Otázky a odpovede
Otázka k obmedzeniam

V Taliansku funguje zaujímavý postup. Podám žiadosť na štátnu inštitúciu. Úradník sa ňou začne zaoberať aj o mesiac, dva, ale záväzný je vždy dátum podania, nie dátum rozhodnutia.
Netuším, aký je postup na Slovensku ((( v tejto krajine, ako sa moderne hovorí))), preto sa pýtam? Ak 26.1.2021 požiadam písomne hladného hygienika o výnimku, budem až do doručenia o rozhodnutí, ako čakateľ na výnimku, oslobodený od obmedzení a zákazov?
Predpokladám samozrejme zamietnutie, ale to mi určite doručia, ak vôbec, až po skončení obmedzení.
Vopred ďakujem za erudovaný výklad práva.


V Taliansku funguje zaujímavý postup. Podám žiadosť na štátnu inštitúciu. Úradník sa ňou začne zaoberať aj o mesiac, dva, ale záväzný je vždy dátum podania, nie dátum rozhodnutia. Netuším, aký je postup na Slovensku ((( v tejto krajine, ako sa moderne hovorí))), preto sa pýtam? Ak 26.1.2021 požiadam písomne hladného hygienika o výnimku, budem až do doručenia o rozhodnutí, ako čakateľ na výnimku, oslobodený od obmedzení a zákazov? Predpokladám samozrejme zamietnutie, ale to mi určite doručia, ak vôbec, až po skončení obmedzení. Vopred ďakujem za erudovaný výklad práva.

Nikto nepríde do raja na cudzom chrbte.

niesom pravnik, ale preco by ta podanie ziadnosti malo automaticky opravnovat na to o co ziadas? To nema logiku.


niesom pravnik, ale preco by ta podanie ziadnosti malo automaticky opravnovat na to o co ziadas? To nema logiku.

Moderator

niesom pravnik, ale preco by ta podanie ziadnosti malo automaticky opravnovat na to o co ziadas? To nema logiku.

Dôvod som uviedol na začiatku. V Taliansku sa žiadosti posudzujú od dátumu podania. Vtedy vzniká nárok na to, čo žiadaš, ak spĺňaš podmienky.
Práve preto, že nie som právnik, pýtam sa.
Rovnako sa môžem spýtať opačne. Prečo dodržiavať obmedzenia
a zákazy, ak mi výnimku hladný hygienik udelí?
PS: Právnik mi tu na fóre asi zadarmo neodpovie. Išlo mi skôr o trocha recesie a ozvučiť, že stále viac ľudí špekuluje, ako cirkus covid oklamať.
Dnes už väčšina ľudí chápe, že sa tu nerobia manévre zo zdravotných dôvodov.


[quote="pid:1277, uid:10"]niesom pravnik, ale preco by ta podanie ziadnosti malo automaticky opravnovat na to o co ziadas? To nema logiku.[/quote] Dôvod som uviedol na začiatku. V Taliansku sa žiadosti posudzujú od dátumu podania. Vtedy vzniká nárok na to, čo žiadaš, ak spĺňaš podmienky. Práve preto, že nie som právnik, pýtam sa. Rovnako sa môžem spýtať opačne. Prečo dodržiavať obmedzenia a zákazy, ak mi výnimku hladný hygienik udelí? PS: Právnik mi tu na fóre asi zadarmo neodpovie. Išlo mi skôr o trocha recesie a ozvučiť, že stále viac ľudí špekuluje, ako cirkus covid oklamať. Dnes už väčšina ľudí chápe, že sa tu nerobia manévre zo zdravotných dôvodov.

Nikto nepríde do raja na cudzom chrbte.

Upravené 23. 1. 2021 o 20:22

Pokial ja viem, pri komunikacii so statnou spravou, jednak su zakonom obvykle stanovene terminy, do ktoreho by mala statna sprava na ziadost reagovat a jednak kladny ci zamietavy efekt nastava az dnom rozhodnutia, resp. dorucenia na adresu (aj to byva urcene v zakone). Urcite nie ze ja si podam ziadost a mam ju apriori schvalenu....si predstav stavebne povolenie. Ja podam ziadost a nez mi ju zamietnu, tak mam pol domu postaveneho a budem ziadat nahradu skody.
Datum podania je rozhodujuci pre to, od kedy bezi termin zo zakona. Napr. standartne do 30 dni (teda do 30 dni od podania ziadosti ma byt odpoved)


Pokial ja viem, pri komunikacii so statnou spravou, jednak su zakonom obvykle stanovene terminy, do ktoreho by mala statna sprava na ziadost reagovat a jednak kladny ci zamietavy efekt nastava az dnom rozhodnutia, resp. dorucenia na adresu (aj to byva urcene v zakone). Urcite nie ze ja si podam ziadost a mam ju apriori schvalenu....si predstav stavebne povolenie. Ja podam ziadost a nez mi ju zamietnu, tak mam pol domu postaveneho a budem ziadat nahradu skody. Datum podania je rozhodujuci pre to, od kedy bezi termin zo zakona. Napr. standartne do 30 dni (teda do 30 dni od podania ziadosti ma byt odpoved)

Pokial ja viem,

Ďakujem za názor. S príkladom so stavebným povolením máš samozrejme pravdu. Absolvoval som. Moja úvaha sa však zakladala na tom, že pri povolení požaduješ zmenu existujúceho stavu. Preto potrebuješ, okrem iného, aj povolenie, či vyjadrenie všetkých zúčastnených. Vyhláškou hladného hygienika sa však mení zaužívaná prax bežného života. Preto žiadam o výnimku na nevyhnutné obdobie. Nie povolenie. Zamotané právne kľučky. Nie som právnik, preto otázka múdrejším.


[quote="pid:1325, uid:187"]Pokial ja viem,[/quote] Ďakujem za názor. S príkladom so stavebným povolením máš samozrejme pravdu. Absolvoval som. Moja úvaha sa však zakladala na tom, že pri povolení požaduješ zmenu existujúceho stavu. Preto potrebuješ, okrem iného, aj povolenie, či vyjadrenie všetkých zúčastnených. Vyhláškou hladného hygienika sa však mení zaužívaná prax bežného života. Preto žiadam o výnimku na nevyhnutné obdobie. Nie povolenie. Zamotané právne kľučky. Nie som právnik, preto otázka múdrejším.

Nikto nepríde do raja na cudzom chrbte.

716
4
3
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept