Politika v SR
Budaj chce zakázať spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu

Budaj chce zakázať spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu


Envirorezort vidí riešenie v ukotvení zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu do ústavného zákona. Zdôraznila by sa tým trvácnosť tohto opatrenia pre ochranu životného prostredia.


Spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu by sa na Slovensku mohlo zakázať. Na Slovensko sa dováža rádioaktívny odpad z talianskej jadrovej elektrárne Caorso. Od roku 2015 sa do krajiny podľa dostupných údajov doviezlo minimálne 860 ton rádioaktívneho odpadu. MŽP vysvetľuje, že elektráreň v Taliansku po havárii v Černobyle odstavili v roku 1990 pre tlak verejnosti.


Utajená zmluva
Spaľovňa rádioaktívneho odpadu dostala „zelenú“ za bývalej vlády, objasňuje odbor komunikácie. „Zmluva bola neštandardne dojednaná podľa talianskeho práva, uzavretá v talianskom jazyku a nebola nikdy zverejnená, ani keď jej sprístupnenie požadoval iný štátny orgán – MŽP SR,“ tvrdí.


Zmluva nebola Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) zverejnená s odôvodnením, že obsahuje obchodné tajomstvo a tzv. citlivé informácie.


Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár bude s koaličnými partnermi diskutovať o tom, či by malo ísť o ústavný zákon. Zákaz spaľovania zahraničného odpadu by mal podľa neho byť zadeklarovaný zákonom z dielne envirorezortu. „Taliansky kontrakt nám aspoň zaplatí celú novú ekologickú spaľovňu. Okrem toho, ak by sme tento kontrakt podpísaný minulou vládou nenaplnili, hrozili by nám ekonomické sankcie a škody,“ konštatuje Kollár.
https://ekonomika.pravda.sk/ekologia/clanok/576751-budaj-chce-zakazat-spalovanie-zahranicneho-radioaktivneho-odpadu/


**Budaj chce zakázať spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu** Envirorezort vidí riešenie v ukotvení zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu do ústavného zákona. Zdôraznila by sa tým trvácnosť tohto opatrenia pre ochranu životného prostredia. Spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu by sa na Slovensku mohlo zakázať. Na Slovensko sa dováža rádioaktívny odpad z talianskej jadrovej elektrárne Caorso. Od roku 2015 sa do krajiny podľa dostupných údajov doviezlo minimálne 860 ton rádioaktívneho odpadu. MŽP vysvetľuje, že elektráreň v Taliansku po havárii v Černobyle odstavili v roku 1990 pre tlak verejnosti. **Utajená zmluva** Spaľovňa rádioaktívneho odpadu dostala „zelenú“ za bývalej vlády, objasňuje odbor komunikácie. „Zmluva bola neštandardne dojednaná podľa talianskeho práva, uzavretá v talianskom jazyku a nebola nikdy zverejnená, ani keď jej sprístupnenie požadoval iný štátny orgán – MŽP SR,“ tvrdí. Zmluva nebola Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) zverejnená s odôvodnením, že obsahuje obchodné tajomstvo a tzv. citlivé informácie. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár bude s koaličnými partnermi diskutovať o tom, či by malo ísť o ústavný zákon. Zákaz spaľovania zahraničného odpadu by mal podľa neho byť zadeklarovaný zákonom z dielne envirorezortu. „Taliansky kontrakt nám aspoň zaplatí celú novú ekologickú spaľovňu. Okrem toho, ak by sme tento kontrakt podpísaný minulou vládou nenaplnili, hrozili by nám ekonomické sankcie a škody,“ konštatuje Kollár. https://ekonomika.pravda.sk/ekologia/clanok/576751-budaj-chce-zakazat-spalovanie-zahranicneho-radioaktivneho-odpadu/

ty brdo, to ktory debil podpisal za nasu stranu?


ty brdo, to ktory debil podpisal za nasu stranu?

Mňa zaujalo, že slovenské atómky vedia spáliť palivo z európskych elektrární. Otázka je, či je optimálne zvládnutá bezpečnosť. Rusi ako dodávatelia technológie museli dať na to súhlas, nakoniec, všetok odpad z Bohuníc a Mochoviec končí v Rusku, teda niekedy to tak bolo. Bolo by zaujímavé vidieť, koľko GWh elektrickej energie sa z toho vyrobilo. Uvidíme, čo všetko vylezie von o tejto zmluve, nemusí to byť vyslovene nevýhodná zmluva, ale kvôli citlivej informácii nebola táto oficiálne zverejnená. A peknú blbosť urobili podpindosi, že si tým naháňajú politické body. Uranium One po slovensky.


Mňa zaujalo, že slovenské atómky vedia spáliť palivo z európskych elektrární. Otázka je, či je optimálne zvládnutá bezpečnosť. Rusi ako dodávatelia technológie museli dať na to súhlas, nakoniec, všetok odpad z Bohuníc a Mochoviec končí v Rusku, teda niekedy to tak bolo. Bolo by zaujímavé vidieť, koľko GWh elektrickej energie sa z toho vyrobilo. Uvidíme, čo všetko vylezie von o tejto zmluve, nemusí to byť vyslovene nevýhodná zmluva, ale kvôli citlivej informácii nebola táto oficiálne zverejnená. A peknú blbosť urobili podpindosi, že si tým naháňajú politické body. Uranium One po slovensky.
Upravené 3. 2. 2021 o 23:43

Envirorezort spochybňuje záruku rezortu hospodárstva


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR nesúhlasí s formou garancie, akú na piatkovej tlačovej konferencii v súvislosti so stopnutím spaľovania zahraničného jadrového odpadu prezentoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Envirorezortu sa nepozdáva, že má ísť o záväzok štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), podriadenej pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR.


"JAVYS nemá také právomoci, aby mohla zaručiť, že sa na našom území nebude v budúcnosti spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad,“ upozornil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Priznáva, že je z doterajšieho prístupu znepokojený.


Envirorezort poukazuje na rovnakú reakciu i zo strany dotknutých samospráv. Starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška pripomenul, že spoločnosť JAVYS získavala súhlasy susediacich obcí iba na vybudovanie spaľovne odpadov pochádzajúcich z elektrárne Jaslovské Bohunice (prípadne Mochovce), nie zo zahraničných. „Obec Veľké Kostoľany rozhodne nesúhlasí s dovozom rádioaktívneho odpadu zo zahraničia a ani s ním v budúcnosti súhlasiť nebude," zdôraznil Liška.


MŽP víta transparentné informovanie o téme spaľovania jadrového odpadu. Uisťuje zároveň, že má pripravené legislatívne garancie, ktoré ochránia občanov SR pred neférovými postupmi pri nakladaní s jadrovým odpadom.


Sulík v piatok uviedol, že z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre Taliansko spaľuje JAVYS, na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu. Predstavitelia JAVYS zároveň oznámili, že po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou v roku 2023 nebude spoločnosť uzatvárať nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov.


https://www.teraz.sk/slovensko/envirorezort-prostredia-spochybnuje-za/527713-clanok.html


**Envirorezort spochybňuje záruku rezortu hospodárstva** Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR nesúhlasí s formou garancie, akú na piatkovej tlačovej konferencii v súvislosti so stopnutím spaľovania zahraničného jadrového odpadu prezentoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Envirorezortu sa nepozdáva, že má ísť o záväzok štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), podriadenej pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. "JAVYS nemá také právomoci, aby mohla zaručiť, že sa na našom území nebude v budúcnosti spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad,“ upozornil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Priznáva, že je z doterajšieho prístupu znepokojený. Envirorezort poukazuje na rovnakú reakciu i zo strany dotknutých samospráv. Starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška pripomenul, že spoločnosť JAVYS získavala súhlasy susediacich obcí iba na vybudovanie spaľovne odpadov pochádzajúcich z elektrárne Jaslovské Bohunice (prípadne Mochovce), nie zo zahraničných. „Obec Veľké Kostoľany rozhodne nesúhlasí s dovozom rádioaktívneho odpadu zo zahraničia a ani s ním v budúcnosti súhlasiť nebude," zdôraznil Liška. MŽP víta transparentné informovanie o téme spaľovania jadrového odpadu. Uisťuje zároveň, že má pripravené legislatívne garancie, ktoré ochránia občanov SR pred neférovými postupmi pri nakladaní s jadrovým odpadom. Sulík v piatok uviedol, že z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre Taliansko spaľuje JAVYS, na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu. Predstavitelia JAVYS zároveň oznámili, že po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou v roku 2023 nebude spoločnosť uzatvárať nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov. https://www.teraz.sk/slovensko/envirorezort-prostredia-spochybnuje-za/527713-clanok.html

Pozor pozor.


Treba pochopit zakladny rozdiel, co spaluju ( 860 ton = cca 30-40 kamionov ) nie priamo jadrovy material ! smile


Spaluje sa radioaktivny material I a II ( ak si pamatam definiciu ) tzn napriklaed oblečenie technikov, nabytok, tzn vacsiou veci co prisli do kontaktu z ALFA a BETA radiacou.


Takze siiice to je "radioaktivny" material" ale v skutocnosti "neskodny". ALFA a BETA je zastavene pokozou max oblecenim ( nastudujte definicu ) zostane z toho popol a ten sa moze uskladnit ( 1/100 - 1/1000 pôvodneho objemu ) do sudov a tie iud na uskladennei do podzemia na cca 300-800 rokov.


do dlhodobeho ulozista idu napr čerpadla, potrubia a ostatna "technika" ktora bola v blyskosti a je radioaktiva ( Alfa, Beta a Gama ) ta musiist an par 1000 rokov + moznost ulozenia vyhoreneho paliva ale to ide skoro vsetko naspat do RU na dalsie spracovanei a recyklaciu.


Pozor pozor. Treba pochopit zakladny rozdiel, co spaluju ( 860 ton = cca 30-40 kamionov ) nie priamo jadrovy material ! :D Spaluje sa radioaktivny material I a II ( ak si pamatam definiciu ) tzn napriklaed oblečenie technikov, nabytok, tzn vacsiou veci co prisli do kontaktu z ALFA a BETA radiacou. Takze siiice to je "radioaktivny" material" ale v skutocnosti "neskodny". ALFA a BETA je zastavene pokozou max oblecenim ( nastudujte definicu ) zostane z toho popol a ten sa moze uskladnit ( 1/100 - 1/1000 pôvodneho objemu ) do sudov a tie iud na uskladennei do podzemia na cca 300-800 rokov. do dlhodobeho ulozista idu napr čerpadla, potrubia a ostatna "technika" ktora bola v blyskosti a je radioaktiva ( Alfa, Beta a Gama ) ta musiist an par 1000 rokov + moznost ulozenia vyhoreneho paliva ale to ide skoro vsetko naspat do RU na dalsie spracovanei a recyklaciu.
411
4
4
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept