Mimo kategórií
Rusko a Čína podpísali memorandum o vytvorení stanice na Mesiaci

Rusko a Čína podpísali memorandum o vytvorení stanice na Mesiaci


Generálny riaditeľ spoločnosti Roscosmos Dmitrij Rogozin a šéf Čínskeho národného vesmírneho úradu (CNSA) Zhang Kejian podpísali v mene vlád memorandum o porozumení o spolupráci pri vytváraní Medzinárodnej vedeckej lunárnej stanice (ISL). Informovali o tom v utorok spoločnosti Roscosmos a CNSA.


Štátna korporácia Roscosmos a CNSA podporia spoluprácu na vytvorení raketového systému s otvoreným prístupom pre všetky zainteresované krajiny a medzinárodných partnerov s cieľom posilniť spoluprácu v oblasti výskumu a podporovať prieskum a využívanie vesmíru na mierové účely v záujmy celého ľudstva “, - uvádza sa v správe ruskej štátnej korporácie.


Slávnostný podpis sa uskutočnil prostredníctvom videokonferencie. „Čína a Rusko využívajú spoločné odborné znalosti a vedecké technológie na vytvorenie plánu výstavby medzinárodnej výskumnej stanice na Mesiaci,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na stránke WeChat agentúry CNSA.


Ako vyplýva z vyhlásenia, spolupráca medzi oboma krajinami v tejto oblasti spočíva tak v štúdiu povrchu Mesiaca, ako aj v realizácii spoločných projektov na obežnej dráhe prírodného satelitu Zeme.


Rogozin pozval šéfa CNSA, aby sa zúčastnil spustenia medziplanetárnej automatickej stanice Luna-25 z kozmodrómu Vostočnyj, ktorý je naplánovaný na október. "Pozval som tiež svojho čínskeho kolegu Zhang Kejiana, aby sa zúčastnil zahájenia našej misie Luna-25 z kozmodrómu Vostočnyj," napísal Rogozin na Twitteri.


O programe spolupráce


V novembri 2017 spoločnosti Roscosmos a CNSA podpísali program spolupráce v oblasti vesmíru na roky 2018 - 2022. Zahŕňa šesť častí: štúdium Mesiaca a hlbokého vesmíru, vesmírna veda a súvisiace technológie, satelity a ich aplikácie, základňa prvkov a materiály, spolupráca v oblasti údajov o diaľkovom pozorovaní Zeme a ďalšie témy. Na implementáciu projektov v rámci tohto programu boli vytvorené pracovné podskupiny.


V júli 2020 Rogozin uviedol, že rokoval o spolupráci vo vesmíre s čínskymi partnermi, a to aj na lunárnej vedeckej základni. Hovoril o dohode o začatí krokov smerom k sebe presne s cieľom určiť kontúry a význam mesačnej vedeckej základne. V decembri 2020 za okrúhlym stolom v Rade federácie Rogozin uviedol, že v júni čínska strana navrhla zapojiť Európu do spolupráce pri výskume Mesiaca. Začiatkom februára zástupca generálneho riaditeľa Roskosmosu pre medzinárodnú spoluprácu Sergej Savelyev pre agentúru TASS uviedol, že Roscosmos diskutuje s kolegami z Číny o možných vedeckých úlohách pre základňu na Mesiaci a pracuje na technickej realizácii projektu.


https://tass.ru/kosmos/10862181


**Rusko a Čína podpísali memorandum o vytvorení stanice na Mesiaci** Generálny riaditeľ spoločnosti Roscosmos Dmitrij Rogozin a šéf Čínskeho národného vesmírneho úradu (CNSA) Zhang Kejian podpísali v mene vlád memorandum o porozumení o spolupráci pri vytváraní Medzinárodnej vedeckej lunárnej stanice (ISL). Informovali o tom v utorok spoločnosti Roscosmos a CNSA. Štátna korporácia Roscosmos a CNSA podporia spoluprácu na vytvorení raketového systému s otvoreným prístupom pre všetky zainteresované krajiny a medzinárodných partnerov s cieľom posilniť spoluprácu v oblasti výskumu a podporovať prieskum a využívanie vesmíru na mierové účely v záujmy celého ľudstva “, - uvádza sa v správe ruskej štátnej korporácie. Slávnostný podpis sa uskutočnil prostredníctvom videokonferencie. „_Čína a Rusko využívajú spoločné odborné znalosti a vedecké technológie na vytvorenie plánu výstavby medzinárodnej výskumnej stanice na Mesiaci_,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na stránke WeChat agentúry CNSA. Ako vyplýva z vyhlásenia, spolupráca medzi oboma krajinami v tejto oblasti spočíva tak v štúdiu povrchu Mesiaca, ako aj v realizácii spoločných projektov na obežnej dráhe prírodného satelitu Zeme. Rogozin pozval šéfa CNSA, aby sa zúčastnil spustenia medziplanetárnej automatickej stanice Luna-25 z kozmodrómu Vostočnyj, ktorý je naplánovaný na október. "_Pozval som tiež svojho čínskeho kolegu Zhang Kejiana, aby sa zúčastnil zahájenia našej misie Luna-25 z kozmodrómu Vostočnyj_," napísal Rogozin na Twitteri. **O programe spolupráce** V novembri 2017 spoločnosti Roscosmos a CNSA podpísali program spolupráce v oblasti vesmíru na roky 2018 - 2022. Zahŕňa šesť častí: štúdium Mesiaca a hlbokého vesmíru, vesmírna veda a súvisiace technológie, satelity a ich aplikácie, základňa prvkov a materiály, spolupráca v oblasti údajov o diaľkovom pozorovaní Zeme a ďalšie témy. Na implementáciu projektov v rámci tohto programu boli vytvorené pracovné podskupiny. V júli 2020 Rogozin uviedol, že rokoval o spolupráci vo vesmíre s čínskymi partnermi, a to aj na lunárnej vedeckej základni. Hovoril o dohode o začatí krokov smerom k sebe presne s cieľom určiť kontúry a význam mesačnej vedeckej základne. V decembri 2020 za okrúhlym stolom v Rade federácie Rogozin uviedol, že v júni čínska strana navrhla zapojiť Európu do spolupráce pri výskume Mesiaca. Začiatkom februára zástupca generálneho riaditeľa Roskosmosu pre medzinárodnú spoluprácu Sergej Savelyev pre agentúru TASS uviedol, že Roscosmos diskutuje s kolegami z Číny o možných vedeckých úlohách pre základňu na Mesiaci a pracuje na technickej realizácii projektu. https://tass.ru/kosmos/10862181

paralela s projektom Sojuz-Apollo? predanie kozmickych technologii novemu centru koncentracie riadenia pod hlavickou vytvorenia lunarnej stanice alebo realna spolupraca a pokrok pre civilizaciu?


paralela s projektom Sojuz-Apollo? predanie kozmickych technologii novemu centru koncentracie riadenia pod hlavickou vytvorenia lunarnej stanice alebo realna spolupraca a pokrok pre civilizaciu?
245
1
2
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept