Zahraničná politika
Blízky východ

OSN:USA žiadali okamžité stiahnutie zahraničných vojakov z Líbye*


Spojené štáty vo štvrtok žiadali okamžité stiahnutie zahraničných vojakov a žoldnierov z Líbye, informovala agentúra AFP.


„Vyzývame všetky zahraničné strany, vrátane Ruska, Turecka a Spojených arabských emirátov (SAE), aby rešpektovali zvrchovanosť Líbye a okamžite ukončili všetky vojenské zásahy v Líbyi“, uviedol veľvyslanec USA pri OSN Richard Mills. Mills sa tak vyjadril na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v súvislosti s riešením líbyjskej otázky.


Líbyu sužuje politický chaos a boje medzi súperiacimi skupinami od povstania z roku 2011, pri ktorom zosadili a zabili dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího.


Na ropu bohatá Líbya má v súčasnosti dve súperiace administratívy – medzinárodne uznanú Vládu národnej jednoty (GNA) v Tripolise a vládu so sídlom v meste Tobruk vo východnej časti krajiny, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi. Obe strany 23. októbra 2020 podpísali dohodu o celonárodnom prímerí, ktorú sprostredkova­la OSN.


Z tejto dohody zároveň vyplývala zahraničným aktérom v líbyjskom konflikte povinnosť odvolať svojich vojakov a žoldnierov najneskôr do troch mesiacov. Termín však vypršal v sobotu, pričom spomínané krajiny žiadne kroky na odvelenie svojich vojakov nepodnikli, približuje AFP.


Z odhadov OSN vyplýva, že v Líbyi sa v súčasnosti nachádza zhruba 20.000 zahraničných vojakov a žoldnierov. Turecko vojensky podporuje Vládu národnej jednoty; veliteľa Haftara zas podporuje Egypt, SAE a Rusko, pričom Moskva svoju úlohu v konflikte popiera.


OSN sprostredkovala rokovania medzi dvoma rozhádanými stranami v Líbyi. Ďalšie kolo by sa malo čoskoro konať v švajčiarskej Ženeve. Naposledy rozhovory líbyjských delegátov zaznamenali pokrok 16. januára, keď sa obe strany dohodli na vytvorení mechanizmu zvolenia novej dočasnej vlády. Tá bude zodpovedať za proces prípravy volieb, ktoré by sa mali uskutočniť v decembri.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/576185-osn-usa-ziadali-okamzite-stiahnutie-zahranicnych-vojakov-z-libye/


OSN:*USA žiadali okamžité stiahnutie zahraničných vojakov z Líbye**** Spojené štáty vo štvrtok žiadali okamžité stiahnutie zahraničných vojakov a žoldnierov z Líbye, informovala agentúra AFP. _„Vyzývame všetky zahraničné strany, vrátane Ruska, Turecka a Spojených arabských emirátov (SAE), aby rešpektovali zvrchovanosť Líbye a okamžite ukončili všetky vojenské zásahy v Líbyi_“, uviedol veľvyslanec USA pri OSN Richard Mills. Mills sa tak vyjadril na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v súvislosti s riešením líbyjskej otázky. Líbyu sužuje politický chaos a boje medzi súperiacimi skupinami od povstania z roku 2011, pri ktorom zosadili a zabili dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího. Na ropu bohatá Líbya má v súčasnosti dve súperiace administratívy – medzinárodne uznanú Vládu národnej jednoty (GNA) v Tripolise a vládu so sídlom v meste Tobruk vo východnej časti krajiny, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi. Obe strany 23. októbra 2020 podpísali dohodu o celonárodnom prímerí, ktorú sprostredkova­la OSN. Z tejto dohody zároveň vyplývala zahraničným aktérom v líbyjskom konflikte povinnosť odvolať svojich vojakov a žoldnierov najneskôr do troch mesiacov. Termín však vypršal v sobotu, pričom spomínané krajiny žiadne kroky na odvelenie svojich vojakov nepodnikli, približuje AFP. Z odhadov OSN vyplýva, že v Líbyi sa v súčasnosti nachádza zhruba 20.000 zahraničných vojakov a žoldnierov. Turecko vojensky podporuje Vládu národnej jednoty; veliteľa Haftara zas podporuje Egypt, SAE a Rusko, pričom Moskva svoju úlohu v konflikte popiera. OSN sprostredkovala rokovania medzi dvoma rozhádanými stranami v Líbyi. Ďalšie kolo by sa malo čoskoro konať v švajčiarskej Ženeve. Naposledy rozhovory líbyjských delegátov zaznamenali pokrok 16. januára, keď sa obe strany dohodli na vytvorení mechanizmu zvolenia novej dočasnej vlády. Tá bude zodpovedať za proces prípravy volieb, ktoré by sa mali uskutočniť v decembri. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/576185-osn-usa-ziadali-okamzite-stiahnutie-zahranicnych-vojakov-z-libye/
Upravené 29. 1. 2021 o 05:54

Počas operácie v Kirkúku bol zabitý vplyvný vodca IS v Iraku


Iracký premiér Mustafá Kázimí vo štvrtok oznámil smrť abú Jásira Issáwího, ktorý bol v Iraku významným vodcom džihádistickej skupiny Islamský štát (IS), z ktorej po jej vojenskej porážke prežili v Iraku iba bunky v utajení.


Issáwí bol podľa AFP zabitý v stredu v odľahlej časti severoirackej provincie Kirkúk počas operácie podporovanej koalíciou vedenou USA. "Koalícia podnikla päť náletov, pričom zabila najmenej desať džihádistov," uviedol jeden zo zdrojov pre AFP.


Podľa vysokopostaveného zdroja irackých bezpečnostných zložiek je medzi obeťami náletov aj Issáwí.


Oznámenie Issáwího smrti podľa agentúry AFP prišlo presne týždeň po samovražednom bombovom útoku na bagdadský trh, ku ktorému sa prihlásil IS a ktorý šokoval verejnosť v Iraku. Táto krajina totiž takéto útoky v centre hlavného mesta nezažila už viac ako tri roky.


Pri tomto útoku v centre Bagdadu zahynulo 21. januára najmenej 32 ľudí a zranených ich bolo viac ako 100 ďalších.


Iracké a západné vojenské zdroje v súvislosti s útokom v Bagdade uviedli, že k nemu mohli prispieť "diery" v bezpečnostnej infraštruktúre, ktoré útočníci zrejme zneužili.


Abú Jásir Issáwí bol podľa odborníkov vysokopostaveným členom IS, ktorý kedysi ovládal až tretinu Iraku a veľkú časť územia susednej Sýrie.


Irak vyhlásil IS za územne porazený koncom roku 2017 - po tri roky trvajúcom boji, v ktorom mu pomohli aj lietadlá spojeneckej koalície pod vedením USA a vojenskí poradcovia. Odvtedy počet útokov IS v mestských oblastiach dramaticky poklesol; iracké jednotky však naďalej bojujú s bunkami IS ležiacimi v horských a púštnych oblastiach krajiny.


Citovaný zdroj irackých bezpečnostných zložiek pod podmienkou zachovania anonymity pre AFP spresnil, že abú Jásir al-Issáwí, ktorého skutočné meno je Džabbár Salmán Alí Issáwí, bol rodákom zo západoirackého mesta Fallúdža a v minulosti bol emirom oblasti ležiacej severne od Bagdadu a v severozápadnej Sýrii.


Hovorca koalície na žiadosť AFP o vyjadrenie bezprostredne nereagoval. AFP však pripomenula, že koaličné sily naďalej poskytujú výcvik, dohľad a leteckú podporu, ale počet ich príslušníkov sa znížil, keď sa iracké sily ujali velenia v podnikaných operáciách.
https://www.teraz.sk/zahranicie/pocas-operacie-v-kirkuku-bol-zabity/523836-clanok.html


Počas operácie v Kirkúku bol zabitý vplyvný vodca IS v Iraku ============================================================ Iracký premiér Mustafá Kázimí vo štvrtok oznámil smrť abú Jásira Issáwího, ktorý bol v Iraku významným vodcom džihádistickej skupiny Islamský štát (IS), z ktorej po jej vojenskej porážke prežili v Iraku iba bunky v utajení. Issáwí bol podľa AFP zabitý v stredu v odľahlej časti severoirackej provincie Kirkúk počas operácie podporovanej koalíciou vedenou USA. "Koalícia podnikla päť náletov, pričom zabila najmenej desať džihádistov," uviedol jeden zo zdrojov pre AFP. Podľa vysokopostaveného zdroja irackých bezpečnostných zložiek je medzi obeťami náletov aj Issáwí. Oznámenie Issáwího smrti podľa agentúry AFP prišlo presne týždeň po samovražednom bombovom útoku na bagdadský trh, ku ktorému sa prihlásil IS a ktorý šokoval verejnosť v Iraku. Táto krajina totiž takéto útoky v centre hlavného mesta nezažila už viac ako tri roky. Pri tomto útoku v centre Bagdadu zahynulo 21. januára najmenej 32 ľudí a zranených ich bolo viac ako 100 ďalších. Iracké a západné vojenské zdroje v súvislosti s útokom v Bagdade uviedli, že k nemu mohli prispieť "diery" v bezpečnostnej infraštruktúre, ktoré útočníci zrejme zneužili. Abú Jásir Issáwí bol podľa odborníkov vysokopostaveným členom IS, ktorý kedysi ovládal až tretinu Iraku a veľkú časť územia susednej Sýrie. Irak vyhlásil IS za územne porazený koncom roku 2017 - po tri roky trvajúcom boji, v ktorom mu pomohli aj lietadlá spojeneckej koalície pod vedením USA a vojenskí poradcovia. Odvtedy počet útokov IS v mestských oblastiach dramaticky poklesol; iracké jednotky však naďalej bojujú s bunkami IS ležiacimi v horských a púštnych oblastiach krajiny. Citovaný zdroj irackých bezpečnostných zložiek pod podmienkou zachovania anonymity pre AFP spresnil, že abú Jásir al-Issáwí, ktorého skutočné meno je Džabbár Salmán Alí Issáwí, bol rodákom zo západoirackého mesta Fallúdža a v minulosti bol emirom oblasti ležiacej severne od Bagdadu a v severozápadnej Sýrii. Hovorca koalície na žiadosť AFP o vyjadrenie bezprostredne nereagoval. AFP však pripomenula, že koaličné sily naďalej poskytujú výcvik, dohľad a leteckú podporu, ale počet ich príslušníkov sa znížil, keď sa iracké sily ujali velenia v podnikaných operáciách. https://www.teraz.sk/zahranicie/pocas-operacie-v-kirkuku-bol-zabity/523836-clanok.html

Majiteľ (USA) utratil svojho psa.
Likvidácia nepotrebných kádrov a zároveň likvidácia dôkazov.


Majiteľ (USA) utratil svojho psa. Likvidácia nepotrebných kádrov a zároveň likvidácia dôkazov.
237
2
2
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept