Zahraničná politika

Aktuálne politické dianie vo svete

286
0

Bělorusko pozastavilo tranzit ropy do Evropy


https://colonelcassad.livejournal.com/7225170.html


"Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba, která spravuje běloruský úsek ropovodu Družba, pozastavila čerpání ropy z Ruska do Polska a dále do Německa, uvedl oficiální zástupce Transněfti Igor Demin. Na běloruském úseku ve směru na přejímací místo Adamova Zastava na hranici Polska s Běloruskem začala neplánovaná třídenní oprava".
"Mezitím cena plynu v Evropě za poslední den přesáhla 1 160 dolarů za 1 000 metrů krychlových."


Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne....!!!


2.3k
16
Joshua Bartez zverejnil(a) 12. 11. 2021 o 17:15

Zakládám tento thread pro sledování aktuálního vyostřování a pro komentáře a analýzy situace.


Ruští výsadkáři v Bělorusku - první co mě napadlo, to bude průšvih.. Může jít o to umravnit Lukašenka? Či je hrozba narušení Běloruských hranic pro Rusko natolik vážná, že Rusko raději bude riskovat ještě větší diskreditaci na mezinárodní půdě a taktéž doma pro piklování se s p-rezidentem Lukašenkem více, než je třeba...


https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3399226-belorusti-vojaci-se-snazili-vytlacit-pres-hranici-desitky-bezencu-tvrdi-polska-policie


Zde jde asi jen o záminku k rozmístění vojsk NATO na Ukrajině a podpoření procesu začlenění do NATO..


https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-mozna-planuje-invazi-ukrajiny-varovaly-usa-spojence-v-evropske-unii-40377813


Posledný príspevok od dusan  ·  17. 11. 2021 o 07:02
1.2k
12

V Poľsku oznámili nahromadenie 3-4 tisíc migrantov pri hraniciach krajiny


Podľa odhadov Varšavy sa v blízkosti poľských hraníc nachádza 3-4 tisíc migrantov, uviedol hovorca tamojšej vlády Piotr Müller.
"V súčasnosti sa v blízkosti poľských hraníc nachádza 3-4 tisíc ľudí, pričom na území Bieloruska je ich viac ako 10 tisíc pripravených prekročiť poľské hranice," povedal po stretnutí za účasti prezidenta Andrzeja. Duda. Jeho slová cituje agentúra RIA Novosti.


Ako už skôr uviedli bieloruskí pohraničníci, pred poľskými bariérami na hraničnej čiare je viac ako 2 tisíc utečencov.


8.novembra sa nelegálni migranti, ktorí opustili územie Bieloruska, prvýkrát pokúsili prekročiť poľské hranice.


Poľské bezpečnostné zložky na mieste hromadenia migrantov použili letectvo. Podľa vyhlásení bieloruského hraničného výboru niektorí z utečencov „prešli k rozhodnejším akciám a začali ničiť poľské bariéry“.
https://russian.rt.com/world/news/925679-polsha-granica-migranty


Posledný príspevok od Kryštof30  ·  16. 11. 2021 o 17:02
597
4

Jde o první oficiální setkání obou vůdců od doby, kdy se Biden v lednu 2021 ujal úřadu prezidenta Spojených států.


Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joe Bidena ve formátu videokonference trvalo asi 3 hodiny 14 minut. Svědčí o tom data China Central Television .


Podle televizního kanálu schůzka začala v 8:46 (03:46 moskevského času). První poločas trval asi 1 hodinu a 56 minut, poté se strany rozešly na přestávku. Druhá část jednání začala v 11:06 pekingského času (06:06 moskevského času) a trvala přibližně 1 hodinu 18 minut.


Jde o první oficiální setkání mezi oběma vůdci od Bidenova nástupu do úřadu v lednu 2021. Dříve si vyměňovali zprávy a telefonovali. Poslední telefonický rozhovor mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem proběhl 10. září.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12933101


Si Ťin-pching a Biden diskutují o strategických otázkách v bilaterálních vztazích


Mírové soužití, vzájemný respekt a vzájemný prospěch by se měly stát základními principy bilaterálních vztahů mezi Čínou a Spojenými státy v nové éře. Oznámil to v úterý čínský prezident Si Ťin-pching během online setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem.


"Shrneme-li zkušenosti a ponaučení z rozvoje čínsko-amerických vazeb, základem vztahů mezi Čínou a Spojenými státy v nové éře by se měly stát tři principy. Zaprvé je to vzájemný respekt," uvedl Si Ťin-pching na webu Čínské lidové republiky. Čínské ministerstvo zahraničí.


"Za druhé, toto je mírové soužití. Obě strany musí dodržovat linii nekonfrontace. Americká strana poukazovala na soužití, ale lze to rozšířit na dvě slova - mírové soužití," řekl prezident ČLR. "A třetím principem je vzájemný prospěch," zdůraznil Si Ťin-pching.


Peking a Washington by se měly zasadit o vytvoření globálního mechanismu spolupráce v oblasti veřejného zdraví a boje proti infekčním chorobám, uvedl prezident Čínské lidové republiky.


"Nová pandemie koronaviru nebude poslední krizí veřejného zdraví, které lidstvo čelí. Čína a Spojené státy by se měly zasadit o mechanismus spolupráce pro globální zdravotní systém, prevenci a kontrolu infekčních chorob a podporovat mezinárodní výměnu a spolupráci," cituje slova. Si Ťin-pchinga na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky.


Si Ťin-pching také řekl, že Peking a Washington musí spory vyřešit konstruktivním způsobem, aby se zabránilo tomu, že se vztahy mezi oběma zeměmi vymknou kontrole. "Čína a Spojené státy musí konstruktivně vyřešit své neshody, aby zabránily tomu, aby se bilaterální vztahy vymkly kontrole," citoval ho web čínského ministerstva zahraničí. "Je jen přirozené, že Čína a Spojené státy mají rozdílné názory. Klíčem je konstruktivně kontrolovat a vyhýbat se jejich nárůstu a zintenzivnění," řekl.


Spojené státy musí přestat politizovat ekonomiku a vyvíjet tlak na čínský byznys pod záminkou zajištění národní bezpečnosti, řekl Si Ťin-pching. "Obchodní a ekonomické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou ze své podstaty vzájemně výhodné, byznys je byznys. Otázky čínsko-amerických obchodních a ekonomických vztahů není třeba politizovat," řekl. "Spojené státy musí zastavit praxi zneužívání a zobecňování konceptu národní bezpečnosti k vyvíjení tlaku na čínské podniky," dodal předseda ČLR.


Si Ťin-pching řekl, že USA by si měly dávat pozor na záležitosti ovlivňující suverenitu a bezpečnost Číny. Flirtování USA s nezávislostí Tchaj-wanu je hra s ohněm, řekl Si Ťin-pching na setkání s Bidenem.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12933147


Posledný príspevok od Boletus  ·  16. 11. 2021 o 10:53
321
1

Kaddáfí je jednou z nejvýraznějších osobností kandidujících na prezidenta. Seznam také zahrnuje vojenskeho velitele na východě země, Chalífa Haftara, hlavu vlády Abdülhamida al-Dbeibah a mluvčího Parlamentu Aguilu Saleha.
Od svržení dlouholetého vládce Muammara Kaddáfího v roce 2011 vládl v severoafrické zemi, která je bohatá na ropu, chaos.
https://orf.at/#/stories/3236490/


Posledný príspevok od SloboLubo  ·  15. 11. 2021 o 01:05
592
0

https://www.youtube.com/watch?v=dkboS0Fxcws


"Doslovny" text vo videu


"Kym vacsina vaha, je hrstka tych co zmenia svet. Kym vacsina hra podla pravidiel, hrstka prepisuje pravidla aby si ich prisposobila. Iba specialne kusy mozu zmenit priebeh hry. Sachmat, piata generacia vonavky, pre panov hry."


korekture sa nebranim


Je to k stihacke piatej generacie s nazvom Sachmat a k jej prezentacii v Dubai. Nie je to tak davno, ked Putin a Sojgu pri vylete v sibiri mali na stole zhodenu korenicku, sachovu figurku na znak sachmatu.


61914dd0a45ad


135
0

Kubánské úřady nečekaně zrušily akreditace novinářů španělské tiskové agentury EFE. Jeji tým byl předvolán a požádán o předání novinarskych průkazů, řekl včera agentuře AFP šéf kanceláře EFE v Havaně Atahualpa Amerise. Úřady neuvedly přesný důvod, ani nebylo jasné, zda jde o dočasné nebo definitivní odebrání akreditace.
Podle Amerise se jedna o 3 redaktory, jednoho fotografa a jednoho kameramana. Nesmi nyni pracovat na Kube.
Sankcionování největší španělské tiskové agentury na světě přichází den před ohlášenou protestní akcí vládního kritika Yuniora Garcíi. Garcia chce demonstrovat na centrální ulici v Havaně, ačkoli úřady oznámily v tomto pripade jeho zatčení.
https://orf.at/#/stories/3236457/


2.2k
33
Irena zverejnil(a) 10. 11. 2021 o 12:00

Digitální rubl bude ruská národní měna, kterou bude emitovat Centrální banka RF v digitální podobě jako doplněk ke stávajícím hotovostním i bezhotovostním prostředkům. Brzy budemít ruský rubl tři podoby: hotovostní, bezhotovostní a digitální. Nová podoba bude fakticky digitálním kódem.


Digitálním rublem bude možné platit jak online, tak i v offline režimu. Jeden digitální rubl se bude rovnat jednomu hotovostnímu nebo bezhotovostnímu.


Jak to bude v praxi?
Emitovat digitální rubl bude Banka Ruska. Algoritmus emise digitální měny bude následující:


Bnaka Ruska bude operátorem platformy digitálního rublu a bude provádět jeho emisi.


CB založí elektronické peněženky finančním organizacím a Federální státní pokladně RF.


Finanční organizace založí peněženky klientům na platformě digitálního rublu.


Jestliže daná finanční organizace zbankrotuje, tak prostředky z peněženky budou pro klienta dostupné přes jakoukoliv jinou finanční organizací.


Federální státní pokladna bude prostřednictvím peněženky zajišťovat činnost rozpočtových organizací. V první etapě budou mít přístup k peněženkám pouze úvěrové organizace, tj. banky.


Podle Koncepce digitálního rublu Banky Ruska budou etapy realizace tohoto projektu následující:


V prosinci 2021 bude vypracován prototyp platformy digitálního rublu.


V I. čtvrtletí 2022 se dvanáct bank připojí k pilotnímu testování digitálního rublu. Testování bude probíhat v průběhu celého roku 2022. Napřed budou k platformě připojeny banky a Federální státní pokladna a potom finanční organizace a fyzické osoby.


Na základě testování bude zformován prováděcí plán průběžné realizace platformy digigálního rublu.


V blízkých osmi letech, asi do roku 2030 by nová forma měny měla být uvedena do oběhu v RF.


Zatím je předčasné mluvit o tom, nakolik je dobrý nový nápad Banky Ruska. Digigální rubl má jak kladné, tak i záporné aspekty, a také možná rizika. K dnešnímu dni asi okolo 63 zemí prostřednictvím centrálních bank plánuje vytvořit na svém území novou digitální měnu.


https://journal.open-broker.ru/research/zachem-nuzhen-cifrovoy-rubl/


https://www.youtube.com/watch?v=t0eeyPhVTx4


Posledný príspevok od jardob  ·  13. 11. 2021 o 20:26
665
3

Pán Gref, priatelia,


Ako povedal pán Gref, v sále máme školákov. Ale sledujú a počúvajú nás aj zástupcovia dospelého publika, profesionáli a zúčastnia sa nášho stretnutia. Chcel by som teda našim chlapcom a dievčatám odkázať: ak sa vám niečo zdá trochu nudné, vopred mi odpustite, ale musím sa porozprávať so všetkými účastníkmi nášho stretnutia.


Začnem všeobecnými vecami.


Technológia umelej inteligencie sa skutočne stala súčasťou našich životov. Dnes je to oblasť, ktorá priťahuje talentovaných, kreatívnych ľudí, ktorí sú pripravení snívať vo veľkom a pracovať na svojich cieľoch. Je to špička vedy a techniky. Je veľmi dôležité uistiť sa, že tieto objavy, ktoré otvárajú skutočne neobmedzené možnosti, nepoškodzujú, ale pomáhajú ľuďom, pomáhajú zachrániť našu planétu a zabezpečiť jej trvalo udržateľný rozvoj.


Dúfam, že o všetkých týchto otázkach budeme určite diskutovať na medzinárodnej konferencii Sber, ktorá sa už stala, citujem pána Grefa, jedným z hlavných globálnych miest na diskusiu o umelej inteligencii.


Som veľmi rád, že sa našej dnešnej diskusie zúčastňujú školáci a študenti z Ruska a iných krajín. Už vytvárate nový technologický svet. Robíte to rukami a hlavami. Ponúkate zaujímavé riešenia – rád uvidím projekty, ktoré ste prezentovali v súťaži Sber.


Najprv by som však chcel zablahoželať vám, pán Gref, a tisíckam vašich zamestnancov k významnému výročiu. Záložne boli založené 12. novembra 1841. Tu sa začína história Sberu. Vyše 180 rokov Sber vždy bola a som si istý, že aj zostane skutočne ľudovou bankou, finančnou inštitúciou, ktorá je pre ekonomiku našej krajiny kľúčová. Stačí povedať, že Sber má vyše 100 miliónov klientov.


Pri úspešnom plnení jeho hlavného poslania aktívne a hlavne úprimne a s nadšením presadzujete myšlienky technického pokroku. Pomocou prelomových riešení sa snažíte prispôsobiť celý ekosystém Sber tak, aby slúžil ľuďom, a poskytujete príklad veľkých zmien, ktoré sa dejú na celom svete.


Doslova pred našimi očami sa formuje úplne iná paradigma toho, ako fungujú spoločnosti, podniky a celé odvetvia. Cieľom nie je len uviesť na trh nový produkt alebo vybudovať efektívne výrobné či obchodné modely. Hlavná vec je zamerať všetku prácu na záujmy a potreby jednotlivých zákazníkov. Dovoľte mi zopakovať, nie je to tovar alebo služba, ale ľudia, ktorí zohrávajú ústrednú úlohu vo všetkých ekonomických procesoch. Táto transformácia sa dotýka nielen ekonomiky, ale aj sociálnej sféry a štátnej správy. V tomto smere samozrejme zohrávajú kľúčovú úlohu Big Data a umelá inteligencia.


V dnešnom svete vyhrávajú tí, ktorí lepšie využívajú silný technologický potenciál v záujme ľudí a ich prosperity. Vyhrávajú celosvetovú súťaž. My, teda Rusko, musíme v tomto smere určite patriť medzi lídrov.


Naše spoločnosti, medzi ktoré patrí aj Sber, vyvíjajú a zavádzajú unikátne riešenia v zdravotníctve a školstve, ochrane životného prostredia a poľnohospodárstve, priemysle a doprave. Musíme celoplošne urýchliť digitálnu transformáciu a čo najskôr prejsť od izolovaných experimentov a pilotných iniciatív ku komplexným projektom s aplikáciami AI, predovšetkým v oblastiach, ktoré určujú kvalitu života. Jedným slovom, technológie budúcnosti musíme sprístupniť už teraz a zabezpečiť, aby slúžili všetkým občanom krajiny a našim národným rozvojovým cieľom. To je poslaním štátu, vedcov, inžinierov a inovatívnych podnikov.


Priatelia,


Musíme dôkladne analyzovať naše plány rozvoja pre priemysel, sociálnu sféru, dopravu, spoje a telekomunikácie. Plány musia byť zosúladené a úzko koordinované s odvetvovými a regionálnymi stratégiami pre zavádzanie umelej inteligencie a, samozrejme, s napredovaním celej našej rozvojovej agendy.


Načo sú vlastne technológie budúcnosti, ak má určité mesto alebo osada stále nekvalitnú komunikáciu alebo úplne chýba internet (to je, žiaľ, stále realita, a hoci sa prípady ťažko hľadajú, existujú), alebo ak zdravotnícky pracovník, učiteľ alebo agronóm nemá potrebné vybavenie a zručnosti na jeho používanie?


Myslím si, že je mimoriadne dôležité – a chcem na to upozorniť ruskú vládu – bezodkladne spustiť program odbornej prípravy pre špecialistov v jednotlivých odvetviach, ktorý im poskytne pracovné znalosti o umelej inteligencii. Musí sa to urobiť teraz.


Dovoľte mi pripomenúť, že na našom poslednom stretnutí pred rokom sme sa dohodli, že pomôžeme podnikom pri modernizácii technológií a ponúkneme daňové úľavy spoločnostiam a organizáciám, ktoré nakupujú domáci softvér, počítače a telekomunikačné zariadenia.


Žiaľ, tieto a ďalšie rozhodnutia ešte neboli prijaté, stále sú v úradnom jazyku „koordinované“ alebo, ako hovoria byrokrati, „čakajúce“. Proces sa zjavne naťahuje a o tejto téme budeme s kolegami diskutovať podrobnejšie, ale musím zdôrazniť, že problémy rýchleho technologického rozvoja nevyriešime takým pomalým tempom.


Dovoľte mi zopakovať. Technológie sa vyvíjajú exponenciálne, s kolosálnou, výbušnou rýchlosťou priamo pred našimi očami. Ešte prednedávnom by to všetko vyzeralo ako zo sci-fi. Ale teraz ruský automobilový priemysel, náš automobilový priemysel stále napreduje v pomerne tvrdej konkurencii. Konštruujú sa vozidlá, ktoré dokážu jazdiť za zníženej viditeľnosti, v snehovej búrke, na snehu, a to nielen na testovacej ploche, ale aj v reálnom živote. Spoločnosť Yandex sa chystá v Moskve spustiť prvú taxislužbu bez vodiča, aj keď v testovacom režime. Videl som to na vlastnej koži a musím povedať, že je to pôsobivé.


Musíme čo najrýchlejšie odstrániť všetky nadmerné prekážky pri navrhovaní a zavádzaní pokročilých riešení vrátane AI, aby sme vytvorili regulačné a právne prostredie zodpovedajúce úrovni technologického pokroku.


Je však potrebné zvážiť aj ďalšie aspekty – kto nesie zodpovednosť za škody, ak napríklad auto bez vodiča spôsobí dopravnú nehodu, a vo svete už boli hlásené prípady, keď úrady nevedeli, ako majú postupovať. To dáva priestor otázkam, ako zabezpečiť činnosť a v niektorých prípadoch nečinnosť robotov a algoritmov AI.


https://en-kremlin-ru.translate.goog/events/president/news/67099?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=nui


Posledný príspevok od val  ·  13. 11. 2021 o 17:17
549
2
Ludvík zverejnil(a) 13. 11. 2021 o 10:25

7.11.1917 a 8.11.2021
Jan Campbell


https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/7-11-1917-a-8-11-2021-1/


https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/7-11-1917-a-8-11-2021-2/


"Lokální revoluce v ČR, která nabírá síly od 8.11, je pro KSČM a ke sjednocení ochotná levicová hnutí unikátní historická příležitost definovat se jako protestní síla v duchu marxismu. Marxismus je dnes globalizovaný. I proto je silný v oboru filozofie, sociologie a politických věd, přesahuje do uměnovědných disciplín, včetně přírodních a historických věd a v neposlední řadě i do estetiky. Marx je zajímavý tím, že miloval klasickou literaturu, na ní ilustroval řadu podstatných problémů a pokládal svoji práci za uměleckou s patřičnou ironií a humorem. Odkazy na antické dramatiky, Danta, Shakespeara, Goetha a podobné dokazují tvrzení."


Posledný príspevok od jajajaja  ·  13. 11. 2021 o 14:26
3.9k
50
Karlos zverejnil(a) 10. 11. 2021 o 18:29

S ohledem na skutečnost, že je to původně z Aeronetu to beru s rezervou! Má někdo nějaké bližší informace???? Mě to nehraje, letadla Z Ruska plná turistů.


https://cz24.news/velka-vzboura-ve-vladivostoku-rusove-se-probouzi-rusko-jako-prvni-slovanska-zeme-na-svete-zavedla-orwellovsky-total-control-a-lide-se-bouri-a-prosi-ve-videich-vladimira-putina-o-pomoc-v-cele-zemi-b/


Posledný príspevok od Karlos  ·  12. 11. 2021 o 20:21
114
0

Program summitu, ktorému predsedá Nový Zéland, obsahuje body o hospodárskej obnove krajín regiónu po pandémii a kľúčových oblastiach práce APEC do roku 2040.


Po samite prijali účastníci záverečnú deklaráciu ekonomických lídrov APEC na rok 2021 a akčný plán Aotearoa.




Prezident Ruska Vladimir Putin : Vážená pani predsedajúca, kolegovia,


Rovnako ako ostatní rečníci, aj ja by som sa chcel v prvom rade poďakovať našim partnerom z Nového Zélandu, súčasnému predsedovi fóra APEC, za prácu, ktorú tento rok vykonali v ťažkých podmienkach pandémie.


Najmä myšlienka usporiadať v júli mimoriadny summit APEC na diskusiu o boji proti koronavírusu bola aktuálna a užitočná.


Naša súčasná diskusia je logicky zameraná na otázky sociálno-ekonomickej obnovy a prekonania pandémie s cieľom zabezpečiť udržateľný a dlhodobý rast v ázijsko-pacifickej oblasti.


Ako poznamenala generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva, stále existuje veľa problémov, no globálna ekonomika sa postupne dostáva z krízy. Nedávne prognózy totiž ukazujú, že do konca tohto roka sa svetový HDP zvýši o 5,9 percenta. Navyše, toto číslo bude ešte vyššie pre ekonomiky APEC – v priemere 6,4 percenta.


Čo sa týka Ruska, z hľadiska rastu HDP sme sa už vrátili na predpandemické úrovne a podľa nášho odhadu to bude v roku 2021 až o 4,7 percenta. Samozrejme, nie je to najvyššie číslo v regióne, ale nie je buď najnižšie. Je to dobré číslo pre našu ekonomiku.


Zároveň mnohé sociálno-ekonomické a iné problémy, o ktorých ste vy, kolegovia, už hovorili, pretrvávajú v ázijsko-pacifickej oblasti a vo svete. Samotný koronavírus ešte zďaleka nie je porazený. Stále sa môžu objaviť nové, ešte nebezpečnejšie kmene tohto vírusu. Nie je teda prehnané povedať, že je životne dôležité nepoľaviť v našom úsilí v boji proti pandémii a urobiť všetko potrebné na posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti v našich krajinách a zlepšenie ich zdrojov a technologickej základne. Prirodzene, podstatné vybudovanie medzinárodnej spolupráce v medicínskej a farmaceutickej oblasti by uľahčilo riešenie týchto ambicióznych cieľov.


Úloha Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je v tomto kontexte čoraz dôležitejšia. Jeho činnosť si určite zaslúži všestrannú podporu. Je neprijateľné podnikať kroky, ktoré môžu zasahovať do výsad WHO, ktorá pôsobí pod záštitou Organizácie Spojených národov.


S našou spoločnou podporou môže WHO uskutočniť rozsiahlu imunizáciu s väčšou intenzitou, pretože, bohužiaľ, ako tu niektorí rečníci tiež poznamenali, mnohé krajiny, ktoré potrebujú vakcíny, k nim nemajú prístup.


Deje sa to z viacerých dôvodov, vrátane nekalej konkurencie, protekcionizmu a nedostatku ochoty niektorých krajov vzájomne uznávať vakcíny a očkovacie certifikáty. WHO by mohla urýchliť postupy na predbežnú kvalifikáciu nových vakcín a liekov, teda posúdenie ich kvality, bezpečnosti a účinnosti.


Na nedávnom summite G20 Rusko svojim partnerom navrhlo, aby si čo najskôr preštudovali otázku vzájomného uznávania národných vakcín a certifikátov. Som presvedčený, že čím skôr sa tak stane, tým ľahšie bude úplné obnovenie globálneho podnikania, cestovného ruchu a iných aktivít.


Chcel by som zdôrazniť, že naša krajina naďalej pomáha všetkým krajinám, ktoré to potrebujú, dodávkami vakcín, liekov, vybavenia, testovacích systémov a individuálnej ochrany.


Rusko, ako je známe, ako prvé na svete zaregistrovalo vakcínu proti COVID-19, Sputnik V. K dnešnému dňu je schválená v 71 krajinách s celkovým počtom obyvateľov viac ako štyri miliardy ľudí. Preukázala svoju vysokú bezpečnosť a vysokú účinnosť.


Okrem dvojzložkovej vakcíny Sputnik V Rusko vyvinulo a používa jednozložkovú vakcínu Sputnik Light, ktorá sa môže použiť okrem iného na zvýšenie účinnosti iných vakcín. Ponúkame ho aj našim partnerom.


kolegovia,


Pandémia odhalila, že pre všetky národy je mimoriadne dôležité, aby mali voľný a nediskriminačný prístup k životne dôležitému tovaru, službám, zdrojom a technológiám.


Rusko je proti protekcionizmu v globálnej ekonomike a obchode a obhajuje ukončenie používania jednostranných a politicky motivovaných obmedzení v záujme boja o trhy a odstraňovania konkurentov. Pevne veríme, že zachovanie a zlepšenie multilaterálneho obchodného systému, ktorého jadrom je Svetová obchodná organizácia, je v záujme celého medzinárodného spoločenstva.


Na konci novembra, Ženeva bude hostiť 12. ročník ministerskej konferencii WTO, sa zástupcovia zo všetkých našich ekonomík, ktoré sa zúčastňujú. Navrhoval by som ich viesť k vypracovaniu kompromisných dohôd v obchode, ktoré prispejú k rozšíreniu vzájomných hospodárskych a technologických výmen. Rusko je pripravené prispieť k tejto práci.


Naša krajina má záujem o čo najužšiu spoluprácu s ekonomikami APEC v oblasti digitalizácie. Digitálne technológie sú dobrým základom pri riešení komplexnej úlohy zlepšovania konektivity v ázijsko-tichomorskom regióne a pri rozvoji infraštruktúry a dopravných a logistických koridorov.


Za prioritné oblasti spolupráce medzi členmi APEC na digitálnej dráhe považujeme výmenu pokročilých skúseností v zavádzaní digitálnych technológií do tradičných ekonomických sektorov, školenie relevantného personálu, zdokonaľovanie regulačného rámca informačnej sféry, rozvoj komunikačných systémov a komunikačných liniek, a používanie AI.


Pokračovanie nabudúce. /doplnené/


Prirodzene, pri diskusii o otázkach spolupráce medzi ekonomikami APEC pri riešení naliehavých globálnych a regionálnych problémov musíme vziať do úvahy skutočnosť, že zmena klímy je veľmi vážnou výzvou.


Svojho času APEC z iniciatívy Ruska schválil zoznam produktov, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia a pomáhajú zachovať prírodné zdroje. Ekonomiky fóra sa zaviazali poskytnúť preferenčné obchodné požiadavky pre tieto produkty. Takže určite podporujeme návrh predsedníctva Nového Zélandu na rozšírenie zoznamu týchto komodít. Na tejto práci sa budú najaktívnejšie podieľať ruskí odborníci.


Vo všeobecnosti sa domnievame, že obchodná politika môže urobiť viac v boji proti globálnemu otepľovaniu a podporiť zavádzanie pokročilých technológií na zníženie emisií skleníkových plynov.


Adaptácia globálnej ekonomiky na nové, prísnejšie environmentálne požiadavky a prechod na „čisté“ zdroje energie by zároveň mali zohľadňovať celú škálu otázok sociálno-ekonomického rozvoja a prísne vychádzať z univerzálnych dohôd stanovených v rámci OSN.


kolegovia,


Všetky tieto naliehavé otázky spolupráce APEC sú premietnuté do Záverečnej deklarácie ekonomických lídrov APEC 2021 a Plánu implementácie dlhodobých rozvojových cieľov APEC do roku 2040. Tieto dokumenty boli pripravené na schválenie po summite. Rusko ich určite podporuje. Veríme, že oba dokumenty sú dobrým základom pre ďalšiu podporu spolupráce v rámci fóra pri hľadaní kolektívnych odpovedí na najnaliehavejšie výzvy a hrozby v ázijsko-tichomorskom regióne.


Rád by som uviedol ešte jeden bod, ktorý považujeme za dôležitý. Väčšia koordinácia s ostatnými regionálnymi fórami a organizáciami so súhlasným programom by zefektívnila výkon APEC. Mám na mysli Euroázijskú hospodársku úniu, Združenie krajín juhovýchodnej Ázie a Šanghajskú organizáciu spolupráce. Rusko urobí všetko pre to, aby to uľahčilo. Vo všeobecnosti máme v úmysle aktívne sa podieľať na rozvoji konštruktívnej a vzájomne výhodnej spolupráce v celom rozsiahlom ázijsko-tichomorskom priestore.


Na záver by som chcel popriať úspech našim priateľom z Thajska, ktorí preberajú predsedníctvo APEC. Určite sa môžete spoľahnúť na našu podporu a pomoc.


Ďakujem za tvoju pozornosť.


https://en-kremlin-ru.translate.goog/events/president/news/67098?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=nui


448
4

Sber sa pripojil k partnerstvu Rady Európy s technologickými spoločnosťami. Oficiálna ceremónia podpisu sa konala 10. novembra na medzinárodnej konferencii Sberbanky Artificial Intelligence Journey. Zástupca generálneho tajomníka Rady Európy Bjørn Berge prišiel do Moskvy, aby sa zúčastnil na podujatí. Strany sú nastavené tak, aby si vymieňali informácie, názory a osvedčené postupy a zároveň rozvíjali interakciu a partnerstvo v oblastiach špičkových technológií.


Rámec partnerstva medzi Radou Európy a poprednými svetovými technologickými firmami bol schválený v roku 2017 a je v podstate platformou, na ktorej Rada Európy spolupracuje a konzultuje podniky o nových technologických projektoch. Cieľom partnerstva je uľahčiť výmenu skúseností a názorov s ohľadom na agendu ľudských práv Rady Európy v digitálnej oblasti.


Rada Európy už má podobné partnerské zmluvy so 14 poprednými svetovými technologickými spoločnosťami vrátane spoločností Google, IBM, Facebook (Meta), Microsoft, Apple a ďalších. Kaspersky Lab je účastník programu zastupujúci Rusko.


Pozvanie zapojiť sa do partnerského programu Rady Európy so špičkovými svetovými technologickými spoločnosťami je výsledkom dôležitej úlohy spoločnosti Sber v rozvoji oblasti AI v Rusku a jej aktívnej účasti na diskusiách medzinárodných organizácií o regulácii AI. Sber je kompetenčné centrum pre celoštátny projekt AI a implementuje dohodu s vládou Ruska o rozvoji AI, oblasti špičkových technológií. Zástupcovia Sberbank sa zúčastňujú vo výboroch Rady Európy ako experti (jeden z nich predsedal Konzultačnej a osvetovej skupine, ktorá medzivládne konzultácie v rámci Ad hoc výboru Rady Európy pre umelú inteligenciu vykonával) a sú členmi ruských delegácií v iných medzinárodných organizáciách zaoberajúcich sa AI. otázky regulácie technológií (UNESCO, OECD, ISO atď.).


Odborná podpora spoločnosti Sber je zameraná na implementáciu spoločnej dohody s ruskou vládou o rozvoji high-tech oblasti umelej inteligencie a presadzovaní štatútu centra excelentnosti federálneho projektu umelej inteligencie.


Alexander Vedyakhin, prvý podpredseda výkonnej rady Sberbank:


„Regulačné otázky vo vývoji a aplikácii umelej inteligencie majú zásadný význam pre budúcnosť ľudstva. Odvíja sa pred nami štvrtá priemyselná revolúcia, ktorá preniká do všetkých oblastí nášho života a pretvára svet okolo nás. To, akú budúcnosť si budujeme a ako reagujeme na výzvy, ktoré pred nami stoja, závisí od toho, ako používame technológiu AI. V súvislosti s rozvojom technológie AI musíme stanoviť spoločné základné pravidlá pre ľudskú interakciu. Len tak môžeme vytvoriť a úspešne škálovať spravovateľnú, interpretovateľnú, spoľahlivú a nediskriminačnú umelú inteligenciu v prospech celého ľudstva. Partnerstvo medzi Radou Európy a poprednými technologickými firmami je dôležitým miestom na riešenie týchto problémov. “


Bjørn Berge, zástupca generálneho tajomníka Rady Európy:


„Je v záujme nás všetkých, aby sme posilnili partnerstvo pri vývoji technológií v prospech ľudí. Vo svojej práci sa Rada Európy snaží vymieňať si názory, informácie a osvedčené postupy s rôznymi zainteresovanými stranami. V tomto smere sa Sber etabloval ako aktívna a spolupracujúca strana, najmä pokiaľ ide o diskusiu o regulácii AI. A s potešením oznamujeme, že teraz bude naša spolupráca so Sberom ešte aktívnejšia a plodnejšia.“


Ivan Soltanovsky, stály predstaviteľ Ruskej federácie pri Rade Európy:
„Medzinárodná spolupráca v oblasti nových technológií je dnes najsľubnejšia z hľadiska rozvoja humanitárnych väzieb na zabezpečenie dodržiavania ľudských práv. Technológie, najmä umelá inteligencia, majú obrovský vplyv na celé ľudstvo, preto je nadviazanie dialógu v tejto oblasti a zbližovanie pozícií ku kontroverzným otázkam mimoriadne dôležité. Som presvedčený, že nadviazané partnerstvo medzi Sber a Radou Európy umožní, aby hlasy domácich technologických spoločností počulo široké medzinárodné publikum.


https://www.sberbank.com/news-and-media/press-releases/article?newsID=5704408e-c14a-43e2-850e-79bd788bcfb5&blockID=7®ionID=77&lang=en&type=NEWS


PS: Mapa krajín Rady Európy do veľkej miery (okrem UK a Írska) korešponduje s projektom jednotného priestoru od Lisabonu po Vladivostok


Posledný príspevok od JankaS  ·  11. 11. 2021 o 13:24
7.6k
160

Roszdravnadzor nařídil teritoriálním orgánům informovat Vyšetřovací výbor a prokuraturu o antivaxerech. Úřad požaduje odhalovat občany „aktivně šířící vědomou lež o škodlivosti očkování“ proti COVID-19 a o účastnících v protiočkovací kampani, a to se zvláštním ohledem na odhalování lékařů, kteří jsou protivníků očkování.
„Do tří dnů je nutné písemně informovat Roszdravnadzor o předání informací prokuratuře nebo vyšetřovacím orgánům regionů,“ tvrdí se v materiálu.
Trestat je navrhují podle paragrafů o veřejném šíření nepravdivých z hlediska veřejnosti důležitých informací s těžkými následky.


Dokument podepsala šéfka Roszravnadzoru Alla Samojlova.


https://ria.ru/20211104/antiprivivochnik-1757664647.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


https://medvestnik.ru/content/news/Roszdravnadzor-poruchil-sotrudnikam-soobshat-o-vrachah-antiprivivochnikah-v-sledstvennye-organy.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


Posledný príspevok od vito  ·  10. 11. 2021 o 22:54
91
0

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin sa môžu osobne stretnúť na rozhovoroch začiatkom roka 2022 a vystúpiť prostredníctvom videokonferencie do konca tohto roka, informovali v stredu ruské noviny Kommersant s odvolaním sa na zdroje.


Biden sa stretol s Putinom v júni v Ženeve so vzťahmi na najnižších úrovniach po studenej vojne a znepokojený radom problémov vrátane Ukrajiny, Sýrie a uväznenia kritika Kremľa Alexeja Navaľného.


Správa Kommersant uviedla, že obe strany sa ešte nedohodli na podrobnostiach nového kola rozhovorov, ale predbežným plánom bolo uskutočniť videokonferenciu do konca tohto roka, po ktorej bude nasledovať osobné stretnutie začiatkom budúceho roka.


Noviny uviedli, že obaja lídri budú diskutovať o súbore dohôd, ktoré dosiahli na ženevskom summite, a že rozhovory budú mať rozsiahly program.


Kremeľ v utorok novinárom povedal, že zatiaľ neexistuje pevný časový rámec pre nové kolo rozhovorov, ale Moskva aj Washington sa zhodli, že sú potrebné.


"Existuje porozumenie, že je potrebné stretnutie a že komunikácia medzi oboma prezidentmi by mala pokračovať," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.


https://www.reuters.com/world/biden-putin-may-meet-talks-person-early-2022-kommersant-2021-11-10/


2.6k
9
Um zverejnil(a) 8. 11. 2021 o 21:14

Naväzujem na tento príspevok
https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/3686/vedlajsie-ucinky-vakcin-cast-3/2#post-41765


...a nechávam tu strojový preklad aj s dodatočným mojím doplnením.


Festival Travisa Scotta „Astroworld“ skončil zabitím najmenej ôsmich ľudí. Šou sa však nikdy nezastavila. Práve naopak, bola to šou temných obrazov, ktoré niektorí popisovali ako „klopanie na brány pekla“. Tu je pohľad na šialenstvo, ktorým bol Astroworld 2021.


6189801910329


Správy z festivalu Astrowold , ktorý sa konal 5. novembra v Houstone, sú desivé. Koncert Travisa Scotta, ktorý prítomní označili za „temný a pekelný“, bol miestom najmenej ôsmich úmrtí a nespočetných zranení. Počas celého času a napriek prosbám verejnosti sa šou nikdy nezastavila. Keď Travis vystupoval pred pozadím, ktoré niektorí popisovali ako „brány pekla“, ochranka odnášala bezvládne telá.


Čoskoro po koncerte boli sociálne médiá zaplavené účtami návštevníkov koncertu, ktorí počas akcie cítili „temnú energiu“, čo mnohých podnietilo k tomu, aby vyhlásili, že celá vec bola satanskou rituálnou obeťou. Tieto podozrenia sa len posilnili, keď sa objavili správy, že niekoľko ľudí v dave (a aspoň jeden ochrankár) bolo „pichnutých“ ihlou. Nielenže títo ľudia dostali injekciu neznámej drogy, ale tieto útoky vyvolali v dave paniku, ktorá viedla k tomu, že ľudia omdlievali a boli ušliapaní.


Tu je pohľad na šialenstvo, ktorým bol Astroworld 2021.


Strašidelná propagácia


Pred viac ako štyrmi rokmi som publikoval článok How Travis Scott Got Recruited by the Industry, kde som vysvetlil, ako sa symbolika okolo neho drasticky zmenila po tom, čo sa zaplietol s Kardashiankami. Odvtedy sa veci stali len temnejšími a satanskejšími. Divný fakt: Festival sa konal v deň 66. narodenín Kris Jenner.
Rýchly posun vpred pár dní pred festivalom Astroworld 2021: Scott vydáva pieseň Escape Plan (únikový plán). Toto je najlepší komentár na YouTube.


618980ba064e6
Skutočne, tí, ktorí zomreli na Astroworlde, doslova nemohli uniknúť.


Toto je umenie, ktoré sprevádzalo pieseň.
618980e0e0c55
Scottovo umenie, ktoré falšuje neslávne známy titul „batch boy“ týždenníka Weekly World News, obsahuje desivé slová „Skutočná dystopia je tu!“ a „Keď príde koniec, je to naozaj začiatok“.


Propagácia okolo festivalu Astroworld je celá o smrti a portáloch.
61898111bd6d4
Ľudia sú nasávaní do „iného vesmíru“ pod drobnohľadom okultnej elity. Bohužiaľ, presne to sa stalo na skutočnom festivale.


6189812ae34e6
Tento obrázok propagujúci túto udalosť je podobne desivý: Oči elity, ktorá bdie nad týmto epicentrom temnej vibračnej energie, ktorým bol festival Astroworld.


Ako uvidíte, na festivale skutočne prebiehala „temná vibračná energia“.


Astroworld festival konal 5. novembra, čo je niekoľko dní po Samhain - staroveký festival smrti a obete. O týždni okolo 1. novembra je známe, že je to ročné obdobie, kedy je „závoj“ medzi týmto svetom a „podsvetím“ ten najtenší. V okultných kruhoch sa Samhain stále pozoruje a oslavuje sa zvieracími a ľudskými obetami.


Všetko o Astroworlde je vhodne o „bráne do iného sveta“.
6189816ee26c6
Prehliadka začala ohnivou, pekelnou horou, v ktorej sa na verejnosť pozerá obrovská očná guľa.


618981a75c7b6
Počas celej show sa táto diera v hore mení na špirálovitý portál. Spevák Scott predo ňou.


618981dc1fdee
Vo vnútri tohto „portálu“ bolo niekedy napísané: „Uvidíme sa na druhej strane“. Strašidelné.


Netrvalo dlho a show sa zmenila na chaos, pretože pohyb davu spôsobil, že ľudia omdlievali a boli ušliapaní.


61898210c36b8
Policajné vozidlo prepravujúce mŕtvu alebo zranenú osobu sa pokúša opustiť miesto.


Aj keď mdloby počas týchto udalostí nie sú nezvyčajné, Astroworld sa zmenil na masaker. Keď sa zranilo viac ľudí, ľudia žiadali, aby sa show zastavila, ale nikdy sa tak nestalo.


V tomto znepokojujúcom videu sa ľudia pokúšajú upútať pozornosť festivalového personálu a kričia „zastavte predstavenie“, pretože „niekto umiera“ ... bezvýsledne.
https://twitter.com/barb_status/status/1457052857673388039?s=20

V tomto ďalšom znepokojujúcom videu je vynášané možné mŕtve telo... ako sa Travis Scott na toto pozerá a strašidelne spieva.
https://twitter.com/selankasgomez/status/1456979794227351553?s=20

Uprostred tohto chaosu dostali ľudia v dave injekciu neznámej látky pomocou ihly, vrátane ochrankára, ktorý dostal pichnutie do krku.



Náčelník policajného zboru v Houstone, Troy Finner, práve potvrdil to, čo nám bolo povedané... menovite, že najmenej jednej osobe bolo niečo injekčne podané ihlou – a mohlo ich byť viac.


Náčelník Finner povedal, že ochrankár, ktorý na akcii pracoval, cítil pichnutie v krku od neznámeho útočníka, keď sa snažil zadržať občana – a rýchlo upadol do bezvedomia. Finner hovorí, že stráž bol oživený použitím NARCANu... a že zdravotnícky personál skutočne videl niečo na jeho krku, čo naznačovalo, že bol bodnutý injekčnou striekačkou.


Finner tiež povedal, že niektorí ľudia boli pošliapaní, takže sa zdá, že existuje zmes dôvodov, prečo boli ľudia zranení / omdleli ... a možno prečo niektorí zomreli. Celkový počet ľudí, ktorí zomreli, zostáva na 8 a prebiehajú pitvy, aby sa určili príčiny smrti každého z nich. (…)


Mnohí tu budú hľadať, či existujú nejaké dôkazy, ktoré by naznačovali, že tých 8 ľudí, ktorí doteraz zomreli, mohlo dôjsť k zástave srdca vonkajším vplyvom alebo treťou stranou... menovite možným vinníkom, ktorý údajne odchádzal a injekčné podanie injekčnou striekačkou.
– TMZ, ASTROWORLD BEZPEČNOSŤ V KRKU



Ušliapaný dav, mnoho mrtvých a zranených.
618983af40256


V jednom momente ľudia skutočne skandovali „zastavte show“.
https://www.tiktok.com/@unleashthetea/video/7027470657789152517?sender_device=pc&sender_web_id=7028259193410045445&is_from_webapp=v1&is_copy_url=0

Ale šou sa nikdy nezastavila. V skutočnosti to bolo crescendo pekelných, okultných elitných obrazov.


6189843284e23
Na jednom mieste bola hora plná strašidelných očí, ktoré sledovali, ako ľudia doslova umierali.


6189844eb3c08
Ku koncu šou sa nad portálom objavili obrie ruky.


Veľa fanúšikov Travisa Scotta odchádzalo zo show traumatizovaných a úplne presvedčených, že boli svedkami niečoho démonického.


Tu je účet od fanúšika, ktorý sa zúčastnil predstavenia a bol svedkom niekoľkých ľudí v bezvedomí alebo mŕtvych. Spomína aj fakt, že VIP sekcia ľudí – v ktorej sa nachádzali celebrity a ľudia, ktorí zaplatili tisíce dolárov za lístok – boli svedkami chaosu v úplnom bezpečí... a nechceli vo svojej sekcii vidieť zranených ľudí.
https://www.instagram.com/tv/CV7DxlOlJlI/


Na záver
Všetko okolo Astroworldu 2021 bolo temné, strašidelné a predtucha bola až do jadra znepokojujúca. V správach ľudí, ktorí zažili šou naživo, sa spomínajú zvláštne „vibrácie“, ktoré bolo možné počuť. Počas celej show hral cez Scottove piesne hlasný, znepokojujúci syntezátor, ktorý vystúpeniu dodal mrazivú, hororovú filmovú kvalitu.


Skutočnosť, že sa posledné chvíle najmenej ôsmich ľudí odohrali v tomto strašidelnom prostredí, pred doslovným portálom do pekla, je skrátka ťažko uchopiteľná myšlienka. Avšak, toto je presne ten typ energie chorých, okultne zmýšľajúcich jedincov, ktorí sa snažia vytvárať a využívať prostredníctvom mega-rituálov.


Bola táto šou zámerne vyrobená tak, aby sa počas týždňa Samhainu zmenila na ľudskú obetu? Ťažko povedať. Jedno je však isté: Keď sa urobí všetko pre to, aby bola udalosť čo najtmavšia a najdémonickejšia, dejú sa temné a démonické veci. Nenechajte sa vtiahnuť do toho portálu.


6189852637735


Posledný príspevok od DušanBe  ·  10. 11. 2021 o 09:05
847
9
Ferry zverejnil(a) 9. 11. 2021 o 11:33

Predstavitelia Poľska a Nemecka prosia EÚ o pomoc s migrantmi, ktorí húfne putujú do Poľska. “Nezvládneme to”


https://www.hlavnespravy.sk/morawiecki-bieloruska-migracna-kriza-ohrozuje-bezpecnost-celej-eu/2745916


Takže, najprv sa EU vzhrážala poľsku kvôli reforme súdnictva. Na to poliaci reagovali hrozbami o vystúpení z EU. Na to EU reagovala ... zvýšením počtu migrantov na poľských hraniciach? Ved merkelica ma dobré kontakty na kadejaké dopravné prostriedky, ktoré vyvážajú imigrantov do EU. Zaujímavú ping-pong hru to hrá poľsko s EU. Len ta hra nebude mať víťaza.


Posledný príspevok od Miroslav Miroslavovic  ·  9. 11. 2021 o 21:39
54.1k
301
Uzavretá
Oracle_911 zverejnil(a) 27. 1. 2021 o 08:42

Ute kmeň v štáte Utah žiada o výnimku zo zákazu vrtania čo nariadil Biden:
https://www.theepochtimes.com/your-order-is-a-direct-attack-utah-tribe-seeks-exemption-from-biden-drilling-pause_3669137.html
Biden je nielen rakordman v podpisovaní v prezidentských nariadení, ale ani nevie, čo podpisuje lebo je bábkou:
https://www.zerohedge.com/political/preview-bidens-executive-orders-next-week
Texas pozastavil plnenie jedného nariadenia, konkrétne 100 dňové moratórium na deportáciu ilegálov:
https://www.zerohedge.com/political/federal-judge-bars-bidens-100-day-deportation-ban
Biden má 145 miliónov problémov vo forme špinavých peňazí:
https://www.zerohedge.com/political/biden-2020-run-backed-145-million-dark-money
Buiden lobuje za Navalnyj (pochybujem, že vie, že o koho ide) a už všetci vedia, že kto stojí za ním:
https://www.zerohedge.com/geopolitical/biden-confronts-putin-navalny-election-interference-solarwinds-hack-1st-phone-call
https://www.zerohedge.com/geopolitical/foreign-states-are-clearly-behind-pro-navalny-rallies-say-russian-lawmakers
Aj medzi Demokratmi sa nájdu patrioti resp. tým ktorým dochádza, že označiť za teroristov cca 50% amerických občanov je zlý nápad:
https://www.nationalreview.com/news/tulsi-gabbard-domestic-terrorism-bill-is-a-targeting-of-almost-half-of-the-country/
Polícia Seattle už nemá trpezlivosť s výtržníkmi z rady Antifa/BLM:
https://www.theepochtimes.com/seattle-interim-police-chief-announces-tougher-policy-on-protest-vandalism_3668800.html
Zaujímavý článok od amerického intelektuála:
https://www.ekathimerini.com/261462/article/ekathimerini/comment/new-mccarthyism-will-prove-an-orwellian-mistake-says-us-historian
A dve zaujímavé videá:
https://rumble.com/vdao2v-ep.-2388a-people-are-seeing-the-destruction-of-the-economy-in-real-time.html
https://rumble.com/vdao9j-ep.-2388b-the-decision-on-timing-was-left-to-trump-decision-was-made-messag.html


Posledný príspevok od Tiamat  ·  9. 11. 2021 o 16:16
847
5

Čo si o tom myslíte?
Zvýšia sa mzdy na upokojenie davu?


https://www.investicne.sk/2021/10/14/inflacia-rast-miezd/


Reálne mzdy vo väčšine vyspelých krajín za posledných dvadsať rokov rástli pomalšie ako produktivita práce. Vzhľadom na rastúcu infláciu prijali vlády prerozdelenie bohatstva a príjmov za svoju najvyššiu prioritu.


Zmena prerozdeľovania príjmov je aktuálne témou vo viacerých krajinách. Niektorí svetoví politici ju označili za prioritu číslo jedna. Vyjadril sa tak nový japonský premiér Fumio Kishida, predseda britskej vlády Boris Johnson, či kandidátka na prezidentku Francúzska Anne Hidalgová.


Výzvy na prerozdelenie bohatstva nie sú prekvapujúce. Po každej hospodárskej kríze rozdiely spravidla platy rastú. Vlády musia nájsť spôsob, ako to urobiť. Najviac pravdepodobným scenárom je zvýšenie daní pre najbohatších.


Reálne mzdy vo väčšine vyspelých krajín za posledných dvadsať rokov rástli pomalšie ako produktivita práce. Vzhľadom na rastúcu infláciu prijali vlády prerozdelenie bohatstva a príjmov za svoju najvyššiu prioritu.


Zmena prerozdeľovania príjmov je aktuálne témou vo viacerých krajinách. Niektorí svetoví politici ju označili za prioritu číslo jedna. Vyjadril sa tak nový japonský premiér Fumio Kishida, predseda britskej vlády Boris Johnson, či kandidátka na prezidentku Francúzska Anne Hidalgová.


Výzvy na prerozdelenie bohatstva nie sú prekvapujúce. Po každej hospodárskej kríze rozdiely spravidla platy rastú. Vlády musia nájsť spôsob, ako to urobiť. Najviac pravdepodobným scenárom je zvýšenie daní pre najbohatších.


V posledných dvoch desaťročiach rast zaostával reálnych miezd za rastom produktivity práce takmer vo všetkých vyspelých krajinách. Podľa databázy Európskej komisie – AMECO, bol nárast produktivity v rokoch 2000 až 2016 v Európskej únii až štyrikrát vyšší ako rast reálnych miezd.


Medzi členskými krajinami sú veľké rozdiely. Rast produktivity v tomto období trojnásobne predbehol rast miezd v Nemecku a Chorvátsku a dvojnásobne v Poľsku a Rakúsku. V Maďarsku, Rumunsku a Grécku sa reálne ohodnotenie dokonca znížilo, pričom skutočná produktivita práce narástla. Teraz nadišiel čas tieto nerovnosti zrovnať.


Reálne mzdy vo väčšine vyspelých krajín za posledných dvadsať rokov rástli pomalšie ako produktivita práce. Vzhľadom na rastúcu infláciu prijali vlády prerozdelenie bohatstva a príjmov za svoju najvyššiu prioritu.


Zmena prerozdeľovania príjmov je aktuálne témou vo viacerých krajinách. Niektorí svetoví politici ju označili za prioritu číslo jedna. Vyjadril sa tak nový japonský premiér Fumio Kishida, predseda britskej vlády Boris Johnson, či kandidátka na prezidentku Francúzska Anne Hidalgová.


Výzvy na prerozdelenie bohatstva nie sú prekvapujúce. Po každej hospodárskej kríze rozdiely spravidla platy rastú. Vlády musia nájsť spôsob, ako to urobiť. Najviac pravdepodobným scenárom je zvýšenie daní pre najbohatších.


V posledných dvoch desaťročiach rast zaostával reálnych miezd za rastom produktivity práce takmer vo všetkých vyspelých krajinách. Podľa databázy Európskej komisie – AMECO, bol nárast produktivity v rokoch 2000 až 2016 v Európskej únii až štyrikrát vyšší ako rast reálnych miezd.


Medzi členskými krajinami sú veľké rozdiely. Rast produktivity v tomto období trojnásobne predbehol rast miezd v Nemecku a Chorvátsku a dvojnásobne v Poľsku a Rakúsku. V Maďarsku, Rumunsku a Grécku sa reálne ohodnotenie dokonca znížilo, pričom skutočná produktivita práce narástla. Teraz nadišiel čas tieto nerovnosti zrovnať.


Nachádzame sa preto v jedinečnom období histórie. Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen definoval toto nové obdobie takto:


„Sme v raných fázach kultúrnej vojny medzi mladými a starými, štátnym a súkromným vlastníctvom, právom na súkromie a sociálnymi sieťami, slobodou slova a diktovanou politickou korektnosťou. Rovnako tak stoja proti sebe vzdelaní a nevzdelaní, vlastníci nehnuteľností a podnájomníci, rentieri a zamestnanci.“


Prerozdelenie bohatstva bude podľa Saxo Bank v nasledujúcich rokoch hlavným ekonomickým trendom. Je tu riziko, že inflácia sa bude znižovať pomalšie, než centrálne banky očakávajú. To môže spustiť proces spravodlivejšieho rozdeľovania bohatstva a rast platov.


Nie je však isté, či rastúce mzdy budú stačiť na prekonanie inflácie, napríklad v Spojenom kráľovstve to zatiaľ neplatí. Ak sa vládam, ale ani zamestnávateľom tieto problémy nepodarí vyriešiť, dá sa čakať, že protesty v štýle Hnutia žltých viest z roku 2018 znova ožijú a v nejakej podobe sa prejavia po celej Európe. Spoločenská zmluva je už porušená. Vysoká inflácia rozhnevá ľudí, v prvom rade tých, ktorí žijú v nedostatku.


Prerozdelenie bohatstva bude preto predmetom intenzívnej verejnej diskusie, a to aj v krajinách, kde je vysoká nezamestnanosť a nerovnováha síl tu rastu miezd nepraje.


Posledný príspevok od Malina  ·  9. 11. 2021 o 12:11
3.8k
47

Orbán sa rozťahuje. Chce skupovať slovenskú pôdu


Slovensko vážne znepokojujú plány maďarskej vlády Viktora Orbána v okolitých štátoch. Zaumienila si vyčleniť obrovské peniaze na nákup ornej pôdy v krajinách strednej a východnej Európy. Znamenalo by to, že zo štátnych financií by poľnohospodári z Maďarska mali možnosť kupovať úrodnú zem aj na Slovensku.


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/602911-orban-sa-roztahuje-chce-skupovat-slovensku-podu/


Posledný príspevok od Oracle_911  ·  8. 11. 2021 o 21:23
448
4

Jihoafricka republika (JAR) - plati po cele zemi - vypinani proudu
Jen několik dní po oznámení německého investičního balíčku na podporu jihoafrického postupného ukončení výroby elektřiny z uhlí čelí země celonárodním výpadkům elektřiny.
Aby se zabránilo celonárodnímu výpadku, státní dodavatel energie ESKOM včera oznámil, že bude muset po celý týden vyřaovat celé regiony ze sítě vzdy na par hodin. Zdůvodnil to přetížením sítě.
Celkem chybi v dusledku vypadku 17,437 megawattů (MW), kromě toho 4,361 MW byly ztraceny z důvodu plánované údržby a jeste k tomu chybi pro náhradní dieselové generátory palivo, je ho malo.
Pomoc pri energetickem obratu
Navzdory tomu, ze se po celém světě snaží snížit emise CO2 na ochranu klimatu, se v Jižní Africe spolehaji na sve bohaté zásoby uhlí a na své zastaralé uhelné elektrárny, které jsou stále více náchylné k selhání a tvori téměř 80 procent vlastni produkce energie.
Na Světové Klimatické Konferenci v Glasgow zastupci , Skotska, Německa, Spojeného Království, Spojených Států, Francie a EU uvedli, že chtěji podpořit Jižní Afriku v přechodu na čisté zdroje energie. V příštích pěti letech je plánováno celkem 8, 5 miliardy amerických dolarů (7, 36 miliardy eur), většina z nich jako půjčky.
https://orf.at/#/stories/3235683/


Posledný príspevok od val  ·  8. 11. 2021 o 18:06
197
1

Hlava nikaraguského státu, Daniel Ortega, byl podle oficiálních údajů ve sporných prezidentských volbách potvrzen jasnou většinou.
Podle výsledku sečtení téměř 50 procent hlasů, zveřejněných v noci na dnešek (místního času), byl Ortega na 75 procentech.
https://orf.at/#/stories/3235694/


Posledný príspevok od Ludvík  ·  8. 11. 2021 o 14:38
355
2

Iracká vláda v nedeľu ráno uviedla, že premiér Mustafá Kázimí prežil pokus o atentát ozbrojeným dronom. Predseda vlády nebol pri útoku zranený.
Vláda vo vyhlásení uviedla, že dron sa pokúsil zasiahnuť Kázimího dom v prísne stráženej Zelenej zóne, kde sa nachádza veľvyslanectvo USA a sídla ministerstiev. Obyvatelia Bagdadu počuli výbuch, po ktorom nasledovala streľba zo smeru Zelenej zóny.


K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Bezpečnostné zložky v súvislosti s týmto neúspešným pokusom o atentát prijali potrebné opatrenia.


V piatok (5. novembra) sa stovky priaznivcov proiránskych zoskupení dostali do potýčok s bezpečnostnými silami v Bagdade, keď vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoje rozhorčenie nad výsledkom októbrových volieb do irackého parlamentu.


https://www.aktuality.sk/clanok/kz1hp1d/iracky-premier-prezil-pokus-o-atentat-ozbrojenym-dronom/


Je pravdepodobné, že útok vykonali proiránske milície, keďže v Iraku pravdepodobne nie sú žiadni ďalší vinníci, ktorí by mali drony, ktoré by mohli alebo by mohli zaútočiť na irackého premiéra. Aj keď ISIS v minulosti používal bezpilotné lietadlá, nie je jasné, prečo by sa teraz zrazu objavili, aby sa zamerali na irackého vodcu, a to necháva skupiny podporované Iránom pevne v zábere.
Zatiaľ čo oficiálne správy zatiaľ nešpecifikovali, aká skupina za útokom stála a nikto zaň zatiaľ neprevzal zodpovednosť, trend takýchto útokov v regióne poukazuje na skupiny napojené na Irán


https://www.jpost.com/middle-east/drone-attack-on-iraqi-pm-is-a-major-escalation-analysis-684244


Posledný príspevok od Oracle_911  ·  7. 11. 2021 o 18:49
6.5k
75

Narychlo jsem přeložil projev Putina na Valdajském fóru, protože ho považuji za zásadní, z hlediska toho, kam by mělo směřovat globální společenství nezávisle na tom, co si o tom myslí regionální elity. Kdo bude chtít tento překlad zkultivovat (jelikož chyby tam určitě budou) a zveřejnit na jiných místech, má můj souhlas.


Vladimir Putin: Vážení účastníci plenárního zasedání, dámy a pánové!


Především bych vám chtěl poděkovat, že jste přijeli do Ruska a účastnili se akcí Valdajského klubu.


Jako vždy na takových setkáních nastolujete akutní, naléhavé problémy, komplexně diskutujete o otázkách, které jsou bez nadsázky aktuální pro lidi ve všech zemích světa. A tentokrát bylo hlavní téma fóra podáno přímo, docela ostře, řekl bych - „Globální otřes - XXI: lidé, hodnoty, stát“.


Skutečně žijeme v době obrovských změn. A pokud dovolíte, pak si tradičně dovolím přijít se svými názory na vámi formulovaný program.


Obecně se tato fráze – „žít v časech změn“ – může zdát již všední, říkáme ji příliš často. Ano, a právě tato éra změn začala před docela dlouhou dobou, proměnlivý stav se stal obvyklým. Nabízí se otázka: má cenu tomu věnovat pozornost? Souhlasím však s těmi, kteří formulovali program těchto schůzí: samozřejmě, že má.


V posledních desetiletích si mnozí vzpomněli na čínské přísloví. Číňané jsou moudří, mají mnoho myslitelů a všech druhů cenných myšlenek, které můžeme použít i dnes. Jeden z nich, jak víte, - nedej bože, žít v éře změn. Ale už v tom žijeme, ať chceme nebo ne, a tyto změny jsou hlubší, zásadnější. Připomeňme si tedy ještě něco z čínské moudrosti: slovo „krize“ se skládá ze dvou hieroglyfů – pravděpodobně jsou zde zástupci Čínské lidové republiky, pokud se v něčem spletu, opraví mě – takže zde jsou dva hieroglyfy: „nebezpečí “ a „možnost“. A jak už zde říkají, v Rusku „bojujte s obtížemi myslí a nebezpečím - zkušenostmi“.


Samozřejmě si musíme být vědomi nebezpečí a být připraveni mu čelit, čelit, a ne jednomu, ale mnoha různým nebezpečím, která vyvstávají v éře změn. Stejně důležité je ale pamatovat na druhou složku krize – příležitosti, které si nesmíme nechat ujít. Krize, se kterou se potýkáme, je navíc koncepční, až civilizační. Ve skutečnosti jde o krizi přístupů, principů, které určují samotnou existenci člověka na zemi, a my je stále musíme vážně přehodnocovat. Otázkou je, kterým směrem se ubírat, co odmítnout, co revidovat či opravit. Zároveň jsem přesvědčen, že za skutečné hodnoty je třeba bojovat a bránit je ze všech sil.


Do nového období lidstvo vstoupilo před více než třemi desetiletími, kdy byly vytvořeny hlavní podmínky pro ukončení vojensko-politické a ideologické konfrontace. Určitě jste o tom hodně mluvili na platformách tohoto diskusního klubu, hovořil náš ministr zahraničních věcí, přesto budu muset některé věci zopakovat.


Tehdy v té době začalo hledání nové rovnováhy, stabilních vztahů v sociální, politické, ekonomické, kulturní, vojenské oblasti, podpora světového systému. Tuto oporu hledali, ale nutno přiznat, že zatím se jim ji nepodařilo najít. A ti, kteří po skončení studené války o tom také mnohokrát mluvili, cítili se jako vítězové, brzy pocítili, přestože si mysleli, že vylezli na samotný Olymp, brzy pocítili, že na tomto Olympu půda mizí pod nohama teď už jím, a nikdo není schopen zastavit okamžik, bez ohledu na to, jak krásný se může zdát.


Obecně se zdá, že se musíme přizpůsobovat neustálé proměnlivosti, nepředvídatelnosti, neustálému tranzitu, ale to se také nestalo.


Dodám, že proměna, které jsme svědky a na níž se podílíme, je jiného kalibru než ty, které se v dějinách lidstva nejednou staly, alespoň ty, které známe. Nejde jen o posun v rovnováze sil nebo o vědecký a technologický průlom, i když k obojímu nyní samozřejmě také dochází. Dnes čelíme souběžným systémovým změnám ve všech směrech: od stále složitějšího geofyzikálního stavu naší planety až po stále paradoxnější výklady toho, co člověk je, jaký je smysl jeho existence.


Zkusme se rozhlédnout kolem sebe. A řeknu to znovu: dovolím si vyjádřit ty myšlenky, které považuji za blízké.


Za prvé. Klimatické deformace a zhoršování životního prostředí jsou tak zřejmé, že je ani nejnedbalejší obyčejní lidé nedokážou zavrhnout. Lze pokračovat ve vědeckých debatách o mechanismech probíhajících procesů, ale nelze popřít, že se tyto procesy zhoršují a je třeba něco udělat. Přírodní katastrofy – sucha, povodně, hurikány, tsunami – se staly téměř normou, začali jsme si zvykat. Stačí si připomenout ničivé, tragické povodně v Evropě loni v létě, požáry na Sibiři – příkladů je mnoho. Nejen na Sibiři – jaké požáry měli naši sousedé v Turecku, ve Spojených státech, obecně na americkém kontinentu. Jakákoli geopolitická, vědecká a technická, ideologická rivalita právě v takových podmínkách, někdy se zdá, ztrácí smysl, pokud její vítězové nemají čím dýchat nebo čím hasit žízeň.


Pandemie koronaviru se stala další připomínkou toho, jak je naše komunita křehká, zranitelná a nejdůležitějším úkolem je zajistit bezpečnou lidskou existenci a odolnost vůči stresu. Pro zvýšení šance na přežití tváří v tvář kataklyzmatům bude nutné přehodnotit, jak je organizován náš život, jak je uspořádáno bydlení, jak se rozvíjejí či by se měla rozvíjet města, jaké jsou priority ekonomického rozvoje celých států. Opakuji: bezpečnost je jedním z hlavních imperativů; v každém případě je to dnes zřejmé a ať někdo zkusí říct, že tomu tak není, a pak vysvětlí, proč se mýlil a proč nebyli připraveni na krize a otřesy, kterým čelí celé národy.


Druhý. Sociálně-ekonomické problémy lidstva se zhoršily do té míry, že v minulosti došlo k šokům v celosvětovém měřítku: světové války, krvavé sociální kataklyzmy. Každý říká, že stávající model kapitalismu - a ten je dnes v drtivé většině zemí základem sociální struktury - se sám vyčerpal, v jeho rámci již neexistuje východisko ze spleti stále více zamotaných protikladů.


Všude, dokonce i v nejbohatších zemích a regionech, vede nerovnoměrné rozdělení materiálního bohatství k rostoucí nerovnosti, především nerovnosti příležitostí – jak uvnitř společností, tak na mezinárodní úrovni. Tuto nejvážnější výzvu jsem zaznamenal také ve svém projevu na Davoském fóru nedávno, začátkem roku. A všechny tyto problémy nás samozřejmě ohrožují výraznými hlubokými sociálními rozdíly.


Navíc v řadě států a dokonce celých regionech pravidelně dochází k potravinové krizi. Pravděpodobně o tom budeme hovořit později, ale existují všechny důvody se domnívat, že se tato krize v blízké budoucnosti zhorší a může dosáhnout extrémních forem. Je třeba zmínit i nedostatek vody a elektřiny – o tom si dnes pravděpodobně také povíme – nemluvě o problémech chudoby, vysoké nezaměstnanosti nebo nedostatku adekvátní lékařské péče.


To vše si ostře uvědomují zaostávající země, které ztrácejí víru ve vyhlídku na dohnání lídrů. Zklamání vyvolává agresi, tlačí lidi do řad extremistů. Lidé v takových zemích mají stále větší pocit nenaplněných, nenaplněných očekávání, pocit absence jakýchkoli životních vyhlídek nejen pro ně samotné, ale i pro jejich děti. To vede k hledání lepšího života, k nekontrolované migraci, která zase vytváří předpoklady pro sociální nespokojenost [občanů] již tak prosperujících států. Nepotřebuji tu nic vysvětlovat, všechno vidíte sami, na vlastní oči a ještě lépe než já tomu pravděpodobně rozumíte.


Ano a dalších akutních sociálních problémů, výzev, rizik v prosperujících vedoucích mocnostech, jak jsem již poznamenal, stačí. Tolik už není na boj o vliv - tady je třeba, jak se říká, řešit jejich trable. Hypertrofovaná, tvrdá, někdy agresivní reakce společnosti a mládeže na opatření v boji proti koronaviru v mnoha zemích se ukázala - a to chci poznamenat, doufám, že to již někdo přede mnou řekl, když mluvil na různých místech, - takže myslím si, že se ukázalo, že infekce se stala pouze záminkou: příčiny společenského podráždění, nespokojenosti jsou mnohem hlubší.


Další věc je důležité si uvědomit. Pandemie koronaviru, která měla teoreticky shromáždit lidi v boji proti tak rozsáhlé společné hrozbě, se nestala sjednocujícím, ale oddělujícím faktorem. Existuje pro to mnoho důvodů, ale jedním z hlavních je ten, že začali hledat řešení problémů ve známých schématech - jiných, ale známých a ty už prostě nefungují. Přesněji řečeno fungují, ale kupodivu často naopak - situaci zhoršují.


Rusko mimochodem opakovaně vyzývalo, a nyní tuto výzvu zopakuji ještě jednou, abychom odložili nevhodné ambice a pracovali společně. Promluvme si o tom pravděpodobně více, ale co tím myslím - vše je jasné. Hovoříme o tom, že je potřeba společně bojovat proti nákaze koronavirem. Ale i z humanitárních důvodů - teď nemyslím Rusko, bůh jim žehnej se sankcemi proti Rusku, ale sankce zůstávají proti těm státům, které nutně potřebují mezinárodní pomoc - ne, nic takového se neděje, vše zůstává při starém. A kde jsou humanitní principy západního politického myšlení? Ve skutečnosti se ukazuje, že nic není, existuje pouze tlachání, rozumíte? To je to, co se objevuje na povrchu.


Dále. Technologická revoluce, působivé úspěchy v oblasti umělé inteligence, elektroniky, komunikací, genetiky, bioinženýrství, medicíny otevírají obrovské možnosti, ale také kladou filozofické, morální, duchovní otázky v aplikovaném smyslu, které si donedávna kladla pouze věda. beletristy. Co se stane, když technologie předčí člověka ve schopnosti myslet? Kde je hranice zásahu do lidského těla, po kterém člověk přestává být sám sebou a mění se v nějakou jinou entitu? Jaké jsou etické hranice obecně ve světě, v němž se možnosti vědy a techniky stávají prakticky neomezenými, a co to bude znamenat pro každého z nás, pro naše potomky, navíc pro naše nejbližší potomky – pro naše děti a vnoučata?


Tyto změny nabírají na síle a rozhodně je nelze zastavit, protože mají zpravidla objektivní povahu a na jejich důsledky bude muset reagovat každý, bez ohledu na politickou strukturu, ekonomický stav nebo převládající ideologii. Slovy, všechny státy deklarují, že se hlásí k ideálům spolupráce, jsou připraveny spolupracovat na řešení společných problémů, ale bohužel jen slovy. Ve skutečnosti se děje pravý opak a pandemie, opakuji, pouze podnítila negativní trendy, které byly naznačeny již dávno a nyní se jen zhoršují. Přístup v duchu „košile je blížší, než kabát“ se konečně stal normou, už se to ani nesnaží skrývat a často se tím i chlubí, ohánějí se tím. Sobecké zájmy zcela převládly nad konceptem obecného dobra.


Smysl samozřejmě není jen a ani tak ve zlé vůli určitých států a notoricky známých elit. Vše je podle mě složitější, v životě málokdy najdete jen černé a bílé. Každá vláda, každý vůdce je samozřejmě odpovědný především svým spoluobčanům. Hlavní je zajistit jejich bezpečí, klid a pohodu. Proto mezinárodní, nadnárodní témata nikdy nebudou pro vedení zemí tak důležitá jako vnitřní stabilita. To je obecně normální, správné.


Navíc připouštíme, že instituce světového vládnutí nefungují vždy efektivně, jejich schopnosti ne vždy odpovídají dynamice globálních procesů. V tomto smyslu by pandemie mohla pomoci - jasně ukázala, které instituce mají potenciál a které je třeba upravit.


Změněná rovnováha sil předpokládá přerozdělení podílů ve prospěch těch rostoucích a rozvojových zemí, které se až dosud cítily opomíjeny. Řečeno na rovinu, nadvláda Západu ve světovém dění, která začala před několika staletími a na konci 20. století se na krátkou dobu stala téměř absolutní, ustupuje mnohem rozmanitějšímu systému.


Proces této transformace samozřejmě není mechanický a svým způsobem dokonce, dalo by se říci, jedinečný. Politická historie možná ještě nezná příklady toho, jak by byl ustaven stabilní světový řád bez velké války a ne na základě jejích výsledků, jako tomu bylo po druhé světové válce. Máme tedy příležitost vytvořit mimořádně příznivý precedens. Pokus o to po skončení studené války na základě západní nadvlády, jak vidíme, nebyl korunován úspěchem. Současný stav světa je výsledkem právě tohoto selhání a musíme se z toho poučit.


A můžete si myslet: k čemu jsme to dospěli? K paradoxnímu výsledku. Jako příklad je to jednoduché: už dvě desetiletí vede nejmocnější země světa vojenská tažení ve dvou státech, které jsou s ní jakkoli nesrovnatelné. Ale v důsledku toho musela omezit své operace, aniž by dosáhla jakýchkoli cílů, které si před 20 lety stanovila, zahájením těchto operací, aby opustila tyto země, přičemž trpěla a způsobovala ostatním značné škody. Ve skutečnosti se situace jen dramaticky zhoršila.


Ale o to nejde. Dříve válka prohraná jednou stranou znamenala vítězství druhé strany, která převzala odpovědnost za to, co se dělo. Například porážka Spojených států ve vietnamské válce nevedla k tomu, že se Vietnam proměnil v „černou díru“, naopak zde vznikla úspěšně se rozvíjející státnost, opírající se o podporu silného spojence. Teď je všechno jinak: kdo převezme převahu, válka nekončí, jen mění svou podobu. Podmíněný vítěz zpravidla nechce nebo nemůže zajistit mírovou výstavbu, ale pouze prohlubuje chaos a prohlubuje vakuum, které je pro svět nebezpečné.


Drazí kolegové!


Jaké jsou podle našeho názoru výchozí body složitého procesu přestavby? Dovolte mi, abych se je krátce pokusil formulovat ve formě tezí.


První teze. Pandemie koronaviru jasně ukázala, že pouze stát je strukturální jednotkou světového řádu. Mimochodem, nedávné události ukázaly, že pokusy globálních digitálních platforem při vší jejích síle – a je to samozřejmě zřejmé, viděli jsme to ve vnitropolitických procesech ve Spojených státech – ale přesto se jim nedaří uzurpovat politické nebo státní funkce, to jsou pomíjivé pokusy. Ve stejných státech, jak jsem řekl, bylo jejich majitelům, majitelům těchto platforem, okamžitě ukázáno jejích místo, stejně jako se to ve skutečnosti děje v Evropě, když se podíváte pouze na to, jaké pokuty se ukládají a jaká opatření o demonopolizaci, sámi o tom víte.


V posledních desetiletích mnozí žonglovali s chytlavými koncepty, které považovaly roli státu za zastaralou a neaktuální. Údajně se v kontextu globalizace národní hranice stávají anachronismem a suverenita - překážkou prosperity. Víte, už jsem jednou řekl, chci to formulovat ještě jednou: tak mluvili ti, kteří se pokoušeli otevřít cizí hranice a spoléhat se na své konkurenční výhody - to se děje ve skutečností. A jakmile se ukázalo, že někdo někde dosahuje lepších výsledků, okamžitě se vrácí k uzavírání hranic obecně a především svých vlastních - celních hranic, jakýchkoli, začínají stavět zdi. Copak, my to nevidíme, nebo jak? Každý všechno vidí a každý všemu dokonale rozumí. Určitě.


Dnes už s tím ani nemá smysl polemizovat, to je evidentní. Ale vývoj, když mluvili o potřebě otevřít hranice, vývoj, jak jsem řekl, šel opačným směrem. Pouze suverénní státy jsou schopny účinně reagovat na výzvy doby a požadavky občanů. Podle toho by každý účinný mezinárodní řád měl brát ohled na zájmy a možnosti státu, vycházet z nich a nesnažit se dokazovat, že by neměly existovat. Navíc není možné někomu nebo něco vnutit, ať už jsou to principy sociálně-politické struktury nebo hodnoty, které někdo ze svých vlastních důvodů nazval univerzálními. Je přece zřejmé, že když přijde skutečná krize, zbývá jen jediná univerzální hodnota – lidský život, a jak jej chránit, se každý stát rozhoduje sám, na základě svých možností, kultury, tradic.


V tomto ohledu znovu poznamenám, jak závažnou a nebezpečnou se pandemie koronaviru stala. Na celém světě, jak víme, na něj zemřelo více než čtyři miliony 900 tisíc lidí. Tato hrozná čísla jsou srovnatelná a dokonce převyšují vojenské ztráty hlavních účastníků první světové války.


Druhou tezí, na kterou bych vás rád upozornil, je, že rozsah změn nás všechny nutí být obzvláště obezřetnými, byť jen z pudu sebezáchovy. Kvalitativní posuny v technologii nebo razantní změny prostředí, rozpad obvyklé struktury neznamená, že by na ně měla společnost a stát radikálně reagovat. Jak víte, bourání je snazší, než budování. K čemu to vede, víme v Rusku velmi dobře, bohužel, z vlastní zkušenosti a nejednou.


Před více, než sto lety a v souvislosti s první světovou válkou Rusko objektivně zažívalo vážné problémy, ale ne více než jiné země, a možná dokonce v menším měřítku a ještě méně akutní, a mohlo postupně překonat je civilizovaným způsobem. Revoluční otřesy však vedly ke zhroucení, k rozpadu velké země. Historie se opakovala před 30 lety, kdy se potenciálně velmi mocná země včas nevydala cestou potřebných pružných, ale nutně promyšlených reforem a v důsledku toho se stala obětí dogmatiků různého druhu: jak reakcionářů, tak tzv. pokrokářů – všichni se snažili, na obou stranách.


Tyto příklady naší historie nám umožňují tvrdit: revoluce není východiskem z krize, ale způsobem, jak tuto krizi prohloubit. Žádná revoluce nestála za škody, které způsobila lidskému potenciálu.


Třetí. V moderním křehkém světě význam solidní podpory, morální, etické a hodnotové, výrazně roste. Hodnoty jsou ve skutečnosti produktem kulturního a historického vývoje každého národa a jedinečným produktem. Vzájemné prolínání národů nepochybně obohacuje, otevřenost rozšiřuje obzory a umožňuje pojmout vlastní tradici jiným způsobem. Ale tento proces musí být organický a nebývá rychlým. A cizí stejně bude odmítnuto, možná i v drsnější podobě. Pokusy o diktát hodnot v podmínkách nejistých a nepředvídatelných vyhlídek dále komplikují již i tak akutní situaci a obvykle mají za následek obrácenou reakci a opak očekávaného výsledku.


S úžasem se díváme na procesy probíhající v zemích, které jsou zvyklé samy sebe považovat za vlajkové lodě pokroku. Samozřejmě, že sociální a kulturní otřesy, které se odehrávají ve stejných státech a v západní Evropě, nejsou naše věc, my se do jejích věcí nemícháme. Někdo v západních zemích je přesvědčen, že agresivní vymazání celých stránek vlastní historie, „obrácená diskriminace“ většiny ve prospěch menšin nebo požadavek opustit obvyklé chápání takových základních věcí, jako je máma, otec, rodina, nebo dokonce genderová odlišnost jsou dle jejích názoru milníky v hnutí směrem k sociální obnově.


Víte, chci ještě jednou zdůraznit, že je to jejich právo, my tam nelezeme. Žádáme vás pouze, aby i vy jste nelezli do našeho domu. Máme jiný úhel pohledu, každopádně drtivá většina ruské společnosti - to bude samozřejmě přesnější formulace - má jiný úhel pohledu: věříme, že bychom se měli spoléhat na své duchovní hodnoty, na historické tradice, na kulturu našího mnohonárodnostního národa.


Vyznavači takzvaného sociálního pokroku věří, že přinášejí lidstvu jakési nové vědomí, správnější než dříve. Žehnej jim Bůh, vlajku do jejich rukou a jak se říká, kupředu. Ale víte, co chci nyní říci: recepty, které nabízejí, nejsou zcela nové, někomu to bude připadat nečekané - v Rusku jsme to již prošli, už jsme to měli. Po revoluci v roce 1917 bolševici, opírající se o dogmata Marxe a Engelse, také oznámili, že změní celý obvyklý způsob života, nejen politický a ekonomický, ale i samotnou myšlenku toho, co je lidská morálka, základy zdravé společností. Zničení odvěkých hodnot, víry, vztahů mezi lidmi až po úplné odmítnutí rodiny - tak tomu bylo - vnucování a povzbuzování k udáním blízkých - to vše bylo ohlášováno jako krok pokroku a, mimochodem, tehdy to bylo ve světě široce podporováno a móderní, stejně jako dnes. Mimochodem, bolševici také projevili absolutní nesnášenlivost k jakýmkoliv jiným názorům.


To by nám, podle mého názoru, mělo něco připomínat, z toho co nyní vidíme. Při pohledu na dění v řadě západních zemí, my s úžasem vzpomínáme na domácí praktiky, které jsme naštěstí sami opustili, doufám, v dávné minulosti. Boj za rovnoprávnost a proti diskriminaci se mění v agresivní dogmatismus na hranici absurdity, kdy se o velkých autorech minulosti, jako je Shakespeare, už se na školách a univerzitách neučí, protože oni, tyto myšlenky, jsou tam považovány za zaostalé. Klasici jsou prohlašování za zaostalé, protože chápali důležitost genderovýcdh nebo rasových otázek. V Hollywoodu vydávají návody, jak a o čem natočit film, kolik postav jaké barvy nebo pohlaví by tam mělo být. Dopadá to hůř než agitační a propagandistické oddělení ÚV Komunistické strany Sovětského svazu.


Bojovat proti projevům rasismu je nutná a ušlechtilá věc, ale v nové „kultuře zrušení“ se to mění v „obrácenou diskriminaci“, tedy rasismus naopak. Vnucování a zdůrazňování rasových tématů lidi dále rozděluje, přitom snem skutečných bojovníků za občanská práva bylo právě vymazání rozdílů, odmítnutí rozdělovat lidi podle barvy pleti. Připomínám, že jsem včera konkrétně požádal své kolegy, aby vyhledali tento citát od Martina Luthera Kinga, ten jak si pamatujete, řekl: „Sním o tom, že přijde den, kdy moje čtyři děti budou žít v zemi, kde budou hodnoceny ne podle barvy pleti, ale podle jejich osobních kvalit “- to je skutečná hodnota. Ale dnes jak vidíme, všechno probíhá nějak jinak. Mimochodem, tady v Rusku je našim občanům v naprosté většině jedno, jakou má člověk barvu pleti, je to on nebo ona také není tak důležité. Každý z nás je člověkem - to je hlavní.


V řadě západních zemí se diskuse o právech mužů a žen změnila v dokonalou fantasmagorii. Podívejte, dostanete se tam, kam se dostali bolševici - nejen navrhovali udělat společným vlastnictvím slepice, ale i ženy. Ještě jeden krok a vy tam budete.


Nadšenci nových přístupů jdou tak daleko, že chtějí zrušit samotné tyto pojmy. Ti, kteří riskují, že řeknou, že muži a ženy existují, a to je biologický fakt, jsou téměř ostrakizováni. „Rodič číslo jedna“ a „rodič číslo dvě“, „porodicí rodič“ místo „matka“, zákaz používat slovní spojení „mateřské mléko“ a nahrazovat jej slovem „lidské mléko“ – aby lidé, kteří si nejsou jisti jejich vlastním pohlavím se nerozčilili. Opakuji, není to novinka, tzv. sovětští obchodníci s kulturou vynalezli ve 20. letech také tzv. nový jazyk v domnění, že tak vytvářejí nové vědomí a mění řadu hodnot. A jak jsem již řekl, udělali takové věci, že ​​ škytáme při vzpomínce na ně.


Nemluvě o jednoduše zrůdných věcech, kdy se dnešní děti odmala učí, že z chlapce se může snadno stát dívka a naopak, je jim vlastně vnucována údajně dostupná volba. Vnucují a vyřazují z toho rodiče, nutí dítě dělat rozhodnutí, která mu mohou zlomit život. A nikdo to ani nekonzultuje s dětskými psychology: je obecně dítě v nějakém věku schopné se o takových věcech rozhodovat, nebo ne? Nazývat věci pravými jmény, to už je jen na hranici zločinu proti lidskosti a vše je ve jménu a pod vlajkou pokroku.


Jestli se to někomu líbí - ať to udělá. Už jsem kdysi řekl, že při utváření našich přístupů se budeme řídit ideologií zdravého konzervatismu. To bylo před několika lety, tehdy vášně na mezinárodní scéně ještě nedosáhly své aktuální intenzity, i když samozřejmě můžeme říci, že mraky se shromažďovaly i tehdy. Nyní, když svět zažívá strukturální zhroucení, význam rozumného konzervatismu jako základu politického kurzu mnohonásobně vzrostl právě kvůli množícím se rizikům a nebezpečím, a křehkosti reality kolem nás.


Konzervativní přístup není bezmyšlenkovitá opatrnost, není to strach ze změny a není to hra o udržení, natož uzavírání se do své vlastní ulity. Jedná se především o spoléhnutíí na léty prověřenou tradici, zachování a růst populace, realismus při hodnocení sebe i ostatních, přesné sladění systému priorit, vyhodnocení potřebného a možného, ​​obezřetná formulace cílů, zásadní odmítnutí extremismu jako metody jednání. A upřímně řečeno, pro nadcházející období světové přestavby, které může trvat ještě dlouho a jehož konečný návrh není znám, je umírněný konzervatismus nejrozumnější směr chování, alespoň podle mého názoru. Samozřejmě se to bude nevyhnutelně měnit, ale zatím se lékařský princip „neuškodit“ jeví jako nejracionálnější. Noli nocere, jak je známo.


Opakuji, pro nás v Rusku to nejsou spekulativní postuláty, ale poučení z naší obtížné, někdy tragické historie. Cena za nedomyšlené společenské pokusy se někdy prostě vymyká hodnocení, ničí nejen materiální, ale i duchovní základy lidské existence, zanechává za sebou mravní ruiny, na jejichž místě nelze dlouho stavět vůbec nic.


Na závěr ještě jedna teze. Dobře si uvědomujeme, že bez úzké mezinárodní spolupráce nelze vyřešit řadu běžných akutních problémů. Musíme však být realističtí: většina krásných sloganů o globálním řešení globálních problémů, které jsme slyšeli od konce 20. století, nebude nikdy realizováno. Globální řešení podmiňují takový stupeň převodu suverénních práv států a národů na nadnárodní struktury, na které, upřímně řečeno, je připraven jen málokdo, a jestli říci otevřeně, vůbec nikdo. Především proto, že odpovědnost za výsledky politiky je stále třeba vyvodit nikoli před nějakou neznámou globální veřejností, ale před vlastnimi občany a před vlastními voliči.


To ale vůbec neznamená, že je nemožný určitý druh sebeomezení ve jménu usnadnění reakcí na globální výzvy, právě z toho důvodu, že globální výzva je výzvou pro všechny společně a pro každého zvlášť. A pokud každý na vlastní kůži uvidí konkrétní přínosy spolupráce při řešení takových výzev, nepochybně to zvýší míru připravenosti na skutečnou společnou práci.


Pro stimulaci takové spolupráce stojí za to například sestavit na úrovni OSN jakýsi rejstřík výzev a hrozeb pro konkrétní země i jejich možné důsledky pro ostatní státy. Zároveň by se do takové práce měli zapojit specialisté z různých zemí a z různých vědních oborů, včetně vás, vážení kolegové. Věříme, že taková „cestovní mapa“ je schopna povzbudit mnohé státy, aby se na světové problémy podívaly novým způsobem a posoudily, jaké výhody jim může spolupráce přinést.


O problémech mezinárodních institucí jsem se již zmínil. Bohužel je to stále zjevnější skutečnost: reforma nebo zrušení některých z nich je na pořadu dne. Ale hlavní mezinárodní instituce – Organizace spojených národů – zůstává trvalou hodnotou pro všechny, alespoň dnes. Domnívám se, že právě OSN je v současném turbulentním světě nositelem onoho velmi zdravého konzervatismu mezinárodních vztahů, který je pro normalizaci situace tak nezbytný.


Organizace je široce kritizována za to, že se nedokázala přizpůsobit rychlé změně. To je samozřejmě částečně pravda, ale pravděpodobně to není jen chyba samotné Organizace, ale především jejích účastníků. Tato mezinárodní struktura je navíc nositelem nejen norem, ale i samotného ducha tvorby pravidel, navíc založeného na principech rovnosti a maximálního zohlednění názoru všech. Naší povinností je uchovat tento majetek, samozřejmě, reformou organizace, ale takovým způsobem, aby, jak se říká, z vaníčky nebylo vyhozeno dítě.


Není to poprvé, co mluvím a vyzývám z tribuny - a díky vám, drazí přátelé a kolegové, Valdai podle mého názoru získává takovou kvalitu, pokud ji již nezískal, stává se tak směrodatnou platformou: čas plyne, problémy se hromadí, stávají se výbušnějšími a opravdu potřebujete spolupracovat. Proto ještě jednou opakuji, použivám tuto platformu k prohlášení naší připravenosti spolupracovat na řešení nejpalčivějších společných problémů.


Drazí přátelé!


Změny, o kterých se dnes mluvilo přede mnou a váš skromný služebník je zmínil, se týkají všech zemí a národů a Rusko, samozřejmě, naše země, není výjimkou. Stejně jako všichni ostatní hledáme odpovědi na nejnaléhavější výzvy doby.


Hotové recepty tu samozřejmě nikdo nemá. Ale dovolím si tvrdit, že naše země má výhodu. Nyní vysvětlím v čem – v naší historické zkušenosti. Nejednou jsem se na ní obrátil, pokud jste dávali pozor, i v této řeči. Bohužel jsme museli vzpomínat na mnoho negativních věcí, ale naše společnost si vytvořila, jak se dnes říká, „kolektivní imunitu“ vůči extremismu, který vede k otřesům a společensko-politickým kolapsům. Naši lidé si opravdu váží stability a možnosti se normálně rozvíjet, aby si byli jisti, že jejich plány a naděje nezkolabují kvůli nezodpovědným aspiracím příštích revolucionářů. Mnoho lidí si pamatuje události před 30 lety a jak bolestně jsme byli nuceni vylézat z jámy, ve které se ocitla naše země, naše společnost po rozpadu SSSR.


Náš konzervatismus je konzervatismus optimistů, to je nejdůležitější. Věříme, že stabilní a úspěšný rozvoj je možný. Vše závisí především na našem vlastním úsilí. A samozřejmě jsme připraveni spolupracovat s našimi partnery na společných ušlechtilých cílech.


Všem zúčastněným bych chtěl ještě jednou poděkovat za pozornost. A dle aktuální situace samozřejmě rád zodpovím nebo se pokusím zodpovědět Vaše dotazy.


Děkuji za Vaší trpělivost.
http://www.kremlin.ru/events/president/transcripts/deliberations/66975


Posledný príspevok od Rusofil  ·  6. 11. 2021 o 19:55
915
3

Tok ruského plynu na západ plynovodem Jamal se zastavil, příčina není jasná
30.října 2021 14:17
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusky-plyn-plynovod-jamal-dodavky-se-zastavily-gascade.A211030_140627_eko-zahranicni_ajez


"Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal směrem na západ se v sobotu zastavily, vyplývá z dat provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Podle agentury Interfax byl tok plynu přesměrován opačným směrem – ze západu na východ. Příčiny zatím nejsou jasné."


Jak se Polsko snažilo vyhrát, ale prohrálo plynovou hru
https://colonelcassad.livejournal.com/7175049.html


"Podle ustanovení smlouvy Polsko musí zaplatit nebo koupit 8,7 miliardy metrů krychlových ročně. Při současných směnných cenách 1 000 USD je cenový rozdíl mezi starým vzorcem ceny smlouvy a novým vzorcem 500 USD za tisíc metrů krychlových. Pokud se nic nezmění, Polsko bude muset zaplatit asi o 5 miliard dolarů více než starý vzorec, dokud smlouva vyprší na konci roku 2022. Šťastné vítězství rozhodčího soudu ve výši 1,5 miliardy dolarů před rokem nevypadá ve srovnání s tím nejlépe."

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.


Posledný príspevok od Ludvík  ·  6. 11. 2021 o 15:59
2.4k
24

Začína sa klimatický summit. Bez Putina a Si Ťin-pchinga, s dohodou v nedohľadne


Na klimatickom summite v Glasgowe sa očakáva približne 20-tisíc politikov. Lídri Ruska a Číny sa však na ňom nezúčastnia.


V Glasgowe sa v nedeľu začína klimatický summit OSN, ktorý potrvá do 12. novembra. Na konferencii sa očakáva účasť približne 20 000 politikov, diplomatov a aktivistov. Prísť má aj americký prezident Joe Biden, generálny tajomník OSN António Guterres, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či švédska aktivistka Greta Thunbergová, uvádza denník The Scotsman.


Na COP26 sa pre zdravotné problémy nezúčastní kráľovná Alžbeta II., otvárací príhovor tak bude podľa médií mať jej syn princ Charles.


Účasť odmietol čínsky prezident Si Ťin-pching, a to aj napriek tomu, že Čína je najväčším svetovým znečisťovateľom životného prostredia. Nepríde ani ruský prezident Vladimir Putin.


Konferencia OSN o zmenách klímy môže podľa odborníkov rozhodnúť o tom, či sa podarí planétu ochrániť pred katastrofálnymi dôsledkami globálneho otepľovania. Klimatológovia sú zajedno v tom, že najčiernejším scenárom sa dá predísť iba drastickým znižovaním emisií skleníkových plynov, ku ktorému sa musia zaviazať hlavne tí najväčší znečisťovatelia.
Dohoda je zatiaľ veľmi vzdialená


Vyhliadky ale pred summitom príliš optimistické nie sú a zástupcovia dvoch stoviek krajín budú mať nielen kvôli ekonomickým problémom spôsobeným pandémiou možno ešte zložitejšiu pozíciu ako v predchádzajúcich rokoch.


Program OSN pre životné prostredie (UNEP) uvádza, že ak by naďalej platili súčasné záväzky obmedzovania emisií, stúpla by globálna teplota do konca storočia o 2,7 stupňa Celzia. Experti sa zhodujú, že extrémnym výkyvom počasia, nebezpečnému zvyšovaniu hladín oceánov a nezvratným zmenám ekosystémov sa dá zabrániť len vtedy, ak sa teplota zvýši maximálne o dva, ale lepšie len o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustri­álnou érou.


Podľa klimatológov by bolo pre udržanie globálneho otepľovania v bezpečných medziach potrebné, aby emisie stlačili do polovice storočia prakticky na nulu všetci veľkí znečisťovatelia. Práve to sa môže stať kameňom úrazu. Krajiny zo skupiny G20, ktorá združuje dvadsiatku najväčších ekonomík sveta a sú zodpovedné za viac ako tri štvrtiny všetkých emisií skleníkových plynov, sa na spoločnom postupe sa zatiaľ nezhodli.


Jablkom sváru ale nie je len kľúčová téma, teda rýchlosť znižovania emisií. Spory sa vedú aj o čiastkové otázky, ako je ekologizácia automobilového priemyslu, odstúpenie od používania fosílnych palív, boj s odlesňovaním a emisiami metánu alebo finančné príspevky rozvojovým krajinám.
Najskôr odborníci, potom politici


Konferencia má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. COP sa koná každoročne, tohtoročný summit sa však vníma ako kritický vo svetle nedávnej správy Medzinárodného panelu pre klímu (IPCC). Vedci v ňom vyzývajú na okamžité kroky v záujme dodržania cieľov parížskej klimatickej dohody, ktorá pripúšťa globálne oteplenie o najviac 1,5 stupňa Celzia do konca storočia.


Prvý týždeň rokovaní bude venovaný predovšetkým diskusiám medzi vládnymi odborníkmi a na druhý týždeň sa zídu politickí lídri. Podľa britskej neziskovej organizácie Energy & Unit budú účastníci rokovať o obchode s emisnými povolenkami, finančnej podpore chudobných a klimaticky zraniteľných krajín či spoločných časových rámcoch znižovania emisií.


Konferenciu budú dopĺňať aj sprievodné podujatia. Napríklad v sobotu 6. novembra sa v Glasgowe očakáva demonštrácia asi 100 000 ľudí na podujatí, ktorý dostal názov Svetový deň klimatickej spravodlivosti.


Na bezpečnosť klimatického summitu má dohliadať približne 10 000 policajtov.


Na COP26 bude prítomných viacero pozorovateľských skupín z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), mimovládne organizácie, zástupcovia pôvodných obyvateľov z rôznych častí sveta a predstavitelia samospráv a náboženských spoločností.


Očkovanie je podmienkou účasti


Napriek obavám z pandémie sa summit nebude konať vo virtuálnom priestore. Očkovanie nie je podmienkou účasti, Británia však ponúkne možnosť vakcinácie všetkým delegátom. Prichádzajúci z červených krajín musia najprv podstúpiť karanténu a počas podujatia musia všetci účastníci podstúpiť každý deň test na COVID-19.


Planéta sa od začiatku priemyselnej revolúcie oteplila asi o jeden stupeň Celzia. Podľa prepočtov organizácie Climate Action Tracker z roku 2014 by sa pri vtedajšom tempe planéta zohriala do konca storočia o štyri stupne Celzia. Opatrenia, ktoré už politici prijali, by mali toto tempo o niečo znížiť – na dva až tri stupne Celzia do konca storočia. Vedci z IPPC však varujú, že aj oteplenie o dva stupne je príliš rizikové. Priamymi dopadmi klimatickej zmeny sú horúčavy, suchá či záplavy, ktoré už dnes pociťujú niektoré oblasti sveta.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/605616-zacina-sa-klimaticky-summit-bez-putina-a-si-tin-pchinga/


Posledný príspevok od Atevi  ·  6. 11. 2021 o 14:46
1.6k
17
Berenika zverejnil(a) 24. 2. 2021 o 17:38

USA požiadali o ich vrátenie do Rady OSN pre ľudské práva


USA budú zvolené do Rady OSN pre ľudské práva na roky 2022 - 2024. Oznámil to americký minister zahraničia Anthony Blinken, informuje agentúra Reuters.


"_Pokorne žiadame ďalšie členské štáty OSN, aby podporili našu žiadosť o návra_t," uviedol.


V októbri bolo Rusko na tri roky zvolené za člena Rady OSN pre ľudské práva. Za toto rozhodnutie hlasovalo 158 štátov. Mike Pompeo, vtedajší minister zahraničia USA, toto rozhodnutie kritizoval a uviedol, že potvrdzuje správnosť amerického kroku v roku 2018.


Americkí predstavitelia oznámili vystúpenie krajiny z HRC v roku 2018. Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovane kritizovala Radu za jej „zaujatý“ postoj k Izraelu a za členstvo vo Venezuele, Číne a na Kube.


https://lenta.ru/news/2021/02/24/prettyplease/


Posledný príspevok od Berenika  ·  5. 11. 2021 o 18:55
218
0

Haag (Nizozemsko) - Nejvyšší soud v Nizozemsku částečně vyhověl odvolání Ruské federace ve sporu s bývalými akcionáři nyní již neexistující ropné společnosti Jukos. Znamená to, že Moskva jim nemusí platit 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Nejvyšší soud dnes uvedl, že arbitrážní spor vrací nižšímu soudu k opětovnému projednání.


Moskva měla sankci zaplatit za vyvlastnění Jukosu. Pokud soudy nakonec rozhodnou ve prospěch bývalých akcionářů, byla by to pravděpodobně dosud nejvyšší částka, jaká byla kdy v arbitráži přiznána, uvedla agentura AP.


https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/moskva-nemusi-platit-akcionarum-jukosu-50-miliard-usd-rozhodl-soud-v-haagu/2113512


157
0

Budúci týždeň, 10. novembra, Ukrajina a Spojené štáty podpíšu vo Washingtone novú chartu strategického partnerstva. Uviedol to šéf ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Kuleba. Posilnenie vzťahov so Spojenými štátmi, najmä v oblasti bezpečnosti, patrí podľa neho medzi kľúčové priority zahraničnopolitickej stratégie Kyjeva. Predstavitelia ukrajinských politických kruhov však v rozhovore pre RT pripomenuli, že Kyjev z podpisu podobného dokumentu v roku 2008 nezískal žiadne výrazné výhody. Analytici sa zase domnievajú, že charta nebude znamenať paritné partnerstvo, ale podriadenosť Ukrajiny americkému politickému kurzu.


Ukrajina a Spojené štáty na budúci týždeň podpíšu novú chartu o strategickom partnerstve, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba. Stane sa tak podľa neho na zasadnutí bilaterálnej komisie, ktoré bude 10. novembra vo Washingtone.


„Posilnenie strategického partnerstva so Spojenými štátmi, najmä v bezpečnostnej oblasti, je jednou z kľúčových priorít našej zahraničnopolitickej stratégie. Dnes s potešením oznamujem, že 10. novembra sa s ministrom zahraničných vecí Anthonym Blinkenom zúčastníme na stretnutí ukrajinsko-americkej komisie pre strategické partnerstvo vo Washingtone, kde podpíšeme novú chartu strategického partnerstva, “uviedol Kuleba na brífingu. na Facebooku.


Podľa ministra táto charta naplní spoločné výzvy, ktorým čelia USA a Ukrajina. Okrem toho dokument určí ďalší vývoj vzťahov medzi Kyjevom a Washingtonom, dá podnet k prehĺbeniu ich bilaterálnych väzieb a posilní aj jednotu „zoči-voči ruskej agresii“, povedal Kuleba.


Zdroj RT na ukrajinskom ministerstve zahraničia však vysvetlil, že táto charta je rámcovým dokumentom a neukladá Washingtonu povinnosť poskytnúť Kyjevu akúkoľvek konkrétnu pomoc.


Partnerstvo bez záväzkov


Dmitrij Kuleba počas svojho prejavu pripomenul, že Komisia pre strategické partnerstvo po niekoľkých rokoch prerušenia obnovuje svoju činnosť. Túto skutočnosť nazval stelesnením dohôd medzi prezidentmi Joeom Bidenom a Volodymyrom Zelenským, ktoré sa dosiahli počas návštevy ukrajinského lídra vo Washingtone začiatkom septembra.


"Ukrajinská diplomacia systematicky rozvíja úspechy septembrovej návštevy prezidenta v USA, počas ktorej naše krajiny podpísali 20 vzájomne výhodných dokumentov v oblasti hospodárstva, bezpečnosti a energetiky," uviedol šéf republikového ministerstva zahraničných vecí.


Pripravenosť Washingtonu na novú etapu strategického partnerstva podľa Kulebu naznačuje, že Ukrajina požíva dôveru a je jedným z kľúčových partnerov Spojených štátov v Európe.


Diplomat tiež uviedol, že na zasadnutí komisie sa budú diskutovať otázky obrany Ukrajiny, boja proti „ruskej agresii“, posilnenia energetickej bezpečnosti, prilákania amerických investícií a ďalších tém. Rok 2021 bude podľa neho novým východiskom vo vzťahoch medzi Kyjevom a Washingtonom.


„Nechali sme za sebou obdobie turbulencií, teraz systematicky pracujeme na posilňovaní a prehlbovaní nášho strategického partnerstva,“ je presvedčený Kuleba.


Zdroj RT zo strany Servant of the People zase verí, že blížiaci sa podpis charty posilní nie paritnú spoluprácu medzi oboma krajinami, ale priamy vplyv Washingtonu na ukrajinskú politiku.


„Spojené štáty zvyšujú svoj vplyv na Ukrajine: miestni predstavitelia urobia to, čo im povedia vo Washingtone. Charta je ďalším dokumentom určeným na tento účel. Zelenskyj chce vyhrať voľby už druhýkrát a dúfa, že podpora jeho amerických partnerov mu v tom pomôže,“ povedal poslanec.


Spojené štáty a Ukrajina už podobnú chartu podpísali – ešte v roku 2008, počas vlády Georgea W. Busha. Len Kyjev nedostal pri podpise žiadne preferencie, pripomenul zdroj RT zo strany Baťkivščyna.


Kulebov optimizmus nezdieľa ani ukrajinská vláda. Zdroj RT na ministerstve hospodárstva poznamenal, že napriek vyjadreniam ministra zahraničných vecí sa po rokovaní tejto komisie nepodarí prilákať do krajiny nové investície zo Spojených štátov.


„Investori sa pozerajú na pracovné podmienky v štáte, no zanechávajú veľa želaní. Ktorý normálny podnikateľ prinesie do krajiny peniaze, ak mu môžu zobrať živnosť rozhodnutím platených súdov? Alebo aké nové technológie možno poskytnúť Ukrajine, ak úradníci kradnú vo všetkom, čo sa dá? Ktokoľvek zavoláte na zodpovednosť - všade je vzájomná záruka, “vysvetlil úradník.


Priateľstvo proti


Pripomeňme, že na septembrových rokovaniach so Zelenským americký líder oznámil zintenzívnenie činnosti Komisie pre strategické partnerstvo medzi USA a Ukrajinou a v ďalších oblastiach spolupráce s Kyjevom.


„Vytvárame tiež nový strategický obranný právny rámec a nový balík bezpečnostnej pomoci vo výške 60 miliónov dolárov, ako aj iniciujeme nový dialóg o energetike a klíme, aby sme pomohli Ukrajine diverzifikovať jej dodávky energie a zároveň podporili naše klimatické ciele súvisiace s globálnym otepľovaním, “Biden povedal.


Partnerstvo medzi Washingtonom a Kyjevom, dodal prezident USA, sa ešte posilní, keďže Ukrajina a Amerika „majú podobný hodnotový systém“.


"Spojené štáty sú naďalej pevne odhodlané podporovať suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny tvárou v tvár ruskej agresii, ako aj našu podporu euroatlantickým ašpiráciám Ukrajiny," povedal Biden.


Neskôr Dmitrij Kuleba jeho slová interpretoval tak, že Kyjev nikdy nezostane „sám s Ruskom“.


Prvý zástupca vedúceho medzinárodného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov však v komentári k tomuto prejavu prezidenta USA označil jeho vyjadrenia za „protokolové frázy“.


Kremeľ zasa vyjadril poľutovanie nad tým, že Washington a Kyjev sa chystajú budovať priateľské vzťahy predovšetkým kvôli konfrontácii s Moskvou. Uviedol to tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.


"Upozornili sme na skutočnosť, že ruská téma bola vysoko na programe americko-ukrajinských rozhovorov." Bohužiaľ väčšinou so znamienkom mínus. A skôr, zjednodušene povedané, ide o ukrajinsko-americké priateľstvo proti Rusku. To znamená, že nie sú priateľmi pre seba, ale proti Rusku. Aj to môže spôsobiť ľútosť, “povedal Peskov.


Politológ Alexander Dudchak v rozhovore pre RT tiež vyjadril názor, že nová charta, ktorú podpíšu Kyjev a Washington, posilní nie partnerstvo, ale závislosť Ukrajiny na americkom politickom kurze.


Dodal, že Washington sa neobáva o nič iné ako o vlastné záujmy.


„Ak je to pre nich výhodné, vzdajú sa svojich partnerov. A aj vtedy by mali byť partneri za rovnakých podmienok a ich záujmy by mali byť rovnako rešpektované. Avšak Spojené štáty budú posledné, kto sa bude obávať o záujmy Ukrajiny, “povedal Dudchak.


Podľa Vladimira Olenčenka, vedúceho výskumníka Centra európskych štúdií IMEMO RAN, bude podpísanie tejto charty znamenať „konečnú podriadenosť“ Ukrajiny Washingtonu.


„Všetky tie priority, ktoré Kuleba vymenoval, nie sú záujmami Ukrajiny, sú záujmami Spojených štátov amerických. Diktujú svoju vôľu, určujú a rozhodujú, kde, čo a ako bude pre Ukrajinu. Nejde o strategické partnerstvo, ale o strategickú podriadenosť. V skutočnosti Ukrajina priznáva, že sa podriaďuje stratégii USA a zaväzuje sa plniť svoje záujmy a úlohy, “uviedol politológ.


Neexistuje žiadna odpoveď na otázku, čo presne Ukrajina získa z takejto integrácie do americkej sféry vplyvu, zdôraznil Olenčenko.


Z tejto dohody profituje iba samostatná politická skupina, ktorú predstavuje administratíva súčasného prezidenta Ukrajiny, vysvetlil Olenčenko.


„Pre Zelenského administratívu je to vec sebazáchovy – prežiť vo vnútropolitickom boji na Ukrajine, zdôrazňujúc Zelenského blízkosť k Spojeným štátom, a získať podporu americkej administratívy. Pre Ukrajinu tam nič nevidno. Súperi súčasného prezidenta zároveň chápu, že všelijakí Zelenskij, Kuleby a Danilov sa len snažia získať oporu pri moci,“ uzavrel expert.
https://russian.rt.com/ussr/article/924510-ssha-ukraina-hartiya-partnyorstvo


695
4

Putin a Lukašenko podpísali dekrét o integrácii Ruska a Bieloruska


Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský líder Alexander Lukašenko podpísali integračný dekrét, ktorým schvaľujú úniové programy oboch krajín.


Lídri oboch krajín podpísali dokument na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátu únie.


„Vidím, že pod dekrétom je váš podpis všetkých členov Najvyššej štátnej rady. Ak vám to nebude vadiť, podpíšem dekrét, “povedal Lukašenko.


Vladimir Putin 9. septembra po stretnutí s prezidentom Bieloruska v Kremli povedal, že Moskva a Minsk sa dohodli na 28 programoch v rámci štátu únie.
https://russian.rt.com/ussr/news/924559-putin-lukashenko-soyuznoe-gosudarstvo


Posledný príspevok od Yori  ·  4. 11. 2021 o 21:55
3.1k
24

V expertním časopisu The National interest vychází článek:


Aby USA ustály proti Rusku a Číně, musí přistoupit na rozdělení sfér vlivu
https://inosmi.ru/politic/20211012/250681327.html


Globální rozdělení sfér vlivu mezi USA, Ruskem a Čínou může mít po vzoru Jaltské dohody tří velmocí z roku 1945 stejný úspěch pro celý svět.


Spojené státy v současné době čelí vážné hrozbě vedení války na dvou frontách současně s Ruskem a Čínou kvůli jejich rostoucí převaze nad USA v oblasti jaderných, elektromagnetických (EMP) a kybernetických zbraní. Navzdory prohlubujícímu se strategickému a vojenskému selhání USA mnozí, ne -li většina, amerických politiků i nadále věří, že Spojené státy jsou nejmocnější vojenskou velmocí na Zemi. Tato hluboce mylná představa způsobila, že zanedbali obnovu amerického jaderného arzenálu, vytvoření komplexního národního systému protiraketové obrany a systematické posilování národních energetických sítí USA, aby se díky tomu všemu předešlo katastrofickým důsledkům útoku na naši zemi ze strany Ruska nebo Číny. Američtí vůdci musí opustit své idealistické představy o bezpečném a zabezpečeném unipolárním světě, ve kterém jsou Spojené státy široce uznávány jako nejmocnější supervelmoc. Ve skutečnosti je všechno úplně jinak. Amerika nyní čelí stále těžším, omezenějším a nešikovnějším možnostem a zoufale potřebuje novou a perspektivní velkou strategii, která bude čelit, rozdělovat a ničit toto rostoucí spojenectví mezi dvěma jadernými velmocemi, Čínou a Ruskem.


Aby mohli američtí vůdci vyřešit toto bezprecedentní dilema národní bezpečnosti a zajistit přežití Ameriky, musí nahradit svoji hegemonii - zastaralou a neúspěšnou „skvělou“ strategii - konceptem „strategického omezení“ a udržení globální rovnováhy sil. Tato strategie „omezování“ zachrání cenné americké životy a americké národní zdroje spolu s omezenými vojenskými prostředky a přesměruje je na obranu základních životních zájmů USA. Sníží rizika zbytečné války s americkými protivníky jako jadernými velmocemi, což by na planetě vytvořilo bezpečnější, spolehlivější a doufejme i mírumilovnější situaci.


„Strategické omezení“ znamená, že žádná velká světová velmoc se nebude snažit ovládnout Evropu nebo severovýchodní Asii. Současně to donutí americké spojence nést hlavní břemeno zachování bezpečnosti ve svých regionech a spoléhat se na to, že místní síly vyváží regionální hegemony, jako je Rusko a Čína. Americké vojenské síly zůstanou rozmístěny „za horizontem“, a to buď ve vodách obklopujících USA, nebo na americkém území, přičemž se vyhnou pozicím předního nasazení, kde se vojenská přítomnost USA v podstatě stane „mostem“, který nás svádí k zapojení do zahraničních konfliktů, pokud dojde k agresi, ale ne natolik, aby ochránili spojence USA nebo dokonce zabránili takové agresi.


V souladu s tím by Spojené státy mohly stáhnout své vojenské síly z Evropy, Afriky a Asie, včetně Blízkého východu, aby se snížilo riziko vtažení USA do válek s velmocemi, které by mohly vystavit území USA jaderným nebo elektromagnetickým útokům. Také by se zdrželi invaze a okupace jiných zemí v rámci úsilí o změnu moci a budování nových států. Spojené státy vyšlou expediční síly pouze v případě, že země v její sféře vlivu nebo země, které jsou pro ně životně důležité, jako je západní Evropa a Japonsko, jsou bezprostředně ohroženy nepřátelským útokem. Výjimkou může být zachování omezeného počtu amerických vojáků.


Snížení vojenské přítomnosti USA v zámoří výrazně sníží podporu protiamerického terorismu a hlavně výrazně sníží touhu Ruska a Číny sjednotit se navzájem v opozici vůči USA. V rámci této strategie Amerika konečně opustí neúspěšnou globální válku proti teroru, která v marných válkách s militanty na Blízkém východě promrhala biliony dolarů. Místo toho po dvou desetiletích rozptylování pozornosti, během nichž Rusko a Čína předběhly USA prakticky v každé klíčové oblasti strategické vojenské technologie, budou Spojené státy konečně pokračovat v modernizaci a obnově svého strategického jaderného arzenálu a strategických obranných schopností.


Tato teorie „strategického omezení“ není nová. Prosadili ji někteří prominentní američtí politologové jako John Mearsheimer, Stephen Walt, Robert Pape a Christopher Lane. Historická analýza navíc ukazuje, že většina velmocí, které se z různých důvodů dostaly do stavu hlubokého úpadku, přijala strategii „rozumné zdrženlivosti“ a byla znatelně úspěšnější než státy, které sledovaly jiné politické linie.


Přijetí strategie vyvažování na moři by mohlo být doprovázeno pokračováním diplomatické „mírové ofenzívy“ USA a vyjednáváním dohody o globálních sférách vlivu, která chrání zásadní zájmy USA a odvrací rostoucí pravděpodobnost nezamýšlené a katastrofické války s Ruskem nebo Čínou. Poslední dohodu o rozdělení sfér vlivu podepsali na jaltské konferenci v únoru 1945 prezident Franklin Delano Roosevelt, premiér Winston Churchill a sovětský diktátor Joseph Stalin. Ukázalo se, že je úspěšný při udržování míru mezi velmocemi v Evropě po více než půl století, částečně proto, že Spojené státy udržovaly „přibližnou“ jadernou paritu se Sovětským svazem po celou dobu studené války.


Globální rozdělení vlivových sfér mezi USA, Ruskem a Čínou může mít dnes stejný úspěch pro celý svět. Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlásil, že jedním z jeho hlavních úkolů zahraniční politiky je uzavření „nových dohod z Jalty“. V takovém systému by byl svět rozdělen na regiony, z nichž každý by měl svého dominantního regionálního hegemona, s hlavním cílem podporovat stabilitu a mír mezi velmocemi.


Na základě takové dohody si Spojené státy zachovají největší sféru vlivu, včetně celé západní polokoule, západní Evropy, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu, které zůstanou pod ochranou amerického jaderného deštníku. Ruská sféra vlivu bude zahrnovat bývalé sovětské republiky, Srbsko, Írán, Irák, Sýrii a Libyi. Čínskou sféru vlivu může tvořit Severní Korea, Tchaj-wan, Jihočínské moře, Pákistán, Afghánistán, čtyři „marxistické“ země v jihovýchodní Asii a asi půl tuctu afrických zemí, v jejichž čele v současnosti stojí pseudokomunističtí diktátoři. Pokud vedoucí představitelé USA s takovým plánem souhlasili a zavázali se neposílat americká vojska do východní Evropy - s výjimkou případu ruské agrese - pak Rusko, realizující svůj cíl zajistit vojenskou bezpečnost podél své západní hranice, mohlo by přesměrovat svoji pozornost na východ směrem k rostoucí hrozbě ze strany Číny.


Jak moudře řekl starověký čínský stratég Sun Tzu v The Art of War: „Ve válce je první věcí, kterou musíte udělat, zaútočit na strategii nepřítele. A další velmi důležitá věc je zničit nepřátelská spojenectví pomocí diplomacie. “ Spojené státy by dnes mohly dokonce souhlasit s vystoupením z NATO, které bude nadále fungovat spíše jako spojenectví vedené Evropou než USA, výměnou za vystoupení Ruska z jeho spojenectví s Čínou a konec veškeré čínsko-ruské armády a technická spolupráce. Taková komplexní dohoda by uznala a respektovala zásadní zájmy všech tří jaderných velmocí a vyřešila všechny hlavní nevyřešené spory. To minimalizuje potenciální rizika vojenských konfliktů v zájmu zachování míru mezi velmocemi.


Jak vysvětlil Graham Ellison ve svém článku o zahraničních záležitostech, zachování takového míru je pro národní bezpečnost USA zásadní:


I obyčejná válka, která se může změnit v jadernou, může vést ke katastrofě… V tomto ohledu budou američtí politici muset opustit nedosažitelné sny o věcech, o kterých snili, a přijmout fakt, že sféry vlivu zůstanou základem geopolitiky. Toto přijetí bude nevyhnutelně zdlouhavý, kontroverzní a bolestivý proces. Může však také přinést nával strategické kreativity - příležitost dosáhnout něčeho menšího, než je zásadní přehodnocení koncepčního arzenálu národní bezpečnosti USA.


Rusko a Čína již mají své sféry vlivu, poznamenává Ellison, bez ohledu na to, zda jejich vůdci uznávají či neuznávají Spojené státy. Opakované americké vojenské vpády do těchto sfér vlivu po skončení studené války (především v rámci expanze NATO do východní Evropy obecně a zejména do pobaltských zemí) také vyprovokovaly Rusko a Čínu k užší unifikaci ve vojenské sféře.


Spojené státy mají bezpečnostní závazky s více než jednou pětinou všech zemí světa, takže jejich vojenské síly jsou silně přetížené. K řešení tohoto problému by další životaschopnější a politicky přijatelnější alternativou komplexní dohody s Ruskem a Čínou pro Bidenovu administrativu bylo jednostranné stažení vyspělých amerických vojenských sil z východní Evropy, střední Asie, Blízkého východu a Jihočínského moře, Japonska a Korejského poloostrovu ... Vedoucí představitelé USA nadále věří, že čím více spojenců Spojené státy mají, tím bude země bezpečnější a jistější. Mnohem větší rizika však představují závazky vstoupit do konvenčních a případně i jaderných válek s Ruskem a Čínou o země, které pro Spojené státy npředstavují zásadní národní zájmy a vytváří víc rizik, než výhod pro americkou národní bezpečnost. Bidenova administrativa musí podrobit všechny americké aliance analýze nákladů a přínosů, aby určila, které z nich posilují národní bezpečnost USA a které vystavují naši zemi zbytečnému riziku vtažení do konfliktů s velmocemi kvůli sekundárním zájmům.


Amerika by se mohla vzdát svých závazků zajistit bezpečnost těch zemí, které takovým testem neprojdou.


V první řadě by vůdci USA měli okamžitě informovat Moskvu a Peking, že Amerika nebude zasahovat do nepřátelských akcí v jakýchkoli možných konfliktech ohledně Tchaj -wanu nebo bývalých sovětských republik (z nichž všechny je prostě stejně nemožné ubránit), v zásadě opustit od budoucích vojenských intervenci USA v jejich sférách vlivu. Takové akce by posílily národní bezpečnost USA a výrazně by snížily šance na útok Ruska a Číny na území USA tím, že by snížily vnímanou hrozbu pro sebe ze strany Moskvy a Pekingu. USA by zároveň mohly zvýšit pravděpodobnost tření a neshod mezi Čínou a Ruskem a časem rozdělit a rozbít jejich potenciální jejich spojenectví. Jak ukazuje historie, Moskvu a Peking nic nespojuje více, jako krátkozraké pokusy Ameriky promítnout svoji moc do východní Evropy a východní Asie spolu s jejím úsilím stát se jedinou dominantní světovou supervelmocí. Kdyby Amerika nepodněcovala hněv Číny a Ruska, její historicky nepřátelský vztah s touto dvojicí by se mohl dávno narovnat.


Autorem článku je David Pine - bývalý americký armádní bojový a štábní důstojník s magisterským titulem ve studiích národní bezpečnosti z Georgetown University. V současné době je zástupcem ředitele komise EMP Kongresu.




Americká politicko-vojenská analytická publikace The National Interest je dvouměsíčníkem a populárním webem, který vydává nevládní politologická organizace Center for National Interest (lépe známá jako Nixon Center-založil ji Richard Nixon 20. ledna 1994). Časopis je spojen s realistickou školou zahraniční politiky. Byl založen v roce 1985 Irvingem Kristolem. The National Interest se svým obsahem neomezuje pouze na diskusi o „zahraniční politice“ v užším technickém smyslu, ale upozorňuje na obecné myšlenky a na to, jak kulturní a sociální rozdíly, technologické inovace, historie a náboženství ovlivňují chování států...


NI se neomezuje na „zahraniční politiku“ v užším smyslu vojenské technologie nebo diplomatického úsilí, ale také analyzuje, jaké kulturní, sociální a ekonomické rozdíly, budoucí technologické inovace, historie a náboženství ovlivňují chování států. Jeden z pravidelných autorů publikace, Sol Bellow, obdržel Nobelovu cenu za literaturu za rozsáhlou humanitární analýzu mezinárodních problémů, který je nejlépe známý svými publikacemi v Severním Irsku o důsledcích rozpadu SSSR.


Od července 2013 šéfredaktor časopisu Jacob Heilbrunn.


Poradnímu sboru předsedá čestný předseda časopisu Henry Kissinger.

Demetrius Simes a Paul J. Saunders představují pozici Associated Press...


Redakční zásady publikace jsou založeny na následujících zásadách:


znalecká rada nezasahuje do textu znalecké práce, článek je přijat nebo odmítnut v plném rozsahu;
U některých důležitých událostí zpravidla několik odborníků nabízí publikaci, aby zveřejnila svůj analytický materiál najednou, a redaktoři ve formě implicitní soutěže rozhodnou, který materiál je lepší pro pokrytí;
znalec musí prokázat svou odbornost zasláním dokumentů o svém životopise s pracovními zkušenostmi a souhlasem se zveřejněním jeho shrnutí;
odborná rada zásadně odmítá ústní jednání s autory a analyzuje pouze článek nebo výhradně písemné argumenty, které jej doprovázejí.
https://inosmi.ru/nationalinterest_org/


Z výše uvedených skutečnosti, můžeme s jistotou říct, že časopis nejenže zveřejňuje názory odborníků v real politic, ale i odráží názory GP.


Informační nástřel ze strany GP je uskutečněn, nyni je potřeba nějaký čas, aby ho americký establishment ztrávil a začal v tomto duchu jednat.


Přitom, nikde není psáno, že představy GP o rozdělení sfér vlivu se realizují v plné míře. Procesy v globální politice nejsou statické, mění se, dá se říct, ze dne na den. Čím později USA začnou jednat o rozdělení sfér vlivu, tím budou horší jejích vychozí pozice. Mohou sice zaznamenat dílčí úspěchy (třeba volby v ČR nebo situace v Rakousku), ale národní síly v Evropě, které nás zajímají ze všeho nejvíc, také nespí a v souvislosti s energetickou krizi už i běžný občan si klade otázku, proč jsou uměle kladeny překážky k jejímu vyřešení ke spokojenosti občanů Evropy. Mainstream dlouho nevydrží udržovat lidí v iluzí, že za vše může Rusko. Lež má krátké nohy.


Další věci, která bude mít vliv na uvažování východoevropských elit, je skutečnost, že USA opět se snaží je hodit přes palubu. A tak na ně v plné míře dolehne hněv občanů za jejích rozhodnutí v zájmu cizí mocnosti (doufám, že to tady aspoň někteří z ních čtou). Protože, co si budeme povídat, i v tom článku zaznělo, že přítomnost USA v Evropě je ne kvůli zájmu Evropanů, ale samotných USA.


Východoevropský prostor GP doporučuje USA opustit. Ne úplně, ideologický a ekonomický vliv se budou snažit udržet, ale i zde jejích síly výrazně slábnou. Ekonomický vliv bez zajištění energetické bezpečnosti je nemožné dlouhodobě zajistit. A zde i v otázce jaderné energetiky USA tahají za kratší konec.
Centrem jejích zájmu se má stát Německo, kde GP doporučuje udržet omezený vojenský kontingent, což je pochopitelné, protože strategické spojení Německa a Ruska by znamenalo definitivní konec anglosasů v Evropě. Což uvidíme, nakolik tyto plány jsou realizovatelné a jak USA budou schopny překlenout množství podvodných kamenů, které je na této cestě čekají.
Každopádně, doporučením GP je zrušení NATO v té podobě, v jaké existuje a budování evropské bezpečnosti na jiných principech s podporou USA, která v nejbližším časovém horizontu zůstane slabší stranou, než Rusko. Což uvidíme, nakolik se staré Evropě zalíbí perspektiva být v přední linií konfrontace s perspektivou odměny za to přetvořit se v islámský chalifát. Afgánistán je budiž varováním pro místní elitářské spolky. Ne pro každého se najde místo v zavazadlovém prostoru evakuačních vojenských letadel.


Další zajímavé doporučení autora článku: "Ruská sféra vlivu bude zahrnovat bývalé sovětské republiky, Srbsko, Írán, Irák, Sýrii a Libyi" svědčí o velkém skluzu v plánéch GP, jelikož Írán, jako plánovaný centrum koncentrace řízení posouvá do ruské sféry vlivu (zřejmě s představou, že v budoucnu se mu podaří tuto konfiguraci změnit).


Článek je vůbec zajímavý v tom smyslu, že dle něj je krásně vidět, které plány GP dostávají trhliny a jak je nucen GP manévrovat tváří v tvář probíhajícím procesům.


Posledný príspevok od Jrgš  ·  4. 11. 2021 o 19:00
865
3
TauRus zverejnil(a) 3. 11. 2021 o 22:49

Pentagon: Rusko, Čína a Spojené státy se stávají třemi mocenskými centry


Světové společenství vstupuje do éry zvýšené strategické nestability, řekl generál Mark Milli, předseda náčelníků štábů USA. Podle něj se nyní v systému mezinárodních vztahů formují tři mocenská centra - Rusko, Čína a Spojené státy.


„Vstupujeme do tripolárního světa, kdy jsou Spojené státy, Rusko a Čína velmocemi,“ řekl Milli na bezpečnostním fóru pořádaném Aspen Institute.


Podle jeho názoru bude takový svět strategicky nestabilnější než za posledních 40, 50, 60 nebo 70 let. Zvýšenou pozornost bude třeba věnovat udržení míru mezi velmocemi.


Mark Milli se také vyjádřil ke zprávám amerických médií o pohybech ruských jednotek u hranic s Ukrajinou. Uvedl, že Washington na akcích Moskvy nevidí nic „otevřeně agresivního“.


„To, co vidíme, je značný počet vojenských přesunů na ruské straně poblíž hranic s Ukrajinou. Musím říct, že na nich není nic otevřeně agresivního. Už jsme to viděli, “řekl pan Milli. Zároveň dodal, že Pentagon „zatím neví, co tato cvičení znamenají“.
https://www.kommersant.ru/doc/5062662


Vypadá, že o Ukrajině už je rozhodnuto. Všíml jsem si, že v pořadu u Solovjova se také stupňuje rétorika ohledně donucení Ukrajiny k míru.


Kdy USA vypadnou i z Evropy? (řecnícká)


Posledný príspevok od Jrgš  ·  4. 11. 2021 o 10:42
297
0
Nasredin zverejnil(a) 3. 11. 2021 o 20:23

... QR-kódů pro návštěvu veřejných míst, vyplývá z výpočtů agentury TASS na základě prohlášení regionálních úřadů. ...



V souvislosti se zavedením QR kódů bych chtěl bych připomenout nedávnou historii:


Němci ve svých koncentračních lágrech označovali vězně vytetovaným 5(?)-místným číslem, které bylo doplněno symbolem který jednoznačně identifikoval vězně (válečný zajatec, žid, politický, cigán, homosexuál, atd).



V souvislosti s výše citovanou zprávou TASS mě napadlo, zda zavádění QR kódu v rámci identifikace lidí v rámci "boje proti pandemii" není vlastně aplikací inovovaného nacistického značení na obyvatelstvo celé zeměkoule (z tohoto hlediska je pandemie COVID ideální záminkou na vytvoření jednotného světového identifikačního systému). Pokud vím, QR kód očkovaného člověka je unikátní v globálním měřítku. QR kód jasně celosvětově člověka identifikuje (zvláštní, že se vůbec neřeší GDPR (pro ty co nevědí co zkratka znamená tak je to v překladu:"go do prdele"smile odkud a z jaké země je, jak se jmenuje (QR kód se vytváří na základě jména, příjmení RČ, trvalého bydliště, čísla pojištěnce atd.), kde bydlí, jaká vakcína mu byla aplikována a dokdy je pod její "aktivní" ochranou. Pokud vím, tak minimálně databáze schengenského prostoru co se týče očkovacího QR kódu jsou propojené, takže jeho načtením QR čtečkou je dotyčný jasně identifikován a nemusí už nikomu předkládat pas či jiný doklad. Dá se předpokládat, že QR covid pasy po doplnění biometrických charakteristik (fotka není třeba) časem nahradí klasické pasy a z papírové formy a z mobilů se přestěhují v nějaké formě laserového či jiného tetování) na kůži lidského těla, nejlépe na viditelné místo (čelo, krk, zátylek či jiná místa - variant je nepřeberné množství - viz scifi filmy - mimochodem, proto je tetování a kérky tak masově podporováno módními západními trendy).


Z výše uvedeného začíná být více méně jasné, proč zavedení systému QR kódu bylo jako první celoplošně provedeno v zemi obývané národem, který tak slavně zvítězil v zápasu o přežití nad nacistickým Německem tj v Rusku ...


756
4

https://www.facebook.com/Sorocinova/videos/412162516915237/


Monika Sofiya Soročinová:
Obyvatelia boli šokovaní pohľadom na vojakov, ktorí priamo v centre mesta strieľali v rámci vojenského cvičenia, bez toho, aby boli v nejakom vyhradenom priestore, do ktorého by nemali prístup okoloidúci. Vojaci strieľali priamo na uliciach a precvičovali špeciálne operatívne schopnosti…
Niektorí ľudia zo strachu utekali prípadne si reflexívne ľahali na zem, aby sa chránili pred streľbou, další si toto bizarné cvičenie natáčali.
Lotyšské ministerstvo obrany sa ospravedlnilo za to, že obyvateľov mesta šokovali a vystrašili a toto “cvičenie” označili za “nešťastné nedorozumenie”!
Ja sa pýtam aký význam má mať takáto “šoková terapia” na ľudí? Nemáme všetci dosť za viac ako rok a pol šialenej pandémie, ktorú stále naťahujú a naťahujú?
Chystá sa Európa a NATO (keďže Lotyšsko je členom NATO) na nejaké vojenské zásahy a skúša takto spontánne reakcie obyvateľov, alebo o čo tu komu vlastne ide?
Je trápne tvrdiť, že armáda sa v takomto zložení ocitla v centre mesta náhodou a nazvať toto “nešťastným dorozumením” je napľutím ľuďom do tváre!
Asi sa majme na pozore, lebo náš detolát Naď je ešte nedajbože schopný sa touto bizarnou akciou od svojich NATO kolegov inšpirovať…
https://www.youtube.com/watch?v=7_YAhY9JWBk


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  3. 11. 2021 o 15:37
686
3

Dostal jsem od kolegy @okr1916 (takhle psával na Vodě) slovenský překlad podle mně velmi důležitého projevu šéfa Rosněftu na nedávném fóru ve Veroně. Je úzce spjat i s posledními projevy VVP na Valdajském diskusním fóru i na jeho vstupu na glasgowském "klimatickém" představení.
Uvádím to v převzatém stavu
Igor Sečin vystúpil s hlavným prejavom na osobitnom zasadnutí 14. eurázijského ekonomického fóra vo Verone

  1. októbra 2021

Igor Sečin, výkonný riaditeľ spoločnosti Rosnefť, vystúpil s hlavným prejavom na osobitnom zasadnutí "Spoľahlivá energia a globálna energetická transformácia" na XIV. eurázijskom ekonomickom fóre vo Verone v Taliansku.


Na podujatí sa zúčastnili aj Gerhard Schroeder, bývalý nemecký kancelár a predseda predstavenstva spoločnosti Rosneft, Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Kataru, Hardeep Puri, minister ropného priemyslu a zemného plynu Indie, Bernard Mooney, výkonný riaditeľ spoločnosti BP, Jeremy Weir, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura Predseda OGCI Oil & Gas Climate Initiative Robert Dudley, bývalý generálny riaditeľ Glencore Ivan Glasenberg, prezident Conceive Eurasia a predseda predstavenstva Banca Intesa Antonio Fallico, predseda a generálny riaditeľ Baker Hughes Lorenzo Simonelli, senior viceprezident ExxonMobil Neil Chapman, ako aj ďalší členovia podnikateľskej komunity, politici, odborníci a analytici.


OBDOBIE NEISTOTY


Vo svojej prezentácii s názvom "Potreba štrukturálnych zmien v ekonomike a budúcnosť energetiky" šéf spoločnosti Rosneft predstavil podrobnú analýzu globálnej ekonomickej situácie, pričom zdôraznil obdobie neistoty v dôsledku zložitej epidemiologickej situácie. Podľa Sečina je pandémia naďalej kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje svetové hospodárstvo: napriek veľkému úsiliu sa zatiaľ nepodarilo vytvoriť kolektívnu imunitu a nové nebezpečné kmene koronavírusu predbiehajú očkovanie.


"Zatiaľ neexistujú univerzálne riešenia pandemických problémov, môžu nás čakať nové kmene a choroby. Vstúpili sme do novej éry, v ktorej lepšia diagnostika, nahromadené poznatky a moderné klinické prístupy umožňujú identifikovať viac ako 1 200 nových ochorení ročne. Žiaľ, zatiaľ nevieme odpovedať na otázku, ktoré z nich predstavujú najväčšie riziko pre budúcnosť ľudstva," povedal Igor Sečin.


Podľa jeho názoru by sa ekologické energetické spoločnosti nemali starať ani tak o rýchly rast kapitalizácie prostredníctvom zvyšovania cien pre spotrebiteľov, ale skôr o zabezpečenie dôslednej energetickej transformácie, ktorá nevytvára šoky pre hospodárstvo a spotrebiteľov.
Ukázalo sa, že globálne dodávateľské reťazce vrátane námornej, železničnej, cestnej a leteckej dopravy nie sú pripravené na prudký nárast ponuky a dopytu. "Narušené sú nielen dodávky hotových výrobkov, ale aj surovín, čo dobre ilustruje nedávna situácia s tankerom, ktorý zablokoval Suezský prieplav," povedal Sečin.


Moderný priemyselný model, ktorý znamená prácu v pohybe s minimálnymi zásobami, kde suroviny alebo tovar prijatý od dodávateľov ide priamo do výroby, znižuje náklady. Využívanie tohto modelu však výrazne posilňuje vzájomné hospodárske vzťahy, v dôsledku čoho sa do popredia dostáva význam spoľahlivej infraštruktúry, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Význam zásob sa dobre ukázal v súčasnej plynovej kríze v Európe. V dôsledku nedostatku dlhodobých kontraktov boli zásobníky plynu naplnené len na 75 % v porovnaní s 10-ročnou historickou úrovňou 90 %. Vzhľadom na rastúci dopyt viedla obmedzená schopnosť alternatívnej výroby zabezpečiť stabilné dodávky elektrickej energie nielen v zime, ale aj v letných a jesenných obdobiach, ktoré sú priaznivejšie pre počasie, k rekordným cenám plynu.


Dlhodobé zmluvy zabezpečujú určitú stabilitu trhu s plynom, ale nezaručujú jeho úplnú stabilitu, keďže spotové dodávky sa vyvíjajú v rámci krátkodobých zmlúv, uviedol šéf Rosnefti. Napríklad objem dodávok skvapalneného zemného plynu na základe dlhodobých zmlúv s Katarom nebol schopný pokryť rastúci dopyt. Zároveň sa nenaplnili ani nádeje Európy na spotové dodávky LNG z USA.


"Pozíciu Európy navyše komplikuje rast čínskej ekonomiky, ktorá aj v krízovom roku 2020 vzrástla o 2,3 % a na konci tohto roka dosiahne 8 %, zatiaľ čo ekonomika eurozóny porastie o 5 %. Rýchle hospodárske oživenie a rast Číny viedli k rastúcemu dopytu po všetkých druhoch energetických zdrojov: spotreba ropy sa v tomto roku zvýši približne o 10 % v porovnaní s minulým rokom a dopyt po plyne vzrastie o 7-8 %," povedal Sečin.


Uviedol, že Rusko zo svojej strany pomáha riešiť krízu v čo najväčšej miere tým, že zabezpečuje stabilitu dodávok plynu do Európy. Naša krajina si vždy plní všetky svoje zmluvné záväzky v plnom rozsahu.


"Napriek súčasnej politizácii energetických otázok zostáva Rusko najdôležitejším a najspoľahlivejším dodávateľom plynu do Európy a my musíme nielen udržať, ale aj posilniť mosty priateľstva a porozumenia," povedal Sečin.


INTEGRÁLNY PRÍSTUP


Igor Sečin poznamenal, že súčasná plynová kríza potvrdzuje jeho názor, ktorý opakovane vyslovil v predchádzajúcich rokoch, o krehkosti rovnováhy na trhoch s energiou a rizikách spojených s vynútenou energetickou transformáciou a odrádzaním od konvenčnej energie. Dodal, že kríza sa už začala šíriť aj do iných odvetví.


Prídel energie v Číne, ktorá zabezpečuje až 90 % svetovej produkcie horčíka, viedol k prudkému poklesu výroby tohto kovu. Nedostatok horčíka, ktorý sa používa pri výrobe hliníkových zliatin, ohrozuje automobilový priemysel a mnohé ďalšie odvetvia, v ktorých sa tieto zliatiny vo veľkej miere používajú, vrátane výroby mikročipov.


"V dôsledku toho si výrobcovia čipov vyberajú zákazníkov, ktorým budú dodávať výrobky, podľa vlastného uváženia, čím preberajú neprimeranú funkciu regulácie trhu. A keďže mikročipy sú dnes súčasťou takmer každej technológie, od automobilov až po zubné kefky, bez preháňania možno povedať, že určujú smerovanie globálnej ekonomiky ako celku," povedal Sečin.


"Všetky tieto faktory nás nútia znovu sa zamyslieť nad obmedzeniami existujúceho modelu kapitalizmu, o ktorých nedávno hovoril ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin - všetky sťažujú hľadanie riešení dnešných výziev," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Aby sa kríza nerozšírila do svetového hospodárstva, je dôležité zabezpečiť koordináciu medzi regulačnými orgánmi a dodávateľmi, ako aj spotrebiteľmi, ktorých dopyt určuje hospodársky rast. Hlavné svetové burzy, ako sú New York, Londýn a Šanghaj, ktoré sú registračnými centrami pre väčšinu transakcií, by mohli registrovať aj dlhodobé zmluvy na dodávky energie, čím by pomohli vyvážiť trhy, povedal Sečin.


"Prioritou globálneho hospodárskeho rozvoja by mal byť integrálny prístup so zameraním na zvýšenie príspevku kľúčových odvetví, medzi ktoré patria energetika, nové materiály, informačné technológie, elektronika, farmaceutický priemysel, poľnohospodárstvo, doprava a logistika," povedal šéf Rosnefti.


BEZPEČNOSŤ DODÁVOK


Dôležitá je podľa neho aj otázka technologickej realizovateľnosti energetickej transformácie. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že do roku 2050 ešte nebude pripravená na zavedenie približne polovica technológií potrebných na dosiahnutie cieľov nízkouhlíkového rozvoja. Medzitým sa na trhu zvyšuje konkurencia v oblasti financovania: zelená energia je čoraz viac dotovaná, čo skresľuje jej reálnu mieru návratnosti, ktorá je stále pomerne nízka. "To vedie k rozvoju nového typu dotovaných odvetví, ktoré pohlcujú zdroje z iných sektorov a bránia uplatňovaniu zásad voľnej hospodárskej súťaže," povedal Igor Sečin.


Na realizáciu energetickej transformácie sa musí zmeniť štruktúra svetového hospodárstva, povedal šéf Rosnefti. "Prechod na energetiku by mal byť synchronizovaný so zabezpečením energetických zdrojov, spoľahlivými dodávkami kovov a iných materiálov, vývojom technológií, ako aj s prispôsobením správania spotrebiteľov. Bez toho bude základná koncepcia, ktorá sa odráža v samotnom slove "transformácia" ako časový vývojový proces, neuskutočniteľná," povedal šéf Rosnefti.


"Energetická transformácia by nemala byť samoúčelná, jej prioritou by mala byť spoľahlivosť dodávok energie," zhrnul Igor Sečin.


DÔSLEDKY PRE HOSPODÁRSTVO


Chybné rozhodnutia v oblasti klimatickej politiky môžu mať vážne negatívne dôsledky pre celé globálne hospodárstvo a spoločnosť, povedal šéf Rosnefti. "V tejto súvislosti sa čoraz silnejšie ozývajú hlasy, aby sa investície do ropy a plynu stiahli. Zdá sa, že v niektorých prípadoch zástancovia skorého odchodu od fosílnych palív ignorujú riziká hroziacej nerovnováhy na trhu," povedal.


Šéf Rosnefti pripomenul rozhodnutie holandského súdu v Haagu, ktorý nariadil spoločnosti Shell znížiť emisie viac, ako je jej stratégia. Spoločnosť bola obvinená z "nevhodného verejného správania" a porušovania ľudských práv. Sečin uviedol, že súd sa musel odvolať na ľudské práva, pretože objektívne nebolo možné dospieť k jednoznačnému záveru o tom, do akej miery je spoločnosť zodpovedná za globálnu zmenu klímy.


"Ako úplne správne poznamenal prezident Ruskej federácie V. V. Putin, "ak rozhodnutia (o znižovaní emisií skleníkových plynov) prijímajú ľudia, ktorí sú odborne úplne nepripravení, prudké nárasty na svetových trhoch sú nevyhnutné," povedal šéf Rosnefti.
Sečin sa domnieva, že riziko nových žalôb tohto druhu je pomerne vysoké. "Ohrozené sú nielen ropné a plynárenské spoločnosti, ale aj banky a investori, ktorým môže byť skutočne zakázané investovať do ropy a plynu," povedal šéf najväčšej ruskej ropnej spoločnosti. - Okrem ekonomického systému súradníc sa tak zavádza alternatívny systém založený na klimatickom tlaku a dokonca vydieraní, ktorý vylučuje základný princíp ekonomickej efektívnosti. Ignoruje sociálnu zodpovednosť účastníkov trhu, od ktorej do veľkej miery závisí blahobyt ľudí vo všeobecnosti.


Igor Sečin vo svojom prejave položil otázku - aký je skutočný účel súdnych procesov, ktoré ničia právo obchodných spoločností, a tým porušujú vlastníctvo akcionárov k výsledkom ich investícií? "Čelíme úplne novým metódam tlaku akcionárov a aktivistov na spoločnosti, keď niektorí akcionári síce formálne konajú podľa pravidiel práva obchodných spoločností, ale presadzujú vlastnú politiku, čím zhoršujú postavenie investorov, partnerov, zamestnancov a klientov. Táto situácia si vyžaduje ďalšiu právnu analýzu a vypracovanie ochranných opatrení," uviedol.


Sečin tiež uviedol, že od začiatku tohto roka bol celý svet svedkom prudkého nárastu cien plynu v Európe, a to najmä v dôsledku prílišnej dôvery v spoľahlivosť alternatívnej výroby. Posledný vývoj však ukazuje, že stabilita veternej energie sa preceňuje, uviedol šéf Rosneftu. Klimatológovia odhadujú, že sila vetra v Európe bola v septembri a októbri tohto roka o 15 % nižšia ako v minulosti.


"Prílišná dôvera v spoľahlivosť výroby veternej energie bola jedným z dôvodov, ktoré viedli k nedostatočnému uskladneniu plynu. Až s blížiacou sa zimou začali naši európski partneri vážne uvažovať o rizikách, o skutočnej nepripravenosti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (pri súčasnom stupni technologického rozvoja) na zabezpečenie stabilných dodávok energie. To všetko viedlo k rekordným cenám plynu, ktoré od začiatku tohto roka vzrástli päťnásobne a teraz ohrozujú dlhodobé oživenie európskeho hospodárstva," povedal Igor Sečin.


K zhoršeniu situácie prispelo nesprávne nastavenie výrobných kapacít obnoviteľných zdrojov a nedostatok voľných kapacít spolu so zrýchleným postupným vyraďovaním konvenčnej energie. Svoju úlohu zohrali aj "molekuly slobody", ktoré so sebou priniesol americký LNG a ktoré veľmi vyzdvihovala predchádzajúca americká administratíva. Hoci USA sľubujú, že výrazne zvýšia dodávky plynu do Európy, v skutočnosti ich zvyšujú predovšetkým úplne iným smerom - do Ázie a Tichomoria, zdôraznil Sečin. "V dôsledku toho dosiahla cena plynu v Európe v ekvivalente ropy 200 dolárov za barel, čo je viac ako dvojnásobok ceny ropy," dodal.


Spoločnosti Citi a Goldman Sachs odhadli, že mimoriadne vysoké ceny zemného plynu by mohli vytvoriť dodatočný dopyt po rope v objeme až 1 milión barelov denne, čo by vyvolalo nerovnováhu podobnú plynu a ďalej by "rozohrialo" ceny ropy.


"Aj pod tlakom klimatických aktivistov sa postupne ukončujú spoločné projekty s medzinárodnými spoločnosťami, čo núti veľké spoločnosti obmedziť investície do ropy a plynu a presmerovať ich do obnoviteľných zdrojov energie. Práve klimatická agenda teraz vytvára tlak na globálny trh s ropou a zemným plynom," povedal Igor Sečin.


"Je potrebné spravodlivo posúdiť riziká, ktoré predstavuje upustenie od ropy, ako aj nízkouhlíkovej výroby plynu a využívania uhlia. Nútený návrat k uhliu na zabezpečenie stability výroby elektrickej energie nás núti prehodnotiť nielen čas, ale aj potrebu deklarovaného úplného opustenia konvenčnej výroby," povedal.


VPLYV NÍZKOUHLÍKOVEJ ENERGIE NA KLÍMU


Igor Sečin vo svojej správe poskytol aj podrobnú analýzu existujúcich plánov na dekarbonizáciu svetového hospodárstva. "V prvom rade si musíme odpovedať na otázku, aké problémy sa snažíme vyriešiť zrýchlenou energetickou transformáciou? A pomôžu nízkouhlíkové riešenia skutočne zabezpečiť energiu pre budúce generácie?" vyzval šéf Rosnefti.


Poukázal na to, že odpoveď na otázku, ktorý energetický sektor by sa mal považovať za "zelený" alebo "nízkouhlíkový", je stále nejednoznačná. Pripomenul, že po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011, ku ktorej došlo v dôsledku konštrukčných chýb, sa v dôsledku negatívnej verejnej mienky zvýšili požiadavky na úplné zrušenie jadrovej energie, a to aj napriek technickým zlepšeniam v konštrukcii jadrových elektrární a zvýšeným ochranným opatreniam.
V dôsledku toho sa v roku 2020 výroba jadrovej energie v Spojenom kráľovstve znížila o 27 % v porovnaní s rokom 2011, zatiaľ čo v Nemecku bol pokles 41 %. Dokonca aj vo Francúzsku, kde jadrová energia predstavuje dve tretiny výroby elektriny, klesla jej výroba o 20 %.


Plynová kríza v roku 2021 medzitým prinútila viaceré európske krajiny prehodnotiť svoje nízkouhlíkové ciele. Napríklad začiatkom októbra vyzvalo 10 krajín Európskej únie Európsku komisiu, aby na podnet Francúzska uznala jadrovú energiu za nízkouhlíkovú.
Zároveň treba vziať do úvahy, že jadrové palivo je potrebné aj likvidovať, čo je nákladnejšie a vyžaduje si to špeciálne technológie, keďže environmentálne riziká sú tu oveľa vážnejšie, povedal Sečin.


"Je potrebné mať komplexný prístup k hodnoteniu bezpečnosti energetických zdrojov pre ľudí a životné prostredie v celom procesnom reťazci. Napríklad v prípade vodíka, ktorý je považovaný za sľubné "zelené" palivo budúcnosti, netreba zabúdať, že jeho výbušnosť spôsobila množstvo nehôd v jadrovej energetike a chemickom priemysle," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Zástancovia dekarbonizácie neberú do úvahy ďalšie faktory, ktoré bránia realizácii ich myšlienok. Vážnym problémom je nárast cien materiálov potrebných na prechod na energetiku. Igor Sečin pripomenul, že rozvoj technológií obnoviteľných zdrojov energie pomohol znížiť výrobné náklady, čím sa snaží konkurovať konvenčnej energii. V súčasnej situácii by sa tento trend mohol obrátiť.


"V porovnaní s predkrízovou úrovňou v roku 2019 sa cena polysilikónu, kľúčovej suroviny na výrobu solárnych panelov, zvýšila štvornásobne. Od začiatku roka 2019 sa viac ako zdvojnásobili aj ceny mangánu, lítia a prvku vzácnych zemín neodýmu, ktorý je potrebný pre batérie," povedal Sečin.


Emisie z ťažby a spracovania kovov na nízkouhlíkovú energiu pritom nie sú v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja. "Výroba kovov a iných materiálov potrebných pre nízkouhlíkovú energetiku je často sprevádzaná vysokými emisiami uhlíka počas ich ťažby a spracovania," povedal šéf Rosnefti.


Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sú emisie skleníkových plynov pri výrobe lítia trikrát vyššie ako emisie pri tavení ocele. Nikel a hliník sú 7 až 8-krát škodlivejšie ako oceľ a kovy vzácnych zemín sú 50-krát škodlivejšie ako oceľ. Na to, aby sme mohli svetu dodávať takéto dôležité kovy, je potrebné vyvinúť zdroje s horšími vlastnosťami. V dôsledku toho Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že emisie skleníkových plynov z výroby lítia môžu byť pri budúcich projektoch 3 až 4-krát vyššie ako pri súčasných projektoch a 6-krát vyššie pri budúcich projektoch výroby niklu.


Zástancovia urýchlenej energetickej transformácie, ktorí sa zasadzujú za väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ignorujú taký dôležitý aspekt, ako je odpisovanie zariadení a ich následná likvidácia. "Nie je tajomstvom, že v povedomí verejnosti je rozvoj obnoviteľných zdrojov energie vnímaný ako jednorazová investícia do ekologického zdroja energie, ktorý môže slúžiť veľmi dlho - 40-60 rokov, ako tradičné energetické zariadenia, alebo ešte dlhšie. V skutočnosti je však životnosť veterných elektrární len približne 20 rokov," povedal Igor Sečin.


Vzhľadom na to, že výroba veternej energie sa začala pomerne intenzívne rozširovať začiatkom roka 2000, je už potrebné vymeniť vtedy inštalované veterné turbíny. Lopatky veterných turbín sa nerecyklujú, ale plnia skládky. Špinavé dedičstvo zelenej energie, ktoré ľudstvo zanecháva budúcim generáciám, rýchlo narastá.


Ak v roku 2020 bolo potrebné recyklovať približne 40 tisíc ton vyradených lopatiek na celom svete, do roku 2025 sa ich počet zvýši na 100 tisíc ton ročne a s ďalším rozširovaním výroby veternej energie a koncom životnosti predtým uvedených zariadení do prevádzky sa bude ďalej zvyšovať.
"Podobné problémy vznikajú aj v prípade solárnych panelov, ktorých skutočná životnosť je oveľa kratšia ako 30 rokov, ktoré očakáva priemysel," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft. V roku 2035 sa bude recyklovať 2,6-krát viac panelov ako sa predá nových. Vzhľadom na vysoký obsah ťažkých kovov sú solárne panely toxické a vyžadujú si špecializovanú recykláciu, ktorá je 10 až 30-krát drahšia ako ich uloženie na skládku.


"Všetky tieto skutočnosti by mali zástancov energetickej transformácie prinútiť zamyslieť sa nad skutočným vplyvom nízkouhlíkovej energie na prírodu a klímu a nad tým, či sa takáto energia môže stať skutočne čistou a "zelenou"," povedal Igor Sečin.


ENERGETICKÝ PRECHOD JE MOŽNÝ


Šéf spoločnosti Rosnefť uviedol, že energetická transformácia je možná len vtedy, ak dodávky energie zostanú stabilné a budú sa vyvíjať nové materiály a technológie. Pripomenul, že viera klimatických aktivistov v neobmedzené možnosti obnoviteľných zdrojov energie zatiaľ nie je podložená spoľahlivými technológiami. "Je potrebný výskum a hľadanie nových, menej energeticky náročných a toxických materiálov, ktoré by sa mohli použiť na výrobu a skladovanie energie a nahradiť tak súčasné materiály," povedal Sečin.
Okrem toho nútenie spoločností, aby sa stiahli z projektov ťažby ropy a zemného plynu, nerieši problém znižovania emisií. "Dosiahnutie cieľov uhlíkovej neutrality si nevyžaduje úplné ukončenie ťažby nielen ropy a plynu, ale aj uhlia," povedal.


Vývoj nových materiálov už podľa neho nie je len otázkou energetiky, ale oveľa vážnejšou otázkou zmeny štruktúry hospodárstva. "V skutočnosti, napriek rôznym plánom na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, bez seriózneho vývoja nových technológií a materiálov zostane energetická transformácia len nesplneným snom," povedal šéf Rosnefti.


Pripomenul, že Medzinárodná energetická agentúra zverejnila vysokoprofilovú nízkouhlíkovú prognózu, podľa ktorej sa má do roku 2050 dosiahnuť uhlíková neutralita a už teraz sa majú zastaviť investície do nových projektov v oblasti ropy a zemného plynu. "Ale aj podľa tejto prognózy budú konvenčné zdroje energie v roku 2050 kumulatívne pokrývať 39 % globálneho dopytu," povedal Sečin.


Šéf Rosnefti sa domnieva, že jedným z kľúčových faktorov rastu globálneho dopytu po rope bude z dlhodobého hľadiska India. Podľa prognózy indického ministerstva pre ropu a plyn sa spotreba ropy v Indii do roku 2050 zdvojnásobí (na 452 mil. ton alebo 9 mil. barelov denne). Ropa bude predstavovať 1/5 (22 %) spotreby energie v krajine.


"Teraz je potrebné prijať rozhodnutia, ktoré zabezpečia uspokojenie budúceho dopytu. V opačnom prípade budeme čeliť novej eskalácii nedostatku a rastu cien," zdôraznil Igor Sečin.
Šéf spoločnosti Rosneft uviedol, že ďalším významným faktorom pri znižovaní emisií uhlíka by mohla byť zmena správania spotrebiteľov. Podľa IEA by to umožnilo znížiť emisie uhlíka o 2 miliardy ton už v roku 2030. To by sa dalo dosiahnuť najmä nahradením leteckej dopravy kratšej ako jedna hodina inými druhmi dopravy, znížením rýchlosti automobilov o 7 km/h, prácou na diaľku z domu a inými podobnými opatreniami.


Klimatické tlaky už majú negatívny vplyv na energetický sektor. Zatiaľ čo popredné svetové ropné a plynárenské spoločnosti investovali v rokoch 2011 až 2015 do prieskumu v priemere 16 miliárd USD ročne, výdavky na obnovu zásob uhľovodíkov sa v minulom roku znížili trojnásobne na 5 miliárd USD. V dôsledku toho sa miera obnovy svetových zásob ropy a zemného plynu znižuje už štvrtý rok po sebe a riziko nedostatku dodávok je už zapracované do cien, čo negatívne ovplyvňuje príjmy európskych a svetových spotrebiteľov, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.
Vzhľadom na neistotu týkajúcu sa dlhodobého dopytu a cien ropy podľa neho značný počet ropných a plynárenských spoločností neplánuje zvýšiť investície. "V dôsledku toho budú celosvetové investície do projektov v oblasti ropy a zemného plynu v roku 2021 dvakrát nižšie ako v roku 2014. Vzhľadom na pokles produkcie na existujúcich poliach sú potrebné investície do rozvoja nových rezerv. Na základe súčasných trendov realizácie projektov by kumulovaný deficit investícií potrebných na uspokojenie dopytu po rope mohol v rokoch 2021-2025 predstavovať 135 miliárd USD," povedal Igor Sečin.


Ak investície zostanú na súčasnej úrovni, do roku 2030 dosiahne kumulovaný deficit podľa JP Morgan 600 miliárd USD. Nedostatočné investície už predstavujú riziko pre stabilitu dlhodobej ponuky ropy a dopytu po zemnom plyne.
"Energetická transformácia by nemala byť založená na požiadavkách klimatických aktivistov, ale na skutočných ekonomických zákonitostiach, ktoré zabezpečia návratnosť investícií a dlhodobý rast hodnoty pri súčasnom uspokojení dopytu po energii a znížení emisií," povedal Igor Sečin.


KTO BUDE MAŤ PROSPECH Z ENERGETICKEJ TRANSFORMÁCIE


"Súčasné trendy smerujúce k prerozdeleniu úloh na nízkouhlíkovom trhu majú strategický význam. Je však dôležité, aby kroky vlád v rámci energetickej transformácie nevytvárali len súčasné konkurenčné výhody, ale aj príležitosti na budúcu dominanciu na energetickom trhu," povedal Sečin.


Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že prechod na energetiku a s ním spojený rast dopytu po elektrických vozidlách v nasledujúcich 20 rokoch zvýši dopyt po lítiu 133-násobne, po kobalte 33-násobne a po nikli 30-násobne.


Rastúci dopyt po kovoch vzácnych zemín a farebných kovoch nesúvisí len s batériami, ale aj s ďalšími komponentmi pre elektromobily, uviedol šéf spoločnosti Rosneft. Magnety zo zliatiny neodýmu sa používajú v motoroch elektromobilov, ktoré umožňujú najdlhší dojazd na jedno nabitie. Dopyt po tomto kove rastie a cena oxidu neodymitého sa za posledný rok zvýšila o 90 %.
"Medzitým sa výroba neodymových magnetov takmer celá nachádza v Číne, čo môže v niektorých krajinách vyvolať obavy z rastúcej ekonomickej závislosti," povedal Igor Sečin. To podľa neho núti jednotlivé spoločnosti aj celé krajiny, aby si uvedomili potrebu vybudovať vlastné bezpečné dodávateľské reťazce, pokiaľ ide o kovy.


Šéf Rosneftu pripomenul, že v júni tohto roka zverejnila americká administratíva správu, v ktorej musela priznať, že ekonomika prehráva v konkurencii s Európskou úniou pri vytváraní stimulov na vytváranie stabilných dodávateľských reťazcov a lokalizáciu výroby elektromobilov a batérií a s Taiwanom a ďalšími krajinami APR pri vytváraní stimulov na rozvoj výroby polovodičov.
"Je možné, že na zabezpečenie zaručeného prístupu k týmto zdrojom sa USA opäť uchýlia k nástrojom politického nátlaku," povedal šéf Rosnefti.


Tohtoročná plynová kríza jasne ukázala, ako môže nedostatok jedného energetického zdroja ovplyvniť ceny a rovnováhu celého energetického sektora, uviedol Igor Sečin.
Podľa neho odrádzanie od konvenčnej energie vedie k zníženiu investícií potrebných na udržanie úrovne výroby konvenčnej energie, čo spôsobí jej nedostatok a ešte väčší nárast cien.


"Aby sa svetové hospodárstvo nedostalo do takejto energetickej "inflačnej špirály", je potrebné, aby boli prístupy k zmene globálneho energetického mixu premyslené," hovorí šéf Rosnefti.
Vysoké ceny energií určite spomalia hospodársky rast a éra relatívne nízkych cien energií, ktorá trvala takmer 100 rokov a bola hlavným stimulom pre svetové hospodárstvo, sa podľa neho možno končí.


"Globalizácia viedla k rozsiahlym zmenám, ktoré sa dotýkajú všetkých krajín, a nové trendy vyspelých krajín ovplyvňujú krajiny tretieho sveta, ktorých obyvateľstvo, zbavené základných zdrojov energie, je ohrozené chorobami a smrťou," povedal Igor Sečin.


Poznamenal, že rozvinuté krajiny, ktoré v predchádzajúcich desaťročiach budovali svoju prosperitu na lacnej energii z fosílnych palív, teraz účinne bránia rozvojovým krajinám v tom istom a nútia ich prejsť na drahú alternatívnu výrobu energie, čo len prehlbuje sociálnu nerovnosť.
"Bolo by nespravodlivé, keby najväčší spotrebitelia energie a kovov naďalej vyvíjali tlak na rozvojové krajiny s ich obrovským prírodným potenciálom," povedal šéf Rosnefti.
Domnieva sa, že drahšie úvery pre rozvojové krajiny a ďalšie obmedzenia, ktoré sa na ne často vzťahujú, brzdia ich schopnosť rozvíjať sa a vedú k vyšším záväzkom a menšiemu počtu nástrojov na realizáciu energetickej transformácie. "To zvyšuje riziko, že rozvojové krajiny zostanú v energetickej a hospodárskej chudobe," povedal Igor Sečin.


Šéf spoločnosti Rosneft vyzval, aby sa už teraz prijali rozhodnutia presahujúce horizont roku 2050 a pripravili sa na širšie zmeny spojené s prechodom na energetiku, pretože aj keď sa do roku 2050 podarí dosiahnuť ciele uhlíkovej neutrality, ľudstvo bude musieť čeliť jej zmenám.


"Vízia hospodárstva budúcnosti nám umožní primerane formovať energiu budúcnosti. Náklady a úsilie na vytvorenie takejto energie však musia byť primerane rozdelené medzi výrobcov a spotrebiteľov energie," zdôraznil Igor Sečin.


REAKCIA NA KLIMATICKÉ VÝZVY


Podľa Sečina plynová kríza opäť jasne ukázala, že energetika a hospodárstvo sú zložité a komplexné, že mnohé zavedené systémy sú krehké a že mnohé nové technológie ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby sa na ne dalo bezpečne spoľahnúť.
"Preto by som chcel ešte raz zdôrazniť, že proces energetickej transformácie musí byť vyvážený, ekonomicky motivovaný a sociálne zodpovedný," povedal Sečin.


Podľa jeho názoru musí svetové spoločenstvo vypracovať jednotný prístup ku globálnemu problému klímy a stimulovať vývoj a zdieľanie technológií na znižovanie emisií namiesto hľadania vinníkov a jednostranných protekcionistických opatrení, ktoré prehlbujú už aj tak veľké rozdiely v energetickej bezpečnosti medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. "Napriek absolútnej dôležitosti riešenia environmentálnych problémov sa zodpovednosť za emisie skleníkových plynov často (a nesprávne!) kladie na výrobcov primárnej energie a nie na znečisťujúce priemyselné odvetvia," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosnefť.


Podľa Igora Sečina je zároveň dôležité, aby pokračujúca podpora "zelenej" energie nenahrádzala jej skutočnú ekonomickú efektívnosť a zohľadňovala emisie v celom reťazci - od výroby kovov až po recykláciu zariadení veterných a solárnych elektrární, batérií a elektrických vozidiel.


"Iba primeraná rovnováha medzi konvenčnou a obnoviteľnou energiou môže zabezpečiť udržateľný dlhodobý rast svetového hospodárstva. Som presvedčený, že všetci aktéri v globálnom energetickom priemysle musia konštruktívne pracovať na znižovaní svojej uhlíkovej stopy, na vyváženom a profesionálnom prístupe k transformácii energetiky, na zlepšovaní environmentálnych parametrov a na zabezpečení nielen spoľahlivosti, ale aj flexibility pri zásobovaní spotrebiteľov energetickými zdrojmi," povedal.


Antropogénne vplyvy vyplývajú nielen zo spaľovania fosílnych palív, ale napríklad aj z rozširovania poľnohospodárstva, chovu zvierat a ďalších faktorov. Okrem toho celosvetové emisie spôsobené lesnými požiarmi predstavujú približne 8 miliárd ton ekvivalentu CO2 ročne, čo je porovnateľné s emisiami celého priemyslu.


"V tejto súvislosti Rusko venuje osobitnú pozornosť zalesňovaniu, pričom ročne zalesní približne milión hektárov. Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že krajina má obrovský potenciál pre prirodzenú absorpciu emisií uhlíka. Rusko už teraz významne prispieva k pohlcovaniu oxidu uhličitého z ekosystémov vrátane lesov, v ktorých sa odhaduje 2,5 miliardy ton oxidu uhličitého ročne," povedal Sečin.
Podľa Sečina má Rusko značný potenciál na kompenzáciu prostredníctvom kapacity na ukladanie uhlíka vo vyčerpaných ložiskách ropy a plynu a v soľných formáciách. Podľa odborníkov z odvetvia je potenciál geologického ukladania približne 1,7 bilióna ton CO2.


Uplatňovanie takýchto kompenzačných opatrení zvažuje spoločnosť Rosnefť v rámci svojho plánu riadenia emisií oxidu uhličitého do roku 2020 a do roku 2035. V tomto pláne sú stanovené ambiciózne ciele v oblasti dekarbonizácie: spoločnosť sa zaväzuje znížiť intenzitu emisií v ťažobnom reťazci o 30 %, zabrániť vzniku 20 miliónov ton emisií skleníkových plynov, znížiť intenzitu emisií metánu a zabezpečiť nulové rutinné spaľovanie súvisiaceho plynu.


"Rosnefť tiež aktívne zvyšuje ťažbu svojho najčistejšieho fosílneho paliva, zemného plynu. Podľa Sečina plánuje spoločnosť zvýšiť svoj podiel na výrobe na viac ako 25 %. Rosnefť v súčasnosti realizuje program využitia pridruženého plynu, vyvíja ekologické motorové palivá a sieť na nabíjanie elektromobilov na svojich čerpacích staniciach.


Igor Sečin uviedol, že spoločnosť v súčasnosti pripravuje novú stratégiu, ktorej hlavnými prioritami bude prispôsobenie sa výzvam energetickej transformácie a integrácia zelenej agendy do podnikania.


Úsilie spoločnosti v tejto oblasti nezostalo nepovšimnuté ani dnes: Rosnefť sa umiestňuje na popredných miestach vo viacerých špecializovaných ratingoch renomovaných medzinárodných agentúr a naďalej ich zlepšuje. Výkonnosť spoločnosti uznávajú aj jej akcionári. Celkový výnos akcionárov spoločnosti sa za posledných 5 rokov takmer zdvojnásobil (rast 90,9 %), zatiaľ čo v prípade popredných svetových ropných a plynárenských spoločností bol tento ukazovateľ päťkrát nižší a dosahoval približne 20 %.


Spoločnosť Rosneft za posledné tri roky zvýšila svoju energetickú účinnosť o 15 %, čo pomohlo zabrániť emisiám vo výške 4 miliónov ton ekvivalentu CO2. Ukazovatele energetickej náročnosti spoločnosti sú o 40 % nižšie ako ukazovatele niektorých najväčších svetových ropných spoločností.
Podľa Igora Sečina v roku 2020 presiahli ekologické investície Rosnefti 580 miliónov dolárov a emisie sa znížili o 14 %. Spoločnosť tiež každoročne vysádza mladé stromčeky, aby tak čelila klimatickým zmenám. V roku 2021 už počet vysadených stromov prekročil 9,3 milióna.
Podľa Igora Sečina spoločnosť Rosnefť zároveň vynakladá maximálne úsilie na zabezpečenie stabilných dodávok uhľovodíkov a Vostok Oil je na tento účel najdôležitejším projektom. Použitie moderných environmentálnych technológií od fázy vŕtania až po špecializovanú konštrukciu ropovodov a tankerov, ktoré budú ropu vyvážať, zabezpečí, že projekt bude mať o 75 % nižšiu uhlíkovú stopu ako iné veľké nové ropné projekty na celom svete.


"Energetické projekty sú kapitálovo náročné a dlhodobé bez ohľadu na to, aké energetické zdroje sa vyvíjajú. A rozhodnutia, ktoré urobíme teraz, určia budúcnosť globálnej energetiky na ďalšie desaťročia," zhrnul Igor Sečin.


Gerhard Schroeder, bývalý kancelár Spolkovej republiky Nemecko a predseda predstavenstva spoločnosti Rosneft, sa vo svojom vystúpení zameral na príčiny súčasnej energetickej krízy. Podľa neho bolo kľúčovým faktorom krízy oživenie hospodárstva po Covide 19, po pozastavení ťažby, keď sa výrazne znížili dodávky plynu. "Vzhľadom na pomerne teplú zimu sa zároveň minulú zimu dlhšie využívali skladovacie rezervy. Do zásobníkov plynu teda neboli dodané žiadne dodatočné dodávky. To viedlo k zvýšeniu cien v lete a následne k zvýšeniu dopytu," povedal.


Plyn z USA, ktorý sa ponúka ako lacná alternatíva k dodávkam potrubím, však v súčasnosti nie je na európskom trhu dostupný - do Číny a iných ázijských krajín sa dodáva za vyššie ceny. To je hlavný faktor, ktorý stojí za rastom cien plynu na celom svete, zdôraznil Gerhard Schröder.


"Vzhľadom na tieto skutočnosti sa vynára otázka: prečo z globálnej energetickej krízy obviňujeme len Rusko? Nie sú tu náznaky konkurencie medzi USA a Ruskom? Samozrejme, že je. Európania by chceli začať rozumný dialóg s dodávateľskými krajinami. Čo je v stávke? Bezpečné a spoľahlivé dodávky energie doma," povedal.


Schröder je presvedčený, že energetickú transformáciu možno v nadchádzajúcich rokoch dosiahnuť len prostredníctvom zvýšeného využívania zemného plynu. "Medzinárodná energetická bezpečnosť závisí od rozvoja hospodárskych väzieb a je zabezpečená dlhodobými zmluvnými záväzkami, ktoré sa v posledných rokoch ukázali ako spoľahlivé," uzavrel.


Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Kataru Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani vo svojom prejave zdôraznil, že je dôležité uvedomiť si, že energetická transformácia nie je možná v priebehu niekoľkých rokov a vyžaduje si značné investície. Podľa neho sa dopyt po energii bude neustále zvyšovať, keď sa rozvinuté ekonomiky zotavia z pandémie koronavírusu. "Videli sme, že investície do energetického sektora klesli. Zároveň pokračuje rast populácie a ekonomiky v rozvojových krajinách sa zrýchľujú. V tejto súvislosti sa domnievame, že energetická kríza bude určite dlhodobejšia," dodal Al Thani.


Indický minister pre ropu a zemný plyn Hardeep Puri súhlasil s Igorom Sečinom, že energetika sa stala veľmi dôležitým aspektom národnej bezpečnosti krajín, najmä v dnešnej nestabilnej situácii na trhoch.


"Vysoké ceny energií ovplyvňujú ekonomické rozhodnutia. Vysoké ceny zvyšujú neistotu, negatívne ovplyvňujú hospodárske oživenie a predovšetkým narúšajú tempo energetickej transformácie. Takéto nestabilné prostredie nie je výhodné ani pre vyrábajúce, ani pre spotrebujúce krajiny. Preto je potrebné sa týmito javmi zaoberať, kým sa cena ropy neudrží na udržateľnej úrovni. Dovtedy to veľmi tvrdo zasiahne vyhliadky na oživenie svetového hospodárstva," povedal Puri.


Povedal, že India je za energetickú spravodlivosť na všetkých globálnych platformách. "Už sme povedali: aby sme uspokojili rastúci dopyt v krajine, musíme preskúmať všetky možnosti dodávok, ktoré sú udržateľné, bezpečné a cenovo dostupné. India a Eurázijská hospodárska únia úzko spolupracujú. Jednou z hlavných oblastí spolupráce je spolupráca v oblasti energetiky. Máme záujem ďalej rozširovať našu spoluprácu," dodal.


Výkonný riaditeľ spoločnosti bp Bernard Mooney vo svojom vystúpení podporil stanovisko šéfa spoločnosti Rosneft a poznamenal, že pri transformácii odvetvia je potrebné mať na pamäti spoľahlivosť energetického systému. "A v tomto smere plánujeme pracovať. Už dnes investujeme do veľkého počtu nových projektov a v najbližších rokoch sa v Rusku začnú realizovať nové projekty. To nám umožňuje vyplácať akcionárom dividendy vo výške 4 miliárd USD ročne," dodal Looney.


Hovoril aj o práci britskej spoločnosti v oblasti dekarbonizácie. Podľa Looneyho spoločnosť bp v súčasnosti aktívne investuje do vodíkových, veterných a iných pokročilých technológií. "A chcel by som povedať, že to nemôžeme urobiť sami. Preto sa spoliehame na partnerov. A jedným z našich najväčších partnerov je spoločnosť Rosneft, ktorá má úžasných ľudí s úžasnými zdrojmi a ambíciami. A myslím si, že táto spoločnosť pod vedením Igora Ivanoviča úspešne napreduje," povedal.


Dopyt po fosílnych palivách je v súčasnosti pomerne vysoký, približne 80 %, povedal bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Glencore Ivan Glasenberg. "Zaznamenávame však aj dopyt po obnoviteľných zdrojoch energie. Musíme určiť, ako skombinujeme konvenčnú a obnoviteľnú energiu a ako tento dopyt zosúladíme so súčasnou úrovňou ponuky na komoditných trhoch," povedal. Glasenberg pripomenul, že v budúcnosti sa očakáva niekoľkonásobný nárast produkcie kovov - medi, niklu, kobaltu a ďalších, čo ovplyvní ceny na komoditných trhoch.


Bývalý šéf spoločnosti Glencore uviedol, že nemožno len tak zastaviť ťažbu a vývoz uhlia. "Musíme naplánovať, aký zdroj energie nahradí uhlie. Nemôžeme sa spoliehať na to, že sa svet nejako zorganizuje sám. Toto nie sú hračky. Ak podporujeme obnoviteľné zdroje energie, musíme dôkladne naplánovať, ako nahradíme jeden zdroj iným. Nulové emisie sú nádherný cieľ. Je to však len cieľ. Nestačí len stanoviť ciele, musíme pochopiť, ako ich dosiahneme," uzavrel.


"Takáto investícia, ktorú dnes Rosnefť realizuje, má obrovský význam. Realizácia projektu Vostok Oil má zásadný význam pre budúcnosť svetovej energetiky, pretože nám umožní zabezpečiť včasnú a potrebnú ťažbu plynu a ropy na ďalšie roky," uviedol vo vyhlásení Jeremy Weir, výkonný riaditeľ spoločnosti Trafigura. Podľa jeho slov sa celosvetové hospodárske zotavovanie po pandémii zrýchľuje, čo znamená, že rastie dopyt po všetkých prírodných zdrojoch. Výzvou pre dodávateľov je udržať krok s rastúcim dopytom. Tomu však môže brániť chronický nedostatok investícií v kľúčových odvetviach. "Žiaľ, ide o dlhodobý trend. Napriek rastúcemu dopytu sme svedkami postupného ukončovania investícií. Táto situácia nie je v ropnom a plynárenskom sektore ojedinelá. Ak sa pozrieme na kovy, aj tam je medzera. Napríklad v prípade kobaltu je rozdiel medzi výrobou a dopytom najmenej 15 %," povedal Weir.


Podľa jeho názoru je jedným z faktorov, ktoré brzdia financovanie projektov, tlak na investorov, aby znížili svoju podporu projektov využívajúcich fosílne palivá. "Musíme nájsť spôsob, ktorý nám, zodpovedným výrobcom, umožní zabezpečiť stabilitu dodávok energie. Pretože bez toho riskujeme stratu nášho súčasného environmentálneho a sociálneho postavenia. V tejto otázke zohráva kľúčovú úlohu vláda. Je potrebné zvýšiť dôveryhodnosť a istotu regulácie a zabezpečiť dlhodobú fiškálnu stabilitu a investície do infraštruktúry," zhrnul šéf Trafigury.


Podľa Roberta Dudleyho, predsedu Iniciatívy OGCI pre ropu a plyn v oblasti klímy, "súčasný energetický systém môže byť veľmi zraniteľný". "Prechod na energetiku bude nákladný a nebude lacný. Zároveň je potrebné zachovať určitú mieru flexibility," domnieva sa. Prechod na zemný plyn, ktorý navrhujú niektorí odborníci, však nemôže byť univerzálnym riešením, je presvedčený Robert Dudley - mohol by sa využiť ako zdroj energie pre rozvoj vodíkových technológií.


"Chcel by som povedať, že som optimista, čo sa týka budúcnosti. Ropný a plynárenský priemysel sa za posledné desaťročia veľmi zmenil, objavili sa nové zdroje, ktoré sa teraz rozdeľujú inak. Myslím si, že ak budeme konať spoločne - spotrebitelia, výrobcovia a vlády - dosiahneme úspech," uzavrel.
Lorenzo Simonelli, výkonný riaditeľ spoločnosti Baker Hughes, hovoril o potrebe vývoja technológií na zníženie uhlíkovej stopy. Vo svojom prejave uviedol úspechy spoločnosti Baker Hughes v tejto oblasti. "Musíme naďalej investovať do digitálnych technológií, hľadať nové modely na vytváranie zliatin vrátane kovov. Okrem toho by som rád uviedol skvelý príklad: počas pandémie sme vypracovali štúdiu uskutočniteľnosti technológie diaľkového ovládania zariadení, ktorá funguje bez prítomnosti personálu na mieste."


Podľa Simonelliho sú veľmi sľubné aj vodíkové projekty. "Musíme pochopiť, ako to môžeme rozvíjať. My ako high-tech spoločnosť budeme prítomní a budeme sa podieľať na tejto práci a poskytovať technológie, ktoré umožnia nášmu ekosystému spoločne uskutočniť tento energetický prechod," zhrnul.


Bankový sektor by mal byť aktívny pri financovaní nízkouhlíkových technológií, povedal Antonio Fallico, predseda Združenia za lepšiu Euráziu a predseda predstavenstva Banca Intesa. Podľa neho celkové investície do tzv. zelených dlhopisov už presiahli 1 bilión eur. "Ako finančná inštitúcia musíme mať vyvážený, ale zároveň ekologický prístup k vlastným investíciám," dodal. Fallico tiež poznamenal, že ruské energetické portfólio je jedným z najčistejších na svete.


Neil Chapman, senior viceprezident spoločnosti ExxonMobil, pripomenul, že jeho spoločnosť sa zaoberá ťažbou a spracovaním uhľovodíkov už 130 rokov. "Toto je naša hlavná činnosť a ešte dlho ňou zostane, hoci, samozrejme, prechádzame určitým technologickým vývojom. Chápeme, o čo sa svet usiluje, ale nie je jasné, ako tieto ciele dosiahnuť," povedal.


Pri zavádzaní nových technológií je podľa neho dôležité mať na pamäti existujúce odvetvia, ako je napríklad ťažba a rafinácia ropy a zemného plynu. "Sme presvedčení, že musíme pracovať na tom, aby sme spotrebiteľom dodávali lacnú energiu s nízkym vplyvom na životné prostredie," povedal. O to sa teraz snažíme," povedal.


SPRÁVA O POTREBE ŠTRUKTURÁLNYCH ZMIEN V HOSPODÁRSTVE A BUDÚCNOSTI ENERGETICKÉHO SEKTORA PREJAV IGORA SEČINA NA XIV. EURÁZIJSKOM EKONOMICKOM FÓRE VO VERONE


PREZENTÁCIA K SPRÁVE I.I. SECHINA NA XIV. EURÁZIJSKOM HOSPODÁRSKOM FÓRE VO VERONE


Posledný príspevok od Putinovec  ·  3. 11. 2021 o 09:43
1.4k
9

Štáby Šesté flotily Vojenského námořnictva USA a vojensko-námořních útočných sil a pomocných sil NATO zahajují operace v Černém a Středozemním moři, uvádí se v prohlášení vojenského námořnictva.
Štáby se budou nacházet na velitelské lodi Šesté flotily Mount Whitney.
„Mount Whitney a štáby na ní budou v součinnosti s partnery a spojenci v NATO ve Středozemním a Černém moři, budou pracovat společně s cílem zajištění bezpečnosti a stability v region,“ uvádí se ve zprávě pro tisk.
Jiné detaily budoucích operací se přitom neuvádějí.
V Šesté flotile rovněž oznámili, že do Černého moře zamířil raketový torpédoborec typu Arleigh Burke USS Porter. Neuvádí se, jestli je tato jeho plavba spojena s vyhlášenou operací.
Námořní doprava v Bosporu a Dardanelách je regulována konvencí z Montreux z roku 1936. Tento dokument zajišťuje obchodním lodím všech zemí svobodu plavby přes průlivy, a to jak v mírové, tak i ve válečné době. Režim plavby vojenských lodí je však pro černomořské a nečernomořské státy různý. Pro nečernomořské platí značná omezení, pokud jde o třídu a délku pobytu.
Cely clanek na:
https://cz.sputniknews.com/20211030/usa-zahajily-vojensko-namorni-operace-v-cernem-a-stredozemnim-mori-16338328.html


Posledný príspevok od Yori  ·  1. 11. 2021 o 19:05
1.5k
12

Čo si myslíte o tomto?
https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/bulletin-evidence-that-lapalma-earthquakes-are-artificial-attack


Na tom portáli Hal Turner si všimli, že keď si pozriete podrobnú mapu ostrova La Palma
https://www.emsc-csem.org/Earthquake/Map/gmap.php


vidíte na nej zóny zemetrasenia posledných dní usporiadané v takmer perfektnom vzore mriežky. Podľa nich neexistuje žiadny spôsob, ako by také niečo mohlo vzniknúť prirodzeným spôsobom, teda vychádzajú z toho, že je to útok s cieľom vyvolať tsunami destabilizáciou a následným zosuvom juhovýchodnej časti ostrova do oceánu, a to by mohlo spôsobiť tsunami, čo zasiahne zničujúco celé východné pobrežie USA. Špekulujú ďalej, kto by za tým mohol byť, niekto napr. z vládnych kruhov, komu by mohla vyhovovať smrť mnohých miliónov Američanov na východnom pobreží, pretože potom by vláda argumentovala pred bankármi, že krajina je zničená, nemajú teda žiadnu nádej na zaplatenie štátneho dlhu vo výške 28 biliónov dolárov, a preto treba dlh odpustiť...


Každopádne si myslím, že v porovnaní s inými aktuálnymi zemetraseniami je ten vzor v tvare mriežky veľmi podozrivý a niečo na tom umelom pôvode môže byť.


Posledný príspevok od popolvar  ·  1. 11. 2021 o 17:25
142
0

Zoran Zaev odstoupil kvuli nizkym vysledkum v komunalnich volbach. Je clenem Socdem Ligy Makedonska (SDMS).
Rekl, ze prinesl zemi "Svobodu a demokracii a demokracie znamena prevzit zodpovednost".
Zaev byl u moci od r. 2017.
V r. 2018 se dohodl s byvalym reckym premierem A. Tsiprasem na novem jmenu zeme a ukoncil tak spor o uzemi. Z pohledu Recka bylo uzemi jmenem Makedonsko, jehoz jmeno si zeme ponechala i po rozpadu Jugoslavie, casti reckeho narodniho dedictvi. Recko si tedy narokovalo severomakedonske uzemi provincie Makedonska. Spor se vyresil tim, ze se Makedonsko prejmenovalo na Severni Makedonsko. To umoznilo vstup S. Makedonska do Nata a priblizilo republiku k EU.
https://orf.at/#/stories/3234884/


296
2

Medvedev sa v tomto článku totálne odkryl a postavil sa otvorene na stranu podpindosov - americkej štátnej elity. Otvorene vyzýva k povinnému očkovaniu a zavedeniu diskriminačných zákonov pre neočkovaných, tak v práci ako aj slobode pohybu, kultúry, osobného voľna atď. Kovid pasy majú byť normálnou súčasťou života. Toto všetko sa deje pod rúškom ochrany obyvateľstva pred nezodpovednými jedincami, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Zase, v mene vyššieho blaha je potrebné tých neposlušných pozatvárať do "koncentračných táborov" - fašizmus ako vyšitý. Sila podpindosov v Rusku je naďalej ohromná, nie nadarmo V.V.Pjakin vyzýva na aktívnu účasť v politickom diani. Myslím si, že tento Medvedevov článok je vlastne reakciou na návštevu p. Nulandovej v RF. Medvedev stále cíti silnú podporu od američanov.
https://tass.ru/obschestvo/12813641


Posledný príspevok od Jiří.  ·  1. 11. 2021 o 11:37
2k
16

Čína oznámila, že jej sily sú v plnej pohotovosti na zásah v Taiwane


Potom, čo Spojené štáty potvrdili údaje, že na Taiwane môže byť umiestnených niekoľko desiatok až niekoľko stoviek amerických vojakov, Čína oznámila, že si vyhradzuje právo zahájiť preventívny úder na Taiwan a už uviedla svoje sily do stavu plnej bojovej pohotovosti.


https://sk.news-front.info/2021/10/09/cina-oznamila-ze-jej-sily-su-v-plnej-pohotovosti-na-zasah-v-taiwane/


Posledný príspevok od Boletus  ·  1. 11. 2021 o 10:03
2.2k
26
Berenika zverejnil(a) 29. 10. 2021 o 09:45

Biden prichádza do Ríma na summit G20
Prvou zastávkou cesty amerického prezidenta do Európy bude Vatikán


Na rímskom letisku Fiumicino v štvrok večer pristálo lietadlo amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa vybral do Talianska na stretnutie lídrov skupiny G20 (G20). Oznámila to tlačová agentúra Bieleho domu.
Lietadlo číslo jeden pristálo o 2:24 miestneho času (3:24 moskovského času) a o 2:36 (3:36 moskovského času) prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou zostúpili na stretnutie s talianskymi a americkými predstaviteľmi v letisko. Potom nastúpili do kolóny a opustili letisko.


Prvou zastávkou Bidenovej cesty po Európe bude Vatikán. Pápež František v piatok prijme amerického lídra na audienciu.


Jedným z kľúčových Bidenových stretnutí v Ríme bude rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa tiež uskutoční v piatok. Okrem toho sa šéf Bieleho domu stretne s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a talianskym premiérom Mariom Draghim.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12795623


Posledný príspevok od Putinovec  ·  31. 10. 2021 o 18:26
1k
6

Telefonát Xi-Macrona udává tón čínsko-francouzské spolupráci před klíčovým summitem o klimatu


https://www.globaltimes.cn/page/202110/1237361.shtml


Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý telefonicky hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Si zdůraznil, že Čína a Francie by měly za podmínky účinné prevence a kontroly epidemií pokročit v příslušné spolupráci, upevnit spolupráci v tradičních oblastech, jako je civilní jaderná energetika, letectví a kosmonautika, a rozšířit spolupráci v nových oblastech, jako je umělá inteligence, biofarmacie a záležitosti oceánů.


Čína je podle něj připravena spolupracovat s Francií na pokračování spolupráce v oblasti ochrany biologické rozmanitosti, prohloubení ekologické spolupráce, realizaci Globální rozvojové iniciativy a třístranné spolupráce v Africe a dalších regionech.


Dodal, že Čína a Francie se rovněž musí vzájemně podporovat při pořádání zimních olympijských her v Pekingu a olympijských her v Paříži.


Si zdůraznil, že Čína přikládá rozvoji vztahů s Francií velký význam.


Dodal, že od loňského roku udržují s Macronem kontakty různými způsoby a důležité konsensy, jichž dosáhli v oblasti dvoustranných vztahů, jsou účinně prováděny, přičemž již bylo dosaženo významného pokroku.


Poznamenal, že mezinárodní situace se rychle mění, a uvedl, že udržování včasné komunikace a koordinace mezi ním a Macronem v důležitých otázkách pomůže udržet směr čínsko-francouzských vztahů a vnést do světa více stability.


Si mezitím zdůraznil, že četné významné mezinárodní události z poslední doby opět ukázaly, že Francie správně prosazuje strategickou autonomii Evropské unie (EU).


Čína a EU podle něj musí pokračovat v komunikaci a dialogu na vysoké úrovni, posílit vzájemné porozumění a důvěru a omezit nedorozumění a nesprávná hodnocení.


Obě strany by také měly řádně zvládat rozdíly a posílit politické vedení vztahů mezi Čínou a EU, aby byl zajištěn stabilní a trvalý rozvoj oboustranných vztahů, dodal.


Navrhl, aby se obě strany zaměřily na potřeby svých podniků a obyvatel, dále využívaly potenciál spolupráce v oblastech, jako je konektivita, digitální technologie, ochrana životního prostředí, vědecké a technologické inovace a zdravotní péče, a rozšířily rozsah spolupráce mezi Čínou a EU.


Dodal, že Čína doufá, že Francie bude hrát pozitivní roli při podpoře zdravého a stabilního rozvoje vztahů mezi Čínou a EU.


Posledný príspevok od dasa  ·  30. 10. 2021 o 16:06
1.8k
26

Prázdné regály v USA připomínají 80. léta v Československu, řekl Trump mladší


Nejstarší syn amerického exprezidenta přirovnal aktuální hospodářskou situaci ve Spojených státech k 80. létům v komunistickém Československu. Donald Trump mladší pro televizi Newsmax uvedl, že v amerických obchodech zejí nyní regály prázdnotou stejně, jako to vídal během prázdnin u svých prarodičů v ČSSR.


Zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/syn-americkeho-exprezidenta-donalda-trumpa-usa-80-leta-cs.A211027_103048_zahranicni_ajez


Trump mladší lže ... V Československu nebyly prázdné regály. Regaly byly plné zboží. Nebyl sice takový sertiment jak dnes, ale zboží naše a bylo daleko kvalitnější ...


Posledný príspevok od JankaS  ·  29. 10. 2021 o 17:29
1.4k
4
TauRus zverejnil(a) 25. 10. 2021 o 20:39

Vladimir Putin měl telefonický rozhovor s britským premiérem Borisem Johnsonem.


Otázky klimatu byly podrobně diskutovány ve světle příprav britské strany na nadcházející summit světových lídrů v Glasgow ve dnech 1. až 2. listopadu, který zahájí 26. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu . Ruská strana vzala na vědomí její dodržování mezinárodních závazků a záměr důsledně snižovat uhlíkovou stopu národního hospodářství. Boris Johnson uvítal plány Ruska dosáhnout uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2060. Vladimir Putin poznamenal, že ruská delegace vyslaná do Glasgow přispěje k úspěšné práci tak důležitého mezinárodního fóra.


Ruský prezident a britský premiér si vyměnili hodnocení situace v bilaterálních vztazích. Bylo vyjádřeno vzájemné stanovisko, že navzdory existenci známých problémů bude nutné navázat spolupráci mezi Moskvou a Londýnem v řadě oblastí.


Zvažována byla i některá aktuální témata mezinárodní agendy. Při projednávání situace v Afghánistánu Vladimir Putin informoval o výsledcích rozšířených tří konzultací a setkání v moskevském formátu, které se konalo minulý týden v ruské metropoli. Vedoucí představitelé se vyslovili pro zachování společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program, který je důležitým faktorem pro zajištění bezpečnosti a zachování režimu nešíření jaderných zbraní. Vladimir Putin podrobně nastínil ruský přístup k řešení vnitroukrajinského konfliktu s bezpodmínečnou implementací minských dohod.


Bylo dohodnuto, že strany budou udržovat potřebné kontakty ohledně otázek vznesených v rozhovoru.
http://www.kremlin.ru/events/president/news/67000


Samozřejmě, že v první řadě mě zajímalo, kdo komu volal, protože z ruské strany o tom není ani zmínka, nikde. Ruský server BBC o tom také cudně mlčí. Dostal jsem se na stránky britské vlády, tam též drží bobříka mlčení.
https://www.gov.uk/government/news/pm-call-with-president-putin-of-russia-25-october-2021


Takže, je jasné, že volal Johnson. Kdyby to bylo obráceně, troubily by o tom všechny tlampáče.


Britská strana byla sdílnější, ohledně problémů britsko-ruských vztahů:
Premiér měl jasno v tom, že současný vztah Spojeného království s Ruskem není takový, jaký bychom chtěli. Uvedl, že přetrvávají značné bilaterální potíže, včetně otrav v Salisbury v roce 2018. Premiér také zdůraznil význam ukrajinské suverenity.


Británie se dostala do takových potíží, že Johnsonovi už hoří koudel u zadku a bez Putina to nejde vyřešit. Doufal, že Putin se zůčastní klimatického summitu v Glasgow, kde Johnson jako hostitel bude mít možnost s ním promluvit, ale ono ne, Putin tam nejede, nechce se s ními bavit. Tak pod zámínkou starosti o klíma zavolal sám, aby zjistil, jak se dají napravit bilaterální potíže. Bylo mu poukázano na britské výmysly ohledně různých otrav, včetně Salisbury a na to, aby přestali škodit na Ukrajině a podpořili Minské dohody.
A pak malobritánie může z ruské strany očekávat, jestli ne l' amour toujours nebo love for ever, tak aspoň nějaké vstřícné kroky.


P.S. Na Valdaji Putin hovořil o nutnosti podníkat kroky ke zlepšení klíma rozvážně. A jako příklad uváděl, že Rusko dosáhne uhlíkové neutrality v roce 2060, což znamená, že množství emisí, které Rusko vyprodukuje, bez problémů pohltí ruské lesy.


Posledný príspevok od svarun  ·  28. 10. 2021 o 17:09
19.8k
260
Hox zverejnil(a) 16. 10. 2021 o 11:42

Ještě teda zkusím vysvětlit, proč teze Pjakina o boji mezi státní elitou USA a GP nedává nejmenší smysl, a také proč nedává nejmenší smysl, že by Trump měl cokoliv společného s GP.


Metodou prostých úvah.


bod 1)
Co kontroluje GP, podle Pjakina a podle KSB?


GP kontroluje globální finance, globální mediální prostor, hlavní transnacionální korporace, Big Tech. GP kontroluje Vatikán, GP kontroluje londýnské "citi".


Během Trumpovy kampaně a během jeho prezidentství, podporoval ho někdo z výše uvedeného?


  • globální finance - komplet proti Trumpovi

  • média - dtto

  • transnacionální korporace - dtto

  • o Big Tech nemluvě


závěr: všechny globalistické assety byly tvrdě a jednoznačně proti Trumpovi, jakákoliv podpora těchto assetů a struktur Trumpovi nejde identifikovat.


bod 2)
Jakou agendu historicky a i v současné době protlačuje GP a globalistické struktury? Dehumanizační a debilizační: volnou lásku, podpora LGBT a zvráceností, ohlupování, debilizaci, konzumerizaci, drogy, alkohol a tak dále. V současné době navíc agenda transhumanismu a zeleného fašismu. Globalistické struktury nebyly nikdy přistiženy, že by podporovaly tradiční rodinu, mravní růst, dlouhodobé zájmy většiny. Vždy realizovaly satanistické doktríny, hodnoceno podle vytyčených cílů.


Jaké hodnoty vyznává a zastává Trump? Tradiční rodinu, manželství muže a ženy, křesťanké hodnoty. Po svém nástupu do bílého domu stopl financování veškeré LGBT agendy bílým domem, vyrazil dveře se všemi progresivistickými aktivisty, jmenoval do nejvyššího soudu konzerativce, zastávající křesťanské ( = normální) hodnoty.


Závěr myslím dělat nemusím.


Bod 3)
FED nekontroluje americká státní elita, FED je pobočka londýnského citi a nadnárodních financí, podle KSB i podle Pjakina je FED globalistická struktura pod kontrolou GP (což je správný závěr).


Další správný závěr je ten, že kdyby globalisté chtěli někoho umravnit, zorganizovat globální finanční krizi by mohli do půl roku levou zadní (viz např. jedna práce VP SSSR, kde je tento závěr)


Pokud by skutečně byla "americká státní elita" v konfliktu s GP, výše uvedeným způsobem GP problém řeší do půl roku. Je tedy z principu nemožné, aby "americká státní elita" byla v dlouhodobém konfliktu s globalisty.


A teď nějaké moje závěry. "Americkou státní elitu" dávám do uvozovek, protože samozřejmě žádný takový subjekt v tom smyslu, jak o něm hovoří Pjakin, neexistuje, neexistuje žádná "státní elita USA" která si hraje svoji globální hru proti vůli globalistických struktur popsaných v bodu 1. V tomto konfliktu jsou jen 2 strany, nikoliv 3. To co Pjakin nazývá "americká státní elita" není nic jiného než lokální vrstva globalistů, okupujících USA. Nejde identifikovat jakýkoliv rozdíl mezi jejich agendou a agendou struktur globalistů (big tech, finance, transnacionální korporace, média), je to jeden živočich, okupující USA. Skutečná národní elita USA byla vždy v opozici vůči těmto strukturám, a byla jimi likvidována, viz například potopení Titaniku. Pjakin popisuje GP jako takového hodného strejdu, který se snaží udržet na uzdě "ty zlé", což je také samozřejmě úplný nesmysl a překroucení reality.


Trump není v žádném případě "koněm GP", ale jevem stejné úrovně, jako Stalin, Putin, Ivan hrozný. Vyhlásil globalistům boj na život a na smrt, viz
https://leva-net.webnode.cz/products/vystoupeni-z-roku-2016-diky-kteremu-se-trump-stal-prezidentem-titulky/
Tím že Trump na sebe uvázal podstatné zdroje globalistů a do určité míry paralyzoval jejich akceschopnost, dal možnost Rusku vyjít na novou úroveň hypersonických a dalších zbraní, které principiálně mění globální rozklad sil - to vše se stalo během funkčního období Trumpa. Výhra Trumpa 2016 byla důsledek toho, že jeho náskok byl tak razantní, že globalisté neměli připraveno falšování v takové míře. Poté co Trump takticky ustoupil po vyhraných volbách 2020 (protože jinak by globalisté vyvolali občanskou válku v USA), se opět tlak na Rusko zvýšil (globalistům se uvolnily ruce), viz dubnový skoro start horké války díky Ukrajině, a tak dále. Nyní je hlavní frontou útoku globalistů opět Rusko, což zase dává Trumpovi možnost konsolidovat síly k návratu, poté co si američané vyzkoušejí na vlastní kůži "radosti" globalistů (jako například "defund the police" ). Trump také zařídil svým funkčním obdobím stopku globalistické agendy přeformátování Evropy, o což se budou snažit nyní - to co se děje nyní, se mělo dít už před 4 lety.


Posledný príspevok od Rusofil  ·  27. 10. 2021 o 17:43
648
9
Yori zverejnil(a) 27. 10. 2021 o 14:09

Objevila se zprava, ze uz ma Recko Drachmy! Nikde o tom nepisi a tak jsem mrkla na kurzy ......
Prepocet SFR (Svycarsky Frank) a Recka Drachma (GDR nebo Dr.) je na nejnovejsim stavu s vymennym kurzem od 25.10.2021!
Svycarsky Frank je mena Svycarska a Liechtensteinu.
Drobne Svycarskeho Franku jsou 100 rappen (centimes). Recka Drachma ma 100 lepta.
Vymenny kurz pro Svycarsky Frank byl naposledy aktualizovan 25.10.2021 Mezinarodnim menovym fondem. Vymenny kurz Drachmy byl naposledy aktualizovan Mezinarodnim menovym fondem take 25.10. 2021. Prepocitavaci faktor SFR ma 6 signifikantnich mist a Recka Drachma take.
https://de.coinmill.com/CHF_GRD.html


Posledný príspevok od Malina  ·  27. 10. 2021 o 15:03
163
0

SAMIT MINISTROV POĽNOHOSPODÁRSTVA INICIATÍVY TROCH MORÍ 🇵🇱 🇸🇰


ℹ️ Začiatkom týždňa sa v poľskom Krakowe uskutočnilo stretnutie ministrov poľnohospodárstva krajín regiónu 3SI za účasti 🇪🇺 eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowskeho.


🔸 Podujatie poskytlo priestor na diskusiu, výmenu názorov, ako aj hľadanie spoločných pozícií v dôležitých otázkach týkajúcich sa budúcnosti poľnohospodárstva v regióne Trojmoria, a to aj s ohľadom na súčasnú krízu v súvislosti s pandémiou COVID-19.


🔸 Slovenskú republiku zastupoval na samite ministrov štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Milan Kyseľ.


🐟 Iniciatíva Troch morí (3SI) predstavuje fórum 12 štátov strednej a východnej Európy, ktoré ležia medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko a Rumunsko).


✅ Cieľom platformy je podporiť rozvoj a efektívnu spoluprácu v regióne vo viacerých oblastiach, vrátane poľnohospodárstva.


📲 VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE:
https://bit.ly/3nvF4Sj


1.2k
6
Ludvík zverejnil(a) 25. 10. 2021 o 17:49

Hořčíková bomba tiká: Čína zavírá kohoutek kovoprůmyslu
https://ekonomickydenik.cz/horcikova-bomba-tika-cina-zavira-kohoutek-kovoprumyslu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=R8dB52AIJc5-202110251522&dop_id=14016412


"Kvůli problémům s elektřinou chce Čína v nadcházejících měsících výrazně omezit výrobu hořčíku. Tento prvek je však pro kovoprůmysl nezbytný. Podnikatelská sdružení v Německu už připravují scénáře pro případ katastrofy, upozorňuje webový portál německého týdeníku Focus. Očekává se totiž, že současné zásoby hořčíku v Německu i celé Evropě budou vyčerpány na sklonku letošního listopadu. Absence hořčíku by tvrdě zasáhla automobilový, letecký průmysl, strojírenství, i obalový průmysl stavebnictví."

Čipy, Adblue, hořčík - co nám ještě bude chybět ?! Zřejmě jsme na nejlepší cestě ke koňským potahům. Kdo ale bude chtít dělat kočího ?


Hořčík - využití:
Slitiny hořčíku:
https://www-prvky-com.translate.goog/12.html?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui#vyuziti


Posledný príspevok od constanze  ·  26. 10. 2021 o 18:41
736
2

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi


Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských supermarketech. Namísto zboží na ně z poloprázdných regálů svítí jen fotografie, které mají navodit iluzi dostatku.


Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/obchody-zbozi-zasobovani-regaly-logistika.A211025_115808_eko-zahranicni_ven


A kdo za to může ? GRU a Čepiga s Myškinem ? Houby ! Jasně že Putin ! Británie se už těšila na porcování zdrojů z ruského medvěda, ale přišel ten zatracený Putin a vše jim zkazil ...


Posledný príspevok od Jiří.  ·  26. 10. 2021 o 14:46
2.2k
6
TauRus zverejnil(a) 22. 9. 2021 o 18:19

Francouzská ministryně obrany nepovažuje za nutné po skandálu s ponorkami opouštět NATO


Francouzské ministerstvo ozbrojených sil nepovažuje za účelné, aby Francie opustila NATO po skandálním ukončení smlouvy na stavbu ponorek s Austrálií za účasti USA. Ve středu to bylo oznámeno v Senátu, hlava ministerstva Florence Parleyová.


"Jaké závěry lze vyvodit v souvislosti s ukončením smlouvy na dodávku ponorek? Měli bychom opustit NATO zabouchnutím dveří? Nemyslím si, že by k takovému kroku mělo dojít," uvedl ministr války.


„Poslední měsíce začaly být v životě NATO velmi turbulentní. Zejména mám na mysli dobrodružné akce Turecka ve Středomoří. Stejně tak unáhlené stahování vojsk z Afghánistánu, které probíhalo nekonzistentně, což vedlo, jak jsme všichni viděli, k velmi smutným důsledkům, “poznamenala Parley. „Postoj USA k francouzské zakázce na dodávky ponorek se stal dalším potvrzením prohlášení, které činíme již mnoho měsíců - v současné době v NATO neexistuje politický dialog,“ zdůraznila.


Parley připomněla, že hlavním úkolem NATO je chránit Evropu. „Spojené státy v tom hrají hlavní roli, ale určitou roli hraje i Francie, zejména poskytováním solidární podpory pobaltským státům v rámci operace NATO,“ uvedla ministryně. "Ale neměli bychom zapomínat, že účelem existence NATO není konfrontace s Čínou, ale zajištění transatlantické bezpečnosti. Právě to hodlá Francie Spojeným státům připomenout," řekl Parley.


"V této situaci se spojenci rozhodli z iniciativy Francie a Německa zahájit revizi strategického konceptu NATO. Tato práce nám umožní objasnit strategický koncept v budoucnosti nadcházejícího summitu NATO v Madridu." a koordinovat jej s plánem strategického kompasu EU. Jedná se o práci, kterou Evropané začali posilovat evropský obranný program.


"Být spojenci neznamená být rukojmím zájmů opačné strany," řekla Florence Parleyová na konci svého projevu.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12479245?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


"Být spojenci neznamená být rukojmím zájmů opačné strany"
Parleyová zde naráží na právní kolizí, která vznikla po vytvoření bloku AUKUS, který má jiné deklarované cíle, než NATO, ale jehož 2 člény jsou zároveň spojenci NATO.
V praxi se může stát, že blok AUKUS vstoupí do vojenského konfliktu s jinou zemí, z čehož pro NATO automaticky vznikne závazek účastnit se toho konfliktu také.


Posledný príspevok od Jiří.  ·  24. 10. 2021 o 23:35
535
3
Tikal zverejnil(a) 20. 10. 2021 o 08:19

USA se snaží legitimizovat "jadernou hrozbu" ze strany Číny a Ruska, aby tak legitimizovaly absolutní bezpečnost a závody ve zbrojení


https://www.globaltimes.cn/page/202110/1236748.shtml


Autor: Yang Sheng
Yang Sheng
Reportér, Peking
Yang Sheng je hlavní reportér Global Times, který se věnuje čínské politice, diplomacii a armádě.


Vysocí američtí představitelé a západní média nešetří snahami o vyvolání takzvané "jaderné hrozby" ze strany Číny, a to i poté, co Čína upřesnila nepřesnou zprávu o "srpnovém testu hypersonické rakety", neboť se jednalo o test opakovaně použitelné kosmické lodi.Čínské ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že USA šíří "teorii čínské hrozby", aby dosáhly absolutní bezpečnosti a rozšířily vojenskou moc. Odborníci zdůraznili, že Washington je tím, kdo by měl nést odpovědnost za zintenzivnění závodů ve zbrojení mezi hlavními jadernými mocnostmi.


USA mají v oblasti jaderných zbraní jasnou převahu nad Čínou a Ruskem, militarizují prostor a vyvíjejí obrovský bezpečnostní tlak na ostatní země, aby dále narušily rovnováhu mezi hlavními jadernými mocnostmi, uvedli analytici. Dodali, že Washington otevřeně projevuje své nepřátelství vůči Pekingu a Moskvě tím, že je považuje za "konkurenty". Čína a Rusko oprávněně přijímají opatření a posilují rozvoj příslušných kapacit nejen pro vlastní obranu, ale také pro stabilizaci mezinárodní bezpečnosti.


Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Wang Wenbin na úterní rutinní tiskové konferenci prohlásil, že Čína se rozhodně staví proti tomu, aby Spojené státy hlásaly "teorii čínské hrozby", a že Čína vždy trvala na obranné jaderné strategii a nebude s žádnou zemí začínat závody ve zbrojení.
"Rozvoj čínské armády má chránit její legitimní národní bezpečnostní zájmy a růst čínské síly se rovná růstu síly pro mír," řekl Wang a zdůraznil, že žádná země, pokud nemá v úmyslu ohrozit a poškodit čínskou suverenitu, bezpečnost a územní celistvost, nebude ohrožena čínskou národní obrannou silou.


Wang se takto vyjádřil poté, co se vysocí představitelé USA vyjádřili k nejnovějšímu vývoji čínské armády. Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že Washington pozorně sleduje "čínský vývoj pokročilých zbraňových systémů", ale odmítl komentovat zprávu listu Financial Times, která tvrdí, že Čína provedla "hypersonickou raketu schopnou jaderného útoku", uvedla agentura Reuters.


Před Austinovou tiskovou konferencí čínské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že Čína v červenci otestovala opakovaně použitelný kosmický dopravní prostředek, nikoli hypersonickou raketu, jak uvedly Financial Times. Robert Wood, vyslanec USA na Konferenci o odzbrojení v Ženevě, rovněž nevzal v úvahu upřesnění čínského ministerstva zahraničí a uvedl, že Washington je znepokojen "hypersonickou raketovou technologií a jejími potenciálními vojenskými aplikacemi ze strany Číny a Ruska".


Vysoký vojenský expert z Pekingu, který si přál zůstat v anonymitě, v úterý listu Global Times řekl, že nedávné komentáře šéfa americké obrany a dalších vysokých představitelů a diplomatů ukazují, že se chtějí vymluvit, aby legitimizovali svou vojenskou expanzi a usilovali o zvýšení rozpočtu na obranu. "Vypadá to, že USA jsou šokovány rozvojem čínských technologií, i když jsme zdůrazňovali, že jde o mírové využití vesmíru."


"USA usilují o nespravedlivou a nerozumnou absolutní bezpečnost, což znamená, že bezpečnost USA je důležitější než bezpečnost ostatních, a nedovolí vzájemné odstrašení ostatních zemí s USA, a elity ve Washingtonu se o záměr Číny a Ruska nezajímají, protože pro absolutní bezpečnost USA nemají mít Čína a Rusko takovou sílu a technologie," uvedl expert.
Takový pohled na bezpečnost je skutečně nebezpečný a nerealistický a odráží hegemonistické a arogantní myšlení USA. Analytici poznamenali, že bez ohledu na to, co říkají USA, Čína a Rusko nezastaví svůj vývoj a výzkum, aby zvýšily svou sílu, a pouze tak bude zajištěna rovnováha mezi hlavními jadernými mocnostmi a stabilita mezinárodní jaderné bezpečnosti, uvedli analytici.


Není to poprvé, co se USA pokoušejí zveličit čínskou jadernou hrozbu. V červenci citoval deník New York Times odborníky na jaderné zbraně z Federace amerických vědců, podle nichž Čína vybudovala v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang nové silo pro odpalování jaderných raket. Někteří lidé v Číně však naznačili, že tato sila, o nichž tvrdí USA, by mohla být základy větrných elektráren, ačkoli ani toto tvrzení nebylo oficiálními zdroji potvrzeno.


Odzbrojení a rovnováha sil


Čína a Rusko čelí reálné hrozbě ze strany amerických jaderných zbraní, neboť USA mají technologickou převahu i nepřátelství vůči nim. Peking a Moskva tak mají právo posílit své schopnosti a špičkové technologie pro mírové využití vesmíru by se mohly obrátit i k vojenskému využití, pokud by USA pokračovaly v intenzifikaci závodů ve zbrojení, uvedli analytici.


Wang v úterý uvedl, že USA mají největší a nejmodernější jaderný arzenál na světě a do modernizace své jaderné triády investovaly více než 1 bilion dolarů. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí rovněž vyjmenoval řadu pochybení USA, která ohrožují mezinárodní jadernou bezpečnostní situaci - USA odstoupily od Smlouvy o protiraketové obraně a Smlouvy o jaderných silách středního doletu; USA se brání jednáním o kontrole zbrojení ve vesmíru a dokonce vyvážejí technologii jaderných ponorek do nejaderné země, což představuje riziko šíření jaderných zbraní.


Jako jediná supervelmoc na světě se USA drží mentality studené války, aby komplexně posílily svou vojenskou sílu a prohloubily systém vojenských aliancí, což vážně poškozuje regionální mír a bezpečnost i globální strategickou stabilitu, poznamenal Wang a zdůraznil, že tvrzení USA, že "Čína zintenzivňuje závody ve zbrojení", má odvést pozornost od jejich vlastních pochybení.


Li Haidong, profesor Ústavu mezinárodních vztahů Čínské univerzity zahraničních věcí, uvedl, že světový řád čelí zásadní změně a pochybení USA vnesou do současného světového řádu obrovskou nejistotu. To bude mít vážný dopad na stabilitu mezinárodního společenství a oživení světové ekonomiky.


Lü Xiang, výzkumný pracovník Čínské akademie sociálních věd v Pekingu, v úterý pro Global Times uvedl, že USA si chtějí navždy udržet nerovnou nebo nespravedlivou vojenskou převahu nad ostatními zeměmi, a jakmile zjistí, že některá země může dosáhnout jejich úrovně, pokusí se ji všemožně přerušit, například vyjádřit znepokojení, odsoudit ji, požadovat jednání nebo dokonce uvalit sankce a zahájit vyšetřování.


"Obviňováním Číny a Ruska budou USA vypadat spíše jako dobráci." Ale stejně jako to, co Wang vyjmenoval na tiskové konferenci, "USA jsou tím, kdo by měl být obviňován ze zintenzivnění závodů ve zbrojení, protože souhlasily s vývozem technologie jaderných ponorek do Austrálie, nejaderné země, a to je naprosto neodpustitelné a porušuje to smlouvu o nešíření jaderných zbraní," řekl.


Anonymní vojenský expert uvedl, že USA budou na Čínu v otázce jaderného odzbrojení nadále tlačit, ale Čína se nepodvolí, protože čínský jaderný arzenál je mnohem menší a méně vyspělý než americký a obě strany nemají pro taková jednání stejnou základnu.


"USA budou nakonec respektovat realitu a sílu, takže Čína by měla urychlit svůj vojenský výzkum a vývoj, zejména špičkových technologií a strategické vojenské síly." Jinak se Čína nebude schopna chránit a udržet mírovou mezinárodní situaci, řekl Li.


Nedávné kroky USA mají také za cíl rozdělit Čínu a Rusko v otázce odzbrojení, protože Rusko odmítlo pomoci USA tlačit na Čínu, aby se účastnila jednání o jaderném odzbrojení, uvedli odborníci.
USA možná chtějí Rusku říci, že pokud se Čína brzy nepřipojí k odzbrojovacím rozhovorům, Rusko bude předstiženo Čínou, ale Čína a Rusko sdílejí vzájemnou strategickou důvěru na vysoké úrovni a obě strany čelí stejnému tlaku a hrozbě ze strany USA, proto Rusko odmítlo v této otázce udělat to, co chtějí USA, uvedl anonymní expert. Dodal, že je možné, aby USA vyhrožovaly Rusku i Číně, a pokud se Čína jednání nezúčastní, USA zahájí závody ve zbrojení, neboť se domnívají, že otázka odzbrojení omezila USA v dalším maximalizování jejich nespravedlivé jaderné výhody a usnadňuje Číně dosáhnout úrovně USA, pokud jde o jaderné zbraně.


"To by bylo nebezpečné pro světový mír," řekl.


Posledný príspevok od Tikal  ·  24. 10. 2021 o 21:20
3.5k
26
hael zverejnil(a) 13. 10. 2021 o 07:25

Sputnik píše, že společnost Sony a jeden z největších světových dodavatelů čipů z Tchaj-wanu TSMC se dohodly na výstavbě společné továrny na západě Japonska.


Poznámka: Nejspíš to bude dobré řešení. V Japonsku snad ještě existují lidé, kteří stáli za vývojem polovodičů ve firmách: Toshiba, Hitachi, Sony, Sanyo, NJR, Panasonic, ... Ještě lepším výsledkem bude, když se takto vybavené Japonsko dostane do hospodářského prostoru ovlivňovaného ruskou konceptuální mocí.


Posledný príspevok od Ferry  ·  24. 10. 2021 o 07:33
1.4k
13

USA zasadily tak mocný úder Rusku a Číně, že proti němu nemají tyto podřadné totalitní mocnosti žádnou obranu:


Ubohým, podřadným, technicky zaostalým a neúčinným ruským a čínským hypersonickým raketám nasazeným ke zničení vyspělé, nedostižné, příkladné a vzorové západní americké demokracie odpověděl generální štáb armády USA mocným protiúderem. Nejvyšší vojenské velení armády USA se rozhodlo jmenovat do funkce prvního transadmirála vojenského námořnictva USA Rachel Levine.


https://pbs.twimg.com/media/FCNf4OtXIAQZvA1?format=jpg&
https://pbs.twimg.com/media/FCEc4W-XMAwIH7M?format=jpg&


Zdroj:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-10112005/GOP-Rep-Jim-Banks-criticized-calling-transgender-admiral-man.html
https://colonelcassad.livejournal.com/7152397.html


Vznikla tak reálná šance, že Rusko ve válce prohraje s USA. Ruští vojáci se prostě uchechtají k smrti ...


Posledný príspevok od Otec  ·  23. 10. 2021 o 20:12
1.1k
6

Britská královna Alžběta II. (95) ruší svůj program, oznámil to Buckinghamský palác. Lékaři jí prý nakázali klid.
Její kancelář totiž nečekaně oznámila, že panovnice zrušila dnešní plánovanou cestu do Severního Irska. Nedoporučili jí to lékaři.
Nesouvisí s covidem.
„Její Veličenstvo je v dobré náladě, jen ji mrzí, že nemůže navštívit Severní Irsko, kde měla dnes a zítra několik setkání,“ říká palác. Královna prý lidem v Irsku posílá vřelé pozdravy a těší se na návštěvu v budoucnu, dodává Buckinghamský palác.
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-kralovske-rodiny/693459/strach-o-kralovnu-alzbetu-ii-na-radu-lekaru-rusi-program.html


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  22. 10. 2021 o 23:36
733
2
Putinovec zverejnil(a) 22. 10. 2021 o 16:08

https://cz.sputniknews.com/20211022/mesto-se-promenilo-v-pevnost-polsti-hornici-protestuji-pred-soudem-eu-proti-uzavreni-dolu-turow-16256998.html
Uměle vytvořený problém pro rozbití V4 graduje do dalšího finále . Východní holotě je potřeba ukázat její místo , představte si zadrátovat takhle afrokominíky , Jourová by metala salta vzduchem a hned se to převede do konfliktu u České ambasády .
Nová-stará partička v ČR je už připravena tento spor náležitě prohloubit , jak se vyjádřil hrdina Kolář .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zpet-k-Havlovi-dale-od-Polska-a-Madarska-Zahranicni-politika-dle-vyhlednuteho-ministra-Kolare-juniora-681065
Plány na vytvoření Hadriánova valu mezi západem a RF dostávají vážnější trhliny , kde se pojede doslova naostro v procesu , poštvat Evropu směrem na Rusa a mnout si ruce za oceánem . V dojč se už na rozkaz páníčka začíná přitvrzovat na plánu , naštveme lidi a svedeme to na Putina .https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nebudeme-hrat-s-Putinem-poker-Nemecti-Zeleni-tvrde-pozaduji-zavrit-Rusum-plynovod-681067
Začíná být ideální prostor k hlasitému provaření státní elity a jejich poslušných evropských pudliků-podpindosů .


Posledný príspevok od Počtář  ·  22. 10. 2021 o 21:47
344
1

https://zemavek.sk/putin-vytlacenim-liberalov-z-riadiacich-struktur-statu-zastavil-vykradanie-nerastneho-a-energetickeho-bohatstva-ruska/


Vyberám z rozhovoru:


"Ide len o potvrdenie definitívneho rúcania sa Paxu Americana, ktorý na konci druhej svetovej vojne nahradil Pax Britanica a ktorý iba po smrti Stalina zabezpečoval cez globálne riadenie dominanciu USA vo svete.


Táto nadspotreba je neudržateľná a preto dochádza k postupnému presúvaniu centra riadenia sveta do Pekingu a Teheránu, kde aj v historických súvislostiach tam žijúcich národov sa predpokladá výrazné zníženie osobnej spotreby.


Žiaden štát nemôže byť i ekonomicky zvrchovaný, pokiaľ je národná banka podriadená MMF a Svetovej banke a nie svojej vláde. Putin v konečnom dôsledku aj cez vytlačenie liberálnych kádrov (Gajdar, Čubajs, Siluanov, vrátane ich prisluhovačov) z riadiacich štruktúr štátu, definitívnej zastaví vykrádanie nerastného bohatstva Ruska v prospech Západu. Predpokladám, že sa legislatívne naštartuje aj proces návratu k červenej farbe na štátnej zástave Ruska, lebo týmto spôsobom tiež štátnou symbolikou Rusko rezolútne vyjadrí voči zahraničiu absolútny návrat k plnej suverenite a zvrchovanosti Ruska. Rusku trikolóru zaviedli po februárovej revolúcii 1917 liberáli na čele s Kerenským. Pod touto zástavou bojovali proti svojmu štátu i Vlasovci na strane Hitlera s cieľom zlikvidovať všetkých Slovanov.Práve aj táto štátna symbolika umožňuje doslova urážať Rusko a ruských občanov na medzinárodnej scéne, aby napríklad na medzinárodných športových podujatiach sa mohli zúčastňovať iba pod bielou zástavou."


Harabin študuje KSB a sleduje Pjakina?


Posledný príspevok od Malina  ·  22. 10. 2021 o 19:02
100
0

"Navaľného podpredseda": Chodorkovského zahraničné fondy zvýšili udeľovanie grantov na voľby v Rusku


Do roku 2021 fondy Michaila Chodorkovského v Spojenom kráľovstve a jeho syna Pavla v Spojených štátoch zintenzívnili svoje grantové aktivity, zistila RT. Celková suma ich financovania na rôzne projekty len v roku 2020 predstavovala takmer 1 milión dolárov, súdiac podľa nedávno zverejnených finančných výkazov. Zvýšenú aktivitu fondov odborníci pripisujú prípravám na celoruské voľby. Teraz Chodorkovskij v skutočnosti vykonáva funkciu „navaľného náhradníka“ a jeho prostriedky sú podľa nich zásterkou pre zahraničné zasahovanie do ruských záležitostí.


Hovoríme o dvoch organizáciách – vlastnených Michailom Chodorkovským a nadáciou Future of Russia (FRF) registrovanou v Londýne, ako aj Inštitúte moderného Ruska * (IMR) so sídlom v New Yorku Pavla Chodorkovského.


FRF z Chodorkovského staršieho informoval britské vládne agentúry, IMR mladší americkej daňovej službe. Koľko grantov tieto fondy vydali v tomto roku, nie je známe, keďže nedávno zverejnené správy obsahujú informácie len za finančný rok 2020. RT však odhalila kuriózny trend – fondy, ktoré predtým vykonávali relatívne pasívne aktivity, sa zrazu stali aktívnejšími.


Oligarchovia, ktorí boli v predstavenstve FRF (vrátane lorda Nathaniela Charlesa Jacoba Rothschilda, štvrtého baróna z dynastie Rothschildovcov), opustili fond pred niekoľkými rokmi. Ako zistila RT, s najväčšou pravdepodobnosťou to bolo spôsobené tým, že sa zúfalo snažili žalovať Rusko o 57 miliárd dolárov na medzinárodných súdoch v takzvanom prípade Jukos. Zároveň, hoci nadácia vydávala granty na rôzne kultúrne a vzdelávacie účely, tieto dary boli skôr symbolické.


A Inštitút moderného Ruska Pavla Chodorkovského v roku 2019 granty vôbec nevydával. Jeho majetok sa výrazne znížil, náklady na platy sa znížili, napísal RT. V samotnom fonde bol pokles príjmov spojený s tým, že v Rusku bol uznaný ako nežiaduca organizácia.


A zrazu sa všetko zmenilo. Americký fond IMR v roku 2020 vydal grant vo výške 454 tisíc dolárov. A britský FRF, aj keď znížil celkový objem darov zo 745,5 tisíc dolárov v roku 2019 na 511,4 tisíc dolárov v roku 2020, zmenil svoj účel. Nadácia predovšetkým začala po prvý raz financovať kanály YouTube. Obe štruktúry MBH teda spoločne vyčlenili 965,4 tisíc dolárov. Celkom to RT vyčíslil, je to o 217 tisíc dolárov viac ako o rok skôr. A to nie je náhoda, tvrdia odborníci.


„Zvýšenie financií súvisí s voľbami do Štátnej dumy v roku 2021. Voľby sú vždy katalyzátorom protestov, zámienkou na destabilizáciu a „majdany“, hovorí politológ Oleg Matveychev.


Smerom k voľbám


Ako už RT napísala, pred voľbami boli aktivované dva projekty ohrdnutého veterána opozície - Škola miestnej samosprávy (SHMS) a Blogerská dielňa. Obaja, skrývajúci sa za rozvoj občianskeho aktivizmu, podľa odborníkov skutočne vykonávali aktivity protiruského charakteru. V rovnakom čase, súdiac podľa finančných dokumentov a odborného hodnotenia, boli americké aktíva adresované SMC a britské - „Bloggers' Workshop“.


Podľa oficiálneho popisu amerického grantu IMR smerovalo v roku 2020 všetkých 454 tisíc dolárov v jednej platbe na „podporu vzdelávacích programov“. Región príjemcu je Európa.


SME je formálne vzdelávací projekt, ktorý sa zhoduje s cieľmi grantu. Škola, ako uvádza na svojej webovej stránke, „poskytuje príležitosť pre miestnych aktivistov a jednoducho starostlivých občanov stať sa miestnymi politikmi a poslancami“.


Od mája do septembra 2020 sa v ShMS konal kurz webinárov o špecifikách volebných kampaní počas pandémie. Prednášok sa zúčastnili americkí politickí stratégovia so skúsenosťami s presadzovaním „demokratických reforiem“ v krajinách tretieho sveta. A krátko pred voľbami v septembri 2021 na kanál YouTube začali školy nahrávať videá o kampaniach, zbieraní podpisov, odsúhlasovaní zoznamu predplatiteľov atď.


Existovali tiež dôkazy o tom, že zamestnanci školy boli vyškolení v USA a že samotná ShMS dostala peniaze z amerických fondov - NOVÉ a zadarmo pre Rusko. Vladimir Kara-Murza, stály lektor ShMS, je navyše viceprezidentom Nadácie slobodného Ruska * vytvorenej v USA. Kara-Murza bol niekoľko posledných rokov platený ako hlavný politický poradca IMR Pavla Chodorkovského, podľa amerického Internal Revenue Service. Bolo to však v roku 2020, keď jeho priezvisko zmizlo zo zoznamu zamestnancov organizácie.


Nežiaduci vírus


Pokiaľ ide o FRF Chodorkovského st.


FRF vydáva granty na rozvoj vzdelávania v Rusku a východnej Európe, podporu talentov, ako aj vzdelávacie, vedecké a kultúrne projekty.


Ako bolo uvedené vyššie, celkový objem darov sa znížil. V správe sa to vysvetľuje obmedzeniami uloženými v súvislosti so šírením koronavírusovej infekcie.


Existujú však aj ďalšie zrejmé dôvody. Z dokumentov najmä vyplýva, že v roku 2020 FRF prestala podporovať organizácie European Choice vo Francúzsku a Estónsku, prostredníctvom ktorých bolo sponzorované Chodorkovského verejné hnutie „Otvorené Rusko“** a jeho vlastné „Otvorené médiá“. A v máji 2021 Open Russia oznámila samolikvidáciu z dôvodu uznania nežiaducej organizácie v Rusku.


V zozname príjemcov grantov sa však - prvýkrát v histórii FRF - objavili nemenované kanály YouTube, ktorým Chodorkovského nadácia v roku 2020 pridelila 98,3 tisíc dolárov.


YouTube v tom čase aktívne propagovalo nielen videá Školy miestnej samosprávy, ale aj Workshop bloggerov, projekt spustený v máji minulého roku na základe Chodorkovského skupiny na podporu občianskej spoločnosti v Rusku.


Vedúcim workshopu bol podľa RT bývalý funkcionár Open Russia Anton Mikhalchuk. Podľa zdrojov RT v ruskej opozícii bolo v rámci projektu vytvorených niekoľko kanálov YouTube, z ktorých najrozšírenejšie boli tie, ktoré vysielali zhromaždenie, a to aj na podporu Navaľného.


Kryt pre lobistov


Po prepustení a cestách do zahraničia v roku 2013 Chodorkovskij verejne oznámil, že sa neplánuje zapojiť do politických aktivít. Ale slová boli v rozpore so skutkami.


V roku 2016 novinári zistili, že Chodorkovskij prostredníctvom offshore Corbiere Trust v rokoch 2006-2007 zaplatil najmenej 160 tisíc dolárov spoločnosti APCO Worldwide, aby lobovala za protiruské uznesenie, ktoré bolo pre neho výhodné.


Autormi rezolúcie boli Barack Obama a John McCain, keď boli senátormi. A od roku 2010 do roku 2015 ten istý Corbiere Trust, ktorý Forbes nazýva kontrolovaný Chodorkovským, minul v Spojených štátoch viac ako 1 milión dolárov na lobovanie za dodržiavanie ľudských práv a právneho štátu v Ruskej federácii.


Chodorkovskij sa vždy zaujímal o ruskú politiku, najmä v kontexte volieb, hovorí Sergej Sokolov, výskumník biografie oligarchu, zakladateľ portálu „Sentence“.


Podľa Sokolova sú Chodorkovského fondy „technickými operátormi“.


„Pre kurátorov teraz Chodorkovskij pôsobí ako „záloha pre Navaľného“. Preto sú obaja títo zostrelení piloti na paralelných kurzoch, Sokolov si je istý. - Navaľnyj je zapojený do projektu Inteligentné hlasovanie a súčasne sa Chodorkovskij snaží získať vreckových obecných poslancov pod rúškom zjednotených demokratov.


A táto taktika funguje, hovorí Sokolov.


„Navaľnyj odišiel na niekoľko rokov z obežnej dráhy, ale zostáva Chodorkovskij, cez ktorého môžete pokračovať v hnaní protiruskej agendy,“ zhrnul odborník.


  • Nadácia Budúcnosť Ruska bola na území Ruskej federácie vyhlásená za nežiaducu, rozhodnutím Generálnej prokuratúry zo dňa 30.06.2021.

    Inštitút moderného Ruska (Inštitút moderného Ruska) - organizácia, ktorej činnosť je rozhodnutím Generálnej prokuratúry zo dňa 26.4.2017 uznaná ako nežiaduca na území Ruskej federácie.


Nadácia Slobodné Rusko je organizácia, ktorej činnosť bola rozhodnutím Generálnej prokuratúry zo dňa 01.07.2019 vyhlásená za nežiaducu na území Ruskej federácie.


Hnutie verejnej siete „Otvorené Rusko“ (Občianske hnutie Otvorené Rusko, Otvorené Rusko) je organizácia, ktorej činnosť je uznaná ako nežiaduca na území Ruskej federácie rozhodnutím Generálnej prokuratúry zo dňa 26.04. 2017.
https://russian.rt.com/world/article/920156-zarubezhnye-fondy-hodorkovski-navalni-vybori


357
1
zuzka zverejnil(a) 21. 10. 2021 o 11:33

Novú platformu bude vlastniť spoločnosť Trump Media & Technology Group.
Podporiť Aktuality
Prihlásiť sa
Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil v stredu plán na spustenie vlastnej sociálnej siete s názvom TRUTH Social. Avizoval, že beta verzia pre „pozvaných hostí" by sa mala spustiť na budúci mesiac. Informovala o tom agentúra AFP.


„Tyrania Big Tech“
Platformu bude vlastniť spoločnosť Trump Media & Technology Group (TMTG), ktorá má v úmysle spustiť aj predplatenú video službu na požiadanie, ktorá bude obsahovať zábavné programy.


„Vytvoril som TRUTH Social a TMTG, aby som sa postavil tyranii Big Tech (veľké technologické spoločnosti). Žijeme vo svete, kde má (afganské militantné hnutie) Taliban obrovskú prítomnosť na Twitteri, no váš obľúbený americký prezident bol umlčaný. To je neprijateľné," zdôraznil Trump vo vyhlásení.


Trumpove kontá na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach boli zablokované po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára. Kritici Trumpovi vyčítali, že k útoku podnecoval aj svojimi statusmi, čím porušil pravidlá on-line sietí. Krátko pred útokom vyslovil doteraz nepreukázané obvinenia z podvodov v prezidentských voľbách, ktoré prehral.


https://www.aktuality.sk/clanok/3q4ctg5/donald-trump-spusta-vlastnu-socialnu-siet/


Posledný príspevok od constanze  ·  22. 10. 2021 o 08:44
2.3k
23
TauRus zverejnil(a) 14. 10. 2021 o 02:18

Útok v Norsku. Muž ozbrojený lukem a šípy zabil pět lidí


Útočník ozbrojený lukem a šípy ve středu večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska pět lidí a další dva zranil. Informovala o tom policie. Podezřelý byl zadržen a ranění byli převezeni do nemocnice.
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/utocnik-s-lukem-a-sipy-zabil-v-norsku-nekolik-lidi-40374872#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=gC9UsGo69uL-202110140008&dop_id=40374872&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Posledný príspevok od SloboLubo  ·  21. 10. 2021 o 00:39
99
0

Evropský parlament (EP) dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Na plénu to oznámila místopředsedkyně EP Heidi Hautalová. Parlament hlasitého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina ocenil za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva. Navalnyj si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce zhruba 2,5 roku kvůli porušení podmínky staršího rozsudku, který se týkal obvinění ze zpronevěry. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/693490/europoslanci-udelili-navalnemu-cenu-za-svobodu-mysleni-opozicnik-prezil-otravu-novicokem.html


330
0

Nedávno média informovala, že v domě ruského miliardáře Děripasky FBI provedla prohlídky.


Dnes, média zveřejnila reakci Děripasky na tuto skutečnost.


Miliardář Oleg Deripaska ve svém kanálu Telegram komentoval pátrání v domech patřících jeho příbuzným ve Washingtonu a New Yorku.


"Chtěl bych se zeptat: kolik Putinových peněz bylo včera nalezeno v těchto opuštěných domech? Dokázali jste se během hledání občerstvit kyselým džemem ze skříní a pár lahví vodky, ukradených v nejlepších tradicích bolševických Shvonderů, “napsal podnikatel.


Poznamenal, že nikdy nepřestává žasnout nad „nepřiměřenou hloupostí části amerického establishmentu“, která nadále „živí své voliče nejrůznějšími nesmysly“ ohledně vlivu Ruska na domácí politiku USA. "Je načase přiznat zřejmé: Trump vyhrál [prezidentské volby 2016], samozřejmě ne sám!" Pomohli mu tito němí lidé z Washingtonu, kteří tak naštvali své voliče, že byli připraveni hlasovat pro kohokoli, “řekl Deripaska.


Miliardář poznamenal, že Spojené státy přišly o jadernou technologii v „mírové energii“, a proto „budou i nadále spalovat uhlí a plyn a zasírat životní prostředí“. Evropa zároveň „také nechce zmrazit kvůli hororovým příběhům NATO, že přijdou Rusové“, napsal s odkazem na energetickou krizi, která v regionu vypukla.


"Ano, a my, Rusové, nyní chceme jediný ekonomický prostor od Lisabonu do Vladivostoku s prosperující populací a neporušenou přírodou." Ale ne. Abychom potěšili obskuristy z amerického vojensko-průmyslového komplexu a pár bláznivých analytiků, přehlídka absurdity pokračuje, “uvedl Deripaska.


V úterý 19. října vyšlo najevo, že FBI přišla s prohlídkami ve dvou domech - v New Yorku a Washingtonu, které jsou spojeny s Deripaskou. Mluvčí podnikatele Forbesu řekl , že majetek patří příbuzným miliardáře a prohlídky se provádějí „na základě dvou soudních příkazů souvisejících se sankcemi USA“.


Později zdroje pro The New York Times uvedly , že prohlídky v domech spojených s Deripaskou byly součástí vyšetřování možného porušení amerických sankcí podnikatelem. Vyšetřování podle nich provádí FBI a federální prokurátoři z prokuratury pro jižní obvod New Yorku.
https://www.forbes.ru/milliardery/443475-sou-absurda-prodolzaetsa-deripaska-prokommentiroval-obyski-v-ssa?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


Nějak Gosděpovcům nevychází tlak sankcemi na ruského miliardáře, aby pomohl sundat Putina. Zřejmě, miliardář vidí pro sebe větší hrozbu z jejích strany a nechce zažívat hrůzu bez konce, jako třeba Mišiko Saakašvili. smile


Vidíte, jak uvědoměle začal mluvit ten, který ještě nedávno byl schopný vyhodit tisíce lidí na dlažbu:


"Ano, a my, Rusové, nyní chceme jediný ekonomický prostor od Lisabonu do Vladivostoku s prosperující populací a neporušenou přírodou."


Srdce se raduje nad takovými slovy. smile


659
4
Tikal zverejnil(a) 18. 10. 2021 o 12:34

https://nationalinterest.org/feature/rethinking-us-strategy-wider-middle-east-195104


Přehodnocení strategie USA na Blízkém východě
Přemýšlet o civilizaci, a ne pouze o modernitě a státu, je pro Spojené státy způsob, jak si v tomto klíčovém a složitém regionu vést lépe.


Boj proti terorismu na širším Blízkém východě bude záviset také na tom, jaký islám se promítne do obnovy společenských smluv od Tuniska po Afghánistán. Klíčové otázky se budou točit kolem toho, jak může islámské právo doplňovat západní zdroje práva, zda mohou republikánské formy vlády čerpat legitimitu z posvátných textů islámu a jak lze chápat a legitimizovat individuální svobody v islámském náboženském kontextu.
Strategie USA k dosažení těchto cílů bude muset pochopit stále roztříštěnější školy islámské jurisprudence, cesty ideologické výměny přes hranice států a konkurenční nároky Íránu a Saúdské Arábie na vedení islámského světa. Tyto poznatky mohou vyplynout z vážného přístupu k náboženství a historii v rámci islámské civilizace sahající od "Nilu po Oxus", jak ji trvale definoval Marshall Hodgson.


Odrazování regionálních hegemonů. Schopnost Spojených států zabránit mocnosti nepřátelské americkým zájmům v ovládnutí regionu bude i nadále záviset na projekci americké námořní a letecké síly, na šíři a hloubce amerických regionálních aliancí a na schopnosti Spojených států globálně odstrašit Rusko a Čínu. Tato strategie bude přesně odpovídat postoji klasického realismu.


Civilizační analýza však takovou strategii posiluje a doplňuje o historické poznatky o vzorcích chování regionálních států. Strategické záměry mocností, jako jsou Egypt, Írán a Turecko, je třeba chápat v kontextu jejich imperiální historie z dávných dob. Tyto dějiny mohou poskytnout náhled na moderní definici státních zájmů a na motivaci pro jednání států ve stále proměnlivějším regionálním prostředí. Neprůchodné státní hranice a absence vnější mocnosti nebo mocností schopných ovládnout regionální státní systém znamenají, že historická paměť a národní mýty mají nyní větší prostor k prosazení. Bez civilizační perspektivy bude americká strategie hůře vybavena k předvídání hrozeb a využívání diplomatických příležitostí mezi regionálními státy jednajícími na základě své civilizační minulosti.
Schopnost nové americké strategie identifikovat obrysy vznikajícího regionálního státního systému a účinně v něm promítat americkou moc bude záviset také na znalosti civilizační minulosti regionu. Staletí trvající přechod od unipolárního osmanského státního systému ke stále vznikajícímu multipolárnímu systému sleduje vzorec rozpadu a konsolidace, který přetrvává od dob Achaimenovské Persie a Alexandra Velikého. Spojené státy se nyní nacházejí v období regionální roztříštěnosti, které má svůj dávný precedens.


Od rozpadu císařského Říma se základní geografická architektura skládá ze západní Evropy (a nyní také Spojených států), jižních oblastí Středomoří (arabský svět), Anatolské plošiny (Turecko) a Íránu. Pro Spojené státy bude obzvláště užitečné ocenit, že role Íránu byla orientována jak na západ na Blízký východ, tak na východ směrem k Afghánistánu a Střední Asii, což z Íránu činí strategický most na širším Blízkém východě. Strategie Spojených států, která vnímá pouze nepevné státní hranice moderní doby a upřednostňuje historii začínající v devatenáctém století, bude postrádat porozumění, které mají noví asertivní regionální aktéři pro trvalou strategickou geografii regionu.
Omezení íránských jaderných ambicí. Strategie vedená Spojenými státy, jejímž cílem je zabránit Íránu v získání jaderné zbraně, bude pravděpodobně i nadále vycházet z mezinárodního názoru, že íránský revoluční režim, regionální ambice a nepřátelství vůči zájmům USA a Západu - včetně arabských spojenců v Perském zálivu a Izraele - jej od získání takové schopnosti diskvalifikují. Nedávné zvolení tvrdého konzervativce íránským prezidentem pravděpodobně potvrdí tento dlouhodobý strategický přístup USA k Íránu.


Civilizační perspektiva může dát americké strategii vůči íránským jaderným ambicím širší rámec, než je íránská revoluce z roku 1979, aby bylo možné posoudit íránské strategické cíle. Nároky Íránu na vedoucí postavení v islámském světě se například částečně opírají o historickou skutečnost, že sasanidská Persie poskytla arabskému islámu mnoho znalostí, které vedly k rozkvětu islámské civilizace během středověké abbásovské éry. Íránské revoluční cíle v regionu z roku 1979 se opírají také o staletí perských imperiálních výbojů od Egypta po Afghánistán.


Civilizační perspektiva může také pomoci americké strategii identifikovat užitečné precedenty pro diplomatickou angažovanost. Spojené státy by měly připomenout, že současná antipatie Íránu vůči Spojeným státům a dalším západním mocnostem se opírá o starověké precedenty spolupráce. Například v politice se Persie po peloponéské válce hluboce angažovala v záležitostech starověkého Řecka. Dalším často přehlíženým precedentem bylo dobytí Perské říše Alexandrem Velikým, které nakonec přerostlo v bezprecedentní politickou a kulturní výměnu mezi perskou a řeckou civilizací. Íránští vyjednavači budou tuto historii pravděpodobně znát a stejně tak by ji měli znát i jejich američtí protějšci.


Přichází vyrovnání se s neúspěchy posledních dvou desetiletí americké strategie na Blízkém východě. Přemýšlení o civilizaci, a nikoliv pouze o modernitě a státu, je pro Spojené státy cestou, jak si v tomto klíčovém a složitém regionu počínat lépe. Naše současné myšlení musí být prokvašeno diferencovanějšími náboženskými představami a pevnějším uchopením minulosti.


Když příliš sebevědomí američtí stratégové zrozeni v éře studené války mapovali naše neúspěšné strategické ambice v Afghánistánu a Iráku, mohli ušetřit myšlenku na to, jak se řecká kulturní stopa Alexandra Velikého rozplynula v Afghánistánu a jak starověký Řím dosáhl své východní hranice v Mezopotámii (Iráku), a tím by své ambice informovali a zmírnili. Geografie omezená na moderní stát, myšlenkový prostor omezený na modernizaci poháněnou Západem a přehlížení rozsáhlé a trvalé minulosti regionu musí ustoupit širšímu a efektivnějšímu strategickému myšlení USA.


Andrew S. Gilmour, vysloužilý vedoucí analytik CIA, je autorem knihy A Middle East Primed for New Thinking: a působí jako vědecký pracovník v Centru pro studium státnictví.


Posledný príspevok od Putinovec  ·  20. 10. 2021 o 15:18
2.4k
11
Bohumil zverejnil(a) 16. 10. 2021 o 11:46

Situaci s cenou plynu a elektřiny (ropa se brzy přidá) není třeba připomínat. Ale jak k tomu mohlo dojít ? A jaké byly cíle, kdo je vítězem a kdo poraženým ? A především, kdy a kde se plán Západu zadrhnul ?
Nabízím svůj pohled:


Myslím, že zásadním a zlomovým okamžikem byla situace, reakce Gazpromu ve chvíli, kdy Evropa oznámila "nové podmínky" - tedy především retroaktivní zahrnutí SP 2 do "3. energetického balíčku Unie" a (takřka) současně stanovila podmínku, že veškeré nové dodávky budou muset být nutně a bezpodmínečně prováděny prostřednictvím spotových trhů, na energetické burze. Jejich plán byl, myslím, jednoduchý a celkem čitelný: Gazprom v tu chvíli veškerou svou kapacitu vrhne na trh, "Velký spekulant" si chvíli počká s poptávkou, spotová cena padne na minimum, nějaký čas (v řádu měsíců) ji tam podrží, nakoupí za ni potřebné objemy a především tak postupně poníží cenu ostatních dlouhodobých kontraktů, které jsou na ni algoritmicky, v určité "zploštělé" křivce navázány.
Celkem jistě při tom spoléhali na "své lidi" v Gazpromu - nakonec ne náhodou zmiňoval Putin na tiskovce energetického fóra fakt, že ten financuje také vyloženě protistátní média, kde "každý druhý má cizí pas". "Kádry řeší vše" - ukázalo se i v tomto případě a zdá se, že rozhodující lidé ve vedení Gazpromu své podpindosnictví dlouhodobě a pečlivě jen předstírali - a chystali Západu zcela drtící "překvapení": Oni totiž na ten "spotový trh" nedali vůbec nic - a přirozeně došlo k výsledku přesně opačnému - takovému, jaký vidíme právě před očima. Pyšná říše skončila s prázdnýma rukama, cesta zpět není - ani do "půli cesty".
Už tu někde zaznělo - s pravděpodobností hraničící s jistotou teď přijde na pořad jen jejich "finální taktika" - odjišťování všech už dříve nastražených min a horečné kladení ještě dalších, před odchodem.


Posledný príspevok od vito  ·  20. 10. 2021 o 11:44
1.35k
21.21k
8
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Predchádzajúca stránka
1 ... 3456789 ... 18
Nasledujúca stránka
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept