Co se děje se světem a s námi. (3.11.2021)
https://www.youtube.com/watch?v=4vj90EBh_ZM
Stojí za shlédnutí.
Témata přednášky (dám první tři body, pokud bude zájem doplním zbytek):
- aktuální stav společnosti, charakteristika přítomných skupin obyvatel (30% hledá sebenaplnění/seberealizaci) – pokud se společnost rozpadá navazujíce na to ztráta smyslu života u určité části populace (rezignace, sebevraždy…). Opakem je aktivní přístup, hledání východisek, stanovení si cílů rozvoje společnosti = navracení smyslu existence, chuti tvořit
- rozložení rizik v době krize: 85% prostředků investovat do zajištění jistoty, 15% do inovací, nevyzkoušených nových řešení. Posilovat robustnost, stabilitu, rezilienci společnosti/komunity. Vnitřní rezilience – zvědavost (hledání informací, vyhodnocování, příprava), soucit (ale pozor na nevyžádané rady a pomoc; pomoc vyvolává u toho komu je pomáháno pocit ponížení – nemá rád toho, kdo mu pomáhá, radí; lepší je zapojení do spolupráce, výměna pomoci a rad); schopnost pozitivního vidění (vnímání hezkých věcí i v krizi), vděčnost. Vnější rezilience = zálohování zdrojů (filtr na vodu, baterka – zdroj světla, vařič… Např. příprav na možný blackout, nedostatek potravin atd.
- Energetika: Predikce vysokých cen plynu až do jara. Vysoké ceny ropy zůstanou pravděpodobně delší dobu (ceny pohonných hmot). Rusko zájem být spolehlivým dodavatelem. Plynu a ropy je fyzicky dost. Důvody růstu ceny jsou na straně politiky EU.Energetika – příští rok bude plánováno další odstavování atomových elektráren v Německu + uhelných = očekává nejhorší dopady v cenách. Německo bude vysávat elektřinu z okolních států, které jí vyrábí dostatek. Vyplatí se fotovoltaika pro rodinné domy. Budování energetických sítí od spodu – komunitní sítě (zatím tomu brání ekonomická diskriminace).
Co se děje se světem a s námi. (3.11.2021)
https://www.youtube.com/watch?v=4vj90EBh_ZM
Stojí za shlédnutí.
Témata přednášky (dám první tři body, pokud bude zájem doplním zbytek):
1. aktuální stav společnosti, charakteristika přítomných skupin obyvatel (30% hledá sebenaplnění/seberealizaci) – pokud se společnost rozpadá navazujíce na to ztráta smyslu života u určité části populace (rezignace, sebevraždy…). Opakem je aktivní přístup, hledání východisek, stanovení si cílů rozvoje společnosti = navracení smyslu existence, chuti tvořit
2. rozložení rizik v době krize: 85% prostředků investovat do zajištění jistoty, 15% do inovací, nevyzkoušených nových řešení. Posilovat robustnost, stabilitu, rezilienci společnosti/komunity. Vnitřní rezilience – zvědavost (hledání informací, vyhodnocování, příprava), soucit (ale pozor na nevyžádané rady a pomoc; pomoc vyvolává u toho komu je pomáháno pocit ponížení – nemá rád toho, kdo mu pomáhá, radí; lepší je zapojení do spolupráce, výměna pomoci a rad); schopnost pozitivního vidění (vnímání hezkých věcí i v krizi), vděčnost. Vnější rezilience = zálohování zdrojů (filtr na vodu, baterka – zdroj světla, vařič… Např. příprav na možný blackout, nedostatek potravin atd.
3. Energetika: Predikce vysokých cen plynu až do jara. Vysoké ceny ropy zůstanou pravděpodobně delší dobu (ceny pohonných hmot). Rusko zájem být spolehlivým dodavatelem. Plynu a ropy je fyzicky dost. Důvody růstu ceny jsou na straně politiky EU.
Energetika – příští rok bude plánováno další odstavování atomových elektráren v Německu + uhelných = očekává nejhorší dopady v cenách. Německo bude vysávat elektřinu z okolních států, které jí vyrábí dostatek. Vyplatí se fotovoltaika pro rodinné domy. Budování energetických sítí od spodu – komunitní sítě (zatím tomu brání ekonomická diskriminace).