Šojgu je presvedčený, že situácia v Európe je výbušná a vyžaduje deeskaláciu
Minister tiež uviedol, že niektoré európske krajiny majú záujem na eskalácii konfliktu s Ruskom.
Situácia v Európe je výbušná a vyžaduje si rozhodnutie o jej eskalácii. Na moskovskej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii to vyhlásil ruský generálny minister obrany Sergej Šojgu.
"Situácia v Európe je vo všeobecnosti výbušná, čo si vyžaduje konkrétne kroky na jej eskaláciu. Ruská strana navrhla niekoľko opatrení. Išlo napríklad o stiahnutie cvičebných priestorov z kontaktnej linky," " povedal.
Podľa Šojgua obsahuje ďalší návrh vyhlásenie Ruskej federácie týkajúce sa moratória na rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe. "Takéto rakety predstavujú osobitné nebezpečenstvo pre obyvateľstvo európskych krajín, pretože môžu byť vybavené konvenčnými aj jadrovými hlavicami. Ich rozmiestnenie v Európe vráti situáciu, keď boli Európania rukojemníkmi konfrontácie medzi ZSSR a Spojenými štátmi." Štátov, “poznamenal minister obrany.
Šojgu tiež potvrdil svoju pripravenosť vypracovať opatrenia na zabezpečenie transparentnosti na obnovenie dôvery a odstránenie vzájomných obáv, najmä pokiaľ ide o rakety 9M729 údajne rozmiestnené v Kaliningradskej oblasti a univerzálne odpaľovacie zariadenia MK-41 na amerických základniach protiraketovej obrany v Rumunsku a Poľsku. Podľa ministra je tiež potrebné zlepšiť právny rámec, aby sa zabránilo incidentom počas akcií posádok lietadiel a lodí.
Šojgu je navyše presvedčený, že niektoré európske krajiny majú záujem na eskalácii konfliktu s Ruskom. Ako príklad uviedol minister kroky Ukrajiny, ktoré v predvečer bruselského summitu NATO „vyvolali ďalšiu krízu na Donbase“.
Podľa Šojgua je v Európe neustále zakotvená tendencia k väčšej vojenskej konfrontácii. „Severoatlantický blok buduje počet vysoko pripravených zoskupení, ktoré vypracúvajú trasy pre operatívny presun vojsk k hraniciam štátu Únie, Ruska a Bieloruska,“ zdôraznil s tým, že typickým príkladom je program Defender-Europe. cvičenie, počas ktorého sa cvičili útočné operácie na východnom krídle Aliancie.
Pozícia USA
Šojgu poznamenal, že bezpečnostná situácia v Európe do veľkej miery závisí od postavenia USA. „Smer, akým sa bude vyvíjať situácia v Európe, a to aj v oblasti kontroly zbraní, vo veľkej miere závisí od Spojených štátov,“ uviedol s tým, že výsledky nedávneho stretnutia v Ženeve medzi prezidentmi Ruska a USA potvrdila naliehavosť obnovenia strategického dialógu.
Podľa Šojgua sa v tejto oblasti nahromadilo veľa problémov, pri riešení ktorých je potrebné zohľadniť obavy a záujmy každej strany. Odborníci ruského ministerstva obrany sú pripravení zapojiť sa do tejto práce.
Minister tiež poukázal na to, že prístup NATO k spolupráci s Ruskom neprispieva k znižovaniu napätia. „Summit NATO, ktorý sa konal v Bruseli 14. júna, potvrdil transformáciu bloku z regionálneho na globálne vojensko-politické spojenectvo, ktorého hlavnou úlohou je ovládnuť Rusko a Čínu,“ uviedol Šojgu.
Podľa ministra rozhodnutia na samite NATO o zvýšení vojenských výdavkov členských štátov a zlepšení potenciálu jadrového odstrašenia upevnia vojenskú konfrontáciu v Európe na celé roky. „Formálny dialóg, v ktorom Brusel navrhuje pokračovať v rámci Rady Rusko-NATO, zároveň neznižuje napätie v bilaterálnych vzťahoch,“ zdôraznil.
Šojgu tiež poznamenal, že zintenzívnenie vojenskej činnosti v Arktíde pokračuje.
https://tass.ru/politika/11723111