Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

580
2

Kratce - zpravy ze vcera prekladat nebudu, opakuji se:
Rusko
-cinnost V.V. Putina na kremlin.ru
-umelci "Velkeho divadla" vystoupili vcera v Syrii na nasi vojenske zakladne na pocest dne "Narodni jednoty", a potesili nase bojovniky


USA
-vnitropoliticky konflikt v USA pokracuje
-vcera byl zatcen emigrant z Uralu Dancenko, ktery se ucil v USA a i zde zustal. Zajimave vysetrovani spec.prokuratora Doroma?. Vysetrovani Dancenka zadal jeste D. Trump.
Dancenko byl zatcen a propusten na kauci 100 tis. USD. Soud se bude konat 10.11.2021. Zejmena Dancenko formoval dezinformacni udaje na Trumpa pri volbach 2016. Velel mu nacelnik britske rozvedky MI6.


Cina
-byl uzavren historicky kontrakt s USA na dodavky zkapalneneho plynu na 20 let. To uz je druha smlouva
-prvni byla uzavrena s jinou spolecnosti v 10/21 na 13 let
-planuje se treti kontrakt


Evropa
-rybolovna valka mezi Francii a Anglii pokracuje
-zacaly manevry Nemecka a Japonska v Tichem oceanu - poprve za posledni desetileti. Zajimavy signal.
-skandal na Nejvyssi rade Ukrajiny, kde Zelensky predkladal kandidaturu min. obrany Rezimova za odesleho Tarana. Rada navrh prijala, ale behem toho vystoupila frakce strany Porosenka s hesly a zadala o potrestani Rezimova za obchody s Kolomojskym. Vnitropoliticka krize muze vesti ke krachu. Cas ukaze.
https://www.youtube.com/watch?v=qE7zKlaGRCY


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  5. 11. 2021 o 20:56
198
3
Kancelar zverejnil(a) 5. 11. 2021 o 17:13
Mimo kategórií

Niekto sa pytal ako vytvorit takyto link: Nestastie celeho Slovenska


mate dve moznosti:


I. kliknutim na ikonku odkazu


6185571a3a3b9


a vyplnit udaje:


6185575da90d4


II. priamo v editore:


najprv pouzijete hranate zatvorky [ ] do nich vpisete odkaz: [Nestastie celeho Slovenska] a hned za nimi obycajne zatvorky ( )bez medzery medzi ne date adresu odkazu: (www.dennik.sk)


Takze nakoniec to ma vyzerat takto (medzeru tam nedavajte):
[Nestastie celeho Slovenska] (www.dennikn.sk)


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  5. 11. 2021 o 19:25
1.6k
17
Berenika zverejnil(a) 24. 2. 2021 o 17:38
Zahraničná politika

USA požiadali o ich vrátenie do Rady OSN pre ľudské práva


USA budú zvolené do Rady OSN pre ľudské práva na roky 2022 - 2024. Oznámil to americký minister zahraničia Anthony Blinken, informuje agentúra Reuters.


"_Pokorne žiadame ďalšie členské štáty OSN, aby podporili našu žiadosť o návra_t," uviedol.


V októbri bolo Rusko na tri roky zvolené za člena Rady OSN pre ľudské práva. Za toto rozhodnutie hlasovalo 158 štátov. Mike Pompeo, vtedajší minister zahraničia USA, toto rozhodnutie kritizoval a uviedol, že potvrdzuje správnosť amerického kroku v roku 2018.


Americkí predstavitelia oznámili vystúpenie krajiny z HRC v roku 2018. Administratíva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovane kritizovala Radu za jej „zaujatý“ postoj k Izraelu a za členstvo vo Venezuele, Číne a na Kube.


https://lenta.ru/news/2021/02/24/prettyplease/


Posledný príspevok od Berenika  ·  5. 11. 2021 o 18:55
198
1

Projekt Nord Stream 2 napomáhá energetické bezpečnosti Evropy, řekl v interview pro Sputnik nový ministr zahraničí Rakouska Michael Linhart.
Cely clanek na:
https://cz.sputniknews.com/20211105/nord-stream-2-napomaha-energeticke-bezpecnosti-evropy-uvedl-rakousky-ministr-zahranici-16402661.html


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  5. 11. 2021 o 14:48
362
2
delnas zverejnil(a) 5. 11. 2021 o 13:20
Otázky a odpovede
?

Tak zatimco vetsina diskutuje problemy o klimatu v Glasgove = Bull shit""" nebot vybrani " tajtrdlici "....kazou vodu a piji vino = chteji snizit uhlikovou stopu ale prileti na conferenci s soukromych tryskacich/ coz mluvi samo o sobe, ....


a dalsi polovina diskutuje o konferenci G 20 v Italii, kde ovsem 2 hlavni protagoniste tam nejsou....coz take o mnohem vypovida....


mne spise zaujala zprava , ze sef CIA priletel osobne do Moskvy na jednani s hlavou FSB....Patrusevem....


Vsichni vime jake mel vztahy Trump s CIA .....a pokud by zustal jako president tak by CIA bojovala o sve preziti....
Bylo by zajimave zdali by to otocil ci skoncil jako J.F. Kennedy...ktery se o to taky pokousel...
Rozhodne je ale tato schuzka s Patrusevem mnohem dulezitejsi nez to ostatni deni....nebot tito lide v zakulisi tahaji za provazky pro ty kteri tomu skutecne vladnou....
Nemyslite?


?
Posledný príspevok od goulem  ·  5. 11. 2021 o 13:50
218
0

Haag (Nizozemsko) - Nejvyšší soud v Nizozemsku částečně vyhověl odvolání Ruské federace ve sporu s bývalými akcionáři nyní již neexistující ropné společnosti Jukos. Znamená to, že Moskva jim nemusí platit 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Nejvyšší soud dnes uvedl, že arbitrážní spor vrací nižšímu soudu k opětovnému projednání.


Moskva měla sankci zaplatit za vyvlastnění Jukosu. Pokud soudy nakonec rozhodnou ve prospěch bývalých akcionářů, byla by to pravděpodobně dosud nejvyšší částka, jaká byla kdy v arbitráži přiznána, uvedla agentura AP.


https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/moskva-nemusi-platit-akcionarum-jukosu-50-miliard-usd-rozhodl-soud-v-haagu/2113512


157
0

Budúci týždeň, 10. novembra, Ukrajina a Spojené štáty podpíšu vo Washingtone novú chartu strategického partnerstva. Uviedol to šéf ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Kuleba. Posilnenie vzťahov so Spojenými štátmi, najmä v oblasti bezpečnosti, patrí podľa neho medzi kľúčové priority zahraničnopolitickej stratégie Kyjeva. Predstavitelia ukrajinských politických kruhov však v rozhovore pre RT pripomenuli, že Kyjev z podpisu podobného dokumentu v roku 2008 nezískal žiadne výrazné výhody. Analytici sa zase domnievajú, že charta nebude znamenať paritné partnerstvo, ale podriadenosť Ukrajiny americkému politickému kurzu.


Ukrajina a Spojené štáty na budúci týždeň podpíšu novú chartu o strategickom partnerstve, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba. Stane sa tak podľa neho na zasadnutí bilaterálnej komisie, ktoré bude 10. novembra vo Washingtone.


„Posilnenie strategického partnerstva so Spojenými štátmi, najmä v bezpečnostnej oblasti, je jednou z kľúčových priorít našej zahraničnopolitickej stratégie. Dnes s potešením oznamujem, že 10. novembra sa s ministrom zahraničných vecí Anthonym Blinkenom zúčastníme na stretnutí ukrajinsko-americkej komisie pre strategické partnerstvo vo Washingtone, kde podpíšeme novú chartu strategického partnerstva, “uviedol Kuleba na brífingu. na Facebooku.


Podľa ministra táto charta naplní spoločné výzvy, ktorým čelia USA a Ukrajina. Okrem toho dokument určí ďalší vývoj vzťahov medzi Kyjevom a Washingtonom, dá podnet k prehĺbeniu ich bilaterálnych väzieb a posilní aj jednotu „zoči-voči ruskej agresii“, povedal Kuleba.


Zdroj RT na ukrajinskom ministerstve zahraničia však vysvetlil, že táto charta je rámcovým dokumentom a neukladá Washingtonu povinnosť poskytnúť Kyjevu akúkoľvek konkrétnu pomoc.


Partnerstvo bez záväzkov


Dmitrij Kuleba počas svojho prejavu pripomenul, že Komisia pre strategické partnerstvo po niekoľkých rokoch prerušenia obnovuje svoju činnosť. Túto skutočnosť nazval stelesnením dohôd medzi prezidentmi Joeom Bidenom a Volodymyrom Zelenským, ktoré sa dosiahli počas návštevy ukrajinského lídra vo Washingtone začiatkom septembra.


"Ukrajinská diplomacia systematicky rozvíja úspechy septembrovej návštevy prezidenta v USA, počas ktorej naše krajiny podpísali 20 vzájomne výhodných dokumentov v oblasti hospodárstva, bezpečnosti a energetiky," uviedol šéf republikového ministerstva zahraničných vecí.


Pripravenosť Washingtonu na novú etapu strategického partnerstva podľa Kulebu naznačuje, že Ukrajina požíva dôveru a je jedným z kľúčových partnerov Spojených štátov v Európe.


Diplomat tiež uviedol, že na zasadnutí komisie sa budú diskutovať otázky obrany Ukrajiny, boja proti „ruskej agresii“, posilnenia energetickej bezpečnosti, prilákania amerických investícií a ďalších tém. Rok 2021 bude podľa neho novým východiskom vo vzťahoch medzi Kyjevom a Washingtonom.


„Nechali sme za sebou obdobie turbulencií, teraz systematicky pracujeme na posilňovaní a prehlbovaní nášho strategického partnerstva,“ je presvedčený Kuleba.


Zdroj RT zo strany Servant of the People zase verí, že blížiaci sa podpis charty posilní nie paritnú spoluprácu medzi oboma krajinami, ale priamy vplyv Washingtonu na ukrajinskú politiku.


„Spojené štáty zvyšujú svoj vplyv na Ukrajine: miestni predstavitelia urobia to, čo im povedia vo Washingtone. Charta je ďalším dokumentom určeným na tento účel. Zelenskyj chce vyhrať voľby už druhýkrát a dúfa, že podpora jeho amerických partnerov mu v tom pomôže,“ povedal poslanec.


Spojené štáty a Ukrajina už podobnú chartu podpísali – ešte v roku 2008, počas vlády Georgea W. Busha. Len Kyjev nedostal pri podpise žiadne preferencie, pripomenul zdroj RT zo strany Baťkivščyna.


Kulebov optimizmus nezdieľa ani ukrajinská vláda. Zdroj RT na ministerstve hospodárstva poznamenal, že napriek vyjadreniam ministra zahraničných vecí sa po rokovaní tejto komisie nepodarí prilákať do krajiny nové investície zo Spojených štátov.


„Investori sa pozerajú na pracovné podmienky v štáte, no zanechávajú veľa želaní. Ktorý normálny podnikateľ prinesie do krajiny peniaze, ak mu môžu zobrať živnosť rozhodnutím platených súdov? Alebo aké nové technológie možno poskytnúť Ukrajine, ak úradníci kradnú vo všetkom, čo sa dá? Ktokoľvek zavoláte na zodpovednosť - všade je vzájomná záruka, “vysvetlil úradník.


Priateľstvo proti


Pripomeňme, že na septembrových rokovaniach so Zelenským americký líder oznámil zintenzívnenie činnosti Komisie pre strategické partnerstvo medzi USA a Ukrajinou a v ďalších oblastiach spolupráce s Kyjevom.


„Vytvárame tiež nový strategický obranný právny rámec a nový balík bezpečnostnej pomoci vo výške 60 miliónov dolárov, ako aj iniciujeme nový dialóg o energetike a klíme, aby sme pomohli Ukrajine diverzifikovať jej dodávky energie a zároveň podporili naše klimatické ciele súvisiace s globálnym otepľovaním, “Biden povedal.


Partnerstvo medzi Washingtonom a Kyjevom, dodal prezident USA, sa ešte posilní, keďže Ukrajina a Amerika „majú podobný hodnotový systém“.


"Spojené štáty sú naďalej pevne odhodlané podporovať suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny tvárou v tvár ruskej agresii, ako aj našu podporu euroatlantickým ašpiráciám Ukrajiny," povedal Biden.


Neskôr Dmitrij Kuleba jeho slová interpretoval tak, že Kyjev nikdy nezostane „sám s Ruskom“.


Prvý zástupca vedúceho medzinárodného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov však v komentári k tomuto prejavu prezidenta USA označil jeho vyjadrenia za „protokolové frázy“.


Kremeľ zasa vyjadril poľutovanie nad tým, že Washington a Kyjev sa chystajú budovať priateľské vzťahy predovšetkým kvôli konfrontácii s Moskvou. Uviedol to tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.


"Upozornili sme na skutočnosť, že ruská téma bola vysoko na programe americko-ukrajinských rozhovorov." Bohužiaľ väčšinou so znamienkom mínus. A skôr, zjednodušene povedané, ide o ukrajinsko-americké priateľstvo proti Rusku. To znamená, že nie sú priateľmi pre seba, ale proti Rusku. Aj to môže spôsobiť ľútosť, “povedal Peskov.


Politológ Alexander Dudchak v rozhovore pre RT tiež vyjadril názor, že nová charta, ktorú podpíšu Kyjev a Washington, posilní nie partnerstvo, ale závislosť Ukrajiny na americkom politickom kurze.


Dodal, že Washington sa neobáva o nič iné ako o vlastné záujmy.


„Ak je to pre nich výhodné, vzdajú sa svojich partnerov. A aj vtedy by mali byť partneri za rovnakých podmienok a ich záujmy by mali byť rovnako rešpektované. Avšak Spojené štáty budú posledné, kto sa bude obávať o záujmy Ukrajiny, “povedal Dudchak.


Podľa Vladimira Olenčenka, vedúceho výskumníka Centra európskych štúdií IMEMO RAN, bude podpísanie tejto charty znamenať „konečnú podriadenosť“ Ukrajiny Washingtonu.


„Všetky tie priority, ktoré Kuleba vymenoval, nie sú záujmami Ukrajiny, sú záujmami Spojených štátov amerických. Diktujú svoju vôľu, určujú a rozhodujú, kde, čo a ako bude pre Ukrajinu. Nejde o strategické partnerstvo, ale o strategickú podriadenosť. V skutočnosti Ukrajina priznáva, že sa podriaďuje stratégii USA a zaväzuje sa plniť svoje záujmy a úlohy, “uviedol politológ.


Neexistuje žiadna odpoveď na otázku, čo presne Ukrajina získa z takejto integrácie do americkej sféry vplyvu, zdôraznil Olenčenko.


Z tejto dohody profituje iba samostatná politická skupina, ktorú predstavuje administratíva súčasného prezidenta Ukrajiny, vysvetlil Olenčenko.


„Pre Zelenského administratívu je to vec sebazáchovy – prežiť vo vnútropolitickom boji na Ukrajine, zdôrazňujúc Zelenského blízkosť k Spojeným štátom, a získať podporu americkej administratívy. Pre Ukrajinu tam nič nevidno. Súperi súčasného prezidenta zároveň chápu, že všelijakí Zelenskij, Kuleby a Danilov sa len snažia získať oporu pri moci,“ uzavrel expert.
https://russian.rt.com/ussr/article/924510-ssha-ukraina-hartiya-partnyorstvo


353
1

Svet o boji Ciny a USA
Nakonec je pro ne jen jeden protivnik, a to Rusko.
Dnes podepsala Cina a USA smlouvu o dodavkach zkapalneneho plynu na dobu 20ti let.
Gazprom podepsal s Moldavou nevyhodnou smlouvu na 5 let. Dluhy nechteji platit a cena za plyn je velice nizka atd.
A zde mame kontrakt na 20 let. To ale neni prvni kontrakt. V nasem tisku se o tom moc nepise - 12.10.21 byla podepsana smlouva na 13 let a zacne platit v lete 2022. A nyni dalsi smlouva, tzn., ze o nejakem boji mezi USA a Cinou nemuze byt zadna rec. USA s Cinou nehodlaji bojovat, ale budou mit nad ni kontrolu a spolu budou smerovat na Rusko.
Vypada to, jakoby Xi byl jiz odstavovan a moc prebirali Komsomolci. Meli bychom z toho vyvest dusledky. Cena, o ktere se nehovori, bude urcite o hodne vyssi nez od Gazpromu, protoze Gazprom prodava Cine za velmi nizkou cenu.
https://www.youtube.com/watch?v=803ZDq4r7sE


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  4. 11. 2021 o 22:23
695
4

Putin a Lukašenko podpísali dekrét o integrácii Ruska a Bieloruska


Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský líder Alexander Lukašenko podpísali integračný dekrét, ktorým schvaľujú úniové programy oboch krajín.


Lídri oboch krajín podpísali dokument na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátu únie.


„Vidím, že pod dekrétom je váš podpis všetkých členov Najvyššej štátnej rady. Ak vám to nebude vadiť, podpíšem dekrét, “povedal Lukašenko.


Vladimir Putin 9. septembra po stretnutí s prezidentom Bieloruska v Kremli povedal, že Moskva a Minsk sa dohodli na 28 programoch v rámci štátu únie.
https://russian.rt.com/ussr/news/924559-putin-lukashenko-soyuznoe-gosudarstvo


Posledný príspevok od Yori  ·  4. 11. 2021 o 21:55
3.1k
24

V expertním časopisu The National interest vychází článek:


Aby USA ustály proti Rusku a Číně, musí přistoupit na rozdělení sfér vlivu
https://inosmi.ru/politic/20211012/250681327.html


Globální rozdělení sfér vlivu mezi USA, Ruskem a Čínou může mít po vzoru Jaltské dohody tří velmocí z roku 1945 stejný úspěch pro celý svět.


Spojené státy v současné době čelí vážné hrozbě vedení války na dvou frontách současně s Ruskem a Čínou kvůli jejich rostoucí převaze nad USA v oblasti jaderných, elektromagnetických (EMP) a kybernetických zbraní. Navzdory prohlubujícímu se strategickému a vojenskému selhání USA mnozí, ne -li většina, amerických politiků i nadále věří, že Spojené státy jsou nejmocnější vojenskou velmocí na Zemi. Tato hluboce mylná představa způsobila, že zanedbali obnovu amerického jaderného arzenálu, vytvoření komplexního národního systému protiraketové obrany a systematické posilování národních energetických sítí USA, aby se díky tomu všemu předešlo katastrofickým důsledkům útoku na naši zemi ze strany Ruska nebo Číny. Američtí vůdci musí opustit své idealistické představy o bezpečném a zabezpečeném unipolárním světě, ve kterém jsou Spojené státy široce uznávány jako nejmocnější supervelmoc. Ve skutečnosti je všechno úplně jinak. Amerika nyní čelí stále těžším, omezenějším a nešikovnějším možnostem a zoufale potřebuje novou a perspektivní velkou strategii, která bude čelit, rozdělovat a ničit toto rostoucí spojenectví mezi dvěma jadernými velmocemi, Čínou a Ruskem.


Aby mohli američtí vůdci vyřešit toto bezprecedentní dilema národní bezpečnosti a zajistit přežití Ameriky, musí nahradit svoji hegemonii - zastaralou a neúspěšnou „skvělou“ strategii - konceptem „strategického omezení“ a udržení globální rovnováhy sil. Tato strategie „omezování“ zachrání cenné americké životy a americké národní zdroje spolu s omezenými vojenskými prostředky a přesměruje je na obranu základních životních zájmů USA. Sníží rizika zbytečné války s americkými protivníky jako jadernými velmocemi, což by na planetě vytvořilo bezpečnější, spolehlivější a doufejme i mírumilovnější situaci.


„Strategické omezení“ znamená, že žádná velká světová velmoc se nebude snažit ovládnout Evropu nebo severovýchodní Asii. Současně to donutí americké spojence nést hlavní břemeno zachování bezpečnosti ve svých regionech a spoléhat se na to, že místní síly vyváží regionální hegemony, jako je Rusko a Čína. Americké vojenské síly zůstanou rozmístěny „za horizontem“, a to buď ve vodách obklopujících USA, nebo na americkém území, přičemž se vyhnou pozicím předního nasazení, kde se vojenská přítomnost USA v podstatě stane „mostem“, který nás svádí k zapojení do zahraničních konfliktů, pokud dojde k agresi, ale ne natolik, aby ochránili spojence USA nebo dokonce zabránili takové agresi.


V souladu s tím by Spojené státy mohly stáhnout své vojenské síly z Evropy, Afriky a Asie, včetně Blízkého východu, aby se snížilo riziko vtažení USA do válek s velmocemi, které by mohly vystavit území USA jaderným nebo elektromagnetickým útokům. Také by se zdrželi invaze a okupace jiných zemí v rámci úsilí o změnu moci a budování nových států. Spojené státy vyšlou expediční síly pouze v případě, že země v její sféře vlivu nebo země, které jsou pro ně životně důležité, jako je západní Evropa a Japonsko, jsou bezprostředně ohroženy nepřátelským útokem. Výjimkou může být zachování omezeného počtu amerických vojáků.


Snížení vojenské přítomnosti USA v zámoří výrazně sníží podporu protiamerického terorismu a hlavně výrazně sníží touhu Ruska a Číny sjednotit se navzájem v opozici vůči USA. V rámci této strategie Amerika konečně opustí neúspěšnou globální válku proti teroru, která v marných válkách s militanty na Blízkém východě promrhala biliony dolarů. Místo toho po dvou desetiletích rozptylování pozornosti, během nichž Rusko a Čína předběhly USA prakticky v každé klíčové oblasti strategické vojenské technologie, budou Spojené státy konečně pokračovat v modernizaci a obnově svého strategického jaderného arzenálu a strategických obranných schopností.


Tato teorie „strategického omezení“ není nová. Prosadili ji někteří prominentní američtí politologové jako John Mearsheimer, Stephen Walt, Robert Pape a Christopher Lane. Historická analýza navíc ukazuje, že většina velmocí, které se z různých důvodů dostaly do stavu hlubokého úpadku, přijala strategii „rozumné zdrženlivosti“ a byla znatelně úspěšnější než státy, které sledovaly jiné politické linie.


Přijetí strategie vyvažování na moři by mohlo být doprovázeno pokračováním diplomatické „mírové ofenzívy“ USA a vyjednáváním dohody o globálních sférách vlivu, která chrání zásadní zájmy USA a odvrací rostoucí pravděpodobnost nezamýšlené a katastrofické války s Ruskem nebo Čínou. Poslední dohodu o rozdělení sfér vlivu podepsali na jaltské konferenci v únoru 1945 prezident Franklin Delano Roosevelt, premiér Winston Churchill a sovětský diktátor Joseph Stalin. Ukázalo se, že je úspěšný při udržování míru mezi velmocemi v Evropě po více než půl století, částečně proto, že Spojené státy udržovaly „přibližnou“ jadernou paritu se Sovětským svazem po celou dobu studené války.


Globální rozdělení vlivových sfér mezi USA, Ruskem a Čínou může mít dnes stejný úspěch pro celý svět. Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlásil, že jedním z jeho hlavních úkolů zahraniční politiky je uzavření „nových dohod z Jalty“. V takovém systému by byl svět rozdělen na regiony, z nichž každý by měl svého dominantního regionálního hegemona, s hlavním cílem podporovat stabilitu a mír mezi velmocemi.


Na základě takové dohody si Spojené státy zachovají největší sféru vlivu, včetně celé západní polokoule, západní Evropy, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu, které zůstanou pod ochranou amerického jaderného deštníku. Ruská sféra vlivu bude zahrnovat bývalé sovětské republiky, Srbsko, Írán, Irák, Sýrii a Libyi. Čínskou sféru vlivu může tvořit Severní Korea, Tchaj-wan, Jihočínské moře, Pákistán, Afghánistán, čtyři „marxistické“ země v jihovýchodní Asii a asi půl tuctu afrických zemí, v jejichž čele v současnosti stojí pseudokomunističtí diktátoři. Pokud vedoucí představitelé USA s takovým plánem souhlasili a zavázali se neposílat americká vojska do východní Evropy - s výjimkou případu ruské agrese - pak Rusko, realizující svůj cíl zajistit vojenskou bezpečnost podél své západní hranice, mohlo by přesměrovat svoji pozornost na východ směrem k rostoucí hrozbě ze strany Číny.


Jak moudře řekl starověký čínský stratég Sun Tzu v The Art of War: „Ve válce je první věcí, kterou musíte udělat, zaútočit na strategii nepřítele. A další velmi důležitá věc je zničit nepřátelská spojenectví pomocí diplomacie. “ Spojené státy by dnes mohly dokonce souhlasit s vystoupením z NATO, které bude nadále fungovat spíše jako spojenectví vedené Evropou než USA, výměnou za vystoupení Ruska z jeho spojenectví s Čínou a konec veškeré čínsko-ruské armády a technická spolupráce. Taková komplexní dohoda by uznala a respektovala zásadní zájmy všech tří jaderných velmocí a vyřešila všechny hlavní nevyřešené spory. To minimalizuje potenciální rizika vojenských konfliktů v zájmu zachování míru mezi velmocemi.


Jak vysvětlil Graham Ellison ve svém článku o zahraničních záležitostech, zachování takového míru je pro národní bezpečnost USA zásadní:


I obyčejná válka, která se může změnit v jadernou, může vést ke katastrofě… V tomto ohledu budou američtí politici muset opustit nedosažitelné sny o věcech, o kterých snili, a přijmout fakt, že sféry vlivu zůstanou základem geopolitiky. Toto přijetí bude nevyhnutelně zdlouhavý, kontroverzní a bolestivý proces. Může však také přinést nával strategické kreativity - příležitost dosáhnout něčeho menšího, než je zásadní přehodnocení koncepčního arzenálu národní bezpečnosti USA.


Rusko a Čína již mají své sféry vlivu, poznamenává Ellison, bez ohledu na to, zda jejich vůdci uznávají či neuznávají Spojené státy. Opakované americké vojenské vpády do těchto sfér vlivu po skončení studené války (především v rámci expanze NATO do východní Evropy obecně a zejména do pobaltských zemí) také vyprovokovaly Rusko a Čínu k užší unifikaci ve vojenské sféře.


Spojené státy mají bezpečnostní závazky s více než jednou pětinou všech zemí světa, takže jejich vojenské síly jsou silně přetížené. K řešení tohoto problému by další životaschopnější a politicky přijatelnější alternativou komplexní dohody s Ruskem a Čínou pro Bidenovu administrativu bylo jednostranné stažení vyspělých amerických vojenských sil z východní Evropy, střední Asie, Blízkého východu a Jihočínského moře, Japonska a Korejského poloostrovu ... Vedoucí představitelé USA nadále věří, že čím více spojenců Spojené státy mají, tím bude země bezpečnější a jistější. Mnohem větší rizika však představují závazky vstoupit do konvenčních a případně i jaderných válek s Ruskem a Čínou o země, které pro Spojené státy npředstavují zásadní národní zájmy a vytváří víc rizik, než výhod pro americkou národní bezpečnost. Bidenova administrativa musí podrobit všechny americké aliance analýze nákladů a přínosů, aby určila, které z nich posilují národní bezpečnost USA a které vystavují naši zemi zbytečnému riziku vtažení do konfliktů s velmocemi kvůli sekundárním zájmům.


Amerika by se mohla vzdát svých závazků zajistit bezpečnost těch zemí, které takovým testem neprojdou.


V první řadě by vůdci USA měli okamžitě informovat Moskvu a Peking, že Amerika nebude zasahovat do nepřátelských akcí v jakýchkoli možných konfliktech ohledně Tchaj -wanu nebo bývalých sovětských republik (z nichž všechny je prostě stejně nemožné ubránit), v zásadě opustit od budoucích vojenských intervenci USA v jejich sférách vlivu. Takové akce by posílily národní bezpečnost USA a výrazně by snížily šance na útok Ruska a Číny na území USA tím, že by snížily vnímanou hrozbu pro sebe ze strany Moskvy a Pekingu. USA by zároveň mohly zvýšit pravděpodobnost tření a neshod mezi Čínou a Ruskem a časem rozdělit a rozbít jejich potenciální jejich spojenectví. Jak ukazuje historie, Moskvu a Peking nic nespojuje více, jako krátkozraké pokusy Ameriky promítnout svoji moc do východní Evropy a východní Asie spolu s jejím úsilím stát se jedinou dominantní světovou supervelmocí. Kdyby Amerika nepodněcovala hněv Číny a Ruska, její historicky nepřátelský vztah s touto dvojicí by se mohl dávno narovnat.


Autorem článku je David Pine - bývalý americký armádní bojový a štábní důstojník s magisterským titulem ve studiích národní bezpečnosti z Georgetown University. V současné době je zástupcem ředitele komise EMP Kongresu.




Americká politicko-vojenská analytická publikace The National Interest je dvouměsíčníkem a populárním webem, který vydává nevládní politologická organizace Center for National Interest (lépe známá jako Nixon Center-založil ji Richard Nixon 20. ledna 1994). Časopis je spojen s realistickou školou zahraniční politiky. Byl založen v roce 1985 Irvingem Kristolem. The National Interest se svým obsahem neomezuje pouze na diskusi o „zahraniční politice“ v užším technickém smyslu, ale upozorňuje na obecné myšlenky a na to, jak kulturní a sociální rozdíly, technologické inovace, historie a náboženství ovlivňují chování států...


NI se neomezuje na „zahraniční politiku“ v užším smyslu vojenské technologie nebo diplomatického úsilí, ale také analyzuje, jaké kulturní, sociální a ekonomické rozdíly, budoucí technologické inovace, historie a náboženství ovlivňují chování států. Jeden z pravidelných autorů publikace, Sol Bellow, obdržel Nobelovu cenu za literaturu za rozsáhlou humanitární analýzu mezinárodních problémů, který je nejlépe známý svými publikacemi v Severním Irsku o důsledcích rozpadu SSSR.


Od července 2013 šéfredaktor časopisu Jacob Heilbrunn.


Poradnímu sboru předsedá čestný předseda časopisu Henry Kissinger.

Demetrius Simes a Paul J. Saunders představují pozici Associated Press...


Redakční zásady publikace jsou založeny na následujících zásadách:


znalecká rada nezasahuje do textu znalecké práce, článek je přijat nebo odmítnut v plném rozsahu;
U některých důležitých událostí zpravidla několik odborníků nabízí publikaci, aby zveřejnila svůj analytický materiál najednou, a redaktoři ve formě implicitní soutěže rozhodnou, který materiál je lepší pro pokrytí;
znalec musí prokázat svou odbornost zasláním dokumentů o svém životopise s pracovními zkušenostmi a souhlasem se zveřejněním jeho shrnutí;
odborná rada zásadně odmítá ústní jednání s autory a analyzuje pouze článek nebo výhradně písemné argumenty, které jej doprovázejí.
https://inosmi.ru/nationalinterest_org/


Z výše uvedených skutečnosti, můžeme s jistotou říct, že časopis nejenže zveřejňuje názory odborníků v real politic, ale i odráží názory GP.


Informační nástřel ze strany GP je uskutečněn, nyni je potřeba nějaký čas, aby ho americký establishment ztrávil a začal v tomto duchu jednat.


Přitom, nikde není psáno, že představy GP o rozdělení sfér vlivu se realizují v plné míře. Procesy v globální politice nejsou statické, mění se, dá se říct, ze dne na den. Čím později USA začnou jednat o rozdělení sfér vlivu, tím budou horší jejích vychozí pozice. Mohou sice zaznamenat dílčí úspěchy (třeba volby v ČR nebo situace v Rakousku), ale národní síly v Evropě, které nás zajímají ze všeho nejvíc, také nespí a v souvislosti s energetickou krizi už i běžný občan si klade otázku, proč jsou uměle kladeny překážky k jejímu vyřešení ke spokojenosti občanů Evropy. Mainstream dlouho nevydrží udržovat lidí v iluzí, že za vše může Rusko. Lež má krátké nohy.


Další věci, která bude mít vliv na uvažování východoevropských elit, je skutečnost, že USA opět se snaží je hodit přes palubu. A tak na ně v plné míře dolehne hněv občanů za jejích rozhodnutí v zájmu cizí mocnosti (doufám, že to tady aspoň někteří z ních čtou). Protože, co si budeme povídat, i v tom článku zaznělo, že přítomnost USA v Evropě je ne kvůli zájmu Evropanů, ale samotných USA.


Východoevropský prostor GP doporučuje USA opustit. Ne úplně, ideologický a ekonomický vliv se budou snažit udržet, ale i zde jejích síly výrazně slábnou. Ekonomický vliv bez zajištění energetické bezpečnosti je nemožné dlouhodobě zajistit. A zde i v otázce jaderné energetiky USA tahají za kratší konec.
Centrem jejích zájmu se má stát Německo, kde GP doporučuje udržet omezený vojenský kontingent, což je pochopitelné, protože strategické spojení Německa a Ruska by znamenalo definitivní konec anglosasů v Evropě. Což uvidíme, nakolik tyto plány jsou realizovatelné a jak USA budou schopny překlenout množství podvodných kamenů, které je na této cestě čekají.
Každopádně, doporučením GP je zrušení NATO v té podobě, v jaké existuje a budování evropské bezpečnosti na jiných principech s podporou USA, která v nejbližším časovém horizontu zůstane slabší stranou, než Rusko. Což uvidíme, nakolik se staré Evropě zalíbí perspektiva být v přední linií konfrontace s perspektivou odměny za to přetvořit se v islámský chalifát. Afgánistán je budiž varováním pro místní elitářské spolky. Ne pro každého se najde místo v zavazadlovém prostoru evakuačních vojenských letadel.


Další zajímavé doporučení autora článku: "Ruská sféra vlivu bude zahrnovat bývalé sovětské republiky, Srbsko, Írán, Irák, Sýrii a Libyi" svědčí o velkém skluzu v plánéch GP, jelikož Írán, jako plánovaný centrum koncentrace řízení posouvá do ruské sféry vlivu (zřejmě s představou, že v budoucnu se mu podaří tuto konfiguraci změnit).


Článek je vůbec zajímavý v tom smyslu, že dle něj je krásně vidět, které plány GP dostávají trhliny a jak je nucen GP manévrovat tváří v tvář probíhajícím procesům.


Posledný príspevok od Jrgš  ·  4. 11. 2021 o 19:00
755
1

https://theexpose.uk/2021/10/31/100-percent-of-covid-19-vaccine-deaths-caused-by-just-5-percent-of-the-batches-produced/


Vyzerá to tak, že 100% úmrtí po vakcinácii proti covid_19 bolo spôsobených relatívne malým množstvom šarží jednotlivých vakcín.
Hlavne že Baťová kritizovala Sputnik, že tam nie sú všetky šarže rovnaké:-)
Ale potom človek aspoň vidí, že hoax sa stáva pravdou za menej ako pol roka, keď sa špekulovalo, že politici nie sú očkovaní rovnakými vakcínami ako bežní ľudia


Posledný príspevok od Karlos  ·  4. 11. 2021 o 17:47
865
3

Pentagon: Rusko, Čína a Spojené státy se stávají třemi mocenskými centry


Světové společenství vstupuje do éry zvýšené strategické nestability, řekl generál Mark Milli, předseda náčelníků štábů USA. Podle něj se nyní v systému mezinárodních vztahů formují tři mocenská centra - Rusko, Čína a Spojené státy.


„Vstupujeme do tripolárního světa, kdy jsou Spojené státy, Rusko a Čína velmocemi,“ řekl Milli na bezpečnostním fóru pořádaném Aspen Institute.


Podle jeho názoru bude takový svět strategicky nestabilnější než za posledních 40, 50, 60 nebo 70 let. Zvýšenou pozornost bude třeba věnovat udržení míru mezi velmocemi.


Mark Milli se také vyjádřil ke zprávám amerických médií o pohybech ruských jednotek u hranic s Ukrajinou. Uvedl, že Washington na akcích Moskvy nevidí nic „otevřeně agresivního“.


„To, co vidíme, je značný počet vojenských přesunů na ruské straně poblíž hranic s Ukrajinou. Musím říct, že na nich není nic otevřeně agresivního. Už jsme to viděli, “řekl pan Milli. Zároveň dodal, že Pentagon „zatím neví, co tato cvičení znamenají“.
https://www.kommersant.ru/doc/5062662


Vypadá, že o Ukrajině už je rozhodnuto. Všíml jsem si, že v pořadu u Solovjova se také stupňuje rétorika ohledně donucení Ukrajiny k míru.


Kdy USA vypadnou i z Evropy? (řecnícká)


Posledný príspevok od Jrgš  ·  4. 11. 2021 o 10:42
591
2

“Do Tančícího domu vjelo BMW, skončilo v kavárně”
26.10.2021 20:47
“Na Jiráskově náměstí v Praze se v úterý večer srazila dvě osobní auta. Jedno z nich následně projelo výlohou do Tančícího domu. Nehoda se obešla bez zranění.”
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/do-tanciciho-domu-vjelo-bmw-skoncilo-v-kavarne-40376167


Posledný príspevok od Rusofil  ·  4. 11. 2021 o 07:34
519
3

Vzali na musku
Vcera V.V. Putin doporucil vzit na musku americke lode, ktere vpluly do Cerneho more.
A tak dnes slova presidenta uslyseli a zrealizovali - vzali tyto lode na musku.
Dnes se konala cviceni aviace a PVO a raketovych bastionu Bal, ktera simulovala zniceni protivnika - lode, ktere vpluly do Cerneho more.
Ministerstvo obrany zareagovalo operativne.
https://www.youtube.com/watch?v=LdJan-Cq0II


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  3. 11. 2021 o 22:59
297
0
Nasredin zverejnil(a) 3. 11. 2021 o 20:23
Zahraničná politika

... QR-kódů pro návštěvu veřejných míst, vyplývá z výpočtů agentury TASS na základě prohlášení regionálních úřadů. ...



V souvislosti se zavedením QR kódů bych chtěl bych připomenout nedávnou historii:


Němci ve svých koncentračních lágrech označovali vězně vytetovaným 5(?)-místným číslem, které bylo doplněno symbolem který jednoznačně identifikoval vězně (válečný zajatec, žid, politický, cigán, homosexuál, atd).



V souvislosti s výše citovanou zprávou TASS mě napadlo, zda zavádění QR kódu v rámci identifikace lidí v rámci "boje proti pandemii" není vlastně aplikací inovovaného nacistického značení na obyvatelstvo celé zeměkoule (z tohoto hlediska je pandemie COVID ideální záminkou na vytvoření jednotného světového identifikačního systému). Pokud vím, QR kód očkovaného člověka je unikátní v globálním měřítku. QR kód jasně celosvětově člověka identifikuje (zvláštní, že se vůbec neřeší GDPR (pro ty co nevědí co zkratka znamená tak je to v překladu:"go do prdele"smile odkud a z jaké země je, jak se jmenuje (QR kód se vytváří na základě jména, příjmení RČ, trvalého bydliště, čísla pojištěnce atd.), kde bydlí, jaká vakcína mu byla aplikována a dokdy je pod její "aktivní" ochranou. Pokud vím, tak minimálně databáze schengenského prostoru co se týče očkovacího QR kódu jsou propojené, takže jeho načtením QR čtečkou je dotyčný jasně identifikován a nemusí už nikomu předkládat pas či jiný doklad. Dá se předpokládat, že QR covid pasy po doplnění biometrických charakteristik (fotka není třeba) časem nahradí klasické pasy a z papírové formy a z mobilů se přestěhují v nějaké formě laserového či jiného tetování) na kůži lidského těla, nejlépe na viditelné místo (čelo, krk, zátylek či jiná místa - variant je nepřeberné množství - viz scifi filmy - mimochodem, proto je tetování a kérky tak masově podporováno módními západními trendy).


Z výše uvedeného začíná být více méně jasné, proč zavedení systému QR kódu bylo jako první celoplošně provedeno v zemi obývané národem, který tak slavně zvítězil v zápasu o přežití nad nacistickým Německem tj v Rusku ...


1.3k
0
Uzavretá
Neo zverejnil(a) 3. 11. 2021 o 19:00
Mimo kategórií

Zda sa, ze v poslednej dobe stupla nervozita niektorych diskutujucich. Chapem, ze doba nie je ruzova a nie vsetko vo svete ide tak, ako by ste si predstavovali, ale to vas neopravnuje pouzivat osobne invektivy vo svojich prispevkoch.


Mojim cielom nie je rozdavat „bany“ pre diskutujucich.


Takze vas prosim reagovat na prispevky diskutujucich vecne a bez emocii, aj ked s nimi nesuhlasite. Ak to nedokazete, tak radsej nereagujte vobec na takyto prispevok. Vyhneme sa tym zbytocnym osobnym treniciam. Nie sme uz male deti.


Kazdemu prajem vela optimizmu a trpezlivosti v tejto tazkej dobe a ako moj kamarat z vysokej skoly hovoril KPP (klud, pokoj, pohoda). Ved ziadna kasa sa neje taka horuca, ako sa navari. smile


Dakujem


2.8k
42

Nejsledovanějším seriálem je korejská Hra na oliheň.


"Jihokorejská Hra na oliheň se oficiálně stala nejpopulárnějším seriálem videotéky Netflix. Devítidílný thriller, ve kterém zadlužení lidé bojují o život v dětských hrách s vidinou pohádkového bohatství, měl premiéru před měsícem. Od té doby už ho vidělo přes 111 milionů lidí."


"Kdo by chtěl dobrovolně soutěžit o vlastní život? Zadlužení Korejci si uvědomí, že výhra ve výši zhruba 45 miliard wonů (830 milionů korun) by mohla být cestou ze začarovaného kruhu lichvářů a vymahačů. Stačí přitom zavolat na číslo uvedené na vizitce, kterou rozdává podivný „kravaťák” v metru, a držet se „jednoduchých” pokynů tajemného pořadatele."


Tisíce lidí si ji chtějí reálně zahrát


https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/krvavy-serial-utoci-na-rekord-tisice-lidi-chteji-hrat-o-preziti-i-ve-skutecnosti-40373604#utm_content=ribbonnews&utm_term=hra%20na%20olihe%C5%88&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz


Hra již probíhá i ve skutečnosti (prý bez mrtvých)


https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/hra-na-olihen-uz-probiha-i-ve-skutecnosti-serial-mezitim-prekonal-rekord-40374973#utm_content=ribbonnews&utm_term=hra%20na%20olihe%C5%88&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz


Posledný príspevok od dasa  ·  3. 11. 2021 o 18:34
103
0

https://www.mojevideo.sk/video/35f49/arabsky_huslista_trolluje_zvierata.html


Na videu sa snaží arabský huslista napodobniť pomocou huslí (violy) zvuky jednotlivých zvierat. Zaujímavé na tom je, že vo veľa prípadoch sa mu to aj podarilo. Tak sa črtá otazka .... to asi nie len tak zo srandy naši predkovia používali v hudbe sláčikové nástroje ... zrejme vtedy vedeli o tom na akých frekvenciach a tónoch funguje tento svet.


756
4

https://www.facebook.com/Sorocinova/videos/412162516915237/


Monika Sofiya Soročinová:
Obyvatelia boli šokovaní pohľadom na vojakov, ktorí priamo v centre mesta strieľali v rámci vojenského cvičenia, bez toho, aby boli v nejakom vyhradenom priestore, do ktorého by nemali prístup okoloidúci. Vojaci strieľali priamo na uliciach a precvičovali špeciálne operatívne schopnosti…
Niektorí ľudia zo strachu utekali prípadne si reflexívne ľahali na zem, aby sa chránili pred streľbou, další si toto bizarné cvičenie natáčali.
Lotyšské ministerstvo obrany sa ospravedlnilo za to, že obyvateľov mesta šokovali a vystrašili a toto “cvičenie” označili za “nešťastné nedorozumenie”!
Ja sa pýtam aký význam má mať takáto “šoková terapia” na ľudí? Nemáme všetci dosť za viac ako rok a pol šialenej pandémie, ktorú stále naťahujú a naťahujú?
Chystá sa Európa a NATO (keďže Lotyšsko je členom NATO) na nejaké vojenské zásahy a skúša takto spontánne reakcie obyvateľov, alebo o čo tu komu vlastne ide?
Je trápne tvrdiť, že armáda sa v takomto zložení ocitla v centre mesta náhodou a nazvať toto “nešťastným dorozumením” je napľutím ľuďom do tváre!
Asi sa majme na pozore, lebo náš detolát Naď je ešte nedajbože schopný sa touto bizarnou akciou od svojich NATO kolegov inšpirovať…
https://www.youtube.com/watch?v=7_YAhY9JWBk


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  3. 11. 2021 o 15:37
162
0

Dnes ráno, 2. listopadu, vyvrhla sopka Nevado del Ruiz sloup popela. Je to nejvyšší aktivní sopka And, jedna z nejnebezpečnějších na planetě. Nevado del Ruiz se nachází na území Kolumbie. Obří stratovulkán je vysoký 5321 m a leží na hranicích oblíbeného národního parku Los Nevados. Jeho vrchol pokrývají ledovce a sněžnice, kvůli globálnímu oteplování však ledy každým rokem ustupují. Erupce, které vedly ke smrti lidí, se vyskytly několikrát. V roce 1595 zemřelo při katastrofě 600 lidí, v roce 1845 1000 a v roce 1985 23 000 lidí.
https://www.youtube.com/watch?v=NQ5KwMQZLZI


Y
1k
6

Reditel CIA na navsteve v Moskve
V Moskve na navsteve se nachazi reditel CIA-USA J. Burns. Uz se setkal s N.P. Patrusevem, reditelem FSB Ruska. Detaily nejsou znamy, ale velvyslanectvi USA potvrdilo, ze se J. Burns setka s radou oficialnich osobnosti Ruska.
Sama o sobe je tato navsteva senzaci.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0uRK_V8Z_g


Zajimave datum 2.11.2021 ...


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  3. 11. 2021 o 12:12
875
4

Vcera, 27.10.2021 v 07:13 h Greenwichskeho casu, erupce trvala 45 vterin, zahrmela sopka Krakatau, nachazejici se mezi Sumatrou a Javou a vypustila ohromna oblaka koure.
Oblak popela vystoupal na 657 metrů nad mořem.
Varování před sopečným nebezpečím na stupnici od 1 do 4 je 2 body.
Geologové se domnívají, že ke zřícení starobylého korpusu Krakatau došlo v roce 416 našeho letopočtu, tento jev tvořil kalderu o šířce 7 km.
https://www.zdf.de/nachrichten/heute/ausbruch-vulkan-krakatau-100.html
https://www.gismeteo.by/news/stihiynye-yavleniya/v-indonezii-proizoshlo-izverzhenie-vulkana-krakatau-kod-dlya-aviacii-oranzhevyj/
https://www.youtube.com/watch?v=a5y4rX_fMOk


Y
Posledný príspevok od vito  ·  3. 11. 2021 o 11:44
686
3

Dostal jsem od kolegy @okr1916 (takhle psával na Vodě) slovenský překlad podle mně velmi důležitého projevu šéfa Rosněftu na nedávném fóru ve Veroně. Je úzce spjat i s posledními projevy VVP na Valdajském diskusním fóru i na jeho vstupu na glasgowském "klimatickém" představení.
Uvádím to v převzatém stavu
Igor Sečin vystúpil s hlavným prejavom na osobitnom zasadnutí 14. eurázijského ekonomického fóra vo Verone

  1. októbra 2021

Igor Sečin, výkonný riaditeľ spoločnosti Rosnefť, vystúpil s hlavným prejavom na osobitnom zasadnutí "Spoľahlivá energia a globálna energetická transformácia" na XIV. eurázijskom ekonomickom fóre vo Verone v Taliansku.


Na podujatí sa zúčastnili aj Gerhard Schroeder, bývalý nemecký kancelár a predseda predstavenstva spoločnosti Rosneft, Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Kataru, Hardeep Puri, minister ropného priemyslu a zemného plynu Indie, Bernard Mooney, výkonný riaditeľ spoločnosti BP, Jeremy Weir, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura Predseda OGCI Oil & Gas Climate Initiative Robert Dudley, bývalý generálny riaditeľ Glencore Ivan Glasenberg, prezident Conceive Eurasia a predseda predstavenstva Banca Intesa Antonio Fallico, predseda a generálny riaditeľ Baker Hughes Lorenzo Simonelli, senior viceprezident ExxonMobil Neil Chapman, ako aj ďalší členovia podnikateľskej komunity, politici, odborníci a analytici.


OBDOBIE NEISTOTY


Vo svojej prezentácii s názvom "Potreba štrukturálnych zmien v ekonomike a budúcnosť energetiky" šéf spoločnosti Rosneft predstavil podrobnú analýzu globálnej ekonomickej situácie, pričom zdôraznil obdobie neistoty v dôsledku zložitej epidemiologickej situácie. Podľa Sečina je pandémia naďalej kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje svetové hospodárstvo: napriek veľkému úsiliu sa zatiaľ nepodarilo vytvoriť kolektívnu imunitu a nové nebezpečné kmene koronavírusu predbiehajú očkovanie.


"Zatiaľ neexistujú univerzálne riešenia pandemických problémov, môžu nás čakať nové kmene a choroby. Vstúpili sme do novej éry, v ktorej lepšia diagnostika, nahromadené poznatky a moderné klinické prístupy umožňujú identifikovať viac ako 1 200 nových ochorení ročne. Žiaľ, zatiaľ nevieme odpovedať na otázku, ktoré z nich predstavujú najväčšie riziko pre budúcnosť ľudstva," povedal Igor Sečin.


Podľa jeho názoru by sa ekologické energetické spoločnosti nemali starať ani tak o rýchly rast kapitalizácie prostredníctvom zvyšovania cien pre spotrebiteľov, ale skôr o zabezpečenie dôslednej energetickej transformácie, ktorá nevytvára šoky pre hospodárstvo a spotrebiteľov.
Ukázalo sa, že globálne dodávateľské reťazce vrátane námornej, železničnej, cestnej a leteckej dopravy nie sú pripravené na prudký nárast ponuky a dopytu. "Narušené sú nielen dodávky hotových výrobkov, ale aj surovín, čo dobre ilustruje nedávna situácia s tankerom, ktorý zablokoval Suezský prieplav," povedal Sečin.


Moderný priemyselný model, ktorý znamená prácu v pohybe s minimálnymi zásobami, kde suroviny alebo tovar prijatý od dodávateľov ide priamo do výroby, znižuje náklady. Využívanie tohto modelu však výrazne posilňuje vzájomné hospodárske vzťahy, v dôsledku čoho sa do popredia dostáva význam spoľahlivej infraštruktúry, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Význam zásob sa dobre ukázal v súčasnej plynovej kríze v Európe. V dôsledku nedostatku dlhodobých kontraktov boli zásobníky plynu naplnené len na 75 % v porovnaní s 10-ročnou historickou úrovňou 90 %. Vzhľadom na rastúci dopyt viedla obmedzená schopnosť alternatívnej výroby zabezpečiť stabilné dodávky elektrickej energie nielen v zime, ale aj v letných a jesenných obdobiach, ktoré sú priaznivejšie pre počasie, k rekordným cenám plynu.


Dlhodobé zmluvy zabezpečujú určitú stabilitu trhu s plynom, ale nezaručujú jeho úplnú stabilitu, keďže spotové dodávky sa vyvíjajú v rámci krátkodobých zmlúv, uviedol šéf Rosnefti. Napríklad objem dodávok skvapalneného zemného plynu na základe dlhodobých zmlúv s Katarom nebol schopný pokryť rastúci dopyt. Zároveň sa nenaplnili ani nádeje Európy na spotové dodávky LNG z USA.


"Pozíciu Európy navyše komplikuje rast čínskej ekonomiky, ktorá aj v krízovom roku 2020 vzrástla o 2,3 % a na konci tohto roka dosiahne 8 %, zatiaľ čo ekonomika eurozóny porastie o 5 %. Rýchle hospodárske oživenie a rast Číny viedli k rastúcemu dopytu po všetkých druhoch energetických zdrojov: spotreba ropy sa v tomto roku zvýši približne o 10 % v porovnaní s minulým rokom a dopyt po plyne vzrastie o 7-8 %," povedal Sečin.


Uviedol, že Rusko zo svojej strany pomáha riešiť krízu v čo najväčšej miere tým, že zabezpečuje stabilitu dodávok plynu do Európy. Naša krajina si vždy plní všetky svoje zmluvné záväzky v plnom rozsahu.


"Napriek súčasnej politizácii energetických otázok zostáva Rusko najdôležitejším a najspoľahlivejším dodávateľom plynu do Európy a my musíme nielen udržať, ale aj posilniť mosty priateľstva a porozumenia," povedal Sečin.


INTEGRÁLNY PRÍSTUP


Igor Sečin poznamenal, že súčasná plynová kríza potvrdzuje jeho názor, ktorý opakovane vyslovil v predchádzajúcich rokoch, o krehkosti rovnováhy na trhoch s energiou a rizikách spojených s vynútenou energetickou transformáciou a odrádzaním od konvenčnej energie. Dodal, že kríza sa už začala šíriť aj do iných odvetví.


Prídel energie v Číne, ktorá zabezpečuje až 90 % svetovej produkcie horčíka, viedol k prudkému poklesu výroby tohto kovu. Nedostatok horčíka, ktorý sa používa pri výrobe hliníkových zliatin, ohrozuje automobilový priemysel a mnohé ďalšie odvetvia, v ktorých sa tieto zliatiny vo veľkej miere používajú, vrátane výroby mikročipov.


"V dôsledku toho si výrobcovia čipov vyberajú zákazníkov, ktorým budú dodávať výrobky, podľa vlastného uváženia, čím preberajú neprimeranú funkciu regulácie trhu. A keďže mikročipy sú dnes súčasťou takmer každej technológie, od automobilov až po zubné kefky, bez preháňania možno povedať, že určujú smerovanie globálnej ekonomiky ako celku," povedal Sečin.


"Všetky tieto faktory nás nútia znovu sa zamyslieť nad obmedzeniami existujúceho modelu kapitalizmu, o ktorých nedávno hovoril ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin - všetky sťažujú hľadanie riešení dnešných výziev," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Aby sa kríza nerozšírila do svetového hospodárstva, je dôležité zabezpečiť koordináciu medzi regulačnými orgánmi a dodávateľmi, ako aj spotrebiteľmi, ktorých dopyt určuje hospodársky rast. Hlavné svetové burzy, ako sú New York, Londýn a Šanghaj, ktoré sú registračnými centrami pre väčšinu transakcií, by mohli registrovať aj dlhodobé zmluvy na dodávky energie, čím by pomohli vyvážiť trhy, povedal Sečin.


"Prioritou globálneho hospodárskeho rozvoja by mal byť integrálny prístup so zameraním na zvýšenie príspevku kľúčových odvetví, medzi ktoré patria energetika, nové materiály, informačné technológie, elektronika, farmaceutický priemysel, poľnohospodárstvo, doprava a logistika," povedal šéf Rosnefti.


BEZPEČNOSŤ DODÁVOK


Dôležitá je podľa neho aj otázka technologickej realizovateľnosti energetickej transformácie. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že do roku 2050 ešte nebude pripravená na zavedenie približne polovica technológií potrebných na dosiahnutie cieľov nízkouhlíkového rozvoja. Medzitým sa na trhu zvyšuje konkurencia v oblasti financovania: zelená energia je čoraz viac dotovaná, čo skresľuje jej reálnu mieru návratnosti, ktorá je stále pomerne nízka. "To vedie k rozvoju nového typu dotovaných odvetví, ktoré pohlcujú zdroje z iných sektorov a bránia uplatňovaniu zásad voľnej hospodárskej súťaže," povedal Igor Sečin.


Na realizáciu energetickej transformácie sa musí zmeniť štruktúra svetového hospodárstva, povedal šéf Rosnefti. "Prechod na energetiku by mal byť synchronizovaný so zabezpečením energetických zdrojov, spoľahlivými dodávkami kovov a iných materiálov, vývojom technológií, ako aj s prispôsobením správania spotrebiteľov. Bez toho bude základná koncepcia, ktorá sa odráža v samotnom slove "transformácia" ako časový vývojový proces, neuskutočniteľná," povedal šéf Rosnefti.


"Energetická transformácia by nemala byť samoúčelná, jej prioritou by mala byť spoľahlivosť dodávok energie," zhrnul Igor Sečin.


DÔSLEDKY PRE HOSPODÁRSTVO


Chybné rozhodnutia v oblasti klimatickej politiky môžu mať vážne negatívne dôsledky pre celé globálne hospodárstvo a spoločnosť, povedal šéf Rosnefti. "V tejto súvislosti sa čoraz silnejšie ozývajú hlasy, aby sa investície do ropy a plynu stiahli. Zdá sa, že v niektorých prípadoch zástancovia skorého odchodu od fosílnych palív ignorujú riziká hroziacej nerovnováhy na trhu," povedal.


Šéf Rosnefti pripomenul rozhodnutie holandského súdu v Haagu, ktorý nariadil spoločnosti Shell znížiť emisie viac, ako je jej stratégia. Spoločnosť bola obvinená z "nevhodného verejného správania" a porušovania ľudských práv. Sečin uviedol, že súd sa musel odvolať na ľudské práva, pretože objektívne nebolo možné dospieť k jednoznačnému záveru o tom, do akej miery je spoločnosť zodpovedná za globálnu zmenu klímy.


"Ako úplne správne poznamenal prezident Ruskej federácie V. V. Putin, "ak rozhodnutia (o znižovaní emisií skleníkových plynov) prijímajú ľudia, ktorí sú odborne úplne nepripravení, prudké nárasty na svetových trhoch sú nevyhnutné," povedal šéf Rosnefti.
Sečin sa domnieva, že riziko nových žalôb tohto druhu je pomerne vysoké. "Ohrozené sú nielen ropné a plynárenské spoločnosti, ale aj banky a investori, ktorým môže byť skutočne zakázané investovať do ropy a plynu," povedal šéf najväčšej ruskej ropnej spoločnosti. - Okrem ekonomického systému súradníc sa tak zavádza alternatívny systém založený na klimatickom tlaku a dokonca vydieraní, ktorý vylučuje základný princíp ekonomickej efektívnosti. Ignoruje sociálnu zodpovednosť účastníkov trhu, od ktorej do veľkej miery závisí blahobyt ľudí vo všeobecnosti.


Igor Sečin vo svojom prejave položil otázku - aký je skutočný účel súdnych procesov, ktoré ničia právo obchodných spoločností, a tým porušujú vlastníctvo akcionárov k výsledkom ich investícií? "Čelíme úplne novým metódam tlaku akcionárov a aktivistov na spoločnosti, keď niektorí akcionári síce formálne konajú podľa pravidiel práva obchodných spoločností, ale presadzujú vlastnú politiku, čím zhoršujú postavenie investorov, partnerov, zamestnancov a klientov. Táto situácia si vyžaduje ďalšiu právnu analýzu a vypracovanie ochranných opatrení," uviedol.


Sečin tiež uviedol, že od začiatku tohto roka bol celý svet svedkom prudkého nárastu cien plynu v Európe, a to najmä v dôsledku prílišnej dôvery v spoľahlivosť alternatívnej výroby. Posledný vývoj však ukazuje, že stabilita veternej energie sa preceňuje, uviedol šéf Rosneftu. Klimatológovia odhadujú, že sila vetra v Európe bola v septembri a októbri tohto roka o 15 % nižšia ako v minulosti.


"Prílišná dôvera v spoľahlivosť výroby veternej energie bola jedným z dôvodov, ktoré viedli k nedostatočnému uskladneniu plynu. Až s blížiacou sa zimou začali naši európski partneri vážne uvažovať o rizikách, o skutočnej nepripravenosti výroby energie z obnoviteľných zdrojov (pri súčasnom stupni technologického rozvoja) na zabezpečenie stabilných dodávok energie. To všetko viedlo k rekordným cenám plynu, ktoré od začiatku tohto roka vzrástli päťnásobne a teraz ohrozujú dlhodobé oživenie európskeho hospodárstva," povedal Igor Sečin.


K zhoršeniu situácie prispelo nesprávne nastavenie výrobných kapacít obnoviteľných zdrojov a nedostatok voľných kapacít spolu so zrýchleným postupným vyraďovaním konvenčnej energie. Svoju úlohu zohrali aj "molekuly slobody", ktoré so sebou priniesol americký LNG a ktoré veľmi vyzdvihovala predchádzajúca americká administratíva. Hoci USA sľubujú, že výrazne zvýšia dodávky plynu do Európy, v skutočnosti ich zvyšujú predovšetkým úplne iným smerom - do Ázie a Tichomoria, zdôraznil Sečin. "V dôsledku toho dosiahla cena plynu v Európe v ekvivalente ropy 200 dolárov za barel, čo je viac ako dvojnásobok ceny ropy," dodal.


Spoločnosti Citi a Goldman Sachs odhadli, že mimoriadne vysoké ceny zemného plynu by mohli vytvoriť dodatočný dopyt po rope v objeme až 1 milión barelov denne, čo by vyvolalo nerovnováhu podobnú plynu a ďalej by "rozohrialo" ceny ropy.


"Aj pod tlakom klimatických aktivistov sa postupne ukončujú spoločné projekty s medzinárodnými spoločnosťami, čo núti veľké spoločnosti obmedziť investície do ropy a plynu a presmerovať ich do obnoviteľných zdrojov energie. Práve klimatická agenda teraz vytvára tlak na globálny trh s ropou a zemným plynom," povedal Igor Sečin.


"Je potrebné spravodlivo posúdiť riziká, ktoré predstavuje upustenie od ropy, ako aj nízkouhlíkovej výroby plynu a využívania uhlia. Nútený návrat k uhliu na zabezpečenie stability výroby elektrickej energie nás núti prehodnotiť nielen čas, ale aj potrebu deklarovaného úplného opustenia konvenčnej výroby," povedal.


VPLYV NÍZKOUHLÍKOVEJ ENERGIE NA KLÍMU


Igor Sečin vo svojej správe poskytol aj podrobnú analýzu existujúcich plánov na dekarbonizáciu svetového hospodárstva. "V prvom rade si musíme odpovedať na otázku, aké problémy sa snažíme vyriešiť zrýchlenou energetickou transformáciou? A pomôžu nízkouhlíkové riešenia skutočne zabezpečiť energiu pre budúce generácie?" vyzval šéf Rosnefti.


Poukázal na to, že odpoveď na otázku, ktorý energetický sektor by sa mal považovať za "zelený" alebo "nízkouhlíkový", je stále nejednoznačná. Pripomenul, že po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011, ku ktorej došlo v dôsledku konštrukčných chýb, sa v dôsledku negatívnej verejnej mienky zvýšili požiadavky na úplné zrušenie jadrovej energie, a to aj napriek technickým zlepšeniam v konštrukcii jadrových elektrární a zvýšeným ochranným opatreniam.
V dôsledku toho sa v roku 2020 výroba jadrovej energie v Spojenom kráľovstve znížila o 27 % v porovnaní s rokom 2011, zatiaľ čo v Nemecku bol pokles 41 %. Dokonca aj vo Francúzsku, kde jadrová energia predstavuje dve tretiny výroby elektriny, klesla jej výroba o 20 %.


Plynová kríza v roku 2021 medzitým prinútila viaceré európske krajiny prehodnotiť svoje nízkouhlíkové ciele. Napríklad začiatkom októbra vyzvalo 10 krajín Európskej únie Európsku komisiu, aby na podnet Francúzska uznala jadrovú energiu za nízkouhlíkovú.
Zároveň treba vziať do úvahy, že jadrové palivo je potrebné aj likvidovať, čo je nákladnejšie a vyžaduje si to špeciálne technológie, keďže environmentálne riziká sú tu oveľa vážnejšie, povedal Sečin.


"Je potrebné mať komplexný prístup k hodnoteniu bezpečnosti energetických zdrojov pre ľudí a životné prostredie v celom procesnom reťazci. Napríklad v prípade vodíka, ktorý je považovaný za sľubné "zelené" palivo budúcnosti, netreba zabúdať, že jeho výbušnosť spôsobila množstvo nehôd v jadrovej energetike a chemickom priemysle," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.


Zástancovia dekarbonizácie neberú do úvahy ďalšie faktory, ktoré bránia realizácii ich myšlienok. Vážnym problémom je nárast cien materiálov potrebných na prechod na energetiku. Igor Sečin pripomenul, že rozvoj technológií obnoviteľných zdrojov energie pomohol znížiť výrobné náklady, čím sa snaží konkurovať konvenčnej energii. V súčasnej situácii by sa tento trend mohol obrátiť.


"V porovnaní s predkrízovou úrovňou v roku 2019 sa cena polysilikónu, kľúčovej suroviny na výrobu solárnych panelov, zvýšila štvornásobne. Od začiatku roka 2019 sa viac ako zdvojnásobili aj ceny mangánu, lítia a prvku vzácnych zemín neodýmu, ktorý je potrebný pre batérie," povedal Sečin.


Emisie z ťažby a spracovania kovov na nízkouhlíkovú energiu pritom nie sú v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja. "Výroba kovov a iných materiálov potrebných pre nízkouhlíkovú energetiku je často sprevádzaná vysokými emisiami uhlíka počas ich ťažby a spracovania," povedal šéf Rosnefti.


Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sú emisie skleníkových plynov pri výrobe lítia trikrát vyššie ako emisie pri tavení ocele. Nikel a hliník sú 7 až 8-krát škodlivejšie ako oceľ a kovy vzácnych zemín sú 50-krát škodlivejšie ako oceľ. Na to, aby sme mohli svetu dodávať takéto dôležité kovy, je potrebné vyvinúť zdroje s horšími vlastnosťami. V dôsledku toho Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že emisie skleníkových plynov z výroby lítia môžu byť pri budúcich projektoch 3 až 4-krát vyššie ako pri súčasných projektoch a 6-krát vyššie pri budúcich projektoch výroby niklu.


Zástancovia urýchlenej energetickej transformácie, ktorí sa zasadzujú za väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ignorujú taký dôležitý aspekt, ako je odpisovanie zariadení a ich následná likvidácia. "Nie je tajomstvom, že v povedomí verejnosti je rozvoj obnoviteľných zdrojov energie vnímaný ako jednorazová investícia do ekologického zdroja energie, ktorý môže slúžiť veľmi dlho - 40-60 rokov, ako tradičné energetické zariadenia, alebo ešte dlhšie. V skutočnosti je však životnosť veterných elektrární len približne 20 rokov," povedal Igor Sečin.


Vzhľadom na to, že výroba veternej energie sa začala pomerne intenzívne rozširovať začiatkom roka 2000, je už potrebné vymeniť vtedy inštalované veterné turbíny. Lopatky veterných turbín sa nerecyklujú, ale plnia skládky. Špinavé dedičstvo zelenej energie, ktoré ľudstvo zanecháva budúcim generáciám, rýchlo narastá.


Ak v roku 2020 bolo potrebné recyklovať približne 40 tisíc ton vyradených lopatiek na celom svete, do roku 2025 sa ich počet zvýši na 100 tisíc ton ročne a s ďalším rozširovaním výroby veternej energie a koncom životnosti predtým uvedených zariadení do prevádzky sa bude ďalej zvyšovať.
"Podobné problémy vznikajú aj v prípade solárnych panelov, ktorých skutočná životnosť je oveľa kratšia ako 30 rokov, ktoré očakáva priemysel," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft. V roku 2035 sa bude recyklovať 2,6-krát viac panelov ako sa predá nových. Vzhľadom na vysoký obsah ťažkých kovov sú solárne panely toxické a vyžadujú si špecializovanú recykláciu, ktorá je 10 až 30-krát drahšia ako ich uloženie na skládku.


"Všetky tieto skutočnosti by mali zástancov energetickej transformácie prinútiť zamyslieť sa nad skutočným vplyvom nízkouhlíkovej energie na prírodu a klímu a nad tým, či sa takáto energia môže stať skutočne čistou a "zelenou"," povedal Igor Sečin.


ENERGETICKÝ PRECHOD JE MOŽNÝ


Šéf spoločnosti Rosnefť uviedol, že energetická transformácia je možná len vtedy, ak dodávky energie zostanú stabilné a budú sa vyvíjať nové materiály a technológie. Pripomenul, že viera klimatických aktivistov v neobmedzené možnosti obnoviteľných zdrojov energie zatiaľ nie je podložená spoľahlivými technológiami. "Je potrebný výskum a hľadanie nových, menej energeticky náročných a toxických materiálov, ktoré by sa mohli použiť na výrobu a skladovanie energie a nahradiť tak súčasné materiály," povedal Sečin.
Okrem toho nútenie spoločností, aby sa stiahli z projektov ťažby ropy a zemného plynu, nerieši problém znižovania emisií. "Dosiahnutie cieľov uhlíkovej neutrality si nevyžaduje úplné ukončenie ťažby nielen ropy a plynu, ale aj uhlia," povedal.


Vývoj nových materiálov už podľa neho nie je len otázkou energetiky, ale oveľa vážnejšou otázkou zmeny štruktúry hospodárstva. "V skutočnosti, napriek rôznym plánom na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, bez seriózneho vývoja nových technológií a materiálov zostane energetická transformácia len nesplneným snom," povedal šéf Rosnefti.


Pripomenul, že Medzinárodná energetická agentúra zverejnila vysokoprofilovú nízkouhlíkovú prognózu, podľa ktorej sa má do roku 2050 dosiahnuť uhlíková neutralita a už teraz sa majú zastaviť investície do nových projektov v oblasti ropy a zemného plynu. "Ale aj podľa tejto prognózy budú konvenčné zdroje energie v roku 2050 kumulatívne pokrývať 39 % globálneho dopytu," povedal Sečin.


Šéf Rosnefti sa domnieva, že jedným z kľúčových faktorov rastu globálneho dopytu po rope bude z dlhodobého hľadiska India. Podľa prognózy indického ministerstva pre ropu a plyn sa spotreba ropy v Indii do roku 2050 zdvojnásobí (na 452 mil. ton alebo 9 mil. barelov denne). Ropa bude predstavovať 1/5 (22 %) spotreby energie v krajine.


"Teraz je potrebné prijať rozhodnutia, ktoré zabezpečia uspokojenie budúceho dopytu. V opačnom prípade budeme čeliť novej eskalácii nedostatku a rastu cien," zdôraznil Igor Sečin.
Šéf spoločnosti Rosneft uviedol, že ďalším významným faktorom pri znižovaní emisií uhlíka by mohla byť zmena správania spotrebiteľov. Podľa IEA by to umožnilo znížiť emisie uhlíka o 2 miliardy ton už v roku 2030. To by sa dalo dosiahnuť najmä nahradením leteckej dopravy kratšej ako jedna hodina inými druhmi dopravy, znížením rýchlosti automobilov o 7 km/h, prácou na diaľku z domu a inými podobnými opatreniami.


Klimatické tlaky už majú negatívny vplyv na energetický sektor. Zatiaľ čo popredné svetové ropné a plynárenské spoločnosti investovali v rokoch 2011 až 2015 do prieskumu v priemere 16 miliárd USD ročne, výdavky na obnovu zásob uhľovodíkov sa v minulom roku znížili trojnásobne na 5 miliárd USD. V dôsledku toho sa miera obnovy svetových zásob ropy a zemného plynu znižuje už štvrtý rok po sebe a riziko nedostatku dodávok je už zapracované do cien, čo negatívne ovplyvňuje príjmy európskych a svetových spotrebiteľov, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft.
Vzhľadom na neistotu týkajúcu sa dlhodobého dopytu a cien ropy podľa neho značný počet ropných a plynárenských spoločností neplánuje zvýšiť investície. "V dôsledku toho budú celosvetové investície do projektov v oblasti ropy a zemného plynu v roku 2021 dvakrát nižšie ako v roku 2014. Vzhľadom na pokles produkcie na existujúcich poliach sú potrebné investície do rozvoja nových rezerv. Na základe súčasných trendov realizácie projektov by kumulovaný deficit investícií potrebných na uspokojenie dopytu po rope mohol v rokoch 2021-2025 predstavovať 135 miliárd USD," povedal Igor Sečin.


Ak investície zostanú na súčasnej úrovni, do roku 2030 dosiahne kumulovaný deficit podľa JP Morgan 600 miliárd USD. Nedostatočné investície už predstavujú riziko pre stabilitu dlhodobej ponuky ropy a dopytu po zemnom plyne.
"Energetická transformácia by nemala byť založená na požiadavkách klimatických aktivistov, ale na skutočných ekonomických zákonitostiach, ktoré zabezpečia návratnosť investícií a dlhodobý rast hodnoty pri súčasnom uspokojení dopytu po energii a znížení emisií," povedal Igor Sečin.


KTO BUDE MAŤ PROSPECH Z ENERGETICKEJ TRANSFORMÁCIE


"Súčasné trendy smerujúce k prerozdeleniu úloh na nízkouhlíkovom trhu majú strategický význam. Je však dôležité, aby kroky vlád v rámci energetickej transformácie nevytvárali len súčasné konkurenčné výhody, ale aj príležitosti na budúcu dominanciu na energetickom trhu," povedal Sečin.


Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že prechod na energetiku a s ním spojený rast dopytu po elektrických vozidlách v nasledujúcich 20 rokoch zvýši dopyt po lítiu 133-násobne, po kobalte 33-násobne a po nikli 30-násobne.


Rastúci dopyt po kovoch vzácnych zemín a farebných kovoch nesúvisí len s batériami, ale aj s ďalšími komponentmi pre elektromobily, uviedol šéf spoločnosti Rosneft. Magnety zo zliatiny neodýmu sa používajú v motoroch elektromobilov, ktoré umožňujú najdlhší dojazd na jedno nabitie. Dopyt po tomto kove rastie a cena oxidu neodymitého sa za posledný rok zvýšila o 90 %.
"Medzitým sa výroba neodymových magnetov takmer celá nachádza v Číne, čo môže v niektorých krajinách vyvolať obavy z rastúcej ekonomickej závislosti," povedal Igor Sečin. To podľa neho núti jednotlivé spoločnosti aj celé krajiny, aby si uvedomili potrebu vybudovať vlastné bezpečné dodávateľské reťazce, pokiaľ ide o kovy.


Šéf Rosneftu pripomenul, že v júni tohto roka zverejnila americká administratíva správu, v ktorej musela priznať, že ekonomika prehráva v konkurencii s Európskou úniou pri vytváraní stimulov na vytváranie stabilných dodávateľských reťazcov a lokalizáciu výroby elektromobilov a batérií a s Taiwanom a ďalšími krajinami APR pri vytváraní stimulov na rozvoj výroby polovodičov.
"Je možné, že na zabezpečenie zaručeného prístupu k týmto zdrojom sa USA opäť uchýlia k nástrojom politického nátlaku," povedal šéf Rosnefti.


Tohtoročná plynová kríza jasne ukázala, ako môže nedostatok jedného energetického zdroja ovplyvniť ceny a rovnováhu celého energetického sektora, uviedol Igor Sečin.
Podľa neho odrádzanie od konvenčnej energie vedie k zníženiu investícií potrebných na udržanie úrovne výroby konvenčnej energie, čo spôsobí jej nedostatok a ešte väčší nárast cien.


"Aby sa svetové hospodárstvo nedostalo do takejto energetickej "inflačnej špirály", je potrebné, aby boli prístupy k zmene globálneho energetického mixu premyslené," hovorí šéf Rosnefti.
Vysoké ceny energií určite spomalia hospodársky rast a éra relatívne nízkych cien energií, ktorá trvala takmer 100 rokov a bola hlavným stimulom pre svetové hospodárstvo, sa podľa neho možno končí.


"Globalizácia viedla k rozsiahlym zmenám, ktoré sa dotýkajú všetkých krajín, a nové trendy vyspelých krajín ovplyvňujú krajiny tretieho sveta, ktorých obyvateľstvo, zbavené základných zdrojov energie, je ohrozené chorobami a smrťou," povedal Igor Sečin.


Poznamenal, že rozvinuté krajiny, ktoré v predchádzajúcich desaťročiach budovali svoju prosperitu na lacnej energii z fosílnych palív, teraz účinne bránia rozvojovým krajinám v tom istom a nútia ich prejsť na drahú alternatívnu výrobu energie, čo len prehlbuje sociálnu nerovnosť.
"Bolo by nespravodlivé, keby najväčší spotrebitelia energie a kovov naďalej vyvíjali tlak na rozvojové krajiny s ich obrovským prírodným potenciálom," povedal šéf Rosnefti.
Domnieva sa, že drahšie úvery pre rozvojové krajiny a ďalšie obmedzenia, ktoré sa na ne často vzťahujú, brzdia ich schopnosť rozvíjať sa a vedú k vyšším záväzkom a menšiemu počtu nástrojov na realizáciu energetickej transformácie. "To zvyšuje riziko, že rozvojové krajiny zostanú v energetickej a hospodárskej chudobe," povedal Igor Sečin.


Šéf spoločnosti Rosneft vyzval, aby sa už teraz prijali rozhodnutia presahujúce horizont roku 2050 a pripravili sa na širšie zmeny spojené s prechodom na energetiku, pretože aj keď sa do roku 2050 podarí dosiahnuť ciele uhlíkovej neutrality, ľudstvo bude musieť čeliť jej zmenám.


"Vízia hospodárstva budúcnosti nám umožní primerane formovať energiu budúcnosti. Náklady a úsilie na vytvorenie takejto energie však musia byť primerane rozdelené medzi výrobcov a spotrebiteľov energie," zdôraznil Igor Sečin.


REAKCIA NA KLIMATICKÉ VÝZVY


Podľa Sečina plynová kríza opäť jasne ukázala, že energetika a hospodárstvo sú zložité a komplexné, že mnohé zavedené systémy sú krehké a že mnohé nové technológie ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby sa na ne dalo bezpečne spoľahnúť.
"Preto by som chcel ešte raz zdôrazniť, že proces energetickej transformácie musí byť vyvážený, ekonomicky motivovaný a sociálne zodpovedný," povedal Sečin.


Podľa jeho názoru musí svetové spoločenstvo vypracovať jednotný prístup ku globálnemu problému klímy a stimulovať vývoj a zdieľanie technológií na znižovanie emisií namiesto hľadania vinníkov a jednostranných protekcionistických opatrení, ktoré prehlbujú už aj tak veľké rozdiely v energetickej bezpečnosti medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. "Napriek absolútnej dôležitosti riešenia environmentálnych problémov sa zodpovednosť za emisie skleníkových plynov často (a nesprávne!) kladie na výrobcov primárnej energie a nie na znečisťujúce priemyselné odvetvia," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rosnefť.


Podľa Igora Sečina je zároveň dôležité, aby pokračujúca podpora "zelenej" energie nenahrádzala jej skutočnú ekonomickú efektívnosť a zohľadňovala emisie v celom reťazci - od výroby kovov až po recykláciu zariadení veterných a solárnych elektrární, batérií a elektrických vozidiel.


"Iba primeraná rovnováha medzi konvenčnou a obnoviteľnou energiou môže zabezpečiť udržateľný dlhodobý rast svetového hospodárstva. Som presvedčený, že všetci aktéri v globálnom energetickom priemysle musia konštruktívne pracovať na znižovaní svojej uhlíkovej stopy, na vyváženom a profesionálnom prístupe k transformácii energetiky, na zlepšovaní environmentálnych parametrov a na zabezpečení nielen spoľahlivosti, ale aj flexibility pri zásobovaní spotrebiteľov energetickými zdrojmi," povedal.


Antropogénne vplyvy vyplývajú nielen zo spaľovania fosílnych palív, ale napríklad aj z rozširovania poľnohospodárstva, chovu zvierat a ďalších faktorov. Okrem toho celosvetové emisie spôsobené lesnými požiarmi predstavujú približne 8 miliárd ton ekvivalentu CO2 ročne, čo je porovnateľné s emisiami celého priemyslu.


"V tejto súvislosti Rusko venuje osobitnú pozornosť zalesňovaniu, pričom ročne zalesní približne milión hektárov. Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že krajina má obrovský potenciál pre prirodzenú absorpciu emisií uhlíka. Rusko už teraz významne prispieva k pohlcovaniu oxidu uhličitého z ekosystémov vrátane lesov, v ktorých sa odhaduje 2,5 miliardy ton oxidu uhličitého ročne," povedal Sečin.
Podľa Sečina má Rusko značný potenciál na kompenzáciu prostredníctvom kapacity na ukladanie uhlíka vo vyčerpaných ložiskách ropy a plynu a v soľných formáciách. Podľa odborníkov z odvetvia je potenciál geologického ukladania približne 1,7 bilióna ton CO2.


Uplatňovanie takýchto kompenzačných opatrení zvažuje spoločnosť Rosnefť v rámci svojho plánu riadenia emisií oxidu uhličitého do roku 2020 a do roku 2035. V tomto pláne sú stanovené ambiciózne ciele v oblasti dekarbonizácie: spoločnosť sa zaväzuje znížiť intenzitu emisií v ťažobnom reťazci o 30 %, zabrániť vzniku 20 miliónov ton emisií skleníkových plynov, znížiť intenzitu emisií metánu a zabezpečiť nulové rutinné spaľovanie súvisiaceho plynu.


"Rosnefť tiež aktívne zvyšuje ťažbu svojho najčistejšieho fosílneho paliva, zemného plynu. Podľa Sečina plánuje spoločnosť zvýšiť svoj podiel na výrobe na viac ako 25 %. Rosnefť v súčasnosti realizuje program využitia pridruženého plynu, vyvíja ekologické motorové palivá a sieť na nabíjanie elektromobilov na svojich čerpacích staniciach.


Igor Sečin uviedol, že spoločnosť v súčasnosti pripravuje novú stratégiu, ktorej hlavnými prioritami bude prispôsobenie sa výzvam energetickej transformácie a integrácia zelenej agendy do podnikania.


Úsilie spoločnosti v tejto oblasti nezostalo nepovšimnuté ani dnes: Rosnefť sa umiestňuje na popredných miestach vo viacerých špecializovaných ratingoch renomovaných medzinárodných agentúr a naďalej ich zlepšuje. Výkonnosť spoločnosti uznávajú aj jej akcionári. Celkový výnos akcionárov spoločnosti sa za posledných 5 rokov takmer zdvojnásobil (rast 90,9 %), zatiaľ čo v prípade popredných svetových ropných a plynárenských spoločností bol tento ukazovateľ päťkrát nižší a dosahoval približne 20 %.


Spoločnosť Rosneft za posledné tri roky zvýšila svoju energetickú účinnosť o 15 %, čo pomohlo zabrániť emisiám vo výške 4 miliónov ton ekvivalentu CO2. Ukazovatele energetickej náročnosti spoločnosti sú o 40 % nižšie ako ukazovatele niektorých najväčších svetových ropných spoločností.
Podľa Igora Sečina v roku 2020 presiahli ekologické investície Rosnefti 580 miliónov dolárov a emisie sa znížili o 14 %. Spoločnosť tiež každoročne vysádza mladé stromčeky, aby tak čelila klimatickým zmenám. V roku 2021 už počet vysadených stromov prekročil 9,3 milióna.
Podľa Igora Sečina spoločnosť Rosnefť zároveň vynakladá maximálne úsilie na zabezpečenie stabilných dodávok uhľovodíkov a Vostok Oil je na tento účel najdôležitejším projektom. Použitie moderných environmentálnych technológií od fázy vŕtania až po špecializovanú konštrukciu ropovodov a tankerov, ktoré budú ropu vyvážať, zabezpečí, že projekt bude mať o 75 % nižšiu uhlíkovú stopu ako iné veľké nové ropné projekty na celom svete.


"Energetické projekty sú kapitálovo náročné a dlhodobé bez ohľadu na to, aké energetické zdroje sa vyvíjajú. A rozhodnutia, ktoré urobíme teraz, určia budúcnosť globálnej energetiky na ďalšie desaťročia," zhrnul Igor Sečin.


Gerhard Schroeder, bývalý kancelár Spolkovej republiky Nemecko a predseda predstavenstva spoločnosti Rosneft, sa vo svojom vystúpení zameral na príčiny súčasnej energetickej krízy. Podľa neho bolo kľúčovým faktorom krízy oživenie hospodárstva po Covide 19, po pozastavení ťažby, keď sa výrazne znížili dodávky plynu. "Vzhľadom na pomerne teplú zimu sa zároveň minulú zimu dlhšie využívali skladovacie rezervy. Do zásobníkov plynu teda neboli dodané žiadne dodatočné dodávky. To viedlo k zvýšeniu cien v lete a následne k zvýšeniu dopytu," povedal.


Plyn z USA, ktorý sa ponúka ako lacná alternatíva k dodávkam potrubím, však v súčasnosti nie je na európskom trhu dostupný - do Číny a iných ázijských krajín sa dodáva za vyššie ceny. To je hlavný faktor, ktorý stojí za rastom cien plynu na celom svete, zdôraznil Gerhard Schröder.


"Vzhľadom na tieto skutočnosti sa vynára otázka: prečo z globálnej energetickej krízy obviňujeme len Rusko? Nie sú tu náznaky konkurencie medzi USA a Ruskom? Samozrejme, že je. Európania by chceli začať rozumný dialóg s dodávateľskými krajinami. Čo je v stávke? Bezpečné a spoľahlivé dodávky energie doma," povedal.


Schröder je presvedčený, že energetickú transformáciu možno v nadchádzajúcich rokoch dosiahnuť len prostredníctvom zvýšeného využívania zemného plynu. "Medzinárodná energetická bezpečnosť závisí od rozvoja hospodárskych väzieb a je zabezpečená dlhodobými zmluvnými záväzkami, ktoré sa v posledných rokoch ukázali ako spoľahlivé," uzavrel.


Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Kataru Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani vo svojom prejave zdôraznil, že je dôležité uvedomiť si, že energetická transformácia nie je možná v priebehu niekoľkých rokov a vyžaduje si značné investície. Podľa neho sa dopyt po energii bude neustále zvyšovať, keď sa rozvinuté ekonomiky zotavia z pandémie koronavírusu. "Videli sme, že investície do energetického sektora klesli. Zároveň pokračuje rast populácie a ekonomiky v rozvojových krajinách sa zrýchľujú. V tejto súvislosti sa domnievame, že energetická kríza bude určite dlhodobejšia," dodal Al Thani.


Indický minister pre ropu a zemný plyn Hardeep Puri súhlasil s Igorom Sečinom, že energetika sa stala veľmi dôležitým aspektom národnej bezpečnosti krajín, najmä v dnešnej nestabilnej situácii na trhoch.


"Vysoké ceny energií ovplyvňujú ekonomické rozhodnutia. Vysoké ceny zvyšujú neistotu, negatívne ovplyvňujú hospodárske oživenie a predovšetkým narúšajú tempo energetickej transformácie. Takéto nestabilné prostredie nie je výhodné ani pre vyrábajúce, ani pre spotrebujúce krajiny. Preto je potrebné sa týmito javmi zaoberať, kým sa cena ropy neudrží na udržateľnej úrovni. Dovtedy to veľmi tvrdo zasiahne vyhliadky na oživenie svetového hospodárstva," povedal Puri.


Povedal, že India je za energetickú spravodlivosť na všetkých globálnych platformách. "Už sme povedali: aby sme uspokojili rastúci dopyt v krajine, musíme preskúmať všetky možnosti dodávok, ktoré sú udržateľné, bezpečné a cenovo dostupné. India a Eurázijská hospodárska únia úzko spolupracujú. Jednou z hlavných oblastí spolupráce je spolupráca v oblasti energetiky. Máme záujem ďalej rozširovať našu spoluprácu," dodal.


Výkonný riaditeľ spoločnosti bp Bernard Mooney vo svojom vystúpení podporil stanovisko šéfa spoločnosti Rosneft a poznamenal, že pri transformácii odvetvia je potrebné mať na pamäti spoľahlivosť energetického systému. "A v tomto smere plánujeme pracovať. Už dnes investujeme do veľkého počtu nových projektov a v najbližších rokoch sa v Rusku začnú realizovať nové projekty. To nám umožňuje vyplácať akcionárom dividendy vo výške 4 miliárd USD ročne," dodal Looney.


Hovoril aj o práci britskej spoločnosti v oblasti dekarbonizácie. Podľa Looneyho spoločnosť bp v súčasnosti aktívne investuje do vodíkových, veterných a iných pokročilých technológií. "A chcel by som povedať, že to nemôžeme urobiť sami. Preto sa spoliehame na partnerov. A jedným z našich najväčších partnerov je spoločnosť Rosneft, ktorá má úžasných ľudí s úžasnými zdrojmi a ambíciami. A myslím si, že táto spoločnosť pod vedením Igora Ivanoviča úspešne napreduje," povedal.


Dopyt po fosílnych palivách je v súčasnosti pomerne vysoký, približne 80 %, povedal bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Glencore Ivan Glasenberg. "Zaznamenávame však aj dopyt po obnoviteľných zdrojoch energie. Musíme určiť, ako skombinujeme konvenčnú a obnoviteľnú energiu a ako tento dopyt zosúladíme so súčasnou úrovňou ponuky na komoditných trhoch," povedal. Glasenberg pripomenul, že v budúcnosti sa očakáva niekoľkonásobný nárast produkcie kovov - medi, niklu, kobaltu a ďalších, čo ovplyvní ceny na komoditných trhoch.


Bývalý šéf spoločnosti Glencore uviedol, že nemožno len tak zastaviť ťažbu a vývoz uhlia. "Musíme naplánovať, aký zdroj energie nahradí uhlie. Nemôžeme sa spoliehať na to, že sa svet nejako zorganizuje sám. Toto nie sú hračky. Ak podporujeme obnoviteľné zdroje energie, musíme dôkladne naplánovať, ako nahradíme jeden zdroj iným. Nulové emisie sú nádherný cieľ. Je to však len cieľ. Nestačí len stanoviť ciele, musíme pochopiť, ako ich dosiahneme," uzavrel.


"Takáto investícia, ktorú dnes Rosnefť realizuje, má obrovský význam. Realizácia projektu Vostok Oil má zásadný význam pre budúcnosť svetovej energetiky, pretože nám umožní zabezpečiť včasnú a potrebnú ťažbu plynu a ropy na ďalšie roky," uviedol vo vyhlásení Jeremy Weir, výkonný riaditeľ spoločnosti Trafigura. Podľa jeho slov sa celosvetové hospodárske zotavovanie po pandémii zrýchľuje, čo znamená, že rastie dopyt po všetkých prírodných zdrojoch. Výzvou pre dodávateľov je udržať krok s rastúcim dopytom. Tomu však môže brániť chronický nedostatok investícií v kľúčových odvetviach. "Žiaľ, ide o dlhodobý trend. Napriek rastúcemu dopytu sme svedkami postupného ukončovania investícií. Táto situácia nie je v ropnom a plynárenskom sektore ojedinelá. Ak sa pozrieme na kovy, aj tam je medzera. Napríklad v prípade kobaltu je rozdiel medzi výrobou a dopytom najmenej 15 %," povedal Weir.


Podľa jeho názoru je jedným z faktorov, ktoré brzdia financovanie projektov, tlak na investorov, aby znížili svoju podporu projektov využívajúcich fosílne palivá. "Musíme nájsť spôsob, ktorý nám, zodpovedným výrobcom, umožní zabezpečiť stabilitu dodávok energie. Pretože bez toho riskujeme stratu nášho súčasného environmentálneho a sociálneho postavenia. V tejto otázke zohráva kľúčovú úlohu vláda. Je potrebné zvýšiť dôveryhodnosť a istotu regulácie a zabezpečiť dlhodobú fiškálnu stabilitu a investície do infraštruktúry," zhrnul šéf Trafigury.


Podľa Roberta Dudleyho, predsedu Iniciatívy OGCI pre ropu a plyn v oblasti klímy, "súčasný energetický systém môže byť veľmi zraniteľný". "Prechod na energetiku bude nákladný a nebude lacný. Zároveň je potrebné zachovať určitú mieru flexibility," domnieva sa. Prechod na zemný plyn, ktorý navrhujú niektorí odborníci, však nemôže byť univerzálnym riešením, je presvedčený Robert Dudley - mohol by sa využiť ako zdroj energie pre rozvoj vodíkových technológií.


"Chcel by som povedať, že som optimista, čo sa týka budúcnosti. Ropný a plynárenský priemysel sa za posledné desaťročia veľmi zmenil, objavili sa nové zdroje, ktoré sa teraz rozdeľujú inak. Myslím si, že ak budeme konať spoločne - spotrebitelia, výrobcovia a vlády - dosiahneme úspech," uzavrel.
Lorenzo Simonelli, výkonný riaditeľ spoločnosti Baker Hughes, hovoril o potrebe vývoja technológií na zníženie uhlíkovej stopy. Vo svojom prejave uviedol úspechy spoločnosti Baker Hughes v tejto oblasti. "Musíme naďalej investovať do digitálnych technológií, hľadať nové modely na vytváranie zliatin vrátane kovov. Okrem toho by som rád uviedol skvelý príklad: počas pandémie sme vypracovali štúdiu uskutočniteľnosti technológie diaľkového ovládania zariadení, ktorá funguje bez prítomnosti personálu na mieste."


Podľa Simonelliho sú veľmi sľubné aj vodíkové projekty. "Musíme pochopiť, ako to môžeme rozvíjať. My ako high-tech spoločnosť budeme prítomní a budeme sa podieľať na tejto práci a poskytovať technológie, ktoré umožnia nášmu ekosystému spoločne uskutočniť tento energetický prechod," zhrnul.


Bankový sektor by mal byť aktívny pri financovaní nízkouhlíkových technológií, povedal Antonio Fallico, predseda Združenia za lepšiu Euráziu a predseda predstavenstva Banca Intesa. Podľa neho celkové investície do tzv. zelených dlhopisov už presiahli 1 bilión eur. "Ako finančná inštitúcia musíme mať vyvážený, ale zároveň ekologický prístup k vlastným investíciám," dodal. Fallico tiež poznamenal, že ruské energetické portfólio je jedným z najčistejších na svete.


Neil Chapman, senior viceprezident spoločnosti ExxonMobil, pripomenul, že jeho spoločnosť sa zaoberá ťažbou a spracovaním uhľovodíkov už 130 rokov. "Toto je naša hlavná činnosť a ešte dlho ňou zostane, hoci, samozrejme, prechádzame určitým technologickým vývojom. Chápeme, o čo sa svet usiluje, ale nie je jasné, ako tieto ciele dosiahnuť," povedal.


Pri zavádzaní nových technológií je podľa neho dôležité mať na pamäti existujúce odvetvia, ako je napríklad ťažba a rafinácia ropy a zemného plynu. "Sme presvedčení, že musíme pracovať na tom, aby sme spotrebiteľom dodávali lacnú energiu s nízkym vplyvom na životné prostredie," povedal. O to sa teraz snažíme," povedal.


SPRÁVA O POTREBE ŠTRUKTURÁLNYCH ZMIEN V HOSPODÁRSTVE A BUDÚCNOSTI ENERGETICKÉHO SEKTORA PREJAV IGORA SEČINA NA XIV. EURÁZIJSKOM EKONOMICKOM FÓRE VO VERONE


PREZENTÁCIA K SPRÁVE I.I. SECHINA NA XIV. EURÁZIJSKOM HOSPODÁRSKOM FÓRE VO VERONE


Posledný príspevok od Putinovec  ·  3. 11. 2021 o 09:43
1.4k
10

V Liberci spadla odpoledne kabina lanovky na Ještěd. Při pádu zahynul strojvedoucí, který byl v kabině sám. Na místě zasahují hasiči i záchranáři. Na místě jsou zranění.


V Liberci spadla odpoledne kabina lanovky na Ještěd. Při pádu zahynul strojvedoucí, který byl v kabině sám. Na místě zasahují hasiči i záchranáři. Na místě jsou zranění.


Posledný príspevok od Zora  ·  3. 11. 2021 o 08:45
2.8k
43
Uzavretá

Neo zverejnil(a) pred 7 hod.
@Hox a @Oracle_911 maju momentalne ban do 3. 11. 2021

To jsou lidi, se kterejma část z nás vyrostla na Levanetu někdy kolem roku 2013 - 2014 a ty je tady banuješ proč, jestli se můžu vůbec zeptat a proč tyhle kluky odsouváš mimo forum, asi se tady na to vyseru, kdo je vůbec NEO? (otázka bez emocí).
Odtáhnu zase do temnoty, pokud se tady budou dál dít tyhle restrikce a tenhleten fucked up shit systém. smile


Posledný príspevok od Kancelar  ·  3. 11. 2021 o 07:13
1.1k
5

Uz nekolik dnu se na Donbassu strili. Ukrajinska armada se pokousi zabrat radu osidleni, ostreluje se Gorlovka aj.
Zacalo to pouzitim tureckych dronu Ukrajinou. Donbass nema silne PVO, aby mohl zareagovat.
Proslycha se o prevozu ruskych tanku na Donbass.
Pripominam, ze se anglickemu premieru Johnsonovi nepodarilo premluvit V.V. Putina k navsteve v Glasgow. Asi tam mela probehnout nejaka provokace.
Dale si pripomenme, ze 2014 nebyl cilem sestreleny malajsky MH-17, ale letoun s V.V. Putinem, ktery se vracel pres Ukrajinu z Latinske Ameriky.
Uz jsme pripravili reseni ukrajinske statnosti a pan Zelensky byl upozornen V.V. Putinem, ze nastoupeni na Donbass muze skoncit krachem ukrajinske statnosti. Jsme k tomu pripraveni? Nase reakce bude odvisla od jednani Zapadu. Vzhledem k Bidenove ceste po Evrope se zda, ze ma Zapad hotovo. Zbyva jen provokace na Ukrajine.
Afgansky kotel napeti se nam dari blokovat pomoci spoluprace s byvalymi zememi SSSR, s Indii, Pakistanem, Iranem a Cinou.
Myslim, ze jsme pripraveni k ruznym scenarum rozvoje situace.
https://www.youtube.com/watch?v=ItF1MxrG7jA


Y
Posledný príspevok od Oracle_911  ·  3. 11. 2021 o 00:54
853
19
Uzavretá

Nepomáhajú dobre mienené rady, dohovárania, ani snaha vydiskutovať danú situáciu. "Spamerka" Yori sa zase odtrhla z reťaze a vytvára milióny tém venovaných samostatným článkom, v ktorých často uvedie len strohý odkaz. Vyjadrite sa v ankete, ako by sa mali pridávať odkazy na články na fóre.


Posledný príspevok od Kancelar  ·  2. 11. 2021 o 18:59
1.3k
6
Zoja zverejnil(a) 31. 10. 2021 o 21:10
Zdravie a záhrada
grafen

Zřejmě grafenem krmí i dobytek. Také práškují pole a úrodou je potom krmí. O tom dnes již není pochyb. Grafen se dostal do tkání živočichů a my to poté jíme. Možná jim to píchali i injekčně.


Dnešní průmyslové maso je zcela kontaminované, nacpané cukry, chemikáliemi a kovovými nanočásticemi, jako je hliník nebo dokonce oxid grafenu (https://t.me/le_grand_reset/232) .


Dlouhou dobu používají injekce mRNA u skotu, kterým vstřikují všechny druhy produktů, které jsou toxické pro zvířata i lidi, kteří toto maso jedí.


To rozhodně není výsledek náhody, pokud se tento druh škodlivých látek nachází v mase, které konzumujeme, může to být pouze přání potravinářského průmyslu, protože jsme viděli, že to nebyly ojedinělé skutečnosti, zejména s vodou plněnou s částicemi oxidu grafenu
https://hrdinovesteckou.cz/magnet/44/magneticke-maso


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  2. 11. 2021 o 14:09
472
2

Rozhovor tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace N.P. Patruševa pro "Komsomolskou pravdu"


– Nikolaji Platonoviči, Evropa nedávno čelila energetické krizi. Včetně toho, že takzvaná „zelená“ nebo „alternativní“ energie zklamala spotřebitele v nepřítomnosti slunce a větru. Je tato situace zohledněna při predikci možných hrozeb pro energetickou bezpečnost naší země?


  • Otázky spolehlivé a udržitelné výroby, dopravy a dostupnosti energetických zdrojů pro spotřebitele jsou samozřejmě prvkem socioekonomické stability.

Poptávka po energetických zdrojích ve světě v důsledku populačního růstu a industrializace rozvojových zemí v příštích letech výrazně vzroste. Energetická krize v Evropě však ukázala, že stávající technologie neumožňují uspokojovat potřeby ekonomiky pouze na úkor obnovitelných zdrojů energie.

Velká Británie, která zažila bezvětrné léto, tak začátkem září znovu aktivovala uhelnou tepelnou elektrárnu West Burton A. Poté skupina Drax, jeden z největších provozovatelů v zemi, oznámila připravenost zvýšit objem výroby uhlí.

Industrializovaná Evropa nedokázala přes noc úplně nahradit uhlí, ropu a plyn větrnými, solárními, přílivovými a geotermálními elektrárnami.

V boji za snižování emisí skleníkových plynů musí každá země v rámci implementace ustanovení Pařížské dohody o klimatu samostatně odvodit vzorec pro vzájemnou závislost ekonomiky a životního prostředí. Energetickou bilanci s přihlédnutím k podílu „alternativních“ zdrojů energie přitom nelze vypočítat na úkor energetické a ekologické bezpečnosti.

- Existují spory - je samotná „zelená“ energie bezpečná pro životní prostředí?

  • "Alternativní" energie v plném rozsahu není šetrná k životnímu prostředí. Podle odborníků v místech, kde jsou solární stanice provozovány, klesá průměrná teplota asi o 5 stupňů, což negativně ovlivňuje flóru a faunu.

Kromě toho na člověka negativně působí výpary toxických látek používaných při provozu solárních konvertorů světla.

Pokud je výroba solární energie charakterizována nízkouhlíkovými emisemi, pak při výrobě jediného solárního panelu jsou do atmosféry vypuštěny desítky kilogramů oxidu uhličitého. Samotná výroba solárních panelů, stejně jako těžba vzácných kovů, které tvoří jejich složení, je energeticky náročný proces a nachází se v zemích, kde se obvykle používá výroba z uhlí.

Solární elektrárny zabírají obrovské pevniny. Pokud budou všechny dnes používané zdroje energie nahrazeny solárními stanicemi, které budou zajišťovat pouze samotnou Moskvu, pak složité inženýrské stavby budou muset pokrýt území celé moskevské oblasti.

Podobné problémy se týkají větrných elektráren, které samy o sobě nejsou zdrojem uhlíku.

Jejich umístění vyžaduje velké plochy. Při přímé srážce s větrnými turbínami dochází k úhynu ptáků. Nízkofrekvenční vibrace přenášené půdou negativně ovlivňují svět zvířat.

Důležitou otázkou je neustálá výměna a likvidace čepelí. Mnohé evropské státy přitom jejich skladování na svém území již zakázaly. Pouze USA vyváží 80 % použitých solárních a větrných baterií do Asie a Afriky. Více než polovinu použitých baterií větrných turbín a starých elektronických desek posílá Evropa do stejných regionů pod rouškou poskytování „technologické pomoci“ rozvojovým zemím.

Tento problém má i ekonomickou stránku. Větrná energie zůstává jedním z nejdražších zdrojů.

  1. listopadu 2021Patrushev 11.01.2021Rozhovor tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace N.P. Patrušev "Komsomolskaja pravda"

– Nikolaji Platonoviči, Evropa nedávno čelila energetické krizi. Včetně toho, že takzvaná „zelená“ nebo „alternativní“ energie zklamala spotřebitele v nepřítomnosti slunce a větru. Je tato situace zohledněna při predikci možných hrozeb pro energetickou bezpečnost naší země?

  • Otázky spolehlivé a udržitelné výroby, dopravy a dostupnosti energetických zdrojů pro spotřebitele jsou samozřejmě prvkem socioekonomické stability.

Poptávka po energetických zdrojích ve světě v důsledku populačního růstu a industrializace rozvojových zemí v příštích letech výrazně vzroste. Energetická krize v Evropě však ukázala, že stávající technologie neumožňují uspokojovat potřeby ekonomiky pouze na úkor obnovitelných zdrojů energie.

Velká Británie, která zažila bezvětrné léto, tak začátkem září znovu aktivovala uhelnou tepelnou elektrárnu West Burton A. Poté skupina Drax, jeden z největších provozovatelů v zemi, oznámila připravenost zvýšit objem výroby uhlí.

Industrializovaná Evropa nedokázala přes noc úplně nahradit uhlí, ropu a plyn větrnými, solárními, přílivovými a geotermálními elektrárnami.

V boji za snižování emisí skleníkových plynů musí každá země v rámci implementace ustanovení Pařížské dohody o klimatu samostatně odvodit vzorec pro vzájemnou závislost ekonomiky a životního prostředí. Energetickou bilanci s přihlédnutím k podílu „alternativních“ zdrojů energie přitom nelze vypočítat na úkor energetické a ekologické bezpečnosti.

  • Existují spory - je samotná „zelená“ energie bezpečná pro životní prostředí?

  • "Alternativní" energie v plném rozsahu není šetrná k životnímu prostředí. Podle odborníků v místech, kde jsou solární stanice provozovány, klesá průměrná teplota asi o 5 stupňů, což negativně ovlivňuje flóru a faunu.

Kromě toho na člověka negativně působí výpary toxických látek používaných při provozu solárních konvertorů světla.

Pokud je výroba solární energie charakterizována nízkouhlíkovými emisemi, pak při výrobě jediného solárního panelu jsou do atmosféry vypuštěny desítky kilogramů oxidu uhličitého. Samotná výroba solárních panelů, stejně jako těžba vzácných kovů, které tvoří jejich složení, je energeticky náročný proces a nachází se v zemích, kde se obvykle používá výroba z uhlí.

Solární elektrárny zabírají obrovské pevniny. Pokud budou všechny dnes používané zdroje energie nahrazeny solárními stanicemi, které budou zajišťovat pouze samotnou Moskvu, pak složité inženýrské stavby budou muset pokrýt území celé moskevské oblasti.

Podobné problémy se týkají větrných elektráren, které samy o sobě nejsou zdrojem uhlíku.

Jejich umístění vyžaduje velké plochy. Při přímé srážce s větrnými turbínami dochází k úhynu ptáků. Nízkofrekvenční vibrace přenášené půdou negativně ovlivňují svět zvířat.

Důležitou otázkou je neustálá výměna a likvidace čepelí. Mnohé evropské státy přitom jejich skladování na svém území již zakázaly. Pouze USA vyváží 80 % použitých solárních a větrných baterií do Asie a Afriky. Více než polovinu použitých baterií větrných turbín a starých elektronických desek posílá Evropa do stejných regionů pod rouškou poskytování „technologické pomoci“ rozvojovým zemím.

Tento problém má i ekonomickou stránku. Větrná energie zůstává jedním z nejdražších zdrojů.

- Zároveň ekologická jaderná energie, prakticky bez emisí uhlíku není uznána jako „zelená“?„Při zohlednění celého výrobního řetězce od těžby surovin až po výrobu elektřiny vypouští jaderná elektrárna do atmosféry téměř 70krát méně CO2 než uhelné elektrárny. A třikrát méně než dokonce „zelená“ solární energie.

Rusko bezpečně skladuje vyhořelé jaderné palivo pro životní prostředí na území své země a je připraveno jej přijmout ke skladování z jiných zemí, kde je jaderná výroba uznávána jako nejdůležitější zdroj energie 21. století.

Rusko, jako jeden z předních výrobců jaderné energie na světě, obhajuje rozvoj jaderné energie jako alternativy k elektrárnám na fosilní paliva a propaguje tuto iniciativu na všech mezinárodních klimatických platformách.

- Zvýší nárůst spotřeby elektřiny a přechod na zdroje energie závislé na větru a slunci definitivně poptávku po větších bateriích?

  • Samozřejmě. Vezmeme-li v úvahu současnou pozornost věnovanou solární a větrné energii, jakož i výrobě elektromobilů, měla by se v příštích letech těžba kovů vzácných zemin používaných při výrobě baterií zvýšit nejméně třikrát až pětkrát a těžba kobaltu a lithia desetinásobně. To povede k rozšiřování narušené půdy v důsledku těžby nerostných surovin.

Baterie se přitom vyrábí v zemích, kde se využívá elektřina z uhelných elektráren. Při masivním využívání elektromobilů si navíc jejich nabíjení vyžádá elektřinu, jejíž dostatečný objem při současném rozvoji technologií nejsou schopny vyrobit solární a větrné elektrárny.

- Když už mluvíme o obnovitelných zdrojích energie, můžeme zmínit přílivové a hydrotermální elektrárny a také biopaliva. Jsou ale šetrné k životnímu prostředí?

  • Používání biopaliv spolu se znečištěním ovzduší snižuje zásoby potravin a zvyšuje ceny potravin.

Roli přílivových elektráren, ale i geotermální energie založené na využívání přírodních podzemních nosičů tepla považuji za nezaslouženě podceňovanou.

- Rusko podporuje přijaté mezinárodní závazky v boji proti změně klimatu. Do jaké míry odpovídají národním zájmům?

  • Jako ekologicky odpovědný stát iniciovalo Rusko v roce 2019 přijetí Pařížské klimatické dohody, v níž se zavázalo snížit úroveň emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 70 % objemu z roku 1990.

Rozvoj nízkouhlíkové energetiky, včetně využívání vodíku, se odráží v Národní bezpečnostní strategii Ruska.

Rád bych poznamenal, že energetická bilance naší země je dnes jednou z nejnižších uhlíkových emisí na světě. Podíl neuhlíkových zdrojů, mezi které patří především jaderná a vodní energie, ve struktuře výroby elektřiny v Rusku je více než 40 %.

Programy na podporu „zelené“ energie se také realizují, ale především v odlehlých a těžko dostupných oblastech, kde je vyžadováno autonomní zásobování energií.

V tepelných elektrárnách je přitom hlavním uhlíkovým zdrojem energie zemní plyn, který je považován za nejekologičtější druh paliva. Uhelné tepelné elektrárny jsou vybaveny novým zařízením, které zachycuje CO2. Kromě toho se při výrobě, přepravě, skladování a využívání paliv a energetických zdrojů zavádějí ekologicky šetrné, energeticky účinné a zdroje šetřící technologie, jsou přijímána opatření k racionalizaci využívání přidruženého ropného plynu a minimalizaci objemu jeho spalování. .

- Nestává se „zelená“ energie novým nástrojem vlivu či dokonce intervence západních zemí k prosazování jejich ekonomických a politických cílů?

  • Podporou mezinárodního úsilí zaměřeného na boj proti změně klimatu Rusko stojí za dodržováním národních zájmů při přechodu na „zelenou“ energii. Zároveň se stále více odhalují fakta o vměšování Západu do vnitřních záležitostí zemí, kde pod věrohodnou záminkou dotování rozvoje „alternativní“ energie vnucuje se taktika chování těchto států vůči zemím-exportérům uhlovodíků.

Evropa ve snaze o klimatickou neutralitu nejen přesouvá „špinavou“ výrobu za své hranice, ale také zavedením takzvané „uhlíkové daně“ plánuje uvalit platby na produkty takové výroby.

Západ pod rouškou obav o životní prostředí záměrně dotuje vznik větrných turbín a solárních panelů na Ukrajině, čímž nutí Kyjev opustit levný ruský plyn. V případě „nečekaně chladné“ zimy už Brusel oznámil, že přijde Ukrajině na pomoc reverzními dodávkami plynu ze Slovenska. Není pochyb o tom, že půjde o stejný ruský plyn, ale za vyšší cenu.

Nadnárodní korporace nepřemýšlí pouze o klimatu planety. Rozšíření odbytových trhů pro „zelené“ technologie potřebují rozvoj průmyslových odvětví v různých zemích světa a zvýšení těžby vzácných kovů.

Přemýšlejte, možná se jedna z příštích konferencí o prevenci klimatu a globálního oteplování bude konat v nějakém africkém nebo asijském městě, kde sídlí „špinavá“ výroba „čistých“ technologií?

- Vyplatí se v tomto případě spěchat se „zelenou“ energií, vzhledem k tomu, že přechod na ni obsahuje tolik „úskalí“?

  • Je zřejmé, že přechod od fosilních paliv k výrobě založené na obnovitelných zdrojích energie může být pouze pozvolný. Vzhledem k nestabilitě „zelených“ energetických systémů a také vznikajícím problémům při výrobě a likvidaci zařízení jsou řeči o nadcházejícím zásadním opuštění tradičních zdrojů energie značně přehnané.https://www.kp.ru/daily/28350.5/4496970/

P.S. Probííhající v těchto dnech klimatický summit v Glasgow, doprovazený hysterickými výkřiky západních politiků o tom, že pokud okamžitě nepřejdeme na zelenou energetiku v nejbližší době zahyneme, výrazně narušují střízlivé hlasy z Ruska. Nedávno na poli Eurasijského ekonomickéru fóru ve Veroně vystoupil Generální ředitel Rosněfti Igor Sečiin s hlavním projevem „Spolehlivá energie a globální energetická transformace“, který podrobně rozebral a shrnul úskalí doprovazené přechodem na "zelenou energetiku", kterou prosazují západní země a nastínil možnosti alternativního a bezkrizového globálního přechodu na ekologickou energii tak, jak to vidí Rusko.
https://www.vedomosti.ru/press_releases/2021/10/29/igor-sechin-vistupil-s-klyuchevim-dokladom-na-spetsialnoi-sessii-v-ramkah-xiv-evraziiskogo-ekonomicheskogo-foruma-v-verone


Doklad Sečina je ještě třeba přeložit a analyzovat.
Rozhovor Patruševa vystihuje v hlavních tézích negativa západní koncepce energetické transformace, která při bližším pohledu se jeví, jako likvidační pro zúčastněné státy, vzhledem k finančníí, ale i ekologické náročnosti.
Vždyť, co je to jiného, než snaha prodat své "zelené" technologie ostatním zemím, které nejenže neuleví ekologií, ale naopak, ještě více zatíží regiony, do kterých je přesouvaná jejích výroba a následně i odpad z výužitých komponentů.
Dalším aspektem "starosti" západních zemí o ekologické energie je prachobyčejný mamon a snaha vydělat na prodeji emisních povolenek těm zemím, které jsou pozadu v likvidací svých stávajících energetických zdrojů. Zde jejích cynismus dochází tak daleko, že dokonce země, do kterých se přesunula energeticky náročná těžba k výrobě ekologických technologií a samotná jejích výroba jsou za to finančně trestaný.
Co je to jiného, než nová forma kolonialismu?


Posledný príspevok od Putinovec  ·  2. 11. 2021 o 10:32
1.4k
9

Štáby Šesté flotily Vojenského námořnictva USA a vojensko-námořních útočných sil a pomocných sil NATO zahajují operace v Černém a Středozemním moři, uvádí se v prohlášení vojenského námořnictva.
Štáby se budou nacházet na velitelské lodi Šesté flotily Mount Whitney.
„Mount Whitney a štáby na ní budou v součinnosti s partnery a spojenci v NATO ve Středozemním a Černém moři, budou pracovat společně s cílem zajištění bezpečnosti a stability v region,“ uvádí se ve zprávě pro tisk.
Jiné detaily budoucích operací se přitom neuvádějí.
V Šesté flotile rovněž oznámili, že do Černého moře zamířil raketový torpédoborec typu Arleigh Burke USS Porter. Neuvádí se, jestli je tato jeho plavba spojena s vyhlášenou operací.
Námořní doprava v Bosporu a Dardanelách je regulována konvencí z Montreux z roku 1936. Tento dokument zajišťuje obchodním lodím všech zemí svobodu plavby přes průlivy, a to jak v mírové, tak i ve válečné době. Režim plavby vojenských lodí je však pro černomořské a nečernomořské státy různý. Pro nečernomořské platí značná omezení, pokud jde o třídu a délku pobytu.
Cely clanek na:
https://cz.sputniknews.com/20211030/usa-zahajily-vojensko-namorni-operace-v-cernem-a-stredozemnim-mori-16338328.html


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  1. 11. 2021 o 19:05
702
3

Jedna se o setkani indickeho premiera Modiho s papezem. Tohle setkani je velmi dulezite.
Premier Modi predal papezovi stribrny predmet a na oplatku dostal od papeze bronzovy predmet.
Zaroven pozval Modi papeze na navstevu Indie.
Podrobneji na:
https://www.youtube.com/watch?v=6gEuIkFmnZQ


Y
Posledný príspevok od delnas  ·  1. 11. 2021 o 18:56
1.5k
12

Čo si myslíte o tomto?
https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/bulletin-evidence-that-lapalma-earthquakes-are-artificial-attack


Na tom portáli Hal Turner si všimli, že keď si pozriete podrobnú mapu ostrova La Palma
https://www.emsc-csem.org/Earthquake/Map/gmap.php


vidíte na nej zóny zemetrasenia posledných dní usporiadané v takmer perfektnom vzore mriežky. Podľa nich neexistuje žiadny spôsob, ako by také niečo mohlo vzniknúť prirodzeným spôsobom, teda vychádzajú z toho, že je to útok s cieľom vyvolať tsunami destabilizáciou a následným zosuvom juhovýchodnej časti ostrova do oceánu, a to by mohlo spôsobiť tsunami, čo zasiahne zničujúco celé východné pobrežie USA. Špekulujú ďalej, kto by za tým mohol byť, niekto napr. z vládnych kruhov, komu by mohla vyhovovať smrť mnohých miliónov Američanov na východnom pobreží, pretože potom by vláda argumentovala pred bankármi, že krajina je zničená, nemajú teda žiadnu nádej na zaplatenie štátneho dlhu vo výške 28 biliónov dolárov, a preto treba dlh odpustiť...


Každopádne si myslím, že v porovnaní s inými aktuálnymi zemetraseniami je ten vzor v tvare mriežky veľmi podozrivý a niečo na tom umelom pôvode môže byť.


Posledný príspevok od popolvar  ·  1. 11. 2021 o 17:25
1.4k
4

2 informácie o 1 udalosti, navzájom sa dopĺňajú:


Nad Bratislavským hradom ožila zabudnutá studňa. Odkryl ju arcibiskup Bezák, no niekto iný mal prísť...
https://www.bratislavskenoviny.sk/aktuality/stare-mesto/68135-video-nad-bratislavskym-hradom-ozila-zabudnuta-studna-odkryl-ju-arcibiskup-bezak-no-niekto-iny-mal-prist


Arcibiskup Bezák pokrstil hradnú studňu, z ktorej pila cisárovná aj samotný Napoleon
https://bratislavaden.sk/damska-jazda/arcibiskup-bezak-odkryl-hradnu-studnu-z-ktorej-pila-cisarovna-aj-samotny-napoleon/


Posledný príspevok od Zora  ·  1. 11. 2021 o 17:23
294
0
dasa zverejnil(a) 1. 11. 2021 o 16:09
Videá, filmy, knihy
zvuk
4.9k
34

VIDEO: MUDr. Soňa Peková o Covid-19 ako politickom nástroji na manipuláciu s ľuďmi, jeho laboratórnom pôvode, nemorálnom biznise farmaceutických firiem, experimentálnych vakcínach, ignorovaní vedeckých faktov a fašizácii spoločnosti


https://www.infovojna.sk/article/video-mudr-sona-pekova-o-viruse-sars-cov-2-ako-politickom-nastroji-na-manipulaciu-s-ludmi-jeho-laboratornom-povode-nemoralnom-biznise-farmaceutickych-firiem-experimentalnych-vakcinach-ignorovani-vedeckych-faktov-a-fasizacii-spolocnosti


Posledný príspevok od Lekno  ·  1. 11. 2021 o 14:33
853
5

Obavy zo zosuvu pôdy a megacunami v Atlantickom oceáne v sobotu ráno narastajú po zemetrasení s magnitúdou 5,0, ktoré zasiahlo ostrov LaPalma na Kanárskych ostrovoch v Atlantickom oceáne pri severozápadnom pobreží Afriky. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo ostrov za posledných 50 rokov; a zhoduje sa s prebiehajúcou erupciou sopky.


Zemetrasenie nastalo o 06:24 UTC, čo bolo 2:24 ráno tu na východnom pobreží Spojených štátov. Zemetrasenie sa odohralo v malej hĺbke iba 13 km.


Dôvod, prečo táto webová stránka, rozhlasová relácia a mnohí ľudia venujú takú veľkú pozornosť tejto sopečnej erupcii a zemetraseniam, ktoré sa tam odohrávajú, súvisí s výskumom, ktorý v 80. rokoch 20. storočia vykonali geológovia. Existuje časť ostrova LaPalma, ktorá je taká veľká ako ostrov Manhattan v New Yorku, ktorá je úplne nestabilná a mohla by skĺznuť z ostrova do oceánu.


Ak by sa toľko kameňa a špiny zosunulo, vytvorilo by to vlnu cunami, ktorá by prešla cez Atlantický oceán a narazila na východné pobrežie Spojených štátov. Asi o 7 až 8 hodín neskôr, keď zasiahne východné pobrežie, vodná stena prichádzajúca na breh bude mať výšku tridsať až päťdesiat METROV (100 až 164 stôp), čo by zničilo takmer všetky mestá na východnom pobreží USA a možno aj zabilo. miliónov.


Tu je krátke, štvorminútové video, ktoré to vysvetľuje s vedcami, ktorí urobili zistenia:


https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/m5-0-quake-strikes-lapalma-biggest-quake-in-50-years


Posledný príspevok od Berenika  ·  1. 11. 2021 o 14:12
142
0

Zoran Zaev odstoupil kvuli nizkym vysledkum v komunalnich volbach. Je clenem Socdem Ligy Makedonska (SDMS).
Rekl, ze prinesl zemi "Svobodu a demokracii a demokracie znamena prevzit zodpovednost".
Zaev byl u moci od r. 2017.
V r. 2018 se dohodl s byvalym reckym premierem A. Tsiprasem na novem jmenu zeme a ukoncil tak spor o uzemi. Z pohledu Recka bylo uzemi jmenem Makedonsko, jehoz jmeno si zeme ponechala i po rozpadu Jugoslavie, casti reckeho narodniho dedictvi. Recko si tedy narokovalo severomakedonske uzemi provincie Makedonska. Spor se vyresil tim, ze se Makedonsko prejmenovalo na Severni Makedonsko. To umoznilo vstup S. Makedonska do Nata a priblizilo republiku k EU.
https://orf.at/#/stories/3234884/


Y
617
0
popolvar zverejnil(a) 1. 11. 2021 o 12:11
Videá, filmy, knihy

“On je tu znova” - názov nemeckého filmu z roku 2015, ktorý včera o 20:15 uviedla JOJ Cinema.
Oficiálne je to komédia. Oficiálne... A v skutočnosti? Pozrite si ho a posúďte sami. Najma slová Adolfa Hitlera v záverečných scénach na streche. Premýšľajte o nich, a aj o tom, že on je tu skutočne znova v podobe nielen Breivika. Pretože každý štát má medzi sebou takého svojho Hitlera a Breivika, ktorý zmŕtvychvstáva mierou prebúdzajúceho sa fašizmu v spoločnosti. Aj v tej našej...
Slovensko je totižto po “kuciakomajdane” tiež Ukrajinou po euromajdane, len ten náš fašizmus má natiahnuté ešte “rukavičky”...
Miera fašizmu v spolocNosti je odrazom miery fašizmu v každom z nás.
Ale o tom som už predsa písal, pamatáte?
https://oracle911blog.wordpress.com/2021/07/17/snp-pokracovanie-tri/


1.5k
14

Názov spoločnosti Facebook končí. Holdingová spoločnosť pod novým názvom Meta bude zahŕňať Facebook, ako aj jeho aplikácie: Instagram, Messeneger, WhatsApp a značku virtuálnej reality Oculus. Zakladateľ Mark Zuckerberg odprezentoval novú víziu firmy. Podľa portálu The Guardian názov odkazuje na tzv. metaverzum s modrým symbolom nekonečna v logu, čo v preklade znamená internetový svet.
Cely clanek na:
https://zemavek.sk/facebook-oznamuje-zmenu-nazvu-na-meta/


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  1. 11. 2021 o 12:06
296
2

Medvedev sa v tomto článku totálne odkryl a postavil sa otvorene na stranu podpindosov - americkej štátnej elity. Otvorene vyzýva k povinnému očkovaniu a zavedeniu diskriminačných zákonov pre neočkovaných, tak v práci ako aj slobode pohybu, kultúry, osobného voľna atď. Kovid pasy majú byť normálnou súčasťou života. Toto všetko sa deje pod rúškom ochrany obyvateľstva pred nezodpovednými jedincami, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Zase, v mene vyššieho blaha je potrebné tých neposlušných pozatvárať do "koncentračných táborov" - fašizmus ako vyšitý. Sila podpindosov v Rusku je naďalej ohromná, nie nadarmo V.V.Pjakin vyzýva na aktívnu účasť v politickom diani. Myslím si, že tento Medvedevov článok je vlastne reakciou na návštevu p. Nulandovej v RF. Medvedev stále cíti silnú podporu od američanov.
https://tass.ru/obschestvo/12813641


Posledný príspevok od Jiří.  ·  1. 11. 2021 o 11:37
2k
16

Čína oznámila, že jej sily sú v plnej pohotovosti na zásah v Taiwane


Potom, čo Spojené štáty potvrdili údaje, že na Taiwane môže byť umiestnených niekoľko desiatok až niekoľko stoviek amerických vojakov, Čína oznámila, že si vyhradzuje právo zahájiť preventívny úder na Taiwan a už uviedla svoje sily do stavu plnej bojovej pohotovosti.


https://sk.news-front.info/2021/10/09/cina-oznamila-ze-jej-sily-su-v-plnej-pohotovosti-na-zasah-v-taiwane/


Posledný príspevok od Boletus  ·  1. 11. 2021 o 10:03
2.2k
26
Berenika zverejnil(a) 29. 10. 2021 o 09:45
Zahraničná politika

Biden prichádza do Ríma na summit G20
Prvou zastávkou cesty amerického prezidenta do Európy bude Vatikán


Na rímskom letisku Fiumicino v štvrok večer pristálo lietadlo amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa vybral do Talianska na stretnutie lídrov skupiny G20 (G20). Oznámila to tlačová agentúra Bieleho domu.
Lietadlo číslo jeden pristálo o 2:24 miestneho času (3:24 moskovského času) a o 2:36 (3:36 moskovského času) prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou zostúpili na stretnutie s talianskymi a americkými predstaviteľmi v letisko. Potom nastúpili do kolóny a opustili letisko.


Prvou zastávkou Bidenovej cesty po Európe bude Vatikán. Pápež František v piatok prijme amerického lídra na audienciu.


Jedným z kľúčových Bidenových stretnutí v Ríme bude rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa tiež uskutoční v piatok. Okrem toho sa šéf Bieleho domu stretne s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a talianskym premiérom Mariom Draghim.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12795623


Posledný príspevok od Putinovec  ·  31. 10. 2021 o 18:26
135
0

Vo viacboji jednotlivcov na majstrovstvách sveta v rytmickej gymnastike v japonskom Kitakyushu zvíťazila Ruska Dina Averina. Športovkyňa získala 18. zlatú medailu na majstrovstvách sveta a prekonala rekordný úspech Evgenii Kanaevovej v počte víťazstiev na majstrovstvách sveta.


Vo viacboji jednotlivcov podľa výsledkov štyroch cvičení (s loptou, stuhou, kuželkami a obručou) získala Dina Averina 108 400 bodov. Kanaeva má 17 medailí najvyššej dôstojnosti. "Ani som sa nenazdala, začali o tom písať na internete. Je mi to veľmi príjemné, je to náš idol od detstva, vždy som sa jej chcel rovnať, dokázal som to, som šťastný “ povedala Averina agentúre TASS.


Okrem toho na svetovom šampionáte vyhrala štvrtýkrát vo viacboji jednotlivcov, čo je tiež rekord.


"Verím, že tieto majstrovstvá sveta by mali byť pomenované po Dine Averinovej, iné možnosti nie sú, pretože predviedla fenomenálny výkon," povedala pre agentúru TASS strieborná olympijská medailistka, päťnásobná majsterka sveta Yana Batyrshina. "Mimochodom, stala sa absolútna majsterka sveta už štvrtýkrát a je jediná v histórii, a to je pre nás považovaná za najdôležitejšiu medailu a samozrejme prekonala rekord našej legendy Evgenia Kanaeva v počte zlatých medailí. na majstrovstvách sveta, dnes vyhrala 18, dnes porazila toľko vecí! Je tiež dôležité poznamenať, že je jedinou gymnastkou, ktorá išla na súťaž všetky tri dni a neurobila ani jednu viditeľnú chybu, pôsobila ako šampiónka, žiadne možnosti ani otázky."


https://tass.ru/sport/12807741


https://absoluttv.ru/15990-dina-averina-pobedila-v-individualnom-mnogobore-na-chm-v-yaponii.html


https://www.youtube.com/watch?v=P59m_25gLmo


https://www.youtube.com/watch?v=uvWTlYY779E


https://www.youtube.com/watch?v=aIrzjpYn3Hg


300
0

Exprezident ČR Václav Klaus poskytl rozhovor deníku MF Dnes, ve kterém nenechal kámen na kameni na schopnostech nové vlády ke shodě a perspektivnímu řízení. Schytal to i Senát, a naopak dotyčný ujistil spoluobčany, že prezident Miloš Zeman nepochybně všechno zvládne. Na konci rozhovoru prozradil, na jaké prezidenty jsou Češi zvyklí.
Cely clanek na:
https://cz.sputniknews.com/20211030/klaus-u-nas-se-prezidentem-stava-nekdo-s-pribehem-ne-kiska-nebo-caputova-babis-do-klani-vstoupi-16343092.html


Y
3.3k
41

„Byl již nějakou dobu velmi unavený. Odešel v tichosti,“ uvedl pro AFP hercům právník Michel Godest. Francouzská filmová legenda přitom ještě v dubnu oslavila 88. narozeniny.
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-svetove-celebrity/689378/zemrel-legendarni-jean-paul-belmondo-88-pravnik-popsal-jeho-posledni-chvile.html


Y
Posledný príspevok od dasa  ·  30. 10. 2021 o 17:41
1k
6

Telefonát Xi-Macrona udává tón čínsko-francouzské spolupráci před klíčovým summitem o klimatu


https://www.globaltimes.cn/page/202110/1237361.shtml


Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý telefonicky hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Si zdůraznil, že Čína a Francie by měly za podmínky účinné prevence a kontroly epidemií pokročit v příslušné spolupráci, upevnit spolupráci v tradičních oblastech, jako je civilní jaderná energetika, letectví a kosmonautika, a rozšířit spolupráci v nových oblastech, jako je umělá inteligence, biofarmacie a záležitosti oceánů.


Čína je podle něj připravena spolupracovat s Francií na pokračování spolupráce v oblasti ochrany biologické rozmanitosti, prohloubení ekologické spolupráce, realizaci Globální rozvojové iniciativy a třístranné spolupráce v Africe a dalších regionech.


Dodal, že Čína a Francie se rovněž musí vzájemně podporovat při pořádání zimních olympijských her v Pekingu a olympijských her v Paříži.


Si zdůraznil, že Čína přikládá rozvoji vztahů s Francií velký význam.


Dodal, že od loňského roku udržují s Macronem kontakty různými způsoby a důležité konsensy, jichž dosáhli v oblasti dvoustranných vztahů, jsou účinně prováděny, přičemž již bylo dosaženo významného pokroku.


Poznamenal, že mezinárodní situace se rychle mění, a uvedl, že udržování včasné komunikace a koordinace mezi ním a Macronem v důležitých otázkách pomůže udržet směr čínsko-francouzských vztahů a vnést do světa více stability.


Si mezitím zdůraznil, že četné významné mezinárodní události z poslední doby opět ukázaly, že Francie správně prosazuje strategickou autonomii Evropské unie (EU).


Čína a EU podle něj musí pokračovat v komunikaci a dialogu na vysoké úrovni, posílit vzájemné porozumění a důvěru a omezit nedorozumění a nesprávná hodnocení.


Obě strany by také měly řádně zvládat rozdíly a posílit politické vedení vztahů mezi Čínou a EU, aby byl zajištěn stabilní a trvalý rozvoj oboustranných vztahů, dodal.


Navrhl, aby se obě strany zaměřily na potřeby svých podniků a obyvatel, dále využívaly potenciál spolupráce v oblastech, jako je konektivita, digitální technologie, ochrana životního prostředí, vědecké a technologické inovace a zdravotní péče, a rozšířily rozsah spolupráce mezi Čínou a EU.


Dodal, že Čína doufá, že Francie bude hrát pozitivní roli při podpoře zdravého a stabilního rozvoje vztahů mezi Čínou a EU.


Posledný príspevok od dasa  ·  30. 10. 2021 o 16:06
3.1k
33
Posledný príspevok od Sin Le Noble  ·  29. 10. 2021 o 23:52
413
1

"Na Pražském okruhu se převrátilo nákladní auto, náklad se vysypal"
18.10.2021, 12:58
"Provoz na Pražském okruhu komplikuje nehoda nákladního auta, které se převrátilo a vysypal se z něj náklad. Průjezdný je odstavný pruh. Nehoda se podle prvních informací obešla bez zranění."
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/na-prazskem-okruhu-se-prevratilo-nakladni-auto-naklad-se-vysypal-40375262


Posledný príspevok od Zora  ·  29. 10. 2021 o 21:36
1.1k
11

“Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství”
28.října 2021 12:51
https://cnn.iprima.cz/klaus-28-rijen-je-v-ohrozeni-novi-ideologove-infikovali-deti-hanobi-nase-vitezstvi-36725


Link obsahuje video nesestříhaného projevu VKst.


Textová verze např. zde
https://www.klaus.cz/clanky/4815


Mimořádně státnický projev, nebral si servítky.
Dodatek: videozáznam prima new má délku 11:29


Posledný príspevok od Rusofil  ·  29. 10. 2021 o 21:28
6k
55

Prichádza Zlatý vek a nie je možné mu zabrániť. Noc Svaroga skončila, je ráno a prichádza Deň Svaroga. Nastúpiť môže iba prostredníctvom Človekov, pretože len cez nich je možné ukotviť vysoké energie na Zemi. Duchovným rastom a zvyšujúcou vibračnou úrovňou, dokážu Človekovia cez seba prepustiť tieto energie na Zem.


Génová terapia bráni duchovnému vzostupu, preto sa s ňou tak ponáhľajú. Je možné, že fázový posun do Zlatého veku je za dverami a oni to vedia. Toto môže byť ich zúfalá snaha tomu zabrániť, alebo čo najviac ľudí udržať na nízkej úrovni vedomia, pretože taký sa do nového sveta nedostanú (zahynuli by v ňom) a oni na nich budú môcť naďalej parazitovať vo svetoch podobných nášmu.


Je nutné na sebe duchovne pracovať. V prvom rade sa zbaviť strachu zo smrti, ale aj ostatných strachov. Zbaviť sa strachu z vírusu, vakcíny, represálií štátnej moci... Potom závislostí. Závislosti na cigaretách, veciach, ľuďoch... Zbaviť sa svojich nedostatkov a negatívnych vlastností... Vytvoriť a ujasniť si svoje mravné postoje a zásady a držať sa ich v tejto dobe skúšok, v dobe oddeľovania zrna od pliev. Nakoniec si vytvoriť pozitívnu víziu budúcnosti, sveta, v akom by sme chceli žiť a začať s jeho realizáciou.


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  29. 10. 2021 o 18:17
781
8

Košice sa vracajú pod HU vplyv ⤵️


61784bbfd94ad
61784bbfde115


🛣🚗🚙 KOŠICE MAJÚ ODDNES DIAĽNIČNÉ PREPOJENIE S BRATISLAVOU 👏


Slávnostné otvorenie novej diaľnice spájajúcej metropolu východu prakticky s celým diaľničným systémom v západnej a južnej Európe sa konalo dnes. ☝️ Diaľnicu postavila maďarská obdoba NDS - Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt, ktorá v utorok predpoludním po vyše 3,5 roka výstavby dokončila a oficiálne spustila 🚦 nový 57-kilometrový úsek diaľnice M30 medzi Miškolcom a Tornyosnémeti v blízkosti našich hraníc.


✅ Dokončený úsek sa od hraničného prechodu v Milhosti plynule napája na našu rýchlocestu R4 až do košickej mestskej časti Šebastovce.


ℹ️ Viac informácií nájdete v tlačovej správe mesta: https://www.kosice.sk/clanok/kosice-maju-oddnes-dialnicne-prepojenie-s-bratislavou


Posledný príspevok od JankaS  ·  29. 10. 2021 o 17:38
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept