Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

388
1
Yori zverejnil(a) 27. 3. 2022 o 20:48
Mimo kategórií
Y

Silne zemetreseni zatraslo severem Ekvadoru
O sile 6.0 vcera vecer mistniho casu, 18 km od pobrezi provincie Esmeralda v hloubce 13 km, sdeluje geologicky institut zeme.
Varovani pred cunami nebylo, byly poskozeny domy a vypadl proud. Prislo jeste nekolik dalsich otresu.
Cele zapadni pobrezi americkeho kontinentu lezi na pacifickem Ohnivem kruhu. zde


Y
Posledný príspevok od vito  ·  27. 3. 2022 o 21:56
582
0

Dřevěná postava pochází z mezolitu - střední doby kamenné - a ukázala se být nejstarší dochovanou sochou člověka.
Mezinárodní tým badatelů za účasti ruských vědců radiokarbonově datoval modlu Velkého Šigira, která je uložena ve Sverdlovském vlastivědném muzeu v Jekatěrinburgu a původně byla vysoká přes pět metrů.
Datování ukázalo, že byla vytvořena před 11 600 lety - dříve než jakákoli jiná velká socha známá lidstvu. Modla byla vytvořena tisíce let předtím, než se sladkovodní jezero na místě Černého moře spojilo s povodím Atlantského oceánu a stalo se slaným.
Dřívější datování modly podcenilo její starobylost. Již dříve se vědci, kteří zkoumali stáří artefaktu, pokusili postavit náměstka ruského ministra kultury před soud podle článku 243 ruského trestního zákoníku. Příslušný vědecký článek byl publikován v časopise Antiquity.
Velká šigirská modla byla nalezena v 19. století v uralských rašeliništích. Majitel pozemku, hrabě Alexej Alexandrovič Stenbock-Fermora, daroval modlu Uralské společnosti milovníků přírodních věd (nyní Sverdlovské muzeum regionálních studií) a v té době byla vyřezávaná socha vysoká 5,3 metru.
Cely clanek vcetne obrazku je zde


Y
305
0
Yori zverejnil(a) 27. 3. 2022 o 15:50
Zahraničná politika
Y

Tucty vrazd v El Salvadoru - nouzovy stav
Po desítkách vražd během 24 hodin v Salvadoru vyzval prezident Nayib Bukele parlament k vyhlášení výjimečného stavu. Do včerejšího večera policie v této středoamerické zemi zaznamenala 62 vražd během jediného dne. Policie a armáda zahájily operaci proti zločineckým gangům, které jsou z těchto činů obviňovány.
Několik vůdců gangu bylo zatčeno a obviněno z "odpovědnosti za vraždy zaznamenané v posledních několika hodinách", uvedla policie. "V této válce proti gangům nepolevíme a nedáme pokoj, dokud nebudou zločinci zodpovědní za tyto činy dopadeni a postaveni před soud," napsala policie na Twitteru.
"Od včerejška jsme svědky opětovného nárůstu počtu vražd, proti čemuž se tak usilovně snažíme bojovat. Zatímco bojujeme proti zločincům v ulicích, snažíme se zjistit, co se děje a kdo za tím vším stojí a financuje to," řekl prezident Bukele.
Desitky tisic clenu band
Odhadem 70 ooo, ze kterych sedi asi 17 000 ve vezeni. Tato stredoamericka zeme ma nejvyssi pocet vrazd na svete.
V roce 2021 bylo zaznamenano 1.140 vrazd – 18 na 100.000 obyvatel. zde


Y
139
0

Šéf společnosti Tesla Elon Musk zvažuje založení nové platformy sociálních médií. "Vážně o tom přemýšlím," napsal dnes miliardář na Twitteru.
Jeden z uživatelů, kterému Musk odpověděl, chtěl vědět, zda by neuvažoval o vytvoření platformy sociálních médií, která by byla tvořena algoritmem s otevřeným zdrojovým kódem, který by upřednostňoval svobodu projevu a zároveň minimalizoval propagandu.
Musk, který sám tráví na Twitteru hodně času a sleduje ho více než 79 milionů uživatelů, se v poslední době k této sociální síti vyjadřuje kriticky. Společnost podkopává demokracii tím, že nedodržuje zásady svobody projevu. Cely clanek zde


Y
248
0
Yori zverejnil(a) 27. 3. 2022 o 15:01
Zahraničná politika
Y

Parlamentní volby na Maltě jasně vyhrála vládnoucí Socialisticka strana
V parlamentních volbách na Maltě zvítězila vládnoucí Labouristická strana. Premiér Robert Abela dnes v televizním rozhovoru hovořil o "jasné" většině poté, co první výsledky sčítání hlasů ukázaly, že sociální demokraté mají náskok před konzervativní nacionalistickou stranou. K vítězství Abele poblahopřál hlavní kandidát strany Bernard Grech. Oficiální výsledky se očekávají až zítra.
Sociální demokraté jsou ve vládě na středomořském ostrově od roku 2013. Jedná se o první Abelův volební úspěch. V čele vlády stanul v lednu 2020 poté, co Joseph Muscat odstoupil kvůli korupčnímu skandálu a obvinění z podílu na vraždě novinářky Daphne Caruanové Galiziové.
Volební účast byla 85,5 procenta. To, co by v mnoha evropských zemích bylo velkým úspěchem, však pro Maltu znamená nejnižší volební účast v historii od získání nezávislosti v roce 1964. zde


Y
3.1k
22

O čem se mlčí
https://www.ocemsemlci.cz/
Stanislav Novotný představuje pořad O čem se mlčí


O čem se mlčí


Ivan Vyskočil
Stanislav Novotný se ptá Ivana Vyskočila jak definovat skupinu, jež vědomě či nevědomě prosazuje často národu
nepřátelskou cizí agendu
https://www.youtube.com/watch?v=z5Z3_QAHlq4


Jak definovat skupinu, jež vědomě či nevědomě prosazuje často národu nepřátelskou cizí agendu? Přitom mezi svými živí pocit nadřazenosti zbytku společnosti a přisvojuje si právo k moralizování ostatních. A protože pražská kavárna sestává kromě aktivistů ze zištných neziskovek a z vybraných novinářů také z domnělých i skutečných umělců nebo intelektuálů, pozval jsem si do studia divadelního a filmového herce, dramatika a publicistu Ivana vyskočila, jenž mentalitu mnoha těchto osob a osůbek dobře zná.


Ivane, proč se pražská kavárna tak rozjasnila? Vy ty lidi velmi dobře znáte, s kterými jste dlouho, nějakým způsobem pobýval a znáte jejich mentalitu. Velmi by mne zajímalo, co si oni ve skutečnosti myslí? Co očekávají od změn, které přinášejí politické slepence, kdy jednotlivé strany působily velmi nepřesvědčivě, ale pak se dají dohromady a říkají, že něco změní?


Ivan Vyskočil (herec, zakladatel Herecké asociace)
Pražská kavárna shrnuje spoustu lidí, kteří jsou intelektuálové, herci, někteří zpěváci a tak podobně. Já jsem se především stýkal nebo se stýkám s herci. U herců je to zvláštní, protože herectví je strašně závislé povolání. Oni jsou závislí na tom, kdo jim dává práci. Po svých článcích mám mnoho ohlasů v tom, že kolegové volají a říkají "Ivane, já s tebou souhlasím, každé slovo podepisuju, ale já to nemůžu říct, já bych s nimi nevydržel.". To je jedna skupina. Pak je druhá skupina, kteří jsou... prostě nadávat na Zemana, na Babiše, ono se to nosí, takže oni v tom jedou. A pak je další skupina, která, jakoby nostalgicky vzpomíná na tu dobu, kdy oni byli hlasem národa. To jsou ti, co chodí mluvit na Milión chvilek, protože to je opojné, 200 000 lidí a on řekne "Zeman" a všichni plácají.
V životě, v divadle, tolik diváků neměli.


Pak jsou takoví, a to už je opravdu daleko za hranou, hutkové, co skládají písničky, jako že by pan prezident měl umřít, a textař Dědeček, že "by si smrt umazala kosu". To je už něco naprosto nechutného. Říkám, že každá hospodská odrhovačka "já ti ho tam našroubuju" je daleko lepší než tyto Hutkovy výmysly. Ta je totiž přímočaře vulgární, sprostá, ale tohle je zlé. A to nemá být! . . .


Posledný príspevok od dasa  ·  27. 3. 2022 o 14:57
341
2

https://www.youtube.com/watch?v=ikUdySBDJsM


V sobotu rano zacala byt sopka Taal aktivni, zacala vypoustet kour a plyny do vysky 1,5 km
Evakuace obyvatel z blizkych domu.
Ohniva hora je vzdalena 66 km od Manily a nachazi se v jezere Taal rekreacniho a turistickeho mista Tagaytay.
Varovani bylo zvyseno ze stupne 2 na stupen 3.
Taal je druha nejaktivnejsi sopka po sopce Mayon na Filipinach .
Filipiny lezi na geologicky nejaktivnejsim "Ohnivem kruhu" planety Zeme. zde a zde .


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  26. 3. 2022 o 15:53
415
1

Objekt byl vzat pod kontrolu podvodni obranou, hlasi ministerstvo obrany Turecka.
Rumunské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že v teritoriálních vodách země bude operovat minolovka, která bude hledat a případně nacházet ukrajinské miny.
Bulharské úřady rovněž slíbily, že zabezpečí námořní hranice země proti ukrajinským driftujícím minám, které byly položeny na přístupech k ukrajinským přístavům.
Ruská Federální bezpečnostní služba prohlásila, že ukrajinské námořnictvo nastražilo asi 420 min na přístupech k přístavům Oděsa, Očakov, Černomorsk a Južnyj. Jedná se o kotevní miny a kotevní říční miny, které se vyrabely v první polovině 20. století. zde a zde


Y
Posledný príspevok od Yori  ·  26. 3. 2022 o 14:49
829
3
Štefan f. zverejnil(a) 26. 3. 2022 o 12:49
Mimo kategórií

Zdravím všetkých.
Na nete som zaznamenal názor o usporiadaní Ukrajini po vojne s Ruskom. A niekto navrhol ako usporiadať Ukrajinu a navrhuje vytvoriť Novú Halíč ktorá zahŕňa aj východné slovensko. Dúfam že to je len niekoho fikcia a že to nebude skutočnosť. Pripájam aj linky


https://www.dnes24.sk/svet-o-slovensku-zbytocny-stat-ktory-treba-rozdelit-medzi-cechov-a-madarov-412970


ďalší link.


https://hnonline.sk/svet/24400788-novy-stat-by-pohltil-vychod-slovenska-ruska-propaganda-deli-europu-po-vojne


Aký máte názor? Ďakujem


Posledný príspevok od Štefan f.  ·  26. 3. 2022 o 14:19
1.5k
8

Před chvilkou jsem znovu zkouknul celé toto video:
https://odysee.com/@resetheus:5/mikroby_vyvraceji_koronu:7@resetheus:5/mikroby_vyvraceji_koronu:7
(odkaz možná nebude fungovat ani do zkopírování do adresové řádky; tom případě klikněte na tento odkaz
https://odysee.com/ a do vyhledávacího políčka napište MIKROBI VYVRACEJÍ KORONU)
Souhrn v něm uvedených faktů a souvislostí mi připadá ucelený, bez "slepých míst". Jaký na to máte názor?

Video je sice vyčerpávající, o elektronovém mikroskopu se tam zmiňují, nicméně se domnívám, že patřičně nezdůraznili následující skutečnost: Pasteur na konci 19. století "předpověděl" existenci viru jako neviditelného původce některých nemocí. A od té doby vesele probíhalo formování medicíny (resp. teorie nemocí), jak ji známe dnes. Přitom elektronový mikroskop, kterým lze částice, označované jako viry, spatřit, byl zkonstruován až v roce 1931
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronov%C3%BD_mikroskop
, přičemž první tzv. virus byl pozorován a zadokumentován v r. 1938
http://lem.paru.cas.cz/m/uploaded_images/2016/08/elektonova_mikroskopie_ve_virologii.pdf


V této souvislosti je také velmi zajímavý fakt, že výstavbu Státního zdravotního ústavu v Praze ve 20-tých letech minulého století financovala Rockefellerova nadace. Je to uvedeno v tomto oficiálním dokumentu, který ale teď nejde otevřít:
http://www.szu.cz/uploads/LB/HISTORIE_SZU.pdf
Je to zhruba na páté-šesté stránce. Kdyby potíže s otevření trvaly, tak to sem mohu zkopírovat, mám to uložené.


Posledný príspevok od Michaela1  ·  26. 3. 2022 o 12:25
1.7k
5

Začnu tím , co Nás v této chvíli tlačí nejvíce . Zatahování Našich národů do předem nesmyslné války , vyvolané a podporované západním korporátním fašismem a záměrně řízená likvidace Našich národů , pomocí všech šesti priorit řízení .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hlad-chaos-konec-Vedi-to-Expert-o-atomovkach-Jsme-na-tom-zle-696688


Posledný príspevok od Putinovec  ·  26. 3. 2022 o 07:45
719
2

Tchaj-wanem otřáslo silné zemětřesení
Ostrovem otřáslo zemětřesení o síle 6,9 stupně s epicentrem u východního pobřeží.


Východním pobřežím Tchaj-wanu otřáslo ve středu v časných ranních hodinách místního času silné zemětřesení. Otřesy, jejichž síla se odhaduje na 6,9 nebo 7,0 stupně, byly zaznamenány v hloubce 10 kilometrů pod Filipínským mořem, asi 63 kilometrů jižně od města Hualien.


Podle americké geologické služby (USGS) byl otřes zaznamenán 23. března v 1:41 hodin na 23,4 stupně severní šířky a 121,6 stupně východní délky. To jej řadí těsně k východnímu pobřeží Tchaj-wanu, přičemž nejbližším velkým městem je Hualien s více než 300 000 obyvateli.


Tchajpejské úřady vyslaly obyvatelstvu nouzovou zprávu, aby "zachovalo klid a vyhledalo úkryt v okolí".


Americké úřady uvedly, že západnímu pobřeží, Britské Kolumbii ani Aljašce nebezpečí tsunami nehrozí.


Tchaj-wan je ostrov u pobřeží Číny, na němž od roku 1949 de facto vládnou nacionalisté, kteří po prohrané občanské válce uprchli z pevniny. Vláda v Pekingu považuje ostrov za součást svrchovaného čínského území a usiluje o jeho opětovné připojení. V posledních měsících panuje vysoké napětí kvůli zvýšené vojenské podpoře vlády v Tchaj-peji ze strany USA.


https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4482240


Posledný príspevok od dusan  ·  26. 3. 2022 o 05:56
2.2k
10

Toto stoji za pozornost a hlbsi rozbor.


Posvadobná oslava s kamarátmi sa pre ukrajinsko-maďarských novomanželov žijúcich vo Veľkej Británii zmenila na horor. Nevedomky zapálili oheň v lese na zakopanej munícii z 1. svetovej vojny. Nastal výbuch a zomreli dvaja ľudia.


Predpokladá sa, že bomba pochádzala z 1. svetovej vojny, konkrétne z Brusilovskej ofenzívy v roku 1916...


https://www.tvnoviny.sk/zahranicne/2041870_hororova-svadobna-cesta-mladomanzelia-zalozili-taborak-nad-municiou-z-vojny-zomreli-dvaja-ludia


Posledný príspevok od Zora  ·  25. 3. 2022 o 19:05
10.4k
89

[Nový]
Bývalý hráč NHL podporuje kanadské truckery
27.1.22


Kanada:
Theo Fleury v rozhovoru na Fox News: "V Kanadě probíhá jedna z největších revolucí. Právě teď je tu 50 000 řidičů kamionů a 1,4 milionů lidí, kteří míří do parlamentu v Ottawě a chystají se tam zůstat dokud Trudeau neodstoupí nebo nám nedají zpět všechny naše svobody a práva.
Zdroj: https://bezpressu.news/videa/byvaly-hrac-nhl-podporuje-kanad...
Klasifikace: politika,ekonomika,zdravi Zprávu vložil/a Mika
moderator: temu premenuvavam, kedze sa z tohto protestu stala globalna zalezitost.

Posledný príspevok od constanze  ·  25. 3. 2022 o 12:31
2.1k
11

Putin pripravuje grandióznu reformu


623b1cf9e124c


Budúci historici pravdepodobne označia rok 2021 za rok začiatku tektonických zmien v ekonomike postsovietskeho Ruska. Svedčia o tom viaceré zaujímavé udalosti.


Udalosť prvá


Vladimir Putin 27. januára 2021 na stretnutí „Svetového ekonomického fóra“ v Davose po prvý raz oznámil, že kapitalizmus založený na úveroch už nefunguje a ani jeho spojenie s digitálnymi technológiami situáciu nezachráni. Potom sa vyjadril k dôležitosti plnenia sociálnych záväzkov štátu voči obyvateľstvu — zabezpečiť ľuďom bývanie, prácu, bezplatné lieky, bezplatné vzdelanie a pod. Dištancoval sa od globalistov a liberálov a slušne požiadal Západ, aby nezasahoval do záležitostí Ruska. Pohrozil jadrovým obuškom, aby to bolo presvedčivejšie a vypol kameru.


Udalosť druhá


Koncom apríla — začiatkom mája vyšla veľmi nezvyčajná kniha pre súčasné Rusko — „Kryštál rastu. K ruskému ekonomickému zázraku“ od Alexandra Galušku, exministra pre rozvoj Ďalekého východu a teraz tajomníka Občianskej komory Ruskej federácie a predsedu Koordinačnej rady Občianskej komory Ruskej federácie pre národné projekty a ochranu ľudí.


Táto kniha je neobvyklá predovšetkým tým, že je podrobným rozborom príčin fenomenálneho rastu plánovaného hospodárstva v ZSSR v období rokov 1929 až 1955. V stalinskom období! STALINSKOM! Za vlády človeka, o ktorom naši školáci ani za posledných 30 rokov, ani dávno predtým nepočuli nič dobré. Muža, na ktorého ruské predajné prozápadné médiá neúnavne hádzali blato, operujúc falošnými faktami. Široká verejnosť (najmä mladí ľudia) sa po prvýkrát dozvedela o existencii najväčších ekonomických výdobytkov v stalinskej epoche.


Ďalšia črta knihy je spojená s osobnosťou samotného Alexandra Galušku. Zdalo by sa, prečo absolútne systémový človek, ktorý v kapitalistickom Rusku dosiahol významné kariérne úspechy, zrazu napísal knihu, ktorá už svojou existenciou môže značnej časti mocenskej elity spôsobiť strašnú bolesť hlavy a nervový tik — liberálnej časti. Pred desiatimi rokmi by bol autor za takú drzosť označený za marginála a už by ho nepozývali do „slušnej“ spoločnosti. A vysokého postu by bol okamžite zbavený, nájduc vhodný dôvod.


Niekoľko ďalších zaujímavých bodov:


Ihneď po vydaní knihy, akoby na objednávku, začala byť propagovaná vo všetkých mediálnych zdrojoch krajiny v „priemyselnom“ meradle, počnúc Prvým kanálom a končiac internetovými blogermi.


Táto kniha rozhodne nie je komerčný projekt — jej elektronická verzia je distribuovaná na oficiálnej stránke úplne zadarmo!


Za veľmi krátke obdobie existencie sa jej podarilo získať čestné osvedčenie od Občianskej komory Ruskej federácie a veľa pozitívnej spätnej väzby od najvýznamnejších verejných a politických osobností v Rusku.


Oficiálne sa uvádza, že kniha bola vydaná za asistencie štátnej korporácie „Rostech“, Občianskej komory Ruskej federácie a Ruskej geografickej spoločnosti (ktorej prezidentom je, ako je známe, minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu a predsedom správnej rady je osobne prezident Vladimir Putin).


Špeciálne pre napísanie tejto knihy boli dokonca odtajnené niektoré archívne dokumenty!


Samozrejme, kniha sa skutočne ukázala ako veľmi prepracovaná, ale úroveň prípravy materiálu, rozsiahla PR kampaň a vysoká podpora nekomerčného projektu vedú k určitým myšlienkam: „Toto nie je náhoda!“


Udalosť tretia


Putin 21. októbra na stretnutí Valdajského klubu predniesol dlhý prejav, v ktorom opäť zopakoval svoju davoskú tézu o zániku kapitalizmu, no teraz z textu vyškrtol výraz „založeného na úvere“:


„Existujúci model kapitalizmu, ktorý je dnes základom sociálnej štruktúry vo veľkej väčšine krajín, sa vyčerpal.“


Udalosť štvrtá


V. Mišustin podpísal 22. októbra mimoriadne kuriózne vládne nariadenie číslo 2998-r „O strategickom smerovaní v oblasti digitálnej transformácie verejnej správy“, kde je okrem iného čierne na bielom napísané, že sa plánuje vytvorenie systému, ktorý bude založený na dynamickom modeli vstupno-výstupnej rovnováhy. Tento model bol totiž základným kameňom doktríny centrálneho plánovania, ktorá existovala v ZSSR.


Prepojením týchto štyroch udalostí si dovolíme tvrdiť, že Rusko pripravuje grandióznu zmenu celého ekonomického systému – rozsiahlu ekonomickú reformu.


Zaoberajú sa teraz odborníci niektorého vedecko-výskumného ústavu výpočtami budúceho plánovaného digitálneho riadiaceho systému? Mišustinov príkaz ukazuje, že áno, práca sa začala.


A vydanie knihy „Kryštál rastu. K ruskému ekonomickému zázraku“ a humbuk okolo toho nepochybne majú za cieľ pripraviť verejnú mienku na prijatie nového štátneho ekonomického kurzu v budúcnosti. Ako blízko je táto budúcnosť, to si každý môže domyslieť. Tempo udalostí je však povzbudzujúce.


Ostáva už len zaželať veľa šťastia prezidentovi a všetkým, ktorí na tom pracujú!


Autor Divannyj Politikan
Prevzaté zo stránky: sk.news-front.info


Posledný príspevok od Feri Ecte  ·  25. 3. 2022 o 11:13
1.1k
4

Svycarsko zostruje sankce proti Rusku a Belorusku.
Turisticke- a financni sankce budou rozsireny na 197 osob a 9 ruskych organizaci, rika dnes ministerstvo hospodarstvi.
Sankcni listina odpovida plne te Evropske unie.
Take budou zostrena opatreni proti Belorusku.
Bude zakazan vyvoz civilniho i vojensky pouzitelneho zbozi nezavisle na ucelu konecneho pouziti nebo konecnem spotrebiteli.
Zpřísní se také zákazy dovozu a finanční sankce vůči Bělorusku. zde


Y
Posledný príspevok od hael  ·  25. 3. 2022 o 09:09
4.9k
32

Počet zajatých ukrajinských vojáků se již pohybuje v tisících a v posledních dnech jsou zvláště časté případy kapitulace, dezerce a odmítnutí plnit rozkazy. Morálka ozbrojených sil Ukrajiny v některých úsecích fronty rychle klesá. Kyjev se to snaží kompenzovat terorem Národních praporů, bezuzdnou propagandou a prací „svidomových“ komisařů ve vojenských jednotkách.


Nyní je úroveň dezerce a kapitulace velmi vysoká u těch ukrajinských brigád, které jako se jako první setkaly s ofenzivou Ozbrojených sil Ruské federace, DLR a LPR. Především je to 53. samostatná motostřelecká brigáda (OMBR), jejíž denacifikace byla oficiálně oznámena v Doněcku. Brigáda, která ztratila kontakt s velením po ústupu z Volnovachy, se začala valit zpět do stepi na sever a utrpěla těžké ztráty. V důsledku toho se vojáci 53. brigády začali vzdávat ve skupinách po 10 lidech, zejména poté, co zemřeli nebo uprchli „komisaři svidomých“ a velitelé.


Faktem je, že ozbrojené síly Ukrajiny byly za poslední rok ideologicky přeformátovány, téměř v každé četě na základě rotací byli začlenění „ideologičtí“, jsou to také „svidomští“ důstojníci nebo rotmistři z řad bývalých příslušníků Národního praporu, rodáků ze západní Ukrajiny, nebo prostě velmi ideologicky motivovaní jedincie. Pokud dříve mohlo být složení některých brigád nebo praporů homogenního původu (z jednoho regionu Ukrajiny), nyní již takové jednotky prakticky nezůstaly a ideologická příprava byla sledována zejména na úrovni zvláštních rozkazů generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.


Jeden z těch vojáků 53. brigády, kteří se vzdali, Alexander svůj čin vysvětlil takto: „Nejdříve přišlo předvolání na neodkladnou službu (služba odvodu). Šel jsem urgentně, pak mi nabídli přestup na smlouvu k 53. brigádě. Slíbili, že budu sedět na PPD (místo trvalého nasazení) v Severodoněcku, tedy doma, a chodit tam, jako do práce... Udělal jsem si kurz mladého bojovníka, poté mě naložil do vlaku a přivezli sem do Novognatovky, kde jsem se spolu se zbytkem vzdal . Domorodci ze Severodoněcku neměli chuť hájit ideály Kyjeva a "svidomých".


Morální a psychologický stav je také na nule u těch jednotek, které ztratí kontakt s velením a jsou odříznuty od zásobování. Jeden z vězňů z 58. brigády (Sumy) řekl, že měli dva tanky, z nichž jeden nestartoval a druhý nestřílel, tak byly okamžitě vyřazeni. Poté se rozhodli vzdát.


Byly případy, kdy se vojenský personál ze zdánlivě dobře vycvičených a ideologicky indoktrinovaných jednotek vzdal do zajatí poté, co jim byl odepřen dovoz zbraní. Zejména granátomety NLAW masivně selhávaly. Po dvou po sobě jdoucích neúspěších NLAW se například četa námořní pěchoty na předměstí Mariupolu vzdala.


Samostatnou kategorií jsou profesionálové, kteří se vzdávají, protože si uvědomují, že odpor je zbytečný a nestojí za to. Někteří důstojníci vedoucí své čety k ruským kontrolním stanovištím vysvětlují své jednání jako neochotu ublížit civilistům poté, co dostali rozkaz zaujmout pozice v hustě obydlených oblastech.


Takové případy se staly zvláště časté na předměstí Kyjeva mezi vojenským personálem 14. Samostatné mechanizované brigády, která ve skutečnosti tvoří posádku hlavního města. V Kyjevské oblasti ve vesnici Nikolaevka se v plném obsazení vzdalo takzvané zakopané, tedy podzemní velitelské stanoviště Ozbrojených sil Ukrajiny. Z 61 ukrajinských vojáků, kteří se vzdali, je polovina vyšších důstojníků. Tento případ také svědčí o tom, že vyšší důstojníci, kteří opakovaně prošli recertifikací na loajalitu Ukrajině a ideálům "svidomých", se vzdali. Dříve, přibližně ve stejné oblasti, po dosažení ruského kontrolního stanoviště vzdala rota 14. samostatné mechanizované brigády pod vedením majora.


A major 14. brigády Ivan Sobolev, který vedl svou četu k ruskému kontrolnímu stanovišti, vysvětloval své chování mimo jiné neochotou obětovat životy mobilizovaných vojáků za „fašistický režim Kyjeva“. Příznačný je i příběh Hadího ostrova, který se již dostal do antologie neúspěchů prezidenta Zelenského.


S postupem ruských jednotek přibývá těch, kteří se vzdávají, ale zároveň se mění i „kvalita“ zajatců a dezertérů. Mezi nimi roste počet těch, kteří odmítají ozbrojený odpor, nikoli z vynucených důvodů (obklíčení, ztráty, nedostatek komunikace, nepořádek atd.), ale z důvodů ideologických. Stále více zajatců vysvětluje své chování neochotou bojovat za Zelenského, nenávistí k Národním praporům a fašistům.
Faktem je, že střet v každodenním životě s představiteli západoukrajinských a neonacistických ideologií (někdy jde o jedno a totéž) mnohé vystřízliví. Mnoho Ukrajinců z centrálních oblastí a dokonce i města Kyjeva se s ideologií svidomomosti mohlo setkat pouze ve formě propagandy nebo v její mírné formě na dálku. Blízký kontakt s jeho nositeli z řad národních praporů a komisařů "svidomých" vede k rychlému přehodnocení hodnot.


Totéž mimochodem platí pro civilní činitele na osvobozených územích jak DLR, tak LLR a v Chersonské, Záporožské, Charkovské, Sumské, Černihovské a Kyjevské oblasti. Všichni si rychle vzpomněli na ruský jazyk, nadávají na Banderu a Zelenského. Problémem jsou pouze agenti SBU.


Jsou známy jen ojedinělé případy, kdy místní gubernátoři nebo starostové zůstali loajální ke Kyjevu. Zejména starosta Melitopolu Ivan Fedorov (nar. 1988 ) velmi hlasitě křičel „sláva hrdinům“ a vyzval obyvatele města, aby nepřijímali ruskou humanitární pomoc. Za což byl vyměněn za devět zajatých ruských vojáků. Nyní v jeho kanceláři v Melitopolu sídlí dočasná správa Záporožské oblasti.


A vítězná rétorika gubernátora Nikolajevské oblasti Alexandra Kima značně utichla poté, co byly zničeny kasárna a pozice 79. samostatné výsadkové útočné brigády (počet mrtvých ukrajinských vojáků v 79. výsadkové brigádě se odhaduje na desítky, ne-li stovky). Před tím ale málem sám dobyl Moskvu.


K tomu ještě úžasný fenomén: jakmile se vypne ukrajinská televize, lidé se hromadně začnou vzpamatovávat. V posledních dnech prudce jako naschval zesílil proud ukrajinské „povolené“ propagandy, což je patrné zejména na příkladu Mariupolu. Doslova každou hodinu se hrnou prohlášení, že město se nikdy nevzdá, že bude každou chvíli osvobozeno, odněkud přicházejí posily, vítězíme, „Rusům došly Kalibry“ a tak dále. Kvalita propagandy odpovídající, zvláště pokud jsou vypnuty smysly.


Existují důkazy, že v Kyjevě, na úrovni Zelenského nejbližšího kruhu byl stanoven úkol pro zbytky mariupolské posádky a obecně pro celou, jak se říká, „východní“ Donbasskou skupinu, aby vydržely v každém případě do července.


V Kyjevě se předpokládá, že v polovině léta dojde k nějakému geopolitickému posunu. Buď začne jaderná válka, nebo NATO zavede jednotky, nebo přijdou mimozemšťané. Ale do této chvíle je nutné stát ve dne i nocí a vydržet. Nedostatek technických schopností poskytnout pomoc obklíčeným skupinám je kompenzován záplavou propagandistických klišé a vlasteneckých hesel. Na místě je to posíleno fyzickým a ideologickým terorem Národních praporů a "svidomých".


Potíž je v tom, že mnohé části ozbrojených sil Ukrajiny, zejména v Mariupolu, Severodoněcku a západně od Doněcka, jsou zbaveny komunikace s normálním vnějším světem. Není ani známo, do jaké míry se k nim všechna tato volání a hesla Kyjeva dostávají. Národní prapory zase tuto propagandu vysílají mezi civilní obyvatelstvo a brání lidem opustit město, což vede k dalšímu ničení a ztrátám. Dokonce i samotná evakuace dětí z Mariupolu, organizovaná úřady DLR, je prezentována jako „Rusové unáší ukrajinské děti a odvážejí je z Ukrajiny, aby z nich udělali Moskaly“. A když sedíte ve sklepě, mnoho čerstvých zpráv neuslyšíte.


Místní obyvatelé, kteří Mariupol opustili, jsou přitom již velmi nepřátelští nejen vůči národním praporům, ale také vůči ozbrojeným silám Ukrajiny. Mezi těmito dvěma ozbrojenými strukturami v zemi prakticky neexistuje žádná hranice. Nepřátelství je také způsobeno hromadnými úmrtími mezi těmi, kteří se zapsali do terbatů („Volkssturm“). Ze zbraní mají někdy jen Molotovovy koktejly a v hlavách kouř.


S pokračujícím obklíčením velkých skupin národních praporů a ozbrojených sil Ukrajiny bude počet zajatců a dezertérů z ukrajinské armády jen narůstat. Rozkaz ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu o uctivém přístupu ke všem zajatým ukrajinským vojákům je známý a široce šířen. DLR a LPR již začaly propouštět do svých domovů ty ukrajinské válečné zajatce, kteří byli mobilizováni nebo pocházejí z osvobozených oblastí. V Charkově a Sumy u ních berou prohlášení o další neúčasti na nepřátelských akcích.


Ale situace vzbuzuje obavy v těch regionech a oblastech, které stále podléhají vlivu kyjevské propagandy v její současné, zvrácené verzi. Jak ukazuje zkušenost, morální a psychologický stav se v takovém prostředí nemění sám od sebe, ale pod vlivem vnějších faktorů.


Například vytlačení nebo fyzická likvidace národních praporů samo o sobě povede k vystřízlivění. Jinak jsou to neofašisté a "svidomé", kteří se rychle uchopijí moci v jednotlivých vojenských skupinách (jako v Mariupolu) nebo přebírají propagandistickou iniciativu s pomocí západních a přežívajících „ruských“ liberálních médií, jako v Kyjevě a Oděse.


Posledný príspevok od Celovek  ·  24. 3. 2022 o 20:08
516
1

Bývalého šéfa Slovenskej národnej strany (SNS) a žilinského primátora Jána Slotu obvinili z prijímania úplatku.


Polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že vyšetrovateľ vzniesol obvinenie Ing. Jánovi S. zo Žiliny pre zločin prijímanie úplatku a zároveň vzniesol obvinenie ďalším dvom osobám pre zločin prijímanie úplatku a prečin podplácanie.


„Trestné stíhanie je vedené v súvislosti s poskytnutím úplatku v roku 2018 sudcom KS Žilina za ovplyvňovanie rozhodnutí v im pridelených trestných veciach,“ priblížila polícia.


https://www.webnoviny.sk/jan-slota-mal-zobrat-uplatok-v-ziline-ho-zadrzala-naka/


Posledný príspevok od Marián  ·  24. 3. 2022 o 19:28
487
1

Zaujmavá správa a mohla som ju dočítať celú😁
Že by bol Mikulec prvá obeť kaviarne? Jeseň sa blíži a s ňou aj voľby .... treba robiť PR


Autor je predseda strany Spolu, poslanec NR SR


Minister vnútra sa za dva roky nič nenaučil. Ako tak síce prežil pandémiu, ale teraz definitívne politicky, ale aj ľudsky zlyhal počas manažmentu utečeneckej krízy.


Roman Mikulec je vo funkcii dva roky. Aj napriek tomu, že sme počas pandémie všetci na vlastné oči videli kolabujúci systém, reakcia ministra bola aká? Nula. Mikulec za dva roky neurobil v podstate nič na zlepšenie systému krízového riadenia štátu. Iste, zdedil po smerákoch nefunkčnú a rozbitú štruktúru, ale podnetov, čo fixnúť a čo opraviť, boli desiatky, ak nie stovky. Videli ich ľudia v systéme, videli ich samosprávy, médiá aj mimovládky. Len minister nič. Je tam už dva roky a dodnes nemá riešenia, nemá snahu opraviť systém, nemá leadership.


Naopak. Po pandémii prišiel ruský útok na Ukrajinu a s tým spojená utečenecká kríza. Čo robí minister? Zaspal prvú reakciu a teraz sa vyhovára, útočí na iných – väčšinou na tých, ktorí mu svojou dobrovoľníckou činnosťou držia chrbát. No a najnovšie, zdá sa, aj klame o zmluve s eventovkou, ktorá má zachrániť manažment utečeneckej vlny. Maltézska pomoc aj slovenskí skauti popreli, že by akokoľvek vstupovali do výberu zazmluvnenej spoločnosti, ako tvrdil minister. Po profesionálnom zlyhaní prišlo aj zlyhanie ľudské.


Nehlasoval som pred pár týždňami za smerácky návrh na Mikulcovo odvolanie, nechcel som podporovať utilitárne smerácke motivácie. Ficovci robia všetko pre to, aby sa zastavil postup polície a ďalších orgánov spravodlivosti, ktoré sa zaoberajú ich protiprávnou činnosťou. Zdržal som sa vtedy.


Dnes by som už za odvolanie hlasoval. V krízových časoch je síce zmena hlavy systému rizikom, ale pokiaľ nezvláda manažment krízy ani komunikáciu tak fatálne ako minister vnútra, treba to urobiť. Kríza – humanitárna a ani pandemická (pozrite sa na vývoj čísel pozitívnych prípadov) – sa neskončí najbližšie mesiace a roky. Slovensko si nemôže dovoliť nemať na čele ministerstva vnútra človeka, ktorý je schopný takúto krízu zvládať. Minister Mikulec takým človekom jednoducho nie je.
https://dennikn.sk/2781509/minister-mikulec-musi-skoncit/


Posledný príspevok od Malina  ·  24. 3. 2022 o 19:17
6.9k
61

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 2. března 2022 č. 147
vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky,
vyhlašuje pro území České republiky z důvodu nutnosti reagovat na migrační vlnu velkého rozsahu na území České republiky


NOUZOVÝ STAV
ode dne 4. března 2022 od 00:00 hodin na dobu 30 dnů.


Vláda
I. nařizuje pro řešení vzniklé krizové situace krizová opatření ve smyslu § 5 písm. b), c), e) a f) a § 6 odst. 1 písm. b), c) a d), odst. 2 písm. b), d), e), f) a g) zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jejichž konkrétní provedení stanoví vláda samostatným usnesením vlády;*
II. ukládá předsedovi vlády řídit a koordinovat úkoly podle bodu I. tohoto usnesení;
III. pověřuje předsedu vlády informovat neprodleně Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o vyhlášení nouzového stavu;
IV. stanoví, že toto rozhodnutí nabývá účinnosti dnem 4. března 2022 v 00:00 hodin a jeho platnost končí uplynutím 30 dnů od nabytí jeho účinnosti.


Provedou: předseda vlády, ministři, vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy


Na vědomí: hejtmani, primátor hlavního města Prahy
https://www.epravo.cz/top/zakony/sbirka-zakonu/usneseni-vlady-ceske-republiky-ze-dne-2-brezna-2022-c-147-24128**.html


Zákon o krizovém řízení a o změně některých zákonů**
Sbírka: 240/2000 | Částka: 73/20004.1.2001


§ 5


Za nouzového stavu nebo za stavu ohrožení státu podle tohoto zákona lze na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezitsmile
a) právo na nedotknutelnost osoby a nedotknutelnost obydlí při evakuaci osoby z místa, na kterém je bezprostředně ohrožena na životě nebo zdraví,
b) vlastnické a užívací právo právnických a fyzických osob k majetku (§ 29 a 31), pokud jde o nucené omezení práva vlastníka nebo uživatele z důvodu ochrany života, zdraví, majetku nebo životního prostředí, které jsou ohroženy krizovou situací, přičemž je za toto omezení poskytnuta přiměřená náhrada,
c) svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací,

d) právo pokojně se shromažďovat ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací,
e) právo provozovat podnikatelskou činnost, která by ohrožovala prováděná krizová opatření nebo narušovala, popřípadě znemožňovala jejich provádění,
f) právo na stávku, pokud by tato stávka vedla k narušení, případně znemožnění záchranných a likvidačních prací. smile Čl. 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb.


§ 6


(1) Vláda v době trvání nouzového stavu je oprávněna za podmínek uvedených v § 5:
a) nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území,
b) zakázat vstup, pobyt a pohyb osob na vymezených místech nebo území,
c) rozhodnout o ukládání pracovní povinnosti, pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace,
d) rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

(2) Vláda v době trvání nouzového stavu je dále oprávněna
a) nařídit povinné hlášení přechodné změny pobytu osob, kterou se rozumí opuštění místa trvalého pobytu osoby, k němuž je hlášena v místě, ze kterého byla organizovaně evakuována nebo které o své vůli opustila z důvodu ohrožení svého života nebo zdraví, pokud tato změna pobytu bude delší než 3 dny,
b) přijmout opatření k ochraně státních hranic, k pobytu cizinců nebo osob bez státní příslušnosti, v oblasti zbraní, výbušnin, nebezpečných chemických látek a přípravků, jaderných zařízení a zdrojů ionizujícího záření,
c) nařídit přemístění osob ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody do jiné věznice nebo vyloučit volný pohyb těchto osob mimo věznici,
d) nařídit použití občanů povinných civilní službou a vojáků v činné službě k provádění krizových opatření,
e) nařídit vykonávání péče o děti a mládež, pokud tuto péči nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče nebo jiný zákonný zástupce,
f) zajistit přednostní zásobování dětských a zdravotnických zařízení a ozbrojených bezpečnostních a hasičských záchranných sborů,
g) zabezpečit náhradní způsob rozhodování o dávkách sociálního zabezpečení (péče), kterými se rozumí dávky nemocenského pojištění, důchodového pojištění, důchodového zabezpečení, státní sociální podpory a dávky sociální péče,9) a o jejich výplatě.

https://www.epravo.cz/top/zakony/sbirka-zakonu/zakon-o-krizovem-rizeni-a-o-zmene-nekterych-zakonu-478.html


Posledný príspevok od Putinovec  ·  24. 3. 2022 o 16:17
1.5k
6
Zora zverejnil(a) 7. 3. 2022 o 14:50
Mimo kategórií

V sobotu večer sme s manželom uvažovali, čo za smrad to cítime vo vzduchu, až dnes, keď som otvorila aj iné správy ako o Rusku a Ukrajine, som zistila, čo sa stalo. "Našťastie", vyzerá to len na finančné škody.


Na Drieňovej v Bratislave horel garážový dom. Časť sa zrútila


Hasiči aj v nedeľu podvečer pokračujú v likvidácii požiaru parkovacieho domu na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove. Momentálne dohášajú a zalievajú skryté ohniská. TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
Na mieste udalosti zasahovalo celkom 113 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 39 kusmi hasičskej techniky z Bratislavského a Trnavského kraja. Na bezpečnosť dohliadalo viac ako 30 bratislavských policajtov.
Okolnosti a príčiny vzniku požiaru vyšetruje polícia, ktorá naďalej zabezpečuje miesto udalosti. „Podľa doterajších informácií k požiaru malo dôjsť z doposiaľ presne nezistených príčin v čase krátko pred 19.30 h na treťom poschodí šesťposchodového parkovacieho domu na Drieňovej ulici. Požiar sa následne rozšíril aj na ďalšie poschodia, pričom v jeho dôsledku došlo k silnému zadymeniu okolia miesta požiaru,“ spresnil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.


https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/619087-na-drienovej-ulici-v-bratislave-hori-parkovaci-dom/


https://www.startitup.sk/stovka-hasicov-zasahovala-12-hodin-obrovsky-poziar-garazi-v-bratislave-je-pod-kontrolou-hlasia/


https://www.bratislavskenoviny.sk/aktuality/ruzinov/70705-obrovska-spust-boli-sme-sa-pozriet-ako-vyzera-budova-drienovej-po-masivnom-poziari


https://bratislavaden.sk/v-ruzinove-vyhorel-parkovaci-dom-zasahovali-tu-hasici-zo-vsetkych-bratislavskych-stanic-a-okolia/


Hneď vedľa - pumpa Shell.
62260a116ddd0


62260a2aa6d31


V diskusiách pod článkami sa najčastejšie píše o zámeroch developerov a elektroaute ako príčine požiaru.


Posledný príspevok od Zora  ·  23. 3. 2022 o 22:46
7.2k
211
Uzavretá

Stala se mi teď o víkendu taková nepříjemná věc.


Byl jsem po delší době na rande. Našel jsem ji na jedné seznamce, pár týdnu jsou se bavili a konečně teď o víkendu zašli do čajovny. Jak online, tak celý večer jsme se bavili a já si "odšktával políčka" (věci které by mi vadily a nejsou přítomny a naopak věci, které vyhledávám a přítomny jsou => nekouří, nechodí pravidelně "na akce"... atd.).


Byť jsem se na rande původně plánoval bavit o vztazích atd., tak jsme z tématu cestování nějak přišli k politice... smile já když se rozmluvím...
Po asi půlhodině "mojí přednášky o globální situaci" smile ano tady by běžné slečny už utekly, jsem se 1. zarazil, omluvil a chtěl změnit téma, ale koukám, že jí to baví a vlastně se mnou živě diskutuje a opravdu poslouchá a říká, že jí to nevadí, ale baví.


Tohle je vyloženě žena mých snů, říkám si v duchu smile .
19 let, štíhlá, nejen je ochotná, ale ráda diskutuje situaci ve světě a politiku, chce děti a ne někde ve 30-ti, ale když je ještě mladá zdravá a plodná...


Vše probíhalo skvěle a j si už představoval, že tohle by mohla být "ta pravá". A pak se to stalo.


Mezi řečí zmínila, "ten vypuštěný COVID" apod., takže jsem dostal dojem, že nepodlehla propagandě a nenechala se naočkovat. Bohužel jsem se pak na to zeptal a její odpověď byla: "Jo, jsem očkovaná, ale já jsem to neudělala z donucení. Očkovala jsem se, abych byla chráněná."


Tohle mě upřímně zlomilo. Byl jsem sice rozzuřený, že bych nejradši hned natáhl Prymulovi a podobným, ale zároveň jsem neměl sílu ani řvát...


Po chvíli jsem rande ukončil a i když ona chtěla 2. rande, tak jsem jí řekl jak to je a rozloučil se sbohem.


S očkovanou nikdy, protože chci děti a chci je zdravé. A s těmi zprávami, který vycházejí na povrch, to možná nebude ani o dětech, ale i samotný partnerka by nemusela dlouho dožít...


Většina zde přítomných nejspíše na tento problém nenarazí, protože s toho co jsem vypozoroval, tak tady jsme (aspoň z aktivních přispěvatelů) jen tak asi 3 "mládenci" pod 30. Většina už děti (nebo dokonce vnoučata) a partnerku/manželku má a randění je věc dávné minulosti.


Kolega, který mě sem přivedl a ukázal mi forum mi doporučil, ať zkusím hledat zde, ale 1. zde není mnoho žen a ty které jsem tu postřehl, tak mám dojem, že spadají to právě zmíněné kategorie o odstavec výše.


Co na to říkáte ? Budeme teď na seznamky psát Neočkovaný hledá Neočkovanou ?
Upřímně mám z toho dost obavy. S mou prací a koníčky jsem odkázán na seznamky a tam je to po měsících snažení titánský úkol najít solidní holku a dostat ji na rande. Abych pak zjistil, že je očkovaná, to pro mě nemá smysl. Dodám, že tohle je 2. případ v řadě. toho samého. Osobně jsem došel k závěru, že to nemá cenu a smazal všechny své profily na seznamkách.


Děj se vůle boží.


Posledný príspevok od Neo  ·  23. 3. 2022 o 19:14
383
1

Švédsky film, budovanie infopoľa.
V skratke zrniem, Švédsko napadne nepriateľ zo severu, počas celého filmu sa nezmieni o koho sa jedná. A vyhráva a ničí celu krajinu. Hlavná hrdinka, samozrejme slobodná matka, po tom ako jej nepriateľský vojaci zoberu dcéru, ako vojačka v armáde bujuje proti nepriateľovi. Bude pre svoje kvality vybraná do zvlášnej skupiny ako posledná nádej pred porážkou. Akcia sa volá čierny krab, čierny, lebo sa uskutoční v noci a krab preto, lebo spôsob operácie je ísť bokom. Cieľ je odniesť do výskumného zariadenia v Odo, vzdialeného 100 km po ľade, dve kapsule. Keďže ľad je tenký nemôoze ísť technika, môže sa len na korčuliach. Čo je v tychto kapsuliach sa dozvieme až tesne pred koncom, inač takmer som tušil, co tam bude.
Doporučujem pre všetkých študentov ksb. Podobnosť s ukrajinou čisto nahodná.
Film má pekne sceny na ľade a celkovo čo sa týka efektov je to moc dobre pozerateľne.
A somozrejem tu sú linky:
https://www.netflix.com/fr-en/title/80220426
https://www.imdb.com/title/tt6708668/
https://www.thereviewgeek.com/blackcrab-moviereview/


Posledný príspevok od Nasredin  ·  23. 3. 2022 o 18:15
3k
44

K tejto teme ma inspiroval jeden prispevok:Že vás všetkých hanba nefackuje (ospravedlňujem sa výnimkám ako Kulich).
Všetci ste veľkí študenti KSB, ale "nenechám sa stiahnuť ostatnými, budúcnosť patrí nám vyvoleným". Vy si tu budujete novú elitu a ešte to obliekate to hábitu bojovníkov za slobodu.Kedze verim, ze kazdy skusal otvarat ludom oci, ale zistil, ze to nieje vobec lahke alebo priam ani mozne, mozeme len cakat, ze sa im tie oci otvoria same.


A preto moja otazka, co vam otvorilo oci? Kedy ste zistili, ze ta predkladana realita v MSM je na hony vzdialena realite? U mna to bol moj stredoskolsky ucitel anglictiny, ktory po 11. septembri ked Amerika zautocila na Irak, povedal, ze ten oficialny dovod je uplny bullshit a idu tam kvoli rope. Ja som bol dovtedy a aj dlho potom citatel dennika SME, ale po tejto udalosti som sa zacal zamyslat nad tym, ze propagovana a skutocna realita su 2 uplne rozdielne veci. Uz je tomu vlastne 20 rokov co trva tato moja cesta.


Posledný príspevok od rjumbo  ·  23. 3. 2022 o 10:01
357
2


Před 79 lety – 22. března 1943 – byla německými trestanci zničena běloruská vesnice Chatyn. Chatynská tragédie - pod tímto názvem tento zločin nacistů vstoupil do dějin - se stala symbolem hromadného ničení civilního obyvatelstva okupovaných území SSSR nacisty. Obyvatelé obce - 149 lidí, z toho 75 dětí do 16 let - byli nahnáni do stodoly, která byla vystlána slámou, polita benzinem a zapálena. Když se od požáru začaly hroutit zdi dřevostavby, lidé, kteří ještě neztratili vědomí z kouře, se snažili uniknout. Byli na místě zastřeleni kulomety.


Tehdy přežilo osm lidí. Jedná se o dvě dívky - Marii Fedorovičovou a Julii Klimovičovou, které se zázrakem dostaly z hořící stodoly a dokázaly se doplazit do lesa, kde je našli obyvatelé sousední vesnice Chvorosteni. Dívky vyšly, ale tragický osud je neminul - po chvíli tuto vesnici útočníci vypálili a obě přeživší zemřeli. Dalších pět jsou děti. Sedmiletý Vitja Želobkovič, kterého se jeho matce podařilo zakrýt sebou, a dvanáctiletý Anton Baranovsky, který ztratil vědomí a Němci si jej spletli s mrtvým, a další tři - Volodya a Sonya Jaskevič a Saša Želobkovič.


Z dospělých přežil vesnický kovář Iosif Kaminsky. Popálený a zraněný se probral k vědomí pozdě v noci, když kati opustili vesnici. Mezi mrtvými vesničany se muži podařilo najít svého syna, byl stále naživu a zemřel v náručí svého otce na smrtelnou ránu v břiše. Právě on se stal prototypem slavného pomníku v pamětním komplexu Chatyn - muže, který držel v náručí umírající dítě.


Obyvatelé Chatynu byli „potrestáni“ za vraždu německých důstojníků partyzány, včetně Hitlerova osobního známého, policejního kapitána Hanse Welkeho, před válkou, sportovce a olympijského vítěze ve vrhu koulí. Nacisté, rozzlobení smrtí svých kamarádů, obvinili obyvatelstvo vesnice z nápomahání partyzánům a v souladu se svým principem kolektivní „odpovědnosti“ popravili všechny, včetně malých dětí, z nichž nejmladšímu bylo v té době sedm týdnů. Upálení a popravu civilistů provedli příslušníci 118. praporu Schutzmannschaft a SS Sonderkommando Dirlewanger, mezi nimiž byli především kolaboranti z řad místních a ukrajinských spolupachatelů nacismu.


Historici po mnoho desetiletí diskutují o účasti ukrajinských nacionalistů na vraždě obyvatel Chatyně. Poprvé se to široké publikum dozvědělo v roce 1990 z publikace moskevských novin Rabočaya Tribuna, Neznámá Chatyn. Správně vyvrátila verzi, že vesničany zabíjeli výhradně Němci, a poskytla informace potvrzující účast na zločinu obyvatel Ukrajiny – představitelů Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN, v Rusku zakázaná).


Později bylo toto prohlášení kritizováno: moderní stoupenci OUN začali přesouvat odpovědnost za tento zločin na své „kolegy“ z jiných nacionalistických formací. Takže se objevilo prohlášení předsedy Progresivní socialistické strany Ukrajiny Natalie Vitrienko, že příslušníci Ukrajinské povstalecké armády zabijeli Chatyni. Řada historiků se navíc zmínila, že Chatyn a celé jeho obyvatelstvo vypálili spolupracovníci praporu Nachtigall vedeného Romanem Šukevyčem. Ještě později se zjistilo, že ve 118. praporu Schutzmannschaftu byli jednotliví představitelé OUN Bukovina kuren, kteří navazovali na ideologii nikoli Bandery, ale Mělníka, a tak prý vinu za to měli pouze Melnikovci, nikoli Banderovci. ...


Pravda je taková, že to všechno nedává smysl – všichni tak či onak podporovali německé nacisty a pokud se nepodíleli na jednom zločinu, tak na jiném. Tragédie Chatynu nebyla zdaleka jediná. Po ní nacisté vypálili spolu se všemi jejími obyvateli již zmíněnou vesnici Chvorosteni, dále Zinjaki, Bakšty... Celkem se během let okupace osud Chatynu zopakovalo 628 běloruských vesnic a obci. Více než 9 tisíc osad BSSR bylo vymazáno z povrchu země, ale jejich obyvatelům se podařilo uprchnout. A to je pouze v Bělorusku. V celém SSSR jsou jich statisíce. A to kterýma rukama byly tyto zločiny spáchány - německými, ukrajinskými nebo nacistickými stoupenci jiných národností - nezmenšuje jejích rozsah.
https://medium-info.ru/dfbd/nacizm-eto-ideologiya-a-ne-nacionalnost-pamyati-zhertv-xatynskoj-tragedii/


Posledný príspevok od Pentuer  ·  22. 3. 2022 o 21:46
17.5k
217
Ferry zverejnil(a) 31. 1. 2021 o 10:57
Mimo kategórií
Myslienka

Niekedy ma napadnu zaujimave myslienky pocas dna a rad by som sa s vami o ne podelil. Su to myslienky z roznych olbasti.


Dneska ma tak napadlo
po zhliadnuti jedneho videa od Leva https://www.youtube.com/watch?v=JkC0v-SKA5A&t=250s


V dnesnej psychologii chyba presne vyclenenie emocionalnych stavov cloveka laska, nadej, strach atd ... a tiez chyba ich rozdelenie na emocie kladne a emocie zaporne, emocie smerujuce k tvoreniu a emocie smerujuce k destrukcii .... a ze preco to chyba? Lebo potom by ludia podla toho rozdelenia mohli oficialne "ohodnotit" parazitov nam vladnucich a prisli by na to, ze to su sami destruktori, ze v nich nie je stipka tvorenia ...


Posledný príspevok od Ferry  ·  22. 3. 2022 o 10:31
669
5

Média zatím nemají informace o zraněných či mrtvých. Na palubě mělo být 133 osob.


„Dopravní letadlo Boeing 737 společnosti China Eastern Airlines se 133 lidmi na palubě se zřítilo v okrese Teng, město Wu-čou, autonomní oblasti Kuang-si, Čína,“ uvádí se ve zprávě čínské televize.


Na místě vypukl lesní požár.


Později řízení letového provozu Číny upřesnilo, že na palubě havarovaného Boeingu 737 bylo 132 lidí – 123 cestujících a devět členů posádky.


Čínské vládní orgány po havárii osobního letadla aktivovaly mechanismus postupů v nouzových situacích a na místo tragédie vyslaly pracovní skupinu.


Následně se objevily informace, že China Eastern po zřícení letounu na jihu Číny pozastavila provoz všech svých letadel Boeing 737-800. zde


132 (6) lidi hlasilo hned sueddeutsche a i jina media. zde, zde, zde


Y
Posledný príspevok od Putinovec  ·  22. 3. 2022 o 08:44
1k
4

Stalo se to pri manevrech v oblasti Nordland (Severni zeme). Zemreli byli vsichni prislusnici SSA.
Duvod nejasny
Proč se letadlo v-22 Osprey zřítilo, není jasné. Policie oznámila vyšetřování. Let proběhl v rámci cvičení "Cold Response" (Studena odezva).
Cviceni zacalo v pondeli, ucastnilo se mnoho zemi nato.
Manevry mely skoncit 1. dubna 2022.
Hlavní aktivity měly být nejprve na vodě a ve vzduchu. "Cold Response" se koná každé dva roky v zimních podmínkách v Norsku. Zúčastní se jí asi 30 000 vojáků z 27 zemí NATO a partnerských zemí, z toho tisíce pozemních, námořních a leteckých sil. zde


Y
Posledný príspevok od Celovek  ·  21. 3. 2022 o 21:24
1.9k
13

Někteří ze zdejších diskutujících možná někdy slyšeli o "Mariánském zjevení Panny Marie v Portugalské Fatimě" v roce 1917 (rok VŘSR). Tehdy třem dětem zjevívší se Panna předala celkem tři poselsví z nichž dvě se stala celosvětově známými a třetí zůstalo tajemstvím do dnešních dnů. Tato událost má běkolik velice zvláštních markerů a současných konsekvencí.


 1. Událost začala v létě roce 1917 a skončila 13. října těsně před vypuknutím VŘSR
 2. Ke zjevení došlo v katolickém kraji, který má nicméně jméno po první dceři proroka Mohammeda (její manžel Ali byl zakladatelem šiitů (Irán)).
 3. Ve druhém poselství je jako jediná doležitá země zmiňováno Rusko
 4. Událost byla zakončená "slunečním zázrakem", který viděly desítky tisíc lidí (zázrak byl i zfilmován, ale zednáři, kteří tehdy v Portugalsku vládli, film ukryli)
 5. V druhém poselství bylo přání, aby Rusko bylo papežem a biskupy celého světa zasvěceno Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Současný papež František chce nyní spolu s biskupy celého světa Ukrajinu a Rusko zasvětit Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/220318k-zasveceni-ukrajiny-a-ruska-neposkvrnenemu-srdci-panny-marie-se-prida-cely-svet
 6. Z mnoha "esoterických" kruhů a zdrojů slyším tezi, že tento rok má dojít k mimořádné událost, která souvisí s naším Sluncem. Podle jedné takové "zaručené zprávy" má dojít ke zvláštnímu energetickému výboji, který způsobí "posun fáze elementárních částic tohoto světa, tak že se částečně prolne s fází jemnohmotných částic" a všichni lidé uvidí okolní "astrální světy a astrální realitu". To způsobí, že materialisticky založení jedinci po zjevení této "pravdy" v šoku zemřou nevěrou a jejich "duše bude přenesena do "tělesně a hmotně založeného světa". Část připravených duší bude přenesena do vyššího světa. Většina lidí ale zůstane a díky tomuto poznání zásadně přehodnotí svůj život a lidstvo se posune ve vývoji dále.

Nevím co je na tom pravdy, ale každopádně nás čekají velmi zajímavé události.


Zdroje:
Z poselství Panny Marie Fatimské:


" ... „Jestliže lidé udělají to, co vám řeknu, mnohé duše se zachrání a navrátí se jim pokoj. Válka se schyluje ke konci; nepřestanou-li však urážet Boha, začne během pontifikátu Pia XI. jiná, ještě horší. Až uvidíte noc ozářenou neznámým světlem, vězte, že je to velké znamení, které vám Bůh dává, že se chystá potrestat svět za jeho zločiny skrze válku, hlad a pronásledování Církve i Svatého Otce. Aby se jí zabránilo, budu žádat o zasvěcení Ruska mému Neposkvrněnému Srdci a o smírné přijímání o prvních sobotách. Budou-li přijaty moje požadavky, Rusko se obrátí a bude mír; když se tak nestane, rozšíří své bludy po světě a bude podněcovat války a pronásledování Církve. Dobří lidé budou mučeni, Svatý Otec bude muset hodně trpět, mnohé národy budou zničeny. Nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý Otec mi zasvětí Rusko, které se obrátí, a světu bude dopřáno údobí míru.“ ..."


https://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=neposkvrnene-srdce-musi-spasit-rusko-rusko-a-zjeveni-panny-marie-ve-fatime&cisloclanku=2022030111
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zjeven%C3%AD_Panny_Marie_ve_F%C3%A1tim%C4%9B
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADjnov%C3%A1_revoluce


Posledný príspevok od JankaS  ·  21. 3. 2022 o 16:05
1k
4
Berenika zverejnil(a) 18. 3. 2022 o 00:58
História

Stalinov slovanský projekt


Už viac ako 10 rokov existuje medzinárodnoprávny pojem „Štát únie Ruska a Bieloruska“. Málokto však vie a ešte viac si pamätá, že v rokoch 1953-1954 sa plánovalo vytvorenie medzinárodného konfederačného subjektu s podobným názvom – „Konfederačný štát Slovanov“ (SSKG). V rámci ZSSR Poľsko, Česko-Slovensko, Bulharsko, Juhoslávia, prípadne (druhá verzia projektu) - Ukrajina, Bielorusko a spomínané štáty. S hlavným mestom v Belehrade, Minsku, Sofii či Varšave.


Navyše, vstup Ukrajiny a Bieloruska do OSN v roku 1945 bol prvým zahraničnopolitickým krokom k vytvoreniu SSCG. Proti tomuto strategickému projektu sa však postavil nielen Západ, ale aj niektorí údajní spojenci ZSSR. Áno, a vo vrcholnom sovietskom vedení bolo veľa odporcov slovanskej medzištátnej konfederácie.


Ako viete, počas Veľkej vlasteneckej vojny sledovalo sovietske vedenie líniu posilniť predovšetkým vojensko-politickú úniu slovanských národov a po jej skončení politicko-ekonomickú úniu slovanských štátov. Najprv, v rokoch 1946-1947, projekt konfederatívneho štátu aktívne podporoval I. B. Tito a ďalší vodcovia Juhoslávie. Navyše Tito navrhol Belehrad ako hlavné mesto nového štátu, proti čomu ZSSR nenamietal, pretože sa nechcel oficiálne postaviť ako „vodca“ tohto štátu. Podobný bol postoj k projektu a ďalším slovanským krajinám.


Mimochodom, ešte 5. apríla 1941, keď počas návštevy predsedu vlády Juhoslávie Dušana Simoviča v Moskve bola v rozhovore podpísaná 5-ročná zmluva o priateľstve a neútočení so ZSSR namierená proti fašistickým agresorom. so Stalinom sa o myšlienke spojenectva slovanských štátov diskutovalo nezávisle od ich politických a ideologických systémov. Simovič poznamenal, že Juhoslávia v zásade podporuje túto myšlienku, a zdôraznil aj skutočnosť, že ešte v 19. storočí boli Srbsko a Čierna Hora za takúto úniu. Dovolia však západné mocnosti – Nemecko, Taliansko, Vatikán – vznik takéhoto štátu? Stalin odpovedal, že pre nich je táto aliancia nielen nerentabilná, ale aj nebezpečná. A hneď na druhý deň vojská Nemecka, Talianska a Maďarska vtrhli do Juhoslávie a čoskoro ju obsadili. A projekt sa ďalej rozvíjal už v roku 1945.


Na recepcii v Kremli na počesť prezidenta Československa E. Beneša 28. marca 1945 J. V. Stalin navrhol prípitok "Novým slavjanofilom, ktorí stoja za spojenie samostatných slovanských štátov!"
Generalissimus zdôraznil, že „prvá aj druhá svetová vojna sa rozvinula a išla na chrbtoch slovanských národov. Aby sa Nemcom zabránilo povstať a začať novú vojnu, je potrebné spojenectvo slovanských národov.


Zdôrazňujeme, že po Stalinovi ani jeden politik ZSSR verejne nepoužil výraz „Slovani“, nehovoriac o „zväze slovanských národov“, pretože politika poststalinského vedenia bola v skutočnosti protislovanská. . V roku 1946 však myšlienku slovanskej medzištátnej formácie jednomyseľne podporil VI. Všeslovanský kongres, ktorý sa konal v Belehrade 8. až 11. decembra, a to aj v prejave Tita. Avšak vyprovokovaný „Titovcami“ v rokoch 1948-1949. prerušenie vojensko-politických väzieb so ZSSR a ďalšími socialistickými krajinami a navyše účasť Juhoslávie na takzvanom „Balkánskom pakte“ vytvorenom v roku 1952, ktorého súčasťou boli spolu s Juhosláviou aj Grécko a Turecko (členovia NATO ), - priniesol Juhosláviu zo slovanského projektu.


Zdalo by sa, že ZSSR už mal reagovať vytvorením vojensko-politického bloku podobného NATO, ale Moskva zvolila inú stratégiu: Varšavská zmluva vznikla až 14. mája 1955. A v rokoch 1947-1953. Sovietsky zväz uzavrel dlhodobé dohody o vzájomnej vojenskej pomoci, koordinácii zahraničnej politiky a úzkej hospodárskej spolupráci s krajinami, ktoré boli potenciálnymi členmi SSCG. V tom istom období, dalo by sa povedať, sa formalizovala „krížová“ ekonomická interakcia tých istých (a iných) východoeurópskych krajín v rámci Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP), vyhlásenej začiatkom januára 1949. Na jeseň r. 1952 prešli členské krajiny RVHP na koordináciu vnútorných a vonkajších hospodárskych plánov.


V tom istom období sa v ZSSR zastavilo prenasledovanie kňazov a veriacich. Teda ekonomický, politický a povedzme aj medzikonfesionálny základ spojeneckej slovanskej konfederácie vznikol v rokoch 1946-1953.


V ZSSR koordinoval vznik takéhoto štátu Slovanský výbor ZSSR, zriadený v marci 1947. Na jeho práci sa podieľali mnohé ekonomické, právne a ideologické oddelenia – celoúnijné, bieloruské a ukrajinské. Stal sa nástupcom Všeslovanského výboru zriadeného v Moskve 5. októbra 1941. Jeho stálym predsedom bol generálporučík ženijného vojska Alexander Semenovič Gundorov (1894-1973). V prezídiu výboru boli známe osobnosti: vojenskí vodcovia F.I. Tolbukhin, S.A. Kovpak, spisovatelia N.S. Tichonov, Jakub Kolas, V.V. Višnevskij, A.E. Korneichuk, vedci B.D. Grekov, NSDerzhavin, NAVoznesensky (predseda Štátneho plánovacieho výboru ZSSR do jesene 194smile, MZSaburov (predseda Štátneho plánovacieho výboru ZSSR v rokoch 1949-195smile, TDLysenko, prvý predseda predstavenstva Zväzu skladateľov ZSSR BV Asafiev, ľudový umelec ZSSR LP Alexandrovskaja, minister vysokého školstva ZSSR SV Kaftanov, metropolita Krutitsy a Kolomna Nikolaj (Jaruševič).


V roku 1947 sa tlačovým orgánom tohto výboru stal mesačník Slavyane, ktorý vychádzal od decembra 1941. A ako intenzívne pracoval Slovanský komitét ZSSR aspoň v kultúrno-historickej oblasti, svedčia niektoré jeho udalosti, napríklad v roku 1949: 100. výročie narodenia bulharského básnika a publicistu Hristo Boteva; 125. výročie narodenia českého skladateľa B. Smetanu; 200. výročie úmrtia poľského básnika Y. Slovatského; udalosti na pamiatku A. Mitskeviča; uskutočnili sa prednášky a vyšli brožúry o slovanskej štátnosti.


Častým hosťom výboru bol predseda Severoamerického slovanského kongresu Leo Krzycki (Poľ.). Od jesene 1947 bola nadviazaná spolupráca s Kanadským slovanským výborom a jeho generálnym sekretárom Johnom Boydom (I.I. Boychuk, západná ukrajinčina), od roku 1950 so Združením zjednotených Ukrajincov Kanady. Od roku 1952 sa začali nadväzovať kontakty so slovanskými organizáciami v Argentíne (za asistencie vodcu krajiny J.D. Perona), Austrálii a na Novom Zélande. Napríklad v správe vypracovanej pre ÚV KSSZ o práci Slovanského komitétu ZSSR za rok 1953 bolo uvedené najmä, že „... s cieľom pomôcť Slovanskému zväzu Uruguaja pri organizovaní tzv. knižnicu a skvalitnenie práce ruských škôl pre deti a dospelých, poslal Slovanský výbor ZSSR tomuto zväzu v roku 1953 viac ako 1500 rôznych kníh a učebníc, ako aj zemepisné mapy, školské tabuľky atď. materiály“. V tom istom roku sa na Slovanskom výbore ZSSR konali slávnostné zasadnutia v súvislosti s 10. výročím bitky pri Lenine (v Mogilevskej oblasti Bieloruska v polovici októbra 1943, kde sa vyznamenali poľské jednotky), pri príležitosti 75. oslobodenia Bulharska spod osmanského jarma, 75. výročie narodenia významného verejného činiteľa a spisovateľa Československa Zdenka Nejedlu. Tieto a ďalšie udalosti boli široko medializované v ZSSR a východoeurópskych slovanských štátoch, pravidelne o nich informovala juhoslovanská tlač.


Slovanský výbor si často vymieňal delegácie so slovanskými komunitami Veľkej Británie, Belgicka, Nemecka, Grécka, Iránu, Libanonu, Iraku, Talianska, Španielska, Francúzska, Švédska, USA, Kanady, Argentíny, Brazílie, Paraguaja, Uruguaja, Čile, Etiópie, Austrália, Nový Zéland, Juhoafrická únia (SA). Treba poznamenať, že pri absencii oficiálnych vzťahov medzi ZSSR a viacerými spomenutými krajinami, vrátane Španielska a Južnej Afriky (diplomatické vzťahy s JAR, nadviazané na jar 1942, boli v lete 1949 prerušené tzv. rozhodnutie Pretórie), vzťahy s nimi prakticky vykonával Slovanský výbor Sovietskeho zväzu a boli veľmi úspešné.


Podobné výbory a ich médiá boli rovnako aktívne v Bielorusku, na Ukrajine, v Poľsku, Československu a Bulharsku.


Vytvorenie NATO v apríli 1949 a zhoršenie sovietsko-juhoslovanských vzťahov, vypuknutie vojny v Kórei však spomalilo proces vytvárania „Konfederačného štátu Slovanského zväzu“


V tých rokoch sa však už v najvyššom vedení ZSSR pracovalo na oklieštení tohto strategického projektu. Podľa archívnych údajov sa Chruščov, Malenkov, Berija, Mikojan viackrát pokúšali presvedčiť Stalina o predčasnosti takéhoto projektu a tiež o tom, že vytvorenie SSCG by rýchlo zhoršilo už aj tak napäté vzťahy so Spojenými štátmi a NATO. Hovorí sa, že je lepšie vytvoriť „prosovietske“ NATO.


Okrem toho vodca Bulharska G. Dimitrov od samého začiatku podporoval myšlienku I.B. Tito, predložený v roku 1948, o vytvorení takzvaného „Balkánu“ a širšej – „Dunajsko-balkánskej konfederácie“ alebo „federácie“, navyše za účasti všetkých krajín východnej Európy, ako aj Grécka. a Albánsko. Čo vlastne odsunulo do úzadia projekt slovanskej medzištátnej konfederácie.


Stalin verejne odsúdil myšlienku Tita-Dimitrova na tripartitnom sovietsko-bulharsko-juhoslovanskom stretnutí 10. februára 1948 v Moskve (z Bulharska boli prítomní G. Dimitrov a V. Kolarov, E. Kardel, M. Džilas a V. Bakaric boli prítomní z Juhoslávie). Tito vzdorovito odmietol prísť na toto stretnutie. Na „skúšobný“ návrh juhoslovanskej delegácie, že sa pripravuje návrh federácie Juhoslávie s Albánskom, Stalin ostro namietal: „Nie, najprv federácia Bulharsko-Juhoslávia a potom obe – s Albánskom.“ A dodal: „Myslíme si, že je potrebné vytvoriť aj federáciu spájajúcu Poľsko s Československom. Alebo - môžu to byť konfederácie "smilepozri napr. E. Hodža," Úvahy o juhoslovanskom "socializme", Tirana, Rusko, 1981; Kompletné diela a listy I. V. Stalina v 33- x zväzkoch, Peking-Tirana, 1977- 1979, v. 2smile.


Zdá sa, že Stalin, nie bezdôvodne, videl v myšlienke Belehradu a Sofie pokus „zahmliť“ vznik slovanského konfederatívneho zväzu a nepriamo prezentovať ZSSR ako akéhosi likvidátora štátnej nezávislosti krajín Východu. Európe. Začlenenie Grécka do takéhoto projektu vlastne znamenalo, že Tito a Dimitrov tým potvrdzujú obvinenia Západu o zasahovaní „prosovietskeho východného bloku“ do vnútorných záležitostí Grécka (v tom čase ho zmietal krvavý občiansky vojna). Titova neprítomnosť na stretnutí v Moskve nepriamo potvrdila Stalinove predpovede. Čoskoro sa splnili...


A v tom čase časté Stalinove choroby umožnili spomaliť práce na vytvorení slovanskej medzištátnej konfederácie. Poznamenávame tiež, že najaktívnejší a najvplyvnejší priaznivci projektu SSCG náhle zomreli opäť v tých istých rokoch: A.A. Ždanov (de facto Stalinov nástupca) v roku 1948, Žikica Iovanovič (vodca protititianskej opozície) a B.V. Asafiev v roku 1949, Vasiľ Kolarov (vodca Bulharska) v roku 1950, Klement Gottwald (vodca Československa) v roku 1953. Boleslav Bierut „vydržal“ dlhšie: zomrel náhle v roku 1956 a v Moskve. Pozoruhodné je aj to, že v správe Malenkova na XIX. zjazde CPSU (5. októbra 1952) sa o slovanskom projekte nič nehovorilo; spomenuli to len Gottwald a Bierut a šéf Slovanského výboru ZSSR bol delegátom toho istého zjazdu bez práva slova.


Stalin bol len na prvom a poslednom (5. a 14. októbra) stretnutí, na poslednom vystúpil len s krátkym prejavom. Ani v jeho prejave nepadlo slovo o slovanskom konfederačnom projekte.


Medzitým, od roku 1955, začal časopis Slavyane vychádzať raz za dva mesiace a od roku 1957 - raz za štvrťrok. V júli 1958 A.S. Gundorov sa vo svojej správe Ústrednému výboru CPSU sťažoval: „... Slovanský výbor je teraz vedený v „konzervovanej“ forme. Kontakt s bratskými slovanskými krajinami sa obmedzil na minimum, zlikvidovala sa tlačová kancelária, zakázali sa politické prejavy a pod. Zostalo len spojenie so slovanským vysťahovalectvom Ameriky a Austrálie. Personálny stav výboru sa zredukoval na 5 ľudí a jeho prezídium bolo zrušené.“ A žiadna odpoveď...


Na jeseň toho istého roku však „odpovedali“: od novembra 1958 prestali vydávať časopis „Slovania“.


Napokon v marci 1962 bol Slovanský výbor ZSSR rozpustený: ÚV KSSZ ho obvinil z „propagandy národnej výlučnosti“, „ignorovania rozhodnutí 20. a 22. zjazdu KSSZ“ a „servilného uctievania tzv. kult osobnosti“.


Podľa ruského historika a publicistu Nikolaja Kikeševa sa „politická funkcia panslovanského hnutia prejavila najmä na konci Veľkej vlasteneckej vojny, keď sa Európa rozdelila na sféry vplyvu a sovietske vedenie smerovalo k vytvoreniu tzv. zväzom slovanských štátov. Táto politika získala plnú podporu vedúcich predstaviteľov slovanských krajín, ako aj delegátov Svetového slovanského kongresu v Belehrade (december 1946). Slovanský zväz sa mal stať základom bloku ľudovodemokratických štátov strednej a juhovýchodnej Európy...“. No následne sa „sovietski ideológovia opäť rozhodli spoliehať na doktrínu proletárskeho internacionalizmu“. Využitie myšlienky Slovanstva na politické účely vedením ZSSR sa ukázalo ako možné, ako verí N. Kikeshev, pretože tento, možno povedať, fenomén objektívne existoval a existuje medzi slovanskými národmi už v podvedomí. úrovni.


Ukázalo sa teda, že na nový – „štát únie Ruska a Bieloruska“ – zabudlnutý starý. Ale tentoraz, prečo prestať?


https://vk.com/@georgij_sidorov-slavyanskii-proekt-stalina@georgij_sidorov-slavyanskii-proekt-stalina

https://www.youtube.com/watch?v=LmeiuwuQ_bw&t=43s


Posledný príspevok od dusan  ·  21. 3. 2022 o 03:11
668
9

Už od druhej polovice minulého roka sa moja pozornosť upriamila na potrebu začať ochraňovať a podporovať naše jazyky, naša vzdělanosť zlyhala…obrovská cudziněcká náplava gréckych, latinských, německých a dněs hlavně anglyckých slov je žiaľ až někoněčná…a naša vzdělanosť sa vykašľala na snahu tyeto cudzie slová nahrádzať našimi, a tam kdě nie sú vytvárať NOVÉ…česť výnimkám ak sa nájdu…nu každopádně, pustil som sa do toho ja…
PS: Majtě pochopenie pre kopec pravopisných chýb vzhľadom k tomu obrovskému množstvu slov…


ŠTATISTIKA - číslojav, číseljav
INFORMÁCIA - správa, údaj, poznatok, vedomosť, znalosť, oznamenie, vysvetlenie, poučenie, utváranie, stvárnenie
KAMERA - snímač, snímobraz (pristroj na snimanie obrazu)
Auto - jazdidlo, vozidlo
Autobus - veljazd, mnohojazd, veľvoz, mnohovoz
Motocykel - rychlokolka, silokolka, bystrokolka
Bicykel - dvojkolka
Brainstorming - mozgoburácanie
MOBILNY TELEFON - prenosny dalekohlas, dialkozvuk, dalekozvuk, dialkohlas
NOTEBOOK, LAPTOP - prenosný, uzatvárací počítač / prenosňák
SMARTFÓN - chytrý, múdry dalekohlas / chytrák
TELEVÍZIA - obrazovka, pobrazovka, pohybovka, pohybrazovka, vysielobraz, ďalekovid
DISPLAY - zobrazovač, obrazovka, zobrazovacia jednotka, (z)obrazotka
FOTKA - zaznamka, zivobraz, skutobraz, stojobraz, snímka, nehybraz
VIDEO - pohybraz, pohobraz
RÁDIO - rozhlas, rozhlasovy prijimač / zariadenie, zvukovka, zvukovnik
Kalkulačka - výpočtovka
Click - stlačenie, ťuk(nutie)
ŠKOLA - vzdělávacie stredisko, učňovňa, ucovna, vzdelavatelňa, vychovno-vzdelavaci ustav
KOMENTÁR - vyklad, poznamka, pripomienka, zmienka, vysvetlivka
Like - palhor
Dislike- paldol
Wi-Fi - Be-Ve, bezdrôtka (bezdrotova vernost)
INTERNET - sieť, presieť, prepojka (prepojené sietě)
WEB - MPS - empe(e)s - medzinarodna pocitacova siet, svetosiet, zemesiet, medzinarosiet
Soc. sieť - spoločenská sieť
Messenger - spravnik
STADION - ihrisko, hľadisko, podporovadlo
DISKUSIA, DEBATA - rozhovor, reč, hovor, rozprava, pohovor, rozhovorka, zhovorka, vravot, vravor
BLOG - zapisnik
TEXT - písajav, píslojav (tlaceny, napisany slovny prejav), slová
KULTÚRA - súhodnota (suhrn hodnot)
TAXI - nájazdidlo, návozidlo, nájomňák, nájovoz (nájomné auto)
KLUB - spolok, združeňie, jednota, tovarišstvo, zväz, obec, beseda, družstvo, cech, rad
Metro - podzemie, podzemná doprava, podoprava
SPORT - teločin, teloťaž, činoťaž, súťačin, telesna činnosť spojena so suťaženim, pohybova cinnost s urcitymi pravidlami
Futbal - nohomieč, kopaná
HALA - dvorana, telocvičňa, teloherňa
ARENA - zápasisko, bojisko, teloherňa
Trener - cvičitěl, vedúci, odborník
REPUBLIKA - obdozriadenie
POLITIKA - krajinospráva, zemespráva, krajospráva, vlastispráva, drzavosprava
SCREENSHOT - snímobrazovka, snimovka (snímka obrazovky)
SCÉNA - javisko, dejisko
BANKA - obehovňa, obeživňa, platidlovňa
Bankomat - obehovák, obeživák, platidlovák
PARK - oddychomiesto, odpomiesto, odpoplocha, oddychoplocha, sad
Kampaň - presvedčinnosť
OFICIÁLNY - úradný, predpísaný
AKCIA - čin, úkon, skutok, krok, dielo, počin, práca, robota, výkon
Akcia - účastina, podujatie, zábava
ŠANCA - úfnosť, príležitosť, nádej, možnosť, výhľad, výhliadka
AKTUÁLNY - časový, čerstvý, nový, živý, časovhodný, časuzodpovedajúci
Zareagovať - zabrať
Analogicky - obdobny
FORMÁCIA - utvar, jednotka
Paralela - obdoba, podobnosť
PROCES - priebeh, spád, tok, chod, postup
FORMA - podoba, stav, tvar, vzhlad
FORMOVAŤ - stvárňovať, tvárniť, miesiť, upravovať, tvoriť, utvárať, vychovávať
EMAIL - jantaronycka zasielkareň
POŠTA - zasielkareň
ELEKTRINA - jantarina, jantarika, prúd, mluno
PAPIER - list, listina
FUNKCIA - postavenie, post, miesto, zástoj, úrad
FUNGOVAŤ- slúžiť, ísť, bežať, chodiť, pracovať
FUNKČNÝ - účelný, spôsobivý, služobný, činný, výkonný
Merch - výrobok, zbožie
ŠTÁT - vlasť, otčina, otcovizeň, domovina, svojeť, kraj, rodná zem, mocnosť, mocnarstvo, krajina, zem, dŕžava, samodŕžava
BAR - hostiňec, pohostinstvo, výčap, krčma
REŠTAURÁCIA - hostinec, pohostinstvo, jedáleň, stravovňa
FEDERÁCIA - samozriadenie, zviaz, združeňie
MOTOR - pohybové zariadenie
BATÉRIA - nabijacie zariadenie (nabíjačka), jednocelok, jednocelka
FÓRUM - spolocenstvo, zviazok, spojeněctvo, spolok, pospolitosť, zviaz, hnutie, kmeň, spojenstvo
PLATFORMA - vychodisko, zaklad(ňa), podklad, zdroj, prameň, žriedlo, pôdorys, postať, podhubie, podložie, studnica
MAPA - zemobraz, zemeplatno, zemelist
KALENDÁR - rozděletie, koľadar
Kritika - posudok, vyjadrenie, zhodnotenie, dobrozdanie
KRITIZOVAŤ - odsudzovať, zavrhovať, súdiť, vyčítať, bičovať
ABSOLVOVAŤ - vychodiť, vykonať, zučastniť sa, odbaviť si, skončiť
TENDENCIA - zamer, ciel, usilie, snaha, sklon, naklonnosť, nachylnosť
TV KANÁL - kmitopásmo
RELÁCIA - častielanie, dielanie (ucelená časť rozhlasového al. televízneho vysielania), ucelotka (ucelená zámyslová jednotka)
PORTÁL - ozdovchod, ozdovjazd
TÉMA - namet, latka, myšlienka, predmet
Ocean - veľvodie, veľmorie
PLÁN, PROGRAM, PROJEKT - zlozka, rozvrh, zamer, umysel, ciel, ucel, predsavzatie, zamysel, osnova
INŠTINKT - pud
INTUITÍVNY - pocitovy
REAGOVAŤ - odpovedat, vetiť, odvetit, odvraviet, ozvať sa, ohlásiť sa, opáčiť
SYSTÉM, ŠTRUKTÚRA, REŽIM - sustava, stavba, vystavba, zlozenie, skladba, zriadenie, poriadok, ustrojenie, ustrojenstvo
SYSTEMATICKY - ustavične
ŠIKOVNÝ - zručný, obratný, schopný, súci, bystrý
IDENTITA - zhodnosť, jednotnosť, jednota, rovnakosť, totožnosť, jednomyseľnosť, svornosť, porozumenie, dorozumenie, súklad, súhra, súzvuk
PLÁNOVAŤ - chystať, zamýšľať, pripravovat, strojiť, snovať, snuť
DÁTA - údaj
DATABÁZA - subudaj (subor udajov)
SITUÁCIA - stav, pomery, okolnosti, časy, podmienky, prostredie, postavenie, položenie, rozpoloženie, ovzdušie, poloha
AUTOR - tvorca, pôvodca, pisateľ, tvoriteľ, stvoriteľ
HISTORICKÝ - dejinný, minulostný, dobový, starý, starobylý
CENTRUM (príp. aj v zmysle stred) - stredisko, ústredie, stredobod, prostriedok, srdce, stržeň, stredok
EFEKT - účinok, výsledok, účin, účinnosť, dojem, zdanie
Efektívny - účinný, platný, pôsobivý, účinlivý
KONKRÉTNY - mierený, presný, jasný, určený, jednoznačný, bližší, zreteľný, istý, daný, stanovený, vymedzený
Koalícia - zoskupenie, spojenectvo, spojenie
Opozícia - protiklad, protipostavenie, odpor, nesúhlas
MANÉVER - predstierané konanie, uvážený účelný postup, nepredvídaný ťah
Manévrovať - vykrúcať sa
Katastrofa, Tragédia - pohroma, nešťastie, rana, úder, spúšť
Stres - napiatie
Nervózny - nepokojný, nekľudný, podráždený, mrzutý
EKONOMIKA - hospodárstvo, gazdovstvo
STRATEGICKÝ - dôležitý, významný, význačný, závažný, veľavýznamný
FIRMA - podnik, závod, spoločnosť
FAKTOR - činiteľ, dejateľ, pôvodca
STABILITA - stálosť, ustálenosť, nemennosť, nemeniteľnosť
SUVERENITA - samostatnosť, sloboda, svojprávnosť, nezávislosť, zvrchovanosť, voľnosť, samospráva, samosprávnosť, svojbytnosť, samobytie, samobytnosť
POZÍCIA - poloha, stav, položenie, postavenie, miesto, postoj, rozpoloženie
POTENCIÁL - súschopnosť (súhrn schopností)
INŠPIRÁCIA - podnet, popud, pohnútka, vnuknutie, hýbadlo, spruha, vzpruha
Inšpirativny - podnetný, tvorivý, nabádavý, plodný, plodnonosný, činorodý
LEGITÍMNY - zákonný, zákonitý, právoplatný, oprávnený
DIPLOMACIA, STRATÉGIA, TAKTIKA - premyčin (nosť), premypostup (premyslený, zámerný postup pri istej činnosti)
FÁZA, ŠTÁDIUM - čas, doba, obdobie, vek, lehota, zrok
KANDIDÁT - uchádzač, čakateľ, žiadateľ
FORMÁT - tvar, podoba, rozmer, úroveň, význam
NAIVNÝ - prostoduchý, prostomyseľný, prostodušný, detský, detinský
AUTOMATICKÝ - somovoľny, samohybny, samočinný, samochodný, mimovoľny, nevedomy, neuvedomeny, podvedomy, pudovy
ARGUMENT - dôvod, dôkaz, svedectvo, príčina, odôvodnenie, opodstatnenie, oprávnenie, zámienka, pohnútka, zádrapka, záderka, podklad, zmysel
SUMMIT, MÍTING, KONFERENCIA, KONGRES- schôdza, schôdzka, zasadanie, zasadnutie, rokovanie, sedenie, porada, rada, zhromaždenie, stretnutie, zjazd, snem, výborovka, sednica, zraz, posedenie, postretnutie, postret
KONTROLA - previerka, prehliadka, prezretie, dozor, dohľad, dohliadka
ŠOKOVANÝ - zarazený, prekvapený, zadivený, udivený, ohromený, ohúrený, omráčený, ohlušený, obarený, ovalený, vyvalený, začudovaný, zmetený, zháčený, zaskočený, zmeravený, stŕpnutý
RESPEKTÍVE - prípadne, alebo, poprípade, poťažne, poťažmo
ALTERNATÍVA - možnosť, príležitosť
PARADOX - protirečenie
IRÓNIA - výsmech, znevažovanie, opovrhnutie, škodoradosť, posmech, smiech, posmešok, úškrn, úškrnok, úškľabok, úsmešok, úsmech
REZORT - odbor, oblasť pôsobnosti
MINISTER - odbospravca, člen vlady spravujuci niektory rezort
MINISTERSTVO - odbosprava, najvyšši spravny urad v istom odbore
PREZIDENT - predseda, predsedník, voleny vrcholny predstavitel krajiny
MANDÁT - splnomocnenie, zmocnenie, plná moc
MÉDIUM - sprostredkovateľ (sprostredkujuci činiteľ, nástroj)
MASOVÝ - ľudovy, celospoločensky, hromadny, mnohopočetny, veľky, obrovsky, početny, široky, davovy, stadovity, spoločny
Kancelár - vysoký úradník, prednosta najvyššej úradovne / pracovne
KANCELÁRIA - úradovňa, pracovňa
PERCENTO - stotina, na sto
Promile - tisícina, na tisíc
Milión - veltisíc(ka), veľká tisícka
Miliarda - tisíc veltisícov / veltisíciek, tiveltis
Mm - tisicina metru
Cm - stotina metru
Dm - desatina metru
Meter - miera
Km - tisíc mier, tismiera
Sekunda - vtorina, druhina, chviľa, chviľka, okamih
Minuta - zmenšina, zmenšenina, prvina
Víkend - konitýž
Trefa - zásah, úděr
TREFNÝ - výstižný, priliehavý, primeraný, príhodný, vhodný, náležitý, presný, jadrný, výrazný, stručný, strohý
MINCA - kovové platidlo, platikov, kovoplat, kovidlo
Mena - penazna sustava istej krajiny
KURZ, SEMINÁR, ŠKOLENIE - náukobeh
LEKCIA - poučenie, poznatok, naučenie, ponaučenie, poučka, výučné
Manažér - veduci riadiaci pracovnik
ORGANIZÁTOR - usporiadateľ, uskutočňovateľ, pôvodca, strojca, vykonavateľ, pripravovateľ, podnecovateľ, vyvolavateľ, osnovateľ, zapričiniteľ
CHAT(ovanie) - naživopis, právepis, priamopis, zrovnapis, terazopis, akurátopis
Humor - vtipnosť, zábava, sranda
Komický - smiešny, zábavný, vtipný, podarený, rehotný
Senát - zákonodarný zbor, súd, zbor sudcov, horná snemovňa
Senátor - člen zboru
Komora - miestnosť, uzavretý priestor, odborné združenie, čast zákonodarnej ustanovizne / stolice
INŠTITÚCIA, Orgán - ústroj, ustanovizeň, stolica
TYP - druh, vzor
TIP - odhad, rada
FARBA - prísvit
INFORMOVAŤ - dať správu, oboznámiť, zoznámiť, upovedomiť, vyrozumieť, poučiť, zasvätiť, dať na vedomie
Demisia - odstúpenie / zrieknutie sa / vzdanie sa z úradu
STANICA - zastávka
LÍNIA - čiara, priamka, čmára
Plus - a, klad, výhoda
Plusový - kladný, dobrý
Mínus - bez, zápor, slabina
Mínusový - záporný, zlý
KOMENTATOR - výkladár, výkladník
Moderator - sprievodca častielaním, ucelotkou
Redaktor - vedúci daného častielania, ucelotky
Repríza - opakované predstavenie
TECHNOLÓGIA - náuka a praktická metóda spracovania hmoty alebo polotovaru vo výrobnom procese; výrobný postup
Štúdio - divadlo, činohra
Verzia - podoba, znenie, obmena
Koncert - predvedenie hudobnych skladieb pred verejnostou
Sezona - obdobie, doba, vek, údobie
AREÁL, REGIÓN, ZÓNA - priestor, oblasť, územie, krajina, kraj, pásmo, končina, okolie, okres, okruh, úsek, pole, svet, rovina, priestranstvo, priestora, plocha, šírava, šírina
Simulacia - napodobňovanie, predstieranie
INVESTÍCIA - naklady, vklad, navratnost,
ONLINE - zapojeny / pripojeny do siete
KAPITÁL - peniaze, peniaz, majetok, hodnota, veličina, vlastníctvo, bohatstvo, imanie, obeživo, hotovosť, úspory
PATRIOT - vlastenec, národovec, rodoľub, rodomil
PROFESIONÁL - odbornik, znalec, znateľ, veličina
Amatér - neodbornik, samouk, neznalec
TABULA - doska, výveska
Kolekcia - súbor, zoskupenie, súprava, zbierka, zostava, znáška, balík
Favorit - oblubenec, vyvolenec
ŠÉF - veduci, nadriadeny, vodca, riaditel
IDEÁLNY - dokonaly, bezchybny, vzorny, ukazkovy, najlepsi, najvhodnejsi, skvely, vydareny, neskutocny
Kvalifikacia - spôsobilosť
Baráž - vylučovaci zapas o postup / udrzanie sa
Šampión - víťaz, premožiteľ
Liga - súťaž, pohar, preteky
Majstrovstva, sampionat - vrcholna sport sutaz
KÓPIA - napodobenina, napodobnenina
KOPÍROVAŤ - napodobňovať, preberať, zhotovovať / robiť napodobeninu
DEFINÍCIA - vymedzenie obsahu pojmu, výmer, presný opis
DEFINOVAŤ - určiť, (u)stanoviť, povedať, predpisať, ustaliť, podmieniť, vymedziť, vymerať, vykazať, prideliť, vytyčiť, udať, označiť, vyznačiť, predznačiť, vyhraniť, ohraničiť, obmedziť, vymenovať
DEFINITÍVNE - natrvalo, trvalo
Definitivny - konečny, trvaly
MATERIÁL - hmota, surovina; látka, z ktorej sa niečo vyrába; podklad, prameň vedeckej, umeleckej alebo inej činnosti
MATERIÁL, FAKT, DÁTA - údaj, látka, učivo, položka
Legenda(rny)- neskutocny, bajny, slavny, povestny
Séria, edícia - rada
Seriál - umelecké dielo z viacerých častí a vydávané alebo predvádzané na pokračovanie
REKLAMA - ovplyvňovanie spotrebiteľov ku kúpe, propagácia, nábor, doporučovanie, hromadná ponuka, verejné vychvaľovanie tovaru, služieb a pod.
PROPAGÁCIA - reklama; rozširovanie, rozmnožovanie myšlienok a názorov, dávanie na známosť; šírenie choroby do okolia ohniska; zámerné množenie mikroorganizmov
Propaganda - ovplyvňovanie širokého okruhu ľudí určitými myšlienkami a názormi, ich oboznamovanie s opatreniami štátnych či vládnych orgánov; šírenie ideí a názorov s cieľom získať pre ne prívržencov
PRESTÍŽ - važnosť, vyznam(nosť), vyznamne postavenie, ucta, dôstojnosť
Derby - veľzápas, velezápas
FENOMÉN - úkaz, zjav, osobnosť, jav, príznak
Banda - čvarga, zgerba, všivač, bagaž, svoloč, chamraď, chrapač, háveď, perepúť, pliaga, cháska, zlezeň
Debil - chuj, chmuľo, buľo, ozembuch, ťuľpas
KAPACITA - objem, schopnosť obsiahnuť dačo
KARIERA - uspešny postup, úspešná životná dráha, rýchly postup v zamestnaní, dosiahnutý úspech
TABUĽKA - štítok, menovka, lístok
Riskovať - zahravať sa, vystavovať sa nebezpečenstvu
Varovanie - vystraha, upozornenie
Remiza - nerozhodny vysledok zapasu
Aglomeracia - nahromadenie, zhluk, územnosprávny celok s väčším počtom obyvateľov; obvod veľkomestského typu, zoskupovanie, zoskupenie
Metropola - hlav. mesto al. iné významné centrum
Reprezentácia - zastúpenie, zastupiteľstvo; okázalé vystupovanie na verejnosti; účasť v národnom športovom družstve
Finale - konecny, zaverecny, posledny, rozhodujuci boj
Medaila - pamätný odznak, vyznamenanie; pamätný peniaz
Šofér (ovať) - vodič, viesť, riadiť vozidlo
APLIKÁCIA - pripojka, pripinatko, pripnutka, našivka, použitie, uplatnenie, upotrebenie, prenesenie poznatkov a skúseností; látková alebo kožená ozdoba na odeve; spôsob použitia niečoho; použitie právnej normy na konkrétny prípad, část programového vybavení počítače, kterou uživatel chápe jako jeden nástroj s vymezeným účelem, účelonástroj, účelostroj, účenástroj
APLIKOVAŤ - použiť, uplatniť, upotrebiť
HARDVÉR - tvrdý výrobok
SOFTVÉR - mäkký výrobok
Tovar - výrobok, výtvor, zbožie
Kolega - spolupracovník
REFORMA - zmena, úprava, prelom, prerod, premena
Asistent - pomocnik, spomocnik, pomahac, pomahatel, vypomahatel
Nominacia - menovanie, označenie; určenie mien hráčov alebo pretekárov pre účasť na športovom stretnutí
Skóre - pomer bodov, golov, číselný stav alebo výsledok športového stretnutia
DIGITÁLNY - číslicový; patriaci k prstu, robený prstom, napr. stlačenie prstom; týkajúci sa prsta, založený na znázorňovaní údajov osobitnými jednotkami (číslicami)
VIRTUÁLNY - účinný, možný, schopný; zdanlivý, domnelý, neskutocny, nepravy, domnely, zdanlivy, vymysleny, neuveritelny
NOVELA - nová úprava alebo doplnenie zákona; krátka poviedka, prozaický útvar stredného rozsahu a ucelenej kompozície
AKADÉMIA - starogrécka škola žiakov a nasledovníkov filozofa Platóna; vedecké, školské, umelecké a osvetové zariadenie vyššieho typu; verejné vystúpenie s umeleckým programom
GARNITÚRA - subor, zostava
ELITA - výkvet, smotanka, smetanka, pýcha
Kapitán - vodca, velitel, veduci, zastupca
FAKTÚRA - účet
NORMA - pravidlo, predpis, zásada
MORÁLKA - mravnosť
DÁTUM - časový údaj, označenie dňa vzniku niečoho, napríklad dokumentu
Varovať - vystríhať, upozorňovať
VAROVANIE - vystraha, upozornenie
RIZIKO - nebezpecestvo, nebezpecie, hrozba, chmára, chmúra
SEGMENT - časť, čiastka, diel, dielec, kus
Kino - snímkáreň, budova, miestnost, sien na premietanie filmov, filmove predstavenie, premietacia sien
Muzeum - ústav pre uchovanie a vystavovanie vedeckých a umeleckých, najmä historických zbierok
Galéria - obrazáreň, stĺpová chodba; priestory na umiestenie alebo vystavenie umeleckých diel, zbierok; zbierka výtvarných diel, inštitúcia, ktorá ich zhromažďuje, vystavuje a vedecky spracováva; balkónovito vyvýšené rady sedadiel v divadle; vodorovná štôlňa vo veľkej hĺbke na čerpanie podzemnej vody; podzemná chodba; skalná rímsa
FRÁZA - slová, výrazy, bežné slovné spojenie
Kauza - zalezitost, pripad, otazka
Stream - vysielanie / prenos prudu udajov
SERVER - služobník, poskytovateľ služby
Business - obchod, podnikateľská činnosť, podnikanie
Kvíz - spoločenská hra v podobe otázok a odpovedí; krátky ústny alebo písomný test
Klip - krátky obrazový záber alebo zvuková nahrávka, videopesnička
PUMPA - čerpačka, čerpacia zastávka
FORMULÁR - tlačivo, listina s predtlačou
POLÍCIA - vnutorna, verejna bezpecnost, výkonná ozbrojená bezpečnostná zložka verejnej správy na prevenciu a odhaľovanie kriminality a boj proti nej
ILÚZIA - vidina, prelud, zdanie, sen, klam, predstava
TUNEL - jask
PANEL - dielec, doska, stena, plošný stavebný diel, najčastejšie betónový; rozvodná doska; montážna doska nejakého prístroja a pod.
Konkurencia - súbeh
Los - žreb
KOMPATIBILITA - zlučiteľnosť, spájateľnosť, prípustnosť
Volej - zásah, odrazenie lopty počas letu
Gól - umiestnenie lopty do brány, branka, vsietenie, zasah
Pódium - stupeň, stupienok, javisko, zvýšená plocha na verejné vystúpenie
Tribúna - hľadisko
FĽAŠA - nádoba s hrdlom, hrdlová nádoba, hrdlovka, pohár
INFORMATIKA - spracopis, veda o zhromažďovaní, spracúvaní, uschovávaní, vyhľadávaní a sprístupňovaní ved. informácií, odbor zaoberajúci sa počítačovým spracovaním informácií;
FYZIKA - hmotopis, veda o všeobecných vlastnostiach hmoty a zákonoch jej pohybu; príslušný vyučovací predmet
CHÉMIA - zložepis, veda skúmajúca vlastnosti, zloženie a vnútornú štruktúru látok a ich premenu; (príslušný) vyučovací predmet
TOPÁNKY, BOTY - obuv, škorne, střevíce
Konzola - nosník, podstavec
KONŠTRUKCIA - kostra, sústav, zostavenie, zhotovenie, zostrojenie; spôsob stavby, stavba samotná
Rekonštrukcia, renovácia - obnova, obnovenie, prestavba
Stimulacia - povzbudenie, podnecovanie, dráždenie
Sponzor - priaznivec, podporovatel, napomahatel, stupenec, dobroprajnik, žičlivec
KONFRONTÁCIA - spor, zrážka, trenica, roztržka, rozbroj, svár, bitka, boj, zapas, potyčka, šarvatka, stret, zvada, škriepka
Kaštieľ - tvrdza
Hymna - slavnostna, oslavna pieseň, skladba
Tabletka - prášok, prach
PREVENTÍVNY - ochranny, zaštitny
Činžiak, panelák - budova, vežiak, poschoďák, pribytok, budúnok, obydlie
Luxus - prepych, blahobyt, hojnosť, bohatstvo, nádhera, veľkoleposť
DEMOKRACIA - ludovlada, vláda ľudu, forma štátu s maximálnou účasťou občanov na riadení a správe krajiny, princíp vlady vacsiny
Princip, norma - zasada, zakon
Kolaps - zrútenie
Sabotaž, diverzia - rušenie, rozvracačstvo, rozvratníctvo, záškodníctvo, podvratníctvo, podrývačstvo, škodcovstvo
Blokovať - znemožniť, zavrieť, uzavrieť, zatvoriť, uzatvoriť, prehradiť, obkolesiť, obsadiť
Realista - vecne uvažujúci a konajúci človek
Realistický - triezvy, vecný, rozvážny
Atrakcia - ťahák, trhák
Cukor - sladidlo
Knedla - gule, múčne jedlo v guľovitých útvaroch
Lekvár - zaváranina
Kontroverzia - spor, rozpor, hádka; sporná vec
SFÉRA - okruh, usek, odbor, pole, odvetvie, ramec, rovina, svet
Inicativnost - činorodosť
ADRESA - miesto dodania s menom osoby alebo organizácie
ARCHÍV - zbierka listín, dokumentov, písomností a fotografií na úradné alebo bádateľské účely; budova alebo miestnosť, kde je takáto zbierka uložená
ADEKVÁTNY - primerany, zodpovedajuci, nalezity, prihodny, vhodny, prislusny, vyhovujuci
KOMBINÁCIA - zoskupovanie, spájanie, vytváranie vzťahov; úsudok, usudzovanie; dohad, domnienka; v matematike zoskupenie určitého množstva prvkov vybraných z daného množstva podľa určitých pravidiel
KONTINENT - pevnina, svetadiel, zemediel
Cynik - pohŕdavý, bezcitný, bezohľadný, necitlivý, bezcitník, necitlivec, pohŕdavec
Skeptik - nedôverčivec, pochybovač
Optimistický - radostný, veselý, natešený, priaznivý, jasavý
Pesimistický- chmúrny, ponurý, svetobôľny
Palác - dvorec
Nerv - šľacha
Sprej - rozprašovač
Bublina - blanka, gulôčka
ANALÝZA - rozbor
Rekordný - vrcholny, najvyssi, najvyznamnejsi, najvacsi, zvrchovany, neprekonany
ENERGIA - sila, činorodosť
ENERGETIKA - silovina
PARKOVISKO - miesto, priestor na státie, odstavenie/odstávku vozidla, stojanka
Destilát - liehovina, pálenka, tuhe, ostre, tvrde
Alkohol - lieh, kvit, chľast, slopanie
Túra - cesta, púť
Turista - cestovateľ, pútnik, výletník, dovolenkár, vychádzkar
Architektura - stavitelstvo
REFERENDUM - ludove hlasovanie, priame hlasovanie občanov o zákonných
Benzín - ropalivo, ropna kvapalina pouzivana ako palivo
Dízel - uhlovodivo, nafta, napta, uhlovodikova kvapalina pouzivana ako palivo
Olej - mastna tekutina, kvapalny tuk
TECHNIKA - remeslo, umenie, stroj, nastroj, sposob prevedenia nejakej cinnosti
TECHNOLÓGIA - zariadenie, subor postupov, vybavenie
KONKRÉTNY - skutočný, určitý
FINANCIE - platidlové, obehové, obeživné prostriedky, hospodárstvo
Valec - šúľok
Front - rad, zástup, bojisko, zápasisko
KATEGÓRIA - trieda, druh, stupeň, vrstva
Karta - pohľadnica
Kapsula - obal, puzdro
ORGANIZMUS - ústrojenstvo; jednotný živý celok, jedinec; súbor orgánov; samostatná živá bytosť; súbor zložiek určených k inej činnosti; vnútorné zloženie; usporiadaný a účelne zložený celok
ORGANIZÁCIA - poriadok; zariadenie; účelové spojenie ľudí do kolektívu sledujúceho spoločný cieľ alebo záujem; spôsob usporiadania
MENTALITA - duševný stav; spôsob myslenia a chápania, názor
Mentalny - duševný, rozumový, myšlienkový
LITER - základná jednotka objemovej, dutej miery, používaná na meranie tekutín a sypkých látok, objemiera
FOND - základina, zásoba, záloha
Koncern - zoskupenie, združenie podnikov rôznych odborov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú, alebo podnikov rovnakého druhu s cieľom lepšie ovládnuť výrobu a trh
CHRONOLÓGIA - zaznamen(áv)anie javov podľa časovej postupnosti
OPERÁCIA - úkon, zákrok, čin, činnosť, chirurgický zákrok; ucelená časť výrobného procesu; vojnová činnosť vyššej vojenskej jednotky
Panika - zmiatok, rozruch, vzruch, poplach, vrenie, zdesenie
DIPLOMACIA, STRATÉGIA, TAKTIKA - premyslený, zámerný postup pri istej činnosti, v istej situácii: zdržiavacia taktika; zvoliť dobrú taktiku
DIPLOMAT, STRATEG, TAKTIK - kto je poverený zastupovať štát v medzinár. stykoch, vyčkávač, opatrník, kto je schopný premysleným spôsobom a postupom dosiahnuť svoj cieľ, kto sa vyzná v zaobchádzaní s ľuďmi: parlamentný taktik
KÓPIA - opis, obťah, rozmnoženina; otlačok; nepôvodné dielo napodobňujúce originál; mechanicky vyrobený ďalší exemplár
INDEX - zoznam, súpis(ka), ukazovateľ, výpočet
KONSOLIDÁCIA - upevnenie, ustálenie; zaistenie, zmenšovanie objemu zemín vplyvom pôsobenia zvýšeného tlaku; v medicíne skostnatenie zlomeniny kosti
Invazia - vpad, vypad, uder, vyboj, najazd, napor
DETAIL - jednotlivost, podrobnost, jednotlivina, malickost, drobnost
Raketa - lietajúci stroj poháňaný spätným tlakom plynov spaľovaných vlastným motorom; signálna vojenská strela; pyrotechnický náboj so svetelnými efektmi; tenisové náradie s výpletom
DISCIPLÍNA - dodržiavanie zásad, predpisov, nariadení; odvetvie športovej, vedeckej, pracovnej alebo inej činnosti, oblasť, úsek, okruh, odbor, pole
TROLEJBUS - kladkovoz
ELEKTRIČKA - jantarička
PREZENTACIA - predstavenie sa; predloženie, preukázanie; návrh, podanie
Casting - ponuka, výber, konkurz na obsadenie filmových a podobných úloh
PORTFÓLIO - rozdelenie investičných zdrojov s cieľom znížiť riziko, skladba cenných papierov
Kostol - sviatyňa, sviatostánok, chrám
Brigáda - dobrovoľná výpomocná práca skupín al. jednotlivcov, dobrovoľná spoločensky užitočná práca
Gén - biol. nositeľ dedičných vlastností v rozplodzovacích bunkách; základná jednotka dedičnosti určujúca vlastnosti organizmu; vloha; dedičný činiteľ
GENETIKA - biol. veda o zákonoch dedičnosti a premenlivosti živých organizmov
Genetický - dedičný
HIERARCHIA - postupnost, suslednost, naslednost, stupňovitá sústava hodností a funkcií; poradie podľa hodnosti
Hierarchický - usporiadaný podľa hodnosti, funkcie, úradu a pod.
SIGNÁL - fyzikálny nositeľ informácie
Alkaloid - dusíkatá látka rastlinného pôvodu


Posledný príspevok od Ferry  ·  20. 3. 2022 o 21:54
1.1k
4

Známý český vojenský analytik David Koller - Válka na Ukrajině - I když se jedná o vážné a smutné věci, nemohl jsem se ubránit smíchu, když ta finančně motivovaná zpravodajská tupá a pitomá čúza narazila na absolutní protinázor se kterým se bytostně nemohla srovnat.


MP3 soubor rozhovoru:
http://www.aktualnikonflikty.cz/download/file.php?id=24373&sid=3109fcc12685a7d12ab20a9ac1c6a912


http://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=3109fcc12685a7d12ab20a9ac1c6a912&start=10660


Ta prolhaná pakáž likviduje zpravodajské a alternativní zdroje, ale je to marné. Stejně jako v případě kovidu, pravda začíná prosakovat. Je to jak v jednom dílu grotesky "Tom a Jerry" (to přirovnání zmiňoval Pjakin), kdy je zlý Tom na moři a začíná mu do člunu téct voda. Používá všechny prsty rukou i nohou na ucpání děr, ale otvírají se další a další, kterým dovnitř stříká voda a člun se nakonec potápí. A kolem krouží žraloci ...


Posledný príspevok od JanaK  ·  19. 3. 2022 o 07:51
630
2

Vývoj situace v ČR a možné scénáře s ohledem na denacifikaci Ukrajiny.
Přemýšlel jsem dlouho jestli takové téma založit či nikoliv, ale po dlouhém sledování vývoje po volbách v ČR a kroků Fialového týmu bych řekl stojí za to prodiskutovat kam aktuálně míříme. Vím, že jsme společně probírali mnoho variant typu Mezimoří, Trojmoří, dokonce i Nové říše Římské, ale v podstatě o dlouhodobé uspořádání teď aktuálně evidentně nejde. Nebo vlastně jde, ale teď, v taktickém časovém úseku se vlastně láme vývoj ČR a dopady na budoucnost.
V podstatě již předchozí volební období bylo postupně ovládnuté postupnou fašizací mediální tématiky, přepisování dějin, popírání osvoboditelů a vyhlazovatelé našeho národa a původní zrádci byli postupně opět glorifikováni a naše politická hmota se jim vtláčí hlouběji a hlouběji do rekta.
Jaká je aktuální situace:
Příprava ČR na překlopení z nepřátel války a rezervované společnosti vůči konfliktům a v podstatě i fašismu, byla provedena velmi dobře řemeslný přesměrováním COVID frustrace na Rusko, protože si dovolilo bránit svůj národ. Zde se okamžitě začala projevovat ruka loutkáře, kdy Fialovou svoloč poslal koordinovat přípravu území ČR jako ústupovou a novou pozici pro Banderovskou verbež. Zavedli nouzoví stav, eliminovali zbytky svobody projevu a pro masy zablokovali informační kanály a propaganda jede taková co by Goebbles nedal. Stav davu je neustálá hypnóza a nenávist proti Rusku. Na pozadí jsou dopravováni Banderovci do různých částí ČR. Mimochodem, na UK je plná mobilizace, a ve středních a západních Čechách lze pozorovat podobně oblečené shluky ukrajinsky hovořících mužů. Nejsou to ti vykořisťovaní chudáci, kterým zde zabavili mafie pasy a přivezli na otrocké práce. Jdou organizovaně do nákupáku, na sociálku a kupodivu platí platebními kartami. Fialová svoloč nám slibuje, že bude hůře a že jsme ve válce. Jinak probíhá neustále vytvářeni virtuální reality pro dav, Rus je ubohý, v podstatě na UK prohrává, ani nemůže dojet do Kyjeva, nemá zbraně, ale třeba ho sundat jaderným útokem a nejlépe ze základny v ČR nebo SR. Fialový pitomec jede vlakem do Kyjeva a cestu, která tam a zpátky trvá bez zastávky přes 30 hodin dá i se setkáním s feťákem za necelých 24 hodin. Dav hýká štěstím, že máme konečně slušného a statečného premiéra. Toť mediální obraz. Realita na pozadí je že mediální skupiny a najmutí prosazovači názorů - týmy cca 150 lidí, vytvářejí pozitivní obraz Fialové bandy a živí nenávist v mediích proti Rusku. Internetoví provozovatelé poskytují protiprávně a protiústavně data o všech zákaznících a veškeré komunikaci a jsou identifikovány pro vojenské zpravodajství potencionální problémoví občané. V rámci nadnárodních zaměstnavatelů probíhají v zaměstnáních kampaně, kde jsou zaměstanci vyzýváni k adoraci UK a veřejnému odsuzování Putina a podřízení se oficiálnímu stanovisku vlastníků korporací.


Takový vidím aktualní stav v ČR. Toto je v podstattě dobíhající druhá etapa přeformátovávání ČR v Banderovskou ČR. Tak to zatím vypadá.


Posledný príspevok od Oco  ·  18. 3. 2022 o 16:07
8.5k
82

Ako sa pripraviť na blackout?


– Peter Sabela - 11minut
Vytvor problém a následne prines riešenie - táto schéma je vlastná aj prichádzajúcej energetickej kríze.
V Rakúsku a v Nemecku už obyvateľstvo oboznamujú s rozsiahlymi výpadkami dodávok energií, vody aj potravín. Ako ste pripravení vy?
https://zvtv.sk/dialogy/peter-sabela/?fbclid=IwAR2JZYtfKXepgOJjlYDvZqIyvfCcxUWZVZAapIszJeqpIOD_v2q22STkwZ4


Posledný príspevok od dasa  ·  18. 3. 2022 o 13:38
37.8k
256

Pokračovanie témy Odpis Covidovej/Vakcinacnej agendy a jej prejavy, v ktorej prestalo poriadne fungovať stránkovanie bez možnosti jednoduchej opravy.


Pod vírusom sa rozumie táto pliaga a pod očkovaním génová manipulácia a ostatné technológie vytvárajúce hrotový proteín v telách nešťastníkov napriek tomu, že sa o očkovanie nejedná.


Posledný príspevok od Achetaton  ·  18. 3. 2022 o 10:53
621
2
Joe JumperUp zverejnil(a) 12. 1. 2022 o 15:47
Politika v ČR

Tak se naše pátá kolona strůjců liberálního fašismu zpoza hor a zpoza oceánu opět vyznamenala. Český nezávislý soudní systém odhalil a odsoudil "nebezpečného teroristu", který rozvracel demokratický sluníčkový režim na Ukrajině. Ve své dobrotě soudce přihlédl k faktu, že dotyčný terorista pouze vykonával funkci kuchaře-teroristy.
Přeji jen dotyčnému soudci, aby při případném "lidovém soudu" dle Článku 23 rovněž bylo přihlédnuto k tomu, že on sám při vynášení rozsudku také plnil jen funkci kuchaře. Protože ti, co dodávají suroviny, už budou dávno v trapu.


https://www.novinky.cz/krimi/clanek/misto-20-let-vezeni-jen-sest-soud-mladikovi-uveril-ze-na-ukrajine-valcil-v-kuchyni-40383638


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  18. 3. 2022 o 01:12
1.5k
16
hael zverejnil(a) 15. 3. 2022 o 09:24
História

Dnes je den, kdy došlo k dalšímu významnému - pro nás tragickému - milníku v 2.fázi Velké války. Došlo k ustanovéní Protektorátu, který byl plně pod kontrolou III. Rajchu.


Poznámka: Zaregistrovali jste někde nějakou, byť nepatrnou zmínku?


Posledný príspevok od Quilgen  ·  17. 3. 2022 o 23:50
291
0

Je pozdní březnový večer a na zastávku právě přijíždí autobus.
Do prázdného prostředku městské hromadné dopravy nastupuje několik večerních cestovatelů Prahou.


Sedám si na své oblíbené místo a jelikož potřebuju ještě vyřídit nějaký email, vyndávám mobilní telefon a začnu psát.


Jízda probíhá vcelku poklidně, v tom ke mě přistoupí Muž s mikroplastovou maskou.
Říkám si, když se muž nadechuje k gestikulaci...co asi bude chtít?


Muž vyděšen absencí masky na mojí tváři, zeptal se mě, zda si může vedle mě sednout.
Samozřejmě, jelikož se zeptal zdvořile, jsem odpověděl, že ano, on si přisedl
a moje cesta městem pokračuje nerušeně dále.


Ujedeme takto několik zastávek a najednou, kde se vzal, tu se vzal...
ozval se hlas bez tváře.


Z tlampače autobusu, přehlušována zvukem motoru, se line jakási řeč o tom,
že jsme upozorňováni o povinnosti zakrytí úst a nosu respirátorem.
Co já vím, co vlastně říká...nějak mě to nezajímá.


Píši dále svůj email.


Řiditel autobusu mačká své, jistě rudé, tlačítko znovu a Hlas bez tváře se opět ozývá.
Ne, že by mě nějak zajímalo, co říká, ale přijde mi, že kdyby mě jeho sdělení zajímalo,
vyslechl bych si ho hned napoprvé.


Muž s mikroplastovou maskou mlčí.
Asi je tak zděšen mojí Maskou, jakou svět neviděl, že přišel o hlas.


Možná je to ale ruský špijón a to jest důvodem zakrytí jeho tváře a klidného, slušného, počínání.
Kdoví...


Brunátnějící tvář řídícího pracovníka dopravního prostředku městské hromadné dopravy sice nevidím,
nicméně opakovaná výzva Hlasu bez tváře naznačuje, že ačkoliv motor autobusu ze své pozice vytáčet nemohu,
tak pana řiditele nejspíše ano.


Nu což, pročtu si, co jsem dosud napsal do emailu a dokončuji ho.


Mezitím se frekvence Nevyžádaných sdělení Hlasu bez tváře stupňuje.


Vypínám okno do světa internetu a hledím ven na kulisy hry odehrávající se na planetě Zemi,
v Praze - v srdci Evropy.


Sic život večerní Prahy pulzuje klidným tepem, srdce brunátného Muže za Kruhem Moci pulzuje čím dál tím více zběsileji.


Když už ono Nevyžádané sdělení slyším asi podvanácté a říkám si, že to buď autorita Kruhu Moci vzdá a nebo
vstane, zastaví svůj prostředek řízení a vyhodí mě, vstupuje do hry další muž.


Muž bez masky.


Muž bez masky si položí svůj materiál, zřejmě na menší rekonstrukci, na sedadlo vedle sebe a zadívá se do svého mobilního komunikačního přístroje.


Vše sleduji z odrazu hladiny skla našeho společného dopravního prostředku a s nezaujatým výrazem se zároveň nadále dívám na večerní Prahu.


Kruh moci ani Rudé tlačítko nejspíše nejsou tak všemocné, jak pan řiditel doufal, nicméně, když jeho pokus nefungoval sedmnáctkrát, proč by neměl fungovat poosmnácté?


Nu.
Nefungoval.


Muž bez masky stále sleduje svůj Mobilní telekomunikační přístroj a jeho tvář, bez sebemenšího zájmu o Nevyžádané sdělení, se zdá nadále superuvolněná.


Řiditel Kruhu Moci mačká Rudé tlačítko už tak často a bez rozmyslu, že si neuvědomuje, že Nevyžádané sdělení opakovaně bije se Sdělením zastávky.
Sdělení zastávky vítězí, nicméně Nevyžádané sdělení Hlasu bez tváře se nevzdává.


Muž s mikroplastovou maskou vystupuje, jeho epizoda tiše končí a bude pokračovat rolí v jiném seriálu.


Přiznávám, že poker není mojí nejoblíbenější hrou a Nezaujatý výraz držím už se značným úsilím.


Blížíme se k cíli mé cesty, Rudé tlačítko je již v permanenci.


Muž bez masky se dává do pohybu.


Já též.


Posvátné, Rudé tlačítko Svatého Covida nám dále hrozí.


Vystupujeme.


Ujdeme v tichosti společně několik kroků, ze dveří autobusů se stále a znovu, i po našem vystoupení, ozývá něco o zakrytí úst a nosu.


Naše kroky se rozcházejí, nicméně společné dílo zůstává.


Sundávám si Masku, jakou svět neviděl a nahlas se směji.


Řiditel točí svým Kruhem Moci.
Ale již bez nás.


737
9

Návrhy na úpravu slovenského pravopisu
Zrušiť X a namiesto toho používať KS
Zrušiť Ä a namiesto toho používať IA Odporúčam, namiesto Ä dajtě v slovách IA a pochopíte prečo…ja dám menšiu ochutnávku: miakčeň, miakký, miaso, pamiať, opiať, piať, spiať, deviať, sviatý, viačší, zviaz, semia…
Zrušiť Q
Zrušiť W
Zrušiť miakké I pri množnom čísle pri tvrdých spoluhláskach, napríklad: svedomitý ľudia, alě napríklad: dobrí ľudia
Okrem našich dvojhlások IA, IE, IU, Ô zaviesť aj dvojhlásky pre zápis cudzích slov podľa našeho pravopisu: YA, YE, IO, YO, YU, napríklad: dyár, dyéta
Výnimka snáď lěn pre určité mená, priezviská a napríklad názvy miest, značiek…
Zaviesť „české” Ě pre miakké D, T, N, L, napríklad: děti, dědo, děň
Máme Slovensko, Slovenky, slovenský jazyk, tak už by bolo načase úradně zaviesť aj Sloven a Sloveni
Zaviesť úradný kalendár so slovanskými názvami, tých možností je docela mnoho, napríklad môj návrh:
Január - sečeň сечень
Február - ľuteň льутэнь
Marec - brezeň брезень
Apríl - dubeň дубень
Máj - kveteň кветэнь
Jún - červeň червень
Júl - lipeň липень
August - klaseň класень
September - vreseň вресень
Október - rujeň руѥнь
November - listopad листопад
December - prosiněc просинец


Prísne dodržiavanie, vrátaně cudzích slov
Ď - di dě ди де D - dy de ды дэ
Ť - ti tě ти те T - ty te ты тэ
Ň - ni ně ни не N - ny ne ны нэ
Ľ - li lě ли ле L - ly le лы лэ
Č - či če чи че
Š - ši še ши ше
Ž - ži že жи же
Dž - dži dže джи дже


Vytvoriť a zrovnoprávniť slovenskú cyrilyku, môj návrh: prevziať ruskú cyrilyku s nasledovnými úpravami
Словенска абецеда
А a А a
Б б B b
Ц ц C c
Ч ч Č č
Д д D d
Дь дь Ď ď
Дз дз Dz dz
Дж дж Dž dž
Э э „tvrdé” E e
Е е E e
Ф ф F f
Г г G g
Ґ ґ H h
Х х Ch ch
И и I i
Й й J j
К к K k
Л л L l
Ль ль Ľ ľ
М м M m
Н н N n
Нь нь Ň ň
О о O o
Ȏ  ȏ Ô ô
П п P p
Р р R r
С с S s
Ш ш Š š
Т т T t
Ть ть Ť ť
У у U u
В в V v
Ы ы Y y
З з Z z
Ж ж Ž ž


Словенска азбука
А а A a
Б б B b
В в V v
Г г G g
Ґ ґ H h
Д д D d
Дз дз Dz dz
Дж дж Dž dž
Е е E e
Ж ж Ž ž
З з Z z
И и I i
Й й J j
К к K k
Л л L l
М м M m
Н н N n
О о O o
Ȏ  ȏ Ô ô
П п P p
Р р R r
С с S s
Т т T t
У у U u
Ф ф F f
Х х Ch ch
Ц ц C c
Ч ч Č č
Ш ш Š š
Щ щ Šč šč
Ъ ъ tvrdý znak
Ы ы Y y
Ь ь miakký znak
Э э „tvrdé” E e
Ѥ ѥ Je je
Ю ю Ju ju
Я я Ja ja


Взоровы писаяв (писаны преяв)
Красна зем - ѥй кончины валны Дунай влажи, а Татра скалноу ґрадбоу окол ней са вяжи: Та зем, тые пышнэ ґоры, тые жирнэ моравы: то власть их, то колиска давна сынов славы.


Krásna zem - jej končiny valný Dunaj vlaží,
a Tatra skalnou hradbou okol nej sa viaží:
Tá zem, tye pyšné hory, tye žírne moravy:
to vlasť ich, to kolíska dávna synov slávy.


Зем, ктору в удел далы Словяном небеса, та зем ґробом каждэму враґови стане са. Нуж, поведзже нам царе! моцна рука твоя чоже нам несѥ: чи меч, чи ветву покоя?


Zem, ktorú v úděl daly Slovianom něbesá,
tá zem hrobom každému vrahovi staně sa.
Nuž, povedzže nám, cáre! mocná ruka tvoja
čože nám něsie: či meč, či vetvu pokoja?


Патри медзи наше найвызнамнейшѥ ґрады, кедьже ґо вдьака ѥґо розлоґе а ґисторицкему вызнаму познаю ай во звышку Еуропы. Спишскы ґрад ѥ ґрдоу доминантоу Спиша, ктора ма за себоу путаве а бурливе дейины. Днес уж патри к найнавштевованейшим памяткам на Словенску, але напрѥк тому сталэ докаже преквапить множством зауйимавости. Спишскы ґрад са розпрестѥра на плохе штырох ґектаров. Вдьака тому са стал найвячшим ґрадным комплэксом в стреднэй Еуропе а заровень патри медзи найрозсяґлэйшѥ ґраднэ руины зо стредовеку.


Patrí medzi naše najvýznamnějšie hrady, keďže ho vďaka jeho rozlohe a historickému významu poznajú aj vo zvyšku Európy. Spišský hrad je hrdou dominantou Spiša, ktorá má za sebou pútavé a búrlivé dějiny. Dněs už patrí k najnavštěvovanějším pamiatkam na Slovensku, alě napriek tomu stále dokáže prekvapiť množstvom zaujímavostí. Spišský hrad sa rozprestiera na ploche štyroch hektárov. Vďaka tomu sa stal najviačším hradným kompleksom v strednej Európe a zároveň patrí medzi najrozsiahlejšie hradné ruiny zo stredoveku.


Návrhy na úpravu českého pravopisu
Zrušiť X a namiesto toho používať KS
Zrušiť Q
Zrušiť W
Držať sa pravidiel pravopisu aj pri cudzích slovách, čiže okrem IA, IE, IO, IU, aj YA, YE, YO, YU, napríklad: dyář, dyeta
Výnimka snáď lěn pre určité mená, priezviská a napríklad názvy miest, značiek…


Prísne dodržiavanie, vrátaně cudzích slov
Ď - di dě ди де D - dy de ды дэ
Ť - ti tě ти те T - ty te ты тэ
Ň - ni ně ни не N - ny ne ны нэ Č - či če чи че
Š - ši še ши ше
Ž - ži že жи же
V češtině nie je DZ, DŽ, Ľ, Ô. Naopak, na rozdiel od slovenčiny má Ě, Ř a Ů.


Vytvoriť a zrovnoprávniť českú cyriliku
Ческа абецеда
А а A a
Б б Bb
Ц ц C c
Ч ч Č č
Д д D d
Дь дь Ď ď
Э э „tvrdé” E e
Е е E e
Ĕ ĕ Ě ě
Ф ф F f
Г г G g
Ґ ґ H h
Х х Ch ch
И и I i
Й й J j
К к K k
Л л L l
М м M m
Н н N n
Нь нь Ň ň
О о O o
П п P p
Р р R r
P̆ p̆ Ř ř
С с S s
Ш ш Š š
Т т T t
Ть ть Ť ť
У у U u
У̊ у̊ Ů ů
В в V v
Ы ы Y y
З з Z z
Ж ж Ž ž


Ческа азбука
А а A a
Б б B b
В в V v
Г г G g
Ґ ґ H h
Д д D d
Е е E e
Ĕ ĕ Ě ě
Ж ж Ž ž
З з Z z
И и I i
Й й J j
К к K k
Л л L l
М м M m
Н н N n
О о O o
П п P p
Р р R r
P̆ p̆ Ř ř
С с S s
Т т T t
У у U u
У̊ у̊ Ů ů
Ф ф F f
Х х Ch ch
Ц ц C c
Ч ч Č č
Ш ш Š š
Щ щ Šč šč
Ъ ъ tvrdý znak
Ы ы Y y
Ь ь miakký znak
Э э „tvrdé” E e
Ѥ ѥ Je je
Ю ю Ju ju
Я я Ja ja


Взоровы псаѥв (псаны проѥв)
Ктож су божи бойовници
а закона ѥґо,
простэж од Боґа помоци
а уфайтэ в неґо,
же конэчне вждыцкы с ним свитезитэ.


Ktož sú boží bojovníci
a zákona jeho,
prostež od Boha pomoci
a úfajte v něho,
že konečně vždycky s ním svítězíte.


Нэпp̆атэл се нэлекайтэ, на множствие нэґледьтэ, пана свеґо в срдци мĕйтэ, пронь а с ним боюйтэ а пp̆ед нэпp̆атэли нэутѥкайтэ!


Nepřátel se nelekajte,
na množstvie nehleďte,
pána svého v srdci mějte,
proň a s ním bojujte
a před nepřáteli neutiekajte!


Жижка мĕл нэймодэрнейши ґрад стp̆едовĕке Европы. Калих был добовы уныкат. В Ческем стp̆едоґоp̆и ѥ зp̆иценина ґраду скоро на каждэм друґем копци. Ѥдна, на ниж се правĕ интэнзивне працуйе, ма але нэчекане велкы вызнам про наше дейины. Пру̊зкум ґраду Калих доказуйе геныалиту ґуситскеґо ґейтмана Яна Жижкы. Археологицкы вызкум а доставба башты на Калиху, кдыси соукромем сидлэ ґуситскеґо ґейтмана Яна Жижкы, пp̆инашейи информаце о геныалите Жижковĕ и ѥґо ставитэлу̊. Зp̆иценина над Тp̆ебушинэм на Литомĕp̆ицку, кдэ ѥште нэдавно нэбыло про лаика патрнэ скоро ниц, выдава ду̊казы о том, же нэйпрогресивнейши войенске ставитэлстви по Европĕ нэшиp̆или в 15. столети Немци нэбо Англичанэ, але войаци з ґуситскеґо войска.


Žižka měl nejmodernější hrad středověké Evropy. Kalich byl dobový unykát. V Českém středohoří je zřícenina hradu skoro na každém druhém kopci. Jedna, na níž se právě intenzivně pracuje, má ale nečekaně velký význam pro naše dějiny. Průzkum hradu Kalich dokazuje genyalitu husitského hejtmana Jana Žižky. Archeologický výzkum a dostavba bašty na Kalichu, kdysi soukromém sídle husitského hejtmana Jana Žižky, přinášejí informace o genyalitě Žižkově i jeho stavitelů. Zřícenina nad Třebušínem na Litoměřicku, kde ještě nedávno nebylo pro laika patrné skoro nic, vydává důkazy o tom, že nejprogresivnější vojenské stavitelství po Evropě nešířili v 15. století Němci nebo Angličané, ale vojáci z husitského vojska.


Posledný príspevok od jardob  ·  17. 3. 2022 o 22:20
3.7k
40

Fiala byl na poradě, oficiálně se Zelenským, ale kdo ví, že Zelenský je pouhá loutka, chápe, že se účastnil porady jiné, kde se rozhodovalo o osudu České republiky.
Ať pindá na tiskovce o čemkoli, stačí si všímat, jak se mění infopole, které zajišťují chovní ANALyticí a jiné presstituti.


Domnívám se, že účastníci tak zvané porady dostali notíčky, jak zapojít svoje země do válečného konfliktu. Protože USA se rozhodly, že bojovat budou s Ruskem do posledního Slovana v Evropě. A je na nás, jestli se do tohoto scénáře necháme vmanipulovat.


Všímněte si, jak se v méédiích rozběhla adorace Fialy, který je pomalu obrancem demokracie v Čechách, který mimochodem zavédl cenzuru, který "má koule" na to postavit se Rusku a jak je prosazován jednostranný pohled na Ukrajinský konflikt spolu s umlčováním opačných názorů, ba dennodenním zastrašováním osob s opačným nebo vyváženějším názorem.


Dnešní komentář ANALytika Ivana Gabala: Naše válečné domácí úlohy je dostatečně vypovídající.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-komentar-nase-valecne-domaci-ulohy-193689


Titulek "Naše válečné domácí úlohy" nikoho nemůže nechat na pochybách, že jsme vtahování do přímého konfliktu s Ruskem a občané už si mají zvykat na slovo "válka".


Manipulování s veřejným názorem a nevídaná hysterie v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, na kterém mají rozhodující podíl jak USA, tak i samotná EU, solidarita Čechů s utečenci z Ukrajiny jsou využívany k rychlému nasazení válečných opatření. Dokud se dav nevzpamatoval a nezačal přemýšlet.


Cituji z článku:
Máme po dlouhé době, od našeho kolapsu na americkém radaru protiraketové obrany, široký konsenzus veřejnosti o bezpečnosti a válečné hrozbě, jejím původu a viníkovi. Toho je potřeba využít. A neztrácet čas.


Chápete čeho je potřeba výužit? Má se výužit ten stav hysterie české společnosti, ne "široký konsenzus veřejnosti", o kterém prohlašuje Gabal.


"Válečná krize není výkyvem daným Putinovou chybou, jejíž překonání opět vrátí svět tam, kde byl předtím. Nevrátí. Jednak kvůli důsledkům Putinovy války, jednak díky poučení z dosavadního vývoje, a jednak i v případě, že vývoj bude dále eskalovat a může nás zasáhnout. Jde o krizi, která podstatně mění jak priority situace, protože může jít a jde o životy lidí, a také mění kritéria, podle kterých rozlišujeme, co je důležité. "
Zde Gabal otevřeně přiznává, na co se připravuje Fialová vláda.


Ne na to, aby co nejvíce chránila vlastní občany a zamezila eskalací napětí na domácí scéně vyváženou politikou. My jsme připravováni na krízi, ve které může jít a jde o životy lidí .


"Ruská agrese štěpí a polarizuje svět na demokratický, právní, kritický a otevřený, a naproti tomu svět lží a skrývání skutečných motivů války, násilných praktik nadřazených právu, na snahu vnucovat svou vůli druhým a represí potlačovat nesouhlas. Je vidět například na Srbsku, jak „mezi“ oběma světy ztrácí půdu pod nohama, totéž na katastrofě Běloruska pod Lukašenkem. Naopak na Moldávii je patrno, jak se přitahuje k EU a k nám. I na šokovém vystřízlivění některých „panslovanských“ Slováků.


" A samozřejmě, pak jsou zde i kašpaři, odskakující od svého oblíbence Putina ve snaze zachránit svou kompromitovanou politickou trafiku či existenci. "


Všímáte si, jak se přitvrzuje protiruská a protislovanská rétorika?


Dále Gabal rozebrá jednotlivé úkoly, které stát musí zabezpečit v oblastí obrany, energetiky, potravin, geopolitiky a nalyzuje naše bezpečnostní kapacity. Cituji:


"Máme před sebou dost práce nad rozborem stavu informačního základu naší bezpečnostní politiky, která v ukrajinské a zejména ruské agendě dost zaspala, včetně zpravodajských služeb, armády a ministerstev. Válka nás zaskočila nepřipravené a doháníme. Je třeba zpracovat kritickou reflexi této zkušenosti, v zájmu zlepšení našich kapacit. Nyní ovšem začněme konat na popsaných hlavních směrech adaptace na novou situaci. Čas není na naší straně, zatím."


Má ještě někdo pochybnosti, na co nás připravují?


Ještě jeden dnešní článek Jana Stránského: Jak Ukrajinci udělali z Čechů lepší lidi, ze kterého cituji:


Ukrajinci nám dali strhující příklad. Udělali z nás odvážnější, sebevědomější, méně bázlivý kmen.


Člověk mého typu, který léta v otřeseném úžasu sleduje hanebné české edice sociálních sítí a diskusní kroužky pod články zpravodajských médií, dávno přišel o iluze.


Načež přišla naděje z míst, odkud bych ji nečekal. Z Ukrajiny.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-glosa-jak-ukrajinci-udelali-z-cechu-lepsi-lidi-193484


Naděje nám přišla z Ukrajiny. Hezky. Takže máme se těšit na ukrajinizací české společností? A nově příchozí v tom budou hrát zásadní roli? Hurá, zavedeme zde stejné pořádky, jako na Ukrajině. Nakonec množství ukrajinských vlajek od Hradu až po úřady a ulice by napovídalo tomu, že naše "elita" k té ukrajinské vzhlíží. A s radosti zde začne budovat malou Ukrajinu. Obávám se, že i se stejným osudem...


Připadá vám že tyto 2 články se objevily jen tak a jejích autoři vyjádřují jen svoje osobní názory, ktere se jen čírou náhodou shodují s názory současného politického establishmentu?


Mně tedy ne. Načasování těch článků, které přišly hned po "poradě Fialy se Zelenským", samotný jejích tón, který se nese ve způsobu rozskazovacím, obzvlášť ten Gabalův, svědčí o přípravě společnosti na zásadní změny, o kterých už je rozhodnuto. Fiala dostal befel z míst nejvyšších, že má zradit zájmy občanů ČR a korporativní média se postarají, aby mu pro snadnější zrazování zajistily alibi.


Posledný príspevok od TauRus  ·  17. 3. 2022 o 16:45
491
1

Požiar Keighley: Komplex mlynov Peaky Blinders horí v plameňoch.


Viac ako 100 hasičov hasilo požiar v komplexe mlyna, ktorý sa používal ako filmová lokácia pre úspešné predstavenia ako Peaky Blinders a Downton Abbey. Požiarne tímy boli povolané do boja s peklom v Dalton Mills v Dalton Lane, Keighley, West Yorkshire. Hasičská a záchranná služba West Yorkshire uviedla, že tesne pred poludním bolo odvolaných 20 čerpadiel. Služba uviedla, že incident sa zmierňuje, ale niektoré posádky zostanú cez noc, aby uhasili požiar.
Ľuďom žijúcim v blízkosti bolo predtým povedané, aby mali zatvorené okná a dvere a vyhýbali sa cestovaniu cez oblasť kvôli dymu.
Na mieste je policajný kordón a niektoré cesty sú uzavreté. Nick Smith z Hasičského a záchranného zboru West Yorkshire uviedol, že pri požiari sa nikto nezranil. Zdolávanie požiaru označil za „náročné“. Budova sa vo vnútri zrútila, podlaha aj strecha,“ povedal. Pán Smith povedal, že incident sa zmierňuje, ale hasiči strávia noc tlmením požiaru.
Hasiči uviedli, že na mieste boli aj spotrebiče zo susedných zborov, ako aj polícia, sanitky, Yorkshire Water a Environment Agency.
Jeden očitý svedok, Gary Coates, povedal BBC Radio Leeds: „Keď sme prechádzali, vychádzal dym a potom sme začali vidieť plamene vychádzať zo spodného poschodia mlyna.
"Behom niekoľkých minút to bolo peklo. Bolo to naozaj zlé. Bolo to intenzívne, odvšadiaľ šľahali plamene.
"Cítili sme teplo z miesta, kde sme zaparkovali, možno 200 alebo 300 yardov."
Mlyn sa v posledných rokoch využíval na viacero filmových a televíznych produkcií.


Richard Knight z Screen Yorkshire opísal požiar ako "smutnú stratu pre yorkshirskú filmovú krajinu".


"Je to jedna z tých úžasných lokalít, ktorá je ako destinácia sama o sebe," povedal.


"Má taký pôvod a rozsah, ktorý by mohol prilákať filmárov zo širokého okolia."


Okrem Peaky Blinders a Downton Abbey povedal, že časť stránky bola premenená na londýnsky East End z viktoriánskej éry pre film The Limehouse Golem z roku 2016, v ktorom hral Bill Nighy.
Viktoriánska budova postavená v roku 1869 bola kedysi považovaná za najväčšiu textilnú továreň v Yorkshire, ktorá zamestnávala viac ako 2000 pracovníkov.


Chátral, než bol čiastočne zrekonštruovaný a v roku 2015 bol stiahnutý z registra ohrozených anglických dedičstiev.


Komplex predtým zasiahol vážny požiar v roku 2011, keď sa predpokladalo, že zlodeji medi podpálili miesto, keď sa pokúšali spáliť izoláciu, aby ukradli kov.


https://www.bbc.com/news/uk-england-leeds-60606396


https://www.timesofisrael.com/when-uks-jewish-downton-abbey-hosted-royalty-pms-and-young-wartime-evacuees/


Posledný príspevok od Ziim  ·  17. 3. 2022 o 14:13
969
3
JankA zverejnil(a) 17. 3. 2022 o 12:40
Politika v SR

Po ročnej ťažkej a bolestivej chorobe zomrela manželka a matka, kolegyňa a obetavá, nebojácna novinárka. Jej odkaz a práca nájde pokračovateľov.
Manžel a dcéra ďakujú za podporu.
Zverejňujeme článok s Tiborom Rostasom pre časopis Zem a Vek, ktorému poskytla svoj posledný rozhovor .Česť jej svetlej pamiatke smile


Posledný príspevok od palino25  ·  17. 3. 2022 o 13:56
3.2k
25

Všem lidem tady doporučuji léčení zvukem, jsou to zvukové léčivé matrice od Petra Petroviče Garjajeva. Je jich asi 35 a mám na sobě ověřené výborné léčivé účinky. Od lékařů
. Bohužel nemůžu dát odkaz, zatím, musím se s někým poradit aby mi pomohl. Už nemám počítac, pevný internet, jen telefon. Stačí dát na YouTube toto : matrice Petra Petroviče Garjajeva. Až to budu umět, dám odkaz. Jednak jsou léčivé čisté matrice, které trvají cca hodinu až dvě, pak jsou matrice se zvuky přírody, deště. Mám od odborníků potvrzené vyléčení u třech případů. Musí se poslouchat 21 dní. Nevadí, když někdo neumí rusky. Stačí poslouchat, potichu. Doporučuju. Zdraví ❤️ a štěstí a klid všem.


Posledný príspevok od dasa  ·  17. 3. 2022 o 07:07
1k
10
KALIDOR zverejnil(a) 16. 3. 2022 o 10:38
Otázky a odpovede

Zdravim kolegofci, potrebujem od vas doplnit faktologiu...jedna sa mi o Pjakinove video cajsi pol-rok dozadu, kde sa spominala Mnichovska zrada 38. Pjakin vravel, ze jedina krajina ktora nam vtedy ponukla pomoc bolo Sovietske Rusko a tak isto spomenul, ze koridor pre cervenu armadu neotvorilo pre nas Polsko. Ma niekto z vas nejaky zdroj kde by sa o tomto pojednavalo blizsie? Vdaka vopred kazdemu za sudruzsku pomoc.


Posledný príspevok od JanaK  ·  17. 3. 2022 o 01:50
1.1k
3

Premiéři Polska, Slovinska a Česka se dnes podle polské vlády v pořádku vrátili z Kyjeva do Polska.
Delegace kolem premiérů Mateusze Morawieckého, Janeze Jansy a Petra Fialy přes pokračující boje včera cestovaly vlakem do ukrajinského hlavního města ohroženého ruskými vojsky. Tam se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby demonstrovali podporu.
Zelenskyj označil návštěvu Ukrajiny za velký a odvážný krok. "Tady, ve válkou zmítaném Kyjevě, se píší dějiny," řekl polský premiér Morawiecki. "Zde bojuje svoboda proti světu tyranie. Budoucnost nás všech je v sázce, " napsal na Twitteru. zde


Y
Posledný príspevok od Putinovec  ·  16. 3. 2022 o 23:27
251
0

Take Tokyo je zasazeno.
Zemětřesení o síle 7,3 stupně zasáhlo japonskou oblast Fukušima, přichází varování před Tsunami. Budovy v Tokiu se také otřásly. Ve dvou milionech domácností vypadla elektřina.
Meteorologický úřad vydal varování před Tsunami pro prefektury Fukušima a Mijagi, že by mohla být až metr vysoká přílivová vlna. Zemětřesení o síle 7,3 stupně se odehrálo v hloubce 60 kilometrů pod mořem.
Podle tiskové agentury Kyodo muselo být v oblasti Fukušimy převezeno do nemocnic mnoho lidí. Také ve 250 kilometrů vzdáleném Tokiu se budovy dlouho otřásaly. Silnice na severovýchodě jsou uzavřeny. Podle energetické společnosti Tepco byly bez elektřiny téměř dva miliony domácností, z toho 700 000 v Tokiu.
V bývalé jaderné elektrárně Fukušima Daiči byl v budově turbíny požární poplach, oznámil provozovatel elektrárny Tepco. V ochlazovací nádrži pro použité palivové články druhé jaderné elektrárny Fukušima Daini dvanáct kilometrů jižně od zřícené jaderné elektrárny navíc selhala čerpadla.
Japonská vláda zřídila pohotovostní jednotku. Pro část pobřežní oblasti v prefektuře Mijagi úřady nařídily evakuaci. Do přístavního města Ishinomaki na severovýchodě země dorazila 20 centimetrů vysoká Tsunami.
Premiér Fumio Kišida novinářům řekl, že vláda vyhodnotí rozsah škod. Slíbil, že udělá vše pro záchranu a pomoc. "Nejprve prosím podnikněte kroky, abyste si zachránili život," napsal na Twitteru.
Otřes začal pomalu a nakonec zesílil. Pak se zdálo, že se země na chvíli uklidnila, než se znovu na vteřinu otřásla a lidé v Tokiu byli pozdě večer vyděšeni. Obvykle jsou obyvatelé při zemětřesení o této síle upozorňováni naléhavým varovným tónem, ale tentokrát to nefungovalo.
Provoz vysokorychlostních vlaků byl automaticky zastaven, přesto vykolejil Šinkansenský Expres , ale podle místních médií zůstalo asi 100 cestujících na palubě nezraněno.
zde


Y
250
0

Návrhy na úpravu maďarského pravopisu
Je tu možnosť zjednodušenia aj zlěpšenia maďarského zápisu keď namiesto zložiek sa prejdě k háčikom, napríklad: č namiesto cs, dž namiesto dzs, ď namiesto gy…


V maďarčine e, i nězmiakčuje


Zároveň v maďarčině majú veľký význam dĺžně pretože: a znie skôr ako o, á znie ako á, e znie ako e ale é znie skôr ako í


Pozor si treba dávať aj na zdvojené zložky pričom zdvojuje sa lěn prvé písmeno, napríklad:
Ggy ддь značí ďď
Ssz сс značí ss


Мадьарска абецеда
A a А а
Á á Á á
Б б B b
Ц ц C c
Ч ч Cs cs Č č
Д д D d
Дз дз Dz dz
Дж дж Dzs dzs Dž dž
E e Е е
É é É é
Ф ф F f
Г г G g
Дь дь Gy gy Ď ď
Ґ ґ H h
И и I i
Й й J j
К к K k
Л л L l
Й й Ly ly J j ale v niektorých nárečiach Ль ль
М м M m
Н н N n
Нь нь Ny ny Ň ň
O o О о
Ö ö Ö ö
Ő ő Ő ő
П п P p
Р р R r
Ш ш S s Š š
С с Sz sz S s
Т т T t
Ть ть Ty ty Ť ť
У у U u
Ӱ ӱ Ü ü
Ӳ ӳ Ű ű
В в V v
Ы ы Y y
З з Z z
Ж ж Zs zs Ž ž


Мадьарска азбука
А а А а
Á á Á á
Б б B b
В в V v
Г г G g
Ґ ґ H h
Д д D d
Дз дз Dz dz
Дж дж Dzs dzs Dž dž
E e Е е
É é É é
Ж ж Zs zs Ž ž
З з Z z
И и I i
Й й J j, Ly ly (J j)
К к K k
Л л L l
М м M m
Н н N n
O o О о
Ö ö Ö ö
Ő ő Ő ő
П п P p
Р р R r
С с Sz sz S s
Т т T t
U u У у
Ü ü Ӱ ӱ
Ű ű Ӳ ӳ
Ф ф F f
Ц ц C c
Ч ч Cs cs Č č
Ш ш S s Š š
Ъ ъ Tvrdý znak
Ы ы Y y
Ь ь Miakký znak
Ѥ ѥ Je je
Ю ю Ju ju
Я я Ja ja


Взоровы писаяав (Vzorový písajav)
Минден ембери лéнь сабадон сӱлетик éш едьенлő мéлтошáга éш йога ван. Аз емберек, éссел éш лелкиишмереттел бирвáн, едьмáшшал сембен тештвéри селлембен келл ґодь вишелтешшенек.


Minden emberi léň sabadon sületik éš eďenlő méltošága éš joga van. Az emberek, éssel éš lelkiišmerettel bírván, eďmáššal semben teštvéri sellemben kell hoď višelteššenek.


Minden emberi lény szabadon születik és egyenlő méltósága és joga van. Az emberek, ésszel és lelkiismerettel bírván, egymással szemben testvéri szellemben kell hogy viseltessenek.


І. Мáтьáш, сÿлетéши невéн Ґуньади Мáтьáш (Коложвáр, 1443. фебруáр 23. - Бéч, 1490. áприлис 6.), елтерѥдт невéн Мáтьáш кирáй, Мадьарорсáг éш Ґорвáторсáг кирáйа 1458-тол, чеґ кирáй 1469-тőл, Аустря уралкодо фőґерцеге 1486-тол ґалáлáиг. Кöзкелетӳен Корвин Мáтьáш вадь Игажáгош Мáтьáш нéвен иш ишмерт. Ґиваталош латин ньелвӳ уралкодои невéн Матґяс Рекс; неве нéметÿл, латинул, анголул: Маттґяс Цорвинус, оласул: Маття Цорвин, чеґÿл: Матыаш Корвин, ґорвáтул: Матия Корвин, словáкул: Матей Корвин.


I. Máťáš, sületéši nevén Huňadi Máťáš (Kolosvár, 1443. február 23. – Béč, 1490. ápriliš 6.), elterjedt nevén Máťáš kiráj, Maďarorság éš Horvátorság kirája 1458-tól, čeh kiráj 1469-től, Austria uralkodó főhercege 1486-tól haláláig. Közkeletűen Corvin Máťáš vaď Igažágoš Máťáš néven iš išmert. Hivataloš latin ňelvű uralkodói nevén Mathias Rex; neve németül, latinul, angolul: Matthias Corvinus, olasul: Mattia Corvino, románul: Matia Corvin, čehül: Matyáš Korvín, horvátul: Matija Korvin, slovákul: Matěj Korvín.


I. Mátyás, születési nevén Hunyadi Mátyás (Kolozsvár, 1443. február 23. – Bécs, 1490. április 6.), elterjedt nevén Mátyás király, Magyarország és Horvátország királya 1458-tól, cseh király 1469-től, Ausztria uralkodó főhercege 1486-tól haláláig. Közkeletűen Corvin Mátyás vagy Igazságos Mátyás néven is ismert. Hivatalos latin nyelvű uralkodói nevén Mathias Rex; neve németül, latinul, angolul: Matthias Corvinus, olaszul: Mattia Corvino, románul: Matia Corvin, csehül: Matyáš Korvín, horvátul: Matija Korvin, szlovákul: Matěj Korvín. (Po slovensky stě sa ho napísať ani něuráčily, doplnil som to aspoň tu…každopádně, takto to Uhorsko něbudě…púšťajtě už koněčně pravdu ohľadom Uhorska medzi ľudí inak to „nemdopadně dobre”…poučtě sa z chýb košútovcov!)


Фелшőвадáси ІІ. Рáкоци Ференц (словакул: Франтищек ІІ. Рáкоци) (Борши, 1676. мáрцюс 27. - Родошто, 1735. áприлис 8.) мадьар фőнемеш, а Рáкоци-сабадшáгґарц везетőѥ, ердéйи феѥделем, биродалми ґерцег (Реихсфÿрст). 1704-бен Дьулафеґéрвáротт ердéйи феѥделеммé вáластоттáк, éш идь ő волт аз утолшо, аки бетöлтöтте езт а тистшéгет. 1705-бен а сéчéньи орсáддьӳлéшен а дукс & принцепс цимекет капта, амей „везéр éш феѥделем” ѥлентéшӳ, éш а мадьар тöртéнетирáш ґадьомáньош éртелмезéше серинт еззел мегвáластоттáк „а ґаза сабадшáгáéрт öссесöветкезетт мадьар рендек везéрлő феѥделмéвé”.


Felšővadási II. Rákóci Ferenc (slovákul: František II. Rákoci) (Borši, 1676. március 27. – Rodoštó, 1735. ápriliš 8.) maďar főnemeš, a Rákóci-sabadšágharc vezetője, erdéji fejedelem, birodalmi herceg (Reichsfürst). 1704-ben Ďulafehérvárott erdéji fejedelemmé válastották, éš íď ő volt az utolšó, aki betöltötte ezt a tistšéget. 1705-ben a séčéňi orsáďďűléšen a dux & princeps címeket kapta, amej „vezér éš fejedelem” jelentéšű, éš a maďar történetíráš haďomáňoš értelmezéše serint ezzel megválastották „a haza sabadšágáért össesövetkezett maďar rendek vezérlő fejedelmévé”.


Felsővadászi II. Rákóczi Ferenc (Rovnako…chýba szlovákul: František II. Rákoci) (Borsi, 1676. március 27. – Rodostó, 1735. április 8.) magyar főnemes, a Rákóczi-szabadságharc vezetője, erdélyi fejedelem, birodalmi herceg (Reichsfürst). 1704-ben Gyulafehérvárott erdélyi fejedelemmé választották, és így ő volt az utolsó, aki betöltötte ezt a tisztséget. 1705-ben a szécsényi országgyűlésen a dux & princeps címeket kapta, amely „vezér és fejedelem” jelentésű, és a magyar történetírás hagyományos értelmezése szerint ezzel megválasztották „a haza szabadságáért összeszövetkezett magyar rendek vezérlő fejedelmévé”.


993
5

Coburgova ul.


Od rána váham, či to tu dať, či nie, ale tie požiare a nešťastia sa celkovo nejak rozmohli.
Keďže na tej ulici boli požiare aj v minulosti, váhala som o to viac.


Ale:
Nedávno sa po požiari potopilo v Atlantiku "šťastné eso" s takmer 4000 autami od VW, v Jónskom mori zhorel "eurotrajekt" /europrojekt?/ Olympia patriaci spoločnosti Grimaldi lines s kamiónmi, autami aj nákladom, potom prepadnutie Niny Rotshild v NY.
A teraz sa znova objavuje známe meno - Coburg. Jeden Coburg bol na Slovensku dosť známy aj ako gróf Muránsky, inak to bol bulharský Ferdinand I. https://sk.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_I._(Bulharsko) a patril do toho istého rodu ako nehynúca Alžbeta II. - https://sk.wikipedia.org/wiki/Sasko-cobursko-gothajsk%C3%A1_dynastia .
Grimaldi, Rotshild, Coburg sú mená vcelku významné.


Pri požiari bytu na prvom poschodí bytového domu na Coburgovej ulici v Trnave prišiel v pondelok večer o život jeden človek.
https://www.cas.sk/clanok/2652771/nestastie-v-trnave-bytovka-skoncila-v-plamenoch-desivy-nalez-zasahujucich-hasicov/


Hasiči našli v Trnave na posteli človeka v plameňoch!
https://bajecnezeny.sk/obrovska-tragedia-hasici-nasli-v-trnave-na-posteli-cloveka-v-plamenoch/


Posledný príspevok od Zora  ·  16. 3. 2022 o 11:32
354
0

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-video-jako-na-marsu-pisek-ze-sahary-zasype-evropu-193718#source=hp&seq_no=7&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=8KpbwTsWMjH-202203160905&dop_id=193718&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Tento týden do Evropy opět dorazí větší množství písku ze Sahary. Informuje o tom evropská klimatická služba Copernicus, podle které se pouštní prach objeví na většině kontinentu. Podle předpovědi se nevyhne ani Česku.


Jev, který tam nazývají Calima, už v pondělí zasáhl jih Španělska. Jemný prach našli v úterý ráno na autech, balkonech či ulicích i obyvatelé Madridu. Nebe se zabarvilo do ztemnělé oranžovo-červené barvy a připomínalo scenérie Marsu. Kvalita ovzduší se ve městě výrazně zhoršila, informuje agentura AFP. Fenomén se projevil i v Barceloně, kde ho očekávají také ve středu.


Na fenomén jsou zvyklí na Kanárských ostrovech, v ostatních částech Španělska je spíše neobvyklý. Předseda sdružení španělských geografů Jorge Olcina agentuře EFE řekl, že Španělsko čelí „jednomu z největších přesunů prachu ze Sahary za několik desítek let“.


Španělští meteorologové předpokládají, že prach ze Sahary se bude přesouvat dále na sever a zasáhne například Británii nebo Francii a v menší míře i střední část Evropy, včetně Německa či Rakouska. Do Česka by měl dorazit během noci na středu.


Španělská klimatická služba Aemet doporučila lidem, aby nevycházeli ven a zavřeli okna. Pouštní prach může lidem způsobit i problémy při dýchání nebo jim podráždit oči. Většina obyvatel postižených oblasti proto zůstala uvnitř a čekala, až se obloha vyjasní.


Lidé na sociálních sítích pak sdíleli fotografie i videa, na kterých často není vidět nic než „oranžová tma“. K fotkám s oranžovým nebem v posledních hodinách často přidávali hashtag #Apocalipsis (apokalypsa).


Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne do vzduchu velké množství písku. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.


Jemný prach z největší pouště světa může zabarvit déšť nebo se projeví červenožlutým popraškem na oknech či automobilech. Saharský prach může také zejména při východu a západu slunce dodat obloze červený nádech.
Nikde jsem to tu zatím nenašel, tak zakládám nové téma. Na kanálech na telegramu se šíří zvěsti o tom, že to není prach ze Sahary, ale že ÚDAJNĚ se jedná o těžké kovy, oxid síry, oxid grafenu, atd. Zdůrazňuji, že tuto informaci nemám nijak potvrzenou, takže to klidně může být fake, proto zakládám téma s dotazem: Máte nějaké bližší info o tom, co by to mohlo být? (kromě toho symbolického "zasypání" zejména západní Evropy Afrikou?)


463
1

Rok po debaklu s nákladní lodí "Ever Given", která uvízla v Suezském průplavu, postihl podobný osud sesterskou loď: loď, která se paradoxně jmenuje "Ever Forward" (stále vpřed), najela v zálivu Chesapeake Bay u pobřeží amerického státu Virginie na melcinu.
Podle televize CBS Baltimore nebyl nikdo zraněn a loď nebyla poškozena. Co způsobilo ztroskotání, není americké pobřežní stráži známo. Stejně jako "Ever Given" patří i "Ever Forward" dlouhá přes 330 metrů k tchajwanské námořní společnosti Evergreen Marine Corp.
Incident v Chesapeake Bay však pravděpodobně nezpůsobí tolik problémů a nákladů jako loňský "Ever Given".
Finanční zpravodajská platforma Bloomberg uvedla, že takové okolnosti se nyní u pobřeží USA neočekávají, protože žádné jiné lodě nebudou překážet. Vyprošťovací práce probíhají. zde


Y
Posledný príspevok od dusan  ·  16. 3. 2022 o 09:51
981
3
Peeter zverejnil(a) 15. 3. 2022 o 04:19
Naši analytici
Influenceri

Toto tema zakladam preto aby sme si oddelili tych menej znamich Influencerov od užitočných idiotov a naverbovaných agentov ( kyber žoldnierov)....môžem sa mýlit ale niekde treba začať.


Agenti youtube:


StartitUp
Kulturblog
Danny Kolar vlog
Gordulič - Silne reči
Občiansky Tribunal
Dejepis Inak
Ekonomia Ludskou rečou
Kysucky Kapitan
Zmudri


Agenti facebook:


Sabaka
Milan Kulkovsky blog
Mlady proti fasizmu
Zomri
Cynicky hejter
Cynicka obluda
Hoaxy a podvody, policia SR


Posledný príspevok od zuzka  ·  15. 3. 2022 o 17:13
793
3

News front


Nečakaný obrat: Euro-ázijská ekonomická únia (EAEU) a Čína vypracujú projekt nezávislého medzinárodného menového a finančného systému. Bude vychádzať z novej medzinárodnej meny, ktorá sa bude počítať ako index národných mien zúčastnených krajín a cien komodít.


https://t.me/newsfrontsk/5085
Eurázijská únia a Čína spoločne vydajú novú menu


Účastníci ekonomického dialógu poznamenali, že "nová etapa menovej a finančnej spolupráce medzi EAEU a Čínou. Globálna transformácia: Výzvy a riešenia," uvádza Adyrna.


Ekonomický dialóg sa uskutočnil 11. marca prostredníctvom videokonferencie. Organizátormi boli Eurázijská ekonomická komisia (EEC) a Čínska ľudová univerzita (RDCY).


Ruskú delegáciu predstavil minister pre integráciu a makroekonomiku EHS Sergey Glazyev a čínsku delegáciu predstavil Wang Wen, dekan Finančného inštitútu RDCI.


Očakáva sa, že nový menový systém bude založený na novej medzinárodnej mene. Výmenný kurz sa vypočíta ako index národných mien a cien komodít zúčastnených krajín. Prvý návrh bude predložený na diskusiu do konca marca.


„Vzhľadom na spoločné výzvy a riziká spojené so spomalením globálnej ekonomiky a reštriktívnymi opatreniami voči členským štátom EAEU a Číne by naše krajiny mali zintenzívniť praktickú spoluprácu tak na úrovni pravidelných expertných dialógov, ako aj v oblasti spoločných aktivít a projektov,“ dodal. “ povedal Glazyev.


Ekonomického dialógu sa zúčastnil aj hlavný ekonóm RDCY Liao Qing, bývalý tím rozvoja energetického sektora ADB a hlavný poradca oddelenia rozvoja stratégie IT spoločnosti Tencent Zhai Yongping a vedúci výskumný pracovník z inštitútu finančného výskumu RDCY John Ross. Andrey Gaidamaka, člen poradného zboru Corporate Governance Bank of Russia, Alexander Ageyev, bývalý viceprezident Lukoil, Jurij Tavrovsky, riaditeľ Inštitútu ekonomických stratégií Ruskej akadémie vied, Michail Ershov, profesor ľudovej Univerzita priateľstva, Univerzita financií pod vládou Ruskej federácie.


https://adyrna-kz.translate.goog/en/post/106989?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=wapp


Posledný príspevok od delnas  ·  15. 3. 2022 o 15:24
697
2

Телеканал Звезда dlhodobo prináša informácie z okruhu armády a výskumu v Rusku. Tento krát však vypustili veľmi konceptuálne založený diel, ktorý hovorí o tom ako sa v Ruskej armáde naučili za 50 rokov (žeby myšlienky KSB boli štartom?) spracovávať a šíriť informácie. Opisujú centrá spracovávania informáacií. Predstavujú koncepciu šírenia informácií z vojenských konfliktov po planéte. Opisujú zmenu v informovaní verejnosti o práci armády doma a v zahraničí. Podstatné je je že si uvedomujú, že vo všetkom musia byť pravdiví, do určitého stupňa odkrytí a zároveň PRVÝ. To znamená, že nie médiá majú šíriť informácie ako prvé ale má to byť práve informčné stredisko ministerstva obrany. Nie médiá majú byť zdrojom informácií ale štátna inštitúcia, ktorá je pravdivá - v tomto prípade oddelenie ministerstva obrany pre spracovávanie informácií. Tiež podstatá konceptuálna zmena - ak sa stane niečo v Štáte, tak nie médiá majú byť ako prvé na mieste, ale človek informačne podkutý z ministerstva obrany, ktorý poskytne médiám informácie o tom čo sa stalo, ako sa to bude riešiť atď. Preto aj rozmiestnili po celom Rusku v koncentrovaných miestach médií vyučených ľudí, ktorí budú na mieste udalsoti skôr ako médiá a podajú médiám obraz udalosti. Ako aj v dokumente povedali - ide o to kto vyloží informáciu ako prvý, pretože druhý výklad si už málo kto vypočuje. Celý diel vlastne vysvetľuje ako prebieha informčná vojna a tiež aj vysvetľujú koľko životov sa v tej vojne dá zachrániť. Mne to pripadalo akoby GP doslova vytrhli pušku z ruky a namierili na GP a zdegenerovaný západ. Tiež pekne povedali - musíme prinášať správy vo vysokej kvalite, obsahovo plné, aby sme podali správny obraz o udalosti. Tjs pritiahnuť človeka k videu, informovať ho. Hovorené Slovo sa pokriviť dá, ale s videom je to už oveľa ťažšie.
https://www.youtube.com/watch?v=a0znjnuyq8w


Posledný príspevok od delnas  ·  14. 3. 2022 o 23:31
400
0

Reakce USA na konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem byla tvrdá, ale ukázala se být zničující nejen pro Moskvu, ale i pro Washington. Vyhlášením ekonomické války Rusku Joe Biden odsoudil k utrpení i svůj vlastní lid. Tento postoj vyjádřil americký novinář Tucker Carlson v článku Fox News .


Carlson poznamenal, že v tuto chvíli je celý svět zaměřen na nenávist k Rusku kvůli jeho konfliktu s Ukrajinou, a proto si vůbec nevšímá mimořádných pravomocí, které američtí vůdci svěřili sami sobě.


"Dovolte mi připomenout, že nebyl zabit ani jeden Američan." Nikdo nenapadl Spojené státy ani na ně nezaútočil. Bez jakékoli významné veřejné debaty a bez rozhodnutí Kongresu však Bidenova administrativa zničila měnu tohoto státu a poté ji vyhodila z mezinárodního bankovního systému, čímž zničila jeho obyvatelstvo,“- zdůraznil novinář.


Bidenova administrativa „bez soudu a vyšetřování“ začala zabavovat soukromý majetek lidí, kteří jsou nějakým způsobem spjati s „nepřátelským Ruskem“, aniž by se obtěžovala vysvětlit jim, jaký zločin spáchali, kromě toho, že byli bohužel spřízněni se státem- agresorem. Navíc v historii Spojených států není jediný případ, kdy by si vláda dovolila udělat něco podobného ve vztahu k jakémukoli lidu a „plivat“ na všechny zákony.


„Američané podporovali kroky vlády. Téměř nikdo se nezastavil a neptal se, k čemu to všechno může vést. Jak dlouho bude trvat, než naši vůdci udělají něco podobného se svými vnitřními nepřáteli zde ve Spojených státech? Jak dlouho bude trvat, než vás osobně obviní ze spiknutí, zrady nebo jiného těžko definovatelného zločinu, prohlásí vás za nepřítele státu a zabaví vám bankovní účet?", - řekl rozhořčený Carlson .


Novinář se dotkl i tématu firem Facebook, Google a Twitter, které si podle něj myslí, že mají právo ovládat veřejné nálady a myšlenky.


„Ve středověku měla církev menší moc nad myšlenkami a náladami společnosti než dnešní společnosti Facebook, Google a Twitter,“- zdůraznil politický pozorovatel.


Navíc všechny vnitřní problémy, které byly na pořadu dne 23. února, náhle „zmizely“ 24. února po zavedení ruských jednotek na území Ukrajiny, což byla ze strany Bílého domu výborná manipulace.


„Žádná společnost nikdy nebyla předmětem tak obratných manipulací, jakým je nyní naše společnost vystavena. Ale navzdory tomu, že technologické monopoly pracují naplno, všechno má své meze, některá témata nelze skrýt a jedním z těchto témat je inflace,“- řekl Carlson.


Pozorovatel připomněl, že v současnosti je inflace ve Spojených státech extrémně vysoká, což znepokojuje i bohaté Američany.


Není tomu tak dávno, co Joe Biden oznámil, že se stane prvním prezidentem v historii země, kterému se podaří překonat deficit přesahující 1 bilion dolarů. Prezident navíc poznamenal, že příčinou inflace není vůbec zvýšení vládních výdajů, ale pravý důvod nevyjádřil. Mezitím leží na povrchu a v žádném případě nesouvisí s Vladimirem Putinem nebo Ukrajinou – podstatou je, že ve Spojených státech bylo vytištěno příliš mnoho peněz.


„Nyní, pokud si všimnete této zákonitosti – že si naši vůdci zajišťují pro sebe mimořádné právomoce v podmínkách krize, kterou sami vytvořili – pravděpodobně nejste příliš daleko od pravdy.<…> Toto trvá již 14 let a trvá i nadále. To, co mělo zachránit naši ekonomiku, ji zničilo.“,- zdůraznil novinář.


Odmítání ruské ropy však otřáslo i americkou ekonomikou, což způsobilo prudký nárůst cen především v Americe samotné, která se tak pokusila ublížit Rusku a vydobýt si morální vítězství nad Putinem.


Ve skutečnosti takový krok Bílého domu pouze zdiskreditoval Spojené státy, protože Rusko je největším dodavatelem ropy a zdražování „černého zlata“ Putinovi jen pomáhá, zvláště vezmeme-li v úvahu, že ostatní země se k americkému bojkotu nepřipojily .


"Co to znamená? To naznačuje, že poraženým v této hře vůbec není Vladimir Putin. Je vítězem. Poraženými jsou Spojené státy a nejedná se jen o ropu.“,- řekl Tucker Carlson.


Po takovém opatření ve Spojených státech vzrostly ceny potaše, hnojiv a pšenice. To vše navíc vyvolalo silné zvýšení daní. To vše je dáno tím, že ropa se obchoduje v dolarech, což znamená, že zhodnocení americké měny vůči ruskému rublu jen zvýšilo příjmy Ruska.


„Sečteno a podtrženo: naše globální finanční systémy jsou pro nás ziskové. Možná je to nespravedlivé, ale je to tak a jsou základem našeho bohatství. Takže pokud je zničíte ve snaze dostat Putina, koho vlastně ničíte? Zničíte Spojené státy, což je přesně to, co naši vůdci nyní dělají. Když útočíte a destabilizujete globální finanční systémy, útočíte a destabilizujete Spojené státy, nikoli Putina.",-uzavřel politický pozorovatel.
https://live24.ru/politika/fox-news-bajden-unichtozhaet-ssha-pod-antirossijskie-lozungi.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop


Pohled z druhé strany, který není daleko od pravdy. Ne, že bych se vším souhlasil, ale podstatu, která spočívá v tom, že západní scénář řešení ukrajinské kríze likviduje ekonomiky národních států a samotné základy demokratické společnosti, Carlson vajádřil dobře.
Západ, který léta kritizoval "stalinské represe", dnes dělá to samé: v rozporu s platnými zákony vyhrožuje represemi za nepohodlné názory svým vlastním občanům a uzurpuje si právo na jediný správný názor.


Můžete kopírovat a rozesílat svým sluničkářským známým. Třeba se jím rozsvítí v palicích.


369
0

Kdysi jsem narazil na tento článek https://www.rt.com/news/549174-nuclear-reactors-contain-fake-parts-investigation/
ve kterém se mluví o tom, že v JE v USA našli "falešné díly" v ochranných částech. Tedy ani soudruzi v USA nejsou tak neomylní a poctiví, jak se zdá...
Když si to spojí se jmenováním nového ministra pro jadernou energetiku nebo jak se to tam jmenuje, který se na průvodech LGBT prezentuje v koženém převlečku psa, tak si říkám, jestli to není ten samý proces, který vedl v SSSR k havárii v Černobylu ?!


12.2k
124
sejbou zverejnil(a) 23. 10. 2021 o 15:00
Mimo kategórií

Dobrý deň, rád by som sa podelil o svoju skúsenosť z práce, ktorá sa odohrala včera 22.10.21.
Takže, do kancelárie, kde sme 5ti, naklusali slečna P a slečna H s oznamom a rúškami na ústach, že od pondelka 25.10.21 je povinnosť nosiť respirátor na pracovisku, že to nie je ich výmysel, ale nariadenie vlády. Po tomto ozname za mnou prišiel pán D, že slečny H a P sa chcú so mnou porozprávať a aj on bude prítomný. Tak som vošiel do zasadacej miestnosti, kde už slečny sedeli. Keď sme si posadali, tak spustila slečna P krátky monológ o tom, že vedia o mne a mojom probléme dodržiavať nariadenia (na firme je totiž povinnosť nosiť rúško mimo svoje pracovné miesto, čo samozrejme nenosím, ako jediný) a spýtala sa ma či mienim od pondelka dodržiavať nové nariadenie vlády o povinnosti nosiť respirátor na pracovisku. Tak som im odpovedal, že jediné čo budem dodržiavať od pondelka sú zákony tejto krajiny (ČR), ústavu tejto krajiny a pracovne-právny vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Čo asi nestačilo, tak mi zopakovala otázku a ja som samozrejme odpoveď zopakoval, čo neustála slečna H a vybuchla, že či im to nemôžem povedať normálne na rovinu, na to som nereagoval. Slečna P asi pochopila a spýtala sa či mienim dodržiavať nariadenie vlády, keďže mienim dodržiavať zákony, ústavu a vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom, tak som len sucho odpovedal, že nariadenie vlády nie je zákon. Potom ma ešte upozornila, že ak nebudem mať v pondelok, pri príchode do práce, nasadený respirátor, tak mi bude odopretý vstup na pracovisko, na čo som len prikývol, že rozumiem a ak k tomu nič nemám, aby som sa pobral späť k práci. Pán D celý čas nepovedal ani slovo.


Cca po hodine mi pán D povedal aby som dokončil rozpracovanú vec a išiel za slečnami do zasadačky, znova. Tam mi slečna P oznámila, že ak mám problém s dodržiavaním nových nariadení, aby som im oznámil či vôbec prídem do práce, aby sa poprípade na to vedeli pripraviť (personálne), na čo som odpovedal, že plánujem prísť do práce. Na to konto mi oznámila povinnosť mať nasadený respirátor nielen pri vstupe do objektu, ale aj na pracovisku po celý pracovný čas mimo konzumácie jedla alebo nápojov, na čom som len prikývol, že som pochopil.


Pre úplnosť, pán D je môj priami nadriadený, slečna H je jeho nadriadená a slečna P zas nadriadená slečny H. V pondelok našej zmene začína nočná šichta a budeme v kancelárii 3ja.


Takže v pondelok večer bude u nás na firme veselo.


Vopred ďakujem za rady alebo ak máte niekto podobnú skúsenosť, kľudne sa podeľte.


Marián.


Posledný príspevok od Kry&scaron;tof30  ·  13. 3. 2022 o 23:54
376
0

Vcera jsem si z knihovny prinesl knihu od Ray Dalio….a ted jsem zrovna narazil na review na you tube…..
Principles for Dealing with the Changing World Order by Ray Dalio
Poucne a krasna anglictina… Preji pekny poslech


Opravdu se zde nenajde nekdo, kdo ma cas a naladu tohle prelozit ???
...aby vsichni nasi kolegove kteri neovladaji anglinu neprisli zkratka?
Predem dekuji....delnas


523
6
val zverejnil(a) 13. 3. 2022 o 17:08
História

Před nějakým časem jsem si začal ukládat různé citáty, aforismy apod. Tak je vkládám sem. Poslední popud na vložení byl nedávný článek od JARDOBA na KOB Foru.


J. V. Stalin
„Je mi zatěžko představit si, jakou asi může mít „osobní svobodu“ nezaměstnaný, který chodí hladový a nenachází využití pro svou práci. Skutečná svoboda panuje pouze tam, kde je zlikvidováno vykořisťování, kde jedni lidé neutiskují jiné, kde není nezaměstnanost a chudoba, kde se člověk netřese strachy, zda zítra nepřijde o práci, bydlení a jídlo. Pouze v takové společnosti je možná skutečná a ne papírová individuální i jakákoliv jiná svoboda.“


J. V. Stalin
„Moc nekazí lidi, je to naopak – nejzkaženější lidé nejvíce baží po moci.“


J. V. Stalin
„Když nám náš nepřítel nadává, tak to znamená, že pracujeme dobře.“


Friedrich Schiller
„Ti velcí přestanou vládnout, když se ti malí přestanou plazit.“


Henry David Thoreau
„Neposlušnost je základem svobody. Poslušní zůstávají jen otroci.“


Michail Lomonosov
„Národ, který nemá minulost, nemá budoucnost.“


Kozma Prutkov
„Mnohé věci nechápeme, nikoliv proto, že by naše chápání bylo nedostatečné, nýbrž proto, že tyto věci nejsou součástí našeho okruhu pojmů.“


John Merrick
„Vládcové a vlády nesmí dovolit, aby nepřipravený a nezpracovaný tovar opustil svoji krajinu a tak lidem ve své krajině bral průmysl.“


A. Einstein
„Nic se ve vědě nedrží pevněji jako lež.
Lež má totiž krátké nohy a proto má dobrou stabilitu.“


A. Einstein
„Jaké zbraně se budou používat ve 3. světové válce? Jaké v té třetí nevím, ale v té čtvrté v tom lepším případě luk a šípy.“


Jan Hus
„Pravda je jen to, co jest dobrem všech.“


Jan Hus
„Hledej pravdu, prav pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do své smrti.“


Seneca
„Náboženství je považováno ze strany obyčejných lidí za pravdivé, ze strany inteligence za nepravdivé a vládci za užitečné.“


Henry Ford
„Převážná většina si přeje zůstat tam, v jakém je postavení. Přejí si být řízenými, přejí si, aby ve všech případech rozhodovali druzí za ně a zbavili je zodpovědnosti.“


Jean Jacques Rousseau
„Svoboda každého nespočívá v tom, že může dělat co chce, ale že nemusí dělat, co nechce.“


Marine Le Pen
„EU není Evropa. Je to ideologie bez země, bez národa, bez kořenů, bez duše. EU pomalu zabijí tisícileté národy.“


Alfred Nobel
„Demokracie, to je stádo idiotů, které řídí gauneři.“


Golda Meirová
„Nemůžeš vyjednávat o míru s těmi, kteří tě přišli zabít.“


Abraham Lincoln
„Štát je tu na to aby robil všetko to, čo ľudia nedokážu urobiť, alebo nemôžu urobiť v dostatočnej kvalite svojpomocne.“


V. Petrov
„Na svět jsme přišli proto, abychom žili pro radost ze života, ne pro strach ze smrti.“


Konfucius
„Začátek moudrosti je nazývat věci pravými jmény.“


Marcus Aurelius
„Nemyslete si, že zlí lidé nečiní zlo.“


„Před bědami se nesehni, na Boha se spolehni.“


„Historie není věda, historie je v davově-"elitárních" společnostech nástroj řízení.“


„Nikdy nevíte, před jakými neštěstími Vás zachránila obyčejná smůla.“


„Pokud nezměníme směr svého pohybu, tak nevyhnutelně dojdeme tam, kam směřujeme.“


„Magie, to není nic pohádkového, je to alternativní fyzika.“


„Výroba potravin, to je část obranného komplexu krajiny.“


„Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.
Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.“


„Svědomí a stud jsou objektivními rozpoznávači dobra a zla.“


„Svědomí a stud jsou vrozené náboženské cítění, které vedle konfesních věrouk spojuje člověka přímo s Bohem. Rozdíl mezi studem a svědomím je v tom, že svědomí funguje v předstihu s ohledem na vývoj událostí.“


Úřad pracovní statistiky, Kongres USA
„Lidé musí umírat, aby průmysl mohl vzkvétat.“


Philip, vévoda z Edinburghu
„Ak by som sa mohol reinkarnovať, tak by som chcel byť zabijácky vírus na zníženie ľudskej populácie na Zemi.“


Philip, vévoda z Edinburghu
„Nárast ľudskej populácie je pravdepodobne jeden z najvážnejších dlhodobých ohrození života na Zemi. Smerujeme k veľkej katastroje a ak nepríde k náprave... Nebudeme mať inú možnosť. Ak odmietneme dobrovoľnú kontrolu populácie, bude musieť byť táto realizovaná cez choroby, hladomor a vojnu.“


Adolf Hitler
„Angličané tvrdí, že nikdy neprohráli žádnou válku. Oni prohráli spoustu válek a v každé z nich bojovali do posledního vojáka svých spojenců.“


Angela Merkel
„Pandemie skončí až ve chvíli, kdy všichni lidé budou vakcinování.“


W. Churchill
„Zákon se podobá na pavučinu.: malý hmyz se v ní zachytí, velký jí protrhne.“


George Orwell
„Varování: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.“


Henry Kissinger
„Rozpad Sovietskeho zväzu je bezpochyby najdôležitejšou udalosťou dnešnej doby a Bushova administratíva prejavila vo svojom prístupe k tomuto problému neuveriteľnú zručnosť…
Ja by som v Rusku uprednostnil chaos a občiansku vojnu pred tendenciou zjednotiť ho do jedného, pevného a centralizovaného štátu.“


John Major
„Úlohou Ruska po prehre v studenej vojne je zabezpečiť vyspelé krajiny svojimi zdrojmi. Nato im však stačí iba 50-60 miliónov ľudí.“


Zbigniew Brzezinski
„Rusko je porazená veľmoc. Prehralo v súboji titanov. A hovoriť, že „to nebolo Rusko, ale Sovietsky zväz“, znamená utekať pred realitou. Bolo to Rusko s názvom Sovietsky zväz. Vyzvalo USA do boja a bolo porazené. Dnes viac netreba živiť ilúzie o tom, že Rusko je veľmoc. Musíme sa zbaviť tohto spôsobu myslenia… Rusko bude rozdrobené a pod dohľadom.“


Posledný príspevok od tučňák  ·  13. 3. 2022 o 21:02
5.1k
39

Chlieb, pečivá, koláče, klobásy,tlacenka, salámy, slanina, toto všetko sa vyrabalo pred 100 rokmi doma.
Ak sa komunita podeli s receptami, budu si ľudia môcť zasa dorabat sami a nemusia kupovat toľko Otravín.


Jox


@Neo dalo by sa to nejako pripnúť navrch aspon na mesiac, aby sa to naplnilo dobrymi datamo, prosim?

vdaka vipred za zváženie


Posledný príspevok od Lavazza  ·  13. 3. 2022 o 20:40
2.1k
23
Kancelar zverejnil(a) 11. 3. 2022 o 07:36
Mimo kategórií

Tema znie jasne, forum potrebuje moderatora. Ja velmi popri synovi nestiham a Ori ci Neo tak isto nestihaju popri svojich veciach, ale spolocnymi silami to dame.


Co by mal moderator vediet a robit:


 1. nestranne moderovat diskusiu, tzn ak dochadza k osobnym utokom, upozornit alebo uzavriet diskusiu na kratsi cas. Moderator nema pravomoc dat ban uzivatelovi, moze len mazat, upravovat, presuvat a menit prioritu.

 2. skracovat odkazy a mazat trackery, toto je moja oblubena cinnost, pretoze dlhe odkazy zaberaju prilis vela miesta.

 3. presun prispevkov a vymaz duplicitnych tem.

 4. zachovat klud a mat mieru, ludia sa radi hadaju aj tu a treba odhadnut kedy to uz prekracuje unosne medze.

 5. mat na to cas, skontrolovat forum par krat denne.


Ak mate dojem, ze splnate vyssie spomenute a mate chut, tak o sebe dajte vediet sem.


Vsetci ostatni: pripadneho kandidata ohodnotte vyjadrenim ne/suhlasu, aby sme vedeli, koho si zelate.


Posledný príspevok od val  ·  13. 3. 2022 o 16:35
1.1k
11
delnas zverejnil(a) 12. 3. 2022 o 21:00
Zahraničná politika
AU

Dovolim si reagovat na nektere prispevky…se kterymi vetsinou souhlasim….
Jako vzdy je nutne vzit k uvazeni proc tam dnes umiraji mladi kluci…
kdybych to byl ja…stary cyp”” jak rikali ostravaci ci moji kamaradi tak zadna moc skoda...... my si jiz svoje prozili…
ale mladych lidi /pokud to nejsou poflakovaci ci prizivnici/je skoda.


Talkze proc se to deje?
jako vzdy je tam mnoho duvodu…


Jednak jsou tam biologicke laboratore s nebezpecnymi patogeny ktere mely byt pouzity na zabijeni obyvatel Ruska……
(mimochodem USA napadli Irak, ze tam “”byly zbrane hromadneho niceni….”” a nikdo ani nepipnul …tak proc dnes media kvici …kdyz to delaji rusove…???
no vsak vime, ze ano?


-V celem svete se rozmaha fashismus…..je treba je dat dohromady, nalozit do dobytcaku”” a odvest na vychod do pracovnich taboru na budovani obrovskych prumyslovych komplexu….


-Ukrajina a Rusko jsou jedni z nejvetsich vyvozcu obili/ je treba vyvolat paniku…/kdyz covid 19 selhal / lide se snadneji ridi,,,,kdyz maji nadelano v kalhotach….


-Umisteni nuklearnich raket na uzemi AU by byly prilis blizko Moskvy= rovnovaha by se porusila/ myslim, ze expanze bude pokracovat jeste na zapad…je treba odstranit pricinu….


-kdo vi? mozna je to dohoda s GP…= .exodus ukrajincu a priprava uzemi pro milliony zidu z Izraele…?/ ktery ma byt znicen /…? proc ?


-z Ukrajiny vytvorit novy rusko-zidovsky stat ktery by kontroloval zapadni hranice Ruska pred Europou…..zalistujte si prosim v historii odkud prichazelo nebezpeni = ze zapadni EU…..
Nakonec Izrael ktery ma byt znicen hral nekolik desetileti stejnou ulohu pro USA/ Londyn kdyz chranil jejich petro-dollary na blizkem vychode….tam ted nejsou zapotrebi ale je treba je nekde ubytovat, krmit etc. ch


Toz tak CHLOPI” dava to smysl.? Delnas


AU
Posledný príspevok od Kry&scaron;tof30  ·  13. 3. 2022 o 09:47
970
10

Hlavním důvodem výskytu vyrážky při infekci tímto kmenem je zasazeni malych cev virem, řekla zástupkyne ředitele pro klinickou práci Moskevskeho Výzkumneho ústavu epidemiologie a mikrobiologie Gabrichevskeho, Tatiana Ružencova.
Vyrážka s infekcí kmenem koronaviru "Omikron" se častěji objevuje při těžkém průběhu onemocnění, stejně jako u pacientů s chronickou vaskulární patologií a tendencí k alergii.
Podle Ružencové je hlavní příčinou výskytu vyrážky u "omikronu" zasazeni malých cév virem. Mechanismus šíření infekce mimo dýchací systém zatím nebyl do konce zkoumán, dodala znalkyně.
Vysvětlila, že nejčastěji se vyrážka u "omikronu" projevuje ve formě růžových skvrn nebo pupinku různých tvarů a velikostí. "Většina pacientů současně s vyrážkou vykazuje výrazné příznaky sezónních respiračních infekcí: slabost, kašel, bolest v krku, zvýšená tělesná teplota," dodala.
Častěji než u jinych u "omikronu" trpi vyrazkou deti do 14 let a starsi lide. Ve většině případů se provádí lecba s lecbou koronavirove infekce a někdy se tělo během několika dní může vypořádat s infekcí samo o sobě a vyrážky zcela zmizí.
"Ale když se objeví vyrážka, nema se ztracet cas. Je nutné naléhavě konzultovat s lékařem. Bez správné léčby existuje možnost progrese infekce s rozvojem trombotických komplikací, respiračního a kardiovaskulárního selhání. U takových pacientů po ukončení léčby mohou v místech výrazného postižení zůstat skvrny světle hnědé nebo viditelné cévní vzory, " dodala.
zde


Y
Posledný príspevok od Jana z Arku  ·  12. 3. 2022 o 21:46
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
1234567 ... 66
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept