V době koronakrize asi bych nejméně čekal znovu otevření otázky památníku maršála Koněva. A ještě méně bych očekával, že tuto otázku ve veřejném informačním prostoru nastolí náš velekníže Schwarzenberg.
- 2021 na oficiálních stránkách TOP - 09 vychází jeho článek,Důstojné místo pro Koněvahttps://www.top09.cz/co-delame/komentare/dustojne-misto-pro-koneva-28129.html
ve kterém kníže, coby morální autorita, začíná řešit důstojné umístění pomníku. Chápu, že to nebylo z jeho vlastní vůle, byl tím nejspíše pověřen šíršími politickými klany, nicméně samotný fakt "probuzeného elitního svědomí" mě překvapil.
Tuto iniciativu knížete okamžitě podpořili politici širokého spektra Babišem počínaje Zemanem konče.
„Umístění Koněva na důstojné místo podporuji. Konečně o této věci začínáme mluvit konstruktivně,“ napsal premiér Babiš. Důstojné umístění pomníku podporuje podle svého mluvčího i prezident Miloš Zeman. „A proto vítá otevření debaty tímto směrem,“ sdělil mluvčí Jiří Ovčáček.
"Schwarzenbergův návrh uvítal Jindrák, kterého vláda pověřila jednáním s Ruskem o bilaterálních otázkách".
"Debatu o možnosti vhodného umístění pomníku vítá i Petříček".
"Stejný názor jako Schwarzenberg má také bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS). „Je nesporným faktem, že Rudá armáda sehrála zásadní roli při osvobozování v roce 1945 a socha Koněva, ať už si o jejím vzniku či o maršálovi samotném myslíme cokoli, si zaslouží pietní zacházení,“ poznamenal."
"Předseda komunistů Vojtěch Filip si chce Schwarzenbergův návrh prostudovat. „Je důležité, aby pomník byl podle mezinárodní smlouvy z roku 1993 trvale přístupný veřejnosti,“ dodal. Předseda STAN Vít Rakušan považuje myšlenku Schwarzenberga za zajímavou. „Mohla by být všeobecně přijatelným kompromisem,“ uvedl."
"Se Schwarzenbergem souhlasí i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), v jehož městské části socha stála. Uvítal by, kdyby se přesunula na pietní místo, které souvisí s památkou Rudé armády."
Akorát "pirátský poslanec Jan Lipavský se ale domnívá, že politická scéna by v době vrcholící třetí vlny koronavirové pandemie měla řešit reálná témata. „Nikoli umístění sochy Koněva, která takovým tématem není,“ sdělil." https://www.lidovky.cz/domov/politici-chteji-presunout-pomnik-koneva-na-nektere-z-mist-kde-jsou-pohrbeni-vojaci-rude-armady.A210126_200717_ln_domov_liev
Ale toto vyjádření pirátského poslance spíše, než o jeho zásadovosti svědčí buď o jeho neznalosti procesů řízení nebo o protistátní činnosti Pirátské strany.
Sám jsem se o této věci dozvěděl z ruského tisku, z článku:"Úřady Prahy 6 souhlasí s obnovou pomníku Koněva na důstojném místě v České republiceTakovou iniciativu dříve učinil exminister zahraničí Karel Schwarzenberg"
ze kterého vybírám
"Schwarzenbergovu iniciativu přivítali český prezident Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš, současný ministr zahraničí Tomáš Petřícek, vůdci a aktivisté vládní koalice a parlamentních opozičních stran. Zplnomocněný zástupce vlády Rudolf Jindrák při jednáních s Ruskem o normalizaci bilaterálních vztahů uvedl, že řešení otázky převodu pomníku Koněvovi na nové, důstojné místo posílí českou pozici v těchto jednáních."https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10564939
Co se v české "zatuchlé" kotlině stalo takového, že najednou politická elita přestala dělat naschvály Rusku a urýchleně (do konce zímy) začala řešit urovnání s ním vztahů? Kde tu elitu začalo připekat natolik, že otočila o 180°?
Domnívám se, že důvodem těchto kruhotočivých pohybů naší elity bude citelné oslabení hned dvou mocenských center ve Washingtonu a Bruselu a naopak, posílení postavení Moskvy a Pekingu, při kterém periferie mezi ními je ponechaná více-méně na pospas svému osudu, což se hned projevilo v územních nárocích prozatím Lichtenšteinů. Píši "prozatím", protože Němci, jak se jeví, se nesmířili se ztrátou Sudet a Poláci, tuším, mají zálusk na oblast Těšinskou. Žaloba Lichtenšteinů zatím leží, jako tikající bomba, u Evropského soudu a je na rozhodnutí evropských elit, jak státnost České republiky dopadne. Zůstane zachovaná nebo v transformujícím se světě republika bude rozcupovaná mezi silnějšími hráči. A opět zde máme rok 1938, jako vyšitý...
Zatím vidím první známky toho, že česká elita nechce dopadnout stejně, jako před 2.světovou válkou:
- snaha o vylepšení vztahů s Ruskem,
- prohlášení Babiše, že z tendru o Temelín bude vyloučená Čína, ale Rusko zůstává.
V poválečném uspořádání garanty československé státnosti byly tři vítězné mocnosti: Rusko, USA a Velká Británie. Po rozdělení Československa a vstupu jeho jednotlivých části do EU, se garantem české a slovenské státností stal Brusel. Poté, co Evropský soud přijal žalobu Lichtenštejnska a dal tím najevo, že poprvé v dějínách rozhodne o území suverenního státu, čekým elitám docvaklo, že Brusel už nehodlá nic garantovat. Proto je tolik nutné začít vylepšovat vztahy s Moskvou.
Jen doufám, že naše politická elita už nic v této věci nepokazí.