Zahraničná politika
Generálny tajomník OSN a Bezpečnostná rada OSN

Generálny tajomník OSN dúfa, že WHO schváli ruskú vakcínu proti koronavírusom čo najskôr


Môže hrať veľmi dôležitú úlohu v boji proti pandémii, uviedol Antonio Guterres


Generálny tajomník OSN Antonio Guterres očakáva, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) čo najskôr osvedčí ruskú vakcínu proti koronavírusom. „Viem, že v súčasnosti existujú kontakty medzi orgánmi Ruska a WHO, dúfam, že tieto kontakty povedú k tomu, že [ruská vakcína] bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná,“ hovorí uviedol v exkluzívnom rozhovore TASS.


Ruská vakcína proti koronavírusom sa môže použiť v misiách OSN a podľa Guterresa zohráva veľmi dôležitú úlohu v boji proti pandémii. „Veríme, že ruská vakcína môže hrať v tomto boji veľmi dôležitú úlohu (proti pandémii koronavírusov - TASS),“ uviedol. „Môže byť použitá v misiách OSN v najzraniteľnejších oblastiach, kde potrebujeme vakcíny, a pre našu zamestnancov a pre miestne obyvateľstvo, ktoré podporujeme počas mierových operácií. ““


Jedinou podmienkou pre OSN je, že môžeme používať iba vakcíny schválené WHO," dodal. [Ruská vakcína] bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná. "


V septembri minulého roku ruský prezident Vladimir Putin v prejave, ktorý zaznel na Valnom zhromaždení OSN, oznámil pripravenosť Ruska na bezplatné poskytnutie vakcíny Sputnik V pre zamestnancov OSN.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10565723


Generálny tajomník OSN dúfa, že WHO schváli ruskú vakcínu proti koronavírusom čo najskôr ---------------------------------------------------------------------------------------- **Môže hrať veľmi dôležitú úlohu v boji proti pandémii**, uviedol Antonio Guterres Generálny tajomník OSN Antonio Guterres očakáva, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) čo najskôr osvedčí ruskú vakcínu proti koronavírusom. „_Viem, že v súčasnosti existujú kontakty medzi orgánmi Ruska a WHO, dúfam, že tieto kontakty povedú k tomu, že [ruská vakcína] bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná_,“ hovorí uviedol v exkluzívnom rozhovore TASS. Ruská vakcína proti koronavírusom sa môže použiť v misiách OSN a podľa Guterresa zohráva veľmi dôležitú úlohu v boji proti pandémii. „_Veríme, že ruská vakcína môže hrať v tomto boji veľmi dôležitú úlohu (proti pandémii koronavírusov - TASS),“ uviedol. „Môže byť použitá v misiách OSN v najzraniteľnejších oblastiach, kde potrebujeme vakcíny, a pre našu zamestnancov a pre miestne obyvateľstvo, ktoré podporujeme počas mierových operácií_. ““ „_Jedinou podmienkou pre OSN je, že môžeme používať iba vakcíny schválené WHO_," dodal. [Ruská vakcína] bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná. " V septembri minulého roku ruský prezident Vladimir Putin v prejave, ktorý zaznel na Valnom zhromaždení OSN, oznámil pripravenosť Ruska na bezplatné poskytnutie vakcíny Sputnik V pre zamestnancov OSN. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10565723
Upravené 31. 1. 2022 o 16:50

Čína varovala USA pred politickým zasahovaním do vyšetrovania tímu WHO


Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) musia mať možnosť pracovať "bez politického zasahovania", vyhlásil Peking vo štvrtok. Ostro tak reagoval na vyhlásenie Bieleho domu krátko predtým, ako sa v čínskom meste Wu-chan začala celým svetom pozorne sledovaná misia, ktorá má zistiť pôvod koronavírusu.


Čína dúfa, že Spojené štáty dokážu "rešpektovať fakty a vedu, ako aj tvrdú prácu medzinárodného tímu expertov WHO", povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Avšak vzhľadom na to, že misiu odborníkov poznačili odklady a zahmlievanie zo strany čínskych hostiteľov, nie je jasné, čo Čína expertom dovolí vo Wu-chane vidieť - alebo aké užitočné dôkazy nájdu rok po vypuknutí nákazy koronavírusu v krajine, kde úrady prísne kontrolujú opisy toho, ako sa pandémia začala.
Skupina expertov z WHO ukončila vo štvrtok povinnú karanténu v hoteli v stredočínskom Wu-chane a začala ostro sledované vyšetrovanie pôvodu pandémie koronavírusu. Washington krátko predtým vyzval na "rozsiahle a jasné" vyšetrovanie.
Tím medzinárodných odborníkov musel podstúpiť 14-dňovú karanténu hneď po príchode do Wu-chanu 14. januára, kde sa koncom roka 2019 objavili prvé známe prípady nákazy koronavírusom.


Experti s rúškami na tvárach nastúpili do autobusu pred hotelom a cez okná pozerali na množstvo čakajúcich novinárov. Potom ich autobus rýchlo odviezol do iného hotela - hoci nebolo bezprostredne jasné, kedy a kde sa ich vyšetrovanie začne.
"Som hrdý, že som zvládol našich 14 dní... nikto sa z toho nezbláznil a boli sme veľmi pracovití," napísal v tvíte člen skupiny Peter Daszak, predseda EcoHealth Alliance, celosvetovej mimovládnej organizácie zameranej na prevenciu pred nákazlivými chorobami.
Časť vedcov sa domnieva, že koronavírus pochádza z netopierov a najprv sa šíril na trhovisku so živými zvieratami vo Wu-chane, kde sa ako potraviny predávajú aj divé zvieratá.


WHO trvá na tom, že návšteva jej skupiny expertov sa bude držať vedy, keď bude zisťovať, ako sa koronavírus preniesol zo zvierat na ľudí. Tento koronavírus usmrtil už vyše dva milióny ľudí po celom svete.


Misia má však aj politický podtón. Znakom toho bolo, že krátko pred ukončením karantény expertov sa do situácie vložila nová americká administratíva prezidenta Joea Bidena.


Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu novinárom povedala, že je nevyhnutné "prísť na koreň" tomu, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež "veľké znepokojenie" nad "dezinformáciami" prichádzajúcimi z "niektorých zdrojov v Číne".
https://www.teraz.sk/zahranicie/cina-varovala-usa-pred/523605-clanok.html


doplnenie:


Experti WHO ukončili karanténu vo Wu-chane, začali vyšetrovanie


Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.


Členovia medzinárodnej skupiny expertov, všetci s rúškom na tvári, nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol od hotela, kde trávili povinnú karanténu. Uviedli to reportéri AFP nachádzajúci sa priamo na mieste.


Odborníci majú "prísť na koreň" tomu, ako sa koronavírus objavil a rozšíril po celom svete.
Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 práve v stredočínskom Wu-chane, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí.


Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá. Čína sa bráni, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať.
Čínska vláda i štátne médiá sa dokonca pokúšali šíriť konšpiračné teórie o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland.


https://www.teraz.sk/zahranicie/experti-who-ukoncili-karantenu-vo-wu-c/523545-clanok.html


Čína varovala USA pred politickým zasahovaním do vyšetrovania tímu WHO ====================================================================== Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) musia mať možnosť pracovať "bez politického zasahovania", vyhlásil Peking vo štvrtok. Ostro tak reagoval na vyhlásenie Bieleho domu krátko predtým, ako sa v čínskom meste Wu-chan začala celým svetom pozorne sledovaná misia, ktorá má zistiť pôvod koronavírusu. Čína dúfa, že Spojené štáty dokážu "_rešpektovať fakty a vedu, ako aj tvrdú prácu medzinárodného tímu expertov WHO_", povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien, ktorého citovala tlačová agentúra AFP. Avšak vzhľadom na to, že misiu odborníkov poznačili odklady a zahmlievanie zo strany čínskych hostiteľov, nie je jasné, čo Čína expertom dovolí vo Wu-chane vidieť - alebo aké užitočné dôkazy nájdu rok po vypuknutí nákazy koronavírusu v krajine, kde úrady prísne kontrolujú opisy toho, ako sa pandémia začala. Skupina expertov z WHO ukončila vo štvrtok povinnú karanténu v hoteli v stredočínskom Wu-chane a začala ostro sledované vyšetrovanie pôvodu pandémie koronavírusu. Washington krátko predtým vyzval na "rozsiahle a jasné" vyšetrovanie. Tím medzinárodných odborníkov musel podstúpiť 14-dňovú karanténu hneď po príchode do Wu-chanu 14. januára, kde sa koncom roka 2019 objavili prvé známe prípady nákazy koronavírusom. Experti s rúškami na tvárach nastúpili do autobusu pred hotelom a cez okná pozerali na množstvo čakajúcich novinárov. Potom ich autobus rýchlo odviezol do iného hotela - hoci nebolo bezprostredne jasné, kedy a kde sa ich vyšetrovanie začne. "_Som hrdý, že som zvládol našich 14 dní... nikto sa z toho nezbláznil a boli sme veľmi pracovití_," napísal v tvíte člen skupiny Peter Daszak, predseda EcoHealth Alliance, celosvetovej mimovládnej organizácie zameranej na prevenciu pred nákazlivými chorobami. Časť vedcov sa domnieva, že koronavírus pochádza z netopierov a najprv sa šíril na trhovisku so živými zvieratami vo Wu-chane, kde sa ako potraviny predávajú aj divé zvieratá. WHO trvá na tom, že návšteva jej skupiny expertov sa bude držať vedy, keď bude zisťovať, ako sa koronavírus preniesol zo zvierat na ľudí. Tento koronavírus usmrtil už vyše dva milióny ľudí po celom svete. Misia má však aj politický podtón. Znakom toho bolo, že krátko pred ukončením karantény expertov sa do situácie vložila nová americká administratíva prezidenta Joea Bidena. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu novinárom povedala, že je nevyhnutné "prísť na koreň" tomu, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež "veľké znepokojenie" nad "dezinformáciami" prichádzajúcimi z "niektorých zdrojov v Číne". https://www.teraz.sk/zahranicie/cina-varovala-usa-pred/523605-clanok.html doplnenie: ---------- **Experti WHO ukončili karanténu vo Wu-chane, začali vyšetrovanie** Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Informuje o tom tlačová agentúra AFP. Členovia medzinárodnej skupiny expertov, všetci s rúškom na tvári, nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol od hotela, kde trávili povinnú karanténu. Uviedli to reportéri AFP nachádzajúci sa priamo na mieste. Odborníci majú "prísť na koreň" tomu, ako sa koronavírus objavil a rozšíril po celom svete. Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 práve v stredočínskom Wu-chane, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí. Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá. Čína sa bráni, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať. Čínska vláda i štátne médiá sa dokonca pokúšali šíriť konšpiračné teórie o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland. https://www.teraz.sk/zahranicie/experti-who-ukoncili-karantenu-vo-wu-c/523545-clanok.html
Upravené 28. 1. 2021 o 19:00

Generálny tajomník OSN: Ruská vakcína bude v tejto bitke dôležitá


Generálny tajomník OSN Antonio Guterres neprišiel na rozhovor s prázdnymi rukami. "Prepáčte, najskôr musím urobiť malú propagandu," povedal a ako darček mi dal masky so symbolmi Svetovej organizácie.


V osobnej komunikácii generálny tajomník budí dojem očarujúceho dedka. Ale dramaticky sa to zmení, akonáhle sa náš rozhovor zmení na medzinárodné úlohy, za ktoré, zdá sa, súčasná hlava OSN cíti osobnú zodpovednosť - víťazstvo nad pandémiou, znižovanie škodlivých emisií do atmosféry, jadrové odzbrojenie a vzťahy medzi poprednými svetovými krajinami právomoci.


Pán Guterres, pred dvoma týždňami ste oznámili svoju pripravenosť uchádzať sa o druhé funkčné obdobie generálneho tajomníka OSN, teda ak budete zvolený do čela organizácie ďalších päť rokov - od roku 2022 do roku 2026. Bolo ťažké urobiť toto rozhodnutie alebo o tom nebolo pochýb?


Po prvé, ako ste pochopili, žijem ďaleko od svojej rodiny. Keď som bol vysokým komisárom OSN pre utečencov, bol som odlúčený od svojej rodiny desať rokov, teraz od nich žijem štyri roky. Pred konzultáciou s rodinou som preto nemohol vyhlásiť svoju pripravenosť. Okrem toho je to veľmi veľká zodpovednosť, takže som musel podstúpiť lekárske vyšetrenia a urobil som to počas vianočnej cesty domov.


Samotné riešenie však bolo jednoduché. Spočíva v ponúkaní svojich služieb a je na členských štátoch OSN, aby rozhodli. Kandidatúru navrhujem len skromne a krajiny rozhodujú, čo bude pre OSN najlepšie.


Riešenie bolo jednoduché, pretože vždy som bol človekom slúžiacim komunite. Opísal by som svoj život podobenstvom talentov z evanjelia. Rozpráva príbeh majstra, ktorý rozdáva mince svojim otrokom (talent je menou Rímskej ríše), a jeho význam je, že musíme opakovane vracať ostatným to, čo sme sami dostali.


Od narodenia som bol obdarený. Moja rodina mi mohla dať to najlepšie vzdelanie. Keď som bol mladý, v mojej krajine prebehla demokratická revolúcia, ktorá ukončila diktatúru. To mi umožnilo veľmi aktívne sa zapojiť do politického života a zaujať pozície, ktoré by, povedal by som, neboli ani celkom vhodné pre môj vek.
Neskôr sa mi naskytla príležitosť pracovať ako vysoký komisár OSN pre utečencov a je to skvelá príležitosť slúžiť najzraniteľnejším ľuďom. Bol som teda privilegovaný, mal som veľké šťastie, dá sa povedať, že som dostal veľa „talentu“. Je mojou povinnosťou dať ich do služieb ľuďom, ktorí také výsady nemali.
A ako byť užitočný pre najzraniteľnejších, najchudobnejších, diskriminovaných ľudí? Aký úžitok viete urobiť? Myslím si, že moja pozícia poskytuje príležitosť byť užitočným. Preto som sa rozhodol, že je mojou povinnosťou informovať členské krajiny, že som pripravený pokračovať v službe.


Aké budú vaše najvyššie priority, ak budete zvolený?


"Mali sme hrozný rok." Rok 2020 je pravdepodobne najhorším rokom našich životov, najmä kvôli pandémii. Musíme sa ubezpečiť, že to rok 2021. Zúfalstvo musí vystriedať nádej. Mal by to byť rok, keď sa začne s celoplošným očkovaním.


Takže, samozrejme, máme dve najvyššie priority, ak vezmeme do úvahy exponovanú krehkosť pandémie nášho sveta. Táto zraniteľnosť sa týka samotného vírusu, podnebia, geopolitických rozdielov, jadrového odzbrojenia a tiež kyberpriestoru. Náš svet je veľmi krehký a veci sa musia vrátiť na svoje miesto.


Samozrejme, hlavnou prioritou do roku 2021 bude poraziť pandémiu a zabezpečiť udržateľné a inkluzívne zotavenie sa z pandémie.


Máte recept - ako poraziť pandémiu?
*

„Aby sme porazili pandémiu, musíme zabezpečiť, aby sa vakcíny stali globálne dostupnoé všade a pre všetkých. Nemali by existovať rozdiely medzi bohatými, „príjemcami“ vakcíny a medzi chudobnými, „príjemcami“_.


Keď vidím krajiny, ktoré veľa investujú do očkovania svojich obyvateľov a neinvestujú dosť do očkovania v rozvojových krajinách, vždy im chcem pripomenúť, že ak necháme vírus šíriť sa ako lesné požiare na globálnom juhu, bude mutovať, čo spôsobí, že ľahšie sa šíri. a nakoniec sa stane odolným voči očkovacím látkam


Jediným spôsobom, ako zaručiť bezpečnosť niektorých ľudí, je zaistiť bezpečnosť všetkých.


Našou prioritou je v súčasnosti zabezpečiť dostatočné financovanie mechanizmu COVAX vytvoreného WHO, vytvoriť podmienky, ktoré by rozvojovým krajinám poskytli absolútne rovnaký prístup k vakcínam ako rozvinuté krajiny.


Je tiež veľmi dôležité mobilizovať zdroje na oživenie hospodárstva. Rozvinuté krajiny utratili milióny - odhadujem 12 biliónov dolárov - na obnovu svojich ekonomík, ale iba 1% z tejto sumy išlo na pomoc najmenej rozvinutým krajinám. Stretávajú sa s hroznými problémami zahraničného dlhu a mnohí stratili príjmy z cestovného ruchu a klesajúce ceny komodít.


Aj v roku 2021 budeme musieť vážne pracovať na zrušení dlhu. Skupina G20 prijala množstvo rozhodnutí o odklade platieb pre najmenej rozvinuté krajiny, potrebujeme však oveľa viac oddlženia. Musíte tiež zabezpečiť, aby medzinárodné finančné inštitúcie poskytovali viac peňazí rozvojovým krajinám.


Aktívne podporujeme vydávanie nových práv čerpania, čo je v podstate moderný spôsob tlače peňazí. Doteraz to nebolo možné z dôvodu postavenia predchádzajúcej vlády USA, ktorá bola proti tomuto opatreniu, a preto sa MMF nemohol uchýliť k takémuto opatreniu.


Ako hodnotíte prispievanie Ruska v boji proti pandémii?


- Najprv je potrebné povedať, že Rusko je jednou zo zakladajúcich krajín OSN, stálym členom Rady bezpečnosti, a to je jedným zo základných kameňov nášho multilaterálneho systému.
Rusko vyvinulo vakcínu a sprístupnilo ju. Pre OSN je to veľmi štedrá ponuka. Jedinou podmienkou pre OSN je, že môžeme používať iba vakcíny schválené WHO. Viem, že v súčasnosti existujú kontakty medzi orgánmi Ruska a WHO, dúfam, že tieto kontakty povedú k tomu, že (ruská vakcína) bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná.


Túto (ruskú vakcínu) možno použiť v misiách OSN v najzraniteľnejších oblastiach, kde potrebujeme vakcíny pre náš personál aj pre miestne obyvateľstvo, ktoré podporujeme počas mierových operácií. Dúfame, že ruská vakcína bude hrať v tejto oblasti dôležitú úlohu.


**_Veríme, že ruská vakcína môže hrať v tomto boji veľmi dôležitú úlohu, pretože musíme zabezpečiť, aby sme mali vakcíny dostupné pre všetkých a všade


Tiež ste spomenuli druhú prioritu vašej práce ...


  • Druhou je mimoriadna klimatická situácia. Rok 2021 je v tomto smere zásadne dôležitý, pretože sa pripravujeme na konferenciu OSN o zmene podnebia (COP 26) v Glasgowe. Musíme brať vážne to, čo nám vedecká komunita hovorí, že musíme do konca tohto storočia zabrániť tomu, aby teploty stúpali o viac ako 1,5 stupňa, a aby sme to dosiahli, musíme byť do polovice storočia uhlíkovo neutrálni. To znamená, že v nasledujúcich desaťročiach musíme drasticky znížiť škodlivé emisie.

Zároveň je dôležité zabezpečiť, aby sme podnikli všetky potrebné kroky na zosúladenie prírody a ľudstva a na ukončenie straty biodiverzity na našej planéte súvisiacej s klímou.

  • Ako hodnotíte opatrenia, ktoré Rusko prijíma v boji proti zmene podnebia?

Ruský prezident nedávno vymenoval poradcu pre zmenu podnebia [Ruslan Edelgerieva]. Rusko tiež oznámilo niekoľko dôležitých opatrení na zníženie škodlivých emisií do atmosféry.
Samozrejme, že sme v úzkom kontakte s ruskými orgánmi, aby sa Rusko mohlo stať členom globálnej koalície pre uhlíkovú neutralitu, čo je mimoriadne dôležité.


Rusko je vážne postihnuté dopadmi zmeny podnebia - vidíme lesné požiare, topiacu sa tundru. Som presvedčený, že je v najlepšom záujme Ruska poraziť zmenu podnebia a ona môže k tejto bitke veľmi významne prispieť.


Povedali ste, že musíte „vrátiť veci na svoje miesto“. Zdalo sa, že vývoj vakcín sa chystá poraziť vírus, ale teraz mutuje. Kedy sa podľa vás vrátime do nášho bývalého „normálneho života“ a je vôbec možné vrátiť sa do starých realít?


V súčasnosti stále existuje veľká nádej, že aj pri objavujúcich sa mutáciách budú vakcíny účinné. To ale iba demonštruje dôležitosť očkovania všetkých čo najskôr. Ak vírus odstránime alebo obmedzíme jeho šírenie, bude pravdepodobnosť jeho mutácií buď eliminovaná, alebo veľmi malá.


Ale ak sa vírus rozšíri ako oheň v rôznych častiach sveta, mutácie budú nevyhnutné a nakoniec sa môžeme dostať do situácie, že bude potrebné vyvinúť novú vakcínu proti COVID-19 každú sezónu, pretože bude mutovať každý rok , ako sa to deje pri chrípke. Nemôžeme dovoliť situáciu, v ktorej sa COVID-19 stane novou chrípkou, pretože má oveľa deštruktívnejší dopad na životy ľudí, ekonomiku a spoločnosť ako celok.

Takže kedy podľa vášho názoru budeme môcť opäť chodiť bez masiek a dezinfekčných prostriedkov?


Aj pri vakcínach je stále potrebné prijať všetky preventívne opatrenia, pretože nie je jasné, či vakcíny bránia prenosu vírusu. Aspoň na chvíľu teda musíme pokračovať v sociálnych dištančných opatreniach, používať masky a často si umývať ruky.


Dúfam, že ak sa vakcíny tento rok stanú široko dostupnými pre masové použitie, bude sa budúci rok veľmi líšiť.


A ak sa nám podarí zbaviť koronavírusu, dúfam, že sa vrátime nie k tomu, čo to bolo, ale k lepšiemu svetu. Pretože sa musíme poučiť z toho, čo sa stalo, musíme sa zaoberať existujúcimi nedostatkami, o ktorých som hovoril na začiatku nášho rozhovoru.


Musíme bojovať proti nerovnostiam vrátane rodových, klimatických a zdravotných systémov. Som aktívnym obhajcom verejného zdravia. Vo všetkých oblastiach sa musíme poučiť z chýb minulosti, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť.


Nová americká administratíva už urobila niekoľko pozitívnych krokov, predovšetkým sa Moskve a Washingtonu nakoniec podarilo dohodnúť na predĺžení platnosti zmluvy START-3. Vyzvali ste obe krajiny, aby čo najskôr „podnikli kroky na ďalšie kroky“ - čo konkrétne ste tým mysleli?


V priebehu desaťročí sme sledovali vývoj dohôd o jadrovom odzbrojení medzi Sovietskym zväzom a potom Ruskou federáciou a USA. V určitom okamihu sa to zastavilo, navyše sme boli svedkami procesu degradácie. V nedávnej minulosti bolo spochybnených niekoľko dohôd a teraz vidíme predĺženie platnosti START III.


Je nevyhnutné predĺžiť ŠTART III, ale je tiež nevyhnutné dobehnúť pokrok a dosiahnuť pokrok v oblasti nešírenia jadrových zbraní a odzbrojenia. Sú to dve strany tej istej mince


Musíme sa držať nešírenia jadrových zbraní ako primárneho cieľa, aby nezostali žiadne jadrové mocnosti. Musíme sa však tiež vydať na cestu účinnej kontroly zbraní a postupného odzbrojovania.


Myslíte si, že summit „päťky“ Rady bezpečnosti OSN, ktorý inicioval Vladimír Putin asi pred rokom, pomôže tomuto cieľu?


Myslím si, že vzťahy medzi poprednými svetovými mocnosťami boli nekompetentné. Je veľmi dôležité, aby tieto vzťahy fungovali lepšie, každý z toho bude mať úžitok. Rozdelenie medzi superveľmocami roztáča odstredivé sily, ktoré vedú k narušeniu mieru v rôznych regiónoch. Preto sa na iniciatívu summitu „piatich“ stálych členov Rady bezpečnosti OSN pozeráme s najpozitívnejšími očakávaniami.


https://tass.ru/interviews/10566281


Generálny tajomník OSN: Ruská vakcína bude v tejto bitke dôležitá ================================================================= Generálny tajomník OSN Antonio Guterres neprišiel na rozhovor s prázdnymi rukami. _"Prepáčte, najskôr musím urobiť malú propagandu_," povedal a ako darček mi dal masky so symbolmi Svetovej organizácie. V osobnej komunikácii generálny tajomník budí dojem očarujúceho dedka. Ale dramaticky sa to zmení, akonáhle sa náš rozhovor zmení na medzinárodné úlohy, za ktoré, zdá sa, súčasná hlava OSN cíti osobnú zodpovednosť - víťazstvo nad pandémiou, znižovanie škodlivých emisií do atmosféry, jadrové odzbrojenie a vzťahy medzi poprednými svetovými krajinami právomoci. Pán Guterres, pred dvoma týždňami ste oznámili svoju pripravenosť uchádzať sa o druhé funkčné obdobie generálneho tajomníka OSN, teda ak budete zvolený do čela organizácie ďalších päť rokov - od roku 2022 do roku 2026. Bolo ťažké urobiť toto rozhodnutie alebo o tom nebolo pochýb? Po prvé, ako ste pochopili, žijem ďaleko od svojej rodiny. Keď som bol vysokým komisárom OSN pre utečencov, bol som odlúčený od svojej rodiny desať rokov, teraz od nich žijem štyri roky. Pred konzultáciou s rodinou som preto nemohol vyhlásiť svoju pripravenosť. Okrem toho je to veľmi veľká zodpovednosť, takže som musel podstúpiť lekárske vyšetrenia a urobil som to počas vianočnej cesty domov. Samotné riešenie však bolo jednoduché. Spočíva v ponúkaní svojich služieb a je na členských štátoch OSN, aby rozhodli. Kandidatúru navrhujem len skromne a krajiny rozhodujú, čo bude pre OSN najlepšie. Riešenie bolo jednoduché, pretože vždy som bol človekom slúžiacim komunite. Opísal by som svoj život podobenstvom talentov z evanjelia. Rozpráva príbeh majstra, ktorý rozdáva mince svojim otrokom (talent je menou Rímskej ríše), a jeho význam je, že musíme opakovane vracať ostatným to, čo sme sami dostali. Od narodenia som bol obdarený. Moja rodina mi mohla dať to najlepšie vzdelanie. Keď som bol mladý, v mojej krajine prebehla demokratická revolúcia, ktorá ukončila diktatúru. To mi umožnilo veľmi aktívne sa zapojiť do politického života a zaujať pozície, ktoré by, povedal by som, neboli ani celkom vhodné pre môj vek. Neskôr sa mi naskytla príležitosť pracovať ako vysoký komisár OSN pre utečencov a je to skvelá príležitosť slúžiť najzraniteľnejším ľuďom. Bol som teda privilegovaný, mal som veľké šťastie, dá sa povedať, že som dostal veľa „talentu“. Je mojou povinnosťou dať ich do služieb ľuďom, ktorí také výsady nemali. A ako byť užitočný pre najzraniteľnejších, najchudobnejších, diskriminovaných ľudí? Aký úžitok viete urobiť? Myslím si, že moja pozícia poskytuje príležitosť byť užitočným. Preto som sa rozhodol, že je mojou povinnosťou informovať členské krajiny, že som pripravený pokračovať v službe. Aké budú vaše najvyššie priority, ak budete zvolený? "_Mali sme hrozný rok." Rok 2020 je pravdepodobne najhorším rokom našich životov, najmä kvôli pandémii. Musíme sa ubezpečiť, že to rok 2021. Zúfalstvo musí vystriedať nádej. Mal by to byť rok, keď sa začne s celoplošným očkovaním._ Takže, samozrejme, máme dve najvyššie priority, ak vezmeme do úvahy exponovanú krehkosť pandémie nášho sveta. Táto zraniteľnosť sa týka samotného vírusu, podnebia, geopolitických rozdielov, jadrového odzbrojenia a tiež kyberpriestoru. Náš svet je veľmi krehký a veci sa musia vrátiť na svoje miesto. Samozrejme, hlavnou prioritou do roku 2021 bude poraziť pandémiu a zabezpečiť udržateľné a inkluzívne zotavenie sa z pandémie. *Máte recept - ako poraziť pandémiu? ** „Aby sme porazili pandémiu, musíme zabezpečiť, aby sa vakcíny stali globálne dostupnoé všade a pre všetkých. Nemali by existovať rozdiely medzi bohatými, „príjemcami“ vakcíny a medzi chudobnými, „príjemcami“_. Keď vidím krajiny, ktoré veľa investujú do očkovania svojich obyvateľov a neinvestujú dosť do očkovania v rozvojových krajinách, vždy im chcem pripomenúť, že ak necháme vírus šíriť sa ako lesné požiare na globálnom juhu, bude mutovať, čo spôsobí, že ľahšie sa šíri. a nakoniec sa stane odolným voči očkovacím látkam Jediným spôsobom, ako zaručiť bezpečnosť niektorých ľudí, je zaistiť bezpečnosť všetkých. Našou prioritou je v súčasnosti zabezpečiť dostatočné financovanie mechanizmu COVAX vytvoreného WHO, vytvoriť podmienky, ktoré by rozvojovým krajinám poskytli absolútne rovnaký prístup k vakcínam ako rozvinuté krajiny. Je tiež veľmi dôležité mobilizovať zdroje na oživenie hospodárstva. Rozvinuté krajiny utratili milióny - odhadujem 12 biliónov dolárov - na obnovu svojich ekonomík, ale iba 1% z tejto sumy išlo na pomoc najmenej rozvinutým krajinám. Stretávajú sa s hroznými problémami zahraničného dlhu a mnohí stratili príjmy z cestovného ruchu a klesajúce ceny komodít. Aj v roku 2021 budeme musieť vážne pracovať na zrušení dlhu. Skupina G20 prijala množstvo rozhodnutí o odklade platieb pre najmenej rozvinuté krajiny, potrebujeme však oveľa viac oddlženia. Musíte tiež zabezpečiť, aby medzinárodné finančné inštitúcie poskytovali viac peňazí rozvojovým krajinám. Aktívne podporujeme vydávanie nových práv čerpania, čo je v podstate moderný spôsob tlače peňazí. Doteraz to nebolo možné z dôvodu postavenia predchádzajúcej vlády USA, ktorá bola proti tomuto opatreniu, a preto sa MMF nemohol uchýliť k takémuto opatreniu. **Ako hodnotíte prispievanie Ruska v boji proti pandémii?** -** Najprv je potrebné povedať, že Rusko je jednou zo zakladajúcich krajín OSN, stálym členom Rady bezpečnosti, a to je jedným zo základných kameňov nášho multilaterálneho systému. Rusko vyvinulo vakcínu a sprístupnilo ju. Pre OSN je to veľmi štedrá ponuka. Jedinou podmienkou pre OSN je, že môžeme používať iba vakcíny schválené WHO. Viem, že v súčasnosti existujú kontakty medzi orgánmi Ruska a WHO, dúfam, že tieto kontakty povedú k tomu, že (ruská vakcína) bude WHO čo najskôr uznaná alebo certifikovaná.** **Túto (ruskú vakcínu) možno použiť v misiách OSN v najzraniteľnejších oblastiach, kde potrebujeme vakcíny pre náš personál aj pre miestne obyvateľstvo, ktoré podporujeme počas mierových operácií. Dúfame, že ruská vakcína bude hrať v tejto oblasti dôležitú úlohu**. ****_Veríme, že ruská vakcína môže hrať v tomto boji veľmi dôležitú úlohu, pretože musíme zabezpečiť, aby sme mali vakcíny dostupné pre všetkých a všade** **Tiež ste spomenuli druhú prioritu vašej práce** ... - Druhou je mimoriadna klimatická situácia. Rok 2021 je v tomto smere zásadne dôležitý, pretože sa pripravujeme na konferenciu OSN o zmene podnebia (COP 26) v Glasgowe. Musíme brať vážne to, čo nám vedecká komunita hovorí, že musíme do konca tohto storočia zabrániť tomu, aby teploty stúpali o viac ako 1,5 stupňa, a aby sme to dosiahli, musíme byť do polovice storočia uhlíkovo neutrálni. To znamená, že v nasledujúcich desaťročiach musíme drasticky znížiť škodlivé emisie. Zároveň je dôležité zabezpečiť, aby sme podnikli všetky potrebné kroky na zosúladenie prírody a ľudstva a na ukončenie straty biodiverzity na našej planéte súvisiacej s klímou. - Ako hodnotíte opatrenia, ktoré Rusko prijíma v boji proti zmene podnebia? Ruský prezident nedávno vymenoval poradcu pre zmenu podnebia [Ruslan Edelgerieva]. Rusko tiež oznámilo niekoľko dôležitých opatrení na zníženie škodlivých emisií do atmosféry. Samozrejme, že sme v úzkom kontakte s ruskými orgánmi, aby sa Rusko mohlo stať členom globálnej koalície pre uhlíkovú neutralitu, čo je mimoriadne dôležité. Rusko je vážne postihnuté dopadmi zmeny podnebia - vidíme lesné požiare, topiacu sa tundru. Som presvedčený, že je v najlepšom záujme Ruska poraziť zmenu podnebia a ona môže k tejto bitke veľmi významne prispieť. _Povedali ste, že musíte „vrátiť veci na svoje miesto“. Zdalo sa, že vývoj vakcín sa chystá poraziť vírus, ale teraz mutuje. Kedy sa podľa vás vrátime do nášho bývalého „normálneho života“ a je vôbec možné vrátiť sa do starých realít?_ V súčasnosti stále existuje veľká nádej, že aj pri objavujúcich sa mutáciách budú vakcíny účinné. To ale iba demonštruje dôležitosť očkovania všetkých čo najskôr. Ak vírus odstránime alebo obmedzíme jeho šírenie, bude pravdepodobnosť jeho mutácií buď eliminovaná, alebo veľmi malá. Ale ak sa vírus rozšíri ako oheň v rôznych častiach sveta, mutácie budú nevyhnutné a nakoniec sa môžeme dostať do situácie, že bude potrebné vyvinúť novú vakcínu proti COVID-19 každú sezónu, pretože bude mutovať každý rok , ako sa to deje pri chrípke. Nemôžeme dovoliť situáciu, v ktorej sa COVID-19 stane novou chrípkou, pretože má oveľa deštruktívnejší dopad na životy ľudí, ekonomiku a spoločnosť ako celok. ** Takže kedy podľa vášho názoru budeme môcť opäť chodiť bez masiek a dezinfekčných prostriedkov?** Aj pri vakcínach je stále potrebné prijať všetky preventívne opatrenia, pretože nie je jasné, či vakcíny bránia prenosu vírusu. Aspoň na chvíľu teda musíme pokračovať v sociálnych dištančných opatreniach, používať masky a často si umývať ruky. Dúfam, že ak sa vakcíny tento rok stanú široko dostupnými pre masové použitie, bude sa budúci rok veľmi líšiť. A ak sa nám podarí zbaviť koronavírusu, dúfam, že sa vrátime nie k tomu, čo to bolo, ale k lepšiemu svetu. Pretože sa musíme poučiť z toho, čo sa stalo, musíme sa zaoberať existujúcimi nedostatkami, o ktorých som hovoril na začiatku nášho rozhovoru. Musíme bojovať proti nerovnostiam vrátane rodových, klimatických a zdravotných systémov. Som aktívnym obhajcom verejného zdravia. Vo všetkých oblastiach sa musíme poučiť z chýb minulosti, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť. Nová americká administratíva už urobila niekoľko pozitívnych krokov, predovšetkým sa Moskve a Washingtonu nakoniec podarilo dohodnúť na predĺžení platnosti zmluvy START-3. Vyzvali ste obe krajiny, aby čo najskôr „podnikli kroky na ďalšie kroky“ - čo konkrétne ste tým mysleli? V priebehu desaťročí sme sledovali vývoj dohôd o jadrovom odzbrojení medzi Sovietskym zväzom a potom Ruskou federáciou a USA. V určitom okamihu sa to zastavilo, navyše sme boli svedkami procesu degradácie. V nedávnej minulosti bolo spochybnených niekoľko dohôd a teraz vidíme predĺženie platnosti START III. Je nevyhnutné predĺžiť ŠTART III, ale je tiež nevyhnutné dobehnúť pokrok a dosiahnuť pokrok v oblasti nešírenia jadrových zbraní a odzbrojenia. Sú to dve strany tej istej mince Musíme sa držať nešírenia jadrových zbraní ako primárneho cieľa, aby nezostali žiadne jadrové mocnosti. Musíme sa však tiež vydať na cestu účinnej kontroly zbraní a postupného odzbrojovania. _Myslíte si, že summit „päťky“ Rady bezpečnosti OSN, ktorý inicioval Vladimír Putin asi pred rokom, pomôže tomuto cieľu?_ Myslím si, že vzťahy medzi poprednými svetovými mocnosťami boli nekompetentné. Je veľmi dôležité, aby tieto vzťahy fungovali lepšie, každý z toho bude mať úžitok. Rozdelenie medzi superveľmocami roztáča odstredivé sily, ktoré vedú k narušeniu mieru v rôznych regiónoch. Preto sa na iniciatívu summitu „piatich“ stálych členov Rady bezpečnosti OSN pozeráme s najpozitívnejšími očakávaniami. https://tass.ru/interviews/10566281

WHO: Do konca roka 2021 má byť zaočkovaná tretina populácie Afriky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok oznámila, že do konca roka 2021 by proti koronavírusu SARS-CoV-2 mala byť zaočkovaná tretina obyvateľstva všetkých afrických štátov. Informovala o tom agentúra AFP.


Väčšina štátov Afriky sa však pri získavaní vakcíny spolieha na program COVAX iniciovaný WHO, ktorého cieľom je zaistiť prístup k očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj chudobnejším krajinám.


Prostredníctvom tohto programu by sa na čierny kontinent do konca tohto roka mohlo dostať 600 miliónov dávok vakcíny, čo je však len zhruba 20 percent potrebného množstva, informoval vo štvrtok koordinátor vakcinačnej kampane WHO v Afrike Richard Mihigo. Zvyšok má v pláne doplniť africké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).


Africké CDC vo štvrtok zároveň informovalo, že pre štáty Africkej únie (AÚ) zaistilo ďalších 400 miliónov dávok vakcíny od indickej spoločnosti Serum Institute, ktorá má pre rozvojové krajiny licenciu na očkovaciu látku od firmy AstraZeneca.


AÚ prednedávnom vyhlásila, že najmenej 50 miliónov dávok bude do jej členských krajín dovezených od apríla do júna. Zvyšok by mal byť dostupný koncom roka 2021 a v roku 2022.


S vakcinačnou kampaňou doteraz začala len hŕstka afrických krajín - napríklad Egypt, Maroko, Guinea či Seychely. Maurícius plánuje s očkovaním začať tento týždeň, zatiaľ čo Juhoafrická republika (JAR) očakáva, že prvých 1,5 milióna dávok vakcíny od firmy AstraZeneca by malo doraziť 1. februára.


Od začiatku vypuknutia pandémie v Afrike zaznamenali takmer 3,5 milióna prípadov nákazy a asi 88.000 úmrtí, vyplýva z údajov AFP.


https://www.teraz.sk/zahranicie/who-do-konca-roka-2021-ma-byt-zaocko/523827-clanok.html


WHO: **Do konca roka 2021 má byť zaočkovaná tretina populácie Afriky ** Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok oznámila, že do konca roka 2021 by proti koronavírusu SARS-CoV-2 mala byť zaočkovaná tretina obyvateľstva všetkých afrických štátov. Informovala o tom agentúra AFP. Väčšina štátov Afriky sa však pri získavaní vakcíny spolieha na program COVAX iniciovaný WHO, ktorého cieľom je zaistiť prístup k očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj chudobnejším krajinám. Prostredníctvom tohto programu by sa na čierny kontinent do konca tohto roka mohlo dostať 600 miliónov dávok vakcíny, čo je však len zhruba 20 percent potrebného množstva, informoval vo štvrtok koordinátor vakcinačnej kampane WHO v Afrike Richard Mihigo. Zvyšok má v pláne doplniť africké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Africké CDC vo štvrtok zároveň informovalo, že pre štáty Africkej únie (AÚ) zaistilo ďalších 400 miliónov dávok vakcíny od indickej spoločnosti Serum Institute, ktorá má pre rozvojové krajiny licenciu na očkovaciu látku od firmy AstraZeneca. AÚ prednedávnom vyhlásila, že najmenej 50 miliónov dávok bude do jej členských krajín dovezených od apríla do júna. Zvyšok by mal byť dostupný koncom roka 2021 a v roku 2022. S vakcinačnou kampaňou doteraz začala len hŕstka afrických krajín - napríklad Egypt, Maroko, Guinea či Seychely. Maurícius plánuje s očkovaním začať tento týždeň, zatiaľ čo Juhoafrická republika (JAR) očakáva, že prvých 1,5 milióna dávok vakcíny od firmy AstraZeneca by malo doraziť 1. februára. Od začiatku vypuknutia pandémie v Afrike zaznamenali takmer 3,5 milióna prípadov nákazy a asi 88.000 úmrtí, vyplýva z údajov AFP. https://www.teraz.sk/zahranicie/who-do-konca-roka-2021-ma-byt-zaocko/523827-clanok.html

Bezpečnostná rada OSN sa stretla na rokovaní o Ukrajine


Bezpečnostná rada OSN hlasovala za uskutočnenie stretnutia napriek tomu, že Rusko a Čína boli proti
Bezpečnostná rada OSN sa v pondelok zišla na rokovaní o situácii okolo Ukrajiny. O stretnutie predtým požiadali USA.


Bezpečnostná rada OSN sa pri procedurálnom hlasovaní vyslovila za uskutočnenie stretnutia. Za hlasovalo teda 10 krajín, Rusko a Čína proti, tri sa zdržali. Na uskutočnenie schôdze bolo potrebných deväť hlasov na podporu.


Ako oznámila predsedníčka Rady, stála predstaviteľka Nórska Mona Juul, na stretnutí sa zúčastnia predstavitelia Ukrajiny, Bieloruska, Litvy a Poľska.


Spojené štáty americké požiadali 27. januára o stretnutie o Ukrajine. Pridala sa k nim Ukrajina.


V poslednom čase sa v západných krajinách, ale aj na Ukrajine objavujú vyhlásenia o možnej ruskej invázii na ukrajinské územie. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil takúto informáciu za prázdnu a nepodloženú eskaláciu napätia. Peskov zdôraznil, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. Zároveň nevylúčil možnosť provokácií na ospravedlnenie takýchto vyhlásení a varoval, že najvážnejšie následky budú mať pokusy o násilné riešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13575293


B**ezpečnostná rada OSN sa stretla na rokovaní o Ukrajine** Bezpečnostná rada OSN hlasovala za uskutočnenie stretnutia napriek tomu, že Rusko a Čína boli proti Bezpečnostná rada OSN sa v pondelok zišla na rokovaní o situácii okolo Ukrajiny. O stretnutie predtým požiadali USA. Bezpečnostná rada OSN sa pri procedurálnom hlasovaní vyslovila za uskutočnenie stretnutia. Za hlasovalo teda 10 krajín, Rusko a Čína proti, tri sa zdržali. Na uskutočnenie schôdze bolo potrebných deväť hlasov na podporu. Ako oznámila predsedníčka Rady, stála predstaviteľka Nórska Mona Juul, na stretnutí sa zúčastnia predstavitelia Ukrajiny, Bieloruska, Litvy a Poľska. Spojené štáty americké požiadali 27. januára o stretnutie o Ukrajine. Pridala sa k nim Ukrajina. V poslednom čase sa v západných krajinách, ale aj na Ukrajine objavujú vyhlásenia o možnej ruskej invázii na ukrajinské územie. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil takúto informáciu za prázdnu a nepodloženú eskaláciu napätia. Peskov zdôraznil, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. Zároveň nevylúčil možnosť provokácií na ospravedlnenie takýchto vyhlásení a varoval, že najvážnejšie následky budú mať pokusy o násilné riešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13575293

Bezpečnostná rada OSN sa stretla na rokovaní o Ukrajine


Bezpečnostná rada OSN hlasovala za uskutočnenie stretnutia napriek tomu, že Rusko a Čína boli proti
Bezpečnostná rada OSN sa v pondelok zišla na rokovaní o situácii okolo Ukrajiny. O stretnutie predtým požiadali USA.


Bezpečnostná rada OSN sa pri procedurálnom hlasovaní vyslovila za uskutočnenie stretnutia. Za hlasovalo teda 10 krajín, Rusko a Čína proti, tri sa zdržali. Na uskutočnenie schôdze bolo potrebných deväť hlasov na podporu.


Ako oznámila predsedníčka Rady, stála predstaviteľka Nórska Mona Juul, na stretnutí sa zúčastnia predstavitelia Ukrajiny, Bieloruska, Litvy a Poľska.


Spojené štáty americké požiadali 27. januára o stretnutie o Ukrajine. Pridala sa k nim Ukrajina.


V poslednom čase sa v západných krajinách, ale aj na Ukrajine objavujú vyhlásenia o možnej ruskej invázii na ukrajinské územie. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil takúto informáciu za prázdnu a nepodloženú eskaláciu napätia. Peskov zdôraznil, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. Zároveň nevylúčil možnosť provokácií na ospravedlnenie takýchto vyhlásení a varoval, že najvážnejšie následky budú mať pokusy o násilné riešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13575293


Nebenzya komentoval žiadosť USA o usporiadanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine


Nebenzya: Myšlienka Spojených štátov zhromaždiť sa kvôli Ukrajine stavia kolegov z Bezpečnostnej rady OSN do nepohodlnej pozície
Požiadavka USA prediskutovať situáciu na Ukrajine v OSN stavia kolegov v Bezpečnostnej rade do nepríjemnej pozície. Takto komentoval myšlienku USA stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya, uvádza agentúra TASS.


„Nemyslíme si, že to pomôže zjednotiť Radu. Naopak, dobre si uvedomujeme, že túžba našich amerických kolegov vybičovať hystériu okolo vlastných obvinení z údajnej hroziacej ruskej agresie, vrátane využitia tribúny Bezpečnostnej rady, stavia našich kolegov v Bezpečnostnej rade do mimoriadne nepohodlnej pozície. ," povedal.


Nebenzya poznamenal, že zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine, o ktoré požiadali Spojené štáty, je príkladom megafónovej diplomacie a vybičovania hystérie okolo hypotetickej ruskej invázie. Stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN zároveň zdôraznil, že to škodí samotnej Ukrajine.


Rusko podľa neho vyzvalo členov Bezpečnostnej rady OSN, aby schôdzku nepodporili a postavili sa proti americkej iniciatíve.


Už skôr vyšlo najavo, že Spojené štáty požiadali Bezpečnostnú radu OSN o zasadnutie kvôli situácii na Ukrajine v pondelok 31. januára. Veľvyslankyňa USA pri organizácii Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že americká strana má v úmysle diskutovať o „hrozivom správaní Ruska voči Ukrajine a hromadení ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a v Bielorusku“.


https://lenta.ru/news/2022/01/31/neb/


B**ezpečnostná rada OSN sa stretla na rokovaní o Ukrajine** Bezpečnostná rada OSN hlasovala za uskutočnenie stretnutia napriek tomu, že Rusko a Čína boli proti Bezpečnostná rada OSN sa v pondelok zišla na rokovaní o situácii okolo Ukrajiny. O stretnutie predtým požiadali USA. Bezpečnostná rada OSN sa pri procedurálnom hlasovaní vyslovila za uskutočnenie stretnutia. Za hlasovalo teda 10 krajín, Rusko a Čína proti, tri sa zdržali. Na uskutočnenie schôdze bolo potrebných deväť hlasov na podporu. Ako oznámila predsedníčka Rady, stála predstaviteľka Nórska Mona Juul, na stretnutí sa zúčastnia predstavitelia Ukrajiny, Bieloruska, Litvy a Poľska. Spojené štáty americké požiadali 27. januára o stretnutie o Ukrajine. Pridala sa k nim Ukrajina. V poslednom čase sa v západných krajinách, ale aj na Ukrajine objavujú vyhlásenia o možnej ruskej invázii na ukrajinské územie. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil takúto informáciu za prázdnu a nepodloženú eskaláciu napätia. Peskov zdôraznil, že Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. Zároveň nevylúčil možnosť provokácií na ospravedlnenie takýchto vyhlásení a varoval, že najvážnejšie následky budú mať pokusy o násilné riešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13575293 **Nebenzya komentoval žiadosť USA o usporiadanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine** Nebenzya: Myšlienka Spojených štátov zhromaždiť sa kvôli Ukrajine stavia kolegov z Bezpečnostnej rady OSN do nepohodlnej pozície Požiadavka USA prediskutovať situáciu na Ukrajine v OSN stavia kolegov v Bezpečnostnej rade do nepríjemnej pozície. Takto komentoval myšlienku USA stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya, uvádza agentúra TASS. „Nemyslíme si, že to pomôže zjednotiť Radu. Naopak, dobre si uvedomujeme, že túžba našich amerických kolegov vybičovať hystériu okolo vlastných obvinení z údajnej hroziacej ruskej agresie, vrátane využitia tribúny Bezpečnostnej rady, stavia našich kolegov v Bezpečnostnej rade do mimoriadne nepohodlnej pozície. ," povedal. Nebenzya poznamenal, že zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine, o ktoré požiadali Spojené štáty, je príkladom megafónovej diplomacie a vybičovania hystérie okolo hypotetickej ruskej invázie. Stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN zároveň zdôraznil, že to škodí samotnej Ukrajine. Rusko podľa neho vyzvalo členov Bezpečnostnej rady OSN, aby schôdzku nepodporili a postavili sa proti americkej iniciatíve. Už skôr vyšlo najavo, že Spojené štáty požiadali Bezpečnostnú radu OSN o zasadnutie kvôli situácii na Ukrajine v pondelok 31. januára. Veľvyslankyňa USA pri organizácii Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že americká strana má v úmysle diskutovať o „hrozivom správaní Ruska voči Ukrajine a hromadení ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a v Bielorusku“. https://lenta.ru/news/2022/01/31/neb/
Upravené 31. 1. 2022 o 17:36

Nebenzya povedal, že Rusko nevylučuje provokácie z Ukrajiny


Moskva zároveň vylučuje možnosť invázie na Ukrajinu, dodal stály predstaviteľ.
Rusko nevylučuje provokácie z ukrajinskej strany. Novinárom to v pondelok oznámil stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja.


"Nemôžeme vylúčiť provokácie z ukrajinskej strany. [DĽR a LĽR] uviedli, že k takýmto provokáciám môže dôjsť," povedal Nebenzya.


Rusko zároveň ani neuvažuje o možnosti invázie na Ukrajinu, zdôraznil diplomat. "Môžem vylúčiť túto [inváziu]," povedal s odkazom na príslušný problém.


Rusko považuje výmysly šírené na Západe o údajne plánovanej invázii na Ukrajinu za fantázie, dodal stály predstaviteľ.


„Stále [nerozumieme], prečo dnes organizujeme takéto stretnutie," povedal. „<...> Ani neviem, prečo organizujeme toto stretnutie. Niektorí majú fantáziu, že Rusko už spáchalo agresiu proti Ukrajine, aj keby sa tak nestalo."


https://tass.ru/politika/13576321


https://www.youtube.com/watch?v=6_1jSxvWJM4


**Nebenzya povedal, že Rusko nevylučuje provok&aacute;cie z Ukrajiny** Moskva z&aacute;roveň vylučuje možnosť inv&aacute;zie na Ukrajinu, dodal st&aacute;ly predstaviteľ. Rusko nevylučuje provok&aacute;cie z ukrajinskej strany. Novin&aacute;rom to v pondelok ozn&aacute;mil st&aacute;ly predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja. &quot;Nem&ocirc;žeme vyl&uacute;čiť provok&aacute;cie z ukrajinskej strany. [DĽR a LĽR] uviedli, že k tak&yacute;mto provok&aacute;ci&aacute;m m&ocirc;že d&ocirc;jsť,&quot; povedal Nebenzya. Rusko z&aacute;roveň ani neuvažuje o možnosti inv&aacute;zie na Ukrajinu, zd&ocirc;raznil diplomat. &quot;M&ocirc;žem vyl&uacute;čiť t&uacute;to [inv&aacute;ziu],&quot; povedal s odkazom na pr&iacute;slu&scaron;n&yacute; probl&eacute;m. Rusko považuje v&yacute;mysly &scaron;&iacute;ren&eacute; na Z&aacute;pade o &uacute;dajne pl&aacute;novanej inv&aacute;zii na Ukrajinu za fant&aacute;zie, dodal st&aacute;ly predstaviteľ. &bdquo;St&aacute;le [nerozumieme], prečo dnes organizujeme tak&eacute;to stretnutie,&quot; povedal. &bdquo;&lt;...&gt; Ani neviem, prečo organizujeme toto stretnutie. Niektor&iacute; maj&uacute; fant&aacute;ziu, že Rusko už sp&aacute;chalo agresiu proti Ukrajine, aj keby sa tak nestalo.&quot; https://tass.ru/politika/13576321 https://www.youtube.com/watch?v=6_1jSxvWJM4
Upravené 1. 2. 2022 o 09:58
485
6
1
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept