Putin oznámil zhoršenie situácie na globálnom trhu s potravinami
Vladimir Putin na stretnutí s vedúcim ministerstva ekonomického rozvoja a obchodu Maximom Rešetnikovom oznámil zhoršujúcu sa situáciu na globálnom trhu s potravinami. Rekordný rast cien mnohých tovarov na svete viedol k zvýšeniu nákladov na niektoré výrobky v Rusku.
Vláda však urobila niekoľko krokov na stabilizáciu domácich nákladov na cukor a slnečnicový olej. Podľa Rešetnikova 1. apríla plánujú úrady spustiť špeciálny mechanizmus na obmedzenie cien pšenice.
Minister tiež povedal prezidentovi, že ruská ekonomika sa vyrovnala s dopadmi pandémie na finančný sektor podstatne lepšie ako mnohé štáty. Ruská federácia navyše dokázala na základe karanténnych obmedzení a uzavretia hraníc zvýšiť objem vývozu mimo zdrojov.
Minister hospodárstva okrem toho upriamil pozornosť aj na pôsobenie špekulantov na globálnom trhu s potravinami. Ako minister zdôraznil, všetky tieto faktory ovplyvňujú cenovú dynamiku.
Doteraz dosiahli svetové ceny potravín najvyššiu úroveň za takmer sedem rokov. Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN (FAO) príslušný index rastie už ôsmy mesiac po sebe a v januári 2021 bola jeho hodnota 113,3 bodu. Miera je najvyššia od júla 2014.
Toto zvýšenie je primárne spôsobené výrazným zvýšením cenových indexov cukru, obilnín a rastlinných olejov, “uvádza sa v štúdii FAO.
Pod vplyvom svetových cien v roku 2020 sa v Rusku významne zvýšili aj niektoré spoločensky významné výrobky - granulovaný cukor (o 64,5%), slnečnicový olej (25,9%), cestoviny (12%), ako aj chlieb a pekárske výrobky ( 7,3%). Takéto údaje poskytuje Rosstat.
V tejto súvislosti vláda v decembri pripravila sériu opatrení na boj proti zvyšovaniu cien. Kabinet ministrov inicioval najmä podpis dohôd medzi obchodnými reťazcami a výrobcami slnečnicového oleja a cukru. Dohody ustanovujú zníženie veľkoobchodných cien v obchodoch a obmedzenie medznej maloobchodnej hodnoty tohto tovaru pre spotrebiteľov.
Podľa Maxima Rečetnikova boli vyvinuté opatrenia spustené spolu s podporou poľnohospodárskych výrobcov. Minister zdôraznil, že prijaté rozhodnutia umožňujú okamžite potlačiť rast nákladov na cukor a maslo v krajine.
„Orientačné ceny, ktoré boli určené, sú všeobecne splnené, daňová služba to kontroluje, potvrdzuje Rosstat. Naše ceny cukru klesli z vrcholov v polovici decembra, ceny slnečnicového oleja sa teraz stabilizovali, “uviedol šéf rezortu hospodárskeho rozvoja.
Cenový mechanizmus
Na zníženie cien obilnín od 15. februára do 30. júna bude Rusko prevádzkovať kvótový mechanizmus na vývoz pšenice, jačmeňa, kukurice a raže v objeme 17,5 milióna ton. Na rovnaké obdobie sa zavedie vývozné clo na pšenicu vo výške 25 EUR na tonu. Úrady zároveň poskytli výrobcom múky dotácie na 5 miliárd rubľov. Tieto opatrenia však zatiaľ nie sú dostatočné, uviedol Maxim Rešetnikov.
Podľa jeho slov by mal byť v Rusku na riešenie problému od 1. apríla uvedený na trh špeciálny cenový tlmič. Mechanizmus bude pozostávať z dvoch častí - pohyblivého vývozného cla a systému náhrad výrobcom. Rešetnikov poznamenal, že tlmič bude fungovať neobmedzene dlho a pomôže chrániť ruský trh s potravinami pred výkyvmi svetových cien.
„Navrhovaný vzorec na výpočet veľkosti vývozného cla je nasledovný: pri svetovej cene do 200 dolárov za tonu sa clo nebude vyberať, pri cene presahujúcej 200 dolárov za tonu pšenice bude clo 70 Bude účtovaných% z prekročenia tejto základnej ceny 200 dolárov, “uviedol Reshetnikov počas tlačovej konferencie.
Finančné prostriedky získané zavedením cla sa podľa neho neskôr rozdelia medzi subjekty Ruskej federácie v pomere k objemu obilia, ktoré tento región vyprodukoval. Finančné prostriedky sa nakoniec vrátia výrobcom vo forme dotácií.
„Exportný mechanizmus bude stimulovať dodávateľov k tomu, aby predávali viac tovaru v rámci krajiny, čo umožní udržiavať ceny obilia a výrobkov z nich na pohodlnej úrovni pre obyvateľov,“ vysvetlil Artyom Deev, vedúci analytického oddelenia AMarkets to RT.
Poskytovanie dotácií výrobcom zároveň pomôže podnikom znížiť náklady na výrobu a predaj ich výrobkov. Tento uhol v rozhovore pre RT vyjadril Pavel Sigal, prvý viceprezident celo ruskej verejnej organizácie pre malé a stredné podniky „Podpora Ruska“.
„_Peniaze tento rok umožnia zvýšiť objem výroby: na jar zasiať viac polí, kúpiť zariadenie, náradie a sadivový materiál. Vysoký výnos zároveň povedie k poklesu cien takmer všetkých potravinárskych výrobkov, počnúc chlebom, cestovinami a obilninami, kde sú obilniny základným prvkom pri výrobe väčšiny výrobkov, až po mäso a mliečne výrobky, keďže výrobcovia na chov zvierat používajte aj krmivo na báze obilia. “, - vysvetlil odborník.
Dopad pandémie
Maxim Rešetnikov na stretnutí s prezidentom hovoril aj o súčasnej situácii v ekonomike. Podľa ministra sa Rusko vyrovnalo s dopadom pandémie koronavírusov na finančný sektor „výrazne lepšie“ ako v mnohých iných krajinách.
Podľa Rosstatu sa v roku 2020 znížil objem ruského HDP o 3,1%. Americká ekonomika sa zároveň znížila o 3,4%, Japonsko - 5,1%, Nemecko - 5,4%, India - 8%, Francúzsko - 9%, Veľká Británia - 10%. Uvádza sa to v správe Medzinárodného menového fondu (MMF).
„Vyzeráme veľmi, veľmi presvedčivo na pozadí všetkých krajín. Máme všetky najnovšie vysvetlenia Rosstatu, ktoré sú plusom, pretože podniky majú mierne oneskorené správy, “zdôraznil Rešetnikov.
Hospodársky pokles v Rusku bol do značnej miery obmedzený v dôsledku včasných opatrení štátnej pomoci obyvateľstvu a podnikom. RT o tom povedal predseda predstavenstva Euroázijskej rozvojovej banky Nikolaj Podguzov. Podľa neho orgány kládli hlavný dôraz na posilnenie systému zdravotnej starostlivosti, podporu príjmu obyvateľstva, pomoc malým a stredným podnikateľom, a to aj prostredníctvom úverových programov, odloženého platenia nájomného, daní a administratívnych výnimiek.
„Veľkosť protikrízového balíka sa odhaduje na 4,5% HDP, čo podľa našich výpočtov umožnilo kompenzovať zhruba 1,3 - 2,3% straty HDP v roku 2020. Zároveň sa rozhodnutie vlády poukázať na hygienické požiadavky a opatrenia sociálnej izolácie počas druhej vlny pandémie a nezaviesť rozsiahlu výluku, ako je to v najväčších krajinách EÚ, môže stať jedným z faktorov menšia recesia v ruskej ekonomike, “zdôraznil Podguzov.
Optimizmus obchodovania
Je pozoruhodné, že na základe karanténnych obmedzení v prvej polovici roku 2020 a dočasného uzatvorenia hraníc dokázalo Rusko zvýšiť objem vývozu mimo zdrojov. Podľa Maksima Rešetnikova indikátor medziročne vzrástol o 3%.
„Aj vo všetkých týchto zložitých situáciách, pri prerušovaní hodnotových a dodávateľských reťazcov, zvyšujeme náš vývoz bez zdrojov a bez energie. A to naznačuje, že opatrenia prijaté skôr, predovšetkým v rámci národného projektu, sú správne a systém je vybudovaný, “uviedol minister.
Hlavnými motormi rastu boli drahé kovy a poľnohospodárske výrobky. Vďaka rekordnému vývozu poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu sa vývoz poľnohospodársko-priemyselného komplexu zvýšil o 18% a presiahol 30 miliárd dolárov. Ruský vývoz hovädzieho mäsa sa tak v roku 2020 zvýšil 2,6-krát, bravčové mäso - dvojnásobok, vývoz pšenice sa zvýšila o 20% a rastlinných olejov - o 16%, “uvádza REC.
Odborníci z organizácie spájajú pozorovanú dynamiku s otváraním nových predajných trhov. Turecko, Egypt a Čína sú najobľúbenejšími vývoznými destináciami pre ruské poľnohospodárske výrobky.
„Rusko prekonalo pandémiu lepšie ako iné krajiny, a to aj vďaka tomu, že siatie umožňovalo poveternostné podmienky, zhromaždila sa dobrá úroda. Vďaka tomu naša krajina aktívne oproti minuloročným ukazovateľom dodávala poľnohospodárske výrobky na zahraničné trhy, “uzavrel Arťom Deevom.
https://russian.rt.com/business/article/828984-putin-reshetnikov-prodovolstvie-ceny