Před nedávnem jsem objevil tuto ruskou stránku http://kob.su/ , kde po kliknutí na pojem WIKI v nabídkové liště a ještě jednom kliknutí hned na první sousloví se dostanete sem:
http://wiki.kob.su/%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%8F:%D0%92%D1%81%D0%B5_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8B
Většina si asi zaťuká na čelo a řekne si, že to je slabikář. Nedávno jsem potřeboval zjistit přesné znění definice fašismu, protože ji Pjakin často citoval a pořád mi tam něco nesedělo. Nemít internet, tak bych to asi překládal do Velikonoc, ale i tak to byla bitva. Napadlo mě, že by nebylo od věci, kdyby každý, kdo bude mít zájem, něco přeložil, hodil třeba sem (nebo na jiné vlákno, to je fuk) originál + překlad a mohlo by se diskutovat a popř. vylepšovat překlad. Pro začátek sem dám ten fašismus (ještě jsem se prokousal egregorem, ale to až jindy).
Фашизм
Фашизм — это один из типов культуры общественного самоуправления, возможный исключительно в толпо-“элитарном” обществе. Фашизм — одно из выражений психического троцкизма.
Суть фашизма как такового вне зависимости от того, как его называть, какими идеями он прикрывается и какими способами он осуществляет власть в обществе, — в активной поддержке толпой «маленьких людей» — по идейной убеждённости их самих — системы злоупотреблений властью “элитарной” олигархией, которая:
• представляет неправедность как якобы истинную “праведность”, и на этой основе, извращая миропонимание людей, всею подвластной ею мощью культивирует неправедность в обществе, препятствуя людям состояться в качестве человека;
• под разными предлогами всею подвластной ею мощью подавляет всех и каждого, кто сомневается в праведности её самой и осуществляемой ею политики, а также подавляет и тех, кого она в этом заподозрит.
Толпа же по определению В.Г.Белинского — «собрание людей, живущих по преданию и рассуждающих по авторитету» (в определении А.С.Пушкина — «народ бессмысленный»[1]), т.е. толпа — множество индивидов, живущих бессовестно и по существу бездумно — автоматически или под управлением поведением её представителей извне. И неважно выступает ли правящая олигархия публично и церемониально, превозносясь над обществом; либо превозносится по умолчанию или в не осознаваемой гордыне, публично изображая смирение и служение толпе, именуя её народом; либо действует скрытно, уверяя общество в своём якобы несуществовании и, соответственно “несуществованию”, — в своей бездеятельности, в результате которой всё в жизни общества течёт якобы «само собой», а не целенаправленно по сценариям концептуально властных кураторов олигархии[2].
Это определение-описание фашизма не включает в себя пугающих и бросающихся в глаза признаков его проявлений в действии: символики; идеологии, призывающей к насилию и уничтожению тех, кого хозяева фашизма назначили на роль неисправимого общественного зла; призывов к созданию политических партий с жесткой дисциплиной и системой террора, отрядов боевиков и т.п. О человеконенавистнической же сущности фашизма на основе урока, преподанного всем германским фашизмом, сказано после 1945 г. много. Вследствие ставших негативно культовыми ужасов германского фашизма 1933 — 1945 гг. приведённое определение кому-то может показаться легковесным, оторванным от реальной жизни (абстрактным), и потому не отвечающим задаче защиты будущего от угрозы фашизма. В действительности же именно это определение и есть определение фашизма по сути, а не по месту возникновения и не по особенностям его становления и проявления в жизни общества, что и отличает его качественно от большинства “определений” «фашизма», даваемого разными толковыми и энциклопедическими словарями. Понимание сути фашизма как системы человеконенавистничества невозможно без понимания сути человека, т.е. без выявления тех особенностей, которые отличают состоявшегося человека от несостоявшихся в качестве человека человекообразных людей; а также и без выявления тех особенностей, которые отличают вид «Человек разумный» во всех его расах от животных видов в биосфере Земли. Иными словами, если в культуре нет понятия о типах строя психики личности, то суть фашизма как системы человеконенавистничества не выявить, и общество остаётся почти что беззащитным по отношению к угрозе перерождения в тот или иной фашизм его образа жизни. Кроме того ужасы переходного периода к устойчивому в преемственности поколений фашизму — это ужасы периода становления фашизма (возможно, что в какой-то новой его разновидности), а не ужасы фашизма как такового.
Fašismus
Fašismus je jednou z forem kultury společenského samořízení, možný pouze v davo-“elitární“ společnosti. Fašismus je jedním z projevů psychického trockismu.
Podstata fašismu jako takového, nehledě na to, jak ho pojmenujeme, jakými myšlenkami se maskuje a jakými způsoby uskutečňuje vládu ve společnosti, spočívá v aktivní podpoře davem (ze strany davu) tzv. "malých lidí" (indická nejnižší kasta - vysvětleno v článku, davo-elitárním slovníkem by se dalo říci "ti nejposlednější z davu", lůza), v souladu s ideovým přesvědčením jich samých (davu) - to znamená v podpoře SYSTÉMU ZNEUŽÍVÁNÍ Z POZICE MOCI pod taktovkou "elitární" oligarchie, který:
vydává nespravedlnost za naoko skutečnou (objektivní) pravdu a na tomto základu, pokřivujíce chápání světa (světonázor) lidí, vší jemu podléhající mocí pěstuje (kultivuje) nespravedlnost ve společnosti, bráníce lidem existovat (fungovat) v kvalitě člověka.
pod různými záminkami vší jemu podléhající mocí potlačuje všechny a každého, kdo pochybuje o spravedlnosti samotné a o správnosti jejího uplatňování, stejně jako potlačuje i ty, které z toho byť jen podezřívá.
Dav je dle dle definice V.G.Bělinského – skupina lidí žijících podle tradic a dělajících závěry v souznění s autoritami (v definici A.S.Puškina – „lid žijící beze smyslu (bez cíle)“), jinými slovy dav – to je množina jedinců, žijících bez svědomí (nestydatě) a v podstatě bez přemýšlení – čili pod řízením jejího chování z vnějšku. A vůbec nezáleží na tom, zda se vládnoucí oligarchie představuje veřejně a s velkou slávou, povyšujíc se nad společností; buď se povyšuje podle zvyklosti nebo v nevědomé přebujelé pýše, veřejně vyjadřujíc pokoru a službu davu, nazývajíc ho národem; nebo jedná skrytě, utvrzujíc společnost o své, zdánlivé neexistenci a, v souladu s „neexistencí“, o své nečinnosti, v jejímž důsledku vše plyne zdánlivě „samo od sebe“, a ne záměrně podle scénářů konceptuálně vzdělaných (koncepci ovládajících) kurátorů oligarchie.
Tento popis-definice fašismu neobsahuje popis hrozivých a do očí bijících příznaků jeho aktuálního průběhu: symboliky, ideologie vyzývající k násilí a likvidaci těch, koho vládci fašismu vybrali pro roli nenapravitelného společenského zla; výzev k vytvoření politických stran s tvrdou disciplínou a systémem zastrašování, oddílů bojovníků atp.
O člověka nenávidící podstatě fašismu bylo, na základě lekce udělené všem germánským fašismem, řečeno po roce 1945 mnoho. V důsledku hrůz germánského fašismu 1933 - 1945, které se staly negativně kultovními, se na začátku uvedená definice někomu může zdát lehkovážnou, odtrženou od reálného života (abstraktní), a proto ne odpovídající úloze ochrany budoucnosti od hrozby fašismu. Ve skutečnosti je právě tato definice rovněž definicí podstaty fašismu, nikoliv definicí podle místa vzniku nebo podle specifik jeho utváření a projevů v životě společnosti, což ji právě kvalitativně odlišuje od většiny „definic“ ‚ fašismu‘ , uvedených ve slovnících a encyklopediích. Pochopení podstaty fašismu jako systému nenávidícího Člověka není možné bez pochopení podstaty člověka, tj. bez uvedení těch osobitostí (zvláštností), které odlišují jedince dosáhnuvšího kvality člověka od této kvality nedosáhnuvších, jako člověk vypadajících lidí; a rovněž bez uvedení těch osobitostí, které odlišují druh „Člověk rozumný“ ve všech jeho rasách, od živočišných druhů v biosféře Země. Jinými slovy, pokud v kultuře není ponětí o typech nastavení psychiky osobnosti, pak podstata fašismu jako systému nenávidícího Člověka zůstane nevyjasněna a společnost zůstane téměř bezbranná vůči hrozbě přerodu jejího životního stylu v ten či onen fašismus. Mimochodem, hrůzy přechodného období k stabilnímu v následnosti pokolení fašismu (různých jeho verzí) – to jsou hrůzy nastolování fašismu (možná, že v nějaké jeho nové mutaci), a ne hrůzy fašismu jako takového.
Odkaz na článek zmíněný v definici:
https://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/fasismus-nevznika-v-dusledku-prevratu-do-fasismu-se-upada-tise-a-nepozorovane.html