V Tetíně se v sobotu konala svatá mše, která je součástí národní pouti připomínající 1100 let od zavraždění sv. Ludmily. Hlavním celebratem byl český rodák, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Pro něj připravila obec Tetín velké překvapení.
„Genealogové zjistili, že je přímým potomkem sv. Ludmily,” oznámil starosta obce Martin Hrdlička (Tetín 2010) a předal kardinálovi vypracovanou listinu dokládající postup rodu.
Schönborn svou řeč začal v němčině a omlouval se za špatnou češtinu, přesto ale v tomto jazyku přednesl modlitby.
Při mši byla vyzdvihována sv. Ludmila nejen jako světice a panovnice, ale i jako babička, která se starala o pokračování svého rodu a zdůrazněna byla komunikace mezi generacemi.
„Moje maminka mě pověřila, abych vás pozdravil, narodila se v Brně, vdávala se v Praze, je jí 101 let a pro svých 15 pravnoučat je opravdová prababička,” uvedl Schönborn.
Národní mši přihlíželo několik tisíc věřících poutníků, kteří přijeli z různých koutů republiky. Návštěvníci se mohli také seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění.
Připravené bylo mimické vystoupení Vandy Hybnerové a na programu bylo také vystoupení hudebních skupin, divadelníků nebo debaty s odborníky.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-msi-v-tetine-dorazil-primy-potomek-svate-ludmily-40372468
Jak vypadala svatá Ludmila? Vědci vymodelovali obličej světice v digitální podobě
https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-vypadala-svata-ludmila-vedci-vymodelovali-oblicej-svetice-v-digitalni-podobe-8577808
Svatá Ludmila vychovala z Václava moderního knížete, říká šéfka projektu, který ji připomíná
https://region.rozhlas.cz/svata-ludmila-vychovala-z-vaclava-moderniho-knizete-rika-sefka-projektu-ktery-ji-8576002
Svatý Václav moderním knížetem...byl také woke? :-)
Jak nacisté rozdávali svatováclavská vyznamenání. Odznak s orlicí dostalo tisíc Čechů
Adolf Hitler nejprve možnost udělování nacistických vyznamenání obyvatelům porobeného Protektorátu zatvrzele odmítal. Názor změnil až v roce 1944. „Tehdy souhlasil se zavedením vyznamenání Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí knížete Václava, které nacisté předali asi tisícovce příslušníků Protektorátu,“ zjistil historik Jan B. Uhlíř. Ocenění se udělovalo také 28. září, ve svátek svatého Václava, a získali ho třeba režiséři a herci Otakar Vávra, Čeněk Šlégl a Jan Sviták.
Od roku 2000 je svatý Václav také symbolem nového státního svátku – Dne české státnosti. Ten se slaví v den zavraždění přemyslovského knížete Václava, který byl podle legendy ubodán bratrem Boleslavem 28. září roku 935 (anebo již roku 929).
Historik cituje i slova zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha: „Uctíváním Václava Češi vlastně potvrzují, že Václav měl pravdu, když se opíral o Němce. Toho je třeba historicky využít.“ Nacisté vycházeli z legendy, že se kníže Václav roku 929 podrobil německému králi Jindřichu I. Ptáčníkovi, pokoření přemyslovského knížete potvrzuje třeba takzvaná Widukindova kronika z let 967 až 968.
Historici se shodují, že pohlaváři v nacistických stejnokrojích ocenili zhruba tisíc občanů protektorátu, zhotovili však asi 4 700 „metálů“, které chtěli postupně udělit. Do května 1945 už to nestihli.
https://cnn.iprima.cz/jak-naciste-rozdavali-cechum-svatovaclavska-vyznamenani-10188
28. září 1944 se narodil Miloš Zeman.
V roce 2000 Miloš Zeman označil svatého Václava za symbol servility a kolaborace
V březnu 2000 výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Sněmovny navrhl na den 28. září státní svátek „Den české státnosti – Svatý Václav“. Tento název ovšem neprošel.
Miloš Zeman: „Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.
Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově – naštěstí nebyl dokončen – byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě – podobně jako Norové měli svého Knuta Hamsena – musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger. Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace.“
https://www.forum24.cz/pripominka-v-roce-2000-milos-zeman-oznacil-svateho-vaclava-za-symbol-servility-a-kolaborace/
https://www.psp.cz/eknih/1998ps/stenprot/025schuz/s025150.htm
Zeman zasvětí lípu památce svatého Václava. Dříve jej kritizoval (2014)
Je to svým způsobem symbol. Prezident Miloš Zeman ve středu zasvětí lípu, kterou dostal darem k 70. narozeninám, Dnu české státnosti. Tedy svátku spjatému s patronem českých zemí svatým Václavem, jehož před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, kritizoval.
Sazenici lípy, kterou obdržel k narozeninám darem od zástupců Hospodářské komory, uvede Zeman symbolicky v život ve středu v půl jedenácté dopoledne na Pražském hradu. Konkrétně v takzvaných Produkčních zahradách.
Čtyřhektarový areál přiléhá k Lumbeho vile, v níž prezident bydlí. Lípu tak bude mít blízko svého sídla, ačkoliv se původně uvažovalo o vysazení v Lánech.
Zahrady nejsou veřejnosti běžně přístupné, čas od času se při zvláštních akcích otevřou. Zde pěstované rostliny se užívají při protokolárních akcích na Hradě.
Prezident lípu obdržel krátce po 28. září, což je nejen Den české státnosti a svátek sv. Václava, ale také den, kdy má současná hlava státu narozeniny.
„Lípa bude z rozhodnutí prezidenta věnovaná Dnu české státnosti. Termín je takto zvolen proto, že je blízko oběma významným svátkům,“ řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s poukazem na blížící se 28. říjen, kdy v roce 1918 vzniklo samostatné Československo.
„Symbol kolaborace“
Není tajemstvím, že před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, projevoval ke svatému Václavovi výrazně vyhraněný názor. Když Sněmovna projednávala návrh, aby se 28. září stalo státním svátkem, řekl doslova: „Pokusím se vás přesvědčit, že tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace.“
Zeman tehdy také zmínil tribut „tří set volů ročně do Němec“ (sv. Václav podle Františka Palackého odevzdával daň 120 volů a 500 hřiven stříbra) coby doklad toho, že přemyslovský panovník „dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem“. V tehdejší Evropě byly podobné tributy na denním pořádku, nicméně pravdivost Palackého vyčíslení se nikdy nepodařilo prokázat.
Prezident smířlivější premiéra
Zeman z roku 2014 však mluví o poznání smířlivější než Zeman z roku 2000. „Myslím, že o vztahu pana prezidenta k tomuto státnímu svátku dostatečně vypovídá zdravice, kterou zaslal ke Dni české státnosti 28. září na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi,“ poznamenal pro iDNES.cz Ovčáček.
V prezidentské zdravici se Zeman k patronovi českých zemí už hlásí. „Jsem v těchto chvílích, kdy si připomínáte našeho národního patrona, v myšlenkách s Vámi se všemi,“ stojí v ní. Prezident dále píše, že svátek sv. Václava „je pevně zakotven v našich kalendářích, vnímáme ho jako přirozenou součást dějinného odkazu, který je pro nás důležitý“.
Z textu zdravice je znát, že se Zeman světcově osobnosti věnoval hlouběji. Napsal, že jeho doba znamenala pro rodící se český stát a jeho snahu etablovat se v tehdejším složitém politickém evropském uspořádání řadu problémů a překážek. „Byl panovníkem, který musel vést složitá diplomatická jednání a hlavní důraz kladl na mírové řešení konfliktů a jednání smírčí cestou,“ stojí ve zdravici.
Prezident Zeman dodal, že je otázkou, zda „jsme při hodnocení svatého Václava schopni objektivního soudu“ a že „je těžké posuzovat jednotlivé kroky, úspěchy a prohry našich předků z dnešní perspektivy, obzvláště pokud nám chybí všechna potřebná data“.
„Svatého Václava bychom měli vnímat jako ochránce svobody našeho národa. Ale také jako člověka, se všemi jeho chybami a slabostmi,“ uzavřel tehdy Zeman.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-lipa-den-ceske-statnosti-vaclav.A141014_133831_domaci_jw
Poznámka: Z článku vyplývá, že pan prezident zasvětil lípu Dni české státnosti, nikoliv Svatému Václavovi, jak píší novináři.
Zdravice prezidenta republiky při svátku sv.Václava ve Staré Boleslavi
neděle 28.09.2014
http://www.zemanmilos.cz/cz/clanky/zdravice-prezidenta-republiky-pri-svatku-svvaclava-ve-stare-boleslavi-339604.htm
V Tetíně se v sobotu konala svatá mše, která je součástí národní pouti připomínající 1100 let od zavraždění sv. Ludmily. Hlavním celebratem byl český rodák, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Pro něj připravila obec Tetín velké překvapení.
„Genealogové zjistili, že je přímým potomkem sv. Ludmily,” oznámil starosta obce Martin Hrdlička (Tetín 2010) a předal kardinálovi vypracovanou listinu dokládající postup rodu.
Schönborn svou řeč začal v němčině a omlouval se za špatnou češtinu, přesto ale v tomto jazyku přednesl modlitby.
Při mši byla vyzdvihována sv. Ludmila nejen jako světice a panovnice, ale i jako babička, která se starala o pokračování svého rodu a zdůrazněna byla komunikace mezi generacemi.
„Moje maminka mě pověřila, abych vás pozdravil, narodila se v Brně, vdávala se v Praze, je jí 101 let a pro svých 15 pravnoučat je opravdová prababička,” uvedl Schönborn.
Národní mši přihlíželo několik tisíc věřících poutníků, kteří přijeli z různých koutů republiky. Návštěvníci se mohli také seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění.
Připravené bylo mimické vystoupení Vandy Hybnerové a na programu bylo také vystoupení hudebních skupin, divadelníků nebo debaty s odborníky.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-msi-v-tetine-dorazil-primy-potomek-svate-ludmily-40372468
**Jak vypadala svatá Ludmila? Vědci vymodelovali obličej světice v digitální podobě**
https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-vypadala-svata-ludmila-vedci-vymodelovali-oblicej-svetice-v-digitalni-podobe-8577808
Svatá Ludmila vychovala z Václava moderního knížete, říká šéfka projektu, který ji připomíná
https://region.rozhlas.cz/svata-ludmila-vychovala-z-vaclava-moderniho-knizete-rika-sefka-projektu-ktery-ji-8576002
Svatý Václav moderním knížetem...byl také woke? :-)
**
Jak nacisté rozdávali svatováclavská vyznamenání. Odznak s orlicí dostalo tisíc Čechů**
Adolf Hitler nejprve možnost udělování nacistických vyznamenání obyvatelům porobeného Protektorátu zatvrzele odmítal. Názor změnil až v roce 1944. „Tehdy souhlasil se zavedením vyznamenání Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí knížete Václava, které nacisté předali asi tisícovce příslušníků Protektorátu,“ zjistil historik Jan B. Uhlíř. Ocenění se udělovalo také 28. září, ve svátek svatého Václava, a získali ho třeba režiséři a herci Otakar Vávra, Čeněk Šlégl a Jan Sviták.
Od roku 2000 je svatý Václav také symbolem nového státního svátku – Dne české státnosti. Ten se slaví v den zavraždění přemyslovského knížete Václava, který byl podle legendy ubodán bratrem Boleslavem 28. září roku 935 (anebo již roku 929).
Historik cituje i slova zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha: „Uctíváním Václava Češi vlastně potvrzují, že Václav měl pravdu, když se opíral o Němce. Toho je třeba historicky využít.“ Nacisté vycházeli z legendy, že se kníže Václav roku 929 podrobil německému králi Jindřichu I. Ptáčníkovi, pokoření přemyslovského knížete potvrzuje třeba takzvaná Widukindova kronika z let 967 až 968.
Historici se shodují, že pohlaváři v nacistických stejnokrojích ocenili zhruba tisíc občanů protektorátu, zhotovili však asi 4 700 „metálů“, které chtěli postupně udělit. Do května 1945 už to nestihli.
https://cnn.iprima.cz/jak-naciste-rozdavali-cechum-svatovaclavska-vyznamenani-10188
**28. září 1944 se narodil Miloš Zeman.**
**V roce 2000 Miloš Zeman označil svatého Václava za symbol servility a kolaborace
**
V březnu 2000 výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Sněmovny navrhl na den 28. září státní svátek „Den české státnosti – Svatý Václav“. Tento název ovšem neprošel.
_
Miloš Zeman:_ „Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.
Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově – naštěstí nebyl dokončen – byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě – podobně jako Norové měli svého Knuta Hamsena – musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger. Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace.“
https://www.forum24.cz/pripominka-v-roce-2000-milos-zeman-oznacil-svateho-vaclava-za-symbol-servility-a-kolaborace/
https://www.psp.cz/eknih/1998ps/stenprot/025schuz/s025150.htm
**Zeman zasvětí lípu památce svatého Václava. Dříve jej kritizoval** _(2014)_
Je to svým způsobem symbol. Prezident Miloš Zeman ve středu zasvětí lípu, kterou dostal darem k 70. narozeninám, Dnu české státnosti. Tedy svátku spjatému s patronem českých zemí svatým Václavem, jehož před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, kritizoval.
Sazenici lípy, kterou obdržel k narozeninám darem od zástupců Hospodářské komory, uvede Zeman symbolicky v život ve středu v půl jedenácté dopoledne na Pražském hradu. Konkrétně v takzvaných Produkčních zahradách.
Čtyřhektarový areál přiléhá k Lumbeho vile, v níž prezident bydlí. Lípu tak bude mít blízko svého sídla, ačkoliv se původně uvažovalo o vysazení v Lánech.
Zahrady nejsou veřejnosti běžně přístupné, čas od času se při zvláštních akcích otevřou. Zde pěstované rostliny se užívají při protokolárních akcích na Hradě.
Prezident lípu obdržel krátce po 28. září, což je nejen Den české státnosti a svátek sv. Václava, ale také den, kdy má současná hlava státu narozeniny.
„Lípa bude z rozhodnutí prezidenta věnovaná Dnu české státnosti. Termín je takto zvolen proto, že je blízko oběma významným svátkům,“ řekl iDNES.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s poukazem na blížící se 28. říjen, kdy v roce 1918 vzniklo samostatné Československo.
„Symbol kolaborace“
Není tajemstvím, že před čtrnácti lety Zeman, tehdy premiér, projevoval ke svatému Václavovi výrazně vyhraněný názor. Když Sněmovna projednávala návrh, aby se 28. září stalo státním svátkem, řekl doslova: „Pokusím se vás přesvědčit, že tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace.“
Zeman tehdy také zmínil tribut „tří set volů ročně do Němec“ (sv. Václav podle Františka Palackého odevzdával daň 120 volů a 500 hřiven stříbra) coby doklad toho, že přemyslovský panovník „dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem“. V tehdejší Evropě byly podobné tributy na denním pořádku, nicméně pravdivost Palackého vyčíslení se nikdy nepodařilo prokázat.
** Prezident smířlivější premiéra**
Zeman z roku 2014 však mluví o poznání smířlivější než Zeman z roku 2000. „Myslím, že o vztahu pana prezidenta k tomuto státnímu svátku dostatečně vypovídá zdravice, kterou zaslal ke Dni české státnosti 28. září na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi,“ poznamenal pro iDNES.cz Ovčáček.
V prezidentské zdravici se Zeman k patronovi českých zemí už hlásí. „Jsem v těchto chvílích, kdy si připomínáte našeho národního patrona, v myšlenkách s Vámi se všemi,“ stojí v ní. Prezident dále píše, že svátek sv. Václava „je pevně zakotven v našich kalendářích, vnímáme ho jako přirozenou součást dějinného odkazu, který je pro nás důležitý“.
Z textu zdravice je znát, že se Zeman světcově osobnosti věnoval hlouběji. Napsal, že jeho doba znamenala pro rodící se český stát a jeho snahu etablovat se v tehdejším složitém politickém evropském uspořádání řadu problémů a překážek. „Byl panovníkem, který musel vést složitá diplomatická jednání a hlavní důraz kladl na mírové řešení konfliktů a jednání smírčí cestou,“ stojí ve zdravici.
Prezident Zeman dodal, že je otázkou, zda „jsme při hodnocení svatého Václava schopni objektivního soudu“ a že „je těžké posuzovat jednotlivé kroky, úspěchy a prohry našich předků z dnešní perspektivy, obzvláště pokud nám chybí všechna potřebná data“.
„Svatého Václava bychom měli vnímat jako ochránce svobody našeho národa. Ale také jako člověka, se všemi jeho chybami a slabostmi,“ uzavřel tehdy Zeman.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-lipa-den-ceske-statnosti-vaclav.A141014_133831_domaci_jw
**Poznámka:** Z článku vyplývá, že pan prezident zasvětil lípu Dni české státnosti, nikoliv Svatému Václavovi, jak píší novináři.
**Zdravice prezidenta republiky při svátku sv.Václava ve Staré Boleslavi**
_neděle 28.09.2014_
http://www.zemanmilos.cz/cz/clanky/zdravice-prezidenta-republiky-pri-svatku-svvaclava-ve-stare-boleslavi-339604.htm
Upravené 18. 9. 2021 o 22:50