Ak sa Putin a Rusko rozhodli k uznaniu DLR a LLR, že k tomu boli donútení pod heslom "keď je bitka nevyhnutná, udri prvý". Znamená to, že sa rozbehla hra, ktorá sa môže vyvíjať nepredvídateľnými smermi, aspoň z nášho pohľadu. Je to prvý krok, ale určite nie posledný. Vyzerá to tak, že najbližšie mesiace budú zaujímavé.
To je dost dobře možné. Jak varoval Fursov i jiní: sotva se vypořádáme s bažinou, nastoupí na nás Číňan.
Teď je občasný situační spojenec, ale osobně považuji Čínu za stejně nebezpečnou. Je to příští nástroj na zničení Ruska.
Ale doufal jsem, že si jednoznačnou podporou Ruska v tomto případě vytvoří alibi pro převzetí Tchajwanu....
Já se jen chci zeptat, jestli jste ten včerejší Putinův projev pořádně poslouchali. Pořád se tu operuje s "územní celistvostí" UA, zní to i ze světa - ovšem... Obávám se, že UA má se svou státností dost velký problém a kostlivce ve skříni. A Rusko to ví - a na tom i dost staví. Já tedy nevím, ale pány Putina, Lavrova či Šojgu za blbce nepovažuju.
Možná je tu dostatečně známo, jak se kyjevská chunta před pár lety chlubila "dekomunizací" = že jako skoncuje se svou komunistickou minulostí jednou pro vždy, že zničí všechny stopy po "potupné komunistické nadvládě" - a tím se jako očistí, demokratizuje a zbaví "ruského zla". Jenže...
Zakladatelem Ukrajiny jako takové - v tom "objemu", který stojí za řeč - je Lenin. Pak cosi málo na západě přidal Stalin - a později ještě přispěl Chruščov. Všichni to byli komunisté... Takže ta nynější "dekomunizace" je popřením své vlastní státnosti. A Putin to ve svém projevu řekl dost důrazně - ve smyslu - chcete tu dekomunizaci? Tak dobře, máte ji mít se všemi důsledky.
A z toho všeho také vyplývá, že najít nějaké hranice UA bude dost obtížné, protože nejsou ani ty historické. Územní celistvost v případě UA je dost sporný pojem...
zapad zacal operovat plnenim minskych dohod. pokial viem tak tam je riesena federalizacia Ukajiny. Podla mna tato moznost mrtva nie je aj po tom co sa udialo. Pozri pojem federacia https://sk.wikipedia.org/wiki/Feder%C3%A1cia. Kludne tie republiky mozu vstupit do federacie ako zvrchovane republiky.
(Přetlumočený) projev prezidenta RF, který změnil svět. EU i Státy zaskočeny
https://www.youtube.com/watch?v=NFgHEYgt6cE
Nekritickú obhajobu všetkých krokov Vladimíra Putina a Ruskej federácie len preto, že sú to VP a RF nepovažujem za rozumnú.
Ministerstvo zahraničních věcí RF na svém oficiálním twitterovém účtu změnilo svůj profilový obrázek.
Zajímavé prohlášení snes učinil představitel Ruska v OSN Nebenzya: Ruské uznání DPR a LPR nemění složení stran minských dohod
Stálý představitel Ruska při OSN Vasilij Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti vyzval k soustředění se na to, jak se vyhnout válce a „donutit Ukrajinu, aby přestala ostřelovat a provokovat“ na Donbasu. Poznamenal, že rozhodnutí Ruska uznat DLR a LPR nemění složení stran minských dohod.
Pan Nebenzia poznamenal, že některé země jsou „připraveny pohřbít dohody z Minsku“ poté, co Rusko uzná DNR a LNR. Připomněl, že republiky již v době uzavírání těchto dohod vyhlásily nezávislost. „Skutečnost, že to Rusko dnes uznalo, nemění složení stran minských dohod, protože Rusko není tou stranou. Opakovaně jsme to konstatovali, a tak se v tomto ohledu nic nemění,“ řekl pan Nebenzya. Setkání bylo vysíláno na webu OSN .
Stálý představitel Ruska poznamenal, že Moskva je otevřená diplomatickému řešení konfliktu, ale nehodlá „povolit nový krvavý masakr na Donbasu“. Vyzval mezinárodní společenství, aby donutilo Kyjev zastavit provokace na Donbasu.
https://www.kommersant.ru/doc/5228806
K tomu ještě vystoupení ukrajinského predstavitele:
Stálý zástupce Ukrajiny v OSN: Kyjev žádá Moskvu, aby zrušila rozhodnutí o uznání LDNR
Rusko uznalo status nezávislosti Doněcké a Luganské lidové republiky. Kyjev však žádá Moskvu, aby toto rozhodnutí zrušila, řekl Serhiy Kislica, stálý zástupce Ukrajiny při OSN.
Ruský prezident Vladimir Putin předtím uspořádal videoposelství občanům země. Po odvysílání podepsala hlava státu dekret o uznání nezávislosti DNR a LNR. Uzavřel také dohodu o přátelství s vůdcem LPR Leonidem Pasečnikem. Podle stálého představitele Ukrajiny je třeba, aby Moskva toto rozhodnutí zrušila a vrátila se k jednání s Kyjevem.
Kromě toho další představitelé OSN vyjádřili zklamání z toho, že Rusko uznalo nezávislost LDNR . Jak poznamenala zástupkyně generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Rosemary Di Carlo, litují rozhodnutí Moskvy zachovat v republikách mír.
https://riafan.ru/1612266-postpred-ukrainy-pri-oon-kiev-prosit-moskvu-otmenit-reshenie-o-priznanii-ldnr
Nevím, v jakém pořadí byla tato vystoupení. Asi nejdříve promluvil ukrajinský představitel, pak ruský.
Ale v podstatě Nebenzja má pravdu. Pod Minskými dohodami se podepsaly republiky a Kyjev, ne Rusko. A je na Kyjevu, aby přesvědčil ty repibliky k novému jednání. Nakonec, je to na nich, jestli se rozhodnou do Ukrajiny vrátit. I když to dnes vidím, jako nerealizovatelné, ale právně by to nemělo na Minských dohodách nic měnit. Písemně DLR a LLR od dohod neodstoupily.
P.S. Nevím, jesli v článku správně napsali slova zástupkyně generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Rosemary Di Carlo: "Litují rozhodnutí Moskvy zachovat v republikách mír."
Pokud ano, tak je to šílené.
Nevím, jesli v článku správně napsali slova zástupkyně generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Rosemary Di Carlo: "Litují rozhodnutí Moskvy zachovat v republikách mír."
Pokud ano, tak je to šílené.
Nic podobného jsem nenašel, tudíž doufám, že to je jen špatný překlad této věty:
"We also regret the order today to deploy Russian troops into Eastern Ukraine, reportedly on a ‘peacekeeping mission’”
"Litujeme také dnešního rozkazu rozmístit ruské jednotky na východní Ukrajině, údajně na ‚mírovou misi‘“
https://news.un.org/en/story/2022/02/1112412
Našel jsem celé vystoupení Nebenzji. Vypadá to velmi zajímavě.
https://www.youtube.com/watch?v=LFS2RbfXh7M
Organizace spojených národů, 22. února. /TASS/. Světové společenství by se nyní mělo soustředit na vyřešení otázky, jak se vyhnout válce na Donbasu a přimět Ukrajinu, aby tam přestala ostřelovat a provokovat. Uvedl to v pondělí stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja.
„Nyní je důležité zaměřit se na to, jak se vyhnout válce a donutit Ukrajinu, aby přestala s ostřelováním a provokacemi proti Doněcku a Luhansku,“ řekl ruský diplomat. Vystoupil na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se věnovalo situaci kolem Ukrajiny.
Příležitosti pro dialog
Ruské úřady jsou stále otevřené dialogu, ale nehodlají připustit nový krvavý masakr na Donbasu, řekl Nebenzya.
"Stále jsme otevřeni diplomacii, diplomatickému řešení [konfliktu], ale už nehodláme dovolit nový krvavý masakr na Donbasu," řekl.
"Bohužel jsme nuceni zaznamenat extrémně negativní roli, kterou v tom všem sehráli západní kolegové v čele se Spojenými státy. Místo toho, aby přinutili Kyjev plnit své závazky, pouze otevřeně podněcovali Ukrajinu a opakovali mantru postrádající jakýkoli smysl, že Rusko neplní své závazky vyplývající z minských dohod, které, jak jsme opakovaně zdůrazňovali, není ani jejich smluvní stranou,“ řekl diplomat.
Minské dohody
Složení stran minských dohod zůstává nezměněno, Rusko mezi ně nepatří, tento stav zůstává stejný i po uznání Doněcké a Luganské lidové republiky (DPR a LPR), uvedl Nebenzja.
"Z některých dnešních projevů bylo zřejmé, že řada našich kolegů je připravena pohřbít minské dohody. Rád bych však připomněl, že v době uzavření minských dohod již LPR a DLR deklarovaly Skutečnost, že ji Rusko dnes uznalo, nemění složení stran minských dohod, protože Rusko není jednou z nich. Opakovaně jsme to prohlásili, a proto se v tomto ohledu nic nezměnilo," řekl na schůzce Rada bezpečnosti o situaci na Ukrajině.
Nebenzya také poznamenal, že část ustanovení minských dohod „je Ukrajinou dlouhodobě otevřeně sabotována pod patronací“ západních zemí.
Ukrajinské úřady jsou stále povinny plnit Minské dohody, připomněl Nebenzia.
Posteskl si, že „minské dohody, jejichž některá ustanovení měla být implementována již v roce 2015, Ukrajina pod záštitou našich západních kolegů již dlouho otevřeně sabotuje“. "A nyní vidíme, že mnoho kolegů chce podepsat, že minské dohody jsou mrtvé. Ale není tomu tak a Kyjev je stále povinen je plnit," zdůraznil diplomat.
Nebenzya také poznamenal, že část ustanovení minských dohod „je Ukrajinou dlouhodobě otevřeně sabotována pod patronací“ západních zemí.
Ruský prezident Vladimir Putin 21. února oznámil uznání suverenity Doněcké a Luhanské lidové republiky. S jejich vůdci byly podepsány smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci.
Mírové urovnání konfliktu na Donbasu je založeno na dohodách z Minsku, které počítají nejen s příměřím, stažením zbraní, amnestií, obnovením ekonomických vazeb, ale také s hlubokou ústavní reformou na Ukrajině založenou na dialogu s představitelů Doněcké a Luganské lidové republiky, což by mělo vyústit v decentralizaci moci s přihlédnutím ke zvláštnímu postavení některých oblastí Doněcké a Luhanské oblasti.
Minské dohody byly schváleny zvláštní rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Proces vyjednávání se však ve skutečnosti dostal do slepé uličky kvůli tomu, že Kyjev odmítl splnit „politické klauzule“ dohod. Kyjev zejména odmítá vést přímý dialog s DLR a LLR, staví se proti zakotvení zvláštního statutu regionu v ústavě a také požaduje, aby část hranice s Ruskem na Donbasu byla převedena pod kontrolu Kyjeva, dokud nebude politická část dohod je realizována. V návaznosti na devátý bod balíčku opatření k provádění minských dohod,
Dialog s Donbasem
Ukrajinské úřady udělaly vše, aby sabotovaly a zničily minské dohody, tvrdošíjně odmítaly dialog s Donbasem, ačkoli je to ústřední prvek dohod, řekl Nebenzya.
"Ti, kdo počítali s mírumilovným postojem ukrajinských úřadů, se však bohužel spletli. Kyjev se nejen velmi rychle vrátil k militantní rétorice a pokračoval v ostřelování civilistů, ale také dělal vše pro to, aby sabotoval a nakonec zničil minské dohody," dodal. „Nejdůležitější věcí je zde tvrdošíjné odmítání Kyjeva mluvit přímo s představiteli Doněcka a Luganska, a to navzdory skutečnosti, že tento požadavek je ústředním podpůrným prvkem balíčku opatření [o implementaci minských dohod] .“
Následky ostřelování
Západ potřebuje udržet militaristické plány Kyjeva, ostřelování území DLR a LPR v nových podmínkách může mít obzvláště nebezpečné následky, řekl Nebenzya.
"Chtěl bych vyzvat naše západní kolegy, aby změnili názor, odložili emoce a nezhoršovali situaci. Nikdo, kromě vás, nebude schopen omezit militaristické plány Kyjeva a donutit jej, aby přestal ostřelovat a provokovat Luhansk." a Doněcké lidové republiky, což v nových podmínkách může mít obzvláště nebezpečné následky,“ řekl.
"V souladu s dnes podepsanými dohodami a na základě žádosti republik budou funkce udržování míru na jejich území vykonávat ozbrojené síly Ruské federace," zdůraznil ruský diplomat.
Ukrajinské úřady stáhly na linii kontaktu v Donbasu 120 000členný vojenský kontingent, který dostává zbraně ze západních zemí, řekl Nebenzya.
„Několik týdnů naši kolegové, západní kolegové, rozdmýchávali neopodstatněnou paniku kolem údajně hrozící ruské invaze na Ukrajinu, bezostyšně pumpovali tuto zemi zbraněmi, posílali tam instruktory, ve skutečnosti tlačili na Ukrajince, kteří k linii stáhli 120 000 vojáků. kontaktu, k ozbrojeným provokacím proti Donbasu,“ řekl.
Jak poznamenal ruský diplomat, „bublina, která byla takto nafouknuta společným úsilím Západu a Ukrajiny, nemohla neprasknout“. „Minulý víkend prudce vzrostla intenzita ukrajinského ostřelování obytných čtvrtí LPR a DLR,“ připomněl Nebenzya. Podle dostupných údajů, pokračoval, bylo na tyto oblasti vypáleno až 1600 granátů, byli zabiti civilisté. "Na území republik proniklo několik sabotážních skupin, které se dopustily nebo se pokusily vyhodit do povětří zařízení kritické infrastruktury. <...> Ostřelováno bylo také několik vesnic poblíž hraničního pásma na území Ruska," dodal stálý představitel.
"Takže se ukázalo, že Donbass je na pokraji nového ukrajinského vojenského dobrodružství, jako tomu bylo již v letech 2014 a 2015," zdůraznil. "Nemůžeme dovolit, aby se to stalo."
https://aftershock.news/?q=node/1066844
Takže, jestli jsem dobře pochopul taktiku Putina. Poté, co byl dotlačen elitami k uznání republik, provédl cvičení jaderné triády (aby se báli), vytáhl elitáře do Rady bezpečnosti, aby se v plné kráse ukázali lidu, uznal republiky, požádal Dumu o povolení vstupu vojsk na území republik a pak ústy Nebenzji v OSN prohlásil:
"V podstatě se nic nestálo, Minské dohody platí, začněte je plnit a územní celistvost Ukrajiny může být zachována v konfederací. Přítomnost ruské armády na území republik vás nemusí vzrušovat, jsou to mírové jednotky, které mají zabránit genocídě obyvatelstva".
Geniální!
Podle mě chce Čína využít pozice do které se dostala a bodnout do zad Putina.
=> Necháte nám Taiwan a my neuznáme Dombas a zkritizujeme Putina atd...
Mají k tomu teď zlatou příležitost. Ukrajina je nic nestojí a ještě by si vylepšili pozice, kdyby získali na UA nějaký vliv
=> Hedv. Stezka 2.0 a Taiwan je prostě "Zlaté Rouno" (viz co říkal Chazin)
A ještě. Putin na tiskovce řekl, že RF uznala DLR a LLR v jejích administrativních hranicích před převratem. Tudíž u Kyjeva vznikl problém, že má území, které je sporné. A tím pádem se může začít rozpadat zevnitř.
Putin také poznamenal, že ty hranice budou řešit diplomaticky, ne vojensky. A zde se Kyjevu nabízí možnost začít jednat v rámci Minských dohod a zachovat si územní celistvost. Výdyť Putin, jak jsem pochopil z jednání Rady bezpečnosti nehodlá připojovat republiky k Rusku, jako Krym. Na Ukrajině by mel vzniknout tlak na vládu ze strany opozice a národa a v Evropě informační tlak na alternativě, aby lidé pochopili, jakou špinavou hru s nimi elity hrají v souvislosti se sankcemi, které poškozují hlavně obyvatelstvo Evropy.
"Americké velvyslanectví v Moskvě v neděli vyzvalo americké občany, aby si připravili evakuační plán opuštění Ruska.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nařídila odsun zbývajících amerických diplomatů z Ukrajiny, ambasáda se přesouvá do Polska.
Nikto nepríde do raja na cudzom chrbte.
Blinken sa odmietol stretnúť s Lavrovom
Washington je pripravený na ďalšiu diplomatickú angažovanosť, ale Moskva musí ukázať seriózny postoj, uviedol americký minister zahraničných vecí
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken odmieta osobné stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré bolo v Európe naplánované na 24. februára.
"<...> V tejto chvíli nemá zmysel organizovať toto stretnutie. Konzultoval som to so spojencami a partnermi. Všetci [s tým] súhlasili. A dnes [22. februára] som poslal list ministrovi zahraničných vecí [Ruska] Sergej Lavrov a informoval ho o tom,“ povedal Blinken na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebom vo Washingtone v utorok.
"Spojené štáty a ja osobne zostávame oddaní diplomacii, ak je Rusko ochotné podniknúť viditeľné kroky, aby svetovému spoločenstvu dodalo určitú mieru dôvery, že to myslí vážne s deeskaláciou a vypracovaním diplomatického riešenia [v otázke Ukrajiny]. vpred, koordinovať sa so spojencami a partnermi, ako aj stavať na akciách a faktoch Ruska v teréne. Nedovolíme však Rusku konať pod zámienkou diplomacie, pretože zrýchľuje svoj pochod na ceste konfliktu a vojny,“ Povedal to americký minister zahraničia.
V jeho verzii „diplomacia teraz Rusko odmietlo“, takže nie je potrebné viesť plánované rokovania. Avšak, "aby sa zabránilo scenáru, ktorý je horší - totálny útok na celú Ukrajinu vrátane hlavného mesta", budú USA pripravené na ďalšie diplomatické kontakty s Ruskom, dodal Blinken. Zopakoval, že z pohľadu Washingtonu bude musieť Moskva preukázať vážnosť takýchto kontaktov. Zatiaľ nič také neexistuje, verí Blinken. "Ak sa prístup Moskvy zmení, potom sme my [Spojené štáty] pripravení, som pripravený spolupracovať," povedal minister.
Iniciatívu usporiadať stretnutie medzi Lavrovom a Blinkenom už skôr predložil Washington. Moskva s týmto stretnutím súhlasila. Tá sa mala podľa informácií poskytnutých stranami konať v Ženeve.
Ďalšia diplomacia
Spojené štáty sú pripravené na ďalšiu diplomatickú spoluprácu s Ruskom, ale Moskva musí ukázať seriózny postoj, povedal Blinken.
Stretnutie ministra zahraničia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom podľa neho vzhľadom na „ruskú inváziu na Ukrajinu“ a údajne „odmietnuté diplomatickým prístupom [Moskva] „nemá zmysel“. Napriek tomu Blinken spresnil, že s cieľom "zabrániť vývoju udalostí podľa najhoršieho scenára" USA "budú hľadať" diplomatické riešenie krízy.
"Takže my a naši partneri sme otvorení diplomacii, ale Moskva musí preukázať vážnosť [svojich zámerov]. Za posledných 24 hodín preukázala opak," argumentoval Blinken.
Putinove vyjadrenia
Vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina ukazujú, že Ukrajinu vníma ako subjekt podriadený Rusku, a nie suverénny štát. Blinken urobil takéto vyhlásenie.
"Včerajší hlboko znepokojujúci prejav prezidenta Putina a jeho dnešné vyjadrenia jasne ukazujú svetu, ako vidí Ukrajinu - nie ako suverénny štát s právom na územnú celistvosť a nezávislosť, ale ako niečo, čo vytvorilo Rusko, a preto je mu podriadené." nepravdivý výrok, ktorý ignoruje históriu, medzinárodné právo a desiatky miliónov Ukrajincov. Teraz, keď sme počuli slová samotného prezidenta Putina, to len potvrdilo to, čo sme hovorili.<...> Vždy plánoval napadnúť Ukrajinu, prevziať kontrolu z neho a jeho ľudu, zničiť ukrajinskú demokraciu, ktorá predstavuje silný kontrast k jeho autokracii, s cieľom vrátiť Ukrajinu Rusku,“ povedal Blinken.
Americký minister zahraničných vecí varoval, že ak bude Rusko pokračovať v konaní v tomto smere, USA budú reagovať novými sankciami. "Ak bude Rusko naďalej eskalovať situáciu, zvýšime naše sankcie," povedal.
Sféra vplyvu
Blinken tvrdí, že Rusko sa snaží podmaniť si Ukrajinu alebo obnoviť jej sféru vplyvu, nie zabrániť rozširovaniu NATO.
"Z toho, čo sme videli za posledných 24 hodín, je úplne jasné, že nikdy nešlo o Ukrajinu a NATO ako také. Prezident [Ruskej federácie Vladimir] Putin jasne povedal, že ide o úplnú podriadenosť Ukrajiny Rusku ide o obnovu Ruskej ríše, a ak nie o toto, tak o sféru vplyvu, a ak nie o ňu, tak o úplnú neutralitu krajín obklopujúcich Rusko,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní. s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebom.
Osud normandského formátu
Blinken odmietol komentovať možný budúci osud normandského formátu a obrátil sa s touto otázkou na vedenie Ruskej federácie.
Šéf americkej diplomacie dostal v utorok na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničia Dmitrijom Kulebom otázku, či sa domnieva, že normandský formát v súvislosti s najnovším vývojom okolo Ukrajiny už nefunguje a treba ho nahradiť. "Pokiaľ ide o normandský formát, myslím si, že túto otázku je najlepšie položiť prezidentovi [Ruskej federácii Vladimirovi] Putinovi. Ako vidíme z krokov, ktoré podnikol, odmietol to a v podstate roztrhal Minské dohody. , kvôli ktorej a bol vytvorený "normanský formát", argumentoval Blinken v odpovedi.
"To, čo sme teraz videli, za posledných 24 hodín, vyzerá ako definitívne zrušenie Minska Ruskom. Opäť by ste sa však mali opýtať prezidenta Putina, čo bude ďalej," dodal štátny tajomník.
Odpoveď na eskaláciu
USA začali uvalovať nové sankcie proti Rusku na vysokú latku a budú v tom pokračovať aj v prípade ďalšej eskalácie okolo Ukrajiny, uviedol Blinken.
"Rusko sa jednoznačne rozhodlo opustiť diplomaciu a dialóg a vydať sa cestou agresie," argumentoval. Podľa Blinkena v tejto súvislosti Spojené štáty prijali vážne opatrenia, pred ktorými varovali už skôr.
"Vzhľadom na dnešný začiatok ruskej invázie na Ukrajinu sme [pokiaľ ide o reakciu] začali vysoko a zostaneme vysoko. Sankcie, ktoré sme už oznámili, idú ďaleko nad rámec toho, čo sme urobili v roku 2014. <.. .> Sme tiež objasniť, že ak bude Rusko pokračovať v eskalácii, budeme aj my. Samozrejme, neprijímajú sa len sankcie a opatrenia tohto druhu. Je to, ako sme jasne povedali, posilňovanie NATO a jeho východného krídla, pokračovanie a zvýšenie podpory, ktorú Ukrajine poskytujeme vo všetkých aspektoch,“ pokračoval Blinken.
O Budapeštianskom memorande
Americká administratíva sa domnieva, že Moskva „začala trhať“ Budapeštianske memorandum už v roku 2014, keď bol Krym znovu zjednotený s Ruskom, uviedol Blinken.
"Rusko v podstate začalo trhať Budapeštianske memorandum v roku 2014, keď obsadilo Krym a napadlo Donbas, viedlo, financovalo a podporovalo separatistov vo vedení vojny v Donbase. Myslím si, že to, čo sme videli za posledných 24 hodín, je ďalšie odmietnutie Ruska od budapeštianske memorandum,“ uviedol šéf ministerstva zahraničia.
Dodal, že Washington naďalej poskytuje pomoc Kyjevu. "Pokračujeme v poskytovaní podpory vyjadrenej v Budapeštianskom memorande a robíme všetko pre to, aby sme udržali nezávislosť, bezpečnosť a blaho Ukrajiny," uviedol štátny tajomník.
Budapeštianske memorandum alebo Memorandum o bezpečnostných zárukách v súvislosti s pristúpením Ukrajiny k Zmluve o nešírení jadrových zbraní podpísali 5. decembra 1994 lídri Ukrajiny, Ruska, Veľkej Británie a USA.
10.februára tohto roku ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí so svojou britskou náprotivkou Liz Trussovou na tlačovej konferencii povedal, že Budapeštianske memorandum nezaväzuje Rusko, Britániu ani Spojené štáty, aby uznali protiústavný štátny prevrat. na Ukrajine vykonali neonacisti a ultraradikáli vo februári 2014.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13814765
"V podstatě se nic nestálo, Minské dohody platí, začněte je plnit a územní celistvost Ukrajiny může být zachována v konfederací. Přítomnost ruské armády na území republik vás nemusí vzrušovat, jsou to mírové jednotky, které mají zabránit genocídě obyvatelstva".
Geniální, úžasné, komentoval Trump Putinův krok na Ukrajině (titulek byl předtím "za mě by se tohle nestalo, řekl Trump."
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/za-me-by-se-tohle-nestalo-posteskl-si-trump-40388010
„Včera jsem přišel, podívám se na televizi a říkám: 'Tohle je geniální'. Putin vyhlašuje velkou část Ukrajiny za nezávislou. To je úžasné,” dodal bývalý prezident.
Podle Trumpa bylo „chytré”, jakým způsobem Putin uznal Doněckou a Luhanskou republiku za nezávislé oblasti. „A on tam přijede a bude dělat mírotvůrce. Tak silné mírové síly bychom potřebovali na naší jižní hranici. To jsou ty nejsilnější mírové síly, které jsem kdy viděl,” pokračoval Trump.
Ruského prezidenta, k němuž nikdy neskrýval profesní obdiv, následně označil americkým slangovým výrazem „savvy”, což označuje člověka, který se opravdu vyzná.
Podle Trumpa by k eskalaci konfliktu nikdy nedošlo, kdyby Spojené státy vedla jeho administrativa. „Tohle by nebylo myslitelné, kdybych byl v úřadu já. Nikdy by se tohle nestalo,” řekl.
Spojené kráľovstvo zastaví predaj ruského štátneho dlhu ( dlhopisov )v Londýne
Britská ministerka zahraničných vecí Elizabeth Trussová v stredu uviedla, že Spojené kráľovstvo zastaví predaj ruského štátneho dlhu- dlhopisov v Londýne z dôvodu možného vstupu ruských vojsk do Doneckej a Luganskej ľudovej republiky. Informuje o tom agentúra Reuters.
https://tass.ru/ekonomika/13816699
Konec obchodování USA s Donbasem: Biden podepsal exekutivní příkaz,
který to Američanům zakazuje
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/putin-biden-sankce-donbas-rusko_2202220305_ere
Poté, co byl dotlačen elitami k uznání republik, provédl cvičení jaderné triády (aby se báli), vytáhl elitáře do Rady bezpečnosti, aby se v plné kráse ukázali lidu, uznal republiky, požádal Dumu o povolení vstupu vojsk na území republik a pak ústy Nebenzji v OSN prohlásil:
"V podstatě se nic nestálo, Minské dohody platí, začněte je plnit a územní celistvost Ukrajiny může být zachována
Celé tie roky, ako sa včera tu v tejto sále počas zasadnutia Bezpečnostnej rady hovorilo, všetko zmarilo úsilie súčasných kyjevských úradov. Minské dohody boli preto zabité dávno pred včerajším uznaním ľudových republík Donbass
Jak ale píše výše Taurus, na mezinárovní úrovni Nebenzja v OSN jasně vysvětlil mezinárodně právní situaci s Minskými dohodami, jejichž obě strany jsou stále stejné, takže je teď, stejně jako dosud, míč na straně Kyjeva, aby začal plnit Minské dohody a jednat s LDNR.
Očekávám, že Lavrov při první možné příležitosti tento reálný stav Minských dohod potvrdí a s gustem se popase na překvapených tvářích západních "diplomatů".
Takže za mě Putin naprosto chirurgickým, přesně načasovaným tahem, připraveným v dialogu s globálním prediktorem, Čínou i dalšími hráči, ať už hrají vědomě či nevědomky ve prospěch toho, kdo zná více) na jedné straně splnil přání zrádných ruských klanů a zabil Minské dohody, ale na druhé straně je na mezinárodní úrovní pokropil živou vodou, protože plnění Minských dohod teď budou postupně stále naléhavěji vyžadovat rusofobní západní politici v domnění, že tím pracují proti Rusku.
Takže si myslím, že Pjakin může být spokojen, a že to dá v příštích OO najevo svým neopakovatelným způsobem, který bude plně odpovídat jeho stabilnímu místu v informačním poli.
Fidelo
Podle mého názoru ten Putinův krok je vlastně otevření dveří na Ukrajinu a Ukrajina tím přestala existovat, protože bud Kyjev bude pokračovat v ostřelování donbasu, pak to nevyhnutelně povede k válce a vzhledem k Ruským vojenským technologiím jako jsou prostředky radio elektronického boje ani nebude moc obětí, a nebo to Kyjev uzná, a pak se nevyhnutelně Ukrajina rozpadne zevnitř, protože tam je víc enkláv, které by se rády osamostatnily.
Domnívám se, že po tom podrazáckém hlasování rossionských poslanců (proti nebylo ani dvacet), neměl na výběr. Tak to alespoň uhrál na samostatnost a nepřipojil, jak tlačili podpindosi, LNR a DNR k Ruské federaci.
Tým si len potvrdil, čo som napísal, že to rozhodnutie je problematické. Niektorí to nekriticky považujú za dobrý krok, lenže vynútené kroky sú málokedy dobré, väčšinou so sebou nesú rôzne problémy, ktoré bude treba riešiť v budúcnosti. Na niektoré som upozornil v komentári, na ktorý reaguješ. Hlavne liberáli tým dostali muníciu a naše argumenty majú vážnu trhlinu. Bežnému človenku nevysvetlíš pozadie týchto vecí. Osobne som aj ja sklamaný týmto krokom, pretože to porušuje to, čo Ruská federácia doteraz zastávala. Síce to nejako uhrajú, ale princíp bol porušený. RF si zašpinilo ruky.
Čína se postavila proti protiruským sankcím
Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že republika je proti jakýmkoli jednostranným omezením vůči Rusku. Rezort tak odpověděl na otázku, zda se Čína chystá uvalit sankce na Rusko kvůli Ukrajině. V předvečer Ruské federace se postavila proti nezávislosti Tchaj-wanu na Číně.
„Ptáte se, zda Čína uvalí sankce na Rusko? Evidentně dostatečně nerozumíte politice čínské vlády... Čína se vždy staví proti nezákonným jednostranným sankcím,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying.
Náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Emine Džaparovová již dříve uvedla, že Kyjev počítá s podporou Číny. "Spoléháme na podporu Čínské lidové republiky, včetně porozumění výzvám, kterým čelíme," řekla paní Džaparová na briefingu.
https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/4890/rusko-vs-amerika-rusko-vs-nato-2/post-59182#post-59182
Tak. A už máme čínskou odpověď: Sankce proti Rusku jsou nezákonné.
Súhlasím. Ale nič to nemení na tom, čo som napísal.
@Ogar Valach: Víš, co včera Putin odpověděl na (poslední) otázku novináře? Je to zajímavé a odpovídá to situaci.
Novinář se ptal ve smyslu, jestli se tímto krokem Rusko nepostavilo na stranu zla, jestli se ještě dá takovýto (silový¨krok považovat za dobro.
Putin odpověděl ve smyslu: "A kde je napsáno, že dobro musí být jen slabé? Vždyť může, být silné. Dobro se vždy musí umět ubránit."
To je tak jednoduchá a logická úvaha, že se člověk diví, proč si to neuvědomil sám. Protože je pravda, že ne všechno slabé je dobré a ne všechno silné je zlé. Tak proč tady na to skáčeme, že silový krok musí být něco zlého a špatného? Tam v té oblasti každičký rok ukři útočí a obyvatelé si nikde nejsou jisti životem. A když nepomáhají "řeči", tak musí pomoci "facka".
A další, co je podstatné:
Putinovi musí nejvíc záležet na tom, co si o vládních krocích myslí lidé doma. Doma musí mít podporu a pevná záda. A jestliže si obyvatelé Ruska myslí, že jde o dobrý krok a "bylo už na čase" - pak je úplně jedno, co si tu myslíme my tady - tedy - co si myslí "obyčejní lidé ČR a SR". V minulosti, vždy po nějakých těch ukřích provokacích, mi stačilo přečíst si diskuse, ve kterých sílila nevole vůči vládě. Prý - jen kecají, tvrdili, že nikdy neopouštějí vlastní lidi - a na Donbase jsou naši a my neděláme vůbec nic k jejich záchraně. Fuj, stydím se, hanba...
Lidé kolem Putina a Putin s nimi mají daleko větší info, než my. V současnosti už nejsou vpředu o krok, ale nejméně o pět. Takže jsem přesvědčená, že tento krok nebyl "nahonem", nějakou rychlou reakcí na situace - ale byl dlouhodobě chystaný, probraný ze všech stran se všemi partnery včetně Číny.
"A kde je napsáno, že dobro musí být jen slabé? Vždyť může, být silné. Dobro se vždy musí umět ubránit."
Áno, Slovania majú hájiť svoje záujmy. Veď už je konečne načase. Ale je jedno, akým to robia spôsobom? Nižšie načrtnem filozofické a principiálne otázky.
Prý - jen kecají, tvrdili, že nikdy neopouštějí vlastní lidi - a na Donbase jsou naši a my neděláme vůbec nic k jejich záchraně. Fuj, stydím se, hanba...
Vidno, ako nás dokázali rozdeliť. Ukrajinci nie sú Slovania? Sú. A všetci Slovania sú jeden národ. Aj tí osprostení a zmanipulovaní. Takže aj Ukrajinci sú naši.
Putinovi musí nejvíc záležet na tom, co si o vládních krocích myslí lidé doma. Doma musí mít podporu a pevná záda. A jestliže si obyvatelé Ruska myslí, že jde o dobrý krok a "bylo už na čase" - pak je úplně jedno, co si tu myslíme my tady - tedy - co si myslí "obyčejní lidé ČR a SR".
Ak si budú Maďari v Maďarsku myslieť, že je v poriadku zasiahnuť na území Slovenska, je jedno, čo si o tom budú myslieť Slováci? Nemyslím si.
Úvaha, ktorá nesúvisí priamo s týmto prípadom: Je možné hájiť dobro a uchýliť sa k nedobrým spôsobom? Inak povedané, účel svätí prostriedy, alebo prostriedky svätia účel? Je možné odvolávať sa na medzinárodné právo a zároveň toto právo porušiť? Úvahu staviam do filozofickej a principiálnej roviny, nie do roviny konkrétneho prípadu s uznaním Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky Ruskou federáciou a ďalšími.
Erdogan řekl, že Turecko nemůže opustit Ruskou federaci, navzdory zhoršení situace na Ukrajině
Turecko nemá příležitost opustit Rusko, navzdory vyhrocení situace na Ukrajině. Tureckým novinářům to na palubě letadla po návratu ze Senegalu oznámil prezident republiky Tayyip Erdogan.
"Turecko se nemůže rozhodnout ve prospěch Ruska nebo Ukrajiny. Jsme zaměřeni na takové kroky [k vyřešení situace], které by vyřešily tento problém, aniž by poškodily naše vazby s těmito zeměmi," citovala ve středu Anadolu tureckého vůdce .
Erdogan řekl, že očekává jednání s Putinem po jednání s partnery v NATO.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13818775
Erdogan asi chce dělat "holuba míru" mezi RF a NATO.
ještě dnes o Číně:
Tchaj-wan "není Ukrajina" a vždy byl neoddělitelnou součástí Číny, uvedlo ve středu čínské ministerstvo zahraničí, zatímco tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen vyzvala ostrov, aby v reakci na krizi zvýšil ostražitost v oblasti vojenských aktivit.
Komentáře přišly poté, co britský premiér Boris Johnson minulý týden upozornil na riziko pro Tchaj-wan ve svém varování před škodlivými celosvětovými důsledky, pokud západní země nesplní své sliby podpořit nezávislost Ukrajiny.
Čína, která si nárokuje Tchaj-wan jako své území, v posledních dvou letech zvýšila vojenskou aktivitu v blízkosti samosprávného ostrova, ačkoli Tchaj-wan v poslední době, kdy se zvýšilo napětí kvůli Ukrajině, žádné neobvyklé manévry čínských sil nezaznamenal.
Mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying v Pekingu odmítla jakoukoli souvislost mezi otázkami Ukrajiny a Tchaj-wanu.
"Tchaj-wan není Ukrajina," řekla. "Tchaj-wan byl vždy nezcizitelnou součástí Číny. To je nezpochybnitelný právní a historický fakt."
Otázka Tchaj-wanu je pozůstatkem občanské války, ale celistvost Číny nikdy neměla být a nebyla ohrožena, dodala Chua.
Poražená vláda Čínské republiky uprchla na Tchaj-wan v roce 1949 po prohrané občanské válce s komunisty, kteří založili Čínskou lidovou republiku.
Tchajwanská vláda důrazně odmítá územní nároky Číny. Tsai tvrdí, že Tchaj-wan je nezávislý stát s názvem Čínská republika, který zůstává oficiálním názvem Tchaj-wanu.
Všechny bezpečnostní a vojenské jednotky "musí zvýšit dohled a včasné varování před vojenským vývojem v okolí Tchajwanského průlivu", řekla Tsai na zasedání pracovní skupiny pro ukrajinskou krizi, kterou zřídila její Rada národní bezpečnosti.
Tchaj-wan a Ukrajina se zásadně liší z hlediska geostrategie, geografie a mezinárodních dodavatelských řetězců, dodala v podrobnostech ze zasedání, které poskytl její úřad.
"Tváří v tvář zahraničním silám, které mají v úmyslu manipulovat situací na Ukrajině a ovlivnit morálku tchajwanské společnosti, však musí všechny vládní složky posílit prevenci kognitivní války rozpoutané zahraničními silami a místními kolaboranty," citovala Tsai.
V prohlášení nebyla jmenovitě zmíněna Čína, která však představuje nejvýznamnější vojenskou hrozbu, jíž Tchaj-wan čelí.
Tsai vyjádřila "soucit" se situací Ukrajiny kvůli vojenské hrozbě, které ostrov čelí ze strany Číny. číst více
Osobne som aj ja sklamaný týmto krokom, pretože to porušuje to, čo Ruská federácia doteraz zastávala.
Úvaha, ktorá nesúvisí priamo s týmto prípadom: Je možné hájiť dobro a uchýliť sa k nedobrým spôsobom? Inak povedané, účel svätí prostriedy, alebo prostriedky svätia účel? Je možné odvolávať sa na medzinárodné právo a zároveň toto právo porušiť? Úvahu staviam do filozofickej a principiálnej roviny, nie do roviny konkrétneho prípadu s uznaním Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky Ruskou federáciou a ďalšími.
Tvé otázky na mě působí jako snaha o rozdělení dobra a zla na černou a bílou (neříkám, že to tak rozděluješ ty, jen reaguji na ty otázky). Prostě odpověď je šedá.
Někde jsem kdysi četl, jak se ptali Buddhy, jestli je v pořádku lhát a on odpověděl, že to v pořádku není, že lhaní vám zabraňuje v tom najít podstatnou PRAVDU. ALE je v pořádku lhát, když pravdu někomu ublížíte. Jako příklad uváděl příběh lovců, kteří pronásledují zvíře. Zvíře proběhne kolem tebe a lovci se tě zeptají, kam to zvíře běželo a ty jim zalžeš a pošleš je jiným směrem.
Stejně je to i s jeho příběhem o struně na hudebním nástroji, kdy struna nesmí být ani povolená (pak nástroj nehraje) ani přepnutá (pak praskne). Odpověď je mezi.
Edit: Ještě mě napadla hluboká myšlenky věty: "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem."
Když už jsme na fóru KSB, tak si možná můžeme dovolit tvrdit, že dobro=činnost v souladu s božím záměrem. A za sebe si dovolím tvrdit, že v případě NUTNOSTI se tyto hodnoty MUSÍ bránit VŠEMI PROSTŘEDKY, i těmi nejprimitivnějšími. A takovým zpsobem, aby si to nositel nekompatibilní infomace hodně dlouho pamatoval.
Súhlasím. Z pohľadu vyššej pravdy je to tak ako píšeš. Dobrý postreh. Z pohľadu pozemského stavu vecí je to problematické. OSN bola vytvorená globálnym prediktorom, ale Rusko sa ju už desaťročia snaží viac či menej úspešne využívať vo svoj prospech a aj v prospech iných. Desaťročia sa odvolávali na medzinárodné právo a teraz ho porušili. Porušili vlastné princípy. Nič viac a nič menej. Nezakrývajme si oči pred nepríjemnými faktami len preto, že máme Rusko radi.
Nebo snad - pokládal bys Čechy za "své", kdyby odstřelovali vaši hranici se všemi obydlenými místy kolem?
Áno, považoval by som to za občiansku vojnu a príčinu videl v tom, kto nás proti sebe poštval. Rusi na Ukrajine predsa môžu odísť do Ruska. Rusko je veľké a dokáže sa postarať o "svojich", ako to hovoria ruskí občania. V https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/4936/ukrajina-a-dlr-amp-llr/3#post-59207 som načrtol možno naivný, ale nenásilný spôsob riešenia problému. Riešenie zvolené Vladimírom Putinom považujem za problematické.
A také bychom mohli tvrdit cosi o "právu", když slovenské
území kdysi patřilo k českému (a moravskému, slezskému).
Stačí ísť viac dozadu a vy ste patrili k nám, ak to chceš takto oddeľovať. V skutočnosti sme jeden národ. Dokonca aj tí Maďarí sú geneticky Slovania, prevažne Slováci. Takže aj Maďari sú naši, aj keď sa tomu budú brániť. Podobne ako Ukrajinci.
Až budete vyvražďovat maďarskou menšinu, až jim pod tvrdými tresty zakážete mluvit maďarsky, až je budete vraždit, upalovat, pořádat na ně hony - pak ANO.
Podstatu vidíš ty. Lenže precedens bol zavedený.
Tvé otázky na mě působí jako snaha o rozdělení dobra a zla na černou a bílou (neříkám, že to tak rozděluješ ty, jen reaguji na ty otázky). Prostě odpověď je šedá.
Asi piatykrát napíšem o čo mi ide. Krok RF s uznaním DLR a LLR považujem za problematický. Chápem prečo bol urobený, ale že tým porušili vlastné princípy je fakt. Zakrývať si nad tým oči na tom nič nezmení.
Někde jsem kdysi četl, jak se ptali Buddhy, jestli je v pořádku lhát a on odpověděl, že to v pořádku není, že lhaní vám zabraňuje v tom najít podstatnou PRAVDU. ALE je v pořádku lhát, když pravdu někomu ublížíte. Jako příklad uváděl příběh lovců, kteří pronásledují zvíře. Zvíře proběhne kolem tebe a lovci se tě zeptají, kam to zvíře běželo a ty jim zalžeš a pošleš je jiným směrem.
Klamú len bytosti na nižšom stupni vývoja. Klamstvo zo súcitu alebo aby si niekoho zachránil je stále klamstvo. Síce pochopiteľné, ale klamstvo. V konečnom dôsledku môže viac uškodiť ako pomôcť. Opäť sme sa dostali k princípom, ktoré môžeme rozoberať stovky komentárov.
Stejně je to i s jeho příběhem o struně na hudebním nástroji, kdy struna nesmí být ani povolená (pak nástroj nehraje) ani přepnutá (pak praskne). Odpověď je mezi.
Áno, všetko je otázka miery. Lenže keď porušíš vlastné princípy, na ktoré sa roky odvolávaš, vrhne to na teba úplne nové svetlo a zrazu už nie si tým, za ktorého ťa ostatní dlhé roky považovali. A to je ten problém. Ruská federácia porušila svoje vlastné princípy.
Tvé otázky na mě působí jako snaha o rozdělení dobra a zla na černou a bílou (neříkám, že to tak rozděluješ ty, jen reaguji na ty otázky). Prostě odpověď je šedá.
Ešte jedna poznámka. Nemôžeš trochu klamať. Môžeš iba klamať alebo neklamať. Žena nemôže byť trochu tehotná. Buď je, alebo nie je. To sú principiálne otázky. Že existuje menšia (nepodstatná) lož a väčšia (podstatná), je už druhá vec. Lenže to už je miera lži.
Nie sme v spore. Ty sa na to dívaš z vyššieho pohľadu a ja z nižšieho. Tieto dve veci sa nevylučujú a sú rôznymi hranami istiny. Potrebné sú obidva pohľady a ideálne ešte najmenej štyri ďalšie.
Jestli ono to s těmi Minskými dohodami nebylo podobně jako s požadavky na stažení NATO na pozice z 97 a nebo se sliby o nerozšiřování NATO. Byly podepsány avšak naděje na jejich plnění ze strany západu a tím i Ukrajiny je mizivá, nicméně byly podepsány a jsou tu.
Minské dohody měly (mají) skutečně vysokou cenu, jelikož představují mezinárodní precedenc. Jistí kurátoři západu by možná dali mnohé za to, aby se od nich ustoupilo. Třeba stažení NATO na hranice z 97 a kdoví co ještě...
Sankce na RF ze strany západu jsou nutné k tomu aby mohl být vyřešen vztah RF vs. Evropa, resp. EU s pomocí USA usankcionuje sama sebe, byť budou sankce uvalovat na RF. Může být, že dojde i k určitým námořním blokádám. O patro výš pak mohou tyto sankce sloužit k rozložení aktuálního finančního systému, resp. k vytvoření jeho alternativy. Bez tohoto nedojde k trvalé změně ničeho.
Čistě pragmaticky - uznání LDNR Putinovu PR v RF určitě neuškodilo. Naopak v případě, že by se to nestalo a Kyjev by tam vpadl, daly by se na tom základě v RF vyvádět lidi do ulic. Následný zásah už by byl z donucení veřejného mínění, ale k plusu by nebyl.
Sankce USA, států EU, příp. jiných států a institucí vůči RF nic nevyřeší, spíše prohloubí vzájemné rozpory a mohou vést až k vzájemné konfrontaci, na kterou USA a státy EU vůbec nejsou hospodářsky, společensky a vojensky připraveny. Lze je označit za akt bezradnosti a zoufalství...
Istina je Istina z jakéhokoliv pohledu. Řekl bych, že spíš záleží na optice - nastavení jejího vnímání. A to je v kompetenci vnímajícího subjektu.
Lenže aby ich nebolo nekonečné množstvo, a zároveň aby sme zachytili všetky hlavné hrany, potrebujeme ideálne najmenej šesť pohľadov (kocka). To nám postačí na utvorenie si dostatočného počtu náhľadov, kotré sme schopní kapacitne spracovať. Menej ako šesť môže byť málo. Samozrejme čím viac, tým lepšie.
@Ludvík
Vyřešením vztahu mám na mysli přinucení k vzájemně výhodnému rozumnému jednání, nikoliv jednání z pozice síly, tak jak teď předvádí západ ve vztahu k RF.
Naopak nic nevyřeší nekonečně vyzívání k rovnoprávnému jednání ze strany RF pakliže nebude podloženo bičem. Takhle může RF říct, ať si teda Evropa konečně ,,vysere oko'', když po tom tak touží a ani se nemusí moc snažit s recipročními sankcemi. USA Evropě zkomplikují život dostatečně. Nakonec všemožné pandemické zákony, jsou jen příprava na nadcházející období, kdy jediným řídícím nástrojem, který zbyl, nebo brzy zbude, bude strach.
Ještě jsem zapomněl k předešlému příspěvku...celkem mi unikla reakce RF na základnu USA na Slovensku. Na pozadí požadavků ze strany RF vůči NATO je to dosti překvapivé, pokud se nejedná o vytváření dohodnutého zázemí k postupnému ústupu.
Rusko cakalo osem rokov a dufalo v diplomaticke riesenie situacie, podobne ako v predvojnovom obdobi. Vtedy tiez bolo ZSSR sankcionovane zapadnym svetom lebo sa suverenizovalo, aj dnes sa snazia co najviac vyvazit ekonomicky a technologicky rast Ruska sankciami a destabilizaciou hranic. Cele mesiace Londyn natahoval Stalina o uzavreti spojeneckej zmluvy, az sa ukazala ako jedina moznost obratit sa na Berlin. Je to len moj dohad, ale podla vsetkeho ukronacisti pod vedenim zapadnych spiciek chceli napadnut DLR a LLR prave 22.2.2022 ako to oni radi ritualne robia(ako napr. 8.8.2008 rukami Sakasviliho). Putin ich o necelych 12 hodin predbehol a media spustili ventilator propagandy, co by spravili aj v pripade ze by neobanderovci zacali ofenzivu a Rusko by muselo zasiahnut proti vrazdeniu ruskych. Mohol to spravit pred 8.rokmi, lenze ako vieme ranene zviera je v kute nebezpecne a schopne vsetkeho. Kazdy rok, ktorym sa zapadny system destabilizoval umoznil vykonanie tohoto manevru bez rizika vojny, ktora bola v 2014 roku na spadnutie. Ved kto si dokazal v roku 2012 predstavit, ze Rusko uz ma taku suverenitu aby robil kroky v globalnej politike bez suhlasu SSA a zapadu ako spatvzatie Krymu, zachrany Syrie a pod. Kto by bol ocakaval este pred pol rokom, ze Rusko vytiahne otazku sfer vplyvu v europe, co nie je len otazkou bezprostrednej bezpecnosti ale v podstate zmeny svetoveho radu...
Rusko este nie je silne ako bolo ZSSR, hlavne teda ekonomicky ani na vyssich prioritach o com svedci aj Putinove vystupenie o strasnom stalinizme ale rusky svet je o spolupraci, pricom sila azie a BRICSu prekonava silu zapadneho sveta. Studena vojna bola o dvoch centrach(dve verejne a dve skryte), dnes je tych centier niekolko co stazuje riadenie aj globalnemu parazitovi.
Londyn mal v europe vzdy hlavny ciel, nedopustit spojenectvo Moskvy a Berlina. Sucasne pozastavenie Nord Stream 2 ma za ciel zvysenie cien energii, co ide v sulade s rusenim vyroby a spotreby velkeho resetu a tym aj rozvoja europy. Rusku to nevadi, azijsky trh je dostatocny ale Slovensko z toho tiez nevyjde vitazne - aj ked bude plyn prechadzat cez nase uzemie, Putin spomenul ze v ukrajinskej casti je tento plynovod znacne zastaraly, moznost obchadzky cez Polsko je tiez vdaka rusofobnej politike Varsavy gazpromom stopnuty. Stali sme sa zajatcami rusofobnych sialencov, pricom staci malo aby sme sa vratili do 20.storocia a to nie v pozitivnom zmysle.
V tomto ohlade sa mi nepaci ani praca Smeru ani Blahu, ktori dostatocne neozvucili dvojaky meter europskych statov ohladom kosova a ohladom vychodnej ukrajiny. Fico hovori o poruseni medzinarodneho prava, ale ani slovo o tom ako sa likvidovalo ruske etnikum a ze vsetky procesy su len nasledkom kyjevskeho protipravneho pucu. asi sa viac boji o svoj chrbat comu sa neda cudovat pri tejto vlade ale aspon vidno ako je kazdy politik drzany v matrici. Kery na TA3 sice ozvucil niektore dolezite fakty, ale oproti propagande Osuskeho, Kmeca a toho sorosovskeho mladata to bolo velmi slabe vyvazenie. A pritom maju v rukach prieskum, ze 60% slovakov nebere Rusko ako hrozbu. Ked sa nevedia opriet o lud ako chcu riadit stat?
OSN bola vytvorená globálnym prediktorom, ale Rusko sa ju už desaťročia snaží viac či menej úspešne využívať vo svoj prospech a aj v prospech iných. Desaťročia sa odvolávali na medzinárodné právo a teraz ho porušili. Porušili vlastné princípy. Nič viac a nič menej. Nezakrývajme si oči pred nepríjemnými faktami len preto, že máme Rusko radi.
Mezinárodní právo Rusko neporušilo v žádném případě. Uznání republik bylo plně v souladu s mezinárodním právem "o sebeurčení národů". V republikách po převratu proběhlo referendum o vyhlášení nezávislosti na Ukrajině. Pak už záleželo na tom, které státy jejích nezávislost uznají. Ruskem a jinými zeměmi jejích nezávislost byla uznána až teď , kdy obyvatelům hrozila genocída.
De facto, republiky na Kyjevu byly nezávislé už 7 let. Vytvořily svoji samosprávu, fungovaly tam jejích zákony a veškeré záležitosti potřebné k fungování státu. Od Kyjeva nedostávaly ani sociální zabezpečení. Kyjev se o obyvatelé, které považuje za své se léta nestaral, dokonce je zabijel.
K tomu, aby republiky byly uznány de jure, bylo zapotřebí aby je uznal nějaký stát nebo skupina států, které dokáží svoji váhou a sílou tuto nezávislost garantovat. Nebo ty státy musí mít samy tolik síly, aby svoji nezávislost uhájily.Takhle se zformovalo plno států, Amerikou, SSSR počínaje, evropskými státy, včetně Československé republiky konče.
Co se tyče Minských dohod, tak ty byly podepsány de facto nezávislými státy LNR a DLR. A faktické přiznání techto republik nic na platnosti dohod nemění. Dohody byly podepsány mezi třemi subjekty - DLR, LLR a Ukrajinou, Rusko nebylo subjektem dohod.
Prohlášení ruského ministerstva zahraničí k výrokům v souvislosti s uznáním nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky ze strany Ruské federace
Nabízí se zákonitá otázka – kde byli všichni ti političtí činitelé posledních osm let, kdy kyjevský režim, který se dostal k moci v důsledku státního převratu a vedl proti svým občanům kárnou vojenskou operaci, při níž zahynulo čtrnáct tisíc civilistů, kdy docházelo k hrubému porušování minského „Komplexu opatření“ tím, že proti Donbasu byla uvalena tvrdá dopravní a ekonomická blokáda, zastaveny výplaty důchodů a sociálních dávek jeho obyvatelům, které V. Zelenskij nazýval „individui“ a nabízel jim, aby odešli z Ukrajiny. Takové kroky mají všechny znaky genocidy.
Po celé ty roky měl generální tajemník OSN požadovat, aby Kyjev plnil Minské dohody, a to především navázáním přímého dialogu s Doněckem a Luhanskem, což jasně předepisuje „Komplex opatření“ a rezoluce 2202.
Ruské ministerstvo zahraničí slíbilo důraznou reakci na nové americké sankce
Ruské ministerstvo zahraničí (MZV) slíbilo, že Moskva na nové americké sankce důrazně zareaguje. Odpovídající výzva se objevila na webu ministerstva.
„I přes zjevnou marnost let vyvíjených snah bránit rozvoji naší ekonomiky se Spojené státy opět reflexivně chopí restriktivních nástrojů, které jsou z hlediska amerických zájmů neúčinné a kontraproduktivní. Rusko prokázalo, že se všemi sankčními náklady je schopno minimalizovat škody. A ještě více, tlak sankcí není schopen ovlivnit naše odhodlání pevně hájit naše zájmy, “uvádí se v prohlášení.
Poznamenává, že Spojené státy stále věří v unipolární svět a věří, že mají právo vnutit každému svá vlastní pravidla světového řádu. Ruské ministerstvo zahraničí slibuje, že Washington nemusí nutně dostat symetrickou, ale „vyváženou a citlivou“ odpověď.
https://lenta.ru/news/2022/02/23/otvettt/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
Mezinárodní právo Rusko neporušilo v žádném případě. Uznání republik bylo plně v souladu s mezinárodním právem "o sebeurčení národů".
Takže keď si Jakuti zmyslia, že sa osamostatnia a Spojené štáty americké ich uznajú, bude to v poriadku? Len to nehovor Čečencom a Dagestancom.
Nauč sa čítať s porozumením súvislostí v akých bolo napísané to na čo reaguješ. Mysli, lebo takto si irelevantný.
Takže keď si Jakuti zmyslia, že sa osamostatnia a Spojené štáty americké ich uznajú, bude to v poriadku? Len to nehovor Čečencom a Dagestancom.
Takže keď si Jakuti zmyslia, že sa osamostatnia a Spojené štáty americké ich uznajú, bude to v poriadku? Len to nehovor Čečencom a Dagestancom.
Vždy|ť tímto způsobem chtěli USA rozporcovat Rusko. Ale Rusko vede normální národnostní politiku, takže zájemce o samostatnost momentalně nejsou, až na nějaké marginální skupiny.
Samozřejmě netvrdím, že to mezinárodní právo je v pořádku, když na jedné straně uznává suverenitu států a na druhou právo národů na sebeurčení. Ale myslím si, že to prosadili anglosasy, aby se mohli vměšovat do záležitostí cizích států.
Nu a pokud Rusko použilo jejích instrument k napravení spravedlnosti, nevidím na tom nic zlého.
Aspoň v budoucnu to přiměje anglosasy k spolupráci na lepších zákonech.
Lidé kolem Putina a Putin s nimi mají daleko větší info, než my. V současnosti už nejsou vpředu o krok, ale nejméně o pět. Takže jsem přesvědčená, že tento krok nebyl "nahonem", nějakou rychlou reakcí na situace - ale byl dlouhodobě chystaný, probraný ze všech stran se všemi partnery včetně Číny.
Úvaha, ktorá nesúvisí priamo s týmto prípadom: Je možné hájiť dobro a uchýliť sa k nedobrým spôsobom? Inak povedané, účel svätí prostriedy, alebo prostriedky svätia účel? Je možné odvolávať sa na medzinárodné právo a zároveň toto právo porušiť?
Ještě jsem zapomněl k předešlému příspěvku...celkem mi unikla reakce RF na základnu USA na Slovensku. Na pozadí požadavků ze strany RF vůči NATO je to dosti překvapivé, pokud se nejedná o vytváření dohodnutého zázemí k postupnému ústupu.
Už opakovaně potvrzuješ, že píšeš rychleji, než přemýšlíš . Přečti si to po sobě ,snad na to přijdeš sám
Tej nezrovnalosti som si vedomý. Ak je to teda v súlade s medzinárodným právom, môže si každý robiť čo chce. A ak si nemôže robiť čo chce, potom to asi nebude v súlade s medzinárodným právom. Ale ty, ako odborník na všetko, nám to isto vysvetlíš. Nezabudni spomenút Kosovo a Krym ako dva diametrálne odlišné prípady. DLR a LLR má v tomto prápade bližšie ku Kosovu.
Na Putinovo okolí míří nové sankce: FT tvrdí, že zasáhnou tato jména: Šojgu, Vaino (Vedoucí prezidentské administrativy), dále Margarita Simonyanová, šéfredaktorka RT, sankce postihnou také Vladimira Solovjova, významného a vlivného moderátora ruských televizních zpráv, a Marii Zacharovovou, mluvčí ministerstva zahraničí.
Sankce mají být podle dokumentů uvaleny také na dva místopředsedy ruské vlády za jejich práci při "ohrožování územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny" a na šéfy ruského námořnictva, armády a letectva.
Jevgenij Prigožin, který již je v sankcích EU souvisejících s Libyí kvůli údajným vazbám na žoldnéřskou skupinu Wagner, je na novém seznamu - spolu se svou matkou a manželkou - zařazen kvůli svým obchodním vazbám na Krym a okupované oblasti východní Ukrajiny.
To je neuvěřitelná ukázka bezmoci . Už tolikrát zazněl výkřik , Putin krade , je to miliardář a vždy z toho byl výsměch a ostuda .
A poučil se z toho démonkrad ? Ani omylem , co kdyby to tentokrát vyšlo .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schovany-Putinuv-ucet-velke-tajemstvi-Odhalil-ho-Igor-Lukes-na-CT-693780
tak problem je s tym uznavanim, ze to tak bezi......neexistuje medzinarodny pravne zavazny dokument, ake statý sa mozu uznavat a ake nie.....preto USA tlacia na Srbsko, aby uznalo Kosovo (co kazdy objektivne zmyslajuci uzna, ze je na hlavu), ale Krym a nove republiky nie. Keby sa odstriepila cast Ruska, bude uznana na to tuti, ak sa bude chciet odstriepit nieco z USA, tak ani keby tam varili nemluvnata na ranajky.
Z hladiska medzinarodneho ale plati, ze kazdy si moze uznat koho chce a kedy chce, teda ak niekde precedens plati, inde nemusi. Nikto nedal sankcie na Turecko za anektovanie Severneho Cypru. Ale ak chceli Kurdi, tak mali smolu
To je neuvěřitelná ukázka bezmoci . Už tolikrát zazněl výkřik , Putin krade , je to miliardář a vždy z toho byl výsměch a ostuda .
Oni řvou o Putinovi a mezitím na Zelenského vyplula informace, že za dobu svého prezidentování těžkou a úmornou prací za pouhých 36 měsíců nashromáždil 1.2 mlrd dolarů. Penízky leží na jeho účtě v Kosta Rice v bance Dresdner Bank Lateinamerika. Penízky v částkách 12 - 35 mln. doláčů natekly různými kanály: přes Rinata Achmetova, Kolomojského, Pinčuka přes banky First Union Bank a Deitshe Bank a Banque Nationale de Paris. Posílala mu penízky i nedokonaná prezidentka Běloruska Tichanovská a jiné, zřejmě jrnom rozhazovační lidé, kteří určitě za ně nepožadovali žádné služby.
https://www.youtube.com/watch?v=5YR4WumnzIc
kdyz tak sleduju v mainstreamu to nepretrzite stvani proti rusku, rikam si... to vazne ti lidi tak touzi po tom, prozit si to peklo, co zazili nasi predkove:-(
dnes mi jedna ukrajinka rekla, ze jsem "hloupa", protoze zapad je chce osvobodit a ukrajinci chteji byt v EU ... jina kamaradka ukrajinka mi rekla, ze z toho vseho bude tezit jedina zeme, ta za morem ... a evropa, ukrajina, rusko budou "v haji".
drive jsem sledovala hodne valecne filmy. uz par mesicu se jim vyhybam... a tak spontanne se mi vybavuji sceny z remarqua.
https://www.youtube.com/watch?v=JV8rv8w-OIs
Podle Pentagonu se blíží ruská invaze na Ukrajinu v plném rozsahu
Pentagon se domnívá, že Rusko by mohlo v nejbližší době zahájit plnohodnotnou invazi na Ukrajinu poté, co ruská armáda rozmístila 100 % vojáků a zbraní, které potřebuje k velkému útoku na zemi.
"Putin a jeho síly jsou připraveni tak, jak jen mohou být," uvedl vysoký představitel obrany. "Posunuly svou připravenost do bodu, kdy jsou doslova připraveny vyrazit hned, pokud dostanou rozkaz...". Mohou teď vyrazit v kteroukoli hodinu."
Úředník uvedl, že 80 % ruských sil v regionu se přesunulo na předsunuté pozice, což znamená místa v Rusku a Bělorusku vzdálená 5 až 50 km od ukrajinských hranic.
Úředník dodal, že Rusko již v Černém moři umístilo více než dvě desítky válečných lodí, včetně 10 obojživelných výsadkových lodí. "Tyto lodě existují z jediného důvodu, a tím je umístění bot na zemi," uvedl.
Pentagon se domnívá, že Rusko by mohlo v nejbližší době zahájit plnohodnotnou invazi na Ukrajinu poté, co ruská armáda rozmístila 100 % vojáků a zbraní, které potřebuje k velkému útoku na zemi.
Mne sa skôr zdá, že vypustil "holuba" (prd)...
A teraz vážne sa pýtam:
Ktorým smerom bude viesť skutočný úder Putina na EU, NATO a ostatné štruktúry močiara a močiar?
Moderátor
Myslím, že namiesto zbraní použije papier. A papier vie byť veľmi ostrý.
Moderátor
Ministerstvo zahraničních věcí RF na svém oficiálním twitterovém účtu změnilo svůj profilový obrázek.
K 220. výročiu ministerstva zahraničných vecí Ruska
Naša katedra sleduje svoju históriu od založenia v roku 1549 veľvyslaneckého rádu, ktorý v roku 1720 premenil Peter I. na Kolégium zahraničných vecí v súvislosti s rozšírením a sťažením diplomatických úloh. Ďalším významným medzníkom vo vývoji našej diplomatickej služby bol 8. september (podľa nového štýlu 20.) september 1802. Vyšiel manifest cisára Alexandra I. o ôsmich ministerstvách zriadených pri reforme najvyššej štátnej správy, medzi nimi aj náš rezort, ktorý sa odvtedy volá Ministerstvo zahraničných vecí. Bol položený základ pre vytvorenie moderného zahraničnopolitického aparátu, ktorý zodpovedal novej úlohe Ruska na medzinárodnej scéne.
Naša diplomatická služba má stáročia. Vo formáte ministerstva to bude v roku 2022 220 rokov.
Ministerstvo zahraničných vecí je živý organizmus. Vznikajú nové oddelenia, otvárajú sa veľvyslanectvá a generálne konzuláty, zlepšujú sa formy komunikácie s občanmi, predovšetkým ruskými a s našimi krajanmi v zahraničí. Digitálna diplomacia je na vzostupe. Koncom minulého roka bol oznámený vzhľad mobilnej aplikácie ruského ministerstva zahraničia pre smartfóny a tablety. Aj to je dnes súčasťou našej práce. Prihláste sa na odber a sledujte účty, aby ste boli vždy informovaní o novinkách a mohli poskytnúť spätnú väzbu.
Na počesť tohto významného dátumu plánujeme tento rok usporiadať sériu spomienkových podujatí. Budeme vás včas informovať.
Nedávno nám prezident našej krajiny na stretnutí rozšíreného kolégia ruského ministerstva zahraničných vecí dal pokyn, aby sme našich partnerov (rozumej západné krajiny) udržiavali „v určitom napätí“. Kúzlo čísel zrejme predurčilo, že dátum výročia ministerstva zahraničných vecí sa tento rok zhoduje s napätím 220 voltov. Niektorí západní partneri si budú musieť na nové pravidlá zvyknúť.
https://www.mid.ru/ru/press_service/spokesman/briefings/1794251/#sel=53:1:7y9,58:47:hfc
Prezident Ruska vyzval ukrajinskú armádu, aby neplnila trestné rozkazy a zložila zbrane
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že v reakcii na výzvu lídrov republík Donbass sa rozhodol uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu.
Ľudové republiky Donbass sa obrátili na Rusko so žiadosťou o pomoc. V tejto súvislosti <...> som sa rozhodol uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu. Jeho cieľom je chrániť ľudí, ktorí boli osem rokov vystavení zneužívaniu, genocíde zo strany kyjevského režimu, a preto sa budeme snažiť demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu, ako aj postaviť pred súd tých, ktorí spáchali početné krvavé zločiny na civilnom obyvateľstve, vrátane a občania Ruskej federácie,“ povedal Putin v televíznom prejave.
Ako poznamenala hlava štátu, ruská vojenská operácia je sebaobranou proti tým, ktorí zajali Ukrajinu ako rukojemníkov.
Putin sa osobitne prihovoril občanom Ukrajiny ako celku. Poznamenal, že v roku 2014 bolo Rusko povinné chrániť obyvateľov Krymu a Sevastopolu pred tými, ktorých samotní Ukrajinci nazývajú „nacistami“. "Krymčania a obyvatelia Sevastopolu sa rozhodli byť so svojou historickou vlasťou, s Ruskom, a my sme to podporili. Opakujem: jednoducho nemohli inak," povedala hlava štátu.
"Dnešné udalosti nesúvisia s túžbou porušiť záujmy Ukrajiny a ukrajinského ľudu, ale súvisia s ochranou samotného Ruska pred tými, ktorí si vzali Ukrajinu za rukojemníkov a snažia sa ju použiť proti našej krajine a jej ľudu," dodal. Putin pokračoval.
"Naše činy sú sebaobranou proti hrozbám, ktoré sú na nás kladené, a pred ešte väčšou katastrofou, ako je tá, ktorá sa deje dnes. Nech je to akokoľvek ťažké, žiadam vás, aby ste to pochopili a vyzvali na spoluprácu, aby sa táto tragická situácia zmenila." stranu čo najskôr a spoločne napredovať, nedovoliť nikomu zasahovať do našich vecí, do našich vzťahov, ale budovať ich svojpomocne - tak, aby to vytváralo potrebné podmienky na prekonanie všetkých problémov a napriek prítomnosti štátu hraníc, by nás posilnil zvnútra ako jeden celok,“ povedal prezident Ruskej federácie. "V toto verím, v toto je naša budúcnosť," dodal Putin.
Zavolajte ukrajinskej armáde
Putin dodal, že všetci ukrajinskí vojaci, ktorí odmietnu vykonať trestné rozkazy Kyjeva a zložiť zbrane, budú môcť bez prekážok opustiť vojnovú zónu.
Vo svojom prejave osobitne oslovil ukrajinskú armádu, pričom zdôraznil, že zložili prísahu vernosti svojmu ľudu, "a nie protiľudovej junte, ktorá drancuje Ukrajinu a vysmieva sa práve týmto ľuďom".
"Nedodržiavajte jej trestné rozkazy! Vyzývam vás, aby ste okamžite zložili zbrane a išli domov. Dovoľte mi vysvetliť: všetci príslušníci ukrajinskej armády, ktorí splnia túto požiadavku, budú môcť slobodne opustiť bojovú zónu a vrátiť sa k svojim rodinám." “, povedal Putin. Prezident Ruskej federácie zdôraznil: "Všetku zodpovednosť za prípadné krviprelievanie bude mať výlučne na svedomí režim vládnuci na území Ukrajiny."
Prezident Ruskej federácie zdôraznil: "Všetku zodpovednosť za prípadné krviprelievanie bude mať výlučne na svedomí režim vládnuci na území Ukrajiny."
Rusko podľa neho zostáva jednou z najmocnejších jadrových veľmocí planéty, takže žiadny potenciálny agresor by nemal mať pochybnosti o tom, že bude úplne porazený.
"Čo sa týka vojenskej sféry, moderné Rusko je dnes aj po rozpade ZSSR a strate značnej časti jadrového potenciálu jednou z najmocnejších jadrových veľmocí. A navyše má isté výhody v rade najnovšie typy zbraní. V tomto smere by nikto nemal mať niet pochýb o tom, že priamy útok na Rusko povedie k porážke a hrozivým následkom pre potenciálneho agresora,“ povedal.
Putin zdôraznil, že vo vojenskej sfére je moderné Rusko aj po rozpade ZSSR a strate významnej časti jeho potenciálu „dnes jednou z najsilnejších jadrových mocností na svete“ a „má určité výhody v množstvo najnovších typov zbraní“.
Prezident Ruskej federácie poznamenal, že technológie vrátane obranných technológií sa rýchlo menia a vedúce postavenie v tejto oblasti sa míňa a bude prechádzať z rúk do rúk, „ale vojenský rozvoj území susediacich s našimi hranicami, ak to dovolíme, sa stane, zostane pre nadchádzajúce desaťročia a možno navždy a vytvorí pre Rusko čoraz väčšie, absolútne neprijateľné hrozby.
Ako poznamenala hlava štátu, Rusko neplánuje okupovať ukrajinské územia, ale zasadzuje sa za právo národov Ukrajiny na sebaurčenie.
"Naše plány nezahŕňajú okupáciu ukrajinských území, nechystáme sa nikomu nič vnucovať silou," povedal Putin.
Zároveň pripomenul právo národov na sebaurčenie. "Ani pri vzniku ZSSR, ani po druhej svetovej vojne sa ľudí, ktorí žijú na určitých územiach, ktoré sú súčasťou modernej Ukrajiny, nikto nikdy nepýtal, ako si chcú sami zariadiť svoj život. Základom našej politiky je sloboda." Putin zdôraznil, že ide o slobodu pre všetkých „nezávisle určovať svoju vlastnú budúcnosť a budúcnosť svojich detí“. "A považujeme za dôležité, aby toto právo - právo voľby - mohli využívať všetky národy žijúce na území dnešnej Ukrajiny. Každý, kto to chce," povedal ruský líder.
Putin vyjadril presvedčenie, že stret s ukrajinskými radikálmi je nevyhnutný, keďže tieto sily na to len čakajú na správny čas.
"Celý priebeh udalostí a analýza prichádzajúcich informácií ukazuje, že stret Ruska s týmito silami (radikálmi) je nevyhnutný, je to len otázka času, pripravujú sa, čakajú na vhodnú hodinu," povedal ruský prezident Vladimir Putin. na osobitnom televíznom príhovore.
NATO a Rusko
Severoatlantická aliancia bez okolkov vytvára zásadné hrozby rok čo rok expanziou na východ a približovaním svojej vojenskej infraštruktúry bližšie k ruským hraniciam, dodal Putin.
Poznamenal, že považuje za potrebné vrátiť sa k tragickým udalostiam, ktoré sa dejú na Donbase, ako aj kľúčovým otázkam zaistenia bezpečnosti samotnej krajiny.
"Toto je to, čo v nás vyvoláva zvláštne obavy a znepokojenie. O tých základných hrozbách, ktoré rok čo rok, krok za krokom, hrubo a bez okolkov vytvárajú nezodpovední politici na Západe vo vzťahu k našej krajine. Mám na mysli rozširovanie NATO." bloku na východ, čím sa jeho vojenská infraštruktúra priblíži k ruským hraniciam,“ povedal Putin.
Putin zdôraznil, že Rusko sa už 30 rokov snaží rokovať s NATO o zabezpečení rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, no v reakcii na to čelí cynickému klamstvu alebo vydieraniu.
"Je dobre známe, že 30 rokov sme sa vytrvalo a trpezlivo snažili dohodnúť s poprednými krajinami NATO na princípoch rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti v Európe. V reakcii na naše návrhy sme neustále čelili buď cynickým podvodom a klamstvám, alebo pokusom k nátlaku a vydieraniu,“ uviedol.
Severoatlantická aliancia sa medzitým, pokračoval Putin, napriek všetkým protestom a obavám Moskvy neustále rozširuje. "Vojenský stroj sa pohybuje. A opakujem, blíži sa k našim hraniciam," zdôraznil ruský vodca.
"Ďalšie rozširovanie infraštruktúry Severoatlantickej aliancie a začatý vojenský rozvoj územia Ukrajiny je pre nás neprijateľné," vyhlásil prezident Ruskej federácie.
Západný blok, tvorený Spojenými štátmi podľa vlastnej skúsenosti a podoby, je podľa neho ríšou klamstiev.
"Sami americkí politici, politológovia a novinári píšu a hovoria o tom, že v posledných rokoch sa vo vnútri Spojených štátov vytvorilo skutočné impérium lží. Je ťažké s tým nesúhlasiť, tak ako to je," povedal Putin.
Zároveň zdôraznil, že „Spojené štáty sú veľkou krajinou, systémotvornou veľmocou“, ktorej všetky satelity „nielenže pokorne a podriadene súhlasia, spievajú s nimi pri každej príležitosti, ale aj kopírujú ich správanie, nadšene prijímajte pravidlá, ktoré navrhuje.“ „Preto môžeme z dobrého dôvodu s istotou povedať, že celý takzvaný západný blok, ktorý vytvorili Spojené štáty na svoj vlastný obraz a podobu, je úplne to isté impérium klamstiev,“ povedal ruský líder.
Pripomenul americké operácie na Blízkom východe vrátane Iraku, pričom poznamenal, že ide o najhroznejšie, no v žiadnom prípade nie jediné príklady nerešpektovania medzinárodného práva. "V tomto rade - a prísľub našej krajine nerozšíriť NATO ani o centimeter na východ," zdôraznil Putin.
Ako priznala hlava ruského štátu, často počuť, že politika je špinavý biznis. "Možno. Ale nie v takom rozsahu. Nie v takom rozsahu," povedal.
Takéto podvádzanie, pokračoval ruský líder, odporuje nielen zásadám medzinárodných vzťahov, ale predovšetkým všeobecne uznávaným normám morálky a morálky. "A kde je tu spravodlivosť a pravda?" - spýtal sa. - Len jedna nepretržitá lož a pokrytectvo."
Vonkajšie rušenie
Putin dodal, že Rusko okamžite zareaguje v prípade vonkajšieho zasahovania do situácie na Ukrajine a vytvárania hrozby pre ruský ľud.
Vo svojom prejave adresoval pár slov aj tým, „ktorí môžu byť v pokušení zasahovať do prebiehajúcich udalostí“.
"Ktokoľvek sa do nás pokúša zasahovať a ešte viac vytvárať hrozby pre našu krajinu, pre našich ľudí, mal by vedieť, že reakcia Ruska bude okamžitá a povedie vás k takým dôsledkom, aké ste nikdy vo svojej histórii nezažili. Sme pripravení." pre akýkoľvek vývoj udalostí boli v tomto smere prijaté všetky potrebné rozhodnutia. Dúfam, že budem vypočutý,“ povedal Putin.
Poznamenal, že spravodlivosť a pravda sú na strane Ruska.
Putin na adresu Rusov poznamenal, že „blahobyt, samotná existencia celých krajín a národov, ich úspech a vitalita majú vždy pôvod v mocnom koreňovom systéme ich kultúry a hodnôt, skúseností a tradícií ich predkov, priamo závisia od schopnosť rýchlo sa prispôsobiť neustále sa meniacemu životu, od súdržnosti spoločnosti, jej pripravenosti skonsolidovať sa, zhromaždiť všetky sily s cieľom napredovať.
"Sily sú potrebné vždy, ale môžu mať rôznu kvalitu. Základom politiky impéria lží, o ktorej som hovoril na začiatku svojho prejavu, je predovšetkým hrubá, priamočiara sila. V takýchto prípadoch Hovoríme: je sila, nie je potrebná myseľ. A vy aj ja vieme, že skutočná sila spočíva v spravodlivosti a pravde, ktoré sú na našej strane,“ povedal Putin.
Ak je to tak, dodal ruský prezident, potom „je ťažké nesúhlasiť s tým, že práve sila a pripravenosť bojovať sú základom nezávislosti a suverenity, sú nevyhnutným základom, na ktorom len jeden môže spoľahlivo postaviť svoju budúcnosť, svoj domov. rodina, vlasť“.
Príklad z minulosti
Príklad Sovietskeho zväzu podľa Putina ukázal, že paralýza moci a vôle je prvým krokom k degradácii a zabudnutiu.
Pripomenul, že Sovietsky zväz koncom 80. rokov minulého storočia oslabil a potom sa úplne zrútil. „Celý priebeh udalostí, ktoré sa vtedy odohrali, je dobrou lekciou aj pre nás dnes," povedal Putin. „Presvedčivo ukázal, že paralýza moci a vôle je prvým krokom k úplnej degradácii a zabudnutiu." „A je to, vo svete sa narušila rovnováha síl,“ zdôraznil.
Ruský líder upozornil, že oslabenie a rozpad Sovietskeho zväzu viedli k tomu, že doterajšie dohody so Západom prestali fungovať.
"To viedlo k tomu, že predchádzajúce zmluvy a dohody už neplatia. Nepomáhajú presviedčania a prosby. Všetko, čo nevyhovuje hegemónovi, tým, ktorí sú pri moci, je vyhlásené za archaické, zastarané, nepotrebné," povedal šéf poznamenal ruský štát.
Normy medzinárodného práva, ktorých kľúčové prvky boli stanovené na konci druhej svetovej vojny, začali podľa Putina prekážať Washingtonu v čase, keď sa ZSSR zrútil.
"Po rozpade ZSSR sa vlastne začalo prerozdeľovanie sveta. A normy medzinárodného práva, ktoré sa dovtedy vyvinuli - a tie kľúčové a základné, boli prijaté na konci druhej svetovej vojny a do značnej miery konsolidovali jej výsledky." - začali zasahovať do tých, ktorí sa vyhlásili za víťazov v studenej vojne,“ zdôraznil Putin.
Samozrejme, pokračoval, v praktickom živote, v medzinárodných vzťahoch, v pravidlách pre ich reguláciu, bolo potrebné brať do úvahy meniacu sa situáciu vo svete a samotný pomer síl. "Malo sa to však robiť profesionálne, hladko, trpezlivo, s prihliadnutím a rešpektovaním záujmov všetkých krajín. A s pochopením vlastnej zodpovednosti. Ale nie," vyhlásila hlava ruského štátu.
Putin sa domnieva, že v predvečer Veľkej vlasteneckej vojny sa ZSSR pomýlil, keď potešil potenciálneho agresora, už druhýkrát v dejinách Ruska takáto chyba nebude.
"Z histórie dobre vieme, ako sa Sovietsky zväz v rokoch 1940 a začiatkom roku 1941 minulého storočia všetkými možnými spôsobmi snažil zabrániť alebo aspoň oddialiť vypuknutie vojny. očividné kroky na prípravu na odrazenie hroziaceho útoku," povedal Putin. že kroky, ktoré sa nakoniec urobili, boli katastrofálne oneskorené.
V dôsledku toho podľa neho krajina nebola pripravená plne čeliť invázii nacistického Nemecka, ktoré 22. júna 1941 zaútočilo na našu vlasť bez vyhlásenia vojny. "Nepriateľ bol zastavený a potom rozdrvený, ale za kolosálnu cenu. Pokus o upokojenie agresora v predvečer Veľkej vlasteneckej vojny sa ukázal ako chyba, ktorá stála našich ľudí draho. Hneď v prvých mesiacoch nepriateľstva sme stratili obrovské strategicky dôležité územia a milióny ľudí. Druhýkrát takú chybu nedopustíme,“ povedal Putin.
ruská armáda
Prezident Ruskej federácie je presvedčený, že ruskí vojaci budú profesionálne a odvážne plniť svoju povinnosť.
Skonštatoval: "Vážení krajania, som si istý, že vojaci a dôstojníci ruských ozbrojených síl oddaní svojej krajine budú profesionálne a odvážne plniť svoju povinnosť. Nepochybujem o tom, že všetky úrovne štátnej správy, špecialisti zodpovední za stabilitu našej ekonomiky , finančný systém, sociálnu sféru, šéfov našich firiem a celého ruského biznisu,“ uviedla hlava štátu.
Putin objasnil, že osud Ruska je v spoľahlivých rukách jeho ľudu, čo znamená, že ciele budú dosiahnuté, bezpečnosť krajiny je zaručená.
„V konečnom svetle, ako vždy v histórii, je osud Ruska v spoľahlivých rukách nášho mnohonárodnostného ľudu, čo znamená, že prijaté rozhodnutia budú realizované, stanovené ciele dosiahnuté, bezpečnosť našej vlasti. bude spoľahlivo zaručená. Verím vo vašu podporu, v tú nepremožiteľnú silu, ktorá nám dáva lásku k vlasti,“ povedal k občanom Ruska.
Obyvatelia DNR a LNR
Prezident Ruskej federácie uviedol, že hlavným motívom uznania DĽR a LĽR boli pocity a bolesť ľudí, ktorí žili osem rokov v hrozných podmienkach.
„Nie je možné pozerať sa na všetko, čo sa tam (v Donbase) deje bez súcitu, bolo jednoducho nemožné toto všetko vydržať, bolo potrebné okamžite zastaviť túto nočnú moru, genocídu proti miliónom ľudí, ktorí tam žijú, ktorí sa spoliehajú len na Rusko, dúfaj len v nás a teba,“ povedal. "Práve tieto túžby, pocity a bolesť ľudí boli pre nás hlavným motívom pri rozhodovaní o uznaní ľudových republík Donbass," zdôraznil Putin.
Rusko nedovolí Ukrajine mať jadrové zbrane, dodal Putin.
Okolnosti si od Ruska vyžadujú rozhodné kroky, povedal Putin.
https://tass.ru/politika/13825671
Праздничный салют ко Дню защитника Отечества
https://russian.rt.com/russia/article/966874-salyut-den-zaschitnika-otechestva
Ruské ministerstvo obrany: vojenská infraštruktúra ozbrojených síl Ukrajiny je znefunkčnená vysoko presnými prostriedkami
„Vojenská infraštruktúra, zariadenia protivzdušnej obrany, vojenské letiská, letectvo ozbrojených síl Ukrajiny sú znefunkčnené vysoko presnými zbraňami,“ uviedlo ministerstvo obrany pre RIA Novosti.
https://russian.rt.com/russia/news/966995-minoborony-rossii-voennaya-infrastruktura-vsu
-Ruské ministerstvo obrany oznámilo údery na vojenskú infraštruktúru Ukrajiny-
-Korešpondenti CNN informovali, že počuli sériu výbuchov v Kyjeve a Charkove.
-Agentúra TASS informovala o výbuchoch neďaleko letiska Borispol pri Kyjeve.
-Ľudové milície LPR oznámili začiatok útoku na dedinu Shchastya severne od Luganska.
-Šéf ľudových milícií DĽR Eduard Basurin ohlásil útoky na pozície ukrajinskej armády pozdĺž celej línie dotyku.
-Stanné právo bolo na Ukrajine zavedené dekrétom prezidenta Volodymyra Zelenského.
-Moskovská burza pozastavila obchodovanie na všetkých platformách.
-Všetky lety zrušené na letiskách Rostov na Done, Krasnodar, Anapa, Belgorod, Astrachaň
-Rosaviatsia tiež pozastavila prácu letísk Gelendzhik, Elista, Stavropol, Bryansk, Orel, Kurs a Voronezh.
-Vzdušný priestor nad Ukrajinou bol uzavretý
Irina Vasilenko, vedúca tlačovej služby vlády regiónu Belgorod, nepotvrdila RBC informácie o výbuchoch v regióne Belgorod.
-Guvernér Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov oznámil dočasné pozastavenie vzdelávania v školách v oblastiach hraničiacich s Ukrajinou. Podobné opatrenia boli prijaté v Brjanskej oblasti a severných oblastiach Krymu.
https://www.rbc.ru/politics/24/02/2022/62074b119a7947b0e49b36f7
Predchádzajúci koncept témy čaká
Ak budete pokračovať, predchádzajúci koncept sa zahodí