Mimo kategórií
Tandem, nebo "dva kapitání loď potopí"

Chtěl bych rozebrat otázku, v jakých případech je dobré řídit tandemově a v jakých podle principu "dva kapitáni loď potopí". Já to chápu tak, že pokud není nutná okamžitá reakce (např. řízení vozidla) a člověk má nějaký čas před tím, než musí udělat krok, je lepší tandem. Čím se ale čas na manévrování zmenšuje, je lepší řídit sólo. Jak to vidíte vy ?


Chtěl bych rozebrat otázku, v jakých případech je dobré řídit tandemově a v jakých podle principu "dva kapitáni loď potopí". Já to chápu tak, že pokud není nutná okamžitá reakce (např. řízení vozidla) a člověk má nějaký čas před tím, než musí udělat krok, je lepší tandem. Čím se ale čas na manévrování zmenšuje, je lepší řídit sólo. Jak to vidíte vy ?

Povedal by som, ze je to hlavne o tom ako sa siri informacia. Ak sa informacia dostava k obom kapitanom a ti maju cas synchronizvoat svoje kroky, tak problem nenastava.
Avsak ak sa strojovna zodpoveda jednemu kapitanovi a radiolokator druhemu tak ani jeden z nich nema uplny obraz o aktualnej situacii. Jeden vyda prikaz na zaklade informacii zo strojone, druhy vyda prikaz na zaklade informacii od navigatora, prikazy su protichodne a nastane katastrofa.


Je aj vtip
Jeden programator naprogramuje aplikaciu za mesiac.
Za kolko dni naprogramuju tu istu aplikaciu 2 programatori?
Logicka odpoved je za pol mesiaca. Realita je vsak taka, ze tiez to bude mesiac, pretoze rezia (cas spotrebovany) informacnej vymeny (synchrnizacie), medzi programatormi, zaberie viac casu ako samotne programovanie.


Takze vznika akysi faktor, ktory mozeme nazvat "rezia (cas spotrebovany) synchronizacie" alebo cas spotrebovany na sirenie informacie.
Ako si uz aj napisal. Ked je situacia kriticka, cas nie je, vtedy prikazy dava jednen. Avsak ak je to napriklad rokovanie vlady, kde maju casu par svetelnych rokov, tak tam 150 ludi diskutuje neuveritelne dlho (a aj tak z toho nic nie je smile )


Povedal by som, ze je to hlavne o tom ako sa siri informacia. Ak sa informacia dostava k obom kapitanom a ti maju cas synchronizvoat svoje kroky, tak problem nenastava. Avsak ak sa strojovna zodpoveda jednemu kapitanovi a radiolokator druhemu tak ani jeden z nich nema uplny obraz o aktualnej situacii. Jeden vyda prikaz na zaklade informacii zo strojone, druhy vyda prikaz na zaklade informacii od navigatora, prikazy su protichodne a nastane katastrofa. Je aj vtip Jeden programator naprogramuje aplikaciu za mesiac. Za kolko dni naprogramuju tu istu aplikaciu 2 programatori? Logicka odpoved je za pol mesiaca. Realita je vsak taka, ze tiez to bude mesiac, pretoze rezia (cas spotrebovany) informacnej vymeny (synchrnizacie), medzi programatormi, zaberie viac casu ako samotne programovanie. Takze vznika akysi faktor, ktory mozeme nazvat "rezia (cas spotrebovany) synchronizacie" alebo cas spotrebovany na sirenie informacie. Ako si uz aj napisal. Ked je situacia kriticka, cas nie je, vtedy prikazy dava jednen. Avsak ak je to napriklad rokovanie vlady, kde maju casu par svetelnych rokov, tak tam 150 ludi diskutuje neuveritelne dlho (a aj tak z toho nic nie je :D )

Brilantní objasnění. Ještě bych dokreslil, že pro případ ,že cíle toho "kdo chápe více" je dosažení chybného kroku ve vedení lodě,pak použije jako vyšší řídící manévr právě navození
této situace a může dosáhnout svého. Namísto řízení souboj o prosazení svého řídícího manévru.


Brilantní objasnění. Ještě bych dokreslil, že pro případ ,že cíle toho "kdo chápe více" je dosažení chybného kroku ve vedení lodě,pak použije jako vyšší řídící manévr právě navození této situace a může dosáhnout svého. Namísto řízení souboj o prosazení svého řídícího manévru.

Když budu konkrétní, přemýšlím, nad možností, jestli je lepší, když má firma dva jednatele, nebo jednoho.


Když budu konkrétní, přemýšlím, nad možností, jestli je lepší, když má firma dva jednatele, nebo jednoho.

když má firma dva jednatele

Aj keby mala firma dvoch konatelov, tak by musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz". Ak jednatel firmy nestiha vykonavat vsetko, tak by mal ako prve zacat delegovat pracu "menej podstatu" na podriadenych, pricom jeho uloha bude len kontrolvoat vysledok prace. Stale by to tak malo byt. Ak clovek nezvlada ulohy, tak musi nieco delegovat na inych. To znamena, ze si sef vycleni urcitu oblast, dostatocne dobre izolovanu od ostanych, a tu da riadit najsikovnejsiemu z podriadenych. Je mozne, ze potom kvalita vykonania dielčich uloh moze klesnut, ale to bude cena za kvalitnejsie riadenie velkych celkov. V kazdej firme sa daju najst veci, ktore nemusi robit sef a mozu sa o ne starat podriadeni. Napriklad upratovanie, staranie sa o to ci je dost papiera a farby v kopirke, nakup nepodstatnych veci ako darcekove predmety atd ... pricom sef sa stara o vyhladavanie dalsich odberatelov pre firmu, o buduce projekty atd ...


[quote="pid:6951, uid:371"]když má firma dva jednatele[/quote] Aj keby mala firma dvoch konatelov, tak by musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz". Ak jednatel firmy nestiha vykonavat vsetko, tak by mal ako prve zacat delegovat pracu "menej podstatu" na podriadenych, pricom jeho uloha bude len kontrolvoat vysledok prace. Stale by to tak malo byt. Ak clovek nezvlada ulohy, tak musi nieco delegovat na inych. To znamena, ze si sef vycleni urcitu oblast, dostatocne dobre izolovanu od ostanych, a tu da riadit najsikovnejsiemu z podriadenych. Je mozne, ze potom kvalita vykonania dielčich uloh moze klesnut, ale to bude cena za kvalitnejsie riadenie velkych celkov. V kazdej firme sa daju najst veci, ktore nemusi robit sef a mozu sa o ne starat podriadeni. Napriklad upratovanie, staranie sa o to ci je dost papiera a farby v kopirke, nakup nepodstatnych veci ako darcekove predmety atd ... pricom sef sa stara o vyhladavanie dalsich odberatelov pre firmu, o buduce projekty atd ...
Upravené 14. 3. 2021 o 12:18

Lukáši,válku začíná koncepce a ta pro prosazení cílů koncepce použije stategie a taktiky. Stejné je to u firmy.
jednatelé jsou od jednání- ať už strategického anebo taktického. Byl jsem několikrát jednatelem a jsem ním dodnes. ve vlastním s.r.o. s jedím majitelem-MNOU.
Ale k Tvé otázce. Dobrá a perspektivní firma musí mít vedle exekutivního aparátu ještě VIZIONÁŘE - firemní hierofanty. Asi tak.A ti by měli dostávat z průběhů PFŘ (plné funkce řízení) také informace v rámci 6.kroku. Zpětná vazba je nutná pro taktika, stratéga ale i konceptuála řízeného systému.


Lukáši,válku začíná koncepce a ta pro prosazení cílů koncepce použije stategie a taktiky. Stejné je to u firmy. jednatelé jsou od jednání- ať už strategického anebo taktického. Byl jsem několikrát jednatelem a jsem ním dodnes. ve vlastním s.r.o. s jedím majitelem-MNOU. Ale k Tvé otázce. Dobrá a perspektivní firma musí mít vedle exekutivního aparátu ještě VIZIONÁŘE - firemní hierofanty. Asi tak.A ti by měli dostávat z průběhů PFŘ (plné funkce řízení) také informace v rámci 6.kroku. Zpětná vazba je nutná pro taktika, stratéga ale i konceptuála řízeného systému.

Aj keby mala firma dvoch konatelov, tak by musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz"

Ferry a Bolete, díky za rozbor. Já to taky tak cítím, ale jak to člověk vidí napsáno a definováno někým dalším, hned je jasněj.


[quote="pid:6955, uid:106"]Aj keby mala firma dvoch konatelov, tak by musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz"[/quote] Ferry a Bolete, díky za rozbor. Já to taky tak cítím, ale jak to člověk vidí napsáno a definováno někým dalším, hned je jasněj.

musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz"

Prečo by mal byť nad nimi ešte jeden strážca. To potom sa postráda zmysel tandemového princípu. Veď ak sú si konatelia rovní, otvorení, dokážu prijať konštruktívnu kritiku tak spĺňajú všetko na dosiahnutie tandemu. Jedine ak by neboli zároveň aj majiteľmi. V tom prípade sú konatelia iba nižší stupeň riadenia a nejedná sa o tandém. Či? @Lukáš ako to je?

[quote="pid:6955, uid:106"]musel byt niekto nad nimi, co by "strazil kurz"[/quote] Prečo by mal byť nad nimi ešte jeden strážca. To potom sa postráda zmysel tandemového princípu. Veď ak sú si konatelia rovní, otvorení, dokážu prijať konštruktívnu kritiku tak spĺňajú všetko na dosiahnutie tandemu. Jedine ak by neboli zároveň aj majiteľmi. V tom prípade sú konatelia iba nižší stupeň riadenia a nejedná sa o tandém. Či? @Lukáš ako to je?

Já teď řeším svůj vlastní případ (je to trochu spletité, snad se v tom vyznáš). Popíšu Ti tedy, jaké mám možnosti:
Je nás 5 společníků, všichni jsme více či méně "proruští". Za "hierofanty" se dají považovat 4 z nás, ale o KSB se do hloubky zajímám jen já. A háček je v tom, že kandidáti na jednatele jsem já a ten čtvrtý, co není ani "hierofant", jenže je schopný programátor, asi by uspěl v obchodu a vůbec dovede ledacos zkonstruovat, či vyjednat a je nejmladší, má 27, nemá děcka, neřeší KSB, filosofii, jen techniku, má spoustu času, nic ho netíží. Ale myslím si, že není zárukou držení směru a má manželku, která ho strhává k luxusu. Kdežto já jsem vytížený ze všech stran, např. třemi malými dětmi, atd...
Já to teď vidím tak, že se postavím do role jednatele sám (i když se mi moc nechce), nikoliv s ním (že bychom byli dva) a mu dáme funkci obchodního zástupce. Co myslíš ty?, nechám si poradit )


Já teď řeším svůj vlastní případ (je to trochu spletité, snad se v tom vyznáš). Popíšu Ti tedy, jaké mám možnosti: Je nás 5 společníků, všichni jsme více či méně "proruští". Za "hierofanty" se dají považovat 4 z nás, ale o KSB se do hloubky zajímám jen já. A háček je v tom, že kandidáti na jednatele jsem já a ten čtvrtý, co není ani "hierofant", jenže je schopný programátor, asi by uspěl v obchodu a vůbec dovede ledacos zkonstruovat, či vyjednat a je nejmladší, má 27, nemá děcka, neřeší KSB, filosofii, jen techniku, má spoustu času, nic ho netíží. Ale myslím si, že není zárukou držení směru a má manželku, která ho strhává k luxusu. Kdežto já jsem vytížený ze všech stran, např. třemi malými dětmi, atd... Já to teď vidím tak, že se postavím do role jednatele sám (i když se mi moc nechce), nikoliv s ním (že bychom byli dva) a mu dáme funkci obchodního zástupce. Co myslíš ty?, nechám si poradit )

Co myslíš

V podstate ak chceš/uvažuješ zatiahnuť do tandemu 4. spoločníka asi by si mu o tom mal povedať. Ak nie ste na jednej vlnovej dĺžke(asi nie ste, ináč by si to neriešil) v tomto tak by podľa mňa mal vedieť aspoň o základoch tandemovej činnosti aby sa vedel na to nastaviť. Ináč to nedosiahnete. Neviem či si čítal Mŕtvu vodu, ale pre istotu od str. 343-355(kniha) je to celkom dobre popísané. Z toho by som asi vychádzal.


[quote="pid:7015, uid:371"]Co myslíš[/quote] V podstate ak chceš/uvažuješ zatiahnuť do tandemu 4. spoločníka asi by si mu o tom mal povedať. Ak nie ste na jednej vlnovej dĺžke(asi nie ste, ináč by si to neriešil) v tomto tak by podľa mňa mal vedieť aspoň o základoch tandemovej činnosti aby sa vedel na to nastaviť. Ináč to nedosiahnete. Neviem či si čítal Mŕtvu vodu, ale pre istotu od str. 343-355(kniha) je to celkom dobre popísané. Z toho by som asi vychádzal.

Je aj vtip

To mi připomnělo druhý vtip:
9 žen 1 dítě za 1 měsíc neporodí


[quote="pid:6945, uid:106"]Je aj vtip[/quote] To mi připomnělo druhý vtip: 9 žen 1 dítě za 1 měsíc neporodí

je nejmladší, má 27, nemá děcka, neřeší KSB, filosofii, jen techniku, má spoustu času, nic ho netíží

A jak dlouho mu tohle vydrží, když manželku už má?


[quote="pid:7015, uid:371"]je nejmladší, má 27, nemá děcka, neřeší KSB, filosofii, jen techniku, má spoustu času, nic ho netíží[/quote] A jak dlouho mu tohle vydrží, když manželku už má?

Mŕtvu vodu, ale pre istotu od str. 343-355(kniha) je to celkom dobre popísané
Když to shrneme, tak pokud má člověk k sobě ještě druhého, rovnocenného a oba dva plně chápeme princip a výhody tandemu, je lépe, aby byli dva nejvyšší jednatelé. Když mám o druhém pochybnosti, raději se toho chopit sám.


[quote="pid:7035, uid:248"]Mŕtvu vodu, ale pre istotu od str. 343-355(kniha) je to celkom dobre popísané[/quote]Když to shrneme, tak pokud má člověk k sobě ještě druhého, rovnocenného a oba dva plně chápeme princip a výhody tandemu, je lépe, aby byli dva nejvyšší jednatelé. Když mám o druhém pochybnosti, raději se toho chopit sám.
809
12
5
Živá ukážka
Zadajte minimálne 10 znak(y/ov)
UPOZORNENIE: Spomenuli ste používateľov %MENTIONS%, no oni túto správu nevidia a nedostanú oznámenie
Ukladá sa…
Uložené
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber príspevkov Zobraziť vybraté príspevky
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept