Priebežne sledujem zahraničnú tlač a postupne si všímam rozdiely v tom, ako sa informuje vonku a ako informujú u nás doma.
V poslednom čase začal svet obchádzať strašiak menom inflácia, resp. hyperinflácia. V skratke sa dá povedať, že inflácia je nárast cien sprevádzaný znížením hodnoty peňazí. Čiže za tie isté peniaze nakúpite menej vecí a služieb.
Hyperinflácia je stav, kedy sa inflácia utrhne z reťaze a v obehu sa napríklad začnú objavovať bankovky s obrovskom nominálnou hodnotou. Predstavte si namiesto 100-eurovky bankovku, na ktorej je suma 10.000 Eur. V extrémnom prípade prídete o celé vaše úspory aj dôchodok a nebudete vedieť predať nič z vášho majetku.
Momentálne je situácia taká, že sa ekonómovia nevedia dohodnúť, čo príde. Jedni tvrdia, že to bude inflácia, iní zasa že príde jej opak, teda deflácia. No a nájde sa aj zopár mimoriadnych pesimistov, ktorí predpovedajú katastrofu.
Pesimisti opierajú svoje tvrdenie nielen o ekonómiu, ale aj dejiny a správanie ľudí. Odvolávajú sa na Weimarskú republiku, ktorá bola premostením medzi nemeckou monarchiou, novodobou republikou a hitlerovskou diktatúrou. Trvala iba krátko a za tento čas zažila obrovskú hyperinfláciu. Tá bola spôsobená jednak nekontrolovaným tlačením peňazí, ale aj neochotou míňať v neistote po 1. svetovej vojne a následých reparáciách...