Zahraničná politika
Bolívia

https://davdva.sk/lavicova-vlada-v-bolivii-zatyka-organizatorov-prevratu-z-roku-2019-proti-evo-moralesovi/


Ľavicová vláda v Bolívii zatýka organizátorov prevratu z roku 2019 proti Evo Moralesovi


Bolívijský súd vydal zatykač na dočasnú prezidentku Jeanine Añez, ktorá sa ujala moci po štátnom prevrate v roku 2019, keď opozícia prinútila prezidenta Evo Moralesa, aby abdikoval. Morales našiel nakrátko útočisko v Mexiku, potom v Argentíne, kde strávil viac ako rok.
V novembri minulého roka sa opakovali prezidentské voľby v Bolívii. V týchto voľbách zvíťazil Luis Arce z Hnutia za socializmus (MAS), ktoré založil Evo Morales. Následne sa Morales vrátil do vlasti.
Správu sme priniesli tu: Bolívia: Evo Morales je späť. Vo februári sa v Bolívii konali regionálne voľby a Moralesovo hnutie MAS si vo väčšine rozhodujúcich regiónov posilnilo pozície. (Písali sme o kybernetickom útoku zo zahraničia na portál zverejňujúci priebežné výsledky.)
Zatknutie Jeanine Añez
Nová ľavicová vláda Bolívie začala vyšetrovanie priebehu prevratu z roka 2019. Slovo prevrat sa vo väčšine médií hlavného prúdu píše s úvodzovkami. Evo Moralesovi sa vyčítalo, že je diktátor, lebo sa o prezidentský úrad uchádzal už po štvrtý raz.


Pred mesiacom odhlasoval nový ľavicový parlament amnestiu pre podporovateľov Evo Moralesa, ktorí boli zatknutí počas dočasného vládnutia prezidentky. Hlavný prúd túto amnestiu kritizuje ako nespravodlivú, lebo sa týka len nepokojov na podporu Moralesa a údajne narušuje rovnosť pred zákonom.
Dočasná vláda vydala zatykač aj na Evo Moralesa, azda preto hlavný prúd všade cituje jej slová, že práve začala Moralesova politická pomsta. Súd koncom februára vyzval (listina vpravo) Jeanine Añez, aby sa dostavila vysvetliť svoje výnosy silovým zložkám, ktoré ich oprávňovali na použitie násilia na potlačenie protestov a ktorých výsledkom bolo niekoľko desiatok mŕtvych.
Añez sa v stanovenej lehote nedostavila na súd a tak ju napokon po dlhom hľadaní a podozrení, že unikla do Brazílie, v minulých dňoch zatkla polícia.


Odhalenie – prevrat v roku 2019 podporovalo zahraničie kvôli zásobám lítia.


https://davdva.sk/lavicova-vlada-v-bolivii-zatyka-organizatorov-prevratu-z-roku-2019-proti-evo-moralesovi/ Ľavicová vláda v Bolívii zatýka organizátorov prevratu z roku 2019 proti Evo Moralesovi -------------------------------------------------------------------------------------- Bolívijský súd vydal zatykač na dočasnú prezidentku Jeanine Añez, ktorá sa ujala moci po štátnom prevrate v roku 2019, keď opozícia prinútila prezidenta Evo Moralesa, aby abdikoval. Morales našiel nakrátko útočisko v Mexiku, potom v Argentíne, kde strávil viac ako rok. V novembri minulého roka sa opakovali prezidentské voľby v Bolívii. V týchto voľbách zvíťazil Luis Arce z Hnutia za socializmus (MAS), ktoré založil Evo Morales. Následne sa Morales vrátil do vlasti. Správu sme priniesli tu: Bolívia: Evo Morales je späť. Vo februári sa v Bolívii konali regionálne voľby a Moralesovo hnutie MAS si vo väčšine rozhodujúcich regiónov posilnilo pozície. (Písali sme o kybernetickom útoku zo zahraničia na portál zverejňujúci priebežné výsledky.) Zatknutie Jeanine Añez Nová ľavicová vláda Bolívie začala vyšetrovanie priebehu prevratu z roka 2019. Slovo prevrat sa vo väčšine médií hlavného prúdu píše s úvodzovkami. Evo Moralesovi sa vyčítalo, že je diktátor, lebo sa o prezidentský úrad uchádzal už po štvrtý raz. Pred mesiacom odhlasoval nový ľavicový parlament amnestiu pre podporovateľov Evo Moralesa, ktorí boli zatknutí počas dočasného vládnutia prezidentky. Hlavný prúd túto amnestiu kritizuje ako nespravodlivú, lebo sa týka len nepokojov na podporu Moralesa a údajne narušuje rovnosť pred zákonom. Dočasná vláda vydala zatykač aj na Evo Moralesa, azda preto hlavný prúd všade cituje jej slová, že práve začala Moralesova politická pomsta. Súd koncom februára vyzval (listina vpravo) Jeanine Añez, aby sa dostavila vysvetliť svoje výnosy silovým zložkám, ktoré ich oprávňovali na použitie násilia na potlačenie protestov a ktorých výsledkom bolo niekoľko desiatok mŕtvych. Añez sa v stanovenej lehote nedostavila na súd a tak ju napokon po dlhom hľadaní a podozrení, že unikla do Brazílie, v minulých dňoch zatkla polícia. Odhalenie – prevrat v roku 2019 podporovalo zahraničie kvôli zásobám lítia.

Bolívijskí prokurátori chcú pre exprezidentku šesťmesačnú väzbu


Bolívijskí prokurátori sa domáhajú šesťmesačnej vyšetrovacej väzby pre exprezidentku Jeanine Áňezovú, ktorú zadržali v súvislosti s údajným prevratom v roku 2019 proti exprezidentovi Evovi Moralesovi. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s tým, že dokument so žiadosťou má k dispozícii.


Podľa AFP prokurátori požiadali o väzbu pre 53-ročnú Áňezovú a dvoch ministrov jej dočasnej vlády ako "preventívne" opatrenie.


Trojicu zatkli v sobotu pre obvinenia z terorizmu, poburovania a sprisahania s cieľom zosadenia Moralesa, ktorý tvrdí, že išlo o prevrat.


Opoziční vodcovia v Bolívii odsúdili zatknutie trojice a organizácie pre ľudské práva zvolali na pondelok protesty vo viacerých mestách.


Po správach o zatknutí exprezidentky generálny tajomník OSN António Guterres zdôraznil "dôležitosť dodržiavania záruk riadneho procesu a úplnej transparentnosti v celom súdnom konaní".


Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell zas vyzval na prijatie rezolúcie o "transparentnej spravodlivosti bez politického tlaku".


Áňezová z väzby v metropole La Paz zaslala listy EÚ a Organizácii amerických štátov, v ktorých ich žiada o vyslanie pozorovateľských misií do Bolívie.


Áňezová už v piatok oznámila, že na ňu a viacerých bývalých členov jej kabinetu bol vydaný zatykač za terorizmus, sprisahanie a protištátnu činnosť v súvislosti s údajným prevratom proti exprezidentovi Evovi Moralesovi v novembri 2019. Ľavicový prezident vtedy opustil Bolíviu po tom, čo v krajine vypukli protesty v súvislosti s údajnou manipuláciou hlasov počas prezidentských volieb v roku 2019.


Po Moralesovom odchode prevzala moc v krajine dočasná vláda na čele s pravicovou senátorkou Jeanine Áňezovou, ktorej nástup do prezidentského úradu vyvolal sériu protestov Moralesových stúpencov. Pri zrážkach s armádou vtedy zahynulo 23 demonštrantov.


Nové parlamentné a prezidentské voľby sa nakoniec uskutočnili 18. októbra 2020 a Moralesovo hnutie MAS ich presvedčivo vyhralo. Morales sa vrátil do Bolívie a Kongres následne udelil amnestiu tým ľudom, ktorých Áňezovej vláda obvinila v súvislosti s násilnými demonštráciami.
https://www.teraz.sk/zahranicie/bolivijski-prokuratori-chcu-pre-expr/534758-clanok.html


Bolívijskí prokurátori chcú pre exprezidentku šesťmesačnú väzbu --------------------------------------------------------------- Bolívijskí prokurátori sa domáhajú šesťmesačnej vyšetrovacej väzby pre exprezidentku Jeanine Áňezovú, ktorú zadržali v súvislosti s údajným prevratom v roku 2019 proti exprezidentovi Evovi Moralesovi. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s tým, že dokument so žiadosťou má k dispozícii. Podľa AFP prokurátori požiadali o väzbu pre 53-ročnú Áňezovú a dvoch ministrov jej dočasnej vlády ako "preventívne" opatrenie. Trojicu zatkli v sobotu pre obvinenia z terorizmu, poburovania a sprisahania s cieľom zosadenia Moralesa, ktorý tvrdí, že išlo o prevrat. Opoziční vodcovia v Bolívii odsúdili zatknutie trojice a organizácie pre ľudské práva zvolali na pondelok protesty vo viacerých mestách. Po správach o zatknutí exprezidentky generálny tajomník OSN António Guterres zdôraznil "dôležitosť dodržiavania záruk riadneho procesu a úplnej transparentnosti v celom súdnom konaní". Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell zas vyzval na prijatie rezolúcie o "transparentnej spravodlivosti bez politického tlaku". Áňezová z väzby v metropole La Paz zaslala listy EÚ a Organizácii amerických štátov, v ktorých ich žiada o vyslanie pozorovateľských misií do Bolívie. Áňezová už v piatok oznámila, že na ňu a viacerých bývalých členov jej kabinetu bol vydaný zatykač za terorizmus, sprisahanie a protištátnu činnosť v súvislosti s údajným prevratom proti exprezidentovi Evovi Moralesovi v novembri 2019. Ľavicový prezident vtedy opustil Bolíviu po tom, čo v krajine vypukli protesty v súvislosti s údajnou manipuláciou hlasov počas prezidentských volieb v roku 2019. Po Moralesovom odchode prevzala moc v krajine dočasná vláda na čele s pravicovou senátorkou Jeanine Áňezovou, ktorej nástup do prezidentského úradu vyvolal sériu protestov Moralesových stúpencov. Pri zrážkach s armádou vtedy zahynulo 23 demonštrantov. Nové parlamentné a prezidentské voľby sa nakoniec uskutočnili 18. októbra 2020 a Moralesovo hnutie MAS ich presvedčivo vyhralo. Morales sa vrátil do Bolívie a Kongres následne udelil amnestiu tým ľudom, ktorých Áňezovej vláda obvinila v súvislosti s násilnými demonštráciami. https://www.teraz.sk/zahranicie/bolivijski-prokuratori-chcu-pre-expr/534758-clanok.html

Bolívijsky súd poslal exprezidentku Jeanine Áňezovú a dvoch ministrov jej dočasnej vlády do vyšetrovacej väzby na štyri mesiace. Trojicu zadržali v súvislosti s údajným prevratom v roku 2019 proti exprezidentovi Evovi Moralesovi. Informovala o tom agentúra DPA.


Sudkyňa Regina Santa-Cruzová podľa miestnych médií v nedeľu rozhodla, že Áňezová tento čas strávi vo väzení Obrajes, zatiaľ čo jej niekdajší minister spravodlivosti Álvaro Coimbra a bývalý minister pre energetiku Rodrigo Guzmán budú vo väzení San Pedro. Obe nápravnovýchovné zariadenia sa nachádzajú v bolívijskej metropole La Paz.


Trojicu zatkli v sobotu pre obvinenia z terorizmu, poburovania a sprisahania s cieľom zosadenia Moralesa, ktorý tvrdí, že išlo o prevrat.
https://www.teraz.sk/zahranicie/bolivia-sudkyna-poslala-exprezidentku/534815-clanok.html


Bolívijsky súd poslal exprezidentku Jeanine Áňezovú a dvoch ministrov jej dočasnej vlády do vyšetrovacej väzby na štyri mesiace. Trojicu zadržali v súvislosti s údajným prevratom v roku 2019 proti exprezidentovi Evovi Moralesovi. Informovala o tom agentúra DPA. Sudkyňa Regina Santa-Cruzová podľa miestnych médií v nedeľu rozhodla, že Áňezová tento čas strávi vo väzení Obrajes, zatiaľ čo jej niekdajší minister spravodlivosti Álvaro Coimbra a bývalý minister pre energetiku Rodrigo Guzmán budú vo väzení San Pedro. Obe nápravnovýchovné zariadenia sa nachádzajú v bolívijskej metropole La Paz. Trojicu zatkli v sobotu pre obvinenia z terorizmu, poburovania a sprisahania s cieľom zosadenia Moralesa, ktorý tvrdí, že išlo o prevrat. https://www.teraz.sk/zahranicie/bolivia-sudkyna-poslala-exprezidentku/534815-clanok.html
337
2
2
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept