Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

2.9k
19
Ludvík zverejnil(a) 7. 7. 2021 o 09:02
Politika v ČR

Ředitel NCOZ potvrdil ohledně kauzy „Vrbětice“ dva dřívější závěry agentury EXANPRO, ale i přesto dál nehorázně lže, a to ve spolčení s ředitelem BIS i za podpory státního zastupitelství


Odborná analýza s důkazním materiálem (1115smile
https://www.exanpro.cz/udalosti-a-jevy-ve-svete/691-reditel-ncoz-potvrdil-ohledne-kauzy-vrbetice-dva-drivejsi-zavery-agentury-exanpro-ale-i-presto-dal-nehorazne-lze-a-to-ve-spolceni-s-reditelem-bis-i-za-podpory-statniho-zastupitelstvi


"V novodobé kauze „Vrbětice“ se jedná o tak rozsáhlý komplot státních institucí proti cizí zemi a ve prospěch jiné cizí země, že to pro Českou republiku bude mít v budoucnu citelné následky. Ti funkcionáři, kteří o tomto komplotu vědí, by se od něho měli alespoň veřejně distancovat, což se týká i ředitelů zbylých dvou zpravodajských služeb – Vojenského zpravodajství (VZ) a Úřadu pro zahraniční styky a informace* (ÚZSI)."


Posledný príspevok od Jiří.  ·  21. 2. 2022 o 11:38
2.1k
11

Predvečer konečnej porážky.


https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/4936/ukrajina-a-dlr-amp-llr/1#post-58526


Anatolij Koškin: Najhoršia správa pre kyjevský režim!
Predvečer konečnej porážky.


Úplná likvidácia ukrajinskej armády sa stane nevyhnutnou v prípade jej útoku na Donbas, zmení pomer síl vo svete a vytvorí potrebné podmienky na to, aby Západ uznal novú geopolitickú realitu.


Lídri republík Donbasu Denis Pušilin (DĽR) a Leonid Pasečnik (LĽR) oznámili organizáciu hromadného centralizovaného odchodu obyvateľov republiky do Ruska z dôvodu, že prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij „čoskoro dá rozkaz armáde prejsť do ofenzívy a realizovať plán invázie na územie Doneckej a Luganskej ľudovej republiky“. Pušilin tiež povedal, že po dohode s ruským vedením v Rostovskej oblasti sú už pripravené miesta na prijímanie a ubytovanie občanov republiky, bude im poskytnuté všetko potrebné. V prvom rade sú evakuované ženy, deti a starší ľudia.


Evakuácia civilistov z ohrozených oblastí je správnym a potrebným rozhodnutím. A to nielen z hľadiska zaistenia bezpečnosti samotného obyvateľstva. Zámerom brániacej sa strany – Donbasu a Ruska – zrejme nie je zapojiť sa do frontových pozičných bojov s postupujúcim nepriateľským zoskupením. Keďže vojenské úlohy kyjevského režimu sú úplne spojené s jeho politickými cieľmi v podobe „oslobodenia území okupovaných Ruskom“, jediným spôsobom, ako tento cieľ môže Kyjev dosiahnuť, je len generálna ofenzíva.


Jednotky obrancov Donbasu sa, bez ohľadu na straty, očividne nechystajú držať ani prvú obrannú líniu a možno ani druhú. Navyše je dosť pravdepodobné, že na týchto pozíciách sú už len malé krycie sily. Zvyšok jednotiek je rozptýlený po celom území a po evakuácii civilného obyvateľstva bude ukrytý v mestských oblastiach.


Kyjevské velenie pravdepodobne očakáva zničenie hlavných zoskupení jednotiek Donbasu silnou raketovou a delostreleckou paľbou v prvej fáze útočnej operácie. Avšak aj v tomto štádiu môže tento plán zlyhať z dvoch dôvodov:


Po prvé, kyjevskí agresori pociťujú akútny nedostatok munície, najmä veľkých kalibrov, predovšetkým 152-mm munície, určenej na silné údery proti nepriateľským skupinám. V dôsledku toho môžu kyjevské jednotky, najmä ak sa maximálne sústredia na prvý raketový a delostrelecký úder, jednoducho zostanú bez munície potrebnej na pokračovanie vojny. A budú nútení do toho ísť, pretože ofenzíva bez takejto predbežnej delostreleckej prípravy bude pre nich čistou samovraždou.


Po druhé, rozptýlenie jednotiek Donbasu po celom území, ukrytých v oblastiach hustej mestskej zástavby, kde sa teraz vykonáva masová evakuácia obyvateľstva, prakticky pripraví kyjevské sily o možnosť viesť akékoľvek účinné údery. Strely v tomto prípade zasiahnu hlavne budovy a nie jednotky a obrnené vozidlá skryté za objektami.


Pre kyjevský režim to však nie je najhoršia správa. Ďalej sa to najhoršie môže stať jeho postupujúcej armáde, ktorá vojde do operačného priestoru. Len čo kolóny postupujúcich vojsk postúpia do hlbín územia ľudových republík, zasiahne ich ohromná sila s ničivým úderom zo všetkých druhov raketových, delostreleckých, leteckých a lodných zbraní, ktorými nedisponujú len dva armádne zbory republík, ale hlavne Ozbrojené sily Ruskej federácie.


V momente útoku kyjevského režimu na republiky Donbasu a skutočnej hrozby, ktorú bude ofenzíva predstavovať pre bezpečnosť a život ruského obyvateľstva, Rusko nepochybne splní svoj opakovane potvrdený záväzok zastaviť agresívne akcie ukrajinských nacistov.


Úder, ktorý je pravdepodobne už pripravený, zasiahne celú hĺbku operačno-strategickej formácie ukrajinských jednotiek na Donbase a mnohonásobne prekročí silou všetko, s čím sa doteraz tzv. ukrajinská armáda stretla. Účelom tohto úderu nebude selektívna porážka jednotlivých bánd, ale úplné zničenie celého zoskupenia kyjevských vojsk na Donbase a v oblastiach s ním susediacich. Pri súčasnom úplnom zabránení všetkých pokusov o presun akýchkoľvek rezerv týmto smerom.


Ruské ozbrojené sily už nahromadili taký silný úderný vojensko-technický potenciál, že takmer úplne eliminuje potrebu použitia veľkých skupín pozemných síl v bojových operáciách, ktoré sú spojené s ľudskými stratami. Nepriateľ bude zničený na diaľku, v reálnom čase, za podmienok úplnej prevahy na bojisku za účasti ruských vzdušných a kozmických síl, prieskumných a úderných systémov a systémov rádio-elektronického boja.


Vtedy už nikoho nebudú trápiť detinské otázky, kde budú v tom čase turecké „Bayraktary“ a všelijaké „Javeliny“. Čiastočne preto, že kyjevské letectvo vrátane spomenutého „braku“ budú zničené na základniach ešte pred začiatkom hlavnej fázy bojových operácií. Hlavným a jediným politickým a strategickým cieľom tejto operácie zo strany obrancov Donbasu a Ruskej federácie bude úplné odzbrojenie kyjevského režimu, z ktorého bude raz a navždy vytrhnuté jedovaté žihadlo.


Po dokončení tejto operácie bude svet iný. Pomer vojensko-politických síl sa radikálne zmení. Príde chvíľa pravdy, ktorej absencia dnes neumožňuje vyriešiť všetky hlavné otázky za rokovacím stolom.


Neviem predpovedať osud toho, čo po tomto zostane z projektu Ukrajina. Myslím si však, že to bude nezávideniahodné. Projekt, ktorý dokázal svoju úplnú neschopnosť vzdorovať Rusku, nebude v prvom rade potrebovať Západ.


Žiadna svetová vojna z takéhoto slabého dôvodu, samozrejme, nevznikne. Západ by mal za čo bojovať! No Západ už nebude môcť odmietnuť uznať novú realitu. Pričom hlavnou podstatou tejto reality bude dominancia Ruska v jeho pôvodnom historickom priestore. Čo nebude môcť spochybniť ani Amerika a už vôbec nie Nemecko či Poľsko.


Je mi úprimne ľúto tých ruských detí, ktoré Kyjev bude hnať po tisícoch na istú smrť v záujme amerických záujmov. Rusko doteraz na Ukrajinu nezaútočilo, pretože tam žije značná časť našich ľudí. A prvé silu nepoužije, pokiaľ ho k tomu neprinútia kyjevskí služobníci Ameriky. No ak ich prinútia, nech sa hnevajú sami na seba.


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  21. 2. 2022 o 09:54
700
4

Nejdříve jsem na youtube viděl toto video - Jefimov Kuklačev. Ukázky ze sammitu v Psebae.
https://www.youtube.com/watch?v=1Skz_gubpKI


Kde ve druhé polovině mluví Kuklačev o tom, jak se mají vychovávat děti. Velmi zajímavé poznatky, ještě víc - rady k nezaplacení.


Chtěl jsem se dozvědět víc o činnosti Kuklačeva, kterého z dřívějška znám, jako velmi pozitivního klauna, který se proslavil tím, že založil kočíčí divadlo, ve kterém kočičky, které vůbec nepodléhají drezuře, ochotně plnily jeho pokyny.


Narazil jsem ve svém pátrání na řadu článků, s podobným obsahem:
Moskevské školy plánují zavést "Lekce laskavosti" - vzdělávací program Jurije Kuklačeva v rámci jeho autorského projektu "Škola laskavosti", řekl na tiskové konferenci Sergej Komkov, hlavní prezident Všeruského vzdělávacího fondu.
"Lekce laskavosti" je výchovný a vzdělávací program lidového umělce RSFSR, tvůrce a uměleckého ředitele Divadla koček Jurije Kuklačeva. Zaměřuje se na rozvoj mravních a mravních vlastností u dětí prostřednictvím komunikace se zvířaty a osobní zkušenosti, pomáhá jim porozumět sobě a rozhodovat se v životě. Kuklačev vede podobné kurzy nejen ve školách, ale také v dětských koloniích.
https://ria.ru/20190404/1552389248.html


A potom na youtube jsem našel několik videí s rozhovory tohoto skvělého člověka:


ШКОЛА ДОБРОТЫ ЮРИЯ КУКЛАЧЕВА (Škola laskavosti jurie Kuklačeva)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWfoaVUxnIAXYhobDOBpntHJrQPL0RVck


Ještě se chci zmínit, že jsem měl problém přeložit výraz "ШКОЛА ДОБРОТЫ", protože český výraz "laskavost" plně nevystihuje ruský výraz "ДОБРОТA".
Přesněji by asi bylo napsat, že je to škola, která učí děti (lidi) dobru a tím pomáhá vytvářet charakter a vlastnosti Člověka.


Posledný príspevok od jardob  ·  20. 2. 2022 o 17:30
14.8k
75
Ludvík zverejnil(a) 15. 10. 2021 o 16:01
Politika v ČR

Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí stovkám firem
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/odpojeni-od-plynu-po-konci-bohemia-energy-hrozi-podle-komory-stovkam-firem-177963


"Středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) dnes uvedla, že ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v Česku. Problémy však podle ní mohou mít města a obce, které doposud nekoupily dodávky energií na příští rok."


"„Urychlené zajištění alternativních zdrojů je zásadní především v živočišné výrobě, kde se bez nich neobejdou především menší kategorie zvířat. Ohrožené jsou hlavně výkrmy a odchovy drůbeže a prasat. Přerušení dodávek plynu může mít dopad také na množství podniků, které jsou na zemědělství napojené, jako jsou výrobci krmných směsí hnojiv nebo technologií,“ sdělil ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Doležal."Zvláště pro ty, kteří si dosud neuvědomili, příp. si ani nechtějí uvědomit, co se děje !


Posledný príspevok od Ludvík  ·  20. 2. 2022 o 15:57
719
7
delnas zverejnil(a) 20. 2. 2022 o 03:43
Zdravie a záhrada
clovek

Na KOB-FORUM.EU
Je vynikajici clanek od CLOVEKA...
Doporucuji vsem ....
ps. zatimco vetsina lidi dycha jako "psi"" kratce a melce...tak opak je pravdou...spravne se ma dychat dlouze a hluboce......


Vetsina lidi venuje nejvetsi pozornost co jedi, kontroluji E-cka, kalorie atd popr co popijeji........ale dle meho nazoru je nejdulezitejsi dychani .....
Kazde rano a vecer pred usnutim se pri otevrenem okne ..v zime v lete 3x zhluboka nadechnu ...zadrzim dech.. a vydechnu...
Ja zacal //na zaklade snad nejakeho clanku// asi pred 5 lety a citim se i v 75 letech skvele...delnas


Posledný príspevok od JS22  ·  20. 2. 2022 o 13:50
13.2k
591

Křesťanské pojetí Boha


„Bůh je láska“ - tak to alespoň tvrdí někteří křesťané. Ale toto tvrzení je pouze jejich víra a má jednu obrovskou logickou trhlinu. Pokud by Bůh – Stvořitel byla jen samá láska, pak vzniká nutně otázka, kde se ve Stvoření vzalo zlo? Křesťané si toto samozřejmě uvědomují a tak vymysleli Satana, kterému toto zlo podstrčili. Ale kde se vzal ten Satan? Vždyť podle nich stvořil Bůh všechno ze samé lásky, tak z čeho vznikl Satan. Takové a další otázky je možné klást dlouho. Křesťanství neumí odpovědět na otázku kde se vzalo zlo a proč Bůh dopouští zlo?


Jeden obrázek řekne víc než 20 minut povídání. Nakreslil jsem takovou představu na obrázku níže. Pojmy jemnohmotnost a hrubohmotnost jsem si vypůjčil od Abdrushina. Z Boha jako nekonečné lásky a dobra vzniklo Stvoření. Se zvětšující vzdáleností od Boha (Ducha) se stává svět více a více hmotným a až nejnižší úroveň je náš hmotný vesmír, ve kterém žijeme s našim hmotným tělem. Po smrti těla duše stoupá výše a výše, očišťuje se (třeba v Očistci) a snaží se přiblížit k Bohu. „Celý svět patří tomu zlému Satanovi“- je křesťanský pojem a Satan nás tahá směrem dolů do hmotnosti a snaží se nám překazit náš vzestup nahoru k Bohu. A čím je dole ten Satan ukotven? Jak to, že i on nechce stoupat vzhůru směrem k Bohu a boží lásce a dobrotě?


Celé toto pojetí je naprosto nesmyslné. Kdo má alespoň středoškolské vzdělání z oboru fyziky, tak mu musí být jasný nesmysl tohoto obrázku. Jemnohmotnost i hrubohmotnost je pořád jenom a jenom hmotnost. Celý stvořený svět je hmotné povahy. To jen Abdrushin se snažil nějakým způsobem ten svět myšlenek, psychiky, duší, astrální svět a akašu vymanit z pojetí tohoto hmotného světa a proto zavedl ty pojmy jemnohmotnost a hrubohmotnost.


Materialisté tvrdí, že hmota stvořila myšlenku, idealisté tvrdí, že myšlenka stvořila hmotu. Když se dva hádají, je pravda vždycky uprostřed. Hmota i myšlenka byly stvořeny současně a jsou to vlastně takové protipóly. Hmota působí na psychiku (myšlenku) a psychika (myšlenka) zpětně ovlivňuje zase hmotu. Jedno bez druhého nemůže existovat.


61dd31618596a


Bůh jako Jednota nerozlišených protikladů


Na křesťanství se mi vždycky líbila ta moudrost Ježíše a rady, které uděloval pro chování lidí na tomto světě. Např.:
„Co člověk zaseje, to také sklidí.“
„Kdo seje vítr, sklidí bouři“.
„Jakou měrou měříte, takovou vám bude naměřeno.“
„Nesuďte, abyste nebyli souzeni.“
„Nestarejte se o to, co bude zítra, každý den má dost svých starostí.“
„Milujte své nepřátele.“


Ale v křesťanství jsem postrádal onu logiku uspořádání tohoto světa. Obrátil jsem se proto ve studiu k východním náboženstvím. Tam jsem narazil na vysvětlení pojmů jang a jin a celé uspořádání světa vypadalo najednou nádherně a logicky. Celý svět je rozdělen do polarity, do dvou principů jang a jin – viz níže:


JANG JIN
Muž Žena
Dynamický Klidná
Přizpůsobivý Stálá
Expanduje Přitahuje
Lehký Těžká
Čas Prostor
Plus Minus
Vzdušný Hmotná
Kyselý Zásaditá
Vypouklý Dutá
Rychlý Pomalá
Den Noc
Poledne Půlnoc
Letní slunovrat Zimní slunovrat
Teplo Chlad
Jednoduchý Složitá
Suchý Vlhká
Magnetický Elektrostatická
Světlo-vlna Světlo-částice
Vědomí Nevědomí
Tělo Duše
DOBRO ZLO


Ve výčtu polarit bychom mohli samozřejmě pokračovat dále, zde jsou jen ty nejzákladnější.


Znázornění těchto polarit ukazuje obrázek monády:


61dd330727d20


Bílá barva v obrázku monády představuje jang, černá barva jin. Žádný z principů není úplně čistý, vždy obsahuje příměs toho druhého principu. Pokud se monáda roztočí, znázorňuje to, jak se jeden princip přeměňuje v druhý. Na světě není nic stálého, neustále dochází k proměnám jednoho principu ve druhý a naopak.


61dd333a43370


Pokud si položíme otázku, z čeho tyto polarity vznikly, nabízí se nám odpověď, že vznikly z něčeho, co rozděleno nebylo. Bůh při svém tvoření rozdělil sám sebe do polarit, přičemž on jako Stvořitel zůstává nad touto polaritou, mimo tyto polarity. To je vyjádřeno na obrázku výše šedou barvou.


A tady vzniká problém, který já osobně nazývám „fatální omyl křesťanství“. Křesťanství tím, že propaguje dobrého a láskyplného Boha, vtáhlo Boha do polarity a ztotožnilo jej pouze s pólem jang. Jenže zlo na tomto světě ani křesťanství nemůže popřít. A tak za strůjce zla vymysleli Satana. Tím pádem jim připadá, že na světě bojuje Bůh se Satanem. Ale to tak není, celý svět je jenom hra těch pólů jang a jin a Bůh stojí mimo toto Stvoření, nad těmito polaritami – šedé kolečko.


Někomu by se mohlo zdát, jak někdo se může zabývat takovými formálními hloupostmi a hledat to, jaké vlastnosti má Bůh. Ale ono to hloupost není. Veškerá náboženství, veškeré duchovní směry se shodují na jednom: Smyslem našeho bytí, našeho pozemského putování je přiblížit se k Bohu. Pokud si představuji, že Bůh je dobro a láska a usiluji se k němu přiblížit dobrými a láskyplnými skutky, tak nedělám nic jiného, než že posiluji pól jin (zlo), protože v životě musí být rovnováha. Neštěstí a problémy se musí dříve nebo později v životě projevit.


Pokud mám ale představu, že Bůh je Jednota nerozdělených protikladů, tak cesta k Bohu je cestou rovnováhy mezi těmito protiklady, mezi póly jang a jin. Kdo se vychyluje z rovnováhy, ten nutně dříve nebo později dojde k problémům. Veškeré problémy našeho života jsou porušení rovnováhy mezi póly jang a jin.


Milan Kučera
Agentura BYTÍ


Posledný príspevok od Celovek  ·  19. 2. 2022 o 18:24
1.3k
6

Spiegel připomněl postoj Západu k nerozšiřování NATO v roce 1991


Zástupci ministerstev zahraničí Německa, Francie, Velké Británie a Spojených států v roce 1991 označili expanzi NATO na východ za „nepřijatelné“, píše Spiegel s odkazem na archivní dokument.


Západní země se v roce 1991 postavily proti rozšíření NATO na východ a vstup zemí východní Evropy do aliance označily za nepřijatelný. Informuje o tom Der Spiegel s odkazem na dokument nalezený v Britském národním archivu.


Dokument, který byl dříve klasifikován jako „tajný“, objevil americký politolog Joshua Shifrinson. Hovoříme o zápisu z jednání politických ředitelů ministerstev zahraničí USA, Velké Británie, Francie a Německa v Bonnu dne 6. března 1991.


Na schůzce, která se konala pár měsíců před ukončením Varšavské smlouvy, účastníci diskutovali o bezpečnosti Polska a dalších východoevropských zemí, píše list. Zájem o vstup do NATO „signalizují“ politici ve Varšavě a Budapešti již delší dobu. Nicméně, píše Spiegel s odkazem na dokument, Londýn, Washington, Berlín a Paříž považovaly členství v NATO pro země východní Evropy za „nepřijatelné“.
https://www.rbc.ru/politics/19/02/2022/620ff9a39a7947b55ab2cc00?from=newsfeed


Archivní dokument čistě náhodou nalezený v Britském národním archivu americkým politologem , zveřejněný německým Spieglem... Ha-ha, jaká upřímnost a otevřenost! Nu nemohli naše křišťálově čistí partnéři tento dokument zatajit a pošlapat tím práva občanů na informace. To by určitě bylo proti jejích svědomí. smile
Toto je ten stateční emerický politolog s čestnou a otevřenou tváří, který vytáhl dokument na světlo boží. Svět musí poznat svoje hrdiny!


I když to dnes možná tak nevypadá, ale zrovna tento fakt nasvědčuje tomu, že Británie a USA samy pro sebe hledají alibi pro vyhovění ruským požadavkům ohledně navrácení NATO k pozicím v roce 1991.


Díky tomuto archivnímu dokumentu už to mají černé na bílem, že rozšírovat se nechystali a ty východní státy do NATO přijímat nechtěli. Ještě najít viníka, který to celé zpackal. smile


V der Spieglu je článek zpoplatněn, ale ještě je k mání v de Welt
a má název:
Archivní nález potvrzuje ruský pohled na expanzi NATO na východ
https://www.welt.de/politik/ausland/article236986765/Nato-Osterweiterung-Archivfund-bestaetigt-Sicht-der-Russen.html


Ještě ocituji pasáže z dokumentu z RT.
Zápis ze schůzky 6. března 1991 v Bonnu mezi politickými řediteli ministerstev zahraničí USA, Spojeného království, Francie a Německa obsahuje četné odkazy na rozhovory „2+4“ o sjednocení Německa, v nichž to Západ „jasně“ uvedl . Sovětskému svazu, že NATO se nebude rozšiřovat za východní hranice Německa.


„Dali jsme Sovětskému svazu jasně najevo – v rozhovorech 2+4, stejně jako při dalších jednáních –, že nemáme v úmyslu těžit ze stažení sovětských vojsk z východní Evropy,“ cituje dokument náměstka ministra zahraničí USA. pro Evropu a Kanadu Raymond Seitz.


"NATO by se nemělo oficiálně ani neoficiálně rozšiřovat na východ," dodal Seitz.
Screen dokumentu:


https://www.rt.com/news/549921-nato-expansion-russia-document/


Posledný príspevok od Ladič  ·  19. 2. 2022 o 13:37
268
2

Zakladam sestersku temu k Naši analytici - články


Tato tema bude sluzit na prezentaciu medialnych vystupov nasich analytikov (audio/video), ci uz je to Boletus ci pani Irena alebo hocikoho ineho, kto v medialnom priestore nieco na tuto temu zaujimave povie.


Pravidla su rovnake, na diskusiu zalozte samostatnu temu, tu nediskutujte.


Posledný príspevok od Kancelar  ·  19. 2. 2022 o 11:37
1.3k
4

Nic neni nahodou.
Vcera jsem sem dala intuitivne clanek o monstrozni supervlne, ktera prichazi jednou za 1 300 let, ktery vysel na sputniku.
Udalost se stala v listopadu 2020, clanek ovsem vysel vcera.
Na upozorneni Taty Tibora, ze ctu nepozorne, protoze je to udalost z r. 2020 jsem, ac nerada, clanek smazala. Porad mi to ale vrtalo hlavou, a tak jsem se dnes dala do patrani. Moje intuice me zridka zklame.


Clanek sem dam jeste jednou:
U kanadského pobřeží byla spatřena monstrózní vlna vysoká jako čtyřpatrový dům. Jedná se o největší takovou vlnu, jaká kdy byla zaznamenána. Nebyla největší v historii, ale mnohonásobně převýšila všechny okolní vlny, píše se v článku v časopise Scientific Reports.
Může se zdát, že vlna o výšce čtyř pater není až tak moc, když vezme v potaz, že tsunami může dosahovat výšky až 7-9 pater. Tsunami však obvykle vzniká v důsledku rozsáhlé události, jako je podmořský výbuch sopky nebo zemětřesení, zatímco monstrózní vlny (tzv. „vražedné vlny“ nebo „vlny zabijáci“) vznikají „z ničeho nic“. Charakteristickým znakem pro tyto vlny je to, že výrazně převyšují výšku vln okolního moře.
V listopadu 2020 byla u pobřeží Ucluelet na ostrově Vancouver zaznamenána rekordní vlna, která dosáhla výšky 17,6 metru. Přestože zabijácké vlny mohou dosahovat téměř 30 metrů, trojnásobný rozdíl ve výšce oproti okolním vlnám umožnil zaznamenat světový rekord. Vlny pravidelně dosahují větších výšek a na některých z nich jezdí i milovníci adrenalinu, jako například na portugalském Nazaré, kde se každoročně valí obrovské vlny.
Pro srovnání, Droopnerova vlna pozorovaná v roce 1995 byla dvakrát vyšší než okolní hřebeny a měřila 25 metrů.
„V historii bylo přímo zaznamenáno jen málo bludných vln a tato je první s tak velkou amplitudou,“ říká Johannes Gemmrich z kanadské Viktoriánské univerzity.
„Stává se to zhruba jednou za 1300 let,“ upřesnil.
Vlna Yuklulet byla v absolutní výšce mnohem kratší, ale protože vlny kolem ní byly vysoké jen 6 m, vytvořila rekord, který téměř třikrát převyšoval její okolí.
„Vypadá to jako hora o velikosti čtyřpatrového domu, která vyčnívá z vody, a před ní jsou vidět prohlubně,“
Monstrózní vlny, na rozdíl od tsunami, které jsou z velké části způsobeny seismickou aktivitou, vznikají monstrózní vlny v důsledku silných proudů, větrů a/nebo bouří, které mohou způsobit, že se jednotlivé vlny spojí v obrovskou vodní stěnu.
Žádná hypotéza však není schopna vysvětlit všechny zaznamenané případy, a proto vědci předpokládají, že za vznikem zabijáckých vln může být několik různých fyzikálních jevů. Jednoznačně lze říci, že takový jev představuje hrozbu pro námořníky a lodní dopravu, protože vražednou vlnu nelze na rozdíl od bouře předvídat a její náhlý výskyt nedává posádce moc času na přípravu a manévrování.
Kromě toho mohou být ohroženi i lidé žijící u moře, pokud se vlna vytvoří v blízkosti pobřeží. Vědci doufají, že se jim v budoucnu podaří odhalit příčinu těchto přírodních jevů a nějakým způsobem je předvídat. zde
Voda-vlna-informace
V listopadu 2020 byla u pobřeží Ucluelet na ostrově Vancouver zaznamenána rekordní vlna, která dosáhla výšky 17,6 m.
Ucluelet zde)
je město na západním pobřeží ostrova Vancouver v kanadské provincii Britská Kolumbie. Hlavnim mestem Britske Kolumbie je Viktoria.
Jmeno Ucluelet pochazi z jazyka puvodnich indianskych obyvatelu kmene Nuu-chah-nulth a v prekladu znamena "Bezpecny pristav". Z puvodniho obyvatelstva zde zije jen 190 lidi.
Britska Kolumbie zde
je provincie na zapade Kanady, šestá provincie, která byla součástí Konfederace (1871). Heslo: "Svátost, nad kterou nezapada slunce "(lat. Splendor Sine Occasu).
Hlavním městem je město Victoria, patnáctá (6) největší městská oblast Kanady.
Největším městem je Vancouver, třetí největší metropole země a druhá největší na severozápadě Tichomoří.
Trochu z historie Britske Kolumbie
Objev kamenných zbraní u řeky Beth nedaleko Fort St. John umožnil zjistit, že první lidské osídlení v Britské Kolumbii bylo založeno před nejméně 11 500 lety. Domorodí obyvatelé pacifického severozápadního pobřeží žili po celém regionu a dosáhli poměrně vysoké hustoty obyvatelstva.
.... a tady to zacina byt zajimave:
V letech 1770 v důsledku kontaktů s Evropany mnoho domorodců se nakazilo neštovicemi, epidemie zabila nejméně 30% indiánů pacifického severozápadu. Tato epidemie se stala první a nejničivější z mnoha, které ji následovaly.
Kdy ze to zacala nase nynejsi pandemie? V listopadu 2019, podobne jako ta monstrozni vlna 2020 u pobřeží Ucluelet, ktera prichazi zhruba kazdych 1300 let.
.... a pujdeme dale ....
Pandemie byla oficialne ohlasena priblizne 2/2020.
Monstrozni vlna se opakuje kazdych 1300 let (naposledy v 11/2020).
Tzn., ze pred 1 300 lety, v roce 720-722 se neco delo. Co?
Severni Izraelska rise - židovský stát starověku zde
vznikla spolu s Zidovskym kralovstvim v X. stol. pred nasim letopoctem s hlavnim mestem Jeruzalem a zanikla v letech 720-722 pr.n.l. Rise se rozpadla po smrti Salamona.
Mozna bychom mohli pokracovat, ale to uz necham na vas.


Y
Posledný príspevok od Celovek  ·  19. 2. 2022 o 09:18
1.3k
8
Ludvík zverejnil(a) 16. 9. 2021 o 10:46
Zahraničná politika

Rostoucí napětí na Dálném východě
https://colonelcassad.livejournal.com/7062389.html


"KLDR otestovala železniční raketový systém. Během testu letěly dvě vypuštěné balistické střely 800 kilometrů a dopadly mimo teritoriální vody Japonska. Severní Korea považuje železniční raketové systémy za připravené k boji."


"Na druhé straně 38. rovnoběžky odpálila Jižní Korea balistickou raketu z ponorky, čímž se stala 8.zemí, která takovou technologii vlastní."


Posledný príspevok od Ludvík  ·  19. 2. 2022 o 08:21
1.5k
19

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/613537-krajci-postavil-pacientov-na-nohy-lieky-od-specialistov-im-uz-nepredpise-obvodak/
Ďalší úder zdravotníctvu?
Objednať sa u preťaženého odborného lekára, najnovšie len na predpis liekov, je záležitosť niekoľkých mesiacov. Malý zázrak je vôbec sa dovolať a zaistiť termín.
No a samotná návšteva odborných lekárov v rôznych mestách, znamená stratu času, energie a ďalšie finančné náklady pacientov.
Už teraz veľa odborných lekárov nechce priberať nových pacientov. Ak im pribudne ďalšie papierovanie s predpisovaním liekov.....
Zúria aj obvoďáci. Lekárne, ktoré prevádzkujú popri ambulanciách nebude, takmer nikto navštevovať.


PS. Pôvodný článok vydaný ráno, bol popoludní upravený.
(16.01.2022 09:20, aktualizované: 15:17)


Posledný príspevok od Zora  ·  18. 2. 2022 o 19:25
11.1k
120

Založila som samostatnú tému - vyplynulo to z tejto dnes publikovanej výzvy. Názory odborníkov, nekonformných voči povinnej covid-agende sa šíria mimo msm-priestor. Táto výzva (možno) nadväzuje na nedávno publikovaný názor JUDr. Petra Weisa Riešenie jesennej x-tej vlny „plandémie“ , ktorú ukončil myšlienkou "Viete, ako by sa dala vyriešiť pandémia aj bez 8 bodov (ktoré v článku uvádza - pozn.)?Zrealizovať jednu jedinú diskusiu v TV JOJ, RTVS a Markíza. Hostia: Krčméry, Sabaka, Pavelka, Lakota, Piják, Janco. Všetci s rovnakým časovým limitom a neutrálnym moderátorom. V štýle prezidentských debát. Po takejto debate by nastal podľa nášho skromného odhadu okamžitý koniec očkovania na kovid a vládni odborníci by sa do týždňa zo scény vyparili...
https://akw.sk/covid-19/riesenie-jesennej-x-tej-vlny-plandemie/
Možno sa to postupne pohne, uvidíme.


Lekári na čele s Mesíkom a Janekovou žiadajú riaditeľa RTVS o priestor na dialóg odborníkov
Nezávislí odborníci a lekári žiadajú generálneho riaditeľa RTVS, Jaroslava Rezníka, aby v mene objektívnej informovanosti občanov Slovenskej republiky vytvoril vo vysielaní verejnoprávnej televízie priestor pre dialóg v podobe odbornej diskusie pri okrúhlom stole, medzi v liste podpísanými odborníkmi a reprezentantmi pandemickej komisie.
Podpísaní lekári a nezávislí odborníci Juraj Mesík, Etela Janeková, Ondrej Halgaš, Michal Piják a Peter Szeghy o svojej žiadosti informujú aj premiéra Eduarda Hegera, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ministerku kultúry Natáliu Milanovú ako aj Výbor pre zdravotníctvo a Výbor pre kultúru a médiá NR SR a Radu RTVS.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/08/05/lekari-na-cele-s-mesikom-a-janekovou-ziadaju-riaditela-rtvs-o-priestor-na-dialog-odbornikov/


Posledný príspevok od Atevi  ·  18. 2. 2022 o 18:56
533
1

Demonštranti proti kanadskej vláde úplne zablokovali centrum hlavného mesta krajiny.
V Ottawe vyhlásili výnimočný stav.


Demonštranti obsadili centrum Ottawy


Cez víkend v Ottawe pokračoval „konvoj slobody“: na protest proti obmedzeniam koronavírusu zablokovalo centrum mesta 5-tisíc ľudí pomocou nákladných áut a iných áut, píše The Washington Post. Úrady kanadského hlavného mesta vyhlásili stav núdze, no zároveň zdôrazňujú, že situácia je „úplne mimo kontroly“ a vyžaduje si „podporu iných jurisdikcií a úrovní vlády“.


Uprostred protestov vodičov kamiónov, ktorí už druhý týždeň po sebe narúšajú normálny život v Ottawe a svojimi vozidlami blokujú dopravu v centre mesta, vyhlásila v nedeľu 6. februára kanadská metropola podľa denníka The Washington výnimočný stav. Príspevok.


Starosta Jim Watson vo vyhlásení uviedol: „Vyhlásenie výnimočného stavu hovorí o vážnom nebezpečenstve a hrozbe pre spoločnosť a bezpečnosť obyvateľov, ktoré predstavujú prebiehajúce protesty, a naznačuje potrebu podpory zo strany iných jurisdikcií a úrovní vlády. " Podľa šéfa Ottawy výnimočný stav poskytne administratíve väčšiu manévrovateľnosť.


V ten istý deň starosta v rozhovore poznamenal, že demonštranti „naliehali v počte“ a úrady „prehrávali bitku“. Metropolitné policajné oddelenie varovalo, že každému, kto by sa pokúsil poskytnúť "hmotnú" podporu demonštrantom, vrátane podania benzínu, hrozí zadržanie.


Podľa publikácie minulú sobotu a nedeľu demonštrovali protesty proti obmedzeniam koronavírusu podľa polície „mimoriadne deštruktívne a nezákonné správanie“: blokovanie ciest nákladnými autami, spúšťanie ohňostrojov, jazda na chodníky a „nepretržité trúbenie“. Celkovo sa cez víkend na zhromaždeniach v Ottawe zúčastnilo asi 5000 ľudí a cesty zablokovalo najmenej tisíc kamiónov a iných vozidiel. Demonštranti nazývajú svoje hnutie „konvojom slobody“ a solidárne zhromaždenia sa konali aj v ďalších kanadských mestách vrátane Toronta, Quebecu a Vancouveru.


Podľa vancouverských úradov demonštranti hádzali kamene a vajíčka, kopali do áut a rozhadzovali klince na cesty. Zatiaľ čo sa očakáva, že počet demonštrantov počas pracovných dní ubudne, polícia v najľudnatejšom kanadskom meste Toronto tvrdí, že bude naďalej blokovať cesty v centre mesta, aby bola zachovaná verejná bezpečnosť a aby boli prístupové cesty pre zdravotníkov voľné.


Podľa denníka The Washington Post je vo vyjadreniach miestnych úradov zreteľný pocit bezmocnosti. „Momentálne je situácia úplne mimo kontroly, pretože všetko riadia jednotlivci z protestného hnutia,“ komentoval starosta Ottawy rozhovor. Člen mestskej rady Jeff Leiper opísal situáciu ako „hanebnú okupáciu“, ktorá pre mnohých predstavuje „skutočnú hrozbu, paralyzuje pohyb a vytvára tlak na duševný stav celého mesta“. "Pre pomoc!" – napísal politik na svojom Twitteri s odvolaním sa na tamojšieho premiéra Justina Trudeaua a premiéra provincie Ontário, do ktorej mesto patrí, Douga Forda.


V čase uverejnenia článku Trudeaua, proti ktorému smerovala väčšina protestov, podľa denníka na výzvu nereagoval a Ford vo svojom vlastnom tweete vysvetlil, že vedenie Ontária nemôže disponovať políciou, ale poskytla Ottawe všetko, čo požadovala, a bude aj naďalej poskytovať pomoc.


Šéf ottawskej polície Peter Sloli označuje incident za „obliehanie“ a trvá na tom, že takéto prejavy demokracie ešte v živote nevidel. Mnohých Kanaďanov nepokoje uvrhli do chaosu. „Zdá sa, že tento týždeň sa v Kanade niečo zlomilo. Vyzerá to tak, že krajina, ktorá sa vždy pýšila hodnotami dobrých mravov a rešpektu, zmizla a nahradilo ju niečo, čo vyzerá oveľa viac americké ako kanadské,“ napísal vo svojom stĺpčeku publicista Toronto Star Robin Sears.


Ako pripomína The Washington Post, „konvoj slobody“ pôvodne začal ako protest proti americkým a kanadským požiadavkám na povinné očkovanie pre kamionistov cestujúcich cez hranice. Neskôr sa to však zmenilo na väčšie hnutie proti všetkým obmedzeniam v zdravotníctve.


Kanadská jednota, jedna z hlavných hybných síl stojacich za protestmi, vo svojom strategickom dokumente vyzvala Senát a generálneho guvernéra, zástupcu britskej kráľovnej v Kanade, aby zrušili obmedzenia alebo zariadili odstúpenie vlády, čo je ďaleko za ich hranicami. právomoci.


„Dovoľte mi ubezpečiť ľudí z Ottawy, že tu nemienime zostať o deň dlhšie, ako je nevyhnutné. Náš odchod bude závisieť od toho, či premiér urobí správnu vec: zruší všetky požiadavky a obmedzenia našich slobôd, “povedala Tamara Lich, jedna z organizátoriek Freedom Convoy.


Kanadská sieť Anti-Hate Network varuje, že mnohí organizátori protestov vôbec nie sú kamionisti a majú krajne pravicové názory.


Obyvatelia Ottawy sa podľa polície kvôli protestom často stávajú obeťami zastrašovania a rasistických útokov. "Je to len peklo." Celý čas hluk. Doma je v izbách cítiť zápach výfukových plynov, psy sa boja. Okrem toho nemôžeme normálne ísť von bez toho, aby nám niekto niečo nepovedal. Nemôžeme sa objavovať v maskách, aby sa nám nedostali dnu, “povedala Karen Nielsen, obyvateľka Ottawy.


Ako poznamenal The Washington Post, organizátori protestov sa rozhodli pevne usadiť vo svojich pozíciách, kým nebudú splnené ich požiadavky. Účastníci mítingov stavajú stany, táborové kuchyne a dokonca vybavujú sauny. Ottawský policajný náčelník Peter Sloly, kritizovaný mnohými za nečinnosť, vyjadril obavy, že ak bude nestabilná situácia eskalovať, orgány činné v trestnom konaní nemusia stačiť. Napriek tomu Trudeau už skôr uviedol, že armádu sa zatiaľ nechystá.


Publikácia pripomína, že podľa prieskumov bola verejnosť v Kanade k požiadavkám na očkovanie naklonená skôr priaznivo a je tu zaznamenané jedno z najvyšších percent zaočkovanej populácie na svete. Kanadská asociácia cestnej nákladnej dopravy odmieta protesty a zdôrazňuje, že väčšina jej vodičov je zaočkovaná. Podľa ottawskej polície „konvoj“ dostáva logistickú a finančnú podporu doma aj zo zahraničia, do veľkej miery aj zo Spojených štátov.


https://russian.rt.com/inotv/2022-02-07/WP-situaciya-polnostyu-vishla-iz-pod - zinok
https://www.washingtonpost.com/world/2022/02/05/canada-ottawa-trucker-vaccine-mandate-protest/ - originál v angličtine


Kanaďania, ste neuveriteľní. Jedného dňa môže byť Kanada slobodnou krajinou.


ZDROJ:
https://colonelcassad.livejournal.com/7433256.html


Posledný príspevok od Atevi  ·  18. 2. 2022 o 18:29
1.2k
14

„Zákon je likvidačný, diskriminačný, neexistuje nikde v Európe. Prichádza v období, kedy sú Slovenské elektrárne na vrchole zadlženosti, ktorá ku koncu roku 2021 bola na úrovni 3, 8 miliardy eur. Od 1. februára tohto roku sme v tzv. technickom defaulte, čo znamená, že neplníme podmienky bankových úverov financujúcich bánk. Pomoc malo poskytnúť financovanie majoritným akcionárom, ktoré by sme v tomto prípade už nemohli očakávať,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Branislav Strýček(generálny riaditeľ Slovenských elektrární).


Predstavenstvo a dozorná rada Slovenských elektrární jednohlasne, vrátane hlasov zástupcov štátu, schválili v januári tohto roka strategický plán na roky 2022 – 2026, v ktorom predpokladali čistý zisk 92 miliónov pre rok 2022 a 320 miliónov eur pre rok 2023. Zavedenie dane z tzv. nadmerného zisku, naopak, vyústi do čistej straty 72 miliónov eur v tomto a 161 miliónov eur v budúcom roku. „Nová daň vysoko prevyšuje predpokladaný zisk spoločnosti,“


 • Zisk za rok 2022 je očakávaný vo výške 92 miliónov eur, no daň z tzv. nadmerného zisku by bola až 207 miliónov.
 • V roku 2023 by predpokladaný zisk bol 320 miliónov, ale daň z tzv. nadmerného zisku až 608 miliónov eur.

V prípade prijatia tohto zákona bude spôsobená obrovská škoda štátu, ktorý je v elektrárňach menšinovým akcionárom, navyše sa vôbec nevyrieši situácia s cenou energií, pretože Slovenské elektrárne jednoducho nebudú schopné túto teoreticky vypočítanú nadmernú daň zaplatiť. V dôsledku tohto rozhodnutia ešte stúpnu ceny elektriny, nakoľko sa zastaví spúšťanie 3. bloku a dostavba 4. bloku Mochoviec.


Ešte minulý rok pomáhal minister Richard Sulík elektrárne zachraňovať pred veriteľmi. (Richard Sulík presadil zákon, aby sa v prípade bankrotu nemohla elektrární zmocniť ruská Sberbank – pozn. E.) Ako si vysvetľujete túto zmenu v prístupe?


Neviem. Úprimne povedané, nedokážem si to vysvetliť. Rozumiem situácii na trhu s energiami a dosahom na komerčných zákazníkov. No keby ministerstvo alebo vláda prišla za nami s týmto problémom, tak si myslím, že by sme boli otvorení hľadať riešenie – štandardným spôsobom, ktorý je bežný aj v iných krajinách. Viem si predstaviť napríklad nejaký dlhodobý model vo forme vyhradených dodávok elektriny pre ohrozené skupiny obyvateľov.


Novú daň prezentovali Sulík s Matovičom ako daň z nadmerného zisku, čiže bežný človek si pod tým predstaví iba nižší zisk, nie stratu. Ako vysvetlíte bežnému človeku, že firme zrazu hrozí bankrot?


Situácia je komplikovanejšia. Najskôr treba uviesť na pravú mieru, že to, že prišlo k nárastu cien elektriny a plynu, žiadnym spôsobom nezapríčinili Slovenské elektrárne. Je to dané celosvetovým vývojom na trhu s komoditami a emisnými povolenkami.


Po druhé – je potrebné si uvedomiť, a na to slovenská vláda často zabúda, že do tohto projektu sa investovalo takmer šesť miliárd eur. Najmä banky, ale aj akcionári očakávajú, že projekt bude mať adekvátnu návratnosť. Museli investovať vysoké finančné prostriedky. Áno, náklady na výrobu elektriny sú nízke, ale tých šesť miliárd eur treba vrátiť. To znamená, že každý rok musia elektrárne zarobiť na splácanie investície.


Medzi energetikmi sa už skôr hovorilo, že Slovenské elektrárne sú v problémoch. Už v decembri mali údajne problém nájsť peniaze na výplaty.


Vzhľadom na tú obrovskú porciu peňazí požičaných od bánk nebola situácia jednoduchá. Avšak s podporou akcionárov sa darilo situáciu riešiť. Prebiehali intenzívne rokovania s bankami, no podmienkou bolo financovanie zo strany akcionárov. Bohužiaľ, týmto krokom vlády sa vyjednávania s bankami dostávajú na bod mrazu a myslím, že akákoľvek dohoda s bankami je v tejto chvíli nemožná.


V koho rukách by skončili Slovenské elektrárne v prípade bankrotu?


Postupuje sa klasickým konkurzným konaním. Existuje veriteľský výbor, v ktorom budú zastúpené najmä banky, ale nepriamo aj akcionári prostredníctvom poskytnutého úveru.


https://e.dennikn.sk/2715735/tkacov-a-kretinskeho-eph-ponuka-sulikovi-lacnu-elektrinu-pre-zranitelnych-v-nadeji-ze-zastavi-likvidacnu-dan-pre-elektrarne/?ref=tit1


Posledný príspevok od JankaS  ·  18. 2. 2022 o 17:54
621
5
Ludo zverejnil(a) 17. 2. 2022 o 23:03
KSB a DVTR

https://www.youtube.com/watch?v=H-tngOPqEw8


Presne takto by mali dobrovoľníci,
ktorí chcú naozaj pomôcť druhým i sebe,
no zatiaľ nevedeli ako,
narozprávať (prečítať) na mobil ľubovoľnú
z preložených kníh KSB/DVTR ako MP3.
(prvé pokusy nemusia byť vôbec ideálne,
no to vôbec nevadí,
hlavné je ale sa nebáť, začať a postupne sa vylepšovať,
ako napr. aj youtuberi).


Ideálne vlastnými slovami,
čo je už ďalšia úroveň a najviac sa cení.
Ak zatiaľ nie, tak kľudne aj len prečítať.


Aby si to sám rozprávač i druhí mohli vo vlaku, v buse,
pri varení, upratovaní - namiesto sprostostí v rádiu
dokola cez mobil púšťať, hoc i na sluchátka
a nemuseli sa na to ani sústrediť.
Tak si to ich podvedomie samo prirodzene osvojí,
poprepája.
Presne ako pri učení iných jazykov.


Keď budú potom chcieť,
môžu si podľa potreby i fyzicky konkrétne kapitoly nalistovať,
ktoré im ale už budú podvedome známe,
t.j. ich psychika bude na danú algoritmiku predpripravená.


Áno, podobné perceptívne technológie sa používajú i v korporáte, v rôznych sektách, rituáloch v kostole, mešite,
no možno ich použiť i nedeštruktívne, konštruktívne.


Samotná metóda práce s vlastným podvedomím nie je predsa zlá a ide ako vždy len o to, za akým cieĹom ju použijem.
Ako sa i nožom dá zraniť a zabiť,
ale i operovať, či chlieb odrezať, píšťaľku vystrúhať.


A týmto zároveň ďakujeme odvážnej a šikovnej Andrejke,
ktorá pre nás všetkých uvedený text narozprávala smile


Posledný príspevok od David  ·  18. 2. 2022 o 16:01
391
3
Ferry zverejnil(a) 17. 2. 2022 o 20:59
KSB a DVTR
Radio TV Televizia

Dneska si tak idem ráno niečo kúpiť do obchodu na raňajky. V obchode ako stále majú pustené rádio. Nuž čo, vydržím pár minút počúvať tú bohapustú propagandu. Čo nepočujem : "Choďte sa očkovať, očkovanie je spása večná, jedinečná príležitosť ísť sa očkovať. Očkovacie centrá sú plne pripravené".... na to si pomyslím - no nič nové. Ale zrazu hneď minútu po tom, až minútu po tom útoku informačných splaškov na moje uši počujem z rádia "o 2 mesiace korona končí, vrátime sa späť k normálnemu životu, tí tamtí a aj títo už tiež ohlásili koniec kovidu" - ako mysliaci človek sa zastavím a rozmýšľam ..... veď pred minútou hlásali propagandu očkovania a teraz hlásajú koniec kovidu? Ale veď obe tie veci sa vylučujú. Na čo hlásaju očkovanie, keď kovid končí. Proti komu čomu sa majú ľudia opichávať? Či to už len zo zvyku? Proste úplne protichodné informácie. A tak si človek uvedomí, že za ten informačný odpad platím poplatky mesačne .... Kde sa človek len pozrie, tam vidí systémovú propagandu ... ale to už nie je ako predtým, že sa tá propaganda snažila skryť za niečo. Teraz ide rovno na človeka, dobre mu oči nevypichne. O tých intelektuálnych šprintéroch, moderátoroch v rádiu, čo celý deň sú schopní tliachať o hovne ani hovoriť netreba. Všetkých pozbierať a na madagaskar s nimi.


Posledný príspevok od David  ·  18. 2. 2022 o 08:16
709
1
Roman zverejnil(a) 17. 2. 2022 o 22:25
Mimo kategórií

Dobrý deň priatelia,


Dnes chcem dať do súvisu hlavné udalosti posledných dní, ktoré sa okamžite stali predmetom väčšiny diskusií a rozhovorov, a ekonomickú situáciu v ktorej sa nachádzame.
Pravidelní prispievatelia tohto fóra pravdepodobne tieto zdanlivo nekorelujúce súvislosti vidia a rozumejú im, preto budem vďačný za cenné doplnenia a korekcie.
Ríša trollov zasa môže intenzitou vyvracania a popierania tohto článku takto nepriamo zvýrazniť a poukázať na hodnotu a potrebu daných informácií.
Pre mňa najcennejšia skupina adresátov tejto práce budú unikátni návštevníci tohto fóra, ktorí sa možno ešte nedávno nekriticky kŕmili hotovými i informáciami bez toho aby ich vyhodnotili ešte pred tým ako ich použijú vo svojom živote. Práve oni, rozšírením svojho zorného poľa, menia masovú štatistiku a tým aj vývoj udalostí pozitívnym smerom.


1. Vojna s Ruskom v stredu nezačala
Nie naozaj nezačala, a ani nemohla, tá už beží celé dekády, možno stáročia. Ale ani tá aktuálna Washingtonom plánovaná nemohla začať v stredu na Donbase. Tá začala na námestiach v Kyjeve a v dome odborov v Odese pred 8.rokmi. Odvtedy sa síce bojuje lokálne ale s globálnymi dôsledkami. Pakt NATO sa v "sebaobrane" opevňuje pozdĺž ruských hraníc pretože Rusko neútočí a neprovokuje ale treba byť obozretní a pripravení chrániť "proeurópsky" režim na Ukrajine ak by to pravý sektor a Azov nezvládli.
8 rokov to tam bolo zakonzervované v "prijateľne" krvavom režime. (Krvi tečie dosť aby bolo možné zbrojiť , ale zároveň nie dosť na to, aby Putin s armádou musel prekračovať hranice a ostal pri diplomacii.)
Zatiaľ cez Európu nekonečne dlhé vlaky zo západu na východ previezli značné množstvo techniky a vojenské cvičenia začínajú niekedy ešte skôr ako tie predošlé končia. Vojenské základne USA sú už okolo Ruska všade, a pravdepodobne až snaha vybaviť ich jadrovým arzenálom, donútila ruské vedenie k rozhodnému postoju. Priamo a otvorene, skoro až suverénne požadujú aby sa USA/NATO upratali z ich hraníc, a to až tam kde boli v r. 1997.
Západní "Partňori" sa krútia, naťahujú, vyhrážajú rozhodnými krokmi, sankciami všetkých možných druhov, ale tí Rusi si idú svoje, a nechcú ustúpiť. Čas beží, zradcovia v Rusku nevedia zvrhnúť toho zlého Putina, a čo viac - ich vplyv slabne a je ich stále menej. Ukrajinské vedenie už možno začína chápať že po splnení misie sa im nemusí podariť chytiť podvozku a potom, ako z Bieleho domu prišiel zaručene presný termín začatia vojny a väčšina západných krajín postupne zatvorila ambasády a stiahla diplomatov, priamo úmerne klesla aj chuť ukrajinských politikov provokovať tú vojnu. Možnože im bráni fakt že Ukrajina je už "de facto" bezletová zóna, že keď nie sú ambasády nedostanú víza aby niekam ušli.
Európa je v tejto otázke rozdelená na dve strany.
Takzvané staré demokracie zoskupené okolo Nemecka a Francúzska sú proti vojne. Historicky majú svoju skúsenosť, a vedia že ani Bonaparte ani Hitler aj keď išli na Rusko s potenciálom celej Európy neuspeli. Francúzov to stálo bezmála všetky kolónie a Nemci ešte ani dodnes všetky vojnové reparácie nezaplatili.
Druhá časť štátov - bývalé socialistické štáty východnej Európy pod plným patronátom USA bezhlavo trúbia do vojny, neuvedomujúc si že za tieto postoje možno zaplatia prinajmenšom svojou "papierovou" suverenitou, alebo horšie, skončia zmiesené v novom útvare na mape európy (trojmorie, Rakúsko-uhorsko 2.0), ktorý musí slúžiť ako nárazník medzi technológiami Nemecka a zdrojmi Ruska. Respektíve ako klin globálnych záujmov brániaci vzniku jednotnej Európy od Vladivostoku po Lisabon. Aj keď je celá situácia navonok komplikovaná a nejasná pokúsme sa sumarizovať.
Máme tu:
a) občianskou vojnou rozdelenú Ukrajinu ako bojové pole proxy vojny medzi štátnymi elitami USA, ktoré v záujme zachovania pax-americana potrebujú veľkú vojnu, ideálne tú vojnu bojovať "nie doma" a "nie svojou" armádou.
b) v otázke vojny nejednotná, ale zato v NATO zjednotená Európa, ktorá v nej bude musieť bojovať aj keby nechcela.
c) vnútornými problémami destabilizované USA zúfalo sa snažiace udržať miznúci status svetového pohlavára, a hlavne strácajúcu sa možnosť parazitovať prostredníctvom dolára na svetovom obchode
d) Rusko plné lákavých zdrojov, ktoré však napriek všetkým problémom vstáva z popola a obnovuje svoju stratenú suverenitu aj globálny status z čias ZSSR. Dobre vyzbrojené Rusko trvajúce na svojich požiadavkách (so svojimi strategickými partnermi (BRICS) za chrbtom) odhodlané neustupovať a brániť svoje a svojich.
e) enormnú koncentráciu vojenskej techniky a armád pozdĺž ruských hraníc z oboch strán.


Čo z toho všetkého vyplýva?
Aj keď vojnu nikdy nikto nechcel, je už na ňu všetko pripravené. Chýba už iba zámienka.


S ohľadom na to ako si svetoví lídri podávajú kľučku aj telefón v Kremli môžeme vyjadriť aj istý optimizmus. Minimálne sa nepodarilo uviezť do života tú verziu scenáru kde vojna začne v stredu po raňajkách. A úspech je aj každý ďalší deň bez eskalácie, pretože čas je proti agresorovi.


2. Po vzore Británie a severských krajín už aj stredná Európa ruší väčšinu COVID reštrikcií
Slovensko, Česko a Rakúsko sa v posledných dňoch prekvapivo oslobodzuje spod okov covid-diktaúry. Prekvapivo hlavne v prípade rakúska, kde už povinné očkovanie prešlo schválením v parlamente. Táto na prvý pohľad priaznivá informácia prichádza nečakane, a všetci už hlásajú rovno koniec celej tejto frašky s pandémiou.
Vakcinačným statusom rozdelená spoločnosť sa už teší ako si opäť spojená pozrie do tváre bez masiek na terase kaviarne obchodného centra. Hotovo, život ide ďalej tam kde prestal,,,,
Akurát že nám za tie dva roky karantén zo života urobili digitálny koncentračný tábor. V záujme "ochrany" sme sledovaní, kontrolovaní a obmedzovaní na každom kroku. Nie je ani jedna oblasť života a ekonomiky, ktorá by neprešla nezvratnými zmenami. Dokonca sociálne a medziľudské vzťahy utrpeli často nenapraviteľnú ujmu. Zmenil sa aj spôsob komunikácie. Všetky tieto zmeny sa diali v náš neprospech. Vzbudili v ľuďoch strach a tí odovzdali už naozaj všetky kompetencie (vrátane telesnej integrity) vládam a farma-korporáciám. Rovnako všetky informácie o sebe tiež odovzdávame vládam a bigtech-korporáciam. Samostatne sa živiaci a nezávislí ľudia už de facto skoro všetci skrachovali a ostala už iba úzka vrstva bohatých elít a obrovské davy ľudí závislých na systéme (buď na vláde alebo korporáciach) žijúcich na hrane chudoby odkázaných otročiť pod hrozbou existenčnej núdze.
Potom, čo sa s minimálnym odporom celá spoločnosť nechala spútať a zotročiť totálnymi nezmyslami idúcimi až do absurdity. Zašlo t až tak ďaleko že ľudia vo svojej väčšine rezignovali na ochranu svojho, a čo je poľutovaniahodné aj na ochranu zdravia svojich detí a podstupovali aj to najväčšie zdravotné riziko, ak to autority prikázali.
Po tom všetkom máme Veriť, že tie isté autority ktoré nás 2 roky oberajú o základné práva sa tej moci sami vzdajú?
Alebo že by to bolo pod tlakom odvážnych truckerov blokujúcich dopravu v Kanade?
Nie priatelia ja to vidím ako účelovú prestávku. Prímerie, ale nie mier. Polčasovú prestávku ak chcete alebo ticho pred búrkou. Ja viem, vyznievam pesimisticky v čase keď sa všetci radujú z uvoľnenia atmosféry ale spomeňte si na úškrny Billa a Melindy keď hovorili že po Covide príde ďalšia pandémia, ktorú už budú všetci brať vážne. Scenár má mnoho variant, ale či už berieme do úvahy pozitívny alebo negatívny vývoj stále sme ešte ďaleko od cieľov "veľkého resetu".
Využime aj my tento priestor na načerpanie a preskupenie síl. Oddýchnime si ale nezaspime priatelia a prejdime o level vyššie.


3 Ekonomincká situácia
Na pozadí prebiehajúcej sociálnej transformácie prostredníctvom Covidu nám mimo svetla reflektorov prebieha možno ešte rozsiahlejšia a ničivejšia ekonomická transformácia. Prvá jej obeť musela byť nevyhnutne stredná trieda zvyknutá žiť svoj život neobmedzených možností. Na prvý pohľad by sa človek aj počudoval. Stredná trieda predsa bola vždy nezávislá na systéme, bola a je schopná veľmi dobre uživiť seba aj štátny aparát, a tvorila systém služieb, ktorý určoval kvalitu života celého systému.
Ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti je to práve stredná trieda a jej spôsob života (čo je princíp amerického sna) kde 5% populácie spotrebováva 50% zdrojov a produkuje 40% odpadov. Takýto vzorec je neudržateľný aj keby sa zachoval status quo dajme tomu ešte z 80. rokov minulého storočia.
Riadiace elity toto už dávno vedia a svoje riadenie tomu prispôsobili jediný kto to nevedel a sldko spal bol príslušník davu. Ten ešte aj dnes spí a keď sa aj preberie ešte dlho sa zabáva sledovaním súboja troch vrchných poschodí ekonomickej pyramídy (1. digitálny sektor = silicon walley, 2. Finančný sektor = wall street, 3. Priemyselní giganti) o nadvládu nad celou pyramídou. Táto bitka troch hláv toho istého draka iba odvádza pozornosť od faktu, že sa nám tu potichu pomaly ( a od r 2019 už rýchlo) inštaluje nový otrokársky systém v ktorom otroci neveria že sú otrokmi pretože majú ilúziu slobody, ale každý detail ich života priamo aj nepriamo ovládajú korporácie zdanlivo neprepojené, ale v skutočnosti patriace 1% superbohatých elít.
Parazitický monetárny systém založený na dolári ako svetovej mene a jeho neobmedzenom tlačení upadol do kómy už na jeseň v roku 2008 práve vďaka rotačkám FEDerálnych rezerv. Namiesto identifikácie problému a jeho odstránenia v podobe regulácií zo strany štátov sa iba prstom poukázalo na obetného baránka (Lehman Brothers), pár bankárov vypadlo z okna a o dva týždne davy zabudli. Veľké banky zhltli malé, a rotačky sa mohli znova spustiť, tentoraz ešte rýchlejšie. Keď v ECB videli ako ľahko sa dá zarábať, rozbehli tento biznis model aj v Európe. Veď straty zaplatili z úspor ľudí ( stredná trieda), a štátnymi dotáciami z peňazí daňových poplatníkov (stredná trieda + nízkopríjmová vrstva). Natlačenými a narezanými papierikmi sa podplatili politici, a tí už to voličom nejako vysvetlia. Takto ešte nejaký čas udržiavali systém ako navoňanú zdochlinu, a umelo upravovanými číslami o inflácii a HDP držali ľudí v hypnóze až donedávna. V roku 2019 sa už ukazovalo že prasknutie tejto bubliny preberie ľudí z hypnózy a tí keď si uvedomia ako naleteli, vezmú veci do vlastných rúk. Ešteže z jaskyne vyletel ten netopier. Náhle zastavenie ekonomík trochu upustilo z tej prefúknutej bubliny, helikoptérové peniaze od štátov a následne vesmírne tržby farmabiznisu zaúčinkovali ako defibrilátor na zastavené srdce celosvetovej ekonomiky. To síce naskočilo, ale bez radikálnej zmeny životosprávy to pacient dlho neprežije.
To preto prostredníctvom lockdownov likvidujú celé sektory ekonomík, preto padla stredná trieda za obeť, a čo je najhoršie práve preto prostredníctvom vakcinácie (ak bude treba tak aj prostredníctvom vojny) likvidujú kultúru obyvateľov tzv. 1 sveta (v európe a severnej amerike) aj s jej nositeľmi a nahrádzajú ju kultúrou 2. a 3. sveta (migranti z latinskej ameriky resp. afriky a blízkeho východu) ktorých technologická úroveň si aj pri vyššom počte obyvateľov vyžaduje nižšiu zdrojovú bázu.
Teraz keď lockdowny ustupujú do pozadia, nám sľubovaný návrat do normálu v plnejmiere ukáže v akej žalostnej forme sa ekonomiky nachádzajú, a kde je skutočná miera (hyper)inflácie.
Niektorí hovoria, že nás čaká ekonomická kríza aká ešte nikdy nebola. Ja dúfam že nemajú pravdu, lebo potom si ani neviem predstaviť aká veľká a ničivá bude musieť byť tá vojna, aby povojnová obnova priviedla svet späť k prosperite.


Nič z toho čo tu píšem sa nemusí stať, tie scenáre sú vždy mnohovariantnné a závisia od masovej štatistiky správania všetkých účastníkov procesu - každého z nás. Preto Vás na záver tiež chcem vyzvať aby ste čítali tlsté knihy, pretože znalosti ktoré si tak osvojíte Vám pomôžu uvidieť a pochopiť viac. Päť strán denne, aby ste neboli obete manipulácií elít, ale ľudia ktorí vedome bránia záujmy seba a svojich rodín a v plnej miere využívajú svoj potenciál v súlade s božím zámerom.


S pozdravom
Roman


P.S.: Opísal som situáciu v ktorej sa aktuálne nachádzame iba z pohľadu spodných troch priorít riadenia. Ostatné môžem nabudúce. Ale budem rád keď sa pridáte a tému rozviniete z pohľadu 3 vyšších priorít.


Posledný príspevok od zahadum  ·  18. 2. 2022 o 04:47
1.1k
6

Irácké úřady vybraly francouzské stíhačky Dassault Rafale v hodnotě 240 milionů dolarů a celková výše kontraktu činila 3,36 miliardy dolarů. Údaje o tomto účtu vede vydání "Aerotime Hub". zde
Mne to vychazi na 14 kusu, asi po dohode s Putinem, kdyz prisli o obchod kvuli AUK.


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  17. 2. 2022 o 20:18
366
1
Yori zverejnil(a) 15. 2. 2022 o 12:45
Mimo kategórií
Y

Jaromír Jágr dnes slaví 50. narozeniny, ani pro hokejistu vysoký věk mu nebrání, aby ve své bohaté kariéře pokračoval. Česká hokejová legenda nadále hraje českou nejvyšší soutěž za Rytíře Kladno, jejichž je zároveň i majitelem.
Oveckin: „Jágr je výjimečný. Je to skutečná legenda, která má spoustu rekordů. Myslím, že kdyby stále ještě hrál v NHL, dostal by se stoprocentně na druhé místo v počtu gólů. Ale člověk nikdy neví. Hokej strašně moc miluje, proto pořád ještě hraje. Bůh mu nadělil zdraví, což je dobrá věc“. zde


Y
Posledný príspevok od constanze  ·  17. 2. 2022 o 18:35
764
3

Na silnicích i železnicích způsobuje problémy silný vítr. Mnoho domácností je bez elektřiny, hasiči mají stovky výjezdů. Na nejvyšší české hoře Sněžce naměřili meteorologové vítr silný až 181 km/h.
Vysoký stupeň nebezpečí bude platit až do čtvrtečních 15:00. Odpoledne vítr zeslábne, avšak meteorologové upozorňují, že i tak bude silný. Polevit by měl po půlnoci na pátek.
Meteorologové upozorňují, že kvůli větru může dojít k poškození stromů a lesních porostů, možné jsou ale i menší škody na budovách. Hrozí také nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi a očekávat lze i komplikace v dopravě. zde


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  17. 2. 2022 o 17:03
3.1k
65

Zemědělství/Potravinářství/Potraviny
Zakládám nové téma, kde bych rád soustředil informace a diskusi k tématu zemědělství, potravinářství, potravin, výživy, lesnictví ekologie a dalších souvisejících oblastí.
Je to jedna z klíčových oblastí soběstačnosti – podmínek suverenity státu. Určitě jste zaznamenali, že právě sem je veden další útok (po energetice), který má snížit životní úroveň, ale nejenom (souvislosti bychom našli prakticky se všemi prioritami řízení).
Na jedné straně jsou zde objektivní měnící se vnější podmínky, které tlačí na současný systém (změny klimatu, rozkolísanost počasí, přílišná exploatace moří a zemědělské půdy atd.) vyžadující korekci řízení (přizpůsobení se realitě). Na druhé straně jsou nám záměrně podsouvány uměle vytvořené hrozby a ideologie (Geen Deal, eko-fašismus, vegetariánství atd), s cílem využít situaci nutné korekce k realizaci subjektivních cílů protivníka (např. GP - korekce demografického růstu populace - omezení fertility, zvýšení mortality, omezení délky dožití, zvýšení závislosti na systému, snížení spotřeby, zastavení rozvoje lidstva, zotročení lidstva atd; pro nadstátní US elity jsou to cíle jako – udržení ekonomické a politické nadvlády nad koloniemi, zachovat si postavení řídící elity s právem na rabování veškerých planetárních zdrojů – všeho si dovolování.
Cílem je:


 • analyzovat a rozkrývat vnější řízení (vkládat nalezené informace, články, videa, které se nás většinou snaží směrovat právě k výše popsaným cizím cílům
 • navrhovat, formulovat naše představy, jak by se tato oblast měla postupně změnit, optimálně přizpůsobit novým podmínkám podle našich představ, v zájmu lidí

Posledný príspevok od Dobrodej  ·  17. 2. 2022 o 14:14
206
0

Nákladní loď Progress MS-19, která se 15. února vydala k ISS na raketě Sojuz 2.1 z kosmodromu Bajkonur, se připojila k ruskému segmentu stanice, translace je vysílána na webové stránce Roskosmosu.
Cesta k ISS trvala více než dva dny, za tuto dobu loď urazila přibližně 1,4 milionu kilometrů a 34krát obletěla Zemi.
Na palubě lodi je inventář k provedení lékařských a biologických experimentů, pokládání kabelů, aby mohlo být dokončeno vybavení laboratorního modulu Nauka a také šest malých satelitů JUZGU-55 Jihozápadní státní univerzity. Satelity budou vyneseny na oběžnou dráhu během jednoho z výstupů do volného vesmíru.
Nákladní loď zůstane na oběžné dráze po dobu 370 dní.
V současné době pracují na palubě ISS kosmonauti Roskosmosu Anton Škaplerov (velitel stanice) a Pjotr Dubrov, také astronauti NASA Mark Vande Hei, Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová a astronaut Evropské vesmírné agentury Matthias Maurer.
Cely clanek zde.


Y
3.6k
58
Lavazza zverejnil(a) 11. 2. 2022 o 12:05
KSB a DVTR

Zakladám túto tému, lebo som práve dopočúvala IV s Andrejom Dankom. Má svoje limity, ale mne je čoraz sympatickejší.


Ale nie o tom som chcela. My sa nepohneme v spoločnosti ďalej, pretože ľudia nechápu ako sa riadi zložité supersystémy, čo je štát a podobne, to čo Pjakin stále vraví. Oni naozaj vychádzajú z toho, že keď boli Smer a SNS vo vláde, mohli zmeniť systém. Áno, na niektoré veci vplyv mali, ale na veľa nie.


Konieckoncov aj IV sa tvári ako kritik režimu, ale neponúka alternatívu (ktoré je uskutočniteľná), viď Dr. Harabin. Ako kopať do Fica a stále hovoriť, že rozmyslite si koho budete voliť. Danko, Fico, nech si myslime čokoľvek majú kontakty v Rusku, tam kam by náš slovanský národ mal smerovať (a to píšem ako príslušník maďarskej menšiny tuná na sk).


Trebalo by robiť osvetu ohľadne KSB, ľuďom vysvetlovať. Má to dosah 2,8% počúvanosť, aspoň čo tam zaznelo. Myslím, že by tam niekto z našich analytikov mal vyduť. Viem, že @Boletus má reláciu na SV, ale toto má dosah. Čo si o tom myslíte?

Ja nehovorím, že Fico alebo Danko sú super, ale je to najlepšie, čo máme. Danko hovorí o spolurpáci a celkom odkrýva Pelleho - parafrázujem, ako namysleného, ktorý sa nebaví s ním ani s Ficom.


Posledný príspevok od Lavazza  ·  17. 2. 2022 o 11:10
4.6k
38

organizovaná skupina sa dá opísať
-staticky to je štruktúra (odpoveď na otázku kto?)
-dynamicky, to je vektor cieľov a riadiace projekty (odpoveď na otázku čo?)
-konceptuálne, to je koncept riadenia (odpoveď na otázku ako?)
vzhľadom na zložitosť analýzy GP je potrebné začať od jednoduchšieho k zložitejšiemu. najprv treba štúdiom dejepisu pochopiť statickú štruktúru a pri jej štúdiu odpozorovať historicky známe spôsoby manévrov a dvojíc centier koncentrácie. potom treba konkrétne postavičky priradiť ku konkrétnej z dvoch vetiev GP s ďalším členením podľa priorít riadenia DVTR, nakoniec sa nám ukážu cez zapojenie postavičiek aj konkrétne projekty a z toho môžeme odhadnúť vektor cieľov.
vieme, že GP vytvára vždy 2 vetvy -


 1. vetva imperiálnej moci Venetto=Benátska republika: S zdrojová základňa katolíci, Európa, systém árendy pôdy, obchod, D násilná zmena okupáciou vojskom, zlý policajt, nástroj moci kult (pápežstvo), odkryté štruktúrne riadenie s fixnou hierarchickou štruktúrou, nábor cez vstup do rádu a sekty, K koncept etnická nenávisť, červení, tradícia babylonská.

 2. vetva bankového pragmatizmu Genoa=Janovská republika: S zdrojová základňa - templári FR, rozikruciáni UK, Orient, islamský svet, výroba, finančníctvo, obchod, D pomalé nenápadné zmeny; dobrý policajt, nástroj moci peniaze (Florencia), skryté štruktúrne riadenie cez lož a korupciu s flexibilnou sieťovou štruktúrou, nábor cez vstup do lóže a sekty, K koncept lakomosť, bieli, tradícia egyptská.

Pozn. často vhadzované rozdelenie na tzv. civilizáciu mora a súše je zavádzanie, lebo obe vetvy mali povahu mora (lode, prístavy) aj súše (dobyté územia), pojem «centrum koncetrácie ľudských a výrobných zdrojov» podľa KSB lepšie opisuje realitu a súčasne vysvetľuje dôvod historického prechodu od vidieckeho osídlenia ku mestským štátom.

táto séria má 3 témy:

 1. Globálny prediktor - štruktúra
 2. Globálny prediktor - dynamika, vektor cieľov
 3. Globálny prediktor - globálne koncepty

séria má ambíciu dať návod ako vedecky popísať statickú štruktúru, dynamické fungovanie GP a z toho odpozerať a poskladať koncepty GP. taký postup dokáže zachytiť aj nové, resp. doteraz neznáme koncepty.


GP
Posledný príspevok od analytik  ·  16. 2. 2022 o 22:29
1.1k
9

Dva důležité články s ohledem na šíření v diskuzích s poukazem, proč vedení našich států neřídí v zájmu svých občanů:


https://kob-forum.eu/2022/02/14/globalni-rizeni-realita-nebo-vymysl/


https://kob-forum.eu/2022/02/04/uclg-chobotnice-globalni-moci/


Fakticky se jedná o strukurní řízení pomocí virtuálních struktur.


Vzájemná vloženost supersystémů předpokládá existenci prvků, které současně náleží několika su-persystémům. V daném případě termín „souběžná příslušnost“ označuje, že v paměti prvku, souběžně náležejícího určitému počtu z několika vzájemně vložených různých supersystémů, existují fragmenty informačně-algoritmického zajištění každého supersystému z této množiny. I když ve stejném časo-vém okamžiku tento prvek vůbec nemusí souběžně zpracovávat algoritmiku všech supersystémů, ke kterým náleží. Tj. virtuálnost struktur předpokládá existenci prvků, které v různých časových okamži-cích projevují svou aktivitu v algoritmice různých supersystémů vlivem vnitřních procesů adresné výměny informací v každém z nich (podobné adresné šíření informací neprobíhá při bezstrukturním řízení, které vzniká jako výsledek cirkulace neadresného šíření informací).
Právě v důsledku této skutečnosti vznikají struktury, které se objevují jakoby z ničeho nic, chvíli fungují a zase mizí bez jakýchkoliv „viditelných příčin“, asi tak jako se objevují a mizí bubliny na loužích při dešti, pokud samozřejmě pomineme tu skutečnost, že déšť vidíme i cítíme.
Uvedeme příklad řízení na základě virtuálních struktur. Předpokládejme, že:
• „supersystém č. 1“ je podmnožinou prvků „supersystému č. 2“, tj. každý prvek „supersystému č. 1“ je současně i prvkem „supersystému č. 2“, ale ne každý prvek „supersystému č. 2“ je prvkem „supersystému č. 1“;
• „supersystém č. 2“ není z úrovně „supersystému č. 1“ viditelný;
• do „supersystému č. 1“ proniká struktura, která je nositelem nějakého procesu řízení organizova-ného na úrovni „supersystému č. 2“.
Za takto stanovených podmínek bude fungování této struktury na úrovni „supersystému č. 1“ vní-máno jako ničím nepodmíněné „náhodné shody okolností“ vzájemně se doplňujícího charakteru v chování prvků „supersystému č. 1“, a vůbec ne jako projev činnosti struktury, která do „supersysté-mu č. 1“ pronikla ze „supersystému č. 2“.
Není-li možné charakter těchto nenáhodných shod okolností na úrovni „supersystému č. 1“ odhalit, je veškerý souhrn takových „náhodných“ shod okolností na úrovni „supersystému č. 1“ – řízením na základě virtuálních struktur.


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  16. 2. 2022 o 21:56
363
1

Bangkok bude mať nový oficiálny názov


Krung Thep Maha Nakhon sa stal oficiálnym cudzím názvom hlavného mesta Thajska
Thajská kráľovská akademická rada oznámila zmenu oficiálneho zahraničného názvu hlavného mesta krajiny z Bangkoku na Krung Thep Maha Nakhon. Uvádza sa to v stredajšom vyhlásení rezortu.


Dokument zároveň zdôrazňuje, že „možno použiť oba názvy – Bangkok a Krung Thep Maha Nakhon“. Deň predtým schválil kabinet ministrov projekt aktualizácie názvov krajín, území, administratívnych zón a hlavných miest. Predpokladá sa, že nový názov Bangkoku nebude prijatý, kým ho neskontroluje špeciálna komisia.


Rada aktualizovala pravopis krajín, území, administratívnych zón a hlavných miest v slovníku medzinárodných zemepisných názvov „aby odrážal súčasnú situáciu“. Ak sa Krung Thep Maha Nakhon stane oficiálnym zahraničným názvom hlavného mesta, Bangkok bude v zátvorke. Zároveň sa zmenil aj pravopis veľkých a zemepisných názvov v niektorých iných krajinách.


Hlavné mesto Thajska bolo v thajčine vždy známe ako Krung Thep Maha Nakhon, zatiaľ čo anglický názov bol historicky Bangkok. V novembri 2001 rada oznámila používanie Bangkoku ako oficiálneho názvu.
https://tass.ru/obschestvo/13726893


Posledný príspevok od Yori  ·  16. 2. 2022 o 14:14
10.3k
127

Naďom a Korčokom vyrokovaná dohoda je momentálne v pripomienkovom konaní (uprostred sviatkov). Pripomienkovať ju možno len do 4. januára 2022, preto prosím o podporu petície proti tejto vlastizradnej zmluve.
https://www.peticie.com/hromadna_pripomienka_k_navrhu_na_uzavretie_dohody_o_spolupraci_v_oblasti_obrany_medzi_vladou_slovenskej_republiky_a_vladou_spojenych_tatov_americkych
PS: chcel by som poprosiť moderátorov, či by ju mohli do 4.1. nechať navrchu ako prioritnú.


Posledný príspevok od Zora  ·  16. 2. 2022 o 12:23
285
0

Biela kniha špičkových technológií prezentovaná v Rusku


Štúdia, ktorú pripravilo ministerstvo hospodárskeho rozvoja v spolupráci s Vysokou školou ekonomickou Národnou výskumnou univerzitou, národnými centrami technologickej iniciatívy, príslušnými oddeleniami a spoločnosťami, poskytuje analýzu vývoja ruského high-tech sektora v 10 kľúčových oblastiach.


Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruska pripravilo „Bielu knihu“, ktorá predstavuje štúdiu o vývoji špičkových technológií v Rusku av zahraničí. Prvá verzia analytického dokumentu, ktorá sa plánuje každoročne aktualizovať, je zverejnená na webovej stránke MED. Štúdiu vypracovalo ministerstvo z poverenia prvého podpredsedu vlády Ruskej federácie Andreja Belousova spolu s Vysokou školou ekonomickou Národnou výskumnou univerzitou, národnými centrami technologickej iniciatívy, príslušnými oddeleniami a poprednými spoločnosťami, tlačovou službou ministerstva správy o hospodárskom rozvoji.


Štúdia poskytuje analýzu 10 kľúčových high-tech oblastí: umelá inteligencia, internet vecí, mobilné komunikačné siete piatej generácie (5G), kvantová výpočtová technika, kvantová komunikácia, technológie distribuovaných registrov, technológie prenosu energie a distribuované inteligentné energetické systémy, technológie na vytváranie systémov skladovania elektriny vrátane prenosných, technológie nových materiálov a látok, pokročilé vesmírne systémy.


Smery vývoja

Na základe výsledkov analýzy autori identifikovali vzájomne súvisiace úlohy, ktoré je potrebné v blízkej budúcnosti vyriešiť pre úspešný rozvoj ruského high-tech sektora. Podľa analytikov je jedným z hlavných cieľov vytvorenie prevyšujúceho dopytu po ruských inovatívnych produktoch a službách. To umožní definovať dlhodobé usmernenia pre výskumnú agendu špecializovaných univerzít a vedeckých organizácií, ako aj zapojenie zástupcov malých a stredných podnikov do hodnotových reťazcov, uvádza štúdia.


Podľa ich názoru je tiež potrebné rozvíjať ekosystém, ktorý zahŕňa popredné technologické spoločnosti, start-upy, výskumné ústavy a centrá excelentnosti, aby sa všetkým zainteresovaným organizáciám poskytla možnosť vykonávať výskum a vytvárať inovatívne produkty a služby. To by malo popredným spoločnostiam umožniť premeniť sa na „centrá príťažlivosti“, okolo ktorých sa vytvoria reťazce vedeckej a priemyselnej spolupráce.


Okrem toho medzi dôležité úlohy patrí zabezpečenie priaznivých podmienok pre „bezbariérový rozvoj a urýchlené zavádzanie nových technológií“ a „vytvorenie súboru technologických riešení pre realizáciu „majákových projektov“ <...> a iných iniciatív pre sociálno- hospodársky rozvoj Ruskej federácie do roku 2030“.


Autori „Bielej knihy“ upozornili aj na hlavné výzvy vo vývoji špičkových technológií súčasnosti a poskytli možné spôsoby, ako na ne efektívne reagovať. "Jedným z najvýznamnejších [rizík] je silná závislosť od dovozu komponentov a zariadení vrátane tých, ktoré sú potrebné pre výskum a vývoj. Sankcie a iné obmedzenia negatívne ovplyvňujú výrobu a export high-tech produktov. V tejto súvislosti , rýchly rozvoj nových generácií domácej mikroelektroniky a vytvorenie výroby ruskej základne elektronických súčiastok,“ uvádza sa v štúdii.


Ďalším problémom môže byť podľa odborníkov nedostatok kvalifikovaného personálu vrátane špecialistov, ktorí dokážu pracovať s inovatívnymi riešeniami. Biela kniha navrhuje sformovať efektívny systém vzdelávania zamestnancov aktualizáciou existujúcich a zavádzaním nových vzdelávacích programov, ako aj podporovať spoločné výskumné programy firiem, vedeckých a vzdelávacích organizácií.


https://tass.ru/ekonomika/13721597


165
0

Na jeseň tohto roku centrálna banka začne už druhú etapu testovania digitálneho rubľa, uviedla prvá podpredsedníčka ruského regulátora Olga Skorobogatova.


Testovanie digitálneho rubľa prebieha v niekoľkých krokoch. Spočiatku boli k platforme pripojené úverové organizácie, potom federálna pokladnica. Ďalšou etapou je spustenie smart kontraktov a operácií s účasťou fyzických osôb, právnických osôb a štátu. Centrálna banka tiež plánuje zabezpečiť výmenu digitálneho rubľa za cudziu menu a poskytnúť nerezidentom možnosť otvárať si svoje peňaženky.


„Funkciu platenia za tovar a služby pomocou digitálneho rubľa plánujeme spustiť už túto jeseň. Radi by sme otestovali operácie s digitálnym rubľom s iným okruhom účastníkov finančného trhu. Je to pre nás mimoriadne dôležité, pretože nám to poskytne len skúsenosti, ktoré nám v budúcnosti umožnia prezentovať rôzne služby v rôznych scenároch,“ povedala Skorobogatová.


Digitálny rubeľ zníži mieru korupcie v Rusku a sprehľadní systém. Podľa koncepcie vývojárov digitálneho rubľa bude mať nový formát peňazí jedinečné kódy, takže každá transakcia za tovar, služby a prevody bude plne zobrazená. Tento názor predtým vyjadril Artem Golubev, docent katedry Ekonomiky na NWRIU RANEPA, kandidát ekonomických vied.


Zdroj: https://riafan.ru/1608273-bank-rossii-protestiruet-oplatu-tovarov-i-uslug-cifrovymi-rublyami-osenyu-2022-goda


3.1k
37

Lichtenštejnsko poprvé v historii zřídí v České republice honorární konzulát. Sídlit bude v Brně a konzulem se stane bývalý ministr kultury Daniel Herman. V tiskové zprávě to oznámil mediální kontakt lichtenštejnské vlády v ČR Michal Růžička


Historicky jsou Lichtenštejnsko a Česká republika velmi úzce spjaty. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší šlechtě především na Moravě. Vlastnil mimo jiné Lednicko-valtický areál zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO anebo zámky Bučovice, Plumlov či Velké Losiny.


Lichtenštejnsko žene spor o pozemky v Česku do Štrasburku
O dvě třetiny pozemků ale rod přišel při meziválečné pozemkové reformě, zbylý majetek mu byl zabaven na základě poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Tehdejší československé úřady konfiskaci provedly s poukazem na to, že se lichtenštejnský kníže František Josef II. přihlásil k německé národnosti a v souladu s tím se během války i choval.


Lichtenštejnové ale tvrdí, že vyvlastnění bylo neoprávněné, neboť vládnoucí kníže se za Němce neprohlásil a byl hlavou suverénního státu, který za války zachovával neutralitu. Lichtenštejnové se domáhají vrácení majetku soudní cestou. Země se v této souvislosti obrátila i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.


Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/lichtenstejsko-cesko-honorarni-konzulat-ministr-herman.A210505_172648_zahranicni_lesa


Posledný príspevok od hael  ·  15. 2. 2022 o 22:26
3.6k
17

Pozor!
Ministerstvo obrany RF objavilo pri ostrove Urup americkú ponorku typu „Virginia“.
Americká ponorka vstúpila do ruských výsostných vôd v oblasti Kurílských ostrovov a boli proti nej použité špeciálne prostriedky, informovalo ministerstvo obrany.
„Dňa 12. februára 2022 o 10:40 moskovského času bola v oblasti plánovaného cvičenia síl Tichomorskej flotily v teritoriálnych vodách Ruskej federácie pri ostrove Urup objavená ponorka amerického námorníctva typu Virginia “, uviedlo ministerstvo.Posádka US ponorky dostala cez podvodnú komunikáciu odkaz v ruštine a angličtine: "Ste v teritoriálnych vodách Ruska. Okamžite sa vynorte!"
Profesor I. Panarin špekuluje vo svojom video nižšie o tom, či bola poškodená loď a posádka ....


https://youtu.be/kcZRKS909dU
zdroj správy: https://ria.ru/20220212/podlodka-1772493860.html


Nový update: hovorí sa o bombovom zásahu plavidla


https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/4898/rusk-eacute-n-aacute-morn-iacute-ctvo-pou%C5%BEilo-scaron-peci-aacute-lne-vybavenie-proti-us-ponorke-ktor-aacute-vst-uacute-pila-do-rusk-yacute-ch-v-ocirc-d-pri-kurill-aacute-ch/1#post-57512


Posledný príspevok od Yori  ·  15. 2. 2022 o 17:34
932
13

Rozhovor z denníka N
https://dennikn.sk/2709585/rusko-ma-filozofiu-vandraka-ked-nastupi-stabilita-nudi-sa-vravi-filozof-epstein/?ref=tit1


Michail Epstein (1950 v Moskve, ZSSR)
Je profesorom ruskej kultúry a literatúry. Vyštudoval Moskovskú štátnu univerzitu.
Od roku 1991 žije a pracuje v USA. Prednáša na Emoryho univerzite v Atlante, vedie Centrum humanitných inovácií na Durhamskej univerzite vo Veľkej Británii.
Je členom amerického aj ruského PEN klubu. Je držiteľom mnohých ocenení, okrem iného za vklad do rozvoja kultúrnych vzťahov medzi Ruskom a USA.


Ruský filozof žijúci v USA Michail Epstein vidí Rusko z druhej strany oceánu ako „hordu“, ktorá sa zastaví len pred silou.


„Horde chýba akákoľvek ideológia, horda ťahá dopredu. Ide, ničí, vraždí, podmaňuje si. Hordu ideológia nezaujímala, zaujímala ju výlučne moc. Územie. A tak došla od Tichého k Atlantickému oceánu,“ vysvetľuje, čo má pod pojmom horda na mysli.


Epstein v rozhovore okrem iného hovorí, či podľa neho rozumie Západ Rusku a Rusko Západu, aké je najväčšie prekliatie Ruska, odkiaľ sa vzala skvelá ruská literatúra a na čo sa pýtajú americkí študenti, keď chcú pochopiť ruský smútok.


Sledujem rozhovory medzi USA a Ruskom, presnejšie medzi „kolektívnym“ Západom a Ruskom. Zdá sa aj vám, že si rozumieme čoraz menej?


To je pochopiteľné. Pretože to, čo vidíme dnes, pripomína pokusy z 13. a 14. storočia, keď západná civilizácia chcela rokovať s Džingischánovou Zlatou hordou. Jediné, čo malo zmysel, bolo zastaviť ju všetkými možnými silami. Normálny dialóg je sotva možný. Bohužiaľ.


Možno robíme chyby. Buď sme príliš tvrdí a nadradení, alebo sa, naopak, plazíme…
Keď k civilizovanému džentlmenovi na ceste pristúpi bandita, ako by s ním mal hovoriť?


Pokiaľ ste na tej ceste sám, asi by som nevolila agresívny, nadradený tón.


Predovšetkým je dobré byť v takej chvíli patrične vyzbrojený. Hlavne však nesmieme pristúpiť na vydieranie a zastrašovanie.
Ak by sme totiž teraz napríklad pristúpili čo i len na časť tých nezmyselných požiadaviek, s ktorými prišlo Rusko, o chvíľu bude [lock]požadovať viac a viac… To je psychológia vandráka.
Rusko síce budí dojem normálneho štátu, je členom Bezpečnostnej rady OSN, ale v skutočnosti je to banditská krajina vyznávajúca tzv. gopkultúru (kultúru vagabundov) .
Keď námestník ministra zahraničných vecí Riabkov povie: „Zoberte si drobné a choďte…“ (povedal to v Ženeve na adresu NATO) , nie je to slovník diplomata, ale chuligána, vagabunda, vandráka. Alebo keď predstaviteľ Ruska v OSN povie anglickému delegátovi: „Čo na mňa zízaš? Pozri sa inam…“
Prečo si nikto z Rusov nedovolí takéto správanie pri rokovaní s Čínou? Prečo tak rýchlo odišli z Kazachstanu? Pretože im Číňania odkázali, nech odídu. S Rusmi treba hovoriť tvrdo. Pretože len čo uvidia najmenšiu slabinu, ihneď ju zneužijú.
To je zvyk banditov – využiť slabosť protivníka a požadovať ďalšie ústupky. Horde nesmiete ukázať slabosť.


Chcete azda porovnávať súčasnú situáciu, súčasné Rusko s tým, čo sa dialo na pomedzí Európy a Ázie pred ôsmimi stovkami rokov?


Súčasnú existenciu Ruska musíme odvodzovať od toho, čo ho postihlo v histórii. Vzniklo ako dcérska spoločnosť hordy. Moskovské kniežatstvo bolo postupne obsadené hordou a nakoniec sa samo hordou stalo.


Čo myslíte slovami ‚byť hordou‘? Je to niečo urážlivé? Neúctivé?


To je charakteristika mentality kočovného národa, ktorý nevie, čo sám so sebou robiť vo chvíli, keď nastúpi stabilita.
Nudí sa. Chce sa stále niekam posúvať, pohybovať sa. Preto po horde zostáva pustatina. Nedokáže vybudovať vlastnú vyspelú civilizáciu, stále si niečo berie od druhých národov, ktorých územie zaberá. Zmysel existencie hordy je v expanzii.


Počkajte – aj horda, a nakoniec aj dnešní Rusi, sa jednoducho chcú maťdobre. To je cieľ. Expanzia je na to síce nevyberavý, ale predsa len jednoduchý prostriedok.


Ale áno. Chcú dobre žiť. Avšak dlhodobo sa im to nedarí. Takže to ľudia už prijali ako fakt.


Možno to prijali, ale zároveň sa zdajú byť večne nespokojní, frustrovaní… Prinajmenšom pri pohľade do slávnych ruských literárnych diel, o ktorých prednášate americkým študentom, sa zdá, že Rusko je plné depresívnych nešťastníkov. Lenže zo svojich ciest po Rusku viem, že ani toto neplatí absolútne.


Áno, so svojimi študentmi preberám literatúru 20. storočia – Zamiatina, Platonova, Achmatovovú, Solženicyna, Šalamova… A oni sa ma potom naozaj pýtajú, prečo je Rusko vždy a za každých okolností nešťastné.


Čo im hovoríte?


Hovorím im, že existuje niečo ako teritoriálne prekliatie. Prekliatie obrovského priestranstva, ktoré však nikdy nebude tvoje úplne celé. Vždy bude trochu cudzie. Preto sa ti tam nikdy nepodarí vybudovať niečo stabilné, s dlhodobou perspektívou.
Tak vzniká stav absolútnej neukotvenosti. Ako to opisuje Dostojevskij v Besoch – rovina, ktorá nepozná pojem hore a dole, vpredu a vzadu. Prechádzaj sa po tej šírej stepi, ako chceš.


Vy opisujete veľkú Rus ako hrôzu, ale mne to pripadá aj poetické a inšpiratívne. Rozhodne to nedáva dôvod na to, aby sme súčasné Rusko nazývali modernou hordou.


Počkajte. Viete vôbec, že Moskovské veľkokniežatstvo sa stalo v dôsledku štátneho prevratu v roku 1480 po tzv. státí na rieke Ugre – čo bol taký vtedajší Majdan – následníkom hordy? Aj Boris Akunin vo svojich Dejinách ruského štátu vysvetľuje, že súčasný ruský štát je následníkom hordy. Sedemsto rokov vyznáva typ štátnosti typickej pre hordu.
A čo tá horda je? Horde chýba akákoľvek ideológia, horda ťahá dopredu. Ide, ničí, vraždí, podmaňuje si. Nepotrebuje náboženstvo na to, aby tieto postupy zdôvodňovala. Hordu ideológia nezaujímala, zaujímala ju výlučne moc. Územie. A tak došla od Tichého k Atlantickému oceánu.
Aj vďaka tomu, že bojovníci hordy mali luky s veľkým dostrelom. Dokázali sa nimi trafiť do cieľa na vzdialenosť 400 krokov. Anglické luky zasiahli cieľ vzdialený maximálne 300 krokov. Horda strieľala, postupovala a rozširovala sa.


Za pomoci vtedy moderných zbraní…


Áno. Po slávnom roku 1480 sa Moskovské veľkokniežatstvo rozšírilo na územie, ktoré predtým zaujímala horda. Prvé, čo v novej úlohe Rusi urobili, bolo ideologické odôvodnenie svojho odporu k Západu. Vyzbrojili sa náboženstvom. To bola novinka. Pretože horda žiadne ideologické opory svojho konania nepotrebovala.
Rusko áno a vybralo si vieru. Vyhlásilo sa za jediný skutočný a zároveň najväčší pravoslávny štát na svete. Moskva sa pasovala za tretí Rím.
Po niekoľko storočí sami sebe Rusi hovorili, že sa musia rozširovať, pretože ich spája viera. Tá správna.


Až do roku 1917…


Po Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii sa objavila nová téza – sme nosiči sociálneho pokroku, budujeme žiarivú budúcnosť. Komunizmus.


V roku 1910 sa v Kaspickom mori plavila loď so skutočným pravoslávnym chrámom na palube. Foto – neznámy autor/Wikimedia Commons


V roku 1991 skrachoval aj Sovietsky zväz a motivácia šírenia komunizmu prestala byť aktuálna. Čo je hnacím motorom ruskej expanzie dnes?


Napríklad vo vzťahu k Ukrajine žiadna ideologická podpora nevraživosti neexistuje. Pravoslávie je v oboch krajinách, kapitalizmus tiež. Čo zostáva ako ideologická opora? Horda.


Hordizmus je podstatou putinizmu. Je to náhrada za staré ideologicko-náboženské bitky so Západom. Ukazuje sa, že nič z toho nie je potrebné. Stačí byť hordou. Napred, bojujte!


Ak posielate človeka do boja, musíte mu vysvetliť prečo. Ideologicky ho vyzbrojiť. Inak pri prvej ťažšej situácii zdvihne ruky nad hlavu.


Ruskému človeku stačí pocit, že je zúfalý. Potom môže rozpútať aj jadrovú vojnu. Rusi sú zvláštni, nešťastní ľudia, ktorých ani ja úplne nechápem.
Veď vlastne všetko majú. Mohli by byť bohatí, sú silní, majú obrovské nerastné bohatstvo… Prečo lezú do konfliktu so Západom? Niečo ich pudí. A ja presne neviem čo.


Nie je to však všetko len blafovanie? Skvele vedená partia, ktorá nás núti báť sa Moskvy?


Áno. Rusko nechce ani tak samotný konflikt, ako skôr využiť to, že hrozí. Dáva najavo, že nemusia ctiť žiadne zákony ani dohody. Ako keď šialenec zdrhne z blázinca – skúste ho pochopiť, skúste mu porozumieť. Tým odpovedám na vašu otázku, prečo si nejako nerozumieme.


Rusi predsa nie sú šialení.


Oni to imitujú. Lenže už to imitujú tak dobre, že sami nevedia, kde je hranica, ktorú nemožno prestúpiť. A potom nastane moment, keď sa odtrhnú z reťaze, a celé ľudstvo uvrhnú do tmy.


Dokážeme ich presvedčiť, že to nie je správna cesta?


Čína ich dokáže presvedčiť. Pretože Čína rozhodne nechce zaniknúť. Čaká ju skvelá budúcnosť. Bude to superveľmoc.


Tvrdíte, že Rusko je horda, ktorej hlavným cieľom je plieniť. K de sa však vzali v prostredí hordy také skvelé literárne diela, skvelí spisovatelia, poézia, skrátka kultúra, ktorú obdivuje celý svet?


Rusi sú skvelí žiaci. Sami nič nevymysleli. Kým bolo Rusko izolované od Západu, žiadna veľká literatúra tam neprekvitala. Až po reformách Petra I. sa veľmi pomaly Rusko približovalo k tomu, čo poznáme a obdivujeme – Puškin, Dostojevskij… Sú to plody párenia panenskej ruskej nekultúry so západnou kultúrou.
To sa občas stáva, že na neobrobenej pôde, kde dlho nič nerástlo, dôjde pri stretnutí s nejakou inou civilizáciou k pseudomorfóze. Vznikne niečo nové. A tak v Rusku vznikla veľká literatúra, veľká muzika, avantgardné javy vo výtvarnom umení, ale nič z toho nevychádza z miestneho podhubia. Len sa energia západnej kultúry preliala do širokých ruských priestorov.
Pokiaľ Rusko opäť upadne do izolácie, nastúpi tam zase to známe kultúrne ticho.


V histórii však Rusko má byť na čo pyšné.


Chcete povedať, že pred mnohými desaťročiami vyhrali vojnu s Nemeckom. A to aj vďaka Západu, mimochodom.


A čo napríklad Gagarin?


Áno, Gagarin. Ale na Mesiac už nedoleteli. Či už sa pozriete na najväčšie úspechy vedy, kultúry alebo filmu, je to predovšetkým Európa a Amerika, kde ich dosiahli.
V tomto ohľade je Rusko veľmi chudobné. Keby nemalo prepracovanú propagandu, nemá sa čím pochváliť.


Šport?


Máte na mysli ten doping? Je to všetko veľmi smutné.


Konštatujete, že všetko je v Rusku zlé, nič tam nestojí za reč, sú nebezpeční… Ale ako potom s nimi žiť na jednom kontinente?


Ruska sa treba vždy aspoň trochu báť. Pretože nemôžem nájsť v histórii moment, keď by nevyvolávali strach. Azda v 90. rokoch bola nádej, že všetko bude inak. Od Gorbačova do Jeľcina. Potom sa to rozplynulo. Obávam sa, že zázraky sa nedejú.
Veď sme si mysleli, že svet je jedno krásne miesto, kde bude čoskoro všade demokracia, technológie nás definitívne spoja… A zrazu sme opäť na prahu jadrovej vojny.


Možno ste veľmi prísny. Rusko predsa nepatrí do čisto európskeho priestoru, ale predstavuje niečo úplne svojbytné – Euroáziu?


Niektorí ľudia tvrdia, že Rusko je hlavná euroázijská veľmoc, stredobod tejto časti sveta. Akoby spájalo dva kontinenty a bolo hlavou atlantickej civilizácie.
Dobre. Tak teraz si nakreslite mapu a zaneste do nej súčasné ľudské a civilizačné zdroje. Zrazu vidíme len tenký kanálik, ktorý spája obrovský Východ a obrovský Západ. Na tomto medzipriestranstve nájdete vymierajúci národ, ktorý každý rok príde o milión ľudí.


V dnešnom svete je mať priestor bez ľudí, autá a obchodné centrá skôr výhoda, nie?


Rusko predstavuje skutočne obrovské územie. Z tohto kvantitatívneho pohľadu je ďaleko pred Čínou, Kanadou a ďalšími obrami. A tento kolos spájajúci Európu a Áziu sám seba presvedčil, že má určitú misiu, akúsi europeizáciu tej „divokej a zaostalej“ Ázie. Lenže zrazu nemá koho europeizovať. Pretože Ázia medzitým Rusko predbehla.
Takže jediný, koho by teraz Rusko mohlo europeizovať, je Severná Kórea. Predovšetkým by však malo europeizovať samo seba.


Namiesto toho mu však hrozí z našej strany zase izolácia…


Nechápem, prečo Západ nezopakuje Reaganovu taktiku. Reagan dostal Sovietsky zväz, oveľa mocnejší štát ako (dnešné) Rusko, na kolená len tým, že znížil ceny ropy. Za pár rokov sa ZSSR rozpadol.
Chápem starosť o klímu, ale dnes stojíme pred existenciálnou hrozbou jadrovej apokalypsy. Je teda potrebné prijať určitý klimatický kompromis a hoci len na niekoľko rokov povoliť využívanie všetkých možných zdrojov energie, aby Rusko ako plynárska a ropná veľmoc pocítilo tvrdý vplyv. Až potom sa vo svete, kde Rusko nebude predstavovať jadrovú hrozbu, bude možné zaoberať sa klímou.


Kedy ste boli naposledy v Rusku?


Pred Krymom. V apríli 2014 som tam bol naposledy.


Je to váš protest proti okupácii?


Je to princíp. Tým krokom sa z veľmoci stala nezákonná veľmoc.


Žijete medzi Američanmi. Boja sa Ruska?


Doteraz sa bežní Američania o Rusko veľmi nezaujímali. Teraz sa však pozriete na konzervatívny Fox News a všetkých šesť hlavných materiálov je o Rusku a o Ukrajine.
Predtým bolo Rusko na periférii záujmu. Američania sa viac zaujímali o to, čo sa deje v Afrike alebo vo svete celebrít. Možno teraz pochopili vážnosť situácie.


Nemali by sme sa snažiť pochopiť aj ruský postoj? Moskva vníma snahu Ukrajiny začleniť sa do západných štruktúr a rozširovanie NATO ako svoje ohrozenie. Argumentuje tým, že USA by sa takisto nepáčilo, keby sa ruské rakety objavili vo Venezuele. Nesnažia sa obe veľmoci iba vykolíkovať si svoje sféry vplyvu?


No dovoľte! Také úvahy! Vari USA vzali Venezuele nejaký kus územia? USA prepadli Ukrajinu? Zobrali jej Krym? Alebo prepadli nejaký juhoamerický štát? Nie.
Sama Ukrajina si vybrala svoju cestu na Západ, pretože sa chce brániť banditovi, ktorý jej kradne územie. Je to slobodná voľba Ukrajincov. Nikto im nič nevnucoval.
Zato Venezuele zaplatia miliardy dolárov, aby jej vnútili svoju „ochranu“. Pritom ona nepotrebuje, aby ju Rusko bránilo pred USA.


Zdá sa, že Putin je inej mienky a telefonuje v poslednom čase všetkým prípadným spojencom na „tom“ kontinente…


Kremeľ naznačuje, že vo Venezuele môže rozmiestniť rakety, ktoré Venezuela vôbec nepotrebuje. Strašné vydieranie. Lenže toto sa môže v akejkoľvek chvíli zvrhnúť na skutočný ozbrojený konflikt.
Rusko, to obrovské Rusko, je neustále hrozbou pre svoje okolie.


Čo s tým? Vy ste známy tým, že za hlavnú bolesť Ruska považujete jeho veľkosť. Riešením je teda rozpad štátu? Je to žiaduce?


Bolo by to jednoduchšie – a verím, že takáto možnosť existuje –, vznik akéhosi spoločenstva menších útvarov. Iste by to znížilo napätie vo svete. Po rozpade ZSSR sa zdalo, že Rusko sa stane normálnym, mierumilovným štátom. Nevyzeralo to beznádejne. A teraz, po tridsiatich rokoch, je to inak.


Prečo sa tá nádej 90. rokov nezhmotnila?


Nepodarilo sa zvrátiť nekonečnú vieru v nadradenosť štátu nad individualitou človeka.
Nepodarilo sa zmeniť otrockú mentalitu obyvateľstva, ktoré je používané ako materiál pri politických dobrodružstvách štátu.
Dodnes je tam ctený absolútny diktát autokrata – chána. A chán musí „chánovať“, rozširovať svoje územie. Chánom je Putin. To je celá ich ideológia. Patriotizmus a viera v to, že Rusko je najdôležitejšie a musí byť veľké. Najlepšie by bolo, keby sa celý svet stal Ruskom.


Možno si to Rusi skutočne myslia, ale napríklad na rozdiel od nacistov nikdy neargumentovali tým, že sú lepší, že sú kvalitnejšia rasa. Ich argument bol vždy takýto: Chceme vám pomôcť, aj keď vy ešte nechápete, že to potrebujete. Aj o Ukrajincoch hovoria ako o bratoch. Aj nám chceli v roku 1968 „pomôcť“. Nejde o obrovský mesiášsky komplex?


To ste taká naivná? Alebo ma skúšate? Všetko to je lož a pokrytectvo.
To, čo robí teraz Putin, je v istom zmysle s nacizmom porovnateľné, ak nie horšie. Pretože Hitler – bez toho, aby som ho ospravedlňoval – bojoval s cudzími národmi a zaberal cudzie územie. Riadil sa rasovým a etnickým princípom.
A Rusi dnes? Sú ochotní zabíjať svojich bratov, ako označujú Ukrajincov. Svojich Slovanov, svojich pravoslávnych, vedľa ktorých žili po stáročia. To je Kainov hriech.


A cieľ?


Budete naši. Ak nie, zničíme vás. Vari to nechápete?
Ukrajinci prechádzali po stáročia strašnou skúškou. Likvidovali ich, bol hladomor, bola kolektivizácia, nepovažovali ich za rovnocenných občanov, hovorili im Malorusi, ukrajinský jazyk neuznávali. Teraz Ukrajinci chcú mať svoj štát a byť časťou Európy. Za toto ich Rusi chcú zničiť.


Aj prostí Rusi majú takéto velikášske expanzívne uvažovanie? Každý druhý Rus vám bude tvrdiť, že v roku 1968 k nám sovietske tanky prišli zachraňovať Československo, a úprimne tomu verí.


Vari sú to idioti? Alebo klamári? Takže k vám prídu ruské tanky a prostý Rus má veriť, že chceli Čechoslovákom pomáhať?


Možno si len naozaj fatálne nerozumieme…


Puškin v Kapitánovej dcére opisuje kováča, ktorý je akýmsi prototypom ruského človeka, ukážkou ruskej duše.
Zapáli dom, kam prišli rôzni činovníci, pretože ich nenávidí. Ľudia horia a on vidí mačku, ako behá po horiacich trámoch, chlapci sa tomu smejú.
Hovorí: „Vy nerestníci, božím stvorením pohŕdate…“ A riskuje život, aby vyliezol za tou mačkou a zachránil ju. Ľudia horia, tých zapálil, ale mačku zachránil. Dvojdušnosť.


Už Freud o tom písal. Jedna časť duše nevie, čo robí druhá. Je to typické pre primitívne národy, ktoré nemôžu spojiť dve časti svojho vedomia.


To isté platí vo vašom prípade. Najskôr vás Rusi okupujú a potom hovoria: „My sme vám chceli pomôcť, a preto sme vás zabíjali.“
Pohľad na Rusov ako na mesiášov je nesmierne naivný.


Vidíte, a aj niektorí Česi Rusko adorujú, iní ho nenávidia a pokladajú za barbarské. Mnohí hovoria aj toto: USA a Rusko, to je jedno a to isté. Tí aj tí niekam lezú, rozdeľujú si svet, obhajujú len svoje záujmy…


Mám Českú republiku veľmi rád. Nechápem, ako takí rozumní ľudia ako Česi môžu vidieť v USA a Rusku rovnaké zlo.


Ešte aj v EÚ.


Ani mne nie je socialistická orientácia EÚ príliš sympatická, ale s Ruskom by som ju neporovnával.


Cnie sa vám aspoň po niečom, čo ste v Rusku nechali?


Vôbec nie.


Ani po tej roztvorenej náruči, po tom, že v Rusku môžete k priateľom prísť na návštevu bez toho, aby ste sa ohlásili vopred telefonicky, dajú vám napiť, najesť… Po tých vrelých otvorených vzťahoch sa vám necnie?


Zostali mi tam priatelia. Časť z nich sa postupne presunula na Západ. Ale chodiť na návštevy bez ohlásenia sa ani v Rusku už nenosí. Ja osobne by som to ani nechcel, vy áno? Aby mi liezli ľudia domov bez dohovoru…


Takže vám to naozaj nechýba?


Ľudia áno, krajina nie.


Čo by sme mali čítať, aby sme Rusku viac porozumeli?


Napríklad Solženicyna alebo Čechova. Má poviedku Človek vo futráli . Klasika. Dej prebieha v ruskom mestečku, ktoré je v zajatí človeka vo futráli, v zajatí úradníctva, byrokracie, všetci sa boja.
Jediný, kto sa nebojí, je rodina Kovalenkovcov z Ukrajiny. Michail a jeho sestra Varvara, do ktorej sa človek vo futráli zamiluje. Kovalenkovci sú slobodní ľudia. Typickí Ukrajinci: spievajú piesne, sú uvoľnení, slobodomyseľní, niečo ako Taliani Východu.
Kovalenko nakoniec zhodí Belikova, človeka vo futráli, zo schodov. Ten zomrie a na chvíľu sa mesto slobodne nadýchne. Nie na dlho, ale na chvíľu áno.
Čechov sám chodieval na Ukrajinu a písal o Ukrajincoch ako o oduševnených, veselých, slobodných. Rusi sú v jeho podaní, naopak, chmúrni, zádumčiví, zviazaní… suroví.


Možno za všetko môže surová klíma?


Možno. Ukrajinci žijú predsa len v miernejšom podnebí. Lenže pozrite sa na Fínsko, Nórsko alebo Švédsko. Akú prívetivú civilizáciu vybudovali.
Surová klíma je určite dôležitým faktorom, ale Rusko je nielen studené, ale ešte aj veľké.


Veľké, až má z toho samo depresiu?


To obrovské priestranstvo nikto nemôže vnímať ako svoje, pretože vyzerá ako prízračný horizont. Veľké a neurčité „tam“ víťazí nad „tu“.
Príčina nešťastia Ruska aj toho, prečo Rusko robí nešťastnými iných, je predovšetkým v jeho rozlohe a vo vnímaní seba ako giganta. Je to prekliatie rozľahlého územia, ktorého sa nemožno zbaviť ani si ho osvojiť. Je možné sa len hanbiť a pustnúť spolu s tou krajinou a púšťať do každého domu, do každého srdca pocit bezvýchodiskovosti.


Posledný príspevok od Jiří.  ·  15. 2. 2022 o 13:06
396
0

Nový veľkolepý sci-fi film od majstra blockbustrov Rolanda Emmericha (Deň nezávislosti, Deň po tom, 2012).


Záhadná sila vytlačí Mesiac z obežnej dráhy okolo Zeme a pošle ho na kolízny kurz, aby ukončila život, taký ako ho poznáme. Do dopadu zostávajú len dva týždne a svet je na pokraji skazy. Manažérka z NASA a bývalá astronautka Jo Fowlerová (Halle Berry) je ale presvedčená, že pozná kľúč k záchrane nás všetkých. Veria jej len dvaja ľudia a to kozmonaut Brian Harper (Patrick Wilson) a konšpiračný teoretik KC Houseman (John Bradley). Títo nepravdepodobní hrdinovia sa vydajú na svoju poslednú misiu do vesmíru a zanechávajú za sebou všetkých, ktorých milujú, len aby zistili, že náš mesiac nie je tým, čím sa zdá. Vesmírna posádka sa vydáva na záchrannú misiu s jediným cieľom. Odvrátiť zánik ľudstva a skazu našej planéty.


230
1

Jubileum projevu Vladimíra Putina na Mnichovské konferenci o bezpečnosti 2007 a dnešek

"Dnes uběhlo patnáct let ode dne přednesení projevu na Mnichovské konferenci o bezpečnosti Vladimírem Putinem . K epochální události došlo 10. února roku 2007. Převratným se tento proslov stal proto, že zahájil novou epochu – epochu obnovení Ruska jako velmoci."


"USA plánovaly jedním pěkným tahem udělat kříž na ruských ambicích a tečku v historii Ruska. A tu se přihodil Krym.


Náhle přešel malý poloostrov během několika hodin pod ruskou kontrolu. Strategický význam Krymu, vznášejícím se současně nad vodami Černého moře a pevninskou Ukrajinou, zrušil jeho obsazení Američany. Jakékoliv seskupení instalované na Ukrajině se v takové situaci ocitalo od počátku s odříznutými komunikacemi. A budiž by Rusko prostě podpořilo tam vytvořené jakési “lidové republiky”, ale ono připojilo Krym, který se stal součástí ruského území. Moskva tak od počátku dala najevo, že její postup na poloostrově nepředpokládá žádné obchodování, že rozhodnutí má nevratný charakter a nebude za žádných podmínek odvoláno.


Bylo to naprosté fiasko dokonale propočítané a přesně naplánované operace na obsazení Ukrajiny. USA zůstaly s nikomu nepotřebným bídným nacistickým haraburdím v rukou, rozčilujícím Evropu a vnášejícím dodatečný rozbroj ve vztazích Washingtonu a jeho evropských spojenců. Čím déle zůstávaly na Ukrajině, tím horší se stávala jejich pozice, a odejít beze ztráty tváře z pouze obsazené země nemohly. Znamenalo to přiznat, že tři desetiletí práce všech politických struktur Washingtonu a desítky miliard dolarů byly utraceny nadarmo."


"Pokud Západ znovu odmítne, a USA zatím pracují na zmaření jednacího procesu, tak v takovém případě bude uspořádání také probíhat v jednostranném pořádku: Moskva s Pekingem všechno rozhodnou se svými spojenci samostatně, a přijaté rozhodnutí prostě oznámí Západu.


Během současné krize Rusko poprvé jasně hrozí Západu ozbrojenou silou. Ne válkou, ale právě ozbrojenou silou, stojící za zády diplomatů. Rozhodnutí zda jít na další konfrontaci, která dovede k válečnému konfliktu nebo se přece jen domluvit zde a nyní, je prozatím možnost, kterou by měl přijmout Západ. A tam to chápou. Evropa se třese, Amerika se kroutí, nechtějí říci “ano”, ale bojí se říci “ne”."


https://www.novarepublika.cz/2022/02/jubileum-projevu-vladimira-putina-na-mnichovske-konferenci-o-bezpecnosti-2007-a-dnesek


Posledný príspevok od Lin  ·  15. 2. 2022 o 11:22
463
1

Prestižní The Athletic uveřejnil žebříček nejlepších dresů všech dob. Nejvíce byl nadšen kanadský hokejový redaktor Murat Ates.„Tyto krásky z Česka mají tak syté barvy a erb, díky čemuž si připadám jako ve Hře o trůny,“ prozradil Ates. „Dvouocasý lev? Orlice s korunami a drápy, ze kterých mám noční můry? Noc je dlouhá a plná hrůz, přátelé, a já jsem do těch dresů blázen,“ odkazoval autor píšící především o Winnipeg Jets na populární televizní seriál.
...nad krásou českých trikotů s motivy rytířské zbroje se takřka rozplýval.Ates = oheň
Murat =jeden z Napoleonových maršálů a král Neapole
https://www.idnes.cz/xman/styl/joachim-murat-jean-baptiste-bernadotte-napoleon-bonaparte.A170307_164800_xman-styl_fro
( jeho příběh je velmi zajímavý)


Ostatní se umístili v tomto pořadí:
10 nejlepších olympijských dresů v historii podle The Athletic


 1. Česko, Peking 2022
 2. USA, Squaw Valley 1960
 3. Švédsko, Turín 2006
 4. Německo, Soči 2014
 5. Finsko, Soči 2014
 6. Slovensko, Soči 2014
 7. Kanada, Lillehammer 1994
 8. Sovětský svaz, Lake Placid 1980
 9. Japonsko, Nagano 1998
 10. Dánsko, Peking 2022

odkaz: uveřejněno 12.2.2022 v 11:00
https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-olympijske-hry-zoh-2022-hokej-na-zoh-2022/409203/nejlepsi-v-historii-ceske-dresy-z-ciny-uchvatily-zamori-jako-ze-hry-o-truny.html


Posledný príspevok od dasa  ·  15. 2. 2022 o 09:59
1.2k
7

Velitelství informačních a kybernetických sil Armády České republiky zveřejnilo na svém twitterovém účtu obrázek s americkou vlajkou nad Říšským sněmem, kterým se odvážilo vysmát se vítězství Ruské armády nad fašismem.
K tomu statusu autoři napsali komentář, v němž vysvětlili pojetí Operace pod falešnou vlajkou (false flag operation), které jim přišlo vhodné.
„False flag operation - agresorem záměrné provedení útoku na sebe samého, a následné svalení viny na svého protivníka. Jsou využívány k ospravedlnění dobyvačných válek, kdy se agresor tváří jako obránce, aby tím získal podporu doma - a v případě schopné propagandy i v zahraniční,“ stojí v poznámce od Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR, které z nějakých důvodů přirovnalo osvobozující válku k tak zvané „dobyvačné.“
https://cz.sputniknews.com/20220214/armada-cr-uverejnila-obrazek-s-americkou-vlajkou-nad-risskym-snemem-17621234.html


Posledný príspevok od Kancelar  ·  15. 2. 2022 o 07:33
462
1

Kosmická loď Sojuz MS-19 odstartovala s ruským filmovým štábem projektu Výzva.
Sojuz MS-19 odstartoval z kosmodromu Bajkonur. Expedice ISS zahrnuje kromě kosmonauta Antona Škaplerova také ruského filmového režiséra Klima Šipenka a herečku Julii Peresildovou. Filmový štáb na ISS natočí část prvního celovečerního filmu ve vesmíru "Výzva".
Šipenko a Peresildová stráví na ISS 12 dnů a poté se vrátí na Zemi na palubě kosmické lodi Sojuz MS-18. Škaplerov zůstane na oběžné dráze.
Tento start je první za více než 21 let, kdy na palubě kosmické lodi Sojuz jsou pouze ruští kosmonauti a „turisté“.
https://cz.sputniknews.com/20211005/start-kosmicke-lodi-sojuz-ms-19-s-filmovou-posadkou-z-bajkonuru-16057201.html


Y
Posledný príspevok od Berenika  ·  15. 2. 2022 o 05:38
523
1

Rusko (RF) sa vo svojom zápase o úplnú suverenitu
blíži do finále ...


Začalo odkopávanie podpindosov.
Zástupkyňa Štátnej dumy Ruskej federácie Oksana Pushkina sa vyjadrila k projektu ruského ministerstva kultúry „Základy štátnej politiky na zachovanie a posilnenie tradičných ruských duchovných a morálnych hodnôt“ a označila ho za absolútne zbytočný v r. modernej reality.


Pushkina si je istá, že sotva existujú ľudia, ktorí sú proti hodnotám ako život, dôstojnosť, ľudské práva a slobody. Uviedla, že dokument je úplne presýtený propagandou, ktorá označuje Spojené štáty a spojencov, nadnárodné korporácie a tak ďalej ako zdroje hrozieb.


„Pamätám si svoje sovietske detstvo, kde slogan „Nepriatelia sú všade naokolo a musíme sa proti nim spojiť“ bol pilierom ZSSR. Ale to nie je nič iné ako podnecovanie nenávisti a agresie!“ povedala poslankyňa.


Za skutočné tradičné hodnoty považuje politička pokoj v dome a vzájomné porozumenie medzi ľuďmi. Podľa Puškina by všetky štátne teórie mali vychádzať z toho, že bez ohľadu na rasu a pohlavie existuje človek. Informuje o tom Public News Service .


Ruské ministerstvo kultúry už skôr rozhodlo o pozastavení diskusie o návrhu Základov štátnej politiky na zachovanie a posilňovanie tradičných duchovných a morálnych hodnôt z dôvodu kritiky počas jeho diskusie.


cit: https://riafan.ru/1607452-oksana-pushkina-raskritikovala-proekt-minkultury-o-tradicionnyh-cennostyah


Posledný príspevok od LFS  ·  14. 2. 2022 o 19:02
927
7
LFS zverejnil(a) 14. 2. 2022 o 11:51
Mimo kategórií

Americká televízia CNN pripravuje svojich divákov na to, že 16. februára nedôjde k „ruskej invázii na Ukrajinu“ kvôli „teplému počasiu“.
Nové video CNN naznačuje, že „ruskú inváziu“ by mohlo prekaziť teplé počasie, ktoré by udržalo zem pred zamrznutím. Podľa ich názoru by sa pri útoku mohlo vojakom "kĺzať".
Na konci "sprisahania" je však uvedené upozornenie, že Rusko môže stále „viesť inváziu“ pomocou delostrelectva s dlhým doletom, lietadiel a rakiet.
Ukazuje sa, že americké médiá zatiaľ možnosť „invázie“ nezrušili, ale pripravujú divákov na to, že k nej nemusí dôjsť, keďže ju vymysleli a replikovali západné médiá a niektorí ich európski partneri. .


Zdroj: https://news-front.info/2022/02/14/rashodimsya-rossiyskogo-vtorzheniya-na-ukrainu-ne-budet


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  14. 2. 2022 o 18:16
287
1

Švédsko sa nechystá stať súčasťou Severoatlantickej aliancie.
Povedala to švédska ministerka zahraničia Karin Wallenstenová v rozhovore pre noviny Politico. Poznamenala, že jej krajina je pripravená byť partnerom vojenského bloku, no nemieni vstúpiť do NATO.


Wallensten zdôraznil, že bezpečnostná politika Švédska je už dávno definovaná a spolupráca s alianciou nie je jej súčasťou. Okrem toho upozornila na fakt, že v čase, keď je na svete množstvo potenciálne nebezpečných bodov na rozpútanie vojny, je stabilita dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Stojí za zmienku, že Štokholm sa s istotou drží zvoleného kurzu. Väčšina európskych mocností je buď už členmi NATO, alebo sníva o tom, že sa stanú členom aliancie. Švédsko zároveň uprednostňuje svoje vlastné záujmy nad záujmami tretích krajín.


Zdroj: https://news-front.info/2022/02/12/isterika-zapada-ne-ubedila-shvetsiyu-vstupat-v-nato


Posledný príspevok od JankaS  ·  14. 2. 2022 o 16:43
831
5

Exprezident Ukrajiny, poslanec "ľudu" Petro Porošenko sa snaží urýchlene vyniesť hotovosť z územia krajiny do zahraničia.
Porošenko sa už dohodol s Rinatom Achmetovom, ktorý mu poskytol 4 zberné autobusy banky FUIB. Autobusy sú naliehavo zamaskované a pripravené na prepravu. Predchádzajúci pokus prenajať si obrnené autobusy od NBÚ Banky na návrh SBU zablokovali
Zdroje "Legitimate" informovali, že Porošenko sa snaží vyjednávať s pašerákmi, aby mu poskytli "zelený koridor" na hranici, aby sa cez neho dostali nielen financie, ale aj jeho rodina


https://t.me/legitimniy/9606


Posledný príspevok od JankaS  ·  14. 2. 2022 o 16:29
1.4k
6

Dnes v noci sa objavili informácie o okamžitom vyslaní štyroch amerických raketových torpédoborcov k ruským hraniciam.


Pritom každý je vyzbrojený 90 riadenými strelami „Tomahawk“. Podľa tlačovej agentúry „Avia.pro“ raketové torpédoborce USS The Sullivans, USS Gonzalez, USS Donald Cook a USS Mitscher smerujú k ruským hraniciam.
Podľa predbežných údajov všetky štyri americké raketové torpédoborce smerujú k Stredozemnému moru. Navyše, podľa neoficiálnych informácií, časť raketových lodí bude následne rozmiestnená v Jadranskom mori a časť — pri vstupe do Čierneho mora. To naznačuje, že Spojené štáty vážne zvažujú možnosť raketových útokov v smere na Rusko.


Experti zároveň upozorňujú na skutočnosť, že Rusko začalo presúvať svoje tri raketové krížniky do Stredozemného mora, pričom ich sila vysoko prevyšuje možnosti amerických raketových torpédoborcov. To vytvára predpoklady, že Rusko kontroluje vlastnú bezpečnosť aj v tomto regióne, nehovoriac o tom, že v súčasnosti sú tam aj najmenej dve ruské ponorky projektu „Varšavjanka“. Podľa satelitných snímok sa však ruské ponorky v súčasnosti nachádzajú na základni ruského námorníctva v Tartúse v Sýrii.


zdroj: https://sk.news-front.info/2022/02/12/usa-vyslali-k-ruskym-hraniciam-styri-raketove-torpedoborce/


Posledný príspevok od JankaS  ·  14. 2. 2022 o 16:12
272
0

Yuri Ushakov: Dobrý večer!


Telefonický rozhovor mezi prezidentem Ruské federace a prezidentem Spojených států právě skončil. Rozhovor trval něco málo přes hodinu. Tento rozhovor byl jakýmsi pokračováním rusko-amerických jednání konaných 7. prosince prostřednictvím videokonference, stejně jako telefonický kontakt 30. prosince. Tehdy začali lídři diskutovat o nejdůležitějším tématu dneška, a to o otázkách zajištění dlouhodobých právně pevných záruk bezpečnosti Ruské federace.


Dnešní rozhovor se nesl v atmosféře nebývalé hysterie amerických představitelů ohledně údajně hrozící ruské invaze na Ukrajinu, to ví každý. Mimochodem, s odkazem na pravděpodobnost takového katastrofického scénáře si americká strana vyžádala dnešní telefonický kontakt prezidentů, ačkoliv byl tento rozhovor plánován na začátek příštího týdne - v pondělí, takové byly naše plány.


Ostatní členové administrativy vznesli podobné požadavky na naléhavé telefonáty, když včera a dnes hovořili s mnoha ruskými kolegy. To znamená, že eskalace kolem tématu „invaze“ probíhala koordinovaně a hysterie dosáhla svého vrcholu.


Pokud se ale vrátíme k rozhovoru mezi prezidenty Ruska a Spojených států, můžeme konstatovat, že charakter rozhovoru byl stále vcelku vyrovnaný a obchodní a prezident Biden se dokonce odvolával na zkušenosti svých předchůdců, kteří během Roky studené války dělaly vše pro to, aby se zabránilo katastrofě, aby se zabránilo vážnému konfliktu mezi našimi zeměmi.


Řekl, že naše dvě velmoci jsou stále konkurenty, ale musí udělat vše pro udržení stability a bezpečnosti po celém světě. Zdůraznil také, že je nutné udělat vše pro to, abychom se v kontextu současné situace kolem Ukrajiny vyhnuli nejhoršímu scénáři. Je, jak řekl, přívržencem diplomatické cesty a v tomto ohledu nastínil řadu úvah, které podle jeho názoru zohledňují mnohé z ruských obav a iniciativ, které jsme nastínili a předali Američanům a NATO v r. návrhy dokumentů o bezpečnostních zárukách.


Okamžitě podotýkám, že ruský prezident reagoval v duchu, že ruská strana samozřejmě pečlivě analyzuje úvahy vyjádřené Bidenem a my je nepochybně vezmeme v úvahu. Ale bohužel, a to bylo řečeno, tyto úvahy ve skutečnosti neovlivňují ústřední, klíčové prvky ruských iniciativ - ani nerozšiřování NATO, ani nerozmístění úderných sil na ukrajinském území, ani návrat konfigurace sil Aliance do stavu z roku 1997, kdy byl podepsán Zakládající akt Rusko-NATO. Nedostali jsme skutečnou odpověď.


Mnohé z kroků, které zazněly v telefonickém rozhovoru jsou již obecně obsaženy v odpovědích, které jsme obdrželi 26. ledna z Washingtonu a velitelství NATO na ruské návrhy.


Joseph Biden očekávaně v kontextu napjaté situace kolem Ukrajiny zmínil možné tvrdé protiruské sankce, ale zároveň to nebylo to téma, které bylo zdůrazněno v úvodu poměrně dlouhého rozhovoru s ruským vůdcem.


Náš prezident ze své strany podrobně nastínil přístupy, principiální přístupy ruské strany a vysvětlil, proč je právě teď potřeba řešit otázky, na kterých skutečně závisí ruská národní bezpečnost.


Vladimir Vladimirovič prošel také historií vztahů mezi USA, NATO a Ruskem, které nakonec vedlo ke krizové situaci. Prezident Ruska zejména poznamenal, že v letech studené války byly Sovětský svaz a Spojené státy samozřejmě stoprocentními protivníky a například v 90. letech jsme vypadali jako přátelé, ale i tehdy byly kroky Spojené státy a NATO daleko od konstruktivních ve vztahu k Rusku. Ostatně právě tehdy začalo praktické rozšiřování působnosti NATO, tehdy byli přijímáni noví členové a Aliance se přibližovala k hranicím Ruska. Poté již v roce 2000 došlo k prudké degradaci bezpečnostních podmínek v euroatlantickém prostoru a tato degradace souvisela právě s bezpečností naší země.


Na co bych ještě rád upozornil? Neméně podrobně ruský prezident vyzdvihl destruktivní linii ukrajinských úřadů k sabotáži minských dohod, která trvá posledních osm let. Zároveň poznamenal, že ze strany západních států není vyvíjen patřičný tlak, aby Kyjev plnil své závazky. Náš prezident také upozornil na nebezpečí militarizace Ukrajiny, jejího pumpování moderními zbraněmi, které západní země cíleně dělají, čímž podněcují možné provokace ukrajinských bezpečnostních složek jak ve vztahu k Donbasu, tak i ve vztahu ke Krymu.


S přihlédnutím k doktrinálním směrnicím Ukrajiny, které přímo hlásají cíl vrátit Krym silou, je její hypotetický vstup do NATO samozřejmě zatížen těmi nejnebezpečnějšími důsledky, včetně přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a Aliancí, i kdyby jen protože samotné Spojené státy považují za posvátný pátý článek Washingtonské smlouvy. Náš prezident o tom mluvil dostatečně podrobně během dnešního rozhovoru.


Celkově se prezidenti shodli, že názory vyjádřené Bidenem budou v Moskvě pečlivě zváženy a pokud možno zohledněny v naší reakci na poziční dokumenty obdržené od USA a NATO. Na tuto reakci upozorníme partnery i veřejnost v nejbližší době.


S ohledem na skutečnost, že, jak řekl Joseph Biden, chce, aby mezistátní vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy byly vybudovány na základě vzájemného respektu, prezidenti souhlasili s pokračováním kontaktů na různých úrovních o všech otázkách, které byly dnes po telefonu vzneseny. konverzace. Obecně rozhovor měl věcný charakter, to bych chtěl ještě jednou zdůraznit.


Děkuju.


122
0

Odkladať certifikáciu plynovodu „Nord Stream 2“ nedáva zmysel, požiadavky USA na zastavenie projektu sú neprijateľné.


Korešpondentovi agentúry TASS to povedal poslanec Bundestagu zo strany „Die Linke“ (Ľavica), predstaviteľka Výboru pre zahraničnú politiku Sevim Dağdelen.


„Je absurdné a trúfalé, že vláda USA neustále požaduje, aby bol projekt „Nord Stream 2“ obmedzený a zároveň sa zvýšil objem dovozu ropy z Ruska,“ povedala politička.


Ultimátne vyhlásenia amerického prezidenta Joea Bidena o zastavení „Nord Stream 2“ sú podľa nej „neúctou k demokratickej suverenite Nemecka a jeho európskych partnerov“.


„Biden pravdepodobne vidí európskych partnerov len ako satelitné krajiny, ktoré chce využiť ako trh pre neekologický bridlicový plyn, dobývaný frakovaním,“ povedala politička.


Na prudký nárast cien energií podľa poslankyne v konečnom dôsledku doplatia nemeckí občania.


„Odkladanie certifikácie „Nord Stream 2“ je hlúpe. Kým občania v Európe sa obávajú novej vojny, americké plynárenské koncerny sú vo výbornej nálade,“ dodáva politička.


123.5k
794
Uzavretá

AP: Spojené státy jsou otevřeny diskusi s Ruskem o omezení možného budoucího rozmístění útočných raket na Ukrajině a o omezení vojenských cvičení USA a NATO ve východní Evropě v rámci strategických rozhovorů, které budou zahájeny příští týden, uvedl v sobotu vysoký představitel Bidenovy administrativy.


Úředník však uvedl, že jakékoli dohody v obou záležitostech budou podmíněny tím, že Rusko odstraní hrozby vůči Ukrajině, a že žádná rozhodnutí nebudou přijata bez souhlasu Ukrajiny nebo NATO. Úředník rovněž uvedl, že neexistuje žádná šance, že by USA snížily svou vojenskou přítomnost nebo arzenál ve východní Evropě, jak Rusko požaduje.


Komentáře amerického představitele, které byly pod podmínkou anonymity sděleny novinářům v telefonickém konferenčním hovoru organizovaném Bílým domem, byly prvním náznakem ochoty ke kompromisu v otázkách, které se dotýkají Ukrajiny.


Rusko požaduje závazné sliby, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ a že USA stáhnou vojáky a zbraně z východní Evropy výměnou za omezení své rozšířené vojenské přítomnosti na ukrajinských hranicích a upuštění od hrozeb intervence.


https://apnews.com/article/health-europe-russia-ukraine-united-states-3a67d15e41d5ce0a2a2cbbdcbe66731a


Posledný príspevok od TauRus  ·  14. 2. 2022 o 14:10
961
5

Útok na americký konvoj v Dhi Kara
https://colonelcassad.livejournal.com/7339876.html


"Útok na americký konvoj v Iráku v oblasti Dhi Kara poblíž ropného pole Al-Sabah. V důsledku ostřelování z granátometů bylo zničeno minimálně 7 vozidel z logistického konvoje.


Před Novým rokem část íránských zástupců oznámila, že po 31. prosinci 2021 budou všechny americké síly, které zůstanou v Iráku, považovány za okupanty a legitimní cíle útoků. Podle rozhodnutí iráckého parlamentu musí Spojené státy stáhnout všechny vojáky ze země, ale Washington tak zatím neučinil, snaží se rozšířit svou přítomnost v Iráku převedením části svých základen pod iráckou armádu a přejmenováním okupačního kontingentu do „instruktorů“.
Šíitské skupiny patřící do „Osy odporu“ a přidružené k Íránu přímo prohlašují, že pokud irácká vláda nebude schopna splnit legitimní požadavky iráckého lidu, oblečeného do právního státu, bude tento problém řešit vlastními metodami. Útoky na americké konvoje, ostřelování Zelené zóny a americké ambasády v Bagdádu, raketové útoky na americké základny – to vše dokládá metody, kterými hodlají šíitské skupiny vytlačit USA z Iráku."

USA a jejich spojence zřejmě čeká v Iráku "další Afghánistán"...


Posledný príspevok od Ludv&iacute;k  ·  14. 2. 2022 o 12:43
113
0

Foldyna (SPD): Vedoucí úloha neziskových organizací.


Vláda chystá volební podvod


Komentář poslanec SPD Jaroslava Foldyny k vládnímu záměru prosadit tzv. korespondenční volbu.
Tvrdil jsem, že přijetí změňácké novely volebního zákona je de facto totéž, jako zakotvení vedoucí úlohy politických neziskovek v ČR a za tímto tvrzením si stojím. Proč? Pokusme si odpovědět na následující, a tentokráte již opravdu poslední, otázky.


 1. Na děti a studenty ve školách, a často i mimo ně, působí neziskovky, nebo politici-Změňáci?
 2. V domovech seniorů a dalších podobných zařízeních působí neziskovky, nebo politici-Změňáci?
 3. Mezi obyvateli vyloučených lokalit působí neziskovky, nebo politici-Změňáci?
 4. Dlouhodobě budovanou a fungující mezinárodní síť mají neziskovky, nebo politici-Změňáci?
 5. Prakticky neomezené a zároveň de facto libovolně použitelné finanční zdroje mají neziskovky

A otázka poslední:
Proč by neziskovky měly chtít navždy sloužit politikům-Změňákům?
https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Foldyna-SPD-Vedouci-uloha-neziskovych-organizaci-Vlada-chysta-volebni-podvod-692716?fbclid=IwAR1YhXZ1NxIKJ1dvQCNKGzd1djrSs00hmyBE8ivMDZ-K_9Q4aGWo-H6v-vU


39.5k
270

Vzhľadom na pretrvávajúci problém otvoriť 3. stránku pôvodného vlákna, otváram jeho pokračovanie.
Vlákno pre správy o pokusoch zavádzať vakcinačný apartheid vo svete a o prípadných krokoch späť, ktoré sa v iných vláknach môžu "stratiť" a budú nám chýbať v našej mozaike o tomto vývoji


Posledný príspevok od Achetaton  ·  14. 2. 2022 o 11:19
57.2k
537
Počtář zverejnil(a) 12. 6. 2021 o 16:46
Politika v ČR
Volby ČR 2021

Asi nastal čas založit toto téma.


Babiš už asi taky začal.


“Omluvit se? Ani náhodou, vzkázal Babiš Pirátům k předžalobní výzvě”
12.6.2021
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/andrej-babis-pirati-predzalobni-vyzva-migrace-omluva.A210612_123853_domaci_vlc
“Premiér Andrej Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří ho k tomu minulý týden vyzvali v předžalobní výzvě kvůli výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Podle opoziční strany jsou jediným Babišovým programem právě Piráti, premiér podle nich mluví o migraci, ale nezvládl koronavirovou pandemii.”


Posledný príspevok od dasa  ·  14. 2. 2022 o 11:10
547
3

K čemu by došlo, pokud se v boji střetly ruská a americká armáda


Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2022/02/9026-valka-s-ruskem-by-se-nepodobala-nicemu-co-usa-a-nato-kdy-zazily.htm


...


Jako člověk, který kdysi absolvoval výcvik v boji proti sovětské armádě, mohu potvrdit, že válka s Ruskem by se nepodobala ničemu, co americká armáda kdy zažila. Americká armáda není ani organizovaná, ani vycvičená, ani vybavená pro boj se svými ruskými protějšky. Nemá ani doktrínu schopnou podpořit rozsáhlý konflikt s kombinovanými zbraněmi. Pokud by USA byly zataženy do konvenční pozemní války s Ruskem, čelily by porážce, jaká nemá v americké vojenské historii obdoby. Stručně řečeno, byl by to nářez.


Neberte mě za slovo. V roce 2016 tehdejší generálporučík H. R. McMaster, když hovořil o výsledcích studie - Válka nové generace v Rusku -, kterou inicioval v roce 2015, aby prozkoumal zkušenosti z bojů na východní Ukrajině, řekl posluchačům v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, že Rusové mají lepší dělostřeleckou palebnou sílu, lepší bojovou techniku a naučili se sofistikovaně využívat bezpilotní letadla (UAV) pro taktický efekt. „Pokud by se americké síly ocitly v pozemní válce s Ruskem,“ řekl McMaster, „čekalo by je kruté a studené probuzení.“


Zkrátka by dostali na prdel.


Dvacet let amerických zpackaných válek v Afghánistánu, Iráku a Sýrii vyprodukovalo armádu, která již nebyla schopna postavit se rovnocennému protivníku v otevřeném boji. Na tuto skutečnost upozornila studie, kterou v roce 2017 provedla 173. výsadková brigáda americké armády, centrální americká složka Rapid Deployment Force (Sil rychlého nasazení) NATO. Studie zjistila, že americké vojenské síly v Evropě nejsou dostatečně vybaveny, mají nedostatečné personální obsazení a jsou nedostatečně organizovány, aby mohly čelit vojenské agresi ze strany Ruska. Nedostatek životaschopné protivzdušné obrany a schopností elektronického boje by v kombinaci s přílišnou závislostí na satelitní komunikaci a navigačních systémech GPS vedl k částečnému zničení americké armády v rychlém sledu, pokud by se postavila ruské armádě, která by byla organizována, vycvičena a vybavena speciálně k porážce USA/NATO.


Problém není jen kvalitativní, ale také kvantitativní - i kdyby se americká armáda dokázala postavit ruskému protivníkovi (což nedokáže), jednoduše nemá dostatečnou velikost na to, aby přežila v jakékoli trvalé bitvě nebo kampani. Konflikt nízké intenzity, který americká armáda vedla v Iráku a Afghánistánu, vytvořil organizační étos postavený na myšlence, že každý americký život je cenný a že bude vynaloženo veškeré úsilí na evakuaci zraněných, aby se jim dostalo život zachraňující lékařské péče v co nejkratším čase. Tato koncepce mohla být životaschopná tam, kde USA kontrolovaly prostředí, v němž se boje vedly. V rozsáhlé válce s kombinovanými zbraněmi je to však čirá fikce. Na pomoc nebudou létat zdravotnické evakuační vrtulníky - i kdyby odstartovaly, byly by sestřeleny. Nebudou tu polní sanitky - i kdyby dorazily na místo, byly by v krátké době zničeny. Nebudou polní nemocnice - i kdyby byly zřízeny, byly by obsazeny ruskými mobilními silami.


Čeká nás smrt a zkáza, a to ve velkém množství. Jednou z událostí, která podnítila McMasterovo studium ruského válčení, bylo zničení ukrajinské kombinované brigády ruským dělostřelectvem na začátku roku 2015. Takový osud by samozřejmě potkal jakoukoli podobnou americkou bojovou formaci. Převaha, které se Rusko těší v dělostřelecké palbě, je ohromující, a to jak z hlediska počtu nasazených dělostřeleckých systémů, tak z hlediska smrtící účinnosti použité munice.


Americké letectvo sice může být schopno bojovat ve vzdušném prostoru nad jakýmkoli bojištěm, ale nic se nevyrovná úplné vzdušné nadvládě, které se americká armáda těšila při operacích v Iráku a Afghánistánu. Vzdušný prostor bude napadán velmi schopným ruským letectvem a ruské pozemní jednotky budou operovat pod deštníkem protivzdušné obrany, jakému USA ani NATO nikdy nečelily. Nebude zde žádná kavalerie blízké letecké podpory, která by přišla na pomoc obklíčeným americkým jednotkám. Pozemní síly budou odkázány samy na sebe.


Tento pocit izolace bude ještě umocněn skutečností, že vzhledem k drtivé převaze Ruska ve schopnostech elektronického boje budou americké pozemní síly hluché, němé a slepé k tomu, co se kolem nich děje, neschopné komunikovat, přijímat zpravodajské informace a dokonce i operovat, protože přestanou fungovat vysílačky, elektronické systémy a zbraně.


Jakákoli válka s Ruskem by vedla k masovému vyvražďování amerických sil. V 80. letech jsme byli trénovani k tomu, abychom se smířili se ztrátami 30-40 % a pokračovali v boji, protože taková byla realita moderního boje proti sovětské hrozbě. Tehdy jsme byli schopni se Sovětům účinně vyrovnat, pokud jde o velikost, strukturu a schopnosti sil - zkrátka jsme mohli dát stejně dobře nebo lépe, než jsme dostali.


To by se nestalo v žádné evropské válce proti Rusku. USA ztratí většinu svých sil dříve, než se budou schopny přiblížit k jakémukoli ruskému protivníkovi, a to kvůli hluboké dělostřelecké palbě. I když se s nepřítelem přiblíží, výhoda, které se USA těšily proti iráckým a talibanským povstalcům a teroristům z ISIS, je minulostí. Naše taktika již není na úrovni - když dojde k boji zblízka, bude mimořádně prudký a USA z něj častěji vyjdou jako poražený.


Ale i kdyby se USA podařilo zvítězit v taktickém střetu s pěchotou na úrovni svých vrstevníků, nemají prostě žádnou protiváhu proti ohromnému počtu tanků a obrněných bojových vozidel, které Rusko nasadí. I kdyby protitankové zbraně v držení amerických pozemních jednotek byly účinné proti moderním ruským tankům (a zkušenosti naznačují, že pravděpodobně nejsou), americké jednotky budou jednoduše přemoženy masou bojové síly, s níž se Rusové utkají.


V osmdesátých letech jsem měl možnost zúčastnit se útoku sovětského typu, který provedly speciálně vycvičené jednotky americké armády - „OPFOR“ - v Národním výcvikovém středisku ve Fort Irwin v Kalifornii, kde se dva sovětské mechanizované pěší pluky utkaly s mechanizovanou brigádou americké armády. Boj začal kolem druhé hodiny ranní. V půl šesté ráno byl konec, americká brigáda byla zničena a Sověti se zmocnili svých cílů. Když se na vaše pozice řítí 170 obrněných vozidel, je porážka téměř nevyhnutelná.


Takto by vypadala válka s Ruskem. Neomezila by se jen na Ukrajinu, ale rozšířila by se na bojiště v Pobaltí, Polsku, Rumunsku a jinde. Zahrnovala by ruské údery na letiště, sklady a přístavy NATO v celé hloubce Evropy.


Posledný príspevok od dusan  ·  14. 2. 2022 o 11:07
321
0

Ruské systémy protivzdušnej obrany Buk-M3 a ultraradar dlhého dosahu boli urýchlene nasadené k ukrajinským hraniciam.
Kvôli hrozbe útoku Rusko promptne rozmiestnilo svoje najnovšie protilietadlové raketové systémy Buk-M3 a radar ultra-dlhého dosahu zo systému protivzdušnej obrany S-400 až na hranicu s Ukrajinou.


Rozmiestnenie týchto zbraní na hraniciach s Ukrajinou naznačuje mimoriadne vysoký stupeň nebezpečenstva, najmä ak vezmeme do úvahy, že hovoríme minimálne o celej divízii.


Na videách zverejnených na webe pred niekoľkými dňami je vidieť proces presunu protilietadlových raketových systémov Buk-M3. Je pozoruhodné, že tieto systémy sú považované za jedny z najlepších v boji proti bezpilotným lietadlám a taktickým raketovým zbraniam nepriateľa. To naznačuje, že Rusko plánuje bojovať proti útočným bezpilotným lietadlám.
Okrem toho boli v Belgorodskej oblasti videné, okrem bojových vrtulníkov, vraj aj ruské radary 91N6, schopné odhaliť akékoľvek vzdušné ciele na vzdialenosť až 600 kilometrov. To umožňuje kontrolovať vzdušný priestor na väčšine územia Ukrajiny a v prípade potreby je možné s týmto radarom integrovať komplexy Buk-M3.


https://sk.news-front.info/2022/02/14/ruske-systemy-protivzdusnej-obrany-buk-m3-boli-urychlene-nasadene-k-ukrajinskym-hraniciam/


4.3k
54
Lavazza zverejnil(a) 8. 2. 2022 o 13:47
Zahraničná politika

Tak práve to začalo.


https://www.rtvs.sk/televizia/live-nr-sr


Zablkovali rečnícky pult. Jarko Naď hovorí zo svojho miesta. Vypískali ho na začiatku, no odporúčam.


Napísala by som, že je to ako sillvestrovský program, keby nešlo o takúto supervážnu vec. Tá úroveň tej vládnej koalície je strašná. Prerušuje sa schôdza. Rozhodli sa rokovať aj po siedmej, aj do polnoci, no bude to ešte napäté.


Posledný príspevok od Lavazza  ·  13. 2. 2022 o 21:52
751
2

Množstvo vrtuľníkov, nákladných aj útočných, pristálo na poliach Belgorodskej oblasti. Práve sem dnes celý deň prúdia helikoptéry z celého Ruska. Na poliach bola vytvorená poľná letecká základňa.


Na poliach Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou sa nahromadili desiatky útočných helikoptér ruských vzdušných a kozmických síl, ktorých činnosť bolo dnes vidieť nad centrálnou časťou Ruska.
Zdroj: https://sk.news-front.info/2022/02/13/hromadny-presun-vrtulnikov-ruskych-leteckych-sil/


O menej ako 24 hodín bude vzdušný priestor Ukrajiny úplne uzavretý pre lety civilných lietadiel.


Informoval o tom portál „Strana.ua“ s tým, že dôvodom nie sú len riziká začiatku rozsiahlych bojov na Ukrajine, ale aj skutočnosť, že britské poisťovne zaslali leteckým dopravcom listy, v ktorých sa uvádzalo, že od začiatku od pondelka prestáva platiť poistné krytie na Ukrajine a nad Ukrajinou pre akékoľvek lietadlá. Britské poisťovne zrejme takýmto citlivým spôsobom bojujú za demokraciu na Ukrajine.


Zahraniční leteckí dopravcovia už začali rušiť lety nad Ukrajinou. Prvým takýmto leteckým dopravcom je spoločnosť KLM. Berúc do úvahy neoficiálne údaje, k dnešnému dňu ďalších 12 zahraničných leteckých operátorov zvažuje odmietnutie lietania vo vzdušnom priestore Ukrajiny.


Ukrajina svoj vzdušný priestor formálne neuzatvára, lety nad Ukrajinou však budú z iniciatívy samotných aerolínií a pod tlakom množstva zahraničných spoločností úplne zastavené.


V Kyjeve sa zatiaľ k aktuálnej situácii nevyjadrili. Očakáva sa, že letecká doprava nad Ukrajinou bude úplne zastavená už v polovici nasledujúceho dňa a zrejme aj z tohto dôvodu nebudú občania Ruska a Bieloruska vpúšťaní na územie Ukrajiny, čo sa stalo známym pred dvoma dňami.


zdroj: https://strana.news/news/376546-pochemu-nachali-blokirovat-aviarejsy-v-ukrainu-i-chto-teper-budet-s-poletami.html


Opustila misia OBSE DĽR? Parkovisko je prázdne, misia sa nevyjadruje.


Od včerajšieho večera sa na sociálnych sieťach objavila informácia, že štáb OBSE opustil Doneckú ľudovú republiku.


Situácia teraz pod budovou veliteľstva misie v Donecku potvrdzuje, že parkovisko je takmer prázdne. Nie je však jasné, či odišli vykonávať každodenné úlohy, alebo odišli z DĽR.


Samotní zamestnanci neprichádzajú do kontaktu s novinármi a navyše ich ani nepúšťajú do priestoru kaviarne. Strážcovia misie dostali príkaz nevpúšťať novinárov dnu.


zdroj: https://news-front.info/2022/02/13/obse-pokinuli-dnr-parkovka-opustela-missiya-kommentariev-ne-dayot


Posledný príspevok od Yori  ·  13. 2. 2022 o 17:53
3.3k
48

„Po mnohaletém zvažování jsem se rozhodla kandidovat na prezidentku ČR. Jdu do volebního boje, abych zvítězila a byla oporou lidem. Po stanovení termínu a podmínek prezidentské volby vydám prohlášení a představím svůj tým,“ oznámila Alena Vitásková v pondělí.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prvni-dama-v-prezidentskem-souboji-Kandidaturu-oznamila-Alena-Vitaskova-690603


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  13. 2. 2022 o 17:04
107
0

Protestujeme proti zavedení korespondenční volby, kterou prosazují poslanci vládních stran, a to z následujících důvodů:


Volič je při korespondenční volbě buď identifikovatelný, a pak nejde o tajnou volbu, protože lze přiřadit ke konkrétnímu jménu konkrétní hlasování, nebo není identifikovatelný, a pak není jasné, kdo ve skutečnosti hlasoval. Korespondenční hlasování tedy nemůže rovnocenně nahradit volbu, kdy je volič fyzicky přítomen, může být jednoznačně identifikován a samotný akt volby je přitom tajný, protože je proveden úpravou lístku za plentou.


Navržený postup je nejen protiústavní, ale nezaručuje ochranu regulérnosti voleb, o čemž svědčí zkušenosti ze zahraničí. Neexistuje jistota, že odesílatelé volebních lístků skutečně volili sami a nezávisle.


Krajané, kteří si zvolili dlouhodobý život mimo území republiky, mají možnost hlasovat na zastupitelském úřadě. Pokud jsou dostatečně motivováni poutem k zemi, z níž pocházejí, není jim zatěžko volební místnost navštívit.


Francie od korespondenční volby v minulosti ustoupila. V Rakousku musel ústavní soud zrušit prezidentskou volbu kvůli oprávněným pochybnostem o platnosti korespondenčních hlasů. Výsledky prezidentských voleb v USA byly sporné právě kvůli korespondenčnímu hlasování. Zřetelně se zde ukázalo nejpodstatnější úskalí korespondenční volby: výsledky mohou být snadno zpochybněny. To vede k neklidu, k růstu napětí, ke ztrátě důvěry občanů ve stát a jeho instituce, dokonce k otevřeným konfliktům.


Situace, kdy je možno pochybovat o regulérnosti voleb, tak ohrožují samotné základy demokratické společnosti.


Žádáme poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby vzali na vědomí výše uvedené důvody a od projednávání korespondenční volby upustili.


Petiční výbor:
Lenka Procházková, Jeronýmova 577/2, Praha 3, 130 00
MUDr. Ivan David, CSc., Londýnská 596/28, Praha 2, 120 00
PaedDr. Naděžda Bonaventurová, Kodymova 2539/8, Praha 13, 158 00
https://www.petice.com/petice_proti_ohroeni_demokracie_prostednictvim_korespondenni_volby?s=93817462


2.8k
17

https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gX_e/YvM90.jpeg?fl=cro,0,62,1250,703%7Cres,2560,,1%7Cwebp,75


Hubbleův vesmírný dalekohled z oběžné dráhy Země zpozoroval podivné změny na Jupiteru. Cirkulace plynu na vnější straně vesmírné cyklony o rozloze přesahující 15 tisíc kilometrů neustále zrychluje, zatímco uvnitř zpomaluje. Astronomové to nedovedou vysvětlit. A nerozumí ani tomu, co bouři neustále pohání. Odpověď už však může být na dosah.


Zdroj:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-jupiteru-se-neco-deje-boure-v-obri-rude-skvrne-neustale-zrychluje-40373309


Podivná bouřka na Jupiteru ? Co když je vysvětlení příčiny této bouře velmi prosté ? Od mládí se zajímám o astronomii a vesmír a v mnoha knihách se astronomové zmiňovali o "unikátnosti" Slunečního systému. Ta spočívala v tom, že naše mateřská planetární soustava má jen jednu hvězdu, totiž jen Slunce. Většina pozorovaných hvězdných soustav má totiž nejčastěji dva hvězdné členy, některé tři i více ...


http://hvezdy.astro.cz/dvojhvezdy/39-dvojhvezdy


Jen mě tak napadá ... Co když ty změny počasí na Zemi i na ostatních planetách Sluneční soustavy (průměrná teplota narůstá kromě Země i na Plutu, Marsu a na ostatních planetách Sluneční soustavy a tento nárůst nemá na svědomí pouze pohyb naší soustavy v perigeu galaktického středu čili blíže silně energeticky vyzařujícího centra naší galaxie představující supermasívní černou díru jejíž horizont událostí představuje neobyčejně silný zdroj tvrdého vysoce energetického gama záření termicky ovlivňující poměry v celé naší galaxii a tím pádem i v naší sluneční soustavě), ale je ovlivňován druhým hvězdným členem naší soustavy představovaným buď hnědým nebo v horším případě rudým trpaslíkem, kterému někteří astronomové dali jméno Nemesis. Mým osobním názorem je to, že teto varianta je vysoce pravděpodobná. Jako bývalého katolíka mě v tom utvrďuje i obsah Nového zákona, které podle mě byl sepsán na popud GP.
Citace z bible, které jsou plné obrazů krve a purpuru:


Zj. 6,12-16
Zj. 16,3 - moře je zrcadlem oblohy ...
Zj. 16,13 - tři proroci, spolupracovníci GP, vyšlí ze stavu samandhi
https://btet.ru/cs/asia/proishozhdeniya-chelovechestva-teoriya-muldasheva-gipotezy-proishozhdeniya/
Zj. 19,13


https://www.astro.cz/clanky/hvezdy/velmi-chladny-hnedy-trpaslik-objeven-v-blizkosti-slunce.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerven%C3%BD_trpasl%C3%ADk


Ne nadarmo byla na jižním pólu poměrně nedávno zřízená veliká astronomická observatoř vybavená velmi citlivým zařízením, detekujícím objekty vyzařující v infra spektru.


https://www.nsf.gov/news/news_summ.jsp?cntn_id=125161


Podle mě, se prastarými tajemstvími obeznámená světová zednářská elita přichystala na sledování pravidelného příchodu a pouti skrze sluneční soustavu temného antipoda našeho Slunce pohybujícího se na extémně excentrické oběžné dráze s velmi dlouhou periodou oběhu (cca tisíce let - což v astronomii tato doba neznamená zhola nic).


Posledný príspevok od Andrei  ·  13. 2. 2022 o 14:46
800
1

Ruské systémy elektronického boja vyradili z prevádzky palubné systémy americkej F-22 nad Sýriou


https://www.armadnymagazin.sk/2022/02/08/ruske-systemy-elektronickeho-boja-vyradili-z-prevadzky-palubne-systemy-americkej-f-22-nad-syriou/


Amici poslali lietadielko znova bombardovať kade koho na cudzom území ale tento krát odišli naprázdno.


Podľa koncepcie biblickej, oko za oko zub za zub mali nechať tu stíhačku bombardovať a potom ju zostreliť. Alebo podľa koncepcie dobra zla - dobrom sa odplácaj za dobro a zlom za zlo, tiež by mali tú stíhačku zostreliť. Lenže očividne, narozdiel od veľkého množstva (aj tu prítomných) ľudí, Putin pochopil prečo bol adam a eva vyhnaní z raja ... oni neboli odtiaľ vyhnaní pretože jedli jablko, ale pretože prijali KONCEPCIU DOBRA A ZLA. Až na to, že koncepcia dobra - zla je vadná, pretože hlása, že násielie sa dá vyriešiť len násilím, čo samozrejme nekorešponduje s realitou, pretože použitím násilia proti násiliu sa len umocňuje násilie. Keby tú stíhačku zostrelili tak by vykonali násilie a to by vyvolalo ďalšie ešte väčsie násilie. Proti násiliu treba ísť inak, porozumením, napomenutím, obmedzením - prejavmi lásky. Tak aj Rusi porozumeli čo chce tá stíhačka, a obmedzením jej elektronických prístrojov vyjadrili svoje napomenutie, že ďalej sa tak hrať nebudeme. Bude tento krok plodiť ďalšie násilie? No asi ťažko. Po prejavení lásky k pilotovi lietadla Ruským báčikom sediacim za prístrojom rušenia signálov, sa ten pilot uvedomil, že takto to ďalej nepôjde, a musel sa zamyslieť nad tým čo to vlastne koná. Tiež tí čo písali príkaz dostali ďalšiu šancu od Stvoriteľa aby zmenili svoje konanie, seba, svoj násilnícky prístup. Mohli by sme povedať - figu! Nikto sa nezmení - ale to už nie je naša starosť, my sme prejavili ľúbosť, dali sme šancu. To, že pilot, veliteľ, generál ... tu šancu nepochopili, to sa im započíta vo finálnom zúčtovaní po ktorom nastupujú u pilotov posttraumatické stresy, psychické poruchy, samovraždy a pod - americká armáda je plná takých prípadov. Ako Ježiš kázal - Miluj svojho blížneho ako seba samého - čo je oprava starozákoného, realite nezodpovedajúceho oko za oko zub za zub, dobré dobrému a zlé zlému. Máme milovať aj blízkych hajzlíkov? Nuž áno, všetkých bez vínimky, Stvoriteľ ich bude súdiť podľa množstva lásky, ktorú ste im dali a oni ju neprijali. (Samozrejme, miluj blížneho ako seba samého, hovorí o tom, že nebudeš milovať človeka čo ťa chce zabiť, aj keď Ježiš tak spravil. Zachoval sa korektne?)


Posledný príspevok od Atom  ·  13. 2. 2022 o 10:11
1.1k
12

Hlídač ve výtvarné galerii v ruském Jekatěrinburgu poničil obraz v hodnotě jednadvaceti milionů korun, když postavám bez tváře přikreslil propiskou oči. Podle galerie se vandalismu dopustil hned během svého prvního dne v práci. Místní policie se případem začala zabývat až po stížnostech ruského ministerstva kultury, škodu zpočátku považovala za „bezvýznamnou“.


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/hlidac-ostraha-rusko-galerie-jekaterinburg-skoda-restauratori-dilo-umeni-obraz.A220210_103829_zahranicni_dtt?


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  12. 2. 2022 o 19:31
524
1

Ministerstvo uvedlo, že úřady západních zemí a média se domlouvají na eskalaci umělého napětí kolem Ukrajiny, aby odvrátily pozornost od vlastních agresivních akcí.


Koordinovaný informační útok proti Moskvě má ​​za cíl zdiskreditovat spravedlivé požadavky Ruska na bezpečnostní záruky a ospravedlnit západní geopolitické záměry. Uvádí to páteční sdělení ruského ministerstva zahraničí o příkladech zveřejnění rozsáhlé dezinformační kampaně západními médii propagující tezi o údajně hrozící ruské invazí na Ukrajinu.


Diplomatické oddělení uvedlo, že na přelomu let 2021 a 2022 čelil globální informační prostor mediální kampani bezprecedentní ve svém rozsahu a propracovanosti, jejímž účelem je přesvědčit světové společenství, že Ruská federace připravuje invazi na území Ukrajiny. .


"Tato dokumentace shromažďuje a dokumentuje některé z nejprominentnějších falešných publikací v západních médiích. Jsou důkazem toho, že proti Moskvě je veden koordinovaný informační útok, jehož cílem je podkopat a zdiskreditovat spravedlivé požadavky Ruska na bezpečnostní záruky a také ospravedlnit západní geopolitické záměry a vojenský rozvoj území Ukrajiny,“ uvedla ruská diplomatická služba v prohlášení.


Koordinovaná akce
V MZ RF poukázali na to, že „média v rozporu se standardy poctivé žurnalistiky šíří dezinformace, zabývají se manipulacemi s cílem vnést do veřejného mínění tezi o agresivních úmyslech Moskvy“.


„Zároveň byla ignorována podrobná a odůvodněná vysvětlení ruských představitelů, zejména opakovaná ujištění o ruském závazku mírového diplomatického urovnání krize na Ukrajině na základě minského balíčku opatření, odkazy na národní suverénní právo států rozmístit své ozbrojené síly na svém území, stejně jako prohlášení o obranné povaze vojenských cvičení vedených společně s ozbrojenými silami Běloruska. Kromě toho byly ignorovány obavy Moskvy, což naznačuje, že to byl Západ, kdo rozpohyboval svou vojenskou infrastrukturu k hranicím Ruska, poskytováním vojensko-technické pomoci Ukrajině, její vyzbrojování, vysíláním svých vojenských instruktorů, prováděním rozsáhlých a nebezpečných vojenských cvičení,“ uvedlo ministerstvo.


Poukázali také na to, že ve skutečnosti západní média obsluhovala politickou objednávku řádu svých vlád, koordinovala replikaci falešných informací a účastnila se rozsáhlé informační války.


Bez náležitého hodnocení
Diplomatické oddělení zvlášť upozornilo na postojí představitelů západních zemí v souvislosti s masivní dezinformační kampaní proti Rusku. "Všem možným způsobem se vyhýbají tomu, aby to řádně ohodnotili, čímž vlastně potvrzují svou účast na fejkách a vhozech. Orientační jsou v této souvislosti vyjádření představitele zahraniční služby EU Petera Stano k situaci okolo vhozu Bloomberg o údajném začátku ruské invaze na Ukrajinu,“ dodali na ministerstvu. - I když byla dezinformace oficiálně uznána jejím zdrojem, politik, nucený odpovědět na otázku médií (o proaktivním komentování nemůže být řeč), ji charakterizoval jako „chybu s krátkou životností“. Tedy tím, že priznal jasný padělek, ve skutečnosti se jej snažil ospravedlnit tím, že to nemělo žádné následky.


V MZ RF tak zdůraznili, že „můžeme hovořit o spiknutí mezi úřady západních zemí a médii za účelem eskalace umělého napětí kolem Ukrajiny masivními a koordinovanými vhozy nepravdivých informací v geopolitických zájmech, zejména s cílem odvrátit pozornost od jejich vlastních agresivních činů."


Příklady publikací
Ruské ministerstvo zahraničí uvádí velké množství příkladů rozsáhlé dezinformační kampaně západních médií. Především MZ RF upozorňuje na americká média.


Diplomatické oddělení zdůraznilo, že podle očekávání nejvíce citované zdroje ze Spojených států udávaly tón celé kampani, jejíž povaha publikací „je udržována záměrně expresivním způsobem“. Ministerstvo zejména upozornilo na skutečnost, že „zvláštní roli v této činnosti zaujala agentura Bloomberg, která je úzce spjata s americkým politickým establishmentem, který byl v poslední době dvakrát poznamenán nepotvrzenými vědomými padělky, které musely být vyvráceny na nejvyšších místech.“


Po Spojených státech se druhým nejaktivnějším mediálním polem stal informační prostor Německa, významného spojence USA v NATO a lokomotivy EU. "Jako hlavní vykonavatel falešných příkazů byl vybrán velmi oblíbený časopis Bild a konkrétně jeho štábní autor Y. Ryopke," poznamenal diplomatický útvar. Ruské ministerstvo zahraničí nepřehlíželo britská média, „která tisknou zprávy o ‚invazi‘ ve velkém množství a velmi často, používají stejné rétorické prostředky jako jejich ostatní kolegové v bloku NATO“.


MZ RF také poukázal na média ve „zdánlivě neutrálním Švýcarsku“. Tak D. Nauer, korespondent moskevského televizního kanálu SRF, v televizní reportáži z 28. ledna tvrdí, že „Rusko přesouvá obrovské síly k hranici s Ukrajinou. Vojenská technika, včetně tanků, byla převezena tisíce kilometrů ze Sibiře." „Současně jsou jako videopodpora využívány záběry výcvikových úkolů, které na cvičištích rozpracovávají jednotky kombinované zbrojní formace Jižního vojenského okruhu, čímž v divákovi vyvolává falešný dojem o stahování útočných zbraní k hranicím s Ukrajinou za účelem realizace agresivních plánů Moskvy, které existují pouze v hlavách západních propagandistů,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničí.


V diplomatickém oddělení byla také povšimnutá francouzská média:"Francouzská média, která mají dlouhou tradici žurnalistiky, pracují na falešné agendě svým vlastním stylem: pomocí literárních obratů se snaží brát spíše obrazné než faktické informace. Příkladem takových publikací je zpráva G. Perriera, zvláštního zpravodaje francouzského časopisu Le Point z Kyjeva ze dne 3. února tohoto roku“ - dodal diplomatický útvar.


Ruské ministerstvo zahraničí upozornilo mimo jiné na informace zveřejněné v médiích EU, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, Norska, Dánska, Islandu, Švédska, Austrálie a Japonska.
https://tass.ru/politika/13686779


Materiál je vhodný k šíření.


Posledný príspevok od TauRus  ·  12. 2. 2022 o 18:51
604
2

Kremeľ vysvetlil, že rozhovor sa uskutoční na žiadosť americkej strany.
"Americká strana požiadala o rozhovor s prezidentom Putinom, a dnes večer (12. februára) moskovského času je naplánovaný rozhovor oboch prezidentov," uviedol tlačový tajomník ruského vodcu Dmitrij Peskov.
Podľa neho, „žiadosti predchádzalo písomné odvolanie americkej strany“.


Biely dom potvrdil dohodu o rokovaniach medzi prezidentmi s tým, že ruská strana „ponúkla rozhovor v pondelok, Spojené štáty zasa navrhli sobotu“.


Zdroj: https://rusvesna.su/news/1644660499


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  12. 2. 2022 o 17:43
558
4
delnas zverejnil(a) 11. 2. 2022 o 01:20
Mimo kategórií
uran

pred nejakym casem jsem se zde zminil jak i akce na TSX burze jde videt urcite politicke operace a deni...
Cameco/ =symbol na burze je CCO...
a ja /jako duchodce jsem pro zabavu koupil nekolik stovek akcii pred 2 roky asi neco kolem $ 10.oo za akcii....slo to pomalu nahoru ale nic moc....az najednou ? v zari lonskeho roku to zacalo prudce narustat az na $32.oo za akcii....a tak jednoho napadne,...proc??/.
ze par zazobanych hajzliku co vedeli vic nez my obycejni "blbeckove" vedeli, ze Kazachstan je pripraveny a brzy se to spusti.....=..poptavka & nabidka.....


Kazachtan je bohaty na suroviny a mimo jine hlavne na uran....kde operuje taktez vyse zminene Cameco.....Kdyz to tam zacalo horet tak jak jsem se zminil akcie vyleteli az na $32.00 ale hned jak tam prisli ....? OBDS ???spojena vojska v cele s ruskymi vysadkari tak akcie hned $4.oo spadly.....
Na jak dlouho , buh vi ???
Od noveho roku bude kazassky uran opet kontrolovany rusy, a navic EU prohlasila uran za cisty zdroj energie...co ale nechteji mit tyto reaktory v nemcich" ale za kopecky v CZ, SK popr.v Rumunsku...ze kdyby to opet vybuchlo tak at jsou schovani...


Takze tak pratele...neni vsechno zlato co se trpyti a podle mraku a jinych ukazatelu lze poznat co se deje a jake bude zitra pocasi""


Posledný príspevok od delnas  ·  12. 2. 2022 o 13:45
208
0

Na území Ukrajiny nezostane ani jeden britský vojak. Sťahovanie britskej armády sa začne dnes. Oznámil to štátny tajomník parlamentu pre ozbrojené sily Veľkej Británie James Heappey.


Vojaci zo Spojeného kráľovstva cvičili svojich ukrajinských kolegov v manipulácii s protitankovými systémami NLAW, ktoré im boli dodané. Presný počet britských inštruktorov, ktorí sú na území Ukrajiny, nie je známy.


Je zaujímavé, že James Heappey sa tak rozhodol po včerajšom rokovaní s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu a náčelníkom generálneho štábu Valerijom Gerasimovom.
Zdroj: https://sk.news-front.info/2022/02/12/britski-vojenski-instruktori-opustaju-uzemie-ukrajiny/


1.3k
9

https://www.youtube.com/watch?v=mbu2zVkT7hg


Na tiskové konference Pušilina byli přítomní novináří ruských a zahraničních médií, osobně a online.


V úvodu konference Pušilin uvédl chronologii událostí před a po převratu na Ukrajině v roce 2014, které vedly k osamostanění se Donbasu, prostředníctvím referendu.
Zazněla otřesná fakta chronologie genocídy civilního obyvatelstva tohoto regionu ze strany představitelu rádoby oficiální moci současného Kyjeva. Jak po převratu řádili nacisti, kolik lidí zmrzačili, zabili, včetně děti. Jak bombardovali vesnice a města, školy a domy. Jak sestřelili Boeing a zavraždili vůdce donbaského odporu Motorollu a Zacharčenka. Přičemž Pušilin v diskusí uvédl, že je to jenom malý výčet zločinů kyjevské vlády, která je ve své podstatě teroristická. Které země je v tom podporovaly a podporují. Mezi jinými, takovými, jako USA a VB byla jmenována i Česká republika.
Promluvil i o tom, že Minské dohody vznikly, jako ústupek Kyjevské vládě po její porážce po vojenském útoku na Donbas a po obklíčení ukrajinských vojsk.
Ukrajinský režím tehdy ze strachu, že utrpí porážku podepsal dohody a dnes je nechce plnit.
Jaká je situace na hranicích s Donbasem - koncentrace vojsk VSU a zbraní z Evropy a světa.
Jak USA vynucuje na zemích NATO, aby zamlčovaly realitu a podporovaly ukrajinský fašistický režím zbraněmi atd.


Dávám to na samostatné vlákno pro případ, že by někdo chtěl toto video otitulkovat a šířit.


Dnes na aktualitách.cz v článku o setkání Lavrova s Trussovou bylo zveřejněno krátké video o tom, jak v Doněcku lidé žijí a jak Rusko jím pomáhá. Nevím, za jakým účelem toto udělali. Asi tím chtěli říct, jak Rusko se vměšuje di záležitostí Ukrajiny. Přitom na mě video spíše působí dojmem, že bez Ruska obyvatelé Doněcku byli úplně v koncích. A pod tímto článkem je zpráva ČTK o tom, že kolaborant primátor Hřib v pondělí jede na Ukrajinu, aby podpořil její vládu proti Rusku.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rozcilila-lavrova-a-hrozi-ruskym-oligarchum-liz-trussovou-in/r~901795f08b2611ecab010cc47ab5f122/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Jestli Ukrajina zaútočí na Donbas, tak i tento kolaborant spolu s Lipavským budou vinní z podněcování válečného konfliktu. Tito dva zastupují jenom sebe a hlouček dalších kolaborantů. V žádném případě celou zemí!


Posledný príspevok od Lin  ·  12. 2. 2022 o 10:26
1.9k
47

Pokračování z vlákna Vtipy, kam jsem umístil toho video s komentářem:
Když si lidé uvědomí, že existuje něco jako svobodná vůle:
https://www.youtube.com/watch?v=1fmWcKcOxHY


@jardob napsal: Práve preto nemám rád tie velikášske reči, keď niekto hovorí: Človek sa odlišuje od zvierat tým, že má X... (tu sa tých položiek už vystriedalo, a nakoniec sa ukázalo, že zvieratá to majú tiež). Či dušu, či kultúru a schopnosť používať nástroje, vôľu...
VP ZSSR v niektorých prácach hovorí, že človek sa od zvierat odlišuje tým, že "človek si vie stanoviť hranice možného...". Je to tam napísané bez bližšieho vysvetlenia, čo tým myslia.
Podľa mňa je to len ďalší blud...
Človek aj zvieratá majú podľa mňa presne to isté mentálne vybavenie, rovnaké zložky psychiky, len ich dokážu používať v rôznej miere (prevažne nižšej). Napríklad intelekt, ten má človek rozvinutejší.

...................................
Když pečlivě pozorujete různá zvířata, zjistíte, že každé ve svojí vlastní míře skutečně má vlastnosti, které lidé dříve přičítali a někteří stále přičítají pouze lidem.


Nejdříve jsem chtěl začít toto vlákno tím, proč nejím maso, ale pak jsem si vzpomněl na tuto nedávnou zprávu o muži, kterému transplantovali srdce z prasete:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-neni-hrdina-muz-s-transplantovanym-prasecim-srdcem-je-odsouzeny-nasilnik-185949


Opravdu to nebohé prase bylo něco míň, než odsouzený vrah a je v pořádku mu vzít srdce a prodlužovat vrahovi život?
Opravdu je v pořádku chovat živé bytosti proto, aby jim bylo vyrváno srdce nebo na jiné velice bolestivé a ponižující pokusy?
Myslím si, že to v pořádku rozhodně není a dokud lidé budou tolerovat nebo dokonce hlasitě podporovat takové praktiky, nikam se moc nepohneme, jelikož pro elity my jsme přesně tím, čímž pro běžného člověka to prase jest.


Dalším problémem, který jsem tu a ještě dříve i na Vodě již několikrát nadhodil je až příliš podezřelá a do očí bijící genetická příbuznost člověka s prasetem domácím a také to, že židé a muslimové vepřové jíst nesmí.


Co si o tom myslíte vy?
Mají podle vás zvířata duši? Mají svobodnou vůli?


Posledný príspevok od Celovek  ·  12. 2. 2022 o 10:14
4.6k
20
Roman zverejnil(a) 5. 2. 2022 o 16:35
Politika v SR

Fico dostal na dovolenke v Dominikánskej republike prisľub miestodržiteľskej pozície a preto po návrate začal nielen zostra kritizovať ale aj zostra konať, už bez strachu že by jemu alebo Kaliňákovi o piatej ráno NAKA zaklopala na dvere. Pohotový Taraba vtedy svojím návrhom v parlamente zabezpečil aby táto vláda mala dostatok času dokonať svoje dielo. Možnože tým dielom bola dohoda DCA ktorá tak rýchlo ako ju podpindos vláda prijala môže byť Ficovou novou vládou zrušená, a američanmi uvoľnené základne sa stanú spolu s ostatnými na východnom krídle NATO základom obrany trojmoria. Odovzdanie techniky v zrýchlenom režime si už US Army nacvičila v Afganistane.
Určite nie náhodou nám Fico krátko po podpise zmluvy s USA pripomína prípad agenta lipštiena (ktorý sám inicioval), ktorý po návrate Žilinku z Moskvy Slovenská prokuratúra opäť vytiahla na stôl.


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/615866-fico-opat-otvara-lipsicovi-previerku/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box


Sformoval sa nám tu tandem Fico - Žilinka ktorí si navzájom kryjú chrbát.


https://youtu.be/CiuP7rp757M


Fico medzitým znovu vedie prieskumy preferencií, začína sa mu dariť spájať opozíciu a jeho nominanti postupne vychádzajú z väzby. Keď sa neskôr rozhovoria tak možno už aj veriaci zo "sekty matovičovej" precitnú, a to čo sa teraz
Začína Lipšicom môže vyustiť až do pádu vlády a prezidentky.
Otázka znie či to naša projektovo konštrukčná štátnosť, po tom čo ju 2 roky devastovala vláda národnej katastrofy, ustojí.


Osobne si myslím že sme svedkami začiatku konca projektu samostatné Slovensko, ktorý bude nahradený "nejakým" útvarom v strednej Európe, podľa toho či, a ako dokáže presadiť Rusko svoje globálne záujmy. Ja osobne držím Putinovi palce aby uhral čo najlepší kompromis s Globálnym prediktorom, čo sa javí ako možné v kontexte vzťahov Rusko - Čína.


Budem rád keď moje úvahy doplníte prípadne skorigujete.
Roman


Posledný príspevok od Roman  ·  12. 2. 2022 o 08:44
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
1 ... 3456789 ... 66
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept