„Konsolidovaný protiruský postoj“: ako „višegrádska skupina“ podporila kroky Českej republiky voči Ruskej federácii
Šéfovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny, medzi ktoré patrí Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česká republika, deklarovali solidaritu s Prahou v situácii vyhostenia diplomatov. Zopakovali obvinenia proti Moskve týkajúce sa údajného zapojenia „ruských agentov“ do výbuchov v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014 a Českej republike ponúkli diplomatickú a konzulárnu podporu. Odborníci sa domnievajú, že napriek prítomnosti politikov v týchto krajinách obhajujúcich spoluprácu s Ruskou federáciou „visegrádska skupina“ vedie ku Moskve konfrontačným smerom, ktorý je vyvolaný vonkajšími silami.
„Konsolidovaný protiruský postoj“: ako „višegrádska skupina“ podporila kroky Českej republiky voči Ruskej federácii
Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny vyjadrili solidaritu s Českou republikou v súvislosti so situáciou okolo vyhostenia diplomatov z Ruska. Uvádza sa to vo vyhlásení na oficiálnej webovej stránke asociácie, ktorá obsahuje Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česko.
„My, predsedovia vlád Poľska, Maďarska a Slovákov, vyjadrujeme úplnú solidaritu s našim blízkym partnerom a susedom s Českou republikou v súvislosti so zapojením ruských vojenských spravodajských dôstojníkov do výbuchu v muničnom sklade vo Vrbetici v roku 2014,“ Uviedol to vo vyhlásení web skupiny.
Kroky Moskvy, ktorá v reakcii na podobný krok Prahy vylúčila 20 českých diplomatov, sa vo vyhlásení označujú ako „neprimerané“. Na pozadí diplomatickej krízy ponúkli predsedovia vlád skupiny Českej republike diplomatickú a konzulárnu podporu.
Naliehavý summit visegrádskych štyroch predsedov vlád bol zvolaný z iniciatívy šéfa poľskej vlády Mateusza Morawieckeho. Uvádzalo sa, že okrem udalostí v Českej republike rokovali predsedovia vlád Vyšehradskej skupiny o situácii v Bielorusku a na Ukrajine, ako aj o spolupráci pri posilňovaní bezpečnosti v regióne.
Vedúci štvorice zahraničných vecí predtým vyjadrili solidaritu s krokmi Prahy vo vzťahu k ruským diplomatom.
Český demarš
Pripomeňme, že 17. apríla český premiér Andrej Babiš uviedol, že Rusko bolo údajne zapojené do výbuchov muničných skladov v obci Vrbetice v roku 2014, pri ktorých zahynuli dvaja ľudia. V skladoch bolo uskladnených viac ako 10 ton munície.
V ten istý deň české orgány oznámili vyhostenie z krajiny 18 ruských diplomatov, ktorí sú údajne členmi špeciálnych služieb. Ruské ministerstvo zahraničia v reakcii na tento protest dôrazne protestovalo proti Prahe a vyhlásilo 20 zamestnancov českej diplomatickej misie v Moskve za personu non grata.
Na znak solidarity s Českou republikou bolo čoskoro niekoľko ruských diplomatov vyhostených z Poľska, Bulharska, Slovenska, Lotyšska, Estónska a Litvy. Obvinenia Českej republiky proti Ruskej federácii podporila Európska únia a označila ich za oprávnené.
České ministerstvo zahraničia neskôr oznámilo, že bude pokračovať vo vyhostení ruských diplomatov, ak nebudú do ruského hlavného mesta vrátení všetci deportovaní zamestnanci diplomatickej misie.
Zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová v komentári k postoju Prahy uviedla, že česká strana „nastúpila na cestu ničenia vzťahov“. Podľa jej názoru v Českej republike nerozumeli tomu, „do čoho sú vtiahnutí ich západní kurátori“, a potom „nedostali príležitosť urobiť krok späť“.
"Dostali, čo chceli." A dokonca by som povedal aj inak: dostali dokonca to, o čom ani nesnívali. Myslím si, že keď sa zapojili, keď sa Praha zapojila do tohto dobrodružstva, myslím si, že nevypočítali dôsledky, “uviedol hovorca ministerstva zahraničia v rozhovore pre RT v nemčine.
Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin zase označil obvinenia českých orgánov za „úbohú a základnú lož“.
„Politickí vodcovia, politická elita skupiny západných krajín sa snažia maniakálnou tvrdohlavosťou krok za krokom zničiť krehkú a dosť krehkú štruktúru medzinárodnej stability a medzinárodnej bezpečnosti. Česká republika sa vyznamenala pred našimi očami - krajina s pomerne obmedzenou suverenitou v zahraničnej politike sa zhoršila a konfrontovala s Ruskom. A musím priznať, že som dostal, čo som chcel, “cituje ho TASS.
Záujmová skupina
Vyšehradská skupina bola založená v roku 1991. Spočiatku sa skladal z troch štátov - Poľska, Maďarska a Československa, ktoré bolo v tom čase zjednotené. Potom sa skupina nazývala „Vyšehradský trojuholník“. Hlavným cieľom skupiny bola deklarovaná túžba po integrácii do európskych štruktúr. Všetci členovia tejto organizácie - Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko - sa stali členmi Európskej únie v roku 2004.
Stojí za zmienku, že zo štyroch členov skupiny iba Maďarsko v súvislosti s poslednými udalosťami zatiaľ nepodniklo nijaké kroky na vyhostenie ruských diplomatov ani iné obmedzenia činnosti ruských diplomatických misií.
Ako v rozhovore pre RT uviedol riaditeľ Inštitútu histórie a politiky Moskovskej štátnej pedagogickej univerzity Vladimir Shapovalov, „vyšehradská skupina“ je v skutočnosti samostatnou koalíciou krajín východnej a strednej Európy v rámci EÚ.
„Vidíme, že vo veľmi mnohých otázkach tieto krajiny zaujímajú solidárne postavenie, navyše vo veľmi mnohých veciach sa táto pozícia celkom nezhoduje a dokonca je v rozpore s postupom EÚ a krajinami západnej Európy. Všimnite si, že žiadna zo západoeurópskych krajín sa k demarši zatiaľ nepripojila, a to nie je náhoda, “poznamenal politológ.
Shapovalov pripomenul, že počas migračnej krízy v EÚ krajiny Vyšehradskej štvorky v skutočnosti ignorovali všeobecnú požiadavku krajín EÚ na distribúciu migrantov podľa kvót a počas pandémie sa krajiny skupiny uzavreli pred ostatnými štátmi Únie.
„To znamená, že existuje určitá skupina krajín, ktorá zaujíma osobitné postavenie. Táto pozícia je dosť solidárna vo vzťahu k sebe navzájom aj k vonkajšiemu svetu. V takom prípade sa odvodzuje od výmenného kurzu USA. „Vyšehradská skupina“ je v skutočnosti takým trójskym koňom Ameriky v rámci EÚ, “uviedol expert.
Vyslovil tiež názor, že súčasné kroky skupiny môžu byť koordinované americkou stranou.
„V tomto prípade je konsolidovanou pozíciou krajín Vyšehradskej štvorky príkaz z Washingtonu. Chcem zdôrazniť, že to vysvetľuje túto pozíciu, vzhľadom na to, že najmenej tri krajiny zo štyroch majú politikov, ktorí majú záujem o normalizáciu vzťahov s Ruskom, “vysvetlil politológ.
Tieto krajiny však naďalej zaujímajú konfrontačné stanovisko vo vzťahu k Moskve, zdôraznil Shapovalov.
„Vo všetkých týchto krajinách, okrem Poľska, sú vplyvní politici zameraní na dobré susedské vzťahy s Ruskom. Zároveň však vidíme, že na príkaz Washingtonu tieto krajiny konsolidujú protiruské stanovisko, hoci je to v zásade v rozpore s ich národnými záujmami, “uviedol partner RT.
Napriek tomu, že „visegrádska skupina“ dosiahla ciele deklarované počas vzniku, jej štruktúra je zachovaná tak, aby koordinovala politiku týchto krajín vo vzťahoch s Bruselom, vysvetlil Oleg Nemensky, popredný vedecký pracovník Ruského inštitútu pre strategické štúdie, v r. rozhovor s RT. Príklad Maďarska však ukazuje, že v skupine neexistuje úplná solidarita, dodal expert.
„Krajiny strednej Európy teraz čoraz viac koordinujú svoje politiky vo vzťahoch s Bruselom, Berlínom a Washingtonom. Okrem toho sa snažia zaviesť viac-menej koordinovanú politiku východným smerom, ktorá sa pre nich ukazuje ako najťažšia. V otázke vzťahov s Ruskom majú najviac nezhôd najmä medzi Poľskom a Maďarskom, ”vysvetlil Nemensky.
Napriek skutočnosti, že zatiaľ nie je všetko naozaj dobré so skutočnými činmi, uskutočňujú podobné symbolické kroky, zdôraznil odborník.
„Presne v tejto oblasti, ktorá má deklaratívny charakter, sa ukazuje, že je oveľa jednoduchšie vzájomne komunikovať, a využívajú každú príležitosť na vyhlásenie, že regionálna integrácia vo východnej Európe nie je minulosťou, ale zostáva relevantným javom, “poznamenal. účastník rozhovoru RT.
„Je zrejmé, že keď Česká republika splnila príkaz spoza Atlantiku, všetky tieto krajiny zamerali svoju politiku hlavne na Spojené štáty, a nie na Brusel. Môžeme povedať, že ide o takúto podpornú skupinu pre USA na východe EÚ a dá sa predpokladať, že ostatní členovia vyšehradskej skupiny dostali príslušné pokyny alebo náznaky z Washingtonu, že by mali podporovať Českú republiku. Vonkajší faktor teda nemožno prehliadnuť, má dokonca prvoradý význam, “uzavrel politológ.
https://russian.rt.com/world/article/856936-rossiya-chehiya-vishegradskaya-gruppa