Zobraziť kategórie

Koncepcia sociálnej bezpečnosti – základ lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti

Každý v miere svojho chápania pracuje pre seba a svojich blízkych a v miere svojho nechápania pracuje na tých, ktorí chápu a rozumejú viac.

1.1k
4

Téměř 600 tisíc let starý led vytáhli ruští vědci z ledového vrstvy nad jezerem Vostok v Antarktidě, uvedl ve své zprávě Arktický a antarktický výzkumný institut.
„Odborníci z Arktického a antarktického výzkumného ústavu na antarktické výzkumné stanici Vostok úspěšně vytáhli ledové jádro staré 567 000 let z hloubky 3453 metrů. V příštím roce vědci očekávají, že získají vzorky staré více než 1 milion let ze spodních vrstev ledovce", uvádí se ve zprávě.
„Z ledových jader můžeme přesně rekonstruovat teplotní režim, odhadnout sluneční a vulkanickou aktivitu, hustotu a složení plynů v atmosféře a určit obsah skleníkových plynů. Budeme moci vyvodit závěry o biologických, historických a dokonce i ekonomických změnách v životě naší civilizace. Ale co je nejdůležitější, budeme moci vytvořit modely budoucích možných klimatických výkyvů na planetě," uvedl ve zprávě ředitel institutu Alexandr Makarov.
Ruští vědci očekávají, že do března 2023 dokončí vrtání starého ledu na stanici Vostok, která se nachází poblíž jezera pod ledovcem Vostok v Antarktidě.
V únoru 2012, poprvé v historii lidstva, dosáhly vrty v antarktickém ledovém příkrovu povrchu jezera pod ledovcem Vostok v hloubce 3 769,3 metru. Při odhalení jezera získali ruští vědci unikátní materiál - jádro jezerního ledu ze spodních vrstev antarktického ledovce a vzorky zmrzlé jezerní vody. Komplexní sledování těchto vzorků přineslo vědecké výsledky světového významu, které zásadním způsobem přispěly k pochopení podstaty unikátní podledovcové vodní plochy.
V lednu 2014 bylo znovu otevřeno podledovcové jezero Vostok a bylo vyzvednuto 0,71 m dlouhé jádro. Studiem podledovcového jezera Vostok si vědci budou moci udělat obrázek o změnách klimatu na Zemi, aby lépe pochopili a předpověděli současné klimatické procesy. zde


Y
Posledný príspevok od jelenovipivonelej  ·  12. 2. 2022 o 02:31
376
2
delnas zverejnil(a) 10. 2. 2022 o 20:02
Mimo kategórií
Psst....

Je takove stare prislovi, ze kdyz se mluvi o valce tak pravdepodobne nebude....
ale kdyz je ticho po pesine....tak davej pozor....


Jak vsichni vime ...tak v poslednich nekolika mesicich se stupnuje napeti kolem Ukrajiny.... zapad tam dokonce posila nekolik tisic specialistu etc....kteri by byli smeteni jako kapka vody v oceanu ...pokud by se rusove rozhodli ukrajinu zabrat... ale nakonec proc?
Ukrajina jiz svuj ucel splnila... mela za ukol oddelit Europu/ ci spise Nemecko od Ruska,coz splnila.
Co tam melo hodnotu jiz bylo ukradeno a vyvezeno na zapad.....
ja to vidim jako akci na odvedeni pozornosti...a -k cemu tam opravdu dojde bude obsazeni a pripojeni Taiwanu k Cine.
Moc se mi libilo kdyz prijel V.Putin do Pekingu a Si-ting pin ho uvital ruskym ZDRASTVUJTE.....
a potom Putinovo prohlaseni o Jednotne Cine..../tedy vcetne Taiwanu/...
Tak jako jednotny zapad .....tak tedy jednotny vychod...
kdyz se nad tim zamyslime...tak ani nepotrebujeme travit hodiny poslouchanim Solovjeva a jinych...
CO STATI SE MA NECHT SE STANE....
Evropsti mopslici budou stekat,a karavana pojede dal...stary nefunkcni system se bude postupne odstavovat a novy model si bude upevnovat svoje pozice...
Za 20-30 roku jiz pojedeme opet na plny plyn pod ""novou vlajkou"
At se vam vsem dari.


Posledný príspevok od JS22  ·  11. 2. 2022 o 22:58
1.8k
12

Vkládám zprávu z našeho malého českého rybníčku. Kvido mě pobavil a překvapil - rozhovor stojí za poslech (cca 15 min), buď se mu v hlavě rozsvítilo a hledá možnosti jak přežít (jeho firma) nebo je mluvčím / zástupcem určitého klanu - ve větru se otáčející korouhvičkou. To co říká o Green dealu a eko-furiantech je srozumitelné a pravdivé.
Poznámka: Přesto nikdy nezapomenu jeho dříve veřejně deklarovaný postoje k ukrajinskému konfliktu - projevil se jako fašista.
"Čína začala být drahá. Česká firma vrací výrobu zpátky do Orlických hor"
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/byznys-video-cina-zacala-byt-draha-ceska-firma-vraci-vyrobu-zpatky-do-orlickych-hor-186625
Docela jasně také chápe, že pokud chceme v nové hře o které mluví (nové rozdání karet) jako ČR (naše firmy) uspět = přežít, musíme se spolehnout sami na sebe. Soběstačnost, to je gól!


Posledný príspevok od Jiří.  ·  11. 2. 2022 o 22:37
1.1k
8

V Bratislavě komplikovala dopravu rodinka divočáků.
„Vláda na útěku,“ projevili lidi smysl pro humorPosledný príspevok od Lavazza  ·  11. 2. 2022 o 20:09
168
0
delnas zverejnil(a) 11. 2. 2022 o 18:49
Zahraničná politika
Cina

Jiste jste si vsimli...ze soros se da cist zleva doprava a vice versa uplne stejne.... ale to jen jako perlicku.....
Nejak zde chybi komentar nektereho z nasich schopnejsich analytiku o te scvrkle “”polomrtvole”” sorosovi kdyz se snazil ctenim z “"papirku”” vyvolat chaos v Cine a odstraneni Si-TIN PINA z funkce…..
Vypada to, ze cinsti komsomolci dostali pres prsty a Londyn se spojenci jsou dost zoufali…kdyz vytahli toho kostlivce ze skrine…
Jak se to jevi ostatnim???


Jo a jeste neco...dlouho jsem neslysel Panarina...? ze by si vzal dovolenou?


9.5k
43

Vlákno zamerané na
1) fakty týkajúce sa prípravy a priebehu procesov v žalobách zločinov proti ľudskosti - súvisiacich s tzv. Covid agendou (spojené v medzinárodnom rozmere predovšetkým s Dr. Fuellmilchom) - niekedy označované pod spoločným názvom Norimberg 2
2) Norimberský kódex, medzinárodné dohovory na ochranu ľudských práv, legislatíva EÚ (pôvodne samostatné vlákno)
3) Legislatíva EÚ, ktorou sa stanovujú postupy spoločenstva pri povoľovaní liekov a pri vykonávaní dozoru nad týmito liekmi


Právnik Reiner Fuellmich v súčasnej dobe pripravuje najväčšiu hromadnú žalobu v histórii, známu tiež ako „Norimberg 2“. V rozhovore uvádza najnovšie informácie o okolnostiach procesu s Coronou, týkajúceho sa najhorších zločinov proti ľudskosti


Článok: https://aliancenarodnichsil.cz/pravnik-reiner-fuellmich-prinasi-novinku-nurnberg-2-svetlo-na-konci-tunelu/


Pôvodný zdroj: https://uncutnews.ch/rechtsanwalt-reiner-fuellmich-gibt-update-zu-nuernberg-2-licht-am-ende-des-tunnels/?fbclid=IwAR0kcvUv8zVa9xfq1CQBP3gnDLT-hqHFZbIi-IResKdQ06YURBtvFBI4C08


Posledný príspevok od Anisofi  ·  11. 2. 2022 o 17:06
1.1k
7

40 satelitov SpaceX je odsúdených na zánik. Geomagnetická búrka sa postarala o ich nesprávne fungovanie. Teraz sa rútia k Zemi.


Vo štvrtok 3. februára raketa SpaceX Falcon 9 vypustila 49 satelitov Starlink z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Nasledujúci deň však došlo ku geomagnetickej búrke a došlo ku komplikáciám, ktoré sa pre spoločnosť SpaceX neskončili dobre.


Čo sa so satelitmi stane?
Dôsledkom geomagnetickej búrky sa mierne zvýšila hustota atmosféry, zvýšil sa odpor na satelitoch, čo znemožnilo ich ďalší pohyb. „Analýza ukazuje, že zvýšený odpor v nízkych nadmorských výškach zabránil satelitom opustiť bezpečný režim a začať manévre na zvýšenie obežnej dráhy a až 40 satelitov znovu vstúpi alebo už znovu vstúpilo do zemskej atmosféry, “ uviedli analytici zo SpaceX.


GP mieni ale HNR mení.


https://www.imeteo.sk/clanok/k-zemi-sa-ruti-az-40-satelitov-zasiahla-ich-geomagneticka-burka?fbclid=IwAR12dKKFXgNmgSyU2q4Rgnx3UKUDJ8H3A7NkjRkxDYHNRM4hjKwfK-soC1Y


Posledný príspevok od Achetaton  ·  11. 2. 2022 o 14:53
148
0

Nadace knížete z Lichtenštejna u soudu v Břeclavi neuspěla s žalobou na státní instituce. Žádala vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát, a náhradu škody. Šlo například o lednický či valtický zámek. Okresní soud žalobu zamítl jako nedůvodnou. Lichtenštejnská knížecí rodina tvrdí, že jí český stát majetek nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945.
Nadace podala žaloby k 26 českým okresním soudům na konci roku 2018, břeclavský soud je jedním z nich. Nadace v žalobách poukazuje na to, že poslední držitel rodových majetků na českém území František Josef II. nebyl občan Německa, ale neutrálního Lichtenštejnska, navíc hlava suverénního státu. Konfiskace majetku tak podle nadace byla nezákonná. Lichtenštejnský kníže František Josef II. se ale podle tehdejšího správního orgánu přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.
https://echo24.cz/a/SuVvQ/lichtenstejnove-u-soudu-neuspeli-zamky-a-pozemky-na-jizni-morave-zustanou-statu


1.4k
50

Mám dokončený preklad knihy "Od korporatívnosti k súbornosti" a čoskoro ju plánujem zverejniť jednak vcelku v elektronickej podobe, ale tiež ako seriál po kúskoch na partnerskom webe KOB-forum.eu. Momentálne ešte celý text kontrolujem.


Padla mi do oka práve táto pasáž:


"Okrem nich existujú aj ľudia, pre ktorých sa najhlavnejšou v materiáloch KSB stala povinnosť stať sa Človekom (nositeľom Ľudského režimu psychiky a námestníkom Božím na Zemi) a pomôcť v tejto úlohe aj iným.


Táto okolnosť kvalitatívne mení celý charakter osvojenia KSB spoločnosťou — „mysticky“ znemožňuje jej „osvojenie“ za účelom zneužívania na mamonársko-spotrebiteľskú činnosť. Je to tým, že v každom sociálne podmienenom egregore (v zmysle jeho informačno-algoritmickej náplne) je každý jedinec, ktorý hoc aj dočasne prebýva v Ľudskom režime psychiky, držiteľom hierarchicky vyššieho statusu vo vzťahu k ostatným subjektom s neľudskými typmi režimu psychiky, nech by už disponovali akýmikoľvek znalosťami, zručnosťami a osobnými vlastnosťami, vrátane veľmi silnej vôle . Inými slovami, práve nositelia Ľudského režimu psychiky majú rozhodujúci vplyv na algoritmiku kolektívnej psychiky, jak v jej vnútrosociálnych prejavoch, tak aj pri jej súčinnosti s algoritmikou prírodných procesov."


Aj pri tejto pasáži som si uvedomil, že tá prevaha Ľudského typu psychiky nad ostatnými typmi nielen v egregore KSB, ale aj v iných egregoroch, nevzniká automaticky sama od seba. Ona najprv existuje len ako potenciál a záleží len na človeku samom, či sa ho chopí a adekvátne ho rozvinie.


Vysvetlím to. Koľkokrát sa stáva, že ak sa v nejakom kolektíve, spoločenstve, ktoré nie je práve pravdoverné, postaví do popredia nejaký dobrý človek a bude mať snahu tam zaviesť spravodlivosť a poriadky, tak samotný egregor cez svojich poskokov sa ho bude snažiť z toho spoločenstva vyštvať, vypudiť, niečo si na neho vymyslí a ešte poštve na neho dav. Koľko dobrých ľudí a svätých bolo zabitých...


Tá hierarchická prevaha spočíva v inom. V ľudskom režime psychiky sa človek opiera vo svojom konaní o Boha; s ním konzultuje svoje plány, spôsoby a prostriedky riadenia, prosí o Rozlíšenie, prosí o pomoc v rozvoji schopností a zručností, ktoré by mu dali prevahu v riadení situácie nad odporcami... Prosí o múdrosť, intuíciu, schopnosť predvídať... Toto je práve ten potenciál, ktorý musí človek vhodne uchopiť a začať ho používať. Takýmto spôsobom sa človek stáva zástupcom Boha na zemi a riadi z vyššieho hierarchického stupňa, vďaka čomu získava prevahu nad odporcami. HNR je tu človeku dialektickým partnerom, trénerom, učiteľom pravdy, ktorý pomáha človeku získať prevahu nad odporcami, a všetko to záleží od toho, o čo človek vlastne prosí, aké kladie otázky sebe i HNR. Aká otázka, taká odpoveď! Taký výsledok riadenia!


Ak by to všetko bolo tak jednoduché, že stačí len dosiahnuť Ľudský typ psychiky, alebo nasadnúť na správnu koncepciu (bližšiu k Božiemu Zámeru) a Boh automaticky začne makať za človeka, chrániť ho a chrániť koncepciu pred odporcami, tak by sa dnes pán Veličko nemusel sťažovať, že je len plno tárajov medzi prívržencami KSB a súbornosť ako takú nikde nevidí. Ak by mal Ľudský typ psychiky, a automaticky by to stačilo na prevahu nad ostatnými ľuďmi a egregormi v spoločnosti, tak by nevznikol rozkol v konceptuálnom hnutí, a problém s Pjakinom by sa vyriešil sám pomerne rýchlo.


Preto vravím, tá riadiaca prevaha v ľudských vzťahoch a egregoroch vzniká na základe toho, ako človek pracuje s HNR. Človek a HNR sú predurčení byť tandemovými partnermi (veď človek sa má stať námestníkom HNR). Samotné riadenie života a okolností necháva HNR na samom človeku, ale efektivita riadenia závisí od spolupráce človeka s HNR. Od toho ako efektívne sa učí, a akým metódam a prostriedkom dáva prednosť.


Je to ako škola riadenia pre samoukov, kde učiteľ HNR iba odpovedá na otázky človeka, a z nich sa človek učí riadiť život. Preto platí "Aká otázka, taká odpoveď! a také riadenie!". Práve od toho, akú človek zvolí metodológiu pri spolupráci s Bohom, bude závisieť, či sa človek stane "úspešným manažérom života" alebo neúspešným, čí ho odporcovia rozdupú (skončí ako svätec na hranici) alebo či bude schopný zaradiť dav do svojej koncepcie riadenia, a bude vždy o pár krokov vpredu. Šalamún zvládol tento dialóg s Bohom bravúrne, a preto sa stal múdrym a úspešným kráľom, a nie svätým mučeníkom.


Posledný príspevok od Lin  ·  10. 2. 2022 o 22:10
1.3k
13

Osemkrát zaočkovaný Žirinovskij bol hospitalizovaný s koronavírusom


Líder LDPR Žirinovskij bol hospitalizovaný s COVID-19 v Moskovskej centrálnej klinickej nemocnici
Líder LDPR Vladimir Žirinovskij bol hospitalizovaný v Ústrednej klinickej nemocnici v Moskve, uvádza RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj. Podľa Masha má koronavírus.


V decembri politik oznámil, že za dva roky dostal osem očkovaní proti koronavírusu.


Podľa zdrojov môže byť Žirinovský postihnutý na 50-75 percent pľúc, hospitalizovali ho s obojstranným zápalom pľúc, ktorý sa vyvinul na pozadí koronavírusu.


Predtým sa šéf výboru Štátnej dumy pre prácu, sociálnu politiku a záležitosti veteránov, podpredseda frakcie LDPR, Jaroslav Nilov, v rozhovore pre Lenta.ru vyjadril k správam o Žirinovského hospitalizácii. Podľa neho sú to len klebety a fámy.


Túto informáciu vyvrátila aj tlačová služba ĽSNS. Tam Lente.ru povedali, že Žirinovskij sa cíti dobre a pokračoval v práci.


https://lenta.ru/news/2022/02/09/gosp/


Posledný príspevok od Berenika  ·  10. 2. 2022 o 09:56
164
0

Bojujeme ďalej. Bitku možno prehrať, vojnu nie.
O 16:00 hod. sa v BratiSlave
na námestí P.O. Hviezdoslava zídeme.
Príďte dať najavo svoj postoj ku koncentračnej ambasáde!
Na demonštrácii bude možné podpísať petíciu na vypísanie
referenda za zrušenie vojenskej zmluvy s USA.


Norimberská genocídna ultrafašistka
Čapovaná Kaputová podpísala vojenskú dohodu s USA
po jej schválení parlamentom expresne rýchlo,
napriek tomu, že si nacisti spoza mláky vytreli
jej "interpretačnou doložkou" prdel.


Šéf americkej diplomacie Blinken „nám“ už na Twitteri
gratuloval k okupácii a konečnej plnej operačnej voľnosti
činnosti ich sadistického Gestapa, SS a Abwehru (FBI, CIA a NSA)
na území SR.


452
2

Slovenská lyžařka Petra Vlhová ve druhém kole olympijského slalomu smazala ztrátu na soupeřky a vybojovala pro Slovensko první medaili na Zimního olympijských hrách. A hned zlatou.
Vlhové se první kolo příliš nevydařilo, zajela až osmý nejlepší čas se ztrátou 72 setin na první místo. První kolo nedokončila například americká superstar Mikaela Shiffrinová.
Ve druhém kole však Vlhové ukázala své umění a skočila až na nejvyšší stupínek a získala zlatou olympijskou medaili.
Pro Slovensko jde o první cenný kov v Pekingu.
Na druhém místě skončila Rakušanka Liensbergerová a třetí Švýcarka Holdenerová.
zde
Slovensko klickuje mezi Scyllou a Charybdou na zlatou medaili.


Y
Posledný príspevok od Peeter  ·  10. 2. 2022 o 05:06
985
7

Vědci ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů a Kurčatovova institutu společně s archeology z Archeologického ústavu s vysokou pravděpodobností zjistili původ starověké terakotové hlavy nalezené v Kerčském průlivu při stavbě Krymského mostu. Informovala o tom tisková služba Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně.
Analýza materiálů, které antický sochař použil, ukázala na Itálii. Podle předního odborníka Kurčatovova institutu Eduarda Grešnikova, vědci použili pouze takové typy výzkumu, které zaručovaly minimální dopad na unikátní artefakt z V. století př. n. l.
„Vždyť se jedná o kus díla, autorské dílo, které je vytvořeno tomografickou metodou," zdůraznil Grešnikov.
„Tato terakota je hodna nejen Kerčenského muzea, kde se nyní nachází, ale dokonce i Louvru nebo Ermitáže, kde jsou často umístěny římské kopie nedochovaných řeckých originálů, zatímco krymská terakota je nepochybným originálem,“ řekl.
Odborníci použili neutronovou aktivační analýzu, synchrotronovou difrakci, infračervenou spektroskopii, skenovací elektronovou a optickou spektroskopii a také energeticky disperzní rentgenovou mikroanalýzu. Na částech sochy byla nalezena pryskyřice, která napodobovala vlasy, knír a vousy. Vzorky byly odeslány k radiokarbonovému datování na univerzitu v Georgii (USA) a bylo zjištěno, že artefakt byl pokryt pryskyřicí v 5. století př. n. l. Odborníkům se také podařilo určit druh pryskyřice: umělec použil „sandarak“, pryskyřici vylučovanou stromy v západním Středomoří.
Hmotnostní spektrometrie byla použita také ke studiu ložisek olova z vnitřní části hlavy a jako místo původu olova byly označeny doly Lavrio poblíž řeckých Atén. Athénské olovo se vyváželo do starověkých řeckých kolonií po celém Středomoří. A olovo mohl hrnčíř použít ke srovnání nebo upevnění terakoty, což byla ve starověkém světě běžná praxe.
Zkoumání pigmentových barviv v pórech keramiky ukázalo, že oblast imitace vlasů na hlavě byla pokryta barvivy na bázi železa a manganu, která dodávala šperku černohnědou barvu. V oblasti rtů byl použit červený okr a část objektu byla pokryta omítkou, která byla pod barvivem.
Jedinečnost keramického materiálu sochy je v tom, že obsahuje jacobsit - sloučeninu železa a manganu, která vzniká vypalováním jílů obsahujících oxidy manganu a železa.
Další etapou studia terakoty byl výzkum v Laboratoři neutronové fyziky Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně.
„Díky tomu se nám podařilo zjistit 41 chemických prvků a prvkové složení terakoty se podobalo složení jiných vzorků, pocházejících především ze střední Itálie,“ poznamenal výzkumný pracovník Wael Badawi.
Statistické zpracování všech těchto údajů ukázalo, že nejblíže geochemickým vlastnostem terakotové hlíny jsou vzorky z oblasti Lacium (Latium) zde ve střední Itálii.
Unikátní terakotová hlava byla nalezena mezi fragmenty starořecké keramiky a amfor v roce 2017 poblíž mysu Ak-Burun v Kerčském průlivu při stavbě pilířů Krymského mostu. Socha zobrazuje mužskou hlavu v životní velikosti z pálené hlíny, což je vzácné: starověké terakoty obvykle nepřesahují výšku 40 cm. Předpokládá se, že je to starověký bůh nebo hrdina. Nyní na něm pracuje početný tým archeologů, chemiků a fyziků, včetně pracovníků Spojeného ústavu jaderných výzkumů. zde


Y
Posledný príspevok od JanaK  ·  10. 2. 2022 o 01:52
570
2

Spravu som zachytil vcera v televiznych novinach na CNN Prima News, lietadlo je vraj navrhnute v CR a postavene na SK, ale nepoznam historiu firmy. Ak by niekto vedel, doplnte.


Belgičanka v slovenskom lietadle obletela svet. Vytvorila 2 rekordy, navštívila i Senicu


Zara Rutherford, 19-ročná pilotka s dvojitým občianstvom, vytvorila svetový rekord ako najmladšia žena, ktorá samostatne obletela svet lietadlom. Podarilo sa jej to aj s pomocou lietadla Shark, ktoré vyrobili na západnom Slovensku v meste Senica.


Jej nízky vek a neveľké skúsenosti znervózňovali Vladimíra Pekára zo Senice, ktorý je hlavným konštruktérom lietadla Shark. V rozhovore pre TV Sen priznal, že do poslednej chvíle čakal, že štart Zarinej cesty sa odloží. Zároveň však uviedol, že pri zaškoľovaní sa s každým cvičným letom zlepšovala a rýchlo sa učila nové veci.


Práve Senica, kde lietadlo Shark skonštruovali, bola jedna z posledných zastávok na Zarinej ceste. V sobotu 15. januára ju tam privítali novinári, zástupcovia mesta, Trnavského kraja i niekoľko nadšencov a fanúšikov.


Posledný príspevok od Zora  ·  9. 2. 2022 o 18:01
385
13

http://wiki.kob.su/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D0%B8_%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BC


Víra a rozum


Víra a rozum – rozum každého člověka je ohraničen (omezen), omezeny jsou i vědomosti (znalosti). V důsledku toho je to vždy tak, že zůstane něco k přijmutí za víru (nezbude, než mít v to víru). Odklon (odmítnutí) od tvořivé (skládající, sestavující) víry ve světonázoru (náhledu na svět) a chápání světa s sebou přináší jejich neplnohodnotnost (méněcennost), tzn. neúplnost, omezenost (ohraničenost).


Právě víra umožňuje (dovoluje) rozšířit pohled na svět a chápání světa až k samým hranicím Objektivní reality, jsouce schopna obsáhnout (obejmout) v sobě vše. Avšak přijetí čehokoliv za víru má svá specifika: přijetí za víru (k věření), a stejně tak odmítnutí přijmout za víru (věřit) tu či jinou určitou (konkrétní) informaci, určitý smysl, jsou podmíněny v psychice člověka jeho skutečnou (istinou – od slova istina) mravností jako matricí-mírou veškeré jeho psychické činnosti.


Tzn. objektivně špatná (falešná, zlá) mravnost umožňuje přijmout za víru (uvěřit) chybnou a zjevně lživou informaci, pokládajíc ji za skutečnou (istinou), a správná (spořádaná) mravnost vylučuje uvěřit lži a chybám a pokládat je za skutečnost (istinu).


Posledný príspevok od JankaS  ·  9. 2. 2022 o 15:14
231
0

... pro formování balistických podmínek před březnovými lety lodí Sojuz, oznámil Roskosmos.
„Výška oběžné dráhy Mezinárodní vesmírné stanice byla zkorigována,“
Korekce oběžné dráhy ISS byla provedena pomocí motorů nákladní lodě Progress MS-18, které byly spuštěny v 8.56 SEČ a fungovaly 142,3 sekundy. Po tomto manévru se zvýšila průměrná výška letu stanice o 450 metrů a činila 417,6 kilometru.
Původně mělo ke zvýšení dráhy dojít v neděli, z balistických důvodů však byla korekce přeložena.
Předchozí korekce oběžné dráhy ISS se konala 12. ledna také za pomoci motorů Progressu MS-18. Tehdy byla průměrná výška oběžné dráhy stanice zvýšená o více než jeden kilometr. Za celou dobu letu ISS byla nynější korekce její oběžné dráhy v pořadí už 315. a 166. vykonaná za pomoci motorů nákladních lodí Progress.
Náčelník oddělení balistiky Raketové a kosmické korporace Energija Rafail zde Murtazin dříve oznámil, že kvůli experimentům amerických astronautů na ISS bude oběžná dráha stanice v brzké době snížena na 416 (11) kilometrů a zůstane takovou až do konce jejího provozu.
V současné době pracují na palubě ISS kosmonauti Roskosmosu Anton Škaplerov (velitel stanice) a Pjotr Dubrov, také astronauti NASA Mark Vande Hei, Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barronová a astronaut Evropské vesmírné agentury Matthias Maurer.
Sojuz MS-19 dopraví 30. března na Zem Škaplerova, Dubrova a Vande Heie. zde


Vande Hei - USA
Na svůj druhý kosmický let byl Vande Hei krátce nominován. 9. března 2021 NASA oznámila, že Vande Hei odstartuje k ISS 9.dubna 2021 Sojuz MS-18.
Tento let byl původně plánován se třemi ruskými kosmonauty, ale NASA se chtěla ujistit, že na ISS bude vždy alespoň jeden americký astronaut, i když americké lodě nebudou po dlouhou dobu startovat kvůli nepředvídatelným problémům.
Tím Sergej Korsakov ztratil své místo na palubě Sojuz MS-18.
Spolu s Olegem Novickim a Pjotrem Dubrovem dorazil Vande Hei na ISS 9. dubna 2021, jak bylo plánováno, kde se od 17. dubna účastní expedic 65 a 66. zde


Y
1.4k
3

Zdravia všetkým.
Dostal som varovanie ohľadom blížiacich sa udalosti. Na deň 22.02.2022 sa chystá niečo veľké. Varonie nebolo bližšie špecifikované no človeku ktorý mi ho poskytol verím. Doplnil že tento deň vychádza na významnú okultnú udalosť. Dokonca mi odporučil no kam necestovať. Preto toto varovanie posúvam ďalej. V tento deň sa udeje niečo veľké, pravdepodobne s väčším počtom obetí.
S pozdravom Peter.


Posledný príspevok od Ogar Valach  ·  9. 2. 2022 o 12:12
1.3k
6

Incident s ukrajinskou vlajkou v slovenskom parlamente [Moje video]


V deň schvaľovania okupačnej dohody so Spojenými štátmi americkými došlo v slovenskom parlamente k incidentu, kedy poslankyňa Cigániková a poslanec Žiak za SaS vytiahli ukrajinskú vlajku na pôjde nášho parlamentu.


Súčasná vládna koalícia každým dňom ukazuje, že naďalej dokáže prerážať nové a nové politické dno.


Bolo by to na zaplakanie, keby títo neschopní vlastizradcovia neboli natoľko hlúpi, že ukrajinskú vlajku vytiahli hore nohami, čím symbolicky ukázali koniec Ukrajiny. Poslanec Žiak bol za to dvakrát odmenený spŕškou vody od našich vlastencov. Obliata bola aj Ukrajinská vlajka. Keď sa poslanci SaS snažili vlajku obrátiť hore hlavou, bola strhnutá ďalšími našimi vlastencami, čo môže symbolizovať, že to bude práve Slovensko, ktoré neumožní riešiť cudzie ciele na ukrajinskom území našimi rukami a že snahy tejto zapredanej vlastizradnej fašistickej vlády budú mať presne opačný efekt.


Zároveň títo hlupáci z SaS jasne ukázali, že nejde o bezpečnosť Slovenska, ale o situáciu na Ukrajine, ktorú sa Američania snažia riešiť skrz našich zapredancov, pretože ukrajinskú vlajku vytiahli práve v deň schvaľovania okupačnej dohody s SŠA.
Založil som novú tému, pretože udalosť považujem za kľúčovú.


Posledný príspevok od kulich  ·  9. 2. 2022 o 09:38
3.3k
22
Berenika zverejnil(a) 21. 3. 2021 o 11:36
Zahraničná politika

A ešte raz: Biden šokoval zvláštnym činom (VIDEO)


Nestihli sme sa vzdialiť od pádu prezidenta USA v lietadle na ceste do Georgii, keď Joe Biden opäť šokoval verejnosť.


Na stretnutí v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb v Atlante ukončil svoj prejav svojim tradičným „Ďakujem, ďakujem, ďakujem“ (nepožičal si Petro Porošenko svoj štýl nekonečného „dakovania“ od Bidena?) A povedal: "Rád by som ustúpil slovu. viceprezidentke, ktorá je inteligentnejšia ako ja."


video v linku


https://rusvesna.su/news/1616309928


Posledný príspevok od Berenika  ·  8. 2. 2022 o 19:02
6k
58
Berenika zverejnil(a) 18. 2. 2021 o 18:55
Zahraničná politika

NATO sa rozhodlo rozšíriť kontingent v Iraku

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia sa rozhodla rozšíriť svoju misiu v Iraku. Kontingent NATO sa plánuje zvýšiť z 500 na 4 tisíc ľudí.


Povedal to na tlačovej konferencii v Bruseli.


"Rozhodli sme sa zvýšiť počet našich misií v Iraku z 500 na 4 tisíc ľudí," citovala ho agentúra TASS.


Stoltenberg tiež uviedol, že ministri obrany NATO ešte neurobili rozhodnutie o stiahnutí vojakov z Afganistanu do 1. mája.


Podľa jeho slov budú konzultácie pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.
https://russian.rt.com/world/news/833949-nato-kontingent-irak


Posledný príspevok od JankaS  ·  8. 2. 2022 o 11:29
1.6k
9

Všiml si někdo další, jak poctivě a pečlivě jede Putin Overtonova okna s programem "Hektar" ???


Když Putin nastupoval do prezidentské funkce, obyvatelstvo v důsledku 70 let SSSR nemohlo vlastnit jakoukoliv půdu.
Žít na vlastním kus vlasti (a ten zvelebovat) bylo tehdy nemyslitelné.


Toto vlastní zákonodárnou iniciativou v roce 2001 změnil a lidé mohli začít nabývat půdu. Pozdějšími úpravami zákon změnil do víceméně použitelné podoby.


V roce 2017 rozjel program Dálněvýchodní hektar.
V roce 2021 oznámil spolu s Šojgu výstavbu nových měst na Sibiři.
a nyní rozjel program Arktický hektar.


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-sibir-podnikani-moskva-dalny-vychod-cukotka-arktida.A220203_151203_zahranicni_dtt
Připomněl bych, že VPSSSR dospěl k názoru, že ve velkých městech není možné vychovat dítě se strojem psychiky Člověk. Člověk jakožto biologický druh totiž potřebuje kontakt s nějakou biologickou nikou.
Mít vlastní půdu tedy sice není záruka výchovy dítěte v Člověka, ale je to podmínkou nutnou (bez toho je to téměř vyloučeno).


Putin pro realizace civilizace lidskosti dělá další a další velmi důležité postupné kroky.


Jediným problémem, který tato Putinova snaha má, je nezájem obyvatel - jen cca 80 tisíc jich to využilo.
To ale podle mě není chyba Putina, ale naše. Je potřeba to zpropagovat.


např. takto: https://www.youtube.com/watch?v=WHVlRVd5hjA


Posledný príspevok od Celovek  ·  8. 2. 2022 o 08:33
1.1k
15
Tikal zverejnil(a) 3. 2. 2022 o 21:01
Mimo kategórií

Poslední dobou se ve svém okolí (Praha) dost setkávám s názory oslavující anarchokapitalismus, kterého je zde v ČR hlavním propagátorem, jakýsi odredovaný Urza.
Dostal jsem se do střetu s kamarádem, který této ideologii propadl.


Velice to zjednoduším, stručně a jasně:
On tvrdí, že stát jenom překáží a všechny jeho složky by měly být placené dobrovolně (policie, armáda, zdravotnictví atd. prostě formou neziskovky).


Dostal jsem ho na to, že když si založím neziskovku a vytuneluju jí. Zdrhnu někam na druhej konec světa, tak bude dělat co a kdo co bude dělat dál?


Zaráží mě, že tohle téma teď v poslední době rezonuje v Praze dost často v generaci - řekněme 25 - 45 let.


Možná tohle téma tady chybí, úplně bych to nepodceňoval, tak to jenom tak nadhodím do pranice, pokud o to bude zájem tady u nás mezi náma KOBÁKAMA. smile
Takhle podobně vznikal v Praze vliv Havlismu, tak snad to nebude mít takový následky, ale ty tendence tu jsou, pro mě je to úplná utopie.


Posledný príspevok od loranka  ·  7. 2. 2022 o 14:30
6.5k
92

Rakouský scénář je nevyhnutelný, prohlásil v pondělí prezident ČR Miloš Zeman na jednání hlav zemí Visegrádské skupiny. Podle něj se politici bojí mluvit o povinném očkování nahlas. Kromě toho na jednání V4 vyslovil obavy z nové migrační vlny, kterou vyprovokuje hnutí Tálibán*.
V pondělí se Zeman zúčastnil zasedání V4 pomocí videokonference. Na něm mimo jiné promluvil o situaci v Afghánistánu i boji proti covidu-19. Podle něj pandemii lze zvládnout pouze prostřednictvím povinného očkování.
„Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,“ prohlásil Zeman na pondělním jednání summitu hlav států V4.
Prezident České republiky vyzval země V4, aby se poučily od Rakouska, které povinné očkování zavedlo.
zde


Y
Posledný príspevok od LFS  ·  7. 2. 2022 o 13:23
3.1k
34

Jeden můj přítel hodně se zajímající o EZO se náhodou přede mnou zmínil o nějakém proroctví či vizi týkajícího se budoucnosti českého národa. Řekl mi, že podle nějaké místní prorocké nebo vizionářské celebrity má být příštím prezidentem naší země žena. Z vlastní zkušenosti a hlavně díky Josefu Veselému Josefu Karikovi jsem došel k názoru, že EZO je totální blbost. Stejně jako mystika. Jakákoliv. I náboženská. Vše co za mystiku a boha a jeho projevy pokládáme, je přirozenou součástí tohoto světa. Pouze tyto zákony a zákonitosti jsou jistými silami tohoto světa zatajovány před obecným lidem. Ale to jsem odbočil, vraťme se se meritu věci. Jak to kamarád vyslovil, v tu chvíli mi to začalo v palici šrotovat a spínat a okamžitě jsem si vybavil před očima několik událostních vjemů, kterým jsem do té to chvíle nepřikládal žádnou zvláštní důležitost. A zde je výsledek hnutí mé mysli. Klidně ho setřete, velmi rád bych se mýlil ...


Podle mého bude hlavní kádr nadnárodních protičeských sil pro funkci prezidenta ČR v nastávajících prezidentských volbách 2023 tato osoba:


Žena činu (zatím druhořadá a lehce skrývaná popelka) a růžovoučká miss Čaputova made in Czech Republichttps://cs.wikipedia.org/wiki/Danu%C5%A1e_Nerudov%C3%A1


A je jí děláno patřičné PR


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nerudova-na-Hrad-Uz-se-to-droli-tezka-vaha-je-proti-Doslo-na-stare-hrichy-687084


Tento článek považuji za mimořádně vystihující osobnost budoucí prezidentky:


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Za-vsechny-dary-populistu-v-budoucnu-zaplatime-Po-osmi-letech-temna-opet-prozapadni-smerovani-ocenuje-profesorka-Nerudova-688543


Síly, které laborovaly a experimentovaly s použitím falešnými brýlemi vybaveného stahovače králíků "Dluhoše" a německého plagiátora Robějška se velmi důkladně připravují a nenechávají nic náhodě.


Posledný príspevok od Rusofil  ·  7. 2. 2022 o 09:52
2.3k
12

Otváram vlákno venované veriacim, kresťanom, ktorí sa kriticky stavajú k podpore cirvi pre kovidfašizmus a opichávanie mrna toxickými látkami. Inšpirovali ma rozhovory s veriacimi, katolíkmi na túto tému - v jednom rozhovore mi povedali - na moju myšlienku, že sa zrejme bude tlak cirkevných hodnostárov zvyšovať, prišla jednoduchá reakcia:..."tak pôjdeme do podzemia, ako po 1948"


Posledný príspevok od popolvar  ·  6. 2. 2022 o 18:55
877
6
Ludvík zverejnil(a) 31. 1. 2022 o 10:42
Politika v ČR

Ministerstvo vnitra nechtě mluví pravdu, jen o tom neví
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ministerstvo-vnitra-nechte-mluvi-pravdu-jen-o-tom-nevi-691074


"Šíření dezinformací spočívá v úmyslném vytváření a šíření nepravdivých nebo zmanipulovaných informací, které mají příjemce oklamat nebo uvést v omyl. Účelem je buď způsobit škodu, nebo získat nějaký politický, osobní či finanční prospěch. Neúmyslné sdílení nepravdivých informací se označuje jako„misinformace“."


Pozoruhodné, že si autoři této příručky neuvědomili, že jejím zveřejněním v podstatě "upletli bič" na politiky, média, apod., každodenně šířící dezinformace mezi občany.


Posledný príspevok od TauRus  ·  6. 2. 2022 o 17:33
917
3

I když už jsem dávno rezignoval na sledování šašků naší koloniální správy, včera jsem náhodou viděl kousek přenosu ze Sněmovny, kde prostitutky prožívaly orgie radosti z přijetí novely pandemického zákona. Dnes ráno po přečtení tohoto článku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-chcipl-pes-chysta-generalni-stavku-kdo-jsou-lide-kteri-se-nestiti-sibenic-187143
začala má fantazie pracovat nebezpečným tempem a začal jsem se skoro bát. Jelikož si o tom ve svém okolí nemám šanci s nikým promluvit bez toho, abych se, v lepším případě, dočkal soucitných pohledů, zaprudím alespoň tady.


Když koncem 80-tých let vrcholila snaha nomenklatury SSSR o zničení vlastního státu, který ve své tuposti a sebestřednosti „za pár blýskavých korálků“ prodala Velkému parazitu, v satelitech tzv. Východního bloku probíhal stejný proces.
Postupně tak za spolupráce „spolehlivých“, lépe informovaných „soudruhů“ ze státních a stranických struktur došlo k téměř úplnému pohřbení pokusu o nový, kvalitativně vyšší, sociálně spravedlivější společenský systém, který, pod tlakem historických událostí, v rámci záchrany vlastního národa a za cenu nesmírných obětí z vlastních řad, na začátku 20. století vytvořili bolševici v Rusku.
S nástupem Chruščova se Moloch utrhl z řetězu a trockisté (nomenklatura) téměř ušlapali poslední plamínky nově vznikajícího systému. Gorbačov (a po něm Jelcin) dostal svou zemi (a tím celý východní blok) pod přímý vliv globálního řízení. Mezi periferiemi (subjekty) globálního řízení, vykonávajícími funkci řízení v evropských državách, včetně zemí bývalého východního bloku, do nedávna měly vůdčí postavení státní elity USA (ale ne jen ony).
Právě žijeme v době, kdy Velký parazit (globální elity) odepisuje Malého parazita (státní elity USA) jako celosvětového četníka, neboť tento nástroj se svou nákladností (bezuzdný konzumní životní styl) vymkl kontrole.


V listopadu 1989 tak „spolehlivé“ kádry v nomenklatuře ČSSR podle pokynů svých „soudruhů“ z nomenklatury SSSR, za použití „svých“ strukturních nástrojů – KBG a StB přivedly společnost do situace, kdy se za zmateného hemžení nic nechápajícího davu mohly usadit v nových pozicích – ekonomických „zázraků“ liberální demokracie.


Dnes tito chameleoni v pozadí patrně situaci když ne chápou, tak alespoň tuší. Na rozdíl od blbů sloužících jako jejich figurky v koloniální správě země (těm poctivým se omlouvám). O tom, že je jim osud země a národa zcela ukradený, je zbytečné diskutovat. Stačí se podívat bez růžových brýlí na koloniální historii našich zemí. Budou se snažit zachovat svůj PARAZITICKÝ STATUS stůj co stůj.


Celá tato akce (viz odkaz), dle mého názoru, je pokusem o Listopad 2.0, kdy se stejné klanově-korporativní skupiny snaží zajistit si své PARAZITICKÉ postavení v historickém procesu.
Jenže se obávám, že se jim v současných podmínkách situace velice snadno může vymknout z pod kontroly a „žertovné“ makety šibenic se mohou neúprosně zhmotnit.
Mohou tak lehce sklidit hořké plody své činnosti, vedoucí k devastaci našeho národa a země.
Ale pokud včas překročí svůj stín a přiznají si, že Matrix je těsně před krachem, máme všichni šanci na bezbolestnou variantu posunu po spirále. Jinak Bůh s námi a ať to bolí co nejméně.


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  6. 2. 2022 o 09:45
722
1

Životná úroveň v Británii prudko klesá


Britské domácnosti čelia vážnym nákladom v dôsledku rastúcej inflácie, energetickej krízy a plánovaného zvýšenia dane z národného poistenia. Pre Sky News to uviedli odborníci z Resolution Foundation (RF), nezávislého think-tanku.


Podľa odborníkov sa maximálna cena paliva v krajine zvýši o 500 libier ročne (50-tisíc rubľov) a bankrot energetických spoločností pridá spotrebiteľom na účty ďalších sto libier (desaťtisíc rubľov).


Dodatočné daňové zaťaženie odoberie obyvateľom kráľovstva 600 libier zhora (60 tisíc rubľov).


Takéto neprimerané míňanie zasiahne rodiny s nízkymi príjmami, ktoré míňajú väčšinu svojich peňazí na splácanie účtov za elektrinu, píše sa v článku.


Ako poznamenávajú odborníci z RF, rast miezd nedrží krok s infláciou. Do konca roka 2022 bude priemerná mzda vyššia ako súčasná len o 0,1 percenta.


V novembri zároveň vzrástol index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve na 5,1 % av októbri to bolo 4,2 %.


Výkonný riaditeľ agentúry Thorsten Bell je presvedčený, že ceny potravín, tovarov a služieb budú na pozadí stagnujúcich príjmov obyvateľstva naďalej zdražovať.


Pokles kúpnej sily bude podľa neho taký katastrofálny, že je nepravdepodobné, že by sa vláda mohla vyhnúť zásahom na prekonanie krízy.
https://rusvesna.su/news/1641044792


Posledný príspevok od Peter MMXX  ·  5. 2. 2022 o 22:12
223
0
delnas zverejnil(a) 5. 2. 2022 o 22:05
Otázky a odpovede
?

Zrovna posloucham Svobodny rozhlas..o energii.....
. a opet se hovori o vystoupeni z EUROPSKE UNIE... protoze jsem laik.... tak by mne zajimalo zdali je to mozne.......? a jak to udelat a kdo to muze udelat.?


?
1.1k
14

V Rusku začínají odhalovat dosud neznámá chapadla chobotnice.


Osobně jsem o organizaci „Spojená města a místní samosprávy“ nikdy neslyšel a článek, který odkrývá její celosvětové působení, stojí za přečtení a i za samostatné vlákno.


https://kob-forum.eu/2022/02/04/uclg-chobotnice-globalni-moci/


Posledný príspevok od Michaela1  ·  5. 2. 2022 o 17:33
348
1

Lipavského podivný kamarád z USA. Bobošíková otevřela stopu, která zaujme i v koalici


Jana Bobošíková řekla pár slov k vrbětické kauze. Ukázala na britsko-amerického investora Billa Browdera, který se k Rusku staví velmi kriticky a kde může, propaguje tzv. Magnitského zákon. „A pozor! Pojí ho velké přátelství s pirátem Janem Lipavským,“ prohlásila Bobošíková. A hned se o současném ministrovi zahraničí i o finančníkovi Browderovi rozpovídala...
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lipavskeho-podivny-kamarad-z-USA-Bobosikova-otevrela-stopu-ktera-zaujme-i-v-koalici-691835


Lipavský vypadá, jako když neumí do pěti počítat a přitom je to taková škodná.


Posledný príspevok od hael  ·  5. 2. 2022 o 14:52
240
8

V KOB se v duchovní oblasti jako správný užívá výraz víra (důvěra) Bohu. Opakem je víra v Boha, která vede k odklonu od Istiny.
http://wiki.kob.su/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D0%B2_%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B0


Víra v Boha


Víra v Boha je následkem nedůvěry (nedůvěřování) Bohu. Ve své podstatě představuje jednu s forem (verzí) ateismu. Pravoslavná víra v Boha a ve svátosti (obřady) zaměňuje (staví) sebe za víru (důvěru) Bohu bezprostředně (přímo) a Osobně.
«Ruské duchovenstvo vždy učilo (kázalo) své stádo (věřící) ne poznávat a milovat Boha, ale pouze bát se čertů (ďáblů), které také se svými ženami (manželkami) vypěstovalo (vyšlechtilo)» (V.O. Ključevskij).


Pokud člověk nadšeně žije v (zajetí) egregoriálně-ḿagických náboženstvích (religiích), tak tím více, čím věří v Boha a svátosti těchto náboženství, tím více (silněji) se bude na své životní pouti setkávat s událostmi pro něho nepochopitelnými, občas katastrofálními a tragickými, podmíněnými (vyvolanými) zamlčeními, která popírají vyhlášení (oznámení, kázání) egregoriálně-magických náboženství.
Pokud člověk žije v náboženství Boha skutečného (důvěřuje Bohu), tak svátosti se také budou konat, ale ne jako pohromy a nenadálé (nepředvídané) těžkosti, nýbrž jako nepřítomnost pohrom (život bez pohrom). A pokud člověk bude chtít udělat něco «co nejlépe», tak v životě (to) bude ještě lépe.


Posledný príspevok od Joe JumperUp  ·  5. 2. 2022 o 11:56
1.2k
15

Putin a Si Ťin-pching vydali spoločné vyhlásenie o zahraničných vzťahoch


Rusko a Čína prijali spoločné vyhlásenie „o vstupe medzinárodných vzťahov do novej éry a globálneho trvalo udržateľného rozvoja“. Dokument zverejnili v piatok na internetovej stránke Kremľa.


Ruský prezident Vladimir Putin je na návšteve Pekingu. Rokuje s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ruský líder sa ako hosť zúčastní aj otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier XXIV.


Najmä Rusko a Čína sú proti tomu, aby jednotlivé štáty používali pojem demokracia na vyvíjanie tlaku na iné krajiny. „Strany sú presvedčené, že ochrana demokracie a ľudských práv by sa nemala používať ako nástroj na vyvíjanie tlaku na iné krajiny,“ píše sa v dokumente.


V dokumente sa uvádza, že priateľstvo medzi Ruskom a Čínou nemá hranice, v spolupráci neexistujú „zakázané zóny“ a posilňovanie bilaterálnej strategickej spolupráce nie je namierené proti tretím krajinám.


„Priateľstvo medzi oboma štátmi nemá hranice, neexistujú zakázané zóny v spolupráci, posilňovanie bilaterálnej strategickej spolupráce nie je namierené proti tretím krajinám, nie je ovplyvnené meniacim sa medzinárodným prostredím a situačnými zmenami v tretích krajinách,“ píše sa v dokumente. .


Moskva a Peking zdôraznili, že "stoja za formovanie nového typu vzťahov medzi svetovými mocnosťami založeného na vzájomnom rešpekte, mierovom spolužití a vzájomne výhodnej spolupráci". "Potvrdiť, že nový typ rusko-čínskych medzištátnych vzťahov je nadradený vojensko-politickým alianciám studenej vojny," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.


https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13617233


Putin: Ruskí naftári pripravili nové riešenia pre dodávky uhľovodíkov do Číny
Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom povedal, že ruskí naftári pripravili „veľmi dobré“ nové riešenia pre dodávky uhľovodíkov do Čínskej ľudovej republiky.


"A ďalší krok vpred sa urobil v plynárenskom priemysle, myslím tým nový kontrakt na dodávku plynu do Číny z ruského Ďalekého východu v objeme 10 miliárd kubických metrov ročne," povedal Putin.


Aj na stretnutí ruský prezident vyjadril presvedčenie, že Moskva a Peking dosiahnu úroveň obchodného obratu 200 miliárd dolárov.


https://russian.rt.com/world/news/957217-putin-rossiiskie-neftyaniki-kitai


Posledný príspevok od Michaela1  ·  4. 2. 2022 o 22:50
321
0

Švýcarská armáda zveřejnila počítačovou simulaci útoku jejích stíhaček při obraně země. A na seznamu cílů se v ní objevila i Česká republika.
Země helvétského kříže zveřejnila počítačovou simulaci, v níž její stíhačky bombardují nepřátelské zahraniční cíle. Dvě z těchto simulovaných misí zavedly švýcarské letouny do Německa, Rakouska i České republiky
Cílem fiktivního útoku byl nepřátelský konvoj. Letadla bombardovala i letiště.


Nejvzdálenější destinace je 370 kilometrů od švýcarských hranic v České republice. Tam mají stíhačky bombardovat letiště a nepřátelský velitelský konvoj .


Vymýšlení preventivních úderů je však podle některých politiků vzhledem k neutrálnímu statusu Švýcarska absurdní.


„Podle mého názoru jde o velmi choulostivou záležitost, protože jsme zde vykreslováni jako ti, co útočí, kdežto naše základní filozofie zní: bráníme se,“ uvedl pro portál SRF Roland Beck, bývalý plukovník švýcarského generálního štábu a vojenský historik.


Bezpečnostní expert Peter Hug považuje preventivní údery v zahraničí za bizarní. Někteří politici však simulaci obhajují.


Šéf Svobodné demokratické strany Thierry Burkart naopak má takovéto simulace za opodstatněné. V případě války podle něho už žádná neutralita neexistuje. „Pak musíte být schopni vykonávat nejrůznější mise, které slouží k ochraně země,“


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cesko-svycarsko-stihacky-simulace-obrana-armada.A220204_104245_zahranicni_pitt


https://www.srf.ch/news/schweiz/brisante-vbs-dokumente-bomben-auf-tschechien-die-kriegsszenarien-der-luftwaffe


1.4k
14

Přes ČR pojede největší americký konvoj
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pres-cr-pojede-nejvetsi-americky-konvoj-40385883#utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


"Přes Česko se bude letos v únoru a březnu přesouvat jeden z největších vojenských konvojů za posledních několik let. Při cestě na cvičení Saber Strike 2022 projede Českou republikou z Německa na Slovensko ve druhé polovině února zhruba 1800 vojáků a 700 kusů techniky armády USA a ve druhé polovině března znovu při zpáteční cestě."


Tak zase další výlet přes nás až na Slovensko.


Posledný príspevok od jardob  ·  4. 2. 2022 o 20:34
2k
21

V Kremlu probihaji rozhovory VV. Putina s madarskym premierem Viktorem Orbanem.
Na pořadu dne – otázky dalšího rozvoje bilaterální spolupráce v obchodně-ekonomické, energetické a kulturně-humanitární oblasti, a také aktuální problémy zajištění evropské bezpečnosti. zde


Orbán poděkoval Putinovi za uzavření dohody s Gazpromem
Maďarský premiér Viktor Orbán během schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uvedl, že celá Evropa čelí energetické krizi, ale Maďarsko je vděčné za uzavření dohody s Gazpromem a chce zvýšit dodávky plynu.
Budapešť spoléhá na zvýšení dodávek plynu.
Jedná se o dohodu, kterou strany uzavřely v září loňského roku. Dohoda platí 15 let a za toto období Maďarsko získá 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně dvěma možnými trasami – přes Rakousko a přes Srbsko.
„Tato dohoda do roku 2036, podepsaná loni, je výsledkem naší společné práce. A v tomto smyslu je důležité nejen to, že dodávky budou stabilní až do roku 2036. Důležité je, že i dnes Maďarsko nakupuje ruský plyn pětkrát levněji, než je tržní cena v Evropě,“ řekl Putin. Připomněl, že spolupráce mezi oběma zeměmi pokračuje v rámci velkých projektů, a to ve společné práci na jaderné elektrárně Paks.
„Energetika jako celek zaujímá v naší spolupráci velké místo,“ poznamenal Putin.
Putin a Orbán navíc diskutovali o situaci v Evropě. Ruský prezident slíbil, že bude informovat maďarského premiéra o návrzích ohledně bezpečnostních záruk a o tom, jak se tento proces vyvíjí. Orbán zdůraznil, že žádný evropský lídr nechce válku a Budapešť stojí o politická řešení.
Orbán avizoval, že hodlá kandidovat v příštích dubnových volbách a věří, že vyhraje.
„Toto je naše 12. setkání. Téměř každý, kdo byli mými kolegy z EU, už jimi nejsou... Upřímně neplánuji odejít. V dubnu jsou volby. Chci vyhrát, takže odůvodněně předpokládám, že se v příštích dvou letech uvidíme,“ prohlásil Orbán.„Pokud jde o bezpečnost, byl to ten nejnapínavější příběh, protože moje dnešní návštěva je zčásti i mírovou misí a chtěl bych ujistit, že žádný lídr Evropské unie, žádný lídr členských států by válku nechtěl. Stojíme o politické řešení,“ uijšťoval Orbán.
Cely clanek na zde


Y
Posledný príspevok od JanaK  ·  4. 2. 2022 o 15:23
760
4

http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/u-are%c3%a1lu-pentagonu-zachytili-slepici-kter%c3%a1-se-cht%c4%9bla-dostat-dovnit%c5%99/ar-AATo8WN?ocid=ientp


Zprávy uvádějí, že byl kur přistižen při slídění v bezpečnostní zóně a hledal cestu, jak se dostat do areálu Pentagonu.


Na místo byli povoláni zaměstnanci arlingtonské ligy na ochranu zvířat s pokynem, aby si slepici odnesli a umístili ji do kurníku.


"Jde o to, zda se pouze ztratila, když chtěla přejít ulici, anebo to byla špionka na misi a chtěla ukrást státní tajemství. Zatím nevíme, zobák drží zavřený," napsal armádní časopis, který se většinou zabývá seriózní vojenskou tematikou.


Uživatelé sociálních sítí, kteří případ sledovali, navrhli, aby slepice dostala jméno Ethel Rosenbergová po slavné Američance popravené roku 1953 za špionáž ve prospěch bývalého Sovětského svazu.


Posledný príspevok od Irena  ·  4. 2. 2022 o 13:50
4.5k
116

https://www.youtube.com/watch?v=4vMy6rgoqH4


Следы чужих технологий-Локации aneb mimozemšťany ani reptiliány tady neuvidíte


 • 00:00-08:50 úvod do problematiky skrz polygonální stavitelství Jižní Ameriky
 • 08:50-36:00 (cca) востребованные части мира, aneb jak řekl Lenin (ne doslova:)), to co se nám fotografuje na pozadí vnitřní části dutiny lebeční, jak to zpracovat a jak použít.
 • 36:00-41:32 závěr, aplikace-modelace některých možných stavů dějin a vývoje.

Doporučuji všem, nejen hledačům zapomenutých světů. Pro mě taková dostatečně všeobecná metodika poznání. Pevný nástroj.
Pro ruštináře obtížnost... как два пальца


Posledný príspevok od Archál  ·  4. 2. 2022 o 12:53
79
0
Joe JumperUp zverejnil(a) 3. 2. 2022 o 23:19
KSB a DVTR

Vzhledem k tomu, že živou diskuzi na vlákně "Křesťanské pojetí Boha versus..." pokládám za znovuobjevování Ameriky (bez urážky), rozhodl jsem se přeložit několik příslušných pojmů z Encyklopedie KOB. Toto je první z nich.


http://wiki.kob.su/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%B0


Víra


Víra je vytvoření (fabrikace), přijetí toho, co pouze (jako jediné) pokládáme za neměnnou (nezpochybnitelnou) pravdu (istinu), co prostě není v našich silách dokázat. Jsou dva druhy víry:


 • Buď: «Věřím bezprostředně Nejvyššímu Jedinému (Všeobjímajícímu) Bohu – Tvůrci a Všedržiteli (Všemohoucímu), Milostivému, Milosrdnému a snažím se podle svědomí pochopit a naplnit jeho vůli».

 • Nebo: «Věřím bezmyšlenkovitě v náboženskou (religiózní) tradici, tzn. (věřím) legendám a dohadům mně neznámých starců (stařešinů) o Bohu a životě, zachovávaných kulturou společnosti».

Člověk může věřit a svěřit svůj život Bohu živoucímu, ale může věřit i hierarchiím znacharstva (šarlatánů) pozemských církví a jejich tradicím (legendám), sebraných do «svatých (posvátných)» textů a ještě «posvátnějších» ústních (ústně předávaných) komentářů k nim pro vyvolené.To jsou dvě různé možnosti nabývání (nacházení) víry, i když je také možná kombinace (smíchání) obou možností.

Вера

Вера — фабрикация, принятие того, что мы лишь считаем непреложной истиной, что мы просто не в силах доказать. Есть два типа веры:

 • Либо: «Верую непосредственно Всевышнему Единому Богу – Творцу и Вседержителю, Милостивому, Милосердному, и стараюсь по совести понять и исполнить Его волю».

 • Либо: «Верую бездумно в религиозную традицию, т.е. в предания и домыслы неведомых мне старцев о Боге и жизни, хранимые культурой общества».


Человек может веровать и доверить свою жизнь Богу живому, а может веровать иерархиям знахарства земных церквей и их преданиям, собранным в «священные» тексты и ещё «более священные» их изустные комментарии для избранных. Это – две разные возможности обретения веры, хотя также возможно и смешение обеих возможностей.


646
3

Putin urobil ďalší krok, ktorý na Západe nepredvídali.


Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, našiel sa politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.
Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu kubických metrov. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.


Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.


Veľmi obojstranne výhodná spolupráca:
Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.


Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo ak odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, najmä keď náklady naň sú už dávno zaplatené. Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.


zdroj: https://www.pokec24.cz/politika/madarsko-neni-proti-tomu-aby-se-stalo-plynarenskym-uzlem-v-evrope-misto-nemecka/


Posledný príspevok od čitateľ  ·  3. 2. 2022 o 19:52
1.4k
9

Americký miliardář a zakladatel organizace Fond otevřené společnosti George Soros během přednášky pro Stanfordskou univerzitu vyzval mezinárodní společenství, aby dovedlo Čínu ke změně politického režimu. Miliardář o tom informoval na svém účtu na Twitteru.
Soros také prohlásil, že čínský vůdce Si Ťin-pching by měl opustit svůj post.
„To odstraní největší hrozbu, se kterou se dnes potkávají otevřená společenství, a musí udělat všechno pro to, aby stimulovala Čínu hýbat se dál v požadovaném směru,“ uvedl Soros........ zde


Y
Posledný príspevok od Michaela1  ·  3. 2. 2022 o 17:47
395
0
delnas zverejnil(a) 3. 2. 2022 o 17:45
Otázky a odpovede
chazin

Ahoj...jak vsichni vite tak v Rusku v roce 2012 vysla tahle knihasmileM. Chazin, A. Kobjakov: Soumrak dolarového impéria a konec „Pax Americana“, 14. 12. 2012).


Zajima mne zdali....vysel v cz preklad ci se pripravuje.
Predem dekuji za info .


966
3

Pro zájemce vkládám zajímavý dokument o příčinách tragické havárie Jurije Gagarina (duben 1968 ). Je bez překladu (v ruštině), ale je dobře pochopitelný/srozumitelný i se základní znalostí ruštiny.
V dokumentu jsou prezentovány různé vyšetřovací verze příčin tragédie - názory odborníků, letců, kosmonautů a leteckých konstruktérů, svědectví - zejména Leonovovo, místních obyvatel atd. Velice zajímavý a nový je ale závěr dokumentu, který havárii zasazuje do globálně politické situace konce 60-tých let. Havárii předcházela Vietnamská válka, vrcholila krize a protesty na západě a naopak následovalo tzv. Pražské jaro, operace Dunaj a inscenace přistání USA na měsíci.
Jasně je tak naznačeno komu obrovská autorita Jurije Gagarina překážela v cestě zlomení a diskreditace věci socialismu a autority SSSR. Zrada věrchušky SSSR a akce západních tajných služeb koukají z dokumentu jak pověstná sláma z bot sedlákových. Tragická smrt - spíš vražda, prvního kosmonauta, naděje prostých lidí celého světa, Jurije Gagarina, odstartovala závěrečnou fázi demontáže socialismu (lidové demokracie).


https://yandex.ru/video/preview/?text=%D0%A1%D0%95%D0%9D%D0%A1%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%AF%21%21%21%20%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%B3%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B8%20%D0%AE%D1%80%D0%B8%D1%8F%20%D0%93%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0.&path=wizard&parent-reqid=1643564595573046-7228131784988689691-man2-7416-468-man-l7-balancer-8080-BAL-4920&wiz_type=vital&filmId=3210888006514589146


Posledný príspevok od Jura11  ·  3. 2. 2022 o 04:03
694
3

https://rumble.com/vtva98-zvren-st-poselstv-prezidenta-rf-v.-v.-putina-federlnmu-shromdn-2018-titulky.html
Závěrečná část poselství prezidenta RF V. V. Putina Federálnímu shromáždění 2018_Titulky_CZ


Někdo je někde z tohoto videa projevu VVP podělanej. FB mi jeho nahrávku zablokoval a i rutube mi ho nedovolil zveřejnit. Povedlo se až viz výše. Paní Irena má na něj v tomto článku odkaz jen na vk.com. To video opravdu stojí za zhlédnutí.


https://kob-forum.eu/2022/02/01/media-evropska-druzice-se-po-pokusu-provest-rozvedku-uzemi-ruske-federace-porouchala/comment-page-1/#comment-4485


Posledný príspevok od ondrej82  ·  2. 2. 2022 o 22:05
182
0

1/5 Krvavá historie CIA: Írán, Gvatemala, Kongo, Kuba či Brazílie. Země jako hrací kostky po světě!


https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/cia-1:e@radiosvstudiotapinradio:5/cia-1:e

2/5 Krvavá historie CIA: Kennedy, Kuba, Vietnam, Čile. Drogy, black ops, offshory a krvavé peníze!


https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/cia-2:e@radiosvstudiotapinradio:5/cia-2:e

3/5 Krvavá historie CIA: Íránská revoluce. Afghánistán - sovětský Vietnam. Američané cvičí Tálibán!


https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/cia-3:e@radiosvstudiotapinradio:5/cia-3:e

4/5 Krvavá historie CIA: Zbraně Íráncům, prachy Nikaraguy. Saddám v Kuvajtu. A západ platil Jelcina!


https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/cia-4:1@radiosvstudiotapinradio:5/cia-4:1

5/5 Krvavá historie CIA: Clintonova mafie a nepřítel kdekoli. Drogy z makových polí až na Wallstreet
Doručené


https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/cia-5:c1@radiosvstudiotapinradio:5/cia-5:c1

424
0

Z kopírováno z KSB skupiny na VK:


Ústavní soud Rakouska (CCA) se chystá dát závěrečnou ránu pandemii, ale pravděpodobně i rakouské vládě.
Ústavní soud zaslal dne 26. ledna 2022 ministru zdravotnictví Rakouska spis s otázkami,
V moři je to teď oficiálně o tom, co "konspirátoři" už dva roky každý den řežou. Měl by být Ústavní soud Rakouska průměrností vědy, funkční analfabet, šokující?
Do 18. února 2022 musí rakouský ministr zdravotnictví vysvětlit následující:


 1. Smrt na koronu nebo koronu? CCA chce vědět, v kolika případech úmrtí byla korona příčinou úmrtí a v kolika případech měl zemřelý jinou příčinu úmrtí, ale nepodstatný pozitivní test.
 2. CCA chce vědět, jaké dokumenty a studie jsou založeny na povinnosti nošení roušky. Jaké studie vedou k účinnosti jeho opotřebení.
 3. CCA vypočítala riziko úmrtí na koronu na 0,15%(!!!!! ). Proto se CCA ptá, jaké je absolutní a relativní snížení rizika úmrtí prostřednictvím w@kkinare. CCA chce přesné informace ohledně absolutního snížení rizika po jedné, dvou nebo třech dávkách.
 4. CCA chce přesně vědět, do jaké míry w@kkinul snižuje riziko infekce, přenosu a nemoci (oficiálně se chystá ukončit obyčejnou lež „pandemic new@kkinatilor“)
 5. CCA chce vědět, jak vysoké je riziko hospitalizace po w@kkinare a po průchodu nemocí.
 6. CCA chce podrobně znát vedlejší účinky a úmrtí způsobená w@kkin.
 7. CCA chce podrobnosti o rostoucí úmrtnosti v Rakousku. V roce 2021 bylo mnohem méně úmrtí na koronu, nicméně úmrtnost v Rakousku se každý týden zvýšila.

460
3

Dnes je na programe ďalšia demonštrácia proti vojenskej zmluve s USA.
2.2.2022 sa opäť stretneme na proteste proti „obrannej“ dohode, ktorú sa slovenská vláda chystá podpísať so Spojenými štátmi americkými.
Demonštrácia sa začína o 16:00 hod. pred parlamentom.
Tentoraz ju organizuje hnutie Republika.


Na tieto demonštrácie treba chodiť,
či už ich organizuje Uhrík, Čarnogurský, Fico, Chmelár, komunisti alebo ktokoľvek.
Treba pronárodné sily ešte podstatne viac spojiť.
Nie je dôležité to, v čom s niekým nesúhlasíte,
podstatnejšie je, v čom s ním súhlasíte!
Musíte zahodiť žabo-myšie vojny!
Situácia je vážna, a iná ako v Rusku,
kde demonštrácie môžu byť i kontraproduktívne.
Vždy závisí od konkrétneho prípadu, situácie.


Prím by samozrejme mala hrať mravenčia každodenná činnosť
každého z nás na svojom poste, vo svojej funkcii,
no nedostatočným prefackávaním slniečkárov,
fatálnou toleranciou teroru korporátno-neoliberálneho fašizmu
sme žiaľ dopustili, že to zašlo až na hranu vojny
a tam už treba konať inak.


Ide o holé prežitie nielen naše, no hlavne našich detí a vnukov.
Zdvihnite zadky a choďte tam aj vy!
Možno máte jednu z posledných možností svojho prejavu
a potom budete môcť byť už akurát tak ticho.
V lepšom prípade.


Posledný príspevok od Zora  ·  2. 2. 2022 o 17:58
700
2

USA daly signál Rusku: Jsme připraveni na válku ... A poslali do vzduchu všechna svá letadla "soudného dne" ...


https://lenta.ru/news/2022/02/02/sudnii_den/


Já vím, ten zdánlivý klid Ruska je ubíjející, nějak nám ztrácí nervy, hoši ...


Zdechající krysu je třeba ještě jednou pořádně majznout deklem po hlavě, aby už z té popelnice nikdy nevylezla.


Posledný príspevok od Putinovec  ·  2. 2. 2022 o 16:10
424
0

Pandemie skončila – začala éra nedostatku


Jak se na světové scéně střetly geopolitický poker Západu a geostrategické šachy Východu. Čí pozice jsou nyní silnější a proč. Co mají společného události v Kazachstánu a stažení USA z Afghánistánu, arabské jaro a protesty žlutých vest ve Francii, oživení japonské vojenské síly a selhání amerických sil ve Venezuele?


Первоисточник публикации: https://politikus.ru/video/140113-pandemiya-zakonchilas-nachalas-epoha-deficita.html
Politikus.ru


1.5k
10

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani%C4%8Dn%C3%AD/norsk%C3%BD-soud-se-za%C4%8Dne-zab%C3%BDvat-%C5%BE%C3%A1dost%C3%AD-o-podm%C3%ADn%C4%9Bn%C3%A9-propu%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD-teroristy-breivika/ar-AAST9tD?li=BBOoZca


Norský soud se začne zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Breivika


Dvaačtyřicetiletý Breivik tvrdí, že po deseti letech strávených za mřížemi už nepředstavuje nebezpečí pro společnost. Je ale nanejvýš nepravděpodobné, že by ho soud propustil předčasně.


Posledný príspevok od Quilgen  ·  2. 2. 2022 o 12:37
494
1
 1. Československá odborná konference lékařů - nesmírně zajímavý odborný příspěvek MUDr. Soni Pekové. Velmi doporučuji si to poslechnout. Její příspěvek zcela automaticky implikuje otázku, kdo a co je vlastně plk. MUDr Roman Prymula. Z toho, co veřejně tato statečná a nesmírně inteligentní žena řekla a že se to vůbec odvážila říct, až mrazí. Mám celkem obavu, aby Soňa Peková nenásledovala osud Aleny Vitáskové.

https://youtu.be/WTA0peWESOE?list=PL445LTLf8mNQLlsnn8F7rJ5Uf4gXjD896&t=12593


Posledný príspevok od Quilgen  ·  2. 2. 2022 o 12:20
726
2

Několik zdrojů z diplomatických kruhů potvrdilo, že Čína bez náhrady odvolala svého velvyslance z ČR


https://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/-Urazi-se-Lipavsky-nezvlada-urad-zni-zakulisim-A-co-mu-ted-chysta-Cina-Doslo-i-na-Vystrcila-690922


Toto je už naprosto šílené ... Fiala zcela evidentně nezvládá svoje lidi ...


Posledný príspevok od Quilgen  ·  2. 2. 2022 o 07:23
710
2

„Včera jsme dostali tisíc žádostí o to, aby byla vyhláška o povinném očkování zrušena,“ zdůvodňuje Seznam Zprávám ombudsman Stanislav Křeček, proč se obrátil na ministra zdravotnictví, aby mu vysvětlil, co s vyhláškou bude.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-je-to-uspesna-kampan-spd-rika-ombudsman-o-stiznostech-proti-povinnemu-ockovani-184999#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=7QUqM7h1lsZ-202201061918&dop_id=184999&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest181_voice_search_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Před 2 dny se Okamura obrátil na veřejnost s tímto prohlášením:


Zbraň proti povinnému očkování, jaká tu ještě nebyla. Tomio Okamura se právě obrátil na veřejnost
„Vytvořme tlak veřejnosti,“ předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu obrací na občany s výzvou k ústavní stížnosti proti povinnému očkování na covid. „Svitla naděje, zahlťme nyní úřad ombudsmana!“ nabádá. Sám se s ombudsmanem Stanislavem Křečkem smluvil, že pokud se shromáždí dostatečný počet stížností od občanů, pak by podání stížnosti v této věci zvážil.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zbran-proti-povinnemu-ockovani-jaka-tu-jeste-nebyla-Tomio-Okamura-se-prave-obratil-na-verejnost-688490?utm_campaign=abtest183_vzhled_vyh_pole_na_tel_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


V článku je i odkaz na vzor dopisu, který si můžete vytisknout a zaslat ombucmanovi.
Jelikož Křeček tvrdí, že jen dnes došlo 1000 dopisů (a pokud to takhle půjde dál, obratí se na Ístavní soud), vypadá, že taktika Okamury zabírá.


Posledný príspevok od Quilgen  ·  1. 2. 2022 o 23:46
433
3

Cesta k režimu psychiky Človek je jednou z etáp na ceste k životarečeniu. Je to cesta žreca a jeho aktívneho dialógu s Bohom skrze Život. Žrec musí mať, okrem iného, aj prehľad o podstate všetkých hlavných svetových náboženstiev a filozofií. V rámci KSB už bola vydaná práca - komparatívna teológia, kde sú prebrané a porovnané všetky hlavné náboženstvá. Zatiaľ je to iba v ruštine.


Preto aj nasledovná poviedka nie je propagáciou súfizmu alebo budhizmu, ale rozcvičkou pre rozum a logiku, a vytvorenie si určitého prehľadu. Je v nej krásne vidno, ako slová môžu zamotať rozum a stať sa priepasťou vo vzájomnom chápaní. Dokážete nájsť logické chyby oboch aktérov?
A.A.Nakorčevskij, A.V.Smirnov
Dialóg budhistu a súfija o tom, čo je Istina

V jednej východnej krajine, v neveľkom starobylom meste, ktoré bolo známe dobrými mravmi svojich obyvateľov, sa stretli dvaja pútnici. Jeden z nich, oblečený v šafranovej tóge, bol prívržencom učenia Budhu; a druhý, v hrubej vrecovine, patril k veľkému bratstvu súfijov. Toto stretnutie nebolo prvým; kedy a ako sa zoznámili, nám nie je známe, nevieme ani presne, kedy prebehol nami opisovaný rozhovor — možno, celkom nedávno, a možno, pred mnohými storočiami. Avšak vieme, že obaja boli v zrelom veku, stretli a zažili mnohé na zemských a duchovných cestách.


Pozdraviac sa navzájom, pohodlne sa usadili v tieni stromov večne zeleného sadu, a začala plynúť pokojná debata...


Súfí. Zdravím ťa, brat môj; však mi dovolíš ťa tak nazývať, hoci sme sa spoznali len nedávno?


Budhista. Pravdaže, aj ja cítim, že si mi naozaj priateľ a brat, nehľadiac na rozdiely medzi nami. Hoci odo dňa nášho prvého stretnutia neprešlo veľa času, mnohé som zvážil, a zdá sa mi, že v rozhovore s tebou sa poodkrývajú nepoznané hrany múdrosti, ktoré boli predtým predo mnou skryté. A niet divu — veď my obaja, ty aj ja, usilujeme sa o to isté, hoc aj ideme odlišnými cestami, nie je tak?


Súfí. Plne s tebou súhlasím; v každom prípade, aj mne sa tak vidí, a tiež dúfam, že načerpám mnoho užitočného z našej debaty.


Budhista. No, už dlho sa snažiac o svoj vytúžený cieľ, ani ty, ani ja sme ho ešte nedosiahli? Ja, v každom prípade, som ešte nedospel do konca cesty.


Súfí. To isté by som aj ja mohol povedať o sebe.


Budhista. Čo myslíš, nemali by sme našu debatu začať od konca, t.j. od nášho cieľa: veď ten máme očividne rovnaký? Viem, ľudia si myslia, že vždy treba začínať od začiatku; vo svojej naivite sú presvedčený, akoby, postaviac vedľa seba dve rovnaké slová, už niečo povedali, zatiaľ čo v podstate ešte ani neotvorili ústa. No my sa im nebudeme prispôsobovať, tým skôr, že aj ty, zdá sa mi, neprikladáš veľký význam ich názorom?


Súfí. Ľudia často bývajú aj emotívni, aj naivní, aj žalostne bezmocní vo svojich pokusoch povedať niečo, v skutočnosti nič nehovoriac; splietajú nekonečné čipky slov, obaľujúc nimi, ako pavučinou, ten jediný zmysel, ktorý by aj chceli vyjadriť. Mysliac si, že ho môžu lapiť do pasce úvah, no ešte hlbšie ho tak skrývajú aj pred sebou, aj pred druhými. A nakoniec, keď zakončili svoju reč alebo napísali posledné slovo svojho traktátu, zmysel povedaného je od nich ešte ďalej ako na začiatku: vtedy ho aspoň trochu cítili, hoc len slabé svetlo, no predsa len blúdil v kútoch ich duše. A teraz sa bezprostredná jasnosť videnia stala matnou a nezreteľnou, ako nápis na zošúchanej minci, od dlhého putovania medzi ľuďmi. Veď v tom príklade ktorý si uviedol ty, koľkí chápu, že koniec sa nie vždy líši od začiatku, ba čo viac, istinný začiatok je zároveň koncom? Veď nie náhodou sa vraví, že „začiatky i konce všetkého sú v Bohu“. Tak si aj my dvaja dajme pozor, aby sme neupadli do tejto chyby, tak rozšírenej medzi ľuďmi, a začneme z istinného začiatku — z konca.


Budhista. Povedal si, že začiatky a konce všetkého sú v Bohu, a súhlasil si so mnou, že treba začať z konca. Čo myslíš, nemali by sme začať rozhovorom o tom, čo ty nazývaš Bohom?


Súfí. Presne to si myslím.


Budhista. A my ho budeme nazývať začiatkom i koncom našich úvah, dobre?


Súfí. Aj v tom s tebou súhlasím.


Budhista. A jeho máme na mysli, keď hovoríme, že sa usilujeme o jeden a ten istý cieľ?


Súfí. Táto tvoja poznámka si žiada spresnenie, no zatiaľ ho odložím a súhlasím s tebou.


Budhista. Dúfam, že nás nepopletie rozdielne znenie slov, veď to, čo ty nazývaš Bohom, my voláme ináč.


Súfí. Nie, netráp sa, toto som vôbec nemal na mysli. Ale máš pravdu, hoci pre nás rozdielne slová skutočne nemajú význam, keďže obaja vieme o čom je reč, no predsa bolo by vhodné nájsť nejaké spoločné pomenovanie, ktoré by vyhovovalo aj tebe, aj mne, a možno, ešte niekoho ďalšieho koho nepoznáme, ale kto by bol odhodlaný pridať sa k nám v našom hľadaní. A je to dôležité preto, lebo od samého začiatku treba vedieť, že rozprávame o istinnom Bohu, nechávajúc bokom jalové predstavy ľudí mysliacich si, že o Ňom vedia, kým v skutočnosti to, čo vedia, sú len ich vlastné predsudky.


Budhista. Svojho zatemneného vedomia...


Súfí. Čo si povedal?


Budhista. Ach nie, prepáč, len som sa zamyslel... Prepáč mi, pokračuj.


Súfí. Takže, čo myslíš, nebude lepšie, ak začneme hovoriť „Istinný Boh“?


Budhista. Nedbám, nenamietam. Ale, aha, čo som vymyslel: a čo keby sme vraveli „Istina“? Veď toto slove je aj kratšie, aj pochopiteľnejšie, aj presnejšie vyjadrí podstatu našich predstáv.


Súfí. Je dokonca lepšie, než si myslíš! Veď „Istina“ je jedno z nespočetných mien Boha, ktorým Ho my, súfijovia, radi nazývame. Priznám sa, som rád, že si to navrhol ty sám, a teraz vidíš, ako sa zhoduje s mojim prianím.


Budhista. No čo už, výborne. Takže, budeme sa baviť o Istine, a ak budeme dostatočne úspešní a jasnozriví, zakončíme rozhovor tam, kde sme ho aj začali, znova sa k nej vrátiac.


Súfí. Nech nám pomáha Boh!


Budhista. Čiže Istina?


Súfí. Veď áno, ak ti vyhovuje sa tak vyjadrovať. Ale povedz mi, čo ty chápeš pod Istinou? Priznám sa ti, horím netrpezlivosťou počuť odpoveď: veď nič nie je natoľko dôležité, ako zhoda v otázke o prvopočiatku, tým skôr, že náš prvopočiatok, ako sme zvážili, sa neodlišuje od konca. A čo ak, myslím na to s chvením, sa rozídeme v samotnom začiatku, teda aj v konci, a tým pádom, vo všetkom?


Budhista. Dúfam, že moja odpoveď rozoženie tvoje pochybnosti. Priznávam, tvoja otázka ma zo začiatku priviedla do rozpakov, lebo tak som sa už zžil s žijúcim vo mne cítením Istiny, že, vždy ju vnímajúc ako istinno-skutočné, absolútno, pred ktorým „slová zostávajú stáť“, som neprikladal veľký význam slovným definíciám, ktoré Istiny vyjadriť nedokážu. No kým si hovoril, spomenul som si, ako mi raz vraveli, že v jednej zo vzdialených krajín buď bol, alebo je mudrc, ktorého slová znejú takto: Istina, to je všejednotná existencia (всеединое сущее*). Poďme sa pozrieť, či nám tento výrok neposlúži. Možno sa zhodneme s týmto veľkým mužom.


Súfí. Nevidím, čo by som mohol namietnuť. Istina existuje, to je pre mňa nespochybniteľné; a čo skôr, než Istina, môže disponovať bytím? Takže, súhlasím, že Istina je existencia.


Budhista. Tiež som ochotný prijať tento výrok ako najlepší z tých, ktoré mohol splodiť rozum, mysliaci podľa zákona príčin a následkov. Opierajúc sa naň, poviem, že existuje len Istina, a niet ničoho okrem nej.


Súfí. Nuž čo, ak voči tomu nenamietaš, tak ďalej, si myslím, to pôjde jednoduchšie. Veď len sotva budeš namietať, že Istina je všetko?


Budhista. Nakoľko ničoho okrem Istiny niet, potom ona je skutočne všetko, ak, pravdaže, „všetko“ budeme chápať ako jediný celok.


Súfí. Nedbám... Takže, Istina existuje, Istina je všetko. Istina je jediný celok.


Budhista. Tak, výborne! Teraz vidíš, ako sme mali pravdu, keď sme vraveli, že Istina je začiatok i koniec: ak sa začiatok i koniec zhodujú, tak sa zhoduje i všetko, čo je medzi nimi, takže, Istina obopína všetko, a toto všetko je jediný celok.


Súfí. Predsa len mi povedz, v akom zmysle existuje Istina: existuje vždy, alebo len niekedy bola, alebo len bude?


Budhista. Zdá sa mi, že žartuješ.


Súfí. Nie, som celkom vážny, o to viac, že som počul rôzne názory ohľadom tohto, vrátane aj od ľudí veľmi vážených.


Budhista. Ak na tom trváš, tak dobre. Istina existuje, a iba takto sa možno o nej vyjadriť. Žiaden čas s ňou nemá nič spoločné: vari možno predpokladať, že Istina nebola, a potom zrazu vznikla? Ak áno, potom mi povedz, kto alebo čo ju mohlo vytvoriť? Ešte absurdnejší je predpoklad, že zrazu zmizla — vari môžeme spolu niečo také nazvať Istinou?


Súfí. Isteže, máš pravdu, no povedz, ako je to podľa teba, ak sa niekto začlení k Istine a splýva s ňou, pridáva jej tak niečo? ...a ak od nej odpadne, zmenšuje sa ona?


Budhista. Pravdaže nie, nevidím spôsob, ako by bolo možné zväčšiť alebo zmenšiť Absolútnu Istinu, veď ona predstavuje všetko.


Súfí. Skutočne, takýto predpoklad by protirečil samému sebe. Možno si myslíš, že kladiem príliš veľa otázok, no mne sa zdá, že si nutne potrebujeme vyjasniť tieto veci.


Budhista. Tie otázky vôbec nie sú zbytočné. Pokračuj.


Súfí. Takže, Istina existuje, je jediným celkom, obsahuje v sebe všetko, čo znamená, nenarastá ani sa nezmenšuje. Neznamená to, že je v tomto zmysle nemenná?


Budhista. Presne tak. O zmenách v Istine sa nedá hovoriť. Ani celkovo sa nedá, zrejme, povedať o Istine viac, než sme povedali.


Súfí. Čo máš na mysli?


Budhista. Chcem povedať, že slovami je Istina nevyjadriteľná, a ty, zdá sa, si mal na mysli to isté, keď si hovoril o ľudských pokusoch — uloviť zmysel do pasce úvah — predurčených na neúspech


Súfí. Áno, veď slová sú vždy jednosmerné, a tie frázy, ktoré z nich skladajú ľudia, sú tiež jednosmerné. Logika, ktorá hýbe ich umom, ich núti ísť po priamej línii, a priamka nikdy nemôže nič obopnúť. Len kruhový pohyb je dokonalý; len pohybujúc sa po kruhu môžeš obísť všetko, čo si želáš, a obopnúť všetky otázky.


Budhista. Kam však takto prídeš?


Súfí. Prídeš tam, kde si aj začal, a uvidíš, že ten kruh, ktorý si spravil, je zhodný s bodom, z ktorého si vyšiel a do ktorého si sa vrátil, pretože všetko je Istina.


Budhista. Zdá sa mi, že ťa prestávam chápať. Podľa teba sa ukazuje, že Istinu aj možno aj nemožno opísať slovami, že na ňu možno aj nemožno použiť logiku.


Súfí. Áno, presne tak. Ty sa pridŕžaš iného názoru?


Budhista. Ja si myslím, že samotnú Istinu nemožno vyjadriť slovami. Všetko, čo môžeme o Istine povedať, nás len privedie k jej prahu, k tej čiare, za ktorou je mlčanie a prázdno. Slovo, to je cesta, ktorá nás vedie k bráne Istiny, no, aby bolo možné do nich vstúpiť, treba túto cestu opustiť.


Súfí. Vyjadruješ sa krásne. Nemohol by si to vysvetliť ešte nejako ináč?


Budhista. Ako si želáš. Myslím si, že slová sa hodia len k tomu, aby vysvetlili, že Istina existuje a nemôže neexistovať; aby vysvetlili akou byť musí a akou byť nemôže.


Súfí. A vari tým samotným aj neobjasňuješ Istinu?


Budhista. Vôbec nie. Iste súhlasíš, že existuje rozdiel medzi opisom toho, akou má byť Istina, a tým, čo je Istina v skutočnosti. Môžem ti povedať, že človek má dve ruky, dve nohy, hlavu atď., no to ešte neznamená, že z toho čo som povedal, si ty pochopil — čo je to človek. Navyše, Istinu principiálne nemožno vyjadriť slovami: každé slovo je jedno, no nevyjadruje všetko , a všetky slová vyjadrujú všetko, ale nie sú jedno . Slová i rozum, ktorý ich plodí, sú vo svojej podstate predurčené k tomu, aby chápali a vysvetľovali tento svet mnohorakosti jednotlivého. Slovami vo svete hovoríme o tom, čo nazývame svetom. A ako môžem človeku „tohto sveta“, ktorý neuvidel všejednotnú Istinu, povedať čokoľvek o nej ináč, než slovami? Slovami ho môžem nasmerovať k Istine, povedať že existuje, no to neznamená, že by som povedal čo Ona vlastne je. Keď ho s pomocou slov privediem k prahu Istiny, obaja sa vzdáme slov, pretože sa stanú nepotrebnými a nevhodnými... Slová členia Jednotné, Jednotné v slovách nemôže byť Jednotným, a preto Istina v slovách už nie je Istinou, veď Istina je jednotná. No Istina, ako sme už hovorili, je „všetko“. T.j. aj to, čomu hovoríme „tento svet“, je Istinou. Nesprávne vnímanie Istinného privádza k nepravdivým myšlienkam o existencii „tohto sveta“. „Tento svet“ a Istina sú jedno a to isté, preto plným právom môžeme hovoriť, že „tento svet“ existuje i že ho niet. To isté môžeme povedať o Istine, veď žiadna ďalšia Istina, Istina odlišná od sveta, nie je. Vidíš, že slová, ktoré používame, nám bránia pochopiť, čo je to Istina. Používajúc slová, môžeme s rovnakou mierou hodnovernosti povedať, že Istina existuje i že jej niet. Dostali sme sa bližšie k Istine? Nepochybne, ak sme pochopili, že Istinu vyjadril slovami nemožno.


Súfí. Zdá sa mi, že tu sa v niečom rozchádzame, hoci zatiaľ ešte neviem jasne povedať, v čom konkrétne. Preto ťa prosím, pokračuj a vysvetli mi: ako možno prekročiť prah Istiny? Čo nám zostane, keď už slová nie sú vhodné a nedokážu nič vyjadriť?


Budhista. Existujú špeciálne praktiky, ktoré človeku umožňujú nájsť Istinu, stať sa Istinným, alebo ako hovoríme my, budhou. Niektorí naši mudrci sa domnievali, že človek sa môže sám stať Istinným, spoliehajúc sa na vlastné úsilie; druhí sa zas domnievali, že takéto niečo človeku nie je dané a pre nájdenie Istiny je nutné úsilie všetkých ľudí alebo všemohúceho Budhu, t.j. úsilie druhého alebo druhých. No v každom prípade vstúpiť do paláca Istiny môžeš, stačí urobiť len krok, a nikto iný za teba tento krok urobiť nemôže. Inými slovami, je potrebné úsilie.


Súfí. Všetko, čo si rozpovedal, bolo pre mňa zaujímavé si vypočuť. A chcel by som sa ťa spýtať ešte čosi: ak vy hovoríte o nutnosti úsilia, znamená to, že ho pokladáte za možné?


Budhista. Pravdaže.


Súfí. Táto otázka, je podľa môjho názoru, jedna zo samých najťažších u tých, ktorí sa usilujú o Istinu. Veď aby som sa o ňu usiloval, musím byť presvedčený, že ju môžem dosiahnuť, inak všetky moje úsilia budú márne, a neoplatilo by sa mi ani začínať svoju cestu. Čo ale znamená, že môže dosiahnuť Istinu? Znamená to, že ju môžem dosiahnuť sám, svojim vlastným úsilím? Hoci mnohým by sa žiadalo uvažovať práve takto, mne sa vidí, že kladne na túto otázku odpovedať nemožno. Ak pristanem na to, že ja sám (ktorý som ešte nedosiahol Istinu) ju môžem vlastným úsilím dosiahnuť, tak tým samotným priznávam, že toto úsilie náleží mne, a nie Istine. Tým pádom, vojdem do protirečenia s vlastným chápaním Istiny, ako všeobjímajúcej a všezahŕňajúcej. Ak je Istina jednotou všetkého, tak táto jednota v sebe zahŕňa aj toto moje úsilie, čo znamená, že s plným právom môžem o ňom hovoriť, že patrí aj mne, aj Istine. Práve preto my vravíme, že sloboda vôle aj existuje, aj neexistuje — sú to len dve strany jednej mince, alebo ak chceš, dve tváre Istiny, vždy v nej prítomné.


Budhista. Chceš povedať, že Istina tento krok robí akoby za teba?


Súfí. Možno sa vyjadriť aj tak, ale nie v priamom zmysle, pochopiteľne. Aby som bol celkom presný, poviem to tak: Istinou je predurčené, či zavŕši moje slobodné úsilie úspechom alebo nie; úspech sa daruje samotnou Istinou, ako aj všetko v tomto svete i ako sám tento svet, v Istine zakorenený a od Istiny neoddeliteľný. Bolo by smiešne si myslieť, že človek stojaci za prahom Istiny by bol niekedy schopný tento prah prekročiť. Nie, ak sa nenachádzam už v Istine, tak Istina pre mňa nie je za prahom, ale za neprekonateľnou stenou, a túto stenu nikdy nezdolám.


Budhista. Presne tak. Človek musí pochopiť, že on je Istina — veď, okrem Istiny, ničoho niet. Už sme sa zhodli, že Istina je všetko, a keď už je to raz tak, potom všetko (ako celok*) je Istina. Čo znamená nájsť Istinu? Ja si myslím, že nie je čo nachádzať, nie je kam ísť, nakoľko všetko je Istina vo všejednote. Musíš si to uvedomiť, realizovať Istinu v sebe, odmietnuc iluzórnu predstavu o existencii vlastného „ja“ alebo, inými slovami, toho, čo nazývajú individuálnou dušou, atmanom, ako hovorili naši indickí prvoučitelia. Práve v ilúzii existencie individuálneho „ja“ je zakorenená zatemnenosť ľudského, práve z neho začína členenie principiálneho Jediného na „ja“ a „ne-ja“, na „moje“ a „nie-moje“, tu pramení celá iluzórna mnohorakosť toho, čo my nazývame svetom. Vedomie (ktoré rozčleňuje Jediné, a preto plodí slová na opísanie lživej mnohorakosti) sa takto odmietnutím „ja“ akoby vracia do lona Istiny, hoci ho nikdy neopustilo. Spomeň si na úslovie cudzokrajného mudrca: „Rozum tohto sveta je pred Bohom bláznovstvom“. A čo sa týka vlastných úsilí alebo úsilí druhého, tie sa nevzťahujú k nájdeniu samotnej Istiny, ale iba sprevádzajú na ceste k nej.


Súfí. K tomu sa vrátime neskôr, pretože sme sa odklonili od otázky, ktorú sme skúmali. Povedal si, že Istinu nemožno vyjadriť slovami; mám ťa chápať doslovne?


Budhista. Absolútne doslovne.


Súfí. Inými slovami, ty nedokážeš povedať o Istine absolútne nič?


Budhista. Presne tak.


Súfí. Nechcem ťa chytať za slovo, ale, podľa mňa, si protirečíš: veď pred chvíľou si hovoril, že Istina — to je všejednota.


Budhista. Ty v tom vidíš protirečenie? Tým, že som povedal „Istina je všetko“, som v podstate nepovedal nič, vo všeobecnom zmysle, samozrejme. Veď v každom vyjadrení vlastne vysvetľuješ „niečo“ pomocou druhého „niečo“, ktoré sa od toho prvého líši. Takto sa možno vyjadrovať len o svete, v ktorom sa veci vidia byť rozčlenenými. Tým že som povedal, že „Istina je všetko“, som ju objasnil nie cez niečo druhé, ale cez ňu samu, pretože všetko (vcelku*) je Istina. Ak chceš, môžem to povedať ináč: Istina je nič.


Súfí. Ako, chceš azda povedať, že všetko a nič je jedno a to isté?


Budhista. Presne. Istina je všetko, a Istina je nič, pretože všetko je zároveň nič.


Súfí. Priznávam, že prvýkrát počujem takéto zarážajúce veci.


Budhista. Mne sa zase zdajú očividné sami osebe. No napríklad: vezmi si biely list papiera, namoč štetec do čiernej tuše a napíš naň všetko, čo dokážeš povedať, napríklad, o svete. Píš iba na tento list, a skoro zistíš, že celý list sa pokryl vzormi tvojich písmen. Píš ďalej a uvidíš, že nutne príde chvíľa, keď sa celý list stane čiernym, bez jediného svetlého miesta. Dajme tomu, že si na tento list napísal všetko, ale dokážeš prečítať aspoň riadok? Tento čierny list je aj všetko, a je zároveň aj nič. Ak chceš, môžeš si teraz vziať biely tuš a začať písať odznovu, kým sa tento list nestane znovu úplne bielym... No vidím, že si trochu v rozpakoch, preto zatiaľ nechám aj túto tému, a teraz, vráťme sa k tvojej otázke o úsilí človeka, usilujúceho sa nájsť Istinu. Ty si myslíš, že úspech takéhoto úsilia je predurčený samotnou Istinou. Nepochybne je to tak, no otázka je v tom, ako skoro sa to udeje. A tu sa názory našich mudrcov rozchádzajú. Veď my sa domnievame, že „svet“ ovláda zákon karmy.


Súfí. Aký je to zákon?


Budhista. Tento zákon hovorí, že tvoj osud v každom narodení závisí od toho, aké skutky si vykonal v predchádzajúcich životoch. Je to jediný zákon, ktorý ovláda „svet“...


Súfí. Prepáč, že ťa prerušujem, no zazdalo sa mi, že som zle počul. Ty si povedal, že človek žije niekoľko ráz?


Budhista. Nie len človek, ale aj všetky veci. Všetko mení svoju podobu: možno sa znova narodiť v podobe zvieraťa, alebo naopak, v podobe nejakého božstva. Všetko závisí od počestnosti tvojho predchádzajúceho života. Ak sa rodíš na vyššej úrovni bytia „tohto sveta“, to znamená, clona zatemnenosti sa stala tenšou a pre teba je ľahšie nájsť Istinu, alebo „dosiahnuť nirvánu“, ako zvykneme vravieť. Pritom niektorí učitelia sa domnievajú (medzi nimi väčšinu tvoria prívrženci „starej múdrosti“ — théravády), že na dosiahnutie osvietenia je potrebných veľa životov, a v každom z nich musíš zlepšovať svoju karmu a tým samým sa približovať k Istine. Druhí sa zase domnievajú, že človek môže nájsť spásu v priebehu jedného života. Takíto sa radia, zvyčajne, k prívržencom „veľkého voza“ — Mahájány. Niektorí čínski mudrci radiaci sa k tomuto smeru, ktorí prijali Zákon Budhu, vôbec tvrdili, že Istinu možno nájsť okamžite, veď všetko bolo, je i bude Istina, okrem ktorej ničoho niet.


Súfí. Čím dlhšie trvá naša debata, tým viac sa mi zdá, akoby som letel zo strmej hory, a podo mnou sa otvárala priepasť nepochopenia, ktorá nás rozdeľuje... Spočiatku sa zdalo, že sme obaja vo všetkom v zhode. Tak tomu bolo, kým sme hovorili o Istine všeobecne, ale bolo treba sa ponoriť o čosi hlbšie do jednotlivých otázok, a ako sa ukázalo, ty myslíš jedno, a ja celkom iné. Rovnako aj tu: ako možno popierať smrť, keďže je to nezvratný fakt? Ďalej, tam je oveľa dôležitejšia príčina: vari nie je jasné, že po smrti sa duša človeka spája s Bohom, t.j. navracia sa do Istiny? Isteže, smrť neexistuje, ale práve v tomto zmysle: život po smrti je istinný život, život v Istine, zatiaľ čo život vo svete je pre väčšinu ľudí sen, v ktorom je Istina pred nimi skrytá hustým závesom.


Budhista. Prepáč, ale podľa teba stačí len zomrieť, aby si našiel Istinu?


Súfí. Áno, po smrti všetci ľudia prebývajú v Istine, rovnako tí volaní svätcami, rovnako aj tí, ktorých volajú hriešnikmi.


Budhista. Potom nerozumiem, aké problémy stoja pred tebou na ceste k Istine! Tvoja cesta by mala byť neobyčajne ľahkou, hoci nepoviem, že príjemnou — aby si našiel Istinu, stačí ti len nájsť smrť. Musím sa priznať, že to si mysleli aj niektorí zblúdilí ctitelia Budhu. No keďže sa všetci držíte takéhoto uhlu pohľadu, to vari vaše bratstvá združujú hľadačov smrti?


Súfí. Ó nie, nepochopil si ma celkom správne. Samozrejme že nehovorím o vedomom hľadaní smrti. Vziať život sebe alebo druhej bytosti je veľký hriech, pretože naše životy potrebuje Istina rovnako, ako my potrebujeme ju.


Budhista. Aj tak, hoci celkom dobre nerozumiem, ako môže Istina potrebovať naše životy. No tak či tak, podľa teba to vychádza tak, že stačí sa len dočkať smrti, aby som našiel Istinu bez akéhokoľvek úsilia a okamžite.


Súfí. Približne tak; preto hovoríme, že Boh je milostivý: „Jeho milosť zahŕňa všetky veci“. Všetko živé, a všetko je pod Jeho dlaňou, a všetko bude žiť v Ňom, v Istine.


Budhista. No ak je to tak, aký toto malo zmysel? A načo — prepáč mi, ak bude táto otázka trúfalá — načo je vôbec potrebné tvoje učenie? Veď ono v lepšom prípade ľuďom poodkrýva to, čo naplno zažijú o čosi neskôr. Má zmysel sa náhliť?


Súfí. Stáva sa, že niekedy je lepšie mlčať, než odpovedať; tak aj teraz. Ja ťa o tom nedokážem presvedčiť; viem len toľko, že existujú ľudia, ktorým sa Istina plne odhalila ešte počas života, a oni o tom rozpovedali druhým.


Budhista. Asi máš pravdu: čoraz menej sa chápeme navzájom...


Súfí. No tak to ešte skúsme, naše pochybnosti sa náhle rozvejú, a ukáže sa, že nie sme si navzájom tak vzdialení. Keď som ťa tak netaktne prerušil, ty si hovoril o zákone karmy, ktorým je určené, či človek dosiahne Istiny.


Budhista. Tu by som, opierajúc sa, ako aj pri ostatných tvrdeniach o učenie školy „strednej cesty“ — madhjámika, skôr povedal, že zákon karmy určuje, kedy človek dosiahne Istiny. Je to jediný zákon, ktorý vládne „svetu“ alebo, presnejšie, určuje zatemnenosť nášho vedomia: iných zákonov vo svete niet.


Súfí. Isteže niet, pretože všetko je určované Istinou, a to znamená, že aj všetky zákony treba hľadať v nej. Istotne, aj ten zákon karmy, o ktorom hovoríš, tiež náleží Istine.


Budhista. Na túto otázku ťažko odvetiť jednoznačne. Ak si vezmeme, že nič okrem Istiny nie je, potom, nepochybne, aj tento zákon, dokonca aj samotná zatemnenosť patria Istine. No tento zákon vládne „svetu“, našej zatemnenosti, a preto s Istinou nemá nič. V Istine niet toho, k čomu by ho bolo možné použiť, veď Istina je prázdna.


Súfí. Ako to? Takže, „všetko“ — to je , podľa teba, nielenže nič, ale ešte aj prázdnota?


Budhista. Áno, v rovnakom zmysle, ako aj nič. Ona je prázdna, lebo v nej niet ničoho, čo by bolo v „tomto svete“. Alebo ešte takto: je to prázdnota nášho vyjadrovania sa o Istine, nemožnosť ju vyjadriť slovom: ľubovoľný výrok o nej je pravdivý len vtedy, keď je prázdny, a to znamená, Istina pre nás žijúcich vo „svete“ sa vníma ako prázdnota.


Súfí. Dovoľ mi, aby som sa čosi spýtal: vari nikto z vás neporozumel Istine?


Budhista. Porozumeli, a veľmi mnohí.


Súfí. A vracali sa do sveta?


Budhista. Ako sa možno odniekiaľ vrátiť, ak si nikam neodišiel?


Súfí. A čo, oni tiež vraveli, že Istina je prázdnota?


Budhista. Pravdaže, ja ti odovzdávam práve ich slová, nič som si od seba nedomyslel. Istina, ak chceš, je prázdnota v tom zmysle, že ju nemožno vyjadriť slovami. Nie je ničím z toho, čo vidíme v „tomto svete“, lebo ona je všetkým, čo v ňom existuje, v nerozčlenenej jednote.


Súfí. Potom sa mi vidí, že rozprávame o rôznych Istinách, ale vari také môže byť? Nikto nevravel že Istín je niekoľko! Veď naši mudrci ju opisovali ako nevyčerpateľné bohatstvo všetkého, na čo si možno len pomyslieť alebo predstaviť, čo len môže existovať. Ja som vždy cítil Istinu práve takouto, a preto ma tak zarazili tvoje slová o prázdnej Istine.


Budhista. A pritom je to práve tak. Nedá sa vyjadriť, čo je to nirvána: všetci, ktorí boli v tomto stave, v ktorom sa odhaľuje Istina, neutrúsili o nej ani slovka, lebo ona je, prepáč že sa tak často opakujem, principiálne neopísateľná, nevyjadriteľná slovami. „Vyslovená myšlienka je lož“ — povedal básnik. My by sme povedali, že vyslovený popis prebývania v Istine, ľubovoľný opis Istiny je lož. Je to to isté, ako sa pokúšať vysvetliť hluchému od narodenia, čo je to muzika, a slepému — čo je to farba. Môžeme vymyslieť stovky spôsobov vysvetlení týchto vecí takým ľuďom, ale nevidiaci a nepočujúci nikdy nepochopia, čo to je (v plnohodnotnej kvalite*), a vidiacemu a počujúcemu to nemá zmysel vysvetľovať. Teraz si predstav, že všetkých ľudí zasiahla choroba, ktorú my nazývame „zatemnenosť“, ktorá bráni vnímaniu Istiny. Možno povedať, že „zatemnené“ vedomie človeka hľadí na Istinu, a vidí „tento svet“, podobne ako keď hluchý počúva muziku, a počuje ticho. Musíme sa zbaviť tejto „zatemnenosti“, vyliečiť ju. Otázka je len v tom, ako možno liečiť. A to, že v princípe to možné je, pochybnosti nevzbudzuje, pretože každý z nás má v sebe „prirodzenosť budhu“, ktorá tvorí istinnú podstatu človeka i celého „sveta“, a to aj je Istina. Poviem to ešte takto: všetci ľudia majú schopnosť vidieť a počuť, len pod vplyvom nepriaznivých podmienok strácajú tieto vlastnosti. A ak je choroba ťažká, tak je potrebný skúsený lekár — ten čo ti pomáha sa vyliečiť. Ak choroba nie je príliš zanedbaná alebo nie príliš silná, tak po odskúšaní mnohých medikamentov, ju dokážeš vyliečiť sám. No v ktoromkoľvek prípade sa liečiš sám, a nikto druhý to za teba spraviť nemôže. A tak, naši mudrci sa rozchádzajú v názore na závažnosť tejto choroby. Myslia si, že človek sa môže vyliečiť sám, ale je na to treba veľmi veľa času. Ak si pamätáš, už som hovoril, že takých volajú théravadínmi. Druhí sa domnievajú, že človek, ktorý prijal adekvátnu medicínu, sa môže vyliečiť rýchlo alebo dokonca okamžite. Takých je väčšina medzi prívržencami mahajány. Pritom jedni aj druhí pripúšťajú, že občas je nutný aj lekár, presnejšie povedané, najčastejšie to bez neho nejde. Lekár ukáže na zázračný odvar, aby človek zbytočne nestrácal čas jeho hľadaním. Okrem toho, veď „zatemnený“ si môže pomýliť jed s liekom. A tretí, ktorých názor má najväčšiu autoritu uprostred ctiteľov Budhu Amitá, tvrdia, že žiadna medicína človeku nepomôže, sám sa nevylieči. Choroba je príliš silná, a preto je potrebný — nech mi prepáči Veľký Budha za také prirovnanie — skúsený naprávač kostí, ktorý v priamom aj prenesenom zmysle vezme vec liečenia do svojich rúk, a človeku zostane len mu dôverovať a veriť jeho zručnostiam. Budha Šákjamuni prišiel na „tento svet“ povedať existujúcim o tom, že Istina existuje, alebo, ak použijem moje prirovnanie, muzika i farba existujú, no aké sú, môže poznať len ten, čo uvidí a začuje.


Súfí. Aj tak sa mi zdá čudným hľadať to, o čom nemožno povedať ani slova. Všetci sa usilujete o Istinu, a nachádzate prázdnotu; stálo vám to úsilie zato?


Budhista. Dovoľ mi, porozprávam ti ešte jedno podobenstvo, rozpovedané samotným Budhom Šákjamunim. Počúvaj: jedného dňa začal horieť dom bohatého človeka. Sám majiteľ ihneď vybehol na ulicu, no vnútri zostali jeho synovia, ktorí boli natoľko zaujatí hrou, že si nevšimli požiar. Nechceli vôbec zanechať svoju činnosť, nehľadiac na výzvy svojho otca, ani na hroziace nebezpečenstvo. Vtedy otec, poznajúc svoje deti a ich vášeň, aby ich dostal z domu, prisľúbil, že im dá tie najlepšie hračky: vozíky zapriahnuté volmi, jeleňmi a kozami. Synovia okamžite vyskočili z domu, zvábení prísľubom. Takže tak, horiaci dom — to je náš „svet“ plný utrpenia, výzva vyjsť z horiaceho domu — to je výzva k spáse, nájdeniu Istiny, ktorú však nevnímajú uši väčšiny ľudí, zaujatých do iluzórnych potešení, doslova ako nerozumné deti. Máš pravdu, treba im niečo prisľúbiť, aby vôbec šli za tebou; no mudrci takí nie sú, ich neoklameš jalovými rečami, pretože oni vedia, že v Istine nestretnú nič také, čo by sa podobalo na náš svet, a preto aj hovoria, že Istina je prázdna.


A toto podobenstvo má ešte pokračovanie. Majiteľ vidiac, že deti sú v bezpečí, veľmi sa zaradoval. Ale deti si žiadali sľúbené darčeky, a vtedy im otec kúpil to, s čím samé ani nerátali — drahocenný voz s najdrahšími bielymi býkmi.


Vidíš, ľudia nachádzajúci spasenie v Istine, dostávajú to, o čom sa im ani nesnívalo a o čom ani netušili — nachádzajú to najcennejšie.


Súfí. No prečo potom nepovieš, že Istina je to najcennejšie, že Istina — to sú „biele býky“, že Istina — to je blaženosť?


Budhista. Vyvaruj sa chápať moje slová príliš doslovne: veď to je len podobenstvo, a to znamená, že si vyžaduje výklad. Biele býky — sú len symbol, symbol toho, čo nemožno vyjadriť slovami, čo nemožno vyjadriť jazykom „sveta“. Nie je to náhoda, veď tento človek sľúbil svojim deťom to, čo nemohli ani len predpokladať.


Súfí. No dobre, a prečo nemôžeš povedať, že Istina je blaženosť?


Budhista. Preto, lebo Istina je všetko, a všetko obsahuje všetky kvality, no ani jedna z nich nie je v Istine (alebo istinnej existencii) prítomná samostatne, lebo Istina je jednotná. A preto ich tam niet.


Súfí. Ako že niet, ak sú prítomné v Istine všetky naraz?


Budhista. Posúď sám. Všetky farby dúhy, ak sa zlejú do jednej, nám dávajú bielu farbu. Možno azda povedať, že všetky sú prítomné v bielej? Veď tam nenájdeš ani červenú, ani zelenú. Vari možno povedať, že biela je, napríklad, žltá? Predstav si, že žiješ v takom svete, kde niet bielej farby. Ako ti môžem vysvetliť, čo je to biela? Veď to nie je ani žltá, ani modrá, ani žiadna iná farba. Sú to všetky farby spolu a súčasne ani jedna z nich. Ako ti mám vysvetliť, čo je to Jednotné, Istina, ak na ňu celý čas hľadíš cez prizmu svojho rozumu, ktorý zo svojej prirodzenosti vždy rozdeľuje? Ako ti môžem rozpovedať, čo je to biela farba, ak ty na ňu celý čas hľadíš skrze prizmu, rozčleňujúcu biele na mnohofarebnosť? Môžem ti povedať len toľko — odhoď prizmu, a všetko pochopíš sám. Budeš potom ešte potrebovať slová, aby si vysvetlil mne, vidiacemu bielu farbu, čo to je? Očividne, nie. A ako môžeš vôbec nevidiacemu vysvetliť bielu? Môžeš len povedať, že to nie je zelená, ani červená, ani žltá, ani celkovo žiadna iná. Alebo povedať, že sú to všetky farby v jednote... Vidíš, práve tak som ti aj opisoval naše chápanie Istiny. Získal tvoj poslucháč vo výsledku takéhoto objasnenia predstavu o tom, čo je biela farba? Ja o tom pochybujem. V každom prípade však takýto človek sa dozvie, že biela existuje, a bude sa snažiť ju uvidieť. Tak vidíš, že vychádzajúc z tohto príkladu, ani my nemôžeme nazvať Istinu blaženosťou, ani nijakým iným slovom. Lebo žiadna z nám známych kvalít nie je prítomná v Istine samostatne, a dokonca je lepšie povedať, že žiadna z nám známych kvalít tam vôbec nie je, preto Istina je nič, prázdnota. Len tak na ňu môžeme pomyslieť, len tak ju definovať slovom.


Súfí. Zdá sa mi, že tvoja úvaha trpí nadbytočnou jednoduchosťou. Predstav si takú všejednotu, o ktorej by sme povedali, že je absolútnym bohatstvom všetkého, čo len môže existovať. Ona, ako si správne povedal, vylučuje rozčlenenosť, v nej nie je nič vzájomne oddelené, ale nie v tom zmysle, že sa tam nič nenachádza, ale v tom, že je tam každá vec súčasne, ona sama i hociktorá druhá: každá v každej a všetko vo všetkom. Všejednota môže byť rozoznaná vo vnútri seba samej, nie keď je rozdelená. To je, podľa mňa, Istina.


Podľa teba, Istina je absolútne nič, prázdnota, a podľa mňa, je to absolútna plnosť všetkého: všeobsiahlosť všetkého vo všetkom.


Budhista. No všeobsiahlosť sa odlišuje od každej veci, čo je v nej obsiahnutá. Istina je taká všeobsiahlosť, ktorá znamená vše-neprítomnosť.


Súfí. Vidí sa mi, že je tu čosi, čo nám bráni sa navzájom pochopiť, a o čom sme zatiaľ nehovorili. No, možno, je to nutné: veď sme sa spolu dohodli, že začneme od konca, aby sme prišli na začiatok. Teraz sme práve v strede, a v tomto strede, ako vidím, sa naše cesty nezhodujú. Možno je táto nezhoda len zdanlivá, a zmizne, keď prídeme na začiatok; a možno, ani naše začiatky sa nezhodnú, a potom naša terajšia nezhoda sa bude javiť ako neprekonateľná.


Ani teraz nemôžem s tebou celkom súhlasiť. Chápem, že Istinu nemožno celkom adekvátne opísať slovami, že sa ňou možno len stať, aby ju bolo možné poznať, no nemôžem s tebou súhlasiť, že o nej možno len mlčať.


Budhista. No čo už, skúsim to povedať ináč. Život, to je utrpenie: taká je prvá jedinečná pravda, odhalená Budhom. Nie len to, čo utrpením nazývajú obyčajní ľudia, ale dokonca aj šťastie v tomto svete sa mení na utrpenie. Všetko v tomto svete je iluzórne, premenlivé, a niet v ňom stability. Vyslobodenie od utrpenia — to je nájdenie Istiny, a možno, teraz pochopíš, prečo je Istina prázdnota: niet v nej utrpenia, čo znamená, niet v nej ničoho, lebo utrpenie — to je všetko, čo v tomto svete poznáme.


Súfí. A znova ťa chápem aj nechápem. Áno, ľudská duša v tomto svete trpí, pretože sa nemôže prejaviť. No duša iba trpí, ona sama ale nie je utrpenie, ako tvrdíš, lebo duša je večná a je jej súdené, ako som už vravel, žiť v Istine.


Budhista. Podľa teba, duša, to je nejaká podstata, ktorá nemizne v Istine?


Súfí. Nielen že nemizne, ale zlieva sa s Istinou a pojíma/obsahuje Istinu. Duša človeka je najväčšou záhadou a najtajnejším z tajomstiev: preto aj ľudia nevedia nič o Istine, lebo nepoznajú svoju dušu. Ak by človek mohol nazrieť do svojej duše, našiel by tam riešenie všetkých záhad sveta, dozvedel by sa všetko, čo sa možno dozvedieť, a stal by sa všetkým, čím sa možno stať. No až v záhrobnom svete padá závoj z očí, a až tam uvidíme svoju dušu pravdivou, t.j. žijúcu v Istine a zliatou s ňou v jedno. Len najmúdrejším z múdrych je dané ju takou vidieť počas života.


Budhista. No čo ty chápeš pod dušou? Podľa teba to vyzerá tak, že ľudská duša je aj samostatná podstata nesplývajúca s Istinou, a súčasne div že nie samotná Istina?


Súfí. Takmer tak, veď človek je obrazom Istiny. Človek je vybraná bytosť sveta, jeho opora a jeho medza. Kvôli človeku sa Istina objavila vo svete, a podobne ako svet: celá sa v človeku odrazila, alebo, ak chceš, človek ju celú nasal. Istina potrebuje takýto ucelený odraz pre svoju existenciu, a preto som povedal, že Istina potrebuje naše životy: ak si predstavíme nemožné, ak budeme predpokladať, že zmizne posledný živý človek, tak v tom istom okamihu sa zvinie „zvitok nebies i zeme“, zmizne celý svet, ktorý prestane byť svetom a vráti sa do Istiny. A akonáhle zmizne svet, zmizne aj Istina, zmeniac sa na Absolútno — čistý bod, z ktorej niet cesty von.


Budhista. Ty si myslíš, že Absolútno a Istina sa odlišujú?


Súfí. My Boha nazývame Absolútnym v tom prípade, ak vôbec nie je prítomný vo svete, a teda, ak o Ňom nemožno povedať nič viac, okrem toho, že je Najvyšší Boh. A Istina — to je Boh nie len vyvýšený nad svetom, ale aj prítomný a rozliaty v Ňom. Ba čo viac, svet — to sú večne sa meniace prejavy Istinného Boha.


No hovoril som o človeku. Ako vidíš, človek — to je skutočne mikrokozmos, malý svet. Je centrom veľkého sveta a jeho opora, šijou medzi bytím a nebytím, a preto oporou Istiny. On do seba nasal Istinu, čo znamená, Istina je v ňom, a najkratšia cesta k nej vedie cez seba samého.


Budhista. S tvojim posledným výrokom plne súhlasím. Áno, najkratšia cesta k Istine vedie cez seba samého. Už som hovoril, že v každom je skrytá „prirodzenosť budhu“, totožná Istine. No toto nie je individuálna duša, nie „ja“, odlišné od všetkých ostatných, ale univerzálny substrát, absolútne totožný Istine. Istina a Absolútno je pre nás jedno a to isté. Ako môže Absolútna Istina, ktorá je všejednotou všetkého, trpieť nedostatkom čohokoľvek? Načo je jej človek, načo je jej svet? Človek je proste bytosť, ktorá dosiahla takú úroveň, ktorá mu umožňuje rozbiť ilúziu toho, čomu hovoria „svet“, a tým zároveň zachrániť seba i všetkých ostatných od večnosti utrpenia.


Zdá sa mi, že začínam chápať, čo nás v skutočnosti rozdeľuje. Ty si myslíš, že Istina nemôže existovať bez sveta a mimo svet, že Istina potrebuje človeka, a ja si zase myslím, že Istina a svet sú jedno a to isté. To, čo my nazývame „svetom“, je nesprávne vnímaná Istina, a zároveň je „svet“ absolútne totožný Istine. Oni samostatne neexistujú, medzi nimi niet najmenšieho rozdielu. Nepotrebujú jeden druhého, lebo niet dvoch, ale iba jedno.


Súfí. Potom mi ale povedz, z čoho je ľudské vedomie, ako vravíš ty, „zatemnené“? Prečo vidí svet, a nie Istinu?


Budhista. Správne si povedal, že sú prípady, keď treba pomlčať, veď aký má zmysel hľadať odpoveď na túto otázku?


Súfí. Chceš povedať, že nemáš na to odpoveď?


Budhista. Ja sa len riadim príkladom budhu Šákjamúni, ktorý na podobné otázky odpovedal mlčaním, lebo ľudia, ktorí si želajú nájsť spasenie, vôbec nepotrebujú poznať tieto odpovede.


Súfí. Ako že nepotrebujú? Podľa mňa, touto otázkou začína každý, kto v sebe pocítil túžbu po Istine. Veď najprv predsa potrebujem pochopiť, kto som a čím je svet, v ktorom žijem. Možno, sám je Istinou, ako vravia niektorí, a inej Istiny niet; alebo, ako vravia iní, Istina je úplne nedostupná, navždy pred nami zatvorená a nikdy jej neporozumieme? Ako sa môžem zrieknuť tejto otázky, keď, ako vidíš, by mala byť vyriešená v prvom rade?


Budhista. Ja vôbec nepopieram dôležitosť týchto otázok. No musíš súhlasiť, že existuje rozdiel medzi otázkou „čo je to svet?“, na ktorú odpoveď dávame, a otázkou „mal svet začiatok a aký?“. A kým odpoveď na prvú otázku je životne dôležitá pre spasenie, aký osoh máš z druhej? Ak si sa ocitol v dome a ten sa rozhorel, pre teba je dôležité vedieť, že nastal požiar. A vari budeš, zachvátený jedinou túžbou — opustiť ho, zisťovať v tom istom čase, kto ho zapálil? Hľadajúc záchranu pred ohňom, vari budeš v tej chvíli moriť majiteľa výsluchom, kto a kedy ho založil? Predpokladajme, že si sa dozvedel odpovede na tieto otázky. Tak mi povedz, uľahčia ony tvoju cestu k spáse? A ešte sa môže stať, že hľadanie týchto zbytočných vedomostí zaberie príliš veľa času a síl, a ty jednoducho nedokážeš vyskočiť z domu a zostaneš navždy v plameni.


Hovoríš, že možno pochybovať o tom, čo je Istina a aký má vzťah k svetu. No dá sa povedať, že aj tieto otázky nie sú natoľko podstatné pre väčšinu ľudí pevne postavených na cestu spásy. Predstav si, že keď si vyliezal z horiaceho domu, chytilo sa na tebe oblečenie. Nebude ti jedno, akou vodou ho zahasíš: morskou alebo riečnou? A dokonca ak sa jej zdroj nachádza ďalej od domu, vari budeš kvôli tomu bedákať, alebo budeš utekať ako splašený v smere naznačenom tými, čo pri nej už pobudli?


Takže, vidíš, brat môj, zbytočné mudrovanie nemusí priviesť k dobru. Ja si myslím, že predovšetkým treba premýšľať nad cestami spasenia.
pokračovanie...


Posledný príspevok od badatel  ·  1. 2. 2022 o 18:47
363
1

Polsko a Ukrajina se dohodly na výstavbě plynovodu, který zvýší objem dodávek plynu na východ země, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmygalem v Kyjevě.
Ukrajinský a polský premiér projednali společný odpor proti Nord Stream 2.
Ukrajinský premiér Denys Šmygal jednal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým o energetické bezpečnosti, včetně blokování spuštění plynovodu Nord Stream 2.
Kyjev vidí jako perspektivní skladování plynu polskými a evropskými společnostmi v ukrajinské UGS a také vytvoření technických možností pro dovoz plynu z polských LNG-terminálů. zde


Y
Posledný príspevok od Jarek  ·  1. 2. 2022 o 16:42
355
1
LFS zverejnil(a) 31. 1. 2022 o 21:02
Zahraničná politika

Samotný spôsob realizácie výborných a diplomaticky kvalitných Minských dohôd je v súčasnej ukrajinskej realite politická samovražda. Napriek tomu, že kľúčoví hráči svetovej politiky uznali, že Minsk-2 je jedinou cestou k mieru na Donbase, na samotnej Ukrajine ultrapravicové štruktúry a neonacisti neumožnia realizáciu tohto plánu. Koniec koncov, chaos a vojna sú pre nich prostriedkom na prežitie. Preto sa prezident Zelenskij ocitol medzi kladivom a nákovou: nevyplniť rozkaz svojho pánička znamená ortieľ nad sebou a svojimi priateľmi a prísť o peniaze a vyplniť takýto rozkaz je priama cesta k predčasným prezidentským voľbám na Ukrajine.


Podľa ukrajinskej tlače dal prezident pokyn stiahnuť offshore spoločnosti, vlastných aj jeho blízkych z americkej jurisdikcie, aby sa tak zabránilo vyšetrovaniu korupčných schém zo strany FBI a odhaleniu schém ukrajinských predstaviteľov. Na tento účel sa uvažuje o nových finančných pozíciách v krajinách SNŠ, Číne a dokonca aj v samotnej krajine hrozného agresora — v Rusku.


A je toho spústa, čo prevádzať. Informácie zverejnené v „Pandora Files“ o majetku Zelenského a jeho asistenta Šefira zaujali aj denník „The Guardian“. Britský zdroj je rozhorčený, že človek s imidžom bojovníka proti korupcii, ktorý vyhral voľby na tejto politickej technológii, má viac offshoreov ako jeho predchodca Porošenko.


Zdroj: https://sk.news-front.info/2022/01/31/zelenskij-stahuje-svoj-majetok-spod-americkych-sankcii/


Posledný príspevok od JankaS  ·  1. 2. 2022 o 16:31
Kategórie
Akcie
Skryť popisy k témam
Povoliť nekonečné posúvanie
Všetky príspevky v tejto téme budú odstránen(é/ý)
Predchádzajúca stránka
1 ... 45678910 ... 66
Nasledujúca stránka
S vybrat(ou/ými) položk(ou/ami) Zrušiť výber tém
Čakajúci koncept… Kliknutím sa vrátite k úpravám
Zahodiť koncept