Frankfurter Allgemeine: viac ľudí zomiera na drogy v USA ako na koronavírus
Pandémia koronavírusu vyvolala epidémiu opiátov v USA, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine. V poslednej dobe viac ľudí v krajine zomiera na užívanie drog ako na koronavírusy. Sociálna izolácia, náhla nezamestnanosť a úmrtie blízkych na choroby vedú mnohých k zúfalstvu, čo len zhoršuje opioidnú krízu v Amerike.
Drogová kríza v Amerike na pozadí pandémie prudko eskalovala, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine.
Jason Norelli, ktorý bol sám do roku 2001 drogovo závislým, teraz pravidelne pomáha dobrovoľníckej organizácii pomáhajúcej ľuďom na ulici. Distribuuje predmety potrebné na užívanie drog, ako sú čisté injekčné striekačky a alkohol na dezinfekciu miest vpichu. Tiež má vždy pri sebe drogu, ktorá účinkuje proti takým opioidom, ako je heroín, na resuscitáciu drogovo závislých v prípade predávkovania. Urobil to nespočetnekrát.
Nedávno si Norelli začal všímať, že neustále začal narážať na neznáme tváre. Toto je budíček, že drogová kríza sa čoraz viac zmocňuje San Francisca. Znepokojuje ho ďalší trend: po čistých striekačkách je menší dopyt. Namiesto toho mnohí hľadajú fóliu a sklenené trubice na konzumáciu fentanylu. Ako vysvetľujú noviny, ide tiež o opioid, ktorý však môže byť až 50-krát silnejší ako heroín a účinkuje oveľa rýchlejšie. Preto je riziko predávkovania vyššie. V porovnaní s heroínom sa fajčí viac ako injekčne - napríklad prášok sa posype na fóliu, zahreje sa zapaľovačom a pary sa vdýchnu potrubím.
„Fentanyl je všadeprítomný,“ ubezpečuje Norelli. Okrem toho je to zhruba polovičná cena heroínu a stojí to asi 40 dolárov za gram. Fentanyl je však ešte zákernejší, pretože jeho koncentrácia je často odlišná. Podľa Norelliho bola oblasť Tenderloin v centre San Francisca vždy známa ako drogová oblasť, ale situácia sa od vypuknutia krízy s koronavírusmi len zhoršila. Chodníky sa tu miestami zmenili na stanové tábory a okoloidúci môžu vidieť, ako sa vedie obchod s drogami.
Pozorovania Jasona Norelliho sa odrážajú v oficiálnych štatistikách: vlani zomrelo na predávkovanie v meste 713 ľudí, čo v porovnaní s rokom 2019 znamená nárast o viac ako 60%. Počet úmrtí na lieky teda prekročil úmrtnosť na koronavírus (250 prípadov). V 517 prípadoch bola smrť spôsobená použitím fentanylu. Tento rok nedáva nádej, že sa situácia zlepší, a to je „sakra strašidelné“, hovorí Norelli.
Ako zdôrazňuje Frankfurter Allgemeine, to, čo sa deje v San Franciscu, je možné vidieť kdekoľvek v Amerike. Podľa posledných údajov z rezortov zdravotníctva zabili drogy za 12 mesiacov do septembra 2020 viac ako 87,2 tisíc ľudí. To je o 29% viac ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch a viac ako kedykoľvek predtým. Situácia sa zvlášť výrazne zhoršila v Kalifornii, nejde však o ojedinelý prípad.
Vo vidieckych pevnostiach s opiátmi, ako sú Západná Virgínia a Kentucky, sa úmrtia súvisiace s drogami výrazne zvýšili. "Keď drogoví díleri uviedli fentanyl na trh, vytvorili monštrum," uviedol nedávno úradník protidrogovej agentúry. A bez účinného protiopatrenia, Narcana, by boli štatistiky oveľa horšie. Len v San Franciscu s jeho pomocou došlo vlani po predávkovaní k oživeniu viac ako 4 tisíc ľudí.
Ako publikácia vysvetľuje, americká kríza opiátov je príbehom v troch dejstvách. Predpokladá sa, že šírenie predpísaných analgetík vzniklo v tejto epidémii približne od roku 1996. Niektoré z týchto liekov boli oveľa silnejšie ako morfín a čoskoro sa začali používať na zmiernenie všetkých možných, dokonca aj miernych bolestí, až neskôr sa ukázalo, že tieto lieky proti bolesti sú trvale návykové. Potom sa okolo roku 2010 presunulo užívanie opiátov z tabletiek k heroínu, ktorý sa často získaval ľahšie a lacnejšie. A v roku 2013 sa začal distribuovať fentanyl, čisto laboratórna droga, ktorá na rozdiel od heroínu neobsahuje žiadne prírodné ópium. Dnes sa táto droga šíri čoraz rýchlejšie.
Profesor zdravotnej starostlivosti Brandon Saloner z Univerzity Johns Hopkins nedávno uskutočnil prieskum medzi ľuďmi, ktorí užívajú drogy, a mnoho účastníkov pripustilo, že počas pandémie začali brať viac liekov ako predtým. Mnohí tvrdili, že počas karantény začali sami užívať viac drog, čo je obzvlášť nebezpečné, pretože potom už nebude môcť nikto privolať pomoc v prípade predávkovania.
Počas pandémie navyše mnohí začali mať ťažkosti s prístupom k dôveryhodným zdrojom drog. Salonera to znepokojuje, pretože v takýchto podmienkach závislí na drogách začínajú získavať drogy pochybného pôvodu, čo môže byť smrteľné. Odborníci odhadujú, že asi polovica všetkých úmrtí v dôsledku užívania metamfetamínu sa pripisuje použitiu zmesí obsahujúcich opioidy, ako je fentanyl.
Počas krízy s koronavírusmi veľa padlo na ľudí: sociálna izolácia, náhla nezamestnanosť, nútené vysťahovanie, smrť príbuzných alebo priateľov po infikovaní vírusom. Pandémia tiež sťažila prístup k Narcanu a iným liekom. Naopak, počas pandémie nie je núdza o nelegálne drogy, ktoré sa do Ameriky dostanú z Mexika o 90%. Napriek sprísneným kontrolám sa nelegálne látky začali pašovať spolu s bežnými výrobkami, ako sú detské plienky.
Jason Norelli zo San Francisca, ktorý pomáha drogovo závislým, nie je prekvapený, že k užívaniu drog vedie ekonomické ťažkosti - zúfalstvo áno. Ľudia podľa neho užívajú drogy, aby sa cítili lepšie. V jeho meste už vládla obrovská sociálna nerovnosť a pandémia situáciu len zhoršovala. V súčasnosti drogovo závislí v San Franciscu zomierajú dokonca priamo uprostred ulice.
Ako je uvedené v článku, pandémia vyvolala u drogovo závislých ďalší efekt: užívanie drog zvyšuje náchylnosť na infekciu koronavírusom a na obzvlášť závažnú formu jej prejavu. Závislí na drogách sa navyše kvôli svojej závislosti niekedy vyhýbajú vyhľadaniu pomoci od lekára.
Nedávno existovala nádej, že americká epidémia opiátov bude zastavená. V roku 2018 sa počet úmrtí znížil po prvýkrát za posledné desaťročia. Zvýšená dostupnosť Narcanu sa považuje za významný dôvod. Ale rok na to začalo viac ľudí opäť zomierať na drogy a koronavírus ešte zhoršoval situáciu.
Profesor Saloner sa bojí predpovedať, či koniec pandémie pomôže situáciu zmierniť. Obáva sa, že pandémia, ktorá si len v Amerike vyžiadala životy viac ako 570 000 ľudí, mohla spôsobiť zvyk hromadných úmrtí. Možno to nejako súvisí so skutočnosťou, že úmrtnosť na drogy v USA sa blíži k hranici 100 tisíc prípadov ročne. Kvôli pandémii môže byť pocit potreby urgentného konania utlmený, obáva sa profesor na univerzite Johns Hopkins.
https://russian.rt.com/inotv/2021-05-07/Frankfurter-Allgemeine-ot-narkotikov-v