Stávající světový měnový systém je odsouzen k zániku. Hmotnost světových měn roste mílovými kroky. Kombinovaná aktiva čtyř centrálních bank - amerického Federálního rezervního systému, ECB, Bank of Japan a Čínské lidové banky (PBOC) - byla ke konci ledna 2021 odhadována na 28,8 bilionů. dolarů. Ve srovnání s koncem ledna 2020 byl nárůst o 44%. To se nestalo celé desetiletí.
Na začátku roku 2007 činila celková aktiva těchto čtyř centrálních bank 5 bilionů. dolarů, za 14 let se zvýšily o 5,8krát! Tato gigantická nabídka peněz se používá k vytváření bublin na světových finančních trzích. Vytváří se klamný dojem, že neexistuje žádná inflace, protože ceny na komoditních trzích rostou pomalu nebo dokonce nerostou, ale to je jen iluze peněžního blahobytu. Dříve či později se finanční bubliny zhroutí a nadbytečná nabídka peněz se vrhne na komoditní trhy. Objeví se hyperinflace a rychlé znehodnocení měny.
Lze tvrdit, kdy k tomu dojde, ale politici a podnikatelé již připravují alternativní letiště, na která se mohou přesunout v případě kolapsu tradičních měn. Směrem takového pohybu je obnovení zlatého standardu a příprava digitálních měn, ale je tu ještě jeden směr. Toto je varianta jednotné světové měny. Rozhovor o ní probíhá už dlouho.
V roce 1944 navrhl vedoucí britské delegace John Keynes na mezinárodní konferenci v Bretton Woods vybudování poválečného měnového a finančního systému založeného na "bankéři" (v ruštině bankor) , nadnárodní měně, kterou by vydával International Clearing House, doplňování a následné nahrazování národních měn. Pak Keynesův návrh nebyl přijat. Světový měnový a finanční systém se začal budovat na základě standardu zlatého dolaru (to byl návrh americké delegace).
Od konference v Bretton Woods uplynulo čtvrt století a Keynesův návrh se najednou začal rýsovat. Mám na mysli otázku Mezinárodního měnového fondu před více než půl stoletím stranou takzvaných zvláštních práv čerpání (SDR)... V ruské literatuře je tato konvenční jednotka často označována zkratkou SDR. Byla skutečně podmíněná, protože existovala pouze v bezhotovostní formě. A co je nejdůležitější, nebyly to univerzální peníze. SDR bylo prezentováno jako rezervní měna, kterou mohou členské země MMF použít k vytváření svých mezinárodních rezerv (kromě zlata a amerického dolaru), jakož i k plnění závazků měnových orgánů jedné země vůči měnovým orgánům jiné země . Peněžní jednotku SDR však nemohly soukromé společnosti a banky použít pro operace na komoditních a finančních trzích, a navíc nebyla k dispozici jednotlivcům.
Členské země MWF podepsaly dohodu SDR počátkem roku 1969 a v polovině roku 1969 vstoupila v platnost. Vydávání SDR začalo 1. ledna 1970 a trvalo tři roky (první distribuce SDR). 1970-1972 Bylo vydáno 9,3 miliardy SDR jednotek, které se poté rovnaly americkému dolaru (1 SDR = 1 americký dolar) a obsah zlata v nové jednotce byl stanoven na základě podílu 1 trojské unce kovu = 35 SDR. V rámci stanovené částky MWF rozdělil SDR mezi země účastnící se dohody v poměru k jejich kvótám v kapitálu fondu. Z jmenovaného objemu vydaných SDR (9,3 miliardy jednotek) bylo téměř 7 miliard rozděleno mezi ekonomicky vyspělé země. 12 rozvojových zemí vyvážejících ropu obdrželo o něco méně než 400 milionů. Zbývajících 100 rozvojových zemí získalo méně než 2 miliardy jednotek.
Mám pocit, že otázka SDR vedená Mezinárodním měnovým fondem před půl stoletím byla zkušebním balónem. Byla testována jedna z možností nahrazení standardu zlato-dolar . Měna SDR se však takovou náhražkou nestala. Jamajská konference v roce 1976 oznámila přechod na papírový dolar.
Emise SDR byla obnovena v roce 1979 a trvala tři roky (druhá distribuce SDR - 4 miliardy ročně). Výsledkem bylo, že celková částka SDR vydaná od začátku roku 1970 do konce roku 1981 činila 21,4 miliardy jednotek, které byly rozděleny mezi 143 členských zemí fondu. Na konci roku 1981 činila tato částka 5,5% všech světových devizových rezerv bez zlata. Ekonomicky rozvinuté země zároveň obdržely více než 2/3 z celkového množství distribuovaných SDR, včetně USA - 23%, což je stejně jako 100 rozvojových zemí.
Pravděpodobně emise SDR v letech 1979-1981. (druhá distribuce) byla provedena jako pojístka. Faktem je, že uvedení amerického dolaru na podstavec jediné světové měny byla velmi obtížná operace. Někdy hrozilo, že se dolar zhroutí, a všechna rozhodnutí jamajské konference vyprchají. Například v lednu 1980 cena zlata dosáhla 850 $ za trojskou unci. Zlato, které nechtělo opustit svět peněz, bylo připraveno zničit dolar jako konkurenta.
Nakonec však dolar zaujal své zamýšlené místo a v otázce SDR došlo k dlouhé pauze. Trvalo to do 28. srpna 2009, kdy Fond provedl třetí, jednorázovou distribuci SDR ve výši 161,2 miliardy jednotek. Za jeden den se celková hmotnost SDR zvýšila téměř osmkrát! O něco později (9. září 2009) byla provedena další, čtvrtá distribuce, stejná jednorázová, ve výši 21,5 miliardy SDR. Výsledkem bylo, že celkový objem vydané měny SDR činil 204,1 miliardy jednotek.
Rozsah a naléhavost třetí a čtvrté distribuce SDR lze vysvětlit skutečností, že hrozilo, že by se finanční krize vyvinula do globální měnové krize. Vydávání SDR bylo významnou bezpečnostní sítí pro země, kterým docházely devizové rezervy.
Je to dvanáctý rok od posledního vydání SDR MWF. Dnes je situace v měnovém a finančním světě horší než během finanční krize v letech 2008–2009. Každý čeká na pátou distribuci SDR.
- února zveřejnil The Daily Reckoning článek s názvem The Great Reset Is Here . Přispěvatel Jim Rickards je ekonom, právník a výkonný ředitel marketingových informací společnosti Omnis, Inc. Byl nejlepším vládním vyjednavačem v době záchrany hedgeového giganta Long Term Capital Management v roce 1998. Autor knihy Cesta ke zkáze: Tajný plán globálních elit pro další finanční krizi , publikovaný v roce 2016.
Většina Rickardsova článku je věnována SDR. Podle autora se MWF po roce 2009 nadále připravoval na širší využívání této nadnárodní měny. Kromě měnových orgánů soukromých společností a bank byly projednávány různé možnosti přiznání použití SDR. Rickards píše: „Dne 1. 7. 2011 vydal MMF hlavní plán nahrazení dolarů SDR. Zahrnovalo vytvoření trhu dluhopisů SDR, dealery SDR a pomocné mechanismy, jako jsou REPO transakce, deriváty, vypořádací a clearingové kanály, jakož i celý aparát trhu likvidních dluhopisů “.
V tomto okamžiku byl Dominique Strauss-Kahn výkonným ředitelem MWF . A čtyři měsíce poté, co se objevil výše uvedený plán, v květnu 2011 ztratil Strauss-Kahn své místo. To není překvapující: plán byl pro americký dolar extrémně nebezpečný. Vydání SDR nemělo sloužit jako doplněk dolarů, ale jako jejich náhrada. Majitelé tiskařského lisu Fedu jednali se Strauss-Kahnem.
Nyní však mnoho finančníků a politiků stále častěji hovoří o potřebě najít náhradu za americký dolar. V srpnu 2019 to tedy řekl guvernér Bank of England Mark Carney na setkání vedoucích centrálních bank v Jackson Hole (USA). Myslím, že jeho prohlášení nadchlo ty příznivce reforem, kteří sázejí na SDR.
Jim Rickards píše, že právě SDR jsou nejlepší alternativou k americkému dolaru: „SDR mohou být vydávány ve velkém množství pro členy MWF a v budoucnu použity pro vybraný seznam nejdůležitějších transakcí na světě, včetně zůstatku výpočty plateb, ceny ropy a finanční účty největších světových společností, jako jsou Exxon Mobil, Toyota a Royal Dutch Shell “.
Rickards má přístup k uzavřeným zdrojům a zprávám o plánech MWF vydávat SDR, které nebyly nikde inzerovány: „MWF plánuje vydat nová SDR za 500 miliard dolarů, ačkoli někteří demokratičtí senátoři lobují za vydání SDR za 2 biliony dolarů. dolarů a více. Což je téměř desetinásobek počtu SDR vydaných v roce 2009 a povede dlouhou cestou ke zvýšení likvidity SDR a podpoře globalistické agendy, která nahradí americký dolar SDR jako vedoucí rezervní aktivum . “
Rickards spojuje plány na rozšiřování emisí a oblasti využití SDR s plánem Velkého resetu . Podle jeho názoru bude tato měna z velké části odstraněna z kontroly národních států a jejím cílem bude mimo jiné dekarbonizace světové ekonomiky: „V příštích několika letech uvidíme uvolnění SDR pro mezinárodní organizace, jako je OSN a Světová banka, které budou použity na infrastrukturu pro změnu klimatu a další oblíbené projekty elit bez dohledu demokraticky zvoleného orgánu. “
https://www.fondsk.ru/news/2021/03/15/edinaya-mirovaja-valuta-i-velikaya-perezagruzka-53145.html
Na téma rezervní měny SDR jsem narazil na telegramu, ve kterém odkazovali na tento článek v aj.
Behind Closed Doors the U.S. Is Quietly Backing a Replacement Global Currency
https://entrepreneurshandbook.co/behind-closed-doors-the-u-s-is-quietly-backing-a-replacement-global-currency-77048f2c1eb6
Na telegramu najdete překlad tohoto článku do ruštiny:
https://t.me/s/MIrvMomente
Potom jsem vyhledal v ruském internetu ten článek Katasonova a pochopil, že věc je reálná. Protože o této připravované rezervní měně slyším poprvé, uvital bych především vaše názory, co si o tom myslíte?