bych je na vše. Hodí se a silně doporučuji pro obranu domu. (Tím, že je ze zákona nesmíte "nosit" na zbrani, tak vám ani nic jiného než obrana domu nezbývá.)
Dělí se na 3 typy podle materiálu (a ceny):
1) Hliníkové => většinou jen na malorážky
Jsou často levné a nejlehčí ze všech, ale mají velmi malou životnost
2) Ocelové => nejčastější typ na všechny ráže
Jsou také poměrně levné, někdy i levnější než ty duralové (hliníkové).
Mají také mnohem větší životnost (několika násobně) než duralové, ale jsou také z těchto 3 typů nejtěžší.
3) Titanové => jen od některých značek a pokud vím, tak jen na puškové ráže
Jsou o něco lehčí než ocelové a mají ještě delší životnost než ocelové,
avšak jsou také nejdražší a nabízejí je jen některé značky.
Ceny jsou od 10 - 40 tisíc. Záleží na výrobci, materiálu a ráži.
Výstroj "plné polní" k pušce (případně brokovnici)
///////////////////////////////////////////////////////
Zde je opět hromada možností. Budu se držet toho co mám nebo jsme měl já a doporučuji. Ostatní se pokusím alespoň zmínit.
Potřebujete nosný systém, který vám umožní nést krátkou zbraň se zásobníky a zásobníky do dlouhé zbraně otevřeně, viditelně a hlavně přístupně na vašem těle. Většinou je to kombinace opasku a nějaké vesty, chest rigu nebo PC (Plate Carrier => nosič plátů).
První otázka je jestli chcete balistickou ochranu nebo ne a také na co se připravujete ?!
Pokud jde o obranu proti kriminálním živlům se sekyrou a nožem, tak by stačil i pouhý opasek nebo chest rig (malá platforma, která drží zásobníky na trupu pomocí popruhů). Tak samo to stačí i pro základní trénink a nácvik na střelnici.
Pokud jde o nějakou "přestřelku" => olovo poletí i vaším směrem, tak silně doporučuji balistickou ochranu.
Balistická ochrana
Tady je třeba říci něco o balistické ochraně a jejím dělení.
Máme "měkkou" balistiku a "tvrdou". Měkká jsou (většinou) vrstvy kevlaru a vyrábí se až do úrovně IIIa.
Tvrdá balistika, jsou balistické pláty. Buď ocelové nebo keramické (různé "sendviče" několika materiálů).
Ty se vyrábí od IIIa do IV. Ocelové jsou levnější a životnost mají při dobré skladování i 20 let i víc.
Keramika je mnohem lehčí a po zásahu se střela nerozletí na tolik střepin, ale jsou i několikanásobně dražší a jejich životnost je 5 - 10 let.
K těm třídám odolnosti. Jsou na to [tabulky](https://www.top-armyshop.cz/magazin-tridy-balistickych-platu) , ale zjednodušeně IIIa je proti jakékoliv běžné ráně z krátké zbraně.
Vše pod tím je zbytečné a většinou se ani nevyrábí/neprodává. III je odolnost proti běžným puškovým rážím a IV. třída, ta nejvyšší je odolnost proti puškovým rážím s průbojnou střelou. To je ideál, ale taky největší, nejtěžší a nejdražší.
Postupem času se v posledních 10 letech vyvinuly ještě III+ a III++ s tím, že na IV jsou opravdu velké nároky, ale s těmi "+" se přidávaly nové typy munice, kterou to dokáže zastavit oproti nižším kategoriím.
Obsah nosného systému
Vaše vybavení by mělo být schopné nést nejen zmíněné zásobníky, ale také lékárničku, pokud je vás více, tak rádio a jakékoliv další vybavení, které budete případně pro své úkoly potřebovat. Pokud je úkolem bránit zahradu, tak tam už toho moc nepotřebujete, ale pokud jste třeba domobrana, co brání nějakou čtvrť a hlídkuje v noci, protože policie je už v tahu, tak budete potřebovat několik dalších věcí.
Například multitool je šikovná užitečná věcička. Takový švýcarský nůž 21. stol. Pak nůž s pevnou čepelí, taktická svítilna, a další... možností je hodně a záleží na "misi".
Lékárnička
Bavíme se o IFAKu (Individual First Aid Kit - Individuální balíček první pomoci). Bavíme se o bojové lékárničce, takže žádné projímadlo nebo naopak léky na průjem a náplasti na "bebí". Jde o několik věcí, které mohou zachránit život, ale také potřebují výcvik pro správné použití a navíc bych je nedoporučoval použít na někoho cizího, protože ne vše je u nás úplně povolené a nějaký chuj, by vás ještě mohl žalovat. Je to pro osobní použití nebo pro rodinu.
Obsah lékárničky
Tlakový obvaz ("Izraelák"), škrtidlo (C.A.T. - originál, žádný čínský šmejd), gáza a nějaký obvaz navíc (nejlépe elastický), HALO chest seal (nebo jiná kvalitní značka) => jedná se o takovou velkou náplast, která se používá při penetraci hrudníku. Ať už kulkou nebo něčím jiným. Dále doporučuji jehlu proti pneumotoraxu => odventilování vzduchu nebo krve z hrudi aby se dotyčnému nezbortila plíce a neudusil se. Případně se dá použít i provizorně pro tracheotomii při uzavření horních cest dýchacích. já tam mám ještě speciální gázu nepuštěnou koagulantem, který zastavuje krvácení. Pak také doporučuji přibalit jedno bílé chemické světlo pro případ selhání svítilen. Chemie bude fungovat vždy. Není to reflektor ale poznáte co je co. Pak nůžky pro odstranění oblečení, které překáží v ošetření a nastříhání gázy a obvazů, kdyby bylo třeba.
Sumky
Vše co chcete umístit na nosný systém musíte do něčeho dát. Těm "kapsám" se říká sumky. Jsou různé. Na zásobníky, na granáty, rádio, univerzální, ... IFAK je také v podstatě sumka.
Tohle je asi vše co mě tak napadá. Přidám sem odkazy na mé oblíbené obchody se zbraněmi a s vybavením. Jsou z celé republiky, takže si snad vybere každý, ale já jsem ze Slezska a jezdím občas směr Brno, tak je to na tom taky trochu znát.
Na případné otázky zase odpovím, jak to půjde a po sekci trénink a kurzy bych rád rozjel otevřenou diskuzi. Snad to zítra dopoledne zvládnu dopsat.
https://www.brownells.cz/ - česka pobočka amerického obchodu u nás. Dobré na nákup zásobníku ve velkém a beden na střelivo
http://www.zelenysport.cz/?vstoupit - Ruda je vykuk a zmrd, ale sežene vám i tank :D
https://nakupzbrane.cz/
https://www.sullyhozbrojnice.cz/
https://www.prodej-zbrani.cz/
https://www.zbrane-doplnky.cz/
http://www.sa58.cz/
https://shop.alsapro.cz/naboj-9mm-luger-alsa-pro-cena-za-1000-ks/
https://www.zbraneostrava.cz/
https://www.czub.cz/
https://www.armorum.cz/
https://eshop.bestpatron.eu/
https://www.selection-armory.cz/
https://shop.proarms.cz/
https://www.dfpro.cz/
https://armyobchod.cz/cs/
https://www.militaryzone.eu/cs/
https://www.alfatactical.cz/
http://www.beareka.cz/nejnovejsi/
https://www.wildgame.cz/
https://zbrane.habresto.cz/ - V Habrestu pozdravujte Honzu (ten co ho otravoval s FDE ANtregem na zakázku bez úsťového, aby mu to pod sám nasazoval dole v dílně ... on už bude vědět :D )
https://www.frogtac.cz/
https://www.kerberostactical.cz/
https://www.bushcraftshop.cz/ - má i YT kanál BearPetr a dělá kurzy přežití v lese/přírodě
https://www.varjag-tactical.cz/
https://selection-store.cz/
https://www.strikeface.cz/
https://www.top-armyshop.cz/
https://www.balistas.cz/
https://www.kydexovapouzdra.cz/
Upravené 20. 3. 2022 o 01:03