... pokračovanie:
Šťastný prípad
Kto je v skutočnosti nenápadne vyzerajúci muž, sa stal známym práve vďaka inovatívnemu prístupu k nahradeniu skonfiškovaných zásielok drog. V roku 2011 austrálska federálna polícia odhalila v Melbourne skupinu, ktorá pašovala heroín a metamfetamín.
Pretože išlo o malé objemy, polícia sa rozhodla nezatknúť zločincov v nádeji, že prostredníctvom nich bude možné dostať sa k dodávateľom: podozriví boli sledovaní, telefóny boli odpočúvané.
Drogy, ktoré smerovali do Melbourne, polícia zároveň pravidelne zachytávala a keďže obchodným modelom spoločnosti Tse bolo „kompenzovať“ stratený tovar, Austrálčania sa s touto požiadavkou neustále obracali na dodávateľov.
O dva roky neskôr sa šéfovia v Hongkongu rozhodli prísť na to, čo sa deje: dodávky ostatným predajcom v Austrálii prebiehali hladko. Z tohto dôvodu bol šéf drogovej skupiny z Melbourne predvolaný do Hongkongu. Tam miestna polícia sledovala jeho počínanie na tip od kolegov. Boli to práve oni, kto si na stretnutí všimol Tse Chi Lop.
Sledovanie a ďalšie vyšetrovanie Číňanov odhalilo, že je pravdepodobne vodcom obchodníkov s drogami, ktorí prepravujú väčšinu metamfetamínu do Austrálie, ako aj heroínu a metylendioxymetamfetamínu (MDMA), všeobecne známeho ako extáza. Väčšina syndikátu na čele s Tse však zostala v tieni ešte niekoľko rokov.
Skutočnosť, že sa zločinecká sieť rozšírila do celej juhovýchodnej Ázie, by sa možno polícia nedozvedela, nebyť nehody.
V novembri 2016 zastavili na letisku v Yangone, najväčšom meste Mjanmarska, Taiwanca menom Chhai Yong Che, ktorý plánoval letieť domov. Mladý muž s dizajnovou taškou Jimmy Choo a dvoma mobilnými telefónmi priťahoval pozornosť, pretože bol veľmi nervózny a trhal si pľuzgiere na rukách.
Pri prehliadke sa ukázalo, že mal na bokoch ukryté dve vrecká s ketamínom, omamným liekom používaným na anestéziu. Chhai uviedol, že vrecúška údajne obsahovali pesticídy pre kvety, ktoré jeho priateľ prosil priniesť svojmu otcovi. Vysvetlenie neuspokojilo zamestnancov letiska a muža zadržali. Na druhý deň ho identifikoval jeden zo zamestnancov miestnej protidrogovej služby: ukázalo sa, že Mjanmarsko dostalo prepitné z USA.
Taiwančan odmietol čokoľvek povedať. Čhai pravdepodobne mlčal z jednoduchého dôvodu: v jeho telefóne sa našlo video mučenia pašeráka z nedbanlivosti, ktorý stratil tovar. Poprava sa konala na pozadí symbolov čínskych triád. Takéto „poučné“ nahrávky poskytli členom gangu predstavu o tom, čo ich v prípade zrady čaká. Čhaiho telefóny mu však „veľa povedali“.
Taiwanec mal v telefónoch veľa fotografií a videí, celú históriu hovorov a textových správ, ako aj korešpondenciu na sociálnych sieťach. Polícia tieto telefóny dokonca označila za „jaskyňu pokladov“. Vďaka nim dokázali pod rúškom čaju odhaliť dodávky metamfetamínu do Mjanmarska a zatknúť niekoľko miestnych drogových dílerov.
Skutočný prielom vo vyšetrovaní však nastal, keď sa vyšetrovatelia z Austrálie mohli oboznámiť so získanými údajmi - na jednej z fotografií spoznali Tse Chi Lopa. Austrálčania tiež priradili obsah telefónov Chhai k svojej databáze drogových trestných činov. Našli fotografie spojené s tromi veľkými zadržanými zásielkami metamfetamínu v Číne, Japonsku a na Novom Zélande.
Telefónne čísla tiež pomohli preukázať zapojenie Taiwanu do ďalších epizód obchodovania s drogami. To všetko umožnilo pochopiť, že všetko, čo sa predtým považovalo za činnosť rôznych ázijských skupín, je v skutočnosti jedna rozsiahla schéma a jedna organizácia stojí za obchodom s drogami. Ukázalo sa, že Chhai bol jedným z členov tohto meg syndikátu a bol s ním spájaný aj Tse Chi Lop.
Ríša tretieho brata
Do vyšetrovania činnosti ázijského drogového syndikátu bolo zapojených asi 20 rôznych oddelení z tucta krajín vrátane USA, Kanady, Číny a Japonska. Austrálska strana viedla operáciu, ktorá dostala názov „Kungur“ a stala sa najväčšou v oblasti boja proti obchodovaniu s drogami v Ázii.
Do roku 2019 si vyšetrovatelia uvedomili, že to bol pravdepodobne Tse Chi Lop, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou vodcom najväčšieho drogového syndikátu. Taiwanskí strážcovia zákona ho však označili jednoducho za „generálneho riaditeľa“.
Ako sa ukázalo, syndikát dokázal zjednotiť päť najslávnejších ázijských zločineckých gangov naraz. Tri najväčšie triády z Hongkongu a Macaa, ktoré predtým medzi sebou bojovali, začali spolupracovať - „14K“, „Voshinwo“ a „Sanyon“. K nim sa pridali Datsyuan, ktorého členom bol aj samotný Tse, a Taiwanská bambusová únia. Tok peňazí bol taký stabilný a veľký, že frakcie odložili dlhoročné krvavé súperenie o obrovské zisky.
Keďže členovia syndikátu to jednoducho nazvali „Spoločnosť“, polícia dala organizácii ich vlastné meno - „Sam Ko“ (Sam Gor), čo znamená „Tretí brat“. Odkázali sa tak na jednu z prezývok Tse Chi Lopa. Organizácia fungovala na princípe nadnárodnej spoločnosti. Ukázalo sa, že jeho vodcami boli občania Kanady, Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Malajzie, Mjanmarska, Vietnamu a pevninskej Číny. Syndikát zriadil mnoho spôsobov dodávania drog a tiež začal spolupracovať s kriminálnymi gangmi pôsobiacimi v teréne, vrátane japonskej yakuzy, austrálskych motorkárov a etnicky čínskych gangov v juhovýchodnej Ázii.
Podľa jedného vyšetrovateľa je logistika syndikátu mimoriadne zložitá a riadená tak profesionálne, že by mohla „konkurovať spoločnosti Apple“.
Syndikát má veľa peňazí a veľký trh. Sila tohto systému je nepredstaviteľná, “uviedol vysoký policajný plukovník Jay Li Jianzhi.
Jedným z hlavných objavov, ktoré vyšetrovatelia dokázali pri skúmaní telefónov Chhai Yong Che, bolo zistenie, že stredisko na výrobu metamfetamínu sa presťahovalo z Číny do štátu Šan na severovýchode Mjanmarska. Vyrábal sa z prekurzorov, ktoré boli pašované z čínskych podnikov.
V poloautonómnom Šane mal syndikát úplnú slobodu konania: rozsiahle územia tam boli dlhé roky ovládané povstaleckými skupinami. V minulosti bol v regióne neustále ozbrojené strety s vládnymi silami, avšak v uplynulom desaťročí sa situácia upokojila, čo umožnilo rozkvet nelegálnych aktivít.
Práve tam, neďaleko dediny Loikan, sa považovalo Sam Ko za stredisko výroby tabliet metamfetamínu, heroínu, ketamínu a yaba, lacnejšej formy metamfetamínu zmiešaného s kofeínom. Začiatkom roku 2018 sa počas ďalšej razie miestne bezpečnostné sily vybrali do „továrne“ ukrytej v džungli a zaistili tam viac ako 200 000 litrov rôznych prísad na výrobu drog. Samozrejme to bol len jeden z mnohých podnikov syndikátu.
Podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) sa v roku 2019 cena kilogramu kryštalického metamfetamínu vyrobeného v severovýchodnom Mjanmarsku odhadovala na iba 1 800 dolárov. Zároveň bola priemerná maloobchodná cena v Thajsku už 70,5 tisíc dolárov za kilogram, v USA - asi 300 tisíc, v Japonsku - 588 tisíc.
Štúdium informácií z Chhaiho telefónu tiež pomohlo nájsť vozidlá a člny, ktoré sa používali na prepravu drog, a miesta, kde sa náklad prekladal po mori. Ukázalo sa, že malé rybárske člny privážali metamfetamín z Mjanmarska na „plávajúce základne“ v neutrálnych vodách. Potom tieto lode, ktoré mohli byť dlho na otvorenom mori, kotvili rýchle motorové člny kupujúcich a odviezli tovar. Toto je najbežnejšia schéma používaná na pašovanie drog do Austrálie.
Dnes syndikát dodáva tony metamfetamínu, heroínu a ketamínu najmenej do desiatky krajín od Japonska po Nový Zéland. Podľa odhadov UNODC sa tržby Sama Ko za rok 2018 pohybovali od 8 miliárd dolárov do 17,7 miliárd dolárov.
Stojí za zmienku, že v posledných rokoch bezpečnostné sily podnikli početné razie v Kambodži, Mjanmarsku a Thajsku, zaistili tony drog a milióny dolárov. Syndikát však na tieto útoky pohotovo zareagoval a reštrukturalizoval svoju činnosť. Ak sa úradom podarilo uzavrieť plávajúce sklady drog, Sam Ko prešiel na prepravu nákladu v prepravných kontajneroch. Keď sa uzavrel kanál na dodávku nákladu do Thajska, pašovali sa tam drogy obchádzaním cez Laos a Vietnam: mnoho kuriérov s batohmi kráčalo tajnými cestami džungľou.
Ázijský drogový syndikát ešte nedokázali poraziť ani spoločné akcie osobitných služieb niekoľkých krajín. Pokiaľ ide o Tse Chi Lopa, Austrália ho ešte v roku 2019 zaradila na zoznam hľadaných osôb a vydala na neho zatykač. Číňanov ale zadržali až 22. januára tohto roku na letisku Schiphol v Amsterdame.
Ako sa Tse Chi Lopovi po celú dobu podarilo zostať slobodným a voľne sa pohybovať po celom svete - nie je jasné. Teraz ho čaká súd a vydanie do Austrálie, kde je jeho zločinecká organizácia spájaná s najmenej 13 epizódami pašovania drog.
"Chytili tú pravú osobu." Vynikajúci výsledok, “komentoval zadržanie Tse Jeremy Douglas, zástupca UNODC pre juhovýchodnú Áziu a Tichomorský región. Zároveň je podľa neho ťažké predstaviť si, že toto zatknutie bude mať znateľný vplyv na obchodovanie s drogami. „Organizácia zostala, existuje dopyt po drogách a Tse jednoducho niekto nahradí,“ poznamenáva. Sám Tse Chi Lop je nakoniec jasným príkladom toho, že jeden drogový syndikát je nahradený iným.
https://lenta.ru/articles/2021/02/06/tse_chi_lop/
... pokračovanie:
Šťastný prípad
Kto je v skutočnosti nenápadne vyzerajúci muž, sa stal známym práve vďaka inovatívnemu prístupu k nahradeniu skonfiškovaných zásielok drog. V roku 2011 austrálska federálna polícia odhalila v Melbourne skupinu, ktorá pašovala heroín a metamfetamín.
Pretože išlo o malé objemy, polícia sa rozhodla nezatknúť zločincov v nádeji, že prostredníctvom nich bude možné dostať sa k dodávateľom: podozriví boli sledovaní, telefóny boli odpočúvané.
Drogy, ktoré smerovali do Melbourne, polícia zároveň pravidelne zachytávala a keďže obchodným modelom spoločnosti Tse bolo „kompenzovať“ stratený tovar, Austrálčania sa s touto požiadavkou neustále obracali na dodávateľov.
O dva roky neskôr sa šéfovia v Hongkongu rozhodli prísť na to, čo sa deje: dodávky ostatným predajcom v Austrálii prebiehali hladko. Z tohto dôvodu bol šéf drogovej skupiny z Melbourne predvolaný do Hongkongu. Tam miestna polícia sledovala jeho počínanie na tip od kolegov. Boli to práve oni, kto si na stretnutí všimol Tse Chi Lop.
Sledovanie a ďalšie vyšetrovanie Číňanov odhalilo, že je pravdepodobne vodcom obchodníkov s drogami, ktorí prepravujú väčšinu metamfetamínu do Austrálie, ako aj heroínu a metylendioxymetamfetamínu (MDMA), všeobecne známeho ako extáza. Väčšina syndikátu na čele s Tse však zostala v tieni ešte niekoľko rokov.
Skutočnosť, že sa zločinecká sieť rozšírila do celej juhovýchodnej Ázie, by sa možno polícia nedozvedela, nebyť nehody.
V novembri 2016 zastavili na letisku v Yangone, najväčšom meste Mjanmarska, Taiwanca menom Chhai Yong Che, ktorý plánoval letieť domov. Mladý muž s dizajnovou taškou Jimmy Choo a dvoma mobilnými telefónmi priťahoval pozornosť, pretože bol veľmi nervózny a trhal si pľuzgiere na rukách.
Pri prehliadke sa ukázalo, že mal na bokoch ukryté dve vrecká s ketamínom, omamným liekom používaným na anestéziu. Chhai uviedol, že vrecúška údajne obsahovali pesticídy pre kvety, ktoré jeho priateľ prosil priniesť svojmu otcovi. Vysvetlenie neuspokojilo zamestnancov letiska a muža zadržali. Na druhý deň ho identifikoval jeden zo zamestnancov miestnej protidrogovej služby: ukázalo sa, že Mjanmarsko dostalo prepitné z USA.
Taiwančan odmietol čokoľvek povedať. Čhai pravdepodobne mlčal z jednoduchého dôvodu: v jeho telefóne sa našlo video mučenia pašeráka z nedbanlivosti, ktorý stratil tovar. Poprava sa konala na pozadí symbolov čínskych triád. Takéto „poučné“ nahrávky poskytli členom gangu predstavu o tom, čo ich v prípade zrady čaká. Čhaiho telefóny mu však „veľa povedali“.
Taiwanec mal v telefónoch veľa fotografií a videí, celú históriu hovorov a textových správ, ako aj korešpondenciu na sociálnych sieťach. Polícia tieto telefóny dokonca označila za „jaskyňu pokladov“. Vďaka nim dokázali pod rúškom čaju odhaliť dodávky metamfetamínu do Mjanmarska a zatknúť niekoľko miestnych drogových dílerov.
Skutočný prielom vo vyšetrovaní však nastal, keď sa vyšetrovatelia z Austrálie mohli oboznámiť so získanými údajmi - na jednej z fotografií spoznali Tse Chi Lopa. Austrálčania tiež priradili obsah telefónov Chhai k svojej databáze drogových trestných činov. Našli fotografie spojené s tromi veľkými zadržanými zásielkami metamfetamínu v Číne, Japonsku a na Novom Zélande.
Telefónne čísla tiež pomohli preukázať zapojenie Taiwanu do ďalších epizód obchodovania s drogami. To všetko umožnilo pochopiť, že všetko, čo sa predtým považovalo za činnosť rôznych ázijských skupín, je v skutočnosti jedna rozsiahla schéma a jedna organizácia stojí za obchodom s drogami. Ukázalo sa, že Chhai bol jedným z členov tohto meg syndikátu a bol s ním spájaný aj Tse Chi Lop.
Ríša tretieho brata
Do vyšetrovania činnosti ázijského drogového syndikátu bolo zapojených asi 20 rôznych oddelení z tucta krajín vrátane USA, Kanady, Číny a Japonska. Austrálska strana viedla operáciu, ktorá dostala názov „Kungur“ a stala sa najväčšou v oblasti boja proti obchodovaniu s drogami v Ázii.
Do roku 2019 si vyšetrovatelia uvedomili, že to bol pravdepodobne Tse Chi Lop, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou vodcom najväčšieho drogového syndikátu. Taiwanskí strážcovia zákona ho však označili jednoducho za „generálneho riaditeľa“.
Ako sa ukázalo, syndikát dokázal zjednotiť päť najslávnejších ázijských zločineckých gangov naraz. Tri najväčšie triády z Hongkongu a Macaa, ktoré predtým medzi sebou bojovali, začali spolupracovať - „14K“, „Voshinwo“ a „Sanyon“. K nim sa pridali Datsyuan, ktorého členom bol aj samotný Tse, a Taiwanská bambusová únia. Tok peňazí bol taký stabilný a veľký, že frakcie odložili dlhoročné krvavé súperenie o obrovské zisky.
Keďže členovia syndikátu to jednoducho nazvali „Spoločnosť“, polícia dala organizácii ich vlastné meno - „Sam Ko“ (Sam Gor), čo znamená „Tretí brat“. Odkázali sa tak na jednu z prezývok Tse Chi Lopa. Organizácia fungovala na princípe nadnárodnej spoločnosti. Ukázalo sa, že jeho vodcami boli občania Kanady, Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Malajzie, Mjanmarska, Vietnamu a pevninskej Číny. Syndikát zriadil mnoho spôsobov dodávania drog a tiež začal spolupracovať s kriminálnymi gangmi pôsobiacimi v teréne, vrátane japonskej yakuzy, austrálskych motorkárov a etnicky čínskych gangov v juhovýchodnej Ázii.
_Podľa jedného vyšetrovateľa je logistika syndikátu mimoriadne zložitá a riadená tak profesionálne, že by mohla „konkurovať spoločnosti Apple“.
_
_Syndikát má veľa peňazí a veľký trh. Sila tohto systému je nepredstaviteľná_, “uviedol vysoký policajný plukovník Jay Li Jianzhi.
Jedným z hlavných objavov, ktoré vyšetrovatelia dokázali pri skúmaní telefónov Chhai Yong Che, bolo zistenie, že stredisko na výrobu metamfetamínu sa presťahovalo z Číny do štátu Šan na severovýchode Mjanmarska. Vyrábal sa z prekurzorov, ktoré boli pašované z čínskych podnikov.
V poloautonómnom Šane mal syndikát úplnú slobodu konania: rozsiahle územia tam boli dlhé roky ovládané povstaleckými skupinami. V minulosti bol v regióne neustále ozbrojené strety s vládnymi silami, avšak v uplynulom desaťročí sa situácia upokojila, čo umožnilo rozkvet nelegálnych aktivít.
Práve tam, neďaleko dediny Loikan, sa považovalo Sam Ko za stredisko výroby tabliet metamfetamínu, heroínu, ketamínu a yaba, lacnejšej formy metamfetamínu zmiešaného s kofeínom. Začiatkom roku 2018 sa počas ďalšej razie miestne bezpečnostné sily vybrali do „továrne“ ukrytej v džungli a zaistili tam viac ako 200 000 litrov rôznych prísad na výrobu drog. Samozrejme to bol len jeden z mnohých podnikov syndikátu.
Podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) sa v roku 2019 cena kilogramu kryštalického metamfetamínu vyrobeného v severovýchodnom Mjanmarsku odhadovala na iba 1 800 dolárov. Zároveň bola priemerná maloobchodná cena v Thajsku už 70,5 tisíc dolárov za kilogram, v USA - asi 300 tisíc, v Japonsku - 588 tisíc.
Štúdium informácií z Chhaiho telefónu tiež pomohlo nájsť vozidlá a člny, ktoré sa používali na prepravu drog, a miesta, kde sa náklad prekladal po mori. Ukázalo sa, že malé rybárske člny privážali metamfetamín z Mjanmarska na „plávajúce základne“ v neutrálnych vodách. Potom tieto lode, ktoré mohli byť dlho na otvorenom mori, kotvili rýchle motorové člny kupujúcich a odviezli tovar. Toto je najbežnejšia schéma používaná na pašovanie drog do Austrálie.
Dnes syndikát dodáva tony metamfetamínu, heroínu a ketamínu najmenej do desiatky krajín od Japonska po Nový Zéland. Podľa odhadov UNODC sa tržby Sama Ko za rok 2018 pohybovali od 8 miliárd dolárov do 17,7 miliárd dolárov.
Stojí za zmienku, že v posledných rokoch bezpečnostné sily podnikli početné razie v Kambodži, Mjanmarsku a Thajsku, zaistili tony drog a milióny dolárov. Syndikát však na tieto útoky pohotovo zareagoval a reštrukturalizoval svoju činnosť. Ak sa úradom podarilo uzavrieť plávajúce sklady drog, Sam Ko prešiel na prepravu nákladu v prepravných kontajneroch. Keď sa uzavrel kanál na dodávku nákladu do Thajska, pašovali sa tam drogy obchádzaním cez Laos a Vietnam: mnoho kuriérov s batohmi kráčalo tajnými cestami džungľou.
Ázijský drogový syndikát ešte nedokázali poraziť ani spoločné akcie osobitných služieb niekoľkých krajín. Pokiaľ ide o Tse Chi Lopa, Austrália ho ešte v roku 2019 zaradila na zoznam hľadaných osôb a vydala na neho zatykač. Číňanov ale zadržali až 22. januára tohto roku na letisku Schiphol v Amsterdame.
Ako sa Tse Chi Lopovi po celú dobu podarilo zostať slobodným a voľne sa pohybovať po celom svete - nie je jasné. Teraz ho čaká súd a vydanie do Austrálie, kde je jeho zločinecká organizácia spájaná s najmenej 13 epizódami pašovania drog.
"Chytili tú pravú osobu." Vynikajúci výsledok, “komentoval zadržanie Tse Jeremy Douglas, zástupca UNODC pre juhovýchodnú Áziu a Tichomorský región. Zároveň je podľa neho ťažké predstaviť si, že toto zatknutie bude mať znateľný vplyv na obchodovanie s drogami. „Organizácia zostala, existuje dopyt po drogách a Tse jednoducho niekto nahradí,“ poznamenáva. Sám Tse Chi Lop je nakoniec jasným príkladom toho, že jeden drogový syndikát je nahradený iným.
https://lenta.ru/articles/2021/02/06/tse_chi_lop/