Porozumění čínským vojenským výdajům
https://nationalinterest.org/feature/understanding-china%E2%80%99s-military-spending-195106
Pokud jde o budování čínské armády, doplnění některých souvislostí, které kompenzují nedostatečnou transparentnost jejího ročního rozpočtu, nám umožní lépe - i když stále omezeně - zhodnotit rozpočtové prostředky Lidové osvobozenecké armády.
ROK do globální pandemie, čínské Dvě zasedání prohlásilo, že vláda Čínské komunistické strany (ČKS) zvyšuje oficiální obranný rozpočet země o 6,8 % a zároveň vyhlásila cíl pro hrubý domácí produkt (HDP) na rok 2021 ve výši plus 6 %. V době rostoucího čínsko-amerického napětí bylo oznámeno, že nejvyšší čínští generálové rovněž vyzvali k vyšším vojenským výdajům, aby bylo možné čelit "Thukydidově pasti" se Spojenými státy.
Jako obvykle se většina pozornosti médií soustředila na zvýšení oficiálního rozpočtu na obranu, který se nyní blíží 209 miliardám dolarů, ve srovnání s loňským nárůstem o 6,6 %. Vzhledem k tomuto neustálému zvyšování vojenských výdajů mnozí vyvozovali, že Peking je stále více nakloněn použití síly (nebo hrozbě použití síly) k realizaci svých národních ambicí.
V těchto znepokojivých závěrech, že "válka je na obzoru", chybí širší souvislosti. Nedávné trendy v čínských vojenských výdajích spolu s dalšími současnými prohlášeními ČKS o národní obraně jasně ukazují, že Lidová osvobozenecká armáda (PLA) vnímá současné období spíše jako strategické okno, v němž může reorganizovat a restrukturalizovat své síly.
ČÍNA vyvíjí agresivní, několik desetiletí trvající úsilí o modernizaci svých ozbrojených sil a zvyšování jejich schopností. Přinejmenším na papíře očekává PLA, že do začátku roku 2020 dosáhne mechanizace a učiní "významný pokrok" směrem k "informatizaci", do roku 2035 dosáhne "úplné modernizace armády" a do roku 2049 se stane armádou "světové úrovně".
Při dokumentování toho, jak PLA dospěla do této fáze, je třeba si nejprve uvědomit, že PLA dlouhá léta uplatňovala přístup "dvojí výstavby", tedy mechanizace a "informatizace", aby se současně modernizovala a digitalizovala. Tento "dvoukolejný" přístup vyžadoval jak krátkodobou "modernizaci stávajícího vybavení spojenou se selektivním zaváděním nových generací konvenčních zbraní", tak dlouhodobější transformaci PLA podle vzoru "revoluce ve vojenství", kterou vedou informační technologie. Pro nově vznikající čínské vojenské schopnosti je rozhodující důraz, který PLA klade na "vedení a vítězství v informatizovaných válkách", definovaných jako proces "využívání informací k vedení společných vojenských operací v oblastech země, moře, vzduchu, vesmíru, kyberprostoru a elektromagnetického spektra během konfliktu". "Informatizace" klade důraz zejména na zlepšení kapacit pro velení, řízení, komunikaci, výpočetní techniku, zpravodajství, sledování a průzkum (C4ISR). V tomto ohledu PLA ...považuje síťové, technologicky vyspělé systémy C4I za nezbytné pro zajištění spolehlivé a bezpečné komunikace se stacionárními a mobilními velitelskými stanovišti, což umožňuje rychlé a efektivní rozhodování více ešelonů. Tyto systémy byly navrženy tak, aby distribuovaly data včetně zpravodajských informací, informací o bojišti, logistických informací a zpráv o počasí prostřednictvím redundantních, odolných komunikačních sítí, a zlepšily tak situační povědomí velitelů ... [zpřístupnily] polním velitelům data ISR téměř v reálném čase.
Ale i když PLA usilovně pracuje na přijetí "informatizované války", již plánuje další fázi své modernizace, kterou nazvala "inteligentní válkou". To by znamenalo militarizaci takzvané čtvrté průmyslové revoluce - umělé inteligence, velkých dat, propojení člověka se strojem, autonomních bezpilotních systémů, sítí 5G a podobně - s cílem vytvořit nové dominantní vojensko-technologické výhody, zejména oproti americké armádě. Takováto inteligence navazuje na dřívější fáze mechanizace a informatizace PLA. Jak uvádí její Bílá kniha o obraně z roku 2019, "válka se vyvíjí ve formě informatizované války a inteligentní válka je na obzoru".
V souladu s nedávnými bílými knihami o obraně ČLR pokračuje v podřizování pozemních operací námořní síle a projekci sil. Zatímco v bílé knize z roku 2015 bylo deklarováno, že "je třeba opustit tradiční mentalitu, podle níž pevnina převažuje nad mořem, a velký význam je třeba přikládat správě moří a oceánů a ochraně námořních práv a zájmů", v iteraci z roku 2019 se ještě explicitněji uvádí žádoucí odklon od tradiční mentality "velké armády" PLA.
Pokud jde o možné nasazení námořnictva, námořnictvo PLA (PLAN) se rychle posouvá od převážně hnědovodních sil k modrovodnímu námořnictvu a jako takové zlepšuje své schopnosti pro projekci síly a společné námořní operace. A co se týče letectva PLAAF, to podobně přechází od teritoriální protivzdušné obrany k agresivnějším operacím a zlepšuje své schopnosti pro strategické včasné varování, letecké údery, protivzdušnou a protiraketovou obranu a výsadkové operace.
VÍCE, pokud jde o podíl HDP vyčleněný na vojenské účely v rámci "principu ekonomicko-vojenského rozvoje", má vedení ČKS určitou metodu. Od reformy a otevření je rozvoj PLA neoddělitelně spjat s ekonomickou situací země. Je dobře známo, že v počátečních fázích ekonomické liberalizace Číny muselo vedení PLA uposlechnout Deng Xiaopingova příkazu, aby čínská armáda podřídila své profesní zájmy zájmům civilní ekonomiky a napomáhala jejímu růstu.
Poté, jak se hospodářský rozvoj země začal rozjíždět, dostávala následně PLA skutečně stále větší ekonomické zdroje (v absolutních číslech). A skutečně, i když čínské vojenské výdaje v poměru k HDP začaly klesat, než se od roku 2000 papírově vyrovnaly na zhruba 1,3 %, celkový ekonomický koláč se ve skutečnosti zvětšil. Vzhledem k plus 6 procentům HDP stanoveným na letošní rok - zcela dosažitelným vzhledem k odchylce, kterou je skromných 2,3 procenta v loňském roce - bude trendová linie kolem 1,3 procenta pravděpodobně přetrvávat.
V souladu s režimní zásadou "usilovat o koordinovaný rozvoj národní obrany a ekonomiky", jak je uvedeno v Bílé knize o obraně z roku 2019, rostou čínské vojenské výdaje v poměru k HDP plus inflace poměrně stabilním tempem. Kromě podřízenosti celkovému výkonu ekonomiky, jak tomu bylo za Dengovy vlády, jsou tedy čínské vojenské výdaje po Dengovi koordinovány i s celkovým čínským HDP. Jak si Si Ťin-pching až příliš dobře uvědomuje, bývalý Sovětský svaz se rozpadl z velké části kvůli příliš militarizovanému národnímu hospodářství. Lze tedy očekávat, že princip "podřízenosti" a "koordinace" bude v Číně pokračovat - i když PLA získala pod vedením současného předsedy Ústřední vojenské komise větší význam.
S ohledem na nedostatek členěných údajů v ročním vojenském rozpočtu a na to, že finanční prostředky dříve směřovaly přímo z čínské Státní rady na výzkum zbraní, není překvapením, že skutečné čínské vojenské výdaje převyšují oficiální údaje od jejich zveřejnění v roce 1978. V posledních desetiletích řada spolehlivých odhadů uvádí, že její skutečné výdaje jsou o 1,36 % vyšší než schválené verze, i když stále více důkazů naznačuje, že se rozdíl mezi nimi snižuje. Bez ohledu na to se budování čínské armády již více než dvě desetiletí podepisuje na značném trvalém růstu vojenských výdajů země a bude tomu tak i nadále.
Čínský národní přístup k vojensko-technologické modernizaci se řídí dvěma "M": motivací a penězi. V první řadě je čínské civilně-vojenské vedení složené z ČKS a PLA sjednoceno kolem hlavní myšlenky, že ozbrojené křídlo strany se musí stát moderní bojovou silou jednadvacátého století - přičemž režim je neochvějně odhodlán modernizovat PLA. Tato neochvějnost se projevuje ve velkém a stálém každoročním zvyšování vojenských výdajů země v průběhu let. Po několik let Čína zaznamenávala dvouciferný reálný roční růst vojenských výdajů (tj. po zohlednění inflace). Podle vlastních oficiálních národních statistik rostl čínský obranný rozpočet v letech 1999 až 2008 tempem 16,2 % ročně.
Tento trend zůstal v podstatě nezměněn po celé druhé desetiletí jednadvacátého století. Například mezi lety 2009 a 2020 vzrostly čínské vojenské výdaje ze 70,3 miliardy dolarů na přibližně 179 miliard dolarů. Celkově mezi lety 1997 a 2020 vzrostl rozpočet PLA po zohlednění inflace nejméně o 600 procent. Peking nikdy nebyl příliš sdílný, pokud jde o to, jak utrácí své peníze na obranu. Čínské bílé knihy o obraně mívají výdaje rozděleny podle personálu, výcviku a udržování a vybavení (pravděpodobně včetně obranného výzkumu a vývoje neboli R&D). Zajímavé je, že tyto dokumenty důsledně odhalovaly téměř rovnoměrné rozdělení mezi tyto tři kategorie, tj. přibližně jedna třetina až dvě pětiny obranného rozpočtu směřovaly do každé z nich.
Pokud bychom stejný vzorec použili na rozpočet na rok 2021, znamenalo by to, že Čína by mohla v tomto roce utratit až 70 miliard dolarů jen za samotné vybavení (tj. nákupy a vojenský výzkum a vývoj). Takové výdaje by znamenaly, že rozpočet PLA na vybavení by byl vyšší než kombinovaný obranný rozpočet Japonska, Indie nebo kteréhokoli z jejích dalších asijsko-pacifických rivalů. Více na armádu vynakládají pouze Spojené státy.
Jestli něco podpořilo expanzi vojenské moci Pekingu, pak je to právě tento nárůst výdajů na obranu, který umožnil PLA výrazně zvýšit nákupy. Zároveň se Číně podařilo postupně omezit dovoz zbraní ve prospěch zbraní domácí výroby. Soustavné a značné zvyšování rozpočtu na obranu se promítlo do většího množství peněz na inovace, nákupy a výzkum a vývoj a také do větších prostředků na modernizaci domácího obranného průmyslu pomocí nových nástrojů, nových počítačů a nových technických dovedností. To také umožnilo růst a modernizaci národní vojensko-průmyslové pracovní síly - od výzkumných a vývojových ústavů až po pracovní sílu v továrnách.
Domácí obranný průmysl proto začal vyrábět desítky nových moderních zbraňových systémů pro PLA. Patří mezi ně stíhací letouny J-10 a J-11 (kopie Su-27) čínské výroby, křižníky Type-055, torpédoborce Type-054D, dieselelektrické ponorky třídy Yuan a nejméně tři letadlové lodě. Rozšiřující se rozpočty PLA navíc umožnily financovat řadu nových vojenských výzkumných a vývojových projektů, jako jsou stíhačky páté generace J-20, protilodní balistické střely DF-21D a rozsáhlý program jaderných ponorek.
NIKOLIV, PEKING v letošní pracovní zprávě vyjádřil přání "podporovat vzájemnou podporu mezi civilním obyvatelstvem a armádou", což podporuje myšlenku, že ČKS hodlá modernizovat své donucovací síly, aniž by musela vyčerpat státní pokladnu, a místo toho raději využije technologie dvojího použití jako součást své nové strategie "fúze vojenského a civilního sektoru". Tentýž dokument navíc vyniká i zvýšenou pozorností věnovanou personálu a veteránům PLA. Zatímco o minulých i současných ozbrojených služebnících strany se nadále hovoří jako o "klíčových skupinách" a "oprávněných skupinách", letošní zpráva zdůraznila závazek režimu zajistit, aby orgány "na všech úrovních" "energicky" podporovaly rozvoj "národní obrany a [...] ozbrojených sil" země. Prohlášení o zlepšení sociálních podmínek vojáků může být dalším důkazem toho, že čínské výdaje na obranu budou v letošním roce stále více zaměřeny na personál a výcvik - další dvě složky hlavního rozpočtu PLA vedle nákladů na vybavení. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru stály jen ekonomické kompenzace pro veterány PLA v roce 2019 přibližně 20 miliard dolarů - tedy asi 12 % vojenského rozpočtu na tento rok. Navzdory nedávnému snížení počtu vojáků o 300 000 osob budou zbývající prostředky (pokud nějaké budou) pravděpodobně vyváženy vyššími výdaji na personál (včetně platů, stravy a pojištění) vedle zvýšení nákladů na jejich výcvik a udržování (jako je výcvik, vzdělávání a "výstavba a údržba zařízení a vybavení".
K závěru, že PLA poskytuje svým příslušníkům v aktivní službě dražší programy, vede i jedna další důležitá, ale méně medializovaná událost v Číně. V tomto ohledu se reformy, které začaly koncem roku 2015, nyní přímo zaměřují na modernizaci lidských prvků PLA. Poté, co ministerstvo národní obrany 28. ledna zveřejnilo zásadní změnu politiky z "hodnostně orientovaného" na "hodnostně orientovaný" systém řízení důstojníků, jsou nyní vedle jasněji definovaných kariérních postupů k dispozici také štědřejší balíčky odměn. Stejně tak jsou nejlepší a nejchytřejší čínští důstojníci více motivováni k tomu, aby vstoupili do jejich řad. Posílení profesní přitažlivosti PLA pokračuje v trendu, kdy ČKS sleduje své korporativní zájmy. Aby však mohla účinně konkurovat čínskému soukromému sektoru, nebudou tyto iniciativy levné.
KDYŽ ČÍNA buduje armádu, doplnění některých souvislostí, které kompenzují nedostatečnou transparentnost jejího ročního rozpočtu, nám poskytuje lepší - i když stále omezené - zhodnocení rozpočtových přídělů PLA. V tomto ohledu nám tyto trendy jejích předchozích výdajů a její oficiální publikace pomáhají o krok blíže pochopit, na co by mohlo být letos použito 209 miliard dolarů. Nehledě na to, že čínské vojenské výdaje v posledních desetiletích exponenciálně rostly a od roku 2008 se staly druhými největšími na světě, stále zůstávají přibližně na třetině obranného rozpočtu USA, podle posledního sčítání. Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům PLA vůči ostatním vyspělým armádám (zejména pokud jde o kombinované zbraně a společné operace) lze racionálně usoudit, že Peking bude raději jednat s Washingtonem a dalšími zeměmi v regionu obezřetně, než aby uvažoval o totální válce.
Očekává se, že v příštích patnácti letech Čína dosáhne významného pokroku v oblasti mechanizace a informatizace s cílem dosáhnout "úplné modernizace armády" do roku 2035. Pokud se to podaří, měla by se infrastruktura C4ISR PLA výrazně zlepšit a měly by být zřízeny satelity a další platformy/senzory (např. bezpilotní letouny HALE) pro sledování, velení a řízení, komunikaci, navigaci a vyhledávání cílů. Další zlepšení by zahrnovala modernizaci jejích schopností vést stále agresivnější operace proti regionálním soupeřům a rozšíření její kapacity pro trvalou projekci síly, kromě operací ve vesmíru, kyberprostoru a v elektronických oblastech. To by zahrnovalo také zlepšení schopností PLA provádět sledování a průzkum v reálném čase, společné operace a společnou logistiku.
Pokud ten den nastane, bude PLA pravděpodobně disponovat námořními a leteckými prostředky, které budou schopny vysílat udržitelnou sílu do druhého ostrovního řetězce a občas i do modrých oceánů. PLAN by měla 530 hladinových bojových plavidel a ponorek, což by potvrdilo její status největšího námořnictva na světě. Zejména získání čtyř (nebo více) letadlových lodí do té doby by pravděpodobně znamenalo přeorientování PLAN na bojové skupiny letadlových lodí; takový vývoj by představoval zásadní posun ve strategickém směřování PLAN.
Mezitím by do roku 2035 mělo být PLAAF rekapitalizováno stíhacími letouny čtvrté a páté generace, spolu s flotilou moderních dopravních a tankovacích letounů, palubních letounů včasné výstrahy a stále sofistikovanějších bezpilotních leteckých systémů. Dohromady rostoucí inventář moderních válečných lodí a ponorek PLAN spolu s bojovými letouny s možností doplňování paliva ve vzduchu a dopravními letouny s dlouhým doletem, podpořený rozšířenými základnami v zámoří (například první čínskou zahraniční vojenskou základnou v Džibuti), rozšíří zejména globální působnost PLA - nejprve v západním Pacifiku, poté v Indickém oceánu a nakonec téměř všude. Vojenské aktivity Číny v uplynulém desetiletí a její diplomacie "vlčího bojovníka" v poslední době naznačují, že Peking bude pravděpodobně vším jiným než vlídným hegemonem, pokud se mu nějakým způsobem podaří dohnat Washington. Současně není užitečné naznačovat - jak naznačují některá média -, že se Čína v dohledné době nějak "třese na boj".
Richard A. Bitzinger působí jako hostující výzkumný pracovník v programu vojenských transformací na Škole mezinárodních studií S. Rajaratnama na Nanyangské technologické univerzitě v Singapuru. Je spolueditorem knihy Reshaping the Chinese Military: The PLA's Roles and Missions in Xi Jinping Era.
James Char je přidruženým výzkumným pracovníkem čínského programu na S. Rajaratnam School of International Studies na Nanyang Technological University v Singapuru. Je spolueditorem knihy Reshaping the Chinese Military: The PLA's Roles and Missions in Xi Jinping Era (Role a poslání PLA v éře Si Ťin-pchinga).
Porozumění čínským vojenským výdajům
https://nationalinterest.org/feature/understanding-china%E2%80%99s-military-spending-195106
Pokud jde o budování čínské armády, doplnění některých souvislostí, které kompenzují nedostatečnou transparentnost jejího ročního rozpočtu, nám umožní lépe - i když stále omezeně - zhodnotit rozpočtové prostředky Lidové osvobozenecké armády.
ROK do globální pandemie, čínské Dvě zasedání prohlásilo, že vláda Čínské komunistické strany (ČKS) zvyšuje oficiální obranný rozpočet země o 6,8 % a zároveň vyhlásila cíl pro hrubý domácí produkt (HDP) na rok 2021 ve výši plus 6 %. V době rostoucího čínsko-amerického napětí bylo oznámeno, že nejvyšší čínští generálové rovněž vyzvali k vyšším vojenským výdajům, aby bylo možné čelit "Thukydidově pasti" se Spojenými státy.
Jako obvykle se většina pozornosti médií soustředila na zvýšení oficiálního rozpočtu na obranu, který se nyní blíží 209 miliardám dolarů, ve srovnání s loňským nárůstem o 6,6 %. Vzhledem k tomuto neustálému zvyšování vojenských výdajů mnozí vyvozovali, že Peking je stále více nakloněn použití síly (nebo hrozbě použití síly) k realizaci svých národních ambicí.
V těchto znepokojivých závěrech, že "válka je na obzoru", chybí širší souvislosti. Nedávné trendy v čínských vojenských výdajích spolu s dalšími současnými prohlášeními ČKS o národní obraně jasně ukazují, že Lidová osvobozenecká armáda (PLA) vnímá současné období spíše jako strategické okno, v němž může reorganizovat a restrukturalizovat své síly.
ČÍNA vyvíjí agresivní, několik desetiletí trvající úsilí o modernizaci svých ozbrojených sil a zvyšování jejich schopností. Přinejmenším na papíře očekává PLA, že do začátku roku 2020 dosáhne mechanizace a učiní "významný pokrok" směrem k "informatizaci", do roku 2035 dosáhne "úplné modernizace armády" a do roku 2049 se stane armádou "světové úrovně".
Při dokumentování toho, jak PLA dospěla do této fáze, je třeba si nejprve uvědomit, že PLA dlouhá léta uplatňovala přístup "dvojí výstavby", tedy mechanizace a "informatizace", aby se současně modernizovala a digitalizovala. Tento "dvoukolejný" přístup vyžadoval jak krátkodobou "modernizaci stávajícího vybavení spojenou se selektivním zaváděním nových generací konvenčních zbraní", tak dlouhodobější transformaci PLA podle vzoru "revoluce ve vojenství", kterou vedou informační technologie. Pro nově vznikající čínské vojenské schopnosti je rozhodující důraz, který PLA klade na "vedení a vítězství v informatizovaných válkách", definovaných jako proces "využívání informací k vedení společných vojenských operací v oblastech země, moře, vzduchu, vesmíru, kyberprostoru a elektromagnetického spektra během konfliktu". "Informatizace" klade důraz zejména na zlepšení kapacit pro velení, řízení, komunikaci, výpočetní techniku, zpravodajství, sledování a průzkum (C4ISR). V tomto ohledu PLA ...považuje síťové, technologicky vyspělé systémy C4I za nezbytné pro zajištění spolehlivé a bezpečné komunikace se stacionárními a mobilními velitelskými stanovišti, což umožňuje rychlé a efektivní rozhodování více ešelonů. Tyto systémy byly navrženy tak, aby distribuovaly data včetně zpravodajských informací, informací o bojišti, logistických informací a zpráv o počasí prostřednictvím redundantních, odolných komunikačních sítí, a zlepšily tak situační povědomí velitelů ... [zpřístupnily] polním velitelům data ISR téměř v reálném čase.
Ale i když PLA usilovně pracuje na přijetí "informatizované války", již plánuje další fázi své modernizace, kterou nazvala "inteligentní válkou". To by znamenalo militarizaci takzvané čtvrté průmyslové revoluce - umělé inteligence, velkých dat, propojení člověka se strojem, autonomních bezpilotních systémů, sítí 5G a podobně - s cílem vytvořit nové dominantní vojensko-technologické výhody, zejména oproti americké armádě. Takováto inteligence navazuje na dřívější fáze mechanizace a informatizace PLA. Jak uvádí její Bílá kniha o obraně z roku 2019, "válka se vyvíjí ve formě informatizované války a inteligentní válka je na obzoru".
V souladu s nedávnými bílými knihami o obraně ČLR pokračuje v podřizování pozemních operací námořní síle a projekci sil. Zatímco v bílé knize z roku 2015 bylo deklarováno, že "je třeba opustit tradiční mentalitu, podle níž pevnina převažuje nad mořem, a velký význam je třeba přikládat správě moří a oceánů a ochraně námořních práv a zájmů", v iteraci z roku 2019 se ještě explicitněji uvádí žádoucí odklon od tradiční mentality "velké armády" PLA.
Pokud jde o možné nasazení námořnictva, námořnictvo PLA (PLAN) se rychle posouvá od převážně hnědovodních sil k modrovodnímu námořnictvu a jako takové zlepšuje své schopnosti pro projekci síly a společné námořní operace. A co se týče letectva PLAAF, to podobně přechází od teritoriální protivzdušné obrany k agresivnějším operacím a zlepšuje své schopnosti pro strategické včasné varování, letecké údery, protivzdušnou a protiraketovou obranu a výsadkové operace.
VÍCE, pokud jde o podíl HDP vyčleněný na vojenské účely v rámci "principu ekonomicko-vojenského rozvoje", má vedení ČKS určitou metodu. Od reformy a otevření je rozvoj PLA neoddělitelně spjat s ekonomickou situací země. Je dobře známo, že v počátečních fázích ekonomické liberalizace Číny muselo vedení PLA uposlechnout Deng Xiaopingova příkazu, aby čínská armáda podřídila své profesní zájmy zájmům civilní ekonomiky a napomáhala jejímu růstu.
Poté, jak se hospodářský rozvoj země začal rozjíždět, dostávala následně PLA skutečně stále větší ekonomické zdroje (v absolutních číslech). A skutečně, i když čínské vojenské výdaje v poměru k HDP začaly klesat, než se od roku 2000 papírově vyrovnaly na zhruba 1,3 %, celkový ekonomický koláč se ve skutečnosti zvětšil. Vzhledem k plus 6 procentům HDP stanoveným na letošní rok - zcela dosažitelným vzhledem k odchylce, kterou je skromných 2,3 procenta v loňském roce - bude trendová linie kolem 1,3 procenta pravděpodobně přetrvávat.
V souladu s režimní zásadou "usilovat o koordinovaný rozvoj národní obrany a ekonomiky", jak je uvedeno v Bílé knize o obraně z roku 2019, rostou čínské vojenské výdaje v poměru k HDP plus inflace poměrně stabilním tempem. Kromě podřízenosti celkovému výkonu ekonomiky, jak tomu bylo za Dengovy vlády, jsou tedy čínské vojenské výdaje po Dengovi koordinovány i s celkovým čínským HDP. Jak si Si Ťin-pching až příliš dobře uvědomuje, bývalý Sovětský svaz se rozpadl z velké části kvůli příliš militarizovanému národnímu hospodářství. Lze tedy očekávat, že princip "podřízenosti" a "koordinace" bude v Číně pokračovat - i když PLA získala pod vedením současného předsedy Ústřední vojenské komise větší význam.
S ohledem na nedostatek členěných údajů v ročním vojenském rozpočtu a na to, že finanční prostředky dříve směřovaly přímo z čínské Státní rady na výzkum zbraní, není překvapením, že skutečné čínské vojenské výdaje převyšují oficiální údaje od jejich zveřejnění v roce 1978. V posledních desetiletích řada spolehlivých odhadů uvádí, že její skutečné výdaje jsou o 1,36 % vyšší než schválené verze, i když stále více důkazů naznačuje, že se rozdíl mezi nimi snižuje. Bez ohledu na to se budování čínské armády již více než dvě desetiletí podepisuje na značném trvalém růstu vojenských výdajů země a bude tomu tak i nadále.
Čínský národní přístup k vojensko-technologické modernizaci se řídí dvěma "M": motivací a penězi. V první řadě je čínské civilně-vojenské vedení složené z ČKS a PLA sjednoceno kolem hlavní myšlenky, že ozbrojené křídlo strany se musí stát moderní bojovou silou jednadvacátého století - přičemž režim je neochvějně odhodlán modernizovat PLA. Tato neochvějnost se projevuje ve velkém a stálém každoročním zvyšování vojenských výdajů země v průběhu let. Po několik let Čína zaznamenávala dvouciferný reálný roční růst vojenských výdajů (tj. po zohlednění inflace). Podle vlastních oficiálních národních statistik rostl čínský obranný rozpočet v letech 1999 až 2008 tempem 16,2 % ročně.
Tento trend zůstal v podstatě nezměněn po celé druhé desetiletí jednadvacátého století. Například mezi lety 2009 a 2020 vzrostly čínské vojenské výdaje ze 70,3 miliardy dolarů na přibližně 179 miliard dolarů. Celkově mezi lety 1997 a 2020 vzrostl rozpočet PLA po zohlednění inflace nejméně o 600 procent. Peking nikdy nebyl příliš sdílný, pokud jde o to, jak utrácí své peníze na obranu. Čínské bílé knihy o obraně mívají výdaje rozděleny podle personálu, výcviku a udržování a vybavení (pravděpodobně včetně obranného výzkumu a vývoje neboli R&D). Zajímavé je, že tyto dokumenty důsledně odhalovaly téměř rovnoměrné rozdělení mezi tyto tři kategorie, tj. přibližně jedna třetina až dvě pětiny obranného rozpočtu směřovaly do každé z nich.
Pokud bychom stejný vzorec použili na rozpočet na rok 2021, znamenalo by to, že Čína by mohla v tomto roce utratit až 70 miliard dolarů jen za samotné vybavení (tj. nákupy a vojenský výzkum a vývoj). Takové výdaje by znamenaly, že rozpočet PLA na vybavení by byl vyšší než kombinovaný obranný rozpočet Japonska, Indie nebo kteréhokoli z jejích dalších asijsko-pacifických rivalů. Více na armádu vynakládají pouze Spojené státy.
Jestli něco podpořilo expanzi vojenské moci Pekingu, pak je to právě tento nárůst výdajů na obranu, který umožnil PLA výrazně zvýšit nákupy. Zároveň se Číně podařilo postupně omezit dovoz zbraní ve prospěch zbraní domácí výroby. Soustavné a značné zvyšování rozpočtu na obranu se promítlo do většího množství peněz na inovace, nákupy a výzkum a vývoj a také do větších prostředků na modernizaci domácího obranného průmyslu pomocí nových nástrojů, nových počítačů a nových technických dovedností. To také umožnilo růst a modernizaci národní vojensko-průmyslové pracovní síly - od výzkumných a vývojových ústavů až po pracovní sílu v továrnách.
Domácí obranný průmysl proto začal vyrábět desítky nových moderních zbraňových systémů pro PLA. Patří mezi ně stíhací letouny J-10 a J-11 (kopie Su-27) čínské výroby, křižníky Type-055, torpédoborce Type-054D, dieselelektrické ponorky třídy Yuan a nejméně tři letadlové lodě. Rozšiřující se rozpočty PLA navíc umožnily financovat řadu nových vojenských výzkumných a vývojových projektů, jako jsou stíhačky páté generace J-20, protilodní balistické střely DF-21D a rozsáhlý program jaderných ponorek.
NIKOLIV, PEKING v letošní pracovní zprávě vyjádřil přání "podporovat vzájemnou podporu mezi civilním obyvatelstvem a armádou", což podporuje myšlenku, že ČKS hodlá modernizovat své donucovací síly, aniž by musela vyčerpat státní pokladnu, a místo toho raději využije technologie dvojího použití jako součást své nové strategie "fúze vojenského a civilního sektoru". Tentýž dokument navíc vyniká i zvýšenou pozorností věnovanou personálu a veteránům PLA. Zatímco o minulých i současných ozbrojených služebnících strany se nadále hovoří jako o "klíčových skupinách" a "oprávněných skupinách", letošní zpráva zdůraznila závazek režimu zajistit, aby orgány "na všech úrovních" "energicky" podporovaly rozvoj "národní obrany a [...] ozbrojených sil" země. Prohlášení o zlepšení sociálních podmínek vojáků může být dalším důkazem toho, že čínské výdaje na obranu budou v letošním roce stále více zaměřeny na personál a výcvik - další dvě složky hlavního rozpočtu PLA vedle nákladů na vybavení. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru stály jen ekonomické kompenzace pro veterány PLA v roce 2019 přibližně 20 miliard dolarů - tedy asi 12 % vojenského rozpočtu na tento rok. Navzdory nedávnému snížení počtu vojáků o 300 000 osob budou zbývající prostředky (pokud nějaké budou) pravděpodobně vyváženy vyššími výdaji na personál (včetně platů, stravy a pojištění) vedle zvýšení nákladů na jejich výcvik a udržování (jako je výcvik, vzdělávání a "výstavba a údržba zařízení a vybavení").
K závěru, že PLA poskytuje svým příslušníkům v aktivní službě dražší programy, vede i jedna další důležitá, ale méně medializovaná událost v Číně. V tomto ohledu se reformy, které začaly koncem roku 2015, nyní přímo zaměřují na modernizaci lidských prvků PLA. Poté, co ministerstvo národní obrany 28. ledna zveřejnilo zásadní změnu politiky z "hodnostně orientovaného" na "hodnostně orientovaný" systém řízení důstojníků, jsou nyní vedle jasněji definovaných kariérních postupů k dispozici také štědřejší balíčky odměn. Stejně tak jsou nejlepší a nejchytřejší čínští důstojníci více motivováni k tomu, aby vstoupili do jejich řad. Posílení profesní přitažlivosti PLA pokračuje v trendu, kdy ČKS sleduje své korporativní zájmy. Aby však mohla účinně konkurovat čínskému soukromému sektoru, nebudou tyto iniciativy levné.
KDYŽ ČÍNA buduje armádu, doplnění některých souvislostí, které kompenzují nedostatečnou transparentnost jejího ročního rozpočtu, nám poskytuje lepší - i když stále omezené - zhodnocení rozpočtových přídělů PLA. V tomto ohledu nám tyto trendy jejích předchozích výdajů a její oficiální publikace pomáhají o krok blíže pochopit, na co by mohlo být letos použito 209 miliard dolarů. Nehledě na to, že čínské vojenské výdaje v posledních desetiletích exponenciálně rostly a od roku 2008 se staly druhými největšími na světě, stále zůstávají přibližně na třetině obranného rozpočtu USA, podle posledního sčítání. Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům PLA vůči ostatním vyspělým armádám (zejména pokud jde o kombinované zbraně a společné operace) lze racionálně usoudit, že Peking bude raději jednat s Washingtonem a dalšími zeměmi v regionu obezřetně, než aby uvažoval o totální válce.
Očekává se, že v příštích patnácti letech Čína dosáhne významného pokroku v oblasti mechanizace a informatizace s cílem dosáhnout "úplné modernizace armády" do roku 2035. Pokud se to podaří, měla by se infrastruktura C4ISR PLA výrazně zlepšit a měly by být zřízeny satelity a další platformy/senzory (např. bezpilotní letouny HALE) pro sledování, velení a řízení, komunikaci, navigaci a vyhledávání cílů. Další zlepšení by zahrnovala modernizaci jejích schopností vést stále agresivnější operace proti regionálním soupeřům a rozšíření její kapacity pro trvalou projekci síly, kromě operací ve vesmíru, kyberprostoru a v elektronických oblastech. To by zahrnovalo také zlepšení schopností PLA provádět sledování a průzkum v reálném čase, společné operace a společnou logistiku.
Pokud ten den nastane, bude PLA pravděpodobně disponovat námořními a leteckými prostředky, které budou schopny vysílat udržitelnou sílu do druhého ostrovního řetězce a občas i do modrých oceánů. PLAN by měla 530 hladinových bojových plavidel a ponorek, což by potvrdilo její status největšího námořnictva na světě. Zejména získání čtyř (nebo více) letadlových lodí do té doby by pravděpodobně znamenalo přeorientování PLAN na bojové skupiny letadlových lodí; takový vývoj by představoval zásadní posun ve strategickém směřování PLAN.
Mezitím by do roku 2035 mělo být PLAAF rekapitalizováno stíhacími letouny čtvrté a páté generace, spolu s flotilou moderních dopravních a tankovacích letounů, palubních letounů včasné výstrahy a stále sofistikovanějších bezpilotních leteckých systémů. Dohromady rostoucí inventář moderních válečných lodí a ponorek PLAN spolu s bojovými letouny s možností doplňování paliva ve vzduchu a dopravními letouny s dlouhým doletem, podpořený rozšířenými základnami v zámoří (například první čínskou zahraniční vojenskou základnou v Džibuti), rozšíří zejména globální působnost PLA - nejprve v západním Pacifiku, poté v Indickém oceánu a nakonec téměř všude. Vojenské aktivity Číny v uplynulém desetiletí a její diplomacie "vlčího bojovníka" v poslední době naznačují, že Peking bude pravděpodobně vším jiným než vlídným hegemonem, pokud se mu nějakým způsobem podaří dohnat Washington. Současně není užitečné naznačovat - jak naznačují některá média -, že se Čína v dohledné době nějak "třese na boj".
Richard A. Bitzinger působí jako hostující výzkumný pracovník v programu vojenských transformací na Škole mezinárodních studií S. Rajaratnama na Nanyangské technologické univerzitě v Singapuru. Je spolueditorem knihy Reshaping the Chinese Military: The PLA's Roles and Missions in Xi Jinping Era.
James Char je přidruženým výzkumným pracovníkem čínského programu na S. Rajaratnam School of International Studies na Nanyang Technological University v Singapuru. Je spolueditorem knihy Reshaping the Chinese Military: The PLA's Roles and Missions in Xi Jinping Era (Role a poslání PLA v éře Si Ťin-pchinga).