Zahraničná politika
RUSKÁ FEDERÁCIA, EURÓPSKA ÚNIA a SLOVENSKÁ REPUBLIKA

JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý a nezaradený poslanec EP


RUSKÁ FEDERÁCIA, EURÓPSKA ÚNIA a SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Slováci a Slovenky, vážení priatelia, patrioti Slovenska!
Včera som sa zúčastnil ako europoslanec zasadnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti, kde bol, okrem iného, prerokovaný návrh „Bezpečnostnej stratégie SR“, za prítomnosti predkladateľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Ide o rozsiahlejší dokument, podľa môjho názoru, po formálnej stránke dobre spracovaný a vystihujúci podstatu bezpečnostnej stratégie štátu, počnúc hrozbami hybridnými, nelegálnej migrácie, terorizmu, ekologickej bezpečnosti, možnej vojenskej hrozby a podobne.
Po obsahovej stránke mal som určité výhrady voči príliš jednostrannej orientácii na USA, avšak to je vec názoru. Podstatné pre mňa bolo ust. čl. 81. tohto návrhu, kde sa konštatuje, že Slovenská republika má záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy s Ruskou federáciou. Rusko je dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev, hoci sa ďalej poukazuje aj na niektoré konfrontačné prístupy vo vojenskej bezpečnostnej a politickej oblasti.
Stručne povedané, a je to podľa môjho názoru dobré, že Rusko už nie je chápané ako bezpečnostná hrozba, ale skôr bezpečnostná výzva a že SR má záujem rozvíjať dobré vzťahy s Ruskou federáciou.
Oboznámil som sa však aj s podobnými závermi bezpečnostnej stratégie Ruskej federácie a došiel som k nasledujúcemu záveru.
Pokiaľ to zhrniem, my ako Slovenská republika v rámci EÚ vnímame Ruskú federáciu ako akúsi bezpečnostnú hrozbu (správne výzvu), poukazujúc aj na dianie na Ukrajine a vstup Krymu do Ruskej federácie. Máme však záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy do budúcnosti, čo je zrejmé z návrhu Bezpečnostnej stratégie SR.
Ruská federácia, naopak, považuje za bezpečnostnú hrozbu pre seba rozmiestnenie a rozmiestňovanie vojenských základní NATO v bezprostrednej blízkosti jej hraníc, ako v Poľsku, v Pobaltských krajinách, na západnom Balkáne a v Gruzínsku, avšak do budúcnosti chce takisto dobré a priateľské vzťahy s EÚ a teda aj so Slovenskom.
Kde je teda potom problém? Mne sa zdá, ba dokonca som o tom presvedčený, že problém je v aktivitách NATO a pokiaľ by tento problém zvaný NATO v Európe neexistoval, tak ani jedna ani druhá strana by o sebe netvrdila, že je bezpečnostnou hrozbou a mohli by sa rozvíjať s touto veľkou slovanskou bratskou krajinou dobré obchodné, kultúrne a iné vzťahy. Som presvedčený, že nemôže byť na Slovensku a v Európe nikto, kto by nemal záujem na mierovom spolunažívaní EÚ a Ruskej federácie v priestore od Vladivostoku po Lisabon, od Baltu po Stredozemné more, pretože toto by bola ekonomická prosperita a predovšetkým mier, čo je nevyhnutnou podmienkou existencie ľudstva. V tomto smere som prezentoval aj svoj názor na včerajšom zasadnutí výboru.
V ďalších príspevkoch budem Vás informovať o svojej činnosti europoslanca vo výboroch, v ktorých som zaradený, ako aj o činnosti parlamentného zasadnutia, pretože je to moja povinnosť voči občanom SR a prácu vykonávam z domu na diaľku, za výdatnej pomoci mojich asistentiek a asistenta.
S úctou JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý slovenský europoslanec


JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý a nezaradený poslanec EP RUSKÁ FEDERÁCIA, EURÓPSKA ÚNIA a SLOVENSKÁ REPUBLIKA Slováci a Slovenky, vážení priatelia, patrioti Slovenska! Včera som sa zúčastnil ako europoslanec zasadnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti, kde bol, okrem iného, prerokovaný návrh „Bezpečnostnej stratégie SR“, za prítomnosti predkladateľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ide o rozsiahlejší dokument, podľa môjho názoru, po formálnej stránke dobre spracovaný a vystihujúci podstatu bezpečnostnej stratégie štátu, počnúc hrozbami hybridnými, nelegálnej migrácie, terorizmu, ekologickej bezpečnosti, možnej vojenskej hrozby a podobne. Po obsahovej stránke mal som určité výhrady voči príliš jednostrannej orientácii na USA, avšak to je vec názoru. Podstatné pre mňa bolo ust. čl. 81. tohto návrhu, kde sa konštatuje, že Slovenská republika má záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy s Ruskou federáciou. Rusko je dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev, hoci sa ďalej poukazuje aj na niektoré konfrontačné prístupy vo vojenskej bezpečnostnej a politickej oblasti. Stručne povedané, a je to podľa môjho názoru dobré, že Rusko už nie je chápané ako bezpečnostná hrozba, ale skôr bezpečnostná výzva a že SR má záujem rozvíjať dobré vzťahy s Ruskou federáciou. Oboznámil som sa však aj s podobnými závermi bezpečnostnej stratégie Ruskej federácie a došiel som k nasledujúcemu záveru. Pokiaľ to zhrniem, my ako Slovenská republika v rámci EÚ vnímame Ruskú federáciu ako akúsi bezpečnostnú hrozbu (správne výzvu), poukazujúc aj na dianie na Ukrajine a vstup Krymu do Ruskej federácie. Máme však záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy do budúcnosti, čo je zrejmé z návrhu Bezpečnostnej stratégie SR. Ruská federácia, naopak, považuje za bezpečnostnú hrozbu pre seba rozmiestnenie a rozmiestňovanie vojenských základní NATO v bezprostrednej blízkosti jej hraníc, ako v Poľsku, v Pobaltských krajinách, na západnom Balkáne a v Gruzínsku, avšak do budúcnosti chce takisto dobré a priateľské vzťahy s EÚ a teda aj so Slovenskom. Kde je teda potom problém? Mne sa zdá, ba dokonca som o tom presvedčený, že problém je v aktivitách NATO a pokiaľ by tento problém zvaný NATO v Európe neexistoval, tak ani jedna ani druhá strana by o sebe netvrdila, že je bezpečnostnou hrozbou a mohli by sa rozvíjať s touto veľkou slovanskou bratskou krajinou dobré obchodné, kultúrne a iné vzťahy. Som presvedčený, že nemôže byť na Slovensku a v Európe nikto, kto by nemal záujem na mierovom spolunažívaní EÚ a Ruskej federácie v priestore od Vladivostoku po Lisabon, od Baltu po Stredozemné more, pretože toto by bola ekonomická prosperita a predovšetkým mier, čo je nevyhnutnou podmienkou existencie ľudstva. V tomto smere som prezentoval aj svoj názor na včerajšom zasadnutí výboru. V ďalších príspevkoch budem Vás informovať o svojej činnosti europoslanca vo výboroch, v ktorých som zaradený, ako aj o činnosti parlamentného zasadnutia, pretože je to moja povinnosť voči občanom SR a prácu vykonávam z domu na diaľku, za výdatnej pomoci mojich asistentiek a asistenta. S úctou JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý slovenský europoslanec
402
0
1
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept